ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ομοφυλοφιλία και Χριστιανισμός
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 13
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2007, 13:06:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γιαπετ...
quote:
Νομίζω ότι άφησα να εννοηθούν περισσότερα, απ’ όσα έπρεπε, όταν αναφέρθηκα σε παραβατικές συμπεριφορές.
Εννοούσα ότι η περιθωριοποίηση, στην οποία θα οδηγηθούν, πιθανόν να τους οδηγήσει εκεί.
Φίλε γιαπετ, περιθωριοποιημένοι είναι πολύ στην Ελλάδα πρώτοι, πρώτοι οι άνεργοι που δεν μπορούν να βρουν δουλειά, η δεν έχουν μέσον για να βρουν δουλειά. Βρίσκονται σε αυτήν την κατάσταση χωρίς να το θέλουν, χωρίς να είναι επιλογή τους. Τι δηλαδή, θα πρέπει να πάρουν τα όπλα?
quote:
Διότι τι θα πεί κουτσομπολιό, ψύχρανση των σχέσεων και περιφρόνηση;

Επί του πρακτέου πώς εφαρμόζονται αυτά;


Αυτά δεν γίνονται για πλάκα. Ο λόγος των είναι να νιώσει ντροπή ο άλλος και να σκεφτεί καλλίτερα αυτό που κάνει, με απώτερο σκοπό να μετανοήσει.
quote:
Αυτά δεν έχουν άμεσα δεινά, στην εφαρμογή τους;
Δεν σημαίνει ότι δεν θα βρίσκουν δουλειά;
Ότι δεν θα έχουν τη θαλπωρή της οικογένειάς τους;
Άρα θα είναι «διωκόμενοι» ή κάπως έτσι;

‘Ολ’ αυτά που οδηγούν τελικά;

Ποιός θα συνεργαζόταν με κάποιον που για ένα συγκεκριμένο λόγο τον κατακρίνει ή τον περιφρονεί;


Δεν προσλαμβάνεις κάποιον για το τι κάνει στην προσωπική ζωή αλλά σύμφωνα με τα προσόντα και τις ικανότητες που έχει και αφορούν την δουλειά. Εξάλλου το δικαίωμα στην εργασία είναι αναφαίρετο. Ο άνθρωπος όμως δεν είναι μηχανή που δουλεύει μόνο αλλά έχει ανάγκη από κοινωνικές σχέσεις: φίλοι, οικογενειακή θαλπωρή όπως είπες κτλ. και σε αυτά αναφέρομαι. Εκτός βέβαια και αν δεν τους ενδιαφέρουν αυτά. Τότε δεν μπορώ να πω τίποτα.

Θα μου πεις και ετεροφυλόφιλοι, κυρίως νέοι, χεσμένα τα έχουν.

quote:
Αν ένα παιδί μεγαλώνοντας εξελισσόταν σε τεμπέλη ή χαραμοφάη, το πιο πιθανό θα ήταν να έχει παραδείγματα από μέσα.
Έχει να κάνει με τον τρόπο που μεγάλωσε, με την διαπαιδαγώγησή του και με τα παραδείγματα που είχε στο περιβάλλον του... όσο δεν ήταν ακόμη ενήλικας.

Ακριβώς
Σάμπως και οι «υποψήφιοι» ομοφυλόφιλοι δεν επηρεάζονται σε μικρή ηλικία από το περιβάλλον όταν στο οποίο, η ομοφυλοφιλία θεωρείται κάτι το φυσιολογικό, αν όχι τιμητικό.

Κανένας όμως δεν μπαίνει στο κόπο να αναλύσει τους λόγους που οδηγούν κάποιον στην επιλογή αυτή.

maraki8...

quote:
Και κάτω να χτυπιέσαι,αν το παιδί σου είναι ομοφυλόφιλο,δεν πρόκειται να αλλάξει.Δεν είναι θέμα αντιρρήσεων αυτό..
Τι θα πει «αν είναι»; Δεν μιλάω για παιδιά που εκ γενετής έχουν κάποιο οργανικό πρόβλημα. (Δεν εννοούσα τους ομοφυλόφιλους εδώ αλλά την επίπτωση στην ψυχολογία κάποιου όταν του φέρνεις αντίρρηση. Ένα παράδειγμα ήταν. )
quote:
quote: Δημιουργεί έδαφος για αύξηση των ομοφυλοφίλων,

Ουουου!!!Τι φρίκη!!!!Τι μάστιγα!!!


Άποψή μου
quote:
Δεν νομίζω ότι έχουν κάποια σχέση οι απανταχού ομοφυλόφιλοι/ες με τους παιδεραστές.Πάλι τσουβαλιάζεις libero.

Τι να πω, μάλλιασε το πληκτρολόγιο.

quote:
Σε κάποιους από εμάς,η λέξη "κοιμάμαι με κάποιον" δεν υπάρχει καν στο λεξιλόγιο μας.Κι αφού πάει προσωπικά,εγώ συνήθως λέω "είμαι με κάποιον",κοινώς έχω σχέση,νιώθω πράγματα κτλ.Αν ερωτευόμουν έναν ανάπηρο ή έναν τυφλό,η αναπηρία τους δεν θα με εμπόδιζε σε τίποτα.Όπως και τίποτα δεν με εμποδίζει να έχω κολλητούς φίλους/ομοφυλόφιλους....

Αν...

Ψηλός...

quote:
Τελικά η ομοφυλοφιλία είναι: επιλογή, έμφυτη, κληρονομική ή επίκτητη ιδιότητα, διαστροφή, ....... τι από όλα;
Εγώ θεωρώ κυρίως επιλογή και σε αυτήν αναφέρομαι από το πρώτο μήνυμά μου.

...perche io sono libero
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2007, 13:12:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Διαπιστώνω πως υπάρχει μεγάλο πρόβλημα στην συνεννόηση και στην κατανόηση των μηνυμάτων μεταξύ των συμμετεχόντων στην παρούσα συζήτηση.
Ορισμένοι δεν θέλουν να δεχθούν κάποια πράγματα.

Τα συναισθήματα δεν αφήνουν να δούμε κάποια πράγματα από μια απόσταση "ασφαλείας".

Προτείνω να περιοριστεί η συζήτηση στην ομοφυλοφιλία μόνο και όχι στους ομοφυλόφιλους.

Έως τώρα, ο Λίμπερο είναι ο μόνος που προσπαθεί να κάνει κάτι τέτοιο και εξετάζει την ομοφυλοφιλία ως φαινόμενο.
Τελικά η ομοφυλοφιλία είναι: επιλογή, έμφυτη, κληρονομική ή επίκτητη ιδιότητα, διαστροφή, ....... τι από όλα;



Είναι πραγματικά εκνευριστικό να πετάγεται ο καθένας από το πουθενά και να κρίνει μια κουβέντα χωρίς ο ίδιος να έχει παραθέσει την άποψη του και μάλιστα να είναι αυτός που εξοστρακίζει την συζήτηση από την ροή της.

Αγαπητέ Ψηλέ γαι σένα το λέω...
Βλέπεις υπάρχει μεγάλο πρόβλημα συνενόησης όταν κάποιος μιλά γενικά και αόριστα και πρέπει να διευκρινίζονται κάποια πράγματα...

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2007, 15:14:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτά δεν γίνονται για πλάκα. Ο λόγος των είναι να νιώσει ντροπή ο άλλος και να σκεφτεί καλλίτερα αυτό που κάνει, με απώτερο σκοπό να μετανοήσει.

Δηλαδή αν γνωρίσω και μιλήσω με έναν ομοφυλόφιλο, θα πρέπει να τον κουτσομπολέψω - μεγάλη τέχνη αυτό το κουτσομπολιό - να τον περιφρονήσω και να τον ταπεινώσω για να μετανοήσει και να νιώσει ντροπή που έχει τις συγκεκριμένες επιλογές.
Αντί να κοιτάξω τον εαυτό μου, το πως να διορθώσω τα ελαττώματα μου και να χαλιναγωγήσω τα δικά μου πάθη, θα κρίνω έναν άλλον συνάνθρωπο μου επειδή κάνει κάτι το οποίο δε με αφορά...

Sorry guys, αλλά αυτή η τακτική μου θυμίζει το "χώνω τη μύτη μου παντού"!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2007, 16:11:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
libero

Φίλε γιαπετ, περιθωριοποιημένοι είναι πολύ στην Ελλάδα πρώτοι, πρώτοι οι άνεργοι που δεν μπορούν να βρουν δουλειά, η δεν έχουν μέσον για να βρουν δουλειά. Βρίσκονται σε αυτήν την κατάσταση χωρίς να το θέλουν, χωρίς να είναι επιλογή τους. Τι δηλαδή, θα πρέπει να πάρουν τα όπλα?



Εννοείς, φίλε μου, το να βρεθούν οι ομοφυλόφιλοι σ’ αυτήν την κατάσταση, είναι έμμεση επιλογή τους, εξ’ αιτίας της προτίμησής τους;

Πολλές εξεγέρσεις ιστορικά καταγεγραμμένες, έχουν ξεκινήσει όταν η εξαθλίωση, λόγω της ανεργίας, ( η οποία έχει θλιβερά επακόλουθα) ξεπέρασε κάποια όρια, ποσοτικά και ποιοτικά, κατά το παρελθόν, ακριβώς επειδή το δικαίωμα στην εργασία είναι αναφαίρετο, όπως λες παρακάτω.


quote:
Αυτά δεν γίνονται για πλάκα. Ο λόγος των είναι να νιώσει ντροπή ο άλλος και να σκεφτεί καλλίτερα αυτό που κάνει, με απώτερο σκοπό να μετανοήσει.

Αυτό δεν θα τον κάνει να υποστηρίζει με μεγαλύτερο πάθος την επιλογή του;

Συνήθως αυτό το αποτέλεσμα έχει το οποιοδήποτε κυνηγητό, για ιδέες, για επιλογές, για απόψεις κλπ.


quote:
Δεν προσλαμβάνεις κάποιον για το τι κάνει στην προσωπική ζωή αλλά σύμφωνα με τα προσόντα και τις ικανότητες που έχει και αφορούν την δουλειά. Εξάλλου το δικαίωμα στην εργασία είναι αναφαίρετο. Ο άνθρωπος όμως δεν είναι μηχανή που δουλεύει μόνο αλλά έχει ανάγκη από κοινωνικές σχέσεις: φίλοι, οικογενειακή θαλπωρή όπως είπες κτλ. και σε αυτά αναφέρομαι. Εκτός βέβαια και αν δεν τους ενδιαφέρουν αυτά. Τότε δεν μπορώ να πω τίποτα.


Νομίζω ότι αυτό είναι υποκριτικό.

Μου λες δηλαδή, ότι θα προσλάβεις κάποιον όντως ικανό, τον οποίο θα κουτσομπολεύεις και θα διασύρεις, λόγω της ιδιαιτερότητάς του και παράλληλα θα τον επιβραβεύεις για την απόδοσή του στην εργασία;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2007, 15:19:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dying_Incubus:Δηλαδή αν γνωρίσω και μιλήσω με έναν ομοφυλόφιλο, θα πρέπει να τον κουτσομπολέψω - μεγάλη τέχνη αυτό το κουτσομπολιό - να τον περιφρονήσω και να τον ταπεινώσω για να μετανοήσει και να νιώσει ντροπή που έχει τις συγκεκριμένες επιλογές.
Αντί να κοιτάξω τον εαυτό μου, το πως να διορθώσω τα ελαττώματα μου και να χαλιναγωγήσω τα δικά μου πάθη, θα κρίνω έναν άλλον συνάνθρωπο μου επειδή κάνει κάτι το οποίο δε με αφορά...


Για κάτι το οποίο δεν σε αφορά και στην τελική δεν σε βλάπτει κιόλας.Είναι δική σου επιλογή αν θα συναναστραφείς με ένα ομοφυλόφιλο άτομο.Φυσικά αυτό δεν σημαίνει πως θα τον βάλεις στην γωνία και θα τον φορτώνεις με ένα σωρό χαρακτηρισμούς.Εξάλλου το να κάνεις κάποιον να νιώσει ενοχές για τις ιδιαιτερότητες του,όχι μόνο δεν τον αποτρέπεις από το να τις υιοθετήσει αλλά τον οδηγείς στην απομόνωση και στην αναζήτηση ομοίων με αποτέλεσμα την γκετοποίηση.

Γι'αυτό τον λόγο δεν συμφωνώ με τον αγαπητό libero σε αυτό που λέει:

quote:
Αυτά δεν γίνονται για πλάκα. Ο λόγος των είναι να νιώσει ντροπή ο άλλος και να σκεφτεί καλλίτερα αυτό που κάνει, με απώτερο σκοπό να μετανοήσει.

Δεν νομίζω ότι με το κουτσομπολιό μετανοεί κάποιος.Ισως πεισμώνει περισσότερο,πάντως δεν μετανοεί από την στιγμή που έχει κάνει τις επιλογές του.

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2007, 08:59:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προτείνω να περιοριστεί η συζήτηση στην ομοφυλοφιλία μόνο και όχι στους ομοφυλόφιλους.
Περιέργως,συμφωνώ μαζί σου.Το θέμα της συζήτησης είναι ομοφυλοφιλία και χριστιανισμός(ορθόδοξη εκκλησία κλπ).Όποιος θέλει να πεί την άποψή του για τους ομοφυλόφιλους γενικότερα,υπάρχει και το ανάλογο τόπικ.

quote:
Αυτά δεν γίνονται για πλάκα. Ο λόγος των είναι να νιώσει ντροπή ο άλλος και να σκεφτεί καλλίτερα αυτό που κάνει, με απώτερο σκοπό να μετανοήσει.
Κάτι τέτοια γράφονται εδώ και μας κράζουν από άλλα μπλογκς και φόρουμς.

quote:
Δηλαδή αν γνωρίσω και μιλήσω με έναν ομοφυλόφιλο, θα πρέπει να τον κουτσομπολέψω - μεγάλη τέχνη αυτό το κουτσομπολιό - να τον περιφρονήσω και να τον ταπεινώσω για να μετανοήσει και να νιώσει ντροπή που έχει τις συγκεκριμένες επιλογές.
Ω ναι,αυτή είναι η σωστή τεχνική,δεν το ήξερες καλε μου;;;;


καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2007, 11:44:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Διαπιστώνω πως υπάρχει μεγάλο πρόβλημα στην συνεννόηση και στην κατανόηση των μηνυμάτων μεταξύ των συμμετεχόντων στην παρούσα συζήτηση.
Ορισμένοι δεν θέλουν να δεχθούν κάποια πράγματα.

Τα συναισθήματα δεν αφήνουν να δούμε κάποια πράγματα από μια απόσταση "ασφαλείας".

Προτείνω να περιοριστεί η συζήτηση στην ομοφυλοφιλία μόνο και όχι στους ομοφυλόφιλους.

Έως τώρα, ο Λίμπερο είναι ο μόνος που προσπαθεί να κάνει κάτι τέτοιο και εξετάζει την ομοφυλοφιλία ως φαινόμενο.
Τελικά η ομοφυλοφιλία είναι: επιλογή, έμφυτη, κληρονομική ή επίκτητη ιδιότητα, διαστροφή, ....... τι από όλα;



Είναι πραγματικά εκνευριστικό να πετάγεται ο καθένας από το πουθενά και να κρίνει μια κουβέντα χωρίς ο ίδιος να έχει παραθέσει την άποψη του και μάλιστα να είναι αυτός που εξοστρακίζει την συζήτηση από την ροή της.

Αγαπητέ Ψηλέ γαι σένα το λέω...
Βλέπεις υπάρχει μεγάλο πρόβλημα συνενόησης όταν κάποιος μιλά γενικά και αόριστα και πρέπει να διευκρινίζονται κάποια πράγματα...
Impious Varmint



Αν μου επιτρέπεις, με βρήκες εδώ και δεν σε βρήκα, πράγμα που σημαίνει πως την άποψή μου, και γενικότερα για την ομοφυλοφιλία, την έχω πει άπειρες φορές. Δεν μένει παρά να ψάξεις στα διάφορα μυνήματά μου για να τη βρεις.

Δεν είναι λίγες οι φορές που έχω συγκρουστεί με το Μαράκι διότι, πέρα από τις συγκεχυμένες ιδέες που πιστεύω πως έχει σχετικά με την ομοφυλοφιλία, παρουσιάζει κάποιες απόψεις για τους "κοινούς" ομοφυλόφιλους οι οποίες δεν είναι οι ίδιες όταν πρόκειται να κρίνει ομοφυλόφιλους που φέρεται να είναι ιερείς.
Παλαιότερα, είχα παραθέσει, μάλιστα, και μια άποψη επιστημόνων (από ένα ντοκιμαντέρ στην τηλεόραση) που είχαν μελετήσει την ομοφυλοφιλία στα ζώα. Το συμπέρασμα ήταν πως η ομοφυλοφιλία στα ζώα οφείλεται στην έλλειψη θηλυκών. Όταν όμως, για κάποιο λόγο, επανερχόταν η ισορροπία αρσενικών- θηλυκών (ναι, στα ζώα υπάρχει, ή τουλάχιστον αυτή γνωρίζουμε, ομοφυλοφιλία μεταξύ αρσενικών), το φαινόμενο σταματούσε να υφίσταται.

Όπως καταλαβαίνεις, αν με καταλαβαίνεις, όταν χρησιμοποιούμε το μίσος ή την αντιπάθειά μας για το Χριστιανισμό, ως μεγεθυντικό φακό για να κρίνουμε ένα φαινόμενο, φυσικό είναι να οδηγηθούμε σε λάθος συμπεράσματα.
Άσε που δεν θέλουμε αλλά ούτε και μπορούμε να καταλάβουμε τον τρόπο με τον οποίο τοποθετεί το θέμα που συζητείται κάποιος που το προσεγγίζει διαφορετικά απ' ό, τι εμείς

Και για να γίνω πιο συγκεκριμένος, αναφερόμουνα στον τρόπο με το οποίο θέτει και εξετάζει το θέμα ο Λίμπερο, πράγμα που το ανέφερα και στο προηγούμενο μήνυμά μου. Βλέπω, λοιπόν, ότι, όσοι απαντούν, δεν εστιάζονται στη "γραμμή πλοήγησης" που θέτει ο Λίμπερο, αλλά ο καθένας λέει "τον πόνο του".
Για όλα τα παραπάνω, ζήτησα να ξεκαθαρίσουμε πρώτα τη βάση του θέματος, που για μένα είναι η ομοφυλοφιλία, και ύστερα τη συνδέουμε, αν και κατά πόσο, με τον Χριστιανισμό.

Αντί, λοιπόν, να εκνευρίζεσαι καλέ μου φίλε, παραμέρισε, έστω για λίγο, τις όποιες αντιπάθειές σου για το Χριστιανισμό, και αν πραγματικά σε ενδιαφέρει η συζήτηση και δεν την έχεις δει μόνο ως ακόμη μια ευκαιρία για να του την πούμε στο Χριστιανισμό, καλώς να σε ακούσουμε.
Αν δεν συμφωνείς με την πρότασή μου, πες μου γιατί δεν συμφωνείς.

**Και εγώ πιστεύω πως, κατά βάση, πρόκειται για επιλογή η οποία σε οδηγεί σε "εθισμό".
Τα αίτια που μπορεί να σε οδηγήσουν σε αυτή την επιλογή μπορεί να είναι πολλά και ενδέχεται να έχουν τις ρίζες τους αρκετά πίσω στο χρόνο, στην πολύ μικρή ηλικία του ατόμου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2007, 12:22:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν μου επιτρέπεις, με βρήκες εδώ και δεν σε βρήκα, πράγμα που σημαίνει πως την άποψή μου, και γενικότερα για την ομοφυλοφιλία, την έχω πει άπειρες φορές. Δεν μένει παρά να ψάξεις στα διάφορα μυνήματά μου για να τη βρεις.

Θα μου επιτρέψεις αγαπητέ Ψηλέ να κάνω έναν παραλληλισμό.
Στον ελλαδικό χώρο,ο Χριστιανισμός βρήκε τον δωδεκαθεισμό και όχι το αντίθετο.Ποιος επικράτησε τελικά? (αυτό ως ένα μικρό παράδειγμα πως η παλαιότητα δεν συνεπάγεται και κάτι το ιδιαίτερο σε ένα forum).


quote:
Όπως καταλαβαίνεις, αν με καταλαβαίνεις, όταν χρησιμοποιούμε το μίσος ή την αντιπάθειά μας για το Χριστιανισμό, ως μεγεθυντικό φακό για να κρίνουμε ένα φαινόμενο, φυσικό είναι να οδηγηθούμε σε λάθος συμπεράσματα.
Άσε που δεν θέλουμε αλλά ούτε και μπορούμε να καταλάβουμε τον τρόπο με τον οποίο τοποθετεί το θέμα που συζητείται κάποιος που το προσεγγίζει διαφορετικά απ' ό, τι εμείς

Και για να γίνω πιο συγκεκριμένος, αναφερόμουνα στον τρόπο με το οποίο θέτει και εξετάζει το θέμα ο Λίμπερο, πράγμα που το ανέφερα και στο προηγούμενο μήνυμά μου. Βλέπω, λοιπόν, ότι, όσοι απαντούν, δεν εστιάζονται στη "γραμμή πλοήγησης" που θέτει ο Λίμπερο, αλλά ο καθένας λέει "τον πόνο του".
Για όλα τα παραπάνω, ζήτησα να ξεκαθαρίσουμε πρώτα τη βάση του θέματος, που για μένα είναι η ομοφυλοφιλία, και ύστερα τη συνδέουμε, αν και κατά πόσο, με τον Χριστιανισμό.


Δεν γνωρίζω αν με τα παραπάνω λόγια σου αναφέρεσε σε μένα προσωπικά,πάντως θα ήθελα να υποστηρίξω την θέση.Ομολογουμένως μπορεί να ανέλυσα στα μηνύματα μου περισσότερο τα δικαιώματα των ομοφυλοφίλων και να παρουσίασα γιατί πρέπει να αντιμετωπίζονται με ισότιμο τρόπο από τα υπόλοιπα "κανονικά" μέλη της κοινωνίας.Πάντως δεν μπορούμε να αρνηθούμε πως η ομοφυλοφιλία ως φαινόμενο αντικατροπτίζεται στα ομοφυλόφιλα άτομα και αυτών των ατόμων τις συμπεριφορές οφείλουμε να μελετήσουμε και να σχολιάσουμε.Το να αναφερόμαστε γενικά στην ομοφυλοφιλία και να ερευνούμε τα αίτια της ανα τους αιώνες μου φαίνεται λίγο φιλοσοφικό (και προσωπικά είμαι άσχετος σε φιλοσοφικές συζητήσεις) για αυτό προτίμησα πιο "χειροπιαστά" δεδομένα αναφερόμενος στα ομοφυλόφιλα άτομα ως κοινωνικές μονάδες.Τώρα αν είμαι εκτός θέματος με την κουβέντα που επιθυμειτε να κάνετε,μπορώ απλά να αποσυρθώ.

quote:
Αντί, λοιπόν, να εκνευρίζεσαι καλέ μου φίλε, παραμέρισε, έστω για λίγο, τις όποιες αντιπάθειές σου για το Χριστιανισμό, και αν πραγματικά σε ενδιαφέρει η συζήτηση και δεν την έχεις δει μόνο ως ακόμη μια ευκαιρία για να του την πούμε στο Χριστιανισμό, καλώς να σε ακούσουμε.

Οσον αφορά,τις αναφορές μου στον Χριστιανισμό,θα ήθελα να σου πω πως,ειλικρινά,δεν αντιμετωπίζω με καμία αντιπάθεια ή εμπάθεια την συγκεκριμένη θρησκεία.Απλά οι όποιες αναφορές μου γίνανε ως αφορμή από την υποκρισία ορισμένων εκπροσώπων της Ελληνο-Ορθόδοξης Εκκλησίας που χαρακτηρίσαν τα ομοφυλόφιλα άτομα ως άτομα με κουσούρι και γενικότερα παρουσίασαν την ομοφυλοφιλία ως αμαρτία εφάμιλλη της παιδεραστίας ή του βιασμού.Αυτό το πράγμα είναι πέρα για πέρα άδικο είτε είσαι Χριστιανός είτε Μουσουλμάνος είτε άθεος είτε οτιδήποτε.

Υ.Γ
Αγαπητέ Ψηλέ νομίζω ότι με παρεξήγησες σε ότι αφορά στο θέμα "να την πούμε στον Χριστιανισμό".Δεν ξέρω αν έχεις παρακολουθήσει την μικρή μου πορεία στο forum και τα μηνύματα μου αλλά θεωρώ πως είμαι από τους πιο διαλλακτικούς εδώ μέσα.Και από τις δύο πλευρές.

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2007, 17:38:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Αν μου επιτρέπεις, με βρήκες εδώ και δεν σε βρήκα, πράγμα που σημαίνει πως την άποψή μου, και γενικότερα για την ομοφυλοφιλία, την έχω πει άπειρες φορές. Δεν μένει παρά να ψάξεις στα διάφορα μυνήματά μου για να τη βρεις.


Θα μου επιτρέψεις αγαπητέ Ψηλέ να κάνω έναν παραλληλισμό.
Στον ελλαδικό χώρο,ο Χριστιανισμός βρήκε τον δωδεκαθεισμό και όχι το αντίθετο.Ποιος επικράτησε τελικά? (αυτό ως ένα μικρό παράδειγμα πως η παλαιότητα δεν συνεπάγεται και κάτι το ιδιαίτερο σε ένα forum).



Το ότι με βρήκες, δεν το είπα για να τονίσω ποιος πρέπει να επικρατήσει σε ποιον. Το είπα, όπως το αναφέρω στο μήνυμα, για να σου πω πως την άποψή μου την έχω πει πολλές φορές και δεν πετάγομαι από το πουθενά.

Οπότε, τελείως άστοχος και αψυχολόγητος ο παραλληλισμός σου, ο οποίος, κατά τη γνώμη μου, δηλώνει αυτό που έχεις στην καρδιά σου και στο μυαλό σου.

quote:

quote:

Όπως καταλαβαίνεις, αν με καταλαβαίνεις, όταν χρησιμοποιούμε το μίσος ή την αντιπάθειά μας για το Χριστιανισμό, ως μεγεθυντικό φακό για να κρίνουμε ένα φαινόμενο, φυσικό είναι να οδηγηθούμε σε λάθος συμπεράσματα.
Άσε που δεν θέλουμε αλλά ούτε και μπορούμε να καταλάβουμε τον τρόπο με τον οποίο τοποθετεί το θέμα που συζητείται κάποιος που το προσεγγίζει διαφορετικά απ' ό, τι εμείς

Και για να γίνω πιο συγκεκριμένος, αναφερόμουνα στον τρόπο με το οποίο θέτει και εξετάζει το θέμα ο Λίμπερο, πράγμα που το ανέφερα και στο προηγούμενο μήνυμά μου. Βλέπω, λοιπόν, ότι, όσοι απαντούν, δεν εστιάζονται στη "γραμμή πλοήγησης" που θέτει ο Λίμπερο, αλλά ο καθένας λέει "τον πόνο του".
Για όλα τα παραπάνω, ζήτησα να ξεκαθαρίσουμε πρώτα τη βάση του θέματος, που για μένα είναι η ομοφυλοφιλία, και ύστερα τη συνδέουμε, αν και κατά πόσο, με τον Χριστιανισμό.



Δεν γνωρίζω αν με τα παραπάνω λόγια σου αναφέρεσε σε μένα προσωπικά,πάντως θα ήθελα να υποστηρίξω την θέση.Ομολογουμένως μπορεί να ανέλυσα στα μηνύματα μου περισσότερο τα δικαιώματα των ομοφυλοφίλων και να παρουσίασα γιατί πρέπει να αντιμετωπίζονται με ισότιμο τρόπο από τα υπόλοιπα "κανονικά" μέλη της κοινωνίας.Πάντως δεν μπορούμε να αρνηθούμε πως η ομοφυλοφιλία ως φαινόμενο αντικατροπτίζεται στα ομοφυλόφιλα άτομα και αυτών των ατόμων τις συμπεριφορές οφείλουμε να μελετήσουμε και να σχολιάσουμε.Το να αναφερόμαστε γενικά στην ομοφυλοφιλία και να ερευνούμε τα αίτια της ανα τους αιώνες μου φαίνεται λίγο φιλοσοφικό (και προσωπικά είμαι άσχετος σε φιλοσοφικές συζητήσεις) για αυτό προτίμησα πιο "χειροπιαστά" δεδομένα αναφερόμενος στα ομοφυλόφιλα άτομα ως κοινωνικές μονάδες.Τώρα αν είμαι εκτός θέματος με την κουβέντα που επιθυμειτε να κάνετε,μπορώ απλά να αποσυρθώ.

Όχι σε εσένα προσωπικά. Αυτό που αναφέρω είναι η διαπίστωσή μου στο παρόν θέμα.
Η προηγούμενη απάντησή σου, όμως, αυτή με το ποιος επικράτησε, δηλώνει πως δεν μπορείς να αποστασιοποιηθείς από το γεγονός αυτό και, πιστεύω, πως αυτή σου η "αδυναμία", σε οδηγεί να χρωματίζεις ανάλογα και τις απαντήσεις σου στο παρόν θέμα.

Κανείς δεν επιθυμεί να αποχωρήσεις, όχι τουλάχιστον εγώ.
Η ομοφυλοφιλία δεν πάει με τους αιώνες. Τα ήθη αλλάζουν με το πέρασμα των αιώνων.
Τα περί ισότιμης αντιμετώπισης και ίσων δικαιωμάτων των ομοφυλόφιλων ατόμων είναι προς συζήτηση. Συνήθως, πίσω από παρόμοιες δηλώσεις (το παίρνω ως αφορμή και δεν απευθύνομαι σε εσένα προσωπικά) κρύβονται άτομα που η συμπεριφορά τους, απέναντι σε κάποιες ομάδες ανθρώπων, είναι κάθε άλλο παρά "ισότιμη".

quote:

quote:

Αντί, λοιπόν, να εκνευρίζεσαι καλέ μου φίλε, παραμέρισε, έστω για λίγο, τις όποιες αντιπάθειές σου για το Χριστιανισμό, και αν πραγματικά σε ενδιαφέρει η συζήτηση και δεν την έχεις δει μόνο ως ακόμη μια ευκαιρία για να του την πούμε στο Χριστιανισμό, καλώς να σε ακούσουμε.


Οσον αφορά,τις αναφορές μου στον Χριστιανισμό,θα ήθελα να σου πω πως,ειλικρινά,δεν αντιμετωπίζω με καμία αντιπάθεια ή εμπάθεια την συγκεκριμένη θρησκεία.Απλά οι όποιες αναφορές μου γίνανε ως αφορμή από την υποκρισία ορισμένων εκπροσώπων της Ελληνο-Ορθόδοξης Εκκλησίας που χαρακτηρίσαν τα ομοφυλόφιλα άτομα ως άτομα με κουσούρι και γενικότερα παρουσίασαν την ομοφυλοφιλία ως αμαρτία εφάμιλλη της παιδεραστίας ή του βιασμού.Αυτό το πράγμα είναι πέρα για πέρα άδικο είτε είσαι Χριστιανός είτε Μουσουλμάνος είτε άθεος είτε οτιδήποτε.
Υ.Γ
Αγαπητέ Ψηλέ νομίζω ότι με παρεξήγησες σε ότι αφορά στο θέμα "να την πούμε στον Χριστιανισμό".Δεν ξέρω αν έχεις παρακολουθήσει την μικρή μου πορεία στο forum και τα μηνύματα μου αλλά θεωρώ πως είμαι από τους πιο διαλλακτικούς εδώ μέσα.Και από τις δύο πλευρές.
Impious Varmint



Εγώ σε αυτό ακριβώς θα ήθελα να σταθώ. Είναι η ομοφυλοφιλία κουσούρι ναι ή όχι;

Αν, τελικά, είναι θέμα επιλογής, πώς θα την χαρακτηρίζαμε; Μήπως τελικά είναι ένα κουσούρι αλλά η λέξη και μόνο μας φοβίζει γιατί ακούγεται άσχημα;

Είναι θέμα κληρονομικότητας; Έχει βρει κανείς επιστήμονας κάποιο στοιχείο που να στηρίζει αυτή την άποψη;

Είναι ασθένεια και χρειάζεται ιατρική παρακολούθηση;

Θα μπορούσαμε να πούμε πως είναι μια υγιής σεξουαλική συμπεριφορά;
Και η ετεροφυλική τι είναι;

Το σεξ τελικά τι είναι; Μια απλή πράξη από την οποία αντλούμε ηδονή και ευχαρίστηση;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2007, 21:05:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dying_Incubus:
Δηλαδή αν γνωρίσω και μιλήσω με έναν ομοφυλόφιλο, θα πρέπει να τον κουτσομπολέψω - μεγάλη τέχνη αυτό το κουτσομπολιό - να τον περιφρονήσω και να τον ταπεινώσω για να μετανοήσει και να νιώσει ντροπή που έχει τις συγκεκριμένες επιλογές.

Δεν έχω λόγο να ταπεινώσω κάποιον, από την στιγμή που τον περιφρονώ.
quote:
Dying_Incubus:
Αντί να κοιτάξω τον εαυτό μου, το πως να διορθώσω τα ελαττώματα μου και να χαλιναγωγήσω τα δικά μου πάθη, θα κρίνω έναν άλλον συνάνθρωπο μου επειδή κάνει κάτι το οποίο δε με αφορά...

Αυτό δεν ισχύει για τους ομοφυλόφιλους ή μήπως είναι αλάνθαστοι;

quote:
γιαπετ:
Εννοείς, φίλε μου, το να βρεθούν οι ομοφυλόφιλοι σ’ αυτήν την κατάσταση, είναι έμμεση επιλογή τους, εξ’ αιτίας της προτίμησής τους;
Ναι.

quote:
γιαπετ:
Αυτό δεν θα τον κάνει να υποστηρίζει με μεγαλύτερο πάθος την επιλογή του;
Απορώ πως μπορεί να υποστηρίξει κάποιος το πάθος του, ειδικά όταν είναι παραφύση.
quote:
γιαπετ:
Νομίζω ότι αυτό είναι υποκριτικό.

Μου λες δηλαδή, ότι θα προσλάβεις κάποιον όντως ικανό, τον οποίο θα κουτσομπολεύεις και θα διασύρεις, λόγω της ιδιαιτερότητάς του και παράλληλα θα τον επιβραβεύεις για την απόδοσή του στην εργασία;


Δεν νομίζω στο βιογραφικό να γράφει και τις σεξουαλικές του προτιμήσεις ή πάνω στο κούτελο. Είπα, ότι δεν αφορά τον εργοδότη αν είναι ομοφυλόφιλος, θα έπρεπε όμως να αφορά την οικογένεια του και τους φίλους του.

Σιγά μην προπαγανδίζω κιόλας, βρε γιαπετ
Άλλο το κουτσομπολεύω και άλλο το διασύρω, υπάρχει διαφορά στο κίνητρο.

Από την στιγμή όμως που μου το πει, σίγουρα θα το σχολιάσω με αυτόν, τους δικούς μου και η άποψη μου δεν θα είναι και η καλλίτερη, όπως καλή ώρα.
Δεν θα έλεγα σε καμιά περίπτωση στα παιδιά μου ότι είναι απλά μια επιλογή τους και ας κάνουν ότι θέλουν, αλλά ως παράδειγμα προς αποφυγή. Θα ήταν άλλωστε υποκρισία να μην το θέλω για τα παιδιά μου, αλλά να λέω ταυτόχρονα ότι σέβομαι την επιλογή τους.

quote:
Impious Varmint:
Για κάτι το οποίο δεν σε αφορά και στην τελική δεν σε βλάπτει κιόλας.Είναι δική σου επιλογή αν θα συναναστραφείς με ένα ομοφυλόφιλο άτομο.Φυσικά αυτό δεν σημαίνει πως θα τον βάλεις στην γωνία και θα τον φορτώνεις με ένα σωρό χαρακτηρισμούς.Εξάλλου το να κάνεις κάποιον να νιώσει ενοχές για τις ιδιαιτερότητες του,όχι μόνο δεν τον αποτρέπεις από το να τις υιοθετήσει αλλά τον οδηγείς στην απομόνωση και στην αναζήτηση ομοίων με αποτέλεσμα την γκετοποίηση

Για γκέτο λόγω σεξουαλικών προτιμήσεων πρώτη φορά ακούω. Άντε και γκετοποιήθηκαν τι θα κάνουν μετά ως γκέτο; Δεν είπε κανείς να έχουν λιγότερα δικαιώματα από τους ετεροφυλόφιλους.

Τι είναι όμως το γκέτο; Γιατί θεωρείται κακό; Είναι μονόδρομος; Είναι και η Εκάλη, γκέτο;

Λέγοντας γκέτο, φέρνουμε στο μυαλό μας, αύξηση εγκληματικότητας σε μια περιοχή όπου κατοικούν άνθρωποι κοινωνικά αποκλισμένοι αδίκως, λόγω φυλετικού ρατσισμού ή λόγω κακής οικονομικής κατάστασης. Βέβαια η εγκληματικότητα είναι πάλι επιλογή του ανθρώπου, δικαιολογούμε όμως αυτήν την πράξη λόγω του αισθήματος της αδικίας που νιώθει ο γκετοποιημένος.
Εδώ φαίνεται η υποκρισία της πολιτείας, αφήνει να υπάρχουν εξαθλιωμένοι οικονομικά πολίτες προς κέρδος κάποιον, όταν όμως φτάσει ο γκετοποιημένος στο δικαστήριο λόγω εγκληματικής πράξης (επιλογή του), του δίνει ένα ελαφρυντικό μειώνοντας την ποινή του, αφήνοντας έτσι να διαιωνίζεται η κατάσταση.

Αλλά είτε λόγω ρατσισμού, είτε οικονομικής εξαθλίωσης, είτε έλλειψης παιδείας η γκετοποιησή είναι άδικη, αφού δεν είναι επιλογή κάποιου να γεννηθεί πακιστανός, να είναι άνεργος (όχι άεργος), ή να μην πάει σχολείο, το οποίο είναι υποχρεωτικό και μειώνει την εγκληματικότητα.

quote:
Impious Varmint:
Δεν νομίζω ότι με το κουτσομπολιό μετανοεί κάποιος.Ισως πεισμώνει περισσότερο,πάντως δεν μετανοεί από την στιγμή που έχει κάνει τις επιλογές του.

Εσύ προτείνεις κάποια άλλη λύση? Γιατί αυξάνεται το ποσοστό τους? Από την στιγμή που δεν μπορεί η κοινωνία τους να δώσει απογόνους, αλλά πάντα θα προέρχονται από κάποια οικογένεια – η βάση της κοινωνίας, πως μπορείς να το θεωρείς φυσιολογικό Πως ξέρεις πως τα νέα παιδιά δεν παίρνουν αυτόν τον δρόμο επηρεαζόμενοι απ το ότι, θεωρείται φυσιολογικό. Ξαφνικά παρατάει τις γυναίκες και το γυρίζει στους άντρες?

Αλλά όπως είπε κάποτε ο Θεοδέκτης:

Όλα τ’ ανθρώπινα είναι πλασμένα να γεράζουν και σ’ όλα δίνει ένα τέλος ο καιρός. Το μόνο, που φαίνεται δεν γεράζει ποτέ της, είναι η αναίδεια. Αυτή, όσο το γένος των θνητών πληθαίνει, τόσο αντρειεύει ,μέρα με τη μέρα.

quote:
maraki8:
Ω ναι,αυτή είναι η σωστή τεχνική,δεν το ήξερες καλε μου;;;;
..."είπε το maraki8 – η αρχικουτσομπόλα του "ESOTERICA"

και τι σε/μας ένοιαζε maraki8, αν η άλλη δεν ξυρίζεται, αν θηλάζει 3 ώρες ή αν ντύνεται περίεργα και είναι bitch , Εεε?


quote:
Ψηλός:
ναι, στα ζώα υπάρχει, ή τουλάχιστον αυτή γνωρίζουμε, ομοφυλοφιλία μεταξύ αρσενικών
Ουφ ησύχασα... αφού παρατηρείται και στα ζώα…

quote:
Impious Varmint:
Απλά οι όποιες αναφορές μου γίνανε ως αφορμή από την υποκρισία ορισμένων εκπροσώπων της Ελληνο-Ορθόδοξης Εκκλησίας που χαρακτηρίσαν τα ομοφυλόφιλα άτομα ως άτομα με κουσούρι και γενικότερα παρουσίασαν την ομοφυλοφιλία ως αμαρτία εφάμιλλη της παιδεραστίας ή του βιασμού.Αυτό το πράγμα είναι πέρα για πέρα άδικο είτε είσαι Χριστιανός είτε Μουσουλμάνος είτε άθεος είτε οτιδήποτε.

Δηλαδή αν ήταν μικρότερη αμαρτία από τον βιασμό θα ‘ταν δίκιο
Εγώ πάντως δεν ξέρω πως πάει, το ποινολόγιο των αμαρτιών.
Οι παπάδες πως το ξέρουνε; Αυτοί θα κρίνουν τους ανθρώπους;

...perche io sono libero
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2007, 21:56:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
________________________________________
γιαπετ:
Εννοείς, φίλε μου, το να βρεθούν οι ομοφυλόφιλοι σ’ αυτήν την κατάσταση, είναι έμμεση επιλογή τους, εξ’ αιτίας της προτίμησής τους;
________________________________________
libero

Ναι.



Αυτό νομίζω, ξεφεύγει απ’ τα πλαίσια του κουτσομπολιού και του δυσμενούς σχολιασμού, που ισχυρίζεσαι.

Είναι μια έμμεση καταδίκη, με άμεσα αποτελέσματα.


quote:
libero

Απορώ πως μπορεί να υποστηρίξει κάποιος το πάθος του, ειδικά όταν είναι παραφύση.


Τα περισσότερα πάθη δεν συνάδουν με τα καθιερωμένα (λέω τα περισσότερα), διότι άλλες φορές δημιουργούν προβλήματα στους οικείους, άλλες στην κοινωνία, άλλες στο νόμο κ.ο.κ. ειδικά όταν είναι παρά φύση και ο «παθιασμένος» το γνωρίζει, προσπαθεί να αμβλύνει τις επιπτώσεις στον περίγυρό του, χρησιμοποιώντας διάφορα επιχειρήματα και τρόπους.

Δεν ξέρω αν αυτό το θεωρείς φυσιολογική αντίδραση, από μέρους του, αλλά σίγουρα συμβαίνει. Ταμπουρώνεται για να αντέξει την κοινωνική ή οικογενειακή επίθεση (με ή χωρίς εισαγωγικά) και να αποφύγει την περιθωριοποίησή του.

Αν αντιμετωπιζόταν τόσο εύκολα το πάθος, τότε δεν θα υπήρχαν άνθρωποι με πάθη.


quote:
libero

Σιγά μην προπαγανδίζω κιόλας, βρε γιαπετ
Άλλο το κουτσομπολεύω και άλλο το διασύρω, υπάρχει διαφορά στο κίνητρο.


Μπορεί, αλλά όχι στο αποτέλεσμα...

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2007, 01:34:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
maraki8:
Ω ναι,αυτή είναι η σωστή τεχνική,δεν το ήξερες καλε μου;;;;
..."είπε το maraki8 – η αρχικουτσομπόλα του "ESOTERICA"

Αγαπητέ/τη libero, έχεις νέα εκ μέρους της Ομάδας Υπευθύνων του ESOTERICA

Ο λογαριασμός σου απενεργοποιείται για δύο βδομάδες.
Και μιας και το παραπάνω απόσπασμα αποτελεί μάλλον κανόνα παρά εξαίρεση για τη συμπεριφορά σου στα forums,
εφόσον δεν είναι η πρώτη φορά που επιδεικνύεις μία εμπρηστική και προσβλητική στάση απέναντι σε άλλους ανθρώπους που συμμετέχουν στα διάφορα θέματα συζητήσεων,
αλλά και γενικότερα η στάση σου είναι συχνά υπονομευτική για τις συζητήσεις...

θεωρούμε ότι θα πρέπει να σκεφτείς σοβαρά εάν είσαι διατεθειμένος/νη να σεβαστείς τους κανόνες αυτής της κοινότητας και να συμμετάσχεις δημιουργικά στις συζητήσεις. Στην περίπτωση που υπάρξει ενός τέτοιου τύπου διάλογος με τον εαυτό σου και καταλήξεις σε κάποια απόφαση, μπορείς να συναντηθείς μαζί μας ώστε να διερευνηθεί και ποιο είναι το πρόβλημά σου με την κοινότητα των forums του esoterica, αλλά κι επίσης να διαπιστώσουμε - ανάμεσα στ' άλλα - πως ο λογαριασμός libero δεν είναι παραπλανητικός, το οποίο είναι και το πιθανότερο κατά την αντίληψή μας.

Μπορείς λοιπόν να μας ειδοποιήσεις για το παραπάνω, αφού περάσουν οι δύο βδομάδες, επικοινωνόντας στο email μου.



Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2007, 08:32:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για γκέτο λόγω σεξουαλικών προτιμήσεων πρώτη φορά ακούω.
Να υποθέσω ότι δεν έχεις περάσει ποτέ από το Γκάζι για φαγητό,ε;

quote:
είπε το maraki8 – η αρχικουτσομπόλα του "ESOTERICA
Πρώτη φορά με λένε έτσι,γούστο έχει!!


καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2007, 18:17:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυστυχώς ο λογαριασμός του αγαπητού libero απενεργοποιήθηκε προσωρινά και δεν θα μπορέσω να απαντήσω στο ομολογουμένως "επιθετικό" μήνυμα του.Ας μου το θυμήσει όταν επιστρέψει στην παρέα μας...

Αγαπητή μου maraki8,λες:

quote:
quote:
Για γκέτο λόγω σεξουαλικών προτιμήσεων πρώτη φορά ακούω.

Να υποθέσω ότι δεν έχεις περάσει ποτέ από το Γκάζι για φαγητό,ε;


Επειδή δεν μένω στην Αθήνα και έχω χρόνια να την επισκεφθώ θα με ενδιέφερε να μάθω τι γίνεται στο Γκάζι και μάλιστα εν ώρα φαγητού.

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2007, 08:09:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το Γκάζι έχει πολύ ωραία μέρη για φαγητό.Είναι 3-4 συγκεκριμένοι δρόμοι που είναι γεμάτοι εστιατόρια και γκευ μπαρ,στα οποία συχνάζουν πολλοί στρέητ επίσης,ίσως επειδή έχουν παρέα κάποιους από τους θαμώνες,ίσως επειδή έχουν καλύτερη μουσική και καθαρότερα ποτά από πολλά μέρη της Αθήνας.Πλέον το Γκάζι είναι συνώνυμο της "γκευ περιοχής της Αθήνας",ας μου επιτραπεί να το πω έτσι.Σίγουρα δεν είναι μέρος για τον libero!!!.


καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2007, 20:20:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τα περί ισότιμης αντιμετώπισης και ίσων δικαιωμάτων των ομοφυλόφιλων ατόμων είναι προς συζήτηση. Συνήθως, πίσω από παρόμοιες δηλώσεις (το παίρνω ως αφορμή και δεν απευθύνομαι σε εσένα προσωπικά) κρύβονται άτομα που η συμπεριφορά τους, απέναντι σε κάποιες ομάδες ανθρώπων, είναι κάθε άλλο παρά "ισότιμη".

Θα ήθελα να εξηγηθώ για να μην παρεξηγηθώ.Οπως έχω ήδη πει δεν θεωρώ
την ομοφυλοφιλία ως μια φυσιολογική κατάσταση τόσο για έναν άντρα όσο και για μια γυναίκα (όσο και αν η γυναικεία ομοφυλοφιλία περνάει πολλές φορές απαρατήρητη λόγω αισθητικού αποτελέσματος).Παρόλ'αυτά,εγώ προσωπικά,είτε σε επαγγελματικό επίπεδο είτε σε προσωπικό,δεν θα σταθώ στο γεγονός ότι ο διπλανός μου μπορεί να είναι ομοφυλόφιλος.Δεν θα τον ειρωνευτώ,δεν θα τον κουτσομπολέψω,δεν θα του ζητήσω εξηγήσεις για τις επιλογές του.Εξάλλου από την στιγμή που δεν με αφορά κάτι τέτοιο,δεν έχω και το δικαίωμα να επέμβω.Και στην τελική δεν θεωρώ πως ένας ομοφυλόφιλος υστερεί σε σχέση με έναν "άντρακλα".


quote:
Εγώ σε αυτό ακριβώς θα ήθελα να σταθώ. Είναι η ομοφυλοφιλία κουσούρι ναι ή όχι;

Αν, τελικά, είναι θέμα επιλογής, πώς θα την χαρακτηρίζαμε; Μήπως τελικά είναι ένα κουσούρι αλλά η λέξη και μόνο μας φοβίζει γιατί ακούγεται άσχημα;

Είναι θέμα κληρονομικότητας; Έχει βρει κανείς επιστήμονας κάποιο στοιχείο που να στηρίζει αυτή την άποψη;

Είναι ασθένεια και χρειάζεται ιατρική παρακολούθηση;

Θα μπορούσαμε να πούμε πως είναι μια υγιής σεξουαλική συμπεριφορά;
Και η ετεροφυλική τι είναι;

Το σεξ τελικά τι είναι; Μια απλή πράξη από την οποία αντλούμε ηδονή και ευχαρίστηση;



Οπως είπε,δενν θεωρώ την ομοφυλοφιλία ως κάτι το απολύτως το φυσιολογικό αλλά από την άλλη δεν μπορώ να την χαρακτηρίσω ως "κουσούρι".Θα μου επιτρέψεις να την χαρακτηρίσω ως μια άλλη εκδοχή της ανθρώπινης σεξουαλικότητας.Ας πούμε πως την κατατάσσω μαί με τον φετιχισμό ή τον μαζοχισμό,δηλ. ως μια ελεύθερη,ιδιότυπη σεξουαλική προτίμηση και κατ'επέκταση επιλογή.

Οταν κάνουμε κάποιες επιλογές μέσω των οποίων εισερχόμαστε σε μια νέα κατάσταση,δεν θεωρώ πως αυτή η κατάσταση είναι "κουσούρι",Αυτή η λέξη και δεν ακούγεται καλά και ενδέχεται να μην ισχύει.Κουσούρι είναι μια ανεπιθύμητη κατάσταση για τον "πάσχοντα" την οποία ποτέ δεν επιδίωξε όπως π.χ να κουτσαίνεις από το ένα πόδι.Το ότι έχεις αυτό το συγκεκριμένο κουσούρι δεν σημαίνει όμως πως είσαι κατώτερος των περιστάσεων.Αυτή θεωρώ πως είναι η διαφορά ανάμεσα σε επιλογή και κουσούρι.

Αναφέρθηκες επίσης σε θέμα κληρονομικότητας και ιατρικής παρακολούθησης.Προς Θεού,δεν γνωρίζω αν μπορεί κάτι σαν την ομοφυλοφιλία να οφείλεται σε κληρονόμηση γονιδίων.Οτι μπορεί να να δημιουργηθεί μια "γυναικεία" συμπεριφορά σ'έναν άνδρα και αντίστοιχα μια "ανδρική" σε μια γυναίκα,λόγω ορμονικών διατάραχων,ισχύει,αλλά δεν γνωρίζω αν αυτές οι συμπεριφορές οδηγούν σε ομοφυλοφιλικές τάσεις.Το αν ένα άτομο,που μπορεί να πάσχει από τέτοιου είδους διατάραχές,θέλει να ακολουθήσει θεραπευτική αγωγή για να αντιμετωπίσει το πρόβλημα του,είναι δική του επιλογή.Πάντως να επάναλάβω για πολλοστή φορά πως δεν είναι φυσιολογικό,τουλάχιστον όπως εμείς μάθαμε να διακρίνουμε το φυσιολογικό από το αφύσικο.

Οσον αφορά το σεξ αγαπητέ Ψηλέ θεωρώ πως,πλεον,δεν αποτελεί κάτι παραπάνω από ευχαρίστηση και ηδονή και τίποτα το περισσότερο.Ακόμη και ανάμεσα σε ζευγάρια,που υποτίθεται πως έχουν παραπάνω κίνητρα.Τουλάχιστον εγώ αυτό διαπυστώνω...

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2007, 23:53:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός


quote:
Δεν είναι λίγες οι φορές που έχω συγκρουστεί με το Μαράκι διότι, πέρα από τις συγκεχυμένες ιδέες που πιστεύω πως έχει σχετικά με την ομοφυλοφιλία, παρουσιάζει κάποιες απόψεις για τους "κοινούς" ομοφυλόφιλους οι οποίες δεν είναι οι ίδιες όταν πρόκειται να κρίνει ομοφυλόφιλους που φέρεται να είναι ιερείς.

Ψηλέ, αντικειμενικά και χωρίς εμπάθειες, δε νομίζεις ότι αξίζει ιδιαίτερης προσοχής και σχολιασμού, το γεγονός ότι καταδικάζεται η ομοφυλοφιλία απ’ την εκκλησία και ταυτόχρονα το ...% (βάλε εσύ τον αριθμό) των παπάδων, μοναχών κλπ. ανήκουν σ’ αυτήν την κατηγορία;

Το ίδιο θα ίσχυε, αν κάποια ομάδα ανθρώπων ή κλάδος, έκανε το ίδιο.


quote:
Για όλα τα παραπάνω, ζήτησα να ξεκαθαρίσουμε πρώτα τη βάση του θέματος, που για μένα είναι η ομοφυλοφιλία, και ύστερα τη συνδέουμε, αν και κατά πόσο, με τον Χριστιανισμό.

Αυτό ελπίζω, να μην το λες για να προφυλάξεις τους κληρικούς, αποσπώντας την προσοχή μας, έτσι;

quote:
Παλαιότερα, είχα παραθέσει, μάλιστα, και μια άποψη επιστημόνων (από ένα ντοκιμαντέρ στην τηλεόραση) που είχαν μελετήσει την ομοφυλοφιλία στα ζώα. Το συμπέρασμα ήταν πως η ομοφυλοφιλία στα ζώα οφείλεται στην έλλειψη θηλυκών. Όταν όμως, για κάποιο λόγο, επανερχόταν η ισορροπία αρσενικών- θηλυκών (ναι, στα ζώα υπάρχει, ή τουλάχιστον αυτή γνωρίζουμε, ομοφυλοφιλία μεταξύ αρσενικών), το φαινόμενο σταματούσε να υφίσταται.

Τα ζώα λειτουργούν με ένστικτα και είναι φυσικό να συμβαίνει αυτό, αφού πρέπει να διοχετεύσουν κάπως, την συγκεκριμένη ενέργεια.

Στους ανθρώπους, όμως είναι διαφορετικά τα πράγματα, ε;


quote:
Και για να γίνω πιο συγκεκριμένος, αναφερόμουνα στον τρόπο με το οποίο θέτει και εξετάζει το θέμα ο Λίμπερο, πράγμα που το ανέφερα και στο προηγούμενο μήνυμά μου. Βλέπω, λοιπόν, ότι, όσοι απαντούν, δεν εστιάζονται στη "γραμμή πλοήγησης" που θέτει ο Λίμπερο, αλλά ο καθένας λέει "τον πόνο του".

Αν προσέξεις καλλίτερα τα μηνύματα του limpero θα δεις ότι αναφερόταν κυρίως στους ομοφυλόφιλους.

Άλλωστε γι’ αυτό και έγινε τόση συζήτηση, από εμένα, απαντώντας στις θέσεις του.

Και πληροφοριακά, σου λέω ότι, προσωπικά, δεν έχω κανένα πόνο σε σχέση με το θέμα.

Υ.Γ. Αν θεωρείς αυτήν τη γραμμή πλοήγησης σωστή, προτείνεις να κουτσομπολεύουμε τους κληρικούς ομοφυλόφιλους, με στόχο την περιθωριοποίησή τους;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2007, 13:43:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σκοπός του δμιουργού αυτού του θέματος θέλω να πιστέυω δεν ήταν να στηλιτεύση την ομοφυλοφιλία και τους ομοφυλόφιλους ιερωμένους , αλλά τηυ υποκρισία και τον φαρισσαϊσμό των αρχιερέων , οι οποίοι καταφέρονται από άμβωνος σε κάθε ευκαιρία ενατίον τους , εώ όπως είναι γνωστό τοις πάσι , η συντριπτική τους πλειοψηφία ανήκει σ' αυτήν την κατηγορία .

Παραθέτω πιό κάτω ένα χαρακτηριστικό απόσπασμα από την συνέντευξη του πατρός Αβέκιου , δημιουργού του http://adelfopoiemenoi.blogspot.com/
που έδωσε στην Espresso στις 21/ 6 / 2007 .

Θα θέλατε να μας παραθέσετε τις όποιες απόψεις σας για την ομοφυλοφιλία αλλά και το πως έχετε φανταστεί την "ιδιαιτερότητα" αυτή (αν μπορεί να χαρακτηριστεί έτσι) εντός των κύκλων της εκκλησίας;

Θεωρώ την ομοφυλοφιλία στον Κλήρο ως δεδομένη. Πάντοτε είχαμε ομοφυλόφιλους κληρικούς και πάντα θάχουμε. Το θέμα γεννιέται από τη στιγμή που οι χαμηλόβαθμοι ομοφυλόφιλοι κληρικοί υφίστανται διακρίσεις κοινωνικής και εκκλησιαστικής φύσης αφού η επίσημη Εκκλησία, δηλ. η εκκλησιαστική ηγεσία (που στο μεγαλύτερο μέρος της αποτελείται από ομοφυλόφιλους, φθασμένους όμως) δεν τολμά από εμφανή σκοπιμότητα να αντιμετωπίσει το θέμα με αρχηγικό σθένος. Να αναγνωρίσει την ύπαρξη του προβλήματος και να ξεκαθαρίσει αν η ομοφυλοφιλία αποτελεί σήμερα κώλυμα για ένα κληρικό ή όχι. Καταλαβαίνω τη δυσκολία μιας τέτοιας προσπάθειας απομέρους της ηγεσίας. Από την άλλη πλευρά όμως έως πότε θα συνεχίζεται αυτή η υποκριτική συμπεριφορά δεδομένου ότι όλοι οι κληρικοί, επίσκοποι και μη, κηρύττουμε την ανηθικότητα της υποκρισίας; Μέχρι πότε θα κρύβονται οι ομοφυλόφλοι κληρικοί, υψηλόβαθμοι ή χαμηλόβαθμοι; Δεν είναι καλλίτερα να ετοιμάσουμε το λαό της Εκκλησίας να συμβιβαστεί με το γεγονός αυτό, όπως με κατανόηση και συμπάθεια το δέχθηκαν ήδη οι Αγγλικανοί και σχεδόν όλοι οι Προτεστάντες; Και το θέμα έληξε εκεί. Ούτε άδειασαν οι ναοί τους ούτε μειώθηκε ο αριθμός των πιστών τους.

Αντιγραφή από το http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=723922

Ελπίζω ότι με βάση τα όσα λέει ο π. Αβέκιος , θα μπορέσουμε να συνεχίσουμε την συζήτησή μας στη σωστή της βάση .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

urban
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2007, 16:04:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους urban  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με αφορμή την συνέντευξη του π. Αβέρκιου..

Εγώ τας γραφάς δεν τα κατέχω.. αλλά σαν ορθόδοξοι που λέει κι η ταυτότητα μας, δεν ακολουθούμε τις γραφές μαζί με την παράδοση; Καλά όχι εγώ, αλλά ο κλήρος; Κάνω λάθος πως ο Παύλος έβαλε μοιχούς, κλέφτες, αρσενοκοίτες, σ’ ένα τσουβάλι; Όλοι το ίδιο αμαρτωλοί; Άσχετο αν εγώ προσωπικά συμφωνώ, αντικειμενικά, ο κλήρος δεν πρέπει να μην περιλαμβάνει μοιχούς, κλέφτες, αρσενοκοίτες κλπ;

Θα μου πείτε, γιατί να απαγορεύσεις σε κάποιον που τόσο πολύ αγαπά τον Θεό να γίνει ιερέας του, λόγω συγκεκριμένων σεξουαλικών προτιμήσεων; Αν είναι έτσι όμως, ας επιτραπεί πρώτα στις γυναίκες να γίνουν ιερείς και βλέπουμε… πρώτα οι ετερόφυλες και μετά κι οι ομοφυλόφιλες (αστειεύομαι)

Προσωπική μου άποψη, πως η ομοφυλοφιλία, δ ε ν είναι κουσούρι, δεν είναι ελάττωμα, και δεν θεωρώ ότι είναι και επιλογή, φαντάζομαι πως γεννιέσαι μ’ αυτό το χαρακτηριστικό, όχι όμως σαν να λέμε γεννιέσαι με ένα χέρι.

Παρ’ όλ’ αυτά, είναι ανάγκη να μπει επισήμως στον κλήρο; Υπάρχει, ναι, αλλά σύμφωνα μ’ αυτά που μας διδάσκουν τα γραμμένα που έχουμε και πορευόμαστε σαν ορθόδοξοι, δεν πρέπει να απομακρυνθεί απ’ τον κλήρο, αντί να νομιμοποιηθεί;

Ευχαριστώ


Edited by - urban on 23/10/2007 17:20:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2007, 17:03:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-ZOYME SE MIA ΔΙΕΦΘΑΡΜΕΝΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ! Η ΟΠΟΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΩΣ ΓΝΩΣΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΕ ΑΠΟ ΕΠΙ ΜΕΡΟΥΣ ΣΥΝΟΛΑ ΔΗΛΑΔΗ ΤΙΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ! ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΕΘΦΑΡΜΕΝΗ Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΑΛΛΑ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΗ ΔΙΕΦΘΑΡΜΕΝΗ!
-ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΕΓΚΥΟΣ! Η' ΕΙΝΑΙ! Η' ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΟΣ! ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ Η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΤΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΑ ΟΙ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ Η ΠΑΙΔΕΙΑ! ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΕΘΦΑΡΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΕΡΑΤΕΙΟ! ΔΕ ΣΤΕΚΕΙ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΛΟΓΙΚΗ!
-ΤΟ ΙΕΡΑΤΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΕΙ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ! ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΕ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΣ ΚΑΙ ΦΑΡΙΣΑΙΟΥΣ ΟΠΩΣ ΕΠΙ ΧΡΙΣΤΟΥ ΕΠΟΧΗ!
-ΑΥΤΟΙ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΜΗ ΠΡΟΣΑΡΜΟΖΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΤΙΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΣΤΑ ΣΥΓΧΡΟΝΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΚΑΙ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ! ΔΙΩΧΝΟΥΝ ΤΟ ΚΟΣΜΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΕΥΑΛΩΤΗ ΣΕ ΕΠΙΘΕΣΕΙΣ ΠΟΛΛΩΝ ΚΕΝΤΡΩΝ ΚΑΙ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΩΝ!
-Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΑΝΤΙΠΡΟΣΟΠΕΥΕΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΘΕΟΥ! ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΧΩΡΑΝΕ ΟΛΟΙ! ΔΕ ΧΩΡΑΕΙ Η ΔΙΑΦΘΟΡΑ ΟΜΩΣ! ΔΕ ΧΩΡΑΝΕ ΟΙ ΠΙΣΟΓΛΕΝΤΗΔΕΣ ΠΑΠΑΔΕΣ ΚΑΙ ΔΕΣΠΟΤΑΔΕΣ! ΔΕ ΧΩΡΑΕΙ ΔΗΛΑΔΗ Η ΚΟΡΟΪΔΙΑ ΚΑΙ Η ΑΜΑΡΤΙΑ!
ΑΜΑΡΤΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΙΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΟΣ! ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΑΝΑΠΗΡΙΑΣ-ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ-ΚΟΥΣΟΥΡΙΟΥ- ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ!
-ΑΜΑΡΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΟΙΕΙΤΑΙ ΚΑΠΙΟΣ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΟΜΟΦΙΛΟΦΙΛΟΥΣ ΚΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΟΓΛΕΝΤΗΣ!
-ΑΜΑΡΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΙΟΣ ΟΜΟΦΙΛΟΦΙΛΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΞΕΡΟΝΤΑΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΜΕ ΤΑ ΘΕΙΑ! ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΓΕΙΝΕΙ ΙΕΡΟΜΕΝΟΣ!
-ΑΜΑΡΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΤΑ ΜΜΕ ΝΑ ΕΠΙΒΑΛΟΥΝ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ ΤΟΥΣ ΟΜΟΦΙΛΟΦΙΛΟΥΣ ΩΣ ΦΙΣΙΟΛΟΓΙΚΟΥΣ! ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΕ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΕΣ ΖΩΝΕΣ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΠΑΙΔΙΑ!
-ΑΜΑΡΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΤΙΓΜΑΤΙΖΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΟΜΟΦΙΛΟΦΙΛΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟΜΟΝΟΝΟΥΜΕ!
-ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2007, 19:10:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ πως ή είσαι διεφθαρμένος ή δεν είσαι, μέσες καταστάσεις δεν υπάρχουν.

Υπάρχει όμως, ο ελαφρά άρρωστος και ο βαριά άρρωστος.
Ο πρώτος με μια μικρή θεραπεία γίνεται καλά ενώ ο δεύτερος χρειάζεται μακρόχρονη θεραπεία χωρίς ωστόσο να είναι σίγουρο αν θα γίνει καλά.

Όσον αφορά τώρα για το αν ένας ιερέας ομοφυλόφιλος δύναται ή όχι να μη μιλά και να κατακρίνει την ομοφυλοφιλία (όχι τους ομοφυλοφίλους) ως αμάρτημα,

Πιστεύω πως όσο ένας "πρώην" ή και νυν κλέφτης έχει δικαίωμα να μιλά για την κλεψιά και το που μπορεί να οδηγήσει τον άνθρωπο,

Όσο ένας πρώην ή και νυν χρήστης ηρωίνης έχει δικαίωμα να μιλήσει για το κακό που προκαλούν τα ναρκωτικά,

Όσο ……


Άλλο τόσο έχει δικαίωμα να μιλήσει για την ομοφυλοφιλία και το πώς επιδρά στη ζωή ενός ανθρώπου, και ένας ομοφυλόφιλος ιερέας.
Το κατά πόσο όμως είναι "αρεστό" να είναι ιερέας ένας "θερμά συνειδητοποιημένος" ομοφυλόφιλος, είναι άλλο θέμα συζήτησης.

Η Εκκλησία δεν αντιπροσωπεύει και δεν αντιπροσωπεύεται από συγκεκριμένους ανθρώπους με συγκεκριμένες "προτιμήσεις", αλλά το σύνολο των ανθρώπων.
Δίνει όμως συγκεκριμένο "μοντέλο" ζωής.

Είναι αδιανόητο να βγάλουμε σκάρτο το "χριστιανικό μοντέλο", χάριν κάποιων ανθρώπινων προτιμήσεων ή επιλογών.

Αν δεν πρόκειται για προτιμήσεις ή επιλογές, τότε το λόγο έχει η επιστήμη (ιατρική, βιολογία, ….).


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2007, 01:16:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλέ

Μερικά μηνύματα πιό πάνω έγραψα:

quote:

Αυτό ελπίζω, να μην το λες για να προφυλάξεις τους κληρικούς, αποσπώντας την προσοχή μας, έτσι;


αναφερόμενος σ' αυτό:


quote:
----------------------------------------------------------------------------
Ψηλός

Για όλα τα παραπάνω, ζήτησα να ξεκαθαρίσουμε πρώτα τη βάση του θέματος, που για μένα είναι η ομοφυλοφιλία, και ύστερα τη συνδέουμε, αν και κατά πόσο, με τον Χριστιανισμό.
--------------------------------------------------------------------------------


Τελικά δείχνεις ότι αυτός είναι ο σκοπός.

Αλλιώς προς τι, αυτά τα ατυχέστατα (για να μην πω άλλη λέξη) παραδείγματα;

quote:
Όσον αφορά τώρα για το αν ένας ιερέας ομοφυλόφιλος δύναται ή όχι να μη μιλά και να κατακρίνει την ομοφυλοφιλία (όχι τους ομοφυλοφίλους) ως αμάρτημα,

Πιστεύω πως όσο ένας "πρώην" ή και νυν κλέφτης έχει δικαίωμα να μιλά για την κλεψιά και το που μπορεί να οδηγήσει τον άνθρωπο,

Όσο ένας πρώην ή και νυν χρήστης ηρωίνης έχει δικαίωμα να μιλήσει για το κακό που προκαλούν τα ναρκωτικά,

Όσο ……


Θα έστεκαν βέβαια, αν έβγαιναν οι ιερείς που έχουν "πέσει" στην ομοφυλοφιλία και χρησιμοποιούσαν τον εαυτό τους ως παράδειγμα προς αποφυγήν.

Πρωτοφανής η προσπάθειά σου να καλύψεις την υποκρισία, για την οποία συζητάμε, αλλά σοβαρά τώρα... σε ποιούς απευθύνεσαι;

Πρόστυχη κοινωνία, που σπρώχνεις τους παπάδες στην ομοφυλοφιλία;

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2007, 01:39:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γιαπετ,
να προφυλάξω τους κληρικούς από τι; Κινδυνεύουν; Από ποιους;

Σε ερωτώ λοιπόν, αν κάποιος "υποφέρει" από μια ασθένεια, από μια κακιά έξη, από έναν εθισμό, από ένα κουσούρι, ...... έχει δικαίωμα ή όχι να μιλά για τις συνέπειες αυτής του της κατάστασης;


Στο συγκεκριμένο θέμα όμως δεν βάζετε στο στόχο σας κάποιο μεμονωμένο άτομο αλλά το σύνολο των ανθρώπων της Εκκλησίας, έχοντας ως απώτερο σκοπό να πλήξετε ολόκληρη την εικόνα της.

Διάβασε καλύτερα όσα έγραψα στο προηγούμενο μήνυμά μου.

Edited by - Ψηλός on 24/10/2007 01:41:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2007, 02:03:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Στο συγκεκριμένο θέμα όμως δεν βάζετε στο στόχο σας κάποιο μεμονωμένο άτομο αλλά το σύνολο των ανθρώπων της Εκκλησίας,

Ποιοί;


quote:
Ψηλός
έχοντας ως απώτερο σκοπό να πλήξετε ολόκληρη την εικόνα της.

Ποιοί;

Μπορείς σε παρακαλώ όταν απευθύνεσαι σε κάποιον (εδώ στον γιάπετ) να απευθύνεσαι μόνον σ'αυτόν; Εχει παραγίνει το κακό...


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2007, 02:11:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλός

γιαπετ,
να προφυλάξω τους κληρικούς από τι; Κινδυνεύουν; Από ποιους;


Από τον κόσμο που καταλαβαίνει και βλέπει την υποκρισία τους και σ' αυτό το θέμα.

Την υποκρισία, για την οποία δεν έχεις αρθρώσει λέξη.


quote:
Σε ερωτώ λοιπόν, αν κάποιος "υποφέρει" από μια ασθένεια, από μια κακιά έξη, από έναν εθισμό, από ένα κουσούρι, ...... έχει δικαίωμα ή όχι να μιλά για τις συνέπειες αυτής του της κατάστασης;


Μ' αρέσει που έχεις σε εισαγωγικά το "υποφέρει" και όχι το "ασθένεια".

Βεβαίως και έχει δικαίωμα να φέρνει ως παράδειγμα τον εαυτό του, για να προφυλάξει τους υπόλοιπους από μια κατάσταση που βιώνει και γνωρίζει τις συνέπειες, καλλίτερα από άλλους.

Γίνεται αυτό ψηλέ;

Προσπαθείς να εξομοιώσεις πράγματα με γενικότητες, αλλά απευθύνεσαι σε νοήμονες, δυστυχώς για την τακτική σου.


quote:
Στο συγκεκριμένο θέμα όμως δεν βάζετε στο στόχο σας κάποιο μεμονωμένο άτομο αλλά το σύνολο των ανθρώπων της Εκκλησίας, έχοντας ως απώτερο σκοπό να πλήξετε ολόκληρη την εικόνα της.

Στο συγκεκριμένο θέμα ψηλέ, εγώ μιλάω για την υποκρισία των ανθρώπων της εκκλησίας οι οποίοι είναι "ομοιοπαθείς" μ' αυτούς που κατηγορούν ως "πληγμένους" ή¨"διολισθημένους" αν προτιμάς στο κουσούρι της ομοφυλοφιλίας.


Και δε ντρέπονται όταν αυτό το κάνουν φορώντας "τανγκα" ή περιμένοντας μήνυμα στο κινητό από το γκόμενο, για ένα... γρήγορο μέσα στό ναό.


Ξέρω τι λέω, ψηλέ.

Πες τη γνώμη σου, είναι ή όχι υποκριτές, όσοι απ' τους ιερείς είναι αδελφές και καταφέρονται ενάντια στην "ιδιαιτερότητά" τους;

Όπως και να το κάνουμε, έχει διαφορετική αντιμετώπιση μια "κρυφή αδελφή" και κάποιος ο οποίος δηλώνει την προτίμησή του ευθαρσώς.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2007, 15:12:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σκοπός του δμιουργού αυτού του θέματος θέλω να πιστέυω δεν ήταν να στηλιτεύση την ομοφυλοφιλία και τους ομοφυλόφιλους ιερωμένους , αλλά τηυ υποκρισία και τον φαρισσαϊσμό των αρχιερέων , οι οποίοι καταφέρονται από άμβωνος σε κάθε ευκαιρία ενατίον τους , εώ όπως είναι γνωστό τοις πάσι , η συντριπτική τους πλειοψηφία ανήκει σ' αυτήν την κατηγορία .
Νομίζω ότι σε όσα έχω γράψει μέχρι τώρα,ήμουν σαφής για το ζητούμενο της συζήτησης.Εννοείται δεν στηλιτεύω τους ομοφυλόφιλους,το αντίθετο(επαναλαμβάνω,φαίνεται και από όσα έχω γράψει μέχρι τώρα)υποστηρίζω θερμά κάθε τους κίνηση.
Το ζητούμενο όμως εδώ είναι αυτό που είπες ακριβώς,αγαπητέ μου Σέσωστρη.Η υποκρισία,ο φαρισαισμός και ο φασισμός/ρατσισμός που υπάρχει εναντίον αυτών των ανθρώπων,λόγω της εκκλησίας και των ταγών αυτής.
Δεν με απασχολεί αν οι παπάδες είναι ομοφυλόφιλοι,δικαίωμά τους είναι.Με απασχολεί όμως,όταν αυτοί οι ίδιοι παπάδες,βγαίνουν και κάνουν κηρύγματα σε εκκλησίες και τηλεοράσεις,κατά των ομοφυλόφιλων.Λέξεις όπως "κουσούρι,αρρώστεια" κλπ,λυπάμαι,αλλά έχουβ βγεί από στόματα κληρικών...

quote:
Μπορείς σε παρακαλώ όταν απευθύνεσαι σε κάποιον (εδώ στον γιάπετ) να απευθύνεσαι μόνον σ'αυτόν; Εχει παραγίνει το κακό.
Συμφωνώ.Είναι κάτι που το κάνουν κανα-δυο εδώ μέσα κι έχει καταντήσει αηδία πια.

quote:
Στο συγκεκριμένο θέμα όμως δεν βάζετε στο στόχο σας κάποιο μεμονωμένο άτομο αλλά το σύνολο των ανθρώπων της Εκκλησίας, έχοντας ως απώτερο σκοπό να πλήξετε ολόκληρη την εικόνα της.
Ψηλέ,με αυτή την έγνοια ξυπνάΜΕ το πρωί.Πως να πλήξουΜΕ,να ξεφτιλίσουΜΕ,να βαλθούΜΕ γενικότερα,κατά της εκκλησίας...


καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2007, 18:28:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2

-ΑΜΑΡΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΤΑ ΜΜΕ ΝΑ ΕΠΙΒΑΛΟΥΝ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ ΤΟΥΣ ΟΜΟΦΙΛΟΦΙΛΟΥΣ ΩΣ ΦΙΣΙΟΛΟΓΙΚΟΥΣ! ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΕ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΕΣ ΖΩΝΕΣ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΠΑΙΔΙΑ!


Μα τι λες τώρα?

Τα απογεύματα τα μικρά παιδιά εάν δεν έχουν φροντιστήριο, βρίσκονται στο πλησιέστερο internet cafe και παίζουν World of Warcraft ή Counter Strike. Ποια τηλεόραση το απόγευμα και αηδίες? Δεν υπάρχουν αυτά πια. Σιγά μη βλέπουν τα μικρά παιδιά τους μαϊντανούς των απογευματινών τηλετεράτων. Καμμιά μπάλα ίσως...αλλά μέχρι εκεί...

Που ζεις βρε Ευρωπαίε? Δεν έχεις καταλάβει ακόμα πώς περνάει(και θα περνάει για πολύ ακόμα) το χρόνο της η σύγχρονη πιτσιρικαρία? Και καλά κάνει φυσικά...

http://aklafton.blogspot.com/

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2007, 18:35:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Ψηλός

γιαπετ,
να προφυλάξω τους κληρικούς από τι; Κινδυνεύουν; Από ποιους;


Από τον κόσμο που καταλαβαίνει και βλέπει την υποκρισία τους και σ' αυτό το θέμα.

Την υποκρισία, για την οποία δεν έχεις αρθρώσει λέξη.


Βλέπεις λοιπόν ότι, αναφερόμενος γενικά στους κληρικούς τους τσουβαλιάζεις όλους και αφήνεις να εννοηθεί, εσύ αλλά και οι άλλοι, ότι όλοι οι κληρικοί είναι ομοφυλόφιλοι και άρα υποκριτές;
Τόσο χαζούς μας θεωρείς ώστε δεν βλέπουμε πως από τη μια, αφού τους τσουβαλιάσεις, βάζεις τους κληρικούς και από την άλλη τον κόσμο;

Γιατί θεωρείς υποκρισία να μιλά κάποιος ομοφυλόφιλος για την ομοφυλοφιλία και να εκφράζεται αρνητικά;
Γιατί εφόσον πρόκειται για αρνητική στάση απέναντι στην ομοφυλοφιλία είναι υποκρισία, ενώ αν την εκθείαζε θα ήταν τι; Παλικαριά;
Πιστεύω πως η στάση σας αυτή είναι τελείως "ρατσιστική" απέναντι σε όποιον εκφράζεται αντίθετα με την άποψή σας πάνω στο συγκεκριμένο θέμα της ομοφυλοφιλίας.
Δηλαδή, όλοι οι ομοφυλόφιλοι θα πρέπει να μιλάνε θετικά για την ομοφυλοφιλία και αν δεν το κάνουν είναι υποκριτές;

Με το σκεπτικό σου, το ίδιο υποκριτής είναι και ο κλέφτης, ο ναρκομανής, ο δολοφόνος, …….. και κανένας από αυτούς δεν θα πρέπει να εκφράζεται επικριτικά για την κλεψιά, τα ναρκωτικά, το φόνο ………….., σωστά;

Και όσο γενετικά προδιατεθειμένος μπορεί να είναι ένας ομοφυλόφιλος, άλλο τόσο ενδέχεται να είναι και ένας κλέφτης, ένας ναρκομανής, ένας δολοφόνος ...... αν το πάτε εκεί το θέμα. Υπάρχουν, άλλωστε, ψιλοναφορές για απόψεις επιστημόνων που μιλάνε για γονιδιακή προδιάθεση για τα παραπάνω.


quote:

quote:
Σε ερωτώ λοιπόν, αν κάποιος "υποφέρει" από μια ασθένεια, από μια κακιά έξη, από έναν εθισμό, από ένα κουσούρι, ...... έχει δικαίωμα ή όχι να μιλά για τις συνέπειες αυτής του της κατάστασης;


Μ' αρέσει που έχεις σε εισαγωγικά το "υποφέρει" και όχι το "ασθένεια".

Βεβαίως και έχει δικαίωμα να φέρνει ως παράδειγμα τον εαυτό του, για να προφυλάξει τους υπόλοιπους από μια κατάσταση που βιώνει και γνωρίζει τις συνέπειες, καλλίτερα από άλλους.



Ίσως δεν εκφράστηκα καλά, αλλά δεν είναι απαραίτητο αυτός ο άνθρωπος να φέρει ως παράδειγμα τον εαυτό του, θα μπορούσε κάλλιστα να αναφερθεί στην ασθένεια, την έξη, ....... χωρίς να φωτογραφίζει τον εαυτό του, έχει το δικαίωμα αυτό;
Από την απάντησή σου, καταλαβαίνω πως ναι.


quote:

Γίνεται αυτό ψηλέ;

Προσπαθείς να εξομοιώσεις πράγματα με γενικότητες, αλλά απευθύνεσαι σε νοήμονες, δυστυχώς για την τακτική σου.



Βεβαίως και γίνεται φίλε μου και αναφέρομαι στην πραγματικότητα.
Νοήμονες δεν είναι μόνο όσοι ενστερνίζονται τις απόψεις σας.
Νοήμον π.χ. είναι και ο Ινδός ομοφυλόφιλος που η κοινωνία στην οποία ζει αυτός αλλά και άλλοι σαν και αυτόν, τους έχει δώσει μια συγκεκριμένη ονομασία (την οποία δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή) ο οποίος μιλούσε και έλεγε πως αυτό που ζει ο ίδιος είναι ένα μαρτύριο και μια προσωπική καθημερινή πάλη για να πείσει τον εαυτό του πως σε ένα σώμα ανδρικό ζει μια γυναίκα. Μιλούσε και έκλαιγε και έλεγε πως ούτε σ' αυτόν, αλλά ούτε και στους άλλους σαν και αυτόν αρέσει αυτή η κατάσταση αλλά πρέπει να ζήσει με αυτό.

Καταλαβαίνεις λοιπόν πως δεν είστε οι μόνοι νοήμονες αγαπητέ μου.

quote:

quote:
Στο συγκεκριμένο θέμα όμως δεν βάζετε στο στόχο σας κάποιο μεμονωμένο άτομο αλλά το σύνολο των ανθρώπων της Εκκλησίας, έχοντας ως απώτερο σκοπό να πλήξετε ολόκληρη την εικόνα της.

Στο συγκεκριμένο θέμα ψηλέ, εγώ μιλάω για την υποκρισία των ανθρώπων της εκκλησίας οι οποίοι είναι "ομοιοπαθείς" μ' αυτούς που κατηγορούν ως "πληγμένους" ή¨"διολισθημένους" αν προτιμάς στο κουσούρι της ομοφυλοφιλίας.



Όταν κάποιος επιμένει σε κάτι που ισχυρίζεται και δεν δέχεται τίποτα άλλο, δεν μπορείς να κάνει και πολλά πράγματα.
Σου το είπα αλλά στο ξαναλέω. Η Εκκλησία δεν κατηγορεί τον αμαρτωλό αλλά την αμαρτία!!!
Θέλετε ή δεν θέλετε να το καταλάβετε;
Δηλαδή όσους απόρους περιθάλπει τους ζητά να περάσουν από τεστ για να δει αν είναι ομοφυλόφιλοι κι αν είναι τους αρνείται τη βοήθειά τους;
Δεν πρόκειται περί αδυναμίας σου να το καταλάβεις, έτσι έχει προγραμματιστεί το μηχάνημα να παίζει, κόλλησε και βελόνα και άιντε τώρα να ξεκολλήσει.


quote:

Και δε ντρέπονται όταν αυτό το κάνουν φορώντας "τανγκα" ή περιμένοντας μήνυμα στο κινητό από το γκόμενο, για ένα... γρήγορο μέσα στό ναό.


Ξέρω τι λέω, ψηλέ.



Ε! άμα ξέρεις τι λες, τι θες να σου πω εγώ. Αν είσαι εκεί παρόν όταν βάζουν το τάνγκα, εγώ δεν έχω να προσθέσω τίποτα.
Αυτό που έχω να πω είναι πως οι καρατζαφέρηδες σας έχουν κάνει πλύση εγκεφάλου, όχι πως άλλο που δεν θέλετε βέβαια!!!


quote:

Πες τη γνώμη σου, είναι ή όχι υποκριτές, όσοι απ' τους ιερείς είναι αδελφές και καταφέρονται ενάντια στην "ιδιαιτερότητά" τους;

Σε αυτό σου απάντησα πιο πάνω.
Γιατί θεωρείς ως δεδομένο ότι θα πρέπει να την εκθειάζουν την "ιδιαιτερότητά" τους για να μην είναι υποκριτές;

quote:

Όπως και να το κάνουμε, έχει διαφορετική αντιμετώπιση μια "κρυφή αδελφή" και κάποιος ο οποίος δηλώνει την προτίμησή του ευθαρσώς.


Άρα τίθεται θέμα προτιμήσεων;
Τότε ας δηλώσουν και οι παιδεραστές τις προτιμήσεις τους ευθαρσώς, ας δηλώσει ο καθένας τις προτιμήσεις του ευθαρσώς και ας κάνει τον αγώνα του, μπορεί να βρει πολλούς γιαπετ στο δρόμο του, να τον στηρίξουν ώστε να κατοχυρώσει ηθικά, νομικά και όπως αλλιώς θες, τις προτιμήσεις του.

Μωρέ τι λες;;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2007, 19:56:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

quote:
Βλέπεις λοιπόν ότι, αναφερόμενος γενικά στους κληρικούς τους τσουβαλιάζεις όλους και αφήνεις να εννοηθεί, εσύ αλλά και οι άλλοι, ότι όλοι οι κληρικοί είναι ομοφυλόφιλοι και άρα υποκριτές;
Τόσο χαζούς μας θεωρείς ώστε δεν βλέπουμε πως από τη μια, αφού τους τσουβαλιάσεις, βάζεις τους κληρικούς και από την άλλη τον κόσμο;



Αυτή είναι ερμηνεία δική σου στα λόγια μου και ευτυχώς, όσοι παρακολουθούν βλέπουν πώς ερμηνεύεις τις θέσεις των άλλων.

Μιλάμε για τους ομοφυλόφιλους παπάδες και το ξέρεις ότι αυτούς εννοώ.

Με εξυπνακίστηκες φανφάρες δεν κερδίζεις τίποτε.

quote:
Γιατί θεωρείς υποκρισία να μιλά κάποιος ομοφυλόφιλος για την ομοφυλοφιλία και να εκφράζεται αρνητικά;

Δεν είπα αυτό ψηλέ, αλλά πάντα καταλαβαίνεις ότι θέλεις, ούτως ή άλλως.

quote:
Γιατί εφόσον πρόκειται για αρνητική στάση απέναντι στην ομοφυλοφιλία είναι υποκρισία, ενώ αν την εκθείαζε θα ήταν τι; Παλικαριά;

Ούτε αυτό είπα, αλλά... είπαμε. Μάλλον δε μπορείς να κάνεις αλλιώς.

quote:
Πιστεύω πως η στάση σας αυτή είναι τελείως "ρατσιστική" απέναντι σε όποιον εκφράζεται αντίθετα με την άποψή σας πάνω στο συγκεκριμένο θέμα της ομοφυλοφιλίας.

Χαίρομαι αν και άλλοι ασπάζονται τις απόψεις μου, αλλά τώρα μιλάς σε μένα.

Για τη δική μου στάση, φαντάζομαι λες...

Και να σου θυμίσω ότι το θέμα είναι «ομοφυλοφιλία και χριστιανισμός», γι’ αυτό και η συζήτηση για τους όποιους υποκριτές κληρικούς, άσχετα αν κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις, εσύ.

quote:
Με το σκεπτικό σου, το ίδιο υποκριτής είναι και ο κλέφτης, ο ναρκομανής, ο δολοφόνος, …….. και κανένας από αυτούς δεν θα πρέπει να εκφράζεται επικριτικά για την κλεψιά, τα ναρκωτικά, το φόνο ………….., σωστά;

Εξακολουθείς από αδυναμία θέσεων, να συγχέεις πράγματα που δεν έχουν καμμία σχέση μεταξύ τους, όπως τα παραπάνω με την ομοφυλοφιλία.

Μόνο εσύ θα μπορούσες να τσουβαλιάσεις με τέτοιον τρόπο.

Εσύ δηλαδή δεν θεωρείς υποκρισία όταν ο κλέφτης (αφού το θέλεις έτσι) πριν κάνει τη "μπούκα" του, σ' έχει πρήξει, λέγοντάς σου πόσο κακό είναι να κλέβει κάποιος και ότι οι κλέφτες είναι παληάνθρωποι;

Λίγη σοβαρότητα, ρε φίλε...


quote:
Ίσως δεν εκφράστηκα καλά, αλλά δεν είναι απαραίτητο αυτός ο άνθρωπος να φέρει ως παράδειγμα τον εαυτό του, θα μπορούσε κάλλιστα να αναφερθεί στην ασθένεια, την έξη, ....... χωρίς να φωτογραφίζει τον εαυτό του, έχει το δικαίωμα αυτό;
Από την απάντησή σου, καταλαβαίνω πως ναι.

Απλά είπα ότι ενισχύεται η άποψη, αν ομιλείς εξ ιδίας πείρας.
Τίποτε παραπάνω...


quote:
Νοήμονες δεν είναι μόνο όσοι ενστερνίζονται τις απόψεις σας.
Νοήμον π.χ. είναι και ο Ινδός ομοφυλόφιλος που η κοινωνία στην οποία ζει αυτός αλλά και άλλοι σαν και αυτόν, τους έχει δώσει μια συγκεκριμένη ονομασία (την οποία δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή) ο οποίος μιλούσε και έλεγε πως αυτό που ζει ο ίδιος είναι ένα μαρτύριο και μια προσωπική καθημερινή πάλη για να πείσει τον εαυτό του πως σε ένα σώμα ανδρικό ζει μια γυναίκα. Μιλούσε και έκλαιγε και έλεγε πως ούτε σ' αυτόν, αλλά ούτε και στους άλλους σαν και αυτόν αρέσει αυτή η κατάσταση αλλά πρέπει να ζήσει με αυτό.
Καταλαβαίνεις λοιπόν πως δεν είστε οι μόνοι νοήμονες αγαπητέ μου.

Σε προηγούμενο μήνυμά σου έλεγες ότι πιστεύεις πως το κουσούρι, όπως το χαρακτήρισε ο αρχηγός σου, είναι τις περισσότερες φορές επιλογή.

Άρα το παράδειγμά σου, είναι άστοχο, καθώς αφορά σε ανθρώπους που δεν είναι επιλογή τους, αυτή η κατάσταση.


quote:
Όταν κάποιος επιμένει σε κάτι που ισχυρίζεται και δεν δέχεται τίποτα άλλο, δεν μπορείς να κάνει και πολλά πράγματα.
Σου το είπα αλλά στο ξαναλέω. Η Εκκλησία δεν κατηγορεί τον αμαρτωλό αλλά την αμαρτία!!!
Θέλετε ή δεν θέλετε να το καταλάβετε;


Εξακολουθείς να μου μιλάς στον πληθυντικό ευγενείας, εγώ όμως σου απαντώ στον ενικό, για έναν και μόνο λόγο.
Δεν πιστεύω ότι και άλλοι ασπάζονται αυτά που λες, όπως τα λες.

Το ποιός δε θέλει να καταλάβει, ψηλέ, φαίνεται.

Η εκκλησία κατηγορεί την αμαρτία, όπως λες, διότι έτσι εναρμονίζεται με το κοινά αποδεκτό (και δεν χάνει πελάτες) και δεν κατηγορεί τους αμαρτωλούς, διότι δεν γίνεται να κατηγορείς τους ( βάλε εσύ το ποσοστό ), που υπάρχουν μέσα στους κόλπους της.

Αναγκασμένη είναι εκ των πραγμάτων ψηλέ.


Θέλει και το σκύλο χορτάτο και την πίττα ολόκληρη.


quote:
________________________________________

γιαπετ
Πες τη γνώμη σου, είναι ή όχι υποκριτές, όσοι απ' τους ιερείς είναι αδελφές και καταφέρονται ενάντια στην "ιδιαιτερότητά" τους;
________________________________________

ψηλός
Σε αυτό σου απάντησα πιο πάνω.
Γιατί θεωρείς ως δεδομένο ότι θα πρέπει να την εκθειάζουν την "ιδιαιτερότητά" τους για να μην είναι υποκριτές;


Μου είπες και πιο πάνω, αλλά κάνε τον κόπο να ξαναδιαβάσεις τι είπα.
Ίσως καταλάβεις...


quote:
Τότε ας δηλώσουν και οι παιδεραστές τις προτιμήσεις τους ευθαρσώς, ας δηλώσει ο καθένας τις προτιμήσεις του ευθαρσώς και ας κάνει τον αγώνα του, μπορεί να βρει πολλούς γιαπετ στο δρόμο του, να τον στηρίξουν ώστε να κατοχυρώσει ηθικά, νομικά και όπως αλλιώς θες, τις προτιμήσεις του.

Πάλι επιλέγεις τι θα κατανοήσεις, αλλά ας είναι...

Αν όπως λες, βάζεις στο ίδιο καζάνι τους παιδεραστές με τους ομοφυλόφιλους, να συμπεράνω ότι και η εκκλησία (επειδή υπεραμύνεσαι των απόψεών της) έχει την ίδια άποψη;

Κατακρίνει την πράξη αλλά αγκαλιάζει αυτούς που την κάνουν;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2007, 08:37:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατί θεωρείς υποκρισία να μιλά κάποιος ομοφυλόφιλος για την ομοφυλοφιλία και να εκφράζεται αρνητικά;
Έχεις ακούσει εσύ κάποιον ομοφυλόφιλο να μιλάει αρνητικά για την ομοφυλοφιλία;αν ναι,δώσε ένα παράδειγμα σε παρακαλώ και πες μας και τι είπε.

quote:
Δηλαδή, όλοι οι ομοφυλόφιλοι θα πρέπει να μιλάνε θετικά για την ομοφυλοφιλία και αν δεν το κάνουν είναι υποκριτές;
Ναι.

quote:
Με το σκεπτικό σου, το ίδιο υποκριτής είναι και ο κλέφτης, ο ναρκομανής, ο δολοφόνος, …….. και κανένας από αυτούς δεν θα πρέπει να εκφράζεται επικριτικά για την κλεψιά, τα ναρκωτικά, το φόνο ………….., σωστά;
Όχι,αυτό είναι το δικό σου σκεπτικό:κλέφτες,δολοφόνοι,ναρκομανείς,ομοφυλόφιλοι,το ίδιο πράγμα...

quote:
Νοήμονες δεν είναι μόνο όσοι ενστερνίζονται τις απόψεις σας
Τις απόψεις ποιών;ακόμα δεν το ξεκαθάρισες...

quote:
Αυτό που έχω να πω είναι πως οι καρατζαφέρηδες σας έχουν κάνει πλύση εγκεφάλου, όχι πως άλλο που δεν θέλετε βέβαια!!!
Εγώ νόμιζα ότι οι καρατζαφέρηδες είναι φιλαράκοι σας.Δεν είναι;

quote:
Μιλούσε και έκλαιγε και έλεγε πως ούτε σ' αυτόν, αλλά ούτε και στους άλλους σαν και αυτόν αρέσει αυτή η κατάσταση αλλά πρέπει να ζήσει με αυτό.
Νομίζεις ότι θα εξακολουθούσε να κλαίει αν η κοινωνία που ζεί ήταν πιο ελεύθερη;αν ήταν ελεύθερος να ζήσει την ζωή του βάσει των επιλογών του,θα έκλαιγε νομίζεις;εγώ πάλι νομίζω ότι θα ήταν ευτυχισμένος.

quote:
Μωρέ τι λες;;;
Εσύ τι λες;το ίδιο πράγμα είναι ένας παιδεραστής με έναν ομοφυλόφιλο;


καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 13 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy