ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ηταν ο Χριστος Ελληνας;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 12
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2002, 15:06:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΕ ATLAS ΧΑΙΡΕ

ENAΣ ΑΝΔΡΑΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙ
ΠΙΣΤΕΥΩ :
Ο ΑΝΔΡΑΣ ΓΕΝΝΑ ΚΑΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΙΚΤΕΙ


ΑΛΛΑ ΑΣ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΟΙ "ΘΕΟΠΝΕΥΣΤΟΙ":
ΛΕΩ:
ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΔΕΧΕΣΑΙ ΣΑΝ ΘΕΟΠΝΕΥΣΤΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟΥΣ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΙΡΩΝΕΥΕΣΑΙ;

ΗΤΟ ΥΙΟΣ, ΩΣ ΕΝΟΜΙΖΕΤΟ(*), ΤΟΥ ΙΩΣΗΦ, ΥΙΟΥ ΤΟΥ ΗΛΙ, ΥΙΟΥ ΤΟΥ ΜΑΤΘΑΤ............ΥΙΟΥ ΤΟΥ ΑΔΑΜ, ΥΙΟΥ ΤΟΥ ΘΕΟΥ.
(*)ΚΑΛΑ ΟΙ "ΘΕΟΠΝΕΥΣΤΟΙ" ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ;;;ΓΙΑ ΦΗΜΕΣ ΜΑΣ ΜΙΛΑΝΕ;;;
ΠΙΣΤΕΥΩ:
ΤΟ ΕΝΟΜΙΖΕΤΟ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΗ ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΛΕΞΗΣ ΓΙΑΤΙ ΥΠΟΝΟΕΙ ΤΙ ΟΤΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΓΕΝΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΠΝΕΥΜΑ ΑΓΙΟ.

ΜΕ ΣΕΒΑΣΜΟ

**** ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΌΤΑΝ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΕΝΑ ΚΕΙΜΕΝΟ ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!!!!!!!!! ΔΙΑΦΩΝΟΥΜΕ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΝΑ ΑΝΑΖΗΤΟΥΜΕ ΤΟ ΩΡΑΙΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΔΩΣΕΙ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ATLAS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2002, 15:45:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ATLAS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

AΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΣΤΟ "ΘΕΟΠΝΕΥΣΤΟ" ΤΩΝ ΓΡΑΦΩΝ, ME KATI ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ:
quote:
Ο ΜΑΤΘΑΙΟΣ ΚΑΙ Ο ΛΟΥΚΑΣ ΟΜΙΛΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΕΝΕΑΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΙΩΣΗΦ...
(ΤΩΡΑ ΓΙΑΤΙ ΔΙΑΠΡΑΤΤΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΤΟΠΗΜΑ, ΜΙΑΣ ΚΑΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΟΥΔΕΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΙΩΣΗΦ ΓΕΝΕΤΙΚΑ, ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ...)

Ο ΜΑΤΘΑΙΟΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ 35 ΓΕΝΕΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΩΣΗΦ ΕΩΣ ΤΟΝ ΑΒΡΑΑΜ...

Ο ΛΟΥΚΑΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ 55 ΓΕΝΕΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΩΣΗΦ ΕΩΣ ΤΟΝ ΑΒΡΑΑΜ ΚΑΙ
ΑΛΛΕΣ 20 ΕΩΣ ΤΟΝ ΑΔΑΜ...


ΑΠΛΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ 3ης ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2002, 15:50:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Νότη, αδικής κατα πολύ τον χώρο συζητήσεων του Esoterica.gr και ομολογώ ότι αυτό με λυπεί πολύ.
Πώς καταλήγης σε αυτό το (κατ'εμέ) ΑΥΘΑΙΡΕΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ;;;
Επειδή υπάρχουν κάποιοι οι οποίοι έχουν άλλη άποψή για τα πράγματα απο ότι έχεις εσύ;;;

Σκοπός είναι να ΑΝΤΑΛΑΣΟΥΜΕ ΑΠΟΨΕΙΣ και ΕΑΝ θέλουμε, μπορούμε τις απόψεις των άλλων να τις ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΟΥΜΕ και πιθανά να ανακαλύψουμε κάτι, ΠΙΘΑΝΑ...

Ο Υιός του Θεού (και Θεός κατα τη δική σου τοποθέτηση), ο Ιησούς ανέφερε ΠΡΩΤΟΣ τον καταπληκτικό αυτό παραλληλησμό με τα κουνούπια και τις καμήλες.
Χωρίς να έχω διάθεση διδαχτική, ξαναδιάβασε το συγκεκριμένο χωρίο και ίσως να καταλάβης τι σκοπό είχα όταν το ανέφερα.

Κλείνω το μυνηματάκι μου με την φράση του φίλου ΑΝΤΩΝΗ 1997, η οποία φράση με βρίσκει ΑΠΟΛΥΤΑ σύμφωνο...

ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΕΝΑ ΚΕΙΜΕΝΟ ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!!!!!!!!! ΔΙΑΦΩΝΟΥΜΕ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΝΑ ΑΝΑΖΗΤΟΥΜΕ ΤΟ ΩΡΑΙΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΔΩΣΕΙ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2002, 17:24:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ (ΛΟΓΩ ΧΡΟΝΟΥ)ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΣΤΟ ΚΥΡΙΟ ΘΕΜΑ.
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΥΙΟΣ ΘΕΟΥ ΚΑΙ ΘΕΟΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ (ΙΣΩΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ) ΟΤΙ Ο ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΘΝΙΚΟΤΗΤΑ, ΘΡΗΣΚΕΙΑ, ΚΛΠ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΛΟΓΟ. ΛΟΓΟ ΖΩΟΠΟΙΟ, ΛΟΓΟ ΑΓΑΠΗΣ, ΛΟΓΟ ΠΑΡΗΓΟΡΙΑΣ, ΛΟΓΟ ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ.

ΜΕ ΑΓΑΠΗ

ANTONIOS1997

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2002, 19:10:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε κελσο στην προ τελευταία απάντηση που έστειλες τονίζεις στο τέλος «Περιμένω να δω ποια είναι η ΟΥΣΙΑ της όλης κουβέντας...»
Και πιο πάνω ρωτάς «Η ουσία τελικά ποία είναι;;;»
Σου δίνω την απάντηση μου. «Αγαπητέ φίλε κελσο, η ερώτηση που κάνεις στο τελευταίο μήνυμα σου «η ουσία τελικά ποια είναι??» θα ήθελα να σου πω πως η ερώτηση αυτή θα ταίριαζε στο 99% των μηνυμάτων που έχουν σταλεί σε όλα τα forums του εσωτερικά.»

Και στο τελευταίο μήνυμα, μου κάνεις την εξής ερώτηση
«Φίλε Νότη, αδικείς κατά πολύ τον χώρο συζητήσεων του Esoterica.gr και ομολογώ ότι αυτό με λυπεί πολύ.
Πώς καταλήγεις σε αυτό το (κατ'εμέ) ΑΥΘΑΙΡΕΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ;;
Επειδή υπάρχουν κάποιοι οι οποίοι έχουν άλλη άποψή για τα πράγματα από ότι έχεις εσύ;;;»

θέλεις να δοκιμάσουμε να πάρουμε με τη σειρά όλα τα θέματα συζητήσεων να δεις σε πόσα θέματα ταιριάζει???
Ζήτημα να είναι 6-7 θέματα που να μη κολλάει αυτή η ερώτηση.
Και ξέρεις γιατί? γιατί η ουσία πάνω σε τέτοιου είδους θέματα που ασχολείται το εσωτερικά βγαίνει πολύ δύσκολα και γιατί δεν έχουμε όλοι τις ίδιες απόψεις.

Λες
Σκοπός είναι να ΑΝΤΑΛΛΑΣΣΟΥΜΕ ΑΠΟΨΕΙΣ και ΕΑΝ θέλουμε, μπορούμε τις απόψεις των άλλων να τις ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΟΥΜΕ και πιθανά να ανακαλύψουμε κάτι, ΠΙΘΑΝΑ...

Ποιος διαφωνεί σε αυτό???
Απλός θα ήθελα να συμπληρώσω πως μερικές απόψεις χρειάζονται και αποδείξεις.

Τώρα για τα κουνούπια και τις καμήλες δε θα το σχολιάσω, το μόνο που έχω να πω είναι ότι συμφωνώ και εγώ με την φράση του φίλου ΑΝΤΩΝΗ 1997.

Και τέλος για να κλείσω θέλω να πω πως δεν είχα τη διάθεση ούτε να ξεφύγω από το θέμα ούτε να έρθω σε αντιπαράθεση με κανένα. απλά η ροή της συζήτησης σε κατευθύνει και σε βγάζει έξω από το θέμα και καμία φορά σε φέρνει και σε κόντρα με τους συνομιλητές σου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2002, 09:19:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους.
Νότη, τελικά (αμετανόητος;;;) Χριστιανός όντος, συνεχίζεις να δυιλίζεις τον κώνοπα....

Αναρωτιέμαι λοιπόν για τον λόγο όπου συμετέχεις στα 99% των χώρων συζητήσεων;
Δεν καταλαβαίνεις ότι με αυτόν τον τρόπο μειώνεις ΜΟΝΟ τον εαυτό σου;;;

Τέλος πάντων, ας μη το συνεχίσω γιατί ΜΑΛΛΟΝ και πάλι δεν θα καταλάβεις την ΟΥΣΙΑ μιάς και αποδεικνύης συνεχώς ότι μένεις ΜΟΝΟ στο ΓΡΑΜΜΑ του νόμου και χάνεις την ΟΥΣΙΑ του...

Αν θελήσεις να μιλήσουμε σε ΑΥΣΤΗΡΑ ΥΨΗΛΗ ΘΕΟΛΟΓΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ, είμαι πρόθυμος, αλλά δεν θα το κάνω μέσα απο τα forums...
Ο λόγος απλός, θα έρθουν κάποια άλλα μέλη του Esoterica.gr να επικαλεστούν τη θέση σου ότι ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΛΟΥΜΠΕΣ...

Επιμένω λοιπόν στο να ανταλλάσουμε απόψεις, ΕΣΤΩ και χωρίς επιχειρήματα (εγω να ξέρεις ότι έχω γεμάτο οπλοστάσιο...) με σκοπό ΕΜΕΙΣ να τις ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΟΥΜΕ και ΕΜΕΙΣ πιθανά να ανακαλύψουμε κάτι ΝΕΟ , ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ για ΕΜΑΣ....

Αν φίλε μου είχαμε όλοι τις ίδιες απόψεις, ο Λόγος της 'Ελευσις του Ιησου, του Λόγου που δια Αυτού έγιναν τα ΠΑΝΤΑ, θα ήταν μια ανόητη πλάνη...
Αλλά ΑΚΡΙΒΩΣ επειδή αυτό είναι μιά ΣΥΚΟΦΑΝΤΙΑ έναντι της ΠΑΝΣΟΦΙΑΣ που διαχέει τον ΚΟΣΜΟ, χρειάζεται να υπάρχει ο "αντίλογος", έστω και αστήρικτος.
Αυτό άλλωστε είναι ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ και όχι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ θέμα...

Και για να αιτιολογίσω λοιπόν την απορία μου, για το ποιά η ΟΥΣΙΑ του συγκεκριμένου θέματος που έθεσε ο φίλος μας ο RMCCTR, επικαλούμε τη τοποθέτηση του φίλου Αχέροντα:
"...σημασία δεν έχει αν ο Χριστός ήταν ελληνικής, πακιστανικής, ή ποιασδήποτε καταγωγής, μα ΤΟ ΤΙ ΕΙΠΕ, ΤΙ ΔΙΔΑΞΕ..."
καθώς και του φίλου Μακεδώνα:
"...ΤΟ ΑΝ ΗΤΑΝ Ή ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ, ΣΗΜΑΣΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΔΑΞΕ... ΚΑΙ ΑΝ ΗΤΑΝ ΕΒΡΑΪΚΗΣ ΚΑΤΑΓΩΓΗΣ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΙΔΕΕΣ ΠΟΥ ΔΙΔΑΞΕ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΑΤΕΣ..."

Ποιά είναι λοιπόν η ΟΥΣΙΑ του θέματος, ΞΑΝΑΡΩΤΑΩ.


Ξανααναφέρω πάντως ότι το θέμα έχει να κάνει με την ΥΨΗΛΗ ΘΕΟΛΟΓΙΑ και πραγματικά δεν έχει αξία το να προσπαθούμε να αποδείξουμε το πόσο μικροί είμαστε εμπρός Της...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2002, 10:54:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ATLAS ΧΑΙΡΕ

ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΓΙΑ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΠΟΥ ΕΠΙΚΑΛΕΙΣΑΙ Ή ΑΥΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΤΑ «ΔΑΝΕΙΣΤΗΚΕΣ» ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΤΗ ΜΕΘΟΔΟ ΤΩΝ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ;

ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΑΝΤΩΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Η ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΕΤΡΗΘΗΚΕ ΜΕ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΕΣ ΠΡΑΞΕΙΣ.

ANTONIOS1997


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2002, 11:06:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΚΕΛΣΟ ΧΑΙΡΕ

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΤΟΥ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥ ΜΗΝΗΜΑΤΟΣ ΣΟΥ:

Αλλά ΑΚΡΙΒΩΣ επειδή αυτό είναι μιά ΣΥΚΟΦΑΝΤΙΑ έναντι της ΠΑΝΣΟΦΙΑΣ που διαχέει τον ΚΟΣΜΟ, χρειάζεται να υπάρχει ο "αντίλογος", έστω και αστήρικτος.

ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΣΥΚΟΦΑΝΤΙΑ;

ANTONIOS1997

""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

RMCCTR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
79 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2002, 12:50:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε μου Κελσο σε χαιρετω ξανα
Η ουσια της ερωτησης μου δεν βρισκεται σε αυτην καθεαυτην την εθνικοτητα του Χριστου αφου οπως επισημανατε το θεμα ειναι το τι διδαξε ο Υιος του Θεου.
Ο μονος λογος που εθεσα την ερωτηση ηταν πως βλεπω ,πως στην παροδο της ιστοριας υπαρχουν μεγαλες πλανες που μας αποπροσανατολιζουν και ολα αυτα μου φαινονται σαν ενα καλομελετημενο σχεδιο.
Τωρα αν ο Χριστος ηταν Ελληνας, Εβραιος η αλλης εθνικοτητας δεν το ξερω και θα σε παρακαλουσα τις γνωσεις που κατεχεις πανω σε αλλη εκδοχη να τις παραθεσεις γιατι θα ειναι πολυ χρησιμες (αληθεια για ποιον λογο δεν τις μοιραζεσαι μαζι μας;)
Φιλικα...

"ΡΕΕΙ Ο ΙΧΩΡ ΜΕΣΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΦΛΕΒΑ ΜΟΥ"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ATLAS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2002, 15:54:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ATLAS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΑΝΤΟΝΙΟS 1997...

quote:
ΦΙΛΕ ATLAS ΧΑΙΡΕ

ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΓΙΑ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΠΟΥ ΕΠΙΚΑΛΕΙΣΑΙ Ή ΑΥΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΤΑ «ΔΑΝΕΙΣΤΗΚΕΣ» ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΤΗ ΜΕΘΟΔΟ ΤΩΝ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ;


ΔΕΝ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ...ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΙΣ ΤΗΝ "ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ" ΣΟΥ ΝΑ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

«ΔΑΝΕΙΣΤΗΚΕΣ»;;;; ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΗΨΙΟ ΜΟΥ, ΟΝΟΜΑΤΙ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΕΤΩΝ 3...

ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΟΥ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟΥ ΑΡΙΘΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΙΚΑΛΕΙΣΑΙ;;;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2002, 16:17:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου ΑΝΤΩΝΗ 1997, έχω μάθει να μελετώ κάτι ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΑ και ΟΧΙ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑΤΙΚΑ.
Παραθέτω λοιπόν ΞΑΝΑ, ολόκληρο το σκεπτικό μου, προς διευκόληνση όλων.

Αν φίλε μου είχαμε όλοι τις ίδιες απόψεις, ο Λόγος της 'Ελευσις του Ιησου, του Λόγου που δια Αυτού έγιναν τα ΠΑΝΤΑ, θα ήταν μια ανόητη πλάνη...
Αλλά ΑΚΡΙΒΩΣ επειδή αυτό είναι μιά ΣΥΚΟΦΑΝΤΙΑ έναντι της ΠΑΝΣΟΦΙΑΣ που διαχέει τον ΚΟΣΜΟ, χρειάζεται να υπάρχει ο "αντίλογος", έστω και αστήρικτος.

Νομίζω ότι είναι ΞΕΚΑΘΑΡΟ το τι ΑΚΡΙΒΩΣ λέω, χωρίς να κρύβω κάτι.
Λέω πώς η ΑΙΤΙΑ της 'Ελευσις του Ιησού (και ΔΙΑΣΑΦΗΝΙΖΩ ότι ουσιαστικά είναι ο ΛΟΓΟΣ ΔΙΑ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΕΓΙΝΑΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ), ήταν (συν ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ) και η ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ των εκάστοτε ΚΕΝΩΝ που είχε ο ΤΟΤΕ νόμος.
Αυτά τα "ΚΕΝΑ του ΝΟΜΟΥ" ήταν (και συνεχίζουν να είναι) μια απο τις ΑΙΤΙΕΣ για την διαφορετικότητα των απόψεων.
Αν λοιπόν είχαμε ΟΛΟΙ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ, τότε ΔΕΝ θα υπήρχαν "Κενά στο Νόμο", άρα και η Ελευσή του θα ήταν μία ΠΛΑΝΗ, λόγο της ΜΗ ΑΝΑΓΚΗΣ
να έρθει μιάς και ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΗΡΧΑΝ "Κενά Νόμου" για να συμπληρώσει...

Και συνεχίζω στο σκεπτικό μου, ότι αυτό (ΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ Η ΕΛΕΥΣΗ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ), είναι μια ΣΥΚΟΦΑΝΤΙΑ έναντι της ΠΑΝΣΟΦΙΑΣ που διαχέει τον ΚΟΣΜΟ, γιατί ο ΑΝΤΙΛΟΓΟΣ ή αλλιώς η ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΑΠΟΨΗ είναι ΑΝΑΓΚΑΙΑ, όπως ΑΝΑΓΚΑΙΟ είναι το ΜΑΥΡΟ χρώμα για να αντιληφθούμε την ΦΩΤΕΙΝΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΛΕΥΚΟΥ (και το ανάποδο φυσικά)...

Εν κατα κλείδι θέλω να πώ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΟΜΕΝΟΣ τις ΟΠΟΙΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ, ότι ΟΛΕΣ είναι αναγκαίες, αλλά εξαρτάτε απο εμάς το πώς τις εκλαμβάνουμε...

Νομίζω ότι σε βοήθησα στο να κατανοήσης τη θέση μου. Ηταν μια καθαρα μαθηματική σκέψη στιριζόμενη στην ΕΠΑΓΩΓΗ.

Φίλε μου RMCCTR, το να προσθέσω μιά ακόμα ΥΠΟΘΕΣΗ, κρίνω πώς δεν έχει τίποτα ΑΚΟΜΑ να προσφέρει.
Ας μείνουμε λοιπόν στο ΓΕΓΟΝΟΣ ότι ΗΡΘΕ και στο ΤΙ ΔΙΔΑΞΕ, ασχέτος σε ποιά φυλή το είπε ή απο ποιά φυλή ήταν...

Πάντως εγώ θεωρώ ότι ΗΤΑΝ απο τη φυλή των ΑΝΘΡΩΠΩΝ και στην ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΦΥΛΗ απεύθηνε τον ΛΟΓΟ ΤΟΥ...


Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2002, 22:35:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

...ΜΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΜΙΑ ΙΔΕΑ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΥ ...
...ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ...
...ΣΑΝ ΠΑΙΔΙ ΕΝΟΙΩΘΑ ΕΝΤΟΝΑ ΤΗΝ ΕΠΙΡΡΟΗ ΤΗΣ ΣΗΜΑΙΑΣ -ΤΟΥ ΥΜΝΟΥ-ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑΣ...
ΣΑΝ ΞΕΦΥΤΡΩΣΑΝ OMΩS ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΡΙΖΕΣ,ΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΑΥΤΑ ΠΕΡΙΕΙΧΑΝ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ...ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΙΔΙΕΣ ΟΙ ΡΙΖΕΣ ΗΤΑΝ ΟΙ ΑΙΤΙΕΣ ΤΩΝ ΕΡΩΤΗΜΑΤΩΝ ΜΟΥ...ΚΑΙ ΟΙ ΡΙΖΕΣ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΠΩΣ ΟΙ ΠΡΟΓΟΝΟΙ ΜΟΥ ΗΡΘΑΝ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥ-ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ...ΚΙ ΑΝ ΕΛΛΗΝΑΣ, ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΕΚΤΟΣ ...


...ΓΙΝΕΣΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ΛΟΙΠΟΝ ΑΝ ΑΝΑΛΟΓΙΖΕΣΑΙ...
JUST A THOUGHT,
ATMA

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

blacklazor
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2002, 22:58:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους blacklazor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
File Atma.Katarxhn Ellhnas shmainei autos pou fernei to fws sthn gh.deuterwn Ellhnas den ginesai alla perimeneis na geneis otan sou dwthei h eukairia.to pote tha ginei auto den mporw na sou pw.Giati den kserw.Kai epishs Ellhnas einai o kathe dianooumenos anthrwpos panw se auton ton planhth,me kyrio xarakthristiko to gonidioma tou,to opoio pisteuetai oti tha energopoihthei thn xronikh stigmh ekeinh pou sou elega prin.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ερμοκράτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
74 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2002, 01:54:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ερμοκράτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
>Νομίζω ότι είναι ΞΕΚΑΘΑΡΟ το τι ΑΚΡΙΒΩΣ λέω, χωρίς να κρύβω κάτι.
Λέω πώς η ΑΙΤΙΑ της 'Ελευσις του Ιησού (και ΔΙΑΣΑΦΗΝΙΖΩ ότι ουσιαστικά είναι ο ΛΟΓΟΣ ΔΙΑ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΕΓΙΝΑΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ), ήταν (συν ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ) και η ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ των εκάστοτε ΚΕΝΩΝ που είχε ο ΤΟΤΕ νόμος.

Έχεις δίκαιο φίλτατε Κέλσε και συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΩΣ μαζί σου ότι εσάς τα τέκνα του Αβραάμ (δεν το εννοώ από την άποψη του αίματος αλλά από την άποψη της πίστης στον Εβραίο θεό Γιαχβέ), που ζούσατε υπό το Νόμο του Μωυσή όπως του τον παρέδωσε ο θεός σας Γιαχβέ, η διδασκαλία του Ραββί Γιεζούα σας βελτίωσε αρκετά. Γι αυτό δεν μπορεί να υπάρξει η παραμικρή αμφιβολία.

Απλώς πρέπει επισημαίνουμε ότι για εμάς τους Έλληνες που ήμασταν ΑΙΩΝΕΣ μπροστά από απόψη σκέψης, φιλοσοφίας και πολιτισμού, και ο Μωσαϊκός Νόμος αλλά και η διδασκαλία του Ραββί Γιεζούα ήταν - και γίνονται πάλι σιγά σιγά - ΠΟΛΥ ξεπερασμένες κι απαράδεκτες αντιλήψεις.

Φυσικά θα παραδεχτώ 1000 φορές την στάση του Γιεζούα στο "ο αναμάρτητος ας πετάξει την πρώτη πέτρα" (παρότι βέβαια το εδάφιο αυτό είναι νόθο και δεν εμφανίζεται στα παλιότερα χειρόγραφα αλλά δε μου κάνει διαφορά) από τον Γιαχβέ που δίνει στο Μωυσή σαφείς οδηγίες για λιθοβολισμό των "αμαρτωλών".

Αλλά για να έρθουμε κάποτε στα συγκαλά μας, ως πολιτισμένος - επιτέλους πάλι - Έλληνας, δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει η έννοια της αμαρτίας. Οι Έλληνες δε χρειαζόμασταν τον Γιαζούα γιατί ΑΠΛΩΣ δεν λιθοβολούσαμε τις γυναίκες στη μέση του δρόμου

>Και συνεχίζω στο σκεπτικό μου, ότι αυτό (ΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ Η ΕΛΕΥΣΗ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ),
>είναι μια ΣΥΚΟΦΑΝΤΙΑ έναντι της ΠΑΝΣΟΦΙΑΣ που διαχέει τον ΚΟΣΜΟ,

Σπουδαία επιχειρηματολογία φίλτατε. Η κλασική χριστιανική αντίληψη για το διάλογο: "αυτό που σας λέω είναι η αλήθεια" (τεχνική διαλόγου όλων των χριστιανών από τον Ραββί Γιεζούα μέχρι την φιλότιμη κα. Λουκά).

Αν μου επιτρέπεις να παραφράσω λίγο τη ρήση του Wittgenstein, "για όσα δεν μπορείς να μιλήσεις με επιχειρήματα καλύτερα να σιωπάς"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2002, 10:08:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ ΑΤΜΑ ΧΑΙΡΕ

Καλό να είναι κάποιος έλληνας. Είναι πράγματι καλό. Ακόμα καλύτερο όμως είναι να είναι κάποιος ΑΝΘΡΩΠΟΣ ME ΑΛΦΑ ΚΕΦΑΛΑΙΟ.

ANTONIOS1997

””ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ””


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2002, 10:25:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥ ΜΥΝΗΜΑΤΟΣ

ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ ΑΤΜΑ ΧΑΙΡΕ

Καλό να είναι κάποιος Έλληνας. Είναι πράγματι καλό. Ακόμα καλύτερο όμως είναι να είναι κάποιος ΑΝΘΡΩΠΟΣ.

ANTONIOS1997

“””ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ””


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2002, 11:18:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΚΕΛΣΟ ΧΑΙΡΕ

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΤΟ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΤΟΥ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥ ΜΥΝΗΜΑΤΟΣ ΣΟΥ.
ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ Η ΑΝΑΛΥΣΗ ΣΟΥ ΠΥΡΟΔΟΤΗΣΕ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ. ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΤΟ «ΠΑΘΟΣ» ΤΟΥΣ ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ ΣΤΙΣ ΔΙΩΞΕΙΣ ΠΟΥ ΥΠΕΣΤΗΣΑΝ ΟΙ ΔΙΑΦΩΝΟΥΝΤΕΣ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟΥ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟΥ. ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΑΥΤΟ ΤΟ «ΠΑΘΟΣ» ΜΕ ΒΕΒΑΙΩΝΕΙ ΟΤΙ ΕΑΝ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΚΥΡΙΟΙ ΗΤΑΝ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟ ΘΑ ΕΚΑΝΑΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΜΕ ΜΑΝΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΝ.
ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΑΝΑΠΤΥΣΩ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ «ΕΛΛΗΝΑΣ» ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ΑΛΛΑ ΤΕΚΝΟ ΤΟΥ ΑΒΡΑΑΜ, ΝΑ ΠΑΡΑΠΟΙΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ (ΜΕ ΤΗ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΟΤΙ ΑΥΤΟΣ ΜΟΝΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΤΟΥ ΟΝΟΜΑ) ΝΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΙ ΤΙΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΕΣ ΤΟΥ ΣΑΝ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ, ΕΜΜΕΣΩΣ ΠΛΗΝ ΣΑΦΩΣ ΝΑ ΜΕ ΑΠΟΚΑΛΕΙ ΑΠΟΛΙΤΙΣΤΟ, ΝΑ ΕΡΘΩ ΣΤΑ ΣΥΓΚΑΛΑ ΜΟΥ Κ.Λ.Π
ΜΕ ΜΥΝΗΜΑ ΜΟΥ ΣΤΟ ΘΕΜΑ «Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΦΤΑΙΕΙ ΓΙΑ ΟΛΑ;;;;;;;;;) ΚΑΥΤΗΡΙΑΣΑ ΤΟΝ «ΠΟΛΕΜΟ» ΠΟΥ ΓΙΝΟΤΑΝ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΔΗΛΩΣΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΔΩΣΩ ΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΝΕΧΙΣΗ ΤΟΥ. ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΟΜΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΑΝ ΑΥΤΑ ΤΑ FORUMS ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ «ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ» ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΔΙΑΦΩΝΕΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΒΡΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΤΟΝ ΦΑΝΕ ΤΑ ΛΙΟΝΤΑΡΙΑ Ή Ο «ΕΥΓΕΝΗΣ» ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ.
ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΟΤΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ. ΡΩΤΩ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΝ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΙ ΜΕ ΑΠΟΨΕΙΣ ΕΠΙ ΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ Ή ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΟΙΧΘΕΙ ΕΝΑ ΝΕΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑΤΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΕΠΙΒΑΛΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΡΟΣΒΑΛΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΣΕ ΜΙΑ ΤΥΠΟΥ ΓΗΠΕΔΟΥ ΣΥΖΗΤΗΣΗ..

ANTONIOS1997


””ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ””


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2002, 16:43:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ τους φίλους συνομιλητές (αδόκιμος ο όρος, αλλά ας τον "υποστούμε"...)
Αντώνη φίλε μου, χαίρομαι που η συμμέτοχή σου στα forums του Esoterica.gr έχει τον χαρακτήρα της απόκτησεως ΓΝΩΣΗΣ μέσα απο ΥΓΕΙΗ ΔΙΑΛΟΓΟ και ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ ΑΠΟΨΕΩΝ, αλλά με κόσμιο χαρακτήρα, πράγμα που σε διακρίνει και σε συγχαίρω γι'αυτό.

'Εθεσες όμως μερικά ερώτηματα τα οποία ΕΧΟΥΝ απάντηση.
Ειδικά αυτό με το "τέκνο του Αβραάμ"....
Λοιπόν φίλε μου, ας ΠΡΟΣΕΧΑΝ οι πρώτοι πατέρες της εκκλησίας στο ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ έβαζαν μέσα στον κανόνα της εκκλησίας...
Είναι ΜΕΓΑ λάθος όταν μιλούν και λένε ότι ΕΙΜΑΣΤΕ τέκνα του Αβραάμ και ως εκ τούτου στο μυστήριο του γάμου να μας εύχονται τα "καλά του Ισαάκ και του Ιακώβ".... ή "καρπό κοιλίας ώς της Σάρας".... κλπ κλπ

Αυτό ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ και εμένα με ενοχλούσε. ΑΛΛΑ αφού με ενοχλούσε μπήκα στον κόπο και προσπάθησα να ΚΑΤΑΝΟΗΣΩ, όχι απλά γιατί το λέει η εκκλησία στα διάφορα ευχολόγιά της, ΑΛΛΑ γιατί τι ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕ ΣΚΟΠΙΜΑ Ο ΕΜΠΝΕΥΣΤΗΣ ΤΩΝ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΩΝ κλπ κλπ.

Κατέληξα λοιπόν στο συμπέρασμα (ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ, ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΑΤΟ) ότι ΟΛΑ αυτά είναι ΑΛΛΗΓΟΡΙΚΑ!
Οτι ΟΛΑ αυτά έχουν να κάνουν με τον ΑΝΘΡΩΠΟ όπως προείπα και ΟΥΧΙ με την εκάστοτε φυλη ή έθνος που ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΝΕΤΑΙ ο άνθρωπος......

Γιατί ας μην ξεχνάμε ότι σε ΟΛΗ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΧΑΖΟΔΙΑΜΑΧΗ, ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΑΞΙΑ, ξεχνούν τον νόμο της ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΗΣ, ο οποίος δεν γνωρίζει φυλές και έθνη και ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΧΑΖΟΜΑΡΕΣ που κάνουν τον ΑΝΘΡΩΠΟ ΕΧΘΡΟ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΤΟΥ!!!

Και θα ρωτήσω τον φίλο Ερμοκράτη, τι θα μου έλεγε αν του λέγανε, ότι αυτός ήταν σε κάποια περασμένη του ή περασμένες του ζωές ένας απο αυτούς που τώρα ΑΝΤΙΜΑΧΕΤΑΙ, είτε Εβραίους είτε Τούρκους είτε ... είτε...
Για να το σκεφτούμε και λίγο έτσι... κακό, ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ.


Πάντως φίλε Ερμοκράτη, όταν απευθήνεσαι σε άλλους, καλό θα ήταν να μη κολλάς ταμπελίτσες, για τον απλούστατο λόγο ότι θα σε καλέσουν να αποδείξεις και να στηρίξεις τη ταμπέλα που τους κόλλησες.
'Οσον αφορά εμένα, έχω μάθει να μιλάω σε ΟΛΕΣ τις "γλώσσες" και να μπορώ να συνενοούμε με τον συνομιλητή μου, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ απο το θρησκευτικό του ή φιλοσοφικό του πιστεύω καθώς και ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ απο την εθνικότητά του, το χρώμα του και το φύλο του, ως ΓΝΗΣΙΟΣ ΕΛΛΗΝ και όχι ως ΗΜΙΤΑΣΙΟΝ ΝΕΟΕΛΛΗΝ....

Σου υπενθυμίζω ότι αυτά τα χαρακτηριστικά που έχω, τα είχαν και οι ΑΡΧΑΙΟΙ ΜΑΣ ΗΜΩΝ ΠΡΟΓΟΝΟΙ και απο Εκείνους τα κληρονόμησα.
'Ετσι μπόρεσαν και επικοινώνησαν με τους γύρο τους λαούς, παλαιότερους, σύγχονούς τους ή και νεότερούς τους ΧΩΡΙΣ ηδυπάθειες και εγωισμούς ότι ΑΥΤΟΙ ήταν και ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ όπως πολύ συχνά συναντώ εμπρός μου τα τελευταία χρόνια απο ανθρώπους που με τις ΠΑΡΟΠΟΙΔΕΣ του εθνικοδογματισμού, πιστευουν ότι είναι και ο περιόυσιος λαός των Θεών!!!!

Ξαναλέω λοιπόν ότι ΜΠΟΡΩ να μιλήσω με όλους και αυτό κάνω, ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΩ στη "γλώσσα" που με κατανοούν... Μήν βγάζεις λοιπόν συμπεράσματα ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ, σε μειώνουν πολύ και δεν πρέπει.


Κέλσος ο Φιλαλήθης

Edited by - Kelsos on 22/11/2002 16:45:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ερμοκράτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
74 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2002, 03:08:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ερμοκράτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
>ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΑΝΑΠΤΥΣΩ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΟΥ
>ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ «ΕΛΛΗΝΑΣ» ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ΑΛΛΑ
>ΤΕΚΝΟ ΤΟΥ ΑΒΡΑΑΜ, ΝΑ ΠΑΡΑΠΟΙΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ (ΜΕ ΤΗ
>ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΟΤΙ ΑΥΤΟΣ ΜΟΝΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΤΟΥ ΟΝΟΜΑ) ΝΑ

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω τι στον κόρακα εννοείτε οι χριστιανοί όταν μιλάτε για "διάλογο". ΕΣΥ είσαι χριστιανός και παραδέχεσαι τις Χριστιανικές Γραφές. Αρα ΕΣΥ ΜΟΝΟΣ σου λες ότι είσαι τέκνο του Αβραάμ εφόσον : "Κι αφού είστε του Χριστού, άρα είστε ΣΠΕΡΜΑ ΤΟΥ ΑΒΡΑΑΜ και κατά την επαγγελία ΚΛΗΡΟΝΟΜΟΙ" (Γαλατ. γ' 29)

Τις παραδέχεσαι φίλτατε τις Χριστιανικές Γραφές ΝΑΙ Η ΟΧΙ; Είσαι του Χριστού ή δεν είσαι;; Εαν ΝΑΙ τότε γιατί κλαίγεσαι; Εάν ΟΧΙ τότε τι Χριστιανός είσαι;

Ποιός σου αλλοιώνει το όνομα του θεού σου; Διάβασες ποτέ σε τι πιστεύεις;;; "Και φάνηκα στον Αβραάμ, στον Ισαάκ και στον Ιακώβ με τον όνομα Θεός Παντοκράτωρ. Δεν τους γνωρίστηκα με το όνομά μου ΙΕΧΩΒΑ" (Εξοδ. στ' 3) Τις παραδέχεσαι φίλτατε τις Γραφές σας τελικά ΝΑΙ Η ΟΧΙ; Κρίμα δηλαδή να χαραμίζουμε την ώρα μας!

>ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΟΜΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΑΝ ΑΥΤΑ ΤΑ FORUMS
>ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ «ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ» ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ
>ΔΙΑΦΩΝΕΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΒΡΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΤΟΝ ΦΑΝΕ ΤΑ ΛΙΟΝΤΑΡΙΑ Ή
>Ο «ΕΥΓΕΝΗΣ» ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ.

Καψερές δικαιολογίες. Κάθε φορά που εσείς οι χριστιανοί στριμώχνεστε πιάνετε το παραμυθάκι με τα λιοντάρια. ΑΠΛΩΣ δεν μπορείς να υποστηρίξεις τα πιστεύω σου με επιχειρήματα. Αν είχες επιχειρήματα δε θα έκανες τον κόπο να κλαίγεσαι έτσι. Θα παρέθετες τα επιχειρήματά σου.

Τα FORA ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ είναι για ανθρώπους που διαλέγονται με επιχειρήματα. Δεν καταλαβαίνω γιατί ορισμένοι γράφουν για να κλαφτούν δημοσίως. Είναι άκομψο και βαρετό. Εφόσον έχεις επιχειρήματα, παρακαλώ να τα παραθέσεις.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ερμοκράτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
74 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2002, 03:21:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ερμοκράτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
>Και θα ρωτήσω τον φίλο Ερμοκράτη, τι θα μου έλεγε αν του λέγανε,
>ότι αυτός ήταν σε κάποια περασμένη του ή περασμένες του ζωές ένας
>απο αυτούς που τώρα ΑΝΤΙΜΑΧΕΤΑΙ, είτε Εβραίους είτε Τούρκους είτε ... είτε...

Ο Ερμοκράτης δεν πιστεύει στην Παλιγγενεσία φίλτατε, Κέλσε. ΕΓΩ είμαι το σύνολο των εμπειριών και των αναμνήσεών μου. Αν με κλωνοποιήσουν σε 100 χρόνια και αναπαράξουν έναν ΟΛΟΙΔΙΟ άνθρωπο, και πάλι αυτός δε θα είναι ο Ερμοκράτης. Θα έχει άλλες εμπειριές κι άλλες αναμνήσεις.

>Πάντως φίλε Ερμοκράτη, όταν απευθήνεσαι σε άλλους, καλό θα ήταν
>να μη κολλάς ταμπελίτσες, για τον απλούστατο λόγο ότι θα σε καλέσουν

Δεν ήταν στις προθέσεις μου. Αν το έκανα έγινε κατά λάθος! Ποτέ δεν προσάπτω σε κανέναν καμιά ιδιότητα αν δεν την αναλάβει πρώτα ο ίδιος. Καμιά φορά επεκτείνω τις ιδιότητες που αναλαμβάνει άλλος, αλλά όχι περισσότερο από την απλή τους συνεπαγωγή. Αν μου πεις πχ ότι είσαι Χριστιανός θα θεωρήσω αυτονόητο ότι υποστηρίζεις τον Ραββί Γιεζούα και τις Χριστιανικές Γραφές, και το αντίστροφο. Αυτό δεν το θεωρώ "αυθαίρετη ταμπελα" φυσικά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2002, 09:37:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους.
Φίλε Ερμοκράτη, δεχτή η συγγνώμη σου. Δεν στο τόνισα γιατί ενόχλησε εμένα, αλλά για δικό σου όφελος.

Παρατηρώντας σου τα μύνήματα που έχεις κατα καιρούς στείλει, διακρίνω κάτι και θα ήθελα να μου πείς αν κάνω λάθος.
Διακρίνω ότι είσαι μεταξύ του ΑΣΠΡΟΥ - ΜΑΥΡΟΥ, ΜΕΣΑ - ΕΞΩ, ΠΑΝΩ - ΚΑΤΩ, ΩΡΑΙΟ - ΑΣΧΗΜΟ, ΝΑΙ- ΟΧΙ, κλπ κλπ, δηλαδή εκφράζεις μια άποψη ΔΥΙΣΤΙΚΗ, ή "έτσι" ή "αλλιώς".

Το λέω γιατί όπως λές στον Αντώνη,
Τις παραδέχεσαι φίλτατε τις Χριστιανικές Γραφές ΝΑΙ Η ΟΧΙ; Είσαι του Χριστού ή δεν είσαι;; Εαν ΝΑΙ τότε γιατί κλαίγεσαι; Εάν ΟΧΙ τότε τι Χριστιανός είσαι;

Αν δε κάνω λάθος οι ΑΡΧΑΙΟΙ ΗΜΩΝ ΠΡΟΓΟΝΟΙ, στη σκέψη τους Η ΟΠΟΙΑ ΔΙΔΑΞΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΠΟΥ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΞΕΠΗΔΗΣΕ Η ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ, ουδέποτε έμεναν μέσα σε καλούπια και στεγανά σκέψεων, είτε Ελλήνων, είτε άλλων, είτε παλαιότερών τους, είτε και σύγχρονών τους.
Αντιθέτος, λάμβαναν ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ, ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ και έτσι δημιούργησαν αυτό που ΣΗΜΕΡΑ ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΘΑΥΜΑΖΕΙ.

Αναρωτιέμαι λοιπόν, γιατί "εσείς" οι 'Ελληνες, "εμάς" τους "άλλους" 'Ελληνες μας μεταχειρίζεστε με αυτόν τον τρόπο, του ΔΙΠΟΛΙΣΜΟΥ (ναι - όχι, άσπρο - μαύρο κλπ κλπ).
Στο λέω γιατί αναφέρεις κάπου τη λέξη ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ

Πώς τα εννοής εσύ τα επιχειρήματα;;;

'Οσον αφορά το αν ΕΣΥ δέχεσαι ή όχι την ΠΑΛΙΓΓΕΝΕΣΙΑ, δεν έχει να κάνει με το άν ή όχι αυτή λειτουργεί.
Αυτό που λές μου φαντάζει σαν να μου λέει κάποιος ότι "δέν δέχομαι το νόμο της βαρύτητας, ΑΡΑ και δεν υπάρχει".

'Εκανες κάποιο λάθος, στον κατα τα άλλα σωστό συλλογισμό σου όμως φίλε μου.
Δεν είπα ΠΟΥΘΕΝΑ για εγώ για κλωνοποίηση. Μιλήσα ΞΕΚΑΘΑΡΑ για μετενσάρκωση ή μετενσωμάτωση κατα τα αρχαιοελληνικά πρότυπα αν θές.
Συμφωνώ όμως μαζί σου στο ότι το ΕΓΩ, είναι ένα σύνολο απο εμπειρίες (όχι αναμννήσεις), οι οποίες έρχονται μέσα απο τον διαρκεί κύκλο των επαναγεννήσεων.

Πολύ θα ήθελα να μιλήσουμε σε άλλο τόπικ για αυτό το θέμα.

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2002, 12:07:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τον τελευταίο καιρό είναι κοινή νομίζω η διαπύστωση, ότι κάποιοι φίλοι εχουν μία μονοσήμαντη θεώρηση των θεμάτων. Σαν αποτέλεσμα αυτό έχει, την εκτός θέματος ανταλλαγή απόψεων, αλλά και την αποχή πολλών φίλων απο τα θέμα συζήτησης.(παράδειγμα το θέμα ο "Χριστιανισμός φταίει για όλα" όπου συμμετέχουν μόνιμα μόνο 4-5 άτομα).
Θα ήθελα λοιπόν να διευκρινήσω ότι άλλο η θρησκευτικότητα, αλλο η θεολογία και άλλο ο εσωτερισμός.
Ο εσωτερισμός αφορά γνώσεις που αφορούν την "ουσία" των πραγμάτων πέρα απο την επι-φάνεια. Ο εσωτερισμός δεν επιδιώκει να πείσει αλλά να κάνει κάποιον να βιώσει. Η θεολογία ΔΕΝ προυποθέτει τον εσωτερισμό, ο εσωτερισμός όμως προυποθέτει την θεολογία. Και αυτό γιατί στον εσωτερισμό αναζητούμε τον αποσυμβολισμό των θεοτήτων, προχορώντας στην αθέατη πλευρά των κοσμικών δυνάμεων, και όχι στην ανθρωποκεντρική θεώρηση των πραγμάτων. Η κάθε θρησκέια έχει τα εσωτερικά και τα εξωτερικά της μυστήρια. Όπως λοιπόν συμβαίνει και στον Χριστιανισμό, έτσι και στην Αρχαιο-Ελληνική θρησκεία, άλλα γνωριζε για τις θεότητες ο λαός, και άλλα "γνώριζαν" οι μυημένοι στα μυστήρια. Στην αναζήτηση της πνευματικής του ολοκλήρωσης ο αναζητητής ΔΕΝ πρέπει να περιορίζεται απο τοπικιστικά και εθνικά πλάισια. Ο Πλάτων στον Φίδων γράφει σχετικά

" Μεγάλη είναι η Ελλάς Κέβη, πολλά δε και τα έθνη των βαρβάρων, πάντας δε τούτους πρέπει να διερευνάτε ζητούντες τοιούτον επωδόν, ο οποίος να δύναται να απαλάξει την ψυχήν απο τον φόβον, μη φειδόμενοι μήτε χρημάτων μήτε κόπων. Διότι δεν υπάρχει πραγμα περισσότερον αναγκάιον"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ερμοκράτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
74 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2002, 12:24:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ερμοκράτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
>Διακρίνω ότι είσαι μεταξύ του ΑΣΠΡΟΥ - ΜΑΥΡΟΥ, ΜΕΣΑ - ΕΞΩ, ΠΑΝΩ -
>ΚΑΤΩ, ΩΡΑΙΟ - ΑΣΧΗΜΟ, ΝΑΙ- ΟΧΙ, κλπ κλπ, δηλαδή εκφράζεις μια άποψη
>ΔΥΙΣΤΙΚΗ, ή "έτσι" ή "αλλιώς".

O Κόσμος συνίσταται από μια ατελείωτη σειρά αντιθέτων. Όλα τα πράγματα είναι μίξεις αντιθέτων και ο Λόγος δηλ. η Αναλογία ανάμεσα σ' αυτά συντηρεί αυτό που ονομάζουμε Κοσμική Ισορροπία. Διάβασε σχετικά και τον Ηράκλειτο.

>Το λέω γιατί όπως λές στον Αντώνη,
>>Τις παραδέχεσαι φίλτατε τις Χριστιανικές Γραφές ΝΑΙ Η ΟΧΙ; Είσαι
>του Χριστού ή δεν είσαι;; Εαν ΝΑΙ τότε γιατί κλαίγεσαι; Εάν ΟΧΙ τότε
>τι Χριστιανός είσαι;

Ο φίλτατος ΑΝΤΟΝΙΟΣ1997, παραπονέθηκε ότι τον λέω "τέκνο του Αβραάμ" από κακία. Αυτό με εκνεύρισε και του σύστησα έντονα να μελετήσει τι πιστεύει. Δεν μπορείς να λες "ΕΙΜΑΙ ΝΑΖΙΣΤΗΣ" και μετά να σε ενοχλεί όταν σε συνδέουν με δολοφόνους και φασίστες!

>Αν δε κάνω λάθος οι ΑΡΧΑΙΟΙ ΗΜΩΝ ΠΡΟΓΟΝΟΙ, στη σκέψη τους Η
>ΟΠΟΙΑ ΔΙΔΑΞΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΠΟΥ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΞΕΠΗΔΗΣΕ Η ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ
>ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ,
ουδέποτε έμεναν μέσα σε καλούπια και στεγανά σκέψεων,
>είτε Ελλήνων, είτε άλλων, είτε παλαιότερών τους, είτε και σύγχρονών τους.

Η σκέψη και η επιστήμη και η φιλοσοφία απαιτούν ΣΥΝΕΠΕΙΑ. Οι παπούδες μας ήταν πολύ αυστηροί σ' αυτό. Δεν μπορεί να λες το ΕΝΑ και μετά να λες ΑΛΛΟ και μετά ΤΡΙΤΟ και να περιμένεις να σε πάρει κανείς σοβαρά. Η σκέψη πρέπει να ειναι ΣΥΝΕΠΗΣ.

Οι χριστιανοί θεωρούν αυτονόητο να λένε "είμαι χριστιανός" ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΟΥΝ στην ουσία τι σημαίνει "χριστιανός". Ούτε την ιστορία του χριστιανισμού μελετούν, ούτε τις Γραφές τους ούτε τίποτα. Όταν λοιπόν λοιπόν πεις "είσαι χριστιανός; α οκ, άρα δέχεσαι το α, το β και το γ", τότε γίνονται υστερικοί. Μα γίνεται έτσι διάλογος; Έχει έτσι κανένα νόημα ο διάλογος; Ας μείνει ο καθένας στις απόψεις του ή αν προτιμάς στις φαντασιώσεις του!

>'Οσον αφορά το αν ΕΣΥ δέχεσαι ή όχι την ΠΑΛΙΓΓΕΝΕΣΙΑ, δεν έχει
>να κάνει με το άν ή όχι αυτή λειτουργεί.

Ρωτάς τι εννοώ επιχειρήματα.. Εσύ πιστεύεις ότι υπάρχει Παλιγγενεσία. Με γειά σου, με χαρά σου. Εγώ δεν την παραδέχομαι. Με γειά μου επίσης. Αν εσύ θελεις να την χρησιμοποιήσεις ως επιχείρημα για να εξηγήσεις κάτι, πρέπει να μου την αποδείξεις. Αλλιώς δεν έχεις επιχείρημα. Αφού μάλιστα προβάλεις την βαρύτητα ως επιχείρημα θα στο εξηγήσω: όταν αφήσω μια πέτρα στον αέρα μπορώ να προβλέψω που θα πέσει με ακρίβεια. Αρα αποδεικνύω την βαρύτητα. Εσύ αντιστοίχω απόδειξέ μου την παλιγγενεσία προβλέποντας με ακρίβεια γεγονότα τα οποία αυτή συνεπάγεται.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dix
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2002, 13:26:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Πλωτίνε είπες πολύ ορθά:
στην Αρχαιο-Ελληνική θρησκεία, άλλα γνωριζε για τις θεότητες ο λαός, και άλλα "γνώριζαν" οι μυημένοι στα μυστήρια
αυτή η διαφορά γνώσης όμως δεν υποβίβασε την "Ελληνική λαϊκή θρησκεία" στα επίπεδα των "μονοθεϊστικών" θρησκευτικών δογμάτων, συνέχισε να διατηρεί μέσα της ΟΛΑ τα απαραίτητα συστατικά της, έστω κατά πολύ μειωμένα των Μυστηρίων, αλλά παρ'όλα αυτά έγινε φάρος φωτός και πολιτισμού κάτι το οποίο δεν θα μπορούσα να πω για τις ιουδαιογενείς θρησκείες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2002, 13:57:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε dix, το θέμα που εσύ "άνοιξες", είχε μέχρι κάποιο σημείο ένα πολύ καλό επίπεδο αντιπαράθεσης, και πιστεύω ότι κάτι κερδίσαμε όλοι απο αυτό. Αυτό που συμβαίνει τώρα ΚΑΙ στο παρόν TOPIC, είναι μία παράθεση στοιχείων που σκοπό έχουν την απόδειξη της ανωτερότητας της ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ θρησκέιας έναντι της αντίπαλης θρησκέιας...Και εμέις οι υπόλοιποι απλώς παρακολουθούμαι(?) τι άραγε ? Στο θέμα του Χριστού που άνοιξε ο φίλος RΜΜΨΤ ,κοίτα που έχει πάει η συζήτηση.... Δηλαδή για τον λόγο ότι ο Πλάτων π.χ ήταν Έλληνας δεν έπρεπε να αναγνωριστέι απο τους άλλους λαούς? Μην μου απαντήσετε βέβαια, ότι οι βάρβαροι εκπολιτιστηκαν απο τους προγόνους μας και ότι ο Χριτιανισμός κατέσφαξε γιατί ο Χριστός δεν έσφαξε, άλλοι το έκαναν στο όνομα του (παλαιότερα εξάλλου ειχα προτείνει το LINK http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=427.. "ΚΑΤΑ ΓΑΛΙΛΑΙΩΝ - ΦΛΑΒΙΟΣ ΚΛΑΥΔΙΟΣ ΙΟΥΛΙΑΝΟΣ")
Με την συμπεριφορά αυτή καλούμαστε καπιοι οι οποίοι δεν είμαστε φαντάζωμαι οι φανατικότεροι Χριστιανοί, ίσως ουτε καν Χριστιανοί να υπερασπίζουμε τον Χριστιανισμό...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ερμοκράτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
74 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2002, 15:31:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ερμοκράτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
>Αυτό που συμβαίνει τώρα ΚΑΙ στο παρόν TOPIC, είναι μία παράθεση στοιχείων
>που σκοπό έχουν την απόδειξη της ανωτερότητας της ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ
>θρησκέιας έναντι της αντίπαλης θρησκέιας...

Προσωπικά θεωρώ αυτονόητη βάση διαλόγου την κοινή παραδοχή περί ανωτερότητας της ΛΟΓΙΚΗΣ και της ΣΥΝΕΠΕΙΑΣ. Και η ανωτερότητα πάλι όχι με κριτήριο την απόσταση από τον ουρανό και τους θεούς αλλά περισσότερο την αποτελεσματικότητα στον αγώνα και την ευτυχία του ανθρώπου.

Ο εσωτερισμός είναι ανάγκη αλλά όχι αυτοσκοπός. Μέσα από τον εσωτερισμό πρέπει να γίνεσαι συνεπέστερος στη ζωή σου και χρησιμότερος στο περιβάλλον σου. Αλλιώς δεν είσαι εσωτεριστής αλλά απλώς "λαλημένος".

>Και εμέις οι υπόλοιποι απλώς παρακολουθούμαι(?) τι άραγε ? Στο
>θέμα του Χριστού που άνοιξε ο φίλος RΜΜΨΤ ,κοίτα που έχει πάει η
>συζήτηση.... Δηλαδή για τον λόγο ότι ο Πλάτων π.χ ήταν Έλληνας δεν
>έπρεπε να αναγνωριστέι απο τους άλλους λαούς? Μην μου απαντήσετε

Μα δεν είπε κανείς να μην αναγνωριστεί ο Γιεζούα αλλά όπως δε θα άρεσε σε εμάς να πει κάποιος "Ο Πλάτων ήταν Πέρσης;" έτσι πρέπει να θυμόμαστε ότι ο Γιεζούα ο χρισμένος ήταν Εβραίος. Κατά τα άλλα όσοι τον υπερασπίζονται (όχι φυσικά τον ίδιο αλλά τις διδαχές του) πρέπει να τις παραθέτουν μαζί με τις απαραίτητες εξηγήσεις που ζητιούνται. ΑΥΤΟ - και τίποτα άλλο - είναι "διάλογος".

>βέβαια, ότι οι βάρβαροι εκπολιτιστηκαν απο τους προγόνους μας
>και ότι ο Χριτιανισμός κατέσφαξε γιατί ο Χριστός δεν έσφαξε, άλλοι
>το έκαναν στο όνομα του

Το παραδέχομαι βέβαια. Αν δεις τον Γιεζούα ως έναν άνθρωπο που έζησε και πέθανε στην εποχή του, φυσικά δεν έχει ΚΑΜΙΑ ευθύνη για τίς φρικαλεότητες που άλλοι έκαναν στο όνομά του. Δεν μπορούσε να σταματήσει ΚΑΝΕΝΑΝ γιατί ήταν νεκρός κι αυτό είναι ΑΠΟΛΥΤΗ δικαιολογία. Το ζήτημα είναι κατά πόσο παραδέχεσαι ότι ο Γιεζούα ήταν ΝΕΚΡΟΣ όταν έγιναν όλα αυτά στο όνομά του.

Αυτό που εμένα με ενδιαφέρει φίλτατε είναι να μην χαραμίζω την ώρα μου να συζητώ άλλα αντ' άλλων. Δεν μπορεί κανείς να μου λέει τη μία "ΟΧΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΝΕΚΡΟΣ ΓΙΑΤΙ ΑΝΑΣΤΗΘΗΚΕ" και μετα "ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΥΘΥΝΗ ΓΙΑ ΤΑ ΟΣΑ ΕΚΑΝΑΝ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ". Αν αναστήθηκε τότε ΠΡΟΦΑΝΩΣ μπορούσε να σταματήσει όσους έκαναν εγκλήματα στο όνομα του άρα ΕΥΘΥΝΕΤΑΙ. Να αποφασίσει καθένας μας τι πιστεύει τελικά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2002, 09:00:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό που εμένα με ενδιαφέρει φίλτατε είναι να μην χαραμίζω την ώρα μου να συζητώ άλλα αντ' άλλων

Όταν αξιώνεις από τους άλλους να αναγνωρίζουν τις ευθύνες τους, να αναλαμβάνεις κι εσύ ο ίδιος τις δικές σου...

ΣΟΛΩΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2002, 09:37:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερίζω όλους τους φίλους.
Καταρχάς να πώ ότι ο Πλώτίνος, με κάλυψε ΑΠΟΛΥΤΑ θα έλεγα με το μύνημά του. Είμαι σύμφωνος μέχρι κεραίας!!!
Ο εσωτερισμός αφορά γνώσεις που αφορούν την "ουσία" των πραγμάτων πέρα απο την επι-φάνεια. Ο εσωτερισμός δεν επιδιώκει να πείσει αλλά να κάνει κάποιον να βιώσει. Η θεολογία ΔΕΝ προυποθέτει τον εσωτερισμό, ο εσωτερισμός όμως προυποθέτει την θεολογία. Και αυτό γιατί στον εσωτερισμό αναζητούμε τον αποσυμβολισμό των θεοτήτων, προχορώντας στην αθέατη πλευρά των κοσμικών δυνάμεων, και όχι στην ανθρωποκεντρική θεώρηση των πραγμάτων. Η κάθε θρησκέια έχει τα εσωτερικά και τα εξωτερικά της μυστήρια. Όπως λοιπόν συμβαίνει και στον Χριστιανισμό, έτσι και στην Αρχαιο-Ελληνική θρησκεία, άλλα γνωριζε για τις θεότητες ο λαός, και άλλα "γνώριζαν" οι μυημένοι στα μυστήρια. Στην αναζήτηση της πνευματικής του ολοκλήρωσης ο αναζητητής ΔΕΝ πρέπει να περιορίζεται απο τοπικιστικά και εθνικά πλάισια.

Λοιπόν, με το πυρσό της ΓΝΩΣΗΣ του προπάτορα ΠΡΟΜΗΘΕΑ, φωτιά βάζω σε ΟΛΑ τα κράτη, σε ΟΛΑ τα έθνη, σε ΟΛΕΣ της θρησκείες, σε ΟΛΕΣ τις φιλοσοφίες της Γής και ξεκινώ πρώτα απο την Ελλάδα, ΕΑΝ αυτό θα μπορούσε να κάνει τον ΑΝΘΡΩΠΟ καλύτερο...

Φωτία για να ΦΩΤΙΣΘΕΙ ο κόσμος, να αφυπνησθεί και να ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ότι όλα αυτά που υπερμάχονται οι μέν και οι δέ, ΟΙ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΜΕΝ ΚΑΙ ΔΕ, είναι ΜΟΝΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΚΟΥΦΙΑ ΚΕΝΑ ΧΩΡΙΣ ΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ, ΑΝΘΡΩΠΟ!!!

Μένω ΠΑΓΕΡΑ αδιάφορος σε ολα αυτά, γιατί δεν είναι η ΑΛΗΘΕΙΑ.
Είναι ΜΕΡΟΣ απο την Αλήθεια που ώς άλλος ΙΟΛΔΑΒΑΟΘ ή ως άλλος ΚΡΟΝΟΣ(για όσους ξέρουν και γνωρίζουν), αποστασιοποιούντε απο την ΜΙΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΗ μάνα που τις γέννησε (ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ) και νομίζουν πως επείδή είναι παιδιά της, αυτόματα είναι και η Αλήθεια!!!

Ω!!! πόσο οικτρά απατόντε και πόσους ακόμα θα πλανήσουν με το να διακυρήσουν ότι "εκείνοι" είναι η Αλήθεια!!!!
Και οι άμοιροι τυφλοί άνθρωποι να κάνουν πολέμους και να σκοτώνοντε γιατί;;; ΓΙΑ ΜΙΑ ΠΛΑΝΗ που νομίζουν ότι είναι η ΑΛΗΘΕΙΑ!!!

Σε καμία λοιπόν περίπτωση δεν θα ήθελα να γίνω υπερασπιστής ΟΥΤΕ της μίας πλάνης μα ΟΥΤΕ και της άλλης...
Να όμως που έτσι ΜΟΝΟΠΑΤΑ που περπατάς Ερμοκράτη, μας έχεις ΑΝΑΓΚΑΣΕΙ να γινόμαστε υπερασπιστές σε κάτι που δε θέλουμε.
Πίστεψέ με φίλε, ΚΑΝΕΝΑ μα ΚΑΝΕΝΑ όφελος δεν θα υπάρξει απο κάτι τέτοιο, αντιθέτος θα υπάρχει σύγχυση, μπέρδεμα και ΜΗΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.
Επίσεις διαβλέπω στο βάθος να εφαρμόζεται το γνωστό απόφθεγμα των 'Αγγλων αποικιοκρατών:

ΔΙΑΙΡΕΙ ΚΑΙ ΒΑΣΙΛΕΥΕ

Διαιρεμένοι γινόμαστε πιό αδύναμοι ακόμα, ας μην χαριστούμε σε ΚΑΝΕΝΑΝ...

Θα συμφωνήσω όμως ΑΠΟΛΥΤΑ και μαζί σου σε ότι λές για τους Χριστιανούς΄. 'Οτι δεν διαβάζουν, δεν μελετάνε, δεν ξέρουν τι πιστεύουν.
ΝΑΙ, έχεις δίκιο, μεγάλο δίκιο σε αυτό.
'Ισως ΑΝ λέω ΑΝ διάβαζαν περισότερο αλά και ΚΑΤΑΝΟΟΥΣΑΝ τι διαβάζουν, ίσως να ήταν καλύτερα τα πράγματα
Φυσικά όμως το ίδιο ισχύεις και για την αντίπερα όχθη, και στους κόλπους τους "δικούσας" ΕΑΝ διαβάζατε και ΚΑΤΑΝΟΟΥΣΑΤΕ τι διαβάζατε ίσως τότε να ήταν ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ για όλους μας μα πάνω απο όλα για την ίδια την Ελλάδα....

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dix
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2002, 17:03:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαιρεμένοι γινόμαστε πιό αδύναμοι ακόμα, ας μην χαριστούμε σε ΚΑΝΕΝΑΝ...
Φίλε Κέλσο, αν και δεν θεωρώ ότι υπάρχει πρόθεση διαίρεσης από τους Έλληνες (κι αν κάποιος θεωρεί ότι υπάρχει ή δημιουργείται, ας ανατρέξει πίσω στην ιστορία να δεί ποιός πραγματικά ευθύνεται γι αυτήν την διάιρεση), αλλά θα ήθελα πολύ να μου εξηγήσεις την παραπάνω φράση γιατί εγώ όπως την καταλαβαίνω μου θυμίζει την ΠΑΓΙΑ τακτική των χριστιανών που θέλει να φοβίζει αυτόν που απομακρύνεται από το μαντρί, από τι κινδυνεύουμε λοιπόν, από τους Τούρκους? από το ισλάμ? ΑΠΟ ΤΙ ????

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2002, 09:08:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους.
Αγαπητέ Ντίξ, ΕΙΔΙΚΑ εσύ δεν θα έπρεπε να κάνεις αυτή την ερώτηση!
'Ενεκα του ότι έχουμε πεί ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ τις απόψεις μας.

'Ομως απο ότι βλέπω, η τακτική σου είναι και η επιβεβαιωση του φόβου μου. ΚΑΙ ΠΑΛΙ αναφέρεις οτι:
"...ας ανατρέξει πίσω στην ιστορία να δεί ποιός πραγματικά ευθύνεται γι αυτήν την διάιρεση..."

ΑΡΑ φίλτατε,

παραδέχεσαι ότι ΥΠΑΡΧΕΙ διαίρεση ΚΑΙ άρα φανατισμός ΚΑΙ άρα ΜΗΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.

Αλλά ακριβώς επειδή έχουμε πίει και έναν καφέ, θα σου εξηγήσω ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΛΕΩ.
Παραδέχομαι ότι ΟΤΑΝ υπάρχει διαίρεση, δεν μπορεί να υπάρξει ΕΞΕΛΙΞΗ.
Να γιατί ο Ελληνικός Πολιτισμός ΕΠΑΨΕ να παρέγει την ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ που παρήγαγε στα παρελθόντα χρόνια.
Και για να μην βιαστής να πείς ότι "οι άλλοι φταίνε", σου λέω ότι αυτό είναι ΔΕΙΛΙΑ απο μεριάς ΜΑΣ, να ΜΗΝ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΥΘΗΝΗ των ηλιθιοτήτων που έχουμε κάνει!!!

Κατα τη ταπεινή μου άποψη, δεν φταίνε "οι άλλοι", αλλά ΕΜΕΙΣ που επιτρέπουμε στους ΟΠΟΙΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ να κάνουν πράξη τα όποια σχέδια τους.

Εγώ φίλε μου ΠΟΤΕ ΜΟΥ δεν αισθάνθηκα πρόβατο ΚΑΝΕΝΟΣ ΕΙΔΟΥΣ ΜΑΝΤΡΙΟΥ.
Ουτε αυτό των Χριστιανών, ούτε αυτό των Ελληνολατρών!

ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΩ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΥΟ

Αν λοιπόν εσύ αισθάνεσε πρόβατο, τότε κοίτα το πώς θα περάσεις καλύτερα μέσα στο ΜΑΝΤΡΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΝΑ ΜΕΙΝΗΣ.
Εγώ θα σας χαιρετώ ΑΠΟ ΕΞΩ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 12 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy