ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ηταν ο Χριστος Ελληνας;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 12
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2003, 08:36:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βοηθείστε χωρίς να κλείνεστε μέσα σε θέσεις και ετικέτες.

Αφήστε το νου να ενωθεί με την καρδιά σας ώστε να αυξηθεί η Αγάπη,
προς όφελος της ανθρωπότητας.


Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2003, 13:54:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Φίλε Ελεύθερε όχι δεν σε… «παρακολουθώ» περιμένοντας, απλά σήμερα βρήκα λίγο χρόνο και ξαναμπήκα

Φίλε «Απλά-ένας -Άνθρωπος» (ωραίο, σαν ινδιάνικο όνομα μοιάζει), συγγνώμη αλλά οι θέσεις σου στο διάλογο μοιάζουν με «σποτάκια» διαφήμισης!
Μην με παρεξηγήσεις, συμφωνώ στην ουσία, αλλά είναι άκαιρο το..τάιμινγκ!

Φίλε Ελεύθερε ας γυρίσουμε στο θέμα μας.
Φυσικά και δεν σου ζητώ κάποια διατριβή.
Θεωρώ πως όσα γράφεις είναι αρκετά και έχουν μεγάλο ενδιαφέρον.

Αρχικά για την Αγάπη και τον Θεό.
Θεωρώ πως το πρόβλημα εμφανίζεται από το πώς ορίζουμε τις έννοιες στο νου μας.

Αν θεωρούμε την αγάπη ως συναίσθημα, είναι «φυσικό» να μπερδευόμαστε για την λειτουργία της. Ως συναίσθημα η αγάπη μπορεί να έχει αντίθετο της το μίσος.
Λέμε συχνά ότι το μίσος είναι πολύ κοντά στην αγάπη όσο αφορά τα ερωτικά ζητήματα.
Έτσι ένας ανεκπλήρωτος έρωτας μπορεί να λειτουργήσει ως καταστροφική ζήλια, ή μίσος.
Είναι όμως αυτό αγάπη;
Δηλαδή στέκει το τραγούδι: «την σκότωσα γιατί την αγαπούσα!» ;

Αν ελέγξουμε προσεκτικά αυτό που εννοούμε συνήθως «αγάπη» καθημερινά και αυτό που φανερώθηκε για πρώτη φορά ως «Αγάπη» από τον Ιησού Χριστό θα διαπιστώσουμε τις εξής διαφορές:
Η πρώτη «αγάπη» έχει ως κέντρο και αποδέκτη πάντα τον εαυτό μας. Λειτουργεί ως εκ τούτου εγωκεντρικά, με κτητηκότητα και πολλές φορές με απληστία.
Λέμε «αγαπώ την γκόμενά ΜΟΥ, την γυναίκα ΜΟΥ, τον άνδρα ΜΟΥ, το παιδί ΜΟΥ, το αμάξι ΜΟΥ, το σκύλο ΜΟΥ κλπ». Αν και όποτε αυτού του είδους η «αγάπη» δεν εκπληρώνεται, σύμφωνα πάντα με τις δικές μας επιθυμίες, θυμώνουμε, στεναχωριόμαστε, πληγωνόμαστε, πονάμε, οργιζόμαστε, ακόμη και τρελαινόμαστε, ή αυτοκτονούμε!
Ενδιαφέρουσα «αγάπη», έτσι δεν είναι;

Από την άλλη έχουμε μια ακατανόητη Υπερβατική Αγάπη του Χριστιανισμού!
Στα γρήγορα θα διαπιστώσουμε μια βασική λειτουργία αυτής της «Αγάπης».
Δεν υπάρχει ΚΕΝΤΡΟ!
Όπως και να το εξετάσουμε στην ουσία της η Χρ. Αγάπη καταργεί την ατομική υπόσταση ως κατεστημένο!
Τι σημαίνει αυτό;
Καμία επιθυμία, καμία σκέψη, καμία συνήθεια δεν δικαιολογεί τις επιλογές μας όταν διαφοροποιούνται της Θείας Αγάπης!
Εξάλλου αυτή η Αγάπη δεν περιέχει ούτε εκδηλώνει συναισθηματικές λειτουργίες.
Τις υπερβαίνει και τις μετουσιώνει.
Έτσι λοιπόν δεν είναι μερική, ή διττή. Δεν έχει κανένα αντίθετό της, όπως πχ το μίσος γιατί είναι πέρα από αυτό (πχ. Πατέρα συγχώρεσέ τους, δεν ξέρουν τι κάνουν!).

Η Αγάπη πέρα όμως από αυτές τις Αρετές, συμφωνά πάντα με τον Χριστιανισμό, είναι Θείος Νόμος.
Και μάλιστα ΕΝΑ με τον ΘΕΟ.
Η Αγάπη είναι ο Νόμος των Νόμων.
Ενδιαφέρον, δεν είναι;
Δεν αξίζει μελέτης, για να κατανοήσουμε τι μας διαφεύγει 2000 χρόνια τώρα;

Το θέμα είναι εκπληκτικό και τεράστιο.
Αν θες το κοιτάμε σε άλλο τόπικ.
ΟΚ;

Στο θέμα μας τώρα.
Ελεύθερε θα πρέπει να αποφασίσεις τι είναι αξιόπιστο και τι όχι στα Ευαγγέλια.
Εγώ την θέση μου πιστεύω πως την ξεκαθάρισα.
Δεν μπορείς όμως να αμφισβητείς ως αστήρικτα ιστορικά (καθώς δεν ήταν αυτόπτες μάρτυρες οι Ευαγγελιστές) τα σημεία της Άμωμης Σύλληψης και Γέννησης του Ιησού και από την άλλη να τα επικαλείσαι ως ρεπορτάζ για την πατρότητα του Ιησού!
Απλά αποφάσισε, και ξεκαθάρισε το

Με τις «υποθέσεις» που παραθέτεις παρουσιάζεις τα γεγονότα σαν «ελληνική ταινία του ‘70»!
Οι καταγραφές που υπάρχουν στα Ευαγγέλια συμφωνούν και με τις, προϋπάρχουσες για τον Μεσσία, προφητείες.

Είναι αστείο και ανόητο να υποθέτεις πως καταγράφηκε από τους Ευαγγελιστές ένα «σκάνδαλο» της πατρότητας του Ιησού, όταν πολύ απλά (αφού όπως λες όλοι σιωπήσανε- ο Ιωσήφ κυρίως) δεν υπήρχε καν λόγος να θιχτεί!
Άντε να ασχολούνταν με την «σωστή» (που λέγαμε πριν) καταγραφή της Βασιλικής Καταγωγής του Ιησού, και εκεί να κλείσει το θέμα, δίχως τροφή για «κουτσομπολιά».
Κανένας δεν ρίχνει λάδι στην φωτιά και μάλιστα σε τέτοιου είδους κοινωνικά θέματα, απλά σιωπά.
Δεν χρειάζεται λοιπόν να πάμε Αθήνα-Κόρινθο μέσω του Νείλου!
Ούτε χρειάζεται να τραβάμε από τα «μαλλιά» διάφορες ακραίες υποθέσεις και μάλιστα δίχως να μπορούμε να τις στηρίξουμε!

Το όλο Θέμα, θα επιμείνω, της Πατρότητας και Μητρότητας του Ιησού είναι Πνευματικό.
Πνευματικά λοιπόν και ο ίδιος το προσεγγίζει.

Τι εννοεί ας πούμε με το «μη μου άπτου!» στην Μαγδαληνή αμέσως μετά την Ανάσταση;
Δεν αναφέρει και πάλι την σχέση του με τον Πατέρα;
Τι θα συνέβαινε αν Τον ακουμπούσε η Μαρία;
Ήταν καθαρή ενέργεια, φως, ολόγραμμα, ή παραίσθηση;
Πόσες και πόσες υποθέσεις και θεωρίες θα λέγαμε τώρα αν δεν υπήρχε ο Θωμάς να βάλει το χέρι του στο τύπο των ήλων;

Τι εννοούσε όταν έλεγε ότι μητέρα και αδελφοί μου είναι όσοι ποιούν το Θέλημα του Πατρός μου;

Τι σημαίνει η απίστευτη υιοθεσία του Ιωάννη από την Παναγία κάτω από τον Σταυρό;
Δεν είχε άλλα παιδία η Μαρία και προνοούσε πεθαίνοντας να μην στεναχωρηθεί;

Φίλε Ελεύθερε μπορούμε να λέμε διάφορα χαριτωμένα για όλα τα σημεία που αφορούν την ζωή του Ιησού.

Ας μείνουμε όμως στην ουσία.

Αν έχεις στοιχεία, (ΣΤΟΙΧΕΙΑ) που καταδεικνύουν έστω μια, όπως υπονοείς, παγκόσμια συνομωσία, ΣΕ παρακαλώ πες τα μας!

Μην το γυρίζουμε γύρω-γύρω κα σπαταλάμε τον πολύτιμο και για τους δυο μας χρόνο.


Φιλικά με Αγάπη Φώτης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2003, 09:32:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε Φώτιε μου, θα με τρελλάνεις; Με συγχωρείς δηλαδή.
quote:
Αν έχεις στοιχεία, (ΣΤΟΙΧΕΙΑ) που καταδεικνύουν έστω μια, όπως υπονοείς, παγκόσμια συνομωσία, ΣΕ παρακαλώ πες τα μας!

Τι είναι αυτή η ερώτηση πάλι; Τι σ' έπιασε με τις συνομωσίες και με ρωτάς συνέχεια; 'Η εσύ δεν με διαβάζεις προσεχτικά, ή εγώ κάπου δεν ήμουν σαφής και σε μπέρδεψα.
Η συνομωσία ήταν μόνο στην αρχή από τον αρχιερέα Συμεών ο οποίος έστησε το σκηνικό και το σενάριο για να παρουσιάσει τον γιο του τον Ιησού ως τον μεσσία που περίμεναν οι Εβραίοι. Τι παγκόσμια συνομωσία μου λες; Ούτε οι χωριανοί τους ιστορικοί δεν τους πήραν χαμπάρι. Τώρα αν συνομωσίες επί συνομωσιών γίνονται μέχρι τώρα πάνω στο θέμα αυτό δεν πιστεύω να διαφωνείς. Δεν είσαι εσύ που είπες πως στην τάδε οικουμενική σύνοδο και με την ανάμιξη της Θεοδώρας συνομώτησαν και αφαίρεσαν την μετενσάρκωση από το πιστεύω της χριστ. θρησκείας; Πειράζει τώρα που τα στοιχεία που ζητάς είναι αυτά που έγραψες εσύ ο ίδιος;
Δεν ήταν μια "παγκόσμια συνομωσία" αυτή, που παραπιπτόντως θα βάλω και την μπηκτή μου εδώ, δεν την πήρε χαμπάρι ούτε ο.... "θεός" και του διαστρεβλώσανε τα μυνήματα του προς τους ανθρώπους; Αλλά γι' αυτή την παγκόσμια συνομωσία έγραψες εσύ και όχι εγώ.
Πάντως έγραψες και πολλά που συμφωνώ στο μύνημα σου μη νομίζεις ότι διαφωνώ για να διαφωνώ. Τα θέματα που συζητούμε είναι πολύ μεγάλα για γραπτό λόγο, ειν' αλήθεια. Ως εκεί που θα αντέξουμε. Αν θες άνοιξε ένα νέο τόπικ και διάλεξε το θέμα που πιστεύεις ότι πρέπει να εστιάσουμε την προσοχή μας.

Ελεύθερος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2003, 02:12:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αναγκαστικά πρέπει να επανέλθω για να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα.
Φώτιος:
quote:
Στο θέμα μας τώρα.
Ελεύθερε θα πρέπει να αποφασίσεις τι είναι αξιόπιστο και τι όχι στα Ευαγγέλια.

Αδύνατον φίλε Φώτιε.
quote:
Εγώ την θέση μου πιστεύω πως την ξεκαθάρισα.

Την ξεκαθάρισες με ερωτήσεις επί ερωτήσεων. Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα τη θέση σου. Μόνο πνευματικά βλέπεις τα γεγονότα των ευαγγελίων; Καθόλου ιστορικά;

quote:
Δεν μπορείς όμως να αμφισβητείς ως αστήρικτα ιστορικά (καθώς δεν ήταν αυτόπτες μάρτυρες οι Ευαγγελιστές) τα σημεία της Άμωμης Σύλληψης και Γέννησης του Ιησού και από την άλλη να τα επικαλείσαι ως ρεπορτάζ για την πατρότητα του Ιησού!
Απλά αποφάσισε, και ξεκαθάρισε το

Θυμήσου ότι συζητάμε τη θέση μου ότι: "Κάποιοι" έμπηξαν στα πρώτα χριστιανικά κείμενα "ευαγγέλια" με κωδικοποιημένο τρόπο πολλά στοιχεία που θα έδιναν το ερέθισμα για μελέτη, αποκωδικοποίηση, και αποκατάσταση της ιστορικής αλήθειας. Με βάση αυτή τη θέση πρέπει να δεις τα μυνήματα μου για να καταλάβεις τι ακριβώς εννοώ. Αυτή ήταν η κυριώτερη έγνοια μου. Θα καταφέρω να συμπεριλάβω μέσα σε μερικές σελίδες όλα αυτά που θέλω να πω ώστε να με καταλάβει κάποιος; Τα κείμενα μου αλλά και τα δικά σου φίλε Φώτιε δεν είναι από εκείνα που διαβάζονται μια φορά και νάσου η απάντηση. Χρειάζονται μελέτη. Πρόκειται για δυό διαφορετικούς κόσμους. Ας αφήσουμε το θέμα εδώ για κάμποσο καιρό για να μας δωθεί χρόνος για ουσιαστική μελέτη. Στο μεταξύ θα συναντιώμαστε σε άλλα τόπικ με πιο εύκολα να γίνουν αντιληπτά θέματα. Αν συνεχίσουμε εδώ θα με καταλαβαίνεις λίγο εσύ, λίγο εγώ, αλλά οι υπόλοιποι φίλοι μας νομίζω θα πάψουν να ενδιαφέρονται. Εκτός και αν μας πληροφορήσουν το αντίθετο και μας ζητήσουν να συνεχίσουμε. Σε προτρέπω όμως να τυπώσεις τα μυνήματα μου και να τα μελετήσεις ξανά γιατί με λίγες λέξεις εννοούσα πάρα πολλά για να γίνουν αντιληπτά με μια ανάγνωση. Άλλωστε σε άλλα τόπικ που πραγματεύεσαι πνευματικά θέματα μου δημιουργήθηκαν πολλά ερωτηματικά που θέλω να θέσω υπ' όψιν σου αν μου επιτρέπεις.

Ελεύθερος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2003, 08:56:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα Ελεύθερε

Συμφωνώ μαζί σου στην πρόταση για υπομονή και προσοχή.

Για να διευκρινίζουμε
λες:

Τι είναι αυτή η ερώτηση πάλι; Τι σ' έπιασε με τις συνομωσίες και με ρωτάς συνέχεια; 'Η εσύ δεν με διαβάζεις προσεχτικά, ή εγώ κάπου δεν ήμουν σαφής και σε μπέρδεψα.
Η συνομωσία ήταν μόνο στην αρχή από τον αρχιερέα Συμεών ο οποίος έστησε το σκηνικό και το σενάριο για να παρουσιάσει τον γιο του τον Ιησού ως τον μεσσία που περίμεναν οι Εβραίοι. Τι παγκόσμια συνομωσία μου λες;

Δεν είσαι εσύ που είπες πως στην τάδε οικουμενική σύνοδο και με την ανάμιξη της Θεοδώρας συνομώτησαν και αφαίρεσαν την μετενσάρκωση από το πιστεύω της χριστ. θρησκείας; Πειράζει τώρα που τα στοιχεία που ζητάς είναι αυτά που έγραψες εσύ ο ίδιος;

Κάποιοι" έμπηξαν στα πρώτα χριστιανικά κείμενα "ευαγγέλια" με κωδικοποιημένο τρόπο πολλά στοιχεία που θα έδιναν το ερέθισμα για μελέτη, αποκωδικοποίηση, και αποκατάσταση της ιστορικής αλήθειας. Με βάση αυτή τη θέση πρέπει να δεις τα μυνήματα μου για να καταλάβεις τι ακριβώς εννοώ. Αυτή ήταν η κυριώτερη έγνοια μου.

Φίλε Ελεύθερε.
Δεν αντέχω να μην σχολιάσω το παράλογο της υπόθεσης!

Πάμε λοιπόν:

Ο Συμεών «στριμώχνει» την Μαρία στο Ναό που ήταν αφιερωμένη ενώ είναι γέροντας.
Για να δικαιολογήσει την ιεροσυλία κατασκευάζει τα περί Πνεύματος και στήνει το θέμα με κάποιες προφητείες.
Πείθει την Μαρία και τον έρμο τον Ιωσήφ και όχι μόνο κουκουλώνουν το θέμα, αλλά φεύγουν μετά και στην Αίγυπτο.
Ξέρει κανείς άλλος την «πονηριά» του Συμεών;
Προφανώς όχι.

Επιστρέφοντας και από μικρή ηλικία (το μπάσταρδο- συγνώμη αλλά έτσι χαρακτηρίζεται) δείχνει περίεργα σημάδια που συνηγορούν με τις προφητείες;

Αναστατώνει όλο το κατεχόμενο Ισραήλ, κάνει απίστευτα θαύματα, ριψοκινδυνεύει δεκάδες φορές τον λιθοβολισμό και τέλος πεθαίνει ως εγκληματίας.
Αλήθεια τι έγκλημα έκανε;
Η μάνα του δε, δεν γύρισε να του πει «που πας βρε Μήτσο, ποιος νομίζεις ότι είσαι», όχι κάθονταν και έκλαιγε για το σκηνικό, μη και γίνει ρεζίλι στα γεράματα.
Ούτε που την ένοιαζε βέβαια για τους φίλους του γιου της που ήταν καταζητούμενοι!

Κάποια στιγμή λέει «κάνω λάθος».
Πιάνει λοιπόν κάποιους (ποιους;) τους λέει την αλήθεια (γκλουπ!) για να βάλουν εμβόλιμα κωδικοποιημένα στοιχεία στις καταγραφές τους, μπας και μετά από 2000 χρόνια κάποιοι τα καταλάβουν, και αποκαλύψουν αυτή την μικρή τότε και αποτυχημένη ιουδαϊκή αίρεση! (ούτε οι Εβραίοι δεν τον δέχτηκαν σαν Μεσσία!)

Αν κατάλαβα καλά αυτό μου λες;
Αν όχι να σωπάσω και να περιμένω.
Δώσε μου όμως έναν βασικό ορισμό, αλήθεια δεν αντέχω!

Λοιπόν δεν μίλησα για παγκόσμια συνομωσία.
Απλά η ιδέα της μετενσάρκωση ήταν κοινώς αποδεκτή μέχρι την Θεοδώρα.
Αυτή (που πίστευε και προωθούσε τον μονοφυσιτισμό) «καπέλωσε» πολιτικά την μικρή τότε Οικ. Σύνοδο στο θέμα αυτό της πίστης.

Αυτά είναι ιστορία, μπορούν όλοι να τα ελέγξουν!
Απλά.

Φίλε Ελεύθερε με την ησυχία σου, θα σεβαστώ τον χρόνο σου.

Με Αγάπη Φώτης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sat
Νέο Μέλος


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2003, 16:50:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΤ'ΑΡΧΗΝ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΤΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΧΕΙ ΕΚΤΡΑΠΕΙ ΚΑΙ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΕΧΕΙ ΕΚΦΥΛΙΣΤΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΔΙΑΜΑΧΗ ΕΧΘΡΩΝ ΚΑΙ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΩΝ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ. ΘΕΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΓΟΗΤΕΥΕ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΟΥΝΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ Η ΟΠΟΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΠΡΟΣΒΟΛΗ ΤΗΣ ΔΙΑΛΕΚΤΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ.
ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΤΑΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΟΧΙ ΑΔΥΝΑΤΟ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΑΠΙΘΑΝΟ. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΟΠΑΔΟΣ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ. ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΕΧΡΟΣ ΤΟΥ. ΕΙΜΑΙ ΟΜΩΣ ΟΡΚΙΣΜΕΝΟΣ ΕΧΘΡΟΣ ΤΩΝ ΔΕΙΝΩΝ ΠΟΥ ΕΦΕΡΑΝ ΣΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΠΝΕΥΜΑ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΗΛΩΝΟΥΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΙ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΑΠΗΛΕΥΟΝΤΑΙ ΤΟ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΟΥΝ ΖΗΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟΝ ΘΕΟ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ.
ΠΙΟ ΣΠΑΝΙΑ ΒΛΕΠΩ ΕΧΘΡΟΥΣ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΝ ΝΑ ΣΤΟΙΧΕΙΟΘΕΤΗΣΟΥΝ ΜΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥ, ΕΝΩ ΟΛΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΣΥΧΝΑ ΒΛΕΠΩ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΕΣ ΤΟΥ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΜΟΙΑΖΕΙ ΜΕ ΧΑΖΟΑΙΡΕΣΗ ΠΑΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΤΩΝ ΘΡΗΣΚΕΙΩΝ. ΚΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΣΥΝΧΕΟΥΝ ΤΟΝ ΘΕΟ ΜΕ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ. Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΟΛΑ ΤΑ ΕΡΓΑΛΕΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΞΕΛΙΣΕΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΖΕΤΑΙ. Ο ΘΕΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΡΧΗ Η ΟΠΟΙΑ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΧΡΗΖΕΙ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗΣ ΚΑΙ ΕΞΕΛΙΞΗΣ. Η ΔΙΑΜΑΧΗ ΠΟΥ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑ ΕΔΩ, ΕΙΧΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ, ΤΟΝ ΙΟΥΔΑΙΣΜΟ, ΤΟ ΔΩΔΕΚΑΘΕΟ... ΚΙ ΟΜΩΣ ΟΛΟΙ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΟΝΤΑΙ ΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΛΕΣ ΚΑΙ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΟΝΤΑΙ ΤΟΝ ΘΕΟ. Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΤΟ ΜΕΣΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΘΕΟ. ΚΑΙ Σ'ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΟΤΙ ΠΡΟΤΙΜΩ ΧΙΛΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΙΑ ΕΚΦΑΝΣΗ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΙΣΜΟΥ ΣΑΝ ΤΟ ΔΩΔΕΚΑΘΕΟ, ΠΑΡΑ ΕΝΑ ΜΕΣΑΙΩΝΙΚΟ ΣΚΟΤΑΔΙΣΤΙΚΟ ΔΥΝΑΣΤΗ ΤΩΝ ΑΠΟΛΑΥΣΕΩΝ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΟΠΩΣ ΕΙΑΝΙ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ. ΚΑΙ ΤΟ ΤΟΝΙΖΩ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΩ ΕΚΡΗΞΕΙΣ ΘΥΜΟΥ. Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΩΣ ΕΝΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΚΡΑΤΗΣΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΠΡΟΣΕΦΕΡΕ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ. ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΩΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΤΕΛΕΣ. ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΑΛΛΑ ΘΕΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟ. ΟΙ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΟΧΙ.
ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑΝ ΠΟΛΥ ΦΙΛΟΙ ΣΤΗΝ ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΗΝ ΠΑΛΑΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΙΝΗ ΔΙΑΘΗΚΗ ΔΗΛΑΔΗ ΣΕ ΜΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΕΙΜΕΝΩΝ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ Η ΟΠΟΙΑ ΕΓΙΝΕ 334 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΕΠΙΣΚΟΠΟ. ΠΟΣΗ ΑΥΘΕΝΤΙΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΕΙ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΟΥ Ο ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΤΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΣΥΓΚΡΟΤΗΣΕΙ ΕΝΑ ΣΩΜΑ ΚΕΙΜΕΝΩΝ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΝΑ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΗΝ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΛΗΘΕΙΑ. ΤΙ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΧΘΟΥΜΕ ΟΤΙ ΟΙ ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ ΤΩΝ ΕΥΑΓΓΕΛΙΩΝ ΗΤΑΝ ΤΕΣΣΕΡΕΙΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΧΘΟΥΜΕ ΟΤΙ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΗΤΑΝ Η ΕΝΣΑΡΚΩΣΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ, ΣΕ ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ ΤΟΥ 200 μ.Χ ΠΑΡΑΠΟΙΗΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΜΕΝΑ ΑΠΟ ΠΛΗΘΟΣ ΜΟΝΑΧΩΝ, ΕΠΙΣΚΟΠΩΝ ΚΑΙ ΑΛΛΩΝ ΕΠΙ ΓΗΣ ΕΚΠΡΟΣΩΠΩΝ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΡΑΤΑΜΕ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΑΣ ΩΣ ΚΑΙΝΗ ΔΙΑΘΗΚΗ ΕΙΝΑΙ Η ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΗ ΕΞΕΛΙΞΗ ΜΙΑΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΠΟΥ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΕ ΝΑ ΚΑΤΑΓΡΑΨΕΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ. ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΓΟΥΜΕ ΚΕΡΔΙΣΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΣΗ ΤΩΝ ΚΕΙΜΕΝΩΝ ΑΥΤΩΝ ΜΟΝΟ ΑΝ ΤΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΟΥΜΕ ΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ. ΑΦΗΓΗΣΕΙΣ. ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΣΤΙΣ ΓΕΝΕΑΛΟΓΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΗΤΑΝ ΕΛΛΗΝΑΣ Η ΕΒΡΑΙΟΣ;;;;;;;;;; ΕΔΩ ΤΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΟΥΝ ΤΙ ΜΕΡΑ ΕΓΙΝΕ Η ΣΤΑΥΡΩΣΗ, (ΤΟ ΚΑΤΑ ΙΩΑΝΝΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΟΤΙ ΕΓΙΝΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΠΡΙΝ ΤΟ ΠΑΣΧΑ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ ΕΝΩ ΤΑ ΑΛΛΑ 3 ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΜΕΤΑ)Η ΠΟΙΑ ΗΤΑΝ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΣΤΑΥΡΟ (ΚΑΤΑ ΜΑΡΚΟ "ο Θεός μου ο Θεός μου, εις τι με εγκατέλιπες;" ΚΑΤΑ ΜΑΤΘΑΙΟ "Θεέ μου Θεέ μου ινατί με εγκατέλιπες;" ΚΑΤΑ ΛΟΥΚΑ "Πάτερ εις χείρας σου παρατίθεμαι το πνεύμα μου" ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΚΑΤΑ ΙΩΑΝΝΗ "Τετέλεσται"
ΚΑΙ ΕΧΕΤΕ ΤΗΝ ΑΠΑΙΤΗΣΗ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΝΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΤΕ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ. Η ΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΥΡΩ ΣΑΣ ΟΧΙ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΟΥΤΕ ΣΤΑ ΛΟΓΙΑ ΑΝΘΡΩΠΩΝ. ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΤΑΛΗΓΩ ΕΚΕΙ ΑΠ ΟΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΑ. Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΗΡΕΤΕΙ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΙ ΤΟ ΘΕΙΟ ΚΑΙ ΟΧΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΝΑ ΥΠΗΡΕΤΕΙ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΤΩΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΩΝ ΠΑΤΕΡΩΝ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΝ ΕΞΟΥΣΙΑ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2003, 00:47:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε SAT συμφωνώ μαζί σου σε γενικές γραμμές. Το τόπικ τώρα τελευταία άλλαξε προσανατολισμό. Αν θες διάβασε τα μυνήματα μας για να μπορείς να μπεις στη συζήτηση έτσι όπως πάει.

Γειά σου Φώτιε,
Γράφεις:

quote:
Επιστρέφοντας και από μικρή ηλικία (το μπάσταρδο- συγνώμη αλλά έτσι χαρακτηρίζεται) δείχνει περίεργα σημάδια που συνηγορούν με τις προφητείες;

Η λέξη μπάσταρδος φίλε μου χρησιμοποιείται από όσους δεν σέβονται την ανθρώπινη υπόσταση. Πώς μπορεί να χαρακτηρίζεται κάποιος έτσι από τη στιγμή που κανένας δεν επιλέγει και επομένως δεν φέρει καμιά ευθύνη για τον τρόπο που θα γεννηθεί; Άρα όταν κάποιος χρησιμοποιεί αυτή τη λέξη το μόνο που φανερώνει είναι την κακία και την μικρότητα του. Όχι φίλε μου. Ούτε τον Ιησού ούτε κανέναν άλλο θα με ακούσεις ποτέ να τον χαρακτηρίσω έτσι.
Αλλά βρε Φώτιε αυτό είναι το πρόβλημα σου; Μήπως και χαρακτηρισθεί ο Ιησούς έτσι; Μα.....βάζεις αμέσως εμπόδια σε μια ελεύθερη από μέρους σου αντίκρυση της αλήθειας. Την φοβάσαι. Την απορρίπτεις εκ των προτέρων διότι σου έρχεται αυτή η λέξη στο μυαλό (πολύ κακώς κατα τη γνώμη μου) και την κάνει τόσο βαριά που δεν μπορείς να τη σηκώσεις. Τώρα κατάλαβα γιατί κάνεις στα μυνήματα μου μια φευγαλέα ανάγνωση και βιάζεσαι να με διαψεύσεις.
Λες:
quote:
Δεν αντέχω να μην σχολιάσω το παράλογο της υπόθεσης!

Παράλογο της υπόθεσης; Είναι τόσο παράλογο ένας άνθρωπος με σάρκα και οστά, να έχει ένα πατέρα και μια μητέρα, με σάρκα και οστά; Αυτό είναι το παράλογο της υπόθεσης; Φώτιε μου, ούτε παράλογο είναι ούτε υπόθεση. Είναι αναμφισβήτητη πραγματικότητα. Είναι όπως λες κι’ εσύ συχνότατα.....Ν Ο Μ Ο Τ Ε Λ Ε Ι Α (Χμ.......ήταν.....πριν την εφεύρεση της κλωνοποίησης).
Μπορεί και να έχω κάποια λάθη στους συλλογισμούς που έκανα ή στην τοποθέτηση των προσώπων και των γεγονότων. Αυτά όμως φίλε μου χρειάζονται μελέτη και έρευνα για επαλήθευση ή για διάψευση. Απόρριψη τους με μια ανάγνωση; Μόνο δογματισμό και ακαμψία φανερώνει. Τίποτε άλλο.
Φώτιε, τι λες εσύ; Είχε ο Ιησούς σαρκικό πατέρα ή όχι; Ναι ή όχι Φώτιε;
ΝΑΙ Η ΟΧΙ;

Ελεύθερος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2003, 10:01:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ ΣΑΤ, δεν υπάρχει καμία αντίρρηση για την ουσία των λόγων σου.
Συμφωνώ και εγώ πως άλλο είναι η Αλήθεια και ο Θεός και εντελώς διαφορετικό η γνώμη μας για Αυτόν.
Ακόμα βέβαια, κανένας μας δεν κατέχει την Αλήθεια και όταν οι απόψεις μας πηγάζουν από την βεβαιότητα του «τι;» φανερώνουμε όλοι μας τα κενά μας. (και εγώ φυσικά μέσα).

Είναι πάντως σημαντικό το πώς εξετάζουμε πάντα ένα θέμα.
Δεν ειρωνεύομαι, σκεφτείτε το.
Πώς θα με δείτε κοιτώντας με ξαπλωμένοι στο πάτωμα και πώς από ένα ψηλό δέντρο;
Πώς φαίνομαι, και ποια σημεία του σώματός μου φαίνονται κυρίαρχα;

Όπως είπε και Απ. Παύλος, αν ο Ιησούς δεν Αναστήθηκε είναι άσκοπη και αυτή η συζήτηση!

Τι εννοώ;
Αν ο Ιησούς είναι ο Λόγος, η Τριαδική αυτή Εκδήλωση του Θεού στη γη, είναι ένα πράγμα, και αν είναι ένας ενδιαφέρον άνθρωπος με μάνα και πατέρα (όπως λες Ελεύθερε) είναι εντελώς διαφορετικό!
Αν πχ ο Βούδας είναι αυτό που παρουσίασε για τον εαυτό του, ή όχι, και πάλι είναι σημαντικό.

Δεν είναι δυνατόν πάντως να κάνουμε πνευματική συζήτηση όταν δεν πιστεύουμε καν σε πνευματικές ιδέες.

Παρόλα αυτά, προσωπικά, δέχομαι τον διάλογο.
Δεν ενοχλούμε Φίλε Ελεύθερε και ούτε υποτιμώ τον Ιησού.
Απλά σου παρουσίαζω όχι το τι πιστεύεις εσύ για τα εξώγαμα, αλλά το πώς, τουλάχιστον, θα το είδε ο Συμεών!
Βέβαια φίλε δεν είσαι υποχρεωμένος, να σέβεσαι τον Χριστό, και ίσως για αυτό δεν συνειδητοποιείς την Ύβρη στους λόγους σου.
Κοινώς, και στα γρήγορα, έχεις αποκαλέσει μπα…δο (εξώγαμο αν προτιμάς, χα, στο κατεχόμενο μάλιστα Ισραήλ, ξέρεις άλλο;) τον Ιησού Χριστό, εμμέσως πο..νη (ή ελευθέρων ηθών την Παναγία), μα…κα (το Ιωσήφ, ή άντε πολύ προχωρημένο για την εποχή του), «ψώνιο», που πίστεψε μια χαζομάρα του γεροξεκούτη πατέρα του, μετέπειτα τον Ιησού, «τιραλαλί-τριαλαλό» την Μητέρα Του που ενώ γνώριζε τον άφησε να σταυρωθεί παίρνοντας στο λαιμό του εκατοντάδες συγγενείς και φίλους, και απίστευτα θύματα (η ελαφρότερη έκφραση) όσους Τον έχουν αγαπήσει και πιστέψει σε Αυτόν κοκ.

Με βλέπεις, μήπως να θυμώνω;
Φυσικά και δεν παίρνω προσωπικά τις θέσεις σου.
Απλά κάνω υπομονή, περιμένοντας να καταλήξεις.
Όπως βλέπεις ούτε σε κρίνω, ούτε σε χαρακτηρίζω.
Μόνο όπου θεωρώ παράλογες και αστήρικτες τις θέσεις σου.
Πιστεύω πως έχω αυτό το δικαίωμα.
Αλλά και πάλι τα περισσότερα δεν τα σχολιάζω, για χάρη οικονομίας χρόνου και διαλόγου.

Προφανώς και πιστεύω πως ο Ιησούς Χριστός είναι ο Λόγος Θεός που Ενσαρκώθηκε στην γη με το Άγιο Πνεύμα, μέσα στην Θεία Μητέρα, Θυσιάστηκε και Αναστήθηκε.
Προφανώς, αλλιώς δεν θα ήμουν Χριστιανός.


Φίλε ΣΑΤ.
Αν υποστηρίζεις την Αλήθεια, καλό θα είναι να ελέγχεις όλες τις θέσεις και τις απόψεις που σου παρουσιάζονται.
Προσωπικά και εγώ δεν εντάσσω τον εαυτό μου σε καμιά θρησκευτική διαμάχη.
Δεν είμαι υπερασπιστής οποιουδήποτε κατεστημένων ιδεών.
Απλά θεωρώ τις ιδέες ύψιστο εργαλείο για την πνευματική ελευθερία των ανθρώπων.
Και όσο χωρά και μπορώ εργάζομαι για αυτήν.

Με Αγάπη Φώτης.


ΥΓ. Φίλε Ελεύθερε, μελέτη και έρευνα θέλουν τα στοιχεία, και όχι απλές αστήρικτες απόψεις. Βρίθει ο νους του ανθρώπου από ότι θες.
Α! Και η Βαρύτητα είναι Νομοτέλεια, αλλά το αεροπλάνο πετάει!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2003, 02:46:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου Φώτιε, φοβόμουνα από την αρχή ότι η συζήτηση θα παρεκτραπεί. Ιδού:
quote:
Κοινώς, και στα γρήγορα, έχεις αποκαλέσει μπα…δο (εξώγαμο αν προτιμάς, χα, στο κατεχόμενο μάλιστα Ισραήλ, ξέρεις άλλο;) τον Ιησού Χριστό, εμμέσως πο..νη (ή ελευθέρων ηθών την Παναγία), μα…κα (το Ιωσήφ, ή άντε πολύ προχωρημένο για την εποχή του), «ψώνιο», που πίστεψε μια χαζομάρα του γεροξεκούτη πατέρα του, μετέπειτα τον Ιησού, «τιραλαλί-τριαλαλό» την Μητέρα Του που ενώ γνώριζε τον άφησε να σταυρωθεί παίρνοντας στο λαιμό του εκατοντάδες συγγενείς και φίλους, και απίστευτα θύματα (η ελαφρότερη έκφραση) όσους Τον έχουν αγαπήσει και πιστέψει σε Αυτόν κοκ.

Κάνε quote και παρουσίασε εδώ αυτούσια τα λόγια μου που απεκάλεσα τα πιο πάνω ιερά για σένα πρόσωπα έτσι όπως μου καταμαρτυράς.
Φίλε Φώτιε αν......αν λέω......είχες εσύ τις πεποιθήσεις που έχω εγώ για την ιστορική πραγματικότητα των πιο πάνω προσώπων, και προσπαθούσες να τις παρουσιάσεις με λόγια, θα μπορούσες να ήσουν πιο ευγενικός από μένα; Δώσε μου ένα παράδειγμα. Κατάλαβες τι ήθελα να πω. Γράψε τα με δικά σου λόγια λιγότερο.......υβριστικά να δω τι θα καταφέρεις.

Φίλε μου τίποτε δεν είναι καλό ή κακό. Η σκέψη μας είναι που τα κάνει έτσι. Εγώ έγραψα κάποιες απόψεις για ιστορικά πρόσωπα. Η σκέψη σου τα μετέτρεψε σε συκοφαντία,ύβρη,λασπολογία κλπ Η δική μου σκέψη τα βλέπει ως ουδέτερη αλήθεια. Λυπάμαι που σε στεναχώρεσα. Αλλά μήπως το πρόβλημα είναι η αδυναμία σου να ακούσεις κάποια πράγματα αντίθετα από το πιστεύω σου; Ψάξε μέσα σου, θα βρείς την αλήθεια.

Περιμένεις να δεις που θα καταλήξω; Η κατάληξη (θέση μου) βρίσκεται στα πρώτα μου μυνήματα σ’ αυτό το τόπικ. Στη συνέχεια απλώς παρουσίαζα τα επιχειρήματα μου και τις αποδείξεις μου αποδεκτές ή μη.

Ελεύθερος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sat
Νέο Μέλος


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2003, 04:13:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα αεροπλανα δεν παραβιαζουν με κανενα τροπο τον νομο της βαρυτητας. Ισα ιασ τον επιβεβαιωνουν. Μεταχειριστητε τις αρχες της φυσικης με σεβασμο και ευλαβεια. Αλλωστε κατα κοινη ομολογια ειναι εργο Θεου.

Θεωριτικά δεν υπάρχει διαφορά ανάμεσα στην θεωρία και την πράξη. Πρακτικά υπάρχει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2003, 08:42:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Ελεύθερε

Το να σε αποκαλώ πχ ψεύτη, ή κλέφτη, ή ανόητο, ή ότι άλλο, με ευγενικά λόγια και δίχως πάθος, συμφωνώ είναι σημαντικό.
Δεν μειώνει όμως την ουσία και την βαρύτητα των λόγων.

Είναι βέβαια αναφαίρετο δικαίωμά σου, οι θέσεις σου.
Και φυσικά οι προβληματισμοί σου.
Αν όμως φίλε επιθυμείς (όπως έχεις καταδείξει) σοβαρό διάλογο, πιστεύω πως θα έπρεπε να συνοδεύεις τις θέσεις σου με ισχυρά (σχετικά) επιχειρήματα, καθώς μιλάμε για πρόσωπα που αποτελούν Θεία Σύμβολα για δισεκατομμύρια ανθρώπους.
Πέρα από τις δικές σου απόψεις, το πόσο δηλαδή χαριτωμένα μπορεί να αντιμετωπίζεις κάποιες ιδέες, υπάρχουν άνθρωποι που προσεύχονται καθημερινά (και ίσως λαμβάνουν ανταπόκριση) σε αυτόν που καλείται Ιησούς Χριστός.

Αν πιστεύεις πως ύβρις είναι μόνο οι «κακές λέξεις», να επισημάνω πως το θέμα είναι κομματάκι βαθύτερο.

Επί του θέματος τώρα.
Ποια σημεία θεωρείς πως είναι κωδικοποιημένα μέσα στα Ευαγγέλια, από ποιους και γιατί;
Είμαι πρόθυμος να το ερευνήσουμε εδώ και αρκετές μέρες.

Φίλε ΣΑΤ φυσικά και δεν παραβιάζουν τον Νόμο της Βαρύτητας, απλά…τον υπερβαίνουν. Σίγουρα έχουμε δρόμο να κατανοήσουμε το αν ο Πέτρος περπάτησε στα κύματα με την δύναμη της Πίστης του και αν ναι το πώς και το γιατί!

Φιλικά, με Σεβασμό και Αγάπη Φώτης


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2003, 02:02:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Φώτιε,
Γιατί πας γυρεύοντας; Θέλεις να σου παρουσιάσω κι’ άλλα «στοιχεία»;
Μα σου παρουσίασα ελάχιστα για να ανοίξει η συζήτηση και με απεκάλεσες υβριστή προσώπων με δισεκατομύρια πιστούς. Δεν το δέχομαι αυτό αν και λίγο πολύ το περίμενα. Δεν είναι και η πρώτη φορά που συζητάω με θρησκευόμενους.
Μου ζήτησες στοιχεία που να αποδεικνύουν σκόπιμες παρεμβολές από εχθρούς της νέας τότε θρησκείας του χριστιανισμού στα κείμενα του. Σου έγραψα κάτι ολοφάνερο. Την μεγάλη ασυμφωνία για τη γενεαλογία του Ιησού. Μια ασυμφωνία μεταξύ δύο μαρτύρων που σε όποιοδήποτε δικαστήριο ο ένας τουλάχιστον από τους δύο θα χαρακτηριζόταν αναξιόπιστος και πιθανόν να διώκετο κι’ όλας. Η εξήγηση που δίνω εγώ γι’ αυτή την ασυμφωνία είναι ότι κάποιος προσπάθησε να διακομωδήσει και να προσβάλει την αξιοπιστία των κειμένων και των ευαγγελιστών. Το έκανε σκόπιμα και εξήγησα γιατί δεν διορθώθηκε αυτή η ζημιά όταν μου το ζήτησες.
Παρουσίασα δηλαδή την άποψη μου με ανθρώπινα μέτρα του φυσικού μας κόσμου.
Ξαναδιάβασε τώρα την δική σου εξήγηση που προσπάθησες να διασώσεις την αξιοπιστία και θεοπνευστία των ευαγγελίων.
quote:
Α)Από Δαυίδ (γνωστός ο Ιησούς ως απόγονος του και αναμενόμενος Βασιλέας του Ισραήλ) μέχρι τον Ιησού Χριστό έχουμε μέσω του Σολόμωντα 28 γενεές στον Ματθαίο.
Ο ίδιος μάλιστα παρουσιάζει και Νομοτέλεια αναφερόμενος σε 14 γενεές μέχρι την μετοίκηση και 14 από Αβραάμ μέχρι Δαυίδ.
Γιατί όμως δεν αναφέρει και το οφθαλμοφανές σε όποιον ερευνήσει, δηλαδή τις 14 γενεές από μετοικίση ως και Ιησού;
Έχουμε λοιπόν 14-14-14=42.
Ο Λουκάς όμως κινούμενος ανάστροφα στις γενεές (έχει και αυτό ενδιαφέρον!) καταγράφει 42 από Ιησού μέχρι Δαυίδ και με εντελώς διαφορετικά ονόματα!
Η πρώτη βέβαια ολοφάνερη αρμονία είναι Αβραάμ ως Ιησού 42 και Δαυίδ ως Ιησού 42.
Ας δούμε την ροή. Ξεκινώντας την αναφορά από τον Δαυίδ μέσω του σοφού Σολόμωντος μέχρι τον Ιησού ακολουθούμε 42 βήματα. Αν όμως επιστρέψουμε (με την μετέπειτα καταγραφή του Λουκά) με όμοια- διαφορετικά βήματα ίσα σε αριθμό, φτάνουμε στον Αβραάμ!
Προβληματίζει μήπως;
Β) Ποια είναι η σχέση Λόγου των δυο καταγραφών με σχέση αναφοράς τον Δαυίδ;
Έχουμε 28 με 42 έναν λόγο 2/3 και με την συντομότερη (ευθύτερη πλευρά το 2) αυτή του Σολόμωντα!
Γιατί αυτή η αρμονία και τι υποδηλώνει;
Γ) Ποια είναι η σχέση Λόγου στην επόμενη ροή (της επιστροφής) με σχέση αναφοράς τον Αβραάμ;
Έχουμε (42+14) 56/42 και με την σημείωση που έκανε ο Ματθαίος για το 14 έχουμε λόγο 4/3!
Δ) Ο Λουκάς συνεχίζει και έχουμε άλλες 14 γενεές μέχρι τον Ενώχ!
Ο Λόγος εδώ γίνεται 70/42 δηλαδή 5/3!
Ε)Τελικά μαζί με το ελληνικό Όνομα του Θεού (προσοχή όχι Γιεχβά) ο Λουκάς καταλήγει με 7 ακόμη ονόματα στο 77/42 δηλαδή 5,5/3 ή αλλιώς 11/6 αν ξεκινήσουμε την μελέτη με βάση τον αριθμό 7 που είναι και το μισό του 14!
Βρίσκουμε μήπως κάποια συγκεκριμένη Νομοτέλεια;

Όχι μόνο επιμένεις στην αξιοπιστία και θεοπνευστία τους αλλά βρήκες και νομοτέλεια με διάφορες «φυσικομαθηματικές μεθόδους.»

Μετά σου έγραψα κάτι πιο κωδικοποιημένο. Εκείνο που χαρακτηρίζει τον Ιωσήφ δίκαιο, καταγγέλλοντας έτσι εμμέσως πλην σαφώς τους άδικους και άρα καθόλου θεϊκούς νόμους της παλαιάς διαθήκης. Ο «ένοχος παρεμβολέας» δηλαδή με πλάγιο τρόπο μας λέει: Μην πιστεύετε τον Ματθαίο. Το χέρι του όταν γράφει τρέχει πιο γρήγορα από το μυαλό του. Μας διδάσκει ένα πανάγαθο-άδικο θεό αν είναι δυνατόν!!!!!!
Η απάντηση σου ήταν: Πάμε παρακάτω;
Τώρα θέλεις να σου γράψω κι’ άλλα στοιχεία. Ανάλογα με τη στάση σου θα αποφασίσω.
Θέλω πρώτα να ασχοληθώ με την ύβρη που μου αποδίδεις. Φίλε Φώτιε αυτή η λέξη είναι πολύ βαριά για να εκτοξεύεται απερίσκεπτα. Δυστυχώς χρησιμοποιείται στις μέρες μας για να απαντούν-κατηγορώντας, όταν δεν μπορούν να απαντούν-πείθοντας εκείνοι που θεωρούν ότι τα άγια και τα ιερά είναι κτήμα δικό τους. Άκου: Για σένα ιερά είναι ο Χριστός, η Παναγία, ο Γιαχβέ, η βίβλος κλπ. Για μένα ιερά είναι η ανθρώπινη υπόσταση και ελευθερία, η αλήθεια (όσο πικρή και αν είναι), το φυσικό περιβάλλον, ο φυσικός κόσμος κλπ. Έχοντας λοιπόν εγώ την αλήθεια ως κάτι το ιερό, θα ήμουν πραγματικά υβριστής αν και μόνο παρασιωπούσα και την ελάχιστη υποψία απόκρυψης της. Από τη στιγμή δε, που υποψιάζομαι ότι δισεκατομύρια ανθρώπων είναι θύματα θρησκευτικών κατεστημένων (Σ’ αυτό συμφώνησες και σύ αν δεν κάνω λάθος) θα ήμουν πραγματικά υβριστής προς την ανθρώπινη υπόσταση και ελευθερία αν δεν έδινα τη μάχη μου για να διορθώσω την κατάσταση. Φίλε Φώτιε, μπορεί και να είμαι πιο ονειροπόλος από σένα. Το ξέρω ότι δεν θα διορθώσω εγώ τον κόσμο. Αυτό όμως δεν με υποχρεώνει να σταυρώσω τα χέρια μου και να μην κάνω τίποτε. Λοιπόν μη με κατηγορείς σε παρακαλώ. Δείξε σεβασμό στις καλές μου προθέσεις όπως δείχνω κι’ εγώ στις δικές σου.

Ελεύθερος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sat
Νέο Μέλος


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2003, 02:54:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγγνωμη αλλα θα επιμεινω. Ουτε τον υπερβαινουν, ισα ισα ο νομος της βαρυτητας ειναι που κανει δυνατη την πτηση. Μην ψαχνεις στην επιστημη για παραδειγματα που θα στηριξουν φιλοσοφικες αποψεις. Η επιστημη ειναι απολυτη η φιλοσοφια οχι. Ο Ελευθερος εχει δικιο. Δεν θα καταλειξεις πουθενα με φυσικομαθηματικες μεθοδους. Δεν υπαρχει τιποτα το υπερφυσικο στη πτηση ενος αεροπλανου οπως και στην πλευση μιας βαρκας. Αντιθετα ειναι αδυνατη η πτηση μιας πετρας και η πλευση του Ιησου κατα τον τροπο που λεγεται οτι εγινε. Οι νομοι της φυσης δεν παραβιαζονται ουτε καν απο αυτον που τους εθεσε.

Θεωριτικά δεν υπάρχει διαφορά ανάμεσα στην θεωρία και την πράξη. Πρακτικά υπάρχει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2003, 09:47:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΣΑΤ, τα «πάντα» στην παρατήρηση, ορίζονται και καθορίζονται από τον εκάστοτε παρατηρητή. Τουλάχιστον για την κατανόηση που ο ίδιος αποκτά για τον κόσμο γύρω του. Σε αυτό δεν συμπεριλαμβάνουμε την πιθανότητα να παρεμβαίνει και παρατηρητής στην «παρατήρηση-πείραμα» μόνο από την στάση του ως παρατηρητής.

Κάθε νόμος που φαίνεται να «καταργείται» από άλλους νόμους, «υπερβαίνεται»!
Και βέβαια είναι μετα-φυσική η πτήση του αεροπλάνου όταν δεν χωράει στο νου του παρατηρητή.

Δεν ξέρω τι μεταφυσικές εμπειρίες έχετε, αλλά υπάρχουν άνθρωποι που θεραπεύουν με τα χέρια τους, ή διαλογιζόμενοι, ή προσευχόμενοι.
Υπάρχουν εκατοντάδες γιατροί που μιλούν για Θεό, και απίστευτες λογικά θεραπείες.
Και αυτά τα γεγονότα (όσα από αυτά είναι) θεωρούνται μετά-φυσικά!

Καλώς ή κακώς, βρισκόμαστε σε ένα χώρο με «μεταφυσικές» σκέψεις και ανησυχίες.
Είναι και αυτός ένας τρόπος σκέψης!

Φίλε Ελεύθερε δεν σε κρίνω.
Σου παρουσιάζω αυτά που λες.
Ή τα λες, ή δεν τα λες.
Με μισόλογα και γύρω-γύρω στο θέμα, δουλειά δεν γίνεται.
Τώρα αν πραγματικά δεν κατανοείς, κατά πόσο κρύβουν ύβρη τα λόγια σου, δεν πειράζει.
Πάμε παρακάτω.

Το «πάμε παρακάτω» δεν κρύβει υποτίμηση αλλά πρόσκληση για διάλογο, κακώς το παίρνεις στραβά.

Ιερός είναι ο άνθρωπος και κάθε τι στην Δημιουργία.
Συμφωνώ μαζί σου.
Αλλά «Ιεροί», με τον ίδιο τρόπο σκέψης, μπορεί να είναι και οι δαίμονες, οι ηλίθιοι, οι κατσαρίδες και τα κουνούπια. Αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει δα και να τα λατρεύουμε!
Άλλο σεβασμός και άλλο ανοησία.


Αλήθεια δεν σε προβλημάτισε καθόλου η «εκπληκτική Σύμπτωση» της μαθηματικής σχέσης στην γενολογία του Ιησού;
Θεωρείς τον εαυτό σου ρομαντικό αγωνιστή της Ελευθέριας;
Σου παρουσιάζω κάτι άγνωστο για το νου σου, ως τώρα, και εσύ απλά το υποτιμάς;
Για ποια «Αλήθεια» αγωνίζεσαι;
Για την Αλήθεια;
Ή για την δικιά σου προσωπική «Αλήθεια»;

Αν σε ενοχλεί η κριτική μου, συγνώμη, συγκρατιέμαι κιόλας!

Ξέρεις αυτό που έλεγε ο Ιησούς για τα σκουπιδάκια στα μάτια;
Ελευθερώνεις θεωρείς την ανθρωπότητα από μια τρομερή συνομωσία;
Και αν αρνείται να «ελευθερωθεί», συνεχίζοντας να πιστεύει, το τι;
Θα τους το επιβάλεις μήπως;
Εδώ «βγάζει μάτι» ο παραλογισμός της θέση σου.
Και όμως εμμένεις λες και είναι πολύτιμος θησαυρός!

Τελικά, λες, αν κατάλαβα, πως κάποιοι εχθροί, (ποιοι?) της τότε νέας «εβραϊκής αίρεσης» εμβόλισαν τα τότε κείμενα με ηλιθιότητες, ώστε μετά από χιλιετίες κάποιοι να τα δουν και να πουν «τι είναι τούτα;»

Συγνώμη αν δείχνω αργόστροφος, αλλά ακόμη δεν σε έχω καταλάβει.

Λες επίσης πως πέρα από αυτούς τους εχθρούς, κανείς από τους «φίλους» πατριάρχες και ηγέτες του Χριστιανισμού, δεν κατάλαβε αυτό τον παραλογισμό, και ενώ έκοψαν και έραψαν τα κείμενα όπως ήθελαν, άφησαν απείραχτα όλα αυτά που οι «εχθροί» παρέμβαλαν;

Αυτό παρουσιάζεις;
Αν όχι πες μας σε παρακαλώ, γιατί οι μήνες περούν!

Συγνώμη για την ελαφριά διάθεση, αλλά έχει έρθει καλοκαίρι.

Με Αγάπη Φώτης.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2003, 09:55:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελεύθερε φυσικά και σε θεωρώ καλόπιστο.

Απλά ο τρόπος που σκεπτόμαστε μας είναι (για όλους μας) οικείος, ακόμα όταν εμμένουμε σε λάθη.

Δυστυχώς, αναλαμβάνω τον "πικρό" ρόλο του ελεκτή για τα όσα παρουσάζεις. Αν δεν το κάνω φίλε μου, θα το ήθελες αλήθεια;


Edited by - ΦΩΤΙΟΣ on 20/06/2003 09:57:03

Edited by - ΦΩΤΙΟΣ on 20/06/2003 09:58:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2003, 00:45:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαίρετε,
quote:
Λες επίσης πως πέρα από αυτούς τους εχθρούς, κανείς από τους «φίλους» πατριάρχες και ηγέτες του Χριστιανισμού, δεν κατάλαβε αυτό τον παραλογισμό, και ενώ έκοψαν και έραψαν τα κείμενα όπως ήθελαν, άφησαν απείραχτα όλα αυτά που οι «εχθροί» παρέμβαλαν;

Μα σου απάντησα λεπτομερέστατα σε προηγούμενο μου μύνημα. Εσύ μόνο την ύβρη είδες τίποτε άλλο;
Φώτιε.....Κατά την μακρόχρονη συγγραφή των ευαγγελίων (και των αναγνωρισμένων και των αποκρύφων) διεξήγετο συνεχώς ένας πόλεμος μεταξύ των διαφόρων συγγραφέων, διασκευαστών, αντιγραφέων, ιερών συνόδων κλπ που άλλοι ήσαν φίλοι και άλλοι πολέμιοι της θρησκείας αυτής. Σου παρουσίασα μερικές εχθρικές παρεμβολές και θα σου παρουσιάσω κι’ άλλες. Ποτέ δεν ήσαν σύμφωνοι όλοι οι ενδιαφερόμενοι, με όλα τα σημεία των ευαγγελίων. Ούτε και τώρα είναι. Υπάρχουν και υπήρξαν αμέτρητες αιρέσεις και δόγματα, άλλες με διαφορετική ερμηνεία της γραφής,και άλλες με διαφορετική γραφή. Επίσης υπήρχαν και πολλοί που δεν εδέχοντο καθόλου τη θρησκεία αυτή και, αν και κάτω από το βάρος της ανάγκης ή του εκβιασμού (π.χ. για να διατηρήσουν τις περιουσίες τους) εγίνοντο ακόμη και αρχιερείς, εν τούτοις την πολεμούσαν ύπουλα εκ των έσω, διακομωδόντας την ή φανερώνοντας τις όποιες ιστορικές αλήθειες έπεφταν στην αντίληψη τους οι οποίες χαλούσαν το καλοστημένο στην αρχή παραμύθι. Ταυτόχρονα με κωδικοποιημένο τρόπο (λέξεις ή φράσεις κλειδιά) πληροφορούσαν τους μέλλοντες μελετητές για τις αλήθειες αυτές.
Το ξέρεις καλά ότι το κυριώτερο και ισχυρότερο επιχείρημα των μουσουλμάνων εναντίον της χριστιανικής θρησκείας είναι αυτό. Η κατά συρροήν νόθευση του λόγου και του έργου του Ιησού δηλαδή και δεν είναι λανθασμένοι. Το λάθος τους βέβαια για τον χριστιανισμό είναι άλλο, αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία.
Αφού όμως φίλε Φώτιε χρησιμοποιείς συχνά το πιο πάνω επιχείρημα, πες μου εσύ τι βλέπεις στο παρακάτω εδάφιο πρωτού σου πω εγώ τον παραλογισμό που βλέπω. Αν κατάλαβες καλά προσπαθώ να σου αποδείξω ότι δεν είναι και τόσο εύκολο να βρεις τις παγίδες. Βεβαίως εσύ μπορεί και να τα καταφέρεις τώρα, διότι σε διευκολύνω. Σκέψου όμως σε πόσο δύσκολη θέση θα ήσαν κάποιοι άλλοι, που δεν θα είχαν προειδοποιηθεί καθόλου, και θα είχαν και ολόκληρο το βιβλίο μπροστά τους. Εσύ έχεις μόνο 5 γραμμές και είσαι και προειδοποιημένος. Πες μας λοιπόν. Υπάρχει κάτι που δεν ταιριάζει στο πάρακάτω κείμενο; Και αφού είσαι και προδιαθετημένος να τα δείς όλα ως αγγελικά πλασμένα μέσα στη γραφή δείξε μας αν είσαι σε θέση να βρεις τυχόν παγίδες.

Καινή διαθήκη, Κατά Ματθαίον κεφ 8
1 ΟΤΕ ΔΕ ΚΑΤΕΒΗ ΑΠΟ ΤΟΥ ΟΡΟΥΣ ΗΚΟΛΟΥΘΗΣΑΝ ΑΥΤΟΝ ΟΧΛΟΙ ΠΟΛΛΟΙ
2 ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΛΕΠΡΟΣ ΕΛΘΩΝ ΠΡΟΣΕΚΥΝΕΙ ΑΥΤΟΝ ΛΕΓΩΝ ΚΥΡΙΕ ΕΑΝ ΘΕΛΗΣ ΔΥΝΑΣΑΙ ΝΑ ΜΕ ΚΑΘΑΡΙΣΗΣ
3 ΚΑΙ ΕΚΤΕΙΝΑΣ ΤΗΝ ΧΕΙΡΑ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΗΓΓΙΣΕΝ ΑΥΤΟΝ ΛΕΓΩΝ ΘΕΛΩ ΚΑΘΑΡΙΣΘΗΤΙ ΚΑΙ ΕΥΘΥΣ ΕΚΑΘΑΡΙΣΘΗ Η ΛΕΠΡΑ ΑΥΤΟΥ
4 ΚΑΙ ΛΕΓΕΙ ΠΡΟΣ ΑΥΤΟΝ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΠΡΟΣΕΧΕ ΜΗ ΕΙΠΗΣ ΤΟΥΤΟ ΕΙΣ ΜΗΔΕΝΑ ΑΛΛ ΥΠΑΓΕ ΔΕΙΞΟΝ ΣΕΑΥΤΟΝ ΕΙΣ ΤΟΝ ΙΕΡΕΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΦΕΡΕ ΤΟ ΔΩΡΟΝ ΤΟ ΟΠΟΙΟΝ ΠΡΟΣΕΤΑΞΕΝ Ο ΜΩΥΣΗΣ ΔΙΑ ΜΑΡΤΥΡΙΑΝ ΕΙΣ ΑΥΤΟΥΣ

(Ψιτ ψιτ....να δεις που ο Φώτιος θα μας παρουσιάσει καινούργια νομοτέλεια πάλι)

Με την μαθηματική σχέση όπως την έγραψες φίλε μου, ούτε εσύ ο ίδιος κατέληξες σε κάποιο συμπέρασμα. Κατέληξες σε μια ερώτηση. Από πότε οι ερωτήσεις είναι επιχειρήματα ή θέσεις; Γράψε καθαρά το συμπέρασμα σου, να το περάσουμε από την βάσανο της λογικής.
Τα υπόλοιπα στο μύνημα σου Φώτιε μου να μου επιτρέψεις να μην τα σχολιάσω. Περιμένω περισσότερα πράγματα από σένα. Πιο ουσιαστικά.

Ελεύθερος.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sat
Νέο Μέλος


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2003, 02:33:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΜΕ ΚΑΛΥΨΕ ΑΠΟΛΥΤΑ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΥΝΠΛΗΡΩΣΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΙΣ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΣΥΝΕΠΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΟΙΝΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ Η ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΣΕΒΑΣΤΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΠΛΕΥΡΑ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΜΕ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΟΝ ΟΡΟ ΕΠΙΒΟΛΗ. ΜΗΝ ΤΑ ΙΣΟΠΕΔΩΣΟΥΜΕ ΟΛΑ. ΕΝ ΕΤΕΙ 2003 Ο ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙ ΝΑ ΕΠΙΒΑΛΕΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΟ ΔΟΓΜΑ ΤΟΥ;;;;;;;;;;;;;;;; ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΠΙΒΟΛΕΣ ΣΕ ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΟΥΜΕ;;;;;;; ΤΩΡΑ ΘΑ ΧΕΙΡΑΓΩΓΗΘΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ FORUM;;;;;;; ΔΕΝ ΧΕΙΡΑΓΩΓΗΘΗΚΕ ΠΟΤΕ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ;;;;;;;

Θεωριτικά δεν υπάρχει διαφορά ανάμεσα στην θεωρία και την πράξη. Πρακτικά υπάρχει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2003, 10:51:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα φίλε Ελεύθερε.

Καθώς προχωράει και εξελίσσεται ο διάλογός μας θα ήταν χρήσιμο, όσο το δυνατόν, να κλείνουμε τα σημεία που ως τώρα έχουμε σχολιάσει.

Λοιπόν λες:
Σου παρουσίασα μερικές εχθρικές παρεμβολές και θα σου παρουσιάσω κι’ άλλες.

Δεν είναι εντυπωσιακό που στο θέμα μας υπάρχουν τόσο διαφορετικές οπτικές γωνίες;
Να εξετάσουμε λοιπόν τις θέσεις μας.
Μου παρουσιάζεις μια «λογική δυσαρμονία» που αφορά την καταγωγή του Ιησού και που φυσιολογικά δεν θα έπρεπε να υπάρχει τόσο κραυγαλέα.
Για αυτό που εσύ (και πολλοί) άλλοι αναγνωρίζουν ως «ανοησία», έρχομαι και σου παρουσιάζω μια «κρυφή» μαθηματική αρμονία!
Δεν σε προβληματίζει καθόλου;
Όχι, το προσπερνάς και ζητάς λογικό επιχείρημα για να το «ερευνήσεις»;
Ενδιαφέρουσα θέση για εσωτεριστή!
Μα μια μαθηματική σχέση δεν είναι από μόνη της «λογική σχέση» και επιχείρημα που στέκεται από μόνο του;
Σαν Έλληνες και με ελληνική παιδεία δεν μας είναι «οικεία»;
Αλήθεια, Ελεύθερε που διακρίνεις την Χρυσή Τομή στις προαναφερόμενες μαθηματικές αρμονίες. (άντε και το 2004 θα δώσουμε για «master esoterica»! )

Μπορεί οι θέσεις να μην ικανοποιούν τον δικό σου τρόπο σκέψεις αλλά θα πρέπει να αναγνωρίσεις και εσύ ότι, (άντε ίσως) να κρύβουν πράγματι Νομοτέλεια.

Από την στιγμή που υπάρχει σχέση του «7» και μάλιστα προειδοποιούμαστε για αυτήν, πες μου αλήθεια, (από αυτό και μόνο) πόσα νέα ερωτήματα προκύπτουν;

Φίλε μου μόνο ως «εχθρική παρεμβολή» δεν το αναγνωρίζω.
Αν επιμένεις σε αυτήν την θέση σκέψου και κατά πόσο ελεύθερα κινείσαι.

Από την πρώτη στιγμή Ελεύθερε ξεκαθάρισα πως θεωρώ τις υπόνοιές σου αστήρικτες. Τους μήνες που ακολούθησαν περίμενα να παρουσιάσεις ιστορικά στοιχεία, άντε σοβαρές υπόνοιες που να συνηγορούν το απίστευτο των θέσεών σου.

Μέχρι στιγμής έχω απογοητευτεί!

Ας αρχίσουμε από τις απλές ερωτήσεις.
Λες:

Φώτιε.....Κατά την μακρόχρονη συγγραφή των ευαγγελίων (και των αναγνωρισμένων και των αποκρύφων) διεξήγετο συνεχώς ένας πόλεμος μεταξύ των διαφόρων συγγραφέων, διασκευαστών, αντιγραφέων, ιερών συνόδων κλπ που άλλοι ήσαν φίλοι και άλλοι πολέμιοι της θρησκείας αυτής.

Σε ποια ιστορικά στοιχεία στηρίζεις αυτές τις θέσεις σου;
Αν δεν έχεις, δυστυχώς ο λόγος σου εδώ είναι κενός!

Επίσης λες πως :

Επίσης υπήρχαν και πολλοί που δεν εδέχοντο καθόλου τη θρησκεία αυτή και, αν και κάτω από το βάρος της ανάγκης ή του εκβιασμού (π.χ. για να διατηρήσουν τις περιουσίες τους) εγίνοντο ακόμη και αρχιερείς, εν τούτοις την πολεμούσαν ύπουλα εκ των έσω, διακομωδόντας την ή φανερώνοντας τις όποιες ιστορικές αλήθειες έπεφταν στην αντίληψη τους οι οποίες χαλούσαν το καλοστημένο στην αρχή παραμύθι. Ταυτόχρονα με κωδικοποιημένο τρόπο (λέξεις ή φράσεις κλειδιά) πληροφορούσαν τους μέλλοντες μελετητές για τις αλήθειες αυτές.

Μάλλον παραβλέπεις πως για τρεις αιώνες (τότε που διαμορφώθηκαν τα ευαγγέλια και η λατρεία) ο Χριστιανισμός ήταν συνήθως στην παρανομία και κανέναν δεν ενέταξε στις τάξεις του με την βία. Αντίθετα συνέβαινε ακριβώς το αντίθετο.
Δέχονταν βία!

Τι να πω;
Για ποιο λόγο όλοι αυτοί οι ιεράρχες (κρυφοί εχθροί!!!!!!!!!) να παίζουν τις «κουμπάρες» μέσα στα ευαγγέλια;
Γιατί να μην δημιουργήσουν, ας πούμε, τις προϋποθέσεις να καταρρεύσει η θρησκεία τις επόμενες δεκαετίες;

Πάλι τι να πω;

Περιμένω λοιπόν ξεκάθαρες θέσεις, που να στηρίζονται έστω και με την απλή λογική!

Στο πρόβλημα που μου θέτεις, τώρα:
Δεν καταλαβαίνω τι σε χαροποιεί.

Το ότι λέει πλήθος και ιδού ο λεπρός;
Πολλές φορές ο Ιησούς ήταν σε πλήθος και μόνος του, κατά κάποιον τρόπο.
Σε αλσύλλιο, ή άλλο μέρος περιτριγυρισμένος από τους μαθητές Του.
Μήπως στο ότι ζητάει να πάει στον ιερέα και να αποδείξει ότι είναι καλός Ιουδαίος;
Αυτό είναι ένα είδους μαρτυρία.

Ελεύθερε θέλω να σε ευχαριστήσω ειλικρινά, καθώς με τους προβληματισμούς σου φωτίζεις για μένα σημεία ενδιαφέροντα που μου είχαν «ξεφύγει».

Καθώς ζητάς την Νομοτέλεια, στο σημείο αυτό παρουσιάζεται στο «Θέλεις-Θέλω» για την θεραπεία.
Δεν είναι απλό.
Πολλές φορές οι θεραπείες φαίνονταν πως στηρίζονταν στην πίστη του ασθενή.
Αυτό το δήλωνε άλλωστε και ο Ιησούς!
Υπάρχουν όμως ιδιαίτερες περιπτώσεις καταγεγραμμένες (όπως του εκ γενετής τυφλού, ή η Ανάσταση του Λαζάρου) που ο Ιησούς πολύ απλά φανερώνει την Θεότητά Του.
Απλά λοιπόν, «Θέλω και σε θεραπεύω»!
Δεν είναι αλήθεια ενδιαφέρουσα νομοτέλεια;

Μην φτάσουμε και στο σημείο να πούμε πως ο Θεός είναι εξαρτώμενος της πίστης μας!

Φίλε ΣΑΤ, δεν αποδίδω φυσικά κατηγορίες!
Απλά παρουσιάζω πόσο επικίνδυνος είναι ο τρόπος αυτός σκέψης.
Δηλαδή να θεωρώ τον εαυτό σωστό και μάλιστα «Σωτήρα» των άλλων εκατομμυρίων ανόητων.
Δεν διαφέρει σε τίποτα από το νέο πολιτικό- αμυντικό-αντιτρομοκρατικό δόγμα της Αμερικής!
Έτσι για να μην βάζουμε και στο απυρόβλητο τους εαυτούς μας.

Με Αγάπη Φώτης.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2003, 02:27:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλό ξημέρωμα σε όλους (μια και είναι περασμένα μεσάνυκτα)

Είδες Φώτιε που σου λέω ότι δεν είναι και τόσο εύκολο να αφαιρεθούν οι παραλογισμοί από ένα τόσο μεγάλο βιβλίο; Ούτε εσύ κατάφερες να τον διακρίνεις. Και σε είχα προειδοποιήσει και διαβεβαιώσει ότι υπάρχει στα σίγουρα. Ο παραλογισμός είναι λοιπόν ο εξής: Ο Ιησούς εν μέσω όχλων πολλών θεραπεύει ένα λεπρό και του λέει να μην το πει σε κανένα Καλά στραβοί ήσαν όλοι εκει πέρα; Τα σχόλια περιττεύουν, έχοντας πείρα του πόσον εύκολα μπορεί να χαρακτηρισθώ υβριστής

Διάβασα και ξαναδιάβασα την μαθηματικοαρμονονομοτέλεια που βλέπεις στις γενεαλογίες αλλά δυστυχώς δεν κατάλαβα πως είναι δυνατόν να δικαιολογηθεί αυτό το μπάχαλο. Τι θέλεις να πεις Φώτιε; Μασάς τα λόγια σου και καταλήγεις σε ερωτήσεις. Ξαναπέστα μου σε παρακαλώ.

Έτσι για να αστειέψουμε κιόλας. Μια και φτάνεις στο εφτά (με τον τρόπο που τα κατάφερες εσύ αλλά εγώ δεν κατάλαβα). Έχουμε και λέμε: 7 επί 145980 (αριθμός πλαισίου του ποδηλάτου μου)=1021860, διά 2 (διότι το ποδήλατο είναι δίκυκλο)=510930, διά 30 (αριθμός οικίας του χασάπη της γειτονιάς μου)= 17031. Έχουμε τώρα: 1+7+0+3+1=12. Αλλά τζίφος Φώτιε. Τι να είναι άραγε το 12; Οι θεοί του Ολύμπου ή οι απόστολοι του Χριστού; Έλα ντε. Εκτός κι’ αν πούμε 1+2=3 οπότε έχουμε την Αγία τριάδα. Τι να πω. Μπορεί νά ‘ναι κι’ έτσι και . . . .αντίφαση να μην υπάρχει

quote:
Μάλλον παραβλέπεις πως για τρεις αιώνες (τότε που διαμορφώθηκαν τα ευαγγέλια και η λατρεία) ο Χριστιανισμός ήταν συνήθως στην παρανομία και κανέναν δεν ενέταξε στις τάξεις του με την βία. Αντίθετα συνέβαινε ακριβώς το αντίθετο.
Δέχονταν βία!

Στην παρανομία ήσαν μόνο όσοι αρνούνταν να καταταγούν στο στρατό και όσοι προέβαιναν σε υβριστικές πράξεις εναντίον του αυτοκράτωρα και των διαφόρων θεών (ναών, αγαλμάτων κλπ) Αν ήταν ο χριστιανισμός παράνομος ως θρησκεία ουδέποτε θα έβρισκε την οικονομική ευχέρεια
για να διοργανώνει τα κοινά συσσίτια (αγάπες) και τα τόσα ταξίδια των προπαγανδιστών του. Αλήθεια που έβρισκε τα χρήματα; Θυμάσαι τι έπαθε ο Ανανίας και η Σαπφείρα;( Πράξεις, κεφ 5) Οι άνθρωποι πώλησαν κτήμα, και επειδή δεν έδωσαν όλα τα λεφτά στον Πέτρο, ο Θεός (δηλαδή ο Πέτρος) τους καθάρισε. Πώς έρχεσαι και μου λές ότι στους πρώτους τρεις αιώνες ο χριστιανισμός ούτε καν μπορούσε να ασκήσει βία; Ρώτησε τον Ανανία και την Σαπφείρα γι’ αυτό
quote:
Για ποιο λόγο όλοι αυτοί οι ιεράρχες (κρυφοί εχθροί!!!!!!!!!) να παίζουν τις «κουμπάρες» μέσα στα ευαγγέλια;
Γιατί να μην δημιουργήσουν, ας πούμε, τις προϋποθέσεις να καταρρεύσει η θρησκεία τις επόμενες δεκαετίες

Αυτό προσπαθούσαν. Τώρα αν δεν τα κατάφεραν είναι άλλη ιστορία
quote:
Ελεύθερε θέλω να σε ευχαριστήσω ειλικρινά, καθώς με τους προβληματισμούς σου φωτίζεις για μένα σημεία ενδιαφέροντα που μου είχαν «ξεφύγει».

Αν είναι έτσι πρέπει να αποσύρεις τον χαρακτηρισμό του υβριστή που μου έδωσες Ορίστε σε μπάζω στα εσωτερικότερα του χριστιανισμού και συ με βρίζεις Αστειεύομαι. Αλλά. . . . .φαντάστηκες ποτέ ότι μια και πιστεύεις ότι ο θεός σου είναι αληθινός, να με στείλει στον παράδεισο, αφού έχουν τέτοιο αποτέλεσμα πάνω σου τα γραπτά μου; Μπορεί να το δεί ως μια πολύ ιδιόμορφη μέθοδο ενδυνάμωσης της πίστης
quote:
Σε ποια ιστορικά στοιχεία στηρίζεις αυτές τις θέσεις σου;
Αν δεν έχεις, δυστυχώς ο λόγος σου εδώ είναι κενός!

Ξέρεις την παροιμία που λέει: Τα δικά μας, του γειτόνου μας.
Ή την άλλη: Και η θειά μας η Καλλού, που τά ‘βγαζε από πάνω της και τά ‘βαζε αλλού
Αυτά κάνεις κι’ εσύ τώρα. Ενώ δεν υπάρχει καμιά ιστορική μαρτυρία και γι’ αυτήν ακόμα την ύπαρξη του Ιησού, έχεις την απαίτηση να σου παρουσιάσω εγώ ιστορικές μαρτυρίες που να μας φανερώνουν ποιός και πότε έκανε την τάδε κρυφή και επικίνδυνη ζαβολιά εναντίον του χριστιανισμού. Μα κοροϊδευόμαστε τώρα; Θα άφηνε ποτέ κανένας πίσω όποιαδήποτε μαρτυρία η οποία θα τον έστελνε στον θάνατο; Εδώ σου παρουσιάζω τον σκοτωμένο και επειδή δεν μπορώ να σου παρουσιάσω τον φονιά, αρνείσαι ότι έγινε φόνος;

Άκου τώρα μια άλλη μεγάλη σύγχυση.
Κατά Ματθαίον κεφ.5
44 ΕΓΩ ΟΜΩΣ ΣΑΣ ΛΕΓΩ ΑΓΑΠΑΤΕ ΤΟΥΣ ΕΧΘΡΟΥΣ ΣΑΣ ΕΥΛΟΓΕΙΤΕ ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΟΙΤΙΝΕΣ ΣΑΣ ΚΑΤΑΡΩΝΤΑΙ ΕΥΕΡΓΕΤΕΙΤΕ ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΟΙΤΙΝΕΣ ΣΑΣ ΜΙΣΟΥΣΙ ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΥΧΕΣΘΕ ΥΠΕΡ ΕΚΕΙΝΩΝ ΟΙΤΙΝΕΣ ΣΑΣ ΒΛΑΠΤΟΥΣΙ ΚΑΙ ΣΑΣ ΚΑΤΑΤΡΕΧΟΥΣΙ
45 ΔΙΑ ΝΑ ΓΕΙΝΗΤΕ ΥΙΟΙ ΤΟΥ ΠΑΤΡΟΣ ΣΑΣ ΤΟΥ ΕΝ ΤΟΙΣ ΟΥΡΑΝΟΙΣ ΔΙΟΤΙ ΑΥΤΟΣ ΑΝΑΤΕΛΛΕΙ ΤΟΝ ΗΛΙΟΝ ΑΥΤΟΥ ΕΠΙ ΠΟΝΗΡΟΥΣ ΚΑΙ ΑΓΑΘΟΥΣ ΚΑΙ ΒΡΕΧΕΙ ΕΠΙ ΔΙΚΑΙΟΥΣ ΚΑΙ ΑΔΙΚΟΥΣ
46 ΔΙΟΤΙ ΕΑΝ ΑΓΑΠΗΣΗΤΕ ΤΟΥΣ ΑΓΑΠΩΝΤΑΣ ΣΑΣ ΠΟΙΟΝ ΜΙΣΘΟΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΙ ΟΙ ΤΕΛΩΝΑΙ ΔΕΝ ΚΑΜΝΟΥΣΙ ΤΟ ΑΥΤΟ

Κατά Λουκάν κεφ. 10
27 Ο ΔΕ ΑΠΟΚΡΙΘΕΙΣ ΕΙΠΕ ΘΕΛΕΙΣ ΑΓΑΠΑ ΚΥΡΙΟΝ ΤΟΝ ΘΕΟΝ ΣΟΥ ΕΞ ΟΛΗΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΞ ΟΛΗΣ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΞ ΟΛΗΣ ΤΗΣ ΔΥΝΑΜΕΩΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΞ ΟΛΗΣ ΤΗΣ ΔΙΑΝΟΙΑΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΛΗΣΙΟΝ ΣΟΥ ΩΣ ΣΕΑΥΤΟΝ29 ΑΛΛ ΕΚΕΙΝΟΣ ΘΕΛΩΝ ΝΑ ΔΙΚΑΙΩΣΗ ΕΑΥΤΟΝ ΕΙΠΕ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΙΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΛΗΣΙΟΝ ΜΟΥ
30 ΚΑΙ ΑΠΟΚΡΙΘΕΙΣ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΕΙΠΕΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΙΣ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΝ ΑΠΟ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ ΕΙΣ ΙΕΡΙΧΩ ΚΑΙ ΠΕΡΙΕΠΕΣΕΝ ΕΙΣ ΛΗΣΤΑΣ ΟΙΤΙΝΕΣ ΚΑΙ ΓΥΜΝΩΣΑΝΤΕΣ ΑΥΤΟΝ ΚΑΙ ΚΑΤΑΠΛΗΓΩΣΑΝΤΕΣ ΑΝΕΧΩΡΗΣΑΝ ΑΦΗΣΑΝΤΕΣ ΑΥΤΟΝ ΗΜΙΘΑΝΗ
31 ΚΑΤΑ ΣΥΓΚΥΡΙΑΝ ΔΕ ΙΕΡΕΥΣ ΤΙΣ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕ ΔΙ ΕΚΕΙΝΗΣ ΤΗΣ ΟΔΟΥ ΚΑΙ ΙΔΩΝ ΑΥΤΟΝ ΕΠΕΡΑΣΕΝ ΑΠΟ ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΕΡΟΣ
32 ΟΜΟΙΩΣ ΔΕ ΚΑΙ ΛΕΥΙΤΗΣ ΦΘΑΣΑΣ ΕΙΣ ΤΟΝ ΤΟΠΟΝ ΕΛΘΩΝ ΚΑΙ ΙΔΩΝ ΕΠΕΡΑΣΕΝ ΑΠΟ ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΕΡΟΣ
33 ΣΑΜΑΡΕΙΤΗΣ ΔΕ ΤΙΣ ΟΔΟΙΠΟΡΩΝ ΗΛΘΕΝ ΕΙΣ ΤΟΝ ΤΟΠΟΝ ΟΠΟΥ ΗΤΟ ΚΑΙ ΙΔΩΝ ΑΥΤΟΝ ΕΣΠΛΑΓΧΝΙΣΘΗ
34 ΚΑΙ ΠΛΗΣΙΑΣΑΣ ΕΔΕΣΕ ΤΑΣ ΠΛΗΓΑΣ ΑΥΤΟΥ ΕΠΙΧΕΩΝ ΕΛΑΙΟΝ ΚΑΙ ΟΙΝΟΝ ΚΑΙ ΕΠΙΒΙΒΑΣΑΣ ΑΥΤΟΝ ΕΠΙ ΤΟ ΚΤΗΝΟΣ ΑΥΤΟΥ ΕΦΕΡΕΝ ΑΥΤΟΝ ΕΙΣ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟΝ ΚΑΙ ΕΠΕΜΕΛΗΘΗ ΑΥΤΟΥ
35 ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΑΥΡΙΟΝ ΟΤΕ ΕΞΗΡΧΕΤΟ ΕΚΒΑΛΩΝ ΔΥΟ ΔΗΝΑΡΙΑ ΕΔΩΚΕΝ ΕΙΣ ΤΟΝ ΞΕΝΟΔΟΧΟΝ ΚΑΙ ΕΙΠΕ ΠΡΟΣ ΑΥΤΟΝ ΕΠΙΜΕΛΗΘΗΤΙ ΑΥΤΟΥ ΚΑΙ Ο ΤΙ ΣΥ ΔΑΠΑΝΗΣΗΣ ΠΕΡΙΠΛΕΟΝ ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΕΠΑΝΕΛΘΩ ΘΕΛΩ ΣΟΙ ΑΠΟΔΩΣΕΙ
36 ΤΙΣ ΛΟΙΠΟΝ ΕΚ ΤΩΝ ΤΡΙΩΝ ΤΟΥΤΩΝ ΣΟΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΓΕΙΝΕ ΠΛΗΣΙΟΝ ΤΟΥ ΕΜΠΕΣΟΝΤΟΣ ΕΙΣ ΤΟΥΣ ΛΗΣΤΑΣ
37 Ο ΔΕ ΕΙΠΕΝ Ο ΠΟΙΗΣΑΣ ΤΟ ΕΛΕΟΣ ΕΙΣ ΑΥΤΟΝ ΕΙΠΕ ΛΟΙΠΟΝ ΠΡΟΣ ΑΥΤΟΝ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΥΠΑΓΕ ΚΑΙ ΣΥ ΚΑΜΝΕ ΟΜΟΙΩΣ

Να αγαπώ λέει τον πλησίον μου. Και ποιός είναι ο πλησίον μου; Εκείνος που με βοήθησε. Εκείνος ΓΙΝΕΤΑΙ πλησίον μου. Δεν είναι αυτό που βγαίνει από το κατά Λουκάν κεφ.10 εδάφια 36 και 37; Δεν είναι λοιπόν ο πλησίον ο κάθε άνθρωπος όπως νομίζαμε μέχρι τώρα Ο πλησίον μας ΓΙΝΕΤΑΙ τέτοιος από τη στιγμή που θα μας βοηθήσει. Εκείνος που δεν θα μας βοηθήσει όπως ο ιερέας (εδάφ.31) και ο λευίτης (εδάφ. 32) δεν είναι ούτε πλησίον μας, ούτε τίποτα Ι Δ Ι Ο Τ Ε Λ Ε Ι Α δηλαδή. Έτσι μας τα παρουσιάζει ο Λουκάς και φυσικά δεν συμφωνεί καθόλου μα καθόλου με τον Ματθαίο πιο πάνω. Είναι σίγουρα ο Λουκάς φίλε Φώτιε ή κάποιος άλλος.. . . . .κακόβουλος; Τι λές; Ή μήπως ο Λουκάς έγραφε μεθυσμένος;

Ελεύθερος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sat
Νέο Μέλος


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2003, 19:49:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΕΛΕΤΗΣΑ ΕΓΩ ΤΗΝ "ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ ΝΟΜΟΤΕΛΕΙΑ" ΤΗΣ ΓΕΝΝΕΑΛΟΓΙΑΣ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ.
ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΤΗΝ ΜΕΛΕΤΩ ΑΚΟΜΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ. ΝΑ ΛΟΙΠΟΝ ΜΕΡΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΜΕΛΕΤΗΣ ΜΟΥ.
ΚΑΤΑ ΛΟΥΚΑΝ ΓΕΝΝΕΑΛΟΓΙΑ
1 Αδάμ
2 Σηθ
3 Ενώς
4 Καϊνάν
5 Μαλελεήλ
6 Ιαρέδ
7 Ενώχ
8 Μαθουσάλα
9 Λαμέχ
10 Νώε
11 Σημ
12 Αρφαδάξ
13 Καϊνάν
14 Σαλά
15 Έβερ
16 Φάρεκ
17 Ραγαύ
18 Σερούχ
19 Ναχώρ
20 Θάρα
21 Αβραάμ
22 Ισαάκ
23 Ιακώβ
24 Ιούδας
25 Φαρές
26 Εσρώμ
27 Ιωράμ
28 Αράμ
29 Αμιναδάβ
30 Ναασσών
31 Σαλμών
32 Βοόζ
33 Ωβήδ
34 Ιεσσαί
35 Δαυίδ
36 Νάθαν
37 Ματταθά
38 Μαϊνάν
39 Μελεά
40 Είακείμ
41 Ιωνάς
42 Ιωσήφ
43 Ιούδα
44 Συμεών
45 Λευί
46 Ματθάτ
47 Ιωρείμ
48 Ελιέζερ
49 Ιωσή
50 Ήρ
51 Ελμωδάμ
52 Κωσάμ
53 Αδδί
54 Μελχί
55 Νηρί
56 Σαλαθιήλ
57 Ζοροβάβελ
58 Ρησά
59 Ιωαννάν
60 Ιωδά
61 Ιωσήχ
62 Σεμεύ
63 Ματταθίας
64 Μαάθ
65 Ναγγαί
66 Εσλίμ
67 Ναούμ
68 Αμώς
69 Ματταθίας
70 Ιωσήφ
71 Ιωαννάς
72 Μελχί
73 Λευί
74 Ματθάν
75 Ηλί
76 Ιωσήφ
77 Ιησούς
ΚΑΤΑ ΜΑΤΘΑΙΟΝ ΓΕΝΝΕΑΛΟΓΙΑ (ΤΟ 2ο ΝΟΥΜΕΡΟ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΤΑ ΛΟΥΚΑ ΑΡΙΘΜΗΣΗ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ)
1 21 Αβραάμ
2 22 Ισαάκ
3 23 Ιακώβ
4 24 Ιούδας
5 25 Φαρές
6 26 Εσρώμ
7 27 Αράμ
8 28 Αμιναδάβ
9 29 Ναασών
10 30 Σαλμών
11 31 Βοόζ
12 32 Ωβήδ
13 33 Ιεσσαί
14 34 Δαυίδ
15 35 Σολομών
16 36 Ροβοάμ
17 37 Αβιά
18 38 Ασά
19 39 Ιωσαφάτ
20 40 Ιωράμ
21 41 Οζίας
22 42 Ιωάθαμ
23 43 Άχαζ
24 44 Εζεκίας
25 45 Μανασσής
26 46 Ιωσίας
27 47 Ιεχονίας
28 48 Σαλαθιήλ
29 49 Ζοροβάβελ
30 50 Αβιούδ
31 51 Ελιακείμ
32 52 Αζώρ
33 53 Σαδώκ
34 54 Αχείμ
35 55 Ελιούδ
36 56 Ελεάζαρ
37 57 Ματθάν
38 58 Ιακώβ
39 59 Ιωσήφ
40 60 Ιησούς

7; ΤΙ 7;

Θεωριτικά δεν υπάρχει διαφορά ανάμεσα στην θεωρία και την πράξη. Πρακτικά υπάρχει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2003, 09:57:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε ΣΑΤ
Για τα ερωτήματα που θέτεις:

Έχουμε την γενναλογία σε δύο Ευαγγελιστές.
Το Ματθαίο και το Λουκά.
Η καταγραφή των ονομάτων πέρα της ολοκληρωτικής σχεδόν διαφορετικότητας παρουσιάζει μια μαθηματική αρμονία πρωτόγνωρη αλλά και οικεία στον εσωτερισμό. (ας είναι καλά ο Ελεύθερος).
Πχ. Ενώ στον Ματθαίο από Δαυίδ ως και τον Ιησού έχουμε 28 γενεές στον Λουκά έχουμε 42! (διαίρεσε δια «7» και θα δεις!)


Ανάφερα λοιπόν στις 20/5/03 πως:
Ας δούμε λίγο τις σχέσεις και τις αρμονίες του ζητήματος:
Α)Από Δαυίδ (γνωστός ο Ιησούς ως απόγονος του και αναμενόμενος Βασιλέας του Ισραήλ) μέχρι τον Ιησού Χριστό έχουμε μέσω του Σολόμωντα 28 γενεές στον Ματθαίο.
Ο ίδιος μάλιστα παρουσιάζει και Νομοτέλεια αναφερόμενος σε 14 γενεές μέχρι την μετοίκηση και 14 από Αβραάμ μέχρι Δαυίδ.
Γιατί όμως δεν αναφέρει και το οφθαλμοφανές σε όποιον ερευνήσει, δηλαδή τις 14 γενεές από μετοικίση ως και Ιησού;
Έχουμε λοιπόν 14-14-14=42.
Ο Λουκάς όμως κινούμενος ανάστροφα στις γενεές (έχει και αυτό ενδιαφέρον!) καταγράφει 42 από Ιησού μέχρι Δαυίδ και με εντελώς διαφορετικά ονόματα!
Η πρώτη βέβαια ολοφάνερη αρμονία είναι Αβραάμ ως Ιησού 42 και Δαυίδ ως Ιησού 42.
Ας δούμε την ροή. Ξεκινώντας την αναφορά από τον Δαυίδ μέσω του σοφού Σολόμωντος μέχρι τον Ιησού ακολουθούμε 42 βήματα. Αν όμως επιστρέψουμε (με την μετέπειτα καταγραφή του Λουκά) με όμοια- διαφορετικά βήματα ίσα σε αριθμό, φτάνουμε στον Αβραάμ!
Προβληματίζει μήπως;
Β) Ποια είναι η σχέση Λόγου των δυο καταγραφών με σχέση αναφοράς τον Δαυίδ;
Έχουμε 28 με 42 έναν λόγο 2/3 και με την συντομότερη (ευθύτερη πλευρά το 2) αυτή του Σολόμωντα!
Γιατί αυτή η αρμονία και τι υποδηλώνει;
Γ) Ποια είναι η σχέση Λόγου στην επόμενη ροή (της επιστροφής) με σχέση αναφοράς τον Αβραάμ;
Έχουμε (42+14) 56/42 και με την σημείωση που έκανε ο Ματθαίος για το 14 έχουμε λόγο 4/3!
Δ) Ο Λουκάς συνεχίζει και έχουμε άλλες 14 γενεές μέχρι τον Ενώχ!
Ο Λόγος εδώ γίνεται 70/42 δηλαδή 5/3!
Ε)Τελικά μαζί με το ελληνικό Όνομα του Θεού (προσοχή όχι Γιεχβά) ο Λουκάς καταλήγει με 7 ακόμη ονόματα στο 77/42 δηλαδή 5,5/3 ή αλλιώς 11/6 αν ξεκινήσουμε την μελέτη με βάση τον αριθμό 7 που είναι και το μισό του 14!
Βρίσκουμε μήπως κάποια συγκεκριμένη Νομοτέλεια;

Αν διαβάσεις προσεκτικά θα δεις:

Α) το 14 το προτείνει ο ίδιος ο Ματθαίος ως είδος «σηματοδότησης» στις γενεές.

Β) το 7 είναι φυσικά το μισό του 14 και είναι οι γενεές από Ενώχ ως Θεό.
Εξάλλου (σύμφωνα με τον …μεθυσμένο Λουκά ) ολοκληρώνεται η σχέση τις επιστροφής προς τον Θεό με βασική μονάδα το «7».

Τώρα αν σε όλη αυτή την μαθηματική αρμονία το μόνο που βλέπουμε είναι «πτώμα & έγκλημα», τότε με’ γεια τα γυαλιά και δεν έχει νόημα ο προβληματισμός.
Μελέτη εσωτερική δεν γίνεται με …το ζόρι! .


Φίλε Ελεύθερε σε αποδεσμεύω από το λόγο μου και σου ζητώ συγνώμη για την κρίση μου. Δεν έχω στόχο ούτε να σε υποτιμήσω, ούτε να σε κρίνω. Απλά να σου παρουσιάσω μια ποιότητα που ίσως εσύ να την προσπερνάς εύκολα.

«Μασάω» τα λόγια μου;
Γιατί καλέ, η θέση μου για όσο κατανοώ την Νομοτέλεια που διακρίνω, δεν είναι ολοφάνερη;

Προφανώς και σου απάντησα, αλλά φίλε μου δεν το διέκρινες!
Ανάφερα:
Το ότι λέει πλήθος και ιδού ο λεπρός;
Πολλές φορές ο Ιησούς ήταν σε πλήθος και μόνος του, κατά κάποιον τρόπο.
Σε αλσύλλιο, ή άλλο μέρος περιτριγυρισμένος από τους μαθητές Του.

Τώρα φίλε μου και όσο αφορά τα «επιχειρήματα» που παρουσιάζεις, στην πατρίδα μου οι πρόγονοί μου τα ονόμαζαν «σοφιστείες»

Την Νομοτέλεια της Αγάπης και ποιος είναι ο πλησίον ο Ιησούς το έχει ξεκαθαρίσει σε δεκάδες παραδείγματα.

Για την παραβολή στην οποία αναφέρεσαι υπάρχουν επαναστατικές προτάσεις που καταλύουν τα τότε κοινωνικά κατεστημένα των Εβραίων.

Ο Ιησούς, ως Δάσκαλος Πνευματικός, δίδασκε και αυτόν με τον οποίο μίλαγε κάθε φορά πέρα από τις Διδαχές που καταγράφονταν.

Ο φίλος σου λοιπόν ο Λουκάς παρουσιάζει το πρόβλημα με τον συγκεκριμένο Εβραίο στο «ΑΛΛ ΕΚΕΙΝΟΣ ΘΕΛΩΝ ΝΑ ΔΙΚΑΙΩΣΗ ΕΑΥΤΟΝ ΕΙΠΕ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΙΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΛΗΣΙΟΝ ΜΟΥ;» θεωρώντας τον εαυτό του «δίκαιο» ως Ιουδαίος που ήταν.

Τον περιλαμβάνει λοιπόν ο Ιησούς (και όσους άκουγαν) και του «ξετινάζει» τα κατεστημένα!
Τι γίνεται στην παραβολή;
Περνάει «Ιερέας» και κάνει την «κότα»!
Περνάει «Λευίτης» το ίδιο και αυτός!
Περνάει και ο «μιαρός Σαμαρείτης» και ελεεί. Όχι μόνο βοηθάει αλλά πληρώνει και από την τσέπη του το ξενοδόχο. Τι πιο πειστικό επιχείρημα για έναν Εβραίο!
Έτσι για να το καταλάβουν και οι πιο ανόητοι της ομήγυρης!!!

Λέει ο Ιησούς στον «δίκαιο και καθαρό Εβραίο».
«Πλησίον σου γίνεται ο Σαμαρείτης (μέσω του παραδείγματος) και αφού λοιπόν είναι ο πλησίον σου είσαι υποχρεωμένος να τον αγαπάς ως εαυτόν σου, ώστε να πληρείς τον Θείο Νόμο!»

Αυτή είναι η παραβολή και εδώ είναι το ζουμί.
Για όσους έχουν ακόμη απορίες, να διευκρινίσω:
Για τον Εβραίο ΔΕΝ ήταν «πλησίον» ο Σαμαρείτης.
Ούτε που του χώραγε η ιδέα στο μυαλό!!!
Ε!… του επέκτεινε λίγο τα όρια ο Ιησούς Χριστός ώστε να «γίνει» πλησίον.


Βλέπεις φίλε Ελεύθερε πως η οπτική μας διαφέρει.
Θα σου επισημάνω ξανά, πως μέχρι στιγμής δεν έχω βρει κάποιο σημαντικό επιχείρημα, πέρα από τραβηγμένες από τα μαλλιά σοφιστείες.


Αν πιστεύεις ως σοβαρά επιχειρήματα αυτά που παρουσίασες τους τελευταίους μήνες, αλήθεια απορώ.
Υπάρχουν και άλλοι που τα πιστεύουν ως σοβαρά;

Τι άλλο να πω, απλά περιμένω την συνέχεια.

Με Αγάπη Φώτης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sat
Νέο Μέλος


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2003, 00:40:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΙ ΑΡΜΟΝΙΑ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΣΤΟ 2/3;;; ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ;;; ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΤΕΛΗΣ ΔΙΑΙΡΕΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΝΑΝ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΑΡΙΘΜΟ. ΠΟΙΑ ΑΡΜΟΝΙΑ ΔΙΕΠΕΙ ΤΟΥΣ ΑΡΙΘΜΟΥΣ 2/3 4/3 5/3 ΚΑΙ !!!!!! 5,5/3.
Η ΑΛΛΙΩΣ 0,66666 1,3333333 1,6666666 1,83333333
ΒΡΗΚΕΣ 4 ΑΤΕΛΕΙΣ ΔΙΑΙΡΕΣΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΛΙΣΤΑ
ΔΩΣΕ ΜΟΥ ΕΝΑ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΟΠΟΙΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΘΕΛΕΙΣ (ΑΠΟ ΤΟ ΑΡΝΑΚΙ ΑΣΠΡΟ ΚΑΙ ΠΑΧΥ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΕΓΚΛΗΜΑ ΚΑΙ ΤΙΜΩΡΙΑ) ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΒΡΩ ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ΤΕΤΟΙΕΣ ΑΡΜΟΝΙΕΣ. ΙΣΩΣ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΝ ΨΑΞΩ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ 2 4 5 5,5.
ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΟΙ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΕΣ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΓΕΝΝΕΑΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ ΔΕΝ ΣΕ ΑΠΟΣΧΟΛΕΙ;
ΝΑ ΠΑΙΞΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ 7 ΠΟΥ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ
ΚΑΤΑ ΛΟΥΚΑ 77 ΓΕΝΕΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΔΑΜ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ 77/7=11
ΚΑΤΑ ΜΑΡΚΟ 60 (Η ΙΣΩΣ 59) ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΔΙΑΦΩΝΙΑ ΛΟΥΚΑ ΚΑΙ ΠΑΛΑΙΑΣ ΔΙΑΘΗΚΗΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟ ΤΟΥ ΑΒΡΑΑΜ. 60/7=8,57 Η 59/7=8,43


ΚΑΤΑ ΛΟΥΚΑ ΚΑΤΑ ΜΑΡΚΟ
1 ΑΔΑΜ
7 ΕΝΩΧ
14 ΣΑΛΑ
21 ΑΒΡΑΑΜ 1 ΑΒΡΑΑΜ
28 ΑΡΑΜ 7 ΑΡΑΜ
35 ΔΑΥΙΔ 14 ΔΑΥΙΔ
42 ΙΩΣΗΦ 21 ΟΖΙΑΣ
49 ΙΩΣΗΣ 28 ΣΑΛΑΘΙΗΛ
56 ΣΑΛΑΘΙΗΛ 35 ΕΛΙΟΥΔ
63 ΜΑΤΤΑΘΙΑΣ 42 Ο ΕΓΓΟΝΟΣ ΚΑΠΟΙΟΥ ΑΛΛΟΥ ΓΙΟΥ ΤΟΥ ΙΩΣΗΦ
70 ΙΩΣΗΦ
77 ΙΗΣΟΥΣ

ΑΚΟΥ ΤΩΡΑ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ

ΑΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΔΑΜ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ ΟΙ ΓΕΝΕΕΣ ΕΙΝΑΙ 77 ΤΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΒΡΑΑΜ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ ΕΙΝΑΙ 57 ΚΑΙ ΟΧΙ 56
ΑΝ ΑΠΟ ΤΟ 1 ΩΣ ΤΟ 77 ΜΕΤΡΑΣ 77 ΓΕΝΝΕΣ (ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ 76) ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ 21 ΜΕΧΡΙ ΤΟ 77 ΕΙΣΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ (ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΤΗΣ ΑΦΑΙΡΕΣΗΣ ΟΧΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ) ΝΑ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ 57 ΚΑΙ ΟΧΙ 56. 57/7=8,14.

Α)Από Δαυίδ (γνωστός ο Ιησούς ως απόγονος του και αναμενόμενος Βασιλέας του Ισραήλ) μέχρι τον Ιησού Χριστό έχουμε μέσω του Σολόμωντα 28 γενεές στον Ματθαίο

ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΑΥΙΔ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ ΚΑΤΑ ΜΑΡΚΟ ΕΧΟΥΜΕ !!!26!!!(Η 27 ΟΠΩΣ ΤΟ ΔΕΙ ΚΑΝΕΙΣ) ΚΑΙ ΟΧΙ 28 ΓΕΝΝΕΕΣ

Η πρώτη βέβαια ολοφάνερη αρμονία είναι Αβραάμ ως Ιησού 42

39 Η 40 ΚΑΙ ΟΧΙ 42 ΓΕΝΝΕΣ!!!!


Έχουμε (42+14) 56/42 και με την σημείωση που έκανε ο Ματθαίος για το 14 έχουμε λόγο 4/3!
Δ) Ο Λουκάς συνεχίζει και έχουμε άλλες 14 γενεές μέχρι τον Ενώχ!
Ο Λόγος εδώ γίνεται 70/42 δηλαδή 5/3!

ΟΤΑΝ ΠΡΟΣΘΕΤΕΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑ ΕΝΩΣ ΑΡΙΘΜΟΥ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΤΟ ΑΘΡΟΙΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΟ ΤΟΥ ΑΡΙΘΜΟΥ.


"Β) Ποια είναι η σχέση Λόγου των δυο καταγραφών με σχέση αναφοράς τον Δαυίδ;
Έχουμε 28 με 42 έναν λόγο 2/3 και με την συντομότερη (ευθύτερη πλευρά το 2) αυτή του Σολόμωντα!
Γιατί αυτή η αρμονία και τι υποδηλώνει;"
ΕΜΕΝΑ ΡΩΤΑΣ;


"Τώρα αν σε όλη αυτή την μαθηματική αρμονία το μόνο που βλέπουμε είναι «πτώμα & έγκλημα», τότε με’ γεια τα γυαλιά και δεν έχει νόημα ο προβληματισμός.
Μελέτη εσωτερική δεν γίνεται με …το ζόρι! ."

ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΠΙΑΣΕΙΣ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΣΟΥ

Αν πιστεύεις ως σοβαρά επιχειρήματα αυτά που παρουσίασες τους τελευταίους μήνες, αλήθεια απορώ.
Υπάρχουν και άλλοι που τα πιστεύουν ως σοβαρά;

ΝΑΙ. ΕΓΩ.

Θεωριτικά δεν υπάρχει διαφορά ανάμεσα στην θεωρία και την πράξη. Πρακτικά υπάρχει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2003, 03:11:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας φίλοι Φώτιε και SAT,

Φίλε ΣΑΤ πραγματικά προσπάθησα κι’ εγώ να βρώ μήπως υπάρχει κανένας τρόπος να δώ διαφορετικά τις γενεαλογίες. ΤΙΠΟΤΑ. Το πιθανότερο για μένα είναι ότι ή ο Λουκάς και ο Ματθαίος ήρθαν σε κόντρα, ή κάποιος άλλος τους την έφερε και τους δυό. Πάντως ο Λουκάς στην αρχή του ευαγγελίου του φαίνεται να αμφισβητεί τους άλλους ευαγγελιστές εμμέσως πλην σαφώς. Όταν λέω Λουκάς και Ματθαίος δεν εννοώ αποκλειστικά δυό πρόσωπα αλλά δυό διαφορετικές σχολές μάλλον ή κάτι ανάλογο. Άλλωστε τα ευαγγέλια και τα ευαγγελικά κείμενα πρωτού πετσοκοφτούν θα πρέπει να ήσαν πάνω από 30. Εκεί μέσα υπάρχει και κοσμοθεώρηση απείρου κάλλους είναι αλήθεια, αλλά και απείρου εμπάθειας και καταστροφικής μανίας. Με λίγα λόγια από τη γραφή αυτή μπορείς εύκολα να βρείς δικιολογία και για να ελεήσεις και για να αφανίσεις. Και πραγματικά κατά τη διάρκεια της ιστορικής πορείας της θρησκείας αυτής οι εκπρόσωποι της κατά περίσταση, έδρασαν και με τον ένα τρόπο και με τον άλλο.

Φίλε Φώτιε ας πούμε ότι δεν είμαι εσωτεριστής (πάντως πτυχείο εσωτεριστού δεν έχω) δεν πρέπει να καταλάβω κι’ εγώ σε απλά Ελληνικά τι θέλεις να μας πεις με κείνη την αριθμολογία για τις δυό διαφορετικές γενεαλογίες; Σε απλά Ελληνικά Φώτιε τι εννοείς;

Για το θέμα της πατρότητας πάλι μια και δεν βρήκες τα μέχρι τώρα επιχειρήματα μου ουσιαστικά και έχεις απογοητευτεί.

Προς Ρωμαίους επιστολή, κεφ. 1
1 ΠΑΥΛΟΣ ΔΟΥΛΟΣ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΠΡΟΣΚΕΚΛΗΜΕΝΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΚΕΧΩΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΑ ΤΟ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟΝ ΤΟΥ ΘΕΟΥ
2 ΤΟ ΟΠΟΙΟΝ ΠΡΟΥΠΕΣΧΕΘΗ ΔΙΑ ΤΩΝ ΠΡΟΦΗΤΩΝ ΑΥΤΟΥ ΕΝ ΤΑΙΣ ΑΓΙΑΙΣ ΓΡΑΦΑΙΣ
3 ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΥΙΟΥ ΑΥΤΟΥ ΟΣΤΙΣ ΕΓΕΝΝΗΘΗ ΕΚ ΣΠΕΡΜΑΤΟΣ ΔΑΒΙΔ ΚΑΤΑ ΣΑΡΚΑ
4 ΚΑΙ ΑΠΕΔΕΙΧΘΗ ΥΙΟΣ ΘΕΟΥ ΕΝ ΔΥΝΑΜΕΙ ΚΑΤΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΤΗΣ ΑΓΙΩΣΥΝΗΣ ΔΙΑ ΤΗΣ ΕΚ ΝΕΚΡΩΝ ΑΝΑΣΤΑΣΕΩΣ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΗΜΩΝ

Εδώ ο Παύλος δεν φαίνεται να πολυπιστεύει τα της αμώμου συλλήψεως. Διακυρήττει ότι ο Ιησούς ήταν απόγονος εκ σπέρματος Δαυίδ κατά σάρκαν. Η καινή διαθήκη για απογόνους του Δαβιδ αναφέρει μόνο άντρες και φτάνει μέχρι τον Ιωσήφ. Ε. . . αφού ο Ιωσήφ δεν ήταν πατέρας του Ιησού αλλά μόνο ενομίζετο ως τέτοιος (ΚΑΤΆ Λουκάν κεφ. 3) και. . . .κατά που λέει κι’ ο Παύλος ο Ιησούς εγεννήθη εκ σπέρματος Δαβίδ ΚΑΤΑ ΣΑΡΚΑΝ, σημαίνει ότι ο Ιησούς είχε φυσικό πατέρα ο οποίος δεν ήταν ο Ιωσήφ αλλά κάποιος άλλος απόγονος του Δαβίδ. Εμμένεις ακόμη στην άποψη σου; Έβγαλε η γλώσσα μου μαλιά.
Ο αρχιερέας Συμεών ήταν απόγονος του Δαβίδ ή όχι; Τι λες φίλε Φώτιε;

Το άλλο τώρα. Για τον πλησίον. Εφ όσον ο Ιησούς του δίνει μέσον της παραβολής τρία άτομα για να απαντήσει ποιός είναι ο πλησίον. Και εφ όσον του λέει ότι ορθά απάντησες όταν ο άλλος του είπε ο Σαμαρείτης, άρα οι άλλοι δυό δεν είναι ο πλησίον. Απλό φίλε μου. Πολύ απλό. Γιατί σου κακοφαίνεται όταν λέω ότι το πιο πάνω μπέρδεμα ή είναι κακόβουλη παρεμβολή ή ο Λουκάς έγραφε μεθυσμένος; Κάτι πρέπει να είναι. Τι λες εσύ; Άσε τι γράφει η γραφή αλλού. Εδώ γιατί τα χαλάει;

Ένα άλλο τώρα.

Κατά Λουκάν κεφ. 10
8 ΚΑΙ ΕΙΣ ΗΝΤΙΝΑ ΠΟΛΙΝ ΕΙΣΕΡΧΗΣΘΕ ΚΑΙ ΣΑΣ ΔΕΧΩΝΤΑΙ ΤΡΩΓΕΤΕ ΤΑ ΠΑΡΑΤΙΘΕΜΕΝΑ ΕΙΣ ΕΣΑΣ
9 ΚΑΙ ΘΕΡΑΠΕΥΕΤΕ ΤΟΥΣ ΕΝ ΑΥΤΗ ΑΣΘΕΝΕΙΣ ΚΑΙ ΛΕΓΕΤΕ ΠΡΟΣ ΑΥΤΟΥΣ ΕΠΛΗΣΙΑΣΕΝ ΕΙΣ ΕΣΑΣ Η ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ
10 ΕΙΣ ΗΝΤΙΝΑ ΟΜΩΣ ΠΟΛΙΝ ΕΙΣΕΡΧΗΣΘΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΔΕΧΩΝΤΑΙ ΕΞΕΛΘΟΝΤΕΣ ΕΙΣ ΤΑΣ ΠΛΑΤΕΙΑΣ ΑΥΤΗΣ ΕΙΠΑΤΕ
11 ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΟΝΙΟΡΤΟΝ ΟΣΤΙΣ ΕΚΟΛΛΗΘΗ ΕΙΣ ΗΜΑΣ ΕΚ ΤΗΣ ΠΟΛΕΩΣ ΣΑΣ ΕΚΤΙΝΑΣΣΟΜΕΝ ΕΙΣ ΕΣΑΣ ΠΛΗΝ ΤΟΥΤΟ ΓΙΝΩΣΚΕΤΕ ΟΤΙ ΕΠΛΗΣΙΑΣΕΝ ΕΙΣ ΕΣΑΣ Η ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ
12 ΣΑΣ ΛΕΓΩ ΔΕ ΟΤΙ ΕΝ ΤΗ ΗΜΕΡΑ ΕΚΕΙΝΗ ΕΛΑΦΡΟΤΕΡΑ ΘΕΛΕΙ ΕΙΣΘΑΙ Η ΤΙΜΩΡΙΑ ΕΙΣ ΤΑ ΣΟΔΟΜΑ ΠΑΡΑ ΕΙΣ ΤΗΝ ΠΟΛΙΝ ΕΚΕΙΝΗΝ

Εδώ απειλεί ξεκάθαρα ολόκληρες πόλεις με αφανισμό. Πού είναι το όστις θέλει οπίσω μου ελθείν; Που είναι φίλε Φώτιε ο θεός σου που όπως είπες πιο παλιά δεν βιάζει το ανθρώπινο πνεύμα; Θα κατακαούν πάλι γέροι, νέοι και παιδιά, άντρες και γυναίκες; Μα επιτέλους δεν πρέπει να γίνει κατανοητό ότι η πίστη δεν είναι θέμα θέλησης; Ή μπορώ να πιστέψω κάτι ή δεν μπορώ. Ή πείστηκα ή δεν πείστηκα. Γιατί πρέπει να κατακαεί κάποιος επειδή δεν μπορεί να πιστέψει; Δηλαδή αν έλεγε εντάξει πιστεύω θα εσώζετο; Μα σε τέτοια περίπτωση θα ήταν απλά ένας υποκριτής, τέτοιους χρειάζεται ο θεός; Τι; Ο θεός θα το ήξερε ότι είναι υποκριτής; Και θα τον καταδίκαζε τότε; Μα αν είναι έτσι θα έπρεπε να ήξερε ότι και όσοι δεν πίστεψαν το έκαναν γιατί δεν μπορούσαν. Απλά δεν είχαν πειστεί. Τότε γιατί καταδίκασε ας πούμε τόσους πολλούς στο παρελθόν και έχει σκοπό να καταδικάσει ακόμη πολύ περισσότερους στο μέλλον;
Ερωτήματα ερωτήματα ερωτήματα. Προέρχεται το πιο πάνω κείμενο από φωτισμένους διδασκάλους εμποτισμένους με την αρετή της φιλανθρωπίας; Είναι δυνατόν ένας παντοδύναμος θεός να μη βρίσκει τρόπο να πείσει τους ανθρώπους και να αναγκάζεται να καταφεύγει σε αποτρόπαιες απειλές; Ή μήπως στην καινή διαθήκη όποιος προλάβαινε κατέγραφε είτε τον . . . χαρακτήρα του είτε τις επιδιώξεις του καλές ή κακές; Εγώ λέω το τελευταίο.

Ελεύθερος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2003, 19:34:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα,να ερθω στην υπεροχη παρεα σας?
μου αρεσουν αυτα που λετε,παρακατω παραθετω καποια στοιχεια που εψαξα και βρηκα,να ειστε καλα:)))

THE ORIGINAL LANGUAGE OF
THE NEW TESTAMENT
WAS GREEK

A refutation of the baseless claim
made by Sacred Name Movement teachers
of an original Hebrew New Testament.


FIRST STUDY

introduction study two
CONTENTS INTRO. STUDY 1 STUDY 2 STUDY 3 STUDY 4 STUDY 5 STUDY 6
STUDY 7 STUDY 8 STUDY 9 STUDY 10 HOME COMMENTS FAQs JESUS = ZEUS?

1
FIRST STUDY

THE ALPHA AND OMEGA

IN THIS STUDY WE LEARN:

1. Jesus spoke Greek.

2. Jesus sent The Revelation to Greek speaking people.

3. John wrote the words of Jesus in Greek.



STUDY ONE

Some years ago a jeweler whose given name was Harold, had a store in Nashville. He was one of the early advertisers on television. He was also his own spokesperson. His advertisements usually ended with this personal appeal to the public. "If you don't know diamonds, know your jeweler. And if Harold says it's so, it's so."

I don't know whether Harold was an honest man or not, but his message was: I am honest. You can believe what I tell you.

Can't the same be said of Jesus? He is honest. He is the faithful and true witness. We can believe what he says. If Jesus says it is so, it is so. Jesus said he was the first and last letters of the Greek alphabet.

I am Alpha and Omega, the beginning and the ending...
I am Alpha and Omega, the first and the last.

I am Alpha and Omega, the beginning and the end...

I am Alpha and Omega, the beginning and the end...

Revelation 1:8, 11 & 21:6 & 22:13

When Jesus said of himself, "I am Alpha and Omega," he was speaking Greek. Alpha is the first letter of the Greek alphabet. Omega is the last. He uses these Greek letters to make his point. "I am the first and the last." "I am the beginning and the end." He graphically illustrates his point with this figure of speech.
If Jesus said these words, then the New Testament was written in Greek. Conversely, if the New Testament was not written in Greek, then Jesus did not say these words, he is not the Alpha and the Omega, and we cannot trust him to be exactly who he says he is. It is best if we trust Jesus. He is Alpha and Omega.

JESUS SPEAKS GREEK

Don't be surprised when Jesus speaks Greek. He is the God of creation. He created all things. That would include the Greek language. Since he created it, does it not seem eminently reasonable that he should speak it?

But the question for us to address is this, could Jesus speak Greek while on earth? He lived and ministered in a multilingual culture. This fact is easily seen from the sign Pilate posted on the cross. It was in Greek, Latin, and Hebrew. It is just possible some of the Greek spoken in that area could have rubbed off on Jesus.

GALILEE OF THE GENTILES

In Galilee, where Jesus grew up, the population was by no means wholly Jewish. Since the fall of Israel, about 600 B.C., it had been under Jewish domination only during the rule of the Maccabees. You see, when Jesus was a boy, Galilee had been under Jewish rule for only about a century out of the past six hundred years.

When Jesus lived there, it was ruled by Rome not by Jews. Herod the tetrarch, who ruled Galilee when Jesus was born, was not Jewish. He was an Idumaean, a descendant of Esau. Of course, he ruled at the bidding of the Roman Emperor.

In the Scripture, you will recall, Galilee is called "Galilee of the Gentiles." It had a number of non-Jewish cities and a large non-Jewish population. The sea of Galilee was surrounded by Greek cities.3

Not every city on the sea was Greek, but many were. Decapolis (This word is Greek for Ten Cities.) bordering the sea to the east and south were Hellenistic cities. Tiberias, built to honor the Roman emperor by that name, was on the southwestern shore. Sephoris, a thoroughly Greek city, was not an hour's walk north of Nazareth. Galilee had a large Greek and other Gentile presence. The culture of these people was Greek and they spoke the Greek language.

Jesus traveled to some of the Greek cities in the area. Once near Tyre and Sidon he had a conversation with a Greek lady and healed her daughter. It is not unreasonable to believe that Jesus spoke Greek to her. The Jews with whom Jesus had contact knew he could speak Greek. They said he would be able to teach the Greeks. Remember their comments.

Where does this man intend to go that we
cannot find him? Will he go where our people
live scattered among the Greeks, and teach
the Greeks?
John 7:35 (N.I.V.)


You are able to see that Jesus lived and worked in an area with more than one language.4 He spent much of his life in Galilee of the Gentiles. He traveled to Greek cities and talked with Greek people. His native language may have been Aramaic, but without any doubt he also spoke Greek.

HIS NAME IN GREEK

Jesus even said his name in Greek. Near the end of the book of the Revelation, here is what he said.

I Jesus have sent mine angel to testify unto you
these things in the churches.
Rev 22:16


He has just said, in Greek, " I am Alpha and Omega." Only a few words later in the same speech he says, "I Jesus." This is also in Greek. Our Lord spoke his name in a language other than Hebrew. He said, "egw IhsouV. "Egw IhsouV," being translated (from Greek into English), is "I JESUS." His name in Greek is IhsouV. This name transliterated into English is Iesous - thus Jesus.

By saying this, he made his name sacred in the Greek language. He used his name in Greek. We can use his name in Greek or English or any other language. He is not and his name cannot be confined only to the Hebrews or only to their language. His New Testament is most certainly not in the Hebrew language.

CONCLUSION

Here is something else to consider. The book of the Revelation is written "to the seven churches which are in Asia." All seven churches are in Greek cities.5 The Roman province of Asia is today's Turkey. Before the Romans controlled that area, Greek people had lived there for centuries. John received and likely wrote the Revelation while in exile on an island just off the coast of Asia.

Patmos is a rocky little island in the Aegean sea. John was exiled on a Greek island. The people to whom John wrote were Greek. There is no reason why John would have written in any language other than Greek.

Furthermore, John wrote Jesus' words, "I am Alpha and Omega." That is Greek. You and I can know by this that the New Testament was written in Greek. At least, we can ascertain this fact - The Revelation was.

We can trust Jesus. He is honest. He is the faithful witness. I believe his testimony that he is the Alpha and Omega. I also believe those words are Greek. Therefore, I am compelled to conclude the New Testament was written in Greek.


Notes:
back 3. Burton L. Mack, The Lost Gospel (San Francisco, Harper, 1993). In his forth chapter entitled "Galilee Before The War", Mack says: "Three hundred years of hellenistic influence just before the time of Jesus is an especially important factor. Hellenistic influence has been downplayed by scholars in the interest of buttressing the picture of Jesus appearing in the midst of a thoroughly Jewish culture. Unfortunately for this view, archeological evidence of hellenization in Galilee continues to increase. Since language is such a basic index of cultural influence, it is significant that southern Galilee was largely Greek speaking in the first century, though of course bilingual."
back 4. Bruce M. Metzger, The New Testament its background, growth, and content (Nashville, Abingdon, 1965). On page 32, Metzger says: "The Greek language, on the contrary, was widely understood in Palestine, particularly in the north, which was commonly called "Galilee of the Gentiles".
back 5. J. D. Douglas, ed., The New Bible Dictionary (Grand Rapids, Eerdmans,1973), art. Asia.
Will Durant, The Story of Civilization: Part II, The Life of Greece, (New York, Simon and Schuster, 1966), See chapter VI, The Great Migration.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2003, 01:43:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου φίλε manos και καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Βέβαια περιμένουμε τις δικές σου απόψεις, γιατί διαφορετικά θα ήταν μονόλογος. Άν σχολιάζαμε δηλαδή το πιο πάνω κείμενο και βάζαμε και μερικές ερωτήσεις, ποιός θα μας απαντούσε;
Άντε. . . λέει ότι η καινή διαθήκη γράφτηκε πρώτα στην Ελληνική γλώσσα. Μα ποιά ήταν η πρώτη καινή διαθήκη ρωτάω εγώ. Τι περιείχε;

Ελεύθερος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2003, 09:59:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους.

Μάνο καλώς ήλθες στην παρέα μας!

Το θέμα της «Αποκάλυψης» είναι από μόνο του ένα τεράστιο κεφάλαιο.
Πιστεύεις πως αξίζει να το αναπτύξουμε σε αυτό το τόπικ;
Βέβαια το θέμα της ελληνικής γλώσσας και των ευαγγελίων είναι μια σημαντική οπτική, αλλά ας μην ξεχνάμε πως ο Ιωάννης περιγράφει (άλλον μορφολογικά) «όμοιο Υιό Ανθρώπου» ο οποίος του αποκαλύπτετε!
Αυτό από μόνο του είναι ένα χορταστικό τόπικ. Ποια είναι λοιπόν η δίκή σου θέση;

Φίλοι ΣΑΤ και Ελεύθερε, ζητώ συγνώμη για την αραιή παρουσία μου, αλλά όλος αυτός ο μήνας είναι ιδιαίτερα πιεστικός από επαγγελματικής απόψεως. Ζητώ λοιπόν την κατανόησή σας και «ελευθερία» χρόνου καθώς πρέπει να απαντώ και στους δυο.

Συνοπτικά τώρα και προς τα πίσω.
Αναφέρεσαι στην «εκπαίδευση» που έκανε ο Ιησούς στους μαθητές του στέλνοντας τους να διδάξουν δύο-δύο σε διάφορα μέρη. Φυσικά και συμφωνώ με την τοποθέτησή σου για την ελευθερία της επιλογής. Πουθενά ο Ιησούς δεν βίασε κάποιον στην πίστη του. Ούτε καν τον Ιούδα ή τον Πέτρο. Πόσο μάλιστα τους υπολοίπους. Δίδασκε ως Διδάσκαλος που ήταν και τελούσε πνευματική επανάσταση στις ανθρώπινες συνειδήσεις.
Πρώτα λοιπόν για το κείμενο.
1ο Έχεις συγκρίνει τα αντίστοιχα σημεία των άλλων ευαγγελιστών;
Αν έχεις ελεύθερο χρόνο κάνε το σε παρακαλώ να τα παραβάλουμε.

2ο Ο Ιησούς δεν εξαναγκάζει κανέναν πιστό, στους μαθητές τους μιλάει για την «τιμωρία» της απόρριψης της Βασιλείας των Ουρανών. Απλά τους λέει πως αν σας απορρίψουν, απλά φύγετε! Δεν απευθύνετε ούτε κατηγορία, ούτε εκβιασμός ώστε να πιστέψουν. Μην ξεχνάμε πως σε πολλές περιπτώσεις τους μαθητές τους υποδέχθηκαν με πέτρες και προπηλακισμούς.
Σκληρός λαός οι Εβραίοι, και η τιμωρία ήταν μέσα στον καθημερινό τρόπο σκέψης τους.
Εξάλλου, για να επεκτείνουμε το θέμα και στο χώρο του εσωτερισμού, οι Εβραίοι απωλέσαν τη «Γη της Επαγγελίας» λίγο μετά την απόρριψη του Ιησού ως Μεσσία.
Αυτό είναι Ιστορία!
Χρειάσθηκαν 2000 σχεδόν (μια κοσμική περίοδος) περιπλανήσεων και παγκόσμιων διώξεων για να ξαναγυρίσουν σε αυτή τη γη, και μάλιστα μετά από θυσίες εκατομμυρίων στα κρεματόρια.
Αυτό είναι Ιστορία!
Και όχι μόνο αυτό στη γη που επέστρεψαν βρήκαν ενεργούς τους δικούς τους σκληρούς νόμους του αίματος και πνευματικών δεσμεύσεων, οφθαλμός αντί οφθαλμού κλπ.
Και αυτό είναι Ιστορία!
Πιστεύεις ότι η καταστροφή στα Σόδομα ήταν σημαντικότερη από την προαναφερόμενη Ιστορία; Πόσες από τις τότε εβραϊκές πόλεις ισοπεδώθηκαν μεταγενέστερα;

3ο Το «σημείο» της Βασιλείας των Ουρανών, είναι ιδιαίτερο στις διδασκαλίες του Ιησού. Μην ξεχνάμε πως αυτό χρησιμοποίησε στην κρίση του προς του Γραμματείς και Φαρισαίους με το περίφημο «ουέ!».
Να επισημάνω όμως πως πέρα από την σημασία που έδωσε και τις σχετικές παραβολές που είπε, στο τέλος ξεκαθάρισε πως η «Βασιλεία των Ουρανών εντός υμών εστί»! (μέσα σας είναι).
Αυτό φαίνεται ξεκάθαρα και στην «πρότυπο προσευχή» που μας παρέδωσε «το Πάτερ Ημών». ( Πατέρα μας που βρίσκεσαι στους Ουρανούς ΜΑΣ!!!!!)

Τώρα αν θέλετε, το αναπτύσσουμε και αυτό.

Σχετικά τώρα με τον πλησίον. Ο καθένας φίλε μου καταλαβαίνει ότι τελικά ο ίδιος επιθυμεί να καταλάβει. Αν εσύ καταλαβαίνεις ότι οι άλλοι δύο ΔΕΝ είναι «πλησίον» με γεια σου και χαρά σου. Το θέμα έχει διασαφηνιστεί από όλες τις οπτικές γωνίες ακριβώς για να μην παρουσιάζονται διάφοροι σοφιστές και να παίζουν με τις λέξεις το ποιος είναι και δεν είναι ο πλησίον, καθώς είναι υποχρεωμένοι (σύμφωνα με τον Νόμο) να τον αγαπούν σαν τον εαυτό τους!
Καθώς λοιπόν τον ιερέα τον θεωρούσε ήδη πλησίον ο ερωτών, (και ήταν φυσικά υποχρεωμένος να τον «αγαπάει») επεκτείνετε το θέμα στον Σαμαρείτη, με την μαιευτική μάλιστα, ώστε ο ίδιος ο Εβραίος να τον αναγνωρίσει ως πλησίον!
Τώρα τι άλλο να πω;
Πίστευε ότι σε ικανοποιεί. Μην διατείνεσαι όμως ως «απελευθερωτής» του ανθρώπινου νου!

Στο απόσπασμα τώρα του Παύλου, έχει πράγματι ενδιαφέρον, και θα σου ζητήσω χρόνο για να το μελετήσω.

Τώρα μου ζητάς να σου αναλύσω «με απλά Ελληνικά» τι συμβαίνει με τις γενεαλογίες. Θα προσπαθήσω.
Μην ξεχνάς όμως πως ούτε ανάλογη έρευνα έχει γίνει (από όσο γνωρίζω) και το ότι και εγώ τώρα το ανακαλύπτω, καθώς τα λόγια σου είναι η αφορμή.
Λοιπόν επέτρεψέ μου, να ψάξω, (όσο κατανοώ) το θέμα και να τα παρουσιάσω όσο πιο συνοπτικά γίνεται. Πάντως, από την λίγη πείρα που έχω, θεωρώ πως η μαθηματική αρμονία (βρε συ δεν ζήτησε κανείς να διαιρέσεις το 2 με 3 ή κάτι άλλο, αλλά την αρμονία που προκύπτει ως μαθηματικός λόγος για τον Λόγο με βάση το «7»!!!!) που παρουσιάζεται έχει να δώσει ενδιαφέροντα αποτελέσματα.

Αυτά για την ώρα και επανέρχομαι σύντομα (ελπίζω ! )

Με Αγάπη Φώτης



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2003, 12:04:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα φιλοι μου,χαιρομαι για την ανταποκριση σας και που ειστε εδω μαζι μουθα συμφωνησω με τις αποψεις σας,το θεμα ειναι πως πολλα απο τα χειρογραφα και αλλα κειμενα,(δεν ξερω ποσα),τα οποια γλυτωσαν απο την μεγαλη ,την πρωτη ,φωτια της αλεξανδρειας ,ειναι καπου καταχωνιασμενα,πιθανως να ειναι η στο βατικανο η στο πενταγωνο η στο ισραηλ,η στο θιβετ.
η γνωμη μου πανω στο θεμα ειναι ,πως οι πρωτες γραφες εγιναν πριν τον πυργο της βαβελ,(πολλοι αμφισβητουν αν εγινε,εγω πιστευω πως εγινε καποιο συνταρακτικο για την εποχη γεγονος),που μιλαγαν ολοι μια γλωσσα(ελληνικη?) αν παρουμε απο τα αρχαια ελληνικα κειμενα ,που εχουν διασωθει και σταθουμε στον αριθμο ,των καταστροφων ,που ειχαν γινει,πιστευω (για να καταληξω ..επιτελους,επειδη σας κουρασα και συγνωμη γι'αυτο)..λοιπον πιστευω πως η πρωτη πρωτη διαθηκη γραφτηκε στα ελληνικα.επισης κατι αλλο ,ο χριστος καταγοταν απο την ελληνικη(προσυλιτυσμενη)φυλη των ιεσσαι η εσσαιων?αν ναι, (εχω βρει καποια site,αλλα θελω να μου πειτε και εσεις αν ξερετε κατι),τοτεεπειδη αυτη η φυλη ζουσε κοντα στην νεκρα θαλασσα,οπου και βρεθηκαν τα κειμενα,θα ειναι ελληνικα.
περημενω τις αποψεις σας,
με απεραντο σεβασμο και εκτιμηση,ο φιλος σας μανος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2003, 00:55:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Φώτιε σε χαιρετώ,

quote:
1ο Έχεις συγκρίνει τα αντίστοιχα σημεία των άλλων ευαγγελιστών;
Αν έχεις ελεύθερο χρόνο κάνε το σε παρακαλώ να τα παραβάλουμε.

Φίλε μου νομίζω ότι αυτό δεν θα εξυπηρετούσε σε τίποτε. Χρησιμοποίησα το κείμενο αυτό απλά για να τονίσω ότι ο Λουκάς (;) μας παρουσιάζει ένα Χριστό ο οποίος χρησιμοποιεί εκβιαστικές μεθόδους προκειμένου να εξαναγκάσει τους ανθρώπους να δεκτούν τους μαθητές του άρα και τη διδασκαλία του. Δηλαδή εδώ ο Λουκάς (;) αποστασιοποιείται από το γνωστό μας (όστις θέλει οπίσω μου ελθείν) αλλά και από τον . . . δικό σου θεό ο οποίος δεν βιάζει το ανθρώπινο πνεύμα που βέβαια τον θεωρείς ως τον χριστιανικό θεό (λανθασμένα κατά την άποψη μου). Συνεχίζω δηλαδή να σου παρουσιάζω εκείνα τα στοιχεία που μου ζήτησες και τα οποία θεωρώ ότι δεν κολλάνε στο όλο προφίλ του χριστιανισμου. Επιμένω ότι κάποια είναι κακόβουλες παρεμβολές (όπως το πιο πάνω), και κάποια προσπάθειες εστιασμού της προσοχής μας, ούτως ώστε να οδηγηθούμε στην πραγματική ιστορική αλήθεια για τον Ιησού όπως το εδάφιο στην επιστολή του Παύλου (για το ότι ο Ιησούς είναι απόγονος του Δαβίδ κατά σάρκαν).

Όσον αφορά τον εκβιασμό που παρουσιάζω στο κατά Λουκάν η απάντηση σου φυσικά και δεν με ικανοποιεί. Προσπαθείς να παρουσιάσεις τις καταστροφές με τις οποίες υποτίθεται ότι απειλεί να τιμωρήσει ο θεός τις πόλεις που δεν θα δεκτούν τους αποστόλους, ως φυσιολογική κατάληξη των πραγμάτων, λόγω των λανθασμένων αντιλήψεων και πράξεων των ανθρώπων των πόλεων αυτών, όπως π.χ. κάτι τέτοιο έγινε και με τα Ιεροσόλυμα. Ότι τάχα οι άνθρωποι αυτοί θα τιμωρηθούν από τις άστοχες αντιλήψεις και πράξεις τους και μόνον απ’ αυτές. Όχι φίλε Φώτιε. Το παράδειγμα που χρησιμοποιεί είναι τα Σόδομα. Όλοι ξέρουμε όμως ότι η παλαιά διαθήκη υποστηρίζει ότι αυτό που έγινε στα Σόδομα δεν ήταν η φυσιολογική κατάληξη των πραγμάτων αλλά η εσκεμμένη επέμβαση υποτίθεται του θεού για τιμωρία. Άρα όταν λέει στους αποστόλους ότι οι πόλεις που δεν θα σας δεκτούν θα πάθουν χειρότερα από τα Σόδομα είναι σαν να λέει ότι ο θεός όπως τιμώρησε τα Σόδομα, θα τιμωρήσει και τις πόλεις αυτές και μάλιστα χειρότερα.

Λες ακόμη:

quote:
2ο Ο Ιησούς δεν εξαναγκάζει κανέναν πιστό, στους μαθητές τους μιλάει για την «τιμωρία» της απόρριψης της Βασιλείας των Ουρανών. Απλά τους λέει πως αν σας απορρίψουν, απλά φύγετε! Δεν απευθύνετε ούτε κατηγορία, ούτε εκβιασμός ώστε να πιστέψουν. Μην ξεχνάμε πως σε πολλές περιπτώσεις τους μαθητές τους υποδέχθηκαν με πέτρες και προπηλακισμούς

Τα λόγια του Ιησού (πάντα υποτίθεται, μην το ξεχνάμε αυτό), γράφτηκαν στη καινή διαθήκη. Και φυσικά γράφτηκαν εκεί για να τα διαβάσουν οι επερχόμενες γενεές. Ε . . . πως δεν είναι ούτε κατηγορία ούτε εκβιασμός όταν μας πληροφορεί ότι ο ίδιος ο Ιησούς εκμυστηρεύτηκε κατ’ ιδίαν στους μαθητές του ότι τέτοια τιμωρία ετοιμάζει ο θεός για τίς πολεις που δεν θα τον πιστέψουν; Μα φίλε μου Φώτιε έχεις την εντύπωση ότι είναι η υποτιθέμενη αγάπη που έκανε τις μάζες να σκύψουν το κεφάλι και να προσκυνήσουν; Όχι φίλε μου. Είναι τα ψευτοθαύματα, η (ελπίδα δηλαδή της θεραπείας ως διά μαγείας) και το δίπολο επιβράβευσης-τιμωρίας (παράδεισος-κόλαση).

Πρόσεξε. Η πιο πάνω απειλή-εκβιασμός (κατά Λουκάν κεφ. 10, εδάφ. 8-12) αλλά και πολλές άλλες, διδάσκεται στα σχολεία και στα κατηχητικά σε ηλικίες τρυφερότατες. Είμαι σίγουρος ότι στο μέλλον αυτές οι διδαχές (;) θα καταδικαστούν ως εγκλήματα κατά της ανθρωπότητας και θα ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΟΥΝ με τους ίδιους νόμους που απαγορεύουν τώρα τις άλλες απειλές και εκβιασμούς. Η διδαχή έστω κάποιων εδαφίων της αγίας (;) γραφής θα συνιστά εγκληματικήν ενέργεια. Τουλάχιστον στις μικρές ηλικίες.

Για τον πλησίον τώρα.

quote:
Καθώς λοιπόν τον ιερέα τον θεωρούσε ήδη πλησίον ο ερωτών, (και ήταν φυσικά υποχρεωμένος να τον «αγαπάει») επεκτείνεται το θέμα στον Σαμαρείτη, με την μαιευτική μάλιστα, ώστε ο ίδιος ο Εβραίος να τον αναγνωρίσει ως πλησίον!

Μα ο ερωτών ρωτάει: και ποιός είναι ο πλησίον; Από που κι’ ως που συμπερένεται ότι τον ιερέα τον θεωρούσε ήδη πλησίον; Εμένα μου φαίνεται ότι μάλλον δεν γνώριζε. Στο κάτω κάτω αν δεκτούμε ότι γνώριζε, τότε πρέπει να δεκτούμε και ότι η ερώτηση ήταν στημένη και ίσως και όλη η στιχομυθία εκεί. Αυτό μας φέρνει αρκετά κοντά στην άποψη εκείνων που υποστηρίζουν ότι η όλη ζωή και το έργο του Ιησού είναι απλά ένα καλοκακογραμένο παραμύθι και ότι στην πραγματικότητα όλα αυτά δεν έγιναν ποτέ. Η απάντηση σου, δίνει νέο ενδιαφέρον στην άποψη αυτή. Λες;

quote:
Αυτό φαίνεται ξεκάθαρα και στην «πρότυπο προσευχή» που μας παρέδωσε «το Πάτερ Ημών». ( Πατέρα μας που βρίσκεσαι στους Ουρανούς ΜΑΣ!!!!!)

Στους ουρανούς ΜΑΣ; Από βγαίνει αυτό; Ε . . .ε όχι και ουρανούς ΜΑΣ.

Φίλε μου Μάνο,
καταπιάνεσαι με θέματα που είναι τόσο μεγάλα και πολύπλοκα. Αν εστιάσουμε και εκεί την προσοχή μας θα . . . χαθούμε. Όρεξη να χουμε και υγεία και . . .θάρθει η ώρα να τα κουβεντιάσουμε κι αυτά.

Ελεύθερος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2003, 10:18:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητέ φίλε Ελεύθερε

Υπάρχει μήπως κάποια αμφιβολία πως η Βασιλεία των Ουρανών είναι εσωτερική κατάσταση;
Πέρα από τις όποιες παραβολές ο Ιησούς Χριστός ξεκαθαρίζει πως «η Βασίλεια των Ουρανών εντός υμών εστί».
Έχεις δίκαιο για το «Πάτερ ημών» αφηρημένος πέρασα την δική μου τοποθέτηση για την έννοια! Πάντως ξεκαθαρίζεται από το Χριστό που είναι αυτή η «Βασιλεία των Ουρανών»

Όσο για τις καταστροφές και τις τιμωρίες συμφωνώ πως είναι λάθος και μερικές φορές εγκληματικό να στηρίζεις την αγάπη μέσα από τέτοιο τρόπο σκέψης. Προσωπικά θεωρώ ιστορικό λάθος του Χριστιανισμού την εμμονή στην τιμωρία και στην κόλαση ως επιχείρημα για να «πείθονται» οι πιστοί.
Εδώ βέβαια, στο σημείο αναφοράς του Λουκά, αναφέρονται οι επιπτώσεις της άρνησης της «Βασιλείας των Ουρανών». Δεν δικαιολογώ φίλε μου τα «κακώς κείμενα» όπως εσύ τα θεωρείς, αλλά προσπαθώ να κατανοώ τι, ίσως, μας ξεφεύγει.

Επισημαίνω ξανά πως ο Ιησούς μιλούσε τότε στους μαθητές Του που ακόμη δεν τον είχαν καν αναγνωρίσει ως Μεσσία! Μετά από την αποστολή τους στις πόλεις ο Ιησούς ρώτησε τους Μαθητές την γνώμη του κόσμου και των ίδιων για Αυτόν.
Και πάλι τότε μόνο ο Πέτρος Τον αναγνώρισε!
Μιλάει λοιπόν ο Ιησούς σε ανθρώπους με τα μέτρα της κατανόησης που αυτοί είχαν και όσο ο νους τους φυσικά χωρούσε για την Νομοτέλεια την οποία διδάσκονταν.
Δεν υπάρχει «περίεργο» για τότε, στην αναφορά στα Σόδομα, καθώς η καταστροφή της πόλης συνδέονταν άμεσα με την Θεία Νομοτέλεια, Τιμωρία αν θες, και γίνονταν κατανοητή.
Επισημαίνω πάλι πως η αναφορά περί «τιμωρίας» γίνεται προς διδαχή των μαθητών και όχι σε όσους αυτοί πάνε για να κηρύξουν! Είναι πολύ σημαντικό και δεν πρέπει να το παραβλέπουμε. Πιστεύω πως εδώ δεν πρέπει να έχουμε διαφωνία.

Το αν βέβαια «το Αίμα Του σε εμάς και στα παιδία μας», λειτούργησε Νομοτελειακά προς τους Εβραίους (ως Κάρμα) αυτό είναι κάτι που αξίζει να το εξετάσουμε κάτω από πρίσμα της «Ελεύθερης Βούλησης» και κατά πόσο συνειδητή ήταν αυτή η επιλογή η οποία τους δέσμευσε πνευματικά για μια ολόκληρη Κοσμική Περίοδο!
Δύσκολο το θέμα, καθώς οι Εβραίοι είναι λαός που μισήθηκε παγκόσμια, περισσότερο ακόμα και από αυτοκρατορίες που κατάστρεψαν λαούς σφαγιάζοντάς τους, ή βασανίζοντάς τους και καταπιέζοντάς τους για αιώνες.
Είναι μια ιστορική αλήθεια και σίγουρα ένα τεράστιο θέμα για έρευνα!

Τώρα σχετικά για τον πλησίον, θεωρώ ειλικρινή την απορία σου.
Αναφερόμαστε λοιπόν στο Νόμο «Αγάπα τον πλησίον σου ως εαυτόν σου» που θεωρούνταν, ας πούμε, υποχρεωτικός για να είναι «δίκαιος» ένας Ιουδαίος.
Ρωτάει λοιπόν τον Ιησού «και ποιος είναι ο πλησίον μου;» ίσως ως ειλικρινή απορία, ίσως όμως για να υπεκφύγει του θέματος!
Του θέτει λοιπόν ο Ιησούς τρεις επιλογές. Οι δύο πρώτες είναι «φυσικές» και η τρίτη «αφύσικη» καθώς οι Σαμαρείτες υποτιμούνταν και θεωρούνταν «μιαροί»!
Μήπως ο Ιουδαίος δεν θεωρούσε ήδη «πλησίον» τον Ιερέα και τον Λευίτη ; (και οι δύο με ιερατική εξουσία)
Δεν ήταν «υποχρεωμένος» να τους αγαπά και να τους σέβεται σύμφωνα με τον Εβραϊκό Νόμο;
Ο Ιησούς λοιπόν στη συγκεκριμένη παραβολή όχι μόνο καταρρίπτει τα εβραϊκά φυλετικά κατεστημένα, αλλά επεκτείνει την ιδέα του «πλησίον» (άρα αγαπών) ακόμα και σε αυτούς απορρίπτουμε ως ντε φάκτο! Επιπλέον χρησιμοποιεί ως «μοχλό» τον Νόμο του Ελέους προτρέποντάς τον να «γίνει πλησίον» ελεώντας τους «εχθρούς» του ή όσους θεωρεί «αντίθετούς» του.
Συγνώμη, αλλά που είναι τόσο «δυσκολονόητο»;
Αντίθετα μέσα σε λίγες γραμμές διαπιστώνουμε εκπληκτικές λειτουργίες Νόμου και Διδαχής!
Τώρα από που εσύ σνάγεις και εδώ "συνομοσία" ...ειλικρινά με ξαφνίαζει ο τρόπος σκέψης σου!

Τώρα σχετικά με τον Απ. Παύλο παραβλέπεις κάτι σημαντικό.
Και η Μητέρα Του Ιησού κατάγονταν από τη γενεά Δαβίδ!
Καθώς λοιπόν στην Άμωμη Σύλληψη έχουμε το Θεό από τη μία ως Άγιο Πνεύμα και τον Άνθρωπο από την άλλη ως ύλη-σάρκα μέσω της Παναγίας, παρουσιάζεται και η Τέλεια ένωση και Γέννηση του Θεανθρώπου Ιησού!
Γενεαλογία λοιπόν από Δαβίδ και μέσω Μαρίας, και μέσω Ιωσήφ που «νομιμοποιεί» σύμφωνα με τον Εβραϊκό Νόμο την βασιλική-ανθρώπινη καταγωγή Του.

Σε περίπτωση που θεωρήσουμε πως η αναφορά του Παύλου εστιάζονταν στην καταγωγή από πατέρα, αξίζει να μελετήσουμε το πως διδάσκονταν οι πρώτοι Χριστιανοί περί καταγωγής Ιησού και αν η Άμωμη Σύλληψη θεωρούνταν εσωτερική διδασκαλία τα πρώτα χρόνια. Ας μην ξεχνάμε πως οι επιστολές του Απ. Παύλου ήταν…επιστολές. Απευθύνονταν σε συγκεκριμένους, συνήθως νεοφώτιστους, ανθρώπους με συγκεκριμένα κατεστημένα στο νου και συγκεκριμένα φυσικά κοινωνικά, ή άλλα προβλήματα. Απλά κάποιες επιστολές έχουν χρησιμοποιηθεί ως πρότυπα διδασκαλίας και ως έτσι έχουν συμπεριληφθεί στα Ευαγγέλια. Αυτό δεν μειώνει φυσικά την αξία τους, αλλά να έχουμε και επίγνωση για το τι συζητάμε! .

Τώρα φίλοι μου σχετικά με την γενεαλογία, υπάρχουν κάποια νέα στοιχεία, και τα μελετώ. Δεν θα καθυστερήσω. Τα λέμε σύντομα.

Με Σεβασμό και Αγάπη

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2003, 01:56:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα,

Αυτά που συμφωνούμε είναι κάμποσα φίλε Φώτιε.

Για τον πλησίον

quote:
Τώρα από που εσύ συνάγεις και εδώ "συνομοσία" ...ειλικρινά με ξαφνίαζει ο τρόπος σκέψης σου!

Να! Μια και είπες ότι τον ιερέα τον θεωρούσε ήδη πλησίον, παραξενεύτηκα που ρώτησε να μάθει κάτι που ήδη ήξερε. Μήπως λέω, ο συγγραφέας έστησε το όλο σενάριο για να κατηγορήσει τους μεν και να διαφημίσει τους άλλους με τρόπο που να μην τον παρεξηγήσει κανένας; Υπόθεση έκανα. Φυσικά αν είναι έτσι τα έκανε μούσκεμα. Ή ήθελε να τα κάνει μούσκεμα. Ανεξαρτήτως πάντως του γιατί, τα πράγματα εκεί με την παραβολή είναι . . .μούσκεμα. Γιατί; Αν εγώ ο Ελεύθερος σε ρωτούσα ποιός είναι ο πλησίον μας κατά τη γνώμη σου, τι θα μου απαντούσες Φώτιε; Σε ρωτάω.

quote:
Επισημαίνω ξανά πως ο Ιησούς μιλούσε τότε στους μαθητές Του που ακόμη δεν τον είχαν καν αναγνωρίσει ως Μεσσία!

Μα και αυτός ο ευλογημένος δεν εδέησε μια φορά να τους πει καθαρά. Βρε παιδιά, εγώ είμαι ο μεσσίας. Είμαι ο γιος του θεού και ήρθα να κάνω αυτό κι’ αυτό. Θυμάμαι όταν ήμουν φανταράκι κάθε φορά που ερχόταν νέος διοικητής, λοχαγός κλπ μας έλεγε καθαρά ο άνθρωπος ότι είμαι ο τάδε και και και . . . Ο Ιησούς τίποτε. Κι’ ενώ αυτός ας πούμε ο ίδιος το είχε κρυφό καμάρι, μας στέλνει μετά τον Ιωάννη υποτίθεται για να μας πεί ότι ο Ιησούς είναι το Α και το Ω, είναι ο πρώτος και ο έσχατος, είναι ο κύριος των κυρίων και ο βασιλεύς των βασιλέων και δε συμμαζεύεται. Μα τον καιρό που ζούσε γιατί δεν τα έλεγε αυτά ο ίδιος; Φοβόταν; Αφού έτσι κι’ αλλοιώς θα τον σταύρωναν και το ήξερε λέει. Κατά που λέει κι’ ο λαός μας απ’ το ανάθεμα και πέρα βρίσκει κανείς χωριό; Τι φοβόταν λοιπόν; Χμ . . . μήπως φοβόταν τον έλεγχο; Χμ . . . Διότι άλλο είναι να λές ότι υπήρχε κάποιος που μπορούσε να κάνει τούτο κι’ εκείνο και άλλο είναι να πείς κοιτάτε αυτόν εδώ να δείτε τι θα κάνει ΤΩΡΑ. Ή μήπως αυτοί που διέδωσαν αυτή την ιστορία σκέφτηκαν ότι δεν μπορούσε να γίνει αλλοιώς; Η ιστορία εννοώ.

quote:
Επισημαίνω πάλι πως η αναφορά περί «τιμωρίας» γίνεται προς διδαχή των μαθητών και όχι σε όσους αυτοί πάνε για να κηρύξουν! Είναι πολύ σημαντικό και δεν πρέπει να το παραβλέπουμε. Πιστεύω πως εδώ δεν πρέπει να έχουμε διαφωνία.

Έμμεσα αυτή η απειλή τιμωρίας περνάει στο ποίμνιο που διδάσκεται την αγία γραφή Φώτιε μου. Ιδιαίτερα στις μικρές ηλικίες. Ποιός από μας που από μικροί διδακτήκαμε τον χριστιανισμό, δεν άκουσε για την τιμωρία που μας περιμένει αν και αν και αν . .

Για το κάρμα τους Εβραίους.
Βέβαια ο χριστιανισμός δεν δέχεται το κάρμα. Αλλά μπορούμε να πιστέψουμε ότι ο πανάγαθος υποτίθεται θεός αποδέκτηκε εκείνο το ψεύτικο κατά τη γνώμη μου: Το αίμα του σε μας και στα παιδιά μας; Για τους άμυαλους δηλαδή γονείς τιμώρησε ή δέκτηκε να τιμωρηθούν τόσοι απόγονοι τόσες γενεές μετά; Δεν νομίζω. Οι Εβραίοι έγιναν μισητοί ως αποτέλεσμα των μεθοδεύσεων του ιερατείου τους και του χαρακτήρα που διαμόρφωσαν μέσα στους τόσους αιώνες που υφίστανται την καταπίεση αυτή. Δολοπλόκο το ιερατείο τους, δολοπλόκοι κι αυτοί. Αυτό με την κοσμική περίοδο με παραξενεύει. Νομίζω ότι τα βάσανα τους τα μεγάλα είναι πίσω. Διότι έτσι όπως το γράφεις, σαν να εννοείς ότι επιτέλους έληξε η τιμωρία τους (κάρμα). Μπα . . . Ο πολύς κόσμος πιστεύει ότι η Αμερική τους προστατεύει επειδή τους αγαπά. Καϋμένοι μου. Η Αμερική τους έβαλε στο στόμα του λύκου και τους τσιμπάει τα λεφτά για προστασία τσίμπα τσίμπα. Ως πόσο θα αντέξουν;
Κατά τη γνώμη μου σε δυσκολώτερη θέση δεν βρέθηκαν ποτέ. Εμένα μου θυμίζουν τους επιβάτες που χόρευαν και ο τιτανικός βυθιζόταν.

quote:
Και η Μητέρα Του Ιησού κατάγονταν από τη γενεά Δαβίδ!

Οι γυναίκες δεν ακολουθούσαν τις γενεαλογίες. Διότι αυτό είναι πρακτικά αδύνατον. Ή τους άντρες θα πάρεις ή τις γυναίκες. Και τους δυό μαζί δεν γίνεται. Εκτός αν τραβήξουμε κι άλλο το σχοινί και δεκτούμε ότι δεν γίνονταν γάμοι εκτός φυλής. Σκέψου το να δείς. Οι Εβραίοι υπολόγιζαν μόνο τους άντρες. Εκτός από αυτό μου δίνεις την εντύπωση του πνιγμένου που πιάνεται από τα μαλιά του. Τη μιά λες ότι το θέμα των γενεαλογιών είναι πνευματικό με μαθηματικές αρμονίες και τέτοια και την άλλη ανακαλύπτεις ότι ο Ιησούς ήταν απόγονος του Δαβίδ από την μητέρα του. Βρε Φώτιε μου . . . δεν είσαι υποχρεωμένος να σηκώνεις εσύ το βάρος και να προσπαθείς να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα των άλλων. Φτάνει πια.

Διαβλέπω κάτι στον τρόπο σκέψης σου που συμφωνώ απόλυτα. Πρέπει να προσπαθούμε να καταλάβουμε τι θέλει να μας πει ένας συγγραφέας, ένας δάσκαλος, ένας απλός άνθρωπος, ένα κείμενο μια ιστορία κλπ ανεξάρτητα από τον τρόπο που θα χρησιμοποιήσει. Μπορεί ο τρόπος να μην είναι ο καλύτερος. Μου έρχεται στον νου η παροιμία που λέει: Ο θεός αγαπά και τον κλέφτη και τον νοικοκύρη. Μπορούμε να δεκτούμε κάποιον θεό που να αγαπά τους κλέφτες; Φυσικά όχι και η παροιμία δεν είναι αυτό που εννοεί. Εννοεί ότι πολλές φορές γίνεται κάτι αναπάντεχο που τα σχέδια του κλέφτη χαλάνε και αντί να βγεί εκείνος κερδισμένος, βγαίνει ο νοικοκύρης. Γι’ αυτό τις πολλές ιστορίες με θεούς και τέτοια πρέπει επιτέλους να τις δούμε και με αυτό το φακό παρά να εξακολουθούμε να πιστεύουμε ως υπαρκτα τα πρόσωπα των ιστοριών αυτών. Φαντάσου να πιστεύαμε ότι στ’ αλήθεια πάλευε ο Διγενής με τον χάρο. Η ιστορία κάτι θέλει να μας πει. Σίγουρα δεν εννοεί ότι υπάρχει ή ότι υπήρξε ποτέ ο χάροντας. Έτσι δεν είναι;

Ελεύθερος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 12 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.265625
Maintained by Digital Alchemy