ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Καινή Διαθήκη και επίμαχα εδάφια;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 16
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 01:54:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν,
Ινβάντερ, δεν θα σε ακολουθήσω στους χαρακτηρισμούς σου.

Πιστεύεις πως πριν απαντήσω δεν είχα συνείδηση του τι έχω γράψει στα προηγούμενα μηνύματά μου;;

Αλήθεια, θα κάνεις επίθεση και στον WWALKER για τα όσα έγραψε για τον Αλέξανδρο ή μήπως εκεί δεν σε παίρνει;;

Τέλος, πάντων, πιστεύω πως είσαι διαποτισμένος από πολύ αυταρχικές αντιλήψεις και αδυνατείς να δεις τα πράγματα ως έχουν.

Το τι πιστεύω εγώ σχετικά με τον τρόπο που χρησιμοποίησε ο Αλέξανδρος να επιβληθεί και να φτάσει έως εκεί που έφτασε, καμία σχέση δεν έχουν με όσα περιέχονται στην ιστοσελίδα από την οποία αντέγραψα το κείμενο, αλλά ούτε χρησιμοποίησα τα όσα εγώ πιστεύω για να πλάσω ανθελληνική προπαγάνδα.
Όσον αφορά την προσωπικότητα του Αλεξάνδρου, έχουν γραφεί πολλά συγγράμματα ως σήμερα, και δεν πρέπει να θεωρείς τον εαυτό σου ως το μόνο διαβασμένο, μέγα σφάλμα.
Έχω την εντύπωση πως την έχεις δει ύπερ-Έλληνας και πιστεύεις πως όλοι οι άλλοι τριγύρω σου είναι κατώτεροι ή δεν αξίζουν να λέγονται Έλληνες.
Δεν θα ήθελα να αναφερθώ στις ακραίες αντιλήψεις σου περί δημοκρατίας και το ιδανικό πολίτευμα, διότι τα όσα λες, κάθε άλλο παρά σε πραγματικό Έλληνα δημοκράτη άνθρωπο ταιριάζουν.

Έκανες αντιγραφή ενός μέρους αυτών που είπα, το ξέκοψες από το όλο πνεύμα της συζήτησης, και τις παρουσίασες εδώ ως επιχείρημα, μόνο και μόνο για να με κατηγορήσεις και όχι για να μου υποδείξεις ότι: ξέρεις κάτι ψηλέ, στο τάδε μήνυμά σου είπες αυτό και αυτό τα οποία δεν συμφωνούν με τα όσα λες εδώ πέρα.
Άλλωστε δεμ εκπλήσσομαι διότι δεν είσαι και πρώτος που το κάνει. Τείνει να καταντήσει το αγαπημένο άθλημα αρκετών εδώ μέσα.


quote:
Και όποιος χρησιμοποιεί τέτοια μέσα, όπως και να θέλει να χαρακτηριστεί ή και όποιο πρόσχημα η δικαιολογία να χρησιμοποιήσει, δεν είναι παρά ένας ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑΣ!!

Για πες μου, λοιπόν, ξέχνα τον Αλέξανδρο για λίγο, όταν κάποιος χρησιμοποιεί τη φωτιά και σκορπά το θάνατο στο διάβα του, τι είναι;; Φιλάνθρωπος;;;


quote:
Για ποιον σεβασμό να μιλά εδώ άραγε; για το σεβασμό που καθόριζε η Σάρισα, το σπαθί και η φωτιά;;;;;;;;;;;;;;;;
Για πέστα αυτά στους λαούς απ'όπου πέρασε ο φίλος μας ο Αλέξανδρος και θα δούμε τι θα σου πουν!!!!!!!!!!!!!!!

Τη Σάρισα και και το σπαθί σήμερα, οι Αμερικάνοι και αρκετοί Ευρωπαίοι, μαζί τους και η χώρα μας σε ορισμένες περιπτώσεις, τα έχουν αντικαταστήσει με πυράυλους, βόμβες και αεροπλάνα. Αν ρωτήσεις το μέσο Αμερικάνο σήμερα (και αρκετούς ευρωπαίους) θα σου πει πως αυτό που κάνει η χώρα του είναι να απελευθερώνει τους λαούς από δεσποτικά καθεστώτα και επαναφέρει τη δημοκρατία και την ευημερία.
Αν ρωτήσεις όμως το Γιουγκοσλάβο, τον Αφγανό, τον Ιρακινό, πιστεύεις πως θα σου πουν το ίδιο πράγμα;;;;


quote:
Αν θεωρείς τον Αλέξανδρο ''σφάλμα'' και ''πρόβλημα'', τότε άσε τις συζητήσεις στο esoterica και είτε ψάξου ο ίδιος esoterica ή τράβα για κανά forum της ΚΝΕ.

Εγώ ξέρω πολύ καλά πως θεωρώ τον Αλέξανδρο. Να σου πω την αλήθεια όμως, προτιμώ να πάω σε κάνα φόρουμ της ΚΝΕ αντί να παρακολουθώ φόρουμ σαν και αυτά της Χρυσής Αυγής ή και των ομοΐδεατών αυτών.

quote:
Και όσο για τις οικογένειες που μου αναφέρεις έχει γεμίσει η κοινωνία μας απο τέτοιες ''βιτρίνες'', για αυτό και πάμε κατα διαόλου...Ο μέσος νεοέλληνας περνάει την εικόνα του άνετου τύπου με τα δύο αυτοκίνητα καλής μάρκας, την όμορφη και πιστή σύζηγο, τον αριστούχο γιο/κόρη, το εξοχικό, τις διακοπές στη Μύκονο κάθε καλοκαίρι, ενώ στην πραγματικότητα είναι καταχρεωμένος, η γυναίκα του τον έχει κάνει τάρανδο απο το κεράτωμα, ο γιός/κόρη του παίρνει ναρκωτικά και ο ίδιος πίνει κάθε βράδυ καμιά δεκαριά ποτήρια ουίσκι...Τις έχω σιχαθεί τις βιτρίνες Ψηλέ. Ας έχουμε την εντιμότητα να παραδεχόμαστε και δημοσίως τα λάθη μας. Τώρα βέβαια, εξαρτάται το τι θεωρεί ο καθένας λάθος, αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία.

Εσύ τα λες, εσύ τα επικυρώνεις ή τα αναιρείς, εσύ και χειροκροτάς. Για ποια λάθη μιλάς; το ότι ότι ο μεσοέλληνας είναι καταχρεωμένος; για το ότι του πηδάν τη γυναίκα;; για το ότι ο γιος/κόρη του παίρνουν ναρκωτικά; για το ότι ο ίδιος πίνει κάθε βράδυ καμιά δεκαριά ποτήρια ουίσκι;;
Ποιές βιτρίνες έχεις σιχαθεί; Μα καλά αυτά μόνο σε ενοχλούν και δεν σε κάνουν να αναρωτηθείς τι να φταίει άραγε και τι βαθμό ευθύνης φέρεις και εσύ ο ίδιος για αυτή την κατάντια;
Η όλη σύψη των θεσμών δεν σε ενοχλεί;;
Μήπως δεν αντιλαμβάνεσαι Ινβάντερ ότι αυτό που βιώνουμε σήμερα είναι η κοινωνία όπως εσύ την επιθυμείς, την κοινωνίας χωρίς Χριστό και χωρίς την επίγνωση της τελικής μας κρίσης.
Την κοινωνία χωρίς πνευματικές αξίες αλλά δέσμια των υλιστικών της αντιλήψεων.

Ή μήπως πρέπει να αντιδράσουμε ξεσπαθώνοντας και όποιον πάρει ο χάρος; Κάτι τέτοιο διαφένεται από τα γραφόμενά σου σε διάφορες τοποθετήσεις σου, ή μήπως κάνω λάθος;;

Χαίρομαι που διαβάζεις τους λόγους του Just a Man, του οποίου οι λόγοι είναι ύμνοι αγάπης, και τους χρησιμοποιείς ως επιχειρήματά σου, μόνο που επανλαμβάνεις το λάθος και τους ερμηνεύεις σύμφωνα με το συμφέρον σου και όπου και όπως σε βολεύει αφήνοντας ενεξέταστο το γενικότερο πλαίσιο στο οποίο ειπώθηκαν οι λόγοι αυτοί.

Αν δεν θεωρείς ότι δεν απάντησα στις μομφές σου, τότε, δυστυχώς, δεν μπορώ να κάνω τίποτα άλλο.

Φιλικά όπως πάντα

Edited by - Ψηλός on 17/06/2005 01:58:36

Edited by - Ψηλός on 17/06/2005 02:01:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 02:09:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός:
«Για πες μου, λοιπόν, ξέχνα τον Αλέξανδρο για λίγο, όταν κάποιος χρησιμοποιεί τη φωτιά και σκορπά το θάνατο στο διάβα του, τι είναι;; Φιλάνθρωπος;;;»

Όταν αγαπητέ Ψηλέ γίνει αυτό συνειδητά, με Θεϊκή αποδοχή και Θείο σχέδιο, τότε πως λέγεται?

Μήπως……«θέλημα θεού»?

Όταν σφαγιαστούνε έθνη ολάκερα, όταν αφανιστούνε φυλές ολάκερες, όταν επιλέξουμε τις παρθένες ως χρήσιμες (!), όταν σκοτώσουμε άμαχους και γυναικόπαιδα, όταν σπείρουμε τον λοιμό και τον πόσο σε ανθρώπους που ποτέ δεν μας πειράξανε, αλλά απλά έτυχε να έχουνε αυτοί χρήμα και αγαθά και όχι εμείς, ΤΟΤΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ, ΠΩΣ ΛΕΓΕΤΑΙ?

Εάν θέλεις, μπορώ να δώσω και τα συγκεκριμένα παραδείγματα, αλλά θαρρώ ότι αντιλαμβάνεσαι την ερώτηση μου.

Λοιπόν?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 02:17:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Schwabe
Όταν σφαγιαστούνε έθνη ολάκερα, όταν αφανιστούνε φυλές ολάκερες, όταν επιλέξουμε τις παρθένες ως χρήσιμες (!), όταν σκοτώσουμε άμαχους και γυναικόπαιδα, όταν σπείρουμε τον λοιμό και τον πόσο σε ανθρώπους που ποτέ δεν μας πειράξανε, αλλά απλά έτυχε να έχουνε αυτοί χρήμα και αγαθά και όχι εμείς, ΤΟΤΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ, ΠΩΣ ΛΕΓΕΤΑΙ?

"Διάδοση του Ευαγγελίου".

Αλλά... γιατί ρωτάς, δεν το ξέρεις;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 02:25:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και μια που δόθηκε τέτοια τροπή και σε αυτή εδώ τη συζήτηση,
τι έχεις να πεις με το παρακάτω απόσπασμα από ένα άρθρο στο ΒΗΜΑ:

“θρίλερ
Τα ματωμένα εγχειρίδια
Ραδιουργίες, συνωμοσίες και στυγερά εγκλήματα στην αυλή του Μεγάλου Αλεξάνδρου

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΦΙΛΙΠΠΟΥ
………..
…….

Οι αλλεπάλληλες δολοφονίες, οι έρευνες που διεξάγει ο Τελαμώνας δίκην ιδιωτικού ντετέκτιβ, οι ύποπτοι και η τελική αποκάλυψη του ενόχου, εντάσσουν το Φόνοι στην αυλή του Μεγάλου Αλεξάνδρου στην αστυνομική λογοτεχνία. Ωστόσο, τούτο το εξαιρετικού ενδιαφέροντος ανάγνωσμα, που βασίζεται σε γνωστές ιστορικές πηγές (τον Αρριανό, τον Διόδωρο τον Σικελιώτη, τον Πλούταρχο, τον Κουίντο Κούρτιο Ρούφο, τον Ιουστίνο), διεκδικεί και τον χαρακτηρισμό ιστορικού μυθιστορήματος. Γι' αυτό, προς αποφυγήν παρανοήσεων και παρεξηγήσεων, ο συγγραφέας σημειώνει στο τέλος του βιβλίου ότι τα γεγονότα που περιγράφει έγιναν ακριβώς έτσι. Επιπλέον, ο Ντόερτι δεν μένει απλώς στην παράθεση των μαχών και των συνεπειών τους, αλλά μελετώντας τις πηγές δίνει τη δική του ερμηνεία για συγκεκριμένα επεισόδια. Για παράδειγμα, σχετικά με τη μάχη του Γρανικού, η οποία συχνά υπήρξε αντικείμενο διαφωνίας μεταξύ των ιστορικών, υποστηρίζει ότι ο Αλέξανδρος έδρασε με ταχύτητα αλλά και αγριότητα, με αποτέλεσμα να σφαγιαστούν ανελέητα οι έλληνες μισθοφόροι που πολεμούσαν στο πλευρό των Περσών.

"........ Αυτό που επιτυγχάνει ο Ντόερτι, μελετώντας τις κινήσεις του Αλέξανδρου στη Σηστό, στην Τροία και στον Γρανικό, είναι η αξιοθαύμαστη απόδοση του ζοφερού κλίματος καχυποψίας που επικρατεί στο στρατόπεδο των Ελλήνων, όπου μισθοφόροι, πλήθη που ακολουθούν τη στρατιά γοητευμένα από την προοπτική της λεηλασίας, μάντεις, προφήτες, αγύρτες, επαγγελματίες ζητιάνοι, απατεώνες και πόρνες συνωστίζονται διεκδικώντας το μερτικό τους από τη μελλοντική λεία.

Οπωσδήποτε το Φόνοι στην αυλή του Μεγάλου Αλεξάνδρου, παρά τους ακραίους χαρακτηρισμούς («ο Αλέξανδρος είναι ένας ψυχρός δολοφόνος, ένας αιμοσταγής άνδρας»), οι οποίοι βεβαίως στηρίζονται σε ιστορικά ντοκουμέντα, πλουτίζει τις γνώσεις μας σχετικά με τον ευφυή εκείνον πολέμαρχο και κατακτητή, φωτίζει τη σκοτεινή προσωπικότητά του, ταυτόχρονα δε προσφέρει μιαν αναγνωστική απόλαυση με το συνεχές σασπένς που διατρέχει τις σελίδες του.

Ο κ. Φίλιππος Φιλίππου είναι συγγραφέας. Από τις εκδόσεις Αγρα κυκλοφορεί το βιβλίο του «Ομόνοια 2000».

Το ΒΗΜΑ, 13/01/2002 , Σελ.: S16
Κωδικός άρθρου: B13465S161
ID: 242508"

Λοιπόν, Ινβάντερ, θα μου εξαπολύσεις και για αυτό επίθεση; Εσύ ή όποιος άλλος "υπερευαίσθητος έλληνας";;
Αυτά τα βιβλία νομίζω κυκλοφορούν στη χώρα μας, τι λέτε να τα κάνουμε;; Θα τα ρίξουμε στη φωτιά αφού παρουσιάζουν τον Αλέξανδρο κατ'αυτόν τον τρόπο;;
Πριν όμως πεις οτιδήποτε, σου προτείνω να διαβάσεις όλο το άρθρο που βρίσκεται εδώ:
http://tovima.dolnet.gr/print_article.php?e=B&f=13465&m=S16&aa=1


Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 02:40:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σβάπε
Ψηλός:
«Για πες μου, λοιπόν, ξέχνα τον Αλέξανδρο για λίγο, όταν κάποιος χρησιμοποιεί τη φωτιά και σκορπά το θάνατο στο διάβα του, τι είναι;; Φιλάνθρωπος;;;»

Όταν αγαπητέ Ψηλέ γίνει αυτό συνειδητά, με Θεϊκή αποδοχή και Θείο σχέδιο, τότε πως λέγεται?



Συμφωνώ μαζί σου,
Όταν γίνεται συνειδητά, με σκοπό την υπερίσχυση και υποδούλωση του ανθρώπου από τον συνάνθρωπό του, με όποιο πρόσχημα και να γίνεται, ακόμη και με το πρόσχημα της θεικής αποδοχής ή του θείου σχεδίου, τότε αυτός ο άνθρωπος λέγεται ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑΣ και θα δώσει λόγο γι΄ αυτό.

Ακριβώς έτσι είναι, όταν οι ίδιοι οι Θεοί ζητούσαν να σφαγιάζονται νεαρές παρθένες για να εξευμενίσουν τα πνεύματα τους, .......όταν οι ίδιοι οι Θεοί είναι λάτρεις της φιληδονίας και της άσωτης ζωής τί παράδειγμα περίμένεις να δώσουν άραγε και στους ανθρώπους;;;

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 03:05:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Αυτά τα βιβλία νομίζω κυκλοφορούν στη χώρα μας, τι λέτε να τα κάνουμε;; Θα τα ρίξουμε στη φωτιά αφού παρουσιάζουν τον Αλέξανδρο κατ'αυτόν τον τρόπο;;

Το κάψιμο βιβλίων (και ανθρώπων, επιστημόνων κατά προτίμηση) ανήκει αποκλειστικά στο χώρο που πρεσβεύεις.

Οι υπόλοιποι άνθρωποι (οι σκεπτόμενοι δηλαδή) κρίνουν ένα βιβλίο αφού το διαβάσουν (όχι αφού πει ο ιερέας από άμβωνος "Μην το διαβάσετε, θα πατε στην κόλαση", ή "κάψτε το", όπως έγινε με το βιβλίο του Ανδρουλάκη, του Καζαντζάκη και άλλων).

Η ερώτησή σου είναι επί του άρθρου του κ. Φιλίππου ή επί του βιβλίου πάνω στο οποίο ασκεί κριτική ο δημοσιογράφος;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 03:40:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Macedon
Το κάψιμο βιβλίων (και ανθρώπων, επιστημόνων κατά προτίμηση) ανήκει αποκλειστικά στο χώρο που πρεσβεύεις.

Αφού το λες εσύ, κάτι θα ξέρεις.

Ο κος Φιλίππου, νομίζω είναι συγγραφέας και όχι δημοσιογράφος (σύμφωνα με το άρθρο).

Τι γνώμη έχετε για τα βιβλία αυτά (διότι γίνεται αναφορά και σε άλλα βιβλία πέραν του συγκεκριμένου), αν θα πρέπει να κυκλοφορεί στη χώρα μας βιβλίο σαν και αυτό του Ντόρτι, και τη στάση των ελλήνων απέναντι σ'αυτό-ά.
Την άποψή σας για τον συγγραφέα αυτού του "ιστορικού μυθηστορήματος"; τον θεωρείτε αντικειμενικό "ερευνητή" αν βέβαια τον γνωρίζετε κάπως καλύτερα πέρα από την εδώ αναφορά;
Και πώς σχολιάζετε την άποψη του κου Φιλίππου σχετικά με τις τοποθετήσεις του περί "ιστορικών ντοκουμέντων" των οποίων κάνει χρήση ο συγγραφέας του βιβλίου αυτού;

*****Φυσικά γνωρίζω πως για να εκφέρει κάποιος γνώμη για ένα βιβλίο πρέπει να το έχει διαβάσει πρώτα. Θα ήθελα όμως, και με βάση την γρήγορη παρουσιάση του περιεχομένου του βιβλίου από τον κ. Φιλίππου, να μου πείτε την άποψή σας.

Φιλικά όπως πάντα

Edited by - Ψηλός on 17/06/2005 03:50:05

Edited by - Ψηλός on 17/06/2005 03:53:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 04:09:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε για να μην υπερβάλλουμε κιόλας, άσχετα με το τι γινόταν κάποτε, αυτήν την στιγμή μπορεί κάποιος να βρεί στην αγορά όσα βιβλία του Καζαντζάκη και του Ανδρουλάκη θέλει.

Το Μ είς την ν, δεν το έχω διαβάσει, αλλά θεωρώ ως φτηνό τέχνασμα από μεριά ορισμένων συγγραφέων να βάλλουν κατά του Χριστιανισμού προκειμένου να γίνουν θέμα στα κανάλια και να πουλήσουν λίγα αντίτυπα παραπάνω...

Ο Ανδορυλάκης, γιατί σε αυτόν αναφέρομαι, μπορεί να πουλήσει κάλλιστα και χωρίς κολπάκια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 04:25:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Τι γνώμη έχετε για τα βιβλία αυτά (διότι γίνεται αναφορά και σε άλλα βιβλία πέραν του συγκεκριμένου), αν θα πρέπει να κυκλοφορεί στη χώρα μας βιβλίο σαν και αυτό του Ντόρτι, και τη στάση των ελλήνων απέναντι σ'αυτό-ά.

Το αν θα πρέπει να κυκλοφορούν "τέτοια" ή "αλλοιώτικα" βιβλία δε νομίζω ότι χρειάζεται απάντησης. Είναι αυτονόητο.

Η στάση των Ελλήνων απέναντι σ'αυτά; Προσωπικά δεν έχω ιδέα τι λένε, οπότε δεν μπορώ να προδικάσω τη στάση μου. Γενικά όμως, συνήθως οι άνθρωποι συμφωνούν ή διαφωνούν (με τα ιστορικά βιβλία, όχι με τα μυθιστορήματα). Από κει και πέρα, ο καθένας χρησιμοποιεί τις γνώσεις του και τη λογική του για να διαμορφώσει την άποψή του.

quote:
Ψηλός
Την άποψή σας για τον συγγραφέα αυτού του "ιστορικού μυθηστορήματος"; τον θεωρείτε αντικειμενικό "ερευνητή" αν βέβαια τον γνωρίζετε κάπως καλύτερα πέρα από την εδώ αναφορά;

Δεν είναι ερευνητής, συγγραφέας είναι κι αυτό δεν είναι "ιστορικό μυθιστόρημα", είναι φανταστική ιστορία μυστηρίου, όπως αυτά που ΄γραφε ο John Le Care και η Αγκάθα Κρίστι. Ο συγγραφέας Έχει σπουδάσει ιστορικός στο Πανεπιστήμιο της Οξφόρδης και έχει γράψει διάφορα μυθιστορήματα μυστηρίου σχετιζόμενα με αρχαίους πολιτισμούς (Αιγύπτιοι, Έλληνες, κτλ.).

Τα ψευδώνυμα που χρησιμοποιεί είναι Αννα Αποστόλου (!!), Michael Clynes, Ann Dukthas, C. L. Grace, Paul Harding, και Mollie Hardwick.

Προφανώς, το βιβλίο αυτό δεν αποτελεί ιστορική έρευνα.

quote:
Ψηλός
Και πώς σχολιάζετε την άποψη του κου Φιλίππου σχετικά με τις τοποθετήσεις του περί "ιστορικών ντοκουμέντων" των οποίων κάνει χρήση ο συγγραφέας του βιβλίου αυτού;

Ο κ. Φιλίππου εκφράζει την προσωπική του άποψη, η οποία ουδόλως αποτελεί αυθεντία, με τον ίδιο τρόπο που οι απόψεις των κριτικών τέχνης ουδόλως αποτελούν τεκμήριο κριτικής ενός έργου τέχνης. Κανείς δεν θα πει "πάμε να δούμε εκείνη την ταινία γιατί ο τάδε κριτικός κινηματογράφου είπε ότι είναι καλή". Θα πεί "πάμε να δούμε την ταινία γιατί σε μια βδομάδα έκανε 2.000.000 εισιτήρια...".

Σαν συγγραφέας πάντως, εμένα προσωπικά μου είναι παντελώς άγνωστος.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elgreco_
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 09:12:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elgreco_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
to yfaki kai h eironia sayto to forum perriseyei mporo na po kai einai o logos gia ton opoio dne ithela na antapanthso.
klassikh amyntikh stash einai na leei kapoios "den me katalaves".thelo diko soy htan xchamp,alla kati tetoio dne isxyei.epeidh den se arkoyse to "symfonoyme" tha to kano liana ligo.pragamti oi idees apo thn stigmh poy yparxoyn, yparxoyn kai paei kai teleiose dne mas endiaferei an to prosopo poy tis eksefere htan ayto poy oloi nomizoyme h dne htan an ta eipe h oxi ktl ktl.sthn periptosh toy xristoy omos milame gia theologia,sthrizei olh thn yparxh toy sthn theikh fysiognomia kai den milame gia idees(diafono edo ala tespa) ara einai zotiko na gnorizoyme an yphrxe h oxi.
vevaia h mish pagosmia mas istoria proerxetai apo phges antigrafon me apostash xiliadon eton apo toys ypotithemenoys syggrafeis.o kaisaras p.x me toys galatikoys polemoys,o thoykididis kai o hrodotos me thn istoria toys ktl ktlt .einai zotiko na gnorizoyme an ta osa perigrafontai ginan etsi opos ta lene h an einai syndyasmos mytheymaton kai gegonoton.den milame dhl mono gia filosofia,milame gia olh thn proyparxoysa istoria mas.gia mia taytothta dikia mas poy thn dexthkame dixos amfisvhthsh kai as proilthe apo antigrafa ligon aionon prin.
pisteyo antilifthikes giati milao.apo kei kai pera oi sozomenoi papyroi poy aforoyn ton xristo einai poly konta sta gegonota Toy pragma poy ayksanei thn aksiopistia toys,oxi mono logo toy arithmoy ton papyron alla kyrios logo ths apostaseos toys apo ta gegonota opos proeipa.
tora to an aytoi oi papyroi einai proion zohrhs fantasias h pragamtikothtas soy apanthsa hdh.ego dne nomizo pos os epi to pleiston amorfotoi h periorismenhs morfoshs esto anthropoi(eksairontas ton loyka)einai se thesi na grapsoyn ena toso oraio "mythistorhma".einai prosopikh apopsi toy kathenos gia to an ekeina ta gegonota htan alithina h oxi.prosopika epeidh opos soy eipa gnorisa kapoion geronta(oxi diashmo opos toys porfyrio kai paisio)o opoios pragmati therapeye kai ekane kai alla pragmata sto onoma toy xristoy,anarotithika posoi tetoioi yparxoyn poy vriskontai sto paraskhnio oi opoioi nomizo apoteloyn apth apodeixh ths yparxeos toy theoy.kai se syndyasmo me ta parapano poy egrapsa nomizo telika h olh istoria poy exei na kanei em ton xristo einai alithini.
gi ayto dne katalavaino to epithetiko yfos soy sthn teleytaia protash otan leo me apla logia dne tha lavo meros sto panhgyri ths antidrashs toy milao aplos gia na milhso kai na apanthso apo thn stigmh poy exo diamorfomenes apopseis.poios einai dhl dikos soy skopos na peiseis olo to foroym gia thn skopimothta ton apopseon soy?na apodeixteis o sofos ths pareas?nomizo oxi.o kathe enas exei ta prosopika pisteyo toy gia poikila themata.kai opos vlepo edo sto foroym poy diavasa dyskola ta allazei!an diapistoso oti ta pisteyo moy sto thema poy syzhtame einai lathemena tha se pliroforiso an endiaferesai.
kai kati akoma to syggnomi gia ta greeklish htan gia logoys eygenias dioti dikaioma moy einai na grafo kai sta greeklish kai sta kogolezika akoma kai diko sas dikaioma na ta diavazete h oxi.
apo kei kai pera grapse oti exeis na grapseis tah sta diavaso kai mhn eksaptesai an dne soy apanthso.den xreiazetai soi kai kala na symfonhsoyme me tis apopseis soy gia na dikaiotheis.

na eisai panta kalaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xchamp
Μέλος 1ης Βαθμίδας


94 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 17:00:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xchamp  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

to yfaki kai h eironia sayto to forum perriseyei mporo na po kai einai o logos gia ton opoio dne ithela na antapanthso.


Be cool . Απόψεις διαξιφίζονται, όχι άνθρωποι...

quote:

poios einai dhl dikos soy skopos na peiseis olo to foroym gia thn skopimothta ton apopseon soy?na apodeixteis o sofos ths pareas?

Χαλάρωσε φίλτατε... Δεν είναι όλος ο πλανήτης εχθρός σου!!!
Γιατί είσαι τόσο καχύποπτος???
Αν κάτι που λές είναι λάθος, ωραία! Αν είναι σωστό και πάλι ωραία!!

Την αλήθεια ψάχνουμε όλοι. Πώς κάνεις έτσι???

quote:
o kathe enas exei ta prosopika pisteyo toy gia poikila themata.

"Το πράσινο είναι όμορφο χρώμα. Αυτό είναι προσωπικό μου πιστεύω..."
"Η επιτάχυνση της βαρύτητας είναι 5 m/sec^2.Αυτό είναι προσωπικό μου πιστεύω..." (!!!)

Καταλαβαίνεις την διαφορά φίλτατε???

Σε ελάχιστα πράγματα υπάρχει πραγματικά, ΜΟΝΟ η έννοια του "προσωπικού πιστεύω".
Στα περισσότερα υπάρχει η έννοια της αλήθειας, και εκεί "προσωπικά πιστεύω"
μπορεί να χωράνε, μπορεί και να ΜΗΝ χωράνε!!!

quote:

gi ayto dne katalavaino to epithetiko yfos soy sthn teleytaia protash otan leo me apla logia dne tha lavo meros sto panhgyri ths antidrashs

quote:

an diapistoso oti ta pisteyo moy sto thema poy syzhtame einai lathemena tha se pliroforiso an endiaferesai.

Οκ.. χαίρομαι που άλλαξες γνώμη, και θα συνεχίσεις να συμμετέχεις τελικά....

quote:

klassikh amyntikh stash einai na leei kapoios "den me katalaves".

Από το τελευταίο post σου τελικά διαπιστώνω ότι με κατάλαβες, και πολύ καλά μάλιστα!!!


quote:
kai kati akoma to syggnomi gia ta greeklish htan gia logoys eygenias dioti dikaioma moy einai na grafo kai sta greeklish

Προτείνω να γράφεις στα ελληνικά,
διότι με τα greeklish οι αναγνώστες σου κουράζονται...

(Καλά, εσένα σου αρέσει η εικόνα του κειμένου σου??)

Συνέχισε όμως, αν σου αρέσει, σου το ξαναείπα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 17:02:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός:
«Όταν γίνεται συνειδητά, με σκοπό την υπερίσχυση και υποδούλωση του ανθρώπου από τον συνάνθρωπό του, με όποιο πρόσχημα και να γίνεται, ακόμη και με το πρόσχημα της θεικής αποδοχής ή του θείου σχεδίου, τότε αυτός ο άνθρωπος λέγεται ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑΣ και θα δώσει λόγο γι΄ αυτό.»

Κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις, αλλά δεν θα σου κάνω την χάρη φίλε μου.

Όλα όσα ανέφερα, έγιναν στην Π.Δ. ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΓΚΡΙΣΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΤΟΥ ΙΣΡΑΗΛ, δηλαδή του ίδιου του θεού που πραγματεύεται ΚΑΙ η Κ.Δ.

Ο Θεός τους υποσχέθηκε την γη της επαγγελίας, η οποία όμως κατοικούνταν ήδη από άλλους!! Ο θεός τους βοήθησε να εκπορνεύσουνε τις γυναίκες τους και να λάβουνε χρήματα για αυτή τους την πράξη, και για….επιβράβευση τιμώρησε από πάνω και τον εξαπατημένο εραστή της Σάρας!!!!!!!

Με άλλα λόγια, όλες οι αθλιότητες, οι βιασμοί και οι απάνθρωπες πρακτικές των εκλεκτών Του (και σημερινών πνευματικών ταγών της ορθοδοξίας και των μυστηρίων της!!), ΕΓΙΝΑΝ ΜΕ ΤΗΝ ΣΤΗΡΙΞΗ ΚΑΙ ΠΡΟΝΟΙΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΤΗΣ ΒΙΒΛΟΥ!

Μήπως θέλεις να τα δούμε ένα ένα για να πειστείς?

Λοιπόν, εδώ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ?? Μετέχει ο θεός στα εγκλήματα ναι ή όχι? Είναι ο Θεός αυτός ανώμαλος και αιμοσταγής ναι ή όχι?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 17:26:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ σταματάω να συμμετέχω στις συζητήσεις αυτές, είναι εντελώς μα εντελώς ανούσιες. Δεν αντέχω άλλο να ακούω κατηγορίες ενάντια στον Θεό και στην Εκκλησία, λες και σας έχουν κάνει και τίποτα στο κάτω κάτω της Γραφής.
Και όχι μόνο αυτό. Όταν στερεύουν τα επιχειρήματα, ειδικά για τον φίλο Macedon πάει αυτό, το ρίχνετε στο trolling ενάντια στους οπαδούς της αντίθετης παράταξης, βλέπε Ψηλός, και τους εξαναγκάζετε, δηλαδή μας εξαναγκάζετε, να παρεκτραπούμε και να αρχίσουμε τα καντήλια.

Έλεος πια, μπορεί να υπάρξει διάλογος χωρίς τσακωμούς.

Ωστόσο, οφείλω να αναγνωρίσω πως υπάρχουν αξιόλογα άτομα που δεν είναι Χριστιανοί και επιθυμούν να συμμετάσχουν στην κουβέντα. Τα λόγια τους πνίγονται ωστόσο μέσα στον κυκεώνα προσωπικών κατηγοριών και χαλκευμάτων που εκτοξεύουν τα trolls του forum, που σαν σκοπό έχουν όχι να κουβεντιάσουν, αλλά να σπάσουν νεύρα. Αξίζουν συγχαρητήρια σε αυτά τα ρομαντικά μέλη, που επιχειρούν τέτοιο διάλογο.


Να παραπέμψω λοιπόν και εγώ σαν κακός Χριστιανός που είμαι, και δεν αγαπάω τον εχθρό μου όπως μου είπε ο Ιησούς, ούτε προσεύχομαι για την σωτηρία σας, ούτε καν να σας έχει ο Θεός καλά, σε ένα προφητικό κείμενο που σας θέλει όλους άλαλλους και ηττημένους μπροστά στον Θεό που βλασφημάτε, ο οποίος όμως σας αγαπάει όλους, γι'αυτό και κρατιέται να μην σας σπάσει τα μούτρα.
Με όση αγάπη μπορεί να βγεί από μέσα μου για εσάς που βλασφημάτε τον Κύριο ως ανώμαλο, ψυχασθενή, φονιά, ή ξέρω γω τι άλλο, να σας προειδοποιήσω για τον Αντίχριστο που έρχεται και θα τον προσκυνήσετε, γιατί ο νους σας είναι τυφλωμένος και δεν βλέπετε που πάνε τα πράγματα:

http://members.cox.net/orthodoxheritage/Starets%20Lavrentii.htm
http://members.cox.net/orthodoxheritage/Concering%20the%20Antichrist.htm
http://members.cox.net/orthodoxheritage/St.%20Nilus.htm
http://members.cox.net/orthodoxheritage/St.%20Anatoly.htm
http://www.geocities.com/kitezhgrad/prophets/josvat.html
http://oag.ru/icon/paissios.html
http://www.fatheralexander.org/booklets/english/seraphim_vyritzkij_e.htm

Και μια οδηγία για όποιον μετάνιωσε για το αντιχριστιανικό πνεύμα που τον κατέχει:
http://members.cox.net/orthodoxheritage/St.%20Ambrosy.htm

Και μιας και αρχίσανε τα όργανα, πάρτε και τον πρώτο Αντίχριστο που θα έρθει τώρα στις μέρες μας:
http://www.shareintl.org/maitreya/Ma_main.htm

Καλά να σας έχει ο Κύριος, που όλους τους συγχωρεί όταν του το ζητάνε. Του το ζητάω εγώ για σας, μήπως και σωθείτε και ανοίξετε τα μάτια σας και καταλάβετε πως ο αντίχριστος που έχει μπει μέσα σας δεν είναι δικός σας, και δεν σας αξίζει, γιατί και εσείς είστε παιδιά του Θεού.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 17:33:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
WWalker
Και όχι μόνο αυτό. Όταν στερεύουν τα επιχειρήματα, ειδικά για τον φίλο Macedon πάει αυτό, το ρίχνετε στο trolling ενάντια στους οπαδούς της αντίθετης παράταξης

Ας δούμε τα τελευταία επιχειρήματα που παρέθεσες σε άλλη συζήτηση:

quote:
WWalker
ΜΕ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΓΑΜΩ ΤΟ ΚΕΡΑΤΟ ΜΟΥ ΓΑΜΩ???

Και μετά βούλωσέ το κιόλας γιατί είσαι εντελώς βούρλο.

...είσαι τελείως μα τελείως μαλακισμένο.

Κοίταξε να δεις, αν θες να πλακωθούμε θα το κάνουμε.


Δεν μπορώ να πω, είναι πρωτότυπα τόσο στη μορφή όσο και στο περιεχόμενο...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 17:40:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
WWalker
...γιατί και εσείς είστε παιδιά του Θεού.

Δεν ξέρω για τους υπόλοιπους, εγώ όμως είμαι παιδί του μπαμπά μου και της μαμάς μου, έχω και χαρτιά με σφραγίδες που το αποδεικνύουν.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 17:55:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και όχι μόνο αυτό. Όταν στερεύουν τα επιχειρήματα, ειδικά για τον φίλο Macedon πάει αυτό, το ρίχνετε στο trolling ενάντια στους οπαδούς της αντίθετης παράταξης, βλέπε Ψηλός, και τους εξαναγκάζετε, δηλαδή μας εξαναγκάζετε, να παρεκτραπούμε και να αρχίσουμε τα καντήλια.

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε Macedon, που παρέθεσες το σημείο στο οποίο παρεκτράπηκα για να το βλέπει ο κόσμος και να δικαιώνομαι όταν λέω ότι μας εξαναγκάζεις να παρεκτραπούμε.


Να σε παρακαλέσω να παρουσιάσεις και τα σημεία στα οποία παρεκτράπηκε και ο φίλος Ψηλός;

Edited by - WWalker on 17/06/2005 18:03:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 18:38:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να ρωτήσω γιατί συνήθως παρεκτρέπονται μόνον οι οπαδοί του Χριστιανισμού εδώ μέσα και όχι οι υπόλοιποι; Βέβαια, δε λέω μετά τα μπινελίκια που ρίχνουν, λένε και ένα "Να σε έχει καλά ο Κύριος" και ξεμπερδεύουν.

Μήπως αυτό έχει να κάνει με την πνευματική γυμνότητα; Την ένδοια επιχειρημάτων; Τις γονιδιακές καταβολές και την παράδοση καψίματος όσων τύχαινε να διαφωνούν με το Χριστιανισμό; Την πρακτική του δια βίας προσηλυτισμού;

Φυσικά, το ύφος και το ήθος του καθενός είναι δηλωτικό της προσωπικότητάς του και αργά ή γρήγορα αυτό βγαίνει έξω από τις χριστιανοαγαπητικές υποκρισίες και καταδεικνύεται.

Προσωπικά οι βρισιές σου στο πρόσωπό μου ουδόλως με ενόχλησαν, καθώς προέρχονται από σένα ή από ανθρώπους σαν και σένα, η παιδεία των οποίων μπορεί εύκολα να διαπιστωθεί.

Το λυπηρό είναι ότι η νοοτροπία και πρακτική αυτή δεν υπάρχει μόνο στο κοπάδι, υπάρχει (κυρίως) στα ανώτερα στρώματα των ποιμνιαρχών και τελικά ίσως αποδεικνύει ότι, όντως, πλαστήκατε "Κατ'εικόνα και καθ'ομοίωσιν".

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 19:05:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι βεβαίως, φίλε Macedon, να με ρωτήσεις.

quote:
Να ρωτήσω γιατί συνήθως παρεκτρέπονται μόνον οι οπαδοί του Χριστιανισμού εδώ μέσα και όχι οι υπόλοιποι; Βέβαια, δε λέω μετά τα μπινελίκια που ρίχνουν, λένε και ένα "Να σε έχει καλά ο Κύριος" και ξεμπερδεύουν.

Γιατί πίσω από αυτά που μας προκαλλούν να παρεκτραπούμε είναι ο ίδιος ο διάβολος. Δυστυχώς δεν είμαστε αρκετά δυνατοί, και λυγίζουμε.

quote:
Μήπως αυτό έχει να κάνει με την πνευματική γυμνότητα;

quote:
Την ένδοια επιχειρημάτων;

Μπα όχι, αν ήταν έτσι εσύ θα ήσουνα ο πρώτος που θα παρεκτρεπόσουνα.

quote:
Τις γονιδιακές καταβολές

Μπα δεν νομίζω να είναι γονιδιακό. Αν είναι πάντως, δικαιολογούμαστε απ'τις αζωτούχες βάσεις μας.

quote:
και την παράδοση καψίματος όσων τύχαινε να διαφωνούν με το Χριστιανισμό;

Σίγουρα.

quote:
Την πρακτική του δια βίας προσηλυτισμού;

Για αυτό δεν ξέρω. Μπορεί. Ίσως ναι, ίσως όχι.

quote:
Φυσικά, το ύφος και το ήθος του καθενός είναι δηλωτικό της προσωπικότητάς του και αργά ή γρήγορα αυτό βγαίνει έξω από τις χριστιανοαγαπητικές υποκρισίες και καταδεικνύεται.


Όντως, αγαπητέ φίλε Μακεδόνα, είμαστε υποκριτές.

quote:
Προσωπικά οι βρισιές σου στο πρόσωπό μου ουδόλως με ενόχλησαν, καθώς προέρχονται από σένα ή από ανθρώπους σαν και σένα, η παιδεία των οποίων μπορεί εύκολα να διαπιστωθεί.

Βεβαίως.
Σου είπα, να πας να κοιτάξεις το mail μου στον παλιό μου λογαριασμό (Windwalker) και να μου πεις ποιος provider μονο χορηγεί τέτοιες μάσκες mail. Να σε βοηθήσω να μην κουράζεσαι, το παλιό μου mail ήταν windwalker@'...'.gr, μέχρι που αχρήστευσα την μάσκα, και αχρηστεύτηκε. Καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου να εξακριβώσεις ποιον συνδυασμό γραμμάτων πρέπει να βάλεις αντί για windwalker@ στο mail μου, για να βρεις ποιο είναι το site.
Επίσης, χάρηκα που δεν σε άγγιξαν οι βρισιές που σου έσουρα, γιατί μετάνιωσα για αυτές, και τώρα θα με βγάλεις απ'τον κόπο να στενοχωριέμαι πως μπορεί να σε πείραξαν.

quote:
Το λυπηρό είναι ότι η νοοτροπία και πρακτική αυτή δεν υπάρχει μόνο στο κοπάδι, υπάρχει (κυρίως) στα ανώτερα στρώματα των ποιμνιαρχών και τελικά ίσως αποδεικνύει ότι, όντως, πλαστήκατε "Κατ'εικόνα και καθ'ομοίωσιν".

Είναι λυπηρό, όντως. Να μην μπορώ να κρατήσω τα νεύρα μου όταν μπαίνει ο διάβολος μέσα σου να με τσιγκλίσεις, ειλικρινά στενοχωριέμαι για αυτή την κατάσταση. Θα ασκηθώ περισσότερο για να συγκρατώ τα νεύρα μου.

Αυτά φίλε Μακεδόνα. Συγχώρησέ με αδελφέ, αδίκως σε έβρισα. Έσφαλα, το παραδέχομαι.

EDIT: Για ευνόητους λόγους, τώρα που διαβάστηκε, απομακρύνω την αναφορά στο mail μου.

Edited by - WWalker on 17/06/2005 21:46:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 19:21:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η λέξη "παιδεία" δε σημαίνει γνώσεις. Σημαίνει και πολλά άλλα πράγματα. Το να μην ξέρεις, απλά επιβεβαιώνει αυτό που είπα προηγουμένως.

Όσο για τα υπόλοιπα.... Τι να πώ, διασκεδαστικά είναι. Είναι κι αυτός ο διάβολος στη μέση, μπορούμε να του τα φορτώνουμε όλα. Βολικό... Πολύ βολικό (αν και δεν είδα σε κανένα δικαστήριο να πιάνει το επιχείρημα "ο διάβολος με έβαλε να τον σκοτώσω και να του κλέψω το μαγαζί...".

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 19:23:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Μακεδόνα είσαι κακός (δις).

Το ότι νευριάζουν οι Χριστιανοί δεν έχει να κάνει με την παιδεία τους, ούτε την μόρφωση τους. (Εσύ δεν μου είπες κάπου αλλού να μην υπεραπλουστεύω τα πράγματα?)

Βέβαια οι βρίσιες είτε έρχονται από Χριστιανό, είτε από άθεο, είτε από οποιονδήποτε, εμένα με ενοχλούν και στην τελική δεν έχουν και νόημα.
Αλλά χαρακτηρίζουν μόνο αυτόν που έβρισε και όχι όλους τους ομοϊδεάτες του. Στην τελική και αν μπει ένας άθεος εδώ μέσα και αρχίσει να βρίζει και να προκαλεί, δεν θα ήθελα οι Χριστιανοί να με βάλλουν στο ίδιο καζάνι με αυτόν.

Απλά οι εδώ Χριστιανοί έχουν ένα ελαφρυντικό γιατί συνήθως βρίσκονται απολογούμενοι για πράγματα για τα οποία ούτε οι ίδιοι ευθύνονται. Ε, στην τελική η δική τους πίστη βάλλεται με αμφισβητήσεις για την ύπαρξη ακόμη και του ίδιου του Χριστού. Αυτοί έχουν να απολογηθούν για κάτι χιλιάδες χρόνια ιστορίας και για καταστάσεις με τις οποίες καν δεν συμφωνούν πολλές φορές.

Εμείς οι αμφισβητίες το συζητάμε και μπορεί να το καλαμπουρίζουμε κιόλας, αλλά οι Χριστιανοί ουσιαστικά καλούνται να αλλάξουν όλη την κοσμοθεώρηση τους, αν παραδεχτούν για παράδειγμα τόσο ελαφρά τη καρδία, ότι ο Χριστός δεν υπήρξε.

Εντάξει, και ο Βούδας δεν ξέρουμε αν υπήρξε, αλλά αυτό δεν εμποδίζει τους ανθρώπους να πιστεύουν σε αυτόν. Και ούτε είναι κακό αυτό έτσι?

Πώπω τι pacifisme με έπιασε πάλι!

Καλή συνέχεια!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 19:50:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή θέλεις να πεις πως εσύ δεν έβρισες ποτέ Μακεδόνα;;

Η ειρωνεία σου προς όσους δεν συμφωνούν μαζί σου, η γελοιποίηση και χλευασμός προς οτι δεν συμφωνεί με τα πιστεύω σου, είναι πολύ χειρότερα από μια βρισιά.
Το ξέρεις πολύ καλά και το επιδιώκεις σχεδόν με κάθε μήνυμά σου.

Ο ψεύτικος καθωσπρεπισμός σου νομίζεις ότι είναι αρκετός για να "βάλει σε όμορφη συσκευασία" τα παραπάνω;;;

Φιλικά όπως πάντα

Edited by - Ψηλός on 17/06/2005 19:52:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 21:02:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Bie Boy
Φίλε μου Μακεδόνα είσαι κακός (δις).

quote:
Brie Boy
Το ότι νευριάζουν οι Χριστιανοί δεν έχει να κάνει με την παιδεία τους, ούτε την μόρφωση τους. (Εσύ δεν μου είπες κάπου αλλού να μην υπεραπλουστεύω τα πράγματα?

Η παιδεία είχε να κάνει με το συγκεκριμένο άτομο, όχι με όλους.

quote:
Brie Boy
Στην τελική και αν μπει ένας άθεος εδώ μέσα και αρχίσει να βρίζει και να προκαλεί, δεν θα ήθελα οι Χριστιανοί να με βάλλουν στο ίδιο καζάνι με αυτόν.

Δεν γενίκευσα για όλους τους Χριστιανούς, για όνομα του Τουτάτη. Μίλησα για συγκεκριμένα άτομα τα οποία παρεκτρέπονται με τον τρόπο αυτό: Grom Hellstream (παλαιότερα), WWalker, Ψηλός... Συγκεκριμένη αντίδραση από συγκεκριμένα άτομα (τα οποία συμπτωματικά ανήκουν στον ίδιο χώρο). Και όπως λένε και στην Ελλάδα "Σύμπτωση επαναλαμβανόμενη δεν είναι σύμπτωση".

quote:
Brie Boy
Ε, στην τελική η δική τους πίστη βάλλεται με αμφισβητήσεις για την ύπαρξη ακόμη και του ίδιου του Χριστού.

Εδώ νομίζω κάνεις λάθος φίλη μου. Δεν βάλλεται η πίστη τους. Ο καθένας μπορεί να πιστεύει ότι θέλει, δικαίωμά του. Βάλλεται η προσπάθεια να πείσουν τους άλλους για το αναπόδεικτο. Βάλλεται η προσπάθειά τους να αδειάσουν τον ωκεανό με το κουβαδάκι τους. Και οπωσδήποτε δε βάλλεται η ατομικότητά τους.

quote:
Brie Boy
αλλά οι Χριστιανοί ουσιαστικά καλούνται να αλλάξουν όλη την κοσμοθεώρηση τους, αν παραδεχτούν για παράδειγμα τόσο ελαφρά τη καρδία, ότι ο Χριστός δεν υπήρξε.

Ας συζητήσουμε λίγο πάνω σ'αυτό. Ας θεωρήσουμε ότι πιστεύω πως η γη είναι επίπεδη. Δεν έχω καμία απόδειξη περί τούτου, ίσα-ίσα υπάρχουν χιλιάδες αποδείξεις για το αντίθετο. Εγώ φυσικά είχα διαβάσει ένα βιβλίο ενός αγίου το οποίο έλεγε αυτό ακριβώς το πράγμα, οπότε δε βλέπω το λόγο να μην το πιστεύω. Όσο όμως κρατάω την πίστη μου σαν προσωπικό βίωμα, κανείς δεν θα μου το απαγορεύσει. Έτσι θέλω και πιστεύω βρε αφερφέ, λογαριασμό θα σου δώσω τι πιστεύω;

Από τη στιγμή όμως που βγαίνω έξω και αρχίζω και το συζητάω δεξιά και αριστερά, θα έχουμε τις εξής αντιδράσεις:

1. Κάποιοι θα γελάσουν. Δεν μπορούν να αποδείξουν το αντίθετο γιατί δε γνωρίζουν γεωγραφία αλλά κι αυτό που τους λέω εγώ τους φαίνεται γελοίο.

2. Κάποιοι θα πιστέψουν αυτό που τους λέω, έτσι, χωρίς αποδείξεις.

3. Οι περισσότεροι θα μου παραθέσουν τις αποδείξεις ότι η γη είναι στρογγυλή. Εγώ δεν μπορώ να αποδείξω τίποτε και όταν αυτοί πλέον αρχίζουν και με εκνευρίζουν με τα στοιχεία τους και τις αποδείξεις τους τότε:

A. Αποδίδω την προσπάθεια τους στο διάβολο, καθώς ο Κοσμάς ο Ινδοπλεύστης στο θεόπνευστο βιβλίο του λέει σαφώς ότι η γη είναι επίπεδη.

B. Διακηρύσσω ότι τα λεγόμενά τους είναι προϊόν παγκόσμιας συνομωσίας κατά της πίστης μου και ότι η πίστη μου βάλλεται από τους άθεους αυτούς βάσει οργανωμένου σχεδίου.

Γ. Τους βρίζω λέγοντάς τους ότι αφού δεν είναι γεωγράφοι και αστρονόμοι να μην ασχολούνται μ'αυτά και δεν ξέρουν τι τους γίνεται (το ότι εγώ επίσης δεν είμαι γεωγράφος ή αστρονόμος είναι λεπτομέρεια).

Δ. Βάζω κάποιους να τους δείρουν

Μετά τα παραπάνω τους συγχωρώ κιόλας, διότι, πώς να το κάνουμε, το επιβάλλει η θρησκεία μου.

Πάσα ομοιότητα με πρόσωπα και καταστάσεις του esoterica ΔΕΝ είναι συμπτωματική.

quote:
Brie Βoy
Εντάξει, και ο Βούδας δεν ξέρουμε αν υπήρξε, αλλά αυτό δεν εμποδίζει τους ανθρώπους να πιστεύουν σε αυτόν. Και ούτε είναι κακό αυτό έτσι?

Όσο ο βουδιστής πιστεύει αυτά που πιστεύει, με γεια του με χαρά του. Φυσικά το να πιστεύει κανείς ό,τι θέλει, δικαίωμά του είναι, κανείς δεν αντιλέγει. Το να έρθει όμως ο άλλος και χρησιμοποιώντας επιστημονικοφανείς αποδειξιολογίες να θέλει να σε πείσει ντε και καλά για την "ιστορικότητα" ή την "αλήθεια" θεμάτων που εξ ορισμού είναι αναπόδεικτα και άσχετα με την επιστήμη ή την ιστορία, τότε σαφώς προκαλεί αντίλογο.

Κι όπως σωστά λέει ο Schwabe αυτός που "θεωρεί" φέρει και το βάρος της απόδειξης. Άλλωστε αυτή είναι και η βάση της νομικής επιστήμης.

Αν έρθει ο οποισδήποτε Χριστιανός και πει "Ανεξάρτητα με το τι λένε οι ιστορίες, οι επιστήμες, οι κοινωνιολογίες, οι φυσικές, οι αστρονομίες, εγώ πιστεύω αυτό που πιστεύω και δεν με κάνει κανείς να αλλάξω γνώμη" τότε του λες "μπράβο" και τελειώνεις.

Από κει και πέρα όμως, οι ερωτήσεις φέρνουν απαντήσεις και αυτό νομίζω είναι κάτι που άρχεται από τους εν λόγω "συζητητές".

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 22:11:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κι όπως σωστά λέει ο Schwabe αυτός που "θεωρεί" φέρει και το βάρος της απόδειξης. Άλλωστε αυτή είναι και η βάση της νομικής επιστήμης.

Ναι καμάρι μου καλό, όταν κάποιος θέλει να αποδείξει μια θεωρία, είτε την αποδεικνύει και τελειώσαμε, είτε δεν την αποδεικνύει και γυρνάμε στην προηγούμενη, η οποία και στην παρούσα φάση δεν υπάρχει για τον Θεό. THE END. Δεν έχει "δεν μου απέδειξες ότι ο Θεός υπάρχει" άρα, δεν υπάρχει, είναι μαλακία να το πεις αυτό το πράγμα, πως στο λένε;

Και ο Schwabe δεν είναι επιστήμονας. Με οικονομικά ασχολείται.

Όσο για το πόσο η "βάση της νομικής επιστήμης" μπορεί να εφαρμοστεί στο θέμα, Θεός, να σε ρωτήσω και γω:

Τα θες και τα λες ή έτσι σου φεύγουνε;

Α ναι, κάποιος απέδειξε πως ο Θεός υπάρχει!!!!!!


http://www.ordination.org/MCAC%20Backup/proof.htm



για βγάλτο μου άκυρο σε παρακαλώ.


quote:
Η παιδεία είχε να κάνει με το συγκεκριμένο άτομο, όχι με όλους.

ΥΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΗΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!!!!

Ώρε γλέντια, σε λίγο θα με βγάλεις και... αναλφάβητο.

Τέλος πάντων, θα απαντήσω όσο πιο κομψά και εντός θέματος αρμόζει όταν κάποιος μιλάει με άτομα σαν κι εσένα:


Μετρητές
Παρόλο που υπάρχουν πολλές διαφοροποιήσεις πάνω στον βασικό μετρητή, στην πραγματικότητα είναι πολύ όμοιοι. Θα παρουσιάσουμε τον βασικό μετρητή, πάνω στον οποίο χτίζονται όλοι οι άλλοι.

Στον τετράμπιτο μετρητή που παρουσιάζεται δίπλα, χρησιμοποιούμε ακμοπυροδότητα flip flop αφέντη-σκλάβου, η έξοδος των οποίων αλλάζει κατάσταση κατά την ακμή του ρολογιού (κατά την μετάβαση από το 1 στο 0) της Τ εισόδου.
Η μέτρηση που υλοποιείται από αυτό τον μετρητή διαβάζεται με ανάποδη σειρά από αυτή στην οποία πυροδοτούνται τα flip-flop. Κατά συνέπεια, η έξοδος D είναι το most significant bit, ενώ η Α είναι το least significant bit. Η δυαδική μέτρηση που υλοποιείται από τον μετρητή είναι της μορφής DCBA, και "τρέχει" από 0000 (δεκαδικό 0) σε 1111 (δεκαδικό 15). Ο επόμενος παλμός ρολογιού θα προκαλέσει στον μετρητή να μετρήσει το 10000 (16). Ωστόσο, το πρώτο bit δεν καταχωρείται σε κάποιο flip flop και κατά συνέπεια χάνεται. Κατά συνέπεια, η μέτρηση ξαναγυρνάει στο 0000, και η μέτρηση ξεκινά από το 0.

Να'σαι καλά φίλε Macedon!


Edited by - WWalker on 17/06/2005 23:03:53

Edited by - WWalker on 17/06/2005 23:08:12

Edited by - WWalker on 17/06/2005 23:09:01

Edited by - WWalker on 17/06/2005 23:42:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Athinais
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 22:49:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Athinais  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mην χαραμίζετε χώρο και χρόνο για να τσακώνεστε!!!!

Υπάρχουν δημιουργικότερα πράγματα να κάνετε και ξεφύγατε και από το θέμα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2005, 01:25:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλέ
quote:
Λοιπόν,
Ινβάντερ, δεν θα σε ακολουθήσω στους χαρακτηρισμούς σου.

Τώρα...ησύχασα.
quote:
Πιστεύεις πως πριν απαντήσω δεν είχα συνείδηση του τι έχω γράψει στα προηγούμενα μηνύματά μου;;



Όχι.Πιστεύω πως είχες πλήρη συνείδηση του τι έγραψες και επιχείρησες σκοπίμως να το αποκρύψεις. Η ισχυρογνωμοσύνη και η κουτοπονηριά σου είναι τέτοια, που ακόμα και τώρα δεν έχεις την εντιμότητα να παραδεχτείς τις πεποιθήσεις σου.
quote:
Αλήθεια, θα κάνεις επίθεση και στον WWALKER για τα όσα έγραψε για τον Αλέξανδρο ή μήπως εκεί δεν σε παίρνει;;



Δεν είδα τι είπε. Αν απλά διατύπωσε απλά προσωπικές του απόψεις, τότε δεν με αφορά. Αν παρέθεσε και κομμάτια απο αρχαία κείμενα για να τεκμηριώσει ότι είπε, τότε ευχαρίστως να συζητήσω μαζί του. Γατί μόνο αν ο άλλος παραθέτει τεκμηριωμένες απόψεις μπορεί να γίνει διάλογος αγαπητέ, κάτι που φυσικά δεν μπορεί να γίνει με εσένα( τουλάχιστον όχι σε αυτό το θέμα).
quote:
Τέλος, πάντων, πιστεύω πως είσαι διαποτισμένος από πολύ αυταρχικές αντιλήψεις και αδυνατείς να δεις τα πράγματα ως έχουν.



Οτι πεις αγαπητέ. Είμαι συνηθησμένος καλέ μου ''δημοκράτη'' σε τέτοια ''πυροτεχνήματα''. Πάντως, επιχειρήματα στα όσα είπα δεν είδα στο topic που αναφερεις. Πάγια τακτική σου δηλαδή. Κάνεις την πάπια εκεί που δεν σε παίρνει και μετά απο λίγο καιρό πας να τη ''βγεις'' και απο επανω στον άλλο. Στο ξαναλέω πάντως: Εδώ ότι γράφεις μένει. Αν συνεχίσεις έτσι, θα καταλήξεις με τον τίτλο του παλιάτσου του forum. Είδη δεν απέχεις και πολύ.
quote:
Όσον αφορά την προσωπικότητα του Αλεξάνδρου, έχουν γραφεί πολλά συγγράμματα ως σήμερα, και δεν πρέπει να θεωρείς τον εαυτό σου ως το μόνο διαβασμένο, μέγα σφάλμα.

Άσε εμένα και τους άλλους! Εσύ τι έχεις διαβάσει επι του θέματος? Αν δεν έχεις διαβάσει τίποτα, όπως υποψιάζομαι, τότε λυπάμαι αλλά η γνώμη σου έχει μηδενική βαρύτητα. Όπως η δική μου γνώμη για ένα ζήτημα πυρηνικής φυσικής έχει επίσης μηδενική βαρύτητα, λόγω της άγνοιας μου σε θέματα φυσικής. Alles Klar?
quote:
Έχω την εντύπωση πως την έχεις δει ύπερ-Έλληνας και πιστεύεις πως όλοι οι άλλοι τριγύρω σου είναι κατώτεροι ή δεν αξίζουν να λέγονται Έλληνες.

...
quote:

Για πες μου, λοιπόν, ξέχνα τον Αλέξανδρο για λίγο, όταν κάποιος χρησιμοποιεί τη φωτιά και σκορπά το θάνατο στο διάβα του, τι είναι;; Φιλάνθρωπος;;;

Εξαρτάται. Και οι υπερασπιστές των Θερμοπυλών και οι ήρωες του '40 φωτιά και θάνατο σκορπούσαν στο διάβα τους.
Εσύ βέβαια, μην μπορώντας να δεις πέρα απο την μύτη σου, αναφερεσαι στον Αλέξανδρο. Μόνο που ο Αλέξανδρος δεν έκανε τίποτα τέτοιο, ή τουλάχιστον όχι περισσότερο απο όσο υπαγόρευαν οι αρχαίες αντιλήψεις περί ''δικαίου του πολέμου''. Κρίνεις τον Μέγιστο των Ελλήνων με βάση σημερινά δεδομένα, τόσο είναι το μέγεθος της επιπολαιότητας σου. Περαστικά σου. Ά, παρεμπιπτόντως, για τον Μωυσή και τον Ιησού του Ναυή τι γνώμη έχεις?

quote:
Τη Σάρισα και και το σπαθί σήμερα, οι Αμερικάνοι και αρκετοί Ευρωπαίοι, μαζί τους και η χώρα μας σε ορισμένες περιπτώσεις, τα έχουν αντικαταστήσει με πυράυλους, βόμβες και αεροπλάνα. Αν ρωτήσεις το μέσο Αμερικάνο σήμερα (και αρκετούς ευρωπαίους) θα σου πει πως αυτό που κάνει η χώρα του είναι να απελευθερώνει τους λαούς από δεσποτικά καθεστώτα και επαναφέρει τη δημοκρατία και την ευημερία.
Αν ρωτήσεις όμως το Γιουγκοσλάβο, τον Αφγανό, τον Ιρακινό, πιστεύεις πως θα σου πουν το ίδιο πράγμα;;;;

Κοίτα αγαπητέ: Χωρίς Αλέξανδρο να διαδώσει το φως του Ελληνισμού στην Ανατολή, ξέχνα Σωκράτη, Πλάτωνα, Αριστοτέλη, και γενικότερα κάθε μεγάλο αρχαίο Έλληνα Σοφό. Σήμερα, δεν θα τους ήξερε ούτε η μάνα τους. Όσο για τις γνώμες των κατακτημένων λαών για τον Αλέξανδρο...Γιά ψαξτο λίγο το πράγμα...Δεν αποκλείεται να εκπλαγείς! Υπήρξε απο τους ελάχιστους κατακτητές που ήταν αγαπητός ακόμα και στους κατακτημένους λαούς! Επι παραδείγματι σου αναφέρω πως, κατα τον Κούρτιο, όταν ανακοινώθηκε ο θάνατους του Αλεξάνδρου, η μητέρα του Μ.Βασιλιά Δαρείου κλείστηκε απο την λύπη της σε μιά σκηνή και αρνήθηκε να ξαναβάλει φαγητό στο στόμα της, πεθαίνοντας τελικά απο την πείνα! Όταν αυτή τη γνώμη την είχαν οι κατακτημένοι για τον Μέγιστο των Ελλήνων, τότε εμείς οι Έληνες τι γνώμη θα πρέπει να έχουμε?
quote:
Εγώ ξέρω πολύ καλά πως θεωρώ τον Αλέξανδρο. Να σου πω την αλήθεια όμως, προτιμώ να πάω σε κάνα φόρουμ της ΚΝΕ αντί να παρακολουθώ φόρουμ σαν και αυτά της Χρυσής Αυγής ή και των ομοΐδεατών αυτών.


Νάτη και η Χρυσή Αυγή! Και ποιός σου είπε ρε μεγάλε οτι το αντίθετο στην βαρβαρότητα και την καφρίλα είναι ο ανθελληνισμός και ο υλισμός? Τα έχεις μπρερδέψει για τα καλά στο κρανίο σου. Πάντως, αν πρέπει οποσδήποτε να επιλέξεις, την Χρυσή Αυγή θα επιλέξεις, διότι αυτοί είναι στα χαρτιά τουλάχιστον χριστιανοί. Άμα πας με τους κνίτες και τους αρχίσεις τα περι Χριστού, μπορεί και να βρεθείς στη Σιβηρία...
quote:
Η όλη σύψη των θεσμών δεν σε ενοχλεί;;


Πάρα πολύ. Όταν όμως βγάινω και μιλάω, κάτι Ψηλοί βάζουν μπροστά την κασέτα περί ''αυταρχισμού'', ''αντιδημοκρατισμού'' κτλ.
quote:
Μήπως δεν αντιλαμβάνεσαι Ινβάντερ ότι αυτό που βιώνουμε σήμερα είναι η κοινωνία όπως εσύ την επιθυμείς, την κοινωνίας χωρίς Χριστό και χωρίς την επίγνωση της τελικής μας κρίσης.
Την κοινωνία χωρίς πνευματικές αξίες αλλά δέσμια των υλιστικών της αντιλήψεων.

Και ποιός σου είπε ρε μάγκα οτι εγώ επιθυμώ μια κοινωνία ''χωρίς Χριστό''? Ποτε σου έδωσα εγώ αυτή την εντύπωση? Αν ενδιαφέρει τόσο αγαπητέ, σου λέω οτι είστε εσείς που οραματίζεστε μια τέτοια κοινωνία. Μια κοινωνία που την θέση του Χριστού θα την έχουν πάρει αρχιεπίσκοποι, πατριάρχες, άγιοι κτλ. διότι βλέπεις ο Χριστός όχι μόνο δεν έχει καμία σχέση με τους παραπάνω, αλλά τους είναι και πολύ ενοχλητικός. Είστε εσείς και η υποκρισία σας που κάνατε τον κόσμο να θεωρεί την Εκκλησία συνώνυμο της υποκρισίας και της διαφθοράς, είστε εσείς που θρυματίσατε με τα ίδια σας τα χέρια τον τελευταίο πυλώνα ηθικής που υπήρχε στον Δυτικό κόσμο. Και δεν φτάνουν όλα αυτά, αλλά τώρα έχετε το θράσος να μιλάτε και για μια απο τις μεγαλύτερες προσωπικότητες που γένησε η ανθρωπότητα. Ρε δεν κοιτάτε τα χάλια σας λέω εγώ? Ανθρωπάκια, ε ανθρωπάκια, που θα μιλήσετε και για τον Αλέξανδρο.
quote:
Χαίρομαι που διαβάζεις τους λόγους του Just a Man, του οποίου οι λόγοι είναι ύμνοι αγάπης, και τους χρησιμοποιείς ως επιχειρήματά σου, μόνο που επανλαμβάνεις το λάθος και τους ερμηνεύεις σύμφωνα με το συμφέρον σου και όπου και όπως σε βολεύει αφήνοντας ενεξέταστο το γενικότερο πλαίσιο στο οποίο ειπώθηκαν οι λόγοι αυτοί.

Στα παρακάτω θέλω συγκεριμένες απαντήσεις:
1)Τι ακριβώς ερμήνευσα σύμφωνα με το συμφέρον μου?
2)Ποιό είναι το γενικότερο πλαίσιο στα οποία υπώθηκαν και αναιρεί τα όσα είπα?
Έχω την αίσθση πως ο Just a man ήταν σαφέστατος στις τοποθετήσεις του. Τώρα, αν εσύ έχεις κάποια σπάνια ενορατική ικανότητα και βλέπεις κάτι παραπάνω, τότε πάω πάσο( αν και πάλι θα ήθελα να ξέρω τι ακριβώς βλέπεις).
quote:
Αν δεν θεωρείς ότι δεν απάντησα στις μομφές σου, τότε, δυστυχώς, δεν μπορώ να κάνω τίποτα άλλο.



Το οτι δεν μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο εκτός απο τα λασπολογείς, να γενικολογείς και να αερολογείς το γνωρίζα καλά απο πρίν. Αλλά την ανεντιμότητα σου μου την αποκάλυψες στα τελευταία σου μυνήματα. Το αν έχεις και κανένα άλλο ''ταλέντο'', αυτό το μέλλον θα το δείξει.

quote:
Ωστόσο, τούτο το εξαιρετικού ενδιαφέροντος ανάγνωσμα, που βασίζεται σε γνωστές ιστορικές πηγές (τον Αρριανό, τον Διόδωρο τον Σικελιώτη, τον Πλούταρχο, τον Κουίντο Κούρτιο Ρούφο, τον Ιουστίνο), διεκδικεί και τον χαρακτηρισμό ιστορικού μυθιστορήματος.

Ωραία όλα αυτά. Εγώ όμως που έχω διαβάσει τον Κούρτιο, τον Αρριανό και τον Πλούταρχο, γνωρίζω πάρα πολύ καλά πως το σύγγραμα του παραπάνω συγγραφέα( το οποίο, για κακή σου τύχη, έχω επίσης διαβάσει) δεν αξίζει, ως ιστορικό βιβλίο περισσότερο απο το χαρτί που έχω στην τουαλέτα μου. Ακόμα και αν ο συγγραφέας του ισχυρίζεται πως ο Αλέξανδος ήταν, μεταξύ άλλων, '' άνθρωπος των έργων και της δράσης, πανούργος πολιτικός, αδίστακτος πολεμιστής και λαμπρός στρατηγός, γενναιόδωρος και επιεικής, θαυμαστής της ποίησης του Ομήρου '' .Και στο κάτω κάτω, γιατί να διαβάσω ένα βιβλίο που βασίζεται στους αρχαίους συγγραφείς, όταν μπορώ να διαβάσω τους ίδιους τους αρχαίους συγγραφείς? Τα δεκανίκια, αγαπητέ( και μάλιστα αυτού του είδους τα δεκανίκια) αποφεύγω να τα χρησιμοποιώ όταν δεν υπάρχει λόγος. Κάνε το ίδιο και δεν θα χάσεις. Ίσως μάλιστα σταματήσεις να πέφτεις και θύμα του κάθε τυχάρπαστου, που πουλάει φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Με πιάνεις?
Και τέλος, ένα δωράκι: Για να μην σε κουράζω με ''μιαρούς ειδολολάτρες'' όπως ο Αρριανός ή ο Κούρτιος( θα ρίξει καμιά φωτιά ο Απολογητής ή ο Μπαμπινιώτης...) δες αυτό-
Ά Μακαβαίων, 1,1-8. Διαβασε εκεί για τον μεγάλο βασιλιά που σύντριψε τους τυρράνους, και χάρη στον οποίο επικράτησε ειρήνη στη γή...Και ίσως αργότερα να τα ξαναπούμε!

''μητρός τε και πατρός τε και των
άλλων προγόνων απάντων τιμιότερον εστι πατρίς και σεμνότερον και αγιότερον ...''


Edited by - Invader on 18/06/2005 01:36:36

Edited by - Invader on 18/06/2005 01:45:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2005, 01:50:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α, Ψηλέ, και κάτι τελευταίο: Διάβασε τον παρακάτω λόγο και πες μου την γνωμη σου.
''ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ ΟΙ ΠΟΛΕΜΟΙ ΝΑ ΖΗΣΕΤΕ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΙ

ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΙΡΗΝΗ
ΟΛΟΙ ΟΙ ΘΝΗΤΟΙ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΝΑ ΖΗΣΟΥΜΕ ΣΑΝ ΕΝΑΣ ΛΑΟΣ ΜΟΝΙΑΣΜΕΝΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΙΝΗ ΠΡΟΚΟΠΗ.ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΤΗΝ ΟΙΚΟΥΜΕΝΗ ΓΙΑ ΠΑΤΡΙΔΑ ΣΑΣ , ΜΕ ΝΟΜΟΥΣ ΚΟΙΝΟΥΣ ΟΠΟΥ ΘΑ ΚΥΒΕΡΝΟΥΝ ΟΙ ΑΡΙΣΤΟΙ , ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠ'ΤΗΝ ΦΥΛΗ.ΔΕΝ ΧΩΡΙΖΩ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΟΠΩΣ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΣΤΕΝΟΜΥΑΛΟΙ ΣΕ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΒΑΡΒΑΡΟΥΣ.
ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Η ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ ΟΥΤΕ Η ΡΑΤΣΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΝ. ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΜΕΡΙΖΩ ΜΕ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΚΡΙΤΗΡΙΟ ΤΗΝ ΑΡΕΤΗ . ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΘΕ ΚΑΛΟΣ ΞΕΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΚΑΚΟΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΒΑΡΒΑΡΟ.
ΑΝ ΠΟΤΕ ΣΑΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΘΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΑΦΥΓΕΤΕ ΣΤΑ ΟΠΛΑ ΠΑΡΑ ΘΑ ΤΙΣ ΛΥΣΕΤΕ ΕΙΡΗΝΙΚΑ. ΣΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΘΑ ΣΤΑΘΩ ΔΙΑΙΤΗΤΗ ΣΑΣ.
ΤΟ ΘΕΟ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΕΧΕΤΕ ΣΑΝ ΑΥΤΑΡΧΙΚΟ ΚΥΒΕΡΝΗΤΗ ΑΛΛΑ ΣΑΝ ΚΟΙΝΟ ΠΑΤΕΡΑ ΟΛΩΝ, ΩΣΤΕ Η ΔΙΑΓΩΓΗ ΣΑΣ ΝΑ ΜΟΙΑΖΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΖΩΗ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΑΔΕΡΦΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ.ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΡΙΑ ΜΟΥ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ ΘΕΩΡΩ ΙΣΟΥΣ ΛΕΥΚΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕΛΑΨΟΥΣ.ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΙΣΘΑΝΕΣΤΕ ΣΑΝ ΥΠΗΚΟΟΙ ΤΗΣ ΚΟΙΝΟΠΟΛΙΤΕΙΑΣ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΝΑ ΝΙΩΘΕΤΕ ΟΛΟΙ ΣΑΝ ΜΕΤΟΧΟΙ ΚΑΙ ΣΥΝΕΤΑΙΡΟΙ.
ΟΣΟ ΠΕΡΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΧΕΡΙ ΜΟΥ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΥΠΟΣΧΟΜΑΙ.ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΟΡΚΟ ΠΟΥ ΔΩΣΑΜΕ ΑΠΟΨΕ ΜΕ ΣΠΟΝΔΕΣ ΚΡΑΤΗΣΤΕ ΤΟΝ ΣΑΝ ΣΥΜΒΟΛΟ ΑΓΑΠΗΣ.''
Μήπως αγαπητέ τυγχάνει να γνωρίζεις ποιά ιστορική προσωπικότητα έίπε όλα τα παραπάνω? Και μήπως όλα τα παραπάνω σου θυμίζουν μια άλλη, εξίσου σημαντική προσωπικότητα? Για δες βρε παιδί μου...Τελικά, ισχύει αυτό που λένε '' τα μεγάλα πνεύματα σναντιούνται''!


''μητρός τε και πατρός τε και των
άλλων προγόνων απάντων τιμιότερον εστι πατρίς και σεμνότερον και αγιότερον ...''
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2005, 02:59:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ινβάντερ,
Αφού με στόλισες μια χαρά και με έβαλες να κάνω παρέα με τους άλλους, θα μας πεις τέλος πάντων, εσύ με ποιούς είσαι;;
Μήπως με όλους και με κανέναν;;;

Πρέπει να κρατηθώ και να μην εκτραπώ σε μια προσωπική φιλονικία μαζί σου διότι δεν θα οδηγήσει πουθενά.

Το τι είμαι εγώ, θα ξεδιπλωθεί σιγά σιγά εδώ μέσα σε αυτό το φόρουμ. Όπως επίσης και τα του λόγου σου.

Δεν θα πάρω κόψεράψε τους λόγους σου, διότι τι το ποιο εύκολο να ανατρέξω σε μηνύματά σου και να πάρω αυθαίρετα κάποιες προτάσεις σου, οι οποίες μόνες τους δεν στέκουν ξεκάρφωτες, και έτσι να αναλωθούμε σε μονομερείς ισχυρισμούς και προσωπικούς διαξιφισμούς.

Τώρα, το τι πιστεύεις εσύ για το αν εγώ είχα πλήρης συνείδηση των λόγων μου και το συμπέρασμα στο οποίο καταλήγεις, ποσώς με ενδιαφέρει. Ότι και να σου πω εγώ, δεν θα ωφελήσει σε τίποτα. Ας αφήσουμε λοιπόν τη συνέχεια των συζητήσεων να αποκαλύψει το ποιος έχει ελληνική παιδεία, υγιείς λογισμούς και σώφρονα νου.

Εσύ άλλωστε, από τα γραφόμενά σου, όλους τους "αντιφρονούντες" τους τυλίγεις όλους σε μια κόλα χαρτί, τους στολίζεις με ένα σωρό «καλοπιστικά» επίθετα και τους στέλνεις για "ύπνο".

Σε παρακαλώ να μου υποδείξεις εκεί που έκανα την πάπια, και αν με ρώτησες κάτι και δεν απάντησα, θα σου απαντήσω τώρα, αν το γνωρίζω φυσικά.
Όσον αφορά το τι έχω διαβάσει εγώ για το Μέγα Αλέξανδρο, δεν αποτελεί τεκμήριο της δικής σου αυθεντίας πάνω στο θέμα.

Εγώ να κρίνω τους ανθρώπους δεν μπορώ, είναι Αλλουνού έργο αυτό.

Οι πράξεις των ανθρώπων, αρχαίων ή συγχρόνων, κρίνονται με κριτήρια που έχουν διαχρονική αξία και τα περί σημερινών δεδομένων είναι φτηνές δικαιολογίες συγκάληψης παράνομων πράξεων

Στο παράδειγμά μου όπου αναφέρω την άποψη των Αμερικάνων και την άποψη των κατακτημένων λαών, δεν εκφέρεις γνώμη αλλά στρίβεις πλαγίως και μετατοπίζεις αλλού το ενδιαφέρον.

Χρησιμοποιείς τη λέξει «κατακτητής».
Η λέξη αυτή είναι συνδεδεμένη με άσχημες εμπειρίες, οπότε θα σε συμβούλευα να μην τον αποκαλείς έτσι αν θες να είσαι αρεστός με τους συνομιλητές σου.

Όσον για τον Just a Man, άσε δεν σε παίρνει, ούτε και θα ήθελα να τον χρησιμοποιήσουμε τα δυό μας.

Τελικά, είσαι Χριστιανός ή δεν είσαι;;;; Συγχώρα με αλλά από το πλήθος των συγκεχυμένων απόψεών σου δεν έχω καταλάβει αν δέχεσαι το Χριστό στη ζωή σου ή όχι;;

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2005, 03:46:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Invader
Μήπως αγαπητέ τυγχάνει να γνωρίζεις ποιά ιστορική προσωπικότητα έίπε όλα τα παραπάνω?

Βοήθεια του κοινού: Ειπώθηκε το 324 π.Χ.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2005, 03:55:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλέ
quote:
θα μας πεις τέλος πάντων, εσύ με ποιούς είσαι;;
Μήπως με όλους και με κανέναν;;;

Δηλαδή, αγαπητέ, πρέπει οπωσδήποτε να ανήκω σε κάποιο ''στρατόπεδο'' για να λάβω μέρος στη συζήτηση? Και, πάνω απ'όλα, πρέπει να υπάρχουν στρατόπεδα? Εγώ πάντως δεν μπήκα σε αυτό το forum για να ανήκω σε κάποια ''ομάδα'', ούτε φυσικά για να χαιδέψω αυτάκια, ακόμα και αν τα αυτάκια αυτά έχουν αποδεχτεί ιδιαίτερα καταδεχτικά σε όσα είπα παλαιότερα( μήπως έχασες κιόλας αγαπητέ την θέση που πήρα παλαιότερα για τις εκτρώσεις και το τι έλεγες τότε?). Ήρθα εδώ για να συζητησω. Για να πείσω και να πειστώ. Το αν θα συμφωνήσω ή θα διαφωνήσω με κάποιον εξαρτάται απο το αν τα όσα λεει για κάθε θέμα ξεχωριστά είναι ορθά, ανεξάρτητα αν πιο πριν σε ένα άσχετο θέμα έλεγε ένα μάτσο βλακείες ή αν τον συμπαθώ ή όχι. Καταλαβαίνεις σιγά σιγά? Τα ''στρατόπεδα'' και οι ''ομάδες'' ανήκουν στην φαντασία σου, είναι αποτέλεσμα μιας ενδόμυχης επιθυμίας σου να πιαστείς απο ανύπαρκτους ''υποστηρικτές'' και ''αντιπάλους'' λόγω της έλλειψης επιχειρημάτων.
quote:
Πρέπει να κρατηθώ και να μην εκτραπώ σε μια προσωπική φιλονικία μαζί σου διότι δεν θα οδηγήσει πουθενά.



Δεν έχω κανένα πρόβλημα που προσπαθείς να με βγάλεις ''κακό'' αγαπητέ, ούτε που προσπαθείς να το παίξεις ''υπεράνω''. Είναι πάγια νεοελληνική τακτική, συνηθισμένα τα βουνά στα χιόνια. Συγκρατήσου λοιπόν, και άσε εμένα να είμαι ο ''αγενής'' και να λέω τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη. Ο καθένας αναλαμβάνει τον ρόλο που επιθυμεί και του αρμόζει.

quote:
Το τι είμαι εγώ, θα ξεδιπλωθεί σιγά σιγά εδώ μέσα σε αυτό το φόρουμ. Όπως επίσης και τα του λόγου σου.



Κοιτα, αγαπητέ...Είμαι σε αυτό το forum εδώ και περίπου ένα χρόνο. Σε γενικές γραμές, ''το τι είμαι εγώ'' έχει ''ξεδιπλωθεί'', και όλοι το έχουν δει και κρίνουν αναλόγως. Μόνο που εδώ μέσα, είτε σου αρέσει είτε όχι, οι άνθρωποι δεν κρίνονται( ή τουλάχιστον, δεν θα έπρεπε να κρίνονται) με βάση το τι είναι, αλλά με βάση το αν τα όσα λένε είναι σωστά ή όχι. Για αυτό και το ''τι είμαι'' και το ''τι είσαι'' έχει ελάχιστη σημασία. Επι παραδείγματι, αδιαφορώ παντελώς για το αν είσαι χριστιανός, όταν λές κάτι που αφορά τον Μ.Αλέξανδρο. Τις ίδιες απαντήσεις θα λάβαινες και αν ήσουν άθεος, μουσουλμάνος ή σκοπιανός εθνικιστής, ή ακόμα και αν ήσουν χρυσαυγίτης.
quote:
Δεν θα πάρω κόψεράψε τους λόγους σου, διότι τι το ποιο εύκολο να ανατρέξω σε μηνύματά σου και να πάρω αυθαίρετα κάποιες προτάσεις σου, οι οποίες μόνες τους δεν στέκουν ξεκάρφωτες, και έτσι να αναλωθούμε σε μονομερείς ισχυρισμούς και προσωπικούς διαξιφισμούς.



Κάνε ότι εσύ κρίνεις καλύτερο φίλτατε.
quote:

Τώρα, το τι πιστεύεις εσύ για το αν εγώ είχα πλήρης συνείδηση των λόγων μου και το συμπέρασμα στο οποίο καταλήγεις, ποσώς με ενδιαφέρει.



Ασφαλώς.
quote:
Ότι και να σου πω εγώ, δεν θα ωφελήσει σε τίποτα.

Αυτό το ξέρω. Έχω όμως μια αμυδρή ελπίδα πως τα όσα λέω εγώ ίσως σε ωφελήσουν σε κάτι, για αυτό και συνεχίζω την συζήτηση...
quote:

Εσύ άλλωστε, από τα γραφόμενά σου, όλους τους "αντιφρονούντες" τους τυλίγεις όλους σε μια κόλα χαρτί, τους στολίζεις με ένα σωρό «καλοπιστικά» επίθετα και τους στέλνεις για "ύπνο".



ΟΚ...
quote:
Σε παρακαλώ να μου υποδείξεις εκεί που έκανα την πάπια, και αν με ρώτησες κάτι και δεν απάντησα, θα σου απαντήσω τώρα, αν το γνωρίζω φυσικά.

Για να σε ρωτήσω κάτι, αγαπητέ, θα πρέπει να έχεις μια τοποθετηση σαφέστερη απο μια του στυλ ''κοίτα να δεις που θα συμφωνήσω απόλυτα με την kswtikoula!''. Και ο νοών νοείτω...
quote:
Όσον αφορά το τι έχω διαβάσει εγώ για το Μέγα Αλέξανδρο, δεν αποτελεί τεκμήριο της δικής σου αυθεντίας πάνω στο θέμα.

Σωστά. Το τι έχω διαβάσει εγώ αποτελεί κριτήριο της δικής μου αυθεντίας πάνω στο θέμα. Αλλά δεν μου απαντάς...Αλήθεια, τι έχεις διαβάσει εσύ για τον Αλέξανδρο? Και αν δεν έχεις διαβάσει τίποτα, τότε γιατί εκφράζεις γνώμη?
quote:
Εγώ να κρίνω τους ανθρώπους δεν μπορώ, είναι Αλλουνού έργο αυτό.


Όχι, μεγάλε, δεν κατάλαβες καλά. Δυστυχώς για εσένα, έχεις ήδη κρίνει, και μάλιστα με νοοτροπία του πιο φανατικού ιεροεξεταστή τον Αλέξανδρο. Τώρα που αποκαλύφθηκε η άγνοια σου το γυρνάς και πας να την κάνεις με ελαφρά πηδηματάκια? Ξέχνα το. Ή θα παραδεχτείς σαν άντρας και σαν χριστιανός το λάθος σου, ή θα αποκαλύψεις απλά στους πάντες την μικροψυχία και την κουτοπονηριά σου. Διαλέγεις και παίρνεις.
quote:

Οι πράξεις των ανθρώπων, αρχαίων ή συγχρόνων, κρίνονται με κριτήρια που έχουν διαχρονική αξία και τα περί σημερινών δεδομένων είναι φτηνές δικαιολογίες συγκάληψης παράνομων πράξεων



Ποιά είναι λοιπόν αυτά τα κριτήρια αγαπητέ? Και σε ξαναρωτάω, ο Μωυσής και ο Ιησούς του Ναυή που τόσο θαυμάζεις, πιστεύεις πως ακολουθούσαν αυτά τα ''κριτήρια''?

quote:
Στο παράδειγμά μου όπου αναφέρω την άποψη των Αμερικάνων και την άποψη των κατακτημένων λαών, δεν εκφέρεις γνώμη αλλά στρίβεις πλαγίως και μετατοπίζεις αλλού το ενδιαφέρον.

Την ''έκανα πλαγίως'', αγαπητέ, γιατί εσύ ο ίδιος τις προάλλες μας είχες πει οτι δεν συγκρίνεις τον Αλέξανδρο με τον Μπούς. Προσπαθώ να σε γλιτώσω, όπως βλέπεις, απο τον εξευτελισμό, αλλά εσύ εκεί, επιμένεις...


quote:
Χρησιμοποιείς τη λέξει «κατακτητής».
Η λέξη αυτή είναι συνδεδεμένη με άσχημες εμπειρίες, οπότε θα σε συμβούλευα να μην τον αποκαλείς έτσι αν θες να είσαι αρεστός με τους συνομιλητές σου.

Σε διαβεβαιώ φίλτατε οτι ποσώς με ενδιαφέρει να είμαι ''αρεστος'' στους συνομιλητές μου. Ίσα ίσα, το να συναντάω αντιδράσεις απο τους κάθε λογής ανιστόρητους φανατικούς αποτελεί τιμή για εμένα. Μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια.


quote:
Όσον για τον Just a Man, άσε δεν σε παίρνει, ούτε και θα ήθελα να τον χρησιμοποιήσουμε τα δυό μας.



Σου παρέθεσα την άποψη ενός μέλους που αποτελεί, κατα την γνώμη μου, υπόδειγμα χριστιανού, απο τα όσα τον έχω δει να λέει τουλάχιστον. Δεν καταλαβαίνω γιατί ''δεν με παίρνει'' και επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί αποφεύγεις για τρίτη φορά να σχολιάσεις τα όσα είπε για τον Αλέξανδρο. Ή μάλλον καταλαβαίνω, αλλά το αφήνω να ''πέσει κάτω''...
quote:
Τελικά, είσαι Χριστιανός ή δεν είσαι;;;; Συγχώρα με αλλά από το πλήθος των συγκεχυμένων απόψεών σου δεν έχω καταλάβει αν δέχεσαι το Χριστό στη ζωή σου ή όχι;;



Το τι είμαι, αγαπητέ, είναι κάτι που δεν αφορά ούτε εσένα, ούτε κανέναν άλλον εδω μέσα. Αφορά αποκλειστικά εμένα. Η πίστη είναι κάτι το πάρα πολύ προσωπικό, για εμένα, για να την εξευτελίζω καθιστώντας την όπλο για να κερδίσω το παιχνίδι των εντυπώσεων με τους συνομιλητές μου. Και, εν πάσει περιπτώσει, το αν είμαι ή όχι χριστιανός δεν έχει καμία, μα καμία σχέση με το αν τα όσα λέω και υποστηρίζω είναι σωστά ή όχι, πόλύ περισσότερο όταν συζητάμε για μια προσωπικότητα που έζησε...π.Χ.!!!

''μητρός τε και πατρός τε και των
άλλων προγόνων απάντων τιμιότερον εστι πατρίς και σεμνότερον και αγιότερον ...''


Edited by - Invader on 18/06/2005 03:59:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2005, 04:28:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΙ ΠΙΣΤΟΙ ΔΕΝ ΕΨΑΞΑΝ ΑΚΟΜΗ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΒΡΗΚΑΝ ΤΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ.ΕΤΣΙ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΙΣΤΕΥΟΝΤΕΣ ΓΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΗ Η ΚΑΘΕ ΠΙΣΤΗ....


ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ Ο ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ ΜΕ ΖΗΤΗΣΕ ΚΑΝΕΙΣ;;;;;

**** offΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 16 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy