ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΟΡΘΟΔΟΞΟ ΜΑ(Ν)ΤΡΙΞ: ΠΟΡΝΟΙ ΜΕ ΒΟΥΛΑ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 13
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2008, 21:18:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά η επί μακρόν (εσκεμμένα) ΑΜΦΙΣΗΜΗ γλώσσα της ελλαδικής ορθόδοξης εκκλησίας κατάφερε να αναδείξει το ΠΡΟΣΩΠΕΙΟ κάτω απο το γεμάτο ΕΠΙΠΛΑΣΤΗ «ΑΓΑΠΗ» πρόσωπο της.

Ανακοίνωσαν σήμερα επισήμως πως όσοι έχουνε τελέσει ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΓΑΜΟ, δηλαδή κάτι εκατοντάδες χιλιάδες ελλήνων πολιτών, είναι για την «γεμάτη αγάπη εκκλησία του Χριστού» ΚΟΙΝΟΙ ΠΟΡΝΟΙ. Κάτι σαν ΑΠΟΒΡΑΣΜΑΤΑ σε απλά λόγια...

Ίσως τώρα να αντιλαμβάνονται ορισμένοι, ορισμένοι μη έχοντες κατάλληλους ψυχικούς και νοητικούς αμυντικούς μηχανισμούς, ότι το δέλεαρ των προπαγανδιστών-ποιμένων (όπως «θεία φώτιση», «αιώνια ζωή» ή «ηθική πραγμάτωση») απλά λειτουργεί ως ΓΕΦΥΡΑ.

Ως γέφυρα ΧΕΙΡΑΓΩΓΗΣΗΣ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ, φορώντας πάντοτε το κατάλληλο ΠΡΟΣΩΠΕΙΟ ώστε δια της εσχατολογικής προπαγάνδας να δημιουργούν ΔΟΜΕΣ ΕΛΕΓΧΟΥ και ΦΥΣΙΚΗΣ ΥΠΟΒΟΛΗΣ.

Απο την στιγμή που ΦΥΛΑΚΙΣΟΥΝ τον ελεύθερο νου μέσα σε ένα εγκιβωτισμένο και άκαμπτο ΔΟΓΜΑ, και εφόσον καταφέρουνε να αποθαρρύνουνε την ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΚΕΨΗ (η οποία είναι και ο απόλυτως ΔΙΑΒΟΛΟΣ για την «σοφή εκκλησία»..), στη συνέχεια ενθαρρύνουν όσους το ασπάζονται την ΑΚΡΙΤΗ ΑΠΟΔΟΧΗ παρομοίων ΣΚΟΤΑΔΙΣΤΙΚΩΝ ΠΡΑΚΤΙΚΩΝ, δημιουργώντας έτσι πρόβλημα σε όσους μένουν ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΜΑΝΤΡΙΞ, και ανάμεσα σε αυτούς είναι και η ίδια η δημοκρατία και οι θεσμοί της.

Φυσικά, όσοι πραγματικά γνωρίζουνε την ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΔΟΓΜΑΤΟΣ δεν βρέθηκαν προ καμμίας απολύτως εκπλήξεως, καθώς η χριστιανική διδασκαλία απο τα γενοφάσκια της υπήρξε ΜΙΣΣΑΛΟΔΟΞΗ, ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΗ, ΑΚΡΑΙΑ, ΥΠΟΚΡΙΤΙΚΗ, και τελικά επικίνδυνη για μια δημοκρατική κοινωνία.

Όμως, για κακή τους τύχη, η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΓΕΝΝΗΣΕ ΤΗΝ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ..

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2008, 22:46:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Schwabe αυτό που μας λες είναι ότι είσαι υπέρμαχος των συμβιώσεων και του πολιτικού γάμου; Γιατί δεν φαίνεταικάτι τέτοιο , το μόνο που φαίνεται είναι η προσπάθεια σου να χρεώσεις με κάτι την ελληνική εκκλησιά... Αυτά που λες τα πιστεύει εδώ και 17 αιώνες η εκκλησία όχι σήμερα...
Καλά κάνεις,που πιστεύει όπου πιστεύεις, για την εκκλησία, επαναλαμβάνω,λοιπόν, όποιος δεν παντρεύεται και συζεί είναι πόρνος. Συμφωνώ, καθώς πόρνος λέγεται αυτός που ζεί μόνο για την ικανοποίηση των ερωτικών του ορέξεων, κάποιος που αγαπάει, δεν μένει απλώς με αυτόν που αγαπάει,τον παντρεύεται έτσι σκέτα…
Τον παντρεύεται για να ισχυροποιήσει την σχέση του ενώπιον Θεού και ανθρώπων, αλλά κι οι πολιτικοί γάμοι, σε τι διαφέρουν από τον θρησκευτικό γάμο; Σε τίποτα…
Άρα, ότι να’ ναι, φτάνει να μην είναι χριστιανικό…
Εμπάθεια, μίσος κι άλλα ευγενή συναισθήματα , φίλε μου...
Καλή επιτυχία στην νέα προσπάθεια σπίλωσης των ιδεών του 98% του Ελληνικού πληθυσμού…
Σε λίγο θα βρίζεις απευθείας τους Έλληνες επειδή δεν πιστεύουν ότι εσύ…
Μάλλον ξεφεύγεις…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2008, 00:13:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve:
«Αγαπητέ Schwabe αυτό που μας λες είναι ότι είσαι υπέρμαχος των συμβιώσεων και του πολιτικού γάμου;»

Δεν είναι ηλίου φαεινότερο?

trexagireve:
«Γιατί δεν φαίνεταικάτι τέτοιο , το μόνο που φαίνεται είναι η προσπάθεια σου να χρεώσεις με κάτι την ελληνική εκκλησιά... Αυτά που λες τα πιστεύει εδώ και 17 αιώνες η εκκλησία όχι σήμερα..»

Καλά είναι να ΓΝΩΡΙΖΕΙ ο κόσμος τον προαιώνιο ΣΚΟΤΑΔΙΣΜΟ που σέρνει μαζί της απο τα βάθη της Ανατολής η χριστιανική εκκλησία. Καλά είναι να γνωρίζει ο κόσμος ότι ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ κάθε άνθρωπος που δεν ασπάζεται 100% τις μισαλλόδοξες και ανελεύθερες απόψεις της εκκλησίας ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟΒΡΑΣΜΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΗΣ.

Όπως π.χ. είναι τα δις. των Μουσουλμάνων πιστών και πάει λέγοντας η ιστορία του διαίρει και βασίλευε...

trexagireve:
«Συμφωνώ, καθώς πόρνος λέγεται αυτός που ζεί μόνο για την ικανοποίηση των ερωτικών του ορέξεων, κάποιος που αγαπάει, δεν μένει απλώς με αυτόν που αγαπάει,τον παντρεύεται..»

Τότε ας μάθει ο κόσμος ότι ΚΑΘΕ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΠΙΤΙ ΕΧΕΙ ΠΟΡΝΟΥΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΤΟΥ, σύμφωνα πάντοτε με την «σοφία» και την «αγάπη» της χριστιανικής εκκλησίας.

Και λέω ΚΑΘΕ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΠΙΤΙ διότι δεν υπάρχει σχεδόν κανένας που να μην είχε σχέσεις ερωτικές πριν παντρευτεί. Αλήθεια, δεν ντρέπονται έστω λιγάκι όλοι αυτοί οι υποκριτές ψαράδες-ψυχών ρασοφόροι?

trexagireve:
«Καλή επιτυχία στην νέα προσπάθεια σπίλωσης των ιδεών του 98% του Ελληνικού πληθυσμού…¨

Αυτή την καραμέλα του δήθεν «98%» καλά θα κάνεις να την αφήσεις για καμία χριστιανική σύναξη, διότι το πόσο στα σοβαρά παίρνει ο ελληνικός λαός τις μισαλλόδοξες «διδασκαλίες» των παπάδων φαίνεται απο το γεγονός ότι ΟΥΔΕΙΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΥ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ Η ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΤΗΝ «ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΗΘΙΚΗ» ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ.....ΠΟΡΝΟΣ!!

Το 98% των Ελλήνων φίλτατε είναι ΑΠΛΟΙ ΤΥΠΟΛΑΤΡΕΣ οι οποίοι έχουνε γραμμένα στα παλαιότερα των υποδημάτων τους την λεγομένη «ουσία» του χριστιανισμού. Ένα ΠΑΡΑΜΥΘΑΚΙ απλά έχουνε μάθει, το θυμούνται για κανένα φαγοπότι Πάσχα και Χριστούγεννα και εκεί τελειώνει η ιστορία.

Το ξέρουνε πολύ καλά και οι παπάδες, καιρός να το αντιληφθείς και εσύ πλέον.

Σοβαρέψου συνεπώς.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2008, 00:46:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απορώ φίλε Schwabe , γιατί πολεμούν το συμβόλαιο συμβίωσης , αφού δίνει την ευκαιρεία σε πολλούς από αυτούς να νομιμοποιήσουν την (συμβίωσή) με το...... αίσθημά τους . Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2008, 01:43:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Sesostris με εκπλήσσεις με την απορία σου, διότι η απάντηση είναι απλή.

Το συμβόλαιο συμβίωσης θα γίνεται στην εκκλησία;

Φαντάζομαι πως όχι.

Επομένως, πώς θα ευλογηθεί απ' το Γιαχβέ αυτή η συμβίωση, αν δεν περάσει ο κουμπάρος, λίγο πριν το "μυστήριο", απ' το καμαράκι του "αντιπρόσωπου" προκειμένου να "βοηθήσει" την ευλογία , με ότι έχει ευχαρίστηση, από 400 ευρω και πάνω;

Αν δεν συμφωνήσει με το θεό πόσα φώτα θα φέγγουν, για να βλέπει καλά;

Και βέβαια το ομορφότερο όλων, μετά απ' όλ' αυτά, αν ακούγονται ψύθιροι από τους παριστάμενους, ο φαιοφόρος "αντιπρόσωπος" να τους επιπλήττει, διότι δεν... σέβονται το " θείο μυστήριο".


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2008, 01:44:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απορώ φίλε Schwabe , γιατί πολεμούν το συμβόλαιο συμβίωσης , αφού δίνει την ευκαιρεία σε πολλούς από αυτούς να νομιμοποιήσουν την (συμβίωσή) με το...... αίσθημά τους . Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2008, 02:41:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ να "βοηθήσει" την ευλογία , με ότι έχει ευχαρίστηση, από 400 ευρω και πάνω;
Αν δεν συμφωνήσει με το θεό πόσα φώτα θα φέγγουν, για να βλέπει καλά;

400 εύρο και χωρίς χορωδία.. «από το μέγαρο μουσικής» .

Α, το ξέχασα και εξαρτάται αν θέλετε όλη την λειτουργία, αν την πατήσετε και πείτε ναι, δεν φτάνει ένας μισθός …..

Βέβαια μπορείτε να πείτε τίποτε από όλα αυτά και να τελέσετε …το μυστήριο σε 5 λεπτά, με μισά Φώτα και χωρίς καλοριφέρ ..μπρρρρ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2008, 09:13:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άν τελέσω γάμο σύμφωνα με το εθιμοτυπικό π.χ. της Σιντοϊστικής θρησκείας (όχι πολιτικό) , θα είμαι πάλι "πόρνος" ;
Άν τελέσω γάμο σύμφωνα με τα της Ευαγγελικής Εκκλησίας , θα είμαι "πόρνος" κατά ένα ποσοστό (π.χ. 62%) ;
Καλό θα ήταν η Εκκλησία μια που έχει άποψη και οδηγίες για όλα , να μας το ξεκαθαρίσει πλήρως το θέμα .
Σας αφήνω τώρα , διότι βλέπω από το παράθυρο στο δρόμο , μια κυρία με την οποία πολύ θα ήθελαν να "εκπορνευτούν" και πολλοί άγιοι πατέρες, πιστέψτε με.........Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2008, 09:44:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημέρα σε όλους

Θα ήθελα πολύ να μου δώσει κάποιος τον ακριβή ορισμό του όρου "πορνεία", ασφαλώς με την έννοια που χρησιμοποιεί η Ιερά Σύνοδος σε αυτή της την τοποθέτηση. Δε θέλω να αδικήσω εκ των προτέρων κάποια άποψη, παρότι εκ πρώτης ηχεί πολύ οπισθοδρομικά εξτρεμιστική. ΟΥΔΕΙΣ έχει το δικαίωμα να χαρακτηρίζει συμπολίτες του συλλήβδην με αυτό τον τρόπο, ακόμα και αν διαφωνεί με τη στάση τους, είναι απλά ρατσισμός. Εντούτοις, θα ήθελα από κάποιον σχετικό με τις εξελίξεις στην Εκκλησία να μου δώσει μία ερμηνεία αυτής της φράσης.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2008, 11:15:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe:Όμως, για κακή τους τύχη, η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΓΕΝΝΗΣΕ ΤΗΝ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ..

-Έτσι ακριβώς στην εκκλησία στη σύνοδο υπήρχαν 2 διαφορετικές απόψεις επί του θέματος! επικράτησε η μία και η μία προβλήθηκε! η άλληπου δεν επικράτησε ήταν η αντίθετη άποψη που έλεγε ότι δεν πρέπει η εκκλησία να αντιταθεί.

-Τι να έκανε η εκκλησία? να έλεγε ναι σε ένα σύμφωνο συμβίωσης? Δηλαδή περάστε ψεκάστε! σκουπίστε! τελειώσατε? Τη γυναίκα για άλλη μια φορά υπερασπίζει! Ο άντρας σηκώνεται και φεύγει! η ρετσινιά στη γυναίκα μένει! Έχετε ακούσει να λένε <<ά τον πουτάνο>>. <<ά την πουτάνα>> έτσι λένε όλοι! Οπότε μετά από μια συμβίωση μόλις την κάνει ο άντρας το φταίξιμο απευθείας πάει στη γυναίκα! έτσι δε γίνεται κάνω λάθος? Τι λέμε? τη χώρισε ο άνδρας της, ποιος ξερει!!!!!!!!!! σκεφτείτε τώρα με ένα απλό χαρτί χωρισμοί που έχουν να γίνουν!
-Αν λοιπόν ζυγίσουμε τα καλά και τα κακά! τα δεύτερα είναι πολύ περισσότερα! Από κει και έπειτα στα πλαίσια της δημοκρατίας όλοι οι φορείς μπορούν να πουν τη γνώμη τους!

-Να μην εκφράσει δηλαδή το σώμα της εκκλησίας την άποψή της? Δημοκρατία δεν έχουμε?

-Δεν αναφέρεται στις σχέσεις δεσμούς πριν το γάμο! Αναφέρεται στην ολκλήρωση-νομιμοποίηση αυτής της σχέσης! Το βλέπει λοιπόν <<ως πορνεία >> ένα χαρτί συμβόλαιο αντί για την <<Θεία ευλογία>>, που το παράξενο? να έλεγε δηλαδή τι? Ναι ζήστε όπως θέλετε! με μια υπεύθυνη δήλωση! με ένα sms! ΄.................έλα τώρα.......... λίγο σοβαρότητα! θα κάνουμε την τρίχα τριχιά?

-Οπότε Schwabe! το <<Σοβαρέψου συνεπώς.>> στον trexagireye! πρέπει να το οικιοποιηθείς!


ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2008, 11:25:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
«Πορνεία» η ελεύθερη συμβίωση λέει η Διαρκής Ιερά Σύνοδος
Οι μητροπολίτες χαρακτήρισαν το σύμφωνο «βόμβα στα θεμέλια της οικογένειας»

Με μια σκληρή ανακοίνωση, σε πολύ υψηλότερους τόνους από τις αρχικές δηλώσεις του Αρχιεπισκόπου κ. Ιερώνυμου, η Διαρκής Ιερά Σύνοδος αποδοκίμασε χθες το σύμφωνο ελεύθερης συμβίωσης.

Η Σύνοδος χαρακτήρισε «πορνεία» την ελεύθερη συμβίωση, αλλά και κάθε άλλη μη «συζυγική» σχέση, η οποία συστήνεται εκτός του ορθοδόξου τυπικού του γάμου. Αντιστοίχως, το σύμφωνο ελεύθερης συμβίωσης- σε περίπτωση νομοθετικής κατοχύρωσης και εφαρμογής του- χαρακτηρίζεται «καταστροφική βόμβα στα θεμέλια της χριστιανικής οικογένειας».

Η ομόφωνη αυτή απόφαση της Διαρκούς Ιεράς Συνόδου, σύμφωνα με τον εκπρόσωπο Τύπου, μητροπολίτη Θεσσαλονίκης κ. Ανθιμο, «είναι συνεπής με το πνευματικό περιεχόμενο της συμβίωσης που θέτει η διδασκαλία και το τυπικό της Εκκλησίας». Κάλεσε μάλιστα όσους πρόκειται να υπογράψουν σύμφωνο συμβίωσης, όταν τεθεί ως νόμος του κράτους, αλλά και όσους έχουν ήδη τελέσει πολιτικό γάμο «να τελέσουν θρησκευτικό γάμο όλοι, για να μη θεωρούνται πορνικά ζεύγη από την Εκκλησία».

Στο ανακοινωθέν της Συνόδου εκφράζεται «η ελπίδα και η ευχή να μην καταστεί νόμος του κράτους το εν λόγω νομοσχέδιο». Πάντως, σύμφωνα με συνεργάτες του Αρχιεπισκόπου, ο κ. Ιερώνυμος θα επιθυμούσε το ανακοινωθέν να είναι σε ηπιότερους τόνους.

Σύμφωνα με πληροφορίες, ο κ. Άνθιμος υπήρξε ο εμπνευστής και ο συντάκτης του ανακοινωθέντος, ακολουθώντας τις διατυπώσεις οι οποίες κυριάρχησαν ανάμεσα στους συνοδικούς Μητροπολίτες. Υπενθυμίζεται ότι ο μητροπολίτης Θεσσαλονίκης ήταν ο πρώτος ο οποίος είχε τοποθετηθεί δημόσια, χαρακτηρίζοντας το σύμφωνο ως «νομιμοποίηση της πορνείας και της ανηθικότητας».

Στην πιθανότητα να επιτραπεί η τέλεση πολιτικού γάμου και στα ομόφυλα ζευγάρια και στην αντίδραση της Εκκλησίας σε αυτό το ενδεχόμενο ο Μητροπολίτης Θεσσαλονίκης τόνισε χαρακτηριστικά ότι «θα τραβάμε τα μαλλιά μας αν θεσμοθετηθεί ο γάμος μεταξύ ομοφύλων», ενώ εξέφρασε και την προσωπική του- όπως είπε- ανησυχία για την ποιότητα των ηθικών αξιών και δυνάμεων της κοινωνίας, όταν όπως τόνισε «στη γειτονική Τουρκία πιέζονται οι κοπέλες να πηγαίνουν με μαντίλα στο Πανεπιστήμιο για να τηρηθούν οι εκεί θρησκευτικές αξίες, ενώ εδώ λειτουργούμε με διάφορες ενέργειες εις βάρος της χριστιανικής πίστεως».

ΤΟ ΒΗΜΑ 18.03.2008
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2008, 12:20:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί υπέρμαχοι της συμβίωσης και του πολιτικού γάμου
και όποιων άλλων συμβολαιογραφικών προτάσεων συμβίωσης
συγκατοίκησης και ότι άλλο…

Αυτά ( τα ανωτέρω)δεν έγιναν μόνο και μόνο για να προτείνουν την αντικατάσταση του θρησκευτικού γάμου;
Μιλάμε για την πρωτοτυπία και την ευθύτητα…
Αυτή η δημοκρατία ενάντια στον θρησκευτικό γάμο έχει πολύ πλάκα…

Η νομιμοποίηση της συμβίωσης ή η διάθεση για ένωση με τέκνα
και τα ανάλογα , δεν καλύπτεται από τον γάμο στην εκκλησία;
Καλύπτεται…
Αφού κάποιοι θέλουν να παντρευτούν, τι το κακό στο να το πράξουν;
Αλλά το θέμα είναι πως θα διώξουμε τον κόσμο από την εκκλησία και τα μυστήρια της θρησκείας, γιατί φίλοι μου και στο δημαρχείο, έχει τελετή των 100 ευρώ και τελετή των 500 ευρώ……

Εγώ προσωπικά το βλέπω ως προσβολή προς τον άνθρωπο, γιατί με αυτό τον τρόπο κάνω 5-6 συμβόλαια με αντίστοιχες κυρίες και περνάω καλά σαν μαχαραγιάς ,κυριολεκτικά…
Άρα μάλλον τις γυναίκες προσβάλει περισσότερο το νέο περιθώριο συμβιωτικής συγκατοίκησης…
Μόλις τη βαριέσαι λίγο ή σου γυαλίσει κάποια άλλη ,την ξεφορτώνεσαι και κάνεις νέο συμβόλαιο…
Μιλάμε για ΤΙΣ ηθικές αρχές με το ….Ε κεφαλαίο….
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2008, 12:54:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Schwabe:
Στην πιθανότητα να επιτραπεί η τέλεση πολιτικού γάμου και στα ομόφυλα ζευγάρια και στην αντίδραση της Εκκλησίας σε αυτό το ενδεχόμενο ο Μητροπολίτης Θεσσαλονίκης τόνισε χαρακτηριστικά ότι «θα τραβάμε τα μαλλιά μας αν θεσμοθετηθεί ο γάμος μεταξύ ομοφύλων»,

-E! τι γέλιο!
-Εσύ είσαι υπέρ του γάμου των ομοφιλοφίλων?
-Αν είσαι θέτω ερώτημα! εάν κάποιος θέλει να την πέσει στη θυληκιά! πως θα τη ξεχωρίσει? Γιατί σίγουρα ένας από τους 2 θα κάνει τη θυληκιά! (θα πρέπει να σκήψουμε και σε αυτό το πρόβλημα Schwabe!)

-trexagireve! όπως παλαιότερα έχει υποθεί! τι άλλο θα διαβάσουν τα ματάκια μας!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2008, 13:16:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και πάλι

Φίλε trexagireve γράφεις

quote:
Αγαπητοί υπέρμαχοι της συμβίωσης και του πολιτικού γάμου
και όποιων άλλων συμβολαιογραφικών προτάσεων συμβίωσης
συγκατοίκησης και ότι άλλο…

Εμένα που ανήκω στην κατηγορία των διεκδικητών της απόλυτης ελευθερίας έκφρασης των συναισθημάτων μου, χωρίς τυπικές διαδικασίες και χωρίς εκατέρωθεν δεσμεύσεις εκτός από αυτές που φυλάμε εγώ και η σύντροφός μου, που εντάσσομαι;
Δεν αρνούμαι το δικαίωμα της εκκλησίας να ορίζει τα της έννοιας του "γάμου". Αποτελεί ίδιον τελετουργικό και δικαίωμά της να το διαχειρίζεται κατά το δοκούν.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ όμως σε οποιονδήποτε να μου κάνει εμένα μάθημα για το πως θα αγαπήσω και το πως θα εκφράσω τα συναισθήματά μου. Μόνο η σύντροφός μου έχει το δικαίωμα να με κατηγορήσει επ' αυτού ή και να αποχωρήσει, πας άλλος αφορισμός είναι φασισμός και επιστρέφεται στο πολλαπλάσιο.

quote:
Η νομιμοποίηση της συμβίωσης ή η διάθεση για ένωση με τέκνα
και τα ανάλογα , δεν καλύπτεται από τον γάμο στην εκκλησία;

Δεν υπάρχει νομιμοποίηση στην αγάπη, υπάρχει μόνο εμπόριο. Αν επρόκειτο περί νομιμοποίησης, θα έπρεπε να γίνεται με ένα απλό "ναι" του αρμοδίου (ας πούμε ιερωμένου αν και όχι μόνο) και η αγάπη θα ήταν νόμιμη. Αναρρωτιέμαι όμως από πότε έγινε υποκείμενο νόμου (και φυσικά "με το αζημίωτο") το συναίσθημα!!!

quote:
Αφού κάποιοι θέλουν να παντρευτούν, τι το κακό στο να το πράξουν;

Καλά κάνουν και θα με βρουν σύμμαχό τους, αν θιχτεί το δικαίωμά τους αυτό. Ασυζητητί...

quote:
Αλλά το θέμα είναι πως θα διώξουμε τον κόσμο από την εκκλησία και τα μυστήρια της θρησκείας, γιατί φίλοι μου και στο δημαρχείο, έχει τελετή των 100 ευρώ και τελετή των 500 ευρώ……

Το θέμα είναι να έχουμε το δικαίωμα της επιλογής. Όταν καλείσαι να πληρώσεις έστω και ένα σεντ για κάτι, το περί ου ο λόγος δε λέγεται μυστήριο, δωρεά ή οτιδήποτε : λέγεται εμπόρευμα, ανεξαρτήτως κοστολόγησης. Ούτε το δικό μου πρόβλημα είναι αν το κόστος είναι 1, 5, 50, 500 ή 500.000 ευρώ. Το πρόβλημα μου είναι ότι εισάγουμε την έννοια της αποτίμησης σε μία συναισθηματική ένωση.

quote:
Εγώ προσωπικά το βλέπω ως προσβολή προς τον άνθρωπο, γιατί με αυτό τον τρόπο κάνω 5-6 συμβόλαια με αντίστοιχες κυρίες και περνάω καλά σαν μαχαραγιάς ,κυριολεκτικά…
Άρα μάλλον τις γυναίκες προσβάλει περισσότερο το νέο περιθώριο συμβιωτικής συγκατοίκησης…
Μόλις τη βαριέσαι λίγο ή σου γυαλίσει κάποια άλλη ,την ξεφορτώνεσαι και κάνεις νέο συμβόλαιο…
Μιλάμε για ΤΙΣ ηθικές αρχές με το ….Ε κεφαλαίο….

Καλά, αυτό θα μπορούσε να ισχύσει και για μία γυναίκα, μην το κάνουμε ιστορία... εντούτοις κι εμένα δε μου αρέσει αυτό το στυλ συμβολαίου, άλλωστε ούτε αυτό θα είναι τζάμπα, άρα είναι απλά ανταγωνιστική παροχή.
Φίλε europaios2, συμφωνώ με αυτό που λες για την απαράδεκτη λογική του μη "πούτανου" και της "πουτάνας". Ξέρεις πόθεν πηγάζει αυτή; μήπως από τη διαδεδομένη αρρωστημένη λογική του "ο άντρας αυτώνει" και "η γυναίκα αυτώνεται"; μήπως γιατί η συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων θεωρούν ακόμα και το ερωτικό σμίξιμο ως μάχη εξουσίας και όχι ως μορφή αγαπητικής προσφοράς; Ας διορθώσουμε λίγο την ευρύτερη άποψή μας για το ρόλο των φύλων, ας αφήσουμε τις kinky δράσεις, σκέψεις και πρακτικές μόνο για το χώρο και τη στιγμή του έρωτα και ας μην τις κάνουμε κτήμα και μόνιμο τρόπο σκέψης απέναντι στο άλλο φύλο και τότε θα ξεφύγουμε από τον όρο της "πουτάνας" στο σώμα. Γιατί από τέτοιους και τέτοιες στην ψυχή δε θα στερέψουμε ποτέ.
Τα σέβη μου.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2008, 13:21:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα είναι δυνατόν να γίνονται τέτοιες δηλώσεις εν έτη 2008? Έχω την αίσθηση, πως με αυτές τις δηλώσεις γυρνάμε πίσω στον μεσαίωνα

και στις εποχές της δυσιδαιμονίας.

Προσωπικά έχω κάνει πολιτικό γάμο και την γυναίκα μου την αγαπώ και την σέβομαι. Γιατί η εκκλησία να με θεωρεί πόρνο , εμένα και την

γυναίκα μου? Επειδή μόνο και μόνο δεν τέλεσα το μυστήριο στους κόλπους της? Είναι ανήθικο. Κανονικά θα έπρεπε να κάνω μηνυση

για συκοφαντική δυσφήμιση. Πως γνωρίζουν πράγματα για όλους εμάς? Μας χαρακτηρίζουν έτσι χωρίς να μας ξέρουν. Μπορεί να είμαι ο

πιο έντιμος και καλός άνθρωπος του κόσμου, το γνωρίζει αυτό?

Βέβαια θα μου πεις δεν σε ευλόγησε ο παπάς (ευτυχώς ο παπαρούπας δεν ευλογεί πλέον), λες και οι γάμοι οι θρησκευτικοί δεν έχουν

οδηγήσει σε διαζύγια. Με τα σημερινά δεδομένα, καλό είναι να συμβιώνεις πρώτα με τον άλλο ώστε να είσαι σίγουρος πως πραγματικά

ταιριάζεις πριν προχωρήσεις σε κάτι τόσο σημαντικό όπως είναι ο γάμος. Τώρα γιατί αυτό να θεωρείται ατιμία, δεν το καταλαβαίνω,

το θεωρώ άδικο.

Μην ξεχνάμε κιόλας, πως με την σημερινή οικονομική κρίση, πολλά νέα ζευγάρια αδυνατούν να ανταπεξέλθουν στα έξοδα ενός θρησκευτικού γάμου. Βάλε νυφικά, λουλούδια, εκκλησία, τραπέζια κλπ, βγαίνει ένα αξιοσέβαστο ποσόν. Συν του πόσα χρήματα χρειάζεσαι για το σπίτι. Είναι δυσβάσταχτα τα έξοδα.

Πιστεύω πως είναι και αυτός ένας παράγοντας που έχει οδηγήσει πολλούς νέους στον πολιτικό γάμο.

Βέβαια υπάρχουν και αυτοί που το κάνουν για να πάρουν κάποιο δάνειο. Αυτό είναι άλλη ιστορία. Ίσως γι' αυτό να φαίνεται τόσο

μεγάλη αύξηση στους πολιτικούς γάμους.

Και τέλος μία απορία. Ο Χριστός δεν ήταν που είχε πει "μην κρίνετε, ίνα μην κριθείτε" ?

Μάλλον η εκκλησία δυστυχώς έχει ξεχάσει τον λόγο του Κυρίου που υπηρετεί. Όχι βέβαια στο 100% εννοείται, μην τα ισοπεδώσουμε όλα.


Στο Βασίλειο Των Τυφλών, Ο Μονόφθαλμος ΒασιλεύειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2008, 13:31:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2:
«Έτσι ακριβώς στην εκκλησία στη σύνοδο υπήρχαν 2 διαφορετικές απόψεις επί του θέματος! επικράτησε η μία και η μία προβλήθηκε! η άλληπου δεν επικράτησε ήταν η αντίθετη άποψη που έλεγε ότι δεν πρέπει η εκκλησία να αντιταθεί.»

Έτσι σου μάθανε ότι είναι η δημοκρατία?

Θέματα που αφορούνε ΤΟΝ ΛΑΟ φίλτατε, και όχι ολίγα αραχνιασμένα μυαλά «κοντών ποιμένων», ΟΦΕΙΛΟΥΝΕ ΝΑ ΑΠΟΔΙΔΟΝΤΑΙ ΠΡΟΣ ΚΡΙΣΗ ΣΤΟΝ ΛΑΟ. Τότε, και μονάχα τότε μπορείς να ομιλείς για δημοκρατία.

Στην περίπτωση της εκκλησίας, απλά βρήκαν πρόσφορο έδαφος οι ακραίοι σκοταδιστές και έτριξαν τα δόνται στον φουκαρά νέο Αρχιεπίσκοπο. Γνωρίζω πολύ καλύτερα απο ότι μπορείς να φανταστείς αγαπητέ τα δεδομένα...

europaios2:
«Τι να έκανε η εκκλησία? να έλεγε ναι σε ένα σύμφωνο συμβίωσης? Δηλαδή περάστε ψεκάστε! σκουπίστε! τελειώσατε? Τη γυναίκα για άλλη μια φορά υπερασπίζει! Ο άντρας σηκώνεται και φεύγει! η ρετσινιά στη γυναίκα μένει! Έχετε ακούσει να λένε <<ά τον πουτάνο>>»

Το τι αποφασίζει μια ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ οφείλουνε ΟΛΟΙ ΝΑ ΣΕΒΟΝΤΑΙ. Φυσικά οφείλει να το σέβεται και η εκκλησία, η οποία και απο το ίδιο το δημόσιο ΤΡΕΦΕΤΑΙ αλλά και η ίδια της η εκκλησία ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ, ΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ ΜΕ ΑΛΛΑ ΛΟΓΙΑ!!

Συνεπώς, ΓΙΑ ΠΟΙΑ «ΕΚΚΛΗΣΙΑ» ΟΜΙΛΕΙΣ??

Όσο για τα της γυναίκας δικαιώματα, άστο καλύτερα, διότι ένεκα της χριστιανοσύνης φέρει η γυναίκα την αμαρτία του μήλου (!), ένακα της χριστιανοσύνης τιμάται τόσο που..........δεν δικαιούται ούτε το Ιερό να διαβεί αλλά ούτε ιερωμένη να γίνει, ούτε καν να βουτήξει για τον σταυρό!!!!

Μιλάς εσύ βρε για την «προστασία της γυναίκας»? Καθόλου ντροπή δεν έχετε?

europaios2:
«Να μην εκφράσει δηλαδή το σώμα της εκκλησίας την άποψή της? Δημοκρατία δεν έχουμε?»

ΕΚΚΛΗΣΙΑ είναι Ο ΛΑΟΣ και όχι οι ολίγοι ιεράρχες. Και εάν ρωτήσεις τον λαό για το τι θέλει και τι όχι, μόνο τότε μπορείς να πεις ότι «εκφράστηκε το σώμα της εκκλησίας». Το πιάνεις?

europaios2:
«Αν είσαι θέτω ερώτημα! εάν κάποιος θέλει να την πέσει στη θυληκιά! πως θα τη ξεχωρίσει? Γιατί σίγουρα ένας από τους 2 θα κάνει τη θυληκιά! (θα πρέπει να σκήψουμε και σε αυτό το πρόβλημα Schwabe!)»

Καιρός να αρχίσεις να σκέφτεσαι σοβαρότερα φίλτατε, δεν νομίζεις?

Το ποιός θα παριστάνει την «θυληκιά» και ποιός όχι, αυτό ας το αφήσουμε σε όσους θελήσουνε να συμβιώσουνε, καθώς δεν είναι κανενός θέμα το τι κάνει και τι δεν κάνει κάποιος πολίτης στο κρεβάτι του!

Εσύ, εκτός απο τις «γωνίες θέασης» του εκάστοτε κρεβατιού, κοίτα το όλο και όχι το μερικό.

Δες λοιπόν τα χάλια του (σκοταδιστικού) θρησκευτικού κατεστημένου, και άσε τα των κρεβατιών σε όσους σε αυτά βρίσκονται.

Συνεπώς, κοίτα να σοβαρευτείς..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2008, 14:24:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kostakis:
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ όμως σε οποιονδήποτε να μου κάνει εμένα μάθημα για το πως θα αγαπήσω και το πως θα εκφράσω τα συναισθήματά μου. Μόνο η σύντροφός μου έχει το δικαίωμα να με κατηγορήσει επ' αυτού ή και να αποχωρήσει, πας άλλος αφορισμός είναι φασισμός και επιστρέφεται στο πολλαπλάσιο

-Όχι φίλε δεν απαγορεύονται τα μαθήματα! η επιβολή τους απαγορεύεται!
-Η κριτική είναι προιόν ελευθερίας!
-Γιατί αν το θέτεις έτσι απαγορεύεται να γίνεται κριτική και στην εκκλησία! παρά μόνο από τους πιστούς!
quote:
kostakis:
Δεν υπάρχει νομιμοποίηση στην αγάπη, υπάρχει μόνο εμπόριο. Αν επρόκειτο περί νομιμοποίησης, θα έπρεπε να γίνεται με ένα απλό "ναι" του αρμοδίου (ας πούμε ιερωμένου αν και όχι μόνο) και η αγάπη θα ήταν νόμιμη. Αναρρωτιέμαι όμως από πότε έγινε υποκείμενο νόμου (και φυσικά "με το αζημίωτο") το συναίσθημα!!!

-Κάνεις λάθος μεγάλο! το μυστήριο, είναι ένα απλό ναι?
-Το εμπόριο σίγουρα ανθεί στις τάξεις της εκκλησίας!,

-Το 1995 μόνο στα χέρια δεν ήρθα με τον παπά στην Αγία Αναστασία (αν δεν κανω λάθος!)στον Περισσό όταν ως κουμπάρος μου ζητήθηκε τότε το ποσό των 20.000 από τον παπά προκειμένου να γίνει το μυστήριο! εξαιτίας της μάνας μου ο παπάς γλίτωσε <<το στηλιάρι>> και του έδωσα 12.000 κι αυτό με χίλια ζόρια εξαιτίας πιέσεων από συνευρισκόμενους!

-Το 2004 παντρεύτηκα στο ναό του Απ. Παύλου στην Κόρινθο! ο παπάς όχι μόνο δε ζήτησε αλλά αρνήθηκε να πάρει χρήματα και ο κουμπάρος μου από μόνος του έριξε στο παγκάρι έτσι για την εκκλησία.

-Συμφωνώ απόλυτα με την τελευταία παράγραφο!

Φίλε seirios12a έχεις δίκιο! και συμβόλαιο να κάνουν δεν είναι σίγουρα πόρνοι! Ο πόρνος βρίσκεται παντού!
-Η εκκλησία για μένα θα έπρεπε να διαφωνήσει αλλά με άλλη διατύπωση!
-Ευτυχώς υπήρχε και άλλη άποψη που μπορεί να μειοψίφησε αλλά στα πλαίσια της δημοκρατίας ειπώθηκε!

quote:
Schwabe:
Έτσι σου μάθανε ότι είναι η δημοκρατία?

Θέματα που αφορούνε ΤΟΝ ΛΑΟ φίλτατε, και όχι ολίγα αραχνιασμένα μυαλά «κοντών ποιμένων», ΟΦΕΙΛΟΥΝΕ ΝΑ ΑΠΟΔΙΔΟΝΤΑΙ ΠΡΟΣ ΚΡΙΣΗ ΣΤΟΝ ΛΑΟ. Τότε, και μονάχα τότε μπορείς να ομιλείς για δημοκρατία.

Στην περίπτωση της εκκλησίας, απλά βρήκαν πρόσφορο έδαφος οι ακραίοι σκοταδιστές και έτριξαν τα δόνται στον φουκαρά νέο Αρχιεπίσκοπο. Γνωρίζω πολύ καλύτερα απο ότι μπορείς να φανταστείς αγαπητέ τα δεδομένα...



-Oρίστε?..........
quote:
Schwabe:
Το τι αποφασίζει μια ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ οφείλουνε ΟΛΟΙ ΝΑ ΣΕΒΟΝΤΑΙ. Φυσικά οφείλει να το σέβεται και η εκκλησία, η οποία και απο το ίδιο το δημόσιο ΤΡΕΦΕΤΑΙ αλλά και η ίδια της η εκκλησία ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ, ΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ ΜΕ ΑΛΛΑ ΛΟΓΙΑ!!

Συνεπώς, ΓΙΑ ΠΟΙΑ «ΕΚΚΛΗΣΙΑ» ΟΜΙΛΕΙΣ??

Όσο για τα της γυναίκας δικαιώματα, άστο καλύτερα, διότι ένεκα της χριστιανοσύνης φέρει η γυναίκα την αμαρτία του μήλου (!), ένακα της χριστιανοσύνης τιμάται τόσο που..........δεν δικαιούται ούτε το Ιερό να διαβεί αλλά ούτε ιερωμένη να γίνει, ούτε καν να βουτήξει για τον σταυρό!!!!

Μιλάς εσύ βρε για την «προστασία της γυναίκας»? Καθόλου ντροπή δεν έχετε?



-Ορίστε?????
quote:
Schwabe:
ΕΚΚΛΗΣΙΑ είναι Ο ΛΑΟΣ και όχι οι ολίγοι ιεράρχες. Και εάν ρωτήσεις τον λαό για το τι θέλει και τι όχι, μόνο τότε μπορείς να πεις ότι «εκφράστηκε το σώμα της εκκλησίας». Το πιάνεις?

-Ορίστε???????

quote:
europaios2:
«Αν είσαι θέτω ερώτημα! εάν κάποιος θέλει να την πέσει στη θυληκιά! πως θα τη ξεχωρίσει? Γιατί σίγουρα ένας από τους 2 θα κάνει τη θυληκιά! (θα πρέπει να σκήψουμε και σε αυτό το πρόβλημα Schwabe!)»

Schwabe:
Καιρός να αρχίσεις να σκέφτεσαι σοβαρότερα φίλτατε, δεν νομίζεις?

Το ποιός θα παριστάνει την «θυληκιά» και ποιός όχι, αυτό ας το αφήσουμε σε όσους θελήσουνε να συμβιώσουνε, καθώς δεν είναι κανενός θέμα το τι κάνει και τι δεν κάνει κάποιος πολίτης στο κρεβάτι του!

Εσύ, εκτός απο τις «γωνίες θέασης» του εκάστοτε κρεβατιού, κοίτα το όλο και όχι το μερικό.

Δες λοιπόν τα χάλια του (σκοταδιστικού) θρησκευτικού κατεστημένου, και άσε τα των κρεβατιών σε όσους σε αυτά βρίσκονται.

Συνεπώς, κοίτα να σοβαρευτείς..



-Ορίστε?????? Άντε γεια...........


ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2008, 15:27:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2:
«Ορίστε?????? Άντε γεια...........»

Όποιος δεν έχει τι να πει, απλά πετάει ένα «ορίστε».

Η νομίζεις ότι η έωλη σου επιχειρηματολογία περί «προστασίας της γυναίκας» ή περί «απόφασης του σώματος της εκκλησίας» πείθει έστω και έναν λογικά σκεπτόμενο Έλληνα πολίτη?

Άλλη φορά λοιπόν να σκέφτεσαι πριν μπλέξεις έννοιες ασύμβατες μεταξύ τους.

Ο νοών νοείτω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2008, 17:56:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω την εντύπωση ότι αποκρύπτοναι κάποια πράγματα από το όλο σκηνικό.

Έψαξα λίγο για να δω περί τίνος πρόκειται και βρήκα κάτι που, αν θέλετε, μπορούμε να συζητήσουμε.


Η Εκκλησία για ένα «μυστήριο»... εκτός γάμου
Η «ήπια» στάση του Αρχιεπισκόπου Ιερωνύμου και τα «περί διαστροφών» του Πειραιώς Σεραφείμ

Του Νικου Παπαχρηστου

Στις αρχές της δεκαετίας του ’80 η Ιεραρχία της Εκκλησίας και χιλιάδες πιστοί βρέθηκαν αντιμέτωποι με τον πολιτικό γάμο. Περίπου δύο δεκαετίες αργότερα η Ελλαδική Εκκλησία έδωσε «τη μάχη των ταυτοτήτων», ακολούθησε η αντίδρασή της για την αποτέφρωση των νεκρών και τώρα στο στόχαστρο πολλών μητροπολιτών βρίσκεται το «σύμφωνο συμβίωσης». Η πιο σκληρή κριτική ασκείται από τον μητροπολίτη Πειραιώς κ. Σεραφείμ, ο οποίος μεταξύ άλλων θίγει και το ζήτημα γάμων μεταξύ ομοφυλοφίλων μιλώντας για «παρανοϊκές καταστάσεις» και διαφόρων τύπων διαστροφές... Στον αντίποδα, η προσεκτικά διατυπωθείσα θέση του Αρχιεπισκόπου Ιερωνύμου για το «σύμφωνο συμβίωσης» και τα περί «σεβασμού των ανθρώπων που θέλουν κάτι διαφορετικό από αυτό που θέλει η Εκκλησία».

Προλειαίνει το έδαφος

«Το να περάσει ένας άλλος τύπος “γάμου” με συμβολαιογραφική πράξη δεν αντιλαμβάνομαι πώς μπορεί να εξυπηρετήσει τις όποιες υφιστάμενες ανάγκες, εάν υφίστανται, παρά μόνο για να προλειάνει το έδαφος ώστε να περάσει στο επόμενο στάδιο που είναι αυτός ο υπεράνω κάθε λογικής “γάμος” μεταξύ ομοφυλοφίλων» υποστηρίζει ο Μητροπολίτης Φιλίππων κ. Προκόπιος, εκφράζοντας την προσωπική του άποψη, αφού όπως εξηγεί την επίσημη θέση της Εκκλησίας θα καθορίσει η Διαρκής Ιερά Σύνοδος που θα συνεδριάσει αύριο στη Μονή Πετράκη.

«Δεν μπορώ να δεχθώ άλλο τύπο γάμου πέραν του θρησκευτικού για εκείνους που θρησκεύουν και του πολιτικού που επιλύει τα οποιαδήποτε προβλήματα», τονίζει στην «Κ» ο κ. Προκόπιος και συνεχίζει: «Οι διακονούντες την Εκκλησία έχουν κάθε λόγο μέσα στο πλαίσιο της χριστιανικής παραδόσεως και της ηθικής να είναι επιφυλακτικοί απέναντι σε αυτές τις ρυθμίσεις που δυσκολεύεται να βρει κάποιος τον λόγο που τις υπαγορεύει».

Παρανοϊκές συζητήσεις

Δεν είναι όμως μόνο ο κ. Προκόπιος που θεωρεί ότι το «σύμφωνο συμβίωσης» ενδεχομένως να αποτελεί το πρώτο βήμα για τη νομιμοποίηση των σχέσεων των ομοφυλόφιλων ζευγαριών. Πολλοί αρχιερείς, αλλά και απλοί ιερείς ανησυχούν πως η προωθούμενη ρύθμιση δημιουργεί αυτές τις προϋποθέσεις.

«Με προβληματίζει και με υποψιάζει αυτή η πρόθεση, η οποία δεν μπορεί να είναι τόσο απλή», σημειώνει ο μητροπολίτης Πειραιώς κ. Σεραφείμ, 52 ετών, και με ένα «κρεσέντο» που σίγουρα θα προκαλέσει αντιδράσεις προσθέτει: «Οι συζητήσεις που γίνονται για σύμφωνο συμβίωσης ομοφυλοφίλων και άλλων τέτοιων ψυχοπαθολογικών καταστάσεων νομίζω ότι είναι τόσο παρανοϊκές που μόνο άνθρωποι που στερούνται τον κοινό νου μπορούν να τα εισηγούνται και να τα σκέπτονται. Το εξομοιώνω με το να έρθει η πολιτεία και να περιβάλει με νομικό κύρος κάθε ψυχοσωματική και ψυχοπαθολογική εκτροπή. Με αυτό το σκεπτικό θα μπορούσαν να ζητήσουν τη νομιμοποίηση του σαδομαζοχισμού, της ουρολαγνείας, της κοπρολαγνείας, της παιδοφιλίας, της νεκροφιλίας και δεν ξέρω ποιας άλλης ανισορροπίας και ψυχασθένειας, η οποία δεν μπορεί να γίνει αποδεκτή».

Θα πρέπει πάντως να σημειωθεί πως ο αρμόδιος υπουργός κ. Σωτ. Χατζηγάκης έκανε σαφές πως η ρύθμιση δεν αφορά ζευγάρια ομοφυλοφίλων, αλλά έχει ως στόχο τη διευθέτηση κοινωνικών ζητημάτων που προκύπτουν από μια ελεύθερη σχέση.

«Δεν πιστεύω ότι θα λυθούν έτσι προβλήματα διαπροσωπικών σχέσεων. Θα εμπλακούν περισσότερο. Από την άλλη, η οικογένεια τα τελευταία χρόνια κλυδωνίζεται και δεν πρέπει να έρθει και αυτό να συντελέσει περισσότερο να διαλυθεί αυτός ο θεσμός. Φρονώ πως η κυβέρνηση δεν πρέπει επ’ ουδενί να προχωρήσει σε αυτή την ρύθμιση», υποστηρίζει ο μητροπολίτης Φλωρίνης κ. Θεόκλητος.

Σημαντική μερίδα της Ιεραρχίας εκτιμά πως παρά τις περί του αντιθέτου διαβεβαιώσεις του υπουργείου Δικαιοσύνης η προωθούμενη ρύθμιση θα πλήξει καίρια τον θεσμό του γάμου και κυρίως τον θεσμό της οικογένειας. «Την απόφαση δύο ανθρώπων να συμβιώσουν απλά και ερωτικά η Εκκλησία την ανήγαγε σε μυστήριο και όρισε εγγυητή τον ίδιο τον Χριστό. Πέραν λοιπόν της ιερολογίας του μυστηρίου του γάμου, η Εκκλησία δεν μπορεί να δεχθεί ούτε τον πολιτικό γάμο, που για εμάς δεν είναι γάμος, αλλά ούτε και τη συμβολαιογραφική πράξη που ονομάζουν σύμφωνο συμβίωσης», τονίζει ο μητροπολίτης Αλεξανδρουπόλεως κ. Ανθιμος.

«Το ζήτημα δεν είναι η επιβολή κάποιας χριστιανικής ηθικής αλλά η ουσιώδης μετοχή του ανθρώπου στη ζωή του Θεού. Οτιδήποτε αποκλίνει από τον θειότατο σκοπό της θεώσεως του ανθρωπίνου προσώπου η Εκκλησία το καταδεικνύει ως τρόπο που οδηγεί στον θάνατο. Συνεπώς, το συμβόλαιο συμβιώσεως είναι μια άτεχνη και εσφαλμένη προσπάθεια του αρμόδιου υπουργού να επικαλύψει με νομικό κάλυμμα μια αστάθεια του ανθρωπίνου προσώπου και έναν εκχυδαϊσμό του μεγαλειώδους σχεδίου του Θεού για την επίτευξη της ανθρώπινης προοπτικής μέσα από το μυστήριο του γάμου. Η οικογένεια και μόνο αυτή είναι το κύτταρο του κοινωνικού συνόλου» συμπληρώνει ο μητροπολίτης Πειραιώς κ. Σεραφείμ.

Η θέση της Διαρκούς Ιεράς Συνόδου

Ποια όμως θα είναι η στάση της Διαρκούς Ιεράς Συνόδου; Ο Αρχιεπίσκοπος κ. Ιερώνυμος πρόκειται να ενημερώσει τους συνοδικούς αρχιερείς για τη συζήτηση που είχε με τον υπουργό Δικαιοσύνης αναφορικά με την εν λόγω ρύθμιση. Ενας από τους συνοδικούς αρχιερείς ο οποίος αναμένεται να εκφράσει την αντίθεσή του είναι ο Θεσσαλονίκης κ. Ανθιμος, ο οποίος από την πρώτη στιγμή έκανε λόγο για «νομιμοποίηση της πορνείας και της ανηθικότητας».

Πληροφορίες ωστόσο αναφέρουν πως η ΔΙΣ θα τοποθετηθεί «με ήπιο αλλά σαφή λόγο» υπενθυμίζοντας τις αρχές και τους κανόνες που οφείλουν να ακολουθούν οι ορθόδοξοι πιστοί.

«Η Εκκλησία έχει υποχρέωση να εμπεδώνει τα μυστήριά της όπως ο γάμος. Η πολιτεία που έχει τη δυνατότητα να νομοθετεί, ας αναλάβει τις ευθύνες της και ας εισπράξει όλα εκείνα που της ανήκουν από την κοινωνική αναταραχή η οποία ασφαλώς και θα δημιουργηθεί όχι χάριν υπαρκτών αναγκών αλλά χάριν των αναγκών της ελάχιστης μειοψηφίας», σημειώνει ο μητροπολίτης Φιλίππων.

Σε αντίσταση καλεί τους πιστούς ο μητροπολίτης Πειραιώς. «Αντίσταση πρέπει να κάνει κάθε εχέφρων άνθρωπος σε όλη αυτήν την επερχόμενη δεινή καταιγίδα, που θέλει να πλήξει την ελευθερία του ανθρωπίνου προσώπου», τονίζει ο κ. Σεραφείμ.

Πηγή: http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_100083_16/03/2008_262847


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2008, 23:38:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επιτέλους!!
Ανάστα ο Κύριος!!!!

Θα σταματήσουν πλέον να λένε μόνο τις γυναίκες πόρνες!
Τώρα - και με της εκκλησιάς τη βούλα - θα μετέχουμε και τα δύο φύλα εξ' ίσου στην πορνεία!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2008, 00:54:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαβάζοντας τις θέσεις της Δ.Ι.Σ. αναρωτιέμαι γιατί τόσο απλά πράγματα είναι τόσο δυσνόητα μερικές φορές.

Ο γάμος είναι μία νομική πράξη. Ανεξάρτητα από το είδος του (θρησκευτικός, πολιτικός, ορθόδοξος, καθολικός, μουσουλμανικός, βουδιστικός), ο γάμος είναι μία διαδικασία που διέπεται από τις διατάξεις του Αστικού Κώδικα και υπεύθυνη για την καταχώρησή του, τη λύση του και τα λοιπά θέματα που το διέπουν αρμόδια είναι η πολιτεία.

Για να ισχύσει ένας γάμος απαιτείται επικύρωση από την πολιτεία και για να λυθεί απαιτείται δικαστική απόφαση ανεξάρτητα από το είδος του (μοναδική εξαίρεση αποτελούν οι γάμοι των μουσουλμάνων της Θράκης, για τους οποίους ο μουφτής έχει και δικαστική εξουσία κατά το ισλαμικό δίκαιο, οι αποφάσεις του όμως πρέπει επίσης να επικυρωθούν από τις ελληνικές δικαστικές αρχές).

Επειδή από τη συμβίωση (εντός ή εκτός γάμου) προκύπτουν πρακτικά προβλήματα, σοβαρά ή λιγότερο σοβαρά (π.χ. φορολογικές καταστάσεις, αναγνώριση παιδιών, κτλ.) η πολιτεία δεν κάνει τίποτε άλλο παρά να προσπαθεί να δώσει λύση στα προβλήματα αυτά που αποτελούν απτή πραγματικότητα, αναθεωρώντας και εμπλουτίζοντας το νομικό πλαίσιο ώστε να αντιμετωπίσει μια ήδη υπάρχουσα κατάσταση.

Από την άλλη η Εκκλησία κακώς παρεμβαίνει για τον πολύ απλό λόγο ότι η προς συζήτηση νομοθετική ρύθμιση δεν αφορά χριστιανούς. Είναι γνωστό πως όλοι οι χριστιανοί, ακολουθώντας τον 4ο κανόνα του Γρηγορίου Νύσσης (περί πορνείας και μοιχείας) και τον 25ο του Μεγάλου Βασιλείου (περί προγαμιαίων σχέσεων) δεν έχουν προγαμιαίες σχέσεις, πολύ δε περισσότερο δεν συμβιώνουν χωρίς γάμο. Αρα ο νόμος δεν απευθύνεται σ'αυτούς.

Θα μπορούσε να επέμβει (η εκκλησία) αν ο νόμος την υποχρέωνε να δέχεται τη συμβίωση ως ισάξια του θρησκευτικού γάμου, αλλά κάτι τέτοιο δε συμβαίνει.

Αλλωστε, το 98% του ελληνικού λαού δεν έχει προγαμιαίες σχέσεις (ως χριστιανοί ορθόδοξοι) και άρα ο νόμος γίνεται για να ρυθμίσει τα σχετικά θέματα μιας πολύ μικρής μειονότητας του 2% (γνωστοί και ως πόρνοι και πόρνες) που έχουν προγαμιαίες σχέσεις και ενίοτε συμβιώνουν χωρίς γάμο.

Αρα, κακώς γίνεται όλη αυτή η φασαρία...


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2008, 02:04:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:

Αλλωστε, το 98% του ελληνικού λαού δεν έχει προγαμιαίες σχέσεις (ως χριστιανοί ορθόδοξοι) και άρα ο νόμος γίνεται για να ρυθμίσει τα σχετικά θέματα μιας πολύ μικρής μειονότητας του 2% (γνωστοί και ως πόρνοι και πόρνες) που έχουν προγαμιαίες σχέσεις και ενίοτε συμβιώνουν χωρίς γάμο.

Αρα, κακώς γίνεται όλη αυτή η φασαρία...









Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2008, 08:22:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Από την άλλη η Εκκλησία κακώς παρεμβαίνει για τον πολύ απλό λόγο ότι η προς συζήτηση νομοθετική ρύθμιση δεν αφορά χριστιανούς. Είναι γνωστό πως όλοι οι χριστιανοί, ακολουθώντας τον 4ο κανόνα του Γρηγορίου Νύσσης (περί πορνείας και μοιχείας) και τον 25ο του Μεγάλου Βασιλείου (περί προγαμιαίων σχέσεων) δεν έχουν προγαμιαίες σχέσεις, πολύ δε περισσότερο δεν συμβιώνουν χωρίς γάμο. Αρα ο νόμος δεν απευθύνεται σ'αυτούς.

macedon


Macedon , αυτό .....είναι χτύπημα κάτω από τη ζώνη !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2008, 08:39:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Φίλε europaios2 γράφεις

quote:
-Όχι φίλε δεν απαγορεύονται τα μαθήματα! η επιβολή τους απαγορεύεται!
-Η κριτική είναι προιόν ελευθερίας!
-Γιατί αν το θέτεις έτσι απαγορεύεται να γίνεται κριτική και στην εκκλησία! παρά μόνο από τους πιστούς!

Για θέματα καρδιάς και ανθρώπινων σχέσεων έχω μάθει τα βασικά εδώ και πολύ καιρό. Τώρα με ενδιαφέρει μόνο η πρακτική, χόρτασα από θεωρίες.
Όσο για την κριτική στην εκκλησία, σου έχω πει τη γνώμη μου. Για θέματα που άπτονται του οίκου της, φυσικά και απαγορεύεται η κριτική, ιδίως από τους μη πιστούς. Ισχύει όμως και το ακριβώς αντίστροφο, σωστά;

quote:
Κάνεις λάθος μεγάλο! το μυστήριο, είναι ένα απλό ναι?

Δεν κάνω λάθος, φίλε μου. Το μυστήριο είναι μυστήριο, θεσμός της εκκλησίας, σεβαστό από μέρους μου και μέρος της ορθόδοξης ζωής και πίστης. Η ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗ του συναισθήματος όμως δεν είναι μυστήριο (εκτός αν οι συμβίοι επιλέξουν τη μυστηριακή, συγχώρεσέ μου την έκφραση, μορφή βεβαίωσης), στην πραγματικότητα είναι κενό γράμμα. Για μένα προσωπικά, το μυστήριο είναι ακριβώς η αγαπητική σχέση μεταξύ δύο ανθρώπων, που δε χρειάζεται παρά μόνο τη δική τους νομιμοποίηση στη ζωή. Για να σου φέρω ένα παράδειγμα, για μένα (εν αντιθέσει με τη συντριπτική πλειοψηφία) στις περιπτώσεις ζευγαριών που "κλέβονταν", η νομιμοποίηση δεν ερχόταν με το γάμο, αλλά με την ανάγκη των ανθρώπων να κάνουν το παν για να είναι μαζί.
Για το θέμα των χρημάτων, δε διαφωνώ ότι σε όλες τις κατηγορίες επαγγελμάτων ή λειτουργημάτων υπάρχουν και οι φωτεινές εξαιρέσεις. Και θεωρώ δεδομένο τέτοιες να υπάρχουν και μέσα στην Εκκλησία, λίγες όπως λίγες είναι και στο γενικό σύνολο (μας έχει φάει η λατρεία του χρήματος σαν ανθρώπους, κληρικούς και πολίτες).
Φίλε Ψηλέ, δεν είμαι υπέρ του γάμου ομοφυλοφίλων, όπως δεν είμαι και υπέρ της άποψης να ορίζεται ο πολιτικός γάμος ως γάμος. Θεωρώντας (ορθά; λαθεμένα; δε γνωρίζω) την έννοια "γάμος" ως μυστηριακό στοιχείο της εκάστοτε θρησκείας, νομίζω ότι κάθε πολιτική ένωση θα έπρεπε να ορίζεται διαφορετικά. Φυσικά τα μη θρησκευτικά δικαιώματα, θα πρέπει να είναι ίδια. Για το θέμα των ομοφυλοφίλων εν γένει, δεν είναι σίγουρα το θεωρούμενο "κατά φύσιν", αλλά είναι ανθρώπινη επιλογή, την οποία σέβομαι, στο βαθμό που δεν προβάλλεται διαφημιστικά (όπως στις μέρες μας), δεν προτυποποιείται και δεν ενοχλεί τους μη ενταγμένους. Σίγουρα όμως δεν υπάρχει για μένα η έννοια του γάμου ομοφυλοφίλων.
Κάπου αναφέρεται ότι

quote:
Οι συζητήσεις που γίνονται για σύμφωνο συμβίωσης ομοφυλοφίλων και άλλων τέτοιων ψυχοπαθολογικών καταστάσεων νομίζω ότι είναι τόσο παρανοϊκές που μόνο άνθρωποι που στερούνται τον κοινό νου μπορούν να τα εισηγούνται και να τα σκέπτονται. Το εξομοιώνω με το να έρθει η πολιτεία και να περιβάλει με νομικό κύρος κάθε ψυχοσωματική και ψυχοπαθολογική εκτροπή. Με αυτό το σκεπτικό θα μπορούσαν να ζητήσουν τη νομιμοποίηση του σαδομαζοχισμού, της ουρολαγνείας, της κοπρολαγνείας, της παιδοφιλίας, της νεκροφιλίας και δεν ξέρω ποιας άλλης ανισορροπίας και ψυχασθένειας, η οποία δεν μπορεί να γίνει αποδεκτή

Διαφωνώ με το σκεπτικό. Ο σαδομαζοχισμός (ως επιλογή των συμμετεχόντων και όχι καταναγκασμός), η ουρολαγνεία και η κοπρολαγνεία δε στερούνται τυπικής νομιμότητας, ίσως στερούνται της ευρέως αποδεκτής λογικής. Δε χρειάζονται όμως νομιμοποίηση. Αντίθετα, η παιδοφιλία, η νεκροφιλία (και συμπληρώνω και η κτηνοβασία) δεν αποτελούν ελεύθερες επιλογές ΟΛΩΝ των συμμετεχόντων, συνεπώς αποτελούν υποκείμενο νομιμότητας και ασφαλώς θα πρέπει η πολιτεία να τις διώκει ποινικώς. Καλό πάντως είναι να μη βάζουμε στο ίδιο καζάνι όλα τα "βίτσια", μερικά είναι δικαίωμα του ζευγαριού και κανείς δε δικαιούται να τα περιορίσει.

quote:
Πέραν λοιπόν της ιερολογίας του μυστηρίου του γάμου, η Εκκλησία δεν μπορεί να δεχθεί ούτε τον πολιτικό γάμο, που για εμάς δεν είναι γάμος, αλλά ούτε και τη συμβολαιογραφική πράξη που ονομάζουν σύμφωνο συμβίωσης

Συμφωνώ με την τοποθέτηση.
Φίλη Αμαλία, εξήγησα σε προηγούμενο μήνυμα γιατί η πορνεία (ως έννοια) είναι - κακώς - συνυφασμένη με το θηλυκό γένος. Όσο για την ισότητα, μου αρέσει το χιούμορ σου!!!
Φίλε macedon, αφού προκαταβολικά εξάρω τη δυνατότητα να γίνεσαι ευγενικά καυστικός σε κάποιες περιπτώσεις, θα συμπληρώσω ότι

quote:
Θα μπορούσε να επέμβει (η εκκλησία) αν ο νόμος την υποχρέωνε να δέχεται τη συμβίωση ως ισάξια του θρησκευτικού γάμου, αλλά κάτι τέτοιο δε συμβαίνει. ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΧΙ ΕΝΤΟΣ ΤΩΝ ΚΟΛΠΩΝ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ. ΆΡΑ Η ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΔΕΝ ΠΑΡΕΜΒΑΙΝΕΙ ΣΤΑ "ΧΩΡΑΦΙΑ" ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ. ΑΠΛΟ.

Αυτα προς το παρόν. Θα επανέλθω.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2008, 09:09:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Από την άλλη η Εκκλησία κακώς παρεμβαίνει για τον πολύ απλό λόγο ότι η προς συζήτηση νομοθετική ρύθμιση δεν αφορά χριστιανούς. Είναι γνωστό πως όλοι οι χριστιανοί, ακολουθώντας τον 4ο κανόνα του Γρηγορίου Νύσσης (περί πορνείας και μοιχείας) και τον 25ο του Μεγάλου Βασιλείου (περί προγαμιαίων σχέσεων) δεν έχουν προγαμιαίες σχέσεις, πολύ δε περισσότερο δεν συμβιώνουν χωρίς γάμο. Αρα ο νόμος δεν απευθύνεται σ'αυτούς.

-O νόμος ενός κράτους αφορά όλους μας, όπως και την εκκλησία! δε θα αφορούσε την εκκλησία εάν ήταν εκτός επικρτείας.
-Ο ψηλός νομίζω ότι έδωσε τις κατάλληλες εξηγήσεις. Αλλά όπως πάντα πέφτουν στο κενό! για όσους έχουν ως μόνο στόχο τη συκοφαντία και τίποτα άλλο!
-Για του λόγου το αληθές αν πω τι λέτε για την απόφαση της εκκλησίας να δώσει 35.000.000€ σε φτωχές οικογένειες! κάποιες τοποθετήσεις θα είναι του στυλ! <<άλλο θέμα έχουμε>>
-Για το θέμα λοιπόν! επειδή η εκκλησία από Σεραφείμ εποχή και μετά! είναι ενας ζωντανός οργανισμός! επιβάλεται να τοποθετήται σε θέματα κοινωνικά! εκτός και <<αν κάποιοι>> θέλουν να τη φιμώσουν!

-Όσοι δε θέλουν θρησκευτικό γάμο! έχουν την επιλογή του πολιτικού! οποίος ρυθμίζει όλα τα θέματα! Με ένα απλό συμβόλαιο.......... χάνεται καθε έννοια σεβασμού της ανθρώπινης συμβίωσης η οποία μετατρέπεται στο ηθικό! πλέον.. <<περάστε ψεκάστε σκουπίστε τελειώσατε!>>

-Αυτό έλειπε να μετατραπεί σε άβουλο νεκρό οργανισμό όπως την είχε καταντήσει ο Σεραφείμ.

quote:
macedon:
Ο γάμος είναι μία νομική πράξη. Ανεξάρτητα από το είδος του (θρησκευτικός, πολιτικός, ορθόδοξος, καθολικός, μουσουλμανικός, βουδιστικός), ο γάμος είναι μία διαδικασία που διέπεται από τις διατάξεις του Αστικού Κώδικα και υπεύθυνη για την καταχώρησή του, τη λύση του και τα λοιπά θέματα που το διέπουν αρμόδια είναι η πολιτεία.

-Υστερούσε σε κάτι ο πολιτικός γάμος από αυτά που γράφεις?

Υ.Γ. οι νόμοι του κράτους αφορούν όλους τους Έλληνες υπηκόους! εκτός εάν θεωρείτε τους Χριστιανούς μη Έλληνες όπως εσύ macedon! έχεις γράψει!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sonofzeus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Australia
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2008, 10:10:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sonofzeus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο νομοθέτης βλέπει την ανάγκη να διορθωθούν κάποιες αδικίες και νομοθετεί.Ασχέτως αν μας αρέσει η απάντηση του φίλου macedon, θα πρέπει να υπάρχουν πολλα ζευγάρια που ζουν μαζί χωρις γάμο πολιτικό ή εκκλησιαστικό, όποιος γνωρίζει τις στατιστικές ας μας τις δώσει.
Πολλοί, ασχέτως θρησκείας, δεν τελούν γάμο για να παίρνουν βοήθημα ή σύνταξη που δεν δικαιούνται,επίσης αδικείται στο χωρισμό κάποιος από τους δύο συνήθως η γυναίκα κατά την μοιρασιά,και φυσικά και τα άλλα προβλήματα που ανέφερε ο macedon . Μια λύση, που έχει εφαρμοστεί στο εξωτερικό (π.χ.Αυστραλία), θα ήταν να θεωρηθεί ισόνομη η ντε φακτο συμβίωση με το γάμο. Οποιος θέλει κάνει γάμο.Για το κράτος θεωρήσαι σαν παντρεμένος αν συζείς και δικαιούσαι μειωμένη την όποια βοήθεια.
Η εκκλησία ενω γνωρίζει ότι το πρόβλημα υπάρχει επί χρόνια, μόνο φωνάζει και σπάνια επιβάλλει κυρώσεις ή κανόνες στα μέλη της.Πολλοί θα γνωρίζουμε ζευγάρια χριστιανών που μένουν μαζί χρόνια και μερικά μάλλιστα αρραβωνιασμένα από ιερείς. Προς τι η τόση αναστάτωση!
φιλικά ΓιάννηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2008, 10:28:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γάμος χωρίς την ευλογία της Εκκλησίας δεν νοείται.

Το ότι το συμβόλαιο που υπογράφουν δύο άνθρωποι ενώπιον των δημοτικών αρχόντων, το έχουν ονομάσει γάμο, είναι καταχρηστικό.

Ο θρησκευτικός γάμος είναι μυστήριο, ένα από τα επτά μεγάλα μυστήρια της Ορθόδοξης Εκκλησίας.
Ο πολιτικός "γάμος" είναι μια απλή τελετή.

Ο κάθε άνθρωπος είναι ελεύθερος να κάνει τις επιλογές του.
Το ιερό μυστήριο του γάμου, δεν γίνεται να εξισωθεί με ένα υπογεγραμμένο συμβόλαιο συμβίωσης.

Κρίμα που οι γυναίκες δεν είναι ικανές να δουν πως από αυτήν την "υπεραπλούστευση" που προωθείται, πάλι αυτές θα είναι τα θύματα.

Κακά τα ψέματα, στις περισσότερες των περιπτώσεων, στους διαλυμένους γάμους, αυτός που την πληρώνει περισσότερο είναι η γυναίκα.

Η Εκκλησία, προστατεύοντας το θεσμό της οικογένειας, που είναι το προϊόν του γάμου, θέλει να προστατέψει και τη γυναίκα. Η γυναίκα, όμως, δεν το καταλαβαίνει αυτό και θέλει, για μια ακόμη φορά, να γίνει το θύμα της δήθεν απελευθέρωσής της.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2008, 11:46:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Ψηλέ θα συμφωνήσω μαζί σου από πλευράς θρησκευτικής!
-Όταν όμως κάπιος είναι άθεος-άθρησκος δεν είναι υποχρεομένος να τελέσει το Θείο μυστήριο! Έτσι δώθηκε η λύση πολύ σωστά με τον πολιτικό!
-Όμως όπως σωστά έγραψες! αυτό το νέο φρούτο το συμβόλαιο έρχεται να βάλει φωτιά στο θεσμό της οικογένειας.


-Φίλε sonofzeus σε τι ακριβώς συμπληρώνει στον πολιτικό γάμο το <<συμβόλαιο?>>

quote:
sonofzeus:
Για το κράτος θεωρήσαι σαν παντρεμένος αν συζείς και δικαιούσαι μειωμένη την όποια βοήθεια

-Kαι η απόδειξη ότι συζείς ποια είναι? (πληροφοριακά!)
quote:
sonofzeus:
Πολλοί θα γνωρίζουμε ζευγάρια χριστιανών που μένουν μαζί χρόνια και μερικά μάλλιστα αρραβωνιασμένα από ιερείς. Προς τι η τόση αναστάτωση!

-Η αναστάτωση είναι ότι ανοίγουν οι ασκοί του Αιόλου για πλήθος ευτράπελα τα οποία θα τα δεις και μόνος σου αργότερα.

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2008, 14:59:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Γάμος χωρίς την ευλογία της Εκκλησίας δεν νοείται.

Ο γάμος είναι νομική διαδικασία ανεξάρτητα του θρησκεύματος. Οταν το καταλάβεις αυτό, θα μπορέσεις να δεις παραπέρα.

quote:
Ψηλός
Το ιερό μυστήριο του γάμου, δεν γίνεται να εξισωθεί με ένα υπογεγραμμένο συμβόλαιο συμβίωσης.

Για την εκκλησία όχι. Για την πολιτεία σαφώς.

quote:
Ψηλός
Η Εκκλησία, προστατεύοντας το θεσμό της οικογένειας, που είναι το προϊόν του γάμου, θέλει να προστατέψει και τη γυναίκα

Η εκκλησία προσπαθεί να προστατέψει τα συμφέροντά της και καλά κάνει. Από την άλλη η πολιτεία προσπαθεί να προστατέψει τα συμφέροντα των πολιτών και να ρυθμίσει τα κοινωνικά (και άλλα) προβλήματα που υπάρχουν.

Οσο για την προστασία της γυναίκας από την εκκλησία, νομίζω πως αρκετά την έχει προστατέψει μέχρι τώρα, δε νομίζεις;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2008, 15:10:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
-Όταν όμως κάπιος είναι άθεος-άθρησκος δεν είναι υποχρεομένος να τελέσει το Θείο μυστήριο! Έτσι δώθηκε η λύση πολύ σωστά με τον πολιτικό!


Γι' αυτό ακριβώς είπα πως ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει τις επιλογές του.

Δεν γίνεται να ονομάσουμε "γάμο" την υπογραφή ενός συμβολαίου ενώπιον της κοσμικής εξουσίας.

Μέσα στο γάμο εκφράζεται η μία ανθρώπινη φύση, στην οποία μετέχουν οι σύζυγοι σαν ξεχωριστά πρόσωπα: «και έσονται οι δύο εις σάρκα μίαν». Το συμβόλαιο λύεται. Ο γάμος όμως όχι. Ή τουλάχιστον δεν θα έπρεπε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2008, 15:57:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός:
«Γάμος χωρίς την ευλογία της Εκκλησίας δεν νοείται.»

Ψηλέ, ως συνήθως βιάζεσαι, και προτρέχεις να δώσεις πρόχειρες γνωματεύσεις αλλά και λευκές επιταγές.

Κατ αρχάς, εννοιολογικά ή και παραδοσιακά, στην Βίβλο βλέπουμε ότι ΓΑΜΟΣ ΗΤΑΝ Η ΠΡΩΤΗ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΣΥΝΕΥΡΕΣΗ ΤΟΥ ΖΕΥΓΑΡΙΟΥ, η στιγμή που ο άνδρας έπαιρνε την γυναίκα στο σπίτι του!

Συνεπώς, απο τέτοιους γάμους τα πάμε άριστα στην Ελλάδα!!

Ας το πούμε όμως όπως ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΟ ΕΝΝΟΕΙ Η ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ το όλο θέμα, και πως αληθινά το αντιμετωπίζει.

Η ορθόδοξη εκκλησία αποδέχεται πλέον ως γάμο ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΤΕΛΕΣΗ ΤΟΥ ΟΡΘΟΔΟΞΟΥ ΜΥΣΤΗΡΙΟΥ, και ΟΧΙ ΤΗΝ ΤΕΛΕΣΗ ΜΥΣΤΗΡΙΟΥ ΑΛΛΩΝ ΔΟΞΑΣΙΩΝ. Οι λόγοι ΚΑΘΑΡΑ ΠΕΛΑΤΕΙΑΚΟΙ, λόγοι προστασίας του δικού τους «μαγαζιού» απο τα άλλα μικρότερα ή μεγαλύτερα μαγαζιά, είτε αυτά είναι της χριστιανικής πιάτσας είτε άλλων θεών και θρησκειών.

Αυτή είναι η ΩΜΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ, και όλα τα άλλα είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε!

Σε αυτό το σημείο, επίσης να υπενθυμίσουμε στις Ελληνίδες χριστιανές (όσες απέμειναν..) ότι εφόσον πραγματικά θέλουνε να είναι η ζωή και ο γάμος τους όπως προβλέπει η Αγία Γραφή, τότε ας φροντίσουνε να μην έχουνε υποπέσει στο ΘΑΝΑΣΙΜΟ ΑΜΑΡΤΗΜΑ της προ-γάμου σεξουαλικής σχέσης, διότι Η ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ ΠΡΟΒΛΕΠΕΙ ΟΤΙ ΟΣΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΤΕΛΕΣΗ ΤΟΥ ΓΑΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΘΕΝΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΙΘΟΒΟΛΟΥΝΤΑΙ!!!!! (Δευτερονόμιο 22:20,21).

Εγώ όμως θα κάνω 4 απλές ερωτήσεις:

1) Η ΜΗΤΕΡΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ, ΤΕΛΕΣΕ ΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΤΟΥ ΓΑΜΟΥ??????

2) Και αλήθεια, εφόσον ΔΕΝ ΤΟ ΤΕΛΕΣΕ, γιατί δεν θα πρέπει να αποκαλούνται ΠΟΡΝΟΙ ο Ιωσήφ και η Μαρία??

3) Η μήπως βασίλεψε Ο ΦΟΒΟΣ για τις τρομερές συνέπειες που προβλέπει ο Λόγος του Θεού (Δευτερονόμιο) και άραγε απλά προχώρησαν σε μια έκνομη περαιτέρω συμβίωση??
(άραγε να είναι τόσο ανόητος ο θεός ώστε να γελοιοποιεί τον ίδιο του τον Λόγο και ευατό??)

4) Και άραγε, ΠΩΣ αποκαλείται ο γόνος ενός τέτοιου ζευγαριού σύμφωνα με την εκκλησία και τους «θεόσταλτους νόμους» που αυτή υποτίθεται διδάσκει και απαιτεί απο τους Έλληνες πολίτες??

Αλήθεια, πόσο ανεγκέφαλος πρέπει να είναι κάποιος ώστε να δέχεται «μαθήματα ηθικής» απο τους παπάδες ενός δόγματος που αυτοχρίστηκε «ορθο-δοξία»?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 13 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2167969
Maintained by Digital Alchemy