ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Καινή Διαθήκη και επίμαχα εδάφια;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 16
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 00:58:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην κάθεσαι πολύ ώρα στον ήλιο.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 01:13:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ αγαπητή μου Όστρια,
Προσπαθώ να απαντώ στα δικά σας δήθεν ερωτήματα. Το θέμα είναι όμως ότι εσείς δεν δέχεστε τις απαντησεις μου ως συμφέρουσες διότι αρνείστε να τις καταλάβετε. Ελπίζω το Άγιο Πνεύμα να σας φωτίσει και κάποια στιγμή να ανοιχθούν τα μάτια σας. Δεν πειράζει όμως, δεν είναι αυτό το θέμα μας τώρα.

Φυσικά δεν μου έχετε απαντήσει σε όλα τα ερωτήματα που σας έχω κατά καιρούς βάλει, αλλά δεν πειράζει (γνωρίζεις εσύ Όστρια, κάτι με Ιούδα, κάτι με άσωτο υιό, ..... )

Αν αφήσουμε κατά μέρος το τι εμείς οι αμαρτωλοί Χριστιανοί δεν κάνουμε, εδώ τίθεται το εύλογο ερώτημα: πώς είναι δυνατόν ο «μισαλόδοξος Χριστός», όπως εσείς τον παρουσιάζετε, να προτρέπει τους μαθητές του και τον κόσμο να προβεί σε τέτοιες αγαθές πράξεις;

Δεν είναι λίγο παράλογο;;;

Θα ήθελα όμως να επιμείνεις λιγο στην ερμηνεία σου διότι δεν ρώτησα αν εμείς οι Χριστιανοί πράττουμε τα όσα μας προτρέπει ο Λόγος Του, άλλωστε θα κριθούμε και εμείς, και ούτε αυτό που απαντάς μπορώ να το θεωρήσω ερμηνεία διότι έχω ακόμη απορίες, π.χ.

quote:
38-39. Ο Ιησούς εδώ λέει να μην ζητάς εκδίκηση αλλά να φανείς υπεράνω του αντιπάλου σου. (το κρατάτε;)

Πού και πότε να μην ζητώ εκδίκηση; Τι εννοείς να φανώ υπεράνω του αντιπάλου μου και πώς;;
Αφού μου απαντήσεις σε αυτά, τότε θα σε ρωτήσω και τις υπόλοιπες απαντήσεις που μου έδωσες, μπας και καταφέρω και τα κατανοήσω επιτέλους τα εδάφια αυτά.

*****Και κάτι άλλο, ποιοι είστε ΕΣΕΙΣ;;;;

*****Βέβαια εγώ περιμένω και την ερμηνεία του Αίολου.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 01:16:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μην κάθεσαι πολύ ώρα στον ήλιο.

macedon


Κάτι ξέρεις και το λες ε;;;;
Ευχαριστώ, θα προσέχω.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 03:57:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Ψηλέ πολλά ερωτήματα έχουν μπει και από τις δύο πλευρές και δεν έχουν απαντηθεί. (ελπίζω να το παραδεχτείς αυτό)

Εμείς, είμαστε αυτοί που ζητάμε την απάντηση εδώ. Ο Αίολος, εγώ, ο μακεδόνας. Δεν είμαστε ομάδα, ούτε καν γνωριζόμαστε. Οπότε μην τρομάζεις.


quote:
Αν αφήσουμε κατά μέρος το τι εμείς οι αμαρτωλοί Χριστιανοί δεν κάνουμε, εδώ τίθεται το εύλογο ερώτημα: πώς είναι δυνατόν ο «μισαλόδοξος Χριστός», όπως εσείς τον παρουσιάζετε, να προτρέπει τους μαθητές του και τον κόσμο να προβεί σε τέτοιες αγαθές πράξεις;
Δεν είναι λίγο παράλογο;;;

Μα δεν παρουσιάζουμε εμείς κανέναν "μισαλόδοξο Χριστό". Πες μου εσύ από αυτά τα εδάφια τι νομίζεις ότι προτρέπει τους μαθητές του και τον κόσμο να κάνουν; Εγώ δεν έχω καταλάβει γιατί λέγονται όλα αυτά.
Και μένα μου φαίνονται παράλογα γι αυτό και ρωτάω πώς τα ερμηνεύεις εσύ.


quote:
Θα ήθελα όμως να επιμείνεις λιγο στην ερμηνεία σου διότι δεν ρώτησα αν εμείς οι Χριστιανοί πράττουμε τα όσα μας προτρέπει ο Λόγος Του, άλλωστε θα κριθούμε και εμείς, και ούτε αυτό που απαντάς μπορώ να το θεωρήσω ερμηνεία διότι έχω ακόμη απορίες, π.χ.


quote:
38-39. Ο Ιησούς εδώ λέει να μην ζητάς εκδίκηση αλλά να φανείς υπεράνω του αντιπάλου σου. (το κρατάτε;)


Πού και πότε να μην ζητώ εκδίκηση; Τι εννοείς να φανώ υπεράνω του αντιπάλου μου και πώς;;
Αφού μου απαντήσεις σε αυτά, τότε θα σε ρωτήσω και τις υπόλοιπες απαντήσεις που μου έδωσες, μπας και καταφέρω και τα κατανοήσω επιτέλους τα εδάφια αυτά.



Λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο. Να ρωτήσεις έναν ερμηνευτή της ΚΔ για να σου πει τι ακριβώς μπορεί να σημαίνει. Εγώ αυτά καταλαβαίνω, αυτά λέω.

Απλά λέω, ότι αυτές οι προτροπές παρόλο που ακούγονται καλές, δεν είναι εύκολο για οποιονδήποτε άνθρωπο να τις ακολουθήσει, οπότε έτσι όπως τις βλέπω εγώ, είναι δώρον άδωρον.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 06:20:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια απορία (δεν θα απαντηθεί κι αυτή, αλλά λέμε τώρα, κουβέντα να κάνουμε).

Ο Ιούδας τελικά κρεμάστηκε αφού επέστρεψε τα χρήματα στο Ναό. Οι ιερείς πήραν τα χρήματα και μ'αυτά αγόρασαν τον αγρό του Κεραμέως, για να θάβονται οι ξένοι. Αυτός ο αγρός (το νεκροταφείο) ονομάστηκε "αγρός αίματος". (Ματθ. 27:3-8)

Στις πράξεις όμως διαβάζουμε ότι με τα χρήματα αυτά, ο Ιούδας αγόρασε ένα χωράφι, στο οποίο μια μέρα έπεσε με αποτέλεσμα να χτυπήσει κάπου και να τραυματιστεί θανάσιμα στην κοιλιά, καθώς βγήκαν τα σπλάχνα του έξω. Αυτό το χωράφι λοιπόν ονομάστηκε "αγρός αίματος". (Πράξ. 1:18-19)

Οι ερωτήσεις μου:
1. Τελικά τα χρήματα ο Ιούδας τα επέστρεψε; Αν ναι, γιατί στις πράξεις αναφέρεται ότι μ'αυτά αγόρασε χωράφι; Αν όχι, γιατί στο ευαγγέλιο αναφέρεται ότι τα επέστρεψε;

2. Τελικά πώς πέθανε ο Ιούδας; Κρεμάστηκε; Είχε ατύχημα στο χωράφι του; Τον λιθοβόλησαν; Τον τουφέκισαν;

Ψηλέ, ακόμα μια ερώτηση που δεν θα απαντηθεί πειστικά

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Athinais
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 11:17:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Athinais  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κατ' αρχήν, το "δεν μπορεί" δεν είναι επιχείρημα που μπορεί να ληφθεί σοβαρά. Ετσι δεν είναι;
Βεβαίως μπορεί να λέει ''μισήστε την οικογένειά σας'', διότι αυτό "προτρέπει να αγαπήσουμε τον πλησίον μας όπως τον εαυτό μας" δεν το αναιρεί.
Δηλαδή λέει ν' αγαπάμε(*) τον πλησίον μας ως εαυτόν, αλλά ΠΟΥΘΕΝΑ δεν λέει ν' αγαπάμε τον εαυτό μας.
Το αντίθετο μάλιστα!
Κοίτα: "ο ΜΙΣΩΝ την ψυχήν
αυτού εν τω κόσμω τούτω, εις ζωήν αιώνιον φυλάξει αυτήν."


Ειλικρινά τώρα, δεν αναιρεί το μίσος για την οικογένεια την αγάπη για τον πλησίον; Και η οικογένεια δεν είναι οι πλησίον μας;

Το ''ως εαυτόν'' πώς το μεταφράζεις; Εγώ ''όπως τον εαυτό σου'' και κάπου αλλού λέει ''να μην κάνετε ό,τι δεν θέλετε να σας κάνουν''. Δεν είναι αυτό αγάπη για τον εαυτό μας;

Στο παράθεμα που δίνεις νομίζω ότι ερμηνεύεται με τον τρόπο που ανέφερα και για την οικογένεια. Φαίνεται ότι μισείς την ψυχή σου με τον τρόπο ζωής που διαλέγεις και είναι αντίθετος με τον τρόπο ζωής του περίγυρού σου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 12:05:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Όστρια,
Δεν τρομάζω, αν είχα τρομάξει, τώρα δεν θα ήμουν ακόμη εδώ να συζητάμε.

Απαντήσεις, από την πλευρά των Χριστιανών έχουν δοθεί.
Είστε εσείς, τα άτομα που εσύ ανέφερες, που δεν τις δέχεστε, διότι τις θεωρείτε αυθαίρετες και τα λοιπά.
Άσχετα λοιπόν με το αν τις δέχεστε ή όχι, η Πίστη μας έχει χτιστεί πάνω σ΄ αυτές.
Θα μπορούσα να σου παραθέσω ένα κάρο πατερικών κειμένων όπου αναλύεται το πώς πρέπει να ζει ένας Χριστιανός, σύμφωνα πάντα με το Λόγο του Θεού.
Το ξέρω όμως πως δεν είναι αυτή η ανησυχία σου-σας, διότι αν ήταν πράγματι, τα βιβλία αυτά κυκλοφορούν ελεύθερα και θα μπορούσατε να πάρετε ένα και να ενημερωθείτε.

Αρκείστε να πιάνεστε από τα "αμφισβητήσιμα" σημεία (σε προηγούμενο μήνυμά μου ανέφερα κάποιους από τους πιθανούς λόγους για τους οποίους υπάρχουν διαφορές κατά τη διήγηση των γεγονότων) και να δίνετε τις δικές σας ερμηνείες, αλλά και να ζητάτε δήθεν ερμηνεία από τους Χριστιανούς συμμετέχοντες σ’ αυτό το φόρουμ, ελπίζοντας πως έτσι θα τους στριμώξετε.

Το αν παρουσιάζετε ή όχι έναν Χριστό μισαλλόδοξο, είναι πανεύκολο στον απλό αναγνώστη των μηνυμάτων σας να το καταλάβει. Δεν θέλει και ιδιαίτερες ικανότητες.
Όσον αφορά την ερμηνεία των εδαφίων που παρέθεσα, μπορείς να τα ερμηνεύσεις είτε με απλό τρόπο, είτε αναλύοντας περισσότερο.
Το σημαντικό είναι να δεις τι ζητά ο Χριστός από εμάς. Ο Λόγος Του, έφερε αναστάτωση στον τότε κόσμο, αλλά και σήμερα συνεχίζει να αποτελεί Φως στις σκοτεινές ημέρες που διανύουμε ως κοινωνία. Γι’ αυτό άλλωστε και δεν είναι αρεστός και πολεμιέται.

Ο απλός άνθρωπος, γνωρίζει αυτό σήμερα:
«Μην κάνεις στον συνάνθρωπό σου αυτό που δεν θα ήθελες και αυτός να σου κάνει.»

Ο Λόγος όμως λέει:
12 Λοιπόν πάντα όσα αν θέλητε να κάμνωσιν εις εσάς οι άνθρωποι, ούτω και σεις κάμνετε εις αυτούς

Συνειδητοποιείς τη διαφορά; Υπάρχει τεράστια διαφορά μεταξύ της μιας και της άλλης προτροπής.
Η πρώτη δεν απαιτεί επιπλέον προσπάθεια από κανένα (βέβαια αποδεκτή και αυτή). Μας λέει πως πρέπει να αποφεύγουμε να πράττουμε το κακό για να μην μας το πράττουν. Δηλαδή, τα δικά μου δικά μου και τα δικά σου δικά σου.

Η προτροπή του Λόγου όμως, παρακινεί τον άνθρωπο να πράξει το καλό και όχι να μένει απλά αμέτοχος. Είναι η διδασκαλία του αγαθού. Θα μπορούσαμε να αναπτύξουμε πλήθος απόψεων επ’ αυτού.
Ο Λόγος, φέρνει επανάσταση στις σχέσεις των ανθρώπων.

quote:
Απλά λέω, ότι αυτές οι προτροπές παρόλο που ακούγονται καλές, δεν είναι εύκολο για οποιονδήποτε άνθρωπο να τις ακολουθήσει, οπότε έτσι όπως τις βλέπω εγώ, είναι δώρον άδωρον.

Συμφωνώ πως δεν είναι εύκολο να τα κάνεις πράξη στη ζωή σου. Όχι όμως ακατόρθωτο. Ο Χριστός δεν σου ζητά, από τη μία μέρα στην άλλη, να γίνεις Άγιος. Σου ζητά να αγωνιστείς, να πολεμήσεις τα πάθη και να καλλιεργήσεις μέσα σου το αγαθό. Η γήινη ζωή του και ο Λόγος Του μας δείχνουν το δρόμο.
Χρειάζεται αγώνας. Για να καταφέρουμε οτιδήποτε πράγμα στη ζωή μας, πρέπει να αγωνιστούμε.
Όσον αφορά την αναφορά σου στο «δώρον άδωρον» το αφήνω ασχολίαστο διότι θα ξεφύγουμε από το θέμα μας.


Αν πράγματι θες να καταλάβεις αυτά που είναι γραμμένα στην ΚΔ, όσα δεν καταλαβαίνεις, εύχομαι μια μέρα να σου δοθεί η ευκαιρία να γίνει στη ζωή σου. Αυτό που θα σου έλεγα μόνο είναι, να κοιτάξεις μήπως ο λόγος της αδυναμίας αυτής βρίσκεται μέσα σου.
******Εγώ ελπίζω και επιμένω να περιμένω ανάλυση των εδαφίων που παρέθεσα, εκτός κι αν δεν είναι αυτός ο πραγματικός σκοπός μας στην παρούσα συζήτηση.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xrysa21
Νέο Μέλος

Greece
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 12:39:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xrysa21  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ

xrysa21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xrysa21
Νέο Μέλος

Greece
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 12:43:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xrysa21  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΕΝ ΜΙΛΑΤΕ?

xrysa21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amenti
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 12:46:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amenti  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
και να ζητάτε δήθεν ερμηνεία από τους Χριστιανούς συμμετέχοντες σ’ αυτό το φόρουμ, ελπίζοντας πως έτσι θα τους στριμώξετε.

Ποιός το ξεκίνησε αυτό το θέμα τελικά;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 13:08:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
και να ζητάτε δήθεν ερμηνεία από τους Χριστιανούς συμμετέχοντες σ’ αυτό το φόρουμ, ελπίζοντας πως έτσι θα τους στριμώξετε.
--------------------------------------------------------------------------------


Ποιός το ξεκίνησε αυτό το θέμα τελικά;


Δηλαδή, τι θες να πεις;;

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 13:21:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ποιός το ξεκίνησε αυτό το θέμα τελικά;

Ελα ντε!


Αγαπητέ Ψηλέ, τελικά μπορείς ή δεν μπορείς να ερμηνεύσεις τα εδάφια που έφερε ο Αίολος προς συζήτηση (βάλε και τα δικά μου τα τελευταία για να συνεχίσουμε με τα ερωτήματα του μακεδόνα); Τα υπόλοιπα είναι άλλα λόγια να αγαπιώμαστε!

Η Athinais τουλάχιστον έδωσε την δική της εκδοχή. Δεν με βρίσκει απολύτως σύμφωνη (εμένα μου δίνει την εντύπωση ότι οικογένεια αναφέρει τους "εν Χριστώ αδερφούς" και όχι την πραγματική οικογένεια του καθενός), αλλά τουλάχιστον έδωσε μία απάντηση.


quote:
Αρκείστε να πιάνεστε από τα "αμφισβητήσιμα" σημεία (σε προηγούμενο μήνυμά μου ανέφερα κάποιους από τους πιθανούς λόγους για τους οποίους υπάρχουν διαφορές κατά τη διήγηση των γεγονότων) και να δίνετε τις δικές σας ερμηνείες, αλλά και να ζητάτε δήθεν ερμηνεία από τους Χριστιανούς συμμετέχοντες σ’ αυτό το φόρουμ, ελπίζοντας πως έτσι θα τους στριμώξετε.

Μα τα αμφισβητήσιμα σημεία έχουν ενδιαφέρον. Τα ερωτήματά σου όπως είδες έχουν πιό απλή και γενικώς παραδεκτή ερμηνεία, επειδή έστω ότι ο καθένας τα ερμηνεύει είτε πιό βαθιά είτε πιό επιφανειακά, το νόημα τους δεν αλλάζει πολύ. Εξ άλλου εδώ δεν κάνουμε κατήχηση περί του "αγαθού λόγου".

Η απάντηση που είχες δώσει παραπάνω (αν δεν κάνω λάθος) είναι η εξής:

quote:
Ποιο είναι το κύριο γεγονός που περιγράφεται μέσα στις 4 αυτές διηγήσεις;
Μήπως δεν είναι το ίδιο;;

Γιατί κολλάτε στον τρόπο διήγησης και όχι στο ζουμί.
Είναι αυτό που λέμε ότι κοιτάμε το δάχτυλο και αδιαφορούμε για το φεγγάρι που μας δείχνει το δάχτυλο.

Αφού το ξέρουμε ότι τα ευαγγέλια γράφτηκαν και αντιγράφτηκαν πολλές φορές μέχρι να φτάσουν έως σήμερα σε εμάς.

Έφτανε μόνο να υπάρχει, π.χ., λιγοστό φως στο χώρο όπου γινόταν η αντιγραφή και να ξεφύγει μια λέξη ή ακόμη και μια ολόκληρη φράση ή παράγραφος. Το undo δεν είχε ανακαλυφθεί ακόμη.


Νομίζεις ότι αυτή η απάντηση δικαιολογεί όσα γράφονται στα κομμάτια που έφερε ο Αίολος προς συζήτηση;


Καλημέρα χρύσα


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xrysa21
Νέο Μέλος

Greece
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 14:07:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xrysa21  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
TI KANETE?

xrysa21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 14:10:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

Διευκρίνησέ μου κάτι φίλε μου.
Θέλεις μετάφραση ή ερμηνία, για τα αποσπάσματα που παρέθεσες;

Αν Θέλεις μετάφραση, πολύ ευχαρίστως.
Αν θέλεις ερμηνία, πίστεψέ με, δεν το θέλεις!

Ostria

Καλοοοοο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 14:29:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Athinais

quote:

Ειλικρινά τώρα, δεν αναιρεί το μίσος για την οικογένεια την αγάπη για τον πλησίον; Και η οικογένεια δεν είναι οι πλησίον μας;

Το ''ως εαυτόν'' πώς το μεταφράζεις; Εγώ ''όπως τον εαυτό σου'' και κάπου αλλού λέει ''να μην κάνετε ό,τι δεν θέλετε να σας κάνουν''. Δεν είναι αυτό αγάπη για τον εαυτό μας;

Στο παράθεμα που δίνεις νομίζω ότι ερμηνεύεται με τον τρόπο που ανέφερα και για την οικογένεια. Φαίνεται ότι μισείς την ψυχή σου με τον τρόπο ζωής που διαλέγεις και είναι αντίθετος με τον τρόπο ζωής του περίγυρού σου.


Λέει ν' αγαπάς τον πλησίον σου ΩΣ ΕΑΥΤΟΝ.
Και τον εαυτό σου, σου λέει τι να τον κάνεις ΕΔΩ: "ο φιλών την ψυχήν αυτού απολέση αυτήν, και ο ΜΙΣΩΝ την ψυχήν
αυτού εν τω κόσμω τούτω, εις ζωήν αιώνιον φυλάξει αυτήν."

"Και η οικογένεια δεν είναι οι πλησίον μας;"

Γι αυτούς λέει ΕΔΩ: "και εχθροί του ανθρώπου οι οικιακοί αυτού"...
...κι ΕΔΩ:"εί τις έρχεται προς με και ου ΜΙΣΕΙ τον πατέρα εαυτού
και την μητέρα και την γυναίκα και τα τέκνα και τους αδελφούς"...
...κι ΕΔΩ: "Παραδώσει δε αδελφός αδελφόν εις θάνατον και πατήρ τέκνον, και επαναστήσονται τέκνα επί γονείς και θανατώσουσιν αυτούς.".
Μπορείς να μου υποδείξεις κάποια εδάφια, περί του αντιθέτου;

...και δεν μισώ την ψυχή μου.
Γι αυτό δεν είμαι χριστιανός...
...κοίτα!: "ο φιλών την ψυχήν αυτού απολέση αυτήν, και ο ΜΙΣΩΝ την ψυχήν
αυτού εν τω κόσμω τούτω, εις ζωήν αιώνιον φυλάξει αυτήν."


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 14:36:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Athnais

...και δεν μου απάντησες σ' αυτό, ακόμα...

"Αν δεχθώ ότι με τα ανωτέρω δεν εννοεί αυτά που λέει, αλλά εννοεί κάτι άλλο, τότε προκύπτει η εξής ερώτηση:
Εάν ήθελε να εννοήσει αυτά ακριβώς που γράφει, πως θα έπρεπε να διατυπωθεί, για να σου γίνει σαφές, ότι εννοεί αυτά που λέει;"

;;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 14:41:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

TI KANETE?

xrysa21


Ευδαιμονούμε καλή μου!
Εσύ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xrysa21
Νέο Μέλος

Greece
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 14:53:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xrysa21  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΙ ΜΕΙΣ ΤΟ ΙΔΙΟ!

xrysa21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 15:20:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγγνώμη Ψηλέ μου, αλλά δεν κρατήθηκα.
Τα τονισμένα γράμματα είναι η ερμηνία μου.

"Ματθαίος 5
38 "Ηκούσατε ότι ερρέθη, Οφθαλμόν αντί οφθαλμού και οδόντα αντί οδόντος.
Ακούσατε να λένε, να κάνεις ότι σου κάνουν...
39 Εγώ όμως σας λέγω να μη αντισταθήτε προς τον πονηρόν· αλλ' όστις σε ραπίση εις την δεξιάν σου σιαγόνα, στρέψον εις αυτόν και την άλλην·
...εγώ όμως σας λέγω να μην κάνετε τίποτα και να γονατίζετε αυτοβούλως...
40 και εις τον θέλοντα να κριθή μετά σου και να λάβη τον χιτώνα σου, άφες εις αυτόν και το ιμάτιον·
...και σε όποιον σου ζητήσει τον χιτώνα σου, δώς του και το βρακί...
41 και αν σε αγγαρεύση τις μίλιον εν, ύπαγε μετ' αυτού δύο.
...και αν κάποιος σε φορτώσει για "μίλιον εν", τράβα τον μαζί σου για άλλο ένα(!)...
42 Εις τον ζητούντα παρά σου δίδε και τον θέλοντα να δανεισθή από σου μη αποστραφής.
...εις τον ζητούντα παρά σου δίδε, και δεν θα σου ζητήσει δανεικά κανένας...
43 Ηκούσατε ότι ερρέθη, θέλεις αγαπά τον πλησίον σου και μίσει τον εχθρόν σου.
...ακούσατε να λένε , ότι είναι φυσιολογικό ν' αγαπάς τον πλησίον σου και να μισείς τον εχθρό σου...
44 Εγώ όμως σας λέγω, Αγαπάτε τους εχθρούς σας, ευλογείτε εκείνους, οίτινες σας καταρώνται, ευεργετείτε εκείνους, οίτινες σας μισούσι, και προσεύχεσθε υπέρ εκείνων, οίτινες σας βλάπτουσι και σας κατατρέχουσι,"
Εγώ όμως λέω ΛΑΘΟΣ! Το φυσιολογικό είναι να γονατίζετε σε όσους έχουν την κατάλληλη διάθεση, διότι αν δεν το κάνετε, θ' αναγκαστούμε να δουλέψουμε...

Θέλεις απόδειξη για το τελευταίο;
Νάτη!: "εγώ απέστειλα υμάς (τους μαθητές) θερίζειν ό ουχ υμείς κεκοπιάκατε.
άλλοι κεκοπιάκασι, και υμείς είς τον κόπον αυτών εισεληλύθατε."

Τρίζουν τα κόκκαλα του Κολοκοτρώνη...

Edited by - Αίολος on 22/06/2005 15:38:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 17:47:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν,
Εγώ έδωσα απάντηση σε κάποια εδάφια που μου ζητήθηκαν να τα ερμηνεύσω παλαιότερα αλλά δεν σας άρεσαν οι ερμηνείες μου.

Η τακτική του Αίολου, είναι γνωστή. Όποιος όμως γελοιοποιεί για να μην απαντήσει, ξέρουμε όλοι τελικά ποιον γελοιοποιεί.

Έχω την εντύπωση, ότι υπάρχει κάποιο bug με το λογισμικό ερμηνείας του Αίολου.
Κάπου το προγραμματάκι που χρησιμοποιεί έχει κάποιο προβληματάκι και ξέρετε, όταν κάτι είναι στραβό στην αρχή, στραβώνουν και όλα τα υπόλοιπα.

Ελπίζω όμως πως σύντομα θα βρει τι φταίει για να μπορέσει να καταλαβαίνει αυτά που διαβάζει. Ποτέ δεν είναι αργά.


quote:
Αίολος

Και η οικογένεια δεν είναι οι πλησίον μας;"

Γι αυτούς λέει ΕΔΩ: "και εχθροί του ανθρώπου οι οικιακοί αυτού"...
...κι ΕΔΩ:"εί τις έρχεται προς με και ου ΜΙΣΕΙ τον πατέρα εαυτού
και την μητέρα και την γυναίκα και τα τέκνα και τους αδελφούς"...
...κι ΕΔΩ: "Παραδώσει δε αδελφός αδελφόν εις θάνατον και πατήρ τέκνον, και επαναστήσονται τέκνα επί γονείς και θανατώσουσιν αυτούς.".
Μπορείς να μου υποδείξεις κάποια εδάφια, περί του αντιθέτου;

...και δεν μισώ την ψυχή μου.
Γι αυτό δεν είμαι χριστιανός...
...κοίτα!: "ο φιλών την ψυχήν αυτού απολέση αυτήν, και ο ΜΙΣΩΝ την ψυχήν
αυτού εν τω κόσμω τούτω, εις ζωήν αιώνιον φυλάξει αυτήν."


Τα εδάφια περί του αντιθέτου, τα έχω παραθέσει στα προηγούμενα μηνύματά μου, τα οποία και γελοιοποίησες Αίολε.
Οπότε, γιατί να χάνω ξανά τον χρόνο μου;;;

Ορίστε και μια άλλη απάντησή μου, την οποία και δεν δέχτηκες.

quote:
Ψηλός
Ας πάρουμε το πρώτο χωρίο όπως το παρέθεσες, αν και καλό είναι κάποιος να διαβάζει και λίγα από τα προηγούμενα και τα επόμενα από αυτό χωρία.
"Μη νομίσητε ότι ήλθον βαλείν ειρήνην επί την γην.
ουκ ήλθον βαλείν ειρήνην, αλλά μαχαιραν.
Ηλθον γαρ διχάσαι άνθρωπον κατά του πατρός αυτού
και θυγατέρα κατά της μητρός αυτής και νύμφην
κατα της πενθεράς αυτής.
και εχθροί του ανθρώπου οι οικιακοί αυτού.
(ΜΑΤΘΑΙΟΣ ι' 34-35-36)"
Την εποχή που ήρθε ο Ιησούς στη γη, η αμαρτία και η διαφθορά είχαν διεισδύσει αρκετά στην τότε κοινωνία. Φυσικά, τα λόγια αυτά δεν απευθύνονταν μόνο στους ανθρώπους της τότε εποχής αλλά είναι πάντα επίκαιρα.
Ο Λόγος του είναι η Αλήθεια που καίει το ψέμα, δεν αφήνει περιθώρια παρεξήγησης, είναι απλός και καθαρός έτσι ώστε να είναι κατανοητός από όλους.
Στοχεύει στο απόλυτο, στο τέλειο, όπως τέλειος είναι και ο Ίδιος.
"Απαιτεί" και μας καλεί να γίνουμε και εμείς σαν κι αυτόν.
"Μην νομίσετε πως ήρθα να βάλω στη γη την ειρήνη που εσείς μέχρι τώρα γνωρίζετε. Την ψεύτικη ειρήνη στην οποία εσείς είστε μαθημένοι. Την ειρήνη των εξαναγκαστικών παραχωρήσεων και δόλιων συμφωνιών προκειμένου το έκτρωμα που θα παραχθεί εσείς να το αποκαλείτε ειρήνη.
Ο λόγος μου σαν το μαχαίρι θα διαχωρίσει και θα κόψει αυτές τις υποκριτικές σχέσεις που ξεκινούν ήδη από τους δεσμούς της οικογένειας και συγκρατούν αυτή τη σαθρή κοινωνία. Όποιος θέλει να ακούσει το λόγο μου και να με ακολουθήσει, θα έρθει σε σύγκρουση με το κατεστημένο της υποκρισίας και της εύθραυστης επιφανειακής γαλήνης .
Πρώτα από όλα θα συγκρουστείς με τις δικές σου έως τώρα πεποιθήσεις και δοξασίες. Αν αλλάξεις και δεχθείς το Φως, οι άνθρωποι που είναι γύρω σου, το στενό σου περιβάλλον, δεν θα σε αναγνωρίζουν, θα νιώθεις και θα νιώθουν ότι υπάρχει ασυμβατότητα. Αν δεν θελήσεις να πισωγυρίσεις, όπως αυτοί θα προσπαθούν να σου υποδείξουν για να σε ξαναφέρουν στον "ορθό δρόμο", τότε η επόμενη κίνησή τους θα είναι να σε απομονώσουν και στη συνέχεια να σε εκδιώξουν. Δεν θα ανήκεις πλέον στο κοπάδι τους."
Στην Ορθόδοξη Χριστιανική παράδοση (και όχι μόνο) υπάρχουν πολλά παραδείγματα τέκνων γονέων ειδωλολατρών, τα οποία όταν ασπάστηκαν τον Χριστιανισμό οι γονείς τους έκαναν τα πάντα για να τα μεταπείσουν. Έφτασαν σε σημείο να τα καταδώσουν στους τότε Άρχοντες οι οποίοι τα οδήγησαν έως και το θάνατο όπου και μαρτύρησαν για την Πίστη τους.


Ο Αίολος έχει πέσει σε τέτοια πλάνη που πιστεύει, ο ταλαίπωρος (δεν είναι προσβολή Αίολε), ότι 2000 χρόνων ερμηνείες από «πνευματικούς γίγαντες», (καμία σχέση με τον Αίολο και με εμένα), είναι παραμύθια της Χαλιμάς και ότι αυτός έχει πιάσει το νόημα των Ευαγγελίων.


quote:
44 Εγώ όμως σας λέγω, Αγαπάτε τους εχθρούς σας, ευλογείτε εκείνους, οίτινες σας καταρώνται, ευεργετείτε εκείνους, οίτινες σας μισούσι, και προσεύχεσθε υπέρ εκείνων, οίτινες σας βλάπτουσι και σας κατατρέχουσι,"
Εγώ όμως λέω ΛΑΘΟΣ! Το φυσιολογικό είναι να γονατίζετε σε όσους έχουν την κατάλληλη διάθεση, διότι αν δεν το κάνετε, θ' αναγκαστούμε να δουλέψουμε...
Θέλεις απόδειξη για το τελευταίο;
Νάτη!: "εγώ απέστειλα υμάς (τους μαθητές) θερίζειν ό ουχ υμείς κεκοπιάκατε.
άλλοι κεκοπιάκασι, και υμείς είς τον κόπον αυτών εισεληλύθατε."
Τρίζουν τα κόκκαλα του Κολοκοτρώνη...

Τώρα αν κάποιος, μπορέσει και καταλάβει τι θέλει να πει, και που απαντά ο Αίολος, θα κερδίσει μια τσίχλα. Εγώ Αίολε, ειλικρινά, αδυνατώ να παρακολουθήσω τη ροή του λόγου σου.


Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amenti
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 18:15:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amenti  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Εγώ το μόνο που λέω είναι πως αυτό το θέμα(Κ.Δ. και επίμαχα εδάφια) φέρει το όνομά σου. Πώς μπορείς, συνεπώς, να κατηγορείς "κάποιους" ότι έχουν σκοπιμότητες; Μήπως έβαλες τα χεράκια σου και έβγαλες τα ματάκια σου;
Όσο για την αντιγραφή των ιερών κειμένων:
http://www.iec.gr/scripture.htm
(παραθέτω ένα απόσπασμα)
H ποιότητα των χειρογράφων και το ποσοστό φθοράς του κειμένου: Oι αντιγραφείς των χειρογράφων της Kαινής Διαθήκης επιτελούσαν το έργο τους με εξαιρετική προσοχή, έχοντας συνήθως τη συναίσθηση ότι αντιγράφουν ένα ιερό βιβλίο. Γι αυτό ακριβώς και το ποσοστό φθοράς ή αλλοίωσης του κειμένου είναι ελάχιστο, συγκρινόμενο με άλλα αρχαία κείμενα. Συγκεκριμένα από τις 20.000 περίπου σειρές της Kαινής Διαθήκης μόνο σε 40 σειρές υπάρχει κάποια αμφισβητούμενη γραφή (ποσοστό 0,2%), ενώ από τις 15.600 περίπου σειρές της Iλιάδας υπάρχει αμφισβήτηση γραφών σε 764 σειρές (ποσοστό 4,9%), και από τις 250.000 περίπου σειρές του Iνδικού έπους Mahabharata υπάρχει αμφισβήτηση γραφών σε 26.000 σειρές (ποσοστό 10,4%). Στην περίπτωση της Kαινής Διαθήκης από αυτό το 0,2% μόνο το 1/8 έχει κάποια σημασία, και μόνο το 1/16 αποτελεί διαφορά άξια συζήτησης. Aπό μαθηματική άποψη το κείμενο θα μπορούσε να θεωρηθεί αναλλοίωτο κατά 98,33%. Πάντως απολύτως καμιά βασική διδασκαλία της Xριστιανικής πίστης δεν στηρίζεται σε αμφισβητούμενο κείμενο.

Για να μην ξανακούσουμε περι λιγοστού φωτός..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 18:19:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αίολε νομίζω τα βλέπεις πολύ επιδερμικά τα πράγματα.

Για παράδειγμα:

quote:
Ματθαίος 5
38 "Ηκούσατε ότι ερρέθη, Οφθαλμόν αντί οφθαλμού και οδόντα αντί οδόντος.
Ακούσατε να λένε, να κάνεις ότι σου κάνουν...

Ακούσατε να λένε, Οφθαλμός αντί οφθαλμού και δόντι αντί δοντιού.

Γιατί το είπε αυτό ο Μωυσής; Μήπως επειδή τότε έκλεβες ένα καρβέλι και ο άλλος σου έκαιγε το σπίτι σε αντίποινα; Μιλάμε για την εποχή πολύ πριν τον Χριστό. Εδώ στον Μεσαίωνα και νωρίτερα συνέβαιναν τέτοιες ακρότητες, φαντάσου στην εποχή της Παλαιάς Διαθήκης τι συνέβαινε.
Στόχο έχει η εντολή, να δείξει ότι ακόμα και η ανταπόδωση πρέπει να είναι περιορισμένη. Δηλαδή: έκλεψες ένα καρβέλι ψωμί; θα σου αφαιρέσαν ένα καρβέλι ψωμί απ'τα υπάρχοντά σου. Δεν έχει στόχο την εκδίκηση, την δικαιοσύνη έχει στόχο και το να αποτρέψει το χειρότερο κακό στα "νόμιμα" πλαίσια των αντιποίνων.


quote:
39 Εγώ όμως σας λέγω να μη αντισταθήτε προς τον πονηρόν· αλλ' όστις σε ραπίση εις την δεξιάν σου σιαγόνα, στρέψον εις αυτόν και την άλλην·
...εγώ όμως σας λέγω να μην κάνετε τίποτα και να γονατίζετε αυτοβούλως...

Εγώ σαε λέω να μην αντισταθείτε στον πονηρό, αλλά όταν κάποιος σε χτυπήσει στο δεξί μάγουλο γύρνα και το αριστερό.

Στόχο δεν έχει να σε κάνει θύμα να σε χτυπάνε από εδώ και από εκεί. Στόχο έχει να κάνει εσένα τον πρώτο που θα σταματήσει τον κύκλο "κακό-αντίποινα-αντίποινα στα αντίποινα-...".
Σε δεύτερη φάση για σκέψου και το άλλο. Αν κάποιος σε χτυπήσει και του πεις "χτύπα κι άλλο" ουσιαστικά του αχρηστεύεις το όπλο. Δεν θα συνεχίσει ο άλλος, θα πει "κάτσε ρε μάγκα, τι χτύπα κι άλλο; Δεν καταλαβαίνεις γιατί σε χτυπάω;" και θα το σταματήσει γιατί δεν δουλεύει ο βίαιος δρόμος που ακολούθησε.
Και πάλι να σου θυμήσω πως από την εποχή του Ιησού και μετά, αφού διαθώθηκαν τα Ελληνικά ιδεώδη στον τότε κόσμο, οι άνθρωποι ωρίμασαν κάπως, έπαψαν να καίνε σπίτια και οικογένεις για ψίλου πήδημα, κατάλαβαν πως υπάρχει ο πολιτισμένος τρόπος. Συνεπώς δεν αποτελεί παραβίαση του "Οφθαλμόν αντί οφθαλμού" αλλά συμπλήρωσή του ώστε η συμπεριφορά σου να είναι ακόμα πιο αρεστή στον Θεό.

quote:
40 και εις τον θέλοντα να κριθή μετά σου και να λάβη τον χιτώνα σου, άφες εις αυτόν και το ιμάτιον·
...και σε όποιον σου ζητήσει τον χιτώνα σου, δώς του και το βρακί...

Μην αντιστέκεσαι στον κακό πάει να πει αυτό, και ισχύουν ακριβώς τα ίδια με το από πάνω.

quote:
41 και αν σε αγγαρεύση τις μίλιον εν, ύπαγε μετ' αυτού δύο.
...και αν κάποιος σε φορτώσει για "μίλιον εν", τράβα τον μαζί σου για άλλο ένα(!)...

Αυτό θέλει να πει να νικήσεις το πάθος της τεμπελιάς (βλέπε οκνυρία που καταδικάζει η Εκκλησία ως "ελαφρύ" αμάρτημα) και να δείξεις καλή διάθεση στον άλλο, και από εκεί που σε βάζει για αγγαρεία να πας μαζί του, να του δείξεις ότι το κάνεις επειδή θέλεις και όχι επειδή βαριέσαι αλλά αναγκάζεσαι.

quote:
42 Εις τον ζητούντα παρά σου δίδε και τον θέλοντα να δανεισθή από σου μη αποστραφής.
...εις τον ζητούντα παρά σου δίδε, και δεν θα σου ζητήσει δανεικά κανένας...

Η μετάφραση του δευτέρου σκέλους δεν είναι σωστή.
Σε αυτόν που σου ζητάει να δίνεις, και αυτόν που θέλει να σου ζητήσει δανεικά να μην τον αποστραφείς.

Αυτό μας γυρνάει στο άλλο που είπε ο Ιησούς: αν αγαπάτε μόνο τους δικούς σας τι αμοιβή μπορείτε να περιμένετε από τον Πατέρα;
Σκοπός σε αυτό είναι να σε βάλει να καταλάβεις πως το να δανείσεις σε κάποιον καλό είναι να το κάνεις με την καρδιά σου, και όχι επειδή "άντε, κάτι να του δώσω και αυτουνού γιατί με έχει πρήξει το παλιοτόμαρο". Εξάλλου με το ίδιο μέτρο που κρίνουμε θα κριθούμε. Δανείζουμε με σκοπό να πάρουμε τον τόκο και να κάνουμε κακό σε αυτόν τον οποίο επιφανειακά ευεργετούμε με το να του δανείζουμε, ε τότε δεν είμαστε άξιοι να μας ευεργετήσει ο Θεός.

quote:
43 Ηκούσατε ότι ερρέθη, θέλεις αγαπά τον πλησίον σου και μίσει τον εχθρόν σου.
...ακούσατε να λένε , ότι είναι φυσιολογικό ν' αγαπάς τον πλησίον σου και να μισείς τον εχθρό σου...

Ποια λέξη μετέφρασες "φυσιολογικό";

quote:
44 Εγώ όμως σας λέγω, Αγαπάτε τους εχθρούς σας, ευλογείτε εκείνους, οίτινες σας καταρώνται, ευεργετείτε εκείνους, οίτινες σας μισούσι, και προσεύχεσθε υπέρ εκείνων, οίτινες σας βλάπτουσι και σας κατατρέχουσι,"

Αυτή ακριβώς η εντολή συμπληρώνει την ακριβώς από πάνω.

Όλα στο ίδιο πλαίσιο βρίσκονται: προσπαθούν να κάνουν τον άνθρωπο να καταλάβει πως αν δεν κάνει κάτι πέρα απ'το "δώσε μου εσύ και θα σου δώσω και εγώ" αμοιβή απ'τον Πατέρα στην Τελική Κρίση δεν πρόκειται να λάβει. Δεν είναι το θέμα να τα βγάλουμε: "Α, ο Ιησούς είπε αυτό, ο Μωυσής το άλλο, οπότε κάτι παίζει εδώ, είναι άκυρο επειδή δεν λένε τα ίδια." Το Θέμα είναι να κάτσουμε να το δούμε το πράγμα τι εννοεί ο Ιησούς όταν λέει ότι κολλάμε στο γράμμα του Νόμου και όχι στον ίδιο τον Νόμο.

Φίλε Αίολε νομίζω μπορείς να δεις και εσύ τα μηνύματα με διάθεση να ανακαλύψεις τι ήθελε να μας πει ο Ιησούς όταν τα έλεγε, και για ποιον λόγο ο Μωυσής έβγαλε τον δικό του Νόμο τόσα χρόνια πριν, και όχι με διάθεση κατάκρισης, γιατί ούτως ή άλλως, όπως έχω ξαναπεί, αν δεν έχεις την όρεξη να λύσεις ένα πρόβλημα μαθηματικά, ή θα σου φταίει η εκφώνηση, ή θα σου φταίνε οι πράξεις.

Ελπίζω να βοήθησα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 18:51:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

MELETHTHS:
«ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΩ ΑΜΕΣΩΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΩΜΑ ΚΑΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΠΟΥ
ΘΙΓΕΙΣ.»

Αυθαιρετείς φίλτατε, και δεν απαντάς.

Ξεκινάς και προσπαθείς να υιοθετήσεις τον Ιάκωβο ως τον δίδυμο (!), λέγοντας ότι…..έτσι λέει η εκκλησιαστική παράδοση!!!!!

ΠΟΙΑ είναι αυτή η «παράδοση» ρε Στάθη? Από ΠΟΥ τεκμηριώνεται αυτή η «παράδοση»? ΠΟΙΟΣ πιστοποιεί αυτή την «παράδοση» πλην της αχαλίνωτης φαντασίας σου??

ΑΠΑΝΤΗΣΗ
--------
SCHWABE ΑΦΟΥ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΠΑΡΑΠΕΜΠΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟΝ AMBELAIN , ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ
ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΙΟ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΗ ΑΝΑΓΝΩΣΗ;
ΠΑΡΑΠΕΜΠΩ ΑΠΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ " ΓΟΛΓΟΘΑΣ " σελ.126

ΕΚΕΙ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ ΣΑΝ ΣΩΣΙΑ
ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ , ΤΟΝ ΕΞΑΔΕΛΦΟ ΤΟΥ ΙΑΚΩΒΟ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ.
ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΠΡΟΣΘΕΤΩ ΕΓΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Ο ΔΙΔΥΜΟΣ ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΩΣΗΣ Ο ΑΔΕΛΦΟΣ ΤΟΥ ΙΑΚΩΒΟΥ ΤΟΥ ΜΙΚΡΟΥ , ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΔΥΟ ΑΔΕΛΦΙΑ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΑΖΙ , ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΑΔΕΛΦΗΣ ΤΗΣ ΜΗΤΡΟΣ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ.
ΜΕ ΔΥΟ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΜΟΙΑΖΟΥΝ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΞΗΓΗΣΙΜΟ
ΤΟ ΓΙΑΤΙ Ο ΙΟΥΔΑΣ ΤΟΝ ΦΥΛΑΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΝΥΧΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΞΕΧΩΡΙΣΕΙ
ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΜΟΙΑΖΑΝ.
ΟΙ ΔΥΟ ΑΝΑΦΟΡΕΣ , [ΤΟΥ 2ου ΑΙΩΝΟΣ μ.Χ.]ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ,ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΟΤΙ
ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΔΙΔΥΜΟΥ ΗΤΑΝ ΙΟΥΔΑΣ, η ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΕΣ η
ΕΑΝ ΑΛΗΘΕΥΟΥΝ ΤΟΤΕ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΙ ΕΝΑΣ 3ος ΙΟΥΔΑΣ ΜΑΘΗΤΗΣ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ ,
ΔΙΔΥΜΟΣ ΩΣ ΠΡΟΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟΝ ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ 12.
ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΙΟΤΙ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΗΤΑΝ Ο ΠΡΩΤΟΤΟΚΟΣ ΤΟΥ ΙΩΣΗΦ.
ΑΠΟΔΥΚΝΕΙΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΥΣΙΑ ΤΩΝ ΠΡΩΤΟΤΟΚΩΝ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ Ο ΙΩΣΗΦ ΜΕΤΑ
ΤΗΝ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΟΥ.
ΑΡΑ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΔΙΔΥΜΟΣ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ.
ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ ΜΑΘΗΤΗ ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΙΑΚΩΒΟΥ ΤΟΥ ΜΙΚΡΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ
ΝΑ ΑΝΑΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΔΙΔΥΜΟ ΑΔΕΛΦΟ.

Σε αυτό το σημείο αξίζει να σημειώσουμε μία αναφορά του Ωριγένη:
O Ωριγένης μας διαβεβαιώνει ότι είχε στα χέρια του ένα παλαιό ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΟ ΤΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟΥ ΤΟΥ ΜΑΤΘΑΙΟΥ, όπου γίνεται λόγος για κάποιον Ιησού Bar Aba.

Για να δούμε λίγο καλύτερα αυτό το σημείο!

Έτσι, το όνομα του ΜΥΣΤΗΡΙΩΔΗ ΛΗΣΤΗ Βαραββά, το οποίο αναφέρουν τα Ευαγγέλια, αναλύεται αναγκαστικά σε δύο λέξεις_ Α) bar, που σημαίνει «γιός», και Β) aba ,που σημαίνει ΔΥΟ διαφορετικά πράγματα στα εβραϊκά ανάλογα με την ορθογραφία: εάν γράψουμε aba με το γράμμα Alef στην αρχή, τότε η όλη φράση «Ιησούς Bar Aba» σημαίνει «Ιησούς γιός του Πατέρα». Αν όμως γράψουμε aba με το γράμμα Heith στην αρχή (προφέρεται σχεδόν το ίδιο!) τότε σημαίνει «ΙΗΣΟΥΣ, Ο ΓΙΟΣ Ο ΚΡΥΜΜΕΝΟΣ»!

Ποιος είναι αυτός ο κρυμμένος Γιός? Μήπως ο μυστηριώδης «Δίδυμος», ο «Thomas»?

Για να δούμε λίγα ακόμα «παράξενα» όμως…..

«…και ενώ έλεγαν αυτά τα πράγματα, ο Ιησούς ήταν όρθιος, ακούγοντας τους να μιλάνε μαζί, χωρίς αυτοί να ξέρουν ότι ήταν ο Ιησούς….εκείνη τη στιγμή, μεταμορφώθηκε εμπρός τους. Αποκαλύφθηκε σ’αυτούς. Μίλησε μαζί τους στην εβραϊκή γλώσσα, λέγοντας: «Χαίρε Πέτρε σεβάσμιε επίσκοπε μου, Χαίρε Θωμά δεύτερε Χριστέ μου…» (Ευαγγέλιο του Βαρθολομαίου, 2ο απόσπασμα)

Το παραπάνω απόσπασμα είναι καταπληκτικό φίλτατε!

Ο ΙΗΣΟΥΣ ΑΠΟΚΑΛΕΙ ΤΟΝ ΘΩΜΑ ΔΕΥΤΕΡΟ ΧΡΙΣΤΟ!! Η μετάφραση του αποσπάσματος είναι από την σειρά των συριακών απόκρυφων, ΠΟΥ ΔΗΜΟΣΙΕΥΤΗΚΑΝ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΣΗΜΗ ΕΓΚΡΙΣΗ ΤΗΣ ΚΑΘΟΛΙΚΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ. Στα εβραϊκά η παραπάνω φράση γίνεται: “Shalom taoma, Messiah sheni !”.

Όσο για ΤΟ ΑΛΗΘΙΝΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΘΩΜΑ, αυτό πλέον είναι γνωστό. ΛΕΓΟΤΑΝ ΙΟΥΔΑΣ! Μεταξύ άλλων, τόσο ο Άγιος Εφραίμιος στους ύμνους του, όσο και ο χριστιανός απολογητής του 2ου αιώνα Τατιανός στο έργο του «Διατέσσαρον», του αποδίδουν αυτό ως το πραγματικό του όνομα!


Διάβασε μονάχα λίγο καλύτερα το παρακάτω εδάφιο:

«Δίδυμε του Χριστού, Απόστολε του Υψίστου, εσύ που είσαι μυημένος στην απόκρυφη διδασκαλία του Χριστού, έχεις πάρει μυστικές εντολές…» (Πράξεις του Θωμά 39)


ΑΠΑΝΤΗΣΗ
--------
ΤΑ ΑΠΟΚΡΥΦΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΑΡΑΦΙΛΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ.
ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΙΣΤΟΡΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΦΟΣΟΝ ΑΥΤΕΣ
ΜΑΣ ΒΟΗΘΟΥΝ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΤΩΝ 4 ΕΥΑΓΓΕΛΙΩΝ.
ΔΕΝ ΘΑ ΑΠΟΡΡΙΨΟΥΜΕ ΤΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΘΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥΣ
ΤΑ ΑΠΟΚΡΥΦΑ.
ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙΣ ΠΡΟΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΣΥΓΓΡΑΦΕΩΝ
ΤΟΥΣ. ΠΟΙΟΣ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΔΕΝ ΠΡΟΒΟΚΑΡΟΥΝ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΟΛΗ
ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ;
ΜΟΥ ΤΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙΣ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ Η ΥΨΙΣΤΗ ΑΥΘΕΝΤΙΑ.
ΘΑ ΣΤΟ ΠΩ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ΦΟΡΑ.
ΕΦ ΟΣΟΝ Ο ΠΡΟΦΗΤΙΚΟΣ ΛΟΓΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ , Η ΠΙΣΤΗ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΒΑΣΗ.
ΑΠΕΔΕΙΞΑ ΟΤΙ ΟΛΗ Η ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΦΗΤΕΥΜΕΝΗ.
[ΔΑΝΙΗΛ ΚΕΦ.ΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ - ΤΑ 7 ΣΑΛΠΙΣΜΑΤΑ]
Ο ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΟΛΕΜΟΣ ΣΤΗΝ ΑΣΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΝΕΡΑ
ΤΟΥ ΕΥΦΡΑΤΗ ΤΟ 2009. ΕΑΝ ΣΥΜΒΗ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΕΤΑΞΕΙΣ ΟΛΑ ΤΑ ΑΠΟΚΡΥΦΑ.


ΦΙΛΙΚΑ

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 18:58:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΗ ΧΡΥΣΑ 21 ΔΕΝ ΘΑ ΔΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΣΗΜΑΣΙΑ;
ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΧΡΥΣΑ ΜΟΥ , ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΩΝ ΕΙΣΑΙ;
ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΙΑ ΣΕΝΑ;

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 20:07:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αίολε νομίζω τα βλέπεις πολύ επιδερμικά τα πράγματα.

Για παράδειγμα:

quote:
Ματθαίος 5
38 "Ηκούσατε ότι ερρέθη, Οφθαλμόν αντί οφθαλμού και οδόντα αντί οδόντος.
Ακούσατε να λένε, να κάνεις ότι σου κάνουν...

Ακούσατε να λένε, Οφθαλμός αντί οφθαλμού και δόντι αντί δοντιού.

Γιατί το είπε αυτό ο Μωυσής; Μήπως επειδή τότε έκλεβες ένα καρβέλι και ο άλλος σου έκαιγε το σπίτι σε αντίποινα; Μιλάμε για την εποχή πολύ πριν τον Χριστό. Εδώ στον Μεσαίωνα και νωρίτερα συνέβαιναν τέτοιες ακρότητες, φαντάσου στην εποχή της Παλαιάς Διαθήκης τι συνέβαινε.
Στόχο έχει η εντολή, να δείξει ότι ακόμα και η ανταπόδωση πρέπει να είναι περιορισμένη. Δηλαδή: έκλεψες ένα καρβέλι ψωμί; θα σου αφαιρέσαν ένα καρβέλι ψωμί απ'τα υπάρχοντά σου. Δεν έχει στόχο την εκδίκηση, την δικαιοσύνη έχει στόχο και το να αποτρέψει το χειρότερο κακό στα "νόμιμα" πλαίσια των αντιποίνων.


quote:
39 Εγώ όμως σας λέγω να μη αντισταθήτε προς τον πονηρόν· αλλ' όστις σε ραπίση εις την δεξιάν σου σιαγόνα, στρέψον εις αυτόν και την άλλην·
...εγώ όμως σας λέγω να μην κάνετε τίποτα και να γονατίζετε αυτοβούλως...

Εγώ σαε λέω να μην αντισταθείτε στον πονηρό, αλλά όταν κάποιος σε χτυπήσει στο δεξί μάγουλο γύρνα και το αριστερό.

Στόχο δεν έχει να σε κάνει θύμα να σε χτυπάνε από εδώ και από εκεί. Στόχο έχει να κάνει εσένα τον πρώτο που θα σταματήσει τον κύκλο "κακό-αντίποινα-αντίποινα στα αντίποινα-...".
Σε δεύτερη φάση για σκέψου και το άλλο. Αν κάποιος σε χτυπήσει και του πεις "χτύπα κι άλλο" ουσιαστικά του αχρηστεύεις το όπλο. Δεν θα συνεχίσει ο άλλος, θα πει "κάτσε ρε μάγκα, τι χτύπα κι άλλο; Δεν καταλαβαίνεις γιατί σε χτυπάω;" και θα το σταματήσει γιατί δεν δουλεύει ο βίαιος δρόμος που ακολούθησε.
Και πάλι να σου θυμήσω πως από την εποχή του Ιησού και μετά, αφού διαθώθηκαν τα Ελληνικά ιδεώδη στον τότε κόσμο, οι άνθρωποι ωρίμασαν κάπως, έπαψαν να καίνε σπίτια και οικογένεις για ψίλου πήδημα, κατάλαβαν πως υπάρχει ο πολιτισμένος τρόπος. Συνεπώς δεν αποτελεί παραβίαση του "Οφθαλμόν αντί οφθαλμού" αλλά συμπλήρωσή του ώστε η συμπεριφορά σου να είναι ακόμα πιο αρεστή στον Θεό.

quote:
40 και εις τον θέλοντα να κριθή μετά σου και να λάβη τον χιτώνα σου, άφες εις αυτόν και το ιμάτιον·
...και σε όποιον σου ζητήσει τον χιτώνα σου, δώς του και το βρακί...

Μην αντιστέκεσαι στον κακό πάει να πει αυτό, και ισχύουν ακριβώς τα ίδια με το από πάνω.

quote:
41 και αν σε αγγαρεύση τις μίλιον εν, ύπαγε μετ' αυτού δύο.
...και αν κάποιος σε φορτώσει για "μίλιον εν", τράβα τον μαζί σου για άλλο ένα(!)...

Αυτό θέλει να πει να νικήσεις το πάθος της τεμπελιάς (βλέπε οκνυρία που καταδικάζει η Εκκλησία ως "ελαφρύ" αμάρτημα) και να δείξεις καλή διάθεση στον άλλο, και από εκεί που σε βάζει για αγγαρεία να πας μαζί του, να του δείξεις ότι το κάνεις επειδή θέλεις και όχι επειδή βαριέσαι αλλά αναγκάζεσαι.

quote:
42 Εις τον ζητούντα παρά σου δίδε και τον θέλοντα να δανεισθή από σου μη αποστραφής.
...εις τον ζητούντα παρά σου δίδε, και δεν θα σου ζητήσει δανεικά κανένας...

Η μετάφραση του δευτέρου σκέλους δεν είναι σωστή.
Σε αυτόν που σου ζητάει να δίνεις, και αυτόν που θέλει να σου ζητήσει δανεικά να μην τον αποστραφείς.

Αυτό μας γυρνάει στο άλλο που είπε ο Ιησούς: αν αγαπάτε μόνο τους δικούς σας τι αμοιβή μπορείτε να περιμένετε από τον Πατέρα;
Σκοπός σε αυτό είναι να σε βάλει να καταλάβεις πως το να δανείσεις σε κάποιον καλό είναι να το κάνεις με την καρδιά σου, και όχι επειδή "άντε, κάτι να του δώσω και αυτουνού γιατί με έχει πρήξει το παλιοτόμαρο". Εξάλλου με το ίδιο μέτρο που κρίνουμε θα κριθούμε. Δανείζουμε με σκοπό να πάρουμε τον τόκο και να κάνουμε κακό σε αυτόν τον οποίο επιφανειακά ευεργετούμε με το να του δανείζουμε, ε τότε δεν είμαστε άξιοι να μας ευεργετήσει ο Θεός.

quote:
43 Ηκούσατε ότι ερρέθη, θέλεις αγαπά τον πλησίον σου και μίσει τον εχθρόν σου.
...ακούσατε να λένε , ότι είναι φυσιολογικό ν' αγαπάς τον πλησίον σου και να μισείς τον εχθρό σου...

Ποια λέξη μετέφρασες "φυσιολογικό";

quote:
44 Εγώ όμως σας λέγω, Αγαπάτε τους εχθρούς σας, ευλογείτε εκείνους, οίτινες σας καταρώνται, ευεργετείτε εκείνους, οίτινες σας μισούσι, και προσεύχεσθε υπέρ εκείνων, οίτινες σας βλάπτουσι και σας κατατρέχουσι,"

Αυτή ακριβώς η εντολή συμπληρώνει την ακριβώς από πάνω.

Όλα στο ίδιο πλαίσιο βρίσκονται: προσπαθούν να κάνουν τον άνθρωπο να καταλάβει πως αν δεν κάνει κάτι πέρα απ'το "δώσε μου εσύ και θα σου δώσω και εγώ" αμοιβή απ'τον Πατέρα στην Τελική Κρίση δεν πρόκειται να λάβει. Δεν είναι το θέμα να τα βγάλουμε: "Α, ο Ιησούς είπε αυτό, ο Μωυσής το άλλο, οπότε κάτι παίζει εδώ, είναι άκυρο επειδή δεν λένε τα ίδια." Το Θέμα είναι να κάτσουμε να το δούμε το πράγμα τι εννοεί ο Ιησούς όταν λέει ότι κολλάμε στο γράμμα του Νόμου και όχι στον ίδιο τον Νόμο.

Φίλε Αίολε νομίζω μπορείς να δεις και εσύ τα μηνύματα με διάθεση να ανακαλύψεις τι ήθελε να μας πει ο Ιησούς όταν τα έλεγε, και για ποιον λόγο ο Μωυσής έβγαλε τον δικό του Νόμο τόσα χρόνια πριν, και όχι με διάθεση κατάκρισης, γιατί ούτως ή άλλως, όπως έχω ξαναπεί, αν δεν έχεις την όρεξη να λύσεις ένα πρόβλημα μαθηματικά, ή θα σου φταίει η εκφώνηση, ή θα σου φταίνε οι πράξεις.

Ελπίζω να βοήθησα.


"Ποια λέξη μετέφρασες "φυσιολογικό";" (!!!)

ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΛΕΞΗ ΠΟΥ ΜΕΤΕΦΡΑΣΕΣ ΟΛΑ ΤΑ ΑΝΩΤΕΡΩ!!!

(αυτό κι αν είναι θράσος...)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 20:11:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΗ ΧΡΥΣΑ 21 ΔΕΝ ΘΑ ΔΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΣΗΜΑΣΙΑ;
ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΧΡΥΣΑ ΜΟΥ , ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΩΝ ΕΙΣΑΙ;
ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΙΑ ΣΕΝΑ;

MELETHTHS


Εγώ πάντως έκανα το καθήκον μου φιλε MELETHTH...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 21:44:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για στάκα λίγο ρε μάγκα, τι θράσος μου λες τώρα; Ερώτηση σου έκανα ποια λέξη μετέφρασες "φυσιολογικό", γιατί το παίρνεις τόσο στραβά το πράγμα;

quote:
ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΛΕΞΗ ΠΟΥ ΜΕΤΕΦΡΑΣΕΣ ΟΛΑ ΤΑ ΑΝΩΤΕΡΩ!!!

Εγώ όπως τα θυμάμαι απ'τον θεολόγο μου σου τα λέω, τώρα ότι θες κάνεις από εκεί και πέρα.

Edited by - WWalker on 22/06/2005 21:52:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 23:03:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker

Με συγχωρείς φίλε μου.
Νόμιζα ότι έκανα διάλογο μαζί σου και όχι με τον θεολόγο σου.

"Για στάκα λίγο ρε μάγκα, τι θράσος μου λες τώρα; Ερώτηση σου έκανα ποια λέξη μετέφρασες "φυσιολογικό", γιατί το παίρνεις τόσο στραβά το πράγμα;"

Δεν γίνεται ρε μορτάκο να μας πλασάρεις ένα εντελώς αυθαίρετο κατεβατό και να κολλάς σε μια λέξη δικιά μου.

Γιατί επιτρέπετε ρε παιδιά να σκέφτονται άλλοι για 'σάς;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 23:11:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί είναι θέμα δόγματος. Το δόγμα το δέχεσαι ως έχει, δεν το πλάθεις όπως σε βολεύει.
Τώρα για αυτό που λες ότι δεν είναι δικές μου απόψεις όλα αυτά, πάνε κάτι αιώνες που τα άκουσα απ'τον θεολόγο μου, ποιο πολύ δικά μου είναι παρά δικά του μετά από τόσο καιρό.

Η λέξη αυτή στην οποία κόλλησα στην μετάφρασή σου είναι σημαντική. Αν όντως υπάρχει σημαίνει ότι η ΠΔ αναγνωρίζει το να μισείς τους εχθρούς σου ως φυσιολογικό πράγμα, και έχει μεγάλη σημασία.

ΠΣ: Διακρίνω μια επιθετικότητα, ή μου φαίνεται;

Edited by - WWalker on 22/06/2005 23:14:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 23:11:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εννοώ Ψηλέ μου, ότι αν ο Κολοκοτρώνης είχε αυτές τις αρχές, ξέρεις τι θα είμασταν εμείς;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 16 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy