ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Περι Αρχαιολατρειας...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2003, 17:49:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω αν καλά μας κάνουν. Τι μπορείς να πεις στον φτωχό αγρότη, στον συνταξιούχο, σε κάποιον που στερείται την στοιχειώδη παιδεία? "Σταμάτα να συντηρείς αυτό το κράτος και επαναστάτησε?". Εδώ υπάρχουν άνθρωποι (π.χ.συνταξιούχοι) που παρότι πλήττονται από αυτό το καθεστός, το υποστηρίζουν. Τι να πεις σε αυτούς? Να τους μιλήσεις για συνομωσίες διεθνούς επιπέδου που τους έχουν σκλάβους κι αυτοί το αγνοούν? Δεν μπορείς να κατηγορήσεις έναν άνθρωπο χωρίς παιδεία γιατί δεν αντιδρά. Στο κάτω κάτω το κεφάλαιο συντηρεί αυτή την κατάσταση. Τα πράγματα δεν είναι έτσι απλά. Δεν υπάρχουν 2-3 άνθρωποι που είναι στην εξουσία και είναι σιωνιστές. Είναι θέμα οικονομικών συμφερόντων. Αυτοί που βρίσκονται στην εξουσία χρηματοδοτούνται από πολυεθνικές για να παίζουν το παιχνίδι τους. Τις πολυεθνικές ποιός τις ελέγχει? Ποιός θα τα βάλλει με το κεφάλαιο? Δεν μπορώ να σου κατονομάσω σιωνιστές πολιτικούς μας. Μπορώ όμως να σου κατονομάσω πολιτικούς μας που είναι πράκτορες ξένων συμφερόντων και πολυεθνικών. Και πάλι όμως θα ήταν εικασίες και προσωπικά μου συμπεράσματα βασισμένα σε γεγονότα.
Σκέψου
Ποιοί είναι οι σκοποί του σιωνισμού? Εφαρμόζονται στην χώρα μας?
Θα σου αναφέρω μερικά παραδείγματα

1)Το κράτος μας, με τις υποδομές που έχει προτρέπει τον Έλληνα να κάνει παιδιά? Ή μήπως συντελεί στην υπογεννητικότητα? Ξέρεις ότι στατιστικά το 2050 οι Έλληνες θα είναι μόλις 2000000?

2)Ο σιωνισμός θέλει την εξάλλειψη της διαφορετικότητας. Σβήσαμε το θρήσκευμα από τις ταυτότητες? Αν είμαι χριστιανός ή όχι θα το έχεις αντιληφθεί.Η συγκεκριμένη ενέργεια λοιπόν κάτι υποδηλώνει.

3)Είμαι υπέρ των ανοιχτών συνόρων αλλά σε μία κοινωνία που μπορεί να εφαρμοστεί αυτό χωρίς να υπάρχουν συνέπειες. Στην δική μας ασθενική ελληνική κοινωνία δεν νομίζεις ότι τα σύνορα παραάνοιξαν? Δεν είμαι ούτε ρατσιστής ούτε θεωρώ τους ξένους κατώτερους. Άνθρωποι είναι όπως εμείς.

4)Μετρό. Έχεις δει άλλη πόλη με αρχαιότητες όπως της Αθήνας στο υπέδαφός της να κατασκευάζει μετρό? Τόσο αγαπά τον πολιτισμό το καλό μας κράτος? Τα αρχαία δεν είναι πολιτισμός? Όσο για την καταγωγή των υπευθύνων του έργου...Μάντεψε.

5)Παιδεία. Ισραηλινό συμβούλιο να δίνει την έγκρισή του για τα σχολικά βιβλία(!). Τα σχολικά βιβλία φυσικά ξεχειλίζουν από αλήθεια.

6)Όσο για το πλήθος αρχαιοτήτων που έχει καταστρέψει το ανθελληνικό κράτος πέρα από το μετρό... Αρχαία ακρόπολη καταστρέφεται για να φτιαχτεί... αεροδρόμιο!!!!. Ελλαδάρα ρε! Ελλαδάρα!
Οι ελληνικές πυραμίδες παρατημένες στην φθορά του χρόνου. Και το καλύτερο απ΄όλα: "Σταματά η μελέτη των πυραμίδων για να μην υπάρξει έξαρση του εθνικισμού". Όλε!Κι αυτά είναι τα λιγότερα.

7)Εξωτερική πολιτική. Η απόλυτη δουλοπρέπεια στην μαμά Αμερική.

Κι αυτά είναι μόνο το 1%.

Εάν θέλεις πιο συγκεκριμένα στοιχεία,υπάρχουν άπειρα. Αλλά μην περιμένεις να κατονομάσω πρόσωπα σε μία δημόσια συζήτηση.


Στο παρόν μήνυμα έγινε ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ στο κείμενο απο το Συντονσιτή Κέλσο, για τη καλύτερη ανάγνωση της σελίδας.

Παρακαλώ για την ΣΩΣΤΗ χρησιμοποίηση της ΤΕΛΕΙΑΣ, του ΚΟΜΑΤΟΣ, του ΕΡΩΤΗΜΑΤΙΚΟΥ κλπ κλπ
Αφήνουμε ΠΑΝΤΑ ΚΕΝΟ αμέσως ΜΕΤΑ απο αυτά...

Edited by - Kelsos on 08/07/2003 15:31:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2003, 22:01:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το κακό είναι πως όταν δεν μιλάς με τεκμηριωμένα στοιχεία ...γίνεσαι απλά γραφικός.
Τι είναι αυτά που λές για το Μετρό ? ατεκμηρίωτα τελείως...με την λογική αυτή δεν θα έπρεπε να γίνει κανένα έργο στην Ελλάδα...
Για τους πολιτικούς ? ατεκμηρίωτα
Στην Τουρκία που ζούνε χειρότερα έχουν μεγαλύτερο δείκτη γεννήσεων...
Στην Σουηδία που ζούνε τέλεια δεν γεννοβολάνε όλη την ώρα...ΑΠΛΑ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΙΟ ΚΑΛΟΠΕΡΑΣΑΚΙΑΣ ΚΑΙ ΣΤΑ @@ ΤΟΥ ...
Αυτό που ζούμε δεν είναι οι σκοποί του Σιωνισμού αλλά της ΠΛΟΥΤΟΚΡΑΤΙΑΣ και ισχύει εδώ και χιλιάδες χρόνια...
νομίζεις οτι ο απλός εργάτης - πολίτης της αρχαίας Αθήνας πέρναγε καλύτερα απο σένα ? Αυτό που ζούμε είναι απόρροια της αρνητικής πλευράς μας και υπεύθυνοι είναι όλοι...
Για τις πανταχού αυτοκρατορίες που σηκώνονται και πέφτουν σε όλη τη γή εδώ και χιλιάδες χρόνια φταίει ο Σιωνισμός ?
Γίνετε σοβαροί,μιλάτε με στοιχεία, μην αναμασατε καραμέλες που γρήγορα λιώνουν....

ΝΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΙΩΝΙΣΜΟΣ αλλά δεν τον πολεμάνε έτσι ....
πολλοί απο το χώρο σου του δίνουν περισσότερη δύναμη με αυτά που κάνουν και λένε...
Καλό είναι να μιλάμε όποτε πρέπει
Ελπίζω να με καταλάβεις

Edited by - AION on 08/07/2003 08:19:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2003, 10:21:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόσο μένος με τον νεοέλληνα. Ναι, συμφωνώ, ο νεοέλληνας είναι σταρχι**στής μέχρι αηδίας. Αλλά μέχρι εκεί. Θες να μου πεις ότι δεν κάνει παιδιά γιατί βαριέται, δεν τον νοιάζει, δεν θέλει? Στην Τουρκία παρότι οι συνθήκες είναι χειρότερες κάνουν περισσότερα παιδιά γιατί υπάρχει εθνική ενότητα και ένστικτο της επιβίωσης ως έθνος, κάτι το οποίο προωθεί το κράτος τους. Σε εμάς δεν είναι έτσι. Δεν μπορώ να δεχθώ όμως ότι ο νεοέλληνας είναι τόσο αδιάφορος και απαθής. Ξέρεις ότι σε άλλες χώρες το κράτος πληρώνει τον κόσμο για να κάνει παιδιά?
Αυτά που λέω για το μετρό είναι γνωστά πράγματα και στα έφερα ως ένα απλό παράδειγμα. Δεν είναι ένα τυχαίο έργο. Μην βλέπεις μόνο την βιτρίνα. Μπορείς να φανταστείς το μέγεθος της καταστροφής που έχει προκαλέσει? Γιατί άλλες χώρες πιο εύπορες από την Ελλάδα που έχουν αρχαία στο υπέδαφός τους δεν έχουν κάνει τέτοιο έργο? Δεν είμαι οπισθοδρομικός ούτε στενόμυαλλος, αλλά σε όλα αυτά διακρίνω μία οργανωμένη προσπάθεια καταστροφής του παρελθόντος μας.
Με ρωτάς εάν ο σιωνισμός ευθείνεται για όλες τις αυτοκρατορίες που σηκώνονται και πέφτουν. Για θυμίσου πως ίδρυσαν κράτος. Για θυμήσου τον πρόσφατο πόλεμο του Ιράκ. Και μην μου πεις ότι το Ισραήλ δεν έχει οφέλη απ΄το Ιράκ. Για θυμήσου τι κάνουν στους Παλαιστίνιους και η καλή Αμερική νίπτει τας χείρας της. Δεν ξέρω για παλαιότερα,αλλά τον 20ο αιώνα ο σιωνισμός ευθείνεται για πάρα πολλές πολιτικές αλλαγές. Και στην αρχαιότητα όμως που δεν υπήρχε ο όρος "σιωνισμός" οι εβραίοι τσοπανο-νομάδες είχαν τάσεις επεκτατικές. Η δημιουργία του χριστιανισμού ήταν ένα όπλο για αυτούς. Ξέρεις τι λέει το Ταλμούδ τους? Ότι μόνο οι Εβραίοι είναι άνθρωποι και όλοι οι άλλοι υπάνθρωποι. Ξέρεις ποιά είναι πόρνη σύμφωνα με το Ταλμούδ? Όποια δεν είναι Εβραία. Εάν αυτά δεν φανερώνουν εθνικισμό και μάλιστα ακραίο...
Όσο για το αν πολλοί από τον χώρο μου (φαντάζομαι ότι αναφέρεσαι στους ελληνοκεντριστές) δίνουν ισχύ στον Σιωνισμό αυτό είναι λάθος. Καταρχάς δεν τίθεται ζήτημα "χώρος μου και χώρος σου". Πέρα από ελληνοκεντριστές, εσωτεριστές, αρχαιολάγνοι, αριστεροί, δεξιοί, ολυμπιακοί, παναθηναϊκοί, χριστιανοί, βουδιστές κλπ. είμαστε ΟΛΟΙ άνθρωποι και δεν θέλουμε να καταπατούνται τα δικαιώματά μας. Ένας αναρχικός δεν έχει πρόβλημα με τον σιωνισμό? Ένας χριστιανός? Ένας δωδεκαθεϊστής? Ένας εθνικιστής? Ένας άθεος? Ένας απλός άνθρωπος? Από την στιγμή που θέλεις να λέγεσαι ελεύθερος άνθρωπος, ξεχνάς τις ταμπέλες και βλέπεις τους πραγματικούς σου εχθρούς. Όλα τα άλλα είναι για να ξεχνάς ότι έχεις προβλήματα και να λες "δεν βαριέσαι?", "το αμάξι του γείτονα είναι καλύτερο από το δικό μου" και πάει λέγοντας. ΜΟΔΕΣ είναι όλα αυτά για να διχάζουν τον κόσμο.
Δεν μπορώ να μιλάω για πράγματα που θα έπρεπε να θεωρούνται δεδομένα. Τι επιχειρήματα θέλεις να σου αναπτύξω? Εάν αρχίσω να σου αναφέρω στοιχεία τότε κι αν θα με πεις γραφικό γιατί όλα αυτά είναι γνωστά και χιλιοειπωμένα και δεν θα τελειώσουμε ούτε αύριο. Τί
θες να σου πω? Ότι μέχρι κι ο Πατσίφικο ήταν Εβραίος? Και είδες τι προκάλεσε με τους φίλους του τους Άγγλους.
Κατάλαβέ το : Ο εχθρός μπήκε μέσα και εμείς ακόμα κοιμόμαστε. Εάν ακόμα συζητάμε για σιωνισμό ζήτω που καήκαμε.
Το ότι οι σιωνιστές έχουν ιδιαίτερο μίσος για τους Έλληνες είναι γνωστό. Κι αυτό όχι γιατί είμαστε άξιοι συνεχιστές των προγόνων μας ή γιατί πλεονεκτούμε σήμερα σε κάτι από αυτούς. Για ένα πράγμα μας μισούν : για το παρελθόν μας. Θέλουν να σβήσουν και να κάνουν να ξεχαστεί το μοναδικό πράγμα για το οποίο μπορεί να περηφανεύεται ο
νεοέλληνας.


Στο παρόν μήνυμα έγινε ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ στο κείμενο απο το Συντονσιτή Κέλσο, για τη καλύτερη ανάγνωση της σελίδας.

Παρακαλώ για την ΣΩΣΤΗ χρησιμοποίηση της ΤΕΛΕΙΑΣ, του ΚΟΜΑΤΟΣ, του ΕΡΩΤΗΜΑΤΙΚΟΥ κλπ κλπ
Αφήνουμε ΠΑΝΤΑ ΚΕΝΟ αμέσως ΜΕΤΑ απο αυτά...

Επίσης καλό είναι να αφήνουμε ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΥΣ στα κείμενά μας.

Edited by - Kelsos on 08/07/2003 15:41:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2003, 11:22:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυστυχώς ...δεν με κατάλαβες...
Αλλα δεν πειράζει , είναι δύσκολη η συζήτηση μέσα απο μυνήματα.
Αυτό το παρελθόν που λές μας έχει φάει...
Εκπαιδευόμαστε με το οτι εμείς δώσαμε τα φώτα και οτι οι άλλοι ήταν πάνω στα δέντρα ....εκπαιδευόμαστε οτι έχουμε την σωστή θρησκεία και τον σωστό τρόπο ζωής.Οπως ακριβώς και τα Αμερικανάκια ....
Αυτό δημιουργεί έναν ΤΕΡΑΣΤΙΟ εγωισμό στο συλλογικό ασυνείδητο...που τις επιτπώσεις του τις βλέπουμε στο πώς ψηφίζει ο έλληνας,στο πώς ζεί,στο πώς οδηγάει,στο πως αντιμετωπίζει τους άλλους συμπολίτες μας ("ξέρεις ποιος είμαι εγώ ?"), στο πώς προσέχει το περιβάλλον,στο πόσο εύκολα βολεύεται...
Τι προτιμάς αλήθεια ? να υπερηφανεύεσαι για το παρελθόν ή να γίνεις καλύτερος απο αυτό ?

Ολο και περισσότεροι έλληνες πια υποτιμάν τους Αλβανούς λέγωντας οτι είναι κατώτερη ράτσα...ξεχάσαν πολύ εύκολα πως οι κοντινοί πρόγονοι τους (μέχρι και το 60) ήταν οι περισσότεροι πειναλέοι, κατσικοκλέφτες, υποταγμένοι πλήρως στους μεγαλοτσιφλικάδες,τρώγαν σε χαμοκέλες μαζί με τα ζώα,πεινούσαν,βρωμούσαν,ήταν μέσα στη δισειδεμονία και το γλύψιμο στους προύχοντες, δεν είχαν τουαλέτες (με διάταγμα της χούντας υποχρεώθηκαν να βάλουν έξω απο τα σπίτια)....
Κατηγορούν τους μετανάστες οτι ευθύνονται για την ανεργεία κανένα όμως καλοαναθρεμένο δεν πάει σε οικοδομή ή σε εργοστάσιο να δουλέψει...(δεν το αφήνει η μαμά...βλέπεις η μαμά γαλουχήθηκε με την υποκρισια του φαίνεσθαι και προτιμά να ταίζει το μουλικό της μέχρι τα τριανταπέντε του..."ο δικός μου ο γιός σε οικοδομή ?")

Αν αυτό δεν είναι εγωισμός τότε τι είναι ? αναρωτήθηκες ποτέ γιατι όλος αυτός ο εγωισμός και η αλλαζονεία ? Γιατι όλοι θέλουν να δείχνουν οτι είναι ματσωμένοι ενώ τα χνώτα τους βρωμάνε απο την πείνα ? Γιατι αυτή η χώρα είναι πρώτη στην απάτη, την ρεμούλα και το βόλεμα ? (ενώ άμα τους ρωτήσεις κανείς δε ξέρει τίποτα...)
Γιατι πολύ απλά κάναμε το παρελθόν μας ένα ωραίο περιτύλιγμα της αμορφωσιάς και του βολέματος μας...

Ο τροχός της ιστορίας αλλάζει ...τεχνολογικά εμείς είμαστε πάνω στα δέντρα αυτή τη στιγμή σε σχέση με τον ανεπτυγμένο κόσμο...
Θα πρέπει οι Αμερικανοί να μας ειρωνεύονται μετά απο χίλια χρόνια?
Κάναμε το παρελθόν ένα καταφύγιο για το σάπιο μας παρόν ? και τι θα μου πείς οτι φταίει ο σιωνισμός για όλα αυτά ?
Οχι ρε φίλε ...φταίει αυτό που γίνεται σε όλον τον κόσμο Ο ΕΓΩΙΣΜΟΣ ...
Κάνετε κακό καταλάβετε το... ενώ θα έπρεπε να είστε λίβελος ενάντια στην παιδεία και την ψυχολογία του Ελληνα του έχετε βρεί την δικαιολογία του Σιωνισμού και του χαιδεύετε τα αυτιά..."δε φταίς εσύ παιδί μου ο Σιωνισμός φταίει" όπως "δεν φταίει το παιδί μας αλλά το φάγαν οι κακές παρέες"
Εχεις δεί τι άτομα μαζεύονται στις εθνικιστικές παρατάξεις ? Ολοι οι συνεργάτες των Γερμανών και όλα τα κοπρόσκυλα .... Ολα τα κατακάθια...
Ετσι δεν θα έλξετε ποτέ υγειώς σκεπτόμενους ανθρώπους...μόνο τον βούρκο θα έλκετε ...καρατζαφέρηδες,πλεύρηδες,κεραμυδάδες και όλους τους σκ@@δες...

Ελπίζω αυτή τη φορά να με καταλάβεις ...
σου ξαναλέω οτι υπάρχει Σιωνισμός αλλά δεν τον πολεμάν έτσι, σκέψου το για λίγο...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2003, 14:32:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΗΘΕΙ ?
ΚΑΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΑΡΧΗ ΦΙΛΕ ΜΟΥ,ΚΑΙ ΤΑΠΕΙΝΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΤΟΥΝ ΟΙ ΕΠΙΔΡΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΙΣ ΔΟΥΝ ΟΙ ΠΟΛΛΟΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2003, 16:10:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι ρε φίλε ΑΙΟΝ,μην κάνεις αυτό το λάθος.Για την κατάντια του νεοέλληνα δεν ευθείνεται ο εγωϊσμός αλλά η έλλειψη εγωϊσμού.Εάν γνώριζε το παρελθόν του τότε θα αισθάνονταν εγωϊσμό και θα ήθελε να είναι άξιος συνεχιστής των προγόνων του και καλύτερος.Αντίθετα ο κουτοπόνηρος ελληνίσκος χρησιμοποιεί το παρελθόν του όποτε τον συμφέρει.Μακάρι να ένιωθε εγωϊσμό.Το ξανάπα:μας έμαθαν να σκεφτόμαστε έτσι.Δεν ξέρω αν κάνω λάθος.Πάντως,η άποψή μου συμφωνεί με τις αρχές της κοινωνιολογίας για την ψυχολογία των μαζών.

Και μην τα βλέπεις άσπρο-μαύρο.Χωρίς επιχειρήματα καταρίπτεις με μία φράση 3 ανθρώπους.Δεν υπάρχει άσπρο-μαύρο.Δεν υπάρχουν ή καλοί ή κακοί άνθρωποι.Ούτε εγώ συμφωνώ με το "πατρίς-θρησκεία-οικογένεια" του Καρατζαφέρη,με τις καθεστωτικές αντιλήψεις του Πλεύρη και τις ομάδες Ε του Κεραμυδά.Πιστεύεις όμως ότι αυτοί οι άνθρωποι επειδή είναι σε μερικά πράγματα λάθος είναι σε όλα λάθος?Συγκεκριμένα ο Πλεύρης είναι ένας από τους μεγαλύτερους πρωτοπόρους του είδους.Τι με νοιάζει εμένα η άποψή του για την δημοκρατία?Εμένα με νοιάζουν οι μελέτες του για την Αρχαία Ελλάδα και το αλφάβητο.Παίρνω τα στοιχεία που με ενδιαφέρουν χωρίς να αποδέχομαι τον άνθρωπο.Δεν μπορείς όμως με ένα "σκ@@δες" να απορίπτεις τον άλλον.

Το ότι έχει γεμίσει ο χώρος ξυρισμένα κεφάλια είναι γεγονός.Και που όμως δεν υπάρχουν ακραίοι?Θα σου θυμίσω ότι ο ελληνοκεντρικός χώρος είναι περισσότερο μία αντίληψη,παρά μία πολιτική ιδεολογία.Αυτά που λέγανε κάποιοι κάποτε και τους λέγανε φασίστες,ρατσιστές και εθνικιστές,τα λένε σήμερα και αριστεροί.Αυτό δεν σου λέει κάτι?

Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό που λες για τους πρόσφυγες και ιδιαίτερα για τους Αλβανούς.Οι άνθρωποι ήρθαν εδώ για να βρούν να φάνε.Δεν φταίνε σε τίποτα για αυτό.Και εμείς το ίδιο θα κάναμε ή έχουμε ήδη κάνει στο παρελθόν.Για τον μεγάλο αριθμό τους φταίει το κράτος που έχει αφήσει τα σύνορα ξέφραγο αμπέλι.

Δεν πρέπει να ντρεπόμαστε για το παρελθόν μας.Πρέπει να είμαστε εγωϊστές εάν θέλουμε να ξεφύγουμε απ΄την σημερινή κατάντια.

Πώς πιστεύεις ότι αντιμετωπίζεται ο Σιωνισμός?Δεν θα πρέπει πρώτα να μάθουν οι πολλοί τι είναι "σιωνισμός"?Και για να γίνει αυτό δεν θα πρέπει να ξεπεράσουμε μία και καλή την προκατάληψη ότι όποιος πιάνει στο στόμα του τους "εκλεκτούς" λαούς έχει ρατσιστικές και μισαλλόδοξες τάσεις απέναντί τους?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2003, 17:57:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Συντονιστή σε ευχαριστώ για τις οδηγίες. Στο προηγούμενο μήνυμα δεν τις εφάρμοσα γιατί δεν τις είχα προσέξει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2003, 21:24:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλοι χαιρετω.Οι δουλειες δεν επιτρεπουν πολυτελειες,οπως η ελευθερια χρονου,κι ετσι αυτο εκλαμβανεται απο ατομα σαν τον ψευτοκελσο,σαν αδυναμια απαντησης.
Τι να κανουμε,το παιδι εχει καποιο προβλημα.
Οι Σιωνιστες ,υπαρχουν και δουλευουν κανονικωτατα στην Ελλαδα,προωθωντας τα σχεδια του Ισραηλ,οικονομικα,θρησκευτικα,πολιτικα,και πολιτιστικα.
Αλλα ...και μεσα απο κυκλους του Εσωτερισμου.
Ετσι,η αναβιωση της Αρχαιας Ελληνικης Θρησκειας,ειναι γι'αυτους ενα προβλημα.
Αφου μαλιστα,στο τελευταιο γνωστο συνεδριο,διακηρυχτηκε ...η παναγιοτης της Παλαιας Διαθηκης,απο αρχης μεχρι τελους,και οτι ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ=ΠΑΛΑΙΑ+ΚΑΙΝΗ ΔΙΑΘΗΚΗ,ΕΙΣ ΕΝ ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΟ,ΑΠΟ ΘΕΟΥ ΚΑΙ ΙΟΥΔΑΙΟΠΛΗΚΤΩΝ.
Ετσι,το οτι το επισημο Ιουδαιοκυβερνουμενο κρατος,δεν βοηθησε ποτε πραγματικα την εκδοση του συνολου της Ελληνικης Γραμματειας,ειναι γιατι δεν βολευει τα αφεντικα του.
ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΕΚΔΙΔΟΤΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΑ ΚΕΙΜΕΝΑ-ΚΑΙ ΟΛΑ ΟΣΑ ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΑΠΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΑΝ-ΤΟΤΕ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΠΕΡΙΤΡΑΝΑ ,ΟΠΩΣ ΚΑΙ Ο ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΧΑΤΖΟΠΟΥΛΟΣ ΛΕΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ,ΟΤΙ
"ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΑ ΕΙΠΑΝ ΟΛΑ"
ΚΑΙ ΑΡΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Ο ΝΟΤΙΟΑΝΑΤΟΛΙΚΑ ΕΥΡΕΙΣΚΟΜΕΝΟΣ ΕΚΛΕΚΤΟΣ ΛΑΟΣ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ,ΚΑΙ ΟΤΙ ΙΗΣΟΥΣ=ΑΠΟΛΛΩΝ+ΔΙΟΝΥΣΟΣ,ΑΡΑ ΤΖΙΦΟΣ ΚΙ ΕΚΕΙ.
Απο εκει λοιπον το μισος.
Γιατι χαλανε οι μεθοδευσεις.
Οπως το να αποβλακωθει ο Ελληνικος λαος,με τα υποπροιοντα θρησκειας,τηλεορασης,"λογοτεχνιας"
μακρυα απο την Αρχαιοελληνικη Γραμματεια,που το λιγωτερο που κανει
ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΚΟΝΙΖΕΙ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ.
Ετσι,φιλε ψευτοκελσο,που δεν εχεις το θαρρος να φανερωσεις την αληθινη Ιουδαιοχριστιανικη σου ταυτοτητα,και παιρνεις ονοματα αντιχριστιανων,ενας απο τους ρολους μου εδω,ειναι να αποκαλυπτω βλακες,ψευτες,και αλητες προπαγανδιστες.
Σε ενοχλει?
Ανηκεις σε καμμια απο αυτες τις κατηγοριες?
θαθελα αληθινα ναχα χρονο να κατεβασω ολη την Ελληνικη Γραμματεια,και να θαψω απο κατω ολα τα σκοταδια,το ψεμμα την παραπληροφορηση των εβραιοχριστιανων,
που και υπαρχουν,
και χρημα,οργανωσεις και ισχυ εχουν-αυτο θα το διαπιστωσεις ΑΙΟΝ,αν θελησεις να κανεις πραγματα σε ωρισμενους χωρους,
αλλα επειδη ο Ελληνικος φιλοσοφικος λογος=arupa manas,
ευχομαι ο καθενας να τον ανακαλυψει μεσα του,
βρισκοντας ΑΡΜΟΝΙΑ ΚΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ.
Ψευτοκελσο,στους φιλους σου Ροδοσταυρους,εγραψα και ενα σχετικο κειμενακι του Γιωργαρα,που στο αφιερωνω εξαιρετικα...

Edited by - Helios on 13/07/2003 21:26:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2003, 08:38:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για πές μας τώρα ρε Χέλιο τι πράγματα σου απαγορεύουν να κάνεις και ποιά είναι τα συγγράμματα που λές οτι δεν αφήνουν οι Σιωνιστές να κυκλοφορήσουν ?
Κάνε μας μια ανάλυση...
Έγινε ένα συνέδριο με δέκα τραγόπαπες και το κάνατε θέμα...
Για δοκίμασε να κάνεις προσφυγή σε ευρωπαϊκό δικαστήριο αν σου θίγουν την ανεξηθρησκεία και έλα να μου πείς τότε τι δύναμη έχουν οι παπάδες...μέχρι και σποτάκι στην τηλεόραση βγάλαν γιατι φοβούνται...

Το οτι το μεγαλύτερο ποσοστό της χώρας είναι Χριστιανοί αυτό δεν μπορείς να το αλλάξεις.Είναι ένα δεδομένο.
Αλλά πές μου ποιό αρχαίο ελληνικό σύγγραμμα θες να κυκλοφορήσει και ίσως σου βρώ εγώ κάποια άκρη να το κάνεις...(δεν κάνω πλάκα...)
Και μην είσαι καθόλου σίγουρος οτι δεν κινούμε σε τέτοιους χώρους...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2003, 15:50:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ 'Ηλιε...
Σου παραθέτω την ΑΡΧΙΚΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΜΟΥ...
Διάβασέ την ΚΑΛΑ, και πές μου ΠΟΥ ΔΙΑΦΩΝΕΙΣ....

Αλλά να το κάνεις με ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ και όχι με αφορισμούς (σύνηθη τακτική εκείνων που ΣΤΕΡΟΥΝΤΕ ΛΟΓΟΥ & ΛΟΓΙΚΗΣ θα τολμούσα να πώ και ΠΡΩΤΟΥΣ συγκαταλέγω το "αντίπαλό σου δέος" που είσαι ΟΜΟΙΟΣ ΤΟΥΣ, το παπαδαριό και το δεσποταριό της ΚΑΘΕ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ, όχι ΜΟΝΟ των χριστιανών)...

quote:
Καλησπέρα σε όλους...

Νομίζω όπως όταν ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ κατφέυγει στα ΑΚΡΑ, το αποτέλεσμα θα είναι ΑΚΡΑΙΟ και συνήθως, το ΑΚΡΑΙΟ δεν είναι αυτό που μπορεί να ΕΚΠΡΟΣΩΠΙΣΕΙ αυτό που βρίσκεται ΜΕΣΑ απο τις άκρες του...

Πραγματικά, η ιστορία αυτό διδάσκει...
Ετσι γινόταν ΠΑΝΤΑ...

Να θυμίσω πώς ΟΤΑΝ έκαναν την εμφάνισή τους οι πρώτες κοινότητες των "χριστιανών", οι ΤΟΤΕ ΚΡΑΤΟΥΣΑ ΕΞΟΥΣΙΑ, ΠΟΥ ΠΑΝΤΟΤΕ ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΙΑ, ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΑΠΑΡΑΛΑΧΤΗ, είχε ΑΚΡΙΒΩΨΣ το ίδιο "μένος" και "έχθρα" ως πρός το ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ, ως πρός την ΑΛΛΑΓΗ, ως πρός την ΕΞΕΛΙΞΗ...
Τότε δεν έλεγαν πώς οι "χριστιανοί" ήταν ΜΑΓΟΙ, ότι ΕΤΡΩΓΑΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ, τις σαρκες τους κλπ κλπ κλπ ΓΕΛΟΙΑ, ΑΝΥΠΟΣΤΑΤΑ & ΑΝΕΔΑΦΙΚΑ!!!

Σήμερα η ΚΡΑΤΟΥΣΑ ΕΞΟΥΣΙΑ, το ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΔΕ ΚΑΝΕΙ;;;;
Τους λάτρεις του Αρχαιοελληνικού Πανθέου, δε τους στιγματίζει ως ΣΑΤΑΝΙΣΤΕΣ, ως όργανα του Σατανά και της Νέας Εποχής (μάθανε τρομάρα τους και τη νέα Εποχή!!!) κλπ κλπ κλπ
Δε τους διώκει ως 'Αθεους (άκουσων άκουσων!!!!);;;;

Αλλά αναρωτιέμαι τελικά ΠΟΥ ΟΔΗΓΕΙ Ο ΦΑΝΑΤΙΣΜΟΣ, ένθεν και ακίθεν;;;;
Πάλι μιά απο τα ΙΔΙΑ θα έχουμε;;;;

Νομίζω πώς χρειάζεται ΠΕΡΙΣΗ ΠΡΟΣΟΧΗ στο πώς προσεγγίζουμε τα "θρησκευτικά" ζητήματα...
Και προπαντώς, ΕΛΕΥΘΕΡΑ & ΑΝΙΔΙΟΤΕΛΩΣ...

Θεωρώ ότι ΕΚΕΙ είναι που χολένουν ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ...
Στην ΑΝΙΔΙΟΤΕΛΙΑ, που είναι και το χαρακτηριστικό του ΦΙΛΟΣΟΦΟΥ...

Επίσης πιστεύω πώς όταν κάποιος ΕΧΕΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ, τότε ο άλλος σωπαίνει...
Μάλλον λοιπόν ΕΚΕΙ θα πρέπει όλοι αυτοί που υπερμάχονται υπέρ της Αρχαιολατρείας να στραφούν, στα ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ και όχι στο "τι μου έκανες τότε, ΤΩΡΑ να δείς τι θα πάθεις", που ΔΥΣΤΥΧΩΣ οι περισσότεροι ΑΝ όχι όλοι όσοι θεωρούντους εαυτούς τους "μπροστάριδες", έτσι κινούντε, με αυτή την αστεία πολεμική...

Πάντως το ΠΝΕΥΜΑ των Αρχαίων προγόνων μας, ΕΠΕΖΗΣΕ μέσα απο Ανθρώπους που το πίστεψαν και έζησαν ΣΥΜΦΩΝΑ με αυτό και ΟΧΙ επειδή κάποιοι είχαν περισσότερη δύναμη απο κάποιους άλλους...

Ας συνεχίσουμε ΟΛΟΙ ΜΑΣ να είμαστε οι φορείς στη κοινωνία, αυτού του Αρχαιοελληνικού πνεύματος...
Ας γίνουμε ΕΜΕΙΣ οι υπερασπιστές του, με ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ και όχι με "γελοιότητες"...

Κέλσος ο Φιλαλήθης


Και τώρα σε ΞΕΓΥΜΝΩΝΩ ΞΑΝΑ και για ΠΟΛΥΩΣΤΗ ΦΟΡΑ με τα όσα σου έχω καταμαρτυρήσει και που η ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗ που και πάλι ΤΙΠΟΤΑ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΣΑΨΕΙΣ...

Είσαι πιά ο "αστείος" και ο "γραφικός" του Εsoterica.gr με τα όσα ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ, αλλά το μένος σου εναντίων εκείνων (πραγμάτων & ατόμων) που το ατροφικό μυαλό σου, ΑΔΥΝΑΤΕΙ ΝΑ ΣΥΛΛΑΒΕΙ είναι που σε καταστά κλόουν...

Ασε λοιπόν τα γελοία λογίδρια που ΟΥΤΕ οι Αρσακειάδες ΠΙΑ δεν εκφωνούν και πές ΟΤΙ έχεις να πείς ΞΕΚΑΘΑΡΑ, όπως τουλάχιστον η αναξιότης μου σου πράτει ΕΞ ΑΡΧΗΣ με τα σκουπίδία που κουβαλάς στους χώρους συζήτησης...

ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΑΝ ΤΟΛΜΑΣ...

quote:
Αγαπητέ 'Ηλιε...
'Εχεις ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ πολύ, μα ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΤΕΡΟΣ των περιστάσεων και πραγματικά είναι χάσιμο χρόνου να συζητά κανείς μαζί σου, με αυτά κουβαλάς στο κεφάλι σου για τους άλλους...

Είσαι ο ΜΟΝΟΣ, μα ο ΜΟΝΟΣ εδώ μέσα στο Esoterica.gr που βρίζεις τους άλλους, όταν ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΕΙΣ...
Είσαι εκείνος που ΣΚΟΠΟ του έχει θέσει να δημιουργεί ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ με τα μέλη και να δημιουργείς επίσης μέλη ΟΜΟΙΑ με εσένα, αλλά στο αντίθετο άκρο για να σε αντιμετωπίσουν...
Για σένα λοιπόν, αλλά και για το αντίθετό σου άκρο είναι αυτό που ανέφερα :
"Νομίζω όπως όταν ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ κατφεύγει στα ΑΚΡΑ, το αποτέλεσμα θα είναι ΑΚΡΑΙΟ και συνήθως, το ΑΚΡΑΙΟ δεν είναι αυτό που μπορεί να ΕΚΠΡΟΣΩΠΙΣΕΙ αυτό που βρίσκεται ΜΕΣΑ απο τις άκρες του..."

Επίσης θα ήθελα να μου δείξεις ΠΟΥ έγραψα σε μήνυμά μου ότι "Καλά έκαναν οι χριστιανοί και έκαψαν ότι έκαψαν"...

Λές 'Ηλιε πώς :

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Μυστικισμος 'φιλε ' 'Κελσο',ειναι η προσπαθεια προσωπικης βιωσης και ταυτισης με την θεοτητα.
--------------------------------------------------------------------------------


Είπα πώς :
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Ο Μυστικισμός είναι το ΕΝΑ ΜΕΣΟ, ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΘΕΩΝΕΙ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ...
--------------------------------------------------------------------------------


Γιατί δε λές ότι ΑΠΛΑ ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ ΜΑΖΙ ΜΟΥ;;;;
Μήπως βρήκες καμία ΑΝΑΚΡΙΒΕΙΑ;;;;

Και μιλάω για ΑΝΑΚΡΙΒΕΙΕΣ, μιάς και είναι γεμάτο το μήνυμά σου απο αυτές σε σχέση με όσα είπα και έχω πεί μέχρι τώρα...
ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΣΤΗΡΙΞΕΙΣ ΤΑ ΓΡΑΦΩΜΕΝΑ ΣΟΥ, ΚΑΝΤΟ ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ και όχι με λίβελους...


Κέλσος ο Φιλαλήθης,
ένας ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2003, 18:57:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Κέλσο περιμένω κι εγώ μία απάντηση από εσένα. Την ερώτηση θα την βρεις 15 post πριν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2003, 21:06:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψευτοκελσο,τα σκουπιδια που λες οτι διακρινεις στα γραφομενα μου,
ειναι τα σκουπιδια της προσωπικοτητας και ιδεολογιας σου,
που κουβαλας μεσα σου και προβαλλεις εξω,
μιας και το μεσα,ειναι αναλογο του εξω,και το αντιστροφο.
Κυτταξε τωρα και το www.kiss.com μπας και σε ηρεμησουν λιγο.
Και αλλαξε το "Κελσος",με το Μαλαχιας.
Δενει καλυτερα.
Για την απορια που εχει ο ΕΟΝ,σχετικα με το Ιουδαιοκυβερνωμενο Νεοελληνικο κρατος,ας παει στο βιβλιοπωλειο του Βερεττα,η τον Αδωνι Γεωργιαδη η την Νεα Θεση η τον Αναστασακη η τον ΚΑΚΤΟ του Χατζοπουλου...
και θα μαθεις πολλα απο πρωτο χερι...
Υ.Γ.Εγω ξερω και τι ψευτακος εισαι.Ταγραψες παλιοπαιδο.
Ειναι ελλειψη σεβασμου γι'αυτους που σε διαβαζουν ,να το αρνεισαι.
Λιγη ειλικρινεια και στα λαθη μας ,δεν βλαπτει.


Edited by - Helios on 16/07/2003 21:08:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2003, 22:33:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΡΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΚΟ ΛΕΞΙΚΟ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!
ΜΟΥΒΓΑΛΕΣ ΤΟ ΜΑΤΙ.
ΜΑΘΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!
ΚΙ ΑΣΕ ΤΑ ΑΒΡΑΜΙΚΑ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2003, 11:14:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αυτός τελικά ...

παίζει να είναι και καθυστερημένο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2003, 17:35:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε Κέλσο περιμένω κι εγώ μία απάντηση από εσένα. Την ερώτηση θα την βρεις 15 post πριν.

Μιάς και ΤΟΛΜΩ, δείξε μου σε τι περιμένεις απάντηση Δάγωνα...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2003, 14:02:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο λόγος που σου υπενθύμησα την ερώτηση στο προηγούμενο μήνυμά μου είναι ότι διέκρινα για άλλη μια φορά ότι δεν έχεις κάτι ουσιαστικό να πεις επί αυτού του συγκεκριμένου θέματος.

Κι επειδή δεν πρέπει να ξεπέσουμε πάλι σε σταυραετίστικες εποχές επαναλαμβάνω την ερώτηση:

Τί σχέση έχουν όλα αυτά τα οποία έχεις πει σε αυτό το topic με το θέμα μας που είναι ΓΙΑΤΙ ΔΙΩΚΕΤΑΙ Η ΑΡΧΑΙΟΛΑΤΡΕΙΑ? Πιάστηκες από ένα πρόλογο που έκανα και άρχισες και με ρώταγες για ορθολογισμό,οπισθοδρόμισηκλπ. πράγματα που δεν έχουν καμία σχέση με το αντικείμενο για το οποίο μιλάμε εδώ.

Mήπως το topic αυτό έγινε ένα ωραίο βήμα για εσένα για να ασκήσεις κριτική σε μία συγκεκριμένη ομάδα ανθρώπων-ή και σε κάποια συγκεκριμένα άτομα(βλ.Ήλιο)-αντί να ασχοληθείς πραγματικά με το θέμα?

Σέβομαι ότι σε αυτά που πιστεύεις έχεις ασχοληθεί και γνωρίζεις(άσχετα εάν διαφωνώ με αυτά). Όμως τί έχεις να μας πεις εδώ? Το θέμα είναι η αρχαιολατρεία και πιο συγκεκριμένα ο λόγος που διώκεται. Ποιά είναι η στάση σου απέναντι στο θέμα? Έχεις να προτείνεις κάτι?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2003, 14:34:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
περιμένουμε όμως φίλε dagon και στοιχεία για το αν διώκεται η αρχαιολατρεία ...για να μπορέσουμε να πούμε.
Διώκεται ποινικά ή εννοείς οτι δεν την θέλει η εκκλησία ?
Αλλο είναι ο διωγμός και άλλο η προπαγάνδα ενός επίσημου "μαγαζιού" που δεν θέλει να χάσει τους πελάτες του.
Ξαναλέω οτι ποινικά δεν υπάρχει κανένα νομικό πλάισιο που να διώκει κάποιον που θέλει να ακολουθεί τον ελληνικό τρόπο ζωής, να δημιουργήσει ναούς , να κάνει τελετουργίες και να διαβάζει τα αρχαία κείμενα, να μην βαφτίσει το παιδί του Χριστιανό...? Ακόμα και στην ταυτότητα σου μπορείς πιά να γράψεις "Δωδεκαθειστής".


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aoratos_kavaLarhs
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2003, 18:16:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aoratos_kavaLarhs  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι κατ' αρχάς να σας χαιρετήσω όλους ανεξαιρέτως μιας και μπαίνω για πρώτη φορά... θα ήθελα μα κάνω μια απλή παρατήρηση και μετά θα σωπάσω.

Παρατήρησα και εδώ αλλά και έξω αρκετούς ομιλητές να αναφέρονται περί ανοιχτού μυαλού και λοιπών τινών. Μετα λύπης μου όμως διαπιστώνω ότι μερικοί εξ' ημών όχι μόνο με ανοιχτό μυαλό σκέφτονται, αλλα χρησιμοποιούν και εφευρέσεις που δημιουργήθηκαν για άλογα και λοιπά υποζύγια και αναφέρομαι σαφώς στις παρωπίδες...

Δηλ. για να γίνω και σαφής, για να μπορέσω να βγω κύριος μιας συζήτησης και στην αγωνία μου να αποδείξω τα αναπόδεικτα, λέω: "εάν αυτό τότε θα ήταν έτσι εκείνο, άρα το δείνα ούτως έχει..." και αυτοί που με ακούν αν τυγχάνει να μην λαμβάνουν της αρκούμενης παιδείας ή είναι απλά μονολιθικοί, χάσκουν και χειροκρωτούν είτε γιατί είναι αφελείς είτε γιατί τους κάνει κόπο να ανατρέξούν σε πηγές και να ανοίξουν τα μάτια τους.

Έαν εγώ είμαι ένας απλός ομιλητής η ζημιά είναι μικρή εάν όμως ο ομιλητής είναι άτομο που ευραίως γνωστό τότε τι γίνεται? γιάτι κάποιον που μιλάει για κάποια θέματα ευαίσθητης σημασίας του κολάνε αμέσως την ταμπέλα του εθνικιστή και του γραφικού? γιατί αυτοί οι κύριοι να πλουτίζουν ταυτόχρονα μαζί με τον λοιπό όλεθρο που φέρνουν?

Αναλογίσου λοιπόν μήπως κάποιες φορές πέφτεις κι εσύ σ'αυτή την παγίδα με τον ένα ή τον άλλο τρόπο?

Και κάτι τελευταίο... όλοι είμαστε υπερήφανοι που ήμαστε Έλληνες... ας μην το ισοπεδώσουμε και αυτό.

Συγχωρήστε με αν σας κούρασα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2003, 19:28:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλησπέρα μου σε όλους και προπαντώς στον Αόρατο Καβαλάρη, που ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ στους χώρους συζήτησης του Esoterica.gr
Καλώς όρισες στη παρέα μας...

Θα ήθελα όμως μια χάρη απο σένα φίλε μας...
Γίνε ΠΙΟ ΣΑΦΗΣ σε αυτό που λές, γιατί ειληκρινά κάπου ΜΠΕΡΔΕΥΤΙΚΑ...
Τι ΑΚΡΙΒΩΣ θα ήθελες εσύ απο έναν χώρο συζήτησης και μάλιστα με ένα ΛΕΠΤΟ ΘΕΜΑ;;;

Αγαπητέ Δάγωνα...
Ο Αίον με ΚΑΛΥΨΕ μπορώ να πώ...
Θέλεις να έρθω και να σου καταθέσω μια άποψή ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ, σε ένα θέμα που ΙΣΩΣ να είναι γεγονός, αλλά που ΙΣΩΣ να ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ;;;;
Υποθετικά θέλεις να συζήτήσουμε;;;;

Κάνεις ΕΣΥ ΜΙΑ ΝΥΞΗ...
Οκ...
Δε μας λές όμως ΤΙ ΕΝΝΟΗΣ με αυτό και ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΔΕΣ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΑΙ;;;
Θα σε παρακαλούσα όμως, μιάς και ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΜΙΟ, να ΜΗΝ αλιώνεις τα όσα λεει το ΚΑΘΕ ΜΕΛΟΣ που συμμετέχει στη συζήτηση...
Φίλε μου δε πιάστηκα απο πουθενα...
Είδα τι έγραφες και συμμετείχα σε αυτό που ΕΣΥ ΕΓΡΑΨΕΣ...
ΑΔΙΑΦΟΡΩ όμως αν ήταν απλά ένας πρόλογος έτσι για να έχουμε κάτι να λέμε, όπως ΕΣΥ τον παρουσιάζεις ΤΩΡΑ...

Και ξαναλέω, το θέμα της ΟΠΙΣΘΟΔΡΟΜΙΣΗΣ που ΕΣΥ ανέφερες, είναι ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ σε αυτό που αποκαλείς ΑΡΧΑΙΟΛΑΤΡΙΑ...
Ο φίλος Εχέμβροτος, έκανε μάλιστα και κάποιον ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ διαχωρισμό που ΑΝ ΕΣΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ τη μείζων σημασία του, δεν φταίει ο γραφών...

Αλλά ΜΗΝ προσπαθής να διασκεδάσεις τις εντυπώσεις φίλε μου σε όσα ΕΣΥ λές και γράφεις στο θέμα της ΑΡΧΑΙΟΛΑΤΡΙΑΣ...
Θέλω να πώ, πώς ΕΙΛΗΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΔΙΑΚΡΙΝΩ ΣΧΕΣΗ σε αυτά ππού ΕΣΥ μας έγραψες και σου παραθέτω έτσι στη τύχη ένα μήνυμά σου...

quote:
Δεν ξέρω αν καλά μας κάνουν. Τι μπορείς να πεις στον φτωχό αγρότη, στον συνταξιούχο, σε κάποιον που στερείται την στοιχειώδη παιδεία? "Σταμάτα να συντηρείς αυτό το κράτος και επαναστάτησε?". Εδώ υπάρχουν άνθρωποι (π.χ.συνταξιούχοι) που παρότι πλήττονται από αυτό το καθεστός, το υποστηρίζουν. Τι να πεις σε αυτούς? Να τους μιλήσεις για συνομωσίες διεθνούς επιπέδου που τους έχουν σκλάβους κι αυτοί το αγνοούν? Δεν μπορείς να κατηγορήσεις έναν άνθρωπο χωρίς παιδεία γιατί δεν αντιδρά. Στο κάτω κάτω το κεφάλαιο συντηρεί αυτή την κατάσταση. Τα πράγματα δεν είναι έτσι απλά. Δεν υπάρχουν 2-3 άνθρωποι που είναι στην εξουσία και είναι σιωνιστές. Είναι θέμα οικονομικών συμφερόντων. Αυτοί που βρίσκονται στην εξουσία χρηματοδοτούνται από πολυεθνικές για να παίζουν το παιχνίδι τους. Τις πολυεθνικές ποιός τις ελέγχει? Ποιός θα τα βάλλει με το κεφάλαιο? Δεν μπορώ να σου κατονομάσω σιωνιστές πολιτικούς μας. Μπορώ όμως να σου κατονομάσω πολιτικούς μας που είναι πράκτορες ξένων συμφερόντων και πολυεθνικών. Και πάλι όμως θα ήταν εικασίες και προσωπικά μου συμπεράσματα βασισμένα σε γεγονότα.
Σκέψου
Ποιοί είναι οι σκοποί του σιωνισμού? Εφαρμόζονται στην χώρα μας?
Θα σου αναφέρω μερικά παραδείγματα

1)Το κράτος μας, με τις υποδομές που έχει προτρέπει τον Έλληνα να κάνει παιδιά? Ή μήπως συντελεί στην υπογεννητικότητα? Ξέρεις ότι στατιστικά το 2050 οι Έλληνες θα είναι μόλις 2000000?

2)Ο σιωνισμός θέλει την εξάλλειψη της διαφορετικότητας. Σβήσαμε το θρήσκευμα από τις ταυτότητες? Αν είμαι χριστιανός ή όχι θα το έχεις αντιληφθεί.Η συγκεκριμένη ενέργεια λοιπόν κάτι υποδηλώνει.

3)Είμαι υπέρ των ανοιχτών συνόρων αλλά σε μία κοινωνία που μπορεί να εφαρμοστεί αυτό χωρίς να υπάρχουν συνέπειες. Στην δική μας ασθενική ελληνική κοινωνία δεν νομίζεις ότι τα σύνορα παραάνοιξαν? Δεν είμαι ούτε ρατσιστής ούτε θεωρώ τους ξένους κατώτερους. Άνθρωποι είναι όπως εμείς.

4)Μετρό. Έχεις δει άλλη πόλη με αρχαιότητες όπως της Αθήνας στο υπέδαφός της να κατασκευάζει μετρό? Τόσο αγαπά τον πολιτισμό το καλό μας κράτος? Τα αρχαία δεν είναι πολιτισμός? Όσο για την καταγωγή των υπευθύνων του έργου...Μάντεψε.

5)Παιδεία. Ισραηλινό συμβούλιο να δίνει την έγκρισή του για τα σχολικά βιβλία(!). Τα σχολικά βιβλία φυσικά ξεχειλίζουν από αλήθεια.

6)Όσο για το πλήθος αρχαιοτήτων που έχει καταστρέψει το ανθελληνικό κράτος πέρα από το μετρό... Αρχαία ακρόπολη καταστρέφεται για να φτιαχτεί... αεροδρόμιο!!!!. Ελλαδάρα ρε! Ελλαδάρα!
Οι ελληνικές πυραμίδες παρατημένες στην φθορά του χρόνου. Και το καλύτερο απ΄όλα: "Σταματά η μελέτη των πυραμίδων για να μην υπάρξει έξαρση του εθνικισμού". Όλε!Κι αυτά είναι τα λιγότερα.

7)Εξωτερική πολιτική. Η απόλυτη δουλοπρέπεια στην μαμά Αμερική.

Κι αυτά είναι μόνο το 1%.

Εάν θέλεις πιο συγκεκριμένα στοιχεία,υπάρχουν άπειρα. Αλλά μην περιμένεις να κατονομάσω πρόσωπα σε μία δημόσια συζήτηση.



Το να ΠΟΛΙΤΙΚΟΛΟΓΕΙΣ είναι τόσο ΣΧΕΤΙΚΟ με την ΑΡΧΑΙΟΛΑΤΡΙΑ, όσο ΑΣΧΕΤΗ είναι η προσπάθειά μου να ΟΡΙΣΟΥΜΕ και να βρούμε ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΥΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ, άμεσες με το θέμα όπως η ΟΠΙΣΘΟΔΡΟΜΙΣΗ, η ΑΝΑΒΙΩΣΗ, η ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ κλπ κλπ...

Ας περιμένουμε λοιπόν τα ΣΤΟΙΧΕΙΑ που σε έχουν ΠΕΙΣΕΙ ότι ΣΗΜΕΡΑ διώκεται η ΑΡΧΑΙΟΛΑΤΡΙΑ και εδώ είμαστε...
Θα συζητήσουμε, αλλά σε ενημερώνω, ότι ΔΕΝ ΘΑ ΛΥΣΟΥΜΕ ΤΟ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΙΚΟ, ΑΓΡΟΤΙΚΟ, ΠΟΛΙΤΙΑΚΟ πρόβλημα ΜΕΣΑ απο το παρόν τόπικ...

Φιλικά,

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2003, 21:55:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεγονότα των δύο τελευταίων μηνών:

-Συνέδριο.Η στάση των Batman* απέναντι στην αρχαιολατρεία γνωστή.Το ίδιο και οι αποφάσεις που πάρθηκαν περί επεμβάσεως του νόμου.(Και όλα αυτά σε πολιτισμένα πλαίσια=ξυλοδαρμοί,ύβρειςκλπ.)

-Η Εκκλησία της Ελλάδος δημιουργεί επιτροπή που θα "μελετά" την αρχαιολατρεία. Τί ακριβώς θα μελετά? Έχει αρμοδιότητα να επέμβει?

-Λίβελος διανέμεται (ανώνυμα φυσικά) που βρίζει τα ελληνοκεντρικά περιοδικά.

Παλαιότερα

-Κατάλογος από αιρέσεις διανέμεται από την Εκκλησία της Ελλάδος. Φυσικά περιλαμβάνει και την αρχαιολατρεία-"ειδωλολατρεία".

-Διάφοροι συμμορίτες φέροντες τάχα μου δημοκρατικά ιδεώδη, καίνε το περίπτερο του ΔΑΥΛΟΥ στην έκθεση βιβλίου.

Εδώ μπορούν να προστεθούν κι άλλα πολλά.Πάρα πολλά... Από που να αρχίσει κανείς και που να τελειώσει?

Όταν λέμε ότι διώκεται η αρχαιολατρεία φυσικά δεν εννοούμε μόνο νόμιμα, αλλά με πολλούς τρόπους. Βέβαια οι τραγο-παπάδες θέλουν και νόμιμα αλλά θα ονειρεύονται για πολύ καιρό ακόμα. Καταλάβετέ το: Δεν έχουμε δημοκρατία παρά μόνο στα χαρτιά. Ποιοί είναι οι φασίστες? Αυτοί που υποστηρίζουν την ιδέα τους ή μήπως οι άλλοι που δεν τους επιτρέπουν να μιλήσουν. Οι πρώτοι βέβαια δεν έχουν ανάγκη να ξεπέσουν στην ιουδαιοεβραϊκή τακτική ότι δήθεν "όλοι μας καταδιόκουν" κλπ.κλπ.κλπ. Μάχονται για αυτά που πιστεύουν και δεν έχουν ανάγκη οικουμενικές συνόδους προς λήψη αποφάσεων κατά της αρχαιολατρείας.

Αυτά που έγραψα για τον σιωνισμό είναι απολύτως σχετικά με το θέμα.(Δεν νομίζω να ανέφερα κανένα συνταξιοδοτικό,αγροτικό,πολιτιακό ζήτημα. Διάβαζε φίλε Κέλσο πιο προσεχτικά τα γραφόμενα των άλλων)

*Ναι! Στους παπάδες αναφέρομαι!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aoratos_kavaLarhs
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2003, 10:02:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aoratos_kavaLarhs  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Κέλσε δεν θέλω τίποτα... το μόνο που ευελπιστώ είναι κάποτε να πάψει αυτός ο υπέρμετρος εγωισμός όλων μας. Να αφήνουμε ένα παραθυράκι αμφιβολίας σε ότι κι αν κάνουμε... Όταν άρχισα να διαβάζω τα γραφόμενα όλων χάρηκα για το ήθος και το βάθος σκέψης που διακατέχει τα μέλη αυτού του forum. Στην συνέχεια όμως απογοητεύτικα γιατί διαπίστωσα ότι ένα μεγάλο μέρος έχει πέσει στην παγίδα του δογματισμού... μιλούν λες και ξέρουν... αλήθεια ποιος ξέρει? Ανοιχτός νους δεν είναι αυτός που το βλέμμα του είναι καρφομένο στον στόχο του... ανοιχτός νους είναι ο νους που αμφιβάλει αν αυτό που κρατα πράγματι είναι τόξο και αν είναι η σαιτιά του ευθύβολη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2003, 10:06:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αρα καταλήγουμε οτι η αρχαιολατρεία διώκεται απο ένα συγκεκριμένο κομμάτι της κοινωνίας ...ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ...και όχι απο κάποιο νομικό πλαίσιο.
Ως εκ τούτου λίγη υπομονή χρειάζεται και ίσως καμια βαρβάτη καταγγελία στο Ευρωπαικό δικαστήριο ωστε όλα να γίνουν μια χαρά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2003, 11:31:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ανοιχτός νους δεν είναι αυτός που το βλέμμα του είναι καρφομένο στον στόχο του... ανοιχτός νους είναι ο νους που αμφιβάλει αν αυτό που κρατα πράγματι είναι τόξο και αν είναι η σαιτιά του ευθύβολη.

Καλημέρα σε όλους...
Αγαπητέ Αόρατε Καβαλάρη, κράτησα αυτό που είπες για να κάνω ένα απλό σχόλιο, που νομίζω πώς θα δείξει την ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ της Σκέψης, μεταξύ ΑΝΑΤΟΛΗΣ και ΔΥΣΗΣ...

Στο Γίογκα που εξασκώ, υπάρχει η ΒΑΣΙΚΗ ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΗ στην αρχή, είναι το να ΜΗΝ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ Ο ΑΣΚΟΥΜΕΝΟΣ...
Σε επόμενο στάδιο ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΝΕΙ τη ΔΥΝΑΜΗ της σκέψης σε ΕΝΑ ΜΟΝΟ ΣΗΜΕΙΟ και απο το ΑΝ επιτύχει ή ΟΧΙ το σκοπό του (ΜΙΑ ΜΟΝΟ ΣΚΕΨΗ) τότε θεωρήται ότι ΕΦΑΡΜΟΖΕΙ ΟΡΘΑ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΤΗΣ ΕΝΩΣΗΣ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΩΤΕΡΟ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ή απλά Θεό...

Οι 'Αγγλοι ΚΑΤΑΚΤΗΤΕΣ της Ινδίας, αυτό ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑΝ ΠΟΤΕ να το κατανοήσουν, μιάς και έρχεται σε ΑΝΤΙΘΕΣΗ με τον Δυτικό τρόπο σκέψης που λέει "ΑΝΟΙΞΕ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ ΝΑ ΔΕΧΘΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΕΡΕΘΙΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΔΙΕΚΡΙΝΕ ΚΑΙ ΚΡΤΑΑ ΤΟ ΟΡΘΟ"...

Ολότελα λάθος κατα την προσωπική μου οπτική και ΠΡΑΚΤΙΚΗ...
Αυτή είναι η "κακή" αντίληψη του Δάγωνα που θέλησα να είμαι ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ με έννοιες και ορισμούς πάνω σε ένα ΛΕΠΤΟ, ΛΕΠΤΟΤΑΤΟ θέμα, την ΑΡΧΑΙΟΛΑΤΡΙΑ...

Ο Δάσκαλός μου ο Σωκράτης, ΑΥΤΟ ΕΦΑΡΜΟΖΕ..
Τη ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ σε ΕΝΑ ΘΕΜΑ και όχι τη πελαγοδρομία σε ΠΑΡΕΤΑΙΡΑ όπως το αγροτικό ζήτημα και το ασφαλιστικό...

quote:
Τι μπορείς να πεις στον φτωχό αγρότη, στον συνταξιούχο, σε κάποιον που στερείται την στοιχειώδη παιδεία?

Φίλε μου Δάγωνα, εσύ τα έγραψες όχι εγώ...
Αναλογίσου λοιπόν ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΝΑ ΠΕΙΣ....

Σε αυτά που παρουσίασες, ο Αίον σου απάντησε ΚΑΤΑΛΗΛΑ και ΟΡΘΑ...

Αλλά μήπως το ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ δε γίνεται απο το άλλο άκρο;;;;
Τα ίδια δε κάνουν εκείνοι που ΘΕΩΡΟΥΝ ΕΑΥΤΟΥΣ 'Ελληνες και βρίζουν όσους δε συμφωνούν μαζί τους;;;;
Ας ΜΗΝ εθελοτυφλούμε ως πρός τη ΜΙΑ ΜΟΝΟ ΜΕΡΙΑ, ΑΚΡΟ...

Ξαναλέω, τα ΑΚΡΑ κάνουν κακό...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aoratos_kavaLarhs
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2003, 12:35:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aoratos_kavaLarhs  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν θα επιμείνω στο θέμα γιατί ο λόγος σου περί άκρων με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο, αν και δεν βλέπω να εφαρμόζεται ακόμα κι από εμένα τον ίδιο...

Όσο για τα περί αρχαιολατρείας, έχω να πω τούτο. Δεν είναι ανάγκη να ξεχάσουμε το παρελθόν, αλλά ας μην προσκολούμαστε σε αυτό... με οδηγό τους πατέρες μας (προγόνους) και το τεράστιο έργο που μας παρέδωσαν να προχωρήσουμε μπροστά... Το θέμα δεν είναι τι είμασταν ή αν το φοινικικό αλφάβητο είναι Ελληνοφοινικικό ή Εβραιοφοινικικό, αλλά τι κάνουμε τώρα σαν Έλληνες, έχοντας φωτεινά παραδείγματα αυτούς που τράνταξαν τα νερά του τότε κόσμου δίνοντας ένα ανθρωποκεντρικό ύφος στην πολιτκή κοινωνική και θρησκευτική του δομή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2003, 14:47:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ ότι έχει σημασία τι κάνουμε τώρα ως Έλληνες αλλά...έχει σημασία να γνωρίζουμε τι κάναμε στο παρελθόν προκειμένου να φανούμε αντάξιοι συνεχιστές του.Όταν μεγαλώνεις με τέτοια ψεύδη όπως αυτά του αλφαβήτου ή της Ινδοευρωπαϊκής φυλής μόνο μπροστά δεν πας. Κάποιοι μας πρόδωσαν. Συνειδητά εδώ και πολλά χρόνια προσπαθούν να αποκρύψουν το παρελθόν μας κι αυτό για να μας μειώνουν και να ξεχάσουμε.Για να ζούμε με σκυφτό το κεφάλι. Είμαστε γενιά ηρώων, δημιουργών πολιτισμού, ωραίων ανθρώπων. Αυτή είναι η αλήθεια. Και η αλήθεια δεν θα αποκρύπτεται για να μην χαρακτηριστούμε από κάποιους "ακραίοι".

ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΕΤΣΙ, ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ. Το τροπάρι ρατσισμός, δογματισμός κλπ. δεν αφορά ελεύθερους ανθρώπους αλλά ανθρωποειδή που κατατάσσουν τους εαυτούς τους σε ιδεολογίες. Βέβαια και πολλοί από αυτούς που κατηγορούν τους άλλους για ρατσιστές, δογματικούς κλπ. ανοίκουν σε άλλες ομάδες-ιδεολογίες και έχουν πάθει μία πολύ ωραία πλύση εγκεφάλου.

Όλα αυτά είναι γενικά όμως και το θέμα είναι άλλο.Το ξανάπα ότι η αρχαιολατρεία δεν διώκεται νομικά αλλά με πολλούς άλλους τρόπους.Παρέθεσα μάλιστα και κάποια παραδείγματα για τα οποία πήρα απάντηση μόνο από τον ΑΙΟΝ.Φίλε μου όμως έβγαλες ένα λανθασμένο συμπέρασμα: δεν ευθείνεται μόνο η Εκκλησία. Επαναλαμβάνω ότι ευθείνεται και το κράτος και η προκατάληψη του κόσμου. Για την προκατάληψη του κόσμου εάν κοιτάξει κανείς την δεύτερη παράγραφο καταλαβαίνει. Αυτό που έχει μεγάλη σημασία είναι η συμμετοχή του κράτους σε αυτό. Εδώ πρέπει να πω ότι δεν αναφέρομαι μόνο στο σημερινό κράτος αλλά σε κάθε κράτος γραικύλων-ψευτοελληνίσκων που πέρασε από εδώ και είτε άμεσα είτε έμμεσα συνέβαλλε σε αυτό.

Όλα αυτά όμως είναι ακραία για κάποιους. Κι αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό. Το μυαλουδάκι του μέσου ανθρώπου τρομάζει με κάποια πράγματα και αρνείται να τα αποδεχθεί.

Με τον όρο αρχαιολατρεία δεν εννοούμε μόνο το δωδεκάθεο αλλά την αγάπη για το αρχαίο. Έχω ξαναπεί ότι αυτός ο όρος δεν χρησιμοποιείται σωστά γιατί προσδίδει μία μονομέρια σε αυτούς που απευθείνεται. Και έτσι καταλήγουμε να χαρακτηρίζεται αρχαιολάτρης οποιοσδήποτε ασχολείται με την Αρχαία Ελλάδα. Η αγάπη για την Αρχαία Ελλάδα λοιπόν δεν είναι μία μονομέρια κάποιων αλλά εντάσσεται στο γενικότερο πλαίσιο της φιλοπατρίας, της αγάπης για την γνώση, της αγάπης για τον πολιτισμό, της αγάπης για το ωραίο, της επιστήμης κλπ. Ο κόσμος λοιπόν δεν πρέπει να τρώει το παραμύθι ότι αρχαιολάτρεις είναι κάτι τυπάκια με χλαμύδες και να βάζει στο ίδιο τσουβάλι τους πάντες.

Και να τώρα ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΑΚΡΑΙΟ:Εάν αυτοί είναι οι αρχαιολάτρες (σύμφωνα με αυτούς που κάνουν κακή χρήση της λέξης) ΤΟΤΕ ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΗΤΑΝ ΑΡΧΑΙΟΛΑΤΡΕΣ.

Πιστεύω ότι σε αυτό το topic έχω μιλήσει με επιχειρήματα-με όσα επιχειρήματα μπορεί να μιλήσει κανείς για ένα γενικό θέμα όπως αυτό.Ούτε περιμένω να λύσουμε το συνταξιοδοτικό, ούτε το σιωνιστικό, ούτε τίποτε άλλο.Εάν όμως αυτά που έχω πει για τον σιωνισμό, το προδοτικό κράτος και την εκκλησία δεν είναι αρκετά ούτε τώρα για κάποιους...υπάρχουν κι άλλα.Πιστεύω ότι κάποια πράγματα πρέπει να θεωρούνται δεδομένα.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός (αν και όλα αυτά φαντάζουν τερατώδη για το μικροαστικό μυαλό κάποιων).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2003, 22:26:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΟΝ,εγινες τωρα και "φιλελλην"?
Μηπως αρχισες να μελετας και κειμενα Αρχαιων?
Και γιατι αλλαξες το ονοματακι σου απο ΕΟΝ(τοσο ομορφο και βολικο,γιατι βαζοντας κι ενα Χ,γινοταν ΕΧΟΝ,και ειμασταν μεσα)σε ΑΙΟΝ?
Εγραψες για τον ουροβορο οτι γελοιοποιηθηκε και αλλαξε ονομα.
Μηπως γελοιοποιηθηκες εσυ και θελησες να αρχισεις ...νεα ζωη?
Αλλα για να αρχισεις νεα ζωη,δηλ.απο Ιουδαιος να εξελληνιστεις και να γινεις απο τυφλο φανατισμενο , ορθολογικο ον,οπως οι προγονοι σου,πρεπει να υπαρχει εγκεφαλος που να λειτουργει...
Και σε τι απαντηθηκαν αυτα που εγραψε ο serpentpan,παρα με προσπαθειες γελοιοποιησης,συκοφαντησης,δηθεν διπλες ταυτοτητες,εκανες και προταση για ανοιγμα κωδικων...
αλλα το αποταλεσμα ηταν ...να αλλαξεις ονομα!
Γιατι λοιπον θελεις να συνεχισεις να πληγωνεσαι κι εσυ και ο "φιλος" σου ο ψευτοκελσος?
Αφου κανεις σοβαρος ανθρωπος πια,με τετοιο χαρακτηρα που εχετε,δεν σας παιρνει πια στα σοβαρα...
Για τις απαραιτητες προυποθεσεις να αρχισει κανεις να ασχολειται με την Ελληνικη φιλοσοφια,σου συνιστω να ΔΙΑΛΟΓΙΣΤΕΙΣ σοβαρα πρωτα,στο πρωτο κεφαλαιο του βιβλιου του ΣΑΛΟΥΣΤΙΟΥ, "ΠΕΡΙ ΘΕΩΝ ΚΑΙ ΚΟΣΜΟΥ",γιατι η ενασχοληση με την Ελληνικη φιλοσοφια,ειναι δυσκολη υποθεση,και θελει προαπαιτουμενα.
Αλλοιως,Ιουδαιοπληκτοι,γινονται γραφικοι,μπερδευοντας παραλογες και τυφλες πιστεις με τον ΟΡΘΟ ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΟΓΟ.
Επισης-ανοικτη προσκληση-για σενα και τον ψευτοκελσο,γραψτε μου για τα παιδικα σας χρονια,με e-mail,και αλλα που θα σας ρωτησω,μηπως και σας βοηθησω,να μην κανετε περισσοτερη ζημια...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2003, 12:26:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας.

Θα παρακαλέσω θερμά, να αφήσετε στην άκρη τις προσωπικές αντιπαραθέσεις με προσβλητικές λέξεις και τα υπονοούμενα και να συζητήσετε για το θέμα.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2003, 20:21:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το παρακατω,ειναι και μια απαντηση,στον φιλο Αρτζουνα,για κατι που εγραψε αναφορικα με το τι σημαινει και αν υπαρχει ο εβραιοχριστιανισμος,σε αλλο τοπικ,αλλα ταιριαζει και εδω.

Πιστευω οτι,στον χωρο της Δυσης γενικα,αλλα και παγκοσμια,με διαφορετικα ονοματα,αλλα ιδιο περιεχομενο,ανταγωνιζονται για επικρατηση,δυο δυναμεις,ο Ελληνισμος και ο Ιουδαιοχριστιανισμος.

Ο Ελληνισμος εχει μερικα χαρακτηριστικα σαν Δυναμη.
Επιδιωκει και πολεμα για την ελευθερια της σκεψης και της συνειδησης.
Δεν εχει δογματα,αιρεσεις,και τα παρομοια πνευματικα στεγανα,αλλα μπορει ο καθενας να εχει την αποψη του.Η ελευθερια αυτη,ηταν το κυριο αιτιο που γεννησε την ερευνα,με αποτελεσμα την δημιουργια των Επιστημων και της Φιλοσοφιας.Η θρησκεια στην Αρχαιοτητα,δεν ειχε το Ιουδαιοχριστιανικο νοημα που εχει παρει σημερα,παρα ηταν,κατα βαση, η φιλοσοφια στην πραξη,βεβαια με εναν ποιητικα λατρευτικο χαρακτηρα,κι οχι το σημερινο καταντημα.
Επισης δεν χρησιμοποιει τον φοβο,αλλα κυττα να τον εξαλειψει σαν,το κυριωτερο εμποδιο για την εξελιξη του ανθρωπου.Ετσι ο Ελληνισμος,παρ'οτι ξεκινησε ,δημιουργημα ενος Εθνους,παρ'ολα αυτα ειναι παγκοσμιου χαρακτηρα.Δεν υπαρχει η εννοια του φυλετικου-εθνικου αποκλεισμου και "εκλεκτου" λαου,αλλα η αδελφοτητα,και η πραξη της μεταδοσης της Γνωσης,στους λιγωτερο προχωρημενους αδελφους λαους συνανθρωπων μας.Και βεβαια,"η αρχη σοφιας ,φοβος Κυριου δεν ισχυει στους Ελληνες,και η εννοια εν γενει της θεοτητας,αφορα σχεση παιδιου με πατερα-απο εδω το "δανειο" του Χριστιανισμου=ΖΕΥ ΠΑΤΕΡ ΘΕΩΝ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΩΝ,κι οχι τυρρανου θεου προς δουλους.Γι'αυτο δεν υπηρχε προβλημα θρησκευτικου συγκρητισμου στην Αρχαιοτητα,επειδη "οπως ο ηλιος,η σεληνη ,η θαλασσα και η γη,ειναι κοινα σε ολους,αλλα με διαφορετικα ονοματα,ετσι και οι θεοι,παροτι ιδιοι για ολους,αποκαλουνται με διαφορετικα ονοματα".Και γι'αυτο υπηρξε σεβασμος,προς τις θρησκευτικες πεποιθησεις αλλων λαων.
Επισης,δεν υπηρχε προθεση επιβολης της θελησης ενος συνολου ανθρωπων ,με την βια και τον φοβο,στις συνειδησεις των ανθρωπων.
Δεν υπηρχε η εννοια του Ιερατειου,που εχοντας συνεταιρισθει τηνεξουσια ,με το χρημα και την ισχυ της,επεμβαινει κοινωνικα και φασιστικα,απειλωντας οσους ξεφυγουν απο το Ιουδαιοχριστιανικο δογμα,με κοινωνικο στιγματισμο και αφορισμο.Στην Αρχαιοτητα ,υπηρχε ελευθερια φιλοσοφικης θεωρησης της ζωης,σε αντιθεση με τηνΙουδαιοχριστιανικη Νεα Ταξη πραγματων.
Επισης ,υπηρχε ο σεβασμος της προσωπικοτητας του πολιτη,και κυρια μεριμνα της κοινωνιας,ηταν να γινει συνειδητο μελος της κοινωνιας πρωτα,και μετα ,αν εχει την προδιαθεση,μεσα απο πολυετη εκπαιδευση και καθοδηγηση,να καταστει ικανος,συμμετεχοντας στις εσωτερικες σχολες της εποχης,δηλ.τα Μυστηρια,να καταστει Εποπτης,να εκδηλωσει την θεοτητα εντος του και στο περιβαλλον του.Και βεβαια,η εννοια των θεοτητων,σαν διαφορετικων-ειδικων λειτουργιων του θειου,ηταν ΒΟΗΘΟΙ ΚΑΙ ΑΡΩΓΟΙ,στην προσπαθεια του μυουμενου.Δεν υπηρχαν Μεσσιες,με την Ιουδαιοχριστιανικη εννοια,που θα εκαναν αυτοι το εργο,με μεσαζοντες Ιερα Βιβλια και Ιερατεια,και τον λαο να αγελοποιειται ,ζωντας στον φοβο της συμμορφωσης με το δογμα,μην τυχον και γινει αποσυναγωγος η αφορισμενος.Η εννοια του Μεσσια-Ιερων Γραφων-Ιερατειου-φοβου-πιστης -συμμορφωσης,ηταν αυτη που εμποδισε τελικα την πνευματικη εξελιξη των ανθρωπων,με αποτελεσμα την δημιουργια του Ιουδαιοχριστιανικου Μεσαιωνα-Ιερας Εξετασης,που καταργηθηκε απο την Ελληνικη -κυρια-Αναγεννηση.
Επισης ο θεος,δεν υπαρχει εκτος της Φυσης,αλλα αυτη αποτελει μερος του θεου,το σωμα του,ιερο και αξιο λατρειας,καθως αυτη μας εδινε ζωη, και αποτελουσε το βιβλιο που ηταν πεντακαθαρα αποτυπωμενη η σκεψη της θεοτητα,σε αντιθεση με Ιερα βιβλια ,δημιουργηματα ανθρωπων και συμφεροντων.Η συγχρονη ιδεολογια της Οικολογιας,ηταν αυτονοητη στην Αρχαιοτητα,και η τεχνολογια που αναπτυχθηκε,ηταν παντα οικολογικη,σε απολυτο σεβασμο και συμφωνια με την θεα ΔΗΜΗΤΡΑ.Πληρης αντιθεση με τη Ιουδαιοχριστιανικη αντιληψη,που γεννησε την βιομηχανικη επανασταση,και κατεστρεψε την Φυση,και συντομα ολους μας.
Και ακομη,η Ιουδαιοχριστιανικη θεωρηση,οντας καθαρα ιδιοτελης,συμφεροντολογικη και φυλετικη,συνιστα την πρακτικη του "κισσου",που απομυζα τους ζωτικους χυμους απο το δενδρο γυρω απο το οποιο τυλιγεται,και οταν μεγαλωσει αρκετα,το ξεραινει και το πεθαινει.Δειτε την σχεση Αρχαιοελληνικης φιλοσοφιας-"πατερων"-δανειων-χριστιανισμου-καταστροφων του ελληνισμου,αφου πηραν οτι τους βολευε,και μετα εξαφανισαν τις πηγες,για να τα εμφανισουν σαν "πεφωτισμενα" δικα τους.
Τα ιδια εκανε και ο Ιουδαισμος,παιρνοντας το κυριωτερο οπλο του,τον κακως εννοουμενο φασιστικο-φυλετικο μονοθεισμο του,απο τον Ορφεα,που βεβαια δεν ειναι καθολου το ιδιο πραγμα,ο Αρχαιοελληνικος με τον Ιουδαιοχριστιανικο μονοθεισμο.
Παντως,υπαρχουν καποιες ελπιδες σημερα,κυρια απο τους Εσκεναζυ,κι οχι απο τους Σεφαρντικ-ορθοδοξους,για να δουν περα απο την φυλετικη τους μυωπια.
Καθαρα Σιωνιστες,ειναι επισης οι προτεσταντες της Αμερικης που διοικουν την υπερδυναμη,με 30% συμμετοχη στην κυβερνηση απο εβραιους.Τα αποτελεσματα τα βλεπουμε...
Και για τον τοπο μας,ελπιδα αποτελει,η ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΣΚΕΨΗΣ,ΤΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗΣ ΣΚΕΨΗΣ,ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΟΛΟ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΡΙΘΜΟ ΑΤΟΜΩΝ ΠΟΥ ΜΕΛΕΤΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΟΧΑΖΟΝΤΑΙ,ΚΥΡΙΑ ΟΛΟ ΚΑΙ ΣΕ ΝΕΩΤΕΡΕΣ ΗΛΙΚΙΕΣ,ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΟΙ ΣΧΕΤΙΚΕΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΠΟΥ ΟΛΟ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΖΟΝΤΑΙ.
Οι θεοι και οι καιροι,θα δειξουν.
Ετσι λοιπον φιλε Αρτζουνα,υπαρχουν ΚΑΙ εβραιοχριστιανοι,ΚΑΙ Ιουδαιοχριστιανικος τροπος και νοοτροπια ,στην Επιστημη,στην Τεχνη,στην θρησκεια,στην Φιλοσοφια και τον Εσωτερισμο(=Γαλλικος Εσωτερισμος,βλεπε συζητηση για Ροδοσταυρους),και βεβαια η αντιπαλη δυναμη,ΤΟ ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΝΕΥΜΑ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ ΚΑΙ ΘΕΩΣΗΣ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ.
Παντα βεβαια,μιλωντας για ανθρωπους,που μπορουν να δουν πιο περα και να ξεφυγουν απο ανελευθερα στενα δογματικα Ιουδαιοχριστιανικα πλαισια.


Edited by - Helios on 23/07/2003 20:33:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2003, 23:11:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.........ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΑΣ.......
.........ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΩ ΜΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ.............
ΕΧΩ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΟΤΙ Η ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ ΑΡΓΟΠΕΘΑΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΝΕΟ ΘΑ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΙ.ΤΟ ΟΤΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΑΝΤΙΔΡΑ ΣΤΗΝ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ;ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΛΑΤΡΕΙΑΣ ΜΕ ΓΕΜΙΖΕΙ ΕΛΠΙΔΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΡΧΟΜΟ ΜΙΑΣ ΝΕΑΣ ΑΝΤΙΛΗΨΗΣ.ΑΠΛΑ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ ΣΠΑΡΤΑΡΑ ΚΑΙ ΠΕΡΝΑ ΣΤΗΝ ΑΜΥΝΑ.ΤΙ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ!!!!ΑΛΛΑ Ο ΚΥΚΛΟΣ ΚΛΕΙΝΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΩ ΕΣΑΣ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ...ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vagabond
Νέο Μέλος

United Kingdom
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2003, 00:46:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vagabond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν κάτι με ενοχλεί και με απογοητεύει από τους ανθρώπους είναι ο φανατισμός και η ρίψη στην πυρά οποιασδήποτε δαφορετικής ιδέας... αυτό που κάνουν οι παπάδες με τους αρχαιολάτρες το κάνουν κάποιοι εδώ μέσα με τους χριστιανούς... αν κάτι με κάνει να επαναστατώ είναι ο τίτλος του εβραιοχριστιανού... φίλε Helios (που κακώς γράφεις το ελληνικό nick σου στα αγγλικά κατά τη γνώμη μου) να έχεις πάντα κατά νου ότι τον σεβασμό στα πιστεύω σου που δικαίως διεκδικείς, τον οφείλεις εξ ίσου κι εσύ στους άλλους... αυτά.

Επιτέλους ελεύθερη... το κερί έλιωσε επιτέλους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy