ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Περι Αρχαιολατρειας...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Alastis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Brazil
420 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2003, 23:32:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ηθελα να ρωτησω κατι εδω. Παρατηρω ενα γεγονος το οποιο λαμβανει χωρα τα τελευταια χρονια στην χωρα μας.
Το αλυπητο χτυπημα σε αυτους που ειναι αρχαιολατρεις και γενικοτερα κατα της αρχαιολατρειας. ΓΙΑΤΙ???

...open minds are better minds!

pete
Μέλος 1ης Βαθμίδας


113 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2003, 08:58:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pete  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα είναι απλό.
Ποτέ στο κατεστημένο δεν άρεσαν οι όποιες κινήσεις αμφισβήτησης του.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alastis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Brazil
420 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2003, 22:23:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατι τετοιο χτυπημα ομως...?? Εδω καθε ειδους θρησκεια γινεται δεκτη αλλα αυτη με κανενα τροπο. Και να ελεγα οτι ειναι και λιγοι οι αρχαιολατρεις... καθε αλλο εχω την εντυπωση.


...open minds are better minds!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

faye
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2003, 08:27:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους faye  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος faye  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημερα,
Θα συμφωνησω με τον pete.
Μαλλον θεωρειται σαν το μεγαλυτερο ειδος απειλης.Μην ξεχαμε οτι υπαρχει και ενα ιστορικο background μερικων χιλιαδων χρονων,οποτε θεωρω φυσιολογικο να γινεται ενας μεγαλυτερος πολεμος προς αποφυγη της αναβιωσης της.
faye

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2003, 10:32:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2003, 13:37:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κανενα χρυπημα σε κανεναν για θεματα που αφορα θρυσκευτικη ελευθερια,
τροπους λατρειας, και ονομασιες θεοτητων δεν ειναι ουτε θα γινει αποδεκτο απο οσους εχουν λιγο μυαλο.

Αν ειναι να αναβιωσει το δωδεκαθεο στον τοπο μας ας αναβιωσει αρκει να μην κυνηγησει χριστιανους και αλλα δογματα

ας μην κανει τα λαθη που εκαναν οι χριστιανοι γιατι θα θεωρηθει απειλη απο την κοινωνια και θα αποριφτει

και φυσικα να ξεπερασει τις γραφικοτητες (χλαμυδες, σανταλια, και αλλα τετοια γραφικα )
καθως ζουμε στον 21ο αιωνα πλεον ....


love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geo1980
Νέο Μέλος

Greece
47 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2003, 14:34:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους geo1980  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΠΩΣ ΑΝ ΑΝΑΒΙΩΣΕΙ ΤΟ ΔΩΔΕΚΑΘΕΟ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΗΛΥΤΙΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΚΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΤΗΝ ΤΑΣΗ ΝΑ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΤΟΥΣ ΔΙΑ ΤΗΣ ΒΙΑΣ.ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ ΑΛΛΩΝ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2003, 21:16:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλοι Ελληνες,και οχι εβραιοχριστιανοι,θα καταλαβαινατε παρα πολλα,απο αυτα που σας προκαλουν αποριες,αν μενατε θεσ/νικη,και ειχατε την δυνατοτητα,να δειτε 'ολα τα επεισοδια',απο το ψευοεπιστημονικο ψευτοσυνεδριο εβραιοχριστιανων ειδωλολατρων ψυχοπαθων,κατα της θρησκειας των Πατερων τους.
Επειδη τα γραφω στο video,απο το καναλι της εκκλησιας 4Ε,γιατι αποτελει αρχειακο υλικο,και ειναι μαρτυριες για το ποιοι πραγματικα ειναι αυτοι οι τυποι,
και την φυση της ψυχοπαθειας τους,
θα νοιωθατε πρωτα -πρωτα,το καλυμμενο,και πολλες φορες φανερο μισος,
κατα της Πατρωας θρησκειας.
Μετα θα βλεπατε 'καθηγητες','λεκτορες' και αλλα σουργελα,
που το σιωνιστικο -εβραιοχριστιανικο κυκλωμα,εκανε καθηγητες και λεκτορες,
για να διαιωνισουν και να ασφαλισουν τον σιωνιστικο εβραιοχριστιανισμο.
Και να παραθετουν 'θεσεις','αποψεις','ιστορικα στοιχεια'
κυρια εβραιοχριστιανικων συγγραφεων ,της Αρχαιοτητας αλλα και συγχρονων,
αγνοωντας ΟΛΕΣ τις αντιθετες θεσεις και γεγονοτα.
Κατι τετοιο θα ειδατε να εχει κανει και ο εβραιοχριστιανος ΕΟΝ,
παραθετωντας 'ιστορικα στοιχεια',
που μονον να ανοιξει κανεις μια κοιν εγκυκλοπαιδεια η τον Παπαρηγοπουλο,θα δει οτι ειναι 'φτιαγμενα'.
Τους ποναει βλεπετε,η Υπατια,τα καμμενα χειρογραφα,οι γκρεμισμενοι ναοι,ο Ιλαριος που καψανε ζωντανο,οι προδοτες εβραιοχριστιανοι Βυζαντινοι Αυτοκρατορες με τον Αλαριχο,και αλλα απειρα που με γελοιους τροπους,γελοιοι,προσπαθουν να 'κουκουλωσουν'.
Να ακουσετε μονον τι λεγοταν απο Πανεπιστημιακους,
για τον Πληθωνα,τους Νεοπλατωνικους-τους βγαλαν ολους μαγους και ειδωλολατρες,τον Ιουλιανο-εκει εγινε το ελα να δεις!τον 'ψυχαναλυσαν'κι ολας-οπως το διδυμο παει να κανει με μενα,μαλλον ομως αλλοι θελουν DIRECT THERAPY.
Μην σας ξεγελα κανεις,η Παλια Διαθηκη,ειναι αχωριστη με την Καινη,ολα ειναι θεοπνευστα απο Κυριου-ακομη και οι σφαγες νηπιων της Παλιας,και καλα τους εκαναν.
Μενει μονον η Εβραικη γλωσσα,να γινει η επισημη του Νεοελληνικου εβραιοχριστιανικου καταντηματος,και εγω να λεγομαι απο Αλεξανδρος ,Ελεαζαρ,και το εν λογω ζητημα εληξε,
happy end.

Edited by - Helios on 21/06/2003 21:17:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alastis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Brazil
420 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2003, 00:36:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eδω που τα λεμε, ο Helios εχει και ενα δικιο παιδια... Ετσι δεν ειναι???

Εγω συμφωνω με τον drumx13 σε αυτο που λεει, και αυτο ειναι που με βαζει σε σκεψεις...
Τι φοβουντε δηλαδη απο την αρχαιολατρεια???
Τον προσηλιτισμο, τα απωλεσθεντα κερδη μηπως, την επιστροφη στις ριζες???
Πραγματικα, δεν μπορω να το καταλαβω...

...open minds are better minds!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hel-lin
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
129 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2003, 12:48:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hel-lin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα...
Η γνωμη μου ειναι οτι οχι απλως φοβουνται,αλλα τρεμουν.
Αναφερομαι στο κρατος και οχι τοσο στην εκκλησια,διοτι ο χριστιανισμος-και οχι ο εβραιοχριστιανισμος-ειναι η φυσικη συνεχεια της ιστοριας μας..Η συνοχη,η συνεκτικοτητα του Ελληνισμου...Ως εκκλησια βεβαι δεν θεωρω τους βολεμενους,αλλα τους ιερεις που μαχονται καθημερινα..Και γνωριζω και απο τα 2 ειδη ιερεων..

quote:
geo1980 ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΠΩΣ ΑΝ ΑΝΑΒΙΩΣΕΙ ΤΟ ΔΩΔΕΚΑΘΕΟ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΗΛΥΤΙΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΚΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΤΗΝ ΤΑΣΗ ΝΑ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΤΟΥΣ ΔΙΑ ΤΗΣ ΒΙΑΣ.



Συμφωνω απολυτα και με τον φιλο geo1980..
Ωστοσο πιστευω πως εμποδιζεται η αναβιωση γιατι αυτο συνεπαγεται μελετη αρχαιων κειμενων,ανοιγμα των οριζοντων των ανθρωπων και καθαρη-διαυγη σκεψη..ΣΥΝΕΠΩΣ>>>>Κριτικη στα κακως κειμενα....
Βεβαια το θεμα ειναι πολυπλοκο...Μπορουμε να 'ενωσουμε' και την αναζωπυρωση ενδιαφεροντος για 'απαγορευμενες γνωσεις αρχαιων'(καταλαβαινετε...),για απαιτηση αξιοκρατιας,ισηγοριας και ισοπολιτειας....
Πραγματα που ειναι εκ διαμετρου αντιθετα μα το σημερινο κατεστημενο..
Λοιπον δεν θεωρω την αναβιωση απλα ως θρησκεια,αλλα ως αλλαγη στον ιστορικο χαρτη...

-Ου καταισχυνω οπλα τα ιερα.....-

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alastis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Brazil
420 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2003, 17:13:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλο απογευματακι...

quote:
Λοιπον δεν θεωρω την αναβιωση απλα ως θρησκεια,αλλα ως αλλαγη στον ιστορικο χαρτη...

Αυτο ειναι που χρειαζεται φιλε μου. Στην καταντια που εχει ξεπεσει ο κοσμος μας σημερα, δεν τον σωνει τιποτα, καμια θρησκεια και κανενα πολιτικο πιστευω ετσι οπως εκφραζοντε και τα 2 σημερα...

Ειναι αυτο που λεω, μια νεα αυγη στην παγκοσμια ιστορια ισως φερει την ελπιδα...

...open minds are better minds!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2003, 17:15:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους...

Νομίζω όπως όταν ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ κατφέυγει στα ΑΚΡΑ, το αποτέλεσμα θα είναι ΑΚΡΑΙΟ και συνήθως, το ΑΚΡΑΙΟ δεν είναι αυτό που μπορεί να ΕΚΠΡΟΣΩΠΙΣΕΙ αυτό που βρίσκεται ΜΕΣΑ απο τις άκρες του...

Πραγματικά, η ιστορία αυτό διδάσκει...
Ετσι γινόταν ΠΑΝΤΑ...

Να θυμίσω πώς ΟΤΑΝ έκαναν την εμφάνισή τους οι πρώτες κοινότητες των "χριστιανών", οι ΤΟΤΕ ΚΡΑΤΟΥΣΑ ΕΞΟΥΣΙΑ, ΠΟΥ ΠΑΝΤΟΤΕ ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΙΑ, ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΑΠΑΡΑΛΑΧΤΗ, είχε ΑΚΡΙΒΩΨΣ το ίδιο "μένος" και "έχθρα" ως πρός το ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ, ως πρός την ΑΛΛΑΓΗ, ως πρός την ΕΞΕΛΙΞΗ...
Τότε δεν έλεγαν πώς οι "χριστιανοί" ήταν ΜΑΓΟΙ, ότι ΕΤΡΩΓΑΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ, τις σαρκες τους κλπ κλπ κλπ ΓΕΛΟΙΑ, ΑΝΥΠΟΣΤΑΤΑ & ΑΝΕΔΑΦΙΚΑ!!!

Σήμερα η ΚΡΑΤΟΥΣΑ ΕΞΟΥΣΙΑ, το ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΔΕ ΚΑΝΕΙ;;;;
Τους λάτρεις του Αρχαιοελληνικού Πανθέου, δε τους στιγματίζει ως ΣΑΤΑΝΙΣΤΕΣ, ως όργανα του Σατανά και της Νέας Εποχής (μάθανε τρομάρα τους και τη νέα Εποχή!!!) κλπ κλπ κλπ
Δε τους διώκει ως 'Αθεους (άκουσων άκουσων!!!!);;;;

Αλλά αναρωτιέμαι τελικά ΠΟΥ ΟΔΗΓΕΙ Ο ΦΑΝΑΤΙΣΜΟΣ, ένθεν και ακίθεν;;;;
Πάλι μιά απο τα ΙΔΙΑ θα έχουμε;;;;

Νομίζω πώς χρειάζεται ΠΕΡΙΣΗ ΠΡΟΣΟΧΗ στο πώς προσεγγίζουμε τα "θρησκευτικά" ζητήματα...
Και προπαντώς, ΕΛΕΥΘΕΡΑ & ΑΝΙΔΙΟΤΕΛΩΣ...

Θεωρώ ότι ΕΚΕΙ είναι που χολένουν ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ...
Στην ΑΝΙΔΙΟΤΕΛΙΑ, που είναι και το χαρακτηριστικό του ΦΙΛΟΣΟΦΟΥ...

Επίσης πιστεύω πώς όταν κάποιος ΕΧΕΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ, τότε ο άλλος σωπαίνει...
Μάλλον λοιπόν ΕΚΕΙ θα πρέπει όλοι αυτοί που υπερμάχονται υπέρ της Αρχαιολατρείας να στραφούν, στα ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ και όχι στο "τι μου έκανες τότε, ΤΩΡΑ να δείς τι θα πάθεις", που ΔΥΣΤΥΧΩΣ οι περισσότεροι ΑΝ όχι όλοι όσοι θεωρούντους εαυτούς τους "μπροστάριδες", έτσι κινούντε, με αυτή την αστεία πολεμική...

Πάντως το ΠΝΕΥΜΑ των Αρχαίων προγόνων μας, ΕΠΕΖΗΣΕ μέσα απο Ανθρώπους που το πίστεψαν και έζησαν ΣΥΜΦΩΝΑ με αυτό και ΟΧΙ επειδή κάποιοι είχαν περισσότερη δύναμη απο κάποιους άλλους...

Ας συνεχίσουμε ΟΛΟΙ ΜΑΣ να είμαστε οι φορείς στη κοινωνία, αυτού του Αρχαιοελληνικού πνεύματος...
Ας γίνουμε ΕΜΕΙΣ οι υπερασπιστές του, με ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ και όχι με "γελοιότητες"...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2003, 20:58:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η επιστροφή στην αρχαία θρησκεία μας είναι πνευματική άνοδος και όχι οπισθοδρόμηση.Είναι επιστροφή στον ορθολογισμό,στην αισθητική,στην αρμονία και στην αρετή.Αυτή ήταν η αρχαία θρησκεία μας.Οι χλαμύδες και τα τελετουργικά ήταν ένα απλό προσωπείο της.Η πραγματική ουσία της έφτασε σε μας μέσω του αρχαιοελληνικού μυστικισμού.Τα υπόλοιπα ήταν μόνο η επιφάνεια.
Το γνωστό παραμύθι ότι οι αρχαίοι ήταν πολυθεϊστές πρέπει να το καταρίψουμε επιτέλους.Σε αμέτρητα αρχαία συγγράματα αναφέρεται ότι οι αρχαίοι πίστευαν στον "εις" Θεό(ας μην ξεχνάμε και τους χώρους που ήταν αφιερωμένοι στον άγνωστο Θεό στους αρχαίους ναούς).Όσο για το αν ήταν ειδωλολάτρες αυτό είναι αστειότητα.Τα αγάλματα-και όχι είδωλα,ήταν τρισδιάστατες αναπαραστάσεις και μόνο αυτό.Δεν τα προσκυνούσαν ,αλλά τα θαύμαζαν.

ΓΙΑΤΙ ΔΙΩΚΕΤΑΙ Η ΑΡΧΑΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ

Γιατί θέλουν να μην υπάρχει η διαφορετικότητα.Γιατί θέλουν τον σκοταδισμό έναντι της ορθής σκέψης.Γιατί θέλουν να ξεχάσουμε(και το έχουν πετύχει) το παρελθόν μας που οι βάσεις των σημερινών πολιτισμών τέθηκαν πρώτα εκεί.Δεν μιλώ με καμία σοβινιστική διάθεση,η ιστορία το απέδειξε.Μπορεί σε καμία περίπτωση να συγκριθεί η ανυπέρβλητη ομορφιά των αρχαίων μεγαλουργημάτων με τις σημερινές τσιμεντουπόλεις?Ο ελληνισμός είναι παντού άσχετα αν το θέλουν ή όχι.
Άραγε γνωρίζει κανείς ότι το δωδεκάθεο δεν έχει αναγνωριστεί ακόμα ως θρησκεία?

Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να πρωοθείται ο φανατισμός σε καμία από τις αντίθετες πλευρές.Η ελευθερία σκέψης και λόγου πρώτα απο εμάς κατακτήθηκε δεν πρέπει λοιπόν να το ξεχνάμε.Ας συνυπάρχουν αρμονικά και οι δύο θρησκείες.Κάτι τέτοια είναι για να διχάζουν το κόσμο και να
ξεχνά τα πραγματικά του προβλήματα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2003, 08:50:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ας συνυπάρχουν αρμονικά και οι δύο θρησκείες.


Δεν είναι "δύο" φίλε μου...ΜΙΑ ΕΙΝΑΙ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2003, 11:00:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιος γνωρίζει την παλαιά λατρεία των Ελλήνων, δηλαδή των παππούδων μας και των γιαγιάδων μας, για να την επαναφέρει;


Αυτό που χρειάζεται είναι ‘αναγέννηση’ και όχι ‘αναβίωση’.
Απομακρυνθείτε από τα δόγματα, κάνουν κακό στην ανθρώπινη φύση.


Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 25/06/2003 11:02:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2003, 16:40:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΕΧΕΜΒΡΟΤΕ όταν λες των "παππούδων μας και των γιαγιάδων μας" φαντάζομαι πως αναφέρεσαι στους προγόνους μας.Μίλησα μάλλον περισσότερο για αναγέννηση παρά για αναβίωση λέγοντας "επιστροφή στην αρχαία θρησκεία".Εννοώ επιστροφή πνευματική.Επιστροφή στον ορθολογισμό.Επιστροφή στην καλαισθησία.Επιστροφή στα σωστά πρότυπα αρετής.Αγάπη για την φύση και για τον άνθρωπο.ΑΥΤΑ ΗΤΑΝ ΤΟ ΔΩΔΕΚΑΘΕΟ.
Ελπίζω ότι μετά από αυτή τη διευκρίνιση θα συμφωνήσεις μαζί μου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2003, 16:58:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φυσικά και συμφωνώ DAGON.

(ναι, λέγοντας ‘παππούδες και γιαγιάδες μας’ αναφέρθηκα στους πρόγονούς μας, που μας έμαθαν τεχνηέντως να τους αποκαλούμε, ‘αρχαίους’.)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2003, 17:11:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι πράγματι.Προσωπικά ούτε η λέξη "αρχαιολατρεία" μου φαίνεται εύστοχη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2003, 17:20:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προτιμώ το "δωδεκαθεϊσμός" γιατί το "αρχαιολατρεία" έχει μία αρνητική χροιά(παραπέμπει σε αρχαιολαγνεία).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2003, 18:48:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλησπέρα σε όλους...

Με προσοχή διαβάζω τα μηνύματα και μου δημιουργούντε κάποιες "απορίες"...

'Οπως αυτό που γράφει το μέλος Δαγών, περί ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΜΟΥ!!!!
Θα ήθελα λοιπόν, μιάς και γράφεις με ΜΕΓΑΛΗ ΣΙΓΟΥΡΙΑ, να μας δείξεις ΠΟΥ οι προγονική μας σκέψη ήταν ο ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΜΟΣ...

Επίσης θα ήθελα και απο εσένα αλλά και ίσως απο τον φίλο Εχέμβροτο που συμφωνεί μαζί σου, να μου πείτε ΠΟΙΟΙ ΗΤΑΝ ΟΙ ΔΩΔΕΚΑ ΘΕΟΙ (εξ ού και το ΔΩΔΕΚΑΘΕΪΣΜΟΣ) που λάτρευαν (μάλλον ΟΡΘΟΤΕΡΟ είναι το "ΤΙΜΟΥΣΑΝ") οι πρόγονοί μας....

Γράφεις φίλε μου Δαγών, ότι η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ δεν είναι ΟΠΙΣΘΟΔΡΟΜΙΣΗ!!!!
και αυτό θα ήθελα να μου το αναπτύξεις, γιατί ΟΠΩΣ και να έχει το πράγμα όταν ΓΥΡΝΑΣ ΠΙΣΩ, ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙΣ, κάνει ΟΠΙΣΘΟΔΡΟΜΙΣΗ...

Α, και κάτι τελευταίο, αλλά το ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΑΠ'ΟΛΑ κατα τη ταπεινή μου γνώμη...
θα ήθελα να μας μιλήσεις για το ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤ ΕΣΕ Ο ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΜΥΣΤΙΚΙΣΜΟΣ και ΠΟΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΜΟ, που πρότερα εκθείασες ώς απαύγασμα της Αρχαιοελληνικής Σκέψης...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΑΝ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


161 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2003, 19:45:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

ΚΑΤΑΡΧΑΣ Η ΛΕΞΗ ΟΠΙΣΘΟΔΡΟΜΗΣΗ ΕΧΕΙ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΕΝΝΟΙΑ.
ΑΡΑ ΤΟ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΕ ΠΑΛΙΕΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ Η' ΙΔΕΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ
ΟΠΙΣΘΟΔΡΟΜΗΣΗ.
ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΠΙΣΘΟΔΡΟΜΙΚΗ Η ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ
ΟΤΑΝ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΗ ΒΑΣΙΣΤΗΚΕ ΕΝΑΣ ΤΟΣΟ ΑΞΙΟΛΟΓΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ;
ΕΙΝΑΙ ΟΠΙΣΘΟΔΡΟΜΙΚΗ Η ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΘΕΩΡΗΣΗ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ;

ΙΣΩΣ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΠΙΣΘΟΔΡΟΜΙΚΗ.ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΙΟΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ
ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΜΕ ΣΤΟ ΔΩΔΕΚΑΘΕΟ,ΘΑ ΧΑΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΜΠΟΥΣΟΥΛΑ.
ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ
ΘΡΗΣΚΕΙΑ;
ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΑΡΧΗ;
ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΙ ΠΟΙΑ ΗΤΑΝ ΑΚΡΙΒΩΣ Η ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΗ
ΘΡΗΣΚΕΙΑ;
ΗΤΑΝ ΔΩΔΕΚΑΘΕΙΣΜΟΣ;ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΜΟΝΟ ΔΩΔΕΚΑ ΟΙ ΘΕΟΙ.
ΗΤΑΝ ΛΑΤΡΕΙΑ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΠΑΝΑ;
ΗΤΑΝ ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ;
ΤΙ ΗΤΑΝ;
ΑΣ ΜΑΣ ΠΕΡΙΓΡΑΨΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕ ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΤΗ ΜΟΡΦΗ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ
ΕΛΛΝΙΚΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ.ΚΑΝΕΙΣ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ.ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ
ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ.
ΑΣ ΚΑΘΗΣΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ,Η ΟΠΟΙΑ ΚΑΙ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΗ
ΕΙΝΑΙ,ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ,ΤΗΝ ΠΑΛΑΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΙΝΗ ΔΙΑΘΗΚΗ,ΤΟΥΣ ΑΓΙΟΥΣ,
ΤΗΝ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΤΟΥ ΙΩΑΝΝΗ,ΤΟΥΣ ΕΚΛΕΚΤΟΥΣ ΛΑΟΥΣ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alastis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Brazil
420 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2003, 22:19:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να πω μερικα πραγματα εδω...

Το θεμα ειναι γιατι ΔΕΝ αφηνουν τα ατομα που θελουν να φτιαξουν τους ναους τους κτλ κτλ, να οργανωθουν οπως θελουν ρε παιδι μου. ΓΙΑΤΙ???? Δεν το καταλαβαινω.

quote:
Προτιμώ το "δωδεκαθεϊσμός" γιατί το "αρχαιολατρεία" έχει μία αρνητική χροιά

Συμφωνω εδω πληρως φιλε μου.

Φιλε ΚΕΛΣΟ λες,

quote:
Θα ήθελα λοιπόν, μιάς και γράφεις με ΜΕΓΑΛΗ ΣΙΓΟΥΡΙΑ, να μας δείξεις ΠΟΥ οι προγονική μας σκέψη ήταν ο ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΜΟΣ...

Εγω θα σε ρωτησω το αναποδο και θελω να δω μια απαντηση...


...open minds are better minds!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2003, 22:39:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλησπέρα στα ανήσυχα πνεύματα, που ΝΑΙ ΜΕΝ ανησυχούν, αλλά που ανησυχούν ΑΔΙΚΩΣ...

Καλό θα ήταν ΠΡΩΤΑ να μαθαίναμε ΟΛΟΙ ΜΑΣ να διαβάζουμε ΚΑΛΑ το τι θέλει να πεί κάποιος μέσα στα forums...

Alasti φίλε μου...
Μάθε ΚΑΙ ε΄συ μαζί με εκείνους που θεωρούν κάποιες λέξεις "ασχημες" ότι τέτοιες λέξεις ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ...
Αυτό που υπάρχει είναι ΑΣΧΗΜΑ ΜΥΑΛΑ που καταλήγουν σε ΑΣΧΗΜΑ συμπεράσματα....

Παρεπιπτώνος, όσοι μιλάτε για ΔΩΔΕΚΑΘΕΪΣΜΟ, πέφτετε στη παγίδα του ιερατείου της κρατούσας εκκλησίας...
Ξανασκεφτείτε το και γράψτε μου παρακαλώ πολύ τους ΔΩΔΕΚΑ ΘΕΟΥΣ, μιάς και τους έχω ξεχάσει...

Για το θέμα τώρα του "πές μου εσύ, να δώ τι θα μου απαντήσεις", μάλλον έχεις όρεξη για παιχνιδάκια πράγμα που δυστυχός για σένα φίλε μου, ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ για να παίξουμε τη ΚΟΛΟΚΥΘΙΑ...

Αν μπορεί ο φίλος Δαγών να το εξηγήσει αυτό που έγραψε, έχει καλός, αλλιώς μάλλον για ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ λέμε ότι θέλουμε χωρίς στοιχεία...

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=45&whichpage=2
'Ενα θέμα που τα στοιχεία "δίνουν & πέρνουν"

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2003, 23:55:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aς μου επιτραπεί να ρωτήσω και εγώ κάτι. Υπάρχει περίπτωση να υπάρξει μία θρησκεία η οποία δεν θα εξελίσεται παράλληλα με την κοινωνία..? Δεν νομίζω. Όλες οι θρησκείες είναι "παιδιά" των κοινωνιών που τις γεννησαν, και καλούνται να "καλύψουν" συγκεκριμένες ανάγκες. Ετσι και η Ελληνική θρησκέια εξελίχθηκε απο την λατρεία της μητέρας θεάς και την μητριαρχική κοινωνία, στην λατρεία του "Δωδεκάθου". Ηδη απο τον Ξενοφάνη , τον Πλάτωνα και τον Ισοκράτη
υπάρχει η αμφισβήτηση, χωρίς να λείπουν και οι "διώξεις", με πρώτη και καλύτερη την "δολοφονία" του Σωκράτη, αλλά και άλλων όπως των Πρόδικου του Κείου , Θεόδωρου του Κυρηναίου, Πρωταγόρα, Αναξαγόρα, , Διαγόρα του Μήλιου κ.λ.π . Η "πελατεία" είναι "πελατεία" ανεξάρτητα απο το μαγαζί..
Εάν υπάρχει η σκέψη ότι με την αναγέννηση της αρχαίας θρησκείας θα υπάρξει και αναγέννηση του Ελληνισμού, κάποιοι μάλλον είναι "ρομαντικοί"..., και αρκούνται στα έυκολα. Τα ρούχα δεν κάνουν τον παπά...

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Alastis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Brazil
420 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2003, 00:50:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εάν υπάρχει η σκέψη ότι με την αναγέννηση της αρχαίας θρησκείας θα υπάρξει και αναγέννηση του Ελληνισμού, κάποιοι μάλλον είναι "ρομαντικοί"..., και αρκούνται στα έυκολα. Τα ρούχα δεν κάνουν τον παπά...

Δεν ειναι το θεμα αν θα αναβιωσει ο Ελληνισμος βεβαια με την αναβιωση του Δωδεκαθεϊσμου.
Το θεμα ειναι γιατι αυτους τους ανθρωπους δεν τους επιτρεπουν να κανουν ελευθερα αυτο που θελουν. Αυτο μονο. ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟΝ ΠΑΠΑ.

Κελσο λες,

quote:

Ξανασκεφτείτε το και γράψτε μου παρακαλώ πολύ τους ΔΩΔΕΚΑ ΘΕΟΥΣ, μιάς και τους έχω ξεχάσει...

ΔΙΑΣ, ΑΘΗΝΑ, ΕΡΜΗΣ, ΗΦΑΙΣΤΟΣ, ΑΡΗΣ, ΑΦΡΟΔΙΤΗ, ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ, ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ, ΗΡΑ, ΑΔΗΣ, ΑΡΤΕΜΗΣ και ο ΔΙΟΝΥΣΟΣ νομιζω οτι ηταν. Αυτους εχω την εντυπωση οτι τιμουσαν οι αρχαιοι Ελληνες.


quote:
Παρεπιπτώνος, όσοι μιλάτε για ΔΩΔΕΚΑΘΕΪΣΜΟ, πέφτετε στη παγίδα του ιερατείου της κρατούσας εκκλησίας...

Τοτε ποιος ειναι υπευθυνος???

Ακομα ανανενω μια απαντηση στο "περι κολοκυθιας" γιατι δεν γνωριζω παρολο που διαβασα το topic με τα στοιχεια που "δίνουν & πέρνουν".

...open minds are better minds!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2003, 07:17:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άσχημες λέξεις δεν υπάρχουν?Υπάρχουν άσχημα μυαλά?Το "open minds are better minds" το πιστεύω κι εγώ και ελπίζω όλοι.
Και αρχίζουμε

1)Θέλεις τώρα,εδώ,ενώ είναι άλλο το θέμα μας να σου αναπτύξω όλο τον αρχαίο ελληνικό μυστικισμό?Τον μυστικισμό τον ανέφερα ως μέσο διάδοσης σε μας της ουσίας της αρχαίας θρησκείας.Ενδεικτικά λοιπόν σε παραπέμπω στο έργο του Θεοφάνη Μανιά που αποκρυπτογράφησε τις γεωμετρικές σχέσεις των αρχαίων ναών και της αόρατης αρμονίας που τους διέπει.

2)Περι οπισθοδρόμισης>Πώς γίνεται όταν το παλιό είναι ανώτερο από το τωρινό η επιστροφή σε αυτό να είναι οπισθοδρόμιση?Η λέξη "οπισθοδρόμιση" αφορά την επιστροφή σε κάτι ξεπερασμένο.Δεν θεωρώ το ΑΘΑΝΑΤΟ παρελθόν της Ελλάδας ξεπερασμένο.

3)Που στην προγονική μας σκέψη ήταν ο ορθολογισμός?Η φιλοσοφία δεν δίδασκε την ορθή σκέψη?Εμείς πρώτοι δεν μιλήσαμε για ΛΟΓΙΚΗ?

4)Πολύ ευχαρίστως να σου πω για το δωδεκάθεο αλλά νομίζω ότι ξέρεις την απάντηση.

Μπορεί να είμαι αθεράπευτα ρομαντικός.Το παραδέχομαι.Θεωρώ όμως τον εαυτό μου ένα ελεύθερα σκεπτόμενο άτομο.Ο φίλος Εχεμβροτός νομίζω κατάλαβε τι εννοώ.Μίλησα για πνευματική αναγέννηση.Όντως τα ρούχα δεν κάνουν τον παπά.Αν δεν απαλλαγούμε από την προκατάληψη,την αναισθησία και την παθητικότητά μας θα είμαστε έτσι και χειρότερα.

Και όπως έλεγαν οι παλιοί πρωτοπόροι της Αμερικής,
οι δειλοί δεν ξεκίνησαν ποτέ και οι αδύναμοι πέθαναν στον δρόμο.

Φιλικότατα,
Δαγών

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2003, 10:23:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και επειδή τα πολλά και ανούσια λόγια είναι φτώχια, επαναλαμβάνω προηγούμενο μήνυμά μου.

Αυτή είναι η θέση μου.
Πιστεύω να είμαι σαφής Κέλσο.

quote:
Ποιος γνωρίζει την παλαιά λατρεία των Ελλήνων, δηλαδή των παππούδων μας και των γιαγιάδων μας, για να την επαναφέρει;

Αυτό που χρειάζεται είναι ‘αναγέννηση’ και όχι ‘αναβίωση’.
Απομακρυνθείτε από τα δόγματα, κάνουν κακό στην ανθρώπινη φύση.


Και να κάνω χρίση του δικού σου λόγου…..

quote:
Καλό θα ήταν ΠΡΩΤΑ να μαθαίναμε ΟΛΟΙ ΜΑΣ να διαβάζουμε ΚΑΛΑ το τι θέλει να πεί κάποιος μέσα στα forums..

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 26/06/2003 10:26:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2003, 12:18:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παντως νομιζω οτι αν αφηναν τους δωδεκαθειστες να αναγενησουν την θρυσκεια των παπουδων μας θα Εχαναν (οι δωδεκαθειστες)πολλα απο τα επιχειρηματα και την μαχητικοτητα που εχουν τωρα.

Θα γινονταν αποδεκτοι ως αλλη μια απο τις πολλες θρυσκειες και απομυθοποιουνταν και θα ηταν δυσκολοτερο να περασουν τις αποψεις τους καθως δεν θα ειχαν να παρουσιασουν σαν επιχειρημα την αδικια που συμβαινει οσον αφορα την θρυσκευτικη τους ελευθερια.

Σαν παραδειγμα φερνω το ΚΚΕ που οσο ηταν ημιπαρανομο αποσπουσε καλα ποσοστα στις εκλογες και οταν εγινε νομιμο και αποδεκτο "εσβησε" σε ενα 4%.

Κατι αναλογο θα πρεπει να περιμενουμε αν ποτε γινει αναβιωση του δωδεκαθεισμου με ναους και μυστηρια...

Αν το αιτημα σας λοιπον ειναι καποιοι ναοι ενδεχομενος να επιστραφουν ή να φταχτουν καινουργιοι.... να φοβαστε μην τυχον και σας συμβει.

και κατι αλλο

Αληθεια τι σημενει ...Αναβιωση
Γιατι σαν θρυσκεια υφισταται και εχει αναβιωσει ηδη, εφοσον υπαρχουν πιστοι...

Εκτος αν οι δωδεκαθειστες θεωρουν αναβιωση την μαζικη εισοδο τον νεοελληνων στο δωδεκαθεο.

Η ακομα να γραφει στο συνταγμα της Ελλαδος οτι "επικρατουσα θρυσκεια ειναι το δωδεκαθεο"

Αληθεια γιατι μιλαμε για αναβιωση και μπαινουμε σε ενοιες "πισωγυρισμα", "οπισθοδρομιση" κλπ κλπ ...
για κατι που συμβαινει συνεχως τα τελευταια χρονια.

Δεν προκειτε για αναβιωση αλλα για κοινωνικο φαινομενο και ετσι πρεπει να αντιμετωπιστει.

Που κατα την γνωμη μου εχει να κανει πολυ (και) με την "ιδεολογικη ορφανια" που ενιωσαν καποιοι μετα το τελος των 90s

...και ξαναλεω.

Αν το αιτημα σας λοιπον ειναι καποιοι ναοι ενδεχομενος να επιστραφουν... να φοβαστε μην τυχον και σας συμβει...

Γιατι θα υπαρξει ξανα αυτη η αισθηση της "ιδεολογικης ορφανιας".

Ειπον

Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2003, 12:27:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ DAGON οι παλαιότεροι γνωρίζουν εάν θαυμάζω το αρχαίο Ελληνικό πνέυμα και πολιτισμό, γιαυτό και τον μελετώ όσο περρισότερο και οσο πιο σφαιρικά μπορώ ..
Αυτό ΔΕΝ σημαίνει όμως ότι η θρησκεία απο μόνη της σημαίνει και αναγέννηση ενός έθνους. Για τα λάθη και για τις "αμαρτίες" που κουβαλά ο Χριστιανσμός έχω γράψει πολλά , τόσο εγω όσο και ο φίλος Κέλσος. Αυτό που προσωπικά παρατηρώ είναι ότι πάρα πολλοί νέοι άνθρωποι ασχολούνται με την αρχαία Ελλάδα μόνο μέσα απο δανεικές θεολογικές γνώσεις άλλων του "ΔΩΔΕΚΑΘΕΑΟΥ", χωρίς να έχουν μελετήσει ιστορία και φιλοσοφία, με αποτέλεσμα απλώς να ανήκουν σε άλλο κοπάδι, ...το οποίο είναι ριγμένο και μικρότερο αυτήν την στιγμή απο το άλλο.

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2003, 12:38:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ανοίκω σε αυτή τη κατηγορία ανθρώπων?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hel-lin
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
129 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2003, 13:59:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hel-lin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα..
Θα συμφωνησω και εγω με τον Πλωτινο...
Πρεπει να διαβαζουμε,να μελετουμε πριν αποφασισουμε πως κατι πρεπει να το αποδεχθουμε...
Αλλιως,πως θα το υπερασπιστιεις;;;;Αν δεν ξερεις το νοημα,την ουσια..
Καταντας φερεφωνο...
Βαθεια και επιπονη μελετη ειναι ο μονος δρομος στη γνωση και στην 'προαγωγη' πνευματος και κατ' επεκταση,σωματος...

-ΟΥ ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ-

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy