ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟΣ-υψηλη τεχνη επαφης με τον θεο μεσα μας η απλως μια μεθοδος χαλαρωσης;;;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 15
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2011, 06:18:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γενικά θεωρώ ότι υπερβάλλεις φίλε diego και ειδικά σε αυτό που γράφεις για τον ρατσισμό. Κατ'αρχήν πρέπει να διαχωρίζουμε τα μέλη που μπορούν να γράφουν ελεύθερα τις απόψεις τους από τη διαχειριστική-συντονιστική ομάδα του esoterica. Αν για παράδειγμα τύχει σ'ένα forum οι αρνητικές προς τον χριστιανισμό απόψεις/αξιολογήσεις των μελών να είναι περισσότερες από τις θετικές, προφανώς δεν σχετίζεται με το forum καθαυτό, εκτός ίσως αν η διαχείριση του forum έχει ξεκαθαρίσει τις θέσεις ή κατευθύνσεις της όπως μπορεί να συμβαίνει σ'ένα χριστιανικό forum, σ'ένα forum Ελλήνων Εθνικών κλπ. όπου αυτό γίνεται φανερά και δηλωμένα.

Θα σου θυμίσω επίσης ότι ύβρεις, ανάρμοστοι χαρακτηρισμοί και παραπλήσιες ενέργειες με εμπρηστικό περιεχόμενο γενικότερα, αντιμετωπίζονται ανάλογα (επεμβάσεις, απενεργοποιήσεις, κλειδώματα θεμάτων κλπ) ανεξαρτήτως του τύπου απόψεων που διατυπώνει το καθε μέλος. Αν κάνεις μια προσεκτική αναδρομή σε παρελθοντικά θέματα θα το διαπιστώσεις.

Τέλος είναι φανερή (θέλω να πιστεύω) η διαφορετικότητα της κριτικής από τις βρισιές και τις χυδαιότητες. Δεν μπορούμε να τις συγχέουμε.
Εν πάση περιπτώσει, αρκετά ξεφύγαμε από το θέμα

Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 29/03/2011 06:26:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2011, 12:10:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε μου διάβασε το παρακάτω κείμενο.
Είναι απο το βαγγέλιο του Μάρκου.

“Και έφτασε στα όρια της Τύρου και Σιδώνος”
“Και μπήκε σε ένα σπίτι που δεν ήθελε να το μάθει κανείς,”
“Αλλά δεν μπόρεσε να κρυφτεί.”
“Γιατί να, μια γυναίκα που είχε ακούσει για αυτόν, και που είχε κόρη με ακάθαρτο πνεύμα, ήρθε και έπεσαι στα πόδια του.”
“Ήταν γυναίκα Ελληνίδα, από γενιά Συροφοινικίσσα”.
“Και του ζητά να βγάλει το δαιμόνιο απο την κόρη της.”
“Και ο Ιησούς της απαντά.”
“Άφησε πρώτα να χορτάσουν τα τέκνα,(του Ισραήλ) γιατί δεν είναι καλόν να πάρω το ψωμί των παιδιών και να το πετάξω στα ΣΚΥΛΙΑ.” (τους Έλληνες δηλαδή, σε Ελληνίδα τα έλεγε)

“Η δε γυναίκα του απαντά.”
“Και τα σκυλάκια ακόμη κύριε, κάτω από το τραπέζι, τρέφονται από τα ψυχούλα των τέκνων........”

Αναγνωρίζεις αυτό το κείμενο σαν κανονικό ή πλαστό?



Αυτό που κάνεις, που αποκόπτεις ένα μέρος από το σύνολο του γεγονότος, προκειμένου να οδηγήσεις το συμπέρασμα εκεί που επιθυμείς, όπως κάνει και ο κάθε κοινός χριστιανομάχος δεν είναι ωραίο.

Αν παρέθετες και το υπόλοιπο μέρος, φαίνεται καθαρά ο το μήνυμα που θέλει να διαδώσει ο Ιησούς με τα λόγια του αυτά.
Αλλά, αναρωτιέμαι, πώς είναι δυνατόν να είναι Ελληνίδα μια γυναίκα που είναι Συροφοινίκισσα το γένος;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2011, 12:46:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ Ψηλός

“Αυτό που κάνεις, που αποκόπτεις ένα μέρος από το σύνολο του γεγονότος, προκειμένου να οδηγήσεις το συμπέρασμα εκεί που επιθυμείς, όπως κάνει και ο κάθε κοινός χριστιανομάχος δεν είναι ωραίο.
Αν παρέθετες και το υπόλοιπο μέρος, φαίνεται καθαρά ο το μήνυμα που θέλει να διαδώσει ο Ιησούς με τα λόγια του αυτά.
Αλλά, αναρωτιέμαι, πώς είναι δυνατόν να είναι Ελληνίδα μια γυναίκα που είναι Συροφοινίκισσα το γένος;”
---------------------------------------------------------------------


Φίλε Ψηλέ προφανώς γνωρίζεις το κείμενο.
Η μετάφραση του έγινε από εμένα, και είναι ελεύθερη, από το κατά Μάρκο ευαγγέλιο.

Προσπάθησα να μεταφέρω το νόημα όσο το δυνατό αρτιότερα, χωρίς ίχνος προσπάθειας αλλοίωσης του νοήματος.
Φίλε μου δεν έχω καμία εμπάθεια και ούτε κάποια μισαλλοδοξία κατά οποιουδήποτε θρησκευτικού δόγματος.
Η συμμετοχή μου στην κουβέντα έγινε εξ αιτίας του ισχυρισμού του φίλου diego, πως ο Ιησούς μιλούσε πάντα για την ισότητα μεταξύ των ανθρώπων ανεξαρτήτως εθνικότητας.

Αν το κείμενο που παραθέτω ΔΕΝ είναι σκόπιμα παραποιημένο από την μεριά μου, μην με κατηγορείς για αντιχριστιανικό μένος (που δεν έχω), χωρίς να μου αποκαλύψεις ΠΡΩΤΑ ποιο είναι το σωστό. Με αυτό τον τρόπο ΜΟΝΟ θα αποδείξεις την ορθότητα των συλλογισμών σου, και περιμένω καλοπροαίρετα την διόρθωση της δικής μου αλήθειας .

Όσο αφορά την απορία σου αν μπορεί να είναι Ελληνίδα μια γυναίκα Συροφοινίκισα, μην ρωτάς εμένα. Δεν έγραψα εγώ το κείμενο αλλά ο Μάρκος.
Εγώ απλώς το μετέφρασα, και η μετάφραση είναι σωστή.

Αν το αρχικό κείμενο είναι λάθος ας το αλλάξουν.
Μην κατηγορείς εμένα και γιαυτό.

“..την αλήθεια ΠΑΝΤΑ ομιλούντες, πλην χωρίς μίσος για τους ψευδομένους”
(Καβάφης)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2011, 16:34:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φυσικά και είναι σωστή η μετάφρασή σου γιαννηψεύτη, τα "βαγγέλια" το λένε ξεκάθαρα ότι η γυναίκα του μύθου ήταν Ελληνίδα και Συροφοινίκισσα το γένος.

Αλλά τι σημασία έχει το γένος? Παίζει κανέναν ρόλο αυτό? Δηλαδή μόνο εάν ήταν καθαρή Ελληνίδα θα έπρεπε να κατακρίνουμε το χωρίο?

Η ουσία είναι ότι πρόκειται για μία ρατσιστική δήλωση του Ιησού η οποία δεν δέχεται κανέναν εξωραϊσμό.

Όπως κανέναν εξωραϊσμό δεν δέχεται και η κατάρα του προς την κακόμοιρη τη συκιά επειδή τόλμησε να μην του δώσει καρπό....και σε εποχή μάλιστα που δεν ήταν να δώσει καρπό.

Όπως και κανέναν εξωραϊσμό δεν δέχονται γενικώς οι διάφοροι "παλαιο-διαθηκικού" τύπου αφορισμοί του Ιησού.

Φαίνεται δηλαδή πως παρ'όλη τη λογοκρισία που υπέστησαν τα χριστιανικά κείμενα, και παρά το γεγονός ότι αφαιρέθηκε πλήθος χωρίων που αποτύπωναν την πιο ανθρώπινη φύση του Ιησού, τελικά κάποια ξεχάστηκαν να αφαιρεθούν...ή απλώς προτιμήθηκαν να μην αφαιρεθούν.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2011, 17:29:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ Kost

Φίλε kost και φυσικά δεν παίζει κανένα σπουδαίο ρόλο το γένος της γυναίκα.
Η αναφορά μου στην ιστορία αυτή που περιγράφει ο Μάρκος,- όπως πιστεύω κατάλαβες - ήταν μια απάντηση στο αν ο Ιησούς έκανε κάποια διάκριση μεταξύ Εβραίων και εθνικών.
Δεν είναι η ΜΟΝΗ περίπτωση που διαβεβαιώνει τις φυλετικές διακρίσεις του Ιησού.
Υπάρχουν πολλές που για οικονομία χρόνου δεν αναφέρω.
Η μία αρκεί

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2011, 18:28:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λουπους αλλαξε τα.
Ηταν ληγμενα!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

diego
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2011, 02:18:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τέλος είναι φανερή (θέλω να πιστεύω) η διαφορετικότητα της κριτικής από τις βρισιές και τις χυδαιότητες. Δεν μπορούμε να τις συγχέουμε.

Για χυδαιότητες μιλάω και εγώ και όχι για κριτική agnostic,για χυδαιότητες όπου πολλάκις έχουν επαναληφθεί στο παρελθόν και δεν ίδρωσε το αυτί κανενός

quote:
Αν για παράδειγμα τύχει σ'ένα forum οι αρνητικές προς τον χριστιανισμό απόψεις/αξιολογήσεις των μελών να είναι περισσότερες από τις θετικές, προφανώς δεν σχετίζεται με το forum καθαυτό δηλωμένα

Φίλε agnostic φυσικά και σχετίζεται με το forum,αν υβρίζονται και ειρωνεύονται θρησκευτικά πρόσωπα οπού λατρεύονται και τιμώνται απο εμάς τι νόημα υπάρχει ένας Χριστιανός να συμμετάσχει σε μια τέτοια συζήτηση εδώ μέσα??
Απλά τα πράγματα δεν συμμετάσχει..

Για αυτό το παρόν forum έχει γίνει το αγαπημένο στέκι των νεοπαγανιστών και των υλιστών Άθεων,αυτοί έχουνε απομείνει να γράφουνε..θα πρόσθετα ακόμα ότι το -έμμεσο- κλείσιμο του ματιού απο τους υπεύθυνους του forum προς αυτά τα άτομα τα ενθαρρύνει να συνεχίσουνε και καταδυκνύει το DNA όπου διέπει εκ΄γενετής το esoterica και σίγουρα η ροπή του είναι αρνητικη προς τον Χριστιανισμό

Εκτός και αν θεωρείς τυχαίο όπου το πλειοψηφικό κομμάτι της κοινωνίας μας όπου εκφράζεται απο την Ορθοδοξία απέχει απο τις συζητήσεις του esoterica ενώ όσοι μπαίνουνε σύντομα αγανακτούνε και φεύγουνε..

quote:
Γενικά θεωρώ ότι υπερβάλλεις φίλε diego και ειδικά σε αυτό που γράφεις για τον ρατσισμό

Για τα ρατσιστικά σχόλια έναντι των άλλων λαών και τους διθύραμβους για την ανωτερότητα των Ελλήνων θα σε προτρέψω και εγώ να ρίξεις μια ματιά σε οποιοδήποτε topic ο ίδιος για να διαπιστώσεις το αληθές της υπόθεσης,φυλετικές ταμπέλες παντού και υποτιμητικά σχόλια για τα ξένα έθνη,αντίθετα τα Ευαγγέλια είναι ξεκάθαρα αντιρατσιστικά βιβλία και περνάνε το μήνυμα της ισότητας όλων μας έναντι του Θεού,είσαι διπλωμάτης agnostic αλλα η αλήθεια δεν κρύβεται φίλε μου αλλα λάμπει και το φώς της τυφλώνει όταν ειπωθεί (δυστυχώς για σένα)

Καλή συνέχεια agnostic δεν θα ξαναμιλήσω για το θέμα και ας απαντήσεις,σε ευχαριστώ για την κουβέντα όντως ξεφύγαμε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2011, 12:04:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
gianipseftis
Φίλε Ψηλέ προφανώς γνωρίζεις το κείμενο.
Η μετάφραση του έγινε από εμένα, και είναι ελεύθερη, από το κατά Μάρκο ευαγγέλιο.
Προσπάθησα να μεταφέρω το νόημα όσο το δυνατό αρτιότερα, χωρίς ίχνος προσπάθειας αλλοίωσης του νοήματος.
Φίλε μου δεν έχω καμία εμπάθεια και ούτε κάποια μισαλλοδοξία κατά οποιουδήποτε θρησκευτικού δόγματος.
Η συμμετοχή μου στην κουβέντα έγινε εξ αιτίας του ισχυρισμού του φίλου diego, πως ο Ιησούς μιλούσε πάντα για την ισότητα μεταξύ των ανθρώπων ανεξαρτήτως εθνικότητας.
Αν το κείμενο που παραθέτω ΔΕΝ είναι σκόπιμα παραποιημένο από την μεριά μου, μην με κατηγορείς για αντιχριστιανικό μένος (που δεν έχω), χωρίς να μου αποκαλύψεις ΠΡΩΤΑ ποιο είναι το σωστό. Με αυτό τον τρόπο ΜΟΝΟ θα αποδείξεις την ορθότητα των συλλογισμών σου, και περιμένω καλοπροαίρετα την διόρθωση της δικής μου αλήθειας .
Όσο αφορά την απορία σου αν μπορεί να είναι Ελληνίδα μια γυναίκα Συροφοινίκισα, μην ρωτάς εμένα. Δεν έγραψα εγώ το κείμενο αλλά ο Μάρκος.
Εγώ απλώς το μετέφρασα, και η μετάφραση είναι σωστή.
Αν το αρχικό κείμενο είναι λάθος ας το αλλάξουν.
Μην κατηγορείς εμένα και γιαυτό.
“..την αλήθεια ΠΑΝΤΑ ομιλούντες, πλην χωρίς μίσος για τους ψευδομένους”
(Καβάφης)

Φίλε gianipseftis,
Ας πάρουμε το επίμαχο εδάφιο να του δούμε τι λέει ακριβώς:

ΚΑΤΑ ΜΑΡΚΟΝ Ζ΄
"25 ακούσασα γαρ γυνή περί αυτού, ης είχε το θυγάτριον αυτής πνεύμα ακάθαρτον, ελθούσα προσέπεσε προς τους πόδας αυτού• 26 η δε γυνή ην Ελληνίς, Συροφοινίκισσα τω γένει• και ηρώτα αυτόν ίνα το δαιμόνιον εκβάλη εκ της θυγατρός αυτής. 27 ο δε Ιησούς είπεν αυτη• άφες πρώτον χορτασθήναι τα τέκνα• ου γαρ εστι καλόν λαβείν τον άρτον των τέκνων και τοις κυναρίοις βαλείν. 28 η δε απεκρίθη και λέγει αυτω• ναί, Κύριε• και τα κυνάρια υποκάτω της τραπέζης εσθίουσιν από των ψιχίων των παιδίων. 29 και είπεν αυτη• δια τούτον τον λόγον ύπαγε• εξελήλυθε το δαιμόνιον εκ της θυγατρός σου".

Πρώτα απ’ όλα, όπως αναφέρεται καθαρότατα στην παραπομπή, η γυναίκα αυτή ΔΕΝ ήταν Ελληνίδα το γένος. Τώρα, το τι διαστρέβλωση θέλει να περάσει ο κάθε πονεμένος νεοπαγανιστής σήμερα, ... άστο καλύτερ.

Ήταν μια (ίσως) ελληνόφωνη ειδωλολάτρισσα (ή αν θες « εθνική ») Συροφοινίκισσα. Την αποκαλεί "Ελληνίς" και έχει να κάνει με την πίστη της, τη θρησκεία της, όπως συνηθιζόταν τότε να αποκαλούν τους εθνικούς.

Όπως διαβάζουμε στα Ευαγγέλια, δεν ήταν, άλλωστε, η πρώτη ή ο πρώτος «αλλόθρησκος» που είχε πλησιάσει ή θα πλησίαζε τον Ιησού για να του ζητήσει κάποια θεραπεία.

Ο Ιησούς θέλοντας να δοκιμάσει την πίστη της, την ψυχική της δύναμη, την πίστη σε αυτό που ζητούσε και κατά πόσο πίστευε πως ο άνθρωπος που είχε εμπρός της ήταν ικανός να πραγματοποιήσει την επιθυμία της, της είπε, ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ, πως «δεν είναι καλό να παίρνουμε το ψωμί από τα παιδιά και να το δίνουμε στα σκυλάκια». Ούτε σκύλα την αποκάλεσε, ούτε τίποτα άλλο από τις διάφορες σάλτσες που περιέχουν τη λέξη Έλληνας και προσπαθούν να του αποδώσουν οι νεοπαγανιστές.

Αν ο Ιησούς ήταν ρατσιστής, μοχθηρός, και ό, τι άλλο προσπαθούν να του προσάψουν οι νεοπαγανιστές, πολύ απλά θα την έστελνε από εκεί που ήλθε και δεν θα πραγματοποιούσε την επιθυμία της. Ούτε και ο Ευαγγελιστής θα ανέφερε το εν λόγω γεγονός.
Η αναφορά, λοιπόν, αυτού του γεγονότος, έγινε από τον Ευαγγελιστή για να ωφεληθούν ψυχικά και πνευματικά όσοι θα το διάβαζαν αργότερα.
Νομίζεις πώς τόσο χαζός ήταν ο Ευαγγελιστής να αναφέρει ένα «τόσο αρνητικό», για τη «φήμη» του Ιησού, γεγονός;

Άλλωστε, ο Ιησούς, συνήθιζε να «δοκιμάζει» ακόμη και τους ίδιους του τους μαθητές.

- - - - - - - - - -
Λυπάμαι, ειλικρινά, να βλέπω ανθρώπους που δεν τους λείπει καθόλου το κριτικό πνεύμα, να αναπαράγουν την προπαγάνδα εκείνων που μάχονται, για δικούς τους συγκεκριμένους λόγους, το Χριστιανισμό.

Μα πόσο ανόητοι είναι οι νεοπαγανιστές σήμερα;
Εφευρίσκουν από το πουθενά αφορμές για να λοιδορήσουν τον Χριστιανισμό, θαρρείς και οι Ευαγγελιστές δεν ήξεραν και δεν είχαν επίγνωση των όσων έγραφαν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2011, 12:48:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πρώτα απ’ όλα, όπως αναφέρεται καθαρότατα στην παραπομπή, η γυναίκα αυτή ΔΕΝ ήταν Ελληνίδα το γένος. Τώρα, το τι διαστρέβλωση θέλει να περάσει ο κάθε πονεμένος νεοπαγανιστής σήμερα, ... άστο καλύτερ.

ωραία, δεν ήταν ελληνίδα ήταν συροφοινίκισσα δηλαδή μισή από την σύρο(ελλάδα)μισή από την φοινίκη, αλλά αν σε βολεύει την κάνουμε και ιαπωνέζα το θέμα είναι ότι δεν ήταν εβραία και σε αυτό θέλει να εστιάσει το χωρίο

quote:
Ο Ιησούς θέλοντας να δοκιμάσει την πίστη της, την ψυχική της δύναμη, την πίστη σε αυτό που ζητούσε και κατά πόσο πίστευε πως ο άνθρωπος που είχε εμπρός της ήταν ικανός να πραγματοποιήσει την επιθυμία της, της είπε, ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ, πως «δεν είναι καλό να παίρνουμε το ψωμί από τα παιδιά και να το δίνουμε στα σκυλάκια». Ούτε σκύλα την αποκάλεσε, ούτε τίποτα άλλο από τις διάφορες σάλτσες που περιέχουν τη λέξη Έλληνας και προσπαθούν να του αποδώσουν οι νεοπαγανιστές.

αρά αν κάποιος μου ζητήσει μια εξυπηρέτηση και εγώ του πω «δεν είναι καλό να παίρνουμε το ψωμί από τα παιδιά και να το δίνουμε στα σκυλάκια» γιατί θα θέλω να εξυπηρετήσω πρώτα κάποιον δικό μου
να μην παρεξηγηθεί

quote:
Μα πόσο ανόητοι είναι οι νεοπαγανιστές σήμερα;

όσο ανόητοι είναι και οι πιστοί της κάθε άλλης θρησκείας

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2011, 13:01:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Ψηλέ δεν καταλαβαίνω γιατί με εμπλέκεις με τον παγανισμό (παλαιάς ή νέας κοπής).
Μήπως εκεί σε οδήγησε η αναφορά μου στο εδάφιο του Μάρκου που ανέφερα?
Γιατί? Διέκρινες παραποιημένη μεταφορά, ή δόλο?

Το θέμα δεν είναι εκεί, αν η γυναίκα ήταν “Ελληνίς” ή όχι, αλλά ότι ΔΕΝ ήταν Εβραία.
ΔΕΝ ήταν δηλαδή τέκνο Ισραήλ, και για τον λόγο αυτό την αντιμετώπισε με διαφορετικό τρόπο ο Ιησούς. Τα περί δοκιμασίας που αναφέρεις δεν νομίζω να ισχύουν, γιατί η γυναίκα πίστευε πως ο Ιησούς είχε την δύναμη να την βοηθήσει, διαφορετικά δεν θα έπεφτε στα πόδια του να τον παρακαλάει.
Δεν είναι πρώτη φορά που ο Ιησούς αναφέρεται στους Εθνικούς (τους Έλληνες όπως εσύ λες) διαφοροποιώντας τους από τα “εκλεκτά τέκνα Ισραήλ”
Αν θες σου αναφέρω και άλλες περιπτώσεις.
Αν αυτός ο διαχωρισμός δεν είναι “εκλεκτικός”, τι είναι κατά την γνώμη σου?

Φίλε μου δεν είμαι επαναλαμβάνω παγανιστής, μήτε δωδεκαθεϊστής, ούτε Οβραίος, ή Μουσουλμάνος ή όποια άλλη “ταμπέλα” εσύ κολλάς σε όποιον δεν συμφωνεί μαζί σου.
ΔΕΝ με ενδιαφέρουν οι δογματικές σου ταμπέλες, αλλά οι ιδέες σου στο βαθμό που μπορούμε να τις κουβεντιάζουμε με σεβασμό σε ήπιο τόνο και χωρίς “αφορισμούς”.

ΚΑΝΕΝΑΣ δεν είναι γνώστης της ΜΟΝΑΔΙΚΗΣ αλήθειας.
Αν εσύ πιστεύεις πως την κατέχεις, σφάλεις.

Την αλήθεια ΠΑΝΤΑ θα την ψάχνουμε, και η αναζήτησή της θα δίνει και το νόημα στη ζωή μας.

Αυτή είναι η άποψη μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2011, 13:16:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε Ψηλέ δεν καταλαβαίνω γιατί με εμπλέκεις με τον παγανισμό (παλαιάς ή νέας κοπής).
Μήπως εκεί σε οδήγησε η αναφορά μου στο εδάφιο του Μάρκου που ανέφερα?
Γιατί? Διέκρινες παραποιημένη μεταφορά, ή δόλο?

Το θέμα δεν είναι εκεί, αν η γυναίκα ήταν “Ελληνίς” ή όχι, αλλά ότι ΔΕΝ ήταν Εβραία.
ΔΕΝ ήταν δηλαδή τέκνο Ισραήλ, και για τον λόγο αυτό την αντιμετώπισε με διαφορετικό τρόπο ο Ιησούς. Τα περί δοκιμασίας που αναφέρεις δεν νομίζω να ισχύουν, γιατί η γυναίκα πίστευε πως ο Ιησούς είχε την δύναμη να την βοηθήσει, διαφορετικά δεν θα έπεφτε στα πόδια του να τον παρακαλάει.
Δεν είναι πρώτη φορά που ο Ιησούς αναφέρεται στους Εθνικούς (τους Έλληνες όπως εσύ λες) διαφοροποιώντας τους από τα “εκλεκτά τέκνα Ισραήλ”
Αν θες σου αναφέρω και άλλες περιπτώσεις.
Αν αυτός ο διαχωρισμός δεν είναι “εκλεκτικός”, τι είναι κατά την γνώμη σου?

Φίλε μου δεν είμαι επαναλαμβάνω παγανιστής, μήτε δωδεκαθεϊστής, ούτε Οβραίος, ή Μουσουλμάνος ή όποια άλλη “ταμπέλα” εσύ κολλάς σε όποιον δεν συμφωνεί μαζί σου.
ΔΕΝ με ενδιαφέρουν οι δογματικές σου ταμπέλες, αλλά οι ιδέες σου στο βαθμό που μπορούμε να τις κουβεντιάζουμε με σεβασμό σε ήπιο τόνο και χωρίς “αφορισμούς”.

ΚΑΝΕΝΑΣ δεν είναι γνώστης της ΜΟΝΑΔΙΚΗΣ αλήθειας.
Αν εσύ πιστεύεις πως την κατέχεις, σφάλεις.

Την αλήθεια ΠΑΝΤΑ θα την ψάχνουμε, και η αναζήτησή της θα δίνει και το νόημα στη ζωή μας.

Αυτή είναι η άποψη μου.



έτσι όπως τοποθέτησε, αυτόματα για τον ψηλό αλλά και για τον κάθε βαρεμένο χριστιανό είσαι πολέμιος του μαγαζιού του και σε κατατάσσει στο μαγαζάκι των παγανιστών
δεν μπορούν να δεχτούν ότι υπάρχουν και σκεπτόμενα άτομα
αυτοί ξέρουν μόνο για κοπάδια προβάτων

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2011, 13:23:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα καταλάβετε ότι υπάρχει δαιμονολτρεία, εκεί όπου ανθίζει το homosexuality και γενικά η σεξουαλική διαστροφή

με λίγα λόγια λούπους στο άγιο όρος οι δαίμονες κάνουν πάρτι αλλά και γενικά στα μοναστήρια γίνετε του δαίμονα

Υ.Γ. εσύ δεν έλεγες ότι θα πήγαινες στο άγιο όρος να "κάτσεις";

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2011, 13:47:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ Mass Ex...
“Απλα δαιμονισμενα παρασιτα εισαστε, μην το ζαλιζετε. Ουτε για να σας φτυσει καποιος δεν αξιζετε με τις παλαβομαρες και τις ασυναρτησιες που κατεβαζετε.”
---------------------------------------------------------------------

Όπα και με την φανέλα Νο6 του μαζικού εξορκιστή τώρα?

Έτσι άραγε βρίζεται ΟΛΟΙ εσείς οι θρησκευόμενοι ευσεβείς χριστιανοί, μέρες σαρακοστής?

Ρε! μήπως είσαι δεσπότης και όχι χριστιανός?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2011, 13:53:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αυτό ήταν κύλησε πάλι ο λούπους, δεν του κάνουν τίποτα τα φάρμακα
gianipseftis μην ασχολήσε, είναι ένα καμένο χριστιανόπουλο που μπαίνει με διαφορά νικ και βρίζει τους έλληνες

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2011, 15:45:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Λυπάμαι, ειλικρινά, να βλέπω ανθρώπους που δεν τους λείπει καθόλου το κριτικό πνεύμα, να αναπαράγουν την προπαγάνδα εκείνων που μάχονται, για δικούς τους συγκεκριμένους λόγους, το Χριστιανισμό.

Μα πόσο ανόητοι είναι οι νεοπαγανιστές σήμερα;
Εφευρίσκουν από το πουθενά αφορμές για να λοιδορήσουν τον Χριστιανισμό, θαρρείς και οι Ευαγγελιστές δεν ήξεραν και δεν είχαν επίγνωση των όσων έγραφαν.


Τις λοιδορίες που τις είδες φίλε Ψηλέ? Ή την προπαγάνδα?
Στα τελευταία μηνύματα εννοώ...

Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι αρκετοί χριστιανοί (και γενικώς οι πιστοί οποιουδήποτε δόγματος) νιώθουν την ανάγκη να φτιάχνουν εχθρούς, την ανάγκη να πιστέψουν ότι "ο χριστιανισμός πολεμάται από τους άπιστους, τους νεοπαγανιστές και τους πλανημένους". Εντάξει, αυτό υπάρχει από αιώνες....όταν κάτι δεν έχει εχθρούς να το αντιμάχονται, ή έστω όταν δεν επινοεί εχθρούς τείνει προς τον αφανισμό....μέσω της εναντίωσης συντηρείται στη ζωή....


Εδώ όμως είναι ένα φόρουμ συζητήσεων και ο καθένας λέει τις απόψεις του.

Για κάποιους η Καινή Διαθήκη είναι κείμενο ιστορικό και θεόπνευστο, εξιστορώντας τη ζωή και τα έργα του Υιού του Θεού.

Για άλλους η Καινή Διαθήκη είναι ένας μύθος, ο οποίος έχει πάρει πολλά στοιχεία από προγενέστερους μύθος και παραδόσεις. Αυτό για εμένα πχ. είναι παραπάνω από βέβαιο.

Αυτό είναι όλο. Εάν τώρα κάποιοι είναι τόσο ευαίσθητοι όσον αφορά τις θρησκευτικές τους απόψεις τότε ίσως δεν θα έπρεπε να συμμετέχουν καν στις συζητήσεις αυτές.


Θεωρώ επίσης ανόητο το να προσπαθεί ένας χριστιανός στο θρήσκευμα να ωραιοποιήσει κάποια χωρία των Ευαγγελίων. Διότι πολύ απλά δεν ωραιοποιούνται.


Για παράδειγμα «ευαγγελικοί» αφορισμοί όπως το «εάν σε σκανδαλίζει ο οφθαλμός σου ξερίζωσέ τον» ή όπως το περιβόητο «κάποιοι άνθρωποι ευνουχίστηκαν για να μπουν ευκολότερα στη βασιλεία των ουρανών» από το ευαγγέλιο του Ματθαίου πολύ απλά ΔΕΝ ωραιοποιούνται!

Και η καλύτερη απόδειξη γι’αυτό είναι ότι ο κορυφαίος Ωριγένης, ίσως ο πλέον μορφωμένος μεταξύ των πρώτων Πατέρων και υπέρμαχος της (εν μέρει) αλληγορικής ερμηνείας των Γραφών, το συγκεκριμένο χωρίο το ερμήνευσε κυριολεκτικά...και ευνουχίστηκε....για να το μετανιώσει αργότερα...εξάλλου μπορεί σήμερα να φαίνεται ακραίο, αλλά τότε φαίνεται πως ήταν σχετικά σύνηθες, δηλαδή ήταν κάτι που γινόταν.

Είναι λοιπόν αστείο το να επιχειρούνται τόσο εξώφθαλμα παραποιητικές ερμηνείες σε χωρία που απλώς ΔΕΝ επιδέχονται ωραιοποίηση. Κάτι βέβαια που είχε ξεκινήσει από το Φίλωνα τον Ιουδαίο, ο οποίος και είχε κατηγορηθεί έντονα από τον Πορφύριο διότι σε πάρα πολλά απλοϊκά και μοχθηρά χωρία της Βίβλου πέταγε και από μία αλληγορική ερμηνεία (που ήταν και της μόδας τότε λόγω Στωικών) αναδεικνύοντας τα υπέροχα και σοφά νοήματα αυτού του τόσο καλοσυνάτου έργου!!

Θα προτιμούσα λοιπόν να έρθει ένας χριστιανός και να πει, «ναι, εγώ αποδέχομαι το Χριστό σε όλες του τις εκφράσεις, ακόμα και στις σκληρότερες», διότι η σοφία του Θεού (και της φύσης) ενίοτε είναι σκληρή και απόλυτη....ακόμα και την έμμεση προτροπή για ευνουχισμό, να μου πει κάποιος, την αποδέχομαι, διότι όσο υπάρχει αυτός ο διάολος η σάρκα να σου αποσπά διαρκώς την προσοχή δεν γίνεται να φτάσει κάποιος στην τελειότητα...και γενικώς διότι αποτελέσματα χωρίς αποφασιστική θέληση δεν υπάρχει, ούτε πρόοδος χωρίς θυσίες, ούτε ανάσταση χωρίς θάνατο (είδες Ψηλέ τι ωραίο πάτημα σου έδωσα για συμβολική ερμηνεία.

Η πίστη λοιπόν, η όποια πίστη, απαιτεί τολμηρές παραδοχές και όχι ημίμετρα και προκρούστειες ερμηνείες μπας και πείσουμε κανέναν μέσω "λογικών" επιχειρημάτων...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2011, 16:16:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Πλάτωνας έλεγε ....αψυχους τους δούλους?

Ο Σωκράτης παιδεραστης?

ο krishnamurti .....δεν αρέσει...

ρε ΜΗΠΩΣ ο μοντερνος χριστιανός τελικά, τελικά έχει βρει την αλήθεια..?

δεν είναι βλάκας, χαζοχαρουμενος, ακολουθος θαυμτων, δεν είναι διχασμενος, δεν ειναι κομπλεξικος, ..... ?

Φίλοι μου σας προτιμώ να τα εξετάσετε καλα, και να μετανοησετε όλοι..

Λουπους για...ρίξε και αλλα...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2011, 16:25:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδη συμφωνα με Καστανεντα και Λιακο
υπαρχουν οι Νεφελιμ?
Υπαρχουν οι υποχθονιοι εξουσιαστες του
κοσμου?
Τελικα τι στο δι...ο πιστευεις ρε Λουπους?
Ολοι αχρηστοι ειναι για σενα?
Απο αρχαιους μεχρι, Βουδες, Ιησου και συγχρονους?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2011, 16:51:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Kost,
Ο λόγος του Ιησού αρκετές φορές είναι παραβολικός και υπάρχει λόγος γιατί γίνεται αυτό. Άλλωστε, ο ίδιος ο Ιησούς το αναφέρει.
Είναι αδύνατο να ερμηνεύσουμε όλα τα λόγια Του κατά λέξη.

Αν κάποιος δέχεται ως απολύτως κυριολεκτικά τα λόγια του Ιησού σχετικά π.χ. με το γεγονός της Συροφοινίκισσας γυναίκας, τότε θα πρέπει να πράξει το ίδιο και για όλα τα λόγια του Ιησού, που ίσως δεν θα τον συμφέρουν.
Βλέπεις, λοιπόν, πως τίθεται θέμα επιλεκτικής αποδοχής ως προς το τι θα θεωρήσει κάποιος ως κυριολεκτικό και τι όχι, ανάλογα με την προαίρεση και το σκοπό του.

Το πώς θα ερμηνεύσει κάποιος τη Γραφή, σωστά ή λάθος, δεν είναι άμεσα συνδεδεμένο με τον δείκτη ευφυΐας του, όπως αυτή συνηθίζεται να μετριέται σήμερα.

Ορισμένα λόγια του Ιησού, όμως, δεν χρειάζεται να είσαι Ωριγένης για να καταλάβεις πως σε οδηγούν σε περαιτέρω αποκαλύψεις.

Δηλαδή, πώς είναι δυνατόν να δεχτείς ως ρατσιστή τον Ιησού όταν θεραπεύει την κόρη της Συροφοινίκισσας γυναίκας;

Ας αναλογιστεί και ας αναρωτηθεί ο καθένας μας γιατί λέει τα λόγια αυτά ο Ιησούς στη γυναίκα αυτή και …. ας βγάλει τα συμπεράσματά του.
Βέβαια, στο έργο αυτό, της προσωπικής έρευνας του καθενός μας, υπάρχουν και οι Άγιοι Πατέρες της Εκκλησίας που με τα συγγράμματά τους μπορούν να μας βοηθήσουν.

Δεν τίθεται, λοιπόν, θέμα ωραιοποίησης των χωρίων του Ευαγγελίου, αλλά κατανόησής τους.
Δυο χιλιάδες χρόνια τώρα το Ευαγγέλιο διαβάζεται και συνεχώς ανακαλύπτονται καινούργια πράγματα. Πιστεύω πως κανείς δεν μπορεί να πει με σιγουριά πως κατανόησε με απόλυτη ακρίβεια κάθε χωρίο του Ευαγγελίου.

Επιμένω, λοιπόν, πως, τις περισσότερες φορές, η επιλεκτική αυτή παραποίηση και διαστρέβλωση των χωρίων του Ευαγγελίου γίνεται εκ του πονηρού. Είναι κρίμα, λόγω τεμπελιάς, κατά τη γνώμη μου, να βρίσκονται νέοι άνθρωποι σήμερα που καταπίνουν αμάσητη όλη αυτή τη διαστρέβλωση.

*Μια τολμηρή παραδοχή που προσφέρει η πίστη στον Ιησού είναι πως δεν γεννήθηκες για να πεθάνεις.
Το πιστεύεις;
Ναι, θέλει τόλμη για να το πιστέψεις φίλε.

Edited by - Ψηλός on 30/03/2011 16:52:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2011, 18:25:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2011, 19:48:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχει πάρει φωτιά πάλι απ'οτι βλέπω το τεραίν...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2011, 20:08:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπα η φανέλα Νο7.
Φίλε κράτα έμεινα, τουλάχιστον μέχρι την Νο10

Έχω βάλει στοίχημα, μην με απογοητεύσεις.
Έχεις μεγάλη πλάκα

Προχώρα ακάθεκτα…. τουλάχιστον μέχρι τη Νο10
Πολλά τα λεφτά πατριώτη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2011, 22:22:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Που το πας που το γυρίζεις, όλο εκει γυρνας, Στον ηράκλειτο! Α ρε λουπε, σε είχα σε υπολειψη, έλεγα, να μια ξεχωριστή ψυχή, θα εκανα και μετάνοια για την πάρτυ σου, αλλα μου τα χάλασες με τον σωκρατη. Πως είναι δυνατό να πηγαίνουν μάζυ παιδεραστης και ηθικος? είναι σαν να πούνε, ο χριστός όχι γυναίκες, τοτε νο πάρτυ... αρα είναι γκέυ. Αμ τον Πλάτωνα και Αριστοτέλης, δεν επειασες πως την έχουν δει με την ψυχή? τον δε κρισναμουρτι, αν ήξερες τι έλεγε για το ΧΡΙΣΤΟ, να σου πω βιβλία να τa διαβάσεις...θα ετρεχες και δεν θα εφτανες.

By the way, ΕΣΥ τα γνώριζεις όλα, εμείς μαθαινουμε όπως πάντα, όσο για τους ελληναρες, εδω μέσα είναι πεζοί και ακακοι...ψάξε αλλου να βριζεις...IMHO all the time...

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 30/03/2011 22:24:12

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 30/03/2011 22:25:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2011, 22:34:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ρε καημενε τραβα να μαθεις για τον Σωκρατη και μην με πρηζεις. Εγω φταιω που ηταν παιδεραστης; lol



Που το διαβασες?

Πηγή....και γράψε καθαρά ποιος είπε αυτο για το σωκρατη.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2011, 22:37:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ούτε για τον Πλάτωνα και τον Αριστοτέλης ξέρεις τελικά τη έλεγαν για την ψυχή, μα η απογοήτευση θα σου έρθει απο το νικ που φέρεις...τι έλεγε για το χριστο...ξέρεις?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2011, 22:48:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ασε τις κουταμαρες για τα παιδάκια, και απάντησε ότι σε ρωτώ. Που διαβασες πως είναι παιδεραστης ο Σωκράτης. Διάλογο δεν θέλεις? έλα και θα δεις πως έχεις μεσάνυχτα για όλα όσα έχεις γράψει και πιστέψει μέχρι σήμερα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2011, 22:51:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λουπε διάβασε καλα τι λέει...

......

• Ο Πλάτων στο «Συμπόσιο» γράφει πως ο Αλκιβιά-
δης κοιμήθηκε μια νύχτα με το Σωκράτη και ενώ
τον αγκάλιασε, αυτός δε συγκινήθηκε καθόλου
από ερωτικής πλευράς. Ξύπνησε χωρίς να συμβεί
τίποτα περισσότερο από το αν είχε κοιμηθεί με
τον πατέρα του ή το μεγαλύτερο αδελφό του. Στο
ίδιο έργο, αλλά και στους «Νόμους», καταδικάζει
την παιδεραστία και ας ήταν ο ίδιος ερωτικός. Οι
άνθρωποι έλεγε που αποφεύγουν τον έρωτα είναι
άρρωστοι, όπως άρρωστοι είναι και αυτοί που
κάνουν καταχρήσεις σε αυτόν και διαστροφές.
Στην «Πολιτεία» μιλά για τον έρωτα υποστηρίζο-
ντας περιπαιχτικά ότι οι άριστοι δικαιούνται να
«φιλούν» όποιον ωραίο νέο θέλουν15,16.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2011, 23:01:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΛΑΤΩΝΑ καλησπερα
τον αραπη κι αν τον πλυνεις το σαπουνι σου χαλας.
Μαυρος κι αραχνος θα παραμεινει.
Και ο Λουπους τα ιδια.
Αφου εχει καψει ολες τις ασφαλειες το παιδι!
Και με την απεργια των φαρμακοποιων,δεν βρισκει τα σωστα
χαπια του και υποτροπιαζει!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2011, 23:02:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε λουπε, ο καθένας μπορεί να γράψει ότι του κατέβει...την αλήθεια μπορείς να την ξεχωρίσεις? είναι δυνατόν ο Σωκράτης να είναι παιδεραστης? είναι δυνατο ο χριστός να είναι πουστης η παιδεραστης? φεραιφωνο του κάθε ηλίθιου γίνεσαι...???

Σου έβαλα απο το λινκ τι ακριβώς έγινε με τον σωκρατη και τον Αλκιβιάδης. Αυτη είναι η αλήθεια. Δεν τον ακουμπήσε. Γκέκε?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2011, 23:08:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεα σου νικομαχε. Την έχει δει σώνει και καλα...σωστής ο λουπος.

Που να ήξερε πως το νικ που γράφει τωρα, έχω συζητήσει μαζι του...για μέρες.

Αμοκ θα τον πιάσει...Αν ήξερε τι έλεγε για τους χριστιανούς....

Λουπε λουπε είσαι εδω? πες krishnamurti...o βουδας σε γυρεύει... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2011, 23:11:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολλές φορές μέσα από τα χριστιανικά κείμενα ανακαλύπτει κάποιος ορισμένες αλήθειες γύρω από αυτήν την θρησκεία . Και δίκαια αναρωτιέται για το ποια θα μπορούσε να ήταν σήμερα η εξέλιξή της εβραϊκής αυτής αιρέσεως , αν ο Μέγας Κωνσταντίνος δεν αποφάσιζε να την επιβάλλη στους υποτελείς λαούς , σαν την μοναδική θρησκεία της αυτοκρατορίας του .
Αφορμή για τις σκέψεις αυτές μου έδωσε η παράθεση από τον Lupus τμήματος της Α’ Προς Κορινθίους επιστολής Παύλου , όπου μεταξύ άλλων αναφέρονται τα εξής :

1,21 ἐπειδὴ γὰρ ἐν τῇ σοφίᾳ τοῦ Θεοῦ οὐκ ἔγνω ὁ κόσμος διὰ τῆς σοφίας τὸν Θεόν, εὐδόκησεν ὁ Θεὸς διὰ τῆς μωρίας τοῦ κηρύγματος σῶσαι τοὺς πιστεύοντας. 1,22 ἐπειδὴ καὶ Ἰουδαῖοι σημεῖον αἰτοῦσι καὶ Ἕλληνες σοφίαν ζητοῦσιν, 1,23 ἡμεῖς δὲ κηρύσσομεν Χριστὸν ἐσταυρωμένον, Ἰουδαίοις μὲν σκάνδαλον, Ἕλλησι δὲ μωρίαν, 1,24 αὐτοῖς δὲ τοῖς κλητοῖς, Ἰουδαίοις τε καὶ Ἕλλησι, Χριστὸν Θεοῦ δύναμιν καὶ Θεοῦ σοφίαν· (Α’ Προς Κορινθίους 1,21-24)

Από αυτά βγαίνει σαφέστατα το συμπέρασμα , ότι τα κηρύγματα της νέας θρησκείας δεν είχαν καμία απήχηση στους μορφωμένους Έλληνες , ή ελληνικής παιδείας πολίτες της ρωμαϊκης αυτοκρατορίας , οι οποίοι τα απέρριπταν χαρακτηρίζοντάς τα βλακώδη , και γι΄ αυτόν τον λόγο οι χριστιανοί προσηλυτιστές απεύθυναν τα κηρύγματά τους σε ανθρώπους χαμηλής νοημοσύνης , αποφεύγοντας τους μορφωμένους . Αυτό επιβεβαιώνεται και από τον Κέλσο , που στο βιβλίο του «Αληθής Λόγος» σημειώνει :

Τα κηρύγματά τους απέφευγαν να τα κάνουν μπροστά σε μορφωμένους και σκεπτόμενους ανθρώπους , γιατί εκεί συναντούσαν τον χλευασμό και την απόρριψη . Γι’ αυτόν τον λόγο και όταν άρχισε να εδραιώνεται ο Χριστιανισμός σαν θρησκεία , σαν πρώτο μέλημά του είχε το χτύπημα της παιδείας , με διώξεις κατά των φιλοσόφων , των αστρονόμων , των μαθηματικών κλπ. Διώξεις που ο απόηχός τους φθάνει μέχρι σήμερα με την ανάγνωση των αναθεματισμών κατά την εορτή της «Ορθοδοξίας» .


*

Edited by - Sesostris on 30/03/2011 23:23:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 15 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy