ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Λίγους φίλους...να μιλήσουμε!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2012, 17:14:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό είναι το κουφο ότι εκει που είμαι μια χαρα και κοιμαμαι με άνθρωπο που αγαπαω, τότε συμβαίνουν τα περίεργα

χμμ ενδιαφέρον...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2012, 17:34:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αυτό είναι το περίεργο Dr Jekyll ότι εδω και εναμισυ χρονο εχω την πιο πολύ ηρεμία και ομορφιά στη ζωή μου(οπως και στο παρελθόν κατά καιρους που ήμουν με αγαπημένο προσωπο)
Αυτό είναι το κουφο ότι εκει που είμαι μια χαρα και κοιμαμαι με άνθρωπο που αγαπαω, τότε συμβαίνουν τα περίεργα

Ίσως τα πράγματα να μην είναι ακριβώς όπως τα νομίζεις..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
karpoc
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2012, 10:36:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ηaus: ..sorry ..άργησα να απαντήσω.. τι είναι οι εφιαλτες; Εμείς, οι λίγοι, φτάσαμε στη χώρα του Αιώνιου Καλοκαιριού, εδώ δεν υπάρχουν εφιάλτες, ή ονόμασέ την, Ωκεανό του Πνεύματος. Για ποια όντα λέει ο Πλάτωνας; Ένα μόνο καταλαβαίνω: Όλοι χρειαζόμαστε τη ΓΝΩΣΗ, αυτή απουσιάζει από τα όντα. Επειδή υποσχέθηκα να μιλήσουμε για τις δυο αυτές αρχές της ζωής, θα εμβαθύνουμε και όσοι ενδιαφέρονται συμετέχουν. Αυτές οι δύο ΑΡΧΕΣ αναφέρονταν πάντα στους Ιερούς Θρύλους, από αυτή τη διδαχή γνωρίζουμε: Ο Χριστός είναι το αντίθετο του Εωσφόρου, Είναι ο Θείος Αγγελιοφόρος, ο Εωσφόρος είναι ένας Υπηρέτης με κάποια δύναμη. Λόγο αυτής της δόξας ο Εωσφόρος ξέρετε, ονομάζεται και Υιός της Αυγής και ο Πρωινός Αστέρας, είναι ο λαμπρός αποστάτης, ο ισχυρός αντάρτης, φορέας ενός ασθενικού φωτός. Λέγεται ότι φέρει τον ανώτερο τίτλο έξω από τον ουρανό, γιατί πλέον δεν μπορεί να διαμένει μέσα στον ουρανό. Αλλά έξω από τον ουρανό είναι τα πάντα. Στους Ιερούς Θρύλους είναι ο Αρχάγγελος Μιχαήλ, η αήτητη Θεική Ενέργεια, που παίρνει όπλα εναντίον του. Όταν το μη δυνάμενο να γνωσθεί Πνεύμα ακτινοβολεί στην Πρωταρχική Ουσία, όταν ανάβει εκεί το Πυρ και ξεκινούν αλυσιδωτές αντιδράσεις των Στοιχείων, τότε αναπτύσσεται συγχρόνως μια δραστηριότητα αντανάκλασης: θα μπορούσαμε να την ονομάσουμε μια αντανάκλαση σκιάς. Το έργο του Χριστού του Κυρίου αντανακλάται όπως αντανακλάται ένα αντικείμενο στον καθρέφτη. Γνωρίζουμε ίσως ότι μια τέτοια αντανάκλαση κατέχει δύναμη, ότι μια μαγική δραστηριότητα πηγάζει από αυτή. Αυτή η δραστηριότητα δεν είναι χωρίς σημασία, γιατί μολονότι υπαρξιακά δεν είναι τίποτα, επιτελεί κάτι.

Μολονότι είναι ψευδαίσθηση εν τούτοις σχηματίζει μια εστία. Αυτή η εστία συνεργάζεται με το ίδιο το ον στην εργασία του μεγάλου Σκοπού.

Γι αυτό το λόγο σ’ αυτή την εστία αναμένεται πράγματι «δύναμη». Όταν το Πνεύμα δρα στην Πρωτογενή Ουσία για να επιτελέσει το Θεικό Σχέδιο, η Θεική δραστηριότητα δηλώνεται με το Όνομα Χριστός, δηλαδή Αυτός που έχει Χρισθεί. Αυτός ο Οποίος είναι συνδεδεμένος με το Θεικό Σχέδιο, τότε υπαρχει απέναντι του, η άμεση αντανάκλασή του ο Εωσφόρος. Συγχρόνως με το Θεϊκό Ήλιο Πρωτογενή Ουσία, εμφανίστηκε επίσης ο Πρωινός Αστέρας. Ο Εωσφόρος ο Πρωινός Αστέρας είναι λοιπόν άμεση προβολή της ύψιστης Πραγματικότητας, αλλά μόνο μια προβολή και όχι η ίδια η πραγματικότητα! Έτσι διαπιστώνουμε ότι στη σφαιρα της αντανάκλασης υπάρχουν δύο φλεγόμενα πυρά, ένα Κεντρικό και ένα έκεντρο, ένα Θεϊκό Πυρ και ένα πυρ που προκύπτει από μια φυσική διαδικασία. Όταν αδρανοποιείται η Θεϊκή Διαδικασία, δεν σταματά τη δραστηριότητά της και η φυσική διαδικασία της αντανάκλασης. Αντιθέτως, όταν αυτή η διπλή διαδικασία τεθεί κάποτε σε λειτουργία και σταματήσει η Πυρινική Διαδικασία, τότε η η διαδικασία της αντανάκλασης θα συνεχίσει να λυσσομανά σαν μια τυφλή δύναμη, με όλες τις συνέπειες που προκύπτουν από αυτό. Γι αυτό μιλησαμε πιο πάνω, τι γίνεται όταν γεννιέται μια σκέψη στον εγκέφαλό σας..

Σημ. Δεν γνωριζόματε Πλατωνα ακόμα με τα σώματά μας, όμως, όλες οι ευγενικές ψυχές όπως είπες, γνωρίζονται κατά την ουσία τους.

karposΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karpoc
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2012, 10:39:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έτσι μπορούμε να ατενίσουμε με τα μάτια της ψυχής ότι υπήρξε κάποτε μια εποχή για την οποία έψαλαν οι υμνωδοί.
«Όταν δοξολογούσαν οι Πρωινοί Αστερες αγαλίαζαν όλα τα Τέκνα του Θεού.»
Καταλαβαίνουμε επίσης όταν ο αρχαίος υμνωδός λεει:
«Πως έχεις εκπέσει από τον Ουρανό;
Ω Αστέρα του Πρωινού, Υιέ της Αυγής!
Σε μια μανιασμένη φλόγα έχεις συντριβεί».
Καταλαβαίνετε τώρα το συγγραφέα της Αποκάλυψης όταν προφητεύει: «και ο νικών δώσω αυτώ τον αστέρα τόν πρωινόν». Προσφέρουμε λοιπόν σήμερα το Πρωτότυπο Άτομο το Σπινθήρα του Πνεύματός μας, που κατοικεί μέσα μας για να έρθει ξανά σε επαφή με το αρχέτυπό του, με τη μοναδική ευχή που γεννιέται από την ανανεωμένη στάση της ζωής μας : «Άγιο Πνεύμα έλα σε μας!». Τότε ο Χριστός, Αυτός που έχει Χρισθεί, ο Φορέας του Θεικού Πυρσού, θα κατοικήσει στην καρδιά μας, θα αρχίσει να δρα και να ακτινοβολεί, και,τι θαύμα,στο πεδίο εκδήλωσης μας, θα γεννηθεί μπροστά μας η Εικόνα του Αθάνατου Ανθρώπου. Τότε ο αρχικός Εωσφόρος αυτός που υπήρχε πριν την πτώση του, ο Πρωινός αστέρας, ο ενδοξος, ανυψώνεται ξανά και σε συνεργασία με αυτή την εστία αποπερατώνεται ο δικός μας Ναός του Θεού μέσα μας. Αυτό είναι το οικοδόμημα της Μεταμόρφωσης!

karposΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karpoc
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2012, 10:40:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν η εικόνα του Αθάνατου Ανθρώπου σταθεί σωματικά στο νοητό στερέωμα του μικρόκοσμου μας, τότε επαλήθεύονται στην κυριολεξία τα λόγια της Αποκάλυψης:
«Εγώ ο Ιησούς έπεμψα τον άγγελό μου να μαρτυρήσει σε εσάς ταύτα στις εκκλησίες, εγώ είμαι η ρίζα και το γένος Δαυίδ, ο αστήρ ο λαμπρός ο πρωινός.
Και το Πνεύμα και η νύμφη λένε: «έρχου» και αυτός που ακούει ας πει «έρχου» και όποιος διψά ας έρθει και όποιος θέλει λαμβάνει «ύδωρ ζωής δωρεάν».
«Λέγει ο μαρτυρών ταυτά, ναί, έρχομαι ταχύ, αμήν, ναί, «έρχου», Κύριε Ιησού. Η χάρις του Κυρίου Ιησού Χριστού μετά πάντων υμών αμήν».

karposΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nays
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2012, 11:00:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nays  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
karpoc ενδιαφέροντα αυτά που λες παρόλο που μερικά με μπερδευουν ή δεν τα καταλαβαινω.
Dr Jekyll όντως πολλά μπορεί να μην είναι όπως τα νομίζω
σ' ευχαριστώ πάντως που απο την πρωτη στιγμή που έγραψα στο ESOTERICA νοιάστηκες να απαντήσεις (όπως γενικά κάνεις σε πολλους νεοφερμένους και μη). Και αργοτερα σε πολλά που ρωτουσα κι εσύ και κάποιοι άλλοι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2012, 12:35:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κρίμα karpoc

Απο την αρχή-αρχή των κειμένων σου κατάλαβα ότι κάτι δεν πάει καλά.

Δεν άργησες να εκδηλωθείς κι εσυ,όπως και τόσοι άλλοι στο παρελθόν του φόρουμ.

Πρέπει να είσαι πτυχιούχος της εφηρμοσμένης παπαρολογίας του NZUP.[New Zealand Univercity of Paparology].Ο πνευματικός πατέρας του όρου είναι ο Βιομηχανικός φίλος μας.

Αν νομίζεις ότι μας εντυπωσιάζουν εκφράσεις όπως << Όταν η εικόνα του Αθάνατου Ανθρώπου σταθεί σωματικά στο νοητό στερέωμα του μικρόκοσμου μας, τότε επαλήθεύονται στην κυριολεξία τα λόγια της Αποκάλυψης:>>

και << «Εγώ ο Ιησούς έπεμψα τον άγγελό μου να μαρτυρήσει σε εσάς ταύτα στις εκκλησίες, εγώ είμαι η ρίζα και το γένος Δαυίδ, ο αστήρ ο λαμπρός ο πρωινός >>

Εχουμε μπουχτίσει απο το γένος του ΔΑυίδ και τους συν αυτο πατέρες...!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2012, 12:36:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
{quote} karpoc

Καταλαβαίνετε τώρα το συγγραφέα της Αποκάλυψης όταν προφητεύει: «και ο νικών δώσω αυτώ τον αστέρα τόν πρωινόν». Προσφέρουμε λοιπόν σήμερα το Πρωτότυπο Άτομο το Σπινθήρα του Πνεύματός μας, που κατοικεί μέσα μας για να έρθει ξανά σε επαφή με το αρχέτυπό του, με τη μοναδική ευχή που γεννιέται από την ανανεωμένη στάση της ζωής μας : «Άγιο Πνεύμα έλα σε μας!». Τότε ο Χριστός, Αυτός που έχει Χρισθεί, ο Φορέας του Θεικού Πυρσού, θα κατοικήσει στην καρδιά μας, θα αρχίσει να δρα και να ακτινοβολεί, και,τι θαύμα,στο πεδίο εκδήλωσης μας, θα γεννηθεί μπροστά μας η Εικόνα του Αθάνατου Ανθρώπου. Τότε ο αρχικός Εωσφόρος αυτός που υπήρχε πριν την πτώση του, ο Πρωινός αστέρας, ο ενδοξος, ανυψώνεται ξανά και σε συνεργασία με αυτή την εστία αποπερατώνεται ο δικός μας Ναός του Θεού μέσα μας. Αυτό είναι το οικοδόμημα της Μεταμόρφωσης!

karpos
----------------------------------------------------------

-Όχι αγαπητέ karpoc, δεν τον καταλαβαίνω αν και πολύ θα το ήθελα.
- Γιατί όμως δεν τον καταλαβαίνω; Μήπως έχω πρόβλημα αντίληψης; Μήπως δεν είμαι έτοιμος; Μήπως δεν είμαι προορισμένος όπως λέει ο Απόστολος Παύλος στην προς Ρωμαίους επιστολή του; (Κεφ. Θ, ΠΑΡ. 18-23).
-Αν με βοηθούσες να καταλάβω θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2012, 12:52:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχει ελεύθερη βούληση και ελευθερία έκφρασης,αν δεν σου αρέσουν αυτά που λέει ο karpoc νικόμαχε,δεν είσαι αναγκασμένος να τα διαβάζεις.Απλά πράγματα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kirki_111
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2012, 14:36:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους.
Είμαι καινούρια στην παρέα σας και θα ήθελα να πω ότι βρίσκω τη συζήτησή σας πολύ ενδιαφέρουσα.
Δε θα υποκριθώ ότι τα καταλαβαίνω όλα όσα γράφτηκαν παραπάνω ούτε και ότι συμφωνώ με όλα. Θέλω απλώς να δηλώσω ότι μου αρέσει που υπάρχουν φωνές που ψάχνουν λίγο πιο βαθιά από αυτή τη βρώμικη επιφάνεια που έχουμε αφήσει να λιμνάζει.

when there's nothing left to say, you'd better start actingΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2012, 14:48:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Υπάρχει ελεύθερη βούληση και ελευθερία έκφρασης,αν δεν σου αρέσουν αυτά που λέει ο karpoc νικόμαχε,δεν είσαι αναγκασμένος να τα διαβάζεις.Απλά πράγματα.

Αλεξ,μην ξεχάσεις να περάσεις απο τον ειδικό...κάδο έξω απο τον Σκλαβενίτη!

Βάσει της ελευθερίας έκφρασης,αντιτίθεμαι σε αυτα που λέει ο..."απεσταλμένος" του θεού!


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 15/07/2012 14:51:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2012, 15:05:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλεξ,μην ξεχάσεις να περάσεις απο τον ειδικό...κάδο έξω απο τον Σκλαβενίτη!

Δεν ψωνίζω στον Σκλαβενίτη,ειδικά τώρα που έμαθα οτι πάς και εσύ απο κεί!

quote:
Βάσει της ελευθερίας έκφρασης,αντιτίθεμαι σε αυτα που λέει ο..."απεσταλμένος" του θεού!

Αφου δεν τα λέει για σένα ρε μεγάλε,τι ζόρι τραβάς?

Ααα ξέχασα,για το καλό του φόρουμ το κάνεις

Edited by - alex22 on 15/07/2012 15:07:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2012, 15:23:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλησπέρα σε όλους.
Είμαι καινούρια στην παρέα σας και θα ήθελα να πω ότι βρίσκω τη συζήτησή σας πολύ ενδιαφέρουσα.
Δε θα υποκριθώ ότι τα καταλαβαίνω όλα όσα γράφτηκαν παραπάνω ούτε και ότι συμφωνώ με όλα. Θέλω απλώς να δηλώσω ότι μου αρέσει που υπάρχουν φωνές που ψάχνουν λίγο πιο βαθιά από αυτή τη βρώμικη επιφάνεια που έχουμε αφήσει να λιμνάζει.

Καλως ήρθες kirki_111

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2012, 15:52:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλεξ

quote:

Αφου δεν τα λέει για σένα ρε μεγάλε,τι ζόρι τραβάς?

Ααα ξέχασα,για το καλό του φόρουμ το κάνεις


Να που...δουλεύει μερικές φορές!!!
καλά έλεγα ότι είσαι...εξυπνούλικο!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 15/07/2012 15:53:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2012, 17:06:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote] Kirki 111
Καλησπέρα σε όλους.
Είμαι καινούρια στην παρέα σας και θα ήθελα να πω ότι βρίσκω τη συζήτησή σας πολύ ενδιαφέρουσα.
Δε θα υποκριθώ ότι τα καταλαβαίνω όλα όσα γράφτηκαν παραπάνω ούτε και ότι συμφωνώ με όλα. Θέλω απλώς να δηλώσω ότι μου αρέσει που υπάρχουν φωνές που ψάχνουν λίγο πιο βαθιά από αυτή τη βρώμικη επιφάνεια που έχουμε αφήσει να λιμνάζει.

when there's nothing left to say, you'd better start acting
=============================================================


Kirki 111 καλώς όρισες και καλώς να μείνεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karpoc
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2012, 19:26:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

nays μην απορείς, βρισκόμαστε στην αρχή του δρόμου κατά το μήκος του οποίου επιτυγχάνεται ο Σκοπός.

Σαν διαλεκτικές ψυχές είμαστε θεμελιακά χωρίς σκοπό, μια περιστροφή ή ύπαρξη, όλοι ζουν για να πεθάνουν και πεθαίνουν για να ζήσουν ξανά. Αυτό διδάσκει ότι όλος ο κόσμος είναι απλώς το αποτέλεσμα μιας άσκοπης κινητήριας πύρινης δραστηριότητας, μιας αλυσιδωτής αντίδρασης. Ολόκληρη η ύπαρξη βασίζεται σε μια ανίερη αλχημική φόρμουλα: Όλοι μας κουβαλάμε αυτό το ανόσιο πυρ, σαν τον πύρινο φλεγόμενο πυρσό της ψυχής, και αυτό τροφοδοτείται συνεχώς από το κεντρικό ανόσιο πυρ που καίει σε κάποιο άπιστο πυρήνα της περιοχής της ζωής μας. Αυτό το ανόσιο κεντρικό πυρ δηλώνεται σαν Εωσφόρος. Ας το δούμε: Είναι μια συγκέντρωση υδρογόνου που δε δονείται σε αρμονία με το αρχικό Αρχέτυπο και γι αυτό δεν μπορεί ποτέ να δώσει γένεση σε μια πραγματικά θεϊκή Ζωή. Απελευθερώνει μόνο συμφορά, θάνατο και όλεθρο.

Το υδρογόνο είναι ψυχική ουσία και γι αυτό μια συγκέντρωση υδρογόνου είναι γεμάτη έμφυτή φυσική συνείδηση. Αυτό μας κάνει φανερό γιατί ο Εωσφόρος αναφέρεται πάντα σαν μια ισχυρή οντότητα που αντιτίθεται στο Θεό.
Όλόκληρη η ύπαρξη βασίζεται σε μια ανίερη αλχημική φόρμουλα: Ο ψυχικός πυρσός του υδρογόνου καίγεται στο οξυγόνο, η διαδικασία καθοδηγείται από τους παράγοντες του στοιχείου του αζώτου, το αποτέλεσμα γίνεται άνθρακας, ο άνθρακας, και το όλο, πηγάζει από μια ανόσια εστία πυρός: τον Εωσφόρο.
Δώσε χρόνο στην ύπαρξή σου φίλε μου για την κατανόηση όλων αυτών.


karposΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karpoc
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2012, 19:40:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Για να δεις, ή δεχθείς Νικόμαχος,
αυτή τη θεμελιακή διαλεκτική κατάσταση,όταν αντισέκεσαι, σ΄ αυτά τα συμπεράσματα τι μπορείς να κάνεις;

Μπορείς να κάνεις αυτό που έχουν κάνει πολλοί άνθρωποι πριν από σένα, να βαδίσεις το δρόμο της φυσικής μαγείας. Που σε οδηγεί όμως αυτός ο δρόμος; Σε οδηγεί στον πυρήνα του εωσφορικού πεδίου! Θα το αποδείξω.

Θα κάνω πριν από όλα μια ερώτηση. Είναι δυνατό εσύ άνθρωπος αυτής της φύσης, μια ψυχική πύρινη αρχή αναφλεγόμενη από τον εωσφορικό πυρήνα και φλεγόμενη σ’ αυτόν να βαδίσεις έξω από το διαλεκτικό ανόσιο πεδίο ύπαρξης;

Δεν μπορείς, γιατί είναι εντελώς έξω από τις δυνατότητες σου, μπορείς να υπάρχεις μόνο στο πεδίο της φυσικής βάσης του όντος σου. Το ον παραμένει ότι είναι και όπου είναι. Μπορείς όμως να περιπλανηθείς και να ψηλαφίσεις τα όρια του κύκλου της ύπαρξής σου. Επίσης μπορείς να προσπαθήσεις να διαπεράσεις προς τον πυρήνα του πεδίου της ύπαρξής σου. Να δυεισδύσεις στα θεμέλια, στη βάση – κλειδί της ύπαρξής σου και να την κυριαρχήσεις να την ελέγξεις δηλαδή να μην είσαι δούλος, θύμα, αλλά κύριος.

Αυτός ο δρόμος είναι πραγματικά δυνατός. Τι κάνει όμως στην πραγματικότητα αυτός ο άνθρωπος; Με τα αποτελέσματα αυτής της δραστηριότητας ενδυναμώνει τον εωσφορικό πυρήνα, δηλαδή, όχι το ιερό πεδίο, αλλά το ανίερο. Κάνει την φωτιά να καίει περισσότερο έντονα από ποτέ πριν, ή την ανακινεί ξανά, όταν κινδυνεύει να σβήσει, μ΄ άλλα λόγια, έχει εισέλθει σωματικά και κυριολεκτικά στην κόλαση, έχει γίνει ένα με τον πυρήνα της ανίερης φωτιάς όπως ένα όργανο δείχνει ένα νέο χαρακτήρα λόγο μιας μεταβλημένης κυτταρικής δομής, ή ενός αριθμού κυττάρων, έτσι και το ον της εωσφορικής φύσης καταδύεται σ’ αυτή τη φύση και δεν μπορεί πια άλλο να απελευθερωθεί από αυτή, έχει γίνει η ίδια η φύση.

Μόνο εκείνοι που πέφτουν οι ίδιοι σ’ αυτή, πηγαίνουν στο εωσφορικό πυρ. Ποιός ρίχνει τον εαυτό του σ΄αυτό το πυρ; Αυτός που στο πάθος του για αυτοσυντήρηση συνδέεται συνειδητά μ΄αυτό. Την τρομερή καταδίκη της συλλογικής δύναμης την βλέπουμε τώρα, είναι η συλλογική δύναμη όλων εκείνων που διατηρούν τον εωσφορικό πυρήνα του πεδίου της ύπαρξής μας, που είναι υποχρεωμένοι να τον διατηρούν για να αυτοσυντηρηθούν. Όμως ας κοιτάξουμε αυτό το δραματικό στοιχείο στη σωστή του προοπτική γιατί εδώ δεν πρόκειται για «πραγματική» ζωή, αλλά μόνο για ένα φυσικό φαινόμενο αποσπασμένο από τη Γνώση.

Όλα αυτά όμως δεν μας γεμίζουν φόβο, διότι κάθε διαλεκτικό φυσικό ρεύμα, μετά από ένα μακρύ κύκλο, επιστρέφει στον πυρήνα του, στο εωσφορικό πυρ. Μόλις φτάνει στον πυρήνα γίνεται ένα μ΄αυτόν, τότε αρχίζουν να εμφανίζονται νέοι σπινθήρες ύπαρξης σε μια διαδικασία διαλεκτικής ανθρώπινης εκδήλωσης και τελικά επιστρέφουν στην πηγή. Το κάτι γίνεται τίποτα. Η απατηλή συνείδηση που υπήρχε τόσο καιρό δεμένη στον τροχό διαλύεται ξανά, κι έτσι έχουμε την γνωστή περιστροφή και την εωσφορική πορεία.

Θέλουμε να βγούμε Νικόμαχος από αυτή την περιστροφή του τροχού;


Νotrik:
Όχι αγαπητέ karpoc, δεν τον καταλαβαίνω αν και πολύ θα το ήθελα.
- Γιατί όμως δεν τον καταλαβαίνω; Μήπως έχω πρόβλημα αντίληψης; Μήπως δεν είμαι έτοιμος; Μήπως δεν είμαι προορισμένος όπως λέει ο Απόστολος Παύλος στην προς Ρωμαίους επιστολή του; (Κεφ. Θ, ΠΑΡ. 18-23).
-Αν με βοηθούσες να καταλάβω θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.


Θα προσπαθήσω φίλε μου Notrik, χαίρομαι ιδιαίτερα όταν συναντώ άτομα σαν κι εσένα, έχω την αίσθηση ότι μπορείς να με νιώσεις, συνεχίζουμε..

karposΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karpoc
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2012, 22:25:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αναμφίβολα όλοι είμαστε προορισμένοι για τη Σωτηρία Notrik, η πύλη δεν έκλεισε ακόμη.

Η Γνώση επιθυμεί να αρχίσει το έργο της. Θα επανέλθουμε στην Αποκάλυψη, όμως, όποιος αρχίζει να διερευνά με ποιό τρόπο προστατεύεται η Θεϊκή Φύση συνειδητοποιεί ότι: Ο Θεός έφτιαξε από αυτό το πεδίο ύπαρξης ένα "απομονωμένο όλο", μέσα στο οποίο περιστρέφεται η εκπεσμένη ανθρωπότητα, εμφανίζεται κι εξαφανίζεται μέχρις ότου χαράξει η ημέρα της αυτοαπελευθέρωσης.
Ας το δούμε αυτό: Αιχμάλωτη όλη η ανθρωπότητα σε ένα πεδίο ύπαρξης, δηλαδή, στο ηλεκτρομαγνητικό πεδίο των Φυσικών Δυνάμεων που αντιστέκονται στον άνθρωπο. Κάθε οντότητα που αναπτύσσεται και εννοεί ότι: Η Βασιλεία του Θεού είναι μέσα μας, συνδέεται πολύ στενά με τη φόρμουλα ζωής αυτού του Πλανήτη.

Αυτός που κατά οποιονδήποτε τρόπο αντιστέκεται σ’ αυτό τον θεμελιώδη Νόμο της ζωής, παράγει μια δόνηση η οποία προκαλεί άμεση αντίσταση από το μέρος των Φυσικών Δυνάμεων. Αυτές οι Φυσικές Δυνάμεις εκπέμπουν αυτόματα ένα ηλεκτρομαγνητικό ρεύμα που περικυκλώνει και αιχμαλωτίζει την οντότητα που αντιστέκεται ώστε να την εμποδίσει από οποιδήποτε πράξη παραβίασης έξω από τον εαυτό της. Ετσι αναλαμβάνεται σε ένα «απομονωμένο όλο», με σκοπό να προστατευθεί από τον εαυτό της.

Η απομονωμένη οντότητα εισέρχεται σε ένα νέο ηλεκτρομαγνητικό πεδίο, στην προσωπική της έρημο κι εκεί εμφανίζονται τέσσερις Δυνάμεις για να αποτελέσουν τις προμήθειες ζωής της οντότητας στην απομόνωσή της:
Υδρογόνο για την ψυχική ακτινοβολία,
Οξυγόνο για τη διαδικασία καύσης,
'Άζωτο για τη ρύθμηση και τη διατήρηση της διαδικασίας καύσης και
Άνθρακας για την έκφραση της ιδέας ζωής που επικρατεί στο υπόψη πεδίο.
Αυτές οι τέσσερις διαλεκτικές δυνάμεις δεν κατέχουν σχεδόν κανένα από τα χαρακτηριστικά των Αρχέγονων Άγιων Τροφών.

ΓΙΑ ΝΑ ΣΜΙΛΕΥΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΛΑΞΕΥΣΕΙ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ
ο μαθητευόμενος, τοποθετεί τον εαυτό του σαν λιθάρι μπροστά στη Γνώση,
ενώ προχωρά το δρόμο της αυτοσυντριβής και οδηγεί τον παλιό του κόσμο
σε ένα τέλος επικαλούμενος τις τέσσερις Αγιες Τροφές:
Το αρχέγονο Υδρογόνο,
Το οξυγόνο της Θεϊκής Πραγματικότητας,
Την διπλή Δύναμη της Εκπλήρωσης,
Το μορφοποιό αρχέγονο Άνθρακα.

Τι νομίζεις ότι θα συμβεί τώρα;

Το Πρωτότυπο Πνευματικό Πυρ αγγίζει το μαθητή ο οποίος διαπερνάει τη σφαίρα της διαλεκτικής αυταπάτης και ατενίζει την Πραγματικότητα. Δεν αντικρίζει πια σύμβολα αλλά την θεωρεί σαν μια εσωτερική κτήση.
Το σύστημά του γίνεται ένα ραδιενεργό πεδίο Αδελφότητας και αναλαμβάνεται στο αρχέγονο ηλεκτρομαγνητικό πεδίο.
Είθε όλοι μ' αυτό το Φλεγόμενο Πυρσό να ξεκινήσετε την Οικοδόμηση του Ναού σας.


karposΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2012, 22:54:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Τα ανακλαστικά μου καθυστέρησαν αυτή τη φορά.
-Έλεος, όχι άλλα κηρύγματα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2012, 02:29:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
νόμιζες οτι θα παραιτηθεί τοσο εύκολα ?

κοίτα φίλτατε θαλασσόλυκε ,
Οταν εσένα η εταιρια σου αναθέσει ενα φορτίο,
κατα τη διάρκεια μεταφοράς του , δεν είσαι σε διατεταγμένη υπηρεσία ?
μπορείς να κάνεις κατι αλλο απο το να εκτελέσεις την "εντολή" ?
ε κάπως ετσι λειτουργούν κι αυτός(οι)...και τα μυστήρια


Old for rock.. young for death

Edited by - AitheroVamon on 16/07/2012 02:32:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karpoc
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2012, 05:51:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Σήμερα,
είναι μέρα θλίψης, τιμωρίας και ντροπής, Αlex22, γιατί είμαστε σαν τα παιδιά που ήρθε η ώρα τους να γεννηθούν,
αλλά η μάνα τους δεν έχει τη δύναμη να τα φέρει στον κόσμο.. γι αυτό εσύ προσευχήσου γι αυτό το υπόλοιπο που απόμεινε από το λαό.

B.Bασιλέων ιθ'3. Ησ.λζ'3. Τα τέκνα ήλθον εις την ακμήν της γέννας, αλλά..

karposΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2012, 12:27:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θέλουμε να βγούμε Νικόμαχος από αυτή την περιστροφή του τροχού;

Είναι πολύ όμορφη η ζωή εδώ... γιατί να βγούμε; Υπάρχει λόγος; Όταν και αν βαρεθούμε, βγαίνουμε...
quote:
Το υδρογόνο είναι ψυχική ουσία και γι αυτό μια συγκέντρωση υδρογόνου είναι γεμάτη έμφυτή φυσική συνείδηση. Αυτό μας κάνει φανερό γιατί ο Εωσφόρος αναφέρεται πάντα σαν μια ισχυρή οντότητα που αντιτίθεται στο Θεό.
Βρε άσε τον εωσφόρο στην άκρη.. τι σου φταίει;
quote:
Αναμφίβολα όλοι είμαστε προορισμένοι για τη Σωτηρία Notrik, η πύλη δεν έκλεισε ακόμη.
όλοι - όλοι;

Στην αρχή χάρηκα, λέω έχε χάρη να επέστρεψε ο Ε.ΥΠ. στο φόρουμ, αλλά τελικά μάλλον αυτό που επέστρεψε ήταν.. μια άλλη Άννα999. Απλά δε ξέρω ποιο μέλος της οικογένειας ειναι αυτή τη φορά, υιος, ανιψιός, ξάδερφος, δεν ξέρω. Αλλά υπάρχει η ίδια ακατανοησία και γελοιοποιητική διατύπωση για τα εσωτερικά θέματα.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 16/07/2012 13:12:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2012, 13:01:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σήμερα,
είναι μέρα θλίψης, τιμωρίας και ντροπής, Αlex22, γιατί είμαστε σαν τα παιδιά που ήρθε η ώρα τους να γεννηθούν,
αλλά η μάνα τους δεν έχει τη δύναμη να τα φέρει στον κόσμο.. γι αυτό εσύ προσευχήσου γι αυτό το υπόλοιπο που απόμεινε από το λαό.

B.Bασιλέων ιθ'3. Ησ.λζ'3. Τα τέκνα ήλθον εις την ακμήν της γέννας, αλλά..

karpos


Σήμερα όντως ήταν άσχημη μέρα για μένα.Ημουνα για ψώνια με την αδερφή μου στην ερμού.Είχα έναν δυνατό πονοκέφαλο και τις τρείς(3)(θεε μου πώς άντεξα) ώρες που ήμασταν εκεί.Το χειρότερο δεν ήταν αυτό,αλλα μια σκηνή που είδα.Κάθως περνούσαμε απο τα μαγαζια και χαζευα τις μαλακισμένες που σπαταλάνε τα λεφτά τους σε αχρειάστα πράγματα για να αναδείξουν το ΕΓΩ τους,είδα εναν πτέρα με το παιδί του κάτω στο έδαφος,στην αρχή δεν έδωσα σημασία.Αλλα όταν είδα τα πρόσωπά τους,ράγισα απο μέσα μου.Δεν έχω ξαναδεί τέτοια απελπισία ζωγραφισμένη.Και εγώ εκεί να μην μπορώ να κάνω τίποτα,να μην έχω τίποτα να δώσω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2012, 13:14:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Jekyll,
quote:
Συμφωνώ μαζί σου, θάνατος στους αυτοπροσδιοριζόμενους προστάτες της αλήθειας!
Καλύτερα, αφύπνιση, είναι και βίωμα θανάτου[εσωτερικό].
quote:
Σεξ φίλε μου. Πολυ σεξ.

Εσυ, γιατί συνεχίζεις να γράφεις;


Απομυθοποίηση κι απομυθοποίηση της απομυθοποίησης φίλε μου, πολλή απομυθοποίηση!

Αlex, δε νομίζω πως χρειάζεται να γράψω κάτι περισσότερο για τα προηγούμενα που έγραψες προς εμένα.
Το σημερινό που γράφεις είναι μεγάλο θέμα. Σηκώνει πολλή κουβέντα εξωτερική και εσωτερική.

Νικόμαχος, δε χρειάζεται να πώ κάτι!

karpoc, η αποκάλυψη μιας νέας κιβωτού;
H άρχουσα δύναμη του χώρου και του χρόνου, δεν υποτιμάται. Της έχει δοθεί μεγάλη έκταση δημιουργίας και δεν αφήνει καθόλου εύκολα να ξεγλιστρά σχεδόν τίποτα. Έχει το παιχνίδι της.

Πλάτωνα, καλό καλοκαίρι φίλε c u back to the future present whenever each present moment is.

Edited by - YUGI-OH on 16/07/2012 13:17:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2012, 13:15:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Alex22 μια ταινία για να σου φτιάξει η διάθεση:
http://thepiratebay.se/torrent/4293432/The_Pursuit_Of_Happyness%5B2006%5DDvDrip%5BEng%5D-aXXo

Υπάρχουν και αλλού χώρες που κάνουν φτωχούς

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 16/07/2012 13:36:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2012, 16:20:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Alex22 μια ταινία για να σου φτιάξει η διάθεση:
http://thepiratebay.se/torrent/4293432/The_Pursuit_Of_Happyness%5B2006%5DDvDrip%5BEng%5D-aXXo

Υπάρχουν και αλλού χώρες που κάνουν φτωχούς


Ευχαριστώ doctor για την ταινία.Την έχω δεί πριν κάτι χρόνια.Εξαιρετικός στον ρόλο του ο will smith.

Τέτοια φαινόμενα σαν αυτό που είδα σήμερα είναι πασίγνωστα εδω και χρόνια.Δεν το είδα πρώτη φορά και σοκαρίστικα.Απλά είναι κάτι τέτοιες στιγμές,που συνειδητοποιείς το μέγεθος της τραγωδίας.Να βλέπεις τις τσουλάρες(sorry για την εκφραση) μες την καλή χαρά να ψωνίζουν ακριβά ρούχα απο την μία,και απο την άλλη ενας νέος άνθρωπος με ενα παιδάκι οχι πάνω απο 10 ετών, να λιμοκτονούν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2012, 16:48:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι πλούσιοι και πολλοί ευκατάστατοι αστοί και μεγαλοαστοί, χαλάνε τα λεφτά τους άλλοτε στα ρούχα και άλλοτε στα ναρκωτικά. Δεν έχουν και πολύ νόηση τι συμβαίνει παραέξω, ούτε και ενδιαφέρονΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2012, 19:41:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote]Alex22 μια ταινία για να σου φτιάξει η διάθεση:
http://thepiratebay.se/torrent/4293432/The_Pursuit_Of_Happyness%5B2006%5DDvDrip%5BEng%5D-aXXo

Υπάρχουν και αλλού χώρες που κάνουν φτωχούς
------------------------------------------------


Alex

Ευχαριστώ doctor για την ταινία.Την έχω δεί πριν κάτι χρόνια.Εξαιρετικός στον ρόλο του ο will smith.

Τέτοια φαινόμενα σαν αυτό που είδα σήμερα είναι πασίγνωστα εδω και χρόνια.Δεν το είδα πρώτη φορά και σοκαρίστικα.Απλά είναι κάτι τέτοιες στιγμές,που συνειδητοποιείς το μέγεθος της τραγωδίας.Να βλέπεις τις τσουλάρες(sorry για την εκφραση) μες την καλή χαρά να ψωνίζουν ακριβά ρούχα απο την μία,και απο την άλλη ενας νέος άνθρωπος με ενα παιδάκι οχι πάνω απο 10 ετών, να λιμοκτονούν.
------------------------------------------------------------------

-Οι μεν φορτώνουν το κάρμα τους ( οι πλούσιοι), στους δε ταλαίπωρους φτωχούς, δίνεται η ευκαιρία να το ξεχρεώσουν.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2012, 19:50:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν ο πλούτος δεν συνοδεύεται με ένα υψηλώτερο (μη-εγωικό) όραμα, με μια γνήσια πνευματικότητα δηλαδή, είναι λογικό να οδηγεί σε καταστάσεις όπως αυτές που βλέπουμε.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2012, 21:39:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
-Οι μεν φορτώνουν το κάρμα τους ( οι πλούσιοι), στους δε ταλαίπωρους φτωχούς, δίνεται η ευκαιρία να το ξεχρεώσουν.

Κάπως έτσι notirk.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy