ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Λίγους φίλους...να μιλήσουμε!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
karpoc5
Νέο Μέλος


47 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2012, 18:45:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προς τη διαχείριση: έχασα τον κωδικό μου και έκανα καινούργιο προφίλ, σας ευχαριστώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karpoc5
Νέο Μέλος


47 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2012, 19:35:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Άλεξ, Τζέκυλ, έγραψα πιο πάνω ότι:
Το ουσιαστικό εμπόδιο βρίσκεται μέσα μας, στην δική μας προσωπική υλική σφαίρα (το κατώτερο εγώ μας) και κυρίως μέσα στη δική μας αντανακλαστική σφαίρα (το ανώτερο εγώ μας).

Πράγματι πολλοί υποθέτουν ότι αυτό το ανώτερο εγώ είναι που πρέπει να αναπτυχθεί και να κυριαρχήσει στο κατώτερο εγώ.
Αναζητούν να επιτύχουν μια σύνδεση μ’ αυτό. Όμως ιδού μια ακόμη αυταπάτη!

Αν θέλετε να εισέλθετε στην νέα κατάσταση του όντος αν θέλετε το εγωικό σας ον να μεταμορφωθεί, να επιστρέψει στο Άνω Βασίλειο μάθετε ότι αυτό είναι αδύνατο.

Οφείλετε να εξαφανίστείτε, κατώτερο και ανώτερο εγώ. Αυτό που ανήκει στο παλιό οφείλει να εξαφανιστεί..

Θα καταλάβουμε εδώ, πως ο άνθρωπος ο οποίος βαδίζει στην Οδό, αυτός που πλησιάζει να ξαναγεννηθεί στη νέα Ζωή, οφείλει να κατέχει και μια νέα συνείδηση μεγάλης τελειότητας, τελειότητα αναγκαία, για να ολοκληρώσει το θεϊκό Σχέδιο: να είναι πραγματικός φορέας της Αρχέγονης Ψυχής, της Αρχέγονης Προσωπικότητας.

Και όταν ένας τέτοιος φορέας της εικόνας του Ανθρώπου πριν την πτώση, συνδεθεί με τον Άλλο, (έχει ειπωθεί: ο Άλλος, δηλ. -ο Νέος- Άνθρωπος μέσα μας αυξάνεται, εγώ, -ο παλιός- ελαττώνομαι) όταν αυτοί οι δύο, παλιός και νέος ξαναγίνουν ένα, μπορεί να πει:"Ο Πατέρας κι εγώ είμαστε ένα".

ΑΥΤΌ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΘΑ ΕΝΣΑΡΚΩΘΕΙ ΜΈΣΑ ΜΑΣ, ΤΟΤΕ Η ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karpoc5
Νέο Μέλος


47 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2012, 20:32:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
alex22
Αμα αλλάξουμε την στάση μας, τότε θα σταματήσουμε να το τρέφουμε. Άμα βάλουμε το ακριβώς αντίθετο πρόγραμμα σε λειτουργία, τότε θα έχουμε και διαφορετικά αποτελέσματα.
Ερώτημα: Πώς μπαίνουμε ακριβώς στο "αντίθετο πρόγραμμα";



Μια μεταστροφή είναι, να κατανοήσουμε την αναγκαιότητα να ξεπεράσουμε αυτό το επίπεδο συνείδησης, που σημαίνει ένα ουδέτερο εγώ, διαλύουμε προοδευτικά τους δεσμούς που μας ενώνουν με το πεδίο της διαλεκτικής ζωής, μόνο έτσι μπορούμε να συνδεθούμε με το πεδίο της θεϊκής ζωής.

Βγαίνουμε από τον κύκλο: "θέληση, θεωρητικολογική σκέψη, δραστήρια θέληση", δεν αντιδρούμε στις συνηθισμένες ωθήσεις που εισάγουν μέσα μας τις αντιφατικές δυνάμεις της διαλεκτικής συνείδησης, χρειάζεται επίσης μια μεγάλη διαύγεια και μια νοήμων αντίληψη για να αποφύγει κανείς κάθε τεχνητή συμπεριφορά ή τις συνήθειες που επιφέρουν νοσηρές αναστολές, και εκρήξεις.

Πριν από οτιδήποτε άλλο αποχαιρετούμε το διαλεκτικό κόσμο, πως το εννοείτε αυτό;
Για μένα, το πρώτο είναι να δούμε τις δραστηριότητες που μας αιχμαλωτίζουν, τις άχρηστες και τις κουραστικές, για σας;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karpoc5
Νέο Μέλος


47 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2012, 08:17:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

alex22
Το πνεύμα ακτινοβολεί σαν ήλιος προς εμάς,και ανάλογα με το πόσο έτοιμοι είμαστε μπορούμε να δεχτούμε την γνώση. Δεν έχει σημασία ποιός λέει κάτι, απλά η αλήθεια λέγεται, ακτινοβολεί, ανεξάρτητα απο τα πρόσωπα που μπορούν να γίνουν φορείς της.


alex22, καμιά εξωτερική αυθεντία όποια κι αν είναι αυτή,
καμιά δύναμη που να αγγίζει την διάνοια, ή τα αισθήματα του όντος δεν μπορεί να του φέρει αυτή την αξία, αν προέρχεται από αυτό το πεδίο της διαλεκτικής συνείδησης στο οποίο τον κρατά στη ζωή του. Αν το εννοήσουμε αυτό θα έχει νόημα να προχωρήσουμε.

Λαμβάνει χώρα μια ολοκληρωτική εσωτερική επανάσταση, μέσω μιας θεμελιώδους αλλαγής στη βάση μιας αυτογνωσίας που δεν αφήνει χώρο στην πλάνη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karpoc5
Νέο Μέλος


47 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2012, 08:50:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Κανείς alex, δεν μπορεί να βοηθήσει τον αναζητητή αν ο ίδιος δεν έχει νιώσει στα κατάβαθα του είναι του τη ματαιότητα των θεωρήσεών του, των ονείρων του και των πράξεων του.

Αν δεν έχει εισχωρήσει μέχρι τις ρίζες του εγώ του και των ψευδαισθήσεών του.

Διότι μόνο τότε η πρωταρχική επιθυμία για το Φως, μπορεί να κάνει την αδύναμη φωνή της ψυχής του να ακουστεί,
μια φωνή, που προέρχεται από το σπόρο που σπάρθηκε στην καρδιά του, και δεν πνίγεται πλέον από τη θορυβώδη σκέψη την αλόγιστη και προσποιητή δραστηριότητα της διαιρεμένης προσωπικότητας.

Γι αυτό:
Πρώτα ξαναβρίσκει τον αρχέγονο πόθο και προσπαθεί να ουδετεροποιήσει με τη μεγαλύτερη ηρεμία, κάθε ανεξέλεγκτη λαχτάρα ή αναζήτηση που προέρχεται από το εγωιστικό εγώ,

καθώς και κάθε άρνηση και φόβο για ένα δρόμο τον οποίο η περιορισμένη του ικανότητα δεν μπορεί να συλλάβει.

Όταν κατορθώσει να διατηρεί την ηρεμία, αυτή την επάγρυπνη ουδετερότητα, χωρίς να προκαλεί εντάσεις και πισωγυρίσματα
παρατηρώντας σκέψεις και συναισθήματα - με αντικειμενική παρατήρηση, χωρίς αξιολόγηση - διαπιστώνοντας την αδυναμία του, τότε,
το κεφάλι και η καρδιά καθησυχάζουν.

Σύντομα είναι έτοιμος γι αυτό που λέμε: "θεμελιώδη μεταστροφή".


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karpoc5
Νέο Μέλος


47 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2012, 09:28:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Tρεις εστίες συνείδησης μέσα στον άνθρωπο alex, κατέχουν τρεις ικανότητες:

ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΣΚΕΨΗ ΘΕΛΗΣΗ

1.Η εστία συνείδησης η επικεντρωμένη στον εγκέφαλο, διοικεί τη διανοητική ζωή, είναι σε θέση να επιθυμεί να συλλαμβάνει,
να διακρίνει μέσω της λογικής, τις αξίες αυτής της ζωής, και κατόπιν να εξάγει τα συμπεράσματα που επιφέρει η δράση.

2.Η εστία συνείδησης ή επικεντρωμένη στην καρδιά διευθύνει τη συγκινησιακή ζωή, διαθέτει μια ικανότητα "σκέψης" τη διαίσθηση.
Η διαίσθηση αντιστοιχεί στην επιθυμία που εκδηλώνεται σ' αυτήν, και μια ικανότητα "θέλησης" ή ώθησης εξαιρετικά ισχυρής,
που κατευνάζεται λιγότερο ή περισσότερο ανάλογα τη φύση, την ευαισθησία, την εκπαίδευση και τη λογική του ατόμου.

3.Η εστία συνείδησης της λεκάνης, η ζωώδης συνείδηση, που είναι στην πραγματικότητα η πραγματική προσωπικότητα κρυμμένη πίσω από το πέπλο του πολιτισμού και της καλλιέργειας. Αυτή η προσωπικότητα ψάχνει την ικανοποίηση των επιθυμιών της, των τάσεων και των ορέξεών της μέσω της κινητήριας δύναμης αυτής της πρωταρχικής θέλησης που ονομάζουμε ένστικτο.

Εδώ ταιριάζουν τα λόγια: Ο νόμος είναι πνευματικός αλλά εγώ είμαι σαρκικός...
...δεν ξέρω τι κάνω: δεν κάνω καθόλου αυτό που θέλω, αλλά κάνω αυτό που μισώ... συμφωνείς;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2012, 09:39:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για μένα, το πρώτο είναι να δούμε τις δραστηριότητες που μας αιχμαλωτίζουν, τις άχρηστες και τις κουραστικές, για σας;

Σε αυτό, σε αυτή τη τελευταία φράση, θα συμφωνίσουμε απόλυτα.
Επειδή η τέχνη του εσωτερισμού, είναι η τέχνη του να ζεις σωστά, πρέπει να μάθουμε να ζούμε σωστά. Η λεγόμενη μύηση δεν είναι τίποτα άλλο, παρα η ίδια η ζωή, σωστά βιωμένη.
Ας δούμε λοιπόν δραστηριότητες που καλό είναι να μη κάνουμε.

Α) Κατάχρηση της σκέψης (σκεπτόμαστε χωρίς όριο, ονειροπολούμε, βρισκόμαστε "στον κόσμο μας", ο νους μας είναι αναστατωμένος οταν θα έπρεπε να είναι ήρεμος. Σκεφτόμαστε αρνητικά πράγματα ή πράγματα που παραβιάζουν την θέληση των άλλων ή πράγματα που δε σχετίζονται με την πραγματικότητα)

Β) Κατάχρηση του Λόγου (μιλάμε αλόγιστα και λέμε άχρηστα πράγματα, αρνητικά πράγματα, δημιουργούμε άσχημες σκέψεις, δονίσεις και εικόνες με τα λόγια μας. Κουτσομπολεύουμε, κρίνουμε, βρίζουμε. Μιλάμε πολύ για τον εαυτό μας. Μιλάμε συνέχεια για τους άλλους (και τα δύο αυτά είναι κόμπλεξ). Βρίζουμε τα θεία. Λέμε ψέματα. Λέμε μισές αλήθειες, αφήνουμε παραπλανητικά υπονοούμενα ή παρουσιάζουμε ανυπόστατα πράγματα ως αλήθειες.
Το άλλο άκρο είναι να σιωπούμε οταν θα έπρεπε να μιλάμε (π.χ. απο εγωισμό ή ντροπή) και να είμαστε κοινωνικά απροσάρμοστοι)

Γ) Σε επίπεδο πράξεων, έκανα μια λίστα με άχρηστες και ενεργοφθόρες δραστηριότητες:

1) Η Χρήση υπολογιστή και το αλόγιστο μπλόκινγ, τσάτινκ κλπ.
2) Η αλόγιστη και χωρίς όριο επικοινωνία γενικά, είτε με τη χρήση τεχνολογίας είτε χωρίς.
3) Η χρήση τηλεόρασης πάνω απο ένα όριο (π.χ. μισή ώρα) και η αλόγιστη χρήση ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ γενικά. Ο εθισμός στη τεχνολογία.
4) Η κατάχρηση της αναπνευστικής οδού (κάπνισμα, μπάφοι, βόλτες στην πόλη π.χ. κέντρο Αθήνας)
4) Όλα τα υποκατάσταστα του "κανω έρωτα" (το σεξ μέσα σε αυτά).
5) Το φαί πανω από τη ποσότητα που χρειαζόμαστε για να συντηρούμε την υγεία μας.
6) Το αλκόολ (δε χρειάζεται καθόλου, ούτε για λόγους υγείας).
7) Ο ύπνος παραπάνω απ' όσο χρειαζόμαστε.
8) Το ξενύχτι γενικά είναι αχρείαστο. (Οι πιο αποδοτικές ώρες ύπνου είναι απο 9 βράδυ - 5 το πρωί)
9) Η αλόγιστη ενασχόληση με το σώμα μας (π.χ. υπερβολική γυμναστική για τους άνδρες, καλοπισμός κυρίως για τις γυναίκες (π.χ. πολλές βαφές, κρέμες, κομμωτήρια κλπ). Περιλαμβάνονται και τα ανούσια ψώνια ως υπερβάλλουσα ενασχόληση)
10) Η κατάχρηση της σωματικής αντοχής μας (π.χ. το πρωί να ρίχνουμε μπετά, το μεσημέρι να πηγαίνουμε για κολύμπι, το βράδυ να χορεύουμε μέχρι το πρωί, και όλες τις ενδιάμεσες διαδρομές να τις κάνουμε με τα πόδια. Το να γδυνόμαστε όταν κάνει παγωνιά, να βρισκόμαστε διαρκώς μέσ' τον ήλιο όταν κάνει ζέστη (καλοκαίρι). Το να ερχόμαστε σε επαφή με αρρώστους (κυρίως σε κλειστούς χώρους), περιμένοντας να μην αρρωστήσουμε. Κατάχρηση σώματος είναι και η αλόγιστη χρήση υποκατάστατων του σεξ (και του σεξ καθ'αυτού more often than not). Η στέρηση φαγητού ή νερού από τον οργανισμό, όταν τα χρειάζεται (Πρέπει να πίνουμε τουλάχιστον 8 ποτήρια νερό τη μέρα για το χειμώνα)
11) Κατάχρηση στομάχου γενικά (αλόγιστη χρήση αναψυκτικών, (έστω και να είναι τσάι) φαγητού, κατανάλωση των λάθος τροφών σε λάθος ώρες π.χ. κρέας το βράδυ. Επίσης κακοί συνδυασμοί τροφών, ακόμα και αν πρόκειται για ομοειδή (π.χ. φρούτα, είναι ομοειδή, αλλά δεν συνδυάζονται όλα μεταξύ τους)
12) Κατάχρηση δοντιών & στοματικής κοιλότητας γενικά (π.χ. κακή ή υπερβάλλουσα στοματική υγιεινή, χρήση τροφών που καταστρέφουν τα δόντια ή χαλάνε το PH του στόματος (π.χ. γλυκά, υπερβάλλουσα κατανάλωση φυσικού χυμού λεμονιού κ.α.)
13) Κατάχρηση οφθαλμών (πολύ ώρα μπροστά σε οθόνες, διάβασμα με χαμηλό φως, έκθεση ματιών στον ήλιο κλπ)
14) Κατάχρηση οργάνων ακοής (τα ακουστικά στα αυτιά αυξάνουν κατα 800% τα μικρόβια (και κοιμίζουν τη συνείδηση). Βλάπτει και η υπερβολικά δυνατή μουσική ή και η μέτριας έντασης σε headphones)
15) Κατάχρηση αρθρώσεων και μυών του σώματος (το να σηκώνουμε πολλά βάρυ, να κάνουμε απότομες κινήσεις όταν δεν πρέπει, βαριά γυμναστική χωρίς προθέρμανση, πολύωρο και συχνό τζόκινκ ή τρέξιμο. Πολύωρο και συχνό γράψιμο, πολύωρη συχνή οδήγηση, πολύωρη συχνή χρήση mouse, gamepad, οργάνων μουσικής (π.χ. πιάνο), κοκ. Κατάχρηση σεξ και υποκαταστάτων του)
16) Γενικά έλλειψη υγιεινής (μπάνιο κάθε τρεις του μήνα, μακριά μαλλιά που υποθάλπτουν μικρόβια, μούσι που ξεπερνάει του Γκάνταλφ, ρούχα τα ίδια για μια βδομάδα, δωμάτιο λυγδιασμένο κλπ)


Αυτά τα ολίγα...
Μην πείτε τώρα, οτι δε ξέρετε τι να κάνετε και τι να μη κάνετε! (μαύρο φίδι που σας έφαγε!)
Βεβαίως, όλα τα παραπάνω απευθύνονται τόσο στους "εσωτεριστές" του φόρουμ, όσο και στους μη εσωτεριστές.
Ωστόσο, για τους εσωτεριστές θα μπροούσα κάνω τη λίστα κάπως πιο αναλυτική και είναι αυτοί που θα πρέπει περισσότερο να προσέχουν τα παραπάνω.
(Γιατί ως γνωστόν, στο μονοπάτι της μύησης, η λεπτομέρεια κάνει τον πρωταθλητή)

Αν σκεφτείτε περισσότερο πράγματα, μπορείτε να φτιάξετε και άλλη δικιά σας λίστα ή να προσθέσετε.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 19/07/2012 09:55:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2012, 10:09:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο κάθε άνθρωπος είναι ένα ξεχωριστό βιοχημικό εργαστήριο, λάθος σωστό και πρέπον δεν είναι έννοιες που απασχολούν τη φύση. Το ταβάνι είναι χρήσιμο για την εκπαίδευση του ψύλλου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2012, 10:09:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πρώτα ξαναβρίσκει τον αρχέγονο πόθο και προσπαθεί να ουδετεροποιήσει με τη μεγαλύτερη ηρεμία, κάθε ανεξέλεγκτη λαχτάρα ή αναζήτηση που προέρχεται από το εγωιστικό εγώ,

Ερώτημα: Πώς το κάνει αυτό;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2012, 10:24:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο κάθε άνθρωπος είναι ένα ξεχωριστό βιοχημικό εργαστήριο, λάθος σωστό και πρέπον δεν είναι έννοιες που απασχολούν τη φύση. Το ταβάνι είναι χρήσιμο για την εκπαίδευση του ψύλλου!


Αυτά είναι υποδείξεις για παν ενδιαφερόμενο (κυρίως για αυτούς που βρίσκονται ή θέλουν να μπουν σε ένα εσωτερικό μονοπάτι). Είναι σκληρές υποδείξεις που απευθύνονται σε σκληρούς ανθρώπους (αν με εννοείς).
Είναι σαφές όμως οτι ο κάθε άνθρωπος που κάνει ένα εσωτερικό έργο (για τους υπόλοιπους δε ξέρω) είναι σε θέση να γνωρίζει τις αντοχές του και το τι θετικές ή αρνητικές συνέπειες έχει το κάθε τι σε αυτόν (μέσω της αυτοπαρατήρησης). Εντούτοις όλες αυτές οι υποδείξεις απευθύνονται σε ανθρώπους που ΔΕΝ έχουν τόσο αναπτυγμένη αυτή την ικανότητα μέχρι στιγμής (γιατί αυτοί που την έχουν μπορούν να από μόνοι τους να θέσουν όρια. Εγώ τα βάζω τα όρια λίγο πιο ψηλά γιατί έτσι καλλεργείται η θέληση).

ΥΓ: Εντούτοις, μη νομίζεις οτι λόγω "διαφορετικού βιοεργαστηρίου", αν καπνίζεις, ή κάνεις κάτι άλλο πολύ ανθυγιεινό, θα τη βγάλεις καθαρή

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 19/07/2012 10:29:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karpoc5
Νέο Μέλος


47 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2012, 10:25:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Συμφωνούμε σε όλα αυτά που ανέφερες Τζέκυλ, όμως η επόμενη γενιά εσωτεριστών θα είναι αποκλειστικά χορτοφάγοι, διότι τα ζωικά κύτταρα είναι ένα απόλυτο εμπόδιο για την πραγματοποιηση του Σκοπού μας.

Διότι η κρεοφαγία καθιστά αυτή την πραγματοποίηση αδύνατη, αφού σκοπός είναι η συστηματική κατεδάφιση, δηλαδή η απώλεια της παλιάς μας φύσης, και η αναζωογόνηση της Θείας μας Φύσης.

Γενική ανακαίνιση λοιπόν στο εσωτερικό μας παλάτι, διότι αυτός είναι θεμελιώδεις όρος για να προχωρήσει κάποιος, όλα τα άλλα είναι δευτερεύοντα.

Πολλοί εσωτεριστές ισχυρίζονται ότι ο άνθρωπος βρίσκεται σήμερα στο πιο βαθύ σημείο της πτώσης του.
Όμως, υπάρχει μια πτώση ακόμα πιο βαθιά. Ο δρόμος προς τα άνω, η ανάβαση έξω από τα σκοτάδια, εξαρτάται από μια προσωπική απόφαση.
Ο αναζητητής θα γίνει έτοιμος γι αυτή την απόφαση, κανένας δεν μπορεί να του την επιβάλλει.
Το άτομο το πετυχαίνει αυτό, μόνο, όταν έχει μια ώθηση να θυμηθεί, μια ανάμνηση, όταν επιθυμήσει να εξαγνισθεί να γίνει ένας υποψήφιος για την Οδό της Λύτρωσης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karpoc5
Νέο Μέλος


47 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2012, 10:40:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Πρώτα ξαναβρίσκει τον αρχέγονο πόθο και προσπαθεί να ουδετεροποιήσει με τη μεγαλύτερη ηρεμία, κάθε ανεξέλεγκτη λαχτάρα ή αναζήτηση που προέρχεται από το εγωιστικό εγώ,

Ερώτημα: Πώς το κάνει αυτό;




Ξεκινάμε από το: "Ότι τρώω είμαι". Οι προπτωτικοί άνθρωποι τι έτρωγαν; Ξανά επιστρέφουμε πίσω, στην εποχή προ την πτώση μας Τζέκυλ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2012, 10:49:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσύ karpoc5 ίσως με καταλαβαίνεις καλύτερα γιατί είσαι μάλλον και μεγαλύτερος σε ηλικία, και αντιλαμβάνεσαι οτι το σώμα δεν είναι άφθαρτο και δε μπορούμε να το κακομεταχειριζόμαστε ασύστολα και να περιμένουμε να κρατήσει για πάντα.
Βέβαια, εγώ είμαι νέος, πώς θα μπορούσα να αντιληφθώ την φθαρτότητα του σώματος;
Και όμως, εκτός απο τη δικιά μου εμπειρία, είχα και πολλά άτομα στο κοντινό μου περιβάλλον που υπέφεραν για τις επιλογές που κάνανε σε επίπεδο σωματικό.
Και αυτό είναι το να ζεις συνειδητά, δηλαδή να εξάγεις φως, σοφία, όχι μόνο απο τα δικά σου βιώματα, αλλά και απο τα βιώματα των άλλων.
Θα ήταν παράλογο π.χ. να πάρεις ναρκωτικά, για να εξάγεις τη σοφία απ' αυτό το γεγονός. Μπορείς όμως να την εξάγεις, βλέποντάς το γεγονός, χωρίς να συμμετέχεις.

Η σοφία χαράζεται στη καρδιά.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 19/07/2012 10:50:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karpoc5
Νέο Μέλος


47 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2012, 11:21:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

"Η σοφία χαράζεται στην καρδιά", πολύ σωστά,
κι ο μεγάλος συγγραφέας έλεγε:

"Όταν αναπνέω ο αέρας πεθαίνει".
Όλα αυτά μας οδηγούν να αντιληφθούμε ότι ζούμε μέσα σε ένα κόσμο δυσαρμονικό,
και με φρόνηση και συνέπεια οφείλουμε να ζητήσουμε ένα δρόμο έξω από τη δυσαρμονία.

Ζητάμε την οδό της ανύψωσης σε μια ανώτερη ζωή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2012, 11:44:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ξεκινάμε από το: "Ότι τρώω είμαι". Οι προπτωτικοί άνθρωποι τι έτρωγαν; Ξανά επιστρέφουμε πίσω, στην εποχή προ την πτώση μας Τζέκυλ.

Θυμάσαι τι έλεγε ο Ιησούς; Σημασία δεν έχει τι μπαίνει στο στόμα μας, αλλά τι βγαίνει... τι εννοεί ο ποιητής;

Βεβαίως το τι τρώμε έχει σημασία, αλλά.. τι τρώμε;

Εκτός απο τροφές, τρώμε πάρα πολλά πράγματα.
Τρώμε ερεθίσμαστα!

Ζούμε σε ένα κόσμο που απο παντού κ διαρκώς παίρνουμε ερεθίσματα (πρώτο και καλύτερο παράδειγμα το διαδίκτυο)
Με το που γεννιόμαστε έχουμε ένα σωρό ανθρώπους γύρω μας, πολλοί απο αυτούς δυστυχισμένοι, άλλοι απο αυτούς διεστραμμένοι, άλλοι απο αυτούς προσποιούμενοι ενδιαφέρον, να μας κάνουν "κου-πε-πε, κου-πε-πε"
Και αυτό το μωρό μεγαλώνει με αυτούς τους ανθρώπους, και φυσικά, γίνεται.. όπως αυτοί.. κοιμισμένο.
Επομένως απο μικρή ηλικία παίρνουμε ερεθίσματα εισέρχονται στον νου μας, και γίνονται εν-τυπώσεις, και αυτές οι εντυπώσεις δε φεύγουν, αλλά παραμένουν εκεί, ακατέργαστες στα άδυτα του ψυχισμού μας, του υποσυνειδήτου μας.

Ας εξετάσουμε τώρα ένα διαφορετικό σενάριο, όπου έχουμε μια συνείδηση ξύπνια, τι γίνεται τότε;
Έρχεται ένα ερέθισμα, π.χ. κάποιος μας μιλάει, ή κάποιος μας βρίζει, ή κάποιος φωνάζει.
Ανάμεσα στον νου και το ερέθισμα, μπαίνει η συνείδηση. Το ερέθισμα έρχεται, η συνείδηση το πιάνει, το αντιλαμβάνεται όπως πραγματικά είναι, στην ολότητά του, και εξάγει τη σοφία απο αυτό. Η σοφία μένει, το ερέθισμα παρέρχεται. Κανείς δε πληγώθηκε, κανείς δεν εκνευρίστηκε. Ούτε γάτα ούτε ζημιά.


"Should I get married?"
"We are a generation of men raised by women, I wonder if another woman is really the answer we need"

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 19/07/2012 11:48:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karpoc5
Νέο Μέλος


47 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2012, 19:49:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι εννοείς με το: "προέβαλε γυναίκες" Τζέκυλ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karpoc5
Νέο Μέλος


47 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2012, 20:23:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ξεκινάμε από το: "Ότι τρώω είμαι". Οι προπτωτικοί άνθρωποι τι έτρωγαν; Ξανά επιστρέφουμε πίσω, στην εποχή προ την πτώση μας Τζέκυλ.

Θυμάσαι τι έλεγε ο Ιησούς; Σημασία δεν έχει τι μπαίνει στο στόμα μας, αλλά τι βγαίνει... τι εννοεί ο ποιητής;

Βεβαίως το τι τρώμε έχει σημασία, αλλά.. τι τρώμε;

Εκτός απο τροφές, τρώμε πάρα πολλά πράγματα.
Τρώμε ερεθίσμαστα!

Ζούμε σε ένα κόσμο που απο παντού κ διαρκώς παίρνουμε ερεθίσματα (πρώτο και καλύτερο παράδειγμα το διαδίκτυο)
Με το που γεννιόμαστε έχουμε ένα σωρό ανθρώπους γύρω μας, πολλοί απο αυτούς δυστυχισμένοι, άλλοι απο αυτούς διεστραμμένοι, άλλοι απο αυτούς προσποιούμενοι ενδιαφέρον, να μας κάνουν "κου-πε-πε, κου-πε-πε"
Και αυτό το μωρό μεγαλώνει με αυτούς τους ανθρώπους, και φυσικά, γίνεται.. όπως αυτοί.. κοιμισμένο.
Επομένως απο μικρή ηλικία παίρνουμε ερεθίσματα εισέρχονται στον νου μας, και γίνονται εν-τυπώσεις, και αυτές οι εντυπώσεις δε φεύγουν, αλλά παραμένουν εκεί, ακατέργαστες στα άδυτα του ψυχισμού μας, του υποσυνειδήτου μας.

Ας εξετάσουμε τώρα ένα διαφορετικό σενάριο, όπου έχουμε μια συνείδηση ξύπνια, τι γίνεται τότε;
Έρχεται ένα ερέθισμα, π.χ. κάποιος μας μιλάει, ή κάποιος μας βρίζει, ή κάποιος φωνάζει.
Ανάμεσα στον νου και το ερέθισμα, μπαίνει η συνείδηση. Το ερέθισμα έρχεται, η συνείδηση το πιάνει, το αντιλαμβάνεται όπως πραγματικά είναι, στην ολότητά του, και εξάγει τη σοφία απο αυτό. Η σοφία μένει, το ερέθισμα παρέρχεται. Κανείς δε πληγώθηκε, κανείς δεν εκνευρίστηκε. Ούτε γάτα ούτε ζημιά.


"Should I get married?"
"We are a generation of men raised by women, I wonder if another woman is really the answer we need"

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 19/07/2012 11:48:33


Βεβαίως ο ποιητής έλεγε, σημασία δεν έχει τι μπαίνει στο στόμα μας, αλλά τι βγαίνει,

δεν παίρνουμε όλα τα λόγια του Ιησού κυριολεκτικά, πολλά λόγια του αν τα πάρεις κυριολεκτικά δεν βγαίνει νόημα,
-μήπως θα μάθουμε να επιβιώνουμε και να κατανοούμε και τους δυο κόσμους; και στον επάνω και αυτόν;
-εσύ ξέρεις, όλα είναι έτσι, κι αλλιώς,
την εποχή που θα βρεθείς στην έρημό σου μπορεί να μην πιεις, (να μην βρεις) ούτε νεράκι, για 40 ημέρες..
είναι συμβολικό, αλληγορικό ή κυριολεκτικό αυτό; ας ζητάμε διάκριση,

πίσω από την αποχή κάποιων των τροφών, αλλάζει το αίμα, αλλάζουν τα πάντα,
υπάρχει μια ανεκλάλητη Αλήθεια, για την τροφή μας, με επιστημονική βάση, που μπορεί να αλλάξει τον κόσμο ολόκληρο,

ώστε "να συνάψει ο Ουρανός γάμο με τη Γη", τι είναι αυτό, κυριολεκτικό ή συμβολικό;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2012, 20:29:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ώστε "να συνάψει ο Ουρανός γάμο με τη Γη", τι είναι αυτό, κυριολεκτικό ή συμβολικό;

Τίποτα απο τα δυό.

κλεμένο είναι απο την Ελληνική Κοσμογονία.

Ο Ουρανός και η Γαία...θυμάσαι?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2012, 23:42:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τι εννοείς με το: "προέβαλε γυναίκες" Τζέκυλ;


Ποιος προέβαλε γυναίκες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2012, 23:51:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
πίσω από την αποχή κάποιων των τροφών, αλλάζει το αίμα, αλλάζουν τα πάντα,
υπάρχει μια ανεκλάλητη Αλήθεια, για την τροφή μας, με επιστημονική βάση, που μπορεί να αλλάξει τον κόσμο ολόκληρο,
Φίλε karpoc5 οι τροφές φέρνουν αλλαγή, ειδικά αν είναι πραγματικά φυσικές, αλλά οχι την ριζική αλλαγή που χρειαζόμαστε. Φέρνουν κάποια αλλαγή, αυτό ναι. Αλλά αν αρκούσαι αυτό, τότε όλοι θα είχαμε γίνει Ιησούδες και Βούδες. Άλλωστε τα τελευταία 100 χρόνια είναι που τρεφόμαστε τόσο αισχρά. Παλιά ζούσαμε με ο,τι παράγαμε, φυσικά, και η τροφή απο μόνη της είχε περισσότερη ενέργεια.

quote:
την εποχή που θα βρεθείς στην έρημό σου μπορεί να μην πιεις, (να μην βρεις) ούτε νεράκι, για 40 ημέρες..
είναι συμβολικό, αλληγορικό ή κυριολεκτικό αυτό; ας ζητάμε διάκριση,
Για τον Ιησού μπορεί να ήταν κυριολεκτικό. Υπάρχουν γιόγκι που αντέχουν χωρίς φαί και χωρίς νερό. Κατα πάσα πιθανότητα υπάρχει αλληγορία σε αυτό, άλλωστε όλη η Βίβλος είναι αλληγορική, αλλά απο τη στιγμή που δεν ξέρω συγκεκριμένα να σου πω ποια είναι η ενδεχόμενη αλληγορία, το αφήνω στην άκρη.
quote:
ώστε "να συνάψει ο Ουρανός γάμο με τη Γη", τι είναι αυτό, κυριολεκτικό ή συμβολικό;
Δεν μπορώ να κρίνω απο ένα απομονωμένο απόσπασμα, αλλά συμβολικό ακούγεται. Αυτό εντούτοις δεν σημαίνει οτι δεν μπορεί να αφορά σε κάτι καθαρά υλικό-φυσικό
quote:
δεν παίρνουμε όλα τα λόγια του Ιησού κυριολεκτικά, πολλά λόγια του αν τα πάρεις κυριολεκτικά δεν βγαίνει νόημα,
Ναι, στη προκειμένη περίπτωση όμως (για το τι μπαίνει στο στόμα και τι βγαίνει) ο Ιησούς μας δίνει μια μεγάλη αλήθεια, μας μαθαίνει τη σημασία του ΛΟΓΟΥ. Χωρίς αυτό να αναιρεί οτι πρέπει να τρεφόμαστε σωστά.


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 19/07/2012 23:52:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ahlobar
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2012, 23:56:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σε αυτό, σε αυτή τη τελευταία φράση, θα συμφωνίσουμε απόλυτα.
Επειδή η τέχνη του εσωτερισμού, είναι η τέχνη του να ζεις σωστά, πρέπει να μάθουμε να ζούμε σωστά


Και ποιος εισαι εσυ που θα το καθορισεις αυτο?Και ο καθενας δεν ειναι προσωπικο.Τι θα πει να μαθουμε να ζουμε σωστα?Αυτο ειναι υποκειμενικο για καθε ανθρωπο?Δεν πιστευετε οτι ο ανθρωπος θα πρεπει να ζει ελευθερος?Χωρις δεσμα και περιορισμους?

someone to hear your prayersΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karpoc5
Νέο Μέλος


47 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2012, 00:27:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

"Should I get married?"
"We are a generation of men raised by women, I wonder if another woman is really the answer we need"

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 19/07/2012 11:48:33

Η μετάφραση έδωσε αυτό:

«Να παντρευτώ;"
"Είμαστε μια γενιά ανδρών που προέβαλε γυναίκες, αναρωτιέμαι αν κάποια άλλη γυναίκα είναι πραγματικά η απάντηση που χρειαζόμαστε"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karpoc5
Νέο Μέλος


47 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2012, 01:15:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Στην τελική, είναι απλά μια διαδικασία της εξέλιξης.




Στην τελική ας δούμε και αυτή την άποψη,

"..αυτός που θέλει να αναρριχηθεί τα σκαλιά της ατραπού, οφείλει πριν από όλα να κατέχει και το κλειδί των επτά αρετών.
Τότε το πρώτο που θα συμβεί είναι η αναζωογόνηση του αίματος του, διότι μέσω της Πίστης θα φτάσει στη Γνώση.
Να είμαι, (να είσαι,) ενάρετος σημαίνει, ακολουθείς αυθόρμητα την κατεύθυνση της Γνώσης στη βάση μιας νέας κτήσης του αίματος.
Αν δεν κατέχεις αυτή τη βάση του αίματος στην καλύτερη περίπτωση απασχολήσου με τη σφυρηλάτηση του κλειδιού, για την ατραπό, δηλαδή την Πίστη. Αυτός που έχει Αρετή μιλάμε πάντα για αυτή τη βάση, να γνωρίζει ότι άλλαξε ο χημισμός του αίματος του μέσω της Πίστης αποκτά επίσης Γνώση.."
Πάντα όμως μεσολαβεί χρόνος για την συνειδητοποίηση όλων αυτών.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2012, 01:23:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Σε αυτό, σε αυτή τη τελευταία φράση, θα συμφωνίσουμε απόλυτα.
Επειδή η τέχνη του εσωτερισμού, είναι η τέχνη του να ζεις σωστά, πρέπει να μάθουμε να ζούμε σωστά

Και ποιος εισαι εσυ που θα το καθορισεις αυτο?Και ο καθενας δεν ειναι προσωπικο.


Κάνω απλά κάποιες υποδείξεις. Αν θέλεις τις παίρνεις, αν θέλεις τις αφήνεις (όχι εσύ προσωπικά, ο κάθε αναγνώστης δηλ.). Υποδείξεις κατα 90% μέσα απο την εμπειρία μου όμως.
quote:
Τι θα πει να μαθουμε να ζουμε σωστα? Αυτο ειναι υποκειμενικο για καθε ανθρωπο?
Ερώτημα: Αν έρθει κάποιος και σου κάψει το σπίτι, (έτσι χωρίς λόγο) αυτό για σένα θα είναι κάτι υποκειμενικά σωστό ή αντικειμενικά λάθος;
quote:
Δεν πιστευετε οτι ο ανθρωπος θα πρεπει να ζει ελευθερος?Χωρις δεσμα και περιορισμους?
Όταν ο άνθρωπος είναι ελεύθερος, τότε ζει σωστά. Όταν δεν είναι, τότε δεν ζει σωστά. Με απλά λόγια ο άνθρωπος δεν ζει σωστά οταν υπάρχουν μια σειρά απο εξαρτήσεις και δεσμά που τον περιορίζουν. Φυσικά μπορεί να κάνω και λάθος, και ο άνθρωπος να μην έχει κανένα δεσμό και καμιά εξάρτηση, ή ακόμα και αν έχει, αυτές να μην καθορίζουν τον τρόπο που ζει.


Πάντως, το πώς ζει κάποιος, και το πώς αξιοποιεί την "ελευθερία" του, εξαρτάται σε τεράστιο βαθμό, από την αντιληπτική του ικανότητα.

quote:
«Να παντρευτώ;"
"Είμαστε μια γενιά ανδρών που προέβαλε γυναίκες, αναρωτιέμαι αν κάποια άλλη γυναίκα είναι πραγματικά η απάντηση που χρειαζόμαστε"
Το google translator δεν παύει να με εντυπωσιάζει
Προσπάθησε να κοιτάς και τις εναλλακτικές ερμηνείες των λέξεων (κάνοντας κλικ πάνω στη λέξη) γιατί γενικά.. δεν το πολύ έχει.. με τη μετάφραση.
Η σωστή μετάφραση είναι:
"(Άραγε) Να παντρευτώ;"
"Είμαστε μια γενιά από άνδρες που τους ανέθρεψαν γυναίκες, αναρωτιέμαι αν μια ακόμα γυναίκα είναι πραγματικά η απάντηση που χρειαζόμαστε"

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 20/07/2012 01:30:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ahlobar
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2012, 02:22:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ερώτημα: Αν έρθει κάποιος και σου κάψει το σπίτι, (έτσι χωρίς λόγο) αυτό για σένα θα είναι κάτι υποκειμενικά σωστό ή αντικειμενικά λάθος;

Λαθος...Που θες να καταληξεις?

Οι υποδειξεις σου ειναι δεκτες φιλε μου.Παντα μεσα απο τις εμπειριες σου.

Στο τελευταιο συμψωνουμε.

someone to hear your prayersΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karpoc5
Νέο Μέλος


47 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2012, 09:12:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

-Να παντρευτώ;
-Γιατί να παντρευτείς τώρα;
Από στιγμή σε στιγμή αναμένουμε να ανοίξει η συνείδησή μας στο Φως, όταν συμβεί αυτό, θα ξέρεις μέσα σου την απάντηση, τότε θα θυμηθεί κι εκείνη, θα αρχίσει να σε τρέφει με Φως, τότε θα έχει αυτήν την ικανότητα, αυτές οι υποδείξεις έχουν πιστεύω βαρύτητα. Είμαστε σε αναμονή.


Όσοι πραγματικά το επιθυμούν θα πραγματώσουν τη νέα Ψυχή, αυτή σήμερα, είναι μια δυνατότητα για κάθε άνθρωπο.
Είναι ο αληθινός σκοπός μας στην εποχή που έχει έρθει τώρα.
Όλες οι παραδόσεις περιγράφουν τις πέντε ιδιότητες της ψυχής:

* η πρώτη είναι : γαλήνη. Αν είμαστε πολωμένοι και σε κατάσταση αρμονίας με τη θεϊκή φύση, επιθετικότητα, επιθυμία, ψέματα, εκδικητικότητα, φόβος και κριτική απουσιάζουν

* η δεύτερη είναι: ευσπλαχνική κατανόηση, οι άλλοι σε εκτιμούν και κατανοείσαι όταν κυβερνά η αρμονία με τους νόμους της θεϊκής φύσης

* η Τρίτη είναι η αγάπη: Από τη νέα Ψυχή πηγάζει ένα ρεύμα αγάπης που δεν αποκλείει τίποτα και κανέναν και προσφέρει χωρίς υπολογισμούς

* η τέταρτη είναι: η επίγνωση του καλού και του κακού. Η αντικειμενική ικανότητα να διακρίνεις τους αληθινούς και τους ψετικούς, ανάμεσα στις αλήθειες και τα ψέματα

* η Πέμπτη είναι χαρά. Η ύψιστη δημιουργικότητα του νέου ανθρώπου βιώνεται μέσα στο Πνεύμα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karpoc5
Νέο Μέλος


47 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2012, 09:31:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αυτές οι πέντε ιδιότητες σχηματίζουν το πεντάγραμμο, το προ αμνημονεύτων χρόνων σύμβολο της νέας ψυχής.

Αντιστοιχούν στα πέντε ψυχικά ρευστά για τα οποία μιλούν όλες οι παραδόσεις:

* γαλήνη - το ανανεωμένο αίμα συντονισμένο στις δονήσεις του θεϊκού κόσμου (ο νέος χημικός αιθέρας)
* ευσπλαχνική κατανόηση - το νέο ορμονικό ρευστό (ο νέος ζωτικός αιθέρας)
* αγάπη - το νέο νευρικό ρευστό (ο νέος φωτεινός αιθέρας)
* επίγνωση του καλού και του κακού - το νέο πυρ (ο νέος νοητικός αιθέρας)
* χαρά - η νέα και ένδοξη λογική συνείδηση (ο νέος πύρινος αιθέρας).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2012, 09:44:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

-Να παντρευτώ;
-Γιατί να παντρευτείς τώρα;
Από στιγμή σε στιγμή αναμένουμε να ανοίξει η συνείδησή μας στο Φως, όταν συμβεί αυτό, θα ξέρεις μέσα σου την απάντηση, τότε θα θυμηθεί κι εκείνη, θα αρχίσει να σε τρέφει με Φως, τότε θα έχει αυτήν την ικανότητα, αυτές οι υποδείξεις έχουν πιστεύω βαρύτητα. Είμαστε σε αναμονή.

Μμμ,καλά τα λές.

quote:
Όταν ο άνθρωπος είναι ελεύθερος, τότε ζει σωστά. Όταν δεν είναι, τότε δεν ζει σωστά. Με απλά λόγια ο άνθρωπος δεν ζει σωστά οταν υπάρχουν μια σειρά απο εξαρτήσεις και δεσμά που τον περιορίζουν. Φυσικά μπορεί να κάνω και λάθος, και ο άνθρωπος να μην έχει κανένα δεσμό και καμιά εξάρτηση, ή ακόμα και αν έχει, αυτές να μην καθορίζουν τον τρόπο που ζει.


Πάντως, το πώς ζει κάποιος, και το πώς αξιοποιεί την "ελευθερία" του, εξαρτάται σε τεράστιο βαθμό, από την αντιληπτική του ικανότητα.


Η παγίδα με τις εξαρτήσεις είναι οτι νομίζουμε οτι θα μας δώσουν περισσότερη ελευθερία,περισσότερη χαρά.Αλλα στην ουσία κάνουν το αντίθετο χωρίς κάν να το καταλαβαίνουμε.Είναι σαν παίρνεις δανεικά απο την τράπεζα με υψηλό τόκο,αντε να το πληρώσεις μετα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karpoc5
Νέο Μέλος


47 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2012, 12:09:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Γεια σου alex, μια ερώτηση; (απαντήστε όλοι:-)

"Ποια είναι η διαφορά ανάμεσα σε μια εξωτερική κατανόηση και σε μια εσωτερική κατανόηση, αυτή που η Γνώση ανοίγει μπροστά μας;"

Απάντηση:

Η άποψή μου: Οι εξωτερικές διδασκαλίες είναι αυτές του Οφθαλμού, ασχολούνται με την εξωτερική όψη των πραγμάτων, με αυτό που η ανθρώπινη ύπαρξη μπορεί να παρατηρήσει με τα φυσικά αισθητήρια όργανα της.

Εσωτερική κατανόηση ονομάζεται ο Λόγος (η Αλήθεια) της Καρδιάς,
Η έννοια των εσωτερικών Λόγων αφορά στις δυνάμεις και τις ιδιότητες πίσω από τον κόσμο των φαινομένων.
Το τρίτο είδος που δεν αναφέρθηκε ακόμη, είναι οι Λόγοι αυτής της Γνώσης, που δείχνουν το μονοπάτι
που θα αναπτύξει ένα Λευκό Ρόδο μέσα στην στην Καρδιά μας, προς ένα Νέο Ψυχικό Σώμα. Αυτό το Νέο Ψυχικό Σώμα,

Η ΝΕΑ ΨΥΧΗ, ΑΠΟΚΟΡΥΦΩΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΟΔΟ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ !

Αυτό το μονοπάτι είναι η γέφυρα ανάμεσα στη διαλεκτική, - τον κόσμο τον οποίο ζούμε - και το Βασίλειο του Θεού. Τι Λέτε;;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2012, 12:28:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ερώτημα: Αν έρθει κάποιος και σου κάψει το σπίτι, (έτσι χωρίς λόγο) αυτό για σένα θα είναι κάτι υποκειμενικά σωστό ή αντικειμενικά λάθος;

Λαθος...Που θες να καταληξεις?



Στο οτι δεν είναι υποκειμενικό το να ζεις σωστά. Πιστεύω δηλαδή οτι καλό θα ήταν να αρχίσουμε να βγαίνουμε απο τη λογική 'Αυτό είναι υποκειμενικό, το άλλο είναι υποκειμενικό, το παράλλο είναι υποκειμενικό - άρα δε μπορώ να κάνω τίποτα' γιατί αυτή είναι μια λογική, που δεν μας βοηθάει στο να κάνουμε τις αλλαγές που χρειαζόμαστε.
Όταν η πράξη, πηγάζει απο την συνείδηση, ακόμα και αν είναι φαινομενικά "κακή", είναι ορθή. (Βλ. ορισμός συνείδησης σε προηγούμενη σελίδα) Με απλά λόγια, αυτός που ζει σύμφωνα με τη συνείδησή του, μπορούμε να πούμε ότι ζει αντικειμενικά σωστά. Οτιδήποτε υποκειμενικό σε σχέση με την πραγματικότητα, πηγάζει από το εγώ, το "ο εαυτός μου", αυτό το ζωντανό βαμπίρ που μπλοκάρει τη συνείδηση και δημιουργεί διαχωρισμό κ σύγκρουση ανάμεσα στα πράγματα.

( "ΕΓΩ θέλω το γρήγορο αμάξι" "ΕΓΩ θέλω την πιο όμορφη κοπέλα" "ΕΓΩ θέλω να είμαι ανώτερος απ' όλους" "ΕΓΩ έχω τα περισσότερα λεφτά" "ΕΓΩ είμαι πολύ ανιδιοτελής και γεμάτος αγάπη" "ΕΓΩ θα σου είμαι πιστός" "ΕΓΩ σε κρίνω ως έναν βλάκα" "ΕΓΩ σου ορκίζομαι αιώνια αγάπη" κλπ κλπ... όλα πλάνες)

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 20/07/2012 12:39:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1679688
Maintained by Digital Alchemy