ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Περι Αρχαιολατρειας...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2004, 15:12:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Ελεύθερε, δεν είχα την πρόθεση να σε αμφισβητίσω, ούτε να σε εμποδίσω να λες την γνώμη σου. Αυτό όμως που απαιτώ από κάθε συνομιλητή μου, είναι να τεκμηριώνει τις γνώσεις του (γνώσεις και ΟΧΙ πιστεύω) επικαλούμενος τις πηγές του, σε ότι αφορά το παρελθόν και με τον Λόγο (λογική) όταν γίνεται φιλοσοφική συζήτηση ή ανταλάσσωνται γνώμες.
Συμφωνούμε στα περισσότερα. Οι διαφωνίες μας είναι επί μέρους.
Αυτά τα "απόκρυφα ευαγγέλια" για παράδειγμα:
Δεν πρόκειται να δεχθώ την ύπαρξή τους, αν δεν είναι προσιτά σ' εμένα η σ' οποιονδήποτε, ώστε να μπορώ να τα διαβάσω και να βγάλω τα δικά μου συμπεράσματα. Και διατηρώ το δικαίωμα της αμφισβήτησης σε αυτόν τον τομέα, εάν αυτά που λες έρχονται σε αντίθεση με αυτά τα κείμενα,(καινή διαθήκη, και παλαιά) τα οποία ΕΙΝΑΙ διαθέσιμα σε όποιον ενδιαφερεται και στα οποία στηρίζεται όλο αυτό το οικοδόμημα που λέγεται χριστιανισμός.
Η ανάγνωση αυτών των κειμένων είναι πονεμένη ιστορία, φίλε Ελεύθερε. Τα έχω ξετινάξει και το μόνο που κατέληξα είναι η απορία:
ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΟΣΟΙ ΛΙΓΟΙ, ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΤΟΣΟΥΣ ΠΟΛΛΟΎΣ;;;
Αυτά που έψαχνα τα βρήκα αλλού. Στους Έλληνες φιλοσόφους.
Εκεί περιέχονται τα ΠΑΝΤΑ!
Έχω γνωρίσει και ανθρώπους που έχουν διαβάσει χιλιάδες βιβλία, αλλά δεν γνώρισα κανέναν που να έχει διαβάσει την "καινή ή παλαιά διαθήκη".
Γιατί;
Να ένα ζήτημα που πρέπει ν' αναλύσουμε...


Edited by - Αίολος on 25/08/2004 15:19:01

Edited by - Αίολος on 26/08/2004 12:48:30

Edited by - Αίολος on 26/08/2004 12:51:18

Edited by - Αίολος on 26/08/2004 12:55:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2004, 03:46:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από τα απόκρυφα, το πιο εύκολα προσιτό είναι το ευαγγέλιο του Θωμά. Κυκλοφορεί στο διαδύκτιο. Αποσπάσματα άλλων αποκρύφων επίσης.
Ολόκληρα όμως για να βρείς είναι πραγματικά πολύ δύσκολο. Πρέπει να φιλέψεις με μοναχούς και να αποκτήσεις την πλήρη εμπιστοσύνη τους. Άν το καταφέρεις αυτό, σε περιμένουν μεγαλύτερες εκπλήξεις από τα όποια αντίγραφα διαθέτουν.
Η αλήθεια όμως είναι ότι δεν χρειάζονται και τόσο πολύ. Η παλαιά και η καινή διαθήκη είναι πιο χρήσιμες.

Οι μεγαλύτερες εκπλήξεις που λέω είναι ότι οι ψαγμένοι και μελετημένοι παλιοί μοναχοί, λένε αυτά που λες κι εσύ κι εγώ, αλλά με αδιάσειστα στοιχεία και αποδείξεις και με πιο ισχυρά και αυταπόδεικτα επιχειρήματα. Η μόνη διαφωνία μου με τους "δικούς" μου, είναι ότι αυτοί πιστεύουν ότι η ύπαρξη και συνέχιση της χριστιανικής θρησκείας είναι ωφέλιμη για το έθνος μας ενώ εγώ όχι. Λέω για το έθνος μας γιατί για τον υπόλοιπο κόσμο δεν δίνουν δεκάρα.

quote:
Έχω γνωρίσει και ανθρώπους που έχουν διαβάσει χιλιάδες βιβλία, αλλά δεν γνώρισα κανέναν που να έχει διαβάσει την "καινή ή παλαιά διαθήκη".

Και οι οποίοι είναι οι φανατικότεροι των χριστιανών συμπληρώνω. Και από τους οποίους οι ψαγμένοι μοναχοί που αναφέρω πιο πάνω, νοιώθουν ότι κινδυνεύουν αν μιλήσουν δημόσια. Ποιός απ' αυτούς μπορεί να μιλήσει δημόσια να πούμε; Ακόμα και ο ίδιος ο Χριστόδουλος δεν μπορεί. Διότι αν το κάνει, αμέσως θα χάσει τη θέση του, θα τον σύρουν στα ψυχιατρεία, θα τον λυντσάρουν κλπ. Πάντως δεν θα πείσει σχεδόν κανένα από το ποίμνιο.

quote:
ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΟΣΟΙ ΛΙΓΟΙ, ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΤΟΣΟΥΣ ΠΟΛΛΟΎΣ;;;

Έλα ντε; Μην το παίρνεις κατάκαρδα. Μήπως το πρόβλημα δεν είναι η ικανότητα των λίγων να δουλεύουν τους πολλούς, αλλά η επιθυμία των πολλών να δουλευτούν; Εγώ λέω ναι. Τουλάχιστον όλες οι διαμάχες με θρησκευτικό μανδύα αυτό επιζητούν. Το ποιός θα αποκτήσει τον μεγαλύτερο αριθμό αυτών που ούτως ή άλλως θέλουν να δουλευτούν δηλαδή. Γι αυτό, όσον αφορά τις θρησκευτικές θεότητες δηλώνω κατηγορηματικά, ολοκληρωτικά και τελεσίδικα άθεος.

Ελεύθερος

Να ο δρόμος προς το φως: Τί, γιατί και πώς; Και πότε, πού, και ποιός; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2004, 18:21:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ ΤΟΥ ΦΩΤΙΣΜΕΝΟΥ ΤΕΜΠΕΛΗ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2004, 01:20:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Helios, διαφωνείς μαζί μου; Ή μήπως είναι η ιδέα μου;

Ελεύθερος

Να ο δρόμος προς το φως: Τί, γιατί και πώς; Και πότε, πού, και ποιός; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2004, 17:38:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ξεφύγω λίγο από το αρχικό θέμα, δράττοντας την ευκαιρία από τα τελευταία μηνύματα.
Φίλοι μου σχεδόν όλες οι θρησκείες είναι άλλες λίγο άλλες πολύ χρήσιμες στον κόσμο…Χωρίς τον Θεό άλλωστε όλα επιτρέπονται..
Όσον αναφορά τον Χριστιανισμό, όσο αυξάνονταν οι πιστοί του τα πρωτοχριστιανικά χρόνια τόσο μειώνονταν ο μυστηριακός του χαρακτήρας.
Έτσι δημιουργήθηκαν δύο Χριστιανικοί ατραποί.
Ο Ένας ο επίσημος φορέας της διδασκαλίας η Εκκλησία, και ο άλλος το εσωτερικό μονοπάτι του Ιησού η μυστικιστική του πλευρά που απευθύνεται στην ανάγκη για ένωση με το Θείο, ο πρώτος συλλογικός ο δεύτερος προσωπικός.
Από τον τρίτο κιόλας αιώνα άρχισε η πρακτική του ασκητισμού, από ανθρώπους που αναζητούσαν την πνευματική τελείωση τους, σε καθαρά προσωπικό βιωματικό επίπεδο, πέρα από τα συλλογικά δόγματα της εκκλησίας. Διαβάστε τις προτεινόμενες ιστοσελίδες για να δείτε την σχέση της Ελληνικής φιλοσοφίας με τον εσωτερικό Ορθόδοξο Χριστιανισμό…Δεν υποδεικνύονται βέβαια άμεσα αλλά ο μελετητής μπορεί να καταλάβει αρκετά…

· B. N. Τατάκη Ο Βυζαντινός Μυστικισμός ( Κυριώτερα Ρεύματα )
http://www.myriobiblos.gr/texts/greek/tatakis/index.htm


· Παναγιώτης Χρήστου, Ο ΄Άνθρωπος στο ΄Άπειρο της Αϊδιότητος
http://www.myriobiblos.gr/texts/greek/christo.html

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2004, 04:03:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Από τον τρίτο κιόλας αιώνα άρχισε η πρακτική του ασκητισμού, από ανθρώπους που αναζητούσαν την πνευματική τελείωση τους, σε καθαρά προσωπικό βιωματικό επίπεδο, πέρα από τα συλλογικά δόγματα της εκκλησίας.

Γεια σου Πλωτίνε,
χαίρομαι που συναντιώμαστε πάλι. Αν υπήρχε κάτι που θα με ενδιέφερε να κουβεντιάσω, θα ήταν αυτό που γράφεις πιο πάνω. Η περιβόητη αναζήτηση της πνευματικής τελείωσης.
Πιστεύεις δηλαδή ότι υπάρχει πνευματική τελείωση; Και τί άραγε σημαίνει αυτό; Κι ακόμα περισσότερο, μπορεί τάχα να επιτευχθεί η πνευματική τελείωση; Και πώς;

quote:
Φίλοι μου σχεδόν όλες οι θρησκείες είναι άλλες λίγο άλλες πολύ χρήσιμες στον κόσμο…Χωρίς τον Θεό άλλωστε όλα επιτρέπονται..


Χε χε . . . άν μου έλεγες ότι ο άνθρωπος είναι αυτός που επιτρέπει ή όχι, και ότι είναι με το θεό που όλα επιτρέπονται, θα μου έδινες καλύτερη ευκαιρία να συμφωνήσω μαζί σου. Διότι στην ανθρώπινη ιστορία έχει καταγραφεί πολλές φορές ότι, ακόμα και οι θεοί χρειάζονται την έγκριση του ανθρώπου για να υπάρχουν, ενώ οι άνθρωποι δεν χρειάζονται καμιά έγκριση από κανένα θεό.

Το ξέρω ότι δεν είναι αυτό ακριβώς που εννοούσες. Απλά άρπαξα την ευκαιρία να ξαναθυμήσω τη γνώμη μου "Ο άνθρωπος είναι ο κυρίαρχος του κόσμου τούτου. Αυτός μόνο έχει τη δύναμη του επιτρέπειν ή όχι".
Επίσης "Δεν υπάρχει καμιά πραγματικότητα αφ' εαυτής, πλήν της ανθρώπινης."


Ελεύθερος

Να ο δρόμος προς το φως: Τί, γιατί και πώς; Και πότε, πού, και ποιός; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2004, 04:53:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πιστεύεις δηλαδή ότι υπάρχει πνευματική τελείωση; Και τί άραγε σημαίνει αυτό; Κι ακόμα περισσότερο, μπορεί τάχα να επιτευχθεί η πνευματική τελείωση; Και πώς;

Να στερείσαι, να στερείσαι μονάχα, αυτή είναι η αιώνια συμβουλή.

ath.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2004, 10:39:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Ελεύθερε, και εγώ χαίρομαι όταν συζητώ επί της ουσίας με φίλους, και δεν αναλώνομαι σε εγωιστικές έριδες... Δυστυχώς έχω λίγες αφορμές για να γράφω πλέον…

Πνευματική Τελείωση…Χμ. Και ποιος είμαι εγώ που μπορώ να διαβεβαιώσω αν όντως υπάρχει η πνευματική τελείωση..?

Αυτό που μπορώ να διαβεβαιώσω ή καλύτερα να πιστέψω, είναι αυτό για το οποίο που μεγάλοι άνδρες μας διαβεβαίωσαν. Τι είναι η πνευματική τελείωση.. Ο Πλούταρχος λέει

«Το βύθισμα εντός του «αιωνίου» είναι το τέλος της φιλοσοφίας, όπως ακριβώς το τέλος της θρησκείας είναι το βύθισμα εντός των μυστηρίων».

Γενικότερα πάντως η πνευματική τελείωση, η θέωση επιτυγχάνεται με την έκσταση, ή την «φώτιση. Η μέθοδος διαφέρει ανάλογα με την ατραπό. Σε κάθε περίπτωση η πνευματική τελείωση περιγράφεται ως η ταύτιση του ανθρώπου με το απόλυτο, το βύθισμα του ΕΓΩ στο ΟΛΟ.

O Μαξιμος ο Ομολογητής διακρίνει Το «γινώσκειν» που είναι επίκτητο στον άνθρωπο το «είναι» που είναι η αποκάλυψη του Θεού. Για τον Χριστιανισμό , η χάρις του Θεού επιτρέπει στον άνθρωπο να φτάσει στο είναι, την μέθεξη της θείας χάριτος. Ακόμη όμως και με την χάρη του Θεού Θα πρέπει ο πιστός να καθαρθεί, και μόνο τότε θα τον πλημμυρίσει το «είναι». Το «γινώσκειν», η γνώση είναι αναγκαία για να φτάσουμε στην ενόραση. Η πνευματική πορεία είναι μια συνεχής ανάβαση προς το Θεό, διάμέσου της νόησης προς τον έρωτα και την έκσταση, έως ότου ο άνθρωπος ενταχθεί στο εραστό.
Ο Χριστιανός επίσκοπος Θεοφάνης περιγράφει την κατάσταση που βιώνει αυτός που προσεύχεται

«..Η ουσία είναι να ενοικείς στο Θεό, και αυτή η παρουσία σου μπρος στον Θεό σημαίνει ότι ζεις με την συνεχή διαβεβαίωση της συνείδησης σου πως ο θεός υπάρχει εντός σου και σε όλα. Ζεις με την σταθερή πεποίθηση ότι βλέπει κάθε τι που είναι μέσα σου, γνωρίζοντας σε καλύτερα από ότι εσύ γνωρίζεις τον εαυτό σου. Αυτή η επίγνωση ότι το μάτι του Θεού βλέπει βαθιά μέσα σου δεν πρέπει να συνοδεύεται από καμία οπτική αντίληψη αλλά πρέπει να περιορίζεται σε μία απλή πεποίθηση ή αίσθηση.»


Ο Εβραίος Πλατωνιστής Φίλωνας περιγράφει το μυητικό μονοπάτι της αποκαλύψεως του Λόγου, όπως σε αυτόν αποκαλύφθηκε

«Δεν αποφεύγω να συσχετίσω αυτό που μου συνέβη αναρίθμητες φορές. Συχνά όταν επιθυμούσα να καταγράψω τις φιλοσοφικές μου σκέψεις κατά το συνηθισμένο μου τρόπο και έβλεπα καθαρά αυτό που επρόκειτο να καταγραφεί, έβρισκα τη σκέψη μου βαρετή και άκαμπτη, έτσι ώστε ήμουν υποχρεωμένος να τα παρατήσω χωρίς να έχω κατορθώσει το παραμικρό και φαινόμουν να περιβάλλομαι από μάταιες φαντασιώσεις. Ταυτόχρονα θαύμαζα την ΄δύναμη της πραγματικότητας της σκέψης, μ ε την οποία αυτή ανοίγει και κλείνει η μήτρα της ανθρώπινης ψυχής. Σε άλλες περιπτώσεις θα ξεκινούσα άδειος και θα έφτανα χωρίς κανένα πρόβλημα στην ολοκλήρωση. Σκέψεις ήρθαν πετώντας σαν χιονοστιβάδες ή σαν κόκκοι καλαμποκιού, αόρατα, από τα άνω, και ήταν σαν κάποια θεϊκή δύναμη να με καταλάμβανε και να με ενέπνευσε, έτσι που δεν ήξερα ποιος ήμουν εγώ, ή τι έλεγα ή τι έγραψα. Τότε ένα ρεύμα από ιδέες μου ΄δόθηκε σαν μία ευχάριστη διαύγεια, οξεία ενόραση, /μια απόλυτη κατανόηση του υλικού, σαν ο εσώτερος οφθαλμός να ήταν ικανός τώρα να δει τα πάντα με μεγαλύτερη διαύγεια.»

Ο Ωριγένης συμμαθητής του Πλωτίνου αλλά Χριστιανός ...

«Συχνά μάρτυς μου ο Θεός, αισθάνθηκα τον Νυμφίο να με πλησιάζει και να βρίσκεται μαζί μου, όσο μπορεί να συμβεί αυτό, ύστερα εξαφανιζόταν ξανά και δεν μπορούσα να βρω εκείνο που ζητούσα». (Ωριγένης Hom. In Cant., 1.7.)


Και βέβαια ο original Πλωτίνος

«Πολλάκις αφυπνισθείς από την κατάσταση στην οποία βρισκόμουν μέσα στο σώμα μου και εισελθών στον ίδιο τον αυτόν μου, αποξενώνομαι από κάθε τι άλλο. Μέσα στο εσώτερο είναι μου βλέπω μία θαυμάσια ομορφιά, που με πείθει για την υπέροχη μοίρα που με αναμένει. Η δραστηριότητα του πνεύματος μου βρίσκεται στο ύψιστο σημείο. Είναι ένα με τον Θεό, εδράζομαι σε αυτόν ευρισκόμενος υπεράνω κάθε νοητου. Έπειτα όμως, από την ανάπαυση μου σε αυτόν, αφού κατεβώ στον χώρο του λογισμού και η ψυχή μου επανεισέλθει στο σώμα, απορώ πως "πότε και νύν" ήταν δυνατόν να κατέλθω, και πως η ψυχή μπορούσε να εισέλθει στο σώμα, αφού είναι αυτή που μου αποκαλύφθηκε (κατά την έκσταση μου» (IV .8.1.1-11)


«Δεν είναι γνωστό από πού ήρθε το φως, από έξω ή από μέσα.. Ηταν λοιπόν μέσα και ωστόσο όχι μέσα. Δεν πρέπει να ερωτηθεί από πού ήρθε: δεν υπάρχει ένα «από πού», επειδή ούτε ήρθε ούτε έφυγε, αλλά εμφανίστηκε και εξαφανίστηκε. Γιαυτό δεν είναι ανάγκη να το εξαναγκάσει, αλλά πρέπει να περιμένει σιωπηλός έως ότου εμφανιστεί και να προετοιμαστεί για να το δει, όπως το βλέμμα περιμένει την ανατολή του ήλιου».

«Θα φθάσει η ψυχή όχι σε κάτι άλλο αλλά στον εαυτό της…….τα πάντα βρίσκονται μέσα μας» (Πλωτίνος VI, ix, 11,38, III,viii, 6.40.)


Όλα είναι το μυαλό μας ?….
Ισως...
Ιδού το matriax ιδού και η εξέλιξη μας. .

Η προσέγγιση σου θα μπορούσε να παραλληλιστεί με την Ινδουιστική αντίληψη, σύμφωνα με την οποία ο αισθητός κόσμος με όλα του τα φαινόμενα ισοδυναμεί με μια αυταπάτη, με ένα παιχνίδι, με ένα όνειρο, με μια επινόηση του Βράχμα. Ο κόσμος είναι Maya, μια φαντασίωση χωρίς νόημα και σκοπό, και συνεπώς άξιος περιφρόνησης. Το Maya δεν αξίζει την προσκόλληση και την προσαρμογή του ανθρώπου σε αυτό, για αυτό ο σοφός αποσύρεται από τον κόσμο.

Η ύπαρξη της πολλαπλότητας του κόσμου οφείλεται στη «Μάγια» τη μεγάλη πλάνη, που οφείλεται στην περιορισμένη μας αντίληψη η οποία μας εμποδίζει να διακρίνουμε την ενότητα πίσω από την πολλαπλότητα. Ο ΒΙΒΕΚΑΝΑΝΤΑ εξηγεί σχετικά

«Τι σημαίνει όταν λέμε ότι ο κόσμος υπάρχει; Πραγματικά, σημαίνει ότι ο κόσμος δεν υπάρχει. Τι σημαίνει πάλι όταν λέμε ότι ο κόσμος δεν υπάρχει; Σημαίνει πως δεν έχει απόλυτη ύπαρξη. Υπάρχει μόνο σε σχέση με το νου μου, το νου σας και το νου του καθενός. Με τις πέντε αισθήσεις μας, βλέπουμε τούτο τον κόσμο, μα εάν είχαμε μια επιπλέον αίσθηση, θα βλέπαμε κάτι ακόμα μέσα του. Κι αν είχαμε ακόμη μια αίσθηση θα μας εμφανιζόταν σαν κάτι ακόμα πιο διαφορετικό. Γι’ αυτό λοιπόν ο κόσμος δεν έχει πραγματική ύπαρξη. Ούτε και μπορούμε να τον πούμε μη-υπαρκτό, αφού υπάρχει και πρέπει διαμέσου του να εργαστούμε. Είναι ένα κράμα ύπαρξης και μη-ύπαρξης.» (ΓΝΑΝΑ ΓΙΟΓΚΑ, σ. 50)

Είμαι σίγουρος όμως πως θα σε ενθουσιάσει η Βουδιστική αντίληψη, για τον Θεό, χωρίς αυτό να σημαίνει πως στον Βουδιστικό μυστικισμό δεν υπάρχει η θεώση..

«Εάν προσεύχεσαι στον Θεό να σου δώσει το καθετί, ποιος θα είναι αυτός που θα βγει έξω και θα εργαστεί; Ο Θεός έρχεται σε αυτούς που εργάζονται σκληρά. Ο Θεός βοηθάει αυτούς που βοηθούν τους εαυτούς τους», «Ο Θεός είναι μόνο μια δεισιδαιμονία που τον έχουν εφεύρει οι ιερείς. Εάν υπάρχει Θεός όπως μας λένε οι Βραχμάνοι, γιατί υπάρχει τόση δυστυχία στον κόσμο; Τότε είναι κι αυτός σαν κι εμένα, σκλάβος στον νόμο της αιτιότητας. Εάν δεν είναι δεσμευμένος στον νόμο της αιτιότητας τότε γιατί δημιουργεί; Ένας τέτοιος Θεός δεν είναι ικανοποιητικός. Υπάρχει ένας κυβερνήτης στον ουρανό που κυβερνά το σύμπαν σύμφωνα με την γλυκιά του θέληση και μας αφήνει εμάς όλους να πεθαίνουμε στην δυστυχία – δεν έχει την καλοσύνη να μας ρίξει ούτε μια ματιά. Όλη μας η ζωή είναι μια συνεχής δυστυχία, αλλά αυτή δεν είναι επαρκής τιμωρία – μετά τον θάνατο πρέπει να πάμε σε τόπους που έχουμε κι άλλες τιμωρίες. Έτσι συνεχώς εκτελούμε τελετές και τυπικά για να ευχαριστήσουμε τον κυβερνήτη αυτού του κόσμου.»

Ο άνθρωπος έχει απίστευτη δύναμη μέσα του και μπορεί συνειδητοποιώντας το, να δει τον εαυτό του ως τον ΕΝΑ άπειρο Εαυτό.


«Οι ιερείς πιστεύουν ότι υπάρχει Θεός, αλλά αυτός ο Θεός μπορεί να προσεγγιστεί και να κατανοηθεί μόνο μέσα από εκείνους. Οι άνθρωποι μπορούν να εισέλθουν στα Άγια των Αγίων μόνο με την άδεια των ιερέων. Πρέπει να τους πληρώσετε, να τους λατρέψετε, να παραδώσετε το καθετί στα χέρια τους. Διαμέσου της παγκόσμιας ιστορίας, αυτή η ιερατική τάση αναφύεται ξανά και ξανά – αυτή η τρομερή δίψα για εξουσία, αυτή η τιγρήσια δίψα, μοιάζει να είναι μέρος της ανθρώπινης φύσης.
Οι ιερείς σε εξουσιάζουν, σου αραδιάζουν μπροστά σου χιλιάδες εντολές. Περιγράφουν απλές αλήθειες με έμμεσους τρόπους. Σου λένε ιστορίες για να υποστηρίξουν την δική τους ανώτερη θέση. Εάν θέλεις να ευημερήσεις σε αυτήν την ζωή ή να πας στον ουρανό μετά τον θάνατο, πρέπει να περάσεις από τα χέρια τους. Πρέπει να εκτελέσεις όλων των ειδών τις τελετές και τα τυπικά. Όλα αυτά έχουν κάνει την ζωή τόσο περίπλοκη και έχουν μπερδέψει τόσο τον εγκέφαλο που αν σας δώσω κάποιες απλές φράσεις, θα επιστρέψετε στο σπίτι ανικανοποίητοι. Έχετε καταμπερδευτεί.
Όσο λιγότερα καταλαβαίνετε, τόσο καλύτερα αισθάνεστε! Οι προφήτες σας έχουν προειδοποιήσει για τους ιερείς και για τις προλήψεις τους και για τις μηχανορραφίες τους, αλλά η πλατιά μάζα των ανθρώπων δεν έχουν μάθει να προσέχουν αυτές τις προειδοποιήσεις – χρειάζονται ακόμη εκπαίδευση.»Βιβεκανάντα

Επειδή το χάλασα πάλι το θέμα και επειδή δεν έχω προς στιγμή άλλο χρόνο, σταματώ εδώ.
Εάν θέλεις ανοίγουμε ένα νέο θέμα…


Φιλικά,
Βασίλης

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2004, 00:45:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να στερείσαι, να στερείσαι μονάχα, αυτή είναι η αιώνια συμβουλή.

Γεια σου Ath. Δεν θα διαφωνήσω! Αν και μου φαίνεται ότι υπάρχει καλύτερη διατύπωση απ’ αυτήν. Πού σταματάει η στέρηση στην προσπάθεια κατάκτησης της πνευματικής τελείωσης; Στην τέλεια στέρηση; Στον θάνατο; Διότι το κάνεις να φαίνεται σαν αναλογία έτσι που το παρουσιάζεις. Και είμαι σίγουρος ότι δεν εννοείς αυτό.

Ελεύθερος

Να ο δρόμος προς το φως: Τί, γιατί και πώς; Και πότε, πού, και ποιός; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2004, 02:37:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε Ελεύθερε, και εγώ χαίρομαι όταν συζητώ επί της ουσίας με φίλους, και δεν αναλώνομαι σε εγωιστικές έριδες... Δυστυχώς έχω λίγες αφορμές για να γράφω πλέον…

Τότε προσπάθησε να το δείς κι' εσύ με το δικό μου τρόπο και μην το παίρνεις κατάκαρδα. Οι ‘Ελληνες όπου και αν βρεθούν, θα ρίξουν και καμιά σφαλιάρα. Διαφορετικά τί σόι Έλληνες θα ήτανε;

Μάξιμος ο Ομολογητής. Ανούσιο μπλα μπλά ρε παιδί μου. Αλλά μην το πεις σε κανένα αυτό. Θα με πετροβολήσουν.

Θεοφάνης. Η περίπτωση του χρήζει ψυχιατρικής υποστήριξης. Ούτε αυτό μην το πεις σε κανένα. Είπαμε: Όχι έριδες.

Φίλωνας. Σε άλλους καιρούς θα μιλούσε για μούσες ή για δαίμονες. Μου αρέσει. Για την εποχή του, βάζει το λιθαράκι του.

Ωριγένης. Το ίδιο με τον Φίλωνα. Αντί για μούσες ή δαίμονες μιλάει για νυμφίο.

Πλωτίνος. Το τί καταλαβαίνω να λέει, θα το παραθέσω πιο κάτω. Το πρόβλημα είναι ότι οι άλλοι, δεν δέχονται ότι λέει αυτό που καταλαβαίνω εγώ, αλλά κάτι άλλο. Και πού να τον βρούμε να τον ρωτήσουμε; Είδες μπέρδεμα;

quote:
Η προσέγγιση σου θα μπορούσε να παραλληλιστεί με την Ινδουιστική αντίληψη

Πριν κάμποσο καιρό, είχα πέσει κατά τύχην πάνω σε μια ιστοσελίδα, που άμα έβαζες την ημερομηνία γέννησης σου και τέτοια, σου φανέρωνε την προηγούμενη σου ζωή. Εμένα με έβγαλε Ινδό διανοούμενο κάπου στο 1000 μΧ. Το πρόβλημα όμως είναι ότι δεν θυμάμαι τίποτε για Βράχμα και Maya.
Αυτά όμως του Βιβεκανάντα πως τον είπες, είναι περίπου το . . . πιστεύω μου. Το παράξενο είναι ότι έφτασα μέχρις εκεί με τη σκέψη μου, πολύ πριν ακούσω έστω και το παραμικρό γι’ αυτόν.

Η Βουδιστική αντίληψη, είναι ατόφιο χρυσάφι. Τα σχόλια περιττεύουν!

Τώρα νομίζω ότι έχω υποχρέωση να καταθέσω την άποψη μου πάνω στην πνευματική τελειότητα. Η πνευματική τελειότητα με σύγχρονους όρους, είναι κατά τη γνώμη μου, η κατάσταση στην οποία η βούληση μας επιτυγχάνει να επικεντρώσει την εγκεφαλική λειτουργία στις αποθήκες δεδομένων του εγκεφάλου από τη μια, και να αδιαφορίσει για τα ερεθίσματα των αισθήσεων από την άλλη. Αυτό είναι που περιέγραφε και ο Πλωτίνος και ο Φίλωνας και ο Ωριγένης με όρους και νοοτροπία της δικής τους εποχής αλλά γιατί όχι; Ίσως και ο Athakandr αυτό να εννοούσε με τη στέρηση.
Αυτή τη μέγιστη εγκεφαλική παραγωγή, αυτό το σπάνια υψηλό εγκεφαλικό έργο, ονόμασαν κατά καιρούς οι άνθρωποι μούσα, δαίμονα, θεία φώτιση, ένωση με το θείον, ένωση με το είναι κλπ κλπ. Είναι ηλίου φαεινότερο ότι πρόκειται για αποτέλεσμα ανθρώπινης προσπάθειας. Αν ήταν κάτι άλλο δεν θα χρειαζότανε αυτή η προσπάθεια.

Ελεύθερος

Να ο δρόμος προς το φως: Τί, γιατί και πώς; Και πότε, πού, και ποιός; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2004, 19:10:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είναι ηλίου φαεινότερο ότι πρόκειται για αποτέλεσμα ανθρώπινης προσπάθειας.
Είναι;!;!
quote:
Αν ήταν κάτι άλλο δεν θα χρειαζότανε αυτή η προσπάθεια.

Χρειάζεται;!;!

Εμένα μου άρεσαν αυτά που έλεγε ο Χέλιος για την τεμπελιά (μπορεί να ήταν σε διπλανό τόπικ)

Κ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2004, 21:21:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επιτέλους κάποια παρένθεση συζήτησης με υψηλό επίπεδο προβληματισμού και (ω! τι σπάνιο) και πολιτισμού.

Μπράβο ρε παιδιά.

Υ.Γ. Με την ευκαιρία. Welcome back "Πλωτίνε"

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2004, 22:16:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου Ελέυθερε,

Ξέρεις ότι πάντα μου αρέσει να συζητώ μαζί σου (και με Πλωτίνο και kyniko) γιατί παρότι διαφωνούμε μάλλον στα περισσότερα είσαι μετριοπαθής και μου αρέσεις!

Αυτό που λες:

quote:

Η πνευματική τελειότητα με σύγχρονους όρους, είναι κατά τη γνώμη μου, η κατάσταση στην οποία η βούληση μας επιτυγχάνει να επικεντρώσει την εγκεφαλική λειτουργία στις αποθήκες δεδομένων του εγκεφάλου από τη μια, και να αδιαφορίσει για τα ερεθίσματα των αισθήσεων από την άλλη. Αυτό είναι που περιέγραφε και ο Πλωτίνος και ο Φίλωνας και ο Ωριγένης με όρους και νοοτροπία της δικής τους εποχής αλλά γιατί όχι; Ίσως και ο Athakandr αυτό να εννοούσε με τη στέρηση ..

.. είναι πράγματι περίπου αυτό που εννοούσα.

Το αν είναι αποτέλεσμα ανθρώπινης προσπάθειας δεν είναι απόλυτο νομίζω. Υπάρχουν άνθρωποι, που πραγματικά προσπαθούν και αντιστέκονται στα υλικά αγαθά, άλλοι πάλι δίχως να τα αγνοούν τα υποβιβάζουν ενσυνείδητα σε χαμηλά αξιακά συστήματα διαβίωσης, ίσως στο επίπεδο της επιβίωσης. Άλλωστε ας μην ξεχνάμε και τον Αριστότέλη και άλλους που δίχως να αγνοούν την αξία των υλικών αγαθών δέχονται ότι είναι απαραίτητα. Και εγώ αυτό πιστεύω..

Δεν ξέρω αν και κατά πόσο είναι δυνατό να φτάσει κανείς το επίπεδο υψηλής πνευματικής τελειότητας, ούτε είμαι καθόλου μα καθόλου σίγουρος αν η πνευματική τελειότητα είναι το αποτέλεσμα ανεπτυγμένων πνευματικών αναζητήσεων ή αντίθετα αυθόρμητων εσωτερικών σκέψεων και αισθημάτων-συναισθημάτων, ταπεινοφροσύνης και στέρησης. Στέρησης υπό την ευροία έννοια, όχι μόνο υλικών αγαθών αλλά και γενικότερα δραστηριοτήτων. Η στέρηση είναι μάλλον τρόπος καθημερινής ζωής και είναι νομίζω ένας κρίκος που συνδέει την ύλη με το πνεύμα μέσα από τη ζύμωση της ψυχής με τις αληθινές και αιώνιες αξίες και όχι με τις επίγειες ας πούμε απομιμήσεις που μάλλον αποτελούν όχι μόνο παραμορφωτικούς φακούς αλλά και εθισμό στην ύλη.

Προσωπικά την πνευματική τελειότητα την θεωρώ αποτέλεσμα της αγνής και άδολης σκέψης και ψυχής, και όχι αποτέλεσμα της γνώσης. Η γνώση κατά τη γνώμη μου δεν είναι ο δρόμος που οδηγεί στο πνεύμα' ο δρόμος που οδηγεί στο πνεύμα είναι η αληθινή ταπεινοφροσύνη. Δεν είναι χωρίς αξία η φράση του Γκαίτε στο γνωστό έργο του 'Φάουστ", που λέει κάπου "...Τη λένε γνώση (για μια σπίθα που είχε αναφέρει παραπάνω) και τον βοηθά να γίνει μονάχα κτήνος χειρότερο απ' τα κτήνη" (Συγγνώμη αν δεν αποδίδω ακριβώς την φράση, αλλά την γράφω όπως την θυμάμαι περίπου). Επίσης, η γνωστή φράση "Μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματοι" είναι νομίζω αν μεταφραστεί κατάλληλα ένα βήμα προς την τελείωση.

Περιμένω τις απόψεις σας και θα συμφωνήσω και με τον thoth.

ath.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2004, 03:13:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ όλους.

Κυνικός.
Ναι! Κατά τη γνώμη μου είναι αποτέλεσμα ανθρώπινης προσπάθειας. Δεν έχω μέχρι στιγμής κάτι που να δικαιολογεί αλλαγή αυτής της γνώμης.

Athakandr.
Αν διαφωνούμε στα περισσότερα, μου είσαι πολύ χρήσιμος και άλλο τόσο πρέπει να σου είμαι κι' εγώ. Παίζει ο καθένας μας για τον άλλο, το ρόλο που δεν παίζει για μας ο οκνηρός εαυτός μας.

quote:
Άλλωστε ας μην ξεχνάμε και τον Αριστότέλη και άλλους που δίχως να αγνοούν την αξία των υλικών αγαθών δέχονται ότι είναι απαραίτητα. Και εγώ αυτό πιστεύω..

Ομοίως κι’ εγώ. Υπάρχουν δύο τρόποι να απελευθερωθείς από τις προκλήσεις των αισθήσεων για να αφιερωθείς εξ ολοκλήρου στην παραγωγή πνευματικού έργου. Ο ένας είναι η σκληρή προσπάθεια να τις αγνοήσεις. Ο άλλος είναι να τις ικανοποιήσεις. Εδώ χρειάζεται και λίγο μυαλό. Γιατί δηλαδή να ξεσκιστώ να αντέξω ή να αγνοήσω την πείνα μου για να διανοηθώ; Δεν είναι πιο εύκολο να φάω πρώτα, και μετά να διανοηθώ;

Κι’ εμένα μ’ αρέσει να συζητώ μαζί σου Ath. Ακούγοντας σε όμως πολλές φορές να αναφέρεσαι σε κάποιες έννοιες, ανακαλύπτω ότι η διαφορά προσέγγισης μας σε διάφορα θέματα, θα μπορούσε να αποτελέσει πολύ καλή και ωφέλιμη αφετηρία περαιτέρω προβληματισμού.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ότι η γνώση από μόνη της τουλάχιστον, δεν οδηγεί στην πνευματική τελείωση. Ούτε καν στην πνευματική καλυτέρευση θα πρόσθετα εγώ. Τη γνώση τη βλέπω ως ένα εντελώς αδρανές απόκτημα.
Από την άλλη σε ακούω να μιλάς για αιώνιες αξίες. Υποψιάζομαι δε, ότι μάλλον δεν έχεις καμιά διάθεση να μελετήσεις το ενδεχόμενο, αυτές οι αιώνιες αξίες να απέχουν έστω και λίγο από τη χριστιανική φιλοσοφία. Έτσι είναι;
Θα ήθελα πολύ από όσους συμμετέχουν στο παρόν τόπικ, να με βοηθήσουν να σχηματίσω μια περιεκτική και κατά το δυνατόν αποδεκτή αντίληψη στο τί μπορεί να θεωρηθεί ως αιώνια αξία. Μετά . . . βλέπουμε.
Θα ήταν πολύ ωραίο θέμα και για ένα καινούργιο τόπικ αυτό. Συμφωνήτε;

Ελεύθερος


Να ο δρόμος προς το φως: Τί, γιατί και πώς; Και πότε, πού, και ποιός;

Edited by - Ελεύθερος on 31/08/2004 21:19:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2004, 13:26:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι «αιώνιες αξίες» (αλήθεια, γιατί μου ακούγεται ως σύνθημα?) είναι προφανώς μια έννοια που λαμβάνει νόημα σε προσωπικό επίπεδο και δη υπό ορισμένες βιωματικές προϋποθέσεις.

Επίσης, δεν είμαι απόλυτα σίγουρος, αλλά η συσχέτιση ετούτης της «αιώνιας αξίας» με την «ελεύθερη βούληση» του Χριστιανισμού έχουνε πολλά κοινά σημεία…….

Για κάποιον χριστιανό για παράδειγμα, για κάποιον επομένως που θέτει την θρησκευτική του πίστη ως αδιαπραγμάτευτη αξία, χωρίς να έχει δεχθεί με ταπείνωση και πίστη τον Ιησού Χριστό στη ζωή του, χωρίς να Τον έχει αγκαλιάσει με αγάπη η καρδιά του, δε δύναται να γνωρίζει την πραγματική αξία των γεγονότων γύρω του, διότι η μεγαλύτερη αξία είναι ο Ιησούς Χριστός, μοναδική, αξεπέραστη, αιώνια αξία ζωής και δόξας.

Και εάν σφάλω στην λιτή μου διατύπωση ας με διορθώσουνε όσοι βρίσκονται στην Εν Χριστώ ζωή.

Από την άλλη, για παράδειγμα, έχουμε στα λόγια του Jordano Bruno μια άλλη διατύπωση (αίθρια) της «αιώνιας αξίας» που δεν είναι άλλη από την Ουσία. Η Ουσία είναι αιώνια, τίποτε δεν μπορεί να την δημιουργήσει ή να την καταστρέψει. Όλα μεταμορφώνονται. Οι μεμονωμένες ζωές και θάνατοι απλά ένα φαινόμενο. Δεν υπάρχει μεταβολή στην Ουσία, μόνο στις ιδιαίτερες μορφές τις οποίες η Ουσία προσλαμβάνει.

Είναι επομένως μια ασφαλέστερη διατύπωση της «αιώνιας αξίας» για τον άνθρωπο? Για τον κάθε άνθρωπο?

Μήπως τελικά όταν χρωματίζουμε κάποιες λέξεις με «πανανθρώπινο» χαρακτήρα απλά δίνουμε το οικουμενικό στίγμα της άποψης μας αλλά και του δόγματος μας?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2004, 15:00:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Ελεύθερε,

λες:

quote:

Από την άλλη σε ακούω να μιλάς για αιώνιες αξίες. Υποψιάζομαι δε, ότι μάλλον δεν έχεις καμιά διάθεση να μελετήσεις το ενδεχόμενο, αυτές οι αιώνιες αξίες να απέχουν έστω και λίγο από τη χριστιανική φιλοσοφία. Έτσι είναι;

Μήπως με έχεις περάσει για τυπολάτρη; Όσο είσαι εσύ έτοιμος να μελετήσεις το ενδεχόμενο της Χριστιανικής Φιλοσοφίας τόσο είμαι κι εγώ έτοιμος να δεχτώ αυτό που λες.

Και πράγματι στα παραπάνω μιλούσα για ανθρώπινες και ηθικές-ψυχικές αξίες, δεν μίλησα για ουσία. Και η προσεγγισή μου ήταν ανθρώπινη και κοινωνική. Στην φράση της Κ.Δ. αναφέρθηκα όχι ως αναφορά στον Χριστιανισμό, αλλά ως αναφορά στο ανθρώπινο πνεύμα.

Ο Schwabe παρακάτω δίνει μία εκδοχή των ανθρώπινων αξιών περισσότερο φιλοσοφική και οντολογική παρά ανθρώπινη. Δεν θα διαφωνήσω καθόλου ότι η ουσία είναι αναλλoίωτη αλλά δεν ξέρω κατά πόσο η γνώση της ουσίας μπορεί να οδηγήσει στην πνευματική τελείωση κατά τον ίδιο τρόπο που και η γνώση ας πούμε του θάρρους μπορεί να κάνει κάποιον θαρραλέο ή η γνώση της δικαιοσύνης να κάνει κάποιον δίκαιο.

ath.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2004, 02:54:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν το έλεγα εγώ ότι είναι και οι δυό καλά παιδιά; Ορίστε κύριε! Τα . . . βρήκανε! Συμφώνησαν! Έστω ελέω Jordano Bruno!

Η ΟΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΙΩΝΙΑ ΑΞΙΑ!

Να δείς τώρα που θα μαλλώσουν στο τί είναι η "ουσία" και στο τί είναι "αιώνια αξία". Ελέω Ελεύθερου! Χι χι χι χι!

Ελεύθερος

Να ο δρόμος προς το φως: Τί, γιατί και πώς; Και πότε, πού, και ποιός; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2004, 16:16:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμπολίτη "Athakandr" (den eho katalavi giati afta ta xenika onomata), φιλοσοφία=έρευνα και έρευνα είναι η λογική ή φυσική απόδειξη και η έρευνα απουσιάζει από αυτά τα κείμενα. Κυριαρχούν τα δόγματα (διαταγές). Είναι έτσι επειδή το λέω εγώ. Και άν το αμφισβητείς στο ΠΥΡ!
Όλοι ρωτάνε για ξένες γλώσσες αλλά κανένας για Ελληνικά...

Και θα προτιμούσα ο φίλος THOTH να λέει την γνώμη του επί του θέματος αντί να παρεμβαίνει και να επαινεί ή να μέμφεται όσους συμφωνούν ή διαφωνούν με τις απόψεις του.

Φίλε Ελεύθερε μαζί σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2004, 16:30:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρός τα ιδρυτικά μέλη: Γιατί μου έχει αφαιρεθεί το δικαίωμα της διώρθωσης ή συμπλήρωσης των κειμένων μου;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2005, 16:10:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικα,η Ζωη,ειναι ο απολυτα δικαιος κριτης...
Μεσα απο τον χωρο αυτο,
αλλα και σε πολλους αλλους αναλογους χωρους,
λυσσομανουσαν τα εβραιοχριστιανικα στοιχειακα
να μας αποδειξουν ,οτι οι προγονοι ΜΑΣ -και ΤΟΥΣ-
ητανε λεει συστηματικα και με παθος
-δηλ.σημαιοφοροι- της ακολασιας,της ομοφυλοφιλιας,
της παιδεραστιας,μεθυσοι,ανωμαλοι,αθεοι ,ειδωλολατρες.
Και πως ηρθαν τα παναγνα,λευκα,αθωα,αιθερια και ουρανια
εβραιοχριστιανικα στοιχεια με την πιστη τους,
την μονη αληθινη,λοιπες πιστεις πλανεμενες γαρ,
για να καθαρισουν την αμαρτωλη κοινωνια
απο τα παγανιστικα εδωλολατρικα μιασματα.
Και εβλεπες παντου συνθηματα οπως,
ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ Η ΘΑΝΑΤΟΣ
Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΘΑ ΝΙΚΗΣΕΙ
12ΘΕΙΣΜΟΣ=ΣΑΤΑΝΙΣΜΟΣ
και κατι τις παθαιναμε ολοι εμεις
οι πλανημενοι.
Και ηρθε ο καιρος που ο Κυριος
ευλογησε την εκκλησια του.
Και καπου η ευλογια,ειτε επεσε πολλη
η επεσε απο το τραινο,
και η Κουνταλινι,καταπιεσμενη απο
την εβραιοχριστιανικη ανωμαλια
σφυριξε κλεφτικα και μπηκε,
απο την πισω πορτα...της κολασεως!
Και θαυμα Μεγα,οι Ιεραρχες,
οπου η Χαρις του Κυριου ελουσε,
και αυτοι με την σειρα τους ελουσαν
πιστες και πιστους,ευλογησαν ,βαπτισαν,
παντρεψαν ,χειροτονησαν,κηδεψαν,
αυτο το χερι των Ιεραρχων που φιλουσαν καθε Κυριακη
η΄ χαιδευε συμπονετικα και στοργικα το κεφαλι των παιδιων τους,
εκει στα κατηχητικα και στις εκκλησιαστικες κατασκηνωσεις,
ποιος ξερει αυτο το ερμο το χερι
στις κρυφες τις Αγιες καμαρες,
τι χαιδευε,που χωνονταν,
και με τι ηταν πασσαλειμμενο?
Η ΜΙΣΗ ΙΕΡΑΡΧΙΑ ΠΙΣΩΓΛΕΝΤΗΔΕΣ?
ΚΑΙ ΟΙ ΛΟΙΠΟΙ ΠΑΡΑΤΡΕΧΑΜΕΝΟΙ "ΚΡΥΦΕΣ" ΚΙ ΑΥΤΟΙ?
ΚΑΙ Η ΕΥΛΟΓΙΑ -ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ-
ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ-ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο κ.ΚΥΡΙΟΣ-
ΠΟΥ ΔΙΑΧΕΕΙ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΤΟΥ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ
ΤΑ ΝΟΗΤΙΚΑ-ΑΣΤΡΙΚΑ-ΑΙΘΕΡΙΚΑ ΣΩΜΑΤΑ?
ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΑΞΙΖΟΥΝ ΤΑ ΔΗΘΕΝ ΑΓΙΑ
ΕΒΡΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΙΜΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ,
ΟΤΑΝ ΤΕΛΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ "ΣΟΥΛΑ",
"ΤΟΥΛΑ","ΦΩΦΩ" ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΑΛΛΗ ΛΟΥΓΚΡΙΤΣΑ?
ΚΑΙ ΠΕΡΝΑΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΕΥΛΟΓΙΑ
ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΝΩΜΑΛΙΑΡΕΣ ΑΥΤΕΣ,
ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ,ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ
ΑΠΟ ΑΝΩΜΑΛΙΑΡΕΣ ΑΛΛΩΝ ΕΠΟΧΩΝ?
Καλε ,θα τρελλαθουμε τελειως
για τις αγαπητικες του Κυριου,καλε!
Οταν μιλουσαν,για τα ομοφυλοφιλικα κυκλωματα
της Αρχιεπισκοπης-Χρυσοπηγης,
εσεις ηλιθια -καποια-οντα του εσωτερικα,
προ 2 περιπου χρονων,εσεις αλλου ...
ΦΑΤΕ ΤΩΡΑ ΑΛΗΘΕΙΑ...
και πολυ μου αρεσει...
Περαστικα στα εβραιοχριστιανικα ερειπια,
και καλη ψυχαναλυση...
θαχουνε πολλη δουλεια οι ψυχαναλυτες φετος...
Και περισσοτερο αφορα κατι
ΗΛΙΘΙΕΣ ΕΒΡΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΕΣ "ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ" ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ
ΠΟΥ ΔΗΛΩΝΑΝ ΜΕ ΜΥΗΜΕΝΟ ΥΦΟΣ 100 ΚΑΡΔΙΝΑΛΙΩΝ,
ΤΗΝ ΣΧΕΣΗ ΤΟΥΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΒΡΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ...
μηπως ηταν και αυτοι ..."κρυφες"?
Τελος,επειδη μια εικονα=1000 λεξεις,
ας συμβαλλω κι εγω,στο να δειξω
μια απο τις "καμαρωτες" δριαστηριοτητες,
της μονης αληθους και Αγιας του -οποιου-Κυριου,
Ορθοδοξου εκκλησιας,που τωρα πια αρχιζω και καταλαβαινω
τι αποζητουσαν επιμονα απο μας τους παγανιστες,
Αυτη και οι πιστοι της,
και τσιριζαν σαν υστερικες πριμαντονες,
σ'αυτον εδω τον σεβασμιο τοπο του διαδυκτιου...

www.trannysucks.com/Barbie/thehun.html

...αντε και καλα κρασια...


Edited by - Helios on 07/02/2005 16:12:34

Edited by - Helios on 07/02/2005 16:23:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2005, 22:45:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλοι μου,

νομίζω οτι κάπου έχουμε μπερδευτεί. Η έννοια της θρησκείας σήμερα

{της οποιασδήποτε απο τις μεγάλες} δεν έχει καμμιά σχέση με την

<θρησκεία> των αρχαίων Ελλήνων. Οι θεοί τους είχαν τελείως

διαφορετική αποστολή και ουσιαστικά μιλούμε για μυθολογία όταν

αναφερόμαστε στο Δωδεκάθεο. Ο Μύθος είναι μια αυθόρμητη δημιουργία

της ανθρώπινης ψυχής, η οποία σπίθα κι αυτή της γενικής δημιουργίας

ενεργεί προς μια κατεύθυνση ορισμένη και με ορισμένα μέσα πως να

ξεπεράσει ολοένα τον εαυτό της. Αυτή λοιπόν είναι η τεράστια αλήθεια

οτι πίσω απο όλους τους Θεούς κι όλους τους μύθους, κρύβεται μονάχη

ανεξάντλητη γεννήτρια των μύθων και των θεών η ίδια μας η ψυχή,

δημιουργώντας κατά το βαθμό της ακτινοβολίας της και της

δεκτικότητας της, ζωή και σύμβολα ζωής.


Ο μυημένος αισθάνεται οτι προβάλοντας στην φαντασία του, ή στη

φαντασία των άλλων καθαρά πρωτόγονες εικόνες μέσα απο τον εαυτό του

ασφαλώς δεν παραδίδεται σε μια στενή και εγωπαθητική εργασία, αλλά

είναι βέβαιο πως με κείνες της εικόνες ή τους μύθους, όχι μόνο

δοκιμάζει την ιδιαίτερη ψυχή του στη δημιουργική ικανότητα της, αλλά

βοηθάει με τούτο και τους άλλους να γνωρίσουν τη δύναμη της δικής

τους ψυχής.

Η ανώτατη προσωπική χαρά κι ελευθερία δεν είναι δυνατή στο άτομο, αν

πρώτα δεν συλλάβει και νοήσει άρτια τους θεούς. Γιατί νοώντας τους

θεούς, τότε μόνον ο άνθρωπος μπορεί να γίνει κυρίαρχος της Μορφής

και της Ουσίας της ζωής. Αυτή είναι η συμβουλή του Πινδάρου:

Η ιερή προσπάθεια για μια ισορρόπηση αέναη Ουσίας και Μορφής.

Αυτή η ισορρόπηση {στον Πίνδαρο} παρουσιάζεται ως η υπέρτατη και

δυσκολότατη Αρετή, άλλοτε δε ως Καλοσύνη, ως Συγκατάβαση, ως Στοργή,

ως Χάρις. Προπάντως ως Χάρις. Γιατί Χάρις είναι το άνθος του Άθλου

και του Ελέους, της Μορφής και της Ουσίας, του κορμιού και της ψυχής!

Η προγονική μας κληρονομιά, όπως μας δόθηκε ως σήμερα κομματιασμένη

κι επιφανειακά, ήταν σαν να μην υπήρχε, συγκεντρωνόμενη όμως και

διευκρινιζόμενη ξεπερνά ασύγκριτα οποιαδήποτε πνευματική ατμόσφαιρα

δόθηκε κρυφά ή φανερά στην ανθρωπότητα μέχρι τώρα.

¨ Το γένος, βουλιαγμένο μες τον αιώνα,
Να λυτρωθεί μονάχο του μπορεί,
Μα να ξυπνήσει, πρέπει η πλέρια Μνήμη
Βαθιά του αδάμαστη και τρομερή
{Σίβυλλα}


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Grom Hellscream
Μέλος 2ης Βαθμίδας


169 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2005, 17:26:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Grom Hellscream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακουω συνεχως για εβραιους χριστιανους που κατεστρεψαν τον αρχαιο ελληνικο πολιτισμο και ρημαξαν την Ελλάδα.Ολοι οι αθεοι και οι δωδεκαθειστες αποκαλουν τη θρησκεια μου εβραικο κατασκευασμα.Μαλιστα.
Καθε αποψη δεκτη.Ακουστε ομως.Πόσες φορες κατηγορει ανοικτα τον εβραικο λαό ο Χριστός όταν απευθυνεται στους Φαρισαιους και οταν σπαει τα καταστηματα των εμπορων στον ναό?Αφου ειναι εβραικό κατασκεύασμα γιατί γράφτηκαν τα ευαγγελια στα Ελληνικά και οχι στα εβραικά?Και λέτε συνεχως οτι ο χριστιανισμός ειναι ανόητες και αβάσιμες θεωρίες.Εγω σας λεω αυτό.Ανατρέξτε στην Απολογία Σωκράτους και διαβάστε τον εξής στίχο.
«Θα μείνετε κοιμισμένοι σε όλη σας τη ζωή, εάν δε σας λυπηθεί ο Θεός να σας στείλει κάποιον άλλον» (Απολογία Σωκράτους 18 [18Α]. ανατρέξτε επίσης και στην Πολιτεία¨ «...Θα δυσφημισθεί πολύ σαν άδικος, ώστε θα βασανισθεί για τη δικαιοσύνη..., αλλά θα μείνει αμετακίνητος μέχρι θανάτου. Θα μαστιγωθεί, θα στρεβλωθεί, θα δεθεί,... και αφού πάθει όλα τα κακά, θα προσηλωθεί επάνω σε πάσσαλο (στύλο)» (Πολιτεία Β,361Ε-362A,326C).

Εκτος βέβαια και αν ο Πλάτωνας ειναι ηλίθιος και λεει ηλιθιότητες.
Αλλα καθόλου απίθανο να το πειτε και αυτό.Εξάλλου πιστεύετε μόνο στις θεωρίες που σας συμφέρουν.Δεν τελείωσα εδω.Εσείς οι δωδεκαθειστες σε μια ιστοσελίδα σας,την hellenicreligion.gr, αναφέρετε τα εξής:<<Η Εκκλησία των Ελλήνων στο θρήσκευμα είναι όργανο πνευματικού πολέμου. Στέκεται στην πρώτη γραμμή μάχης κατά των μισελληνικών αιρέσεων. Δεν δικάζει τον εχθρό. Τον εξοντώνει.>>

Για να δούμε και τι λεει ο Σωκράτης."Καλύτερα να αδικείσαι παρά να αδικείς." Μα καλά, εσείς πιο πριν δεν λέγατε ότι πρέπει να εξοντώνετε τους εχθρούς σας?Αλλά βέβαια, και ο Σωκράτης λεει βλακείες.

Πολλές φορές έχω ακούσει δωδεκαθειστές να λένε ότι ο χριστιανισμός αντιγράφει ιδέες του ελληνικού πολιτισμού.Δεν πρόκειται για αντιγραφή.Απλώς πολλές ιδέες συμπίπτουν.Ο Σωκράτης και ο Πλάτωνας,είχαν τόσο μεγάλη ευφυία που με την φιλοσοφία τους είχαν κατορθώσει να αποκτήσουν ένα μέρος της αλήθειας.Απλώς μερικές ιδέες τους άγγιζαν την πραγματική αλήθεια του Θεού.Ε άμα ρε μάγκες η αλήθεια είναι ότι υπάρχει ένας Θεός, τι να κάνουμε?Να το αλλάξουμε?

Τελειώνοντας θα ήθελα να πω κάτι και να θέσω ένα ερώτημα.Οι δωδεκαθειστές απο τη μια πιστεύουν σε δώδεκα θεούς,απο την άλλη επικαλούνται την αρχαία ελληνική σοφία.Μα ο Σωκράτης και ο Πλάτωνας λέγανε ότι υπάρχει ένας Θεός!Θέλω να πω ότι επικαλούνται και πιστεύουν σε ότι τους συμφέρει.Σχετικά με τις καταστροφές που κάνανε χριστιανοί σε ναούς λέω το εξής.Δεν φταίει ο χριστιανισμός αλλά οι άνθρωποι.Πως καταδικάζουμε τη θεωρία του Χριστιανισμού που δεν λέει τίποτα τέτοιο ενώ υπαίτιοι ήταν κάποιες δεκάδες φανατικών αγράμματων?Αν κάποιοι οπαδοί του Πλάτωνα γκρεμίζανε τον Παρθενώνα,θα κατηγορούσαμε τον Πλάτωνα?Κλείνοντας, θέτω μια ερώτηση.Για ποιο λόγο όλοι οι δωδεκαθειστές μισούν τόσο πολύ τον χριστιανισμό?Γιατί αποκαλούν τον Χριστό εσταυρωμένο κτήνος?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αreios
Μέλος 2ης Βαθμίδας


295 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2005, 17:40:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αreios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Grom Hellscream
Νέο Μέλος

1 Μηνύματα


πρεπει να αντιληφθουμε τις αρλουμπες που εγραψες σαν "χαιρετε" ;

ασε που δεν καταλαβα με ποιον τα εχεις ακριβως..


ΑΝΕΡΓΕ ΠΕΙΝΑΣ, ΓΙΑ ΝΑ ΧΕΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Grom Hellscream
Μέλος 2ης Βαθμίδας


169 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2005, 15:00:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Grom Hellscream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή εσύ τώρα έδωσες απάντηση σε όσα είπα?Είναι αρλούμπες αυτά που έγραψα?Μα είναι όλα ακράδαντα στοιχεία.Εκτός και αν είσαι τόσο άσχετος που δεν τα γνωρίζεις.Αλλα όπως προείπα,δέχεστε όσα σας συμφέρουν.Τώρα θα σας μάθω?Αν είσαι μάγκας να απαντάς με επιχειρήματα και όχι με ειρωνείες γιατί απλώς σε κάνουν να φαίνεσαι. . . Άσε μη πω.Και για να σου λύσω την απορία, τα έχω με τους άθεους και τους δωδεκαθειστές που πολεμούν τη θρησκεία μου.Και σε όποιον αρέσει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αreios
Μέλος 2ης Βαθμίδας


295 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2005, 15:21:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αreios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ee εισαι σοβαρος τωρα; περιμενεις απαντηση απο εμενα στο
quote:
Γιατί αποκαλούν τον Χριστό εσταυρωμένο κτήνος

τον ποιον;

ΑΝΕΡΓΕ ΠΕΙΝΑΣ, ΓΙΑ ΝΑ ΧΕΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2005, 16:07:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Η έννοια της θρησκείας σήμερα

{της οποιασδήποτε απο τις μεγάλες} δεν έχει καμμιά σχέση με την

<θρησκεία> των αρχαίων Ελλήνων. Οι θεοί τους είχαν τελείως

διαφορετική αποστολή και ουσιαστικά μιλούμε για μυθολογία όταν

αναφερόμαστε στο Δωδεκάθεο. Ο Μύθος είναι μια αυθόρμητη δημιουργία

της ανθρώπινης ψυχής, η οποία σπίθα κι αυτή της γενικής δημιουργίας

ενεργεί προς μια κατεύθυνση ορισμένη και με ορισμένα μέσα πως να

ξεπεράσει ολοένα τον εαυτό της. Αυτή λοιπόν είναι η τεράστια αλήθεια

οτι πίσω απο όλους τους Θεούς κι όλους τους μύθους, κρύβεται μονάχη

ανεξάντλητη γεννήτρια των μύθων και των θεών η ίδια μας η ψυχή,

δημιουργώντας κατά το βαθμό της ακτινοβολίας της και της

δεκτικότητας της, ζωή και σύμβολα ζωής.




Δηλαδή το μύθο τον δημιουργούν μερικοί για να απασχολούνται άλλοι?
Αν ο μυθοπλάστης ήθελε να δημιουργήσει μύθο γιατί θα έπρεπε ο απλός λαϊκός να ακολουθήσει όλες τις τελετουργίες και τα τυπικά γνωρίζοντας ότι όλα αυτά είναι κατασκεύασμα ενός ανθρώπου?
Γιατί να πάει να κάνει μια θυσία για την αναπαραγωγή και τη μεταφορά της γύρης, γνωρίζοντας πολύ καλά ότι αυτό δεν είναι δουλειά της Δήμητρας αλλά της μέλισσας που θα πεθάνει στο κάτω κάτω από πείνα αν δεν το κάνει? Που σημαίνει ότι η μέλισσα δεν διαθέτει ταμειακή μηχανή για όσες θυσίες κι αν κάνουν οι λάτρεις της αναπαραγωγής.
Αν οι αδελφοί Γκρίν και ο Αντερσεν έχουν γράψει δεκάδες παραμύθια , μύθους αρχαιοελληνικά, γιατί θα πρέπει να τους ξεχωρίζουμε από τους αρχαίους παραμυθάδες, μυθοποιούς?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Grom Hellscream
Μέλος 2ης Βαθμίδας


169 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2005, 18:43:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Grom Hellscream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αποφεύγεις συνεχώς να απαντήσεις σε όσα είπα.Οι άντρες με . . . . κοτσια,απαντανε στα ίσα και όχι με υπεκφυγες.Σχετικά με αυτό που σε ρώτησα γιατί αποκαλείτε τον Χριστό εσταυρωμένο Κτήνος,,αν μπείς στην σελίδα δωδεκαθειστων http://www.hellenicreligion.gr/doc/perisatanismou.htm θα το δεις και μόνος σου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αreios
Μέλος 2ης Βαθμίδας


295 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2005, 22:48:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αreios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χα! τραβα ρωτα τον συγγραφεα, ή μηπως νομιζεις οτι ειμαι εγω;
βρε τι παθαμε..

Ρε Δημητρη# αντε να διαβασεις κανα βιβλιο για την εννοια του μυθου,
εισαι πανασχετος τα ειπαμε αυτα..

ΑΝΕΡΓΕ ΠΕΙΝΑΣ, ΓΙΑ ΝΑ ΧΕΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2005, 07:09:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μύθος είναι μιά μορφή ιστορίας είτε αληθινής είτε παραλλαγμένης όπου οι ιστορικές πηγές έχουν αφανιστεί ή δέν κατόρθωσαν να σωθούν απο κάποιο καταστροφικό γεγονός. Κατα την γνώμη μου δέν είναι τίποτε άλλο απο συμβολική ιστορία και δέν έχει καμιά σχέση με τα παραμύθια των αδελφών Γκρήν και του Άντερσεν.
Οι Αρχαίοι Έλληνες θεωρούσαν τους μυθολογικούς ήρωες υπαρκτά πρόσωπα λέγοντας οτι κατάγονταν απο αυτούς και μάλιστα με περηφάνεια. Τον περασμένο απο μάς αιώνα (19ο) οι περισσότεροι Έλληνες θεωρούσαν πράγματι τους μύθους παραμύθι αλλά όλες οι ανακαλύψεις των Αρχαιολόγων στην συνέχεια (Τροία, Μυκήνες, Κνωσσός) απέδειξαν με υπογραφή οτι πολλές αλήθειες κρύβονται πίσω απο αυτούς!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2005, 16:38:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Krisna ,
έχεις δίκιο , χρονογράφοι αναφέρουν αυτά που λες ότι οι αρχαίοι θεοί ήσαν υπαρκτά πρόσωπα, αλλά υπάρχουν και οι παραμυθάδες που εμπλουτίζουν τη μυθολογία με κτηνοβασίες κλπ.
Απλά διαφώνησα ή συμφώνησα στο "Ο Μύθος είναι μια αυθόρμητη δημιουργία

της ανθρώπινης ψυχής"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy