ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Λίγους φίλους...να μιλήσουμε!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2012, 14:25:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όταν ο πλούτος δεν συνοδεύεται με ένα υψηλώτερο (μη-εγωικό) όραμα, με μια γνήσια πνευματικότητα δηλαδή, είναι λογικό να οδηγεί σε καταστάσεις όπως αυτές που βλέπουμε.

Michael Jackson,αυτός μου έρχεται πρώτος στον νου,και δικαιολογημένα γιατι ο άνθρωπος έχει ξοδέψει επίσημα(ανεπίσημα ποιός ξέρει πόσα) πάνω απο 600 με 700 εκατομμύρια δολάρια για ιδρύματα που συντηρούσε(δεν ξέρω τι έχουν απογίνει τώρα) όλα αυτά τα χρόνια.Αγαπούσε πολύ τα παιδιά, την φύση και γενικότερα ήθελε το καλό όλων μας. Και τί κανανε οι illuminati για αυτό? Τον βγάλανε παιδεραστή και του φόρτωσαν ό,τι ανώμαλο μπορεί να φανταστεί κάποιος.

Ενω βλέπουμε τους άλλους διάσημους,πχ brand pit, angelina jolie να δίνουν μερικές χιλιάδες ευρώ για φιλανθρωπίες και καλά,ενω όλοι ξέρουμε οτι το κάνουν για να γλυτώσουν την εφορία.

Αν όλοι ήταν σαν τον m.j. δεν θα είχαμε πρόβλημα τώρα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karpoc
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2012, 15:42:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
____________________
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


Απεστάλη: 10/07/2012, 09:54:45
________________________________________
karpoc ,πραγματκά πολύ σημαντικά και όμορφα τα όσα λές φίλε .
____________________________________________________
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3542 Μηνύματα Απεστάλη: 11/07/2012, 08:45:19
_______________________________________
Φίλε Karpoc, όμορφα μας τα γράφεις,
_____________________________________________
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1827 Μηνύματα Απεστάλη: 15/07/2012, 12:52:19
________________________________________
Υπάρχει ελεύθερη βούληση και ελευθερία έκφρασης,αν δεν σου αρέσουν αυτά που λέει ο karpoc νικόμαχε,δεν είσαι αναγκασμένος να τα διαβάζεις.Απλά πράγματα.
_______________________________________________
kirki_111
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα Απεστάλη: 15/07/2012, 14:36:05
________________________________________
Καλησπέρα σε όλους.
Είμαι καινούρια στην παρέα σας και θα ήθελα να πω ότι βρίσκω τη συζήτησή σας πολύ ενδιαφέρουσα.
________________________________________________________________
HUGI-OH karpoc, η αποκάλυψη μιας νέας κιβωτού;

_________________________________________
Karpoc: Όxι Γιούγκι όλα αυτά είναι ανοιχτά σε όλους, σ’ όλο το πρόσωπο του πλανήτη Γη,
που να μιλήσουμε και για Γνώση, είμαστε ακόμη στα προνήπια και είδες τι έγινε;

Κάποιοι εκφράστηκαν πιο πάνω, κάποιοι δεν εννόησαν, αυτό δεν γίνεται πάντα;
Κάποιοι είπαν: επέστρεψε ο Ένας Υπηρέτης,
στο φόρουμ, επέστρεψε η Άννα, άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου, πάντα αυτό δεν γίνεται; Γιατί;

-Γιατί αυτό το κατά μέρος, που σ’ αυτό πίστεψαν,το έκαναν το δόγμα τους!
Δεν έχουν το Όλον με εννοείς; Έχουν το κατά μέρος!
Ενώ η Αλήθεια είναι Παντού, σε όλες τις ομολογίες, γιατί;

-Γιατί στο τέλος ΟΛΑ ενώνονται. Όλα γίνονται «’Ενα!»
Αυτό ξέχασαν οι άνθρωποι, και χτυπάνε πόρτες για να βρουν αλήθεια,
Κι όταν εμφανίζοναι κάπου ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΝΤΑΙ ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΟΙ,
(κι όλοι ξέρουμε τι εστί προκλητικός..)
Όμως, όταν η Αλήθεια τους παρουσιάζεται 99 φορές στις 100 την διώχνουν ξέρεις γιατί;
Απουσιάζει η διάκριση..
Να είστε όλοι καλά.

karposΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2012, 16:46:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
karpoc

quote:
Karpoc: Όxι Γιούγκι όλα αυτά είναι ανοιχτά σε όλους, σ’ όλο το πρόσωπο του πλανήτη Γη,
που να μιλήσουμε και για Γνώση, είμαστε ακόμη στα προνήπια και είδες τι έγινε;

Κάποιοι εκφράστηκαν πιο πάνω, κάποιοι δεν εννόησαν, αυτό δεν γίνεται πάντα;
Κάποιοι είπαν: επέστρεψε ο Ένας Υπηρέτης,
στο φόρουμ, επέστρεψε η Άννα, άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου, πάντα αυτό δεν γίνεται; Γιατί;

-Γιατί αυτό το κατά μέρος, που σ’ αυτό πίστεψαν,το έκαναν το δόγμα τους!
Δεν έχουν το Όλον με εννοείς; Έχουν το κατά μέρος!
Ενώ η Αλήθεια είναι Παντού, σε όλες τις ομολογίες, γιατί;

-Γιατί στο τέλος ΟΛΑ ενώνονται. Όλα γίνονται «’Ενα!»
Αυτό ξέχασαν οι άνθρωποι, και χτυπάνε πόρτες για να βρουν αλήθεια,
Κι όταν εμφανίζοναι κάπου ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΝΤΑΙ ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΟΙ,
(κι όλοι ξέρουμε τι εστί προκλητικός..)
Όμως, όταν η Αλήθεια τους παρουσιάζεται 99 φορές στις 100 την διώχνουν ξέρεις γιατί;
Απουσιάζει η διάκριση..
Να είστε όλοι καλά.


Το πνεύμα ακτινοβολεί σαν ήλιος προς εμάς,και ανάλογα με το πόσο έτοιμοι είμαστε μπορούμε να δεχτούμε την γνώση.Δεν έχει σημασία ποιός λέει κάτι,απλά η αλήθεια λέγεται,ακτινοβολεί,ανεξάρτητα απο τα πρόσωπα που μπορούν να γίνουν φορείς της.

Νομίζω φίλε karpoc πως αυτό που κάνεις,είναι να αποταυτίζεσαι απο το εγώ σου και απλά να γίνεσαι κανάλι ροής.Κάτι τέτοιο βλέπω, τέλος πάντων.Συνέχισε και μην δίνεις σημασία,εξάλου ξέρεις και ο ίδιος καλύτερα ποιό είναι το σωστό.


Με αυτήν την λογική,ακόμα και ο ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ να ήσουνα,δεν θα είχε καμία σημασία.Δεν ξέρω βέβαια αν όντως είσαι , αλλα όπως είπα,δεν έχει καμία σημασία .

Πραγματικά μου αρέσει αυτό,η αποταύτιση απο το εγώ και η διαφορετική αντίληψη για το όλον.συνειδητοποιείς οτι είσαι μέσα στο όλον και λειτουργείς ώς μέρος του,παύεις να διαχωρίζεις με την προσωπικότητα.

Μια διαφορετική στάση ζωής.Σίγουρα ανώτερη.

Edited by - alex22 on 17/07/2012 16:53:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2012, 17:43:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Όταν ο πλούτος δεν συνοδεύεται με ένα υψηλώτερο (μη-εγωικό) όραμα, με μια γνήσια πνευματικότητα δηλαδή, είναι λογικό να οδηγεί σε καταστάσεις όπως αυτές που βλέπουμε.

Michael Jackson,αυτός μου έρχεται πρώτος στον νου,και δικαιολογημένα γιατι ο άνθρωπος έχει ξοδέψει επίσημα(ανεπίσημα ποιός ξέρει πόσα) πάνω απο 600 με 700 εκατομμύρια δολάρια για ιδρύματα που συντηρούσε(δεν ξέρω τι έχουν απογίνει τώρα) όλα αυτά τα χρόνια.Αγαπούσε πολύ τα παιδιά, την φύση και γενικότερα ήθελε το καλό όλων μας. Και τί κανανε οι illuminati για αυτό? Τον βγάλανε παιδεραστή και του φόρτωσαν ό,τι ανώμαλο μπορεί να φανταστεί κάποιος.

(...)

Αν όλοι ήταν σαν τον m.j. δεν θα είχαμε πρόβλημα τώρα.



Ε ο Μάικλ αν ισχύουν τα όσα λες, τις φιλανθρωπίες καλός ήταν... στα υπόλοιπα δεν θα το 'λεγα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2012, 17:53:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ε ο Μάικλ αν ισχύουν τα όσα λες, τις φιλανθρωπίες καλός ήταν... στα υπόλοιπα δεν θα το 'λεγα.

Θέλει λίγο ψάξιμο το θέμα προτου βγάλουμε συμπεράσματα.Γιατί τα γενικά συμπεράσματα για αυτόν προς τους ανθρώπους,τα βγάλανε οι μασόνοι.Που έβλεπαν κάποιον με τρομακτική επιρροή στον κόσμο να μιλάει για αγάπη μεταξύ των ανθρώπων,για προστασία της φύσης,για ειρήνη κλπ. Δεν αντεξαν και επιστράτεψαν τα μέσα τους για να πείσουν τον κόσμο για κάτι άλλο απο αυτό που έβλεπαν.Δεν το κατάφεραν όμως,γιατί στην πλειοψηφία ο κόσμος ξέρει και νιώθει την αλήθεια.

heal the world


Doctor,η μουσική μιλάει απο μόνη της φίλε.Άκου την.

Edited by - alex22 on 17/07/2012 17:54:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2012, 17:53:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Με αυτήν την λογική,ακόμα και ο ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ να ήσουνα,δεν θα είχε καμία σημασία.Δεν ξέρω βέβαια αν όντως είσαι , αλλα όπως είπα,δεν έχει καμία σημασία .

Πάντως, ο ΈΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ, όταν μιλούσε (live) γινόταν γενικά πολύ κατανοητός.

Ας περιμένουμε και απο τον Καρπός την συνέχεια, και βλέπουμε πού πάει το πράγμα...
Ως γνωστόν, από τους καρπούς φαίνεται το δέντρο
Σίγουρα ο γραπτός λόγος διαφέρει από τον προφορικό, αλλά καλό είναι να λέμε τα πράγματα με μια σειρά.
Όταν πρέπει και όπως πρέπει. Με την λογική και την συνείδηση σε αρμονία.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 17/07/2012 18:20:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2012, 18:11:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ε ο Μάικλ αν ισχύουν τα όσα λες, τις φιλανθρωπίες καλός ήταν... στα υπόλοιπα δεν θα το 'λεγα.

Θέλει λίγο ψάξιμο το θέμα προτου βγάλουμε συμπεράσματα.Γιατί τα γενικά συμπεράσματα για αυτόν προς τους ανθρώπους,τα βγάλανε οι μασόνοι.Που έβλεπαν κάποιον με τρομακτική επιρροή στον κόσμο να μιλάει για αγάπη μεταξύ των ανθρώπων,για προστασία της φύσης,για ειρήνη κλπ. Δεν αντεξαν και επιστράτεψαν τα μέσα τους για να πείσουν τον κόσμο για κάτι άλλο απο αυτό που έβλεπαν.Δεν το κατάφεραν όμως,γιατί στην πλειοψηφία ο κόσμος ξέρει και νιώθει την αλήθεια.

heal the world



Παιδί μου, ο άνθρωπος έγινε απο μαύρος, λευκός. Εσύ, τι καταλαβαίνεις από αυτό;
Δεν χρειάζονται οι μασόνοι για να βγάλουν συμπεράσματα, λογική χρειάζεται.
Είναι σαφές όμως, οτι κανένας άνθρωπος δεν είναι σχέτο μαύρο ή σχέτο άσπρο. Ακριβώς γι αυτό, καλό είναι ούτε να εξιδανικεύουμε, ούτε να καταδικάζουμε. Εν τούτοις και το κακό πρέπει να είναι φανερό, και το καλό πρέπει να είναι φανερό σύμφωνα με τη περίσταση. Και η δικιά μου αντίθεση είναι ακριβώς σε αυτούς που κρύβουν το κακό ή σιωπούν μπροστά στο καλό όταν θα έπρεπε να μιλάνε. Σε αυτούς που ορισμένες φορές το παίζουν θεοί δηλαδή, για να το πούμε και αλλιώς.


Κατάλαβες Τάκη μου; Κατάλαβα Πάκη μου.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 17/07/2012 18:36:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2012, 18:23:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Παιδί μου, ο άνθρωπος έγινε απο μαύρος, λευκός. Εσύ, τι καταλαβαίνεις από αυτό;

Για αυτό λέω οτι θέλει ψάξιμο.Γιατί έγινε λευκός νομίζεις,έτσι για να είναι πιο αστραφτερός?Τόσα ξέρεις,τόσα λές.Είχε σοβαρό πρόβλημα στο δέρμα του,που έχει να κάνει με με μια ασθένεια που λέγεται ΛΕΥΚΗ.

quote:
Δεν χρειάζονται οι μασόνοι για να βγάλουν συμπεράσματα, λογική χρειάζεται.

Η λογική έρχεται μέσα απο τα στοιχεία,όταν τα στοιχεία είναι πλαστά,τότε μπορούμε να πούμε οτι οι μασόνοι την καθορίζουν και την λογική των ανθρώπων αν αυτοί δεν είναι υποψιασμένοι και κοιμούνται τον ύπνο του δικαίου.Νομίζω καταλαβαίνεις.

quote:
Είναι σαφές όμως, οτι κανένας άνθρωπος δεν είναι σχέτο μαύρο ή σχέτο άσπρο. Ακριβώς γι αυτό, καλό είναι ούτε να εξιδανικεύουμε, ούτε να καταδικάζουμε.

Είπα εγώ κάτι? Επειδή τονίζω την καλή του πλευρά,δεν σημαίνει οτι θέλω να κρύψω κάτι.

quote:
Ακριβώς γι αυτό, καλό είναι ούτε να εξιδανικεύουμε, ούτε να καταδικάζουμε. Εν τούτοις και το κακό πρέπει να είναι φανερό, και το καλό πρέπει να είναι φανερό ανάλογα με τη περίσταση. Και η δικιά μου αντίθεση είναι ακριβώς σε αυτούς που κρύβουν το κακό ή σιωπούν μπροστά στο καλό όταν θα έπρεπε να μιλάνε. Σε αυτούς που ορισμένες φορές το παίζουν θεοί δηλαδή, για να το πούμε και αλλιώς.
Κατάλαβες Τάκη μου; Κατάλαβα Πάκη μου.

Όλα αυτά είναι μέσα στον νού σου,δεν σου φταίω για κάτι.Δεν έχει καμία σχέση αυτό το πράγμα.Δεν πάς καλά ώρες ώρες.

Edited by - alex22 on 17/07/2012 18:23:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2012, 18:23:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

heal the world

Doctor,η μουσική μιλάει απο μόνη της φίλε.Άκου την.



Να σου πω την αλήθεια, η μουσική δεν με αγγίζει. Ίσως έχω κακομάθει, ακούω όλη τη μέρα Μπαχ και ξεσυνηθίζει το αυτί μου Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2012, 18:24:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όλα αυτά είναι μέσα στον νού σου,δεν σου φταίω για κάτι.Δεν έχει καμία σχέση αυτό το πράγμα.Δεν πάς καλά ώρες ώρες.
Μην τo παίρνεις προσωπικά, ήταν γενικότερη παρατήρηση.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 17/07/2012 18:27:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2012, 18:27:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μην τα παίρνεις προσωπικά, ήταν γενικότερη παρατήρηση.

Εσύ αντιθέτως,να το πάρεις προσωπικά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karpoc
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2012, 18:30:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αλεξ:
Πραγματικά μου αρέσει αυτό,η αποταύτιση απο το εγώ και η διαφορετική αντίληψη για το όλον.συνειδητοποιείς οτι είσαι μέσα στο όλον και λειτουργείς ώς μέρος του,παύεις να διαχωρίζεις με την προσωπικότητα. Μια διαφορετική στάση ζωής. Σίγουρα ανώτερη.

Σωστά Άλεξ, όμως δεν είναι μόνο αυτό. Είναι και η προκατάληψή μας και οι προσκολήσεις μας, και το εγώ είμαι του Απολλώ, του Κηφά, και τόσα άλλα, κι ενώ όλοι καταννοούν την ακατάληπτη φύση του μεγάλου Ποιητή, ξεύρουν πως είναι άκτιστος, άναρχος, ακατάληπτος, ανερμήνευτος, ανεξιχνίαστος, αεί, ών, και προών, ότι δεν υπήρξε ποτέ καιρός είς τον οποίο δεν ήταν Θεός, διότι αυτός έκανε τους καιρούς και τους αιώνες,

ότι ήταν προτύτερα από κάθε αρχή, και μήτε αρχή εννοήται σ αυτόν, μήτε τέλος ευρίσκεται, αλλά είναι άναρχος, και αρχή όλων των όντων και είναι άιδίως σε άπειρους και ατελεύτητους αιώνες, αυτός, ο απρόσιτος, ο αόρατος, ο άφραστος, ο ακατανόητος και εμείς, δεν τον γνωρίζαμε γιατί είμασταν προτήτερα πλανεμένοι. Μόνο αυτός όμως σπλαχνικός, λυπήθηκε την αγνωσία μας και θέλει να γίνουν οι άνθρωποι κατά την αναλογία του αγώνα που κάνουν, Θεοί κατά χάριν.

Στοχάσου μόνο τούτο, επειδή η θεία φύσις είναι απρόσιτος, βεβαιότατα είναι και ακατανόητος, και το ακατανόητο είναι και τελείως ανεκλάλητο. Ποιος λοιπόν μπορεί να τον ερμηνεύσει; και να τον φανερώσει; Κανένας τελείως. Δεν χρειάζεσαι λοιπόν διδασκαλίες και κυρήγματα, έχεις αυτόν που κατοικεί και κινείται και μιλά μέσα σου, θα σου πεί τα απόρητά του Μυστήρια διότι λέει:
«Το Μυστήριό μου, εμοί, και τοίς εμοίς».

karposΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2012, 18:30:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για αυτό λέω οτι θέλει ψάξιμο.Γιατί έγινε λευκός νομίζεις,έτσι για να είναι πιο αστραφτερός?Τόσα ξέρεις,τόσα λές.Είχε σοβαρό πρόβλημα στο δέρμα του,που έχει να κάνει με με μια ασθένεια που λέγεται ΛΕΥΚΗ.

Πράγματι έτσι είναι, το έψαξα τώρα στο γουεμπ.
Και πράγματι έκανε φιλανθρωπίες κλπ.
Απλά ήταν ένας άνθρωπος με διάφορα ψυχολογικά προβλήματα από τους γονείς του, αυτό κατάλαβα απ' τα όσα διάβασα. Για αυτό και έκανε διάφορες χαζές πλαστικές. Εντάξει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2012, 18:40:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πράγματι έτσι είναι, το έψαξα τώρα στο γουεμπ.
Και πράγματι έκανε φιλανθρωπίες κλπ.
Απλά ήταν ένας άνθρωπος με διάφορα ψυχολογικά προβλήματα από τους γονείς του, αυτό κατάλαβα απ' τα όσα διάβασα. Για αυτό και έκανε διάφορες χαζές πλαστικές. Εντάξει.

Δεν έχει να κάνει μόνο με ένα ψάξιμο 2-3 λεπτών.Τέλος πάντων.

Πάντως doctor, οι ισορροποίες δεν είναι το πάν....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2012, 18:43:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σωστά Άλεξ, όμως δεν είναι μόνο αυτό.

Αυτό έλειπε.

quote:
Είναι και η προκατάληψή μας και οι προσκολήσεις μας, και το εγώ είμαι του Απολλώ, του Κηφά, και τόσα άλλα, κι ενώ όλοι καταννοούν την ακατάληπτη φύση του μεγάλου Ποιητή, ξεύρουν πως είναι άκτιστος, άναρχος, ακατάληπτος, ανερμήνευτος, ανεξιχνίαστος, αεί, ών, και προών, ότι δεν υπήρξε ποτέ καιρός είς τον οποίο δεν ήταν Θεός, διότι αυτός έκανε τους καιρούς και τους αιώνες,

ότι ήταν προτύτερα από κάθε αρχή, και μήτε αρχή εννοήται σ αυτόν, μήτε τέλος ευρίσκεται, αλλά είναι άναρχος, και αρχή όλων των όντων και είναι άιδίως σε άπειρους και ατελεύτητους αιώνες, αυτός, ο απρόσιτος, ο αόρατος, ο άφραστος, ο ακατανόητος και εμείς, δεν τον γνωρίζαμε γιατί είμασταν προτήτερα πλανεμένοι. Μόνο αυτός όμως σπλαχνικός, λυπήθηκε την αγνωσία μας και θέλει να γίνουν οι άνθρωποι κατά την αναλογία του αγώνα που κάνουν, Θεοί κατά χάριν.

Στοχάσου μόνο τούτο, επειδή η θεία φύσις είναι απρόσιτος, βεβαιότατα είναι και ακατανόητος, και το ακατανόητο είναι και τελείως ανεκλάλητο. Ποιος λοιπόν μπορεί να τον ερμηνεύσει; και να τον φανερώσει; Κανένας τελείως. Δεν χρειάζεσαι λοιπόν διδασκαλίες και κυρήγματα, έχεις αυτόν που κατοικεί και κινείται και μιλά μέσα σου, θα σου πεί τα απόρητά του Μυστήρια διότι λέει:
«Το Μυστήριό μου, εμοί, και τοίς εμοίς».


Karpoc,για να είμαι ειλικρινής,προσπαθώ να βρώ κάτι για να σχολιάσω το γραπτό σου,να βρώ ένα σημείο να το προωθήσω,να το σχολιάσω,να το επισημάνω,αλλα μάταια.Συμφωνώ πλήρως.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karpoc
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2012, 20:41:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Eπίσης Άλεξ, παντού μπορούμε να βρούμε λέξεις που να παριστάνουν πως είναι ο Θεός όχι όμως τι λογής είναι.
Κι αυτό τον φανερώνει παντοδύναμο, παντεπόπτη, κτίστη και δημιουργό των όλων, ανενδεή, υπερφυή.
Όμως ας δούμε και τον κόσμο μας, που υπόκειται σε συνεχή μεταβολή. Το κρίσιμο σταάδιο έχει φτάση για τη Δύση σε οξεία φάση, τι λέτε;
Η ανθρωπότητα έχει εισέλθει απο την αρχή αυτού του αιώνα σε μια περίοδο που τα βλέμματα όλων μας οφείλουν να κατευθύνονται αποκλειστικά προς το μέλλον.
Χιλιάδες οι αναζητητές και για το μέλλον δεν τίθεται θέμα καλλιέργειας της προσωπικότητας..γιατί; Διότι αυτό το σύστημα οφείλει κι αυτό επίσης, (σκεφτείτε το)
να απορριφθεί σαν σωματικά επιβλαβές. Όλα τα αρχαία συστήματα δεν θα κατέχουν πια, ακόμα και για τους σύγχρονους ανατολικούς, μια δομική απελευθερωτική όψη.
Ο παρόντας αιώνας θα είναι ο αιώνας της αποκάλυψης, ΠΑΝΤΕΣ θα μείνουν ΑΦΩΝΟΙ, θα ΘΑΥΜΑΣΟΥΝ, και μετά θα ΕΚΠΛΑΓΟΥΝ, αυτό που γράφω εδώ, είναι βιωματικό.
Όμως υπάρχει ένα απολύτως αγνό και ανεξάρτητο μυστήριο που είναι και οφείλει να είναι αξιωματικά και δομικά απολύτως ανεξάρτητο από τις αρχαίες οδούς και τα συστήματα.
Αυτό που οφείλει να συλλάβει κάθε σοβαρός αναζητητής, αποκαλύπτεται στην καρδιά ενός εκάστου χωρίς την μεσολάβηση ανθρώπου κι ας είναι δοξασμένος γι αυτό ο Θεός, διότι λέγεται:
«Και δεν θα υπάρχει ανάγκη να διδάσκει ο ένας τον άλλο στον παρόντα αιώνα, διότι όλοι θα είναι διδακτοί του Θεού»,
Αν εκείνος σου αποκαλυφθεί, και σε σπουδάσει προσωπικά, ποιον θα χρειάζεσαι να σε διδάξει; Μήπως δεν είναι πανταχού παρών;
Αυτή είναι η τελική αποκάλυψη του Χριστιανισμού.

Ερώτηση: Γιατί δεν μπορούμε σήμερα να πάμε απο την οδό που πήγαν οι αρχαία συστήματα;

.

karposΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2012, 21:19:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάπου διάβασα για αφύπνιση...

Ρε παιδιά τελικά τι είναι αυτή η αφύπνιση; Είναι η ταύτιση με τον ψυχικό κόσμο τη στιγμή που νιώθεις κάτι, είναι ότι είσαι περισσότερο υποψιασμένος από το σύνολο(ή νομίζεις ότι είσαι); Είναι η επίγνωση ότι αυτό που είσαι είναι το κομμάτι μιας ροής ολικής σε αντίθεση με την ψευδαίσθηση ότι τα πάντα γίνονται με κέντρο αναφοράς εμάς τους ίδιους (αφού ούτως ή άλλως αντιληπτικά υποκείμενα για το παν είμαστε για μας εμείς);

Και ποιο είναι το συναίσθημα της αφύπνισης; Χαμογελάς πιο εύκολα, αγαπάς πιο εύκολα, θλίβεσαι και αγχώνεσαι πιο δύσκολα;

Γενικά θέλω τις απόψεις σας επί τούτου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2012, 23:26:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ρε παιδιά τελικά τι είναι αυτή η αφύπνιση;

Αν εννοούμε το ίδιο πράγμα με με άλλους συμφορουμίστες, τότε όταν λέμε για αφύπνιση, μιλάμε για την αφύπνιση της συνείδησης.
Για να μιλήσουμε όμως για την αφύπνιση της συνείδησης, πρέπει πρώτα να ορίσουμε το τι είναι συνείδηση.
Συνείδηση είναι αυτό, με το οποίο αντιλαμβανόμαστε την πραγματικότητα.
Με άλλα λόγια, χωρίς συνείδηση δεν υπάρχει αντίληψη της πραγματικότητας.
Θα μπορούσαμε να πούμε, χωρίς συνείδηση δεν υπάρχει ανθρώπινο ον.

Πάμε όμως στον δεύτερο όρο... "αφύπνιση".

Κατ'αρχάς για να χρειάζεται κάτι αφύπνιση, πάει να πει οτι κοιμάται.

Επομένως, ισχυριζόμαστε οτι η συνείδηση κοιμάται
..αλλά γιατί;

Πρέπει να ασκήσουμε την τέχνη της παρατήρησης, για να διαπιστώσουμε το αν όντως κοιμάται ή όχι η συνείδηση.

Ακούμε συχνά την έκφραση "Αυτός ο άνθρωπος είναι τελείως ασυνείδητος".
Την ακούμε π.χ. για του πολιτικούς, λένε "Οι σύγχρονοι πολιτικοί δεν έχουν συνείδηση".
Προφανώς κάτι θέλει να πει με αυτό ο σοφός λαός.

Είναι απλό...
Λέει, οτι αυτοί οι άνθρωποι δεν έχουν αντίληψη της πραγματικότητας.
Συνεπώς.. αφού δεν έχουν αντίληψη της πραγματικότητας, πρέπει να έχουν αντίληψη κάποιου άλλου πράγματος.
Ποιου;

Της ΔΙΚΙΑΣ ΤΟΥΣ πραγματικότητας. Μιας ΨΕΥΤΙΚΗΣ πραγματικότητας, που πηγάζει απο μια υποκειμενική αντίληψη.
Έτσι λέμε, οτι "αυτοί οι άνθρωποι δεν έχουν συνείδηση", ουσιαστικά λέμε οτι δεν έχουν αντίληψη της πραγματικότητας, ή οτι η αντίληψη που έχουν είναι μειωμένη.

Αυτό βέβαια δε ισχύει μόνο για τους πολιτικούς... αλλά για όλους τους ανθρώπους.
Όμως, δεν μπορούμε να πούμε για όλους τους ανθρώπους οτι "δεν έχουν συνείδηση"...
το πρόβλημα δεν είναι οτι ο πολύς κόσμος δεν έχει συνείδηση, απλά η συνείδηση που έχει, κοιμάται.
Κοιμάται και ονειρεύεται στον ξύπνιο, μια άλλη πραγματικότητα, μια υποκειμενική πραγματικότητα. Αυτή η υποκειμενική πραγματικότητα, καθορίζει και τις επιλογές του.

Ας ασκήσουμε λοιπόν πάλι την τέχνη της παρατήρησης.

Μπαίνουμε στον σταθμό του ηλεκτρικού. Τι βλέπουμε;
Βλέπουμε ανθρώπους απορροφημένους στην πραγματικότητά τους, ανθρώπους πραγματικά δυστυχισμένους.
Βλέπουμε τη γυναίκα που στο μυαλό της μετρά τους φόρους, εγκλωβισμένη στο πρόβλημα της οικογένειάς της, τι θα κάνει με τα παιδιά της κλπ. Τον νεαρό άνδρα ή την νεαρή κοπέλα που ζούνε σε έναν κόσμο λαγνείας, στον οποίο υπάρχουν μόνο σώματα και πονηρές σκέψεις (μπορούμε να το δούμε στο βλέμμα τους). Βλέπουμε τον γέρο που βρίσκεται εγκλωβισμένος σε παλιές αποφάσεις. Κάποιος συνταξιούχος απορροφάται στα πολιτικά και βρίζει τους πολιτικούς που ο ίδιος ψήφιζε επί χρόνια. Βλέπουμε το παιδί του γραφείου, με τη γραβάτα και το πουκάμισο, και μαύρους-κόκκινους κύκλους κάτω απ' τα μάτια. Στο μυαλό του πρέπει να σκέφτεται οτι πρέπει να δουλεύει σαν το σκυλί, γιατί έτσι είναι η κοινωνία, γιατί είναι τριάντα χρονών, γιατι γιατι γιατι...
Κλπ κλπ κλπ...

Ερώτημα: Ποιος από τους παραπάνω ανθρώπους, ζει στην πραγματικότητα;

Όλοι ζούνε σε έναν υποκειμενικό κόσμο.
Δεν έχουν πραγματική συνείδηση του τι συμβαίνει μέσα τους, και τι συμβαίνει έξω τους. Ζούνε σαν ρομπότ, μηχανές. Περιφέρονται και κάνουν, αυτό που θεωρούν οτι θα έπρεπε να κάνουν, γιατί έτσι τους είπε η μητέρα τους, η νέα πόρσε που είδαν στην τηλεόραση και ειναι ακριβή, ο πολιτικός στο κανάλι, κλπ. Στην πραγματικότητα, ζούνε εγκλωβισμένοι μέσα σε δανεικά concept και ψυχολογικές κατάστασεις που δημιούργησε το περιβάλλον τους, χωρίς εκείνοι να έχουν κανέναν έλεγχο πάνω σε αυτή τη "δημιουργική" διαδικασία.
Ένας συνάνθρωπός τους, μπορεί με μια κουβέντα να τους πάει απο τη λύπη στη χαρά, και απο τη χαρά στην απελπισία.
Είναι παθητικοί καταναλωτές ερεθισμάτων. Κάποια θετικά, κάποια αρνητικά. Και αυτά σχηματίζουν τον κόσμο τους, χωρίς σχεδόν κανένα έλεγχο απο τη μεριά τους, γιατι η συνείδηση τους κοιμάται.

Ερχόμαστε πάλι στη τέχνη της παρατήρησης.

Περπατάμε στο δρόμο.
Ένας φίλος μας φωνάζει.
Δεν ακούμε.
Συνεχίζει να μας φωνάζει.
Πάλι δεν ακούμε.
Περπατάει απο πίσω μας προς το μέρος μας.
Πάλι δεν έχουμε καταλάβει τίποτα.
Φτάνει ακριβώς απο πίσω μας και μας σκουντάει.
Ξαφνιασμένοι γυρνάμε και μετά από μερικά δέκατα του δευτερολέπτου που εξετάζουμε το πρόσωπό του άλλου, συνειδητοποιούμε τι έχει γίνει, και αναφωνούμε "Πού σε ρε Μπάμπη, καιρό έχω να σε δω"..

Αυτό, το παραπάνω, συνηθίζουμε να το αποκαλούμε κατάσταση "εγρήγορσης". Δηλαδή, κατάσταση ξύπνιου, επειδή π.χ. δεν βρισκόμαστε στο κρεβάτι, με κλειστά τα μάτια, σε κατάταση REM.. επομένως είμαστε ξύνπιοι.
..Ή όχι;

Συνοψίζοντας λοιπόν, η αφύπνιση της συνείδησης είναι κάτι εξαιρετικά απλό (σε θεωρητική βάση τουλάχιστον):

Αφυπνισμένος, είναι αυτός που ανα πάσα στιγμή έχει πλήρη αντίληψη του τι συμβαίνει μέσα του και τι συμβαίνει έξω του.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 17/07/2012 23:47:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karpoc
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2012, 23:34:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου «ο καιρός εγγύς» δεν φεύγουμε διακοπές, αλλά γρηγορούμε, το έναυσμα το δίνει ο Προμηθέας90 με τη λέξη «αφύπνιση». Όταν η νέα συνείδηση στο μικρόκοσμο σου αφυπνισθεί, τότε η απελπισία του ανθρώπου που έχει ταξιδεύσει μέχρι τα τρίσβαθα της προσποίησής του είναι του, παρασύρεται από το φως της θεικής Αλήθειας που γεννιέται.
Γι αυτό η Γνώση απευθύνεται ακατάπαυστα στη θεική Ψυχή που κοιμάται μέσα μας. Η Γνώση την καλεί, μιλώντας τη γλώσσα του Άνω Βασιλείου που μόνο αυτή μπορεί να καταλάβει, την προτρέπει να βγει από το βαθύ της ύπνο, όπου την κρατά η πλανερή ιδέα του εγώ ότι υπάρχει.
Εφόσον όλα όσα συνιστούν τη σημερινή ζωή σας, ζωή απατηλή, πραγματικότητα πλανερή, ας εξαφανιστούν, δεν υπάρχει καμιά περίπτωση το απατηλό εγώ να είναι ο αποδέκτης του μεγάλου μυστικού της μεταμόρφωσης.
Το ουσιαστικό εμπόδιο βρίσκεται μέσα μας στην δική μας προσωπική υλική σφαίρα (το κατώτερο εγώ μας) και κυρίως μέσα στη δική μας αντανακλαστική σφαίρα (το ανώτερο εγώ μας). Πράγματι πολλοί υποθέτουν ότι αυτό το ανώτερο εγώ είναι που πρέπει να αναπτυχθεί και να κυριαρχήσει στο κατώτερο εγώ. Αναζητούν να επιτύχουν μια σύνδεση μ’ αυτό. Όμως ιδού μια ακόμη αυταπάτη! Αν θέλετε να εισέλθετε στην νέα κατάσσταση του όντος αν θέλετε το εγωικό σας ον να μεταμορφωθεί, να επιστρέψει στο Άνω Βασίλειο μάθετε ότι αυτό είναι αδύνατο. Οφείλετε να εξαφανίστείτε, κατώτερο και ανώτερο εγώ. Αυτό που ανήκει στο παλιό οφείλει να εξαφανιστεί, ώστε να μπορέσει να εγκαθιδρυθεί η νέα χρυσή πολιτεία μεσα σας. Γι αυτό ο Ιωάννης λέει: «και είδα έναν νέο ουρανό και μια νέα γη, και ο πρώτος ουρανός και η πρώτη γη είχαν εξαφανιστεί».
Η γη και ο ουρανός σας (η γήινη όψη και το γήινο στερέωμα του μικρόκοσμού σας) αφήνουν χωρο στο νέο. Θάνατος και Ανάσταση.
Πεθαίνετε το παλιο για να αναστηθείτε στο Νέο. Στην ανάσταση σας ο τάφος του μικρόκοσμου σας θα βρεθεί κενός.

karposΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karpoc
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2012, 00:27:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τρία σημαντικά εμπόδια μας φράζουν το δρόμο:
-το πρωτο είναι η υπερβάλουσα ζωή του εγωκεντρικού εγωικού όντος και οι απατηλκές ιδέες που κάνουν τον ανθρωπο να πιστέψει ότι η αληθινήαλλάγή επιτυγχάνεται μεσω της διαλεκτικής συνείδησης.
Όχι δεν πορευόμαστε πλέον ετσι. Ο διαλεκτικός άνθρωπος θα συντριβεί πρώτος.
-το δεύτερο εμπόδιο προέρχεται από δυναμεις και οντότητες της αντανακλασικής σφαίρας*. (Γνωρίζεις τι σημαίνει αντανακλαστική σφαίρα; *αν όχι, θα απαντήσω αναλυτικά)
- το τρίτο εμπόδιο βρίσκεται μέσα στο αυρικό ον ( στην αύρα μας )στο μικρόκοσμο μας.
Αν κατωρθώσει να μην δεθεί το ον πολύ στενά μ’ αυτόν τον κόσμο, του είναι ήδη πιο δύσκολο να δραπετεύσει από τους κινδύνους και τις παγίδες της αντανακλαστικής σφαίρας, αλλά εκεί,
οι γνώσεις και οι εμπειρίες μπορεί να τον θέσουν σε επιφυλακή όταν θα έχει διασχίσει την πλάνη των δυο σφαιρών αυτού του κόσμου της ορατής και αόρατης σφαίρας, οφείλει να συνεχίσει το έργο μέσα του. Διότι είναι σχετικά βολικό για τον άνθρωπο, τον προικισμένο με μια ισχυρή θέληση, (αυτή είναι η σατανική τάση) να απαρνηθεί ορισμένες εξωτερικές ικανοποιήσεις προκειμένου να εγκατασταθεί πιο δυνατά,
ως συνείδηση πλούσια σε δυνατότητες που βρίσκει μέσα στον εαυτό της την ικανοποίηση.
Διπλά φυλακισμένο λοιπόν το ον.
-από τη μια πλευρά, βυθίζεται λίγο λίγο μέσα σε μια όψη του κόσμου όλο και πιο περιορισμένη και υποκείμενη στη δυαδικότητα ακολουθώντας μια οδό αντίθετη στη θεϊκή του φύση,
-από την άλλη, η εγωκεντρική δραστηριότητα του μεταμόρφωσε σε φυλακή τον διαλεκτικό του κόσμο, ο οποίος του πρόσφερε μια δυνατότητα συνειδητής επιστροφής στο θεϊκό κόσμο.
Έτσι έχουν τα πράγματα φίλοι μου.

karposΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2012, 08:47:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Karpoc
quote:
Ερώτηση: Γιατί δεν μπορούμε σήμερα να πάμε απο την οδό που πήγαν οι αρχαία συστήματα;

Γιατί έχουμε υπερφορτώσει πληροφορίες τον νού μας,άχρηστες κατα βάση πληροφορίες,και για αυτόν δεν μπορούμε να δούμε καθαρά.Τότε δεν υπήρχαν όλα αυτά που υπάρχουν σήμερα,τα πάντα ήταν πιό απλά.Μας λείπει αυτή η απλότητα.Τώρα άμα κάποιος δηλώσει οτι θα ακολουθήσει τον δρόμο της γιογκα ξέρω γω,οι άλλοι θα γελάσουν και θα τον θεωρήσουν χαζό.


quote:
Το ουσιαστικό εμπόδιο βρίσκεται μέσα μας στην δική μας προσωπική υλική σφαίρα (το κατώτερο εγώ μας) και κυρίως μέσα στη δική μας αντανακλαστική σφαίρα (το ανώτερο εγώ μας). Πράγματι πολλοί υποθέτουν ότι αυτό το ανώτερο εγώ είναι που πρέπει να αναπτυχθεί και να κυριαρχήσει στο κατώτερο εγώ. Αναζητούν να επιτύχουν μια σύνδεση μ’ αυτό. Όμως ιδού μια ακόμη αυταπάτη! Αν θέλετε να εισέλθετε στην νέα κατάσσταση του όντος αν θέλετε το εγωικό σας ον να μεταμορφωθεί, να επιστρέψει στο Άνω Βασίλειο μάθετε ότι αυτό είναι αδύνατο. Οφείλετε να εξαφανίστείτε, κατώτερο και ανώτερο εγώ. Αυτό που ανήκει στο παλιό οφείλει να εξαφανιστεί, ώστε να μπορέσει να εγκαθιδρυθεί η νέα χρυσή πολιτεία μεσα σας. Γι αυτό ο Ιωάννης λέει: «και είδα έναν νέο ουρανό και μια νέα γη, και ο πρώτος ουρανός και η πρώτη γη είχαν εξαφανιστεί».

Φίλε karpoc,θεωρώ οτι μια καλή αρχή για να το πετύχουμε αυτό,είναι η αλλαγή της στάσης μας προς τα πάντα.

Αμα ξέρουμε πια είναι η λειτουργία του ΕΓΩ,τότε ξέρουμε και ποιός είναι ο τρόπος για να σταματήσουμε αυτήν την λειτουργία.Το ΕΓΩ έχει σαν κύρια λειτουργία να αποροφάει ενέργεια απο το περιβάλλον και τους άλλους.Είναι σαν ένα βαμπιρ μέσα μας που ζητάει συνέχεια να τρέφεται.

Αμα αλλάξουμε την στάση μας,τότε θα σταματήσουμε να το τρέφουμε.Αμα βάλουμε το ακριβώς αντίθετο πρόγραμμα σε λειτουργία,τότε θα έχουμε και διαφορετικά αποτελέσματα.

promitheus90

quote:
Κάπου διάβασα για αφύπνιση...

Ρε παιδιά τελικά τι είναι αυτή η αφύπνιση; Είναι η ταύτιση με τον ψυχικό κόσμο τη στιγμή που νιώθεις κάτι, είναι ότι είσαι περισσότερο υποψιασμένος από το σύνολο(ή νομίζεις ότι είσαι); Είναι η επίγνωση ότι αυτό που είσαι είναι το κομμάτι μιας ροής ολικής σε αντίθεση με την ψευδαίσθηση ότι τα πάντα γίνονται με κέντρο αναφοράς εμάς τους ίδιους (αφού ούτως ή άλλως αντιληπτικά υποκείμενα για το παν είμαστε για μας εμείς);

Και ποιο είναι το συναίσθημα της αφύπνισης; Χαμογελάς πιο εύκολα, αγαπάς πιο εύκολα, θλίβεσαι και αγχώνεσαι πιο δύσκολα;

Γενικά θέλω τις απόψεις σας επί τούτου.


Είναι μια βιωματική κατάσταση. Εισέρχεσαι σε αυτήν σταδιακά και όχι απότομα.Είναι οταν κταλαβαίνεις και νιώθεις πάνω απ'όλα την θέση σου στον κόσμο.Όταν δεν βλάπτεις κανέναν αλλα κάνεις μόνο το καλό.Όταν είσαι διαρκώς χαρούμενος. Μπορείς να πείς πολλά πράγματα για αυτό Προμηθέα.Στην τελική,είναι απλά μια διαδικασία της εξέλιξης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karpoc
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2012, 11:42:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητοί φίλοι, έρχονται σε όλους οι θεμελιώδεις Γνώσεις τις αναγκαίες Δυνάμεις και Τροφές για την ανάπτυξη της Ψυχής μας. Στην πορεία θα είστε ικανοί να βοηθήσετε μόνοι σας τη νέα σας Ψυχή, η οποία θα κατέχει εκτός από το πεδίο της εργασίας της μέσα στο υλικό πεδίο, κι ένα άλλο πεδίο εργασίας, μέσα στο Νέο πεδίο Ζωής. Αυτές οι δύο όψεις είναι πράγματι, απολύτως -ένα- και συνεργάζονται διαρκώς, και είναι η δυαδική μας συνείδηση, η δεμένη στο χώρο και στο χρόνο, η οποία τις διαχωρίζει.
Αν συνειδητοποιήσουμε αυτή την ενότητα, γίνουμε συνειδητοί του ότι δεν είμαστε χωρισμένοι από το άλλο Βασίλειο θα μπορούμε να ζήσουμε μαζί του, (δηλαδή να φέρουμε τον Παράδεισο στη Γη) κάτω από ορισμένες όψεις και να αποκαταστήσουμε το μικρόκοσμό μας. Ένας μικρόκοσμος είναι μια σφαίρα συνείδησης όπου, με την Πρωταρχική Ύλη θα αναπτυχθεί η Γνωστική Ιδέα, το θεϊκό σχέδιο, το προορισμένο για τον άνθρωπο. Η Αγνή, Πρωταρχική Ύλη είσχωρεί στο σύστημά μας για να εκπληρώσει το εργο της, αν και όταν η παρούσα συνείδηση μέσα στο μικρόκοσμό μας δεν αντιτίθεται σ’ αυτό.
Αυτή η συνείδηση που το Πνεύμα θα ζωογονήσει κατέχει τρεις όψεις.
-τη συνείδηση της προσωπικότητας που την γνωρίζουμε καλά,
-το υποσυνείδητο, (θα μιλησουμε γι αυτό αργότερα)
-τη συνειδηση του μικρόκοσμου
Όταν πάρουμε την αμετάκλητη απόφαση να βαδίσουμε στο λαμπρό, άκτιστο, επταπλό φως, αισθανόμαστε κατ, αρχήν, μια μεγάλη χαρά. Πολύ γρήγορα ωστόσο, υπάρχει αντίθεση, ανάμεσα στη νέα δύναμη που έλαβε η ψυχή και τις φυσικές δυνάμεις. Θυμηθείτε: Η απόφασή του δεν φέρνει «ειρήνη αλλά μάχαιρα» δηλαδή ο νέος δρόμος σας, έλκει μια σειρά μαχών, από τις οποίες γεννιέται η Νέα σας Ζωή.
Επτά στάδια συνεπάγεται αυτός ο νέος δρόμος που περιγράφονται στους χριστικούς μύθους με τον ακόλουθο τρόπο:
1ον –Η κατάληψη της συνείδησης και η προετοιμασία για το δρόμο: είναι η κατάσταση του Ιωάννη του Βαπτιστή.
2ον--Η μη συνειδητή γέννηση της Ψυχής: είναι το βρέφος Ιησούς μέσα στο σπήλαιο της ανθρώπινης καρδιάς.
3Ον-- Η νέα αντίδραση της προσωπικότητας: είναι τα ταξίδια του Ιησού από την Ιουδαία στην Ιερουσαλήμ.
4ον.-Το λυχνάρι που φωτίζει την κεφαλή σας: δηλαδή: η επιλογή των δώδεκα μαθητών (τα δώδεκα ζεύγη των εγκεφαλικών νεύρων).
5ον. Η γέννηση της Νέας Ψυχής: ξαναγεννιέται και στήνεται μέσα μας το νέο τραπέζι, ο Μυστικός Δείπνος (νέες Τροφές) η Νέα Συμαχία.
6ον.Διαλύεται η φυσική παλιά προσωπικότητα: η Σταύρωση.
7ον.Η Αναγέννηση της Πρωταρχικής Προσωπικότητας: η Ανάσταση.
Οί Συμπαντικοί Δάσκαλοι μας δείχνουν ότι υπάρχουν μέσα στο σώμα μας, επτά ομάδες πλεγμάτων, τοποθετημένα γύρω από τα ουσιώδη όργανα:
-η πρώτη ομάδα στο επίπεδο του λαιμού
-η δεύτερη γύρω από το λάρυγγα
- η Τρίτη μέσα στους πνεύμονες
-η τέταρτη στην καρδιά
-η πέμπτη στο επιγάστριο
-η έκτη σε σχέση με τα σεξουαλικά όργανα
-η έβδομη ομάδα στο ιερό πλέγμα
Η έβδομη ομάδα κατευθύνει όλο το σύνολο, το οποίο φτάνει να πούμε ότι το ιερό πλέγμα είναι ο πυρήνας των επτά ομάδων.
Αυτά τα πλέγματα είναι κέντρα μεταμόρφωσης του νευρικού ρευστού, σε σχέση με τη συνείδηση. Αν η συνείδηση αλλάζει, η εσωτερική έκκριση επηρεάζεται αλλάζει έπειτα και το αίμα.
Γι αυτό το μεγάλο έργο οφείλει να ξεκινήσει από τη συνείδηση.

Παιδιά, όλοι παιδιά είμαστε: Αυτός που ψάχνει, δεν σταματά να αναζητά, μέχρι να βρει. Και όταν θα βρεί, θα ταραχθεί, κι έχοντας ταραχθεί, θα θαυμάσει και θα βασιλεύσει πάνω στο Παν!
Όποιος επιμένει, Ναύς, Κίρκη, Τζέκυλ, όποιος συνεχίζει να αναζητά, Άλεξ, Γιούγκι , Ζιπ, Πλάτωνα, Νότρικ, Αιθήρ, Πυθαγόρα, Νικόμαχε, και όλα τα άλλα παιδιά, που δεν γνώρισα - καταλήγουμε να μεταμορφωνόμαστε υπό την επίδραση των νέων σκέψεών μας, προσανατολιζόμαστε και κατευθυνόμαστε πάνω στη νέα επιθυμία της καρδιάς μας, η οποία φωτίζει το δρόμο μας!
Βρίσκουμε πρώτα τα σημάδια, μετά είναι απαραίτητο κάποιος, να μας εξηγήσει, το γιατί και το πως. Η δική σας όμως έρευνα, θα σας καταστήσει ικανούς να γεννήσετε τη Νέα σας Ζωή,
η οποία θα βλαστάνει μέσα σας. Περιπλανώμενος φτάνω μεσολαβητής, ανάμεσα σε σας και το πεδίο μιας Ανώτερης Ζωής. Έρχεται σε σας με μια Ακτινοβόλο Δύναμη, μια ισχύ,
που δεν είναι αυτού του κόσμου αλλά που εγκαθιστά μια γέφυρα φωτός ανάμεσα στους δύο κόσμους. Σκοπός αυτής της δύναμης είναι να σας οδηγήσει προς μια κατάσταση συνείδησης,
η οποία θα σας επιτρέψει να ακολουθήσετε τη νέα Ζωή, πάνω σε γερές βάσεις, με μιά αυτόνομη πράξη, να κτίσετε τη Νέα σας Ζωή, τον Καινούργιο Ακτινοβόλο σας Άνθρωπο!


Όταν λέμε ξεκινάμε από τη συνείδηση, εννοούμε, την επέκταση και ο συντονισμό των επιδράσεων του Επταπλού Φωτός, σε όλο το νευρικό σύστημα, διότι αυτός είναι ο μοναδικός τρόπος να γεννηθεί η απελευθερωτική δραστηριότητα. Θα μπορούσατε να πείτε ότι, από τη λήψη μιας συνειδητής απόφασης, δημιουργείται μια ορισμένη νευρική τάση, στην οποία η εσωτερική έκριση και το αίμα οφείλουν να προσαρμοστούν.
Η μεταμόρφωση λειτουργεί σε επτά φάσεις, στο μέτρο που το φως είσχωρεί στα όργανα, που κι αυτά ελέχονται από τα συστήματα των πλεγμάτων. Ο δρόμος μας ξεκινά, με μια ελάττωση των γήινων επιρροών,
που προσλαμβάνουμε με την ανάπνοή, δηλαδή, γίνεται είσοδος νέων ουσιών στο σώμα και οι τροφές αυτές οι ΄Αγιες, με το ηθμοειδές και το λαιμό, επανορθώνουν και μεταλλάσσουν ολόκληρο το σύστημα.
Αυτή η φάση είναι ουσιαστική, ώστε οι δυνάμεις της ανώτερης Φύσης να μπορέσουν να γίνουν δεκτές. Μια ζωή θυσίας του εαυτού θα βοηθήσει πάρα πολύ, κατά τη διάρκεια αυτού του σταδίου.
Ο παλαιός δρόμος θα σφραγιστεί: ακόμα και μέσα στον κόσμο εμείς όλοι μαθητές αναπροσανατολισμένοι, θα ζούμε πλέον από τις νέες δυνάμεις και δεν θα είμαστε πλέον αυτού του κόσμου.
Τι ειπώθηκε: «θα ζείτε μέσα σ’ αυτόν τον κόσμο, αλλά δεν θα είστε αυτού του κόσμου»

Σημ. Το υποσυνείδητο που ανέφερα, του οποίου η θέση βρίσκεται στο ιερό πλέγμα, καταγράφει τις εμπειρίες του μικρόκοσμου και της προσωπικότητας. Είναι, επιπλέον, ο καθρέφτης, ο αντανακλαστικός,
με τον οποίο συνείδηση του μικρόκοσμου γίνεται γνωστή στη συνείδηση της προσωπικότητας. Είναι γι αυτό που ο μαθητής στα μυστήρια αυτής της μεταμόρφωσης ανάβει τώρα την επταπλή χρυσή λυχνία
της συνείδησής του. Διότι η απελευθέρωση δεν λαμβάνει χώρα παρά, αν το επταπλό Φως λάμψει εκεί ξανά, δηλαδή, αν αντανακλαστεί μέσα στον καθρέπτη του υποσυνειδήτου και αν διαπεραστεί έτσι στη συνείδηση της προσωπικότητας και του μικρόκοσμου. Είναι λοιπόν, η αλλαγή του ιερού πλέγματος, το οποίο ανοίγει την πόρτα στην ανανέωση.
Αφυπνιζόμαστε λοιπόν, για να αναφλέξουμε αυτή την ανάμνηση, κάνουμε να γεννηθεί αυτή η Πίστη υιοθετούμε μια συνεπή συμπεριφορά,
όπου η καρδιά μας, η ψυχή μας, η αφοσίωσή μας η πίστη μας, οι ικανότητες μας,
ολόκληρο το ον μας, παραδίνεται στην μοναδική πραγματικότητα: αυτή του Νέου Ανθρώπου που Έρχεται. Να είστε όλοι καλά.

karposΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2012, 11:49:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στην τελική,είναι απλά μια διαδικασία της εξέλιξης.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2012, 11:58:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alex22
Αμα αλλάξουμε την στάση μας,τότε θα σταματήσουμε να το τρέφουμε.Αμα βάλουμε το ακριβώς αντίθετο πρόγραμμα σε λειτουργία,τότε θα έχουμε και διαφορετικά αποτελέσματα.
Ερώτημα: Πώς μπαίνουμε ακριβώς στο "αντίθετο πρόγραμμα";Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2012, 12:19:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο alex22 είπε κάτι πολύ σημαντικό, οτι έχουμε υπερφορτώσει με άχρηστες πληροφορίες και οτι μας λείπει η απλότητα.

Και αυτό είναι μια αλήθεια, το μυαλό είναι υπερφορτωμένο με θεωρίες. Καλές ή κακές, δεν έχει σημασία. Είναι θεωρίες, και αυτό είναι όλο.

Δεν είναι οτι η θεωρία είναι κακή, αλλά πώς γίνεται η θεωρία βίωμα;

Οι θεωρίες είναι σαν τα νερά, όσο δεν μετατρέπονται σε εμπειρία, κάθονται λιμνάζουν και βρωμάνε απαίσια.

Λοιπόν.. ας δουμε πώς μπορούμε να κάνουμε πράξη την αφύπνιση απο στιγμή σε στιγμή.


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 18/07/2012 12:20:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2012, 12:34:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
karpoc δε καταλαβαίνω τίποτα απ' όσα λες. Εντούτοις πρέπει να διορθώσω ορισμένες διατυπώσεις σου, οι οποίες είναι τουλάχιστον παραπλανητικές.

quote:
-το πρωτο είναι η υπερβάλουσα ζωή του εγωκεντρικού εγωικού όντος και οι απατηλκές ιδέες που κάνουν τον ανθρωπο να πιστέψει ότι η αληθινή αλλάγή επιτυγχάνεται μεσω της διαλεκτικής συνείδησης.

Μάλλον, εννοούσες διαλεκτική του νου ή διαλεκτική του εγώ(που ελέγχει τον νου).

Η διαλεκτική της συνείδησης είναι το ζητούμενο, γιατί κατ'αρχήν για να την πετύχεις πρέπει να αφυπνίζεις συνείδηση.

Η διαλεκτική της συνείδησης είναι μια ανώτερη διαλεκτική, που για το εγώ, για τον υποταγμένο στο εγώ νου, μάλλον δε βγάζει κανένα νόημα.

quote:
-το δεύτερο εμπόδιο προέρχεται από δυναμεις και οντότητες της αντανακλασικής σφαίρας*. (Γνωρίζεις τι σημαίνει αντανακλαστική σφαίρα; *αν όχι, θα απαντήσω αναλυτικά)
Άμα λέω εγώ οτι κάποιο μέλος της οικογένειας είσαι...
Και άλλος... άγγελος κατέβηκε στο φόρουμ μας

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 18/07/2012 12:44:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2012, 13:06:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αμα αλλάξουμε την στάση μας,τότε θα σταματήσουμε να το τρέφουμε.Αμα βάλουμε το ακριβώς αντίθετο πρόγραμμα σε λειτουργία,τότε θα έχουμε και διαφορετικά αποτελέσματα. --------------------------------------------------------------------
Ερώτημα: Πώς μπαίνουμε ακριβώς στο "αντίθετο πρόγραμμα";

Εκεί που υπάρχει σκοτάδι,στρέφουμε το φώς.Σταματάμε να πρσπαθούμε πώς να βγούμε κερδισμένοι ατομικά απο κάτι,και στρεφόμαστε στο να βγούν κερδισμένοι όλοι απο μάς.

Ξερω γώ,όλοι εδω μέσα θέλουμε να αφυπνιστούμε,όλοι θέλουμε να γνωρίσουμε ανώτερα πράγματα.Αμα όμως η επιθυμία μας αυτή στρέφεται αποκλειστικά σε εμάς,μόνο για την πάρτη μας που λέμε,τότε δεν κάνουμε τίποτα απο το να ταίζουμε το εγώ μας και να εγκλωβιζόμαστε στα ίδια και τα ίδια.Για να υπάρχει κίνηση στο εγχείρημά μας,θα πρέπει η επιθυμία μας να είναι χρηστική,ανώτερη.Θα πρέπει σε ότι και αν σκεφτόμαστε και κάνουμε να περιελαμβάνουμε και τους άλλους.Να είμαστε ανιδιοτελείς με λίγα λόγια στις σκέψεις και στα συναισθήματα.ΚΑι αυτό μπορούμε να το πετύχουμε με την συνειδητοποίηση οτι ο μόνος τρόπος για να βγείς κερδισμένος ατομικά,είναι μέσα απο το σύνολο,μέσα απο το ΟΛΟΝ,αλλιώς δεν γίνεται.

Στην πράξη όλα αυτά.Προσπάθησε έστω για λίγο και θα δείς οτι δεν είναι τόσο απλό όσο ακούγεται,θέλει δουλειά με τον εαυτό σου.

Με απλά λόγια,να ζείς για το ΟΛΟΝ μέσα στο ΟΛΟΝ ενεργά.

Μόνο έτσι μπορείς να βοηθήσεις τον εαυτό σου πραγματικά σε οτιδήποτε θέλεις.Πρώτα προσφέρεις στο σύμπαν και μετά εκείνο με την σειρά του,σου δίνει αυτό που έχεις ανάγκη.

Edited by - alex22 on 18/07/2012 13:08:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2012, 13:54:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Αμα αλλάξουμε την στάση μας,τότε θα σταματήσουμε να το τρέφουμε.Αμα βάλουμε το ακριβώς αντίθετο πρόγραμμα σε λειτουργία,τότε θα έχουμε και διαφορετικά αποτελέσματα. --------------------------------------------------------------------
Ερώτημα: Πώς μπαίνουμε ακριβώς στο "αντίθετο πρόγραμμα";

Εκεί που υπάρχει σκοτάδι,στρέφουμε το φώς.Σταματάμε να πρσπαθούμε πώς να βγούμε κερδισμένοι ατομικά απο κάτι,και στρεφόμαστε στο να βγούν κερδισμένοι όλοι απο μάς.

Ξερω γώ,όλοι εδω μέσα θέλουμε να αφυπνιστούμε,όλοι θέλουμε να γνωρίσουμε ανώτερα πράγματα. Αμα όμως η επιθυμία μας αυτή στρέφεται αποκλειστικά σε εμάς,μόνο για την πάρτη μας που λέμε,τότε δεν κάνουμε τίποτα απο το να ταίζουμε το εγώ μας και να εγκλωβιζόμαστε στα ίδια και τα ίδια.Για να υπάρχει κίνηση στο εγχείρημά μας,θα πρέπει η επιθυμία μας να είναι χρηστική,ανώτερη.Θα πρέπει σε ότι και αν σκεφτόμαστε και κάνουμε να περιελαμβάνουμε και τους άλλους.Να είμαστε ανιδιοτελείς με λίγα λόγια στις σκέψεις και στα συναισθήματα.ΚΑι αυτό μπορούμε να το πετύχουμε με την συνειδητοποίηση οτι ο μόνος τρόπος για να βγείς κερδισμένος ατομικά,είναι μέσα απο το σύνολο,μέσα απο το ΟΛΟΝ,αλλιώς δεν γίνεται.

Στην πράξη όλα αυτά.Προσπάθησε έστω για λίγο και θα δείς οτι δεν είναι τόσο απλό όσο ακούγεται,θέλει δουλειά με τον εαυτό σου.

Με απλά λόγια,να ζείς για το ΟΛΟΝ μέσα στο ΟΛΟΝ ενεργά.

Μόνο έτσι μπορείς να βοηθήσεις τον εαυτό σου πραγματικά σε οτιδήποτε θέλεις.Πρώτα προσφέρεις στο σύμπαν και μετά εκείνο με την σειρά του,σου δίνει αυτό που έχεις ανάγκη.

Edited by - alex22 on 18/07/2012 13:08:28



Θα σου πω τη δικιά μου αντίληψη σχετικά με αυτό που αναφέρεις, την ανιδιοτέλεια κλπ.

Πιστεύω οτι όλα αυτά που αναφέρεις, δηλαδή η στροφή στους άλλους και όχι στον εαυτό, είναι αποτέλεσμα σοβαρής εσωτερικής δουλειάς. Δηλαδή, δεν είναι κάτι που ο καθένας μπορεί να πει οτι το κάνει, είναι κάτι που απαιτεί να έχεις ήδη ένα υψηλό επίπεδο.
Οι άνθρωποι έχουμε πολύ λίγη πραγματική αγάπη. Έχουμε συναισθήματα, ναι, αλλά τι συναισθήματα είναι αυτά; Και απο πού πηγάζουνε;
Υπο αυτή την οπτική, θεωρώ οτι όλες αυτές οι κουβέντες περι αγάπης, είναι λίγο-πολύ απατηλές, γιατί για να δώσεις αγάπη, πρέπει κατ'αρχήν να έχεις αγάπη. Πολλοί όταν τους το λέω αυτό, σκέφονται "μα τι λες, εγώ δεν έχω αγάπη; Εγώ έχω την καλύτερη αγάπη στον κόσμο!"
Και όμως η πραγματικότητα είναι οτι ο ανθρωπος έχει λίγη πραγματική αγάπη μέσα του.
Τώρα, αυτο σημαίνει οτι πρέπει να είμαστε εγωιστές;
Όχι.
Αλλά το να κάνεις πράξη την αγάπη, αν ΕΧΕΙΣ αγάπη, ΔΕΝ είναι είναι κάτι που το κάνεις επειδή "ειναι λογικό" ή επειδή το είπε ο τάδε, ή ο τάδε, είναι κάτι που το κάνεις, απλά γιατί μπορείς.

Είναι αυτό που λέμε, οτι ο,τι έχεις, δίνεις.
Δεν μπορείς να δώσεις κάτι που δεν έχεις. Αν λοιπόν ΕΧΕΙΣ αγάπη, δίνεις αγάπη.
Παρόλα αυτά και κάποιος που δεν έχει αγάπη, κάνοντας, ας πούμε, καλές πράξεις, μπορεί να καλλιεργήσει, ας πούμε, αυτή την ικανότητα.
Αρκεί όμως αυτό;
Δύσκολα.
Το να καλλιεργήσεις την αγάπη, δηλαδή την πραγματική αγάπη, πρέπει να γνωρίζεις τι είναι αγάπη. Να γνωρίζεις, δηλαδή να βιώνεις. (Να βιώνεις το ΟΛΟΝ, που λες και εσύ)
Έχουμε λοιπόν (όπως έλεγε ο Όσσο) ανθρώπους οι οποίοι δίνουν "αγάπη", χωρίς να ξέρουν τίποτα απο αγάπη.
Να το πούμε αλλιώς; Για να αγαπήσει κάποιος τους άλλους, πρέπει πρώτα να έχει αγαπήσει τον εαυτό του. Πώς λοιπόν μας λένε να αγαπάμε τους άλλους, εμείς που δεν αγαπάμε τον εαυτό μας;
Είναι πολύ πιθανό, το να μπούμε σε μια διαδικασία "προσφοράς αγάπης" εμείς που δεν αγαπάμε τον εαυτό μας, να μην είναι μια "ανιδιοτελής προσφορά" αλλά ένας βαμπιρισμός, ή ένα κυνήγι για αποδοχή (αναγνώριση).
Λοιπόν;
Είναι πολύ σύνθετο το θέμα. Και ισχύει αυτό που λες, οτι θέλει πολύ εσωτερική δουλειά.

Σημ1. Όταν μιλάμε για "αγάπη εαυτού", εννοούμε οτι πολλοί άνθρωποι έχουν ένα ψυχολογικό κενό, λόγω π.χ. οικογένειας, που τους λείπει η αγάπη, η αποδοχή κλπ. Πολλοί τέτοιοι άνθρωποι προσφέρουν στον συνάνθρωπο, και το κάνουν για να καλύψουν τα κενά τους.

Σημ2. Το να προσφέρει κανείς στον συνάνθρωπο, είτε με εγωικό είτε με μη εγωικό κίνητρο, είναι γενικά κάτι θεμιτό. Ό,τι δίνεις παίρνεις. (Βλ. νόμο ντάρμα) και το να "δίνεις", είναι ένας τρόπος να καλλιεργήσεις τις αξίες της καρδιάς.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 18/07/2012 14:05:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2012, 17:18:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Doctor συμφωνώ,ετσι πάει.Πρώτα την δίνεις στον εαυτό σου την αγάπη,για να μπορείς μετά να την δώσεις και στους άλλους.Εξάλου είναι και στα 12 "attitude and responsibilities", self love.Τα οποία μελετώ.

http://www.azuritepress.co.za/attitudes_responsibilities.htmlΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karpoc
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2012, 17:30:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Eπεξηγήσεις για τις διατυπώσεις:

Αυτό θα το κάνουμε συνέχεια, όλα τα παλιά θα πεταχτούν. Δεν θα μείνει τίποτε από την παλιά προσωπικότητα.
«Ο τάφος μετά την ανάστασή μας θα βρεθεί κενός»
Τι θέλει να πει κανείς,όταν λέει ότι : «Όλες οι ιδέες που μας απατούν, οι απατηλικές ιδέες της παλιάς συνείδησης.. ..διαλύονται», Ξέχασε ότι έμαθες μέχρι σήμερα, με τα διαλεκτικά εγώ και το νου, μην ασχολήσε άλλο.
Δυο συνειδήσεις τις γήινης προσωπικότητας, ανώτερη και κατώτερη και οι δυο διαλύονται, γιατί; Διότι «σάρκα και αίμα δεν θα δει τη νέα Ζωή», μήπως: «η φθορά κατέκτησε ποτέ την αφθαρσία;»

Δεν θέλεις πλέον να τελειώνεις με τον παλιό σου εαυτό; Επειδή αυτό δεν θα γίνει από τη μια μέρα στην άλλη, θα κατανοήσεις ότι θα αλλάξουμε θα τρώμε Άγιες Τροφές, δεν μιλάμε εδώ για χοιρινό και μοσχάρι .. ανάτρεξε στην απάντηση που έδωσα στο φίλο Νότρικ. Διότι θα διαπεράσουμε πλέον τη σφαίρα της διαλεκτικής αυτάπατης, όλα αυτά που έγραψα δεν χωράνε αμφισβητησεις, μένει λοιπόν να τα εννοήσουμε ότι οι Συμπαντικές Ιεραρχίες όταν όμιλούν ποτέ δεν παραπλανούν . Εμείς λοιπόν είναι καιρός να κατανοήσουμε..
διότι δεν εννόησες όταν λες όλα αυτά..

quote:
________________________________________

Μάλλον, εννοούσες διαλεκτική του νου ή διαλεκτική του εγώ(που ελέγχει τον νου).
Η διαλεκτική της συνείδησης είναι το ζητούμενο, γιατί κατ'αρχήν για να την πετύχεις πρέπει να αφυπνίζεις συνείδηση.
Η διαλεκτική της συνείδησης είναι μια ανώτερη διαλεκτική, που για το εγώ, για τον υποταγμένο στο εγώ νου, μάλλον δε βγάζει κανένα νόημα.
_________________________________________
quote:
.....η υπερβάλουσα ζωή του εγωκεντρικού εγωικού όντος και οι απατηλές ιδέες που κάνουν τον άνθρωπο να πιστέψει ότι η αληθινή αλλάγή επιτυγχάνεται μέσω της διαλεκτικής συνείδησης.
________________________________________
Το ον είναι, και εγωκεντρικό και εγωικό, όταν το καταλάβει αυτό πετά την διαλεκτική συνείδηση και εννοεί, ότι μαζί της, δεν έχει νταλαβέρι πια. Δεν είναι αυτό το ζητούμενο, κι όταν το εννοήσει, τότε μόνο, μαθαίνει να σιωπά, ρωτά βεβαίως, διότι πως;

Αρχίζει να καταλαβαίνει όμως, ότι για να μιλά, θα περάσει πρώτα από τον τάφο, αργότερα ο τάφος του θα βρεθεί κενός.
Μετά την ταφή πάντα ακολουθεί η Ανάσταση.. Ο Αναστημένος πλέον άνθρωπος, είναι ο Ελευθερωμένος, κατάλαβε, και πέταξε όοοοολη αυτή την ανώτερη και κατώτερη διαλεκτική, στον κάδο του Σκλαβενίτη που λέει κι ο φίλος Νικόμαχος...:)
Θα αναπτύξουμε όμως το θέμα, είναι ανεξάντλητο..

karposΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy