ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟΣ-υψηλη τεχνη επαφης με τον θεο μεσα μας η απλως μια μεθοδος χαλαρωσης;;;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 15
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2011, 06:36:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πλατωνας ποιο ipad εχεις το 1 ή το 2 ,και ποιες ειναι οι εντυπωσεις σου ?


Έχω το 1, εδω και χρόνο, μα θα πάρω σύντομα και το 2. Δεν έχουν μεγάλη διάφορα, απλά λόγο χρήσης (δουλειά-ελεύθερος χρόνος-γνώσεις, Ίντερνετ κλπ κλπ) και λόγο διαστάσεων και βάρους, έχει αντικαταστήσει το pc στο 90% των λειτουργειων του. Αν το χρησιμοποιήσεις για λίγο χρόνο, δεν γυρνας πίσω. Είναι σαν να διαβάσεις κρισναμουρτι, ολοι οι χριστιανομπαμπουλες μετα...είναι παρελθόν!

Λουπετακο...

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 01/04/2011 06:37:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2011, 00:03:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kost
Και η καλύτερη απόδειξη γι’αυτό είναι ότι ο κορυφαίος Ωριγένης, ίσως ο πλέον μορφωμένος μεταξύ των πρώτων Πατέρων και υπέρμαχος της (εν μέρει) αλληγορικής ερμηνείας των Γραφών, το συγκεκριμένο χωρίο το ερμήνευσε κυριολεκτικά...και ευνουχίστηκε....για να το μετανιώσει αργότερα...εξάλλου μπορεί σήμερα να φαίνεται ακραίο, αλλά τότε φαίνεται πως ήταν σχετικά σύνηθες, δηλαδή ήταν κάτι που γινόταν.

Ο Ωριγένης με την πράξη του αυτή φίλε kost δημιούργησε σχολή , και το παράδειγμα του έσπευσαν να το ακολούθησαν χιλιάδες φανατικοί χριστιανοί ζηλωτές που αναζητούσαν την θέωσή τους μέσω της πράξεως αυτής . Έτσι ο σωματικός ευνουχισμός (αποκοπή του ανδρικού μορίου) κατέστη μάστιγα κατά τους πρώτους χριστιανικούς χρόνους. Σε τέτοιο μεγάλο βαθμό μάλιστα ώστε να εξαναγκάσει την Α΄ οικουμενική σύνοδο να αφορίσει την χειρονομία αυτή (Α΄ οικουμ. Συνοδ. Εν Νικαία της Βιθυνίας, 325 μ.Χ., κανών Α΄).
Φαίνεται όμως ότι το πρόβλημα είχε προκύψει ευθύς εξ αρχής : Κανών ΚΓ΄ εκ των Κανόνων των αγίων Αποστόλων «Εί τις κληρικός ών, εαυτόν ακρωτηριάσοι, καθαιρείσθω. Φονεύς γαρ εστιν εαυτού» . Αλλά και κανών ΚΔ΄: «Λαϊκός εαυτόν ακρωτηριάσας αφοριζέσθω έτη τρία...» .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2011, 00:12:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μητσάκος
Την κατάσταση αυτή την βλέπουμε και σε άλλο σημείο όπως στο παρακάτω:
(Κατά Ιωάννην, ΣΤ,)
«αμήν, αμήν λέγω υμήν εάν μη φάγητε την σάρκα του Υιού του ανθρώπου και πίητε αυτού το αίμα, ούκ έχετε ζωήν εν εαυτοίς.
Ο τρώγων μου την σάρκα και πίνων μου το αίμα έχει ζωήν αιώνιον και εγώ αναστήσω αυτόν τη εσχάτη ημέρα.»
Τι κατάλαβαν όμως οι Ιουδαίοι και είπαν αυτά...;;
«Πολλοί ουν ακούαντες εκ των μαθητών αυτού είπον, σκληρός έστιν ούτος ο λόγος, τις δύναται αυτού ακούειν; »

Όταν φίλε Μητσάκο προ ημερών σου απάντησα ότι όπως όλες οι άλλες θρησκείες , έτσι και ο χριστιανισμός δεν εξαιρέθηκε από τον κανόνα , αλλά αντέγραψε και υιοθέτησε στοιχεία και τελετές από άλλες προγενέστερες θρησκείες , αντέδρασες έντονα χαρακτηρίζοντας τα όσα έγραψα αντιχριστιανικά . Η αναφορά σου όμως στο μυστήριο της «Θείας Ευχαριστείας» μου δίνει την ευκαιρία να σου αποδείξω του λόγου μου το αληθές .

Στην Ελλάδα λοιπόν πολύ πριν την έλευση του χριστιανισμού , τελούσαν τα «Ορφικά Μυστήρια» , τα οποία πάλι είχαν αρκετές ομοιότητες με την λατρεία του Όσιρη άλλά και του Διονύσου . Στη διάρκεια λοιπόν των «Μυστηρίων» αυτών , ο μύστης μεταλάμβανε «άρτου και οίνου», που αντιπροσώπευαν αντίστοιχα τη Δήμητρα και το Βάκχο ! Ο Ιεροφάντης μυητής παρουσίαζε συμβολικά πριν την τελική αποκάλυψη, κρασί και ψωμί στον υποψήφιο, που έπρεπε να το φάει και να το πιει, σα σύμβολο ότι το πνεύμα επρόκειτο να αναζωογονήσει την ύλη, δηλαδή ότι επρόκειτο να εισέλθει μέσα του η Θεία σοφία, μέσω αυτού που επρόκειτο να του αποκαλυφθεί.
Απ’ όλα τα παραπάνω είναι σαφής η μεγάλη, αν και όχι αξιοπερίεργη, ομοιότητα της Ορφικής θρησκείας με το Χριστιανισμό και τα χιλιάδες δάνεια που έχει πάρει ο δεύτερος από την πρώτη. Τι να πρωτοαναφέρω , την ιδέα του προπατορικού αμαρτήματος , την ιδέα του Θεού λυτρωτή που από Διόνυσος γίνεται στο Χριστιανισμό Ιησούς Χριστός («εγώ ειμί η άμπελος, η αλήθεια και η ζωή») , την ιδέα της θείας μετάληψης με άρτο (Δήμητρα) και οίνο (Διόνυσο) που γίνεται στο Χριστιανισμό το «σώμα και αίμα του Χριστού» , την έννοια της «θείας χάρης» , την ιδέα του Άδη και της κόλασης (τιμωρίας) ανάλογα με το παράπτωμα του καθενός και τόσα άλλα..
Γι’ αυτό φίλε μου καλό μεν είναι να πιστεύης αυτά που πιστεύεις , όμως ακόμα καλύτερο είναι να γνωρίζης το πως και από που προήλθαν , και να μη ρίχνης ανάθεμα σε όσους έχουν αντίθετες απόψεις από τις δικές σου , και να τους θεωρείς υβριστές .


*

Edited by - Sesostris on 02/04/2011 00:14:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2011, 00:17:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα φίλε Sesostris...τι κάνεις???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2011, 00:37:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα ή μάλλον καλημέρα γιατί η ώρα είναι ήδη 00:33 φίλε Δήμο , Προσπαθώ μια και με έχει κλείσει μέσα ο καιρός , και δεν μπορώ να δουλέψω έξω με το χορτοκοπτικό και τη φρέζα , να περάσω την ώρα μου με διάβασμα , σταυρόλεξα , ίντερνετ , κλπ . Για TV ούτε λόγος , είναι για κλωτσιές !
Κατά τα άλλα προγραμματίζω εκτός απροόπτου να κατεβώ στη Μάνη για το Πάσχα . Το πρόγραμμα μεταξύ άλλων περιλαμβάνει ούζο με γαριδούλα και καλαμαράκι την Μεγαλοβδομάδα (νηστεία γαρ) . Και την Κυριακή τα καθιερωμένα κοκορέτσι , αρνί στη σούβλα , κλπ .
Εσύ τι κάνεις , έχεις κανένα πρόγραμμα για το χωριό , ή θα την βγάλης πρωτευουσιάνικα ;



*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2011, 01:05:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου φίλε Σωτήρη , ειλικρινά χαίρομαι και το θεωρώ τιμή μου που μιλάω μαζί σου , τιμή μου να μιλάω με έναν άνθρωπο που η εγκράτεια και η ευγενειά του ποτέ δεν εξέλειψε ακόμα και στις πιο δύσκολες καταστάσεις!!!

Δεν γνωριζω φίλε μου ακόμα τι θα κάνω , βλέπεις είναι νωπό ακόμα το γεγονός με τον χαμό πολύ αγαπητού μου προσώπου , ωστόσο θα ήθελα πολύ να βρεθούμε και να τα πούμε , μάλλον θα σου στείλω π.μ να επικοινωνήσουμε!

Σε χαίρομαι και σε εκτιμώ ιδιαίτερα και θα το ξαναπώ :"Τιμή μου , ένας ανθρωπος σαν και σένα να μιλάει μαζί μου".

Κάποια πράματα , πρέπει να λέγονται!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2011, 01:13:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλό βράδυ φίλε μου!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2011, 13:18:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός Αγαπητέ μου φίλε Σωτήρη , ειλικρινά χαίρομαι και το θεωρώ τιμή μου που μιλάω μαζί σου , τιμή μου να μιλάω με έναν άνθρωπο που η εγκράτεια και η ευγενειά του ποτέ δεν εξέλειψε ακόμα και στις πιο δύσκολες καταστάσεις!!!

Φίλε Δήμο σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια , όμως προσωπικά , δίχως να θέλω να παραστήσω τον μετριόφρονα , δεν αισθάνομαι ότι έχω κάτι το ιδιαίτερο . Έχω κι εγώ σαν άνθρωπος τα όριά μου και έρχονται φορές που βγαίνω εκτός εαυτού .
quote:
Εαρινός
Δεν γνωριζω φίλε μου ακόμα τι θα κάνω , βλέπεις είναι νωπό ακόμα το γεγονός με τον χαμό πολύ αγαπητού μου προσώπου , ωστόσο θα ήθελα πολύ να βρεθούμε και να τα πούμε , μάλλον θα σου στείλω π.μ να επικοινωνήσουμε!

Φίλε Δήμο κατ αρχήν θα ήθελα να σου εκφράσω τα θερμά μου συλλυπητήρια για την απώλεια του προσφιλούς σου προσώπου . Αν μπορούσαμε κάποια στιγμή να βρεθούμε , θα ήταν και δική μου χαρά .
quote:
Εαρινός
Σε χαίρομαι και σε εκτιμώ ιδιαίτερα και θα το ξαναπώ :"Τιμή μου , ένας ανθρωπος σαν και σένα να μιλάει μαζί μου".

Κάποια πράματα , πρέπει να λέγονται!!!



Και πάλι σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια , αν και κατά τη γνώμη μου υπάρχουν στο φόρουμ άτομα εξ' ίσου καλά αν όχι καλύτερα από 'μένα που τα εκτιμώ . Η εκτίμηση φίλε μου είναι αμοιβαία !



*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2011, 20:47:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aσφαλώς και υπάρχουν φίλε μου πολλά και ιδιαίτερα άτομα και που μπορεί και ακόμα περισσότερα που ενδεχομένως ή να μην βλέπουμε ή και να αδικούμε....
Κανεις μας δεν είναι τέλειος και γιατί να είμασταν???
Την καλησπέρα μου , ελπίζω να έλαβες το μήνυμα που σου έστειλα!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2011, 23:28:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός
Aσφαλώς και υπάρχουν φίλε μου πολλά και ιδιαίτερα άτομα και που μπορεί και ακόμα περισσότερα που ενδεχομένως ή να μην βλέπουμε ή και να αδικούμε....
Κανεις μας δεν είναι τέλειος και γιατί να είμασταν???
Την καλησπέρα μου , ελπίζω να έλαβες το μήνυμα που σου έστειλα!!

Το μήνυμά σου φίλε Δήμο το διάβασα πριν λίγο , και σου έστειλα δικό μου και αριθμό τηλεφώνου μου .



*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2011, 00:09:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ρε εΦη,
εισαι απιθανος!


Kαι σύ καλός είσαι ρε...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2011, 12:28:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και σύ μεγας ψυχαναλυτής αλλα και μαρτυριάρης...
Δεν πήγες για κανα καφεδάκι ωραία μέρα που είναι σήμερα???
Πάντως αν το θέλεις , άνετα το κανονίζουμε και να τα πούμε και με πολύ καλή διάθεση..προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα ρε ταραξία...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2011, 12:49:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πήρες τα βουνά δηλαδή ε???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2011, 15:23:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Do NOT feed the trolls please...




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2011, 23:34:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ελ Γκρέκο
Mήνυμα Τουλάτου στο FB:
ΕΛΛΗΝΕΣ , ΟΠΟΙΟΣ (ΕΛΛΗΝΑΣ) ΒΑΖΕΙ ΔΙΧΟΝΟΙΑ ΜΕΤΑΞΥ ΕΛΛΗΝΩΝ,ΚΑΙ ΘΕΩΡΕΙ ΤΟΥΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ, ΙΟΥΔΑΙΟΥΣ, ΑΥΤΟΥΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΓΑΖΕΤΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΣΑΣ ... ΔΕΝ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ......... ΑΣ ΜΕΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ...! Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΤΗΝ ΕΝΩΣΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ , ΑΥΤΟΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΤΟ ΜΙΣΟΣ... ΟΧΙ ΣΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΟΣ......!!!!!!

Φίλε Ελ Γκρέκο καλώς ήλθες στη συντροφιά μας και καλή παραμονή . Δεν βρήκες φίλε μου να καταθέσης το μήνυμα κάποιου άλλου πιο αξιόπιστου προσώπου ; Μήνυμα του Τουλάτου βρήκες να βάλης ; Ο άνθρωπος αυτός είναι για να σίδερα . Τον θυμάμαι από παλιά που τον καλούσε ο Κώστας Μυλωνάς για πλάκα στην εκπομπή του «Τα παιδιά της νύχτας» . Ο άνθρωπος είναι κυριολεκτικά για δέσιμο.....από τη μια υποστηρίζει την ύπαρξη του Δωδεκαθέου , και από την άλλη κάνει τον χριστιανό φθάνοντας μάλιστα στο σημείο να υποστηρίζη με ανύπαρκτα στοιχεία που τα έβγαλε μέσα από τη φαντασία του , ότι ο Χριστός ήταν Έλληνας . Από ότι θυμάμαι επίσης εκκρεμούσε εναντίον του μήνυση για σεξουαλική παρενόχληση , από μια γυναίκα που πήγε να τον συμβουλευτή και αυτός της ζήτησε σεξουαλική επαφή για να πάρη το παιδί «θείο σπέρμα» . Τέτοια τρελά !!!
Μια και αναφέρει όμως στο μήνυμά του για Ιουδαίους και μίσος , έχω να σου απαντήσω τα εξής :
-Είτε το αποδέχονται αγαπητέ οι χριστιανοί είτε όχι , η θρησκεία τους έχει άμεση σχέση με τον ιουδαϊσμό από τη στιγμή που αποδέχεται την Παλαιά Διαθήκη που είναι ιουδαϊκή σαν μέρος της Βίβλου , και τους Εβραίους πατριάρχες ως «Αγίους και ένδοξους προπάτορες» . Όσο για το μίσος.....μεγαλύτερο μίσος από τους φανατικούς πιστούς του χριστιανισμού προς τους έχοντες διαφορετική άποψη δεν θα συναντήσης πουθενά . Μια ματιά στο βρισίδι που πέφτει στο Forum , μέσα στις απαντήσεις των ευσεβών χριστιανών προς όλους εμάς τους υπόλοιπους , θα σε πείση γι αυτά που υποστηρίζω .



*
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2011, 23:40:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Υπάρχει φίλε Ελ Γκρέκο στους φανατικούς χριστιανούς η εντύπωση , ότι όταν εκκλησιάζονται μεταλαμβάνουν συχνά , και τηρούν τις νηστείες , αποκτούν ταυτόχρονα και δικαιώματα εξουσίας έναντι των υπολοίπων συνανθρώπων τους , και αλίμονο σε όποιους τολμήσουν να εκφέρουν διαφορετική άποψη . Ένα χαρακτηριστικό τύπο τέτοιου χριστιανού περιγράφει και ο συμπατριώτης μου Ανδρέας Λασκαράτος στό έργο του «Ιδού Ο άνθρωπος» (Άπαντα Ανδρέα Λασκαράτου . τομ. Β’ σελ.35) , αξίζει να το διαβάσης γιατί αν και γράφτηκε προ εκατονταετίας περίπου , οι χαρακτήρες που περιγράφει είναι και σημερινοί .
.
Ο Δοκησίχριστος

Ο δοκησίχριστος νομίζει να είναι χριστιανός, καθώς ο δοκησίσοφος νομίζει να είναι σοφός.
Νομίζει τη θρησκεία τού Χριστού να συνίσταται σ’ εκείνα τα θρησκευτικά έθιμα μέσα στο οποία γεννήθηκε, και τα οποία μόνα γνωρίζει ως θρησκείαν. Περί ηθικής μορφώσεως τού ανθρώπου αποτελούσης την θρησκείαν τού Χριστού, δεν έχει διόλου ιδέαν.
Ο δοκησίχριστος τούτος, είναι αυστηρά προσκολλημένος εις τα εξωτερικά σημεία τής θρησκείας.
Δεν λείπει ποτέ από την εκκλησιά του. Βαστάει τις σαρακοστές. Κάνει τον σταυρό πρώτα κι έπειτα στο τραπέζι. Ξεμολογιέται και μεταλαβαίνει. Εορτάζει τούς αγίους. Και πανηγυρίζει τον άγιο τού ονόματός του.
Πληρώνει κι εκείνος το μερτικό του διά να γενούν ασημένιοι οι χαρτοί τού Ευαγγελίου τής εκκλησιάς του, μ’ όλον οπού το Ευαγγέλιο δεν το εδιάβαζε και δεν το διαβάζει ποτέ του, αλλά τού χρησιμεύει διά να αφορκίζει στα δικαστήρια απάνου σ’ εδαύτο. Την αφορκίαν όμως, την κάνει εν καλή πίστει και μετά παρρησίας ακατακρίτου, επειδή βλέπει και τούς παπάδες του που την κάμνουν.
Μισεί και καταφρονεί μ’ επίδειξιν, με αυθάδειαν και εν όλη πεποιθήσει ότι κάνει καλά, όλους όσους δεν κάνουμε άλλο τόσο. Θεωρεί τη θρησκεία σαν πράμμα δικό του. Και προσβάλλεται αν οι άλλοι δεν συμμερίζωνται τον σεβασμόν του διά την θρησκείαν του εκείνην, την οποίαν θεωρεί ως χρεωστική και διά τούς άλλους.
Είναι δε αξιοσημείωτον, ότι η παραφροσύνη τούτη, που ολοχρονίς υποθάλπεται εις την ψυχήν τού δοκησίχριστου, εις τις λεγόμενες σαρακοστές αυξάνει θαυμασίως μέσ’ την ψυχή του και μάλιστα την Μεγάλη Σαρακοστή, που τότε φθάνει στον βαθμόν τής παραφροσύνης.
Τη Μεγάλη Σαρακοστή, με ανάθεμα τυπωμένο στα βιβλία τής εκκλησιάς του, ο δοκησίχριστος αναθεματίζει πανηγυρικώς εν μέσω εκκλησίας, όλο το ανθρώπινο γένος, ζώντας και αποθαμένους!… Είναι τότε που η χολή του χύνεται μέσα απ’ το αίμα του. Η καρδιά του βάφει. Το μίσος του χτυπάει τα λογικά και λυσσιάζει που η ενεστώσα πρόοδος τής κοινωνίας δεν τού επιτρέπει να ξεθυμάνει απάνου στους ανομοίους του.
Εν τοσούτω, ο δοκησίχριστος έχει την ιδέα και την οίηση πως είναι καλός χριστιανός και το πιστεύει με τα σωστά του, επειδή τού λείπει εξ ολοκλήρου από την ψυχήν του η αίσθηση τής ηθικότητος τής χριστιανικής θρησκείας.
Ο δοκησίχριστος τούτος, ούτε εννοεί, ούτε θέλει να κατανοήση ότι η θρησκείαα τού Χριστού έχει έναν ηθικόν σκοπόν• τον σκοπόν τού να ηθικοποιήση τον άνθρωπον και να τον κάμη ηθικώς καλύτερον• ότι ο σκοπός τούτος είναι η ουσία τής χριστιανικής θρησκείας και ότι επομένως τα εκτελούμενα, από αυτόν, θρησκευτικά τυπικά, είναι σημεία πράγματος, το οποίον εις αυτόν δεν υπάρχει.
Ο δοκησίχριστος τούτος, ευχαριστείται κι επαναπαύεται σ’ εκείνα τ’ ασήμαντα σημεία τής απάτης του και ζη κτήνος οιηματικόν, κάμνοντας την ενόχλησην τών νοημόνων τιμίων και το μέγα εμπόδιον τής γρήγορης προόδου τής αανθρωπότητος.
Πολλοί από τούς δοκησίχριστους τούτους, καθ’ όλα μιαροί άνθρωποι, διισχυρίζονται παρρησία ότι, κάθε ανοσιούργημα μπορεί να συνυπάρξη με τη θρησκεία, επειδή, λέγουν, άλλο είναι η πίστη και άλλο η τέχνη!…

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

markos.giann
Νέο Μέλος


37 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2017, 18:06:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
διαλογισμός r e i k και τέτοια προσοχή μεγάλη πριν τα κάνετε."ψαχτετο" μονοι σας βρείτε διαβάστε για αυτό, κι θα δείτε ότι δημιουργούνται προβλήματα.παραθέτω την γνώμη μου πάνω σε αυτά κι εγώ.προσοχή δε επιβάλω την γνώμη μου απλός, λέω τι πιστεύω και εγώ σε αυτό το θέμα ότι είναι σωστό.
--------------
Η Karen Long (ψευδώνυμο), από νεαρή ηλικία είχε στραφεί προς το διαλογισμό, προκειμένου να αισθάνεται συνδεδεμένη. «Ήθελα να νοιώθω αυτή τη μοναδικότητα με το σύμπαν» είπε χαρακτηριστικά. Σ’ ένα ανώνυμο ναό του Σαν Φρανσίσκο, συναντιόταν με ομάδα γυναικών και όλες μαζί προέβαιναν σε χαλαρωτικές τεχνικές, παρμένες από βιβλία και συζητήσεις. Τα τελευταία δέκα χρόνια διαλογιζόταν μια με δυο ώρες την ημέρα. «Αργότερα άρχισα να άκουω φωνές» ανέφερε. «Άκουγα καθαρά μηνύματα. Οι άλλοι άνθρωποι πίστευαν ότι ήταν ένδειξη φώτισης.
Μερικοί άνθρωποι στο ναό, μου είπαν, ότι, επικοινωνούσε μ’ ένα πνευματικό οδηγό. «Κατά τη διάρκεια των ωρών που δεν κοιμόμουνα, ένοιωθα μερικές φορές ένα κενό». Η Long δεν πίστευε, ότι, οι ακουστικές παραισθήσεις ήταν σημάδι από το Θεό και έτσι παράτησε το διαλογισμό. Οι φωνές τότε σταμάτησαν.


Η εμπειρία της Long δεν είναι μοναδική. Ερευνητές έχουν ανακαλύψει εδώ και 30 χρόνια, ότι, ο διαλογισμός προκαλεί αντίθετες επιδράσεις στην υγεία ορισμένων ανθρώπων, όπως ψυχικά και σωματικά προβλήματα, σπασμούς των μυών μέχρι και παραισθήσεις. Αλλά στην περιοχή του Bay, κλείνουν τα μάτια μπροστά σε αυτές τις πληροφορίες.
Όπως μερικοί άνθρωποι είναι αλλεργικοί στην πενικιλίνη, έτσι και μερικοί άνθρωποι αντιδρούν άσχημα στο διαλογισμό. Ως τεχνική όπου «ένα μέγεθος ταιριάζει σε όλους» για βελτίωση ακόμη και για θεραπεία, ο διαλογισμός διδάσκεται με εκατό διαφορετικούς τρόπους. Οι διαλογιστές Mantra ψάλλουν μια φράση με μουδιασμένη επανάληψη. Άλλοι εφαρμόζουν το διαλογισμό περπατώντας, ή το διαλογισμό του κενού μυαλού, καθαρίζοντας το μυαλό από σκέψεις. Τα επιβλαβή αποτελέσματα δεν περιορίζονται σε μια συγκεκριμένη τεχνική ή ακόμη και σε
μακροχρόνιες απομονώσεις, αλλά μπορεί να προκληθούν από όλες τις μεθόδους.
Αυτά τα αποτελέσματα συμπεριλαμβάνουν σπασμούς στο πρόσωπο, αϋπνία, ακόμη και ψυχωτικούς νευρικούς κλονισμούς. Η γιατρός Margaret Singer, κλινικός ψυχολόγος στο Berkley, με συνεργάτη στην έρευνα της τη γιατρό Janja Lalich, κατέγραψε το ιστορικό 70 πελατών της, που αναζητούσαν τη θεραπεία στα προβλήματα τους που προκλήθηκαν κατά τη διάρκεια της πρακτικής του διαλογισμού. Σύμφωνα με την έρευνα, πριν το διαλογισμό, κανένας από τους πελάτες δεν είχε προσωπική ή οικογενειακή ιστορία διανοητικών παθήσεων.
Ένας 36χρονος ανώτερος υπάλληλος επιχείρησης, ζει τώρα απομονωμένος μετά από κρίσεις ανησυχίας και λιποθυμιών που υπέφερε μετά το διαλογισμό. «Όλα περνούν μέσα από τις αισθήσεις μου» είπε ο Singer.
-Νεαρή γυναίκα έβλεπε δωμάτια γεμάτα από ομίχλη, χρώματος πορτοκαλί, όταν πάθαινε σπασμούς.
-Ένας άνδρας 26 χρόνων, οργιζόταν έντονα ενώ είχε έντονη επιθυμία για σεξ όταν βρισκόταν σε δημόσιους χώρους, έτσι αναγκάστηκε να κλειστεί στο σπίτι του, προκειμένου ν’ αποφεύγει αυτά τα επεισόδια.
Ένας πρώην mantra διαλογιστής, που θέλησε να κρατήσει την ανωνυμία του, το αποκάλεσε «στραγγαλισμό ιδεών». Μετά από αυξανόμενες και επανειλημμένες προσβολές πανικού, εγκατέλειψε το διαλογισμό. Τον τελευταίο χρόνο ο γιατρός Andrew Newberg του πανεπιστημίου της Pennsylvania εξέτασε προσεκτικά τον εγκέφαλο οκτώ ατόμων που διαλογίζονταν για πολύ καιρό. Φωτογράφιζε τη ροή του αίματος στον εγκέφαλο ενώ αυτοί διαλογίζονταν και τα συνέκρινε με εικόνες όταν δεν διαλογίζονταν. Κατά τη διάρκεια του διαλογισμού, παρατηρήθηκε ανίχνευση
αυξανόμενης ροής αίματος στο μετωπιαίο λοβό-ο οποίος χρησιμοποιείται για συγκέντρωση και επικέντρωση. Αλλά η ροή αίματος στον πλευρικό λοβό, ο οποίος υπολογίζει τα όρια του σώματος σε σχέση με το περιβάλλον, όπως -«δεν είσαι καρέκλα, κάθεσαι στην καρέκλα και η καρέκλα βρίσκεται στο πάτωμα»-μειωνόταν. Άλλα μέρη του εγκεφάλου επίσης ενεργοποιούνται κατά τη διάρκεια του διαλογισμού- όπως το limbic system το οποίο είναι η καρδιά του αισθήματος και της μνήμης, καθώς και κύριες περιοχές οι οποίες ελέγχουν το ρυθμό της καρδίας, την
πίεση του αίματος και το ξύπνημα.
Αυτά τα αποτελέσματα επιβεβαιώνουν τα πορίσματα άλλων ερευνητών σε σχέση με τα επιβλαβή αποτελέσματα που μπορεί να προκαλέσει ο διαλογισμός. Ο Δρ. Michael Persinger, ψυχολόγος στο πανεπιστήμιο Laurentian του Καναδά, ανακάλυψε το 1993, ότι, ο διαλογισμός προκαλεί επιληπτικές εγκεφαλικές προσβολές. Μελετώντας περισσότερους από χιλίους μαθητές αποφάνθηκε, ότι, 221 άτομα που διαλογίζονταν, είχαν υψηλότερο βαθμό παραισθήσεων με αναλαμπές φωτός, ακουστικές φωνές και την αίσθηση ότι το πάτωμα κουνιέται. Άλλες έρευνες κατέδειξαν, ότι, τα άτομα
που διαλογίζονταν, παραπονέθηκαν, ότι, ένοιωθαν ότι ήταν νεκροί και έβλεπαν το περιβάλλον ότι ήταν ανύπαρκτο, δυσδιάστατο και άμορφο. Αυτά τα αποτελέσματα δεν εκπλήσσουν εάν ο διαλογισμός περιορίζει την ροή του αίματος στο πλευρικό λοβό. Σε αυτούς που διαλογίζονταν για πολύ καιρό, η αίσθηση της μη πραγματικότητας μπορεί να εμφανιστεί αυθόρμητα. Ο Singer την περιγράφει σαν «μη εκούσιο διαλογισμό».
Ένας ασθενής χρειάστηκε 25 χρόνια, αφού παράτησε την πρακτική του διαλογισμού, για να επανακτήσει τον έλεγχο του μυαλού του. Άλλες αρνητικές επιδράσεις προέρχονται από το παράδοξο «η χαλάρωση περιορίζει την ανησυχία» (RIA). Αντί να χαλαρώνεις κατά τη διάρκεια του διαλογισμού, αυτοί που υποφέρουν από το RIA νοιώθουν κατάθλιψη. Ψυχολόγοι στο πανεπιστήμιο της Βιρτζίνιας παρακολούθησαν 30 χρόνιους ανήσυχους ανθρώπους κατά τη διάρκεια καθοδηγημένου διαλογισμού. Το 17% έδειξε ότι η ανησυχία τους χειροτέρευε. Μια προηγούμενη έρευνα
την οποία επιμελήθηκε ο γιατρός Frederick Heide στο πολιτειακό πανεπιστήμιο της Πελσυλβανίας, κατέδειξε, ότι, το ίδιο συνέβηκε και στο 54% των δειγμάτων του. Συμπτώματα του RIA περιλαμβάνουν προσβολές πανικού, ίδρωμα, σπασμούς, ξέσπασμα σε ανεξέλεγκτο γέλιο και κλάμα, ταχυπαλμία και παράξενο μυρμήγκιασμα των αισθήσεων. Το RIA μπορεί επίσης να επιδεινώσει καταστάσεις όπως η σχιζοφρένεια, η κατάθλιψη, το άσθμα και αιμορραγία στο έλκος, το οποίο προηγουμένως ήταν σταθερό.
Ποιες ψυχολογικές αλλαγές εξηγούν το RIA; Κατά την διάρκεια του διαλογισμού, ο εγκέφαλος απελευθερώνει σεροτονίνη. Οι άνθρωποι με ελαφριάς μορφής κατάθλιψη, μπορεί ν’ απολαμβάνουν τα αυξημένα επίπεδα σεροτονίνης, επειδή ο νευροδιαβιβαστής βελτιώνει τη διάθεση τους. Φάρμακα όπως το Prozac μιμούνται αυτό το αποτέλεσμα. Παρ’ όλα αυτά, μεγάλη ποσότητα σεροτονίνης μπορεί να προκαλέσει όλα τα συμπτώματα του RIA, σύμφωνα με το γιατρό Solomon Snyder, επικεφαλής της Νευρολογικής Επιστήμης στο πανεπιστήμιο του John Hopkins. Σε μερικές περιπτώσεις
σχιζοφρένειας, μια υπερβολική απελευθέρωση σεροτονίνης, συνδυασμένη με το διαλογισμό, μπορεί να οδηγήσει κάποιο άτομο στη ψύχωση.
Ο διαλογισμός είναι μια τεράστια επιχείρηση στο Σαν Φρανσίσκο. Ρωτήθηκαν 14 εκπαιδευτές στην περιοχή Bay, που επιλέγηκαν τυχαία από διάφορους κλάδους του διαλογισμού, εάν πληροφορούσαν τους μαθητές τους για τα πιθανά αρνητικά αποτελέσματα. Μόνο τρεις από τους δασκάλους γνώριζαν σε τι αναφερόμασταν. Από τους υπόλοιπους 11, ο Sam Geppi του S.F.yoga έδωσε μια τυπική απάντηση:
«Αρνητικά αποτελέσματα από το διαλογισμό; Δεν υπάρχουν. Ο διαλογισμός είναι απλά για να μπαίνεις πιο βαθιά, προς αυτό που είναι αληθινό. Ο Lalich, ο οποίος τώρα είναι κοινωνιολόγος και ειδικεύεται στον τομέα της ψυχολογικής εκμετάλλευσης στο Πανεπιστήμιο της Καλιφόρνιας, λεει: «Το πρόβλημα είναι, ότι, όλοι πιστεύουν ότι ο διαλογισμός είναι καταπληκτικός για όλους και οι άνθρωποι πάντα εκπλήσσονται όταν μαθαίνουν ότι μπορεί να προκαλέσει προβλήματα. Ο Lalich ελπίζει ότι τα 30 χρόνια μελέτης τελικά θα ανοίξουν τα μάτια μας. «Εάν
πρόκειται ν’ αγοράσεις ένα αυτοκίνητο θα κοιτάξεις τα δικαιώματα του καταναλωτή. Είναι το ίδιο πράγμα (ο διαλογισμός)—αναφέρεσαι στο σώμα σου και στο μυαλό σου, πρέπει να είσαι το ίδιο επιφυλακτικός».
-----------------
το καλητερο ειναι προσευχη στον θεο αυτο ειναι το καλητερο κατα την γνωμη μου.εδώ έχω συλλέξει κάποιες πληροφορίες, πάνω σε αυτό το θέμα.εάν επιθυμείτε διαβάστε,ότι νομίζετε κρατήστε από αυτό.

mark.giannΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2017, 23:58:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
markos.giann
διαλογισμός r e i k και τέτοια προσοχή μεγάλη πριν τα κάνετε."ψαχτετο" μονοι σας βρείτε διαβάστε για αυτό, κι θα δείτε ότι δημιουργούνται προβλήματα.παραθέτω την γνώμη μου πάνω σε αυτά κι εγώ.προσοχή δε επιβάλω την γνώμη μου απλός, λέω τι πιστεύω και εγώ σε αυτό το θέμα ότι είναι σωστό.
------------
Η Karen Long (ψευδώνυμο), από νεαρή ηλικία είχε στραφεί προς το διαλογισμό, προκειμένου να αισθάνεται συνδεδεμένη. «Ήθελα να νοιώθω αυτή τη μοναδικότητα με το σύμπαν» είπε χαρακτηριστικά. Σ’ ένα ανώνυμο ναό του Σαν Φρανσίσκο, συναντιόταν με ομάδα γυναικών και όλες μαζί προέβαιναν σε χαλαρωτικές τεχνικές, παρμένες από βιβλία και συζητήσεις. Τα τελευταία δέκα χρόνια διαλογιζόταν μια με δυο ώρες την ημέρα. «Αργότερα άρχισα να άκουω φωνές» ανέφερε. «Άκουγα καθαρά μηνύματα. Οι άλλοι άνθρωποι πίστευαν ότι ήταν ένδειξη φώτισης.
Μερικοί άνθρωποι στο ναό, μου είπαν, ότι, επικοινωνούσε μ’ ένα πνευματικό οδηγό. «Κατά τη διάρκεια των ωρών που δεν κοιμόμουνα, ένοιωθα μερικές φορές ένα κενό». Η Long δεν πίστευε, ότι, οι ακουστικές παραισθήσεις ήταν σημάδι από το Θεό και έτσι παράτησε το διαλογισμό. Οι φωνές τότε σταμάτησαν......

Αυτό να αντιγραφή 40 φορες και να μοιραστή σε 40 σπίτια.Ένας που το έγραψε και το μοίρασε κέρδισε το τζακ-ποτ στο Τζόκερ. Και ένας άλλος που δεν το έκανε, του ψόφισε ο σκύλος.

Και τώρα δίχως πλάκα.
Πριν καταπιείς αμάσητο markos.giann ότι γράφεται στις διάφορες θρησκόληπτες σελίδες που αντιγράφει η μια την άλλη, φρόντισε προηγουμένως να ερευνάς περισσότερο την πληροφορία, πριν την αποδεχθείς. Στο κάτω κάτω της γραφής δεν είναι τόσο τρομερό, ούτε θα πας στην κόλαση αν διαβάσεις και την άλλη άποψη προκειμένου να σχηματίσης γνώμη.
Σε πληροφορώ λοιπόν, ότι διαλογισμό δεν κάνουν μόνο Βουδιστές και άλλοι, αλλά και οι Ορθόδοξοι ασκητές, που τον ονομάζουν "Ομφαλοσκόπηση" προκειμένου ν' απομονώσουν την σκέψη τους από τα εγκόσμια και να έλθουν σε έκσταση. Για να το επιτύχουν αυτό ξαπλώνουν προσηλώνοντας το βλέμμα στον αφαλό τους και επαναλαμβάνοντας συνεχώς νοερά, "Εν αρχή ην ο Λόγος, και ο Λόγος ην προς τον Θεόν, και Θεός ην ο Λόγος".

Γιατί λοιπόν ο διαλογισμός των μεν να είναι απορριπτέος και των δε αποδεκτός; Επειδή χαλάει την πιάτσα;


*

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2017, 08:59:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
poli δισκολα του βαζης. eipe το παλικαρη να ερθη να "διαφοτιση" για τισ νοεποχιτικεσ πλανεσ κι εσυ τον berdevis. astriki προβολι μονο του πε ο πνeβματικοσ του να kanei. ola ταλα ηνε κακα

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2017, 16:13:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα πω κατι που εινα χιλιοειπωμενο απο πολλους ανθρωπους που εχουν ασχοληθει με το πνευμα αλλα και τον δρομο να φθασει κανεις σε αυτο
Ολο αυτο δε ,...ειναι και η δικη μου αποψη,.. πανω σε αυτο το ζητημα
Διαλογισμος λοιπον, δεν ειναι να κατσει κανεις και να κανει κατι που του ειπαν να κανει
Και ενοω οποιαδηποτε κονσερβαρισμενη πρακτικη η καθοδηγηση
Ο διαλογισμος για εμενα τουλαχιστον ειναι μια ερευνα και πειραματισμος ολοκληρης της ζωης την καθε στιγμη
Ο πειραματισμος αυτος και ερευνα δεν περιοριζεται μονο στο στρωματακι αλλα σε ολοκληρο το φασμα της δραστηριοτητας μας
Ειναι πρωταρχικα ....γνωση του εαυτου.... ,και αυτη η γνωση δεν αποκταται οταν απλα κανεις κανει κατι που του υπεδειξαν να κανει
Αυτος που κανει κατι τετοιο εχει φορεσει παρωπιδες ,με αλλα λογια ειναι ταυτισμενος με μια ενεργεια πραξη του ,και αρα οχι καποιος που ειναι ελευθερος δημιουργικος και περιεργος
Οταν κανεις κανει κατι, και δεν κατανοει γιατι το κανει ενδεχομενως να αποβει ακομα και εις βαρος του
Στην καλυτερη περιπτωση ειναι μια ανουσια και ανωφελη χαλαρωση ,που διαρκει για πολυ λιγο χρονο αφοτου σταματησει η εξασκηση
Και δειτε.........
Ο Κρισμναμουρτι λεει οτι για να διαλογιστει κανεις πραγματικα θα πρεπει να εχει καθαρισει τα εντος του ψυχισμου του
Για να γινει ομως αυτο θα πρεπει κανεις να εχει μαθει πρωτιστως να αυτοπαρατηρηται και να εξασκει τακτικα και ανελειπως την αυτοπαρατηρηση
Τοτε ενδεχωμενως να ερθει σε επαφη με τον πραγματικο διαλογισμο μεσω του καθαρου του πνευματος
Αυτο βεβαια ειναι τρομερα δυσκολο για ολους εμας που ζουμε την ζωη ετσι οπως ολοι την γνωριζουμε
Ως εκ τουτου δεν δικαιουμαστε να μιλαμε για διαλογισμο αν απλα επαναλαμβανουμε μια ονομασια που ακουσαμε η εξακουμε κατι που απλα μας ειπωθηκε να κανουμε
Αυτο γιατι ,ακομα και αν εχουμε μαθει να αυτοπαρατηρουμαστε και αρα να μειωνουμε το εγω ,αυτο επανατροφοδοτειτε οταν βγαινουμε στην πραγματικη ζωη και την ταυτιση με αυτην
Σε ολο αυτο που περιεγραψα περιληπτικα συνηγορουν ολες οι διδασκαλιες που εχω ασχοληθει και αποτελει το κυριο μερος τους
Ολες μιλουν για γνωση του εαυτου και των λειτουργιων του, που ερχεται μονο μεσω ερευνας, και πειραματισμου, και οχι μεσω τυφλης αποδοχης
Δυστυχως η συντριπτικη πλειοψηφια των δηθεν εσωτεριστων ,ουτε καν θα υποψιαστουν τι λεω και τι ενοω παρολο που ειναι πολυ απλο
Ο οπαδισμος η τυφλη αποδοχη και μιμηση ειναι το μεγαλυτερο εμποδιο προκειμενου να μπει κανεις σε αυτον τον δρομο ,και ειναι το πιο διαδεδομενο ζιζανιο σε ολες τις σχολες ανεξαιρετως

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2017, 10:21:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλλο ο διαλογισμός, άλλο η αυτοπαρατήρηση, άλλο η αποταύτιση (από αισθήσεις, συναισθήματα και μνήμες) άλλο η γνώση του εαυτού, άλλο το "εαυτός" και άλλο ο "Εαυτός" (ανάλογα σε ποιο σύστημα πεποιθήσεων ανήκεις) και άλλο η αυτογνωσία. Πολλά και διαφορετικά πράγματα. Ο διαλογισμός είναι μια φυσιολογική λειτουργία, μια κατάσταση του ανθρώπινου εγκεφάλου. Δεν έχει καθαυτός κάτι το spiritual όπως συνηθίζουν να τον φορτώνουν κάποιοι. Σε κατάσταση διαλογισμού μπαίνουν όλοι οι άνθρωποι μερικές έως πολλές φορές τη μέρα, έστω και για ελάχιστα. Απλά όσοι το κάνουν οργανωμένα, προσπαθούν να το κάνουν και ελεγχόμενα. Τώρα αν μερικοί -κατά φαντασία- γκουρού θέλουν να πουλήσουν φτηνή πνευματικότητα στον αδαή, αυτό είναι αποκλειστικά πρόβλημά τους. Δεν πρέπει να γίνεται και δικό μας.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2017, 19:14:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεσω της αυτοπαρατηρησης που ειναι αποτελεσμα μελετης και ερευνας του εαυτου ερχεται η καθαρση Χωρις καθαρση διαλογισμος δεν μπορει να υπαρξει

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2017, 06:52:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Heretic
Σε κατάσταση διαλογισμού μπαίνουν όλοι οι άνθρωποι μερικές έως πολλές φορές τη μέρα, έστω και για ελάχιστα.
Με ποιο τρόπο έχει αποδειχθεί αυτό;

quote:
xristosxatz
Μεσω της αυτοπαρατηρησης που ειναι αποτελεσμα μελετης και ερευνας του εαυτου
Δηλαδή για να καταλάβω, αν εγώ κάτσω και διαβάσω πολλά βιβλία, θα κάνω καλύτερη αυτοπαρατήρηση;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2017, 09:42:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Heretic
Σε κατάσταση διαλογισμού μπαίνουν όλοι οι άνθρωποι μερικές έως πολλές φορές τη μέρα, έστω και για ελάχιστα.
Με ποιο τρόπο έχει αποδειχθεί αυτό;

quote:
xristosxatz
Μεσω της αυτοπαρατηρησης που ειναι αποτελεσμα μελετης και ερευνας του εαυτου
Δηλαδή για να καταλάβω, αν εγώ κάτσω και διαβάσω πολλά βιβλία, θα κάνω καλύτερη αυτοπαρατήρηση;

Δε μίλησε για βιβλία "αποτελεσμα μελετης και ερευνας του εαυτου" μάλλον δεν ξέρεις ότι η αποτελεσμα μελετη και ερευνα του εαυτου δεν απαιτεί βιβλία (αν και μπορεί να επωφεληθεί από γνώσεις!)

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2017, 09:52:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δε μίλησε για βιβλία "αποτελεσμα μελετης και ερευνας του εαυτου" μάλλον δεν ξέρεις ότι η αποτελεσμα μελετη και ερευνα του εαυτου δεν απαιτεί βιβλία (αν και μπορεί να επωφεληθεί από γνώσεις!)
Θα σου πω γιατί τον ρωτάω για βιβλία...

γιατί λέει αυτοπαρατήρηση... είναι αποτέλεσμα της μελέτης και της έρευνας του εαυτού"

Πώς γίνεται πρώτα να ερευνάς και να μελετάς κάτι... και μετά να το παρατηρείς;
Μόνο με έναν τρόπο: Να μην έχεις ερευνήσει το ίδιο το πράγμα αλλά να έχεις ερευνήσει σχετικά με αυτό το πράγμα, απο κάποια εξωτερική πηγήΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2017, 16:51:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αυτοπαρατηρηση φιλε Πυρινε παρολο που ειναι μια λεξη φαινομενικα απλη
Απαιτει ΟΜΩς μελετη του εαυτου ,και των λειτουργιων του για να την κατανοηση κανεις
Κατοπιν ετσι θα ειναι σε θεση να την ασκει
Στοχος ειναι , να μπορει κανεις να βλεπει ,οσο πιο ολοκληρωτικα τι διαδραματιζεται στο εσω την καθε στιγμη
Αρχικα να εχει κατανοησει και δει τι ειναι εγω
Εγω λοιπον ειναι η καθε αισθηση που αποροφα την προσοχη
Οποτε για να αυτοπαρατηρηθει κανεις πρωτιστως θα πρεπει να γνωριζει πανω κατ τι καλειται να παρατηρησει
Να εχει μελετησει επισης πως διαδικαζεται το εγω
Πως δηλαδη η καθε μια αισθηση εγω επηρεαζει την αλλη αισθηση ,και ολα μαζι φτιαχνουν συμπεριφορες σκεψεις κλπ
Ολο αυτο δηλ που ειμαστε
Πως επισης ολα αυτα αποθηκευονται στο σωμα μας και επηρεαζουν την καθε στιγμη
Ολα αυτα προαπαιτουν μελετη μακροχρονια
Να γνωριζει δηλαδη κανεις και να μπορει εν μερη να εξηγησει αλλα προπαντων να δει μερικως τουλαχιστον τι του συμβαινει και γιατι
Το κυριοτερο ομως στοιχειο αυτοπαρατηρησης ειναι να μαθει κανεις πως να βλεπει ολα αυτα
Αν κανεις δεν αποταυτιστει απο ολα αυτα δηλ τις αισθησεις δεν θα μπορεσει ποτε να γινει πραγματικος παρατηρητης
Να διαχωριστει σημαινει να μπορει να αντικρυζει το σωμα αισθησεων συγκινησεων κυριως σαν απο εξω
Η αναμνηση εαυτου ....η αισθηση δηλαδη της πραγματικης ταυτοτητας απαραιτητη προυποθεση για αυτην την αποκοπη μας απο τα σπροαναφερθεντα σωματα
Ολο αυτο φιλε ειναι μελετη που προηγειται της κυριας εργασιας που ειναι η μειωση του εγω μεσα μας
Απαιτει μελετη και ερευνα του εαυτου αλλα και της θεωριας μεσω βιβλιων


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2017, 16:56:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αποτελεσμα μελετη και ερευνα του εαυτου δεν απαιτεί βιβλία (αν και μπορεί να επωφεληθεί από γνώσεις!)

ακριβως


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2017, 21:31:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Με ποιο τρόπο έχει αποδειχθεί αυτό;

Με τον ίδιο τρόπο που έχει αποδειχτεί ο ίδιος ο διαλογισμός. Δηλαδή ότι υφίσταται ο διαλογισμός. Όποιος κάνει διαλογισμό (για διαλογισμό μιλάω, όχι οραματισμούς και φαντασιώσεις) θα αναγνωρίσει αυτήν την εντελώς ξεκάθαρη κατάσταση του νου που αναφέρω.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2017, 12:02:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαλογισμος πραγματικος μπορει να γινει μονο απο ανθρωπους που εχουν καθαρισει απο τις επηρειες της προσωπικοτητος
Η συγκεντρωση ειναι σταδιο πριν τον διαλογισμο
Και πες μου τωρα Hereticποσους ανθρωπους γνωριζεις που να εχουν κατακτησει την συγκεντρωση
Οι ανθρωποι ασχολουνται παντα με το πιο φαντασμαγορικο και παραλειπουν να ασχοληθουν με τις βασεις τα σκαλοπατια που ενδεχομενως να τους οδηγησουν σε υψηλοτερες κατανοησεις
Τα σκαλοπατια αυτα δε ειναι αμεσα συνδεδεμενα με τα αμεσα υπαρξιακα προβληματα που αντιμκετωπιζουμε
Η αναπτυξη της ικανοτητος αποστασιοποιησης ειναι ενα απο αυτα τα σκαλοπατια και πριν απο αυτο προηγειται η μελετη και η ερευνα πανω στις λειτουργιες της προσωπικοτητος
Να μιλαμε για πραγματα που δεν κατανοουμε ειναι αχρηστο και μη πρακτικο
Οχι οτι δεν πρεπει κανεις να τα γνωριζει
Ειναι αλλο ομως να γνωριζει κανεις ενα γενικο πλανο μιας πορειας.... και αλλο να ασχολειται με πραγματα που δεν προκειται να κατανοησει ποτε ,αν πριν δεν περασει απο τα σταδια σκαλια που προηγουνται


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2017, 15:01:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Διαλογισμος πραγματικος μπορει να γινει μονο απο ανθρωπους που εχουν καθαρισει απο τις επηρειες της προσωπικοτητος

Διαλογισμός μπορεί να γίνει από ανθρώπους που έχουν μάθει να κάνουν διαλογισμό. Είναι απλά τα πράγματα, μόνο μερικοί ανόητοι που περιφέρονται σαν πνευματικοί δάσκαλοι προσπαθούν να τα παρουσιάζουν δυσνόητα για να πουλάνε διδασκαλίες θρησκευτικού τύπου.

quote:

Η συγκεντρωση ειναι σταδιο πριν τον διαλογισμο

Συγκέντρωση σε ποιο πράγμα; Η ουσία του διαλογισμού βρίσκεται την απουσία συγκέντρωσης, στην παύση της λογικής επεξεργασίας (αισθήσεων, συναισθημάτων) συγκεκριμένα.

quote:

Και πες μου τωρα Heretic ποσους ανθρωπους γνωριζεις που να εχουν κατακτησει την συγκεντρωση
Οι ανθρωποι ασχολουνται παντα με το πιο φαντασμαγορικο και παραλειπουν να ασχοληθουν με τις βασεις τα σκαλοπατια που ενδεχομενως να τους οδηγησουν σε υψηλοτερες κατανοησεις

Καλύτερα να αφήσουμε στην άκρη τις "υψηλότερες κατανοήσεις". Αυτές είναι οι λεγόμενες "διδασκαλίες" που αναφέρθηκαν. Στον διαλογισμό πάνω σε μια βιολογική βάση, σαν μια νοητική κατάσταση μιλάω. Αν το πάμε διαφορετικά, θα σε ρωτήσω αν ξέρεις τι είναι η Γιόγκα και ποια είναι η θέση του διαλογισμού μέσα σε αυτή. Πρώτα μάθε τι λένε αυτοί καθιέρωσαν τον διαλογισμό, μετά τι είπαν αυτοί που τον έφεραν στη Δύση και μετά τι ισχυρίζεται ο κάθε αυτοαποκαλούμενος δάσκαλος.

quote:

Τα σκαλοπατια αυτα δε ειναι αμεσα συνδεδεμενα με τα αμεσα υπαρξιακα προβληματα που αντιμκετωπιζουμε
Η αναπτυξη της ικανοτητος αποστασιοποιησης ειναι ενα απο αυτα τα σκαλοπατια και πριν απο αυτο προηγειται η μελετη και η ερευνα πανω στις λειτουργιες της προσωπικοτητος
Να μιλαμε για πραγματα που δεν κατανοουμε ειναι αχρηστο και μη πρακτικο

Xristaxatz, όχι άλλες διδασκαλίες please. Αρκετά τρώμε στη μάπα από τον κάθε αλλοπαρμένο. Κατανόησε πρώτα τι θέλεις να γράψεις και μετά το γράφεις.

quote:

Οχι οτι δεν πρεπει κανεις να τα γνωριζει
Ειναι αλλο ομως να γνωριζει κανεις ενα γενικο πλανο μιας πορειας.... και αλλο να ασχολειται με πραγματα που δεν προκειται να κατανοησει ποτε ,αν πριν δεν περασει απο τα σταδια σκαλια που προηγουνται

Κι άλλο να βρίσκεσαι στην κατάσταση του άλλα να διαβάζεις, άλλα να καταλαβαίνεις κι να άλλα γράφεις. Τρικυμία εν κρανίω λέγεται η κατάσταση αυτή, στον αντίποδα του διαλογισμού.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 15 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy