ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Λίγους φίλους...να μιλήσουμε!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2012, 12:33:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η παγίδα με τις εξαρτήσεις είναι οτι νομίζουμε οτι θα μας δώσουν περισσότερη ελευθερία,περισσότερη χαρά.Αλλα στην ουσία κάνουν το αντίθετο χωρίς κάν να το καταλαβαίνουμε.Είναι σαν παίρνεις δανεικά απο την τράπεζα με υψηλό τόκο,αντε να το πληρώσεις μετα.


Ειδικά όσο αφορά στις ηδονές, είναι ακριβώς αυτόΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2012, 12:34:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όσοι πραγματικά το επιθυμούν θα πραγματώσουν τη νέα Ψυχή, αυτή σήμερα, είναι μια δυνατότητα για κάθε άνθρωπο.

Είναι ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2012, 12:40:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:
Ερώτημα: Αν έρθει κάποιος και σου κάψει το σπίτι, (έτσι χωρίς λόγο) αυτό για σένα θα είναι κάτι υποκειμενικά σωστό ή αντικειμενικά λάθος;

Λαθος...Που θες να καταληξεις?



Στο οτι δεν είναι υποκειμενικό το να ζεις σωστά. Πιστεύω δηλαδή οτι καλό θα ήταν να αρχίσουμε να βγαίνουμε απο τη λογική 'Αυτό είναι υποκειμενικό, το άλλο είναι υποκειμενικό, το παράλλο είναι υποκειμενικό - άρα δε μπορώ να κάνω τίποτα' γιατί αυτή είναι μια λογική, που δεν μας βοηθάει στο να κάνουμε τις αλλαγές που χρειαζόμαστε.
Όταν η πράξη, πηγάζει απο την συνείδηση, ακόμα και αν είναι φαινομενικά "κακή", είναι ορθή. (Βλ. ορισμός συνείδησης σε προηγούμενη σελίδα) Με απλά λόγια, αυτός που ζει σύμφωνα με τη συνείδησή του, μπορούμε να πούμε ότι ζει αντικειμενικά σωστά. Οτιδήποτε υποκειμενικό σε σχέση με την πραγματικότητα, πηγάζει από το εγώ, το "ο εαυτός μου", αυτό το ζωντανό βαμπίρ που μπλοκάρει τη συνείδηση και δημιουργεί διαχωρισμό κ σύγκρουση ανάμεσα στα πράγματα.

( "ΕΓΩ θέλω το γρήγορο αμάξι" "ΕΓΩ θέλω την πιο όμορφη κοπέλα" "ΕΓΩ θέλω να είμαι ανώτερος απ' όλους" "ΕΓΩ έχω τα περισσότερα λεφτά" "ΕΓΩ είμαι πολύ ανιδιοτελής και γεμάτος αγάπη" "ΕΓΩ θα σου είμαι πιστός" "ΕΓΩ σε κρίνω ως έναν βλάκα" "ΕΓΩ σου ορκίζομαι αιώνια αγάπη" κλπ κλπ... όλα πλάνες)

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 20/07/2012 12:39:21


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2012, 14:43:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γεια σου alex, μια ερώτηση; (απαντήστε όλοι:-)

"Ποια είναι η διαφορά ανάμεσα σε μια εξωτερική κατανόηση και σε μια εσωτερική κατανόηση, αυτή που η Γνώση ανοίγει μπροστά μας;"


Γεια σου Karpoc.

Ο καθένας μπορεί να δώσει πολλούς ορισμούς,γιατί ο καθένας αντιλαμβάνεται διαφορετικά αυτήν την ερώτηση.Ας πούμε ενα παράδειγμα καλύτερα και όχι εναν ορισμό.Εχεις ενα τηλεκοντρόλ στο χέρι σου,εξωτερική κατανόηση είναι όταν ξέρεις τί κάνει το κάθε κουμπί, το ένα ανοίγει την τηλεόραση το άλλο αλλάζει τα κανάλια κοκ.Εσωτερική κατανόηση είναι όταν ξέρεις πώς έχει σχεδιαστεί να λειτουργεί το τηλεκοντρόλ απο μέσα,γνωρίζοντας ηλεκτρολογία.Αυτή είναι η διαφορά κατα την γνώμη μου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2012, 15:23:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
"Ποια είναι η διαφορά ανάμεσα σε μια εξωτερική κατανόηση και σε μια εσωτερική κατανόηση"

Η εξωτερική κατανόηση είναι αυτή που γίνεται με τον φυσικό νου, η εσωτερική κατανόηση, είναι αυτή που γίνεται απο την καρδιά. Είναι άλλο "κέντρο" δηλαδή που κάνει την κατανόηση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
karpoc5
Νέο Μέλος


47 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2012, 15:46:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Όσοι πραγματικά το επιθυμούν θα πραγματώσουν τη νέα Ψυχή, αυτή σήμερα, είναι μια δυνατότητα για κάθε άνθρωπο.

Είναι ;



Eίναι Τζέκυλ, διότι δεν μπορούμε να ονομάσουμε προσωπολήπτη το Θεό, που προνοεί και προβλέπει πως θα εξελιχθεί το Θείο Σχέδιο με κάθε λεπτομέρεια. Είναι γραμμένο ότι για Εκείνον ακόμα και οι τρίχες της κεφαλής μας είναι αριθμημένες.
Αρκεί να εναρμονιστούν οι τρεις ικανότητες που είναι: - σκέψη - επιθυμία - θέληση.

Στον πρώτο Άνθρωπο η αγνή σκέψη συνελάμβανε το θείο Λόγο, η αγνή θέληση δυναμοποιούσε τις υποβολές του και η αγνή επιθυμία προσέλκυε τις απαραίτητες δυνάμεις για τη δράση.

Όταν η σκέψη αποκόπηκε από τη θεία Πηγή, το κεφάλι ετέθη κάτω από τις άλογες και ακάθαρτες επιρροές της ανθρώπινης καρδιάς και των γήινων συναισθημάτων, κι έτσι είναι μέχρι σήμερα, η θέληση ενεργεί κατά τύχη, παραδίδεται σε υπερβολές και προκαλεί διαταραχές και δυσαρμονία.

Η ΣΕΙΡΑ ΤΗΣ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΕΙΝΑΙ:
Γέννηση μιας νέας θέλησης να σκέπτεσαι, να έχεις πρόσβαση σε μια ανώτερη Γνώση
Δεύτερον, γέννηση μιας νέας ευαισθησίας να σκέφτεσαι με την καρδιά (η σοφία της καρδιάς) και
Τρίτον, γέννηση μιας νέας επιθυμίας που να είναι εναρμονισμένη με τη θεία ιδέα, δηλαδή ανανέωση του νέου "σώματος των επιθυμιών".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karpoc5
Νέο Μέλος


47 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2012, 16:10:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Γεια σου alex, μια ερώτηση; (απαντήστε όλοι:-)

"Ποια είναι η διαφορά ανάμεσα σε μια εξωτερική κατανόηση και σε μια εσωτερική κατανόηση, αυτή που η Γνώση ανοίγει μπροστά μας;"


Γεια σου Karpoc.

Ο καθένας μπορεί να δώσει πολλούς ορισμούς,γιατί ο καθένας αντιλαμβάνεται διαφορετικά αυτήν την ερώτηση.Ας πούμε ενα παράδειγμα καλύτερα και όχι εναν ορισμό.Εχεις ενα τηλεκοντρόλ στο χέρι σου,εξωτερική κατανόηση είναι όταν ξέρεις τί κάνει το κάθε κουμπί, το ένα ανοίγει την τηλεόραση το άλλο αλλάζει τα κανάλια κοκ.Εσωτερική κατανόηση είναι όταν ξέρεις πώς έχει σχεδιαστεί να λειτουργεί το τηλεκοντρόλ απο μέσα,γνωρίζοντας ηλεκτρολογία.Αυτή είναι η διαφορά κατα την γνώμη μου.




Ωραίο το παράδειγμά σου alex, να δούμε λίγο από μέσα, εσωτερικά, πως θα ενώσουμε το δικό μας προσωπικό μας τηλεκοντρολ; δηλαδή,

(4)πως θα ενώσουμε κεφάλι, καρδιά και θέληση, είναι μια έκφραση μιας νέας δράσης, διότι είμαστε ήδη στην υπηρεσία απελευθέρωσης των ανθρώπων (ανανεώνουμε το αιθερικό μας σώμα).

(5)Αλλάζει η δόμηση της συνείδησης, της ψυχής και του σώματος, ανανεώνουμε το φυσικό σώμα.

(6)Ενώνεται η νέα προσωπικότητα με την πνευματική Ψυχή

(7)Ενώνεται η νέα προσωπικότητα με το θείο Πνεύμα.

Είδαμε και τις επτά όψεις αυτής της διαδικασίας, μπορούμε λοιπόν να αποκαταστήσουμε μέσα μας μέσω της οδού της Μεταμόρφωσης,
το θεϊκό βασίλειο, μπορούμε να πετύχουμε την επαναδόμηση του ουράνιου σώματος της άφθαρτης προσωπικότητάς μας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karpoc5
Νέο Μέλος


47 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2012, 17:22:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Η παγίδα με τις εξαρτήσεις είναι οτι νομίζουμε οτι θα μας δώσουν περισσότερη ελευθερία,περισσότερη χαρά.Αλλα στην ουσία κάνουν το αντίθετο χωρίς κάν να το καταλαβαίνουμε.Είναι σαν παίρνεις δανεικά απο την τράπεζα με υψηλό τόκο,αντε να το πληρώσεις μετα.


Ειδικά όσο αφορά στις ηδονές, είναι ακριβώς αυτό

Aλλά δεν είναι μόνο αυτό, μόλις μια επιθυμία γεννηθεί στην καρδιά, προκαλεί μια ζωηρή δραστηριότητα στο αντίστοιχο λεπτοφυές σώμα, που είναι το αστρικό, το οποίο ονομάζουμε και σώμα των επιθυμιών λόγω της κύριας λειτουργίας του.
Αυτή η δραστηριότητα συνίσταται στην απώθηση ή την την έλξη, στην απόρριψη ή στην αφομοίωση, με στόχο πάντοτε την ικανοποίηση της επιθυμίας,
-Τι ελκύουμε; Τι απωθούμε;
-Τις αναγκαίες δυνάμεις για την αποφασισμένη δράση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karpoc5
Νέο Μέλος


47 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2012, 17:56:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Είναι γνωστό ότι η φυσική μας ζωή διατηρείται όχι μόνο από τα στερεά, υγρά,και αέρια στοιχεία που παίρνουμε μέσω των τροφών,των ποτών και της αναπνοής, αλλά επίσης μέσω των αιθερικών στοιχείων που συλλαμβάνουμε με ορισμένα όργανα.

Η φύση και η ποιότητα των δυνάμεων οι οποίες ελκυόμενες από την ατμόσφαιρά και την πρωταρχική ύλη, διαπερνούν το μικροκοσμικό σύστημα, εξαρτώνται από τη μαγνητική κατάσταση (ελκτική ή απωθητική) του αναπνευστικού πεδίου, που είναι ο αληθινός καθρέφτης της προσωπικότητας.

Αυτές οι δυνάμεις προσβάλλουν το μικρόκοσμο μέσω δώδεκα μαγνητικών κέντρων, και αγγίζουν την προσωπικότητα στα τρία κέντρα της συνείδησης, κεφάλι - καρδιά - λεκάνη.
Στη διαλεκτική τάξη, οι αιθέρες από τους οποίους ζούμε είναι τέσσερις:

ο χημικός αιθέρας που συγκεντρώνει τα απαραίτητα στοιχεία για την ανάπτυξη και τη φυσικού σώματος.

ο ζωτικός αιθέρας υπεύθυνος για τις δημιουργικές λειτουργίες

ο φωτεινός αιθέρας που διευθύνει τις λειτουργίες των αισθήσεων και τις εκδηλώσεις των αισθημάτων και συγκινήσεων.

ο αντανακλαστικός αιθέρας που κυριαρχεί στα φαινόμενα της σκέψης.

Αυτοί οι τέσσερις αιθέρες έχουν ο κάθε ένας τους τρεις όψεις που αντιστοιχούν στα τρία ιερά: κεφάλι- καρδιά - λεκάνη,
δηλαδή, τέσσερα αιθερικά στοιχεία με δώδεκα όψεις. Όταν όλα τα ιερά κείμενα και οι παραδόσεις μιλούν για τέσσερις Άγιες Τροφές, αναφέρονται στους τέσσερις αιθέρες της πρωταρχικής φύσης.

Αυτοί οι αιθέρες εξασφαλίζουν τη ζωογόνηση του μικρόκοσμου του πρωταρχικού Ανθρώπου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karpoc5
Νέο Μέλος


47 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2012, 18:36:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΥΤΟ ΑΣ ΤΟ ΕΝΝΟΗΣΟΥΜΕ ΚΑΛΑ:

Ο εκφυλισμός του μικρόκοσμου μας και η πτώση μας στο διαλεκτικό πεδίο της Επτάδας ευθύνονται για το ότι δεν ζούμε πια από τους ανώτερους αυτούς αιθέρες αλλά ζούμε μόνο από τους διαλεκτικούς αιθέρες.

Δηλαδή ζούμε από τις δώδεκα αιθερικές όψεις αυτού του πεδίου ζωής, με τους δώδεκα φυσικούς αιθέρες.

Όταν ένας άνθρωπος φτάσει στο τέλος της ανάπτυξής του, ζει από τις τέσσερις φυσικές ζωδιακές δυνάμεις που τις ονομάζουν και δώδεκα άρτους από τους οποίους τρέφεται.

Μέσω αυτών των δώδεκα δυνάμεων το αυρικό ον, (ο ανώτερος εαυτός) οδηγεί τον άνθρωπο αυτού του κόσμου στη διαλεκτική φυλάκιση.

(Γι αυτό είπαμε πιο πάνω, διαλύουμε και τον κατώτερο και τον ανώτερο εαυτό, δηλαδή, -το αυρικό ον- για να ζήσει πλέον η Πρωταρχική Προσωπικότητα).

Μπορούμε λοιπόν να πούμε ότι ο μικρόκοσμος, το ανθρώπινο πρωταρχικό σύστημα, ζει μόνο μέσα στο διαλεκτικό τμήμα της θεϊκής
Επτάδας: Οι μόνες δυνάμεις που το διαπερνούν είναι αυτές που η διαλεκτική προσωπικότητα ελκύει μέσω της δύναμης των επιθυμιών της, δηλαδή ελκύει μόνο τους δώδεκα αιθέρες της κατώτερης φύσης.

Και οι επιθυμίες είναι τόσο ισχυρές που η ικανότητα της σκέψης, όπως και αυτή της θέλησης, οι οποίες έπρεπε να είναι αυτόνομες, βρίσκονται ολοκληρωτικά υπό την κατοχή τους.


ΟΜΩΣ Ο ΝΕΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ

"αυτός που δεν θα είναι γεννημένος από το αίμα ούτε από τη θέληση της σάρκας",

αλλά από τη ΓΝΩΣΗ, ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΙΚΟ ΦΩΣ,

ΚΑΤΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΕΚ ΝΕΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟΚΟΣΜΟ!

Να είστε όλοι καλά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2012, 22:11:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
karpoc5 συνεχίζω να μη καταλαβαίνω τα περισσότερα απο αυτά που λες. Προσπαθώ να βρω κάτι εντελώς πρακτικό σε αυτά που λες, και δυσκολεύομαι πάρα πολύ. Αν δεν χρησιμοποιείς απλές καθημερινές λέξεις και απτά πραδείγματα, είναι δύσκολα τα πράγματα.. Αν αύριο συναντήσεις μια γριά στο χωριό σου, για επταπλούς αιθέρες θα της πεις; Δεν μπορείς να τα κάνεις πιο λιανά;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
karpoc5
Νέο Μέλος


47 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2012, 22:22:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

-Ωραία, να το κάνουμε μύθο αύριο ένα θαυμαστό παραμύθι μα θα πάρει περισσότερο χώρο και μην μας μαλώσουν οι συντονιστές;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2012, 22:26:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Ζω μέσα στην αμαρτία και το ξέρω.
-Αγωνίζομαι για να μεταλλάξω της αμαρτίες μου, δηλαδή τις άστοχες χαμηλής συχνότητας ενέργειες μου ώστε να συντονιστώ με τις ανώτερες πνευματικές.
-Οι αυτόκλητοι δάσκαλοι όχι μόνο δε βοηθάνε αλλά αποπροσανατολίζουν γιατί λένε πολλά λόγια συνήθως ακαταλαβίστικα και με ύφος που δεν σηκώνει αντιρρήσεις. Έχω περισσότερη εμπιστοσύνη στον εντός μου διδάσκαλο που μου τα λέει απλά, ταπεινά , με λίγα λόγια, ενίοτε μονολεκτικά , χωρίς δασκαλίστικο ύφος ,χωρίς να με απειλεί με τιμωρίες και κυρίως χωρίς να μου λέει τι να κάνω ή πώς να το κάνω.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2012, 22:29:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

-Ωραία, να το κάνουμε μύθο αύριο ένα θαυμαστό παραμύθι μα θα πάρει περισσότερο χώρο και μην μας μαλώσουν οι συντονιστές;



Επειδή έχω δει τέτοιες προσπαθειες στο παρελθόν (π.χ. Άγγελος), θα προτιμούσα κάτι απο τη πραγματική ζωή, και όχι παραμύθι... αλλά όπως νομίζειςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2012, 22:31:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

-Ζω μέσα στην αμαρτία και το ξέρω.
-Αγωνίζομαι για να μεταλλάξω της αμαρτίες μου, δηλαδή τις άστοχες χαμηλής συχνότητας ενέργειες μου ώστε να συντονιστώ με τις ανώτερες πνευματικές.
-Οι αυτόκλητοι δάσκαλοι όχι μόνο δε βοηθάνε αλλά αποπροσανατολίζουν γιατί λένε πολλά λόγια συνήθως ακαταλαβίστικα και με ύφος που δεν σηκώνει αντιρρήσεις. Έχω περισσότερη εμπιστοσύνη στον εντός μου διδάσκαλο που μου τα λέει απλά, ταπεινά , με λίγα λόγια, ενίοτε μονολεκτικά , χωρίς δασκαλίστικο ύφος ,χωρίς να με απειλεί με τιμωρίες και κυρίως χωρίς να μου λέει τι να κάνω ή πώς να το κάνω.

Τα λες ωραία Νότρικ...
Συμμερίζομαι και τα τρία παραπάνω points σου.. ειδικά αυτό για τις κατώτερες ενέργειες.. θέλει πολύ δουλειά.. :/

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 20/07/2012 22:31:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karpoc5
Νέο Μέλος


47 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2012, 22:56:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΤΖΕΚΥΛ: -θα προτιμούσα κάτι απο τη πραγματική ζωή, και όχι παραμύθι...

-Αυτό που εσείς αποκαλείτε πραγματική ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο,
κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής...

Ας ελπίσουμε αύριο να φωτιστούμε..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2012, 01:34:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καρποc
Ας ελπίσουμε αύριο να φωτιστούμε..

Πάνος Τ,είχα άδικο για την τομή στον λοβό?
Του ωτίου εννοώ!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karpoc5
Νέο Μέλος


47 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2012, 12:48:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Θέλουμε να βγούμε Νικόμαχος από αυτή την περιστροφή του τροχού;

Είναι πολύ όμορφη η ζωή εδώ... γιατί να βγούμε; Υπάρχει λόγος; Όταν και αν βαρεθούμε, βγαίνουμε...

quote:
Το υδρογόνο είναι ψυχική ουσία και γι αυτό μια συγκέντρωση υδρογόνου είναι γεμάτη έμφυτή φυσική συνείδηση. Αυτό μας κάνει φανερό γιατί ο Εωσφόρος αναφέρεται πάντα σαν μια ισχυρή οντότητα που αντιτίθεται στο Θεό.
Βρε άσε τον εωσφόρο στην άκρη.. τι σου φταίει;
Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 16/07/2012 13:12:29


Όταν και αν βαρεθείτε, βγαίνετε;;;

Χωρίς την ισχυρή Πηγή της Γνώσης που είναι πάνω απ' όλα μια Δύναμη Φωτός;

Θα πρέπει να αγνοεί τελείως κάποιος το γνωστικό μήνυμα αν νομίσει ότι μπορεί να συλληφθεί από την ανθρώπινη διάνοια.

Η ΓΝΩΣΤΙΚΗ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΑΥΞΑΝΕΤΑΙ ΜΈΣΑ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΣΤΟ ΜΈΤΡΟ ΠΟΥ ΑΥΤΟΣ ΖΕΙ ΜΈΣΑ ΣΤΟ ΑΛΛΟ ΠΕΔΙΟ ΖΩΗΣ!

Μπορούμε να αντιληφθούμε "Το Φως που έχει έρθει μέσα στον κόσμο;"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2012, 13:20:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μπορούμε να αντιληφθούμε "Το Φως που έχει έρθει μέσα στον κόσμο;"


Δεν ήρθε ποτέ γιατί πάντα εκεί ήτανε..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2012, 16:49:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μπορούμε να αντιληφθούμε "Το Φως που έχει έρθει μέσα στον κόσμο;"

Δεν ήρθε ποτέ γιατί πάντα εκεί ήτανε..


Με βάση τις πληροφορίες που έχουμε για το χρονικό σημείο που βρισκόμαστε,τότε όντως μπορούμε να πούμε οτι το φώς έχει έρθει στον κόσμο. Και για να μιλήσω λίγο πιό κοντά στην γλώσσα σου,θυμήσου την εποχή του υδροχόου που λέει ο Σαμαέλ αουν βεορ.Σε αυτό αναφέρεται.Όπως και όλες οι παραδόσεις.

Η εποχη της μεγάλης αλλαγής.

Edited by - alex22 on 21/07/2012 16:50:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karpoc5
Νέο Μέλος


47 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2012, 19:35:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Διαπιστώνω alex τι συμβαίνει, πόσο η συνείδηση όχι μόνο των νέων, λόγω του ότι είναι πολύ δεμένη με τις πιο χονδροειδείς όψεις και ότι αποδέχτηκε διδασκαλίες δαιμόνων, κάποιοι πηγαν κι από δρόμους μαγείας, (πολύ κακό αυτό), εμποδίζονται να συλλάβουν το σύνολο.

Κατάκοπος ο αναζητητής από τις πλάνες, ίσως συνέλθει από όλες αυτές τις ψυχοφθόρες εμπειρίες, από όλες τις αυταπάτες στις οποίες τον παρέσυρε η επιθυμία του για το απόλυτο και το μόνιμο, και ίσως καταλάβει ότι στον υλικό αυτό κόσμο δεν μπορεί να ξεφύγει από τους περιορισμούς και τους νόμους που μας περιέκλεισε η διαλεκτική.

Αν εστιάσει σ αυτό, θα βιώσει ένα πρώτο ξύπνημα της συνείδησης.

Αυτή η αφύπνιση της συνείδησης εξαρτάται από το πόσο μπορεί να διακρίνει ποιές επιρροες τον αιχμαλωτίζουν και ποιες τον απελευθερώνουν σε όλα τα πεδία. Προσπαθώ να μιλώ όσο πιο απλά γίνεται Τζέκυλ, λοιπόν, ο φυσικός άνθρωπος σ’ αυτό το πεδίο βρίσκεται σε επαφή με δυνάμεις οι οποίες δρουν εδώ, αυτές οι δυνάμεις αν και συνιστούν ένα πεδίο εντάσεων και άπειρων μαγνητικών καταστάσεων, δεν δρουν τυφλά: υπακούν σε μια ανώτερη λογική, εκτελούν το Σχέδιο σύμφωνα με το οποίο εκδηλώνονται.

Η επιστροφή μας τώρα, γίνόμενοι εμείς ο Πρωταρχικός Άνθρωπος γινόμενοι μια ζώσα εικόνα και σκέψη αυτής της Γνώσης, όταν θα επικαλούμαστε τις φυσικές δυνάμεις θα πραγματοποιούμε το Ανω Σχέδιο. Όμως ο σύνδεσμος εξασθενίζει στο βαθμό που ο άνθρωπος απομακρύνεται από την Ιδέα για να ακολουθήσει ένα προσωπικό δρόμο στον οποίο η συνείδηση του βυθίζεται, σκοτεινιάζει, διασπάται, συρρικνώνεται, φυλακίζεται.

Λέγεται: «Όλη η δημιουργία περιμένει με μια διακαεί επιθυμία την εκδήλωση των παιδιών του Θεού.

Ο σημερινός άνθρωπος ξέφυγε από την Πρωταρχική Ιδέα, χρησιμοποιεί τις φυσικές δυνάμεις εκτρέποντάς τις από τον αληθινό τους σκοπό και προκαλεί εντάσεις, αντιθέσεις κ.α. Αυτό το αισθάνεται σαν μια συντριβή που διαιωνίζεται, σαν ένα εχθρικό κόσμο, νιώθει δηλαδή, ότι ο κόσμος αυτός, δεν επιτρέπει στις δραστηριότητες του που προέρχονται από τη συνείδηση- εγώ, να πραγματοποιηθεί η αρμονία, δηλαδή ο άνθρωπος ακατάπαυστα προσπαθεί να διωρθώσει την λανθασμένη προσπάθειά του.

Όμως το αποτέλεσμα αυτής της χαοτικής ζωής του, να διορθώσει τα αδιόρθωτα, συντηρεί συνεχώς τη δυνατότητα επιστροφής στην αληθινή αρμονία τη θεϊκή. Το θεϊκό Σχέδιο είναι αιώνια παρών, έτσι παίρνοντας το δρόμο της επιστροφής, θα δει,τις φυσικές δυνάμεις, να ξαναγίνονται Άγιες, ευεργετικές κι επικοδομητικές.

Δυστυχώς για τους πολλούς που μένουν μακριά από το να αδράξουν τη δυνατότητα που τους προσφέρεται, έχοντας και την τάση να προσαρμόζονται στον γήινο κόσμο, αντιστέκονται στο συνεχές κάλεσμα του θεϊκού κόσμου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2012, 23:05:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Με βάση τις πληροφορίες που έχουμε για το χρονικό σημείο που βρισκόμαστε,τότε όντως μπορούμε να πούμε οτι το φώς έχει έρθει στον κόσμο. Και για να μιλήσω λίγο πιό κοντά στην γλώσσα σου,θυμήσου την εποχή του υδροχόου που λέει ο Σαμαέλ αουν βεορ.Σε αυτό αναφέρεται.Όπως και όλες οι παραδόσεις.

Η εποχη της μεγάλης αλλαγής.



Ξέρω Άλεξ... Don't worry..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2012, 23:08:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αυτή η αφύπνιση της συνείδησης εξαρτάται από το πόσο μπορεί να διακρίνει ποιές επιρροες τον αιχμαλωτίζουν και ποιες τον απελευθερώνουν σε όλα τα πεδία.


Σωστό.. πολύ σωστό
quote:
Προσπαθώ να μιλώ όσο πιο απλά γίνεται Τζέκυλ, λοιπόν, ο φυσικός άνθρωπος σ’ αυτό το πεδίο βρίσκεται σε επαφή με δυνάμεις οι οποίες δρουν εδώ, αυτές οι δυνάμεις αν και συνιστούν ένα πεδίο εντάσεων και άπειρων μαγνητικών καταστάσεων, δεν δρουν τυφλά
Είσαι σίγουρος;
quote:
Ο σημερινός άνθρωπος ξέφυγε από την Πρωταρχική Ιδέα,

Ποια ήταν η πρωταρχική ιδέα
quote:
Διαπιστώνω alex τι συμβαίνει, πόσο η συνείδηση όχι μόνο των νέων, λόγω του ότι είναι πολύ δεμένη με τις πιο χονδροειδείς όψεις και ότι αποδέχτηκε διδασκαλίες δαιμόνων, κάποιοι πηγαν κι από δρόμους μαγείας, (πολύ κακό αυτό), εμποδίζονται να συλλάβουν το σύνολο.
Συμφωνώ, είναι αυτοί οι κακοί, οι μάγοι, που δίδαξαν για το 2012. Τι λες karpoc ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2012, 23:11:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
karpoc5
quote:
quote:
Είναι πολύ όμορφη η ζωή εδώ... γιατί να βγούμε; Υπάρχει λόγος; Όταν και αν βαρεθούμε, βγαίνουμε...

Όταν και αν βαρεθείτε, βγαίνετε;;;

Χωρίς την ισχυρή Πηγή της Γνώσης που είναι πάνω απ' όλα μια Δύναμη Φωτός;


Είπα όταν βαρεθούμε βγαίνουμε.. δεν είπα πώςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2012, 09:47:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ξέρω Άλεξ... Don't worry..

Επειδή το ξέρεις,για αυτό στο είπα .Διαφορετικά θα έλεγες,ανοησίες κλπ

Ο karpoc λέει πολύ σημαντικά πράγματα,ο τρόπος γραφής του δεν είναι εύκολος στην κατανόηση.Ομως αν διαβάζεις με πρόθεση να καταλάβεις σε βάθος αυτά που λέει,τότε γίνεται πιό εύκολο.Απλά δεν έχουμε συνηθήσει άλλον τρόπο γραφής και έκφρασης,αυτό είναι όλο.

Edited by - alex22 on 22/07/2012 09:48:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karpoc5
Νέο Μέλος


47 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2012, 10:05:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Με πιο απλά λόγια σήμερα, φίλοι μου, θυμάμαι τον εαυτό μου τον πρώτο χρόνο όταν ήρθα σε επαφή με την Πρωταρχική Ιδέα. Κάθε πρωί ερχόταν τα δώρα από το άλλο Βασίλειο και μια πρόταση την ώρα που συνερχόμουν από τον ύπνο, έφερνε τέτοια αφύπνιση μέσα μου και μ’ έκανε συντροφιά ως την επομένη το πρωί, που κάτι, ή κάποιος, άφηνε πάλι τα δώρα του στο γνωστό μέρος της επίφυσης.

Απλωνόταν μέσα μου τα νοήματα της Πρωταρχικής Ιδέας, δηλαδή του Πνεύματος και η κάθε λέξη συνδεόταν με μυριάδες νοήματα.

Αυτό που μ’ έκανε να επιμένω σ’ αυτό το δρόμο, αν και στην αρχή δεν καταλάβαινα τίποτα,(όμως παρ όλα αυτά, μελετούσα ακατάπαυστα ότι είχα γράψει στο χαρτί την προηγούμενη μέρα, να θυμάσαι, αυτό είναι και το δικό σου μυστικό, σε λίγο θα γράφεις ότι θα γεννά το Πνεύμα μέσα σου, δηλαδή την Πρωταρχική ΙΔΕΑ, αλλιώς πως να τα ξαναθυμηθείς;

Διαφορετικά Θα λες: τα πήραν και τα έκρυψαν μακριά, οι φυσικοί ζηλιάρηδες διαλεκτικοί αιθέρες για να μην εξελιχθώ. Ας γίνει συνήθεια, παιδιά, να γράφουμε έστω και μια αρχική εντύπωση μια απλή σκέψη που κάναμε, ότιδηποτε που μας δίνει το έναυσμα για μια διαφορετική νέα σκέψη που δεν την είχαμε χθες.

Στην αρχή, όλα όσα έγραφα με γυρνούσαν πίσω, στην παιδική κατάσταση και περισσότερο θυμόμουν τα καλοκαίρια στις διακοπές σ’ ένα μεγάλο υψόμετρο στους καθαρούς αιθέρες του βουνού που πολλές φορές κοιμόμασταν έξω, στη αυλή, όλη η παρέα βλέποντας τ' αστέρια.

Από εκείνα τα χρόνια μου ερχόταν πολλές μνήμες και μια προ ανάμνηση ότι σαν παιδί ζούσα ακατάπαστα σε ένα τόπο απείρου κάλλους που μετέπειτα τον συνέδεσα με το με το Πρωταρχικό Βασίλειο και την Πνευματική Ιδέα, που ερχόταν ακατάπαυστα κάθε πρωί και το μόνο που έκανα ήταν να την γράφω στο χαρτί.

Το περίεργο ήταν, ότι τα λόγια που είχα γράψει τον περασμένο μήνα, μ άφηναν άφωνο, έμενα έκθαμβος, διότι δεν τα θυμόμουν, μέσα μου δεν έμενε τίποτε, διότι, όλα αυτά ήταν από ένα άλλο πεδίο πνευματικό και η κλειστή συνείδησή μου τότε, δεν συγκρατούσε τίποτε.. η συνειδητότητα όμως αύξανε, όπως συμβαίνει με το γεωργό, που έριξε το σπόρο και τον ξέχασε, και ήρθε η βροχή, ο αέρας και η γη, ολοκλήρωσε το έργο του γεωργού, αλλά να μην σας κουράζω άλλο..

Σε ένα άλλο ποστ θα γράψω για αυτό που είπες προφητικά Τζέκυλ,(..είπες: να μιλάμε απλά, αν πας στη γιαγιά σου στο χωριό, τι θα της πεις;) Είναι αλήθεια, ότι κάποιος άνθρωπος πάντα, που εμείς τον νομίζουμε αδαή, (αυτούς τους ανθρώπους τους συνάντησα στα ορεινά χωριά, στα παιδικά μου χρόνια, χωρίς να καταλαβαίνω πως γίνεται, ερχόταν από το πουθενά, και μου μάθαιναν όλα αυτά! που τα ήξεραν;). Ειδικά ότι οι αιθέρες μπορούν να μας τρέφουν σε ένα άλλο επίπεδο!

Το μυστικό λοιπόν φίλοι μου είναι: αρχίζουμε να γράφουμε όλα τα ερεθίσματα που μας διαπερνούν! ..κι αυτό, θέλει το χρόνο του!..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2012, 11:00:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ξέρω Άλεξ... Don't worry..

Επειδή το ξέρεις,για αυτό στο είπα .Διαφορετικά θα έλεγες,ανοησίες κλπ

Ο karpoc λέει πολύ σημαντικά πράγματα,ο τρόπος γραφής του δεν είναι εύκολος στην κατανόηση.Ομως αν διαβάζεις με πρόθεση να καταλάβεις σε βάθος αυτά που λέει,τότε γίνεται πιό εύκολο.Απλά δεν έχουμε συνηθήσει άλλον τρόπο γραφής και έκφρασης,αυτό είναι όλο.



O karpoc δημιουργεί εδώ μια δικιά του διδασκαλία. Το κακό είναι οτι μόνο αυτός την καταλαβαίνει..
Δεν υπάρχει συμφωνία στη γλώσσα, εκείνος λέει μια λέξη και εννοεί ένα πράγμα και εγώ λέω την ίδια λέξη και εννοώ ένα άλλο πράγμα. Π.χ. άλλο πράγμα εννοείς αυτός όταν λέει συνείδηση, άλλο εγώ. Άλλο πράγμα εννοεί οταν λέει προσωπικότητα, άλλο εγώ κοκ. Είναι αυτό που λες, διαφορά στον τρόπο έκφρασης (ριζική διαφορά).
Αλλά δεν υπάρχει μόνο εκεί διαφορά, υπάρχει διαφορά και στο περιεχόμενο πίσω απ' την έκφραση.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 22/07/2012 11:05:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2012, 11:09:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΤΖΕΚΥΛ: -θα προτιμούσα κάτι απο τη πραγματική ζωή, και όχι παραμύθι...

-Αυτό που εσείς αποκαλείτε πραγματική ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο,
κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής...

Ας ελπίσουμε αύριο να φωτιστούμε..



Ο Ιησούς μιλούσε με παραδείγματα απο την πραγματική ζωή πάντως.. απτά παραδείγματα.. καθημερινά.. για τους γεωργούς, τους ψαράδες, τους τελώνες και γενικά τους ανθρώπους της εποχής του. Τώρα δε ξέρω εσένα γιατί δε σ'αρέσει.. αλλά όπως βολεύεται ο καθέναςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
karpoc5
Νέο Μέλος


47 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2012, 12:56:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Τζέκυλ: Ο Ιησούς μιλούσε με παραδείγματα απο την πραγματική ζωή πάντως.. απτά παραδείγματα.. καθημερινά.. για τους γεωργούς, τους ψαράδες, τους τελώνες και γενικά τους ανθρώπους της εποχής του. Τώρα δε ξέρω εσένα γιατί δε σ'αρέσει.. αλλά όπως βολεύεται ο καθένας.


Θα με καταλάβεις, φιλέ μου, να ένα θέμα που θα στρέψουμε την προσοχή μας!

"Οι εθισμοί ορίζουν την μοίρα μας".

Έτυχε να ακούσετε για τον Ρώσο φυσιολόγο Ι.Π.Παυλώφ; Με λία λόγια θα δώσω ένα πείραμα που έκανε με ένα σκύλο. Έβαζε φαγητό μπροστά σ’ ένα πεινασμενο σκύλο. Tο στόμα του ζώου γέμιζε αμέσως σάλια. Ταυτόχρονα με την τοποθέτηση του πιάτου μπροστά στο σκύλο ακουγόταν το χτύπημα ενός κουδουνιού. Αυτή η διαδικασία επαναλαμβανόταν κάθε φορά που έδιναν φαγητό στο ζώο για μερικές βδομάδες.

Μετά άρχισαν να χτυπάνε το κουδούνι χωρίς να δίνουν φαγητό στο ζώο και αυτόματα η αντανακλαστική αντίδραση ήταν να γεμίζει το στόμα του ζώου σάλια. Ο τόνος του κουδουνιού έπρεπε να είναι κάθε φορά ο ίδιος μ’ εκείνον που είχε χρησιμοποιηθεί στη διάρκεια του πειράματος, διαφορετικά δεν υπήρχε αντίδραση. Ο σκύλος είχε εθιστεί μόνο σ’ εκείνον τον τόνο του κουδουνιού.

Ο εθισμός σε σχέση με τη συμπεριφορά είναι η εκπαίδευση.
Σχηματίζονται συνήθειες, που είναι το αποτέλεσμα αμέσων ή έμμεσων εθισμών και οι συνήθειες μας επιτρέπουν να κάνουμε με ευκολία τα πράγματα, χωρίς προσπάθεια, αυτόματα, και να μας είναι αρκετό ένα ερέθισμα, για να έρθει αμέσως η εξαρτημένη αντίδραση από αυτό.

Ένας μεγάλος δόκτορ αναφέρει, πως ακόμα και τα φυσικά μη εξαρτημένα αντανακλαστικά μπορούν να μετατραπούν σε εξαρτημένες αντιδράσεις και να διατηρούν ταυτόχρονα την απάντηση τους στο φυσικό και στο κατάλληλο ερέθισμα. Ο εθισμός δημιουργεί καταβολές τις οποίες συχνά ξέρουμε μόνο αόριστα. Λέγεται ότι: Όπως έστρωσες θα κομηθείς ή ότι έσπειρες θέρισες, αυτό είναι σημαντικό,

- ΌΜΩΣ – απασχόλησε ποτέ τους γονείς, τους πν. ηγέτες, τους δασκάλους, ή όσους ασχολούνται με τα παιδιά η ιδέα πως αυτοί στρώνουν καθημερινά τα σεντόνια που πάνω θα κοιμηθούν παιδιά; Και μάλιστα το κάνουν στη διάρκεια των παιδικών χρόνων, όταν το μυαλό των παιδιών καταγράφει ασταμάτητα εντυπώσεις. Αυτό είναι εθισμός. Δεν είμαστε υπεύθυνοι για την συμπεριφορά μας, είμαστε όμως υπέυθυνοι να καταλάβουμε γιατί φερνόμαστε με ασεβή ή αντικοινωνικό τρόπο από τη στιγμή που συνειδητοποιούμε την παράξενη συμπεριφορά μας.

Τα παιδιά πλέουν σε μια θάλασσα από εντολές τις οποίες απορροφούν κυριώς ασυνείδητα, αυτό σχηματίζει τις γραμμές της συμπεριφοράς τους, που, μέχρι να αλλάξουν, ρυθμίζουν όλη την ζωή τους. Θυμάστε το βιβλίο του Μπέρναντ Σω, όπου ένα αγράμματο κι άκομψο κορίτσι που που πούλουσε λουλούδια, γίνεται "δούκισσα" κατω από τις προσπάθειες ενός καθηγητή της φωνητικής;

Αυτά είναι πολύ απλά παραδείγματα. Σκεφτείτε πόσες ανομίες μπορούν κάποιοι να πείσουν τη μάζα να κάνει, αν την εθίσουν από τα παιδικά και τα εφηβικά χρόνια σ’ αυτές!

Τι διείσδυση στην ανθρώπινη ψυχή! Τώρα ας πούμε: "Πάτερ άφες αυτοίς, ού γάρ οίδασι τι ποιούσι!"ή μήπως οίδασι;;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2012, 14:39:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν είμαστε υπεύθυνοι για την συμπεριφορά μας, είμαστε όμως υπέυθυνοι να καταλάβουμε γιατί φερνόμαστε με ασεβή ή αντικοινωνικό τρόπο
Είμαστε υπεύθυνοι και για τα δύο.. θα έλεγαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy