ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Καινή Διαθήκη και επίμαχα εδάφια;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 16
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2005, 17:06:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ snoopy δεν αμφισβητώ ότι τον ακολουθούσαν γυναίκες, λέω ότι καμιά τους δεν ήταν ανάμεσα στους 12, πχ. στον μυστικό δείπνο και καμιά τους δεν είχε αναλάβει προσηλυτιστικό έργο με τον επίσημο τρόπο εννοώ.

quote:
2.Και γυναίκες τινές αι ήσαν τεθεραπευμέναι απο νόσων και μαστίγων και πνευμάτων πονηρών και ασθενειών, Μαρία η καλούμενη Μαγδαληνή, αφ'ής δαιμόνια επτά εξεληλύθει

Ακόλουθες λοιπόν, οι πρώτες, και μάλιστα γυναίκες που ήταν "άρρωστες" και ο Ιησούς τις θεράπευσε. Τι πιό λογικό να τον πιστέψουν και να τον ακολουθήσουν. (Τώρα το τι θεράπευσε ακριβώς είναι άλλο θέμα)

Φοβάμαι όμως ότι αγνοείτε μία παράμετρο. Ανάμεσα στους οπαδούς και μάλιστα στους πιό φανατικούς των κάθε είδους δασκάλων, guru, θεραπευτών, αστρολόγων, μάγων, χαρτοριχτρών και ότι άλλο περίεργο κυκλοφορεί, το 70% είναι και ήταν πάντα γυναίκες.Αν δεν κατανοείτε το γιατί, να μου πείτε να σας το εξηγήσω.

Δεν είναι περίεργο λοιπόν που οι γυναίκες ακολουθούν έναν δάσκαλο (τον όποιο δάσκαλο). Oι συγκεκριμένες γυναίκες που αναφέρονται υπηρετούσαν τον Ιησού και τους μαθητές, "ταξίδευαν μαζί τους και βοηθούσαν με τα υπάρχοντά τους" λέει ο Λουκάς (8 1-3) Αλλες όπως η Μάρθα τους φιλοξενούσαν σπίτι τους και τους τάιζαν και τους κοίμιζαν.

Δεν λέει πουθενά όμως, ότι πήγαιναν από χωριό σε χωριό και δίδασκαν και έκαναν θαύματα όπως οι 12 μαθητές.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2005, 20:42:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
snoopy

"ΑΠΕΥΘΥΝΟΤΑΝ ΣΤΟΥΣ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟΠΟΙΗΜΕΝΟΥΣ, ΤΟΥΣ ΑΣΘΕΝΕΙΣ, ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΜΕ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ή "δαιμονισμένους", ΤΟΥΣ ΦΤΩΧΟΥΣ ΕΝΩ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΟΤΑΝ ΤΙΣ ΧΗΡΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΟΡΝΕΣ."

Τι μας λες εδώ φίλε snoopy;
Οτι όσοι είναι χριστιανοί, είναι (ή θα έπρεπε να είναι) περιθωριοποιημένοι, ασθενείς, τρελοί, δαιμονισμένοι, χήρες και πόρνες;
Κάπου αλλού λέει ότι "θεραπεύει πάσαν νόσον και πάσαν μαλακίαν".
Με αυτή την λογική, όσοι είναι χριστιανοί, είναι άρρωστοι ή μα..κες;
Επομένως όσοι δεν είναι κάτι από τα ανωτέρω, δεν χρειάζεται να είναι χριστιανοί...
Σωστά;

"Σχετικά με την θέση της γυναίκας στον Χριστιανισμό ο Ιησούς Χριστός αναφέρεται ως ο 1ος ΦΕΜΙΝΙΣΤΗΣ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ."

Είσαι σίγουρος γι' αυτό;
Κοίτα:

"...Εγώ δε λέγω υμίν ότι πας ο βλέπων γυναίκα προς το επιθυμήσαι αυτήν ήδη εμοίχευσεν αυτήν εν τη καρδία αυτού."

Δεν μου φαίνεται πολύ φεμινιστικό αυτό...
Τι λες;

(ΜΑΤ ε' 28
"...και επί τούτω ήλθον οι μαθηταί αυτού, και εθαύμασαν ότι μετά γυναικός ελάλει..."
(ΙΩΑΝ. δ' 27)

Ερώτηση: Γιατί "εθαύμασαν ότι μετά γυναικός ελάλει..." οι μαθητές;

Αιλουροειδές
"Ο Κύριος (ποιός φοβάται να Τον αποκαλέσει έτσι και τι φαβάται;)"

Ενας ελεύθερος άνθρωπος δεν έχει "Κυρίους", φίλε/η Αιλουροειδες.
Μόνον οι δούλοι...


Ερώτηση Νο 1, προς όλους:
Γιατί ο "Κύριος" έκανε θαύματα αντί να διδάξει στον κόσμο ιατρική;

Ερώτηση Νο 2, επίσης προς όλους:
Ποίος θεός είναι καλλίτερος;
α) Αυτός που κάνει θαύματα.
β) Αυτός που σε μαθαίνει πως να ζεις χωρίς να χρειάζεσαι τα θαύματα.

Εάν δεν απαντήσετε, θα σας απαντήσω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2005, 20:49:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

"εγώ απέστειλα υμάς (τους μαθητές) θερίζειν ό ουχ υμείς κεκοπιάκατε.
άλλοι κεκοπιάκασι, και υμείς είς τον κόπον αυτών εισεληλύθατε."
(ΙΩΑΝ δ' 38)

Πως το ερμηνεύεις αυτό φίλε μου;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2005, 21:33:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αίολος:
Οτι όσοι είναι χριστιανοί, είναι (ή θα έπρεπε να είναι) περιθωριοποιημένοι, ασθενείς, τρελοί, δαιμονισμένοι, χήρες και πόρνες;
Κάπου αλλού λέει ότι "θεραπεύει πάσαν νόσον και πάσαν μαλακίαν".
Με αυτή την λογική, όσοι είναι χριστιανοί, είναι άρρωστοι ή μα..κες;
Επομένως όσοι δεν είναι κάτι από τα ανωτέρω, δεν χρειάζεται να είναι χριστιανοί...

ΔΕΝ ΕΝΝΟΟΥΣΑ ΑΥΤΟ. ΕΝΝΟΟΥΣΑ ΟΤΙ ΟΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΕΧΟΥΝ ΤΟΥΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥΣ ΠΕΡΙΘΩΡΙΑΚΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΣΕ ΙΣΟΤΙΜΗ ΘΕΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ, ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΦΟΥΝΤΟ. ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΑΥΤΟΥΣ. Ο ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ ΠΟΥ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΕΤΑΙ ΤΟΝ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑΣ.


quote:
Αίολος:
Ερώτηση Νο 1, προς όλους:
Γιατί ο "Κύριος" έκανε θαύματα αντί να διδάξει στον κόσμο ιατρική;


ΔΙΔΑΞΕ ΚΑΤΙ ΑΝΩΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ, ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ. ΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΑΦΗΣΕ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΝΑ ΤΗΝ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ.

quote:
Αίολος:
Ερώτηση Νο 2, επίσης προς όλους:
Ποίος θεός είναι καλλίτερος;
α) Αυτός που κάνει θαύματα.
β) Αυτός που σε μαθαίνει πως να ζεις χωρίς να χρειάζεσαι τα θαύματα.


Tο 2ο αλλά αυτό που έχει σημασία είναι οτι ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΝΟΗΣΟΥΜΕ ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΞΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2005, 23:30:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Αίολε,
quote:
εγώ απέστειλα υμάς (τους μαθητές) θερίζειν ό ουχ υμείς κεκοπιάκατε.
άλλοι κεκοπιάκασι, και υμείς είς τον κόπον αυτών εισεληλύθατε."
(ΙΩΑΝ δ' 38)

Πως το ερμηνεύεις αυτό φίλε μου;


Ο Ιησούς εδώ αναφέρεται στον πνευματικό θερισμό. Τα λόγια αυτά τα λέει ο Ιησούς τη στιγμή που πλήθος Σαμαρειτών ερχόταν προς αυτόν (δες παραπάνω εδάφιο 30). Παροτρύνει τους μαθητές του να κινήσουν προς τον κόσμο και να διαδώσουν το σωτήριο ευαγγέλιο της αλήθειας. Τους λέει πως οι αγροί είναι έτοιμοι, δηλαδή ο κόσμος είναι έτοιμος να δεχθεί το Λόγο του. Στην προετοιμασία αυτών των αθρώπων που θα δεχθούν το Λόγο, οι μαθητές δεν συμμετείχαν οι ίδιοι αλλά θα πάνε ως θεριστές για να μαζέψουν τους "καρπούς", θα γίνουν δηλαδή μάρτυρες οι ίδιοι της μεταστροφής των ανθρώπων. Αυτός που προετοίμασε και προετοιμάζει τους αγρούς είναι ο ίδιος ο Κύριος. Η προετοιμασία έγινε διαμέσω όσων προηγήθηκαν των μαθητών του Χριστού (προφήτες).
Με τη σειρά τους και οι μαθητές οι ίδιοι θα ετοιμάσουν νέους αγρούς τους οποίους και θα θερίσουν άλλοι θεριστές, και πάει λέγοντας ως τη στιγμή που η Βασιλεία του Θεού θα έλθει και στη γη μας.

Ελπίζω να σου έδωσα σαφή απάντηση. Εγώ έτσι το καταλαβαίνω, ίσως να έχω παραλείψει και κάτι, αν κάποιος νομίζει πως κάτι παρέλειψα ή παρανόησα, ας με διοθρώσει.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αιλουροειδές
Νέο Μέλος

Greece
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2005, 23:39:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αιλουροειδές  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βέβαια όσοι είναι Χριστο-μάχοι όλα τα παρεξηγούν. Λές και αν ο Χριστός δίδασκε ιατρική, δεν θα έλεγαν: "αν ήταν Θεός γιατί δεν ΄έκανε απ' ευθείας καλά όσους είχε μπροστά Του;
Λοιπόν, φίλοι, ο θεός είναι Εκείνος που μας έδωσε το μυαλό να ανακαλύπτουμε και την ιατρική και πολλά άλλα, καθότι μόνοι μας δεν θα τα βγάζαμε πέρα μετά από την αποστασία μας από εκείνον.
Αλλά και πάλι ο Θεός βοηθά μόνο:
1) Εκεί που οι ανθρώπινες δυνάμεις σταματούν, και
2) Όταν ο άνθρωπος Του το ζητήσει. Όχι σώνει και καλά.

Τώρα όσο για το Κύριος: Έχουμε Κύριο στον Ουρανό για να μήν έχουμε κανέναν κύριο στη γή. Όσοι δεν αναγνωρίζουν Κύριο στον ουρανό υποδουλώνονται σε χίλοους δυό κυρίους (ηγέτες,ιδέεςκαι ιδεολογίες, πάθη, διάβολο, τον ίδιο τον εαυτό τους-ναρκισσισμός, που τον κάνουν θεό, κατά το "έσεσθε ως θεοί" του υποβολέα διαβόλου, που ακόμα το υπαγορεύει.

Ο Χριστός δεν θεράπευε γυναίκες αποκλειστικά. Τι ασχετωσύνη είναι αυτή; Ότι θέλουμε λέμε, όταν μας εξυπηρετεί, όλο και κάποιος θα τσιμπήσει. Θεράπευσε τυφλούς, κουτσούς, λεπρούς, ανέστησε νεκρούς, όλους άνδρες. Οι γυναίκες ήταν μειοψηφία.

Γιά το "εθαύμαζον ότι μετά γυναικός ελέλει: Ναί, είχαν ναρικσσευθεί ίσως και οι μαθητές. Εκείνη την εποχή η γυναίκα ήταν κάτι σαν οικόσιτο ζώο, χωρίς σημασία. Επόμενο ήταν να τους κάνει εντύπωση. Πώς ήταν, να πούμε να μπεί γυναίκα σε καφενέ της παλιάς εποχής και να καθήσει να συζητάει; Θα σκανδάλιζε...

Το τραγικό της σημερινής κοινωνίας είναι ότι αρνήθηκε τον Χριστό πρός χάριν των ιδεών που ο ίδιος ο Χριστός φύτεψε στις συνειδήσεις των ανθρώπων: ελευθερία, ισότητα, αδελφοσύνη, ειρήνη κλπ.
Τέτοια αχαριστία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2005, 23:48:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο Χριστός δεν θεράπευε γυναίκες αποκλειστικά. Τι ασχετωσύνη είναι αυτή; Ότι θέλουμε λέμε, όταν μας εξυπηρετεί, όλο και κάποιος θα τσιμπήσει. Θεράπευσε τυφλούς, κουτσούς, λεπρούς, ανέστησε νεκρούς, όλους άνδρες. Οι γυναίκες ήταν μειοψηφία.

Ποιός είπε ότι ο Χριστός θεράπευε γυναίκες αποκλειστικά;
Ξαναδιάβασε το μήνυμα μου και δες τι λέω.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2005, 23:50:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αιλουροειδές

quote:

ο ίδιος ο Χριστός φύτεψε στις συνειδήσεις των ανθρώπων: ελευθερία, ισότητα, αδελφοσύνη, ειρήνη κλπ.

Παρέθεσα συγκεκριμένα εδάφια που λένε το αντίθετο.
Μπορείς να μας παραθέσεις τα εδάφια που λένε αυτά που ισχυρίζεσαι;
Αν υπάρχουν...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2005, 00:26:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αιλουροειδές
Λοιπόν, φίλοι, ο θεός είναι Εκείνος που μας έδωσε το μυαλό

Κατά τη γνώμη σου. Κατά τη γνώμη μου, το μυαλό μου και η ψυχή μου γεννήθηκε μαζί μου.

quote:
Αιλουροειδές
Τώρα όσο για το Κύριος: Έχουμε Κύριο στον Ουρανό για να μήν έχουμε κανέναν κύριο στη γή. Όσοι δεν αναγνωρίζουν Κύριο στον ουρανό υποδουλώνονται σε χίλοους δυό κυρίους (ηγέτες,ιδέεςκαι ιδεολογίες, πάθη, διάβολο, τον ίδιο τον εαυτό τους-ναρκισσισμός, που τον κάνουν θεό, κατά το "έσεσθε ως θεοί" του υποβολέα διαβόλου, που ακόμα το υπαγορεύει.

Αυτό είναι η γνώμη σου; Γιατί το παρουσιάζεις σαν γεγονός. Εγώ προσωπικά δεν έχω κανένα "κύριο", ούτε στον ουρανό, ούτε στη γη, ούτε στο υπέδαφος. Άλλωστε, άμα κάνεις "θεό τον εαυτό σου", όπως λες, δεν υποδουλώνεσαι σ'αυτόν, απλά είσαι κύριος του εαυτού σου.

quote:
Αιλουροειδές
Το τραγικό της σημερινής κοινωνίας είναι ότι αρνήθηκε τον Χριστό πρός χάριν των ιδεών που ο ίδιος ο Χριστός φύτεψε στις συνειδήσεις των ανθρώπων: ελευθερία, ισότητα, αδελφοσύνη, ειρήνη κλπ.

Η Ιστορία των ηθικών αξιών, δεν ξεκίνησε με το Χριστό. Ξεκίνησε μερικές χιλιάδες χρόνια πριν.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2005, 00:54:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
snoopy

"ΔΙΔΑΞΕ ΚΑΤΙ ΑΝΩΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ, ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ. ΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΑΦΗΣΕ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΝΑ ΤΗΝ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ."

Δηλαδή πριν τον "Κύριο" οι άνθρωποι δεν αγαπούσαν;
Τι παραπάνω αγαπάς εσύ από τους Κινέζους;
Εχετε τρελαθεί τελείως;
Και την ιατρική δεν την ανακάλυψαν οι άνθρωποι μόνοι τους, αλλά τους την εδίδαξε ο θεός Ασκληπιός!
Θυμάσαι;
Αλλά δεν το πιστεύεις ε;
Οταν είσαι άρρωστος που προσφεύγεις; Στόν "Κύριο" για αγάπη ή στον γιατρό;

"Tο 2ο αλλά αυτό που έχει σημασία είναι οτι ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΝΟΗΣΟΥΜΕ ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΞΙΑ"

Αλλά το δεύτερο το δίδαξαν στούς ανθρώπους οι θεοί των Ελλήνων...
Βλακείες θα μου πεις ε;

Ψηλός
"Ελπίζω να σου έδωσα σαφή απάντηση. Εγώ έτσι το καταλαβαίνω, ίσως να έχω παραλείψει και κάτι, αν κάποιος νομίζει πως κάτι παρέλειψα ή παρανόησα, ας με διοθρώσει."

Μπούρδες Ψηλούλη. Αντιγραφή έκανες από την ΠΟΛΥ ελεύθερη απόδοση των κειμένων που υπάρχουν στην συγκεκριμένη έκδοση της Κ.Δ.
Δικές σου σκέψεις κάνεις ποτέ σου;

Αιλουροείδες
"Έχουμε Κύριο στον Ουρανό για να μήν έχουμε κανέναν κύριο στη γή."

Ο "Κύριός σας" βρίσκεται στην αυθαίρετη απόδοση της Κ.Δ.
Εκτός κι αν ήρθε και σου μίλησε αυτοπροσώπως...
Αν σου πω ότι είμαι υιός του θεού και έχω κάνει 500 θαύματα, θα με πιστέψεις;

Edited by - Αίολος on 04/06/2005 01:03:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αιλουροειδές
Νέο Μέλος

Greece
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2005, 00:55:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αιλουροειδές  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είπα ότι τότε ξεκίνησε η ιστορία των ηθικών αξιών. Οι αξίες είναι έμφυτες στον άνθρωπο (γιά μας πάλι από τον Δημιουργό του), αλλά ο Χριστός δεν κήρυξε καμιά ηθική. Δεν υπάρχει στο ορθόδοξο λεξιλόγιο η λέξη ηθική, ούτε αξία. Υπάρχει απλώς το καλό νέο (καλή είδηση, ευ-αγγγελία) της σωτηρίας της κτίσης, της "Βασιλείας των ουρανών", το ξανακαινούριωμα του παλιού,φθαρμένου ανθρώπου, ομοίως και του κόσμου. Βέβαια οι ιδιότητες της αγάπης και οι αναφορές σ' αυτήν, όπως καιτ της ειρήνης, της δικαιοσύνης κλπ. αφθονούν κατ' εξοχήν στα ευαγγέλια, γι αυτό και όσοι δέχονταν το ευαγγελικό μήνυμα αναγνώριζαν σ' αυτό την παρουσία αυτών των αξιών, και καθώς ο χριστιανισμός εδραιώνονταν στους ανθρώπους, οι αξίες αυτές θεωρήθηκαν ως οι κατ' εξοχήν χριστιανικές.
Παρόλα αυτά, οι αρχαίοι φιλόσοφοι δεν εννοούσαν το ίδιο πράγμα με τις έννοιες αυτές όπως εμείς. Έτσι, η δημοκρατία δεν περιελάμβανε γυναίκες και δούλους. Ο Αριστοτέλης δεν θεωρούσε πως οι γυναίκες έχουν ψυχή,η αγάπη ήταν για τους φίλους μόνο, η δικαιοσύνη εμπεριείχε σπόρους εκδίκησης και ούτω καθ' εξής. Δεν ήταν εκφρασμένες σε τέλειο βαθμό οι έννοιες αυτές, ούτε φυσικά δόθηκε ποτέ το παράδειγμα της τέλειας αγάπης και θυσίας για τον άλλον όπως έγινε με τον Χριστό και όσους Τον δέχτηκαν με γνήσιο τρόπο.
Έγινε ένας από μας, καταδέχτηκε να υποφέρει τον έσχατο εξευτελισμό και το έσχατο μαρτύριο για να μας δώσει το παράδειγμα της αληθινής αγάπης που υπομένει τα πάντα προς χάριν των ανθρώπων, και που και σήμερα ακόμη μας υπομένει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2005, 01:09:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Αίολε, ορίστε:

"Ιωάννης 13 35 Εκ τούτου θέλουσι γνωρίσει πάντες ότι είσθε μαθηταί μου, εάν έχητε αγάπην προς αλλήλους. "

"Ματθαίος 5 46 Διότι εάν αγαπήσητε τους αγαπώντάς σας, ποίον μισθόν έχετε; και οι τελώναι δεν κάμνουσι το αυτό;"

"Ιωάννης 15 13 Μεγαλητέραν ταύτης αγάπην δεν έχει ουδείς, του να βάλη τις την ψυχήν αυτού υπέρ των φίλων αυτού."

"Ρωμαίους 12 9 Η αγάπη ας ήναι ανυπόκριτος. Αποστρέφεσθε το πονηρόν, προσκολλάσθε εις το αγαθόν,"

"Ρωμαίους 13 10 Η αγάπη κακόν δεν κάμνει εις τον πλησίον· είναι λοιπόν εκπλήρωσις του νόμου η αγάπη."

"Α.Κορινθίους 13 1 Εάν λαλώ τας γλώσσας των ανθρώπων και των αγγέλων, αγάπην δε μη έχω, έγεινα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον."

"Α.Κορινθίους 13 2 Και εάν έχω προφητείαν και εξεύρω πάντα τα μυστήρια και πάσαν την γνώσιν, και εάν έχω πάσαν την πίστιν, ώστε να μετατοπίζω όρη, αγάπην δε μη έχω, είμαι ουδέν."


"Α.Κορινθίους 13 3 Και εάν πάντα τα υπάρχοντά μου διανείμω, και εάν παραδώσω το σώμα μου διά να καυθώ, αγάπην δε μη έχω, ουδέν ωφελούμαι."

"Α.Κορινθίους 13 4 Η αγάπη μακροθυμεί, αγαθοποιεί, η αγάπη δεν φθονεί, η αγάπη δεν αυθαδιάζει, δεν επαίρεται,"

"Α.Κορινθίους 13 8 Η αγάπη ουδέποτε εκπίπτει· τα άλλα όμως, είτε προφητείαι είναι, θέλουσι καταργηθή· είτε γλώσσαι, θέλουσι παύσει· είτε γνώσις, θέλει καταργηθή."

"Α.Κορινθίους 16 14 Πάντα τα έργα υμών ας γίνωνται εν αγάπη."

"Γαλάτας 5 13 Διότι σεις, αδελφοί, προσεκλήθητε εις ελευθερίαν· μόνον μη μεταχειρίζεσθε την ελευθερίαν εις αφορμήν της σαρκός, αλλά διά της αγάπης δουλεύετε αλλήλους."

"Φιλιππησίους 2 2 κάμετε πλήρη την χαράν μου, να φρονήτε το αυτό, έχοντες την αυτήν αγάπην, όντες ομόψυχοι και ομόφρονες,"

"Ιωάννης 14 27 Ειρήνην αφίνω εις εσάς, ειρήνην την εμήν δίδω εις εσάς· ουχί καθώς ο κόσμος δίδει, σας δίδω εγώ. Ας μη ταράττηται η καρδία σας μηδέ ας δειλιά. "

"Ματθαίος 5 22 Εγώ όμως σας λέγω ότι πας ο οργιζόμενος αναιτίως κατά του αδελφού αυτού θέλει είσθαι ένοχος εις την κρίσιν· και όστις είπη προς τον αδελφόν αυτού Ρακά, θέλει είσθαι ένοχος εις το συνέδριον· όστις δε είπη Μωρέ, θέλει είσθαι ένοχος εις την γέενναν του πυρός. "

"Ματθαίος 5 23 Εάν λοιπόν προσφέρης το δώρον σου εις το θυσιαστήριον και εκεί ενθυμηθής ότι ο αδελφός σου έχει τι κατά σου,"

"Ματθαίος 5 24 άφες εκεί το δώρον σου έμπροσθεν του θυσιαστηρίου, και ύπαγε πρώτον φιλιώθητι με τον αδελφόν σου, και τότε ελθών πρόσφερε το δώρον σου."

"Ματθαίος 7 3 Και διά τι βλέπεις το ξυλάριον το εν τω οφθαλμώ του αδελφού σου, την δε δοκόν την εν τω οφθαλμώ σου δεν παρατηρείς;"

"Ματθαίος 20 27 και όστις θέλη να ήναι πρώτος εν υμίν, ας ήναι δούλος υμών"

"Ρωμαίους 12 10 γίνεσθε προς αλλήλους φιλόστοργοι διά της φιλαδελφίας, προλαμβάνοντες να τιμάτε αλλήλους,"


Αυτά είναι ορισμένα μόνο από τα χωρία της Καινής Διαθήκης, υπάρχουν και πάμπολα άλλα.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

activatorfox
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2005, 01:09:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους activatorfox  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο Αριστοτέλης δεν θεωρούσε πως οι γυναίκες έχουν ψυχή,η αγάπη ήταν για τους φίλους μόνο, η δικαιοσύνη εμπεριείχε σπόρους εκδίκησης και ούτω καθ' εξής. Δεν ήταν εκφρασμένες σε τέλειο βαθμό οι έννοιες αυτές, ούτε φυσικά δόθηκε ποτέ το παράδειγμα της τέλειας αγάπης και θυσίας για τον άλλον όπως έγινε με τον Χριστό και όσους Τον δέχτηκαν με γνήσιο τρόπο.

Απαράδεκτο !!!
Ασαφές , απόλυτο και πρόχειρο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2005, 01:09:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αιλουροειδές

quote:

ο ίδιος ο Χριστός φύτεψε στις συνειδήσεις των ανθρώπων: ελευθερία, ισότητα, αδελφοσύνη, ειρήνη κλπ.

Παρέθεσα συγκεκριμένα εδάφια που λένε το αντίθετο.
Μπορείς να μας παραθέσεις τα εδάφια που λένε αυτά που ισχυρίζεσαι;
Αν υπάρχουν...


ΞΑΝΑΡΩΤΑΩ... απάντηση;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2005, 02:05:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε συ Ψηλούλη θα με τρελάνεις...

Τι σε ρώτησα και σε ποία ερώτηση μου απάντησες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2005, 03:06:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πές μας ότι εξεπλάγην κιόλας βρε Αίολε

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2005, 08:30:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Αίολος:
Δηλαδή πριν τον "Κύριο" οι άνθρωποι δεν αγαπούσαν;
Τι παραπάνω αγαπάς εσύ από τους Κινέζους;
Εχετε τρελαθεί τελείως;

ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΓΑΠΑΜΕ ΟΛΟΙ, ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΟΙ ΚΙΝΕΖΟΙ.
ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΓΑΠΟΥΣΑΜΕ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΚΑΙ ΤΩΡΑ, ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΜΑΣ. Ο ΚΥΡΙΟΣ ΜΑΣ ΔΙΔΑΞΕ ΑΓΑΠΗ ΧΩΡΙΣ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΥΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΣΑΚΟΥΣΤΗΚΕ ΠΟΤΕ.

quote:
Αίολος:
Και την ιατρική δεν την ανακάλυψαν οι άνθρωποι μόνοι τους, αλλά τους την εδίδαξε ο θεός Ασκληπιός!
Θυμάσαι;
Αλλά δεν το πιστεύεις ε;

ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ, ΕΓΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΛΛΑ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΤΕ, ΠΟΥ ΕΖΗΣΕ ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΗΝ ΔΙΔΑΞΕ ΕΙΜΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ.


quote:
Αίολος:
Οταν είσαι άρρωστος που προσφεύγεις; Στόν "Κύριο" για αγάπη ή στον γιατρό;

ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ, ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΕΛΠΙΔΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΣΗΚΩΣΕΙ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΨΗΛΑ ΤΟΤΕ ΣΤΟΝ ΚΥΡΙΟ!
ΕΣΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΕΣΥ ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΕΥΓΕΙΣ ΟΤΑΝ ΣΗΚΩΣΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΨΗΛΑ ΤΑ ΧΕΡΙΑ, ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟΥΣ ΒΙΟΥΣ ΤΩΝ ΑΓΙΩΝ ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΜΟΝΟ ΣΟΥ ΛΕΩ ΤΟΝ ΟΣΙΟ ΡΑΦΑΗΛ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΟΣΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ 100% ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΜΕΝΟΙ ΜΕ ΑΝΙΑΤΕΣ ΑΡΡΩΣΤΙΕΣ ΚΑΙ ΚΑΡΚΙΝΟΥΣ ΣΩΘΗΚΑΝ ΑΝΕΞΗΓΗΤΑ. KAI ΔΗΛΩΣΑΝ ΟΤΙ ΣΩΘΗΚΑΝ ΜΟΝΟ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΣ ΠΙΣΤΗΣ ΤΟΥΣ.

quote:
Αίολος:
Αλλά το δεύτερο το δίδαξαν στούς ανθρώπους οι θεοί των Ελλήνων...
Βλακείες θα μου πεις ε;

ΔΕΝ ΛΕΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΒΛΑΚΕΙΕΣ ΑΛΛΑ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΑΝ ΜΑΣ ΕΔΙΝΕΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΤΕ,ΠΟΥ ΕΖΗΣΑΝ ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΑ ΔΙΔΑΞΑΝ ΘΑ ΗΣΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟΣ.

quote:
Αίολος:Μπούρδες Ψηλούλη. Αντιγραφή έκανες από την ΠΟΛΥ ελεύθερη απόδοση των κειμένων που υπάρχουν στην συγκεκριμένη έκδοση της Κ.Δ.
Δικές σου σκέψεις κάνεις ποτέ σου;

ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΚΑΙΝΗ ΔΙΑΘΗΚΗ ΚΑΙ ΣΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΤΗΣ ΔΕΝ ΒΑΣΙΖΕΣΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΗΣΕΤΕ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ? ΛΟΙΠΟΝ ΘΑ ΠΑΙΡΝΕΤΕ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΝΟΜΙΣΜΑ ΤΗΝ ΚΑΙΝΗ ΔΙΑΘΗΚΗ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2005, 09:54:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από το ευαγγελιο του Μαρκου κεφαλαιο Ι, εδαφια 11-12
«Ος αν απολυση την γυναικα αυτου και γαμησει αλλην μοιχαται επ αυτην,και αν γυνη απολυσασα τον ανδρα γαμηθη αλλω μοιχαται.»


όποιος χωρίσει τη γυναίκα του και νυμφευθεί άλλη γίνεται μοιχός επάνω της.
Και εάν γυναίκα χωρίσει τον άνδρα της και παντρευτεί άλλον , γίνεται μοιχαλίδα

Προς κορινθιους του Παυλου , κεφαλαιο ζ, εδαφιο 1-2
«Καλον ανθρωπω γυναικος μη απτεσθαι,δια δε τα πορνειας εκαστος την ευατου γυναικα εχετω..»

καλό για τον άνθρωπο (προφανώς εννοεί τον άνδρα ,γιατί η γυναίκα δεν είναι άνθρωπος)είναι να μην αγγίζει γυναίκα
Όμως για να αποφεύγεται τις πορνείες καλό είναι να έχει κανείς την γυναίκα του.

-----

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2005, 13:15:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Προς κορινθιους του Παυλου , κεφαλαιο ζ, εδαφιο 1-2
«Καλον ανθρωπω γυναικος μη απτεσθαι,δια δε τα πορνειας εκαστος την ευατου γυναικα εχετω..»

καλό για τον άνθρωπο (προφανώς εννοεί τον άνδρα ,γιατί η γυναίκα δεν είναι άνθρωπος)είναι να μην αγγίζει γυναίκα
Όμως για να αποφεύγεται τις πορνείες καλό είναι να έχει κανείς την γυναίκα του.



Υπάρχει και στον Ματθαίο, κεφ. 19, εδ. 9-12

"Δεν είναι όλοι σε θέση να δεχτούν τον λόγον αυτόν (ότι δηλ. δεν συμφέρει να έρθη κανείς σε γάμο), αλλ' εκείνοι εις τους οποίους έχει δοθή. Διότι υπάρχουν ευνούχοι, οι οποίοι από την κοιλιά της μητέρας τους εγγενήθηκαν έτσι. Και υπάρχουν ευνούχοι, οι οποίοι έγιναν ευνούχοι από τους ανθρώπους, και υπάρχουν ευνούχοι οι οποίοι μόνοι τους έγιναν ευνούχοι δια την βασιλείαν των ουρανών. Οποιος μπορεί να το δεχθή, ας το δεχθή."

Προσωπική μου γνώμη, ότι ο Ιησούς προτιμά την αγαμία στους πιστούς του, αλλά καταλαβαίνει ότι δεν μπορούν να την κρατήσουν όλοι, γι αυτό "ευλογεί" τον γάμο (για να αποφεύγονται οι πορνείες).

Αυτό που φαίνεται να αφορά είναι η σεξουαλική πράξη. Τώρα θα μου πείτε χωρίς σεξουαλική πράξη δεν ανανεώνεται το ποίμνιο. Οπότε αναγκαστικά στρεφόμαστε στον προσηλυτισμό αλλόθρησκων.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2005, 15:02:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΥΧΕΡΟΥΛΗ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΘΕΜΑ ΕΔΩ.

ΓΙΑ ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΤΩΝ ΛΟΓΩΝ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΑΖΥΓΙΟ ΚΑΙ ΤΑ ΛΕΜΕ ΜΕΤΑ.

ΦΙΛΙΚΑ

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2005, 15:06:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2005, 15:10:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2005, 15:13:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2005, 15:17:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2005, 15:22:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2005, 16:21:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
MELETHTHS:

Στάθη, για μια ακόμη φορά πέφτεις στην τρύπα της επίπλαστης θεολογίας που άκομψα συρράπτεις.

Οι αντιφάσεις και οι μισαλλοδοξίες περί «ηθικής» που αναδύονται από την μιαρή και απάνθρωπη Παλαιά Διαθήκη, μόνο ως….παράδειγμα για αποφυγή μπορούνε να αναγνωστούνε!!

Αλήθεια, οι αιμομιξίες και οι διάφορες άλλες σεξουαλικές ανώμαλες επιδόσεις των…προγόνων, με ποιο μέτρο ηθικής μετρούνται?

Για παράδειγμα:

Στην Γένεση, κεφάλαιο ΛΗ',εδάφια 13-18 διαβάζουμε τον……καθοριστικής σημασίας για την σωτηρία της ψυχής μας γαργαλιστικό διάλογο μεταξύ του (πορνο) πατριάρχη της περιούσιας φυλής των Ιουδαίων και ταυτόχρονα προπάτορα του Ιησού, Ιούδα, και της…….χήρας νύφης του Θαμάρ!!!

Ας θαυμάσουμε λοιπόν «ήθος βιβλικό».

Απόδοση: " Και πέθανε η Σαυβα, η γυναίκα του Ιούδα και αφού παρηγορηθηκε ο Ιούδας ανέβηκε να συναντήσει αυτούς που κουρεύανε τα πρόβατα του... και είπανε στη Θαμαρ τη νύμφη του :Ο πεθερός σου ανεβαίνει στα Θαμνα να κουρέψει τα πρόβατα του. Και αφού εκείνη έβγαλε τα ρούχα της χηρείας από πάνω της ντύθηκε με ελαφρύ θερινό ένδυμα και στολίστηκε και κάθισε στις πύλες της πόλης Αιναν που βρίσκεται στο δρόμο που πάνε για τα Θαμνα...Και αφού την είδε ο Ιούδας, νόμιζε ότι ήτανε πόρνη γιατί είχε σκεπάσει εντελώς το πρόσωπο της και δεν την γνώρισε και αλλαξοδρομισε για να τη συναντήσει και της είπε:

Άφησε με να μπω μέσα σου
Και δεν κατάλαβε ότι ήτανε νύμφη του

Εκείνη του είπε:
Τι θα μου δώσεις αν μπεις μέσα μου?

Αυτός της είπε:
Εγώ θα σου στείλω ένα κατσικάκι κατσικών από τα πρόβατα μου

Αυτή όμως είπε:
Εάν μου δώσεις ενέχυρο μέχρι να το στείλεις τότε δέχομαι.

Αυτός είπε:
Τι ενέχυρο να σου δώσω?

Αυτή είπε:
Το δακτυλίδι σου και το περιδέραιο και το ραβδί που έχεις στο χέρι σου
Και τα έδωσε σε αυτήν και μπήκε μέσα της και εκείνη έμεινε έγκυος από αυτόν.."


Λοιπόν, αυτό το......σημαντικό δείγμα «ήθους» και «Θεϊκής βούλησης» ΠΟΥ αντανακλάται στην Καινή Διαθήκη Στάθη?

Με λίγα λόγια, οι επικίνδυνες και παραπλανητικές ερμηνείες-ακροβασίες που προβαίνεις φίλτατε, μόνο και μόνο για να προωθήσεις το μοντέλο Ιεχωβά, σκοντάφτουνε σε τόσο απλά παραδείγματα ώστε θα πρέπει να είναι κανείς εντελώς ανημέρωτος ώστε να την πατήσει.

Shalom Στάθη!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2005, 19:39:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αίολε,
εγώ σου έδωσα ορισμένα εδάφια στα οποία ο Λόγος του Θεού κάνει λόγο για αγάπη, ειρήνη, αδελφοσύνη, .... ΄
Αυτό δεν ρώτησες στον Αιλουροειδές;;

quote:
Αιλουροειδές


quote:
--------------------------------------------------------------------------------

ο ίδιος ο Χριστός φύτεψε στις συνειδήσεις των ανθρώπων: ελευθερία, ισότητα, αδελφοσύνη, ειρήνη κλπ.

--------------------------------------------------------------------------------


Παρέθεσα συγκεκριμένα εδάφια που λένε το αντίθετο.
Μπορείς να μας παραθέσεις τα εδάφια που λένε αυτά που ισχυρίζεσαι;
Αν υπάρχουν...



Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι το Σβάμπε μια που κάνει λόγο για αιμομιξία στην Π.Δ.

Σύμφωνα με τη θεωρία περί προέλευσης του ανθρώπου από τον πίθηκο. Η Μητέρα Φύση πόσους πιθήκους "μετέλαξε", έστω και σε εύρος χρόνου, σε ανθρώπους; Έναν; δύο; πολλούς;;
Αν έκανε πολλούς, τι συνέβη; τότε μόνο ήταν στα κέφια της και είπε ας κάνουμε τώρα καμιά 500αριά, ας πούμε, για να έχουμε να μας βρίσκονται και στη συνέχεια έκλεισε τη βρύση;;

Για εξήγησέ μας λίγο πως έγινε λοιπόν η αναπαραγωγή του ανρθωπίνου γένους, σύμφωνα πάντα με την εν λόγω θεωρία;;

Διότι αν ο άνθρωπος ξεκίνησε από μια μονάδα μόνο, τότε τίθενται πολλά προβλήματα όσον αφορά την αναπαραγωγή του.
Απ'όσο γνωρίζουμε σήμερα ο άνθρωπος δεν αναπαράγεται ούτε όπως τα κύτταρα που αναπαράγουν το όμοιό τους αλλά ούτε και με παρθενογέννηση.
Τι γένος να ήταν άραγε ο πρώτος άνθρωπος;

Αν έκανε ένα ζευγάρι, τότε και εδώ τίθεται θέμα αιμομιξίας στη συνέχεια.

Για δώσε μας τα φώτα σου.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2005, 20:01:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι γένος να ήταν άραγε ο πρώτος άνθρωπος;

Θηλυκό.
Στην αρχή όλοι θηλυκά είμαστε στην κοιλιά της μάνας μας.
Μετά πέφτουν οι ορμόνες και ορίζεται το φύλο.
Με συγχωρείται για την παρέμβαση μια και η ερώτηση απευθύνεται σε άλλο μέλος.


----

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2005, 20:03:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για εξήγησέ μας λίγο πως έγινε λοιπόν η αναπαραγωγή του ανρθωπίνου γένους, σύμφωνα πάντα με την εν λόγω θεωρία;;

H θεωρία της εξέλιξης του Δαρβίνου είναι η μόνη αληθοφανής επιστημονική εξήγηση για την καταγωγή του ανθρώπου. Ο πίθηκος βάση πειραμάτων έχει βρεθεί οτι έχει το μόνο προσόν που έχει ο άνθρωπος και δέν έχουν τα υπόλοιπα ζώα την αυτοσυνείδηση όπως και ο ουρακουτάγκος. Άρα θεωρείται ως ο μακρινός συγγενής του και για να γίνει η μετατροπή του σε άνθρωπο πέρασαν εκατομμύρια χρόνια με τεράστιες αλλαγές άγνωστων κλιματολογικών συνθηκών και δέν είναι δυνατόν να γίνει δυνατή μιά αλλαγή σε 500-1000 χρόνια. Είναι εξωπραγματικό να λέμε οτι ο Θεός έφτιαξε τον άνθρωπο με τα χέρια του απο το μηδέν και το πουθενά. Και η ίδια η Βίβλος συμβολικά μιλάει δέν είναι ιστορικό βιβλίο, τουλάχιστον σε ότι αφορά τα πρώτα της κεφάλαια ως τον Κατακλυσμό θα συμφωνεί και ο MELETHTHS πιστεύω σε αυτό.

"Non, nisi parento, vincitur"
ΒΑΚΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2005, 20:15:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΩΣΩ ΜΕ ΤΟΝ Krisnna Η ΘΕΩΡΙΑ ΤΟΥ ΔΑΡΒΙΝΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ
ΑΛΗΘΟΦΑΝΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΕΞΗΓΗΣΗ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 16 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy