ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Καινή Διαθήκη και επίμαχα εδάφια;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 16
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2005, 04:35:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Εμεις οι φιλοσοφοι οι σκεπτικιστες πάνω στο δέντρο Μέλλον χτίζουμε τη φωλιά μας' αετοί θα φέρνουν σε μας τους ερημίτες τροφή με τα ράμφη τους. Αλήθεια, καμιά τροφή που θα μπορούσαν να τη μοιραστούν μ'εμάς οι ακάθαρτοι: γιατί αυτοί θα νόμιζαν πως τρώνε φωτιά και θα'καιγαν τα στόματα τους! Αλήθεια, δεν έχουμε εδώ σπίτια για τους ακάθαρτους: η χαρά μας θα'ταν παγωμένη σπηλιά για τα σώματα και τα πνεύματα τους!
Και θέλουμε να ζήσουμε πάνω τους σαν δυνατοί άνεμοι, γείτονες των αετών, γείτονες του χιονιού, γείτονες του ήλιου: έτσι ζουν οι δυνατοί άνεμοι. Και σαν άνεμος θα φυσήξω μια μέρα ανάμεσα τους, και με το πνεύμα μου θα πάρω την πνοή του πνεύματος τους: έτσι το θέλει το μέλλον μου.
Αλήθεια, ειμαστε δυνατός άνεμος για όλα τα χαμηλά" και τούτη τη συμβουλή δίνω σ'όλους τους εχθρούς τους και σ'όλους όσους φτύνουν και ξερνούν:

προσέχετε μη φτύνετε κόντρα στον άνεμο!...


**** offΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2005, 05:02:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΕΡΓΟΣ,ΠΟΛΥ ΑΜΦΙΣΒΗΤΙΑΣ ,ΠΟΛΥ ΣΦΡΙΓΗΛΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΕΧΘΩ ΜΙΑ ΧΟΝΤΡΟΕΙΔΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΟΝΤΡΟΕΙΔΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ,ΜΙΑ ΕΛΛΕΙΨΗ ΑΒΡΟΤΗΤΑΣ ΠΡΟΣ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΣΤΟΧΑΣΤΕΣ-ΚΑΤΑ ΒΑΘΟΣ ΜΙΑ ΧΟΝΤΡΟΕΙΔΗΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΓΙΑ ΜΑΣ :ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ!!!!

**** offΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2005, 05:11:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το είπες ο Κολοκοτρόνης το 1941 όταν η χώρα απελευθερώθηκε από τη χούντα των ψαριανών ναυτικών.
Βλέπεις ότι το ξέρω!!


Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2005, 05:27:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλέ

quote:

θα μας πεις τέλος πάντων, εσύ με ποιούς είσαι;;
Μήπως με όλους και με κανέναν;;;


Δηλαδή, αγαπητέ, πρέπει οπωσδήποτε να ανήκω σε κάποιο ''στρατόπεδο'' για να λάβω μέρος στη συζήτηση? Και, πάνω απ'όλα, πρέπει να υπάρχουν στρατόπεδα? Εγώ πάντως δεν μπήκα σε αυτό το forum για να ανήκω σε κάποια ''ομάδα'', ούτε φυσικά για να χαιδέψω αυτάκια, ακόμα και αν τα αυτάκια αυτά έχουν αποδεχτεί ιδιαίτερα καταδεχτικά σε όσα είπα παλαιότερα( μήπως έχασες κιόλας αγαπητέ την θέση που πήρα παλαιότερα για τις εκτρώσεις και το τι έλεγες τότε?). Ήρθα εδώ για να συζητησω. Για να πείσω και να πειστώ. Το αν θα συμφωνήσω ή θα διαφωνήσω με κάποιον εξαρτάται απο το αν τα όσα λεει για κάθε θέμα ξεχωριστά είναι ορθά, ανεξάρτητα αν πιο πριν σε ένα άσχετο θέμα έλεγε ένα μάτσο βλακείες ή αν τον συμπαθώ ή όχι. Καταλαβαίνεις σιγά σιγά? Τα ''στρατόπεδα'' και οι ''ομάδες'' ανήκουν στην φαντασία σου, είναι αποέλεσμα μιας ενδόμυχης επιθυμίας σου να πιαστείς απο ανύπαρκτους ''υποστηρικτές'' και ''αντιπάλους'' λόγω της έλλειψης επιχειρημάτων.


Εσύ με τα λόγια σου βάζεις όποιους θέλεις σε στρατόπεδα για να μπορείς να τους επιτίθεσαι, ενώ τον εαυτούλη σου τον πας βόλτα όπου θες έτσι ώστε να είσαι άπιαστος.
Περιττό να πω πως ο συλλογισμός σου εδώ μπάζει από παντού. Το τι έλεγα για τις εκτρώσεις το θυμάμαι καλά, και σήμερα τα ιδια πιστεύω, αλλά μου φαίνται από την πόλη έρχομαι και στην κορφή κανέλα καταλαβαίνεις εσύ.

quote:
quote:

Πρέπει να κρατηθώ και να μην εκτραπώ σε μια προσωπική φιλονικία μαζί σου διότι δεν θα οδηγήσει πουθενά.


Δεν έχω κανένα πρόβλημα που προσπαθείς να με βγάλεις ''κακό'' αγαπητέ, ούτε που προσπαθείς να το παίξεις ''υπεράνω''. Είναι πάγια νεοελληνική τακτική, συνηθισμένα τα βουνά στα χιόνια. Συγκρατήσου λοιπόν, και άσε εμένα να είμαι ο ''αγενής'' και να λέω τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη. Ο καθένας αναλαμβάνει τον ρόλο που επιθυμεί και του αρμόζει.



Δεν αμφέβαλα καθόλου ότι αυτοί οι νεοέλληνες έχουν ξεπέσει σε πάγιες τακτικές, και ετυχώς που υπάρχουν κάτι διαφορετικοί άνθρωποι σαν και εσένα που λένε τα σύκα σκάφη και τη σκάφη σύκα.
Η πέποίθησή μου αυτή ενισχύθηκε ιδίως μετά από τα λόγια σου περί του ξεπεσμού του έλληνα που χρωστάει παντού, που πίνει καμιά 10αριά ποτήρια ουίσκι και που του πηδ… τη γυναίκα οι άλλοι, και …….

quote:

quote:

Το τι είμαι εγώ, θα ξεδιπλωθεί σιγά σιγά εδώ μέσα σε αυτό το φόρουμ. Όπως επίσης και τα του λόγου σου.

Κοιτα, αγαπητέ...Είμαι σε αυτό το forum εδώ και περίπου ένα χρόνο. Σε γενικές γραμές, ''το τι είμαι εγώ'' έχει ''ξεδιπλωθεί'', και όλοι το έχουν δει και κρίνουν αναλόγως. Μόνο που εδώ μέσα, είτε σου αρέσει είτε όχι, οι άνθρωποι δεν κρίνονται( ή τουλάχιστον, δεν θα έπρεπε να κρίνονται) με βάση το τι είναι, αλλά με βάση το αν τα όσα λένε είναι σωστά ή όχι. Για αυτό και το ''τι είμαι'' και το ''τι είσαι'' έχει ελάχιστη σημασία. Επι παραδείγματι, αδιαφορώ παντελώς για το αν είσαι χριστιανός, όταν λές κάτι που αφορά τον Μ.Αλέξανδρο. Τις ίδιες απαντήσεις θα λάβαινες και αν ήσουν άθεος, μουσουλμάνος ή σκοπιανός εθνικιστής, ή ακ΄πομα και αν ήσουν χρυσαυγίτης.



Μα καλά αυτό δεν είπα και εγώ;; Τι κάνεις, δοκιμές να δεις πώς ακούγονται αυτά που λες;;
Φαίνεται σου είναι δύσκολο να καταλάβεις ότι αυτό που λέω «θα ξεδιπλωθεί σιγά σιγά εδώ μέσα» σημαίνει θα ξεδιπλωθεί από τα λεγόμενά μας εδώ μέσα.

quote:
quote:

Σε παρακαλώ να μου υποδείξεις εκεί που έκανα την πάπια, και αν με ρώτησες κάτι και δεν απάντησα, θα σου απαντήσω τώρα, αν το γνωρίζω φυσικά.

Για να σε ρωτήσω κάτι, αγαπητέ, θα πρέπει να έχεις μια τοποθετηση σαφέστερη απο μια του στυλ ''κοίτα να δεις που θα συμφωνήσω απόλυτα με την kswtikoula!''. Και ο νοών νοείτω...



Μάλιστα αρχηγέ, άλλη φορά θα σε ρωτήσω αν μου επιτρέπεις να συμφωνήσω απόλυτα σε κάτι με κάποιον άλλο συνομιλητή.
Δηλαδή θέλεις να πεις ότι η τοποθέτηση της Ξωτικούλας δεν ήταν σαφής και περίμενες από μένα μια σαφέστερη τοποθέτηση;;;
Τ’ακούς Ξωτικούλα τι σου καταμαρτυρεί ο Ινβάντερ;;;
Αλήθεια, συνειδητοποιείς το πόσο φτηνά επιχειρήματα κατασκευάζεις;;;

quote:
quote:

Όσον αφορά το τι έχω διαβάσει εγώ για το Μέγα Αλέξανδρο, δεν αποτελεί τεκμήριο της δικής σου αυθεντίας πάνω στο θέμα.


Σωστά. Το τι έχω διαβάσει εγώ αποτελεί κριτήριο της δικής μου αυθεντίας πάνω στο θέμα. Αλλά δεν μου απαντάς...Αλήθεια, τι έχεις διαβάσει εσύ για τον Αλέξανδρο? Και αν δεν έχεις διαβάσει τίποτα, τότε γιατί εκφράζεις γνώμη?



Πρώτα από όλα, πιστεύω πως ο Μέγ’ Αλέξανδρος δεν έχει ανάγκη από αυτόκλητους δικηγόρους και συνηγόρους.
Δεν σε θεωρώ εσένα άξιο να κρίνεις αν αυτά που έχω διαβάσει για τον Αλέξανδρο μου αρκούν ή όχι για να εκφέρω γνώμη.
Θέλω να πιστεύω πως το δικαίωμα γνώμης είναι αναυθαίρετο δικαίωμα όλων των ανθρώπων όταν ζούμε σε ένα δημοκρατικό πολίτευμα, αν ξέρεις τι εστί.
Το αν θα συμφωνήσουμε ή όχι με κάποιες από αυτές, είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.
Πάντως, για να σου λύσω την απορία, έχω διαβάσει τα όσα η ελληνική πολιτεία φρόντισε να μου παράσχει κατά τα μαθητικά μου χρόνια. Έχω επίσης και κάποια συγγράματα ιταλών ιστορικών καθώς επίσης και τις πολύτιμες γνώσεις ενός ατόμου που η πτυχιακή του εργασία ήταν πάνω στη ζωή του Μεγάλου Αλεξάνδρου κατά τον Πλούταρχο.
Όλα αυτά βέβαια, δεν με καθιστούν αυθεντία, όπως έσύ, αλλά κάνω ότι μπορώ και προσπαθώ να διευρύνω τις γνώσεις μου και να δέχομαι συστάσεις και νέα στοιχεία, όταν προέρχονται όμως από ανθρώπους «ξύπνιους».


Λέω να σταματήσω εδώ τις απαντήσεις βασιζόμενος σε αποσπάσματα των δικών σου λόγων. Πιστεύω όμως να διακρίνεις τη διαφορά που υπάρχει μεταξύ εμού και εσού στο εν λόγω άθλημα!
Εγώ τουλάχιστον παίρνω και την προηγούμενη απάντησή μου την οποία και «ανέλυσες».

Υποκριτή, μην προσπαθείς να με σώσεις από τον εξευτελισμό μου στον οποίο επιδίδεσαι με τα όσα λες. Συνέχισε τουλάχιστον για να δω μέχρι που θα το πας.
Πες την αλήθεια, τη στιγμή που απαντάς στα μηνύματά μου δεν νιώθεις δικαίωση και αυτοθαυμασμό που κατάφερες να ξεσκεπάσεις άλλον ένα μισαλόδοξο Χριστιανό;;

Τα κριτήρια με τα οποία κρίνεται ο άνθρωπος ψάξε να τα βρεις μόνος σου μπας και μπορέσεις να τα καταλάβεις.
Έχεις μπερδέψει τελείως τι εστί τιμή και τι όχι.

Και τι σημαίνει που θεωρείς τον Just a Man υπόδειγμα Χριστιανού;;
Μήπως τάχα έχεις να πεις και κάτι καλό για το Χριστιανισμό, αν καταφέρεις τελικά να συγκεντρώσεις τις απόψεις σου και να τις βάλεις σε μια σειρά.
Αφού λοιπόν και εδώ καταλαβαίνεις και το αφήνεις να πέσει κάτω, ε…άστο να πέσει και παρακάτω, δεν θα απαντήσω στο κάλεσμά σου, νιώσε για μια ακόμη φορά δικαιωμένος λοιπόν.

Εσύ την πίστη σου την θεωρείς προσωπική σου υπόθεση, μόνο που την πίστη των άλλων, όσων έχουν τουλάχιστον το κουράγιο να την ομολογούν, την περνάς από το θαμπωμένο μικροσκόπιό σου.

***Δεν μου είπες τελικά έχεις την ίδια γνώμη και για τον WWalker για τα όσα είπε για τον Αλέξανδρο, ή μήπως δεν τα είδες;; Δεν μπορεί, αφού είδες και θυμόσουνα το τι έγραψε ο Just a Man που είναι και σε ξεχωριστή ενότητα, είναι δυνατόν να μην είδες αυτά που γράφει ο WWalker;; Αλλά συμβαίνει όμως βρε παιδί μου και και καμιά φορά να μην τα δούμε.
Για να σε βοηθήσω, είναι το μήνυμά του 104 στη σελίδα
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=6246&ARCHIVE=&whichpage=8


*****Φίλε WWalker συγχώρα με που σε βάζω στο παιχνίδι αλλά θα ήθελα μόνο να ακούσω τον αυθεντία να εκφέρει γνώμη μια που την έχει δει συνήγορος του Αλέξανδρου.

Φιλικά όπως πάντα

Edited by - Ψηλός on 18/06/2005 05:31:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elgreco_
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2005, 07:50:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elgreco_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
dieykrinisi:den eipa oti tha synexiso thn syzhthsh .eipa:"an diapistoso oti ta pisteyo moy sto thema poy syzhtame einai lathemena tha se pliroforiso an endiaferesai".toytestin an kapote...de perimeno na allaxo apopsi kai malista gia kati toso sovaro apo ena forum.hdh thn anazhthsh moy thn exo kanei kai leo an kapote allaxei kati tote tha...


thn kalhmera moy.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alexilexos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2005, 10:03:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alexilexos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ Ο ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ ΜΕ ΖΗΤΗΣΕ ΚΑΝΕΙΣ;;;;;

Ναι εγώ

'Η έκφραση "γυμνή αλήθεια" έχει εφευρεθεί για να μπορεί ο καθένας να την ντύνει όπως τον συμφέρει'

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2005, 16:57:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εσύ με τα λόγια σου βάζεις όποιους θέλεις σε στρατόπεδα για να μπορείς να τους επιτίθεσαι, ενώ τον εαυτούλη σου τον πας βόλτα όπου θες έτσι ώστε να είσαι άπιαστος.
Περιττό να πω πως ο συλλογισμός σου εδώ μπάζει από παντού. Το τι έλεγα για τις εκτρώσεις το θυμάμαι καλά, και σήμερα τα ιδια πιστεύω, αλλά μου φαίνται από την πόλη έρχομαι και στην κορφή κανέλα καταλαβαίνεις εσύ.



Μάλιστα. Για να ρωτήσω λοιπόν και εγώ, ποιά είναι επιτέλους αυτά τα ''στρατόπεδα'' που υπάρχουν εδώ μέσα? Ποιοί είναι αυτοί οι ''εχθροί'' που πρέπει να πολεμήσω? Ελπίζω να μου λύσεις την απορία, για να μου ανοίξουν και εμένα τα μάτια και να αποφασίσω με ποιούς θα συνταχθώ. Σοβαρέψου μεγάλε. Δεν είσαι ούτε στο γήπεδο, ούτε στο πεδίο της μάχης. Σε forum είσαι, και εδώ δεν χωριζόμαστε σε ''στρατόπεδα'', συζητάμε. Το πιάνεις σιγά σιγά?
quote:

Δεν αμφέβαλα καθόλου ότι αυτοί οι νεοέλληνες έχουν ξεπέσει σε πάγιες τακτικές, και ετυχώς που υπάρχουν κάτι διαφορετικοί άνθρωποι σαν και εσένα που λένε τα σύκα σκάφη και τη σκάφη σύκα.
Η πέποίθησή μου αυτή ενισχύθηκε ιδίως μετά από τα λόγια σου περί του ξεπεσμού του έλληνα που χρωστάει παντού, που πίνει καμιά 10αριά ποτήρια ουίσκι και που του πηδ… τη γυναίκα οι άλλοι, και …….



Δεν αμφιβάλω καθόλου οτι θα αμφισβητούσες τα όσα είπα αγαπητέ. Όσοι ζουν μέσα στη λάσπη, είναι πάντα απρόθυμοι να το παραδεχτούν, πόσο μ
άλον όταν έχουν και καμιά 6-7 εκκατομυριάκια συμπολίτες τους που βρίσκονται στην ίδια κατάσταση. Μια ματιά στην εικόνα που έχει σήμερα η κοινωνία μας( εκτός εκκλησίας...) ίσως σε πείσει, αφού εγώ απέτυχα.
quote:
Μα καλά αυτό δεν είπα και εγώ;; Τι κάνεις, δοκιμές να δεις πώς ακούγονται αυτά που λες;;
Φαίνεται σου είναι δύσκολο να καταλάβεις ότι αυτό που λέω «θα ξεδιπλωθεί σιγά σιγά εδώ μέσα» σημαίνει θα ξεδιπλωθεί από τα λεγόμενά μας εδώ μέσα.

Εσύ μιλάς για στρατόπεδα. Εγώ μιλάω για ανθρώπους. Εσύ υποβιβάζεις την κοινωνία μας σε μια άβουλη μάζα που οφείλει να δέχεται αξιωματικά και a priori οτιδήποτε της πουλάει το ''στρατόπεδο'' στο οποίο ανήκει. Εγώ πιστεύω πως η κάθε προσωπικότητα είναι ξεχωριστή και πρέπει να έχει τις δικές τις απόψεις για κάθε θέμα ξεχωριστά. Εσύ θα δεχόσουν ότι βλακεία και αν έλεγε ένας χριστιανός για οποιδήποτε θέμα και θα τον υποστήριζες,ενώ αντίστοιχα θα εξύβριζες τον οποιονδήποτε λέει κάτι που δεν συμφωνεί με την δική σου παράταξη, ακόμα και αν είναι σωστό. Εγώ θα τον υποστήριζα εκεί που λέει σωστά πράγματα και θα τον επέκρινα εκεί που κάνει λάθος. Καταλαβαίνεις σιγά σιγά την διαφορά μας?
quote:

Μάλιστα αρχηγέ, άλλη φορά θα σε ρωτήσω αν μου επιτρέπεις να συμφωνήσω απόλυτα σε κάτι με κάποιον άλλο συνομιλητή.
Δηλαδή θέλεις να πεις ότι η τοποθέτηση της Ξωτικούλας δεν ήταν σαφής και περίμενες από μένα μια σαφέστερη τοποθέτηση;;;
Τ’ακούς Ξωτικούλα τι σου καταμαρτυρεί ο Ινβάντερ;;; Αλήθεια, συνειδητοποιείς το πόσο φτηνά επιχειρήματα κατασκευάζεις;;;
Μπορείς να κάνεις ότι θέλεις. Αλλά δεν θα μας λες οτι ''παρέθεσες και επιχειρήματα''. Και οπωσδήποτε, το να λες απλά ''συμφωνώ απόλυτα με τον ...'' δεν είναι όπως ατιλαμβάνεσαι, η πιο ενδεδειγμένη πρακτική συζήτησης. Δηλαδή ρε μεγάλε, γιατί θα πρέπει να μας ενδιαφέρει που ''συμφωνείς''? Τι να το κάνω αυτό το ''συμφωνώ''? Μου διδάσκει τίποτα? Ανοίγει προοπτικές για εξέλιξη της συζήτησης? Μάλλον κάτι άλλο θυμίζει αυτού του είδους η παρέμβαση, κάτι που βγαίνει απο τα οπίσθια και μυρίζει άσχημα... Και φυσικά, η αντιμετώπιση που λαμβάνει είναι και η ανάλογη.
quote:

Πρώτα από όλα, πιστεύω πως ο Μέγ’ Αλέξανδρος δεν έχει ανάγκη από αυτόκλητους δικηγόρους και συνηγόρους.


Όταν κάποιος σπιλώνει την ιστορική μνήμη μιας απο τις κατα γενική ομολογία μεγαλύτερες προσωπικότητες που περπάτησαν σε αυτή τη γη, δεν πρέπει να υπάρχει και κάποιος να αντιδράσει? Λυπάμαι, Ψηλέ, αλλά αν προσπαθείς να εκφράσεις αυθαίρετα συμπεράσματα για μια προσωπικότητα που θαυμάζω, θα με βρείς ενώπιον σου. Όπως εσύ με τον Χριστό. Ή μήπως θα μας πεις πως ο Υιός του Θεού έχει ανάγκη απο ''δικηγόρους''?
quote:

Θέλω να πιστεύω πως το δικαίωμα γνώμης είναι αναυθαίρετο δικαίωμα όλων των ανθρώπων όταν ζούμε σε ένα δημοκρατικό πολίτευμα, αν ξέρεις τι εστί.


Το δικαίωμα να εκφράζεις την γνώμη σου είναι σεβαστό και απαραβίαστο, και αυτό δεν έχει καμία σχέση με ''δημοκρατία'' και άλλες τέτοιες λουλουδάτες τσίχλες, όπως θα παρατηρούσες αν έριχνες μια ματιά τριγύρω σου. Το πόση βαρύτητα όμως θα έχουν αυτά που λες όμως, εξαρταται απο το πως τα τεκμηριώνεις. Με δυο λόγια, και εγώ έχω το απαραβίαστο δικαίωμα να ισχυρίζομαι πως η Γη είναι τετράγωνη, αλλά αν δεν προσκομίσω και αποδείξεις για να τεκμηριώσω των ισχυρισμό μου, τότε όλοι θα γελάνε μαζί μου, και δικαίως. Εν προκειμένω: Ισχυρίζεσαι και πιστεύεις πως ο Αλέξανδρος ήταν σφαγέας και εγκληματίας. Σεβαστό. Αν όμως θέλεις να κάνουμε και συζήτηση, θα σε ρωτήσω: Απο που αντλείς αυτή σου την βεβαιώτητα, απο ποιές ιστορικές πηγές?
quote:

Πάντως, για να σου λύσω την απορία, έχω διαβάσει τα όσα η ελληνική πολιτεία φρόντισε να μου παράσχει κατά τα μαθητικά μου χρόνια. Έχω επίσης και κάποια συγγράματα ιταλών ιστορικών καθώς επίσης και τις πολύτιμες γνώσεις ενός ατόμου που η πτυχιακή του εργασία ήταν πάνω στη ζωή του Μεγάλου Αλεξάνδρου κατά τον Πλούταρχο.


Άααα,α αυτές τις ιστορικές πηγές. Και απο ποιά συγκεκριμένα σημεία των παραπάνω πηγάζουν οι πεποιθήσεις που έχεις σχηματίσει? Συγκεκριμένα στοιχεία θέλω Ψηλέ! Τόσο δύσκολο είναι?( όπως βλέπεις, δεν σχολιάζω το τερατώδες γεγονός πως έχεις αποφανθεί με τέτοια βεβαιότητα για μια τόσο μεγάλη προσωπικότητα χωρίς να διαβάσεις καν να έχεις διαβάσει την ιστορία του απο τα προτότυπα έργα. Και να σκεφτείς ότι κάποιοι χριστιανοί κατηγορούν μερικούς άθεους ότι έχουν σχηματίσει αρνητική εικόνα για τον Χριστό χωρίς καν να έχεουν διαβάσει τα ευαγγέλια... Σε αυτό το επίπεδο είσαι Ψηλέ!)
quote:
Όλα αυτά βέβαια, δεν με καθιστούν αυθεντία, όπως έσύ, αλλά κάνω ότι μπορώ και προσπαθώ να διευρύνω τις γνώσεις μου και να δέχομαι συστάσεις και νέα στοιχεία, όταν προέρχονται όμως από ανθρώπους «ξύπνιους».

Αν το κάνεις αυτό, χαίρομαι. Αλλά με δεδομένο πως έχεις αποφανθεί για τον Αλέξανδρο χωρίς να έχεις διαβάσει καν για αυτόν απο τους αρχαίους συγγραφείς που έγραψαν για αυτόν και πως εξακολουθείς να κάνεις την πάπια για τον τρόπο με τον οποίο διαγράφεται η προσωπικότητα του απο τον λόγο τον οποίο παρέθεσα, συμπαιρένω πως είσαι απλά ένας ξεροκέφαλος( για να μην πω τίποτα χειρότερο) που επιδίδεται στο σπορ της ανούσιας και στείρας αμφισβήτησης.
quote:
Πες την αλήθεια, τη στιγμή που απαντάς στα μηνύματά μου δεν νιώθεις δικαίωση και αυτοθαυμασμό που κατάφερες να ξεσκεπάσεις άλλον ένα μισαλόδοξο Χριστιανό;;

Τα κριτήρια με τα οποία κρίνεται ο άνθρωπος ψάξε να τα βρεις μόνος σου μπας και μπορέσεις να τα καταλάβεις.
Έχεις μπερδέψει τελείως τι εστί τιμή και τι όχι.

Και τι σημαίνει που θεωρείς τον Just a Man υπόδειγμα Χριστιανού;;
Μήπως τάχα έχεις να πεις και κάτι καλό για το Χριστιανισμό, αν καταφέρεις τελικά να συγκεντρώσεις τις απόψεις σου και να τις βάλεις σε μια σειρά.
Αφού λοιπόν και εδώ καταλαβαίνεις και το αφήνεις να πέσει κάτω, ε…άστο να πέσει και παρακάτω, δεν θα απαντήσω στο κάλεσμά σου, νιώσε για μια ακόμη φορά δικαιωμένος λοιπόν.



Είσαι φοβερά οξυδερκής, μιλάμε πιάνεις πουλιά στον αέρα. Και πάντα εντός θέματος( Ερώτηση: που βασίζονται οι απόψεις σου για τον Αλέξανδρο? Απάντηση: Τρία πουλάκια κάθονταν και πλέκανε πουλόβερ)

quote:
Εσύ την πίστη σου την θεωρείς προσωπική σου υπόθεση, μόνο που την πίστη των άλλων, όσων έχουν τουλάχιστον το κουράγιο να την ομολογούν, την περνάς από το θαμπωμένο μικροσκόπιό σου.

Είσαι σίγουρος οτι μιλάς για εμένα ε? Πες μου, λοιπόν, πού πέρασα εγώ την πίστη σου απο μικροσκόπιο? Που ασχολήθηκα εγώ προσωπικά με την πίστη σου?
quote:
***Δεν μου είπες τελικά έχεις την ίδια γνώμη και για τον WWalker για τα όσα είπε για τον Αλέξανδρο, ή μήπως δεν τα είδες;; Δεν μπορεί, αφού είδες και θυμόσουνα το τι έγραψε ο Just a Man που είναι και σε ξεχωριστή ενότητα, είναι δυνατόν να μην είδες αυτά που γράφει ο WWalker;; Αλλά συμβαίνει όμως βρε παιδί μου και και καμιά φορά να μην τα δούμε.

Ψηλέ, μια απορία έχω: Σε ποιά γλώσσα πρέπει να γράφουν οι συνομιλητές σου για να καταλάβεις τι ενοούν? ( αφήνω κατα μέρος το οτι για άλλη μια φορά αποφεύγεις να σχολιάσεις τα λόγια του Just a man).
Τι λέει λοιπόν ο WWalker?
Λέει τα εξής: ''

Για κάτσε ρε Schwabe, δηλαδή αν εγώ δεν αποδοκιμάζω τον Μέγα Αλέξανδρο, επειδή είμαι Έλληνας, και σαν Έλληνας το θεωρώ τιμή μου και καμάρι μου που η Ελλάδα μπορεί να περιφανευτεί για αυτόν, δηλαδή συμμετέχω στις σφαγές που έκανε; Δηλαδή συμμετέχω και εγώ στην δολοφονία του Κορίνθιου εταίρου του; Ή φέρω ευθύνη για τα μεθύσια και τις κραιπάλες του Αλέξανδρου;''
Αυτό δε απλά ελληνικά σημαίνει: Θαυμάζω τον Αλέξανδρο και το θεωρώ τιμή μου που κατάγεται απο την χώρα μου, αλλά αποδοκιμάζω την δολοφονία του Κορίνθιου εταίρου του καθώς και τον έκλυτο βίο που ζούσε. Άσχετα με το γεγονός πως τα όσα λέει για τον Αλέξανδρο απορίπτονται απο τις ιστορικές πηγές, ουδείς ισχυρίστηκε πως ο Αλέξανδρος ήταν τέλειος. Στην πραγματικότητα, αν είχες τις κατάλληλες γνώσεις, θα μπορούσαμε να συζητήσουμε και εκεί θα με έβλεπες και εμένα αρκετά αρνητικό απέναντι σε πολλές απο τις ενέργειες του. Επιπλέον, παμπόνηρε φίλε μου, ''ξεχνάς'' κατα την προσφιλή σου τακτική να αναφέρεις το παρακάτω: ''Πάντως σε κάθε περίπτωση, αν ήταν στο χέρι μου, η εκστρατεία στην Ασία θα γινόταν με την σύμφωνη γνώμη μου.''
Για δες βρε παιδί μου, αυτό το ''στρατόπεδο'' εμφανίζεται τελικά αρκετά διασπασμένο( αν κρίνω και απο την θέση που κράτησε η Ορθόδοξη Εκκλησία κατα την περίοδο προβολής της ταινίας του Όλιβερ Στόουν, βλέπε δηλώσεις μητροπολίτη Θεσσαλονίκης). Τι περίεργο...


''μητρός τε και πατρός τε και των
άλλων προγόνων απάντων τιμιότερον εστι πατρίς και σεμνότερον και αγιότερον ...''


Edited by - Invader on 18/06/2005 17:01:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2005, 18:31:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαπιστώνω πως είναι αδύνατη η επικοινωνία μεταξύ μας.

Να ξέρεις πως μέσα μου αντιδρώ και θα ήθελα να ψάξω ένα προς ένα τα γραφόμενά σου και να πάρω τους λόγους σου και να τους σχολιάσω, επιστρέφοντάς τα όσα βέλη μου εκτόξευσες αλλά και ακόμη παραπάνω.
Αν κατάλαβες καλά, σου εξομολογούμαι αυτή τη στιγμή, ξεδιπλώνω εμπρός σου το τι ακριβώς αισθάνεται η άθλια ψυχή μου.

Δεν θα το κάνω όμως, διότι νιώθω μέσα μου τη φωνή Του που με καλεί να αγαπήσω και να δεχθώ όλους τους συνανθρώπους μου ως αδελφούς μου. Μου λέει να προσπαθήσω να σε καταλάβω και να μην σε πληρώσω με το ίδο νόμισμα, διότι σε τι θα διέφερα από όλους τους άλλους που δεν βρίσκονται σε αγώνα και δεν συνειδητοποιούν την ευτέλεια της φθαρτής τους φύσης;;
Μου λέει επίσης, «τι νομίζεις ταλαίπωρε, εσύ είσαι καλύτερος από τον αδελφό σου ή μήπως νομίζεις ότι έτσι θα κερδίσεις τη Βασιλεία των Ουρανών»;;

Θα επαναλάβω για ακόμη μια φορά ότι εδώ στο περιβάλλον όπου ζω, πολλές φορές σε διάφορες περιστάσεις «κλήθηκα» να υπερασπιστώ ως κι εσένα φίλε Ινβάντερ, και θέλω να πιστεύω πως ανταποκρίθηκα επάξια.
Και σε διαβεβαιώ πως αν παραστεί ανάγκη, και για όσες φορές χρειαστεί, δεν θα διστάσω να το κάνω.

Όσον αφορά τα όσα πιστεύεις ότι εγώ φρονώ για τον Μέγα Αλέξανδρο, τι να κάνω, αφού δεν μπορώ να σου αλλάξω την άποψη, λυπάμαι.

Από πλευράς μου, σταματάω εδώ την σε προσωπικό επίπεδο αντιπαράθεση μαζί σου.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2005, 20:21:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλέ, μια απορία έχω: Σε ποιά γλώσσα πρέπει να γράφουν οι συνομιλητές σου για να καταλάβεις τι ενοούν? ( αφήνω κατα μέρος το οτι για άλλη μια φορά αποφεύγεις να σχολιάσεις τα λόγια του Just a man).
Τι λέει λοιπόν ο WWalker?
Λέει τα εξής: ''

Για κάτσε ρε Schwabe, δηλαδή αν εγώ δεν αποδοκιμάζω τον Μέγα Αλέξανδρο, επειδή είμαι Έλληνας, και σαν Έλληνας το θεωρώ τιμή μου και καμάρι μου που η Ελλάδα μπορεί να περιφανευτεί για αυτόν, δηλαδή συμμετέχω στις σφαγές που έκανε; Δηλαδή συμμετέχω και εγώ στην δολοφονία του Κορίνθιου εταίρου του; Ή φέρω ευθύνη για τα μεθύσια και τις κραιπάλες του Αλέξανδρου;''
Αυτό δε απλά ελληνικά σημαίνει: Θαυμάζω τον Αλέξανδρο και το θεωρώ τιμή μου που κατάγεται απο την χώρα μου, αλλά αποδοκιμάζω την δολοφονία του Κορίνθιου εταίρου του καθώς και τον έκλυτο βίο που ζούσε. Άσχετα με το γεγονός πως τα όσα λέει για τον Αλέξανδρο απορίπτονται απο τις ιστορικές πηγές, ουδείς ισχυρίστηκε πως ο Αλέξανδρος ήταν τέλειος. Στην πραγματικότητα, αν είχες τις κατάλληλες γνώσεις, θα μπορούσαμε να συζητήσουμε και εκεί θα με έβλεπες και εμένα αρκετά αρνητικό απέναντι σε πολλές απο τις ενέργειες του. Επιπλέον, παμπόνηρε φίλε μου, ''ξεχνάς'' κατα την προσφιλή σου τακτική να αναφέρεις το παρακάτω: ''Πάντως σε κάθε περίπτωση, αν ήταν στο χέρι μου, η εκστρατεία στην Ασία θα γινόταν με την σύμφωνη γνώμη μου.''
Για δες βρε παιδί μου, αυτό το ''στρατόπεδο'' εμφανίζεται τελικά αρκετά διασπασμένο( αν κρίνω και απο την θέση που κράτησε η Ορθόδοξη Εκκλησία κατα την περίοδο προβολής της ταινίας του Όλιβερ Στόουν, βλέπε δηλώσεις μητροπολίτη Θεσσαλονίκης). Τι περίεργο...


Το Στρατόπεδο αυτό έχει αντέξει 2000 χρόνια και θα αντέξει άλλα τόσα.
Όσο για αυτά που λέω για τον Αλέξανδρο, τι σχέση έχουν με τις απόψεις του Μητροπολίτη;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Athinais
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2005, 22:52:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Athinais  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

"Μη νομίσητε ότι ήλθον βαλείν ειρήνην επί την γην.
ουκ ήλθον βαλείν ειρήνην, αλλά μαχαιραν.
Ηλθον γαρ διχάσαι άνθρωπον κατά του πατρός αυτού
και θυγατέρα κατά της μητρός αυτής και νύμφην
κατα της πενθεράς αυτής.
και εχθροί του ανθρώπου οι οικιακοί αυτού.
(ΜΑΤΘΑΙΟΣ ι' 34-35-36)

"εί τις έρχεται προς με και ου ΜΙΣΕΙ τον πατέρα εαυτού
και την μητέρα και την γυναίκα και τα τέκνα και τους αδελφούς
και τας αδελφάς , έτι δε και την εαυτού ψυχήν, ου δύναταί μου μαθητής είναι."
(ΛΟΥΚΑΣ ιδ' 26)

"ο φιλών την ψυχήν αυτού απολέση αυτήν, και ο ΜΙΣΩΝ την ψυχήν
αυτού εν τω κόσμω τούτω, εις ζωήν αιώνιον φυλάξει αυτήν."
(ΙΩΑΝΝΗΣ ιβ' 25)

Edited by - Αίολος on 17/05/2005 21:45:14


Αίολε ως απάντησή μου δες σε παρακαλώ την εξής σελίδα:
www.oodegr.com/neopaganismos/ag.grafi/misos_gon1.htm

Όσα χωρία δεν σχολιάζονται αν θες ξαναεπισήμανέ τα για να τα συζητήσουμε.

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΟ ΘΥΜΑΣΤΕ, ΑΛΛΑ ''ΣΥΖΗΤΟΥΣΑΜΕ'' ΓΙΑ ΕΔΑΦΙΑ ΤΗΣ ΚΑΙΝΗΣ ΔΙΑΘΗΚΗΣ!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2005, 01:51:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητέ Wwalker,χωρίς να έχω καμιά διάθεση για φιλοφρονήσεις, σου λέω πως μέχρι τώρα μου έχεις δώσει την εικόνα ενός σοβαρού και προσγειωμένου ατόμου, που συζητάει με επιχειρήματα και δεν έχει καμία σχέση με τις αερολογίες και τις γενικότητες του Ψηλού, που προσπαθεί μονίμως να παραπλανήσει και να θαμπώσει τα νερά. Για αυτό το τελευταίο που θέλω είναι μια διαμάχη μαζί σου, έστω και αν διαφωνούμε. Πάμε τώρα στα όσα είπες:
quote:

Το Στρατόπεδο αυτό έχει αντέξει 2000 χρόνια και θα αντέξει άλλα τόσα.



Χρησιμοποίησα τον όρο ''στρατόπεδο'' ειρωνικά αγαπητέ, για να σχολιάσω την ανούσια ταμπελοποίηση στην οποία επιδίδεται ο Ψηλός, ο οποίος επιμένει να κρίνει το αν αυτά που λέει κάποιος είναι σωστά ή όχι με βάση το αν αυτός είναι χριστιανός, ακόμα και αν το θέμα που συζητάμε είναι ...παντελώς άσχετο με τον χριστιανισμό! Του ζητάς επιχειρήματα για τις απόψεις του για τον Μ.Αλέξανδρο και σου απαντάει με ερωτήσεις του τύπου ''εσύ με ποιούς είσαι''. Τρία πουλάκια κάθονταν δηλαδή, όπως προείπα.
Το αν ο Χριστιανισμός θα αντέξει άλλα 2000 χρόνια ή όχι( που εγώ ελπίζω να αντέξει, διότι είναι-θεωρητικά τουλάχιστον- ένα απο τα ελάχιστα ηθικά θεμέλια που συγκρατούν την κοινωνία μας) αυτό ο χρόνος θα το δείξει. Πάντως, να ξέρεις πως ο Χριστός ουδέποτε προώθησε νοοτροπία ''στρατοπέδου''. Και, αν παρ'όλα αυτά εσύ επιμένεις να θεωρείς οτι εδω μέσα έχεις εμπλακεί σε μια διαμάχη με ''απίστους'' και θέλεις να προωθήσεις μια σταυροφορική νοοτροπία, έχε υπόψιν σου πως για αυτό το θέμα εμένα δεν υπάρχει ανάγκη να με θεωρείς ''εχθρό'' ( ένοια ασυμβίβαστη με την χριστιανική ηθική)σου. Ούτε ''σύμμαχο'' δεν θα με βρείς φυσικά όμως, αν έχεις τέτοια νοοτροπία, και βέβαια δεν αποκλείω καθόλου να διαφωνήσουμε σε άλλα θέματα. Ελπίζω πάντως να φανείς πιο ανοιχτόμυαλος, διότι ειλικρινά έχω κουραστεί να βλέπω εδώ και ένα χρόνο στο ''Μύθος και Θρησκεία'' φανατικούς κάθε είδους οι οποίοι νομίζουν πως ήρθαν εδώ όχι για να συζητήσουν, αλλά για να πολεμήσουν τους ''εχθρούς'' τους. Παλαιότερα, έπεσα και εγώ ο ίδιος θύμα τέτοιων ''trolls'', όπως λες και εσύ, διότι τους απαντούσα όπως τους άξιζε με αποτέλεσμα να υποστώ δύο επενεργοποίησεις. Όχι πιά όμως. Αν ακολουθήσεις την τακτική του Ψηλού, τότε δεν θα λάβεις άλλη απάντηση απο εμένα, και θεώρησε αν θέλεις πως έχεις ''νικήσει'', πως το ''στρατόπεδο'' σου έχει θριαμβεύσει. Αν συνεχίσεις να συμπεριφέρεσαι σαν το σοβαρό άτομο που έχω γνωρίσει στα άλλα topics, τότε με χαρά θα συνεχίσω τον διάλογο μαζί σου.
quote:
Όσο για αυτά που λέω για τον Αλέξανδρο, τι σχέση έχουν με τις απόψεις του Μητροπολίτη;

Ο μητροπολίτης υπερασπίστηκε σε εκπομπή της ΝΕΤ σθεναρά την ιστορική αλήθεια απέναντι στις φλυαρίες του Όλιβερ Στόουν στην ταινία ''Αλέξανδρος'' αλλά και απεναντι στις ανιστόρητες μπούρδες ενός σκοπιανού εθνικιστή. Απο τα λόγια σου, συμπέρανα πως συμφωνείς μαζί του...Απολογούμαι αν έκανα λάθος, αλλά με όσα λες τουλάχιστον αυτή την εντύπωση δίνεις. Για αυτό και απάντησα ειρωνικά στον Ψηλό, που προσπαθεί να τεκμηριώσει την αντιπάθεια του για τον Μ.Αλέξανδρο λόγω της...ιδιότητας του ως χριστιανού, και αυτό γιατί η θέση της -σημερινής τουλάχιστον- Ορθόδοξης Εκκλησίας αλλά και σχεδόν όλων των χριστιανών ανεξαρτήτως δόγματος απέναντι σε αυτή την σπουδαία ιστορική προσωπικότητα είναι ξεκαθαρισμένη.
Κάθε άλλο παρά διασπασμένη είναι η Εκκλησία πάνω σε αυτό το θέμα, εκτός και αν θεωρήσουμε τον Ψηλό και μερικούς άλλους ''ερυθροχριστιανούς'' με τρικυμία εν τω κρανίω διασπαστικό ρεύμα...Απο εκεί και πέρα, σαφώς και υπάρχουν και άτομα που αντιπαθούν τον Αλέξανδρο, κανείς τους όμως δεν βασίζει αυτή του την αντιπάθεια στο χριστιανισμό, για τον απλούστατο λόγο οτι ο Αλέξανδρος έζησε προ Χριστού!!! Πολύ περισσότερο μάλιστα όταν η Βίβλος αναφέρεται στον Μέγιστο τον Ελλήνων με ιδιαίτερα κολακευτικά λόγια( βλέπε Δανιήλ, Ά Μακκαβαίων).
Ελπίζω να ξεκαθάρισα τις θέσεις μου λοιπόν, φίλε WWaalker. Και πάλι να σου τονίσω πως ειλικρινά δεν έχω καμία διάθεση για διαμάχες( με έχουν κουράσει αφάνταστα) και το μόνο στο οποίο ελπίζω είναι ένας ήρεμος και πολιτισμένος διάλογος, μακρυά απο καιροσκοπισμούς και επικοινωνιακά τρικ. Απο εκεί και πέρα, απο εσένα εξατάται...

''μητρός τε και πατρός τε και των
άλλων προγόνων απάντων τιμιότερον εστι πατρίς και σεμνότερον και αγιότερον ...''


Edited by - Invader on 19/06/2005 01:55:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2005, 02:29:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα απαντήσω στον Ινβάντερ, όχι, όπως άλλωστε το δήλωσα, ως συνέχεια στην προσωπική μας αντιπαράθεση, αλλά για να ξεκαθαρίσω κάτι.


Όσον αφορά τα στρατόπεδα, Ινβάντερ, εσύ το ξεκίνησες όταν στην επίθεσή σου εναντίον μου χρησιμοποίησες πολλές φορές το "εσείς".
Στην απάντησή μου, σε κάλεσα, αφού εμένα με έχεις βάλει με κάποιους, δηλαδή τους "εσείς", να μου πεις λοιπόν ποιοι είστε εσείς οι άλλοι, δηλαδή οι "εμείς".
Από εκεί και πέρα πιάστηκες και αραδιάζεις συνεχώς την καραμέλα με τα στρατόπεδα.
Και για του λόγου το αληθές, ορίστε το σημείο από το οποίο και έπειτα ξεκίνησες την επιχειρηματολογία σου με τα στρατόπεδα:

quote:
Invader
Και ποιός σου είπε ρε μάγκα οτι εγώ επιθυμώ μια κοινωνία ''χωρίς Χριστό''? Ποτε σου έδωσα εγώ αυτή την εντύπωση? Αν ενδιαφέρει τόσο αγαπητέ, σου λέω οτι είστε εσείς που οραματίζεστε μια τέτοια κοινωνία. Μια κοινωνία που την θέση του Χριστού θα την έχουν πάρει αρχιεπίσκοποι, πατριάρχες, άγιοι κτλ. διότι βλέπεις ο Χριστός όχι μόνο δεν έχει καμία σχέση με τους παραπάνω, αλλά τους είναι και πολύ ενοχλητικός. Είστε εσείς και η υποκρισία σας που κάνατε τον κόσμο να θεωρεί την Εκκλησία συνώνυμο της υποκρισίας και της διαφθοράς, είστε εσείς που θρυματίσατε με τα ίδια σας τα χέρια τον τελευταίο πυλώνα ηθικής που υπήρχε στον Δυτικό κόσμο. Και δεν φτάνουν όλα αυτά, αλλά τώρα έχετε το θράσος να μιλάτε και για μια απο τις μεγαλύτερες προσωπικότητες που γένησε η ανθρωπότητα. Ρε δεν κοιτάτε τα χάλια σας λέω εγώ? Ανθρωπάκια, ε ανθρωπάκια, που θα μιλήσετε και για τον Αλέξανδρο.


Ψηλός
Ινβάντερ,
Αφού με στόλισες μια χαρά και με έβαλες να κάνω παρέα με τους άλλους, θα μας πεις τέλος πάντων, εσύ με ποιούς είσαι;;
Μήπως με όλους και με κανέναν;;;


Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2005, 02:50:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όσον αφορά τα στρατόπεδα, Ινβάντερ, εσύ το ξεκίνησες όταν στην επίθεσή σου εναντίον μου χρησιμοποίησες πολλές φορές το "εσείς".

Γνωρίζεις πολύ καλά που αναφερόμουν εγώ αγαπητέ. Αναφερόμουν σε αυτούς τους μπουνταλάδες τύπου Λουκά κτλ. οι οποίοι έχουν φέρει τον Χριστιανισμό εδώ που τον έχουν φέρει. Ναι, υπάρχουν και τα ''στρατόπεδα'' Αυτό ουδείς το αμφισβητεί. Στρατόπεδα κάθε λογής, πολιτικά, αθλητικά, θρησκευτικά, δογματικάΥπάρχουν παντού στην κοινωνία μας, και αυτά είναι που την κατέστρεψαν-και την κατστρέφουν-, αυτά είναι που μας κάνουν να στρεφόμαστε συχνά εναντίον των ίδιων των αδελφών μας,εμπλεκόμενοι ακόμα και σε εμφυλίους πολέμους...Αντί να δούμε πως είμαστε όλοι Έλληνες, βλέπουμε γύρω μας Πασοκτσήδες και Νεοδημοκράτες, Ολυμπιακούς και Παναθηναικους, Χριστιανούς και Δωδεκαθειστές, άθεους κτλ., Ορθόδοξους και καθολίκούς.
Ναι, υπάρχουν και τα στρατόπεδα και αυτοί που προωθούν αυτές τις νοοτροπίες. Ναι, εμφανίστηκαν και σε αυτό το forum τέτοια φαινόμενα, πάντα με καταστροφικές συνέπειες για τις συζητήσεις. Ειδικά το ''Μύθος και Θρησκεία'', έγινε πολλάκις πεδίο τέτοιων φτηνών μικροπολιτικών και κοντόφθαλμων αντιλήψεων, απο ανθρώπους( όπως εσύ Ψηλέ) που νομίζουν πως ο ίδιος Θεός τους οδήγησε εδώ για να υπερασπιστούν το όνομα Του. Συνέχισε να ανήκεις εκεί Ψηλέ. Συνέχισε να προωθείς τέτοιες ''λογικές''. Ελπίζω πάντως να έχεις αντιληφθεί πως η κοινότητα του esoterica δεν είναι ιδιαίτερα καταδεχτική σε τέτοια φαινόμενα. Την αντίδραση που συναντάς δεν την συναντάς λόγω την πίστης σου, η οποία είναι σεβαστή και απαραβίαστη, αλλά λόγω της νοοτροπίας που δε διακατέχει. Αν το αντιληφθείς, καλώς. Αν όχι, κακό δικό σου. Εμένα με κούρασες. Σταματώ λοιπόν και εγώ εδώ αυτή την αντιπαράθεση μαζί σου.
Να είσαι πάντα καλά.

''μητρός τε και πατρός τε και των
άλλων προγόνων απάντων τιμιότερον εστι πατρίς και σεμνότερον και αγιότερον ...''
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2005, 09:06:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω μια απορία (δηλαδή έχω πολλές αλλά μία θα αναφέρω τώρα). Πρόκειται για ένα εδάφιο που όχι μόνο είναι "επίμαχο" αλλά ο κάθε ευαγγελιστής (από τους 4) λέει τα δικά του.

Ο Χριστός έχει πεθάνει και έχει ενταφιαστεί, και κάποιοι πηγαίνουν προς τον τάφο. Η μέρα είναι Κυριακή (μία των Σαββάτων) και είναι το μόνο στοιχείο στο οποίο συμφωνούν οι τέσσερις. Έχουμε και λέμε λοιπόν:

Ο ΜΑΤΘΑΙΟΣαναφέρει ότι:
Αφού πέρασε το Σάββατο, πήγε η Μαρία η Μαγδαληνή και η άλλη Μαρία (!) στον τάφο (που είναι κλειστός) και εμφανίστηκε μπροστά τους ένας άγγελος μέσα σε σεισμό, μοιάζοντας (ο άγγελος) με αστραπή και κύλισε την πέτρα και μετά έκατσε επάνω της. (Ματθ. 28:1-3)

Ο ΜΑΡΚΟΣ υποστηρίζει ότι:
Την επομένη του Σαββάτου, η Μαρία η Μαγδαληνή, η Μαρία του Ιακώβου και η Σαλώμη πήγαν προς τον τάφο, αλλά τον βρήκαν ήδη ανοιχτό και ένας άγγελος καθόταν μέσα. (Μαρκ. 16:1-5)

Ο ΛΟΥΚΑΣ λέει:
Την επομένη του Σαββάτου πήγαν στον τάφο η Μαρία η Μαγδαληνή, η Ιωάννα και η Μαρία του Ιακώβου, μαζί με κάμποσες άλλες που δεν κατονομάζει. Ο τάφος είναι ανοιχτός, δεν υπάρχει κανείς αλλά στο δρόμο συναντούν δύο αγγέλους που τις ενημερώνουν για την ανάσταση. (Λουκ. 24:1-10)

Ο ΙΩΑΝΝΗΣ λέει:
Την επομένη του Σαββάτου πήγε στον τάφο η Μαρία η Μαγδαληνή μόνη της. Ο τάφος είναι ανοιχτός αλλά ούτε άγγελος ούτε τίποτε. Φεύγει η Μαγδαληνή, ειδοποιεί τον Πέτρο και τον "άλλο μαθητή" οι οποίοι πηγαίνουν στον τάφο. Μετά την επιθεώρηση, μένει η Μαρία στον τάφο και εμφανίζονται δύο άγγελοι να κάθονται μέσα στον τάφο. (Ιωάν. 20:1-12).

Τα ερωτήματά μου:
1. Πόσοι και ποιοί πήγαν στον τάφο;
2. Ο τάφος ήταν κλειστός ή ανοιχτός;
3. Πόσοι άγγελοι εμφανίστηκαν και πού;
4. Γιατί υπάρχει αυτή η διάσταση απόψεων;

Έχω κι άλλες δυο ερωτήσεις, αλλά τις κρατάω για μετά

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2005, 10:54:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι άλλη απορία;! Αμάν!

quote:
Τα ερωτήματά μου:
1. Πόσοι και ποιοί πήγαν στον τάφο;
2. Ο τάφος ήταν κλειστός ή ανοιχτός;
3. Πόσοι άγγελοι εμφανίστηκαν και πού;
4. Γιατί υπάρχει αυτή η διάσταση απόψεων;


1. Βασικά δεν μας ενδιαφέρει. Πάντως ήταν γυναίκες (γυναικεία δουλειά ο θρήνος πάνω στον τάφο).
2. Ηταν μισόκλειστος (για να παίρνει αέρα)
3. Ενας με δύο μπορεί και τρεις. Το μεγάλο ερώτημα είναι "είχαν οι άγγελοι φτερά;!" (επηρεασμένη από το θέμα στο φόρουμ της Γνώσης).
4. Μήπως επειδή κανείς δεν ήταν παρόν σε αυτό το γεγονός;


Να ακούσω και τις υπόλοιπες απορίες σου.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sin
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2005, 13:01:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κύριοι,
Συγνώμη που παρεμβαίνω στη συζήτηση σας αλλά με δεδομένο το θέμα του συγκεκριμμένου thread κρίνω σκόπιμο να ενημερώσω πως έχω κάνει upload την καινή διαθήκη στην δημοτική σε ενα καινούργιο site που έφτιαξα πριν μερικές μέρες για να διευκολύνω τέτοιου είδους δημόσιες αντιπαραθέσεις επι θεολογικών θεμάτων. Έχω φτιάξει ξεχωριστά topics για κάθε κεφάλαιο κάθε βιβλίου της καινής διαθήκης (σύντομα και της παλαιάς) ώστε να διευκολυνθούν οι συζητήσεις όσων επιθυμούν να σχολιάσουν τις βιβλικές γραφές. Σύντομα θα προσθέσω και άλλα θρησκευτικά ιερά κείμενα (πχ κοράνι, σατανική βίβλος, βουδιστικά κείμενα, δωδεκαθειστικά κείμενα) Αξίζει να ρίξετε μια ματιά στο http://rd.evilproject.org και αν έχετε κάποια καλή ιδέα, αφήστε ένα μήνυμα στο topic "Γενική συζήτηση" του φόρουμ "Προτάσεις - Ιδέες για το site" Ευχαριστώ και sorry για το off-topic.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alexilexos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2005, 18:06:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alexilexos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πάντως ήταν γυναίκες (γυναικεία δουλειά ο θρήνος πάνω στον τάφο).

Σωστή. Μου αρέσουν οι ξεκάθαροι ρόλοι
quote:
2. Ο τάφος ήταν κλειστός ή ανοιχτός;

Έχει συσταθεί επιτροπή και ερευνά το θέμα
quote:
Το μεγάλο ερώτημα είναι "είχαν οι άγγελοι φτερά;!

Υπάρχει και συνέχεια. Τα φτερά απο ποιό υλικό είναι κατασκευασμένα?


'Η έκφραση "γυμνή αλήθεια" έχει εφευρεθεί για να μπορεί ο καθένας να την ντύνει όπως τον συμφέρει'

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2005, 19:43:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ostria
Να ακούσω και τις υπόλοιπες απορίες σου.

Μισό, μη βιάζεσαι. Προηγούνται οι απαντήσεις σ'αυτά (αν και δε νομίζω να απαντήσει κανείς από τους γνωστούς-άγνωστους...).

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2005, 20:09:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
[Ostria
Το μεγάλο ερώτημα είναι "είχαν οι άγγελοι φτερά;!"

Καλά, σε πιάνω τελείως αδιάβαστο/η. Το θέμα αυτό έχει λυθεί και απαντηθεί με σαφήνεια και χωρίς να αφήνει καμία περίπτωση παρερμηνείας.

Συγκεκριμένα, σε CD της Γλυκερίας αναφέρεται:

"Μέχρι αν γίνουμε άγγελοι, να βγάλουμε φτερά
ας μείνουμε με γρατσουνιές στους ώμους και στην πλάτη"

Εδώ λοιπόν δηλώνεται σαφώς ότι οι άγγελοι έχουν φτερά, τα οποία φυτρώνουν στην πλάτη και στους ώμους. Δεδομένου ότι έχουμε 2 ώμους και μία πλάτη, τα φτερά δεν μπορεί να είναι λιγότερα από τρία, οπότε μάλλον οδηγούμαστε στο συμπέρασμα πως είναι τέσσερα, για λόγους συμμετρίας (αλλά και αεροδυναμικής).

Ο Αρκάς όμως στο πόνημά του "Αιωνιότητα είναι, θα περάσει" σχεδιάζει τους άγγελους με 2 φτερά, τα οποία είναι φυτρωμένα στην πλάτη αλλά πολύ μικρά για να μπορεί να πετάξει κανείς.

Αυτές είναι οι δύο θεωρίες που έχω υπόψη μου.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2005, 10:32:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμμμμ.... Καμμία απάντηση ακόμα...


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2005, 13:21:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ σας!

Μετά από κάποιο διάστημα αποχής, λόγω τεχνικών προβλημάτων, επανήλθα!

Athinais

"Το ανωτέρω εδάφιο, όταν διαβασθεί αποκομμένο από το γενικό πνεύμα της Χριστιανικής διδασκαλίας, πράγματι φαίνεται πολύ παράξενο. Πώς είναι δυνατόν κάποιος να είναι Χριστιανός και να μισεί τους άλλους, πολύ δε περισσότερο τους γονείς του και τους συγγενείς του;"

Αυθαίρετα σχόλια καλή μου...
Πες μου σε ποία εδάφια αναιρούνται τα λεγόμενα για την οικογένεια και που στηρίζεται αυτό το "γενικό πνεύμα της Χριστιανικής διδασκαλίας,";

"Άλλωστε, και ο Ίδιος ο Χριστός, φρόντισε να παραδώσει τη μητέρα του στον Ιωάννη να τη γηροκομίσει"

...την οποία (παραδόξως) είχε αποπέμψει όταν πήγε να τον δει με τ' αδέλφια του(!!!), και στον Ιωάννη της λέει "τι κοινό υπάρχει ανάμεσα σ' εμένα και σ' εσένα, γυναίκα;"

ΠΡΟΣΕΞΕ! "γυναίκα" (υποτιμιτικά) την αποκάλεσε και όχι "μαμα" ή "μητέρα"!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2005, 13:36:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Athinais

"Μη νομίσητε ότι ήλθον βαλείν ειρήνην επί την γην.
ουκ ήλθον βαλείν ειρήνην, αλλά μαχαιραν.
Ηλθον γαρ διχάσαι άνθρωπον κατά του πατρός αυτού
και θυγατέρα κατά της μητρός αυτής και νύμφην
κατα της πενθεράς αυτής.
και εχθροί του ανθρώπου οι οικιακοί αυτού.
(ΜΑΤΘΑΙΟΣ ι' 34-35-36)
"εί τις έρχεται προς με και ου ΜΙΣΕΙ τον πατέρα εαυτού
και την μητέρα και την γυναίκα και τα τέκνα και τους αδελφούς
και τας αδελφάς , έτι δε και την εαυτού ψυχήν, ου δύναταί μου μαθητής είναι."
(ΛΟΥΚΑΣ ιδ' 26)
"ο φιλών την ψυχήν αυτού απολέση αυτήν, και ο ΜΙΣΩΝ την ψυχήν
αυτού εν τω κόσμω τούτω, εις ζωήν αιώνιον φυλάξει αυτήν."
(ΙΩΑΝΝΗΣ ιβ' 25)


Αν δεχθώ ότι με τα ανωτέρω δεν εννοεί αυτά που λέει, αλλά εννοεί κάτι άλλο, τότε προκύπτει η εξής ερώτηση:
Εάν ήθελε να εννοήσει αυτά ακριβώς που γράφει, πως θα έπρεπε να διατυπωθεί, για να σου γίνει σαφές, ότι εννοεί αυτά που λέει;


Edited by - Αίολος on 20/06/2005 13:39:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2005, 20:44:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετά το μη σχολιασμό της απορίας μου πάνω στην επίσκεψη των γυναικών στον τάφο (απορία ψάλτου βηξ...) μια ακόμα απορία από το Ευαγγέλιο του Ματθαίου.

Λέει λοιπόν ο Ματθαίος. Μετά την ανάσταση, μερικοί από τη φρουρά πήγαν και έδωσαν αναφορά στους αρχιερείς (!). Αυτοί τότε τους έδωσαν χρήματα για να πούνε (αν ερωτηθούν) ότι είχαν έρθει οι μαθητές και έκλεψαν το σώμα. Επίσης, αν αυτό μαθευτεί στο διοικητή τους (!) οι αρχιερείς θα τους καλύψουν. Και καταλήγει ο Ματθαίος ότι "Και διεφημίσθη ο λόγος ούτος παρά Ιουδαίοις μέχρι της σήμερον". (Ματθ. 28:11-16)

Μερικές ερωτήσεις επ'αυτού:
1. Ο Ματθαίος λέει ότι "μερικοί" από την φρουρά πήγαν στους αρχιερείς. Να υποθέσουμε ότι οι υπόλοιποι πήγαν και το αναφερανε στο διοικητή τους. Άρα ο διοικητής ήταν ενήμερος.
2. Αυτοί που πήγαν στους αρχιερείς δεν σκέφτηκαν ότι ο διοικητής τους ΗΔΗ θα γνώριζε τι έγινε (από τους υπόλοιπους);
3. Δεν φοβήθηκαν μήπως τιμωρηθούν που αντί για το διοικητή τους ενημερώσανε τους αρχιερείς και μάλιστα έναντι αμοιβής;

Και το σημαντικό:
Με ποιόν πιθανό (και λογικό) τρόπο, εμαθε ο Ματθαίος την πληροφορία αυτή; Από το συμβούλιο των αρχιερέων ή από τους Ρωμαίους;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2005, 22:55:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μακεδόνα,
Συμμερίζομαι την αγωνία σου να μάθεις τη σωστή ερμηνεία της Γραφής, καθώς και να καταλάβεις το γιατί υπάρχουν ορισμένες διαφορές στις διηγήσεις γεγονότων στην ΚΔ. Θέλοντας να συνεισφέρω σε αυτή την ειλικρινή σου δίψα για μάθηση, δεν έχω παρά να σου παραθέσω μια πάρα πολύ καλή ιστοσελίδα, στην οποία θα βρεις αρκετές απαντήσεις στα εύλογα ερωτήματά σου.

Όπως φαίνεται, δεν είσαι ο μόνος που βρίσκεται σ'αυτήν την κατάσταση. Θα παρότρυνα λοιπόν και όσοι έχουν τυχόν τα ίδια ερωτήματα ή και άλλα σχετικά με τη Γραφή, να κάνουν το ίδιο και να επισκεφτούν αυτή την αξιόλογη ιστοσελίδα.

http://www.apologitis.com/gr/ancient/eyaggelia.htm

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2005, 23:50:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΟΣ ΦΙΛΟ ΜΑΚΕΔΩΝΑ

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝΕ ΑΚΟΜΑ;
ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΑΛΛΑ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟΝ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ.
ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΦΙΛΕ ΝΑ ΜΕΝΟΥΝΕ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ!

ΣΟΥ ΤΗΝ ΣΤΕΛΝΩ ΛΟΙΠΟΝ.

ΦΙΛΙΚΑ

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2005, 23:53:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2005, 23:57:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 00:03:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 00:07:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 00:11:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 16 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy