ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Λίγους φίλους...να μιλήσουμε!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2012, 11:36:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μακρυά και αγαπημένοι,ο πνευματικός δρόμος είναι κατεύθυνση καθαρά προς τα έσω.Ειδικότερα όταν νιώθεις οτι σε διαμορφώνουν,τότε είναι που πρέπει να είσαι σε επιφυλακή.Αν και μπορεί να θέλουν απλά το καλό σου αλλα να μην το εκφράζουν σωστά.Σε κάθε περίπτωση,οταν νιώθεις οτι δεν...για κάτι,τότε άστο.
Έτσι είναι alex. Καταλαβαίνω και γνωρίζω πολύ καλά τις θες να πείς.
Αλλά μια σημαντική λεπτομέρεια είναι, ότι χρειάζεται να δίνεις προσοχή να μην "αγιοποιείς" τίποτα και κανέναν.
Όλα επί της βαθύτερης ουσίας για καλό σου γίνονται.
Το λες και εσύ παραπάνω, ευλογία είναι.
Αλλά μπορεί να γίνονται με τέτοιο τρόπο απ'τη ζωή που να μην το παίρνουν χαμπάρι σ'όλες τους τις διαστάσεις κι εσύ κι αυτοί που το κάνουν.
Αλλού στοχεύεις και στοχεύουν για το καλό σου, και μ'άλλο τρόπο έρχεται και ξεδιπλώνεται το καλό για σένα και για κείνους.
Μην αγιοποιείς τίποτα και κανέναν. Χρειάζεται να αφουγκράζεσαι τι ξεδιπλώνεται μέσα από κάθε σχέση.
Ήμουν λίγο αργός να μάθω ότι συμβαίνει χωρίς απολύτως καμία εξαίρεση παντού και στα πάντα, αλλά μου δόθηκε ένα πολύ καλό και ωραίο ευλογημένο μαθηματάκι.
Ξέρεις ποιό είναι το πιο ωραίο;
Ότι την ώρα που δίνεται σε σένα το μάθημα που χρειάζεσαι, σε άλλους ανθρώπους που τυχαίνει να έχετε σχέση φιλική, επαγγελματική,κ.ο.κ, σ'όλους τους χώρους δουλειάς, συγγενικούς, διαλογισμού, κ.ο.κ δίνεται ένα μάθημα που χρειάζονται και εκείνοι. Δε πα να είναι υπερτουνελίστες με 500 χρόνια διαλογισμού, το παίρνουν κι εκείνοι το ανάλογο που τους χρειάζεται. Οπότε όλοι όλα ένα που ξεδιπλώνεται.
Ενώ οι άνθρωποι διαλογιστικής ζωής στιγμή προς στιγμή, συνήθως είναι πάντα άγρυπνοι, οπότε έτσι κι αλλιώς ρέουν συνεχώς σαν ένα με τη ζωή.
Αυτό που κυρίως χρειάζεται είναι να αφουγκράζεται κανείς, όχι ξέχωρα αυτό που θέλει, αλλά ως ένα σύνολο αυτό που συμβαίνει.
Παντού μπορείς να συναντήσεις μεμονωμένους ανθρώπους σε παρέες που να σου λένε ωραία πράγματα για το καλό σου και μπορεί να σου λένε κιόλας,π.χ. αν είσαι καλός μπογιατζής, γιατί δεν μας βοηθάς λίγο βρε αδερφέ βάφοντας το σπίτι μας και τα σπίτια των γνωστών και φίλων μας στη μισή αθήνα και τα περίχωρα, ε πως θα δείξεις στο μέγα γκουρού ότι αξίζεις να λάβεις μύηση.
Μιλάω για μεμονωμένους ανθρώπους σε μικροπαρέες που αναπτύσσουν κι όχι για εξ'ολοκλήρου διαλογιστικά ρεύματα.
Άνθρωποι, κι υπερτουνελίστες διαλογιστικής ζωής στιγμή προς στιγμή, μπορεί να μιλάνε μαζί σου για πολλά, αλλά παράλληλα σου θυμίζουν ότι ο "δρόμος για σένα είσαι εσύ". Σου λένε ότι χρειάζεται να βρείς το δικό σου τρόπο σε κάθε μονοπάτι. εσύ είσαι ο δρόμος για σένα.
Άνθρωποι, κι υπερτουνελίστες χρόνιου βαθύ διαλογισμού, μπορεί να σου μιλάνε για λίγα ή πολλά, αλλά μπορεί και να "ξεχνάνε" ή ξεχνάνε να σου πούν ότι ο δρόμος είσαι εσύ. Όχι για κάποιο κακό λόγο, αλλά άνθρωποι είμαστε όλοι μας όλο και κάτι μπορεί να μας καρφωθεί ντε και καλά να θέλουμε μερικές φορές από κάποιους άλλους βρε αδερφέ! Δεν είναι κακό βρε αδερφέ! Ανθρώπινο είναι! Αρκεί από ορισμένους πολύ λίγους να μη μπλέκεται με μυήσεις και τρόπους για εσωτερικούς δρόμους του καθενός, γιατί μετά γίνεται λίγο αχταρμάς. Η ουσία πάντως βγαίνει και μέσα απ'τους αχταρμάδες, δίνοντας προσοχή!

Μην εσω αγιοποιείς λοιπόν εσύ μέσα σου τίποτα απ'όσα σου λένε και κανέναν που τα λέει, γιατί κι αυτή η εσωτερική κίνηση τέχνασμα του νού είναι, όχι κάποιου άλλου, του δικού σου νού είναι.
Και η μη εσω αγιοποίηση της εσω αγιοποίησης, πάλι εσω αγιοποίηση είναι.
Απλά δίνεις προσοχή κι αφουγκράζεσαι.
Παραφράζοντας τον ποιητή,
Χρειάζεται αρετή και τόλμη η έσω ελευθερία.
Ούτε μόνο αρετή, ούτε μόνο τόλμη, αλλά αρετή και τόλμη.


Edited by - YUGI-OH on 21/06/2012 11:44:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2012, 12:47:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε stanfromgreece,τσέκαρε αν θές για τον Διαβήτη εδώ άν δεν το έχεις κάνει ήδη.

ΠΛΑΤΩΝΑΣ

quote:
Δεν τρώω τίποτα αλεχ, πινω μόνο νερο, αν υπάρξει πόνος, παίρνω δυο γουλιες πορτοκαλαδα. Αυτο όπως έγραψα το έχω κάνει 4 φορές, και παραπολες διαρκείας 1 εβδομάδας η 4 ημερών.

Προφανώς με το διαλογισμο έχει κατέβει η ανάγκη θερμίδων που έχω, και το γεγονός πως απο τα 28 μου δεν νοιώθω την πείνα. Συνεβει να πεινάσω μόνο στο στρατο, που είχα μείνει πετσι και κόκκαλο.


Είσαι αρκετά προχωρημένος εσύ,τι σου κάνει ο διαλογισμός έ? Και αυτό είναι μόνο η αρχή.

quote:
Συνέχισε έτσι. Βλέπεις πως κάτι χρήσημευουν τα μέλη του εσωτερικα.

Ετοιμαζόμαι να πάω σε δυο ραντεβού στο κέντρο της πόλης, (με ποδήλατο) και το απόγευμα έχει γενικό meeting σε ξενοδοχείο, καμία 30 χίλ.μακρυα.

Όταν αρχίσεις και τρως εσένα,(το λυπος που έχεις) είσαι χαρούμενος. Αν η έλλειψη παρατραβηχθει, (οι φυσιολογικό άνθρωποι έχουν νεύρα) εμένα παρουσιάζονται λίγα πονακια στην κοιλιάκη χώρα, μα όπως σου έγραψα δυο γουλιες και όλα οκ.

Θα συνεχίσω μέχρι τις 8 Ιούλιου αποχη και μετα μέχρι τέλους Ιουλίου θα προσθέσω χυμούς.

Αν σε κάποιο φένεται απίθανο, του λέω μονο πως έχω καθημερινά ανάγκη 400-600 θερμίδες. Απο νοσοκομιακη εξεταση αυτο, χωρις να εχει τιποτα ο θυροειδης.

Αν φάω περισστερο, γίνεται βάρος!

Τα λέμε φίλοι, πάντα πιο αδύνατοι


Όντως στο esoterica μπορείς να πάρεις βοήθεια απο φίλους,αρκεί βέβαια να εκπέμπεις στο ίδιο μήκος κύματος πάνω κάτω απο άποψη ενδιφερόντων.Συνέχισε και εσύ έτσι.

YUGI-OH

quote:
Αυτό που κάνει ο Πλάτωνας alex, είναι πολύ πιο προχωρημένο. Πάει ακόμη πολύ πιο βαθύτερα μέσα του, ξεπερνώντας έσω ψυχολογικούς μηχανισμούς και αντιδράσεις που δεν είναι ξέχωρα, αλλά ένα πράγμα.
Έχω γνωρίσει από κοντά έναν άλλον άνθρωπο να ζεί περιόδους απόλυτης ξηρασίας.
Τον συνάντησα μια φορά, δεν μένει μόνιμα εδώ, πηγαινοέρχεται αμερική-ελλάδα.
Οι υπόλοιποι που έχω συναντήσει και κάνουν βαθύ διαλογισμό για χρόνια, συνήθως ακολουθούν είτε ωμοφαγική ή αυστηρή χορτοφαγική διατροφή με πινελιές σόγιας. Αλλά δεν συνηθίζουν να ζούν περιόδους απόλυτης ξηρασίας.

Nαι,τώρα το κατάλαβα και εγώ οτι είναι πολύ προχωρημένο αυτό που κάνει ο Πλάτων.Όπως είναι φανερό,διαλογισμός και σωστή διατροφή πάνε μαζί,όσο περισσότερο καιρό διαλογίζεσαι,αλλο τόσο σου μειώνεται η ανάγκη σου για εξωτερικές πηγές ενέργειας,αφού οι εσωτερικές πηγές ανοίγουν σιγά σιγά.

quote:
alex, μου θυμίζεις πολύ τον εαυτό μου.
Και γι'όσα έγραψες προχθές και τώρα, θα γράψω κάποια πράγματα.
Για τον καφέ, πρακτικά μπορείς να κάνεις και κάτι άλλο.
Απ'το βράδυ μπορείς να μουλιάσεις σ'ένα ποτήρι νερό μαύρες σταφίδες.
Τις αφήνεις όλη νύχτα και νωρίς το πρωί, πίνεις το νερό με τον ζωμό των σταφίδων και μετά τρως και τις μαύρες σταφίδες.
Όσο καιρό υπάρχουν σταφύλια, που είναι σούπερ τροφή σαν το μητρικό γάλα ίσως ή μάλλον κι ανώτερη, μπορεί να τρώς ένα τσαμπί και δεν χρειάζεται τίποτα άλλο στην ουσία να σε κρατήσει ενεργειακά.
Έτσι από θέμα ενέργειας δεν χρειάζεσαι ούτε κανένα energy drink, ούτε καφέ.
Μετά χρειάζεται να δίνεις προσοχή[όχι με την έννοια του ελέγχου] στις ψυχολογικές κινήσεις του εαυτού σου σε σχέση με τον καφέ. Δηλαδή π.χ.είσαι σε γραφείο με συναδέλφους και βλέπεις δυό-τρείς να πάνε για καφέ, είτε να χτυπήσουν φραπέ μόνοι τους ή να πάρουν κάναν έτοιμο φρέντο απ΄έξω. Δίνεις προσοχή στις κινήσεις που γεννιώνται μέσα σου. Εκεί δεν υφίσταται θέμα ενέργειας, αλλά ψυχολογικός μηχανισμός εσωτερικής αντίδρασης στην εικόνα των καφέδων του περιβάλλοντα χώρου.
Ή περνάς έξω από κάνα κατάστημα μικρογευμάτων, καφετέρειας, κ.ο.κ., και ενεργοποιείται ο μηχανισμός με τη σκέψη "κάτσε μια στιγμή να πάρω ένα καφεδάκι"
Ή πέφτει πολύ δουλειά,πίεση,προιστάμενοι,διευθυντάδες,πρότζεκτ,κ.ο.κ, και έρχεται η σκέψη "άντε να πάρω ένα καφέ να πιω να προχωρήσω τη δουλειά,..."
Τις περισσότερες φορές δεν είναι ότι τον χρειάζεσαι[ενεργειακά] αλλά επιθυμία που έρχεται απο κινήσεις[ψυχολογικές] έσω μηχανισμών επανάληψης της συνήθειας. Μπαίνει δηλαδή ο νούς με την σκέψη και το συναίσθημα.

Ευχαριστώ για την συμβουλή,θα την δοκιμάσω,είχα ακούσει επίσης οτι ο χυμός μήλου το πρωί έχει μια αξιόλογη δράση στον οργανισμό σου που μπορεί να αντικαταστήσει αυτήν της καφείνης.Ενδιαφέρον τα όσα γράφεις για τους ψυχολογικούς μηχανισμούς.Είναι αλήθεια οτι τις περισσότερες φορές δεν τον χρειάζεσαι αληθινά.Στην ουσία αυτό που λές,έχει να κάνει με την γνώση του εαυτού σου γενικότερα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2012, 12:49:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα άλλα που λές YUGI εχουν πολύ ζουμί μέσα τους,θα συνεχίσω αργότερα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2012, 17:04:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έτσι είναι alex. Καταλαβαίνω και γνωρίζω πολύ καλά τις θες να πείς.
Αλλά μια σημαντική λεπτομέρεια είναι, ότι χρειάζεται να δίνεις προσοχή να μην "αγιοποιείς" τίποτα και κανέναν.
Όλα επί της βαθύτερης ουσίας για καλό σου γίνονται.
Το λες και εσύ παραπάνω, ευλογία είναι.

Κάποιοι μυημένοι, λένε οτι όταν αρχίζεις το εσωτερικό ταξίδι,τότε ο ανώτερος εαυτός σου-ψυχή σου,σε καθοδηγεί με μαεστρία στον δρόμο και στις εμπειρίες που πρέπει ΕΣΥ να βιώσεις για να έρθεις πιό κοντά στην αυτοπραγμάτωση.Χαρά και πόνος διαδέχονται το ένα το άλλο στην ζωή,και έχουν ώς στόχο την ανέλιξή σου ΑΝ εσύ τα βιώνεις με την συνείδησή σου ενεργοποιημένη.Πάντα σου διδάσκουν.

quote:
Ξέρεις ποιό είναι το πιο ωραίο;
Ότι την ώρα που δίνεται σε σένα το μάθημα που χρειάζεσαι, σε άλλους ανθρώπους που τυχαίνει να έχετε σχέση φιλική, επαγγελματική,κ.ο.κ, σ'όλους τους χώρους δουλειάς, συγγενικούς, διαλογισμού, κ.ο.κ δίνεται ένα μάθημα που χρειάζονται και εκείνοι. Δε πα να είναι υπερτουνελίστες με 500 χρόνια διαλογισμού, το παίρνουν κι εκείνοι το ανάλογο που τους χρειάζεται. Οπότε όλοι όλα ένα που ξεδιπλώνεται.

Συμφωνώ και επαυξάνω.Προσωπικά είμαι απόλυτα σίγουρος οτι οι άνθρωποι όλοι μας συνδεόμαστε μεταξύ μας μέσω των μορφογενετικών πεδίων,κάθε ενέργεια που εκπέμπει κάποιος,καλή η κακή,επηρεάζει υποσυνείδητα όλους τους άλλους.

quote:
Ενώ οι άνθρωποι διαλογιστικής ζωής στιγμή προς στιγμή, συνήθως είναι πάντα άγρυπνοι, οπότε έτσι κι αλλιώς ρέουν συνεχώς σαν ένα με τη ζωή.
Αυτό που κυρίως χρειάζεται είναι να αφουγκράζεται κανείς, όχι ξέχωρα αυτό που θέλει, αλλά ως ένα σύνολο αυτό που συμβαίνει.

Αυτό ξεφεύγει απο την ατομική συνείδηση.Πάει για το σαμάντι αν κατάλαβα σωστά.

quote:
Παντού μπορείς να συναντήσεις μεμονωμένους ανθρώπους σε παρέες που να σου λένε ωραία πράγματα για το καλό σου και μπορεί να σου λένε κιόλας,π.χ. αν είσαι καλός μπογιατζής, γιατί δεν μας βοηθάς λίγο βρε αδερφέ βάφοντας το σπίτι μας και τα σπίτια των γνωστών και φίλων μας στη μισή αθήνα και τα περίχωρα, ε πως θα δείξεις στο μέγα γκουρού ότι αξίζεις να λάβεις μύηση.
Μιλάω για μεμονωμένους ανθρώπους σε μικροπαρέες που αναπτύσσουν κι όχι για εξ'ολοκλήρου διαλογιστικά ρεύματα.
Άνθρωποι, κι υπερτουνελίστες διαλογιστικής ζωής στιγμή προς στιγμή, μπορεί να μιλάνε μαζί σου για πολλά, αλλά παράλληλα σου θυμίζουν ότι ο "δρόμος για σένα είσαι εσύ". Σου λένε ότι χρειάζεται να βρείς το δικό σου τρόπο σε κάθε μονοπάτι. εσύ είσαι ο δρόμος για σένα.
Άνθρωποι, κι υπερτουνελίστες χρόνιου βαθύ διαλογισμού, μπορεί να σου μιλάνε για λίγα ή πολλά, αλλά μπορεί και να "ξεχνάνε" ή ξεχνάνε να σου πούν ότι ο δρόμος είσαι εσύ. Όχι για κάποιο κακό λόγο, αλλά άνθρωποι είμαστε όλοι μας όλο και κάτι μπορεί να μας καρφωθεί ντε και καλά να θέλουμε μερικές φορές από κάποιους άλλους βρε αδερφέ! Δεν είναι κακό βρε αδερφέ! Ανθρώπινο είναι! Αρκεί από ορισμένους πολύ λίγους να μη μπλέκεται με μυήσεις και τρόπους για εσωτερικούς δρόμους του καθενός, γιατί μετά γίνεται λίγο αχταρμάς. Η ουσία πάντως βγαίνει και μέσα απ'τους αχταρμάδες, δίνοντας προσοχή!

Στην τελική,εξαρτάται απο την αγνή πρόθεση που έχει ο καθένας,άν είναι ειλικρινής για το εσωτερικό μονοπάτι,τότε ακόμα και αμα μπλέξει και γίνει αχταρμάς,θα ξεμπλέξει δίνοντας προσοχή όπως λές.

quote:
Μην εσω αγιοποιείς λοιπόν εσύ μέσα σου τίποτα απ'όσα σου λένε και κανέναν που τα λέει, γιατί κι αυτή η εσωτερική κίνηση τέχνασμα του νού είναι, όχι κάποιου άλλου, του δικού σου νού είναι.
Και η μη εσω αγιοποίηση της εσω αγιοποίησης, πάλι εσω αγιοποίηση είναι.
Απλά δίνεις προσοχή κι αφουγκράζεσαι.
Παραφράζοντας τον ποιητή,
Χρειάζεται αρετή και τόλμη η έσω ελευθερία.
Ούτε μόνο αρετή, ούτε μόνο τόλμη, αλλά αρετή και τόλμη.

Μάλιστα μεγάλε ποιητή

Edited by - alex22 on 21/06/2012 17:05:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2012, 22:33:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλεχ
Nαι,τώρα το κατάλαβα και εγώ οτι είναι πολύ προχωρημένο αυτό που κάνει ο Πλάτων.Όπως είναι φανερό,διαλογισμός και σωστή διατροφή πάνε μαζί,όσο περισσότερο καιρό διαλογίζεσαι,αλλο τόσο σου μειώνεται η ανάγκη σου για εξωτερικές πηγές ενέργειας,αφού οι εσωτερικές πηγές ανοίγουν σιγά σιγά.
...........
Δεν ξέρω πόσο προχωρημένο είναι φίλοι μου, μα σκεφτομαι πως ισως πλησιάζει στην αγνωστη πραγματική μας φύση. Και αυτο για να θέσω όπως σωστα γράφει και ο Γιογκι, την προϋπόθεση πως δεν υπάρχει καμία ανάγκη να του δώσουμε ματαφυσικο χαρακτήρα.

Ας δούμε λοιπόν άλλη μια παράξενια του σώματος, που απλα την περιγράφω.

Όταν φθάσει μια κατάσταση, όπου δεν υπάρχει διαλογοζομενος, μα διαλογισμος, όπου δεν υπάρχει το απέναντι, (μα αυτο είσαι εσυ, όπως και καθετί), σε συνδυασμό με αυτου του είδους αντιμετώπισης του σώματος, επιτυγχάνεται το λεπτό σώμα, και ανεξάρτητα αν επανέρχεται η λύψη τροφής, βιώνεις στο σώμα αυτο που γράφει ο αλεχ σαν εσωτερικές πηγές.

Είναι σαν ελυκες στο σώμα, που διοχετεύουν την ενέργεια στα διάφορα μέρη του. Είναι κάτι που μπορείς να το αισθανθείς καθοτι η ροη του, προκαλεί φορές στροβιλους ζέστης στο ύψος της καρδιάς, η του λαιμου, και σε παρατεταμένο εντατικο διαλογισμο, φτανεις να εχεις στροβιλους, πάνω από το κεφαλι.

Αυτο το τελευταίο έχει και την κωμικοτραγική πλευρά του, γιατι αν τυχόν βρίσκεσαι σε λιμάνι, η σε μέρος που υπάρχουν μικροζωηφια, σχηματίζουν πάνω απο το κεφάλι ένα κωνο στροβιλισμου, εμφανή σε όσους συναντάς, που συνήθως αναρωτιούνται αν είσαι...νορμαλ

Και νομίζω, πως όλα αυτα, είναι μέσα στις δυνατότητες, όλων των ανθρώπων.

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 21/06/2012 22:37:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2012, 15:23:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όλα βαίνουν καλώς, 6 μέρα αποχής. Αν το βράδυ περάσει η εθνικη θα το εορτασω με λίγο χυμό, και συνέχιζω τις επόμενες μέρες, ότι έβαλα στο μυαλο μου να κάνω. Δίλ να δοκιμάσω τις αντοχές του.

Σκέφτομαι ένα ελεύθερο άνθρωπο, ένα φιλόσοφο (π.χ πυθαγωρα) να έχει κλήσθει σε ένα Ναο και να μην τρώει τίποτα μέχρι...την τελευταία πνοή!

Η τον άλλο φιλόσοφο, που γνώριζε τι στιγμη του πέρασματος, μα οι τρεις κόρες του τον παρακαλεσαν να μην φύγει, γιατι λόγο πένθους θα έχαναν την εορτή! (ελευσηνια) και ο φιλόσοφος ζήτησε λίγο ψωμί..και το μύριζε μόνο! Όταν τελείωσε η εορτή, άφησε στην άκρη το ψωμι, και έφυγε.

Και ο λιαντινης?

Νωρίς έφυγε, να φοβήθηκε πως δεν θα ήταν αρκετα σε εγρήγορση....για τη συνάντηση?

Σκέψεις φίλοι, που ενω είμαστε οι περισσότεροι πιασμένοι με χέρια και με δοντια απο τη ζωη, (ευχαριστηση, σιγουρια) δεν αναρωτιόμαστε η είναι σπάνιο όσοι το κάνουν, μήπως το όλο μυστήριο της, δεν είναι άλλο απο ζησημο και πορεία θανάτου.

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 22/06/2012 15:27:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2012, 22:12:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή αποχή Πλάτωνα...
είναι μια καλή ώρα για να αρχίσεις το διάβασμα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2012, 06:06:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
7
http://www.youtube.com/watch?v=5-MT5zeY6CU&sns=emΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2012, 09:26:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Η άποψη μου για το μέτρο.

-Να εξασφαλίζεις :

-Στο σώμα σου τις απολαύσεις που έχει ανάγκη.
-Στη ψυχή σου την ελευθερία έκφρασης.
-Στο πνεύμα σου την αγωγιμότητα από και προς το ανώτερο.

-Και μια βουδιστική ρήση:

‘’Μια σταγόνα νερό για να μη στεγνώσει, ρίχτει στον ωκεανό’’


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2012, 09:55:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε stanfromgreece,τσέκαρε αν θές για τον Διαβήτη εδώ άν δεν το έχεις κάνει ήδη.
...



Φίλε το έχω διαβάσει αυτό, και μπορώ να πω πως με έχει μπερδέψει περισσότερο παρά μου έχει λύσει απορίες!
Σε κάποιο σημείο αναφέρει, πως, κ "κακή διάθεση" είναι παράγοντας εμφάνισης διαβήτη... Σε εμένα συμβαίνει το αντίθετο. Πριν μου εμφανιστούν τα προβλήματα υγείας, ήμουν άτομο "έξω καρδιά" (μεταφορικά, μετά έγινα στην κυριολεξία). Η κακή διάθεση και η κατάθλιψη έκαναν την εμφάνισή τους αμέσως μετά το χειρουργείο.
Επίσης σε άλλο σημείο αναφέρει πως η κακή διάθεση και ο λάθος τρόπος ζωής (κατάνάλωση "κακών" τροφών, καθιστική ζωή), κάνουν να εμφανιστεί διαβήτης τυπου 2 στα άτομα μετά τα 50 τους χρόνια!!! Αν είχε εμφανιστεί μετά τα 50 μου θα ήμουν ευτυχισμένος!!! Η διάγνωσή μου έγινε στα 35, και απ'ότι είπε ο γιατρός, βλέποντας τις βλάβες στα αγγεία μου, το πρόβλημα πρέπει να υπήρχε τουλάχιστον μία 15ετία!!! Πότε;;; Τότε που ζούσα την καλύτερη φάση της ζωής μου! Τότε που έκανα όλη ημέρα ποδήλατο και έπαιζα 4 ώρες μπάσκετ την ημέρα! Τότε που ήμουν στην καλύτερη φυσική μου κατάσταση... τότε που πήγα φαντάρος, και πέρασα ίσως τον καλύτερο 1 χρόνο της ζωής μου!!! Επίσης, όταν γύρισα από φαντάρος, είχα κάτσει 1 χρόνο στην Αίγινα, κάνοντας υγειηνή ζωή, μακρυά από αυτοκίνητα κτλ (το είχα πουλήσει) και πηγαίνοντας κάθε μέρα για ψάρεμα!!!
Οπότε με εμένα, ΤΙ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ ΔΕΝ ΠΗΓΕ ΚΑΛΑ;;;;

ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2012, 11:51:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
stanfromgreece
ΤΙ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ ΔΕΝ ΠΗΓΕ ΚΑΛΑ;;;;

Δυο πράγματα φίλε μου,
Αμαρτίες γονέων (γονίδια) και παγκοσμιοποίηση.
Κάποιες τροφές δηλητηρίαζαν το σώμα σου, πατάτες τομάτες ρύζι σιτάρι και πλήθος άλλων που ήρθαν στο πιάτο μας.
Να επιμείνεις Ελληνικά, φακές φασόλια φάβα πλιγούρι κουνουπίδι λάχανο βλίτα και γενικότερα ότι φύτρωνε στον τόπο σου! Εδώ μπορείς να είσαι χωρίς φόβο και με μπόλικο πάθος εθνικιστής.
Ζυμαρικά, ζέας Αντωνόπουλου! Αν και μόλις πριν δύο χρόνια έδωσε σπόρο και αλλού δε μπορούμε παρά να του αναγνωρίσουμε τον αγώνα του για την αναβίωση μιας αρχαίας ελληνικής ποικιλίας! Ψωμάκι φτιάχνε μόνος σου από αλεύρι ζέας, και αν είσαι μερακλής με ένα μύλο (έστω και χειροκίνητο θα κάνεις και μπράτσα) μπορείς να κάνεις θαύματα... πολύσπορα!
Κάνε φάρμακο σου την τροφή σου και τροφή το φάρμακο σου!
Ο καινούργιος μας υπουργός γεωργίας το έχει παρεξηγήσει λιγάκι και δε μας βλέπω και πολύ καλά.


Για ρίξε σε μια ferrari πετρέλαιο να δούμε πόσα χιλιόμετρα θα κάνει;

Edited by - Osmosis on 23/06/2012 12:21:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2012, 13:06:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Osmosis
Να επιμείνεις Ελληνικά, φακές φασόλια φάβα πλιγούρι κουνουπίδι λάχανο βλίτα και γενικότερα ότι φύτρωνε στον τόπο σου! Εδώ μπορείς να είσαι χωρίς φόβο και με μπόλικο πάθος εθνικιστής.
..................

και,

Μπαμιες!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2012, 13:17:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραία είναι να λες στον άλλο, τί πρέπει να τρώει...
Εσείς αυτά τρώτε;;;
Άμα πάτε σε καμία γιορτή φίλου;
Στα γεννέθλια του παιδιού σας;
Κανένα παγωτάκι τώρα το καλοκαίρι; Καμία πορτοκαλαδίτσα;
ΕΣΤΩ ΜΙΑ ΦΕΤΑ ΨΩΜΙ ΜΕ ΜΕΛΙ ΤΟ ΚΕΡΑΤΟ ΜΟΥ!
Τα λαχανάκια, τα βλιτάκια κτλ... καλά είναι... Αυτά έτρωγε και ο παππούς μου... πέθανε από καρκίνο... και η γιαγιά μου, από Αλτζχάιμερ...

Παιδιά, σόρρυ για το ύφος του παραπάνω...αλλά είναι δύσκολο για τον καθένα να καταλάβει το πως αισθάνομαι...
Είναι και αυτό, μέρος της κατάθλιψης...


ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2012, 14:01:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στανφρομ,

Προσωπικα δεν λέω σε κανένα τι πρέπει να φαει, απλα λέω πως τααραπανω, είναι υγιεινή τροφη. Πχ αν βρεις κάποια τροφη απο αυτές που δεν σου κάνει καλο, βάλτε την στην άκρη.

Σε μένα υπάρχουν αρκετές τροφές που δεν τρώω, μα όταν κατάλαβα πως δεν ήσαν για μένα, τις έβαλα στην άκρη. Δεν σκέφτομαι ούτε γυρίζω να λέω, α κοιτα τι χανω! Αν και γνωρίζω την γλυκά να φας ένα σουβλάκι, αν δεν το φάω, δεν είναι πρόβλημα, δεν μου λείπει.

Αυτές τις μέρες δεν τρώω τίποτα, και θα παει μακρυα απο ότι δείχνει.

Όταν τρώει η γυναίκα μου, τις κάνω παρέα, μα δεν πειραζω, ούτε με πειράζει, γιατι ο άλλος τρώει.

Δεν μου στοιχίζει ότι κάνω, και αυτο θέλω να είναι ξεκάθαρο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2012, 14:31:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Stanfromgreece,έχει παρακολουθήσει κανα επισόδειο ancient aliens απο την 3η ή την 4η σεζόν.Αν ναί,αξίζει να τα δώ και γώ?

quote:
Ωραία είναι να λες στον άλλο, τί πρέπει να τρώει...
Εσείς αυτά τρώτε;;;
Άμα πάτε σε καμία γιορτή φίλου;
Στα γεννέθλια του παιδιού σας;
Κανένα παγωτάκι τώρα το καλοκαίρι; Καμία πορτοκαλαδίτσα;
ΕΣΤΩ ΜΙΑ ΦΕΤΑ ΨΩΜΙ ΜΕ ΜΕΛΙ ΤΟ ΚΕΡΑΤΟ ΜΟΥ!
Τα λαχανάκια, τα βλιτάκια κτλ... καλά είναι... Αυτά έτρωγε και ο παππούς μου... πέθανε από καρκίνο... και η γιαγιά μου, από Αλτζχάιμερ...

Παιδιά, σόρρυ για το ύφος του παραπάνω...αλλά είναι δύσκολο για τον καθένα να καταλάβει το πως αισθάνομαι...
Είναι και αυτό, μέρος της κατάθλιψης...


Είναι δύσκολο πράγμα,έχεις την κατανόηση όλων μας.

quote:
Φίλε το έχω διαβάσει αυτό, και μπορώ να πω πως με έχει μπερδέψει περισσότερο παρά μου έχει λύσει απορίες!
Σε κάποιο σημείο αναφέρει, πως, κ "κακή διάθεση" είναι παράγοντας εμφάνισης διαβήτη... Σε εμένα συμβαίνει το αντίθετο. Πριν μου εμφανιστούν τα προβλήματα υγείας, ήμουν άτομο "έξω καρδιά" (μεταφορικά, μετά έγινα στην κυριολεξία). Η κακή διάθεση και η κατάθλιψη έκαναν την εμφάνισή τους αμέσως μετά το χειρουργείο.
Επίσης σε άλλο σημείο αναφέρει πως η κακή διάθεση και ο λάθος τρόπος ζωής (κατάνάλωση "κακών" τροφών, καθιστική ζωή), κάνουν να εμφανιστεί διαβήτης τυπου 2 στα άτομα μετά τα 50 τους χρόνια!!! Αν είχε εμφανιστεί μετά τα 50 μου θα ήμουν ευτυχισμένος!!! Η διάγνωσή μου έγινε στα 35, και απ'ότι είπε ο γιατρός, βλέποντας τις βλάβες στα αγγεία μου, το πρόβλημα πρέπει να υπήρχε τουλάχιστον μία 15ετία!!! Πότε;;; Τότε που ζούσα την καλύτερη φάση της ζωής μου! Τότε που έκανα όλη ημέρα ποδήλατο και έπαιζα 4 ώρες μπάσκετ την ημέρα! Τότε που ήμουν στην καλύτερη φυσική μου κατάσταση... τότε που πήγα φαντάρος, και πέρασα ίσως τον καλύτερο 1 χρόνο της ζωής μου!!! Επίσης, όταν γύρισα από φαντάρος, είχα κάτσει 1 χρόνο στην Αίγινα, κάνοντας υγειηνή ζωή, μακρυά από αυτοκίνητα κτλ (το είχα πουλήσει) και πηγαίνοντας κάθε μέρα για ψάρεμα!!!
Οπότε με εμένα, ΤΙ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ ΔΕΝ ΠΗΓΕ ΚΑΛΑ;;;;

Δυστυχώς αυτό φίλε stanfromgreece πρέπει να το βρείς μόνος σου,εμείς οι απέξω μόνο συμβουλές μπορούμε να δώσουμε(και ποιός μας λέει οτι είναι και οι σωστές για σένα?,γιατί ο καθένας είναι διαφορετικός),εσύ που είσαι μέσα μπορείς να δείς το πρόβλημα.Πιστεύεις στον θεό? Στον Ανώτερο εαυτό?

Η καλύτερη συμβουλή που μπορώ να σου δώσω απο την μεριά μου,είναι να σταφείς στον εσωτερισμό,αν δεν το έχεις κάνει ήδη.Προσωπικά όταν πέρασα κατάθλιψη στην εφηβεία εκεί στράφηκα.

Edited by - alex22 on 23/06/2012 14:37:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2012, 16:00:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Stanfromgreece,έχει παρακολουθήσει κανα επισόδειο ancient aliens απο την 3η ή την 4η σεζόν.Αν ναί,αξίζει να τα δώ και γώ?

quote:
Ωραία είναι να λες στον άλλο, τί πρέπει να τρώει...
Εσείς αυτά τρώτε;;;
Άμα πάτε σε καμία γιορτή φίλου;
Στα γεννέθλια του παιδιού σας;
Κανένα παγωτάκι τώρα το καλοκαίρι; Καμία πορτοκαλαδίτσα;
ΕΣΤΩ ΜΙΑ ΦΕΤΑ ΨΩΜΙ ΜΕ ΜΕΛΙ ΤΟ ΚΕΡΑΤΟ ΜΟΥ!
Τα λαχανάκια, τα βλιτάκια κτλ... καλά είναι... Αυτά έτρωγε και ο παππούς μου... πέθανε από καρκίνο... και η γιαγιά μου, από Αλτζχάιμερ...

Παιδιά, σόρρυ για το ύφος του παραπάνω...αλλά είναι δύσκολο για τον καθένα να καταλάβει το πως αισθάνομαι...
Είναι και αυτό, μέρος της κατάθλιψης...


Είναι δύσκολο πράγμα,έχεις την κατανόηση όλων μας.

quote:
Φίλε το έχω διαβάσει αυτό, και μπορώ να πω πως με έχει μπερδέψει περισσότερο παρά μου έχει λύσει απορίες!
Σε κάποιο σημείο αναφέρει, πως, κ "κακή διάθεση" είναι παράγοντας εμφάνισης διαβήτη... Σε εμένα συμβαίνει το αντίθετο. Πριν μου εμφανιστούν τα προβλήματα υγείας, ήμουν άτομο "έξω καρδιά" (μεταφορικά, μετά έγινα στην κυριολεξία). Η κακή διάθεση και η κατάθλιψη έκαναν την εμφάνισή τους αμέσως μετά το χειρουργείο.
Επίσης σε άλλο σημείο αναφέρει πως η κακή διάθεση και ο λάθος τρόπος ζωής (κατάνάλωση "κακών" τροφών, καθιστική ζωή), κάνουν να εμφανιστεί διαβήτης τυπου 2 στα άτομα μετά τα 50 τους χρόνια!!! Αν είχε εμφανιστεί μετά τα 50 μου θα ήμουν ευτυχισμένος!!! Η διάγνωσή μου έγινε στα 35, και απ'ότι είπε ο γιατρός, βλέποντας τις βλάβες στα αγγεία μου, το πρόβλημα πρέπει να υπήρχε τουλάχιστον μία 15ετία!!! Πότε;;; Τότε που ζούσα την καλύτερη φάση της ζωής μου! Τότε που έκανα όλη ημέρα ποδήλατο και έπαιζα 4 ώρες μπάσκετ την ημέρα! Τότε που ήμουν στην καλύτερη φυσική μου κατάσταση... τότε που πήγα φαντάρος, και πέρασα ίσως τον καλύτερο 1 χρόνο της ζωής μου!!! Επίσης, όταν γύρισα από φαντάρος, είχα κάτσει 1 χρόνο στην Αίγινα, κάνοντας υγειηνή ζωή, μακρυά από αυτοκίνητα κτλ (το είχα πουλήσει) και πηγαίνοντας κάθε μέρα για ψάρεμα!!!
Οπότε με εμένα, ΤΙ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ ΔΕΝ ΠΗΓΕ ΚΑΛΑ;;;;

Δυστυχώς αυτό φίλε stanfromgreece πρέπει να το βρείς μόνος σου,εμείς οι απέξω μόνο συμβουλές μπορούμε να δώσουμε(και ποιός μας λέει οτι είναι και οι σωστές για σένα?,γιατί ο καθένας είναι διαφορετικός),εσύ που είσαι μέσα μπορείς να δείς το πρόβλημα.Πιστεύεις στον θεό? Στον Ανώτερο εαυτό?

Η καλύτερη συμβουλή που μπορώ να σου δώσω απο την μεριά μου,είναι να σταφείς στον εσωτερισμό,αν δεν το έχεις κάνει ήδη.Προσωπικά όταν πέρασα κατάθλιψη στην εφηβεία εκεί στράφηκα.

Edited by - alex22 on 23/06/2012 14:37:09


Φίλε, όχι, Ancient Aliens αν και έχω επεισόδια, δεν τα έχω δεί...
Το ψιλοβαρέθηκα γιατί από ένα σημείο και μετά, επαναλαμβανόταν συνέχεια...
Για τα υπόλοιπα... ένα θα σου πώ...
ΠΙΣΤΕΥΑ... πίστευα πολύ...
Ακολουθούσα σχεδόν κατα γράμμα τα της θρησκείας...
Μέχρι και τις 40ήμερες νηστείες
τώρα πια ΟΧΙ.
Και ίσως, επειδή προέρχομαι από μία οικογένεια που ήταν "μέσα" στη θρησκεία, και την έχω ψάξει πολύ, αυτό το ΟΧΙ γίνεται ακόμα ισχυρότερο...


ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2012, 16:04:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για τα υπόλοιπα... ένα θα σου πώ...
ΠΙΣΤΕΥΑ... πίστευα πολύ...
Ακολουθούσα σχεδόν κατα γράμμα τα της θρησκείας...
Μέχρι και τις 40ήμερες νηστείες
τώρα πια ΟΧΙ.
Και ίσως, επειδή προέρχομαι από μία οικογένεια που ήταν "μέσα" στη θρησκεία, και την έχω ψάξει πολύ, αυτό το ΟΧΙ γίνεται ακόμα ισχυρότερο...

Δεν σου προτείνω να σταφείς στην θρησκεία,αλλα στον εσωτερισμό.Δεν έχει καμία σχέση η θρησκεία.Αστην αυτήν.

Edited by - alex22 on 23/06/2012 16:05:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2012, 16:06:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Για τα υπόλοιπα... ένα θα σου πώ...
ΠΙΣΤΕΥΑ... πίστευα πολύ...
Ακολουθούσα σχεδόν κατα γράμμα τα της θρησκείας...
Μέχρι και τις 40ήμερες νηστείες
τώρα πια ΟΧΙ.
Και ίσως, επειδή προέρχομαι από μία οικογένεια που ήταν "μέσα" στη θρησκεία, και την έχω ψάξει πολύ, αυτό το ΟΧΙ γίνεται ακόμα ισχυρότερο...

Δεν σου προτείνω να σταφείς στην θρησκεία,αλλα στον εσωτερισμό.Δεν έχει καμία σχέση η θρησκεία.Αστην αυτήν.

Edited by - alex22 on 23/06/2012 16:05:16



Απλά επειδή με ρώτησες αν πιστεύω στον Θεό...

ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2012, 16:15:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι,εντάξει.Για τον θεό σου μιλάει η θρησκεία αλλα δεν σου λέει και πολλά,για να μην πώ τίποτα και γίνω κακός,sorry κιολας στους θρησκευόμενους.Ο εσωτερισμός έχει σκοπό να σε κάνει να σταφείς προς τα μέσα για να βιώσεις το θείο,να γνωρίσεις την αλήθεια και πολλά άλλα πράγματα.Στηρίζεται κυρίως σε αυτό που είσαι πραγματικά αλλα το έχεις ξεχάσει εδω πάνω στην γή.Νομίζω οτι θα ήταν λυτρωτικό για σένα και θα έβρισκες όλες τις απαντήσεις που ζητάς.Όπως και για τον καθένα άλλωστε.

Εχει σχέση με τον θεό ο εσωτερισμός,άμεση σχέση,αλλα δεν τον βλέπει απ'έξω όπως κάνει η θρησκεία,αλλα απο μέσα.Είναι πολλά άλλα πράγματα τα οποία δεν μπορώ να γράψω γιατί δεν τό χω γενικά στην γραφή.Πάντως σίγουρα μόνο καλό μπορεί να σου κάνει,εκτός και αν αποφασίσεις να ακολουθήσεις το λάθος μονοπάτι,γίνεται και αυτό δυστυχώς.

Edited by - alex22 on 23/06/2012 16:16:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2012, 16:25:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ναι,εντάξει.Για τον θεό σου μιλάει η θρησκεία αλλα δεν σου λέει και πολλά,για να μην πώ τίποτα και γίνω κακός,sorry κιολας στους θρησκευόμενους.Ο εσωτερισμός έχει σκοπό να σε κάνει να σταφείς προς τα μέσα για να βιώσεις το θείο,να γνωρίσεις την αλήθεια και πολλά άλλα πράγματα.Στηρίζεται κυρίως σε αυτό που είσαι πραγματικά αλλα το έχεις ξεχάσει εδω πάνω στην γή.Νομίζω οτι θα ήταν λυτρωτικό για σένα και θα έβρισκες όλες τις απαντήσεις που ζητάς.Όπως και για τον καθένα άλλωστε.

Εχει σχέση με τον θεό ο εσωτερισμός,άμεση σχέση,αλλα δεν τον βλέπει απ'έξω όπως κάνει η θρησκεία,αλλα απο μέσα.Είναι πολλά άλλα πράγματα τα οποία δεν μπορώ να γράψω γιατί δεν τό χω γενικά στην γραφή.Πάντως σίγουρα μόνο καλό μπορεί να σου κάνει,εκτός και αν αποφασίσεις να ακολουθήσεις το λάθος μονοπάτι,γίνεται και αυτό δυστυχώς.

Edited by - alex22 on 23/06/2012 16:16:57



Σε όλα τα πράγματα υπάρχει ο "σωστός" και ο "λάθος" δρόμος...
Βέβαια το "σωστό" και το "λάθος" καμία φορά μπορεί να είναι και υποκειμενικό...
Τέλος πάντων... το πράγμα (ο εσωτερισμός εννοώ), θέλει πολύ ψάξιμο και πολύ χρόνο... Κάτι που δυστυχώς δεν το έχω...
Θέλεις από ωράριο εργασίας; Θέλεις από το χρόνο που πρέπει να αφιερώνω για τις "ασκήσεις" μου; Θέλεις (το πιο σοβαρό για εμένα), για το χρόνο που πρέπει να αφιερώνω στο παιδί μου και στους ανθρώπους που με αγαπάνε;
Εδώ και ο χρόνος που γράφω εδώ στο φόρουμ, είναι μέσα από τη δουλειά μου, και κάνοντας και άλλα πράγματα ταυτόχρονα (Είδες για να είναι κανείς Multitasking ; )

ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2012, 16:35:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο χρόνος είναι περιορισμένος για όλους μας,αλλα πάντα πρέπει να βρίσκουμε λίγο για να έρθουμε σε επαφή με τον εαυτό μας.Είναι απαραίτητο,έστω αυτό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2012, 16:42:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το σημαντικότερο που μπορεί να κάνει κάποιος,είναι να ζεί διαλογιζόμενος,να έχει την συνείδησή του ενεργή ανα πάσα στιγμήσε ότι και αν κάνει,να μην "κοιμάται".Αυτό είναι ενας θεμελιώδης λίθος σε αυτό που ονομάζουμε εσωτερισμό.Ετσι ο χρόνος δεν είναι το πρόβλημα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2012, 16:48:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θέλει πολλή σκέψη το πράγμα... θα δείξει...
Υπάρχουν μερικές φορές που προσπαθώ να απομακρύνομαι από όλα, πηγαίνοντας καμία πεζοπορία 20χλμ+ βάζοντας σε διάφορες σκέψεις τον εαυτό μου... Πολλές φορές με βοηθάει πραγματικά αυτό...

Για την ώρα... την κάνω...
Από Δευτέρα πάλι, που επιστρέφω στο γραφείο...
Καλό ΣουΚου

ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2012, 06:26:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
8η μέρα, και θέλω να είμαι ειλικρινής μαζι σας. 

Πείρα ένα καπουτσινο για πρωινό. Όχι γιατι πείναγα, ούτε γιατι δεν μπορω να συνεχίσω την αποχη, απλα γιατι ξυπνωντας πολυ νωρίς, αναρωτήθηκα γιατι το κάνω?

Η απάντηση δεν άργησε να έρθει. Δεν είναι η εθνικη, δεν είναι κάποια εσωτερικη θεο-επιθυμία, δεν είναι για την υγεία, δεν είναι για την ψυχη, δεν είναι....πολλα!

Τότε γιατι?

Είναι μια αρχεγονη τάση που έχω, να αντίδρω σε ότι με κανονίζει. Και τελευταία η τροφη , η μάλλον η ευχαρίστη  που λαμβάνεις, ο επιλεκτισμος, να θέλεις κάποιες ιδιαίτερες τροφές, δημιουργει και την επιθυμία να μην θέλεις να είσαι κάτω απο την επιρροή τους.

Αυτη είναι η βασική αιτία.

Μα  τότε, είναι πιο σπουδαίο κάτι άλλο.
Έρχεται πρώτα αυτο, να είσαι/έχεις συνειδητοποίηση, αυτου του γεγονότος.
Η αντιμετοπιση, (τι θα φας, αν θα φας και πόσο, έρχονται μετα!)

Έτσι λοιπόν σας λέω, πως δεν πάω για κανένα ρεκόρ, απλα θα συνεχίσω μια δίαιτα πολυ soft, κανά καπουτσινο και πολλα υγρά, μέχρι αποκατάστασης του λεπτού σώματος και της πλήρης απεξάρτησης των ψυχολογικων (θέλω δεν θέλω), για όσα αφορα την διατροφή.

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 24/06/2012 06:30:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2012, 10:13:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω πως όταν έχουμε μια απάντηση για την χ συμπεριφορά που για ψ λόγους εμφανίζουμε, δεν έχει και ιδιαίτερο νόημα η συνέχιση της συγκεκριμένης συμπεριφοράς.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2012, 11:22:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχεις δίκαιο πυραμίδ,

μα αισθάνομαι τόσο όμορφα, ώστε για όσο παει, θα συνεχίσω αυτο το γλυκό μαρτύριο που υποβάλλω το σώμα μου.

Πάντως σας βάζω την υπογραφή μου, πως απο όσα τρώει ο μέσος άνθρωπος, δεν έχει ανάγκη ούτε απο τα μισα για να ζήσει όμορφα, και μακρια απο πολλές αρρώστιες (που αιτία είναι η εσφαλμένη διατροφή)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2012, 12:39:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και γιατί πρέπει να απέχεις από την τροφή μάτια μου και δεν κάνεις απλώς σεξ. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2012, 13:09:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πάντως σας βάζω την υπογραφή μου, πως απο όσα τρώει ο μέσος άνθρωπος, δεν έχει ανάγκη ούτε απο τα μισα για να ζήσει όμορφα, και μακρια απο πολλές αρρώστιες (που αιτία είναι η εσφαλμένη διατροφή)

Ειπα να μην μπω σε αυτή τη διαδικασία Πλάτων ...
αλλά δε μου αφήνεις άλλα περιθώρια... 8η μέρα είναι αυτή

Παραπάνω, είπες ενα πολύ σωστό (αυτό με τα bold)
απο εκεί και πέρα όμως,
η αποχή από την τροφή, μπορεί να φέρει τα ίδια , αν όχι χειρότερα, αποτελέσματα στην υγεία του οργανισμού,
Ένεκα οτι μιλάμε για εναν "μηχανισμό" ο οποιος χρειάζεται ενέργεια, την οποια το μονο σίγουρο ειναι οτι την παίρνει απο την τροφή,
και οχι απο τον ... διαλογισμο

Ο κατα τ'αλλα συμπαθέστατος Ινδός γέροντας (αν δεν κάνω λάθος)
που ανέφερες κάποια στιγμή (αν δεν είναι "κατασκευασμένη" ιστορία)
μπορεί να χαρακτηριστεί απλα ως ιατρικό παράδοξο
του οποίου η χρησιμότητα ειναι μεγάλη , γιατί πολυ απλά επιβεβαιώνει τον κανόνα !

  • ΝΑΙ στην ΣΩΣΤΗ διατροφή !
  • "Σοφοί" οι λιτοδίαιτοι !
  • Ακόμα ποιο σοφός, αυτος που κατανοεί και ουχί παπαγαλίζει "Παν μέτρον Άριστον"


Old for rock.. young for death
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2012, 13:55:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
pyramid
Και γιατί πρέπει να απέχεις από την τροφή μάτια μου και δεν κάνεις απλώς σεξ.

Μ'αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2012, 14:00:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πυραμιδ
Και γιατί πρέπει να απέχεις από την τροφή μάτια μου και δεν κάνεις απλώς σεξ. 
............
Κοιτα φίλη πυραμίδ, το σεχ στη βάση του, έχει/ειναι η ίδια διαδικασία, οταν μας γινει εξαρτηση. Εκει ειληκρινα, δεν χρειάζεται να κάνω αποχη, ούτε ομως και να κάνω κάτι (σεχ) για να μην έχω εξάρτηση απο την τροφη. (ορισμένες τροφές)

Πάντως επειδή έχει την ιδιαιτερότητα του σαν θέμα, (με την εννοια, κατεχει μεγαλο μερος της ζωης μας, και των σκεψεων μας) μπορούμε να το συζητήσουμε. 
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy