ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΧΟΡΤΟΦΑΓΙΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 13
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Satsangi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 10:54:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satsangi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι ένα θέμα που διαπιστώνω με έκπληξη ότι δεν έχει υπάρξει σε κάποιο τόπικ και ελπίζω να μπορέσουμε όλοι να καταθέσουμε τις απόψεις μας.

Φωτισμένοι άνθρωποι, άγιοι, μύστες και πνευματικοί δάσκαλοι παραδοσιακά συνιστούν τη χορτοφαγική διατροφή για πνευματικούς και ηθικούς λόγους. Αυτοί που ακολουθούν ένα μονοπάτι επιδιώκοντας να φτάσουν στην Αυτογνωσία και στη Θέωση, το να τρέφονται χορτοφαγικά είναι ουσιώδες για πολλούς και σημαντικούς λόγους.

Θεωρώ ότι όσοι θέλουμε να ασχοληθούμε σοβαρά με το μυστικισμό θα πρέπει να λάβουμε υπόψην μας ότι η χορτοφαγική διατροφή είναι ένα φυσικό επακόλουθο της μη βίας, γιατί δεν θα πρέπει να βλάψουμε κανένα ζωντανό πλάσμα.

Ο Θεός είναι αγάπη και ο ειλικρινής αναζητητής του Θεού κατά την άποψή μου θα πρέπει να ακολουθήσει ένα μονοπάτι μη βίας, φιλαλήθειας, αγνότητας, ταπεινότητας και ανιδιοτελούς εξυπηρέτησης.

Μιά μορφή βίας στη πράξη είναι και το να τρώμε σάρκες ζώων.
Ο Θεός είναι αγάπη και ο δρόμος που οδηγεί σε Αυτόν είναι μέσω της αγάπης.

Φιλικά,


"be spiritually alive in 2005"

ΤΑΟ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
504 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 11:27:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΟ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Θα έλθει η μέρα για την ανθρωπότητα, όπου η αποχή από τη βρώση οποιουδήποτε ζώου,θα είναι δείγμα πολιτισμού."

Κάποτε είπε ο Γκάντι..


Τα σέβη μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 13:11:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eίναι πραγματικά δείγμα πολιτισμού η αποχή απο την σαρκοφαγία και την ζωοφαγία. Εκτός των άλλων είναι οτι καλύτερο στην Ανθρώπινη υγεία αυτό απο όλους είναι παραδεκτό, χωρίς αμφιβολία.
Με τον ρυθμό όμως που έχει πάρει η Ανθρώπινη ζωή και κοινωνία είναι απατηλή ουτοπία να σκεφτόμαστε τέτοια πράγματα

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Satsangi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 13:39:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satsangi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Με τον ρυθμό όμως που έχει πάρει η Ανθρώπινη ζωή και κοινωνία είναι απατηλή ουτοπία να σκεφτόμαστε τέτοια πράγματα

Αγαπητέ krisnna,

Υπάρχουν 1 δις χορτοφάγοι στο πλανήτη.
Όλα είναι εφικτά αρκεί να το θελήσουμε και να κατευθύνουμε τη ζωή μας ανάλογα.

Άλλωστε η χορτοφαγική διατροφή είναι πολύ πλούσια και αν κάποιος πραγματικά θέλει να γίνει χορτοφάγος θα βρει το τρόπο να το επιτύχει.

Φιλικά,


"be spiritually alive in 2005"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 15:06:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όλα είναι εφικτά αρκεί να το θελήσουμε και να κατευθύνουμε τη ζωή μας ανάλογα.

To ξέρω αλλά πολλά καλά θα μπορούσαν να έχουν γίνει και δέν έγιναν γιατί δέν το θελήσαμε και ούτε πρόκειται να γίνουν όσο συνεχίζουμε το ίδιο βιολί!
Ένα απο αυτά είναι και η ΧΟΡΤΟΦΑΓΙΑ, θα ήταν πολύ καλό γεγονός η αγάπη που βλέπω οτι υπάρχει στα σκυλιά να μπορούσε να επεκταθεί σε πολλά ακόμα ζώα

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 16:12:39  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ,ΑΓΑΠΗΤΗ Satsangi,ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΕΣ,ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΣΥΖΗΤΗΘΕΙ ΕΚΤΕΝΕΣΤΕΡΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΟΠΙΚ ΠΑΛΙΑ,ΘΑ ΤΟ ΒΡΕΙΣ ΚΑΠΟΥ ΕΔΩ>


http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1896

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Satsangi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 16:37:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satsangi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην αναζήτηση που έκανα με το όνομα ΧΟΡΤΟΦΑΓΙΑ δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο.(ίσως υπάρχει κάποιος τρόπος ψαξίματος που δεν γνωρίζω?)

Μπήκα στο τόπικ που προανέφερες αγαπητή spirit αλλά μου είναι αδύνατο να διαβάσω 15 σελίδες!

Το θέμα της χορτοφαγίας που έθεσα δεν έχει σχέση μόνο με το αν είναι ένα ηθικό δίλημμα και πράξη βίας, αλλά και κάτι που έχει άμεση σχέση με τη πνευματική ανάπτυξη για όποιον το επιθυμεί.

Από την άλλη υπάρχουν συνεχώς νέα μέλη που δεν είχαν λάβει μέρος στο προηγούμενο τόπικ και ίσως να είναι χρήσιμη μια καινούρια τοποθέτηση.

Η απόφαση είναι δική σας...

Φιλικά,


"be spiritually alive in 2005"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 18:39:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ,ΑΓΑΠΗΤΗ Satsangi,ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΕΣ,ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΣΥΖΗΤΗΘΕΙ ΕΚΤΕΝΕΣΤΕΡΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΟΠΙΚ ΠΑΛΙΑ,ΘΑ ΤΟ ΒΡΕΙΣ ΚΑΠΟΥ ΕΔΩ>

Το τόπικ αυτό που αναφέρει η spirit το εχω ανοιξει εγώ και επικαλουμαι τους ιδιους λόγους που επικαλείται και ο satsangi.
Φυσικά εχει διαφορετικό τίτλο αν και μέσα αναφέρει ακριβώς τους ιδιους λόγους που επικαλούμαι και εγώ στο ``πρέπει ή δεν πρέπει να τρώμε τα ζώα``.

Φίλε μου satsangi θα πρέπει να σου επισημάνω οτι οι γαστρονομικές συνήθειες των εσωτεριστών είναι τύπου Goodies...
Οι διατροφικές αυτές συνήθειες δεν θα συναρπάσουν σχεδόν κανέναν.


quote] Το θέμα της χορτοφαγίας που έθεσα δεν έχει σχέση μόνο με το αν είναι ένα ηθικό δίλημμα και πράξη βίας, αλλά και κάτι που έχει άμεση σχέση με τη πνευματική ανάπτυξη για όποιον το επιθυμεί.
[/quote]


Οχι .. εχει απόλυτη σχέση με ενα ηθικό δίλημμα και πράξη βίας..
η σχέση του με την πνευματική ανάπτυξη είναι δευτερεύον ζήτημα

Εγώ πάντως είμαι μαζί σου... [

Edited by - allzzaro on 01/02/2005 18:47:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 18:59:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήταν προτιμώτερο να αναπτύξεις το θέμα απο μία αλλη οπτική γωνία σε σχέση με τη δική μου τοποθέτηση.

Δηλαδή οτι η στέρηση της τροφής και οχι μόνο, βοηθά τον άνθρωπο να διαλογισθεί, να αναρωτηθεί για το λόγο της ύπαρξής του στον πλανήτη.
Να αναρωτηθεί ποιός είναι πραγματικά, ποιό είναι το θέλημα του τέκτονα του σύπαντος.

Το να μην φονεύουμε για να τραφούμε είναι μία ιδεολογία που θα στρέψει το ανθρώπινο γένος σε εναν νέο τρόπο συμπεριφοράς απένταντι στα έμψυχα πλάσματα του πλανήτη τα οποία φαινομενικά ίσως να μην έχουν ψυχή.. και με το πρόσχημα αυτό καθώς και τις ευλογίες της εκκλησίας επιβάλλεται να τα τρώμε.

Το ερώτημα είναι ποιός μπορεί να πάρει την ευθύνη αυτή ..και να πείσει για το αντίθετο όταν είναι οφθαλμοφανές απο την στιγμή που ασκείται βία. Βία σε ολο της το μεγαλείο υπο μορφήν γενοκτονίας..
σφαγή νεογένητων και γενικά σφαγή με αλόγιστη χρήση και κρίση.


Edited by - allzzaro on 01/02/2005 19:04:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΟ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
504 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 19:43:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΟ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οχι .. εχει απόλυτη σχέση με ενα ηθικό δίλημμα και πράξη βίας..
η σχέση του με την πνευματική ανάπτυξη είναι δευτερεύον ζήτημα



Αναπόφευκτα το ένα οδηγεί στο άλλο και ξανά πάλι.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 19:50:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους!

quote:

Φίλε μου satsangi θα πρέπει να σου επισημάνω οτι οι γαστρονομικές συνήθειες των εσωτεριστών είναι τύπου Goodies...

Τί εννοείς, allzzaro;

Σε ποιούς εσωτεριστές αναφέρεσαι;

quote:
quote:
Το θέμα της χορτοφαγίας που έθεσα δεν έχει σχέση μόνο με το αν είναι ένα ηθικό δίλημμα και πράξη βίας, αλλά και κάτι που έχει άμεση σχέση με τη πνευματική ανάπτυξη για όποιον το επιθυμεί.


Οχι .. εχει απόλυτη σχέση με ενα ηθικό δίλημμα και πράξη βίας..
η σχέση του με την πνευματική ανάπτυξη είναι δευτερεύον ζήτημα

Η διατροφή είναι ζήτημα βιολογικής ανάγκης.

Ο πνευματικός άνθρωπος είναι ο άνθρωπος ο οποίος αναζητά την ισορροπία και το μέτρο στη ζωή του και ως εκ τούτου η διατροφή του δε θα πρέπει να έχει υπερβολές οποιουδήποτε είδους ή μορφής.

Όλα τα υπόλοιπα είναι ακρότητες ακόμα και στο όνομα του αγαθού.

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 20:05:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τί εννοείς, allzzaro;
Σε ποιούς εσωτεριστές αναφέρεσαι;


quote:

Η διατροφή είναι ζήτημα βιολογικής ανάγκης.
Ο πνευματικός άνθρωπος είναι ο άνθρωπος ο οποίος αναζητά την ισορροπία και το μέτρο στη ζωή του και ως εκ τούτου η διατροφή του δε θα πρέπει να έχει υπερβολές οποιουδήποτε είδους ή μορφής.
Όλα τα υπόλοιπα είναι ακρότητες ακόμα και στο όνομα του αγαθού.


Eαν θεωρείς τον εαυτό σου εσωτεριστή, τότε νομίζω οτι η απάντηση σου αυτή καλύπτει πλήρως την ερώτηση σου..το δε ``Όλα τα υπόλοιπα είναι ακρότητες ακόμα και στο όνομα του αγαθού`` αποτελεί επισφράγιση..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 20:12:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
allzzaro, το τί θεωρώ εγώ τον εαυτό μου, αφορά μόνον εμένα.

Από κει και πέρα, η "επισφράγιση" και η άρνησή σου να δώσεις μία σαφή και ουσιαστική απαντήση στρεφόμενος εναντίον της τοποθετήσεώς μου μάλλον δηλώνουν τη δική σου άγνοια και εμπάθεια.
Αν δεν το κατάλαβες, μόλις επιβεβαίωσες την τοποθέτησή μου. Σ' ευχαριστώ!

Να 'σαι καλά!

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 01/02/2005 20:14:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 20:38:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω ένα ξάδερφο που δεν τρώει σαλιγκάρια, ρέγκες, και πετούμενα,
μα τα Παιδάκια, το λαγό στιφάδο, και το Μοσχαράκι στο φούρνο, τρώει….τουλάχιστον τρεις μερίδες!

Δεν είμαι καθαρός χορτοφάγος, μιας και τρώω τυρί και τα αυγά για το σίδηρο, και ούτε έβαλα ποτέ μου σαν στόχο, να γίνω χορτοφάγος.

Μόνο του ήρθε, εκεί που έτρωγα, σιγά σιγά άρχισα να βλέπω μέσα στο πιάτο… το/τα ζώο/α! Ουτε τα ψαρια πειραζω.

Πείραμα.

Πηγαίνετε στο σούπερ μαρκετ, αγοράστε ένα κουνελάκι, μα να έχει και το κεφάλι….μετά πάρτε δυο κιλά πατάτες, πάρτε ένα ταψί και βάλτε το κουνελάκι στη μέση, με το κεφάλι να σας κοιτάζει!

Μετά αρχίστε να καθαρίζεται τις πατάτες, και να την βάζετε μέσα στο ταψί που έχει το κουνελάκι… Όσο περνάει η ώρα, τόσο και περισσότερο θα μοιάζει το κουνελάκι, σαν ένα μικρο μωράκι.
Όταν τελειώσετε τις πατάτες…θα σας έχουν πιάσει τα κλάματα….στο τέλος δεν θα φάτε το κουνελάκι, αν δε το ψήσετε... θα το δώσετε σε κάποιο φτωχό!

Αγαπητή Ζαντοκ,

Τι είναι για σας μέτρο?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 20:46:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΛΑΤΩΝΑΣάκο μου, ακόμα κι αν δυνηθώ να το κατακτήσω, δε θα το "πω" σε κανέναν, θα φαίνεται...

Αλήθεια, τα ματάκια του κουνελακίου σε συγκίνησαν, αλλά το μαρολάκι δεν είναι το ίδιο τυχερό επειδή δεν έχει ματάκια, ε;

Οι πετρούλες, ο αέρας που αναπνέουμε; Δεν έχουν ψυχή, ε;

Χαίρε βάθος αμέτρητον.

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 20:55:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έλα βρε Ζαντοκ, την ίδια ευαισθησία έχει ένα ζώο με ένα μαρούλι?

Στα τρία χρόνια που γράφω εδώ μέσα, εσύ γνώριζες πως είμαι Vegetarian?

Άρα δεν το διατυμπανίζω δεν νομίζεις?

Βλέπω πως αρχίσατε με τις ειρωνείες, ενώ απλά ο συζητητής σας, ερώτησε τι είναι για σας μέτρο.

Θα μας πείτε, η δεν επιθυμείτε διάλογο? Να ξέρετε πως θα το σεβασθώ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 21:15:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πάντως θα έλεγα ότι είμαι της απόψεως του ΠΛΑΤΩΝΑΣ.
Όχι στην κρεοφαγία διότι για να λέμε και την αλήθεια δεν μας χρειάζεται καθόλου σήμερα αλλά ναι στα ζωικά προιόντα όπως αυγό τυρί γάλα κ.λ.π..
Οι περισότερες μυστικιστικές σχολές της δύσης τουλάχιστον αυτό δέχονται.Αν κάποιος βέβαια μπορέσει και απέχει και αυτών, ακόμη καλύτερα αλλά χρειαζόμαστε ζωικές πρωτείνες και χρειάζεται μεγάλη προσοχή.
Ας μην παρασυρόμαστε από απόψεις της ανατολής που είναι πολύ ακραίες.
Εγώ τουλάχιστον δεν συμφωνώ.
ΚΑΙ ΕΠ΄ΟΥΔΕΝΙ ΜΕ ΤΗ ΣΟΓΙΑ !

Δεν είναι μόνον το θέμα της βιαιότητος μυστικιστικά αλλά και οι δονήσεις που προσλαμβάνουμε τρώγοντας αίμα και εκεί δείνουν και το μεγαλύτερο βάρος όλοι.
Όλοι σιγουρα θα έχετε ακούσει ότι το ζώο κατανοεί την στιγμή που πρόκειται να το σκοτώσουν και πολύ φυσικά,παράγονται ουσίες στο αίμα του που το τοξινώνουν και φυσικά μεταφέρονται και στο δικό μας σώμα όταν το τρώμε.
Κάτι που κάποιοι το ονομάζουν εμπειρία θανάτου την οποία προσλαμβάνουμε.

Όσο χαμηλότερη λοιπόν μορφή "ζωής" ή "συνειδητότητας" τρώμε,τόσο καλύτερα.

Edited by - Gothic on 01/02/2005 21:17:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 21:19:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Έλα βρε Ζαντοκ, την ίδια ευαισθησία έχει ένα ζώο με ένα μαρούλι?

Δηλαδή, καλέ μου άνθρωπε, η εσωτερική εξέλιξη ενός ανθρώπου μετά την επιλογή της αποχής από το κρέας, δεν πρέπει να περάσει και στην αποχή από πιο χαμηλής κραδασμικής συχνότητας ψυχές-τροφές;

Η δικαιολογία-μέτρο είναι η ευαισθησία;

quote:

Στα τρία χρόνια που γράφω εδώ μέσα, εσύ γνώριζες πως είμαι Vegetarian?

Όχι, αλλά μπορεί και να μην το πρόσεξα, γιατί δε συνηθίζω να συγκεντρώνω προσωπικά στοιχεία.
Μου είναι άχρηστα.

quote:

Άρα δεν το διατυμπανίζω δεν νομίζεις?

Μα εγώ δε σε κατηγόρησα. Γιατί το πήρες προσωπικά;

quote:

Βλέπω πως αρχίσατε με τις ειρωνείες, ενώ απλά ο συζητητής σας, ερώτησε τι είναι για σας μέτρο.

Δεν κατανοώ πού την είδες την ειρωνία. Ειλικρινά και λυπάμαι, γιατί καμμία τέτοια πρόθεση δεν είχα...
Μήπως με μπερδεύεις με γνωστά πρόσωπα ή γεγονότα;

quote:

Θα μας πείτε, η δεν επιθυμείτε διάλογο? Να ξέρετε πως θα το σεβασθώ!

Αυτό το οποίο έγραψα είναι η απάντησή μου στην ερώτησή σου. Γιατί δε σε καλύπτει;
Θέλεις να δώσω κάποια απάντηση, που θα σε ικανοποιήσει; Πες το μου, να τελειώνουμε...

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 21:22:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Δεν είναι μόνον το θέμα της βιαιότητος μυστικιστικά αλλά και οι δονήσεις που προσλαμβάνουμε τρώγοντας αίμα και εκεί δείνουν και το μεγαλύτερο βάρος όλοι.
Όλοι σιγουρα θα έχετε ακούσει ότι το ζώο κατανοεί την στιγμή που πρόκειται να το σκοτώσουν και πολύ φυσικά,παράγονται ουσίες στο αίμα του που το τοξινώνουν και φυσικά μεταφέρονται και στο δικό μας σώμα όταν το τρώμε.
Κάτι που κάποιοι το ονομάζουν εμπειρία θανάτου την οποία προσλαμβάνουμε.

Όσο χαμηλότερη λοιπόν μορφή "ζωής" ή "συνειδητότητας" τρώμε,τόσο καλύτερα.


Αχ, Gothic μου, μου χάλασες την έκπληξη!!! Δεν πειράζει. Να 'σαι καλά!

Συμφωνώ απόλυτα.

Το αίμα είναι που διατηρεί τη ζωτικότητα του διπλού αιθερικού.

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 01/02/2005 21:25:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 21:45:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αχ, Gothic μου

Θα μας περάσουν για γνωστούς......αν και ομολογουμένως μ΄άρεσε

Εκεί ήθελα να το προσανατολίσω απλώς το είπα γρήγορα και επιγραμματικά.

(...και μακάρι να είχα κάνει και πράξη όσα λέω )

Edited by - Gothic on 01/02/2005 21:46:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 22:09:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για κάτσε βρε κορίτσι μου, να τα δούμε λίγο καλύτερα.

Ξεκινάς και γράφεις

quote:
Η διατροφή είναι ζήτημα βιολογικής ανάγκης.

Και εκεί συμφωνώ, ειναι γεγονος. Αν δεν φάμε... τελειώνουμε.

Μετά γράφεις για τον πνευματικό άνθρωπο, τις λέξεις ισορροπία και μέτρο.

Η ισορροπία είναι εννοια Προσδιορισμένη, κατι σαν τα τρώμε όλα, ενώ η λέξη μέτρο μπορεί να πει

λίγο,
πρότυπο συγκρίσεως η και άξιας
ανώτατο όριο
ορθή αναλογία
σύνεση
περίσκεψη

Και άλλα τόσα, που δεν τα θυμάμαι.

Εκει σου κανω την ερωτηση.

Με πιανεις τωρα ματακια μου?

Το δικό το χαίρε βάθος αμέτρητο, που κολλάει?

Στο ότι τρώω τα μαρουλάκια…που έχουν ψυχούλα…?

Έλα βρε Ζαντοκ, μην κρυβεσαι.... στο θειο.

Όχι τίποτα άλλο, μετα συμφωνείς και με τον Gothic που συμφωνεί με ότι έγραψα.

Αυτό που μετραει, αν το εξετασουμε σε βαθος, είναι στην πρωτη κουβεντα που εγραψες.

ΑΝΑΓΚΕΣ!

Ναι αλλα ποιες είναι οι ΑΝΑΓΚΕΣ μας, γιατί τις περισσότερες φορές αντιδραμε σε ερεθίσματα ευχαρίστησης, (μπριτζολακια, κοκορετσι) που φυσικά είναι χαμηλής κραδασμικής συχνότητας.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 22:14:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θα μας περάσουν για γνωστούς...

Μόνο "γνωστούς"

Εδώ μέσα, αγαπητέ μου, έχουν γίνει τόσα σενάρια, που το να μας περάσουν εμάς για "γνωστούς" εξαιτίας ενός "μου" θα ήταν το λιγότερο.

Τέλος πάντων, ας μην ασχολούμαι με μικρότητες, γιατί διαβάζει κι ο ΠΛΑΤΩΝΑΣάκος μου και δε θέλω να τον στεναχωρήσω...

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 22:25:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αστείο ήταν και εξ άλλου δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα !


ΠΛΑΤΩΝΑΣ,ανοίγεις μεγάλο θέμα με το να σκαλίζεις τη λέξη ανάγκες.
Πραγματικά είναι θέμα για τόπικ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 22:31:21  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καθως βλεπω το θεμα μπηκε σε μια ροη,δεν ξερω αν ειναι αυτη η ιδεα της δημιουργου,αλλα καλο θα ηταν να επανεξεταστει,

γεια σου Πλατωνα με το χιουμορ σου!!!

quote:
Πηγαίνετε στο σούπερ μαρκετ, αγοράστε ένα κουνελάκι, μα να έχει και το κεφάλι….μετά πάρτε δυο κιλά πατάτες, πάρτε ένα ταψί και βάλτε το κουνελάκι στη μέση, με το κεφάλι να σας κοιτάζει!

Μετά αρχίστε να καθαρίζεται τις πατάτες, και να την βάζετε μέσα στο ταψί που έχει το κουνελάκι… Όσο περνάει η ώρα, τόσο και περισσότερο θα μοιάζει το κουνελάκι, σαν ένα μικρο μωράκι.
Όταν τελειώσετε τις πατάτες…θα σας έχουν πιάσει τα κλάματα….στο τέλος δεν θα φάτε το κουνελάκι, αν δε το ψήσετε... θα το δώσετε σε κάποιο φτωχό!


Αυριο θα σου μαγειρεψω ενα παστιτσιο με σογια,να το ευχαριστηθεις,και να μην νιωθεις ενοχες για το κουνελι.

Και λιγα λογια
επι του θεματος:
...To καλυτερο απο ολα ειναι να καταστρεφουμε τα μικροβια της ποταπης σκεψης που ειναι πιο μολυσματικη απο καθε αλλη ασθενεια..
εχω αρκετους γνωστους που ειναι χορτοφαγοι,και φτανουν σε ακραιες περιπτωσεις,μια φιλη μου ειναι χορτοφαγος εδω και δεκα χρονια,και θεωρει σωστο να περασει της διατροφικες της συνηθειες και στην κορη της η οποια ειναι τριων ετων.
Κατα την γνωμη μου πιστευω πως το παν μετρον αριστον πρεπει να κυριαρχει και στο θεμα των διατροφικων μας συνηθειων,κανεις δεν επιβαλλει σε κανεναν τιποτε.

Αν καποιος νιωθει την αναγκη να απεχει απο το κρεας ειναι καθαρα προσωπικο του θεμα και ειναι απολυτα σεβαστο.

Πολυ μεγαλο ρολο παιζει και ο τροπος ζωης που ακολουθει,καθως επισεις και η εργασια του.

Αλλα ο ανθρωπινος οργανισμος ουσιαστικα δεν το χρειαζεται,το κρεας αφου μπορει να ζησει και με τα υποκαταστατα αυτου,που περιεχουν πρωτεινες.

Με τον εσωτερικο τροπο ζωης που πρεπει να ισορροπει,το νους υγιης εν σωματι υγιει,η χορτοφαγια μπορει να επιφερει αριστα αποτελεσματα,καθως και η αποχη απο το αλκοολ,που κρατα το πνευμα παγιδευμενο σε χαμηλα αστρικα πεδια*(η υπερβολικη χρηση αλκοολ)

Mια εκλεπτυσμενη καρδια δραστρηριοποιει κατα εναν ιδιαιτερο τροπο την λειτουργια ολων των αισθησεων.Η οσμη,η ακοη,η οραση,η γευση βρισκονται ακαταπαυστα εν ενεργεια...Οσον αφορα την αφη,πρεπει να γνωριζετε πολυ καλα σε ποσο μεγαλο βαθμο,μπορει να σας αγγιξει ο Λεπτοφυης Κοσμος.

Η εκλεπτυνση της καρδιας καθιστα αναγκαια την αποφυγη απο το κρεας..Ακομη και τα αποξηραμενα η καπνιστα κρεατα που ειναι σχετικα λιγοτερο επιβλαβη.

Ας μην ξεχνουμε ποσο σημαντικο ειναι να διατηρουμε την καρδια ,το πιο βασικο μας οργανο σε απολυτη καθαροτητα και υγεια.
`
Και οσο δεν φωτιζεται η καρδια οι ασθενειες και οι αναπηριες δεν θα εκλειψουν.

Νομιζω πως παω να ξεφυγω απο το θεμα,γι αυτο σταματαω εδω.

Καλη συνεχεια...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 23:01:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
spirit δεν ξεφεύγεις καθόλου από το θέμα,απλώς ε΄΄ιπες πολλά και πολύ σημαντικά και νομίζω πρέπει να δοθεί και ο χρόνος να τα αναλύσουμε


Σαφέστατα λοιπόν ΔΕΝ θα μας ανεβάσει πνευματικά το φαγητό μόνον αλλά σίγουρα κάποια στιγμή κατά το "ταξίδι μας στην Ανατολή" (για να χρησιμοποιήσω και λίγο τον πολυαγαπημένο μου Hesse),είναι και αυτός ένας παράγοντας που πρέπει να ρυθμιστεί και σίγουρα όχι ο σημαντικότερος.
Οι πράξεις ΚΑΙ οι σκέψεις μας είναι και για μένα το πρώτιστο.
Όταν αυτά αρχίσουν να "ανέρχονται",πολλά άλλα ακολουθούν.

Πολύ σωστά είπες και το αλκοόλ και θα προσθέσω και το κάπνισμα (αν και είμαι καπνιστής) και πολλά άλλα.

Από ένα επίπεδο και πέρα ΤΙΠΟΤΕ κατώτερο δεν μπορεί να ακολουθήσει.Ή θα το αποβάλλουμαι ή θα κολλήσουμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 23:02:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Για κάτσε βρε κορίτσι μου, να τα δούμε λίγο καλύτερα.

Ευχαρίστως να το δούμε...

quote:
Ξεκινάς και γράφεις

quote:
Η διατροφή είναι ζήτημα βιολογικής ανάγκης.

Και εκεί συμφωνώ, ειναι γεγονος. Αν δεν φάμε... τελειώνουμε.


Ωραία.

quote:
Μετά γράφεις για τον πνευματικό άνθρωπο, τις λέξεις ισορροπία και μέτρο.

Ναι.

quote:

Η ισορροπία είναι εννοια Προσδιορισμένη, κατι σαν τα τρώμε όλα, ενώ η λέξη μέτρο μπορεί να πει

λίγο,
πρότυπο συγκρίσεως η και άξιας
ανώτατο όριο
ορθή αναλογία
σύνεση
περίσκεψη

Και άλλα τόσα, που δεν τα θυμάμαι.

Εκει σου κανω την ερωτηση.

Με πιανεις τωρα ματακια μου?


ΤΩΡΑ σε "πιάνω". Έτσι όπως το είχες γράψει αποκομμένο το ερώτημά σου, νόμιζα ότι με ρώταγες γενικά και δε σε είχα "πιάσει" προφανώς.

Μέχρι στιγμής και κατά την προσωπική μου άποψη, ο δυτικός άνθρωπος δεν είναι καλό να απέχει τελείως από οποιαδήποτε τροφή.
Θεωρώ προσεγγίσιμο μέτρο λοιπόν, το να τρώει όσο το δυνατό λιγότερο κρέας.
Το πόσο λίγοτερο είναι θέμα προσωπικής εξάσκησης και βιολογικής αντοχής.

quote:

Το δικό το χαίρε βάθος αμέτρητο, που κολλάει?

Στο ότι τρώω τα μαρουλάκια…που έχουν ψυχούλα…?


Το "χαίρε βάθος αμέτρητον" ήταν συνέχεια άλλης πρότασης. Μην το βλέπεις μόνο του.

Κόλλαγε με το ότι οι εκφάνσεις της ψυχής είναι σχεδόν άπειρες... και καμμία ειρωνία δεν είχε προς εσένα. Ήταν λογοπαίγνιο με το μέτρο το οποίο "παίζαμε". Ελπίζω ότι είναι κατανοητό τώρα.

quote:

Έλα βρε Ζαντοκ, μην κρυβεσαι.... στο θειο.

Όχι τίποτα άλλο, μετα συμφωνείς και με τον Gothic που συμφωνεί με ότι έγραψα.

Αυτό που μετραει, αν το εξετασουμε σε βαθος, είναι στην πρωτη κουβεντα που εγραψες.

ΑΝΑΓΚΕΣ!

Ναι αλλα ποιες είναι οι ΑΝΑΓΚΕΣ μας, γιατί τις περισσότερες φορές αντιδραμε σε ερεθίσματα ευχαρίστησης, (μπριτζολακια, κοκορετσι) που φυσικά είναι χαμηλής κραδασμικής συχνότητας.


Ο συνονόματός σου φιλόσοφος έλεγε ότι η ανάγκη "κινεί" τα πάντα.

Άρα, δεν πρέπει να λειτουργούμε παρά την φύσιν και να ακολουθούμε απλά τυφλά κανόνες.
Τουλάχιστον έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ.

Σημασία έχει να κατακτήσουμε την εσωτερική εκείνη κατάσταση, που θα επιφέρει σαν απόρροιά της τη μη ανάγκη.
Δηλ. δεν έχει νόημα να καταπιεζόμαστε, ΑΝ και εφόσον ο οργανισμός μας επιθυμεί (και συνεπώς χρειάζεται) το κρέας.
Αντίθετα, η εσωτερική μας ανάπτυξη θα μας οδηγήσει σταδιακά, μέσα από την αυτοπειθαρχία στη μη επιθυμία.
Ψυχολογικά, είναι συναισθηματικό το θέμα.
Η ανάγκη για αίμα είναι μία συναισθηματική διαταραχή είτε ως προς την τροφή, είτε ως προς τη βία...

Όπως βλέπεις, ούτε με τον allzzaro διαφωνώ επί της ουσίας.

Διαφωνώ με τον τρόπο που αιτιολόγησε τη θέση του και εν συνεχεία, με το γεγονός ότι ενώ δεν κατάλαβε τί του έγραψα, έσπευσε να επιτεθεί...

Όλοι οι vegeterians δεν είναι ανώτερες ψυχές λοιπόν... (και αυτό δεν το λέω προσωπικά για κανέναν)

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 23:06:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγχωρέστε μου την δευτερολογία :

Δεν συμφωνώ πάντως καθόλου με την λέξη "υποκατάστατα".
Εκτός του ότι είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ ο τρόπος παρασκευής τους και αν βλέπατε τι σημαίνει σόγια θα ξανατρώγατε κρέας,δεύτερον μου θυμίζει "μεθαδόνη".
Δηλ. δεν έχουμε απαλλαγεί,απλώς κοροιδεύουμαι την εξάρτησή μας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 23:14:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αστείο ήταν και εξ άλλου δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα !


Αυτό σου 'λειπε!

quote:
Οι πράξεις ΚΑΙ οι σκέψεις μας είναι και για μένα το πρώτιστο.
Όταν αυτά αρχίσουν να "ανέρχονται",πολλά άλλα ακολουθούν.

quote:
Δηλ. δεν έχουμε απαλλαγεί,απλώς κοροιδεύουμαι την εξάρτησή μας

Γειά σου, spirit! Μήπως σου βρίσκεται και κανένα Chataubriand pour deux

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 01/02/2005 23:17:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 23:22:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό σου 'λειπε!


ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΛΕΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΕΓΩ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Satsangi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 23:29:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satsangi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους,

Ομολογώ ότι δεν σας προλαβαίνω!
Αγαπητέ Allzaroχαίρομαι που διαλέξαμε το ίδιο θέμα και πολύ ευχαρίστως σου παραχωρώ αυτό το τόπικ καθότι προηγήθηκες από εμένα.

quote:
Πολυ μεγαλο ρολο παιζει και ο τροπος ζωης που ακολουθει,καθως επισεις και η εργασια του.

Αλλα ο ανθρωπινος οργανισμος ουσιαστικα δεν το χρειαζεται,το κρεας αφου μπορει να ζησει και με τα υποκαταστατα αυτου,που περιεχουν πρωτεινες.


Σωστά διότι δεν αρκεί μόνο η χορτοφαγική διατροφή για να επιτύχει κανείς το στόχο του. Θα ήταν σαν αυτούς τους "καλούς Χριστιανούς" που κάθε Κυριακή πηγαίνουν στην εκκλησία κάνουν μετάνοιες και κοινωνούν, ενώ όλοι τους η ζωή μέσα στην αρνητικότητα.

quote:
εχω αρκετους γνωστους που ειναι χορτοφαγοι,και φτανουν σε ακραιες περιπτωσεις,μια φιλη μου ειναι χορτοφαγος εδω και δεκα χρονια,και θεωρει σωστο να περασει της διατροφικες της συνηθειες και στην κορη της η οποια ειναι τριων ετων.

Γιατί το επικρίνεις? Άλλωστε το ίδιο δεν κάνουν και οι κρεατοφάγοι? Ο καθένας αυτό που νομίζει καλύτερο αυτό κάνει και αυτό δίνει και στα παιδιά του.

quote:
Ναι αλλα ποιες είναι οι ΑΝΑΓΚΕΣ μας, γιατί τις περισσότερες φορές αντιδραμε σε ερεθίσματα ευχαρίστησης, (μπριτζολακια, κοκορετσι) που φυσικά είναι χαμηλής κραδασμικής συχνότητας.

Σωστός!
Η τροφή, όπως ξέρετε έγινε για τον άνθρωπο και όχι ο άνθρωπος για τη τροφή. Πρέπει να κάνουμε τη καλύτερη χρήση της τροφής όπως και όλα τα άλλα πράγματα της ζωής. Ένας άνθρωπος που είναι σκλάβος του ουρανίσκου του δεν μπορεί να κάνει τίποτα το χρήσιμο. Με ένα ορθό έλεγχο του ουρανίσκου μας μπορούμε να έχουμε στον έλεγχό μας ολόκληρο το φυσικό και το διανοητικό μας σύστημα.

quote:
Όσο χαμηλότερη λοιπόν μορφή "ζωής" ή "συνειδητότητας" τρώμε,τόσο καλύτερα.

Συνειδητότητα:είναι αυτό που δίνει ζωή και ικανότητα λειτουργίας στο νου. Η συνειδητότητα είναι η ουσία της ψυχής, η ίδια η ψυχή.
Εμείς είμαστε μονάδες συνειδητότητας και ο Θεός Πανσυνειδητότητα.
Συνεπώς η συνειδητότητα δεν ... τρώγεται.

quote:
Αλήθεια, τα ματάκια του κουνελακίου σε συγκίνησαν, αλλά το μαρολάκι δεν είναι το ίδιο τυχερό επειδή δεν έχει ματάκια, ε;

Οι πετρούλες, ο αέρας που αναπνέουμε; Δεν έχουν ψυχή, ε;


Λέγεται ότι στα λαχανικά υπάρχει μόνο ένα ενεργό τάτβα ή στοιχειώδης κατάσταση της ύλης. Αυτό είναι το νερό.Παραπέμπει στην υγρή μορφή κάθε ουσίας. Στα έντομα υπάρχουν δύο ενεργά τάτβα, η φωτιά και ο αέρας.Στα πουλιά υπάρχουν τρία ενεργά τάτβα, νερό, φωτιά και αέρας. Στα ανώτερα ζώα υπάρχουν τέσσερα ενεργά τάτβα,νερό, φωτιά, γή και αέρας. Το πέμπτο τάτβα είναι ο αιθέρας. Στην πραγματικότητα, σε κάθετι που υπάρχει στο κόσμο ενυπάρχουν και τα πέντε τάτβα, αλλά δεν είναι ενεργά. Το ακάς ή αιθέρας υπάρχει και είναι ενεργό μόνο στον άνθρωπο.

Έτσι λοιπόν, όσο μεγαλύτερος είναι ο αριθμός των τάτβα που συνδιάζονται σε ένα οργανισμό τόσο ψηλότερα βρίσκεται στην κλίμακα της εξέλιξης και επίσης τόσο μεγαλύτερη ευθύνη συνεπάγεται το να σκοτώσει κάποιος το συγκεκριμένο οργανισμό.
Επειδή όμως ο άνθρωπος χρειάζεται οπωσδήποτε να φάει για να διατηρηθεί στη ζωή θα πρέπει να επιλέξει όπως μας τονίζουν οι παλαιοί σοφοί και οι Διδάσκαλοι, τις λιγότερο βλαβερές ουσίες , με άλλα λόγια πράγματα που αν τα σκοτώσεις αναλαμβάνεις το ελάχιστο δυνατό κάρμα.

quote:
Δηλαδή οτι η στέρηση της τροφής και οχι μόνο, βοηθά τον άνθρωπο να διαλογισθεί, να αναρωτηθεί για το λόγο της ύπαρξής του στον πλανήτη.

Σίγουρα βοηθά όχι μόνο σαν διαλογισμός στο υλικό επίπεδο, αλλά και το διαλογισμό στο επίπεδο της ψυχής.(εσωστροφή)


quote:
Οχι .. εχει απόλυτη σχέση με ενα ηθικό δίλημμα και πράξη βίας..
η σχέση του με την πνευματική ανάπτυξη είναι δευτερεύον ζήτημα

Εξαρτάται τι προταιρετότητες βάζει κανείς στη ζωή του.

Ωραίο το παράδειγμα με το κουνελάκι!!

Φιλικά,


"be spiritually alive in 2005"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 23:37:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Satsangi ανέφερα τους δύο όρους ζωή και συνειδητότητα για να γίνω αντιληπτός.

Εξ άλλουη λέξη συνειδητότητα δεν είναι για όλους αυτό που λες.
Ανάλογα ποια "σχολή" ακολουθεί ο καθένας.
Για μένα συνειδητότητα είναι κατηγόρημα του νου και ο Θεός είναι ο "κοσμικός" ή "υπέρτατος νους" στην προκειμένη περίπτωση.

Μην αναλωθούμε σε ορολογίες,καταλαβαινόμαστε νομίζω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 13 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2734375
Maintained by Digital Alchemy