ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ελληνες.Ο εκλεκτος λαος (Ενα θέμα ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Alastis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Brazil
420 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2003, 00:30:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδω θα συμφωνησω εν μερη με τον Kelso.

Ειναι το Esoterica σιωνιστικη παγιδα φιλε μου??? Τοτε εσυ ο Ελληναρας τι θες εδω???
Δεχομαι οτι ο καθενας εχει το δικαιωμα να γραφει οτι θελει αλλα εσυ δεν αρχισες καλα φιλε μου...
Ειμαι περιεργος να διαβασω τα οσα εχεις να μας γραψεις... Για να δουμε...

...open minds are better minds!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2003, 01:27:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ΕΛ-ΛΗΝ είπε:

quote:
Όποιοι προβούν στην διάψευση των άνωθεν, είτε έχουν άγνοια, είτε το κάνουν εσκεμμένα

Νέε... φίλε, μας προβλημάτισες !!! Μας άγχωσες !!! Μας άφησες μετέωρους !!!

Κι αυτό διότι δεν μας προειδοποίησες ποιες θα είναι οι αιτίες που μας επιτρέπεις να έχουμε στην περίπτωση που θέλουμε να επαληθεύσουμε το... ιστορικό σου μυθιστόρημα

Βοήθησέ μας σε παρακαλώ. Βγάλε μας από αυτό το υπαρξιακό δίλημμα. Μην μας αφήνεις στο σκοτάδι.

Στην ανάγκη παρακολούθησε και κανένα από τα τελευταία βίντεο του Μπους. Ξέρεις; Χρησιμοποιεί την επιχειρηματολογία σου και τον τρόπο σκέψης σου.

Άντε εμπρός στην επιχείρηση "Esotericή Ελευθερία"

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΛ-ΛΗΝ
Νέο Μέλος


19 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2003, 10:54:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΛ-ΛΗΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν εμφανίστηκα εδώ για να "πουλήσω" ιστορία, ούτε για να δείξω ότι είμαι "Ελληνάρας". Όσο για την 5η φάλλαγα, την γνωρίζω πολύ καλά, όπως και την έχουν καταλάβει και πολλοί συμπατριώτες μας.

Για τις εκδόσεις δεν κάνω κανένα λάθος γιατί τις έχω παρακολουθήσει. Όσο για τα περί Μπους, ατυχής η παρατήρησή σου Κέλσε. Τώρα, το να σου εκφράσω αναλυτικά το συσχετισμό των εκδοτικών οίκων, θα προκαλέσει την εύλογη ερώτηση: "Καλά, στην ΚΥΠ ανήκεις;"... Επομένως, δεν θα παραπέσω στην αυτή παγίδα. Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί κάλλιστα να έρθει σε συμπεράσματα.

Γνωρίζω ότι ξεκίνησα με "βαρύ" τρόπο, αλλά έχω τους λόγους μου. Το γενικότερο κλίμα των απαντήσεων που έλαβα ήταν αυτό που ανέμενα.

Ότι αφορά την κατηγοριοποίηση των ανθρώπων εις 12 ζώδια αποτελεί αποκλειστικότητα Μασσονικής χρησι-κτησίας. Η Μασσονία είναι ο πασίγνωστος Δούρειος Ίππος του Σιωνισμού.
Ο Σιωνισμός έχει τις κεντρικές του υπερστοές "Hong" & "Tiao Kiou Kiao", με αλυσσίδα των κεντρικών κυβερνητικών στοών του Τελ Αβίβ, οι οποίες συνδέονται με τις στοές ΑΟΑ (Adeptis Ordo Atlantis) Λονδίνου & Νέας Υόρκης.

Σε σχηματικά σύμβολα, τα οποία έχουν καταλήξει ακόμη και στο Αμερικάνικο δολλάριο καταγράφουν καθαρά την αποκομμένη πυραμίδα ως Σιωνιστικό σχηματισμό και παραλλαγές του συγκεκριμένου αποτελούσαν κατά καιρούς μέρη λογοτύπων εταιριών, όπως σήμερα κυριαρχεί ο πλάγιος δακτύλιος (Κρόνιος). Μήπως έχετε ελέγξει το σήμα της Vodaphone με το αυτοαναλισκόμενο φίδι; ή μήπως έχετε παρατηρήσει το εσωτερικό του ιδίου σήματος που συμβολίζει το άστρο που πέφτει... δηλαδή την πεσούσα ψυχή;

Κέλσε, δεν μπορώ εδώ να παραθέσω όλα τα στοιχεία, διότι ο όγκος αυτών δεν μου επιτρέπει. Όσοι έχουν την αμφιβολία, μπορούν κάλλιστα να το ερευνήσουν κάτω από οποιοδήποτε πρίσμα επιθυμούν.

Όσο για το αν με ενδιαφέρουν τα παραπάνω. Πάλι ατυχής παρατήρηση. Εάν δε με ενδιέφεραν, τότε για ποιον λόγο τα παρακολούθησα και για ποιον λόγο έκανα αυτή την κίνηση;
Διαφορετικά θα άφηνα τα πάντα ως έχουν.

Γνωρίζω κάλλιστα την παγία τακτική του Σιωνισμού, να κρύβει ένα ψέμμα ανάμεσα σε δύο αλήθειες.

Γιατί έχω την εντύπωση ότι τα ονόματα Levan & Lilith λένε πολλά σε ορισμένα άτομα εδώ;

Περιμένω τις επιθέσεις σας!
____

Οι αστρονόμοι συμπέραναν ότι η Σελήνη ΔΕΝ είναι φυσικός δορυφόρος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2003, 14:53:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Περιμένω τις επιθέσεις σας!

Μα καλά φίλε ΕΛ-ΛΗΝ για να τσακωθείς ήρθες ή για να συζητήσεις;

Αν ήρθες για το πρώτο ντροπή!!!!
Αν ήρθες για το δεύτερο ηρέμησε και μην βλέπεις παντού εχθρούς.
Βλέποντας μας σαν εχθρούς χαλάς κάθε προδιάθεση να σε διαβάσει κάποιος και να συζητήσει μαζί σου.

Γενικά δεν είμαι οπαδός της συνομοσιολογιάς οπότε και δεν την έχω ψάξει κιόλας.
Αυθόρμητα όμως, χώρις να γνωρίζω πολλά και έχοντας πάρει μέρος σε αυτό το site λίγο καιρό, μου φαίνονται τραβηγμένα.
Παρόλαυτα αν έχεις στοιχεία και αποδείξεις γιατί δεν τις μοιράζεσαι μαζί μας;
Σου εγγυώμαι ότι υπάρχουν πολλοί που θα αφιερώσουν χρόνο να διαβάσουν και να κρίνουν αντικειμενικά.

"Αν δεν είσαι έτοιμος να πείς το Βήτα μην πείς ούτε το Άλφα."

Περιμένω με περιέργεια την συνέχεια που αφορά το θέμα μας...


Υ.Γ. Εφόσον

quote:
Γιατί έχω την εντύπωση ότι τα ονόματα Levan & Lilith λένε πολλά σε ορισμένα άτομα εδώ;

Δεν μας λες τι θα έπρεπε να σκεφτούμε για το δικό σου όνομα φίλε μου;
Μην κρίνεις επιφανειακά από ένα ψευδόνυμο, δεν ξέρεις για ποιόν λόγο διάλεξε ο κάθε ένας αυτό που διαλέξε.



"For the strength of the wolf is the pack
and the strength of the pack is the wolf"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2003, 16:07:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΛ-ΛΗΝ, νομίζω ότι θα απογοητευθείς, τουλάχιστον από εμένα. Δεν έχω κανένα σκοπό να σου κάνω επίθεση.

Μπήκα στο site σου, διάβασα, τα όχι και πρωτότυπα, στοιχεία που παραθέτεις και έβγαλα τα δικά μου συμπεράσματα. Αυτό το έργο το έχω ξαναδεί πολλές φορές και δεν έχω σκοπό να το ξαναδώ. Αν εσύ, ως πρώην στρατιωτικός, σκέφτεσαι μόνο με όρους επίθεσης και άμυνας, είναι δικό σου πρόβλημα.

Εδώ θα βρεις μόνο συζήτηση. Αν δεν θέλεις συ-ζήτηση αλλά μόνο ζήτηση, αν δεν θέλεις να ανταλλάξεις απόψεις αλλά μόνο να κάνεις το δικό σου θρησκευτικό-πατριωτικό κήρυγμα και να ρίχνεις... ρουκέτες, αργά ή γρήγορα θα γίνεις γραφικός ή κουραστικός, όπως είναι η μοίρα όλων των φανατικών και στενόμυαλων αυτού του κόσμου.

Άντε, σώσε κι εσύ τον κόσμο...

Ένας ακόμη σωτήρας ανάμεσά μας, δεν... βλάπτει.

Το ερώτημα είναι: Ποιος (και από τι) θέλει να σωθεί;


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Alastis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Brazil
420 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2003, 23:51:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγω παντως ειμαι ολος ματια να δω τι θα γραψεις φιλε μου.

Εαν εχεις καποια στοιχεια να μας δωσεις ,καντο να ανοιξει μια συζητηση σε νεα βαση. Επλιζω οτι εισαι εδω για συζητηση...

Εγω περιμενω παντως.

...open minds are better minds!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛ-ΛΗΝ
Νέο Μέλος


19 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 11:13:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΛ-ΛΗΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αλήθεια είναι ότι ξεκίνησα εν μέρει να παρακολουθώ το forum με ενδιαφέρον, μετά από έρευνα που έκανα στο διαδίκτυο και βρήκα τα θέματά του πολύ αξιόλογα.

Προτού ωστόσο συνεχίσω, θα ήθελα να ξεδιαλύνω ορισμένες καταστάσεις που έχουν δημιουργηθεί:

1. Η απότομη είσοδός μου οφείλεται στην επίσκεψη που έκανα στην αρχική σελίθα του esoterica.gr. Εκεί συνάντησα τα σύμβολα τα οποία σας προανέφερα και είπα από μέσα μου "ε, όχι πάλι". Το ότι ορισμένοι από εσάς δεν τα γνωρίζατε, δεν σας κατηγορώ. Ελπίζω τουλάχιστον να σας κέντρισα το ενδιαφέρον. Πολλά είναι τα ιδεογράμματα που κυκλοφορούν γύρω μας και τα οποία "αποθηκεύονται" υποσυνείδητα στη μνήμη μας.

2. Ο διαδικτυακός ιστός www.e-e-e.gr δεν μου ανήκει και δεν έχω λάβει μέρος στη δημιουργία του. Πίσω του βρίσκεται μια μεγαλύτερη ομάδα, φανερή και αφανής. Ο όγκος του ιστού είναι τεράστιος και έχει αρκετές πληροφορίες. Ακόμα και μέχρι σήμερα, δεν έχω καταφέρει να τα δω όλα.

3. Δεν θεωρώ τον εαυτό μου σωτήρα και "Ελληνάρα", αλλά θεωρώ κάλλιστα ότι είμαι ένας αφυπνισμένος Έλληνας. Τώρα για το πως και που μπορώ να προσφέρω, αυτό δεν το γνωρίζω. Ίσως όταν έρθει η κατάλληλη στιγμή το καταλάβω.

4. Τα ονόματα Levan & Lilith δεν στόχευαν συγκεκριμένα μέλη, αν και ομολογώ ότι συνάντησα το δεύτερο στην παρούσα συζήτηση. Αποτελούν ονομασίες προελεύσεως ορισμένων πληθυσμών,όχι και τόσο μακρυνές. Αυτό το θέμα όμως δεν ανήκει ούτε στο Άλφα, ούτε στο Βήτα... είναι αρκετά πιο κάτω, οπότε δεν επιθυμώ να σας μπλέξω.

5. Όσο για το όνομα ΕΛ-ΛΗΝ, αφορά τον αυτόχθονα κάτοικο της ΕΛ-ΛΑΣ (Ιερά Γη). Η έννοια αυτή, προς αποφυγήν παρεξηγήσεως, δεν αποτελεί προνόμιο των πολιτών του κράτους μας, αλλά μια γενικότερη στάση πνεύματος. Άτομα με συγκεκριμένες αρχές, πεποιθήσεις και τρόπο ζωής έχουν τη δυνατότητα να ονομάζονται Έλληνες, γιατί μην ξεχνάμε την τεραστία διάδοση που είχαν τα αρχαία Πελασγικά φύλλα. Για παράδειγμά, υπάρχουν Γερμανοί ή Αμερικάνοι που είναι πολύ πιο Έλληνες από τους πολίτες αυτού του κράτους... καθώς και συμπατριώτες μας, οι οποίοι είναι και χειρότεροι από τους εχθρούς μας.


Από ότι μπορείτε πλέον να δείτε, δεν εισήλθα εδώ για να διαπληκτιστώ, παρά για να προκαλέσω το πνεύμα -με την καλή έννοια- προς συγκεκριμένες καταστάσεις. Το γεγονός ωστόσο ότι βρίσκεστε εδώ είναι ενθαρρυντικό, μιας και αποδεικνύει ότι το ανοιχτό μυαλό είναι παρόν. Θα παραθέσω κάποια στοιχεία κατά καιρούς, ανάλογα με τις περιστάσεις, αλλά θέλω να σας εφιστήσω την προσοχή ότι βρισκόμαστε σε περιβάλλον 5ης φάλαγγας, που σημαίνει ότι είμαστε ενώπιων ενός Δούρειου Ίππου που δρα ενάντια στον Ελληνισμό... Οπότε να αναμένετε και ψευδείς πληροφορίες να προσπαθούν να περαστούν ως αληθείς. Έχω σημαντική εμπειρία από τέτοια περιβάλλοντα και γνωρίζω να αποκωδικοποιώ άτομα και καταστάσεις.

Δεν λέω ότι είμαι αλάνθαστος, αλλά τουλάχιστον μέσω ερευνών έχω κατορθώσει να φθάσω σε αρκετά αληθή & διασταυρωμένα συμπεράσματα μέχρι σήμερα... Και πάλι όμως, δεν είμαι παντογνώστης.

Στην πορεία των συζητήσεων να μου επιτρέψετε να διατηρώ μια επιφυλακτικότητα για τους σαφείς πλέον λόγους. Δεν επιθυμώ να περάσω προπαγάνδα... αντιθέτως, ο σκοπός μου είναι να σας ωθήσω στο να ψάξετε μόνοι σας και να καταλήξετε στα δικά σας συμπεράσματα...


Χαιρετισμούς,
Έλλην

Οι αστρονόμοι συμπέραναν ότι η Σελήνη ΔΕΝ είναι φυσικός δορυφόρος...

Edited by - ΕΛ-ΛΗΝ on 28/03/2003 11:14:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 13:48:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...κι επειδή το ένα φέρνει το άλλο,
quote:
βρισκόμαστε σε περιβάλλον 5ης φάλαγγας, που σημαίνει ότι είμαστε ενώπιων ενός Δούρειου Ίππου που δρα ενάντια στον Ελληνισμό

- Τι ακριβώς σημαίνει αυτό;;; Γιατί δεν μιλάς τουλάχιστον ΕΣΥ ξεκάθαρα, ώστε να μην έχουμε έναν "Δούρειο Ίππο" μέσα σε έναν άλλον "Δούρειο Ίππο", σαν τις ...μπάμπουσκες;;;

- ΠΟΥ αναφέρεται το συμπέρασμα ΠΟΙΩΝ επιστημόνων ότι η Σελήνη ΔΕΝ είναι φυσικός δορυφόρος;;;

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
konosk
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 16:28:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους konosk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ουάου, φρέσκο πράγμα. Πάω να διαβάσω πρώτα από το δικτυακό τόπο που μας μετέφερε ο ΕΛ-ΛΗΝ και επανέρχομαι δριμύτερος.

Ο Δικαιόπολις μαγειρεύει...αλλά ποιος σκότωσε τον Όμηρο τελικά;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 18:13:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωχ!!!

Άκου... "φρέσκο πράγμα" και... "θα επανέλθω δρυμήτερος"...!!!

Ας του δίνω καλύτερα το φρούτο!

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Alastis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Brazil
420 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2003, 01:08:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε μου ΕΛ-ΛΗΝ δωσε μας καποια απο τα συμπερασματα που εχεις βγαλει να τα συζητησουμε ολοι μαζι να δουμε τι γινεται εδω.

Αν θες, ανοιξε ενα νεο topic αναφεροντας μας μερικα πο τα πραγματα που γνωριζεις ωστε να μπορουμε και εμεις να δουμε τι γινετε.

Αν μπορεις να μας βοηθησεις και για το τι σοϊ ατομα ειναι πισω απο το www.e-e-e.gr γιατι οντως μερικα πραγματα εκει εχουν ενδιαφερον και ειναι αξια ερευνας...

Περιμενω με ανυπομονησια νεωτερα σου λοιπον...

...open minds are better minds!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alitheia
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2003, 05:29:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alitheia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ontos kali selida i e-e-e
endiaferon poli endiaferon...
telika mas parakolouthoun ;;;;
ereuna ginetai ;;;
tha mou pei kapoios;;;

ta panta reiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2003, 10:14:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περίμενα ΣΤΟΙΧΕΙΑ και ΤΕΚΜΥΡΙΩΣΗ, αλλά και ΠΑΛΙ στο περίμενε είμαι...

Παρατηρώ μια ΣΥΝΧΗΣΗ και στον τρόπο ΣΚΕΨΗΣ και στον τρόπο ΓΡΑΦΗΣ σου.
(Δεν έκανα ΚΑΜΙΑ αναφορα σε ΚΑΝΕΝΑΝ ΜΠΟΥΣ!!!!)

Το μόνο που κατανόησα ΠΛΗΡΩΣ είναι ότι θα ήθελες να προβάλεις έναν άλλον διαδυκτιακό τόπο. ΤΟ ΜΟΝΟ ξεκάθαρο απ'όσα λές ΜΟΝΟ αυτό είναι...
Αν είναι έτσι, θα μπορούσες να το κάνεις ΚΑΙ με πιό κόσμιο τρόπο.

Μη μπαίνεις τόσο "ΒΑΡΥΑ" στο θέμα....
Το ΒΑΡΟΣ που ΦΑΙΝΕΤΑΙ να έχει μια σακούλα ΓΕΜΑΤΗ ΜΕ ΑΕΡΑ είναι μια αυταπάτη, το γνωρίζεις αυτό φαντάζομαι...

Εάν έχεις κάτι ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ να πείς, πές το ΞΕΚΑΘΑΡΑ...
'Οπως ΞΕΚΑΘΑΡΑ μας πρόσβαλες ΟΛΟΥΣ λέγοντάς μας όσα είπες ΑΣΤΗΡΙΚΤΑ περί Σιωνισμού κλπ.

Και λίγο ΜΕΤΡΟ στην ΕΠΑΡΣΗ δεν κάνει κακό...
Με ΜΕΤΡΟ λοιπόν να ομιλής και με ΣΤΟΙΧΕΙΑ, ειδικά όταν ΚΑΤΗΓΟΡΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Υ.Γ Θεωρώ καλύτερο (ως ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ γράφω τώρα) ότι είναι καλύτερο να ανοίξεις ένα ΝΕΟ ΘΕΜΑ φίλε Ελ-λην, ΕΣΥ, για να μιλήσουμε για το θέμα σου...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛ-ΛΗΝ
Νέο Μέλος


19 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2003, 16:47:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΛ-ΛΗΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κέλσε,

Σύγχηση εις τον τρόπο σκέψης μου; Ίσως να έκανα μια ατυχής παρατήρηση, ίσως όχι. Κανείς δεν είναι τέλειος...
Γιατί προσεβλήθης τόσο πολύ όταν άκουσες περί Σιωνισμού; Πρόκειται για κοινή γνώση σε αρκετές χώρες. Να με συγχωρείς δια την προσβολή εάν ανήκεις εις τους κόλπους των. Όπως ανέφερα σε προηγούμενο μήνυμα, δεν στόχευα σε συγκεκριμένα άτομα. Τώρα, το αν σε πείραξε, νομίζω ότι ο κάθε νοήμων άνθρωπος μπορεί να εξάγει τα δικά του συμπεράσματα, δια τους λόγους που σε οδήγησαν στον τονισμό της έννοιας "προσβολή".

Πρόβαλλα έναν δικτυακό τόπο, από τον οποίο δεν έχω κέρδος προσωπικό. Ίσως να το έκανα με λίγο ανορθόδοξο τρόπο. Αλλά σε περίπτωση που και οι δύο ιστοσελίδες έχουν κοινά στοιχεία στην στήριξη του Ελληνισμού μέσω της πιο ανοικτής σκέψης, γιατί σε πείραξε τόσο πολύ;

Θα επαναλάβω ότι η παράθεση όλων των στοιχείων εδώ είναι ανέφικτη, δια τον λόγο ότι πρόκειται για τεράστιο όγκο. Έχω δει και άλλες προσπάθειες σε λίστες συζητήσεως (forums) παρόμοιες προσπάθειες... οι οποίες (threads), από τη στιγμή που ανέφεραν τη λέξη "Σιωνιστής" στον τίτλο (Zionist) διεγράφησαν εντός 24ώρου... παρόλο που φιλοξενούσαν δεκάδες μηνύματα.

Το κεντρικό μήνυμα είναι το εξής:

Ο Σιωνιστικός τρόπος σκέψης και ζωής, εκ γένους Εβραϊκού και πλοκάμια σχεδόν σε όλες τις ανεπτυγμένες χώρες, οδηγεί αυτή τη στιγμή μέσω των Εγκλεισμένων (Englishmen) τα ανδρείκελα της Αμερικής εις μια ευρύτατη σύρραξη, η οποία τείνει να αποσταθεροποιήσει ολόκληρο τον πλανήτη.

Ας ξεκαθαρίσω όμως μια μικρή διαφορά. Δεν στοχεύω τον Ισραηλινό, διότι και ο ίδιος αποτελεί θύμα των Εβραίων (δύο έννοιες εντελώς διαφορετικές). Η απειλή δεν εντοπίζεται στους Εβραίους μόνον, αλλά γενικότερα στην Τουρανική-Μογγολική φυλή... απόγονοι των οποίων αποτελούν Αγγλοσάξωνες (Αλβιώνιοι), Αλβανοί, Βούλγαροι, Τούρκοι, Εβραίοι (όχι Ισραηλίτες), Μογγολογεννής Άραβες και η πλειοψηφία της κίτρινης φυλής (όσο γνωρίζω) κτλ.

Τώρα θα μου πείτε από που και ως που η κίτρινη φυλή;... Αρκεί να σας αναφέρω ότι η υπερστοά "HONG" της Σαγκάης κρατάει τα ινία αυτού του εξελισσόμενου 3ου Παγκοσμίου Πολέμου. Ο πόλεμος δεν γίνεται μόνον για το πετρέλαιο και πολλοί το γνωρίζουν αυτό... Είναι πολύ φθηνή δικαιολογία για το χάος που ξεσηκώνεται.

Στις ΗΠΑ έχει ξεκινήσει από το 1995 η εφαρμογή του BioChip στον στρατό και τελευταία, με την ονομασία Verichip διαδίδεται από κέντρα πώλησης και στον πληθυσμό.
Υπάρχουν μέχρι σήμερα στοιχεία που τεκμηριώνουν την πρόκληση των δύο προηγουμένων παγκοσμίων πολέμων από τη Σιών. Σας παραπέμπω στο site www.e-e-e.gr για τον λόγο ότι ο όγκος για την τεκμηρίωση είναι τεράστιος. Στον τομέα "ΕΛ-ΛΑΣ > Ο.Ε.Α. > Προς Πρεσβείες Γ' ΠΠ" υπάρχουν πολλά στοιχεία, έναντι άλλων.

Πολλά από αυτά τα έχω διασταυρώσει από διαφορετικές πηγές.

Όσο για την ιστορία περί της ΟΕΑ που εμφανίστηκε στο 3ο Μάτι, ο κ.Μ.Δασκαλάκης (γνωστός υψηλόβαθμος μασόνος) καλό θα ήταν να μιλήσει δια την απόπειρα δολοφονίας του κ.Ι. Καραγεωργίου (εκπροσώπου), προτού αρχίσει να παραφράζει.
Επίσης ο διαδικτυακός ιστός "Ε", έχει δεχτεί και ο ίδιος επιθέσεις... Γιατί άραγε; Ποιον ενοχλεί;

Φίλε Κέλσε, έχω έρθει αντιμέτωπος με Σιωνιστές και γνωρίζω τον τρόπο σκέψης τους... και χαίρει άκραν μισελληνισμού.
Τώρα, το αν σε θίγει, όπως φαίνεται, η συγκεκριμένη ιστορία, ίσως να εμπλέχθηκες με τον συγκεκριμένο ιστό δίχως να γνωρίζεις την πραγματική του ταυτότητα.

Να ξεκαθαρίσω ένα τελευταίο ακόμη...
Ο Σιωνισμός μπορεί να έχει προέλευση Εβραϊκή, αλλά πολλά μέλη του που έχουν ασπαστεί αυτόν τον τρόπο ζωής και ιδεολογίας, ανήκουν και σε άλλες εθνικότητες... συμπεριλαμβανομένης και της Ελληνικής.

Σχεδόν ολόκληρος ο πλανήτης "κράζει" για το θέμα... εσύ Κέλσε, γιατί θίγεσαι τόσο;

Εν τέλει, 5η φάλαγγα ονομάζεται το σύνολο των οργανισμών και εταιριών, κερδοσκοπικών & μη, οι οποίοι έχουν ως αποστολή την παραποίηση της ιστορίας και προβολή συγκεκριμένων ανθελληνικών συμφερόντων. Η πάγια τακτική τους είναι η μετάδοση ψευδών πληροφοριών ανάμεσα σε αληθείς, έως ότου οι ίδιες καταστούν από μια στιγμή και έπειτα ως επίσημες "αληθείς", ώστε με τη σειρά τους να δύνανται να επεκτείνουν και να δικαιολογήσουν την εισαγωγή μεγαλύτερων ψευδών.
Τρανό παράδειγμα αποτελεί η παραποίηση της ιστορίας μας, ακόμη και από "επίσημους" οργανισμούς. Χαρακτηριστικά σας αναφέρω ότι στο υπουργείο παιδείας, στην επιτροπή εκπαιδευτικής ύλης υπάρχουν τρεις Εβραίοι ως μόνιμα μέλη. Εβραίοι Σιωνιστές στην σύνταξη εκπαιδευτικής ύλης για τα Ελληνικά σχολεία!

Με βάση τα παραπάνω ακούμε καθημερινά τις απαιτήσεις Αλβανών, Τούρκων και Βουλγάρων (μέσω Βουλγαρίας και Σκοπίων)... Ποιοι νομίζετε φίλοι συνέλληνες ότι τους δίνουν το δικαίομα;
Σύντομα θα διαβάζουμε ιστορία και θα λέει ότι η Ελλάς (όπως κάποιοι επίτηδες και λανθασμένα την εκφράζουν ως Γραικομανές κράτος) αποτελεί πρώην Φέουδο της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας, το οποίο ξεσηκώθηκε λόγω οικονομικών συμφερόντων. Αυτό, μέχρι να μας αφανίσουν.

Μας αποχαυνώσανε φίλοι συνέλληνες;! Οι Αμερικάνοι αποτελούν το γιγαντιαίο πειραματόζωο κοινωνικής μηχανολογίας και βλέπετε τα αποτελέσματα... Μήπως "είμαστε όλοι Αμερικανοί"; (Κ. Μητσοτάκης, μετά τις "επιθέσεις" της 11ης Σεπτεμβρίου).

Για τα συμπεράσματά σας, φίλοι συνέλληνες, θα πρέπει να ψάξετε και μόνοι σας να οδηγηθείτε στο φως. Εγώ απλά κάνω τις πρώτες υποδείξεις.
Δεν είμαι προφήτης, ούτε Θεός... είμαι ένας Έλληνας που πονάει την πατρίδα του και ολόκληρο τον πλανήτη.

Εν τέλει και η λέξη Έλλην δεν δίδεται... κερδίζεται... και ένας ξένος μπορεί να είναι πολύ πιο Έλλην από έναν αυτόχθονα του κρατιδίου Ελλάς.
Και Έλλην είναι το άκρως αντίθετο του Σιωνιστής.

Οι αστρονόμοι συμπέραναν ότι η Σελήνη ΔΕΝ είναι φυσικός δορυφόρος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2003, 21:36:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ok. Ευχαριστώ για την απάντηση. Κατάλαβα.

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
konosk
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2003, 00:03:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους konosk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν πήγα στο site. Το μελέτησα...όχι όλο, αλλά δε νομίζω ότι χρειάζεται να μελετηθεί όλο προκειμένου να εξαχθούν κάποια καταρχήν συμπεράσματα. Δε θα αρκεστώ στο κατάλαβα του φίλου ananass, αν και νομίζω ότι τα λέει όλα. Θα ήθελα να πάω λίγο πιο κάτω.
Ο φίλος μας Έλλην συνειδητοποίησε έκπληκτος ότι η πυραμίδα στα λογότυπα του Εσωτερικά είναι δείγμα σιωνιστικής συνομωσίας. Λοιπόν, η πυραμίδα φίλε Έλλην δεν αποτελεί κτήμα καμίας οργάνωσης και πολύ περισσότερο του Σιωνισμού. Όπως δεν αποτελεί κτήμα ή έμβλημα καμίας οργάνωσης οποιοδήποτε σύμβολο. Συνεπώς, αν μη τι άλλο, δεν μπορείς να χαρακτηρίζεις έναν ολόκληρο δικτυακό τόπο για το τι πρεσβεύει. Και τον χαρακτηρίζεις, παρόλο που προσπαθείς να ισορροπήσεις τα πράγματα και να αποσύρεις τον χαρακτηρισμό σου.
Δεύτερον, τα τελευταία 20 χρόνια όψιμα οι Έλληνες άρχισαν να ασχολούνται μαζικά με τα αρχέτυπά τους και τον ελληνικό πολιτισμό. Κάτι τέτοιο βέβαια έχει τα θετικά και τα αρνητικά του για έναν λαό που προσπαθεί να αυτοπροσδιοριστεί μέσα στη δίνη των δρώμενων της παγκόμιας κοινωνικοπολιτικής σκηνής. Ωστόσο, κανείς δε δικαιολογείται να παρουσιάζεται ως εκ των υστέρων προφήτης και διδάσκαλος των ελληνικών αληθειών. Οι εξ αποκαλύψεως διδάσκαλοι μας τελείωσαν εδώ και πολύ καιρό, πολύ περισσότερο εκείνοι που στηρίζουν συνομωσιολογικές θεωρίες του τύπου «παγκόσμια συνομωσία του Σιωνισμού εναντίον της Ελλάδας». Τελικά, οποιαδήποτε πέτρα κι αν σηκώσεις, όλο Σιωνιστές ανακαλύπτεις σε αυτόν τον τόπο.
Τώρα οι μετριοπαθείς απόψεις του τύπου εγώ δεν μπορώ παρά να σας δείξω το δρόμο για να βρείτε μόνοι σας την αλήθεια μου μυρίζουν δασκαλίστικες. Ο τελευταίος που είπε κάτι τέτοιο ήταν ο Χριστός. Σιωνιστής κι αυτός κατά την άποψή σου; Μάλλον όχι, γιατί εδώ θα μας βάλει πιπέρι ο κος Μιχαλόπουλος με τους βαρύγδουπους τίτλους του, εκλεκτό μέλος του δικτυακού σας τόπου.
Εν πάση περιπτώσει είναι πολλοί εκείνοι που έχουν ταλαιπωρηθεί και έχουν κουραστεί αφάνταστα με τις καινοφανείς θεωρήσεις σας. Και όταν λέγω καινοφανείς γνωρίζω πολύ καλά τι εννοώ, καθώς έχω παρακολουθήσει εκ του σύνεγγυς, βήμα-βήμα, την ανάπτυξη αυτού του ρεύματος στον ελλαδικό χώρο τις τρεις περίπου τελευταίες δεκαετίες. Η μοναδική παρατήρηση που έχω να κάνω είναι ας σμμορφωθούμε στις υποδείξεις του ορθού λόγου και προπάντων της κοινής λογικής.
Ερώτηση: Πώς είστε τόσο σίγουρος Έλλην ότι δεν αποτελείτε κομμάτι μιας σιωνιστικής προπαγάνδας που προσπαθεί να αποπροσανατολίσει τους Έλληνες και να πλάσει νεομυθολογήματα στη σθυλλογική ψυχή των νεοελλήνων με τις ανάλογες καταστροφικές συνέπειες που μπορεί να έχει κάτι τέτοιο;

Ο Δικαιόπολις μαγειρεύει...αλλά ποιος σκότωσε τον Όμηρο τελικά;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛ-ΛΗΝ
Νέο Μέλος


19 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2003, 10:14:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΛ-ΛΗΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το να αναφέρω "ερευνήστε για να μάθετε", σημαίνει πως είστε άνθρωποι με ελεύθερο πνεύμα και ψυχή. Αν ήμουν δάσκαλος, θα προσπαθούσα να σας τα εφαρμόσω εις το νου σας με κάποιον τρόπο. Μου ζητήσατε να μιλήσω ξεκάθαρα και το έκανα πολύ γενικά.

Τώρα το ότι κρίνω περί των συμβόλων, παραμένω σε ότι ήδη ανέφερα. Και επαναλαμβάνω ότι δεν αναφέρομαι στα άτομα, αλλά καθαρά στον έλεγχο πίσω από τον διαδικτυακό τόπο.

Σιωνιστής εγώ; Είναι το καλύτερο πρωταπριλιάτικο αστείο που έχω ακούσει μέχρι στιγμής! Φίλε Konosk, ο Σιωνισμός ακολουθεί το δόγμα "πίστευε και μη ερεύνα"... εάν δεν κάνω λάθος, μίλησα για το άκρως αντίθετο. Έξυπνο να προσπαθήσεις να με κατατάξεις στην κατηγορία αυτών που μάχομαι εναντίον... αλλά άκαρπη.

Ο Χριστός ουδέποτε υπήρξε Σιωνιστής, αλλά αντιθέτως είχε επιθετικό χαρακτήρα έναντι των Εβραίων... και γι' αυτό τον δολοφόνησαν. Μην ξεχνάς ότι μέχρι και σήμερα τον μισούν αφάνταστα. Γιατί άραγε; Γιατί η Παλαιά Διαθήκη ήταν γεμάτη ανθελληνική προπαγάνδα και ειδικά στόχευε εις την γενοκτονία των Κρητών; Γιατί η γνωστή Βίβλος έχει υποστεί αμέτρητες παραποιήσεις, ανάλογα με τα Σιωνιστικά συμφέροντα κατά καιρούς; Αυτό έχει καταντήσει πια κοινό "μυστικό".
Γιατί έχουμε Εβραίο πρωθυπουργό εν ονόματει Ααρών Μαρντοκχάι Εβέρ ή Αβουρί; Γιατί υπάρχουν φωτογραφίες με τον Μητσοτάκη να φορά Εβραϊκό τελετουργικό καπελάκι σε συναγωγή; Γιατί η πολιτική ηγεσία του τόπου είναι μασόνοι και κρυπτοεβραίοι σιωνιστές, όπως και οι άλλοτε "εθνάρχες"; Εφόσον μας κυβερνά Εβραίος, γιατί δεν κυβερνά Έλληνας το Ισραήλ;!!!
Γιατί είμαστε η μοναδική χώρα στην Ευρώπη με τόσο υψηλά ποσοστά λαθρομετανάστευσης και παρόλες τις εκκλήσεις, η κυβέρνηση συνεχίζει να μας βομβαρδίζει με "πρόσφυγες";
Θα μου αναφέρεις ότι η Ελλάς βρίσκεται σε στρατηγικό σημείο... γιατί δεν φεύγουν προς το εσωτερικό της Ευρώπης ή να μείνουν στην Τουρκία; Μήπως για να μας κάνουν να αισθανόμαστε φυλακισμένοι στην ίδια μας τη χώρα; Οι Αλβανοί γεννοβολούνε μαζί με Βουλγάρους για να δημιουργήσουν θέμα μειωνότητας, συν το ότι έχουν αφεθεί ελεύθεροι οι απόφοιτοι των Αλβανικών φυλακών στη χώρα μας. Οι Τούρκοι πρόσφατα κάνουν προσπάθειες για αυτονομιστικό στη Θράκη, όσο κι εμείς να "γελάμε".

Μήπως φίλε konosk κρίνεις τα παραπάνω ως ανθελληνική προπαγάνδα; Η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι δεν έχεις αντιμετωπίσει τα παραπάνω με τη δέουσα προσοχή και αυτό ήρθα να κεντρίσω.

Όσο για τον φίλο Ανανά, δεν θα σχολιάσω τα λεγόμενα του, αν και είχα στο νου μου ένα αρχαίο ρητό!


Οι αστρονόμοι συμπέραναν ότι η Σελήνη ΔΕΝ είναι φυσικός δορυφόρος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2003, 10:42:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είχα ρωτήσει:
quote:
- Τι ακριβώς σημαίνει αυτό (5η φάλαγγα);;; Γιατί δεν μιλάς τουλάχιστον ΕΣΥ ξεκάθαρα, ώστε να μην έχουμε έναν "Δούρειο Ίππο" μέσα σε έναν άλλον "Δούρειο Ίππο", σαν τις ...μπάμπουσκες;;;


και απάντησες:
quote:
5η φάλαγγα ονομάζεται το σύνολο των οργανισμών και εταιριών, κερδοσκοπικών & μη, οι οποίοι έχουν ως αποστολή την παραποίηση της ιστορίας και προβολή συγκεκριμένων ανθελληνικών συμφερόντων. Η πάγια τακτική τους είναι η μετάδοση ψευδών πληροφοριών ανάμεσα σε αληθείς, έως ότου οι ίδιες καταστούν από μια στιγμή και έπειτα ως επίσημες "αληθείς", ώστε με τη σειρά τους να δύνανται να επεκτείνουν και να δικαιολογήσουν την εισαγωγή μεγαλύτερων ψευδών.
Τρανό παράδειγμα αποτελεί η παραποίηση της ιστορίας μας, ακόμη και από "επίσημους" οργανισμούς. Χαρακτηριστικά σας αναφέρω ότι στο υπουργείο παιδείας, στην επιτροπή εκπαιδευτικής ύλης υπάρχουν τρεις Εβραίοι ως μόνιμα μέλη. Εβραίοι Σιωνιστές στην σύνταξη εκπαιδευτικής ύλης για τα Ελληνικά σχολεία!


επίσης ρώτησα:
quote:
- ΠΟΥ αναφέρεται το συμπέρασμα ΠΟΙΩΝ επιστημόνων ότι η Σελήνη ΔΕΝ είναι φυσικός δορυφόρος;;;

και απαντάς σε ψηφιακή υπογραφή:
quote:
Οι αστρονόμοι συμπέραναν ότι η Σελήνη ΔΕΝ είναι φυσικός δορυφόρος...

Φυσικό δεν ήταν να σου πω;:
quote:
ok. Ευχαριστώ για την απάντηση. Κατάλαβα.


Και στο "Κατάλαβα", για να γίνω πιο σαφής, περικλείονται όλα όσα ο konosk αναφέρει, συν του ότι αναφέρεις (εσύ και άλλοι) πράγματα ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ σημαντικά, σοβαρά και ικανά να θίξουν θεσμούς, καταστάσεις, επιστήμες, πολιτικές, κοινωνίες και πρόσωπα, χωρίς να δίνεις ούτε ένα μικρό δείγμα της... έρευνάς σου, των στοιχείων απ'όπου τα αντλείς (ελπίζω να μην επικαλεστείς τον διαδικτυακό τόπο που προβάλεις)... Αυτού του είδους το... κήρυγμα, μόνο τέτοιου είδους αντιμετώπιση μπορεί να βρει... Και νομίζω πως ήμουν ΑΡΚΕΤΑ εγκρατής...

Ε, περιμένω το αρχαίο ρητό...

Ένα... κρυπτοσιωνιστικοσυνομωσιολογικό εβραϊκό φρούτο (φίλος και κατάσκοπος του esoterica, αδρά αμοιφθής από Kelso, thoth - συνάδελφος των konosk, ΕοΝ, drumx13, Ramoglou κ.α.)!

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΛ-ΛΗΝ
Νέο Μέλος


19 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2003, 17:22:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΛ-ΛΗΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ανανά,

Το ότι θίγουν πολλά και βαρυσήμαντα πράγματα, είναι αλήθεια. Αλλά ας εστιάσω πλέον στο θέμα της Σελήνης, που ανέφερα στην υπογραφή μου.


Το αίνιγμα της καταγωγής της Σελήνης. Οι τρεις θεωρίες που ίσχυαν μέχρι πρόσφατα καταρρίφθηκαν αφού:

α) Η Σελήνη δεν αποτελούσε ποτέ μέρος της Γης από το οποίο να αποσπάστηκε μετά την υποτιθέμενη σύγκρουση με κομήτη εφόσον δεν έχει την ίδια χημική σύσταση με τη Γη,

β) Η Σελήνη δεν σχηματίστηκε από το ίδιο σύννεφο σκόνης και αέριων που σχηματίστηκε η Γη, αφού επίσης δεν διαθέτει την ίδια χημική σύσταση εδάφους με τη Γη,

γ) Η Σελήνη δεν μπήκε σε τροχιά γύρω από τη Γη (θεωρία της ‘’προσέλκυσης‘’) αφού ένα τόσο μεγάλο σώμα είναι αδύνατον να μπει κάτω από φυσιολογικές συνθήκες σε τροχιά γύρω από έναν τόσο μικρό πλανήτη.


Επιπλέον:

Αποδεδειγμένη κενότητα του εσωτερικού της Σελήνης. Υπάρχει μεγάλη διάφορα πυκνότητας ανάμεσα στη Γη και τη Σελήνη (3,33 gr.: cmm³ για τη Σελήνη και 5,5 gr.: cmm³ για τη Γη).

Μετατοπισμένο κέντρο μάζας κατά 6,000 χλμ από το κέντρο όγκου, τείνοντας προς τη Γη.

Υπολογισμοί για την ύπαρξη εσωτερικού μεταλλικού περιβλήματος. Κάτω από τον εξωτερικό φλοιό υπάρχει εσωτερικός μεταλλικός φλοιός πάχους 32 χιλιόμετρων αποτελούμενος από οξείδιο του Τιτανίου, το ίδιο υλικό με το οποίο κατασκευάζονται τα διαστημικά σκάφη (ακόμη και τα γήινα).

Ενδείξεις για ενισχύσεις στην εξωτερική επιφάνεια και τις σκοτεινές περιοχές. Σύσταση τους είναι το τιτάνιο, ο σίδηρος και σπάνια μέταλλα.


Οι βασικοί υπολογισμοί των παραπάνω έγιναν μετά από γεωλογικές μελέτες των πετρωμάτων καθώς και από σεισμογράφους που έχουν τοποθετηθεί στις τελευταίες αποστολές του Απόλλων στη Σελήνη.

Όταν το διαστημόπλοιο Απόλλων 14 έριξε τον τρίτο όροφο του με ορμή στη Σεληνιακή επιφάνεια, η Σελήνη αντέδρασε σαν μια μεγάλη καμπάνα. Καταγράφτηκαν παλμικές δονήσεις διάρκειας τριών περίπου ωρών που έφτασαν σε βάθος 28-32 χιλιόμετρων. Όταν κατά την αναχώρηση του ίδιου διαστημόπλοιου από το Σεληνιακό έδαφος απερρίφθη η σεληνάκατος, προκλήθηκαν νέες δονήσεις που κράτησαν ενενήντα περίπου λεπτά.

Από άποψη βιολογική τίποτε δεν αποκλείει την ύπαρξη ζωντανών όντων στο εσωτερικό της Σεληνιακής σφαίρας. Η Σελήνη είναι ένας τόπος χωρίς ατμόσφαιρα, χωρίς άνεμους και διαβρωτικές δυνάμεις. Ωστόσο ικανότατοι παρατηρητές διαπίστωσαν σημαντικές αλλαγές πάνω στην επιφάνεια της. Παρατηρήθηκαν παράξενα αντικείμενα, (άνω των 700), παράξενες συσκευές σε σχήμα πυραμίδας η κώνου αλλά και ένας μυστηριώδης τετραγωνισμένος μονόλιθος. Ο Άρθουρ Κλαρκ τον παρουσίασε στην ταινία του ‘’Οδύσσεια του διαστήματος’’, στις πρώτες σκηνές. Παρατηρήθηκαν Φώτα και φωτεινά στίγματα. Εκτός από εμφανίσεις όμως υπάρχουν και εξαφανίσεις. Ο αστρονόμος Μάνταλερ παρατήρησε τέσσερα μεγάλα τείχη που δημιουργούσαν ένα αινιγματικό τετράγωνο. Μέσα σ’ αυτό υπήρχε ένας αινιγματικός σταυρός. Όλα αυτά εξαφανίστηκαν.

Επίσης πρόσφατα έγινε καταγραφή συννέφου να κινείται γύρω από το ουράνιο αυτό σώμα. Από τη στιγμή που δεν υπάρχει ατμόσφαιρα ή νερό,΄η δημιουργία συννέφου είναι από φυσικής άποψη αδύνατη.

Και εδώ να αναφέρω τα εύλογα ερωτήματα που είχαν δημιουργηθεί κατά καιρούς.

Γιατί η Σελήνη, που βρίσκεται τόσο κοντά μας, “παραμένει ένα από τα μεγαλύτερα αστρονομικά αινίγματα”, σύμφωνα με την ομολογία των επισήμων εκπροσώπων της ΝΑΣΑ;

• Γιατί διακεκριμένοι επιστήμονες ομολογούν πως αγνοούν την καταγωγή της Σελήνης; Ανάμεσα τους ένας φυσικός, τιμημένος με το βραβείο Νόμπελ, διακήρυξε: “καμία από τις εξηγήσεις που διαθέτουμε δεν είναι βάσιμη”.

• Γιατί ένας από τους ειδικούς της ΝΑΣΑ εξέφρασε την παρακάτω απίθανη διατύπωση: “Είναι πιο εύκολο ν’ αποδείξουμε την ανυπαρξία της Σελήνης παρά την ύπαρξη της!”

• Γιατί διακεκριμένοι επιστήμονες φτάνουν στο αστείο συμπέρασμα πως η Σελήνη δεν υπάρχει, εμπρός στην αδυναμία τους να εξηγήσουν την καταγωγή της;

• Γιατί διακεκριμένοι επιστήμονες χαρακτηρίζουν τη Σελήνη σαν μια “κοσμική ανωμαλία της φύσης”; Κατά τη γνώμη τους, βρίσκεται πολύ μακριά κι έχει πολύ μεγάλο μέγεθος για να είναι “φυσικός” δορυφόρος της Γης.

• Με βάση ποιες ενδείξεις αποκλείουν τη Σελήνη σαν φυσικό δορυφόρο της Γης ;

• Γιατί οι επιστήμονες αρνούνται να παραδεχθούν τη θεωρία της “προσέλκυσης” της Σελήνης από την έλξη της Γης ;

• Γιατί οι αστροφυσικοί υποστηρίζουν πως η Σελήνη δεν είναι δυνατό να μπήκε σε τροχιά γύρω από τη Γη, χάρη και μόνο στη δύναμη της έλξης του πλανήτη μας ;

• Γιατί η σχεδόν κυκλική τροχιά της Σελήνης αποτελεί μια προσθετή απόδειξη της “αφύσικης” παρουσίας της γύρω από τη Γη ;

• Γιατί διακεκριμένοι επιστήμονες διατυπώνουν την άποψη πως η Σελήνη μπήκε σε κυκλική τροχιά, χάρη στην επέμβαση μιας “άγνωστης” δύναμης; Ποια ήταν η δύναμη αυτή;

• Γιατί Σελήνη τοποθετήθηκε σε μια τέτοιο απόσταση από τη Γη, ώστε ο φωτεινός δίσκος της να είναι σε ίσο μέγεθος με το φωτεινό δίσκο του ήλιου; Πως είναι δυνατό να παρουσιάζει το φαινόμενο των εκλείψεων, μοναδικό στο ηλιακό μας σύστημα;

• Γιατί οι πρόσφατες γνώσεις της τοποθέτησης τεχνητών δορυφόρων σε τροχιά γύρω από τη Γη μας οδηγούν στο εκπληκτικό συμπέρασμα ότι και η Σελήνη κάποτε “τοποθετήθηκε” από λογικά όντα στη σημερινή της τροχιά;


Και επίσης να παραθέσω και τις επιπλέον ερωτήσεις:

• Γιατί η Σελήνη δείχνει πάντοτε την ίδια πλευρά της προς τη Γη, κάτι που αντιτίθεται με τους βαρυτικούς νόμους της φυσικής;

• Γιατί η "αποστολή" του διαστημοπλοίου Απόλλων στη σκοτεινή πλευρά της Σελήνης έγινε μέσα σε στούντιο; (Υπάρχουν πάρα πολλές φωτογραφίες που το αποδεικνύουν)

• Γιατί δορυφόρος της ΕΕ που εκτελούσε αποστολή να τεθεί σε τροχιά γύρω από τη Σελήνη προ ολίγων μηνών καταρρίφθηκε; (Η αποστολή θα επαναληφθεί και να δείτε που θα ξανακαταρριφθεί).

• Γιατί στα Αρχαία Ελληνικά κείμενα αναφέρονται από τον Πλάτωνα εποχές προ-Σελήνης και μετά-Σελήνης;

• Γιατί στον ίδιο συγγραφέα αναφέρεται η σκοτεινή πλευρά της Σελήνης ως μέρος με "μέγαρα και πολιτείες";

• Πώς ο αρχαίος συγγραφέας Λουκιανός φαντάστηκε και περιέγραψε διαπλανητικές μάχες μεταξύ συμμαχιών Κρόνου-Σελήνης με Δία-Πλούτωνα;

Αυτά τα ολίγα... και προς γνώσιν, το άλλο όνομα της Σελήνης είναι ΛΕΒΑΝ.

Τώρα, όσον αφορά τις εξελίξεις, από το 1995 παρουσιάστηκε και ένα νέο ενδιαφέρον στο προσκύνιο μετά τις αναφορές της NASA και την έπειτα ανακάλυψη του ερασιτέχνη αστρονόμου Paul Young για την ύπαρξη δεύτερου δορυφόρου πίσω από τη Σελήνη. Το μέγεθός του είναι ακόμη μεγαλύτερο και το υλικό του είναι μεταλλικό, αλλά με την ιδιόρυθμη ιδιότητα να μην διαθλά και να μην αντανακλά το φως. Γίνονται ακόμη κάποιες έρευνες από ορισμένους επιστήμονες για την περαιτέρω ανακάλυψη δεδομένων. Αυτός ο δεύτερος δορυφόρος ονομάζεται ΛΙΛΙΘ.

Η Εβραϊκή θρησκεία διδάσκει ότι ο Θεός Γιαχβέ (Ιεχωβάς) κατοικεί στη Σελήνη (Λεβάν)... κάτι που στην τελική όντως ισχύει. Η Ισλαμική θρησκεία, παράγωγο Μογγολοεβραϊκών ιερατείων διδάσκει ότι ο Αλλάχ ζει στο εσωτερικό της Γης. Εν μέρει αληθές... αλλά δεν μιλάμε για Θεϊκή οντότητα όμως. Η ύπαρξη της κοίλης Γης είναι γνωστή.
Ο πραγματικός Θεός δεν περιορίζεται σε χώρους... είναι το ΠΑΝ. Γιατί κάνουν αυτές τις αναφορές ωστόσο στους πιστούς τους;!

Θα μπορούσα να συνεχίσω, αλλά επιλέγω να κάνω μία παύση προς το παρόν.


__________

Edited by - ΕΛ-ΛΗΝ on 01/04/2003 17:24:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2003, 18:07:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΕΛ-ΛΗΝ έχει ανοιχτεί ειδικό τόπικ στην κατηγορία παράξενο με αφορμή την δηλωσή σου για την σελήνη.
Εκεί έχω απαντήσει σε μερικές από τις "ρητορικές" ερωτήσεις σου.
Θα μου έπαιρνε ώρες να γράψω και για τις υπόλοιπες. Λυπάμαι αλλά είμαι σε πολύ ζορισμένη φάση των σπουδών μου και δεν προλαβαινω να γράφω αλλά υπάρχουν λογικές απαντήσεις σε πολλά από τα ερωτηματά σου.


http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1113


"For the strength of the wolf is the pack
and the strength of the pack is the wolf"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
NOSTERDAME
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2003, 17:26:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NOSTERDAME  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΙΣ ΕΛΛΗΝ ΑΓΝΩΣΤΟ ΚΑΙ ΣΙΩΠΗΛΟ,
ΛΟΓΙΑ ΠΙΚΡΑ ΚΑΙ ΣΚΟΤΟΣ,
ΕΙΣ ΓΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙ ΠΟΥ ΠΟΝΑ,
ΚΑΙ ΒΑΝΔΑΛΟΙ ΣΑΠΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΠΝΟΗ ΤΗΣ.

ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΣΥ ΑΚΟΥΣΕ ΠΩΣ ΤΡΙΖΕΙ Η ΣΤΕΡΙΑ
ΠΩΣ ΑΙΜΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΑΙΩΝΕΣ ΒΓΑΖΕΙ...

ΘΑ ΕΡΘΟΥΜΕ ΞΑΝΑ,
ΚΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΘΑ ΒΓΟΥΝΕ ΟΙ ΚΡΑΥΓΕΣ,
ΘΝΗΤΟΙ ΚΑΙ ΘΕΟΙ...ΑΡΧΟΝΤΕΣ ΚΑΙ ΔΟΥΛΟΙ,
ΘΝΗΤΟΙ ΚΑΙ ΘΕΟΙ ΘΑ ΜΑΤΩΣΟΥΝ ΜΟΝΙΜΙΑΣ,
ΑΡΧΟΝΤΕΣ ΚΑΙ ΔΟΥΛΟΙ ΘΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΗΣ ΣΤΕΡΙΑΣ.

ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΤΟΥΣ ΘΑ ΓΕΝΝΗΘΟΥΝ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΗ ΑΥΓΗ ,
ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΤΟΛΗ ΘΑ ΒΟΥΤΗΞΟΥΝ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ,
ΤΑ ΒΛΕΜΑΤΑ ΤΟΥΣ ΠΟΝΑΝΕ ΣΑ ΝΕΟΓΝΟΥ ΑΦΗ,
ΕΝΑ ΦΙΛΙ ΠΙΚΡΟ ΖΗΤΑΝΕ,ΤΥΦΛΩΜΕΝΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ.

ΜΟΝΑΧΙΚΟΣ Ο ΗΛΙΟΣ ΑΠΟ ΨΗΛΑ ΜΑΣ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ,
ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ ΒΟΥΤΑΕΙ ΣΤΗ ΣΙΩΠΗ,
ΤΑ ΨΕΥΤΙΚΑ ΓΕΡΙΚΑ ΜΑΛΛΙΑ ΤΟΥ,
ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ,ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΤΗΝ ΑΥΓΗ.

ΣΤΟ ΣΑΛΠΙΣΜΑ ΤΗΣ ΓΗΣ ΠΟΥ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ,
Ο ΕΝΑΣ ΘΑ ΒΡΕΙ ΤΟΥΣ ΠΟΛΛΟΥΣ ,
Η ΜΑΝΑ ΘΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ
ΔΕΚΑ ΧΙΛΛΙΑΔΕΣ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΤΗΣ
ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΟΥΝ.

ΤΟ ΦΩΣ ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΝΥΧΤΑΣ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ,
ΑΝΑΔΕΥΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΓΗ ΟΛΟ ΤΟ ΚΑΚΟ,
ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΑΚΟΜΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΟΥΣΙΑΣΕΙ,
ΕΤΟΥΤΟΝ ΕΔΩ ΤΟΝ ΙΕΡΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΒΩΜΟ.


0111001001Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Casper9
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2003, 20:41:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Casper9  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οχι δεν ειμαστε οι εκλεκτοι του Θεου. Δεν είμαστε ανώτεροι απο τους υπολοιπους λαους της Γης.
Αλλα ειμαστε διαφορετικοί και έτσι ξεχωριστοί!
Ομως παντα ακόμη και στη ζωή μας. Στην καθημερίνη πραγματικότητα, δεν υπαρχουν εξυπνοι και λιγότερο εξυπνοι? Δεν υπάρχουν άνθρωποι που μπορούν να φτάσουν πολυ ψηλά και άλλοι που θα ειναι για πάντα στην μετριότητα?
Δείτε τους φίλους σας. Αυτούς που βρίσκονται διπλα σας! Και θα το δείτε. Είναι η πραγματικότητα.
¨αλλοι ειναι πιο έξυπνοι, αλλοι πιο σκληροί...
Και γιατί οι Ελληνες να μην ειναι διαφορετικοί απο όλους τους υπόλοιπους? Γιατί δεν το παραδέχεστε. Είναι τόσο δύσκολο?
Να πείτε οτι ο Ελληνικός Πολιτισμος είναι ίσως ο ανώτερος όλων! Γιατι?
Μηπως επειδη θα μας κατηγορισουν για εθνικισμο?
Μπορουν να μου πουν ολοι αυτοι που αμφιβαλουν ποιος πολιτισμός αλλος εχει τοσο μεγαλο πλουτο?
Και σε τόσους πολλους και διαφορετικούς τομείς?
Μαθηματικά, Φιλοσοφία, Αρχιτεκτονικη, Ζωγραφική, Ποίηση, Πολιτικη,Αστρονομία, Ιατρικη.Δημοκρατία.
Αριστοτελης, Πλατωνας, Ηροδοτος, Αλεξανδρος, Ιπποκρατης, Περικλης, Ομηρος, Σωκράτης.
Βρείτε μου σας παρακαλω τετοια ποικιλία σε οποιονδήποτε αλλο πολιτισμο!
ΚΑι οι Αρχαίοι ¨Ελληνες ειτε το θελουν ειτε οχι ειναι ξεχωριστοι και ο Πολιτισμός που ανέπτυξαν ένας απο τους πιο σημαντικούς της ανθρωπότητας.
Οι Ρωμαιοι και οι Βυζαντινοί εκει στηρίχθηκαν!
Ακόμη ομως και στην εποχη μας η αστρονομία η ιατρικη και τοσες άλλες επιστήμες στηρίζονται στους Αρχαίους ¨Ελληνες. ΝαιΑκόμη και σημερα.
Ας ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΉΣΟΥΝ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ το αρνούνται με αποδηξεις.
Βέβαια πολλοι θα με πουν φανατικο και εθνικιστη. ΔΕν με ενδιαφερει καθολου. Ασ εκθέσουν τις Απόψεις τους και εγω θα απαντησω καταλληλα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2003, 19:36:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα σε ολους,φιλε ΕΛ-ΛΗΝ,θα προσπαθησω να σου πω οσο πιο απλα μπορω ,ο δικτυακος τοπος που μας παραθετεις ειναι αρκετα καλος,ομως για να μην πολυλογω,θα σου πω ενα ονομα "κ.χρηστος"(ενας αξιολογος και πολυ μορφωμενος ελληνας),αν σου λεει κατι εχει καλως,αν οχι να σου πω πως ειναι ο ανθρωπος που μου μιλησε γι'αυτον τον δικτυακο τοπο,ειναι απο τους πρωτεργατες που εφεραν σε περας αυτον τον δικτυακο τοπο που μας παραθετεις.σε παρακαλω εκ μερους αυτου λοιπον του αξιολογου ανθρωπου και ολων εμας που σε διαβαζουμε ,μην προσπαθεις να κανεις αυτο που κανεις.ειπες την γνωμη σου που ειναι και σεβαστη,μας εδειξες αυτο που ηθελες,αλλα κατανταει αυτο που πας να κανεις (συγνωμη για την εκφραση) ,σαν να προσπαθεις να κανεις προσυλιτισμο.
φιλε ΕΛ-ΛΗΝ ,μην φοβασαι ,αντιμετωπισε τους φοβους σου,οι σιωνιστες θα ερθουν σε μια ευθεια ρηξη μαζι μας ,μα οταν θα ερθουν ,θα βρουν ολα,μα ολα τα παιδια που βρισκονται στο esoterica.gr μπροστα τους,φανταζουμε λιγοι,αλλα αυτο πιστευεις και εσυ.
με σεβασμο ,εκτιμηση και απεραντι αγαπη,ο φιλος σας μανος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

apatris
Νέο Μέλος

Greece
41 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2003, 01:08:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apatris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ όλους τους συνομηλητές του TOPIC.
Mπήκα λίγο αργά , αλλά είχα την ευκαιρία να μελετήσω λίγο τα όσα προηγήθηκαν.
Δέν παρατήρησα να έχει κανένας απο τους συμμετέχοντες κάποια ιδιαίτερη γνώση για το θέμα , και παρόλα αυτά βλέπω ότι πολύ εύκολα ακούγονται απόψεις όπως "η ψυχή δέν έχει φύλο ούτε ..." ή "το DNA αφορά μόνο το σώμα.."
Ένας μόνο έχει ολοκληρωμένη εικόνα του θέματος . Ο Συνομηλητής
ΕΛ-ΛΗΝ.
Οφείλω να παραδεχτώ την γνώση της αλήθειας που "κουβαλάει", και να τον συγχαρώ για το κουράγιο που δείχνει .

Πρίν απο κάποια χρόνια αποφάσισα να κλείδώσω στο συρτάρι τον Κρισναμούρτι το Ζέν και τον Καστανέντα , και να μελετήσω σοβαρά μερικά πράγματα ,Κυρίως την Ιστορία και την αρχαία γραμματεία.
Ψάξε-ψάξε , και σιγά σιγά , το πράγμα φώναζε απο μόνο του .
Δέν άργησα να "ανακαλύψω" και τις σχετικές πηγές για να ενημερωθώ
για τα εν λόγω θέματα. Αυτά ακριβώς τα θέματα που αναφέρει ο
ΕΛ-ΛΗΝ, ο οποίος μάλιστα είναι και πολύ "Φειδωλός" στις εκφράσεις του
και χειρίζεται το ζήτημα με την πρέπουσα οικονομία.
Καλαλήγοντας θέλω ξεκαθαρίσω την στάση μου πάνω στο TOPIC
Επειδή απο όσα παρακολούθησα οι απόψεις μου ταυτίζονται μ`αυτές του
ΕΛ-ΛΗΝ ,πλήν ελαχίστων που αφορούν μόνο την απόχρωση και όχι την ουσία,και εφόσον ο εν λόγω συνομιλητής μέ καλύπτει απόλυτα, θα συνεχίσω σαν παρατηρητής μέχρι να κρίνω εάν και πότε θα "επέμβω".
Δηλώνω παρών και εύχομαι στον ΕΛ-ΛΗΝ καλό κουράγιο.

cgΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mulder_Fox
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2003, 22:48:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mulder_Fox  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σε ολους.
Μολις γραφτηκα στο forum αυτο και θα ηθελα να εκθεσω τη γνωμη μου σχετικα με το θεμα που συζητατε. Ειμαι ανοιχτοσ βεβαια σε διορθωσεις και παρατηρησεις.
Καταρχην πιστευω οτι ναι, ειμαστε οι εκλεκτοι. Οχι οι εκλεκτοι του Θεου, αλλα οι εκλεκτοι αναμεσα στους ανθρωπους. Ο λογος που ειμαστε εμεις οι εκλεκτοι δεν πιστευω οτι οφειλεται στο κλιμα η σε αλλους παραγοντες του περιβαλλοντος αλλα σε "αυτον" που μας δημιουργησε. Καποιοι λενε οτι ο Θεος μας δημιουργησε. Δεν πιστευω αυτο. Δεν πιστευω σε ενα Θεο με λευκα μαλλια και μουσια, που επλασε τον Αδαμ και την Ευα. Αυτα δεν ειναι παρα η μυθολογια των Εβραιων και τιποτε αλλο.
Ομως καθε μυθος-εστω και εβραικος- κρυβει μια αληθεια. Γιατι το κειμενο της παλιας διαθηκης λεει "Ποιησωμεν ανθρωπω κατ' εικονα και καθ' ομοιωσιν" και οχι "ποιησω"? Γιατι χρησιμοποιει πληθυντικο? Γιατι δε φτιαχτηκαμε απο ενα "Θεο" αλλα απο πολλους. Και τι εννοει οταν λεει κατ'εικονα και καθ'ομοιωσιν? Εμενα προσωπικα μου ερχεται στο νου η ΚΛΩΝΟΠΟΙΗΣΗ. Σκεφτειτε το.
Οσο για το Θεο, τον αντιλαμβανομαι ως μια μορφη ενεργειας, και οχι με την ανθρωπινη μορφη που του προσδιδουν οι θρησκειες.
Ξεφυγα ομως απο το θεμα. Ειπα οτι πιστευω οτι ειμαστε οι εκλεκτοι. Θα πειτε , οπως καποιος σε προηγουμενο μηνυμα, οτι και ο Χιτλερ αυτο πιστευε και οδηγησε την ανθρωποτητα στον ολεθρο. Ομως... Ποιος ηταν ο Χιτλερ? Ηταν ο γιος ενος τελωνειακου απλα? Η κατι παραπανω. Θυμιζω οτι εχει εβραικη καταγωγη. Και εκτος αυτου, ποιος τον χρηματοδοτησε?? Οι ιδιοι οι Εβραιοι.
Θα πειτε ¨"μα ειναι δυνατον να δινουν οι Εβραοι λεφτα στο Χιτλερ για να σκοτωνει Εβραιους?" . Κι ομως... Ειναι... Κανεις επιφανης Εβραιος δε χαθηκε στα στρατοπεδα συγκεντρωσης. Η πιο σωστα, κανεις Σιωνιστης. Ομως εκατομμυρια αλλοι χαθηκαν. Γιατι? Για να κερδισουν τη συμπονια του κοσμου οι Εβραιοι, που τοσο "κακο" ονομα ειχαν τοτε. Συμπονια που εκμεταλλευτηκαν οι Σιωνιστες.
Μπορει καποιος να μου εξηγησει γιατι ολοι μα ολοι οι Αμερικανοι προεδροι εχουν βασιλικη καταγωγη?? Θα αναφερθω σε επομενο post για αυτο.
Για τους Ελληνες τωρα. Γιατι ο Κισσινγκερ ειπε οτι πρεπει να συντριβει ο ελληνικος πολιτισμος? Γιατι ακολουθωντας τισ αρχες που πριν αιωνες ειπαν οι Ελληνες φιλοσοφοι, μπορει να νικηθει ο καπιταλισμος και να επελθει η αναγεννηση του πολιτισμου. Αρα ειμαστε οι εκλεκτοι που πρεπει να βγαλουν τον κοσμο απο τη μιζερια του. Να χτυπησουμε τους Σιωνιστες αλυπητα, γιατι αυτοι ειναι υπευθυνοι πολλων κακων.
Εδω θα ηθελα να υπογραμμισω οτι αλλο ο απλος Εβραικος λαος και αλλο οι Σιωνιστες και τα πιονια τους. Θα συνεχισω σε επομενο post. Θα ηθελα να ακουσω αλλες γνωμες...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2003, 23:11:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
η πυλη ανοιξε,
μεσα μας καλεσε,
γνωση να λαβουμε,
με φως μας εντυσε,
ο χρονος κυλησε,
στην ωρα εγνεψε,
μια μεθη μας αφησε,
το εναυσμα εδωσε,
το φως μας χαρησε,
ελληνες μας βαφτησε.

δικο μου,με απεραντο σεβασμο και αγαπη ,ο φιλος σας μανος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΡΟΓΙΑΝ
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2004, 00:56:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΡΟΓΙΑΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΑΝ ΚΑΙ ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΣΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ,ΕΚΑΝΑ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΣΑΙΤ ΛΟΓΩ ΜΙΑΣ ΠΑΡΑΠΟΜΠΗΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΓΙΝΕ ΣΕ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΔΟΛΦΟ ΧΙΤΛΕΡ.ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΑΦΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΠΟΙΩΝ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΗΚΑ.ΕΧΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΝΙΩΘΕΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ.ΤΙ ΕΣΤΙ "ΕΘΝΟΣ".ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΝΑ ΑΝΗΚΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΤΟ ΤΑΔΕ ΕΘΝΟΣ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Konstantinos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
51 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 22:34:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Konstantinos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν έχω παρακολουθήσει καθόλου τα όσα έχουν γραφεί μέχρι αυτή τη στιγμή λόγο περιορισμενού χρόνου. Απλά θα ήθελα να εκφράσω την προσωπική μου άποψη πάνω στο θέμα <<Ελληνες.Ο εκλεκτος λαος>>. Το να πιστεύει κάποιος ότι ο λαός του είναι εκλεκτός είναι καθαρά ρατσιστικό. Συμφωνα με τα ολίγα που έτυχε να γνωρίζω η εν λόγω ιδέα έκανε την εμφάνιση της αρχικά στο λαό του Ισραήλ ο οποίος θεωρούσε πως ήταν ο εκλεκτός λαός του θεού. Αργότερα οι Χριστιανοί ως συνεχιστές έτυχε να συνεχίσουν την εν λόγω παράδοση. Όμως επειδή πολλοί Χριστιανοί ήταν ελληνικής καταγωγής, αλλά και επειδή υπήρχε η αρχαία παράδοση, η οποία έδωσε τα φώτα του πολιτισμού. Έτσι επικράτησε η αντίληψη ότι οι Έλληνες είμαστε εκλεκτός λαός. Παρόλα αυτά κανείς απο τους προγόνους μας δεν θεωρούσε τον εαυτό του εκλεκτό η καλύτερο από τους άλλους, πράγμα που δείχνει ότι αυτή η αντίληψη είναι προϊόν των νεότερων χρόνων και πιθανότατα έχει κάποια σχέση με την άσχημη κατάσταση που επικρατεί στην Ελλάδα, γιατί είναι μια ελπίδα, που κάνει τους ανθρώπους να πιστεύουν πως κάτι θα αλλάξει. Οι Έλληνες δεν είναι εκλέκτος λαός... δεν υπάρχουν εκλεκτοι λαοί. Στο κάτω κάτω αν θέλουμε να είμαστε διαφορέτικοι από τους άλλους ας το δείξουμε με εργά που θα μας κάνουμε πραγματικά διαφορετικούς κι όχι με ρατσιστικές αντιλήψεις. Αυτά είναι όσα είχα να πω, αν καπού είπα κατί λάθος ας μου το υποδείξετε. Ευχαριστώ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2004, 07:24:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΑΡΗΓΑΓΑΝ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΣΚΕΨΗ,ΤΗΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΙΔΕΑ,ΤΗΝ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ,ΤΟ ΘΕΑΤΡΟ,ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΑΛΛΟΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΡΕΤΗ ΟΙ ΤΡΙΓΥΡΩ ΛΑΟΙ (ΜΕ ΛΙΓΟΣΤΕΣ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ) ΗΤΑΝ ..ΑΛΛΟΥ..

ΟΠΟΤΕ ΚΑΠΟΥ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ ΝΑ ΕΝΙΩΘΑΝ (ΑΝ ΕΝΙΩΘΑΝ..) ΚΑΠΟΙΑ ΑΝΩΤΕΡΟΤΗΤΑ..

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Φαέθων
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2004, 22:02:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Φαέθων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τώρα, όσον αφορά τις εξελίξεις, από το 1995 παρουσιάστηκε και ένα νέο ενδιαφέρον στο προσκύνιο μετά τις αναφορές της NASA και την έπειτα ανακάλυψη του ερασιτέχνη αστρονόμου Paul Young για την ύπαρξη δεύτερου δορυφόρου πίσω από τη Σελήνη. Το μέγεθός του είναι ακόμη μεγαλύτερο και το υλικό του είναι μεταλλικό, αλλά με την ιδιόρυθμη ιδιότητα να μην διαθλά και να μην αντανακλά το φως. Γίνονται ακόμη κάποιες έρευνες από ορισμένους επιστήμονες για την περαιτέρω ανακάλυψη δεδομένων. Αυτός ο δεύτερος δορυφόρος ονομάζεται ΛΙΛΙΘ.


Μήπως μπορείς φίλε τουρκόσπορε (τουτέστιν ΝεοΈλλην ή Έλλην όπως αυτοαποκαλήτο ο χρήστης) να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες για τα λεγόμενά σου; Κάποια πηγή που μπορούμε να κοιτάξουμε ίσως;

Σ'ευχαριστώ (εσένα ή όποιον απαντήσει) εκ των προτέρων

___________________________________________________________
Επεμβάσεις από Admin λόγω ανάρμοστων και "εμπρηστικών"
εκφράσεων, ασυμβίβαστων με τους κανονισμούς λειτουργίας και
τις σκοπιμότητες αυτού του χώρου!

___________________________________________________________Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy