ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Λίγους φίλους...να μιλήσουμε!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2012, 17:22:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμάν Πλάτωνα με συγκίνησες. Ναι το όνομα μου αρχίζει από Χ.
-Θυμάμαι καθαρά τα χαρακτηριστικά τόσο του φοιτητή όσο και της κοπελιάς του.
-Αυτό όμως που θα σου δώσει το στίγμα μου, είναι το ότι στην ουσία δεν φιλοξενούσαν εμένα αλλά την κοπελιά μου που είχε κακή εγκυμοσύνη. Την είχα εμπιστευτεί σαυτούς τους καλούς φοιτητές γιατί είχαν πρόσβαση στο νοσοκομείο και εγώ πηγαινοερχόμουν στην Γένοβα. Σου λένε κάτι αυτά;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2012, 21:15:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι ακριβώς, πάντως θα με είχες δει σίγουρα στη μένσα, γιατι ήταν μέρος συνεύρεσης, και σε ένα απο τα δυο μπαρ, (δίπλα, η απέναντι), όπου θα περνάγε 1 ώρα αναψυχής πριν της μελέτης.

Στις αρχές του 80 έφυγα για μεγαλύτερη πόλη.

Αν θυμάσαι κάποιο (για να μην καρφωνομαστε κιόλας) που δίπλα τού ήταν όμορφες γυναίκες, πάντα! ε αυτός ήταν ο Πλατωνας που τα ματια
είδαν και γνώρισαν πολλα, πριν τα βαρεθούν, και στραφούν προς τη φιλοσοφία!

Δεν έχεις ακούσει, ο μεγαλύτερος Άγιος (πριν γίνει Αγιος) ηταν ο μεγαλύτερος αμαρτωλος?

Ε κάπως έτσι.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2012, 21:37:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και γώ δε ξέρω Πλάτωνας αλλά ακούγοντας το[να μου το λες,έχεις την άμεση αίσθηση] συντονίζεται μ'ένα δικό μου συναίσθημα απογοήτευσης με την όλη κατάσταση που έρχεται και ξαναέρχεται και το παρατηρώ τις τελευταίες μέρες. Βέβαια ζω εν ελλάδει και το ζήσιμο των καταστάσεων είναι όσο να ναι κάπως έντονο.
Νομίζω πως καλώς υπερίσχυσαν για σένα[τζάμπα κόπος,ταλαιπωρία και έξοδα].
Καλύτερα να έρθει ο πατέρας σου εκεί να χαλαρώσει και λίγο ο άνθρωπος απ'την εδώ πλύση εγκεφάλου απ'τα μμε και τις καφενειοπολυκατοικιογειτονιές. Μιας και του αρέσουν τα εκεί μέρη σου, χαλαρώστε μαζί, περάστε χρόνο μαζί κάνοντας τις γονδολιές σας, τις βόλτες σας, τους περιπάτους σας και στις όμορφες[απ'όσο μου χουν πεί] πλατείες της Ρώμης. Παίξτε΄κάνα παιχνίδι ρίχνοντας και κάνα νόμισμα στα συντριβάνια κάνοντας ευχές για εμάς εδώ στα πάτρια εδάφη.
Ξανανοιώστε ένα μήνα καλύτερα σα δυό καλά παλιά φιλαράκια και μετά[όπως λες] ελάτε μαζί για καλοκαίρι στην πατρίδα κάνοντας μπάνια,βουτιές,εκδρομές.
Κάνοντας περιπάτους σε ελατοδάση είναι καλύτερο απο συστοιχίες με δωδεκάρια κλιματιστικά χώρια που ξεχειλίζουν κι απο ενέργεια.

Να ξερες αυτά που λες πόσο μ'απασχολούν. Εδώ και καιρό έχω την αίσθηση ότι ίσως κάτι δε πάει καλά, αλλά δε ξέρω αν αυτά που διαισθάνομαι θα ταν καλό να τα πώ. Ξέρεις στο σημείο που φαίνεται να έρχονται τα πράγματα εδώ και καιρό, κάποιες καταστάσεις ίσως αν συμβούν πραγματικά να βόλευαν πολύ κόσμο[πολιτικούς, παρατρεχάμενους, ίσως και μεγάλη μερίδα απλού κόσμου] χωρίς να χρεωθεί κανείς την ευθύνη όσων μπορεί να συμβούν. Ίσως να βόλευαν όλους τους πολιτικούς που φαίνονται είτε να αντιμάχονται ή να υποστηρίζουν τη σημερινή κατάσταση χωρίς να χρεωθούν καμία ευθύνη παρά λέγοντας το γενικόλογο "ένεκα των εξελίξεων, έτσι έχουν τα πράγματα, τι να κάνουμε, τώρα θα πορευτούμε αναλόγως". Ξέρεις κάποιες φορές δε ξέρω αν ψάχνουμε τον απο μηχανής θεό ή τον αποδιοπομπαίο τράγο ή τον καταλύτη για το αναπόφευκτο χωρίς να το χρεωθεί κανείς. Δε ξέρω αν έχει νόημα να πώ αυτές τις σκέψεις που με προβληματίζουν μήνες τώρα.
Καλά στην Ιταλία δεν έχεις κι άδικο, ιταλίδες ξειταλίδες, καβαλιέρε ξεκαβαλιέρε, πάντως κάτι πάει κι έρχεται κουτσά στραβά, κάτι κινείται.

Είδωμεν...κρατάμε πισινή γιατί εκτός απ'το τι θα βγεί απ'τη κάλπη μεμονωμένα, ίσως να χει σημασία και συνολικά το σχήμα των εκλογικών αποτελεσμάτων. Φαντάζεσαι να χρειάζεται να πάμε ξανά σε επαναληπτικές εκλογές; Τι θα μπορούσε να φέρει μια τέτοια περίπτωση τον Ιούλιο, τον Αύγουστο ή και τον Σεπτέμβριο; Τι θα γίνει τότε με τους ξένους; Ποιούς μπορεί να βολεύει κάτι τέτοιο; Κάποιους; Όλους; Μπορεί να δίνεται πάλι μια ψευδαίσθηση αφήστε στο κόσμο αυτό που θέλει αλλά μετά με συνέπειες που δεν θα ήθελε; Χρειάζεται μεγάλη μαεστρία να φαίνεται ότι αποδυναμώνεται μια κατάσταση, ενώ στην ουσία συμβαίνει το αντίθετο ενδυναμώνεται. Ποιός ξέρει, θα δούμε. Έτσι ερωτήματα και προβληματισμοί να πλανώνται στον αέρα...

Edited by - YUGI-OH on 11/06/2012 21:40:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2012, 21:50:02  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
YUGI-OH,η αλθεια ειναι πως με αυτα ολα γενικα που γινονται ,κατα καποιο τροπο εχουμε <χασει> την μπαλα κοινος

Edited by - stiv on 11/06/2012 22:03:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2012, 21:57:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω καταλάβει Υογκι, πως τους χαλάει τη σούπα η Ελλάδα, αν βγει απο το ευρο. Μα της ελλαδας, τι χαλάει?
Θα έχουμε εκείνη την ενότητα, να πούμε έξω κουμασια και χαραμοφαιδες, να σηκώσουμε τα μπρατσα και να περάσουμε με λίγα, η θα μας παρει η μπόρα των σφετεριστων και τυχανθρωπων?

Αν βγει κάτι ενωμένο,είναι ευχής έργο, μετα με 0 χρεει, ξεκινάμε!

Μήπως ρε γιουγκι, μετα απο πόλεμο, όλοι με - δεν ξεκινάνε?

Εδω εμένα αυτο που μου τι δίνει, είναι πως δεν στερουμεθα εξυπνάδας, πάραυτα μας πανε.γ@@ντας...οικονομικα, πολιτικά,...και σαν ανθρώπους. Άκουγαν παλιά έλληνας, και μας θαύμαζαν, Τώρα οπου φυγει φύγει...

ι


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 11/06/2012 21:58:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2012, 22:08:21  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Έχω καταλάβει Υογκι, πως τους χαλάει τη σούπα η Ελλάδα, αν βγει απο το ευρο. Μα της ελλαδας, τι χαλάει?
Θα έχουμε εκείνη την ενότητα, να πούμε έξω κουμασια και χαραμοφαιδες, να σηκώσουμε τα μπρατσα και να περάσουμε με λίγα, η θα μας παρει η μπόρα των σφετεριστων και τυχανθρωπων?

Αν βγει κάτι ενωμένο,είναι ευχής έργο, μετα με 0 χρεει, ξεκινάμε!

Μήπως ρε γιουγκι, μετα απο πόλεμο, όλοι με - δεν ξεκινάνε?

Εδω εμένα αυτο που μου τι δίνει, είναι πως δεν στερουμεθα εξυπνάδας, πάραυτα μας πανε.γ@@ντας...οικονομικα, πολιτικά,...και σαν ανθρώπους. Άκουγαν παλιά έλληνας, και μας θαύμαζαν, Τώρα οπου φυγει φύγει...

ι


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 11/06/2012 21:58:58


Mα ρε Πλατων ,οταν εβγαινε εξω οΓΑΠ στην ευρωπη και ελεγε οτι ολα ειναι σαπια ,διεφθαρμενοι ελληνες και χιλια δυο αλλα ..............λογικο δεν ειναι να ακουνε ελληνα και να σε κοιταν περιεργα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2012, 22:19:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτοι που σκέφτονται Στίβ, κατάλαβαν πως δεν είναι το πρόβλημα οι έλληνες μα οι τράπεζες. (ποιος τον ακούει τον Γαπ?)

Και δεν είναι αυτοι το πρόβλημα αφού λένε, τώρα έρχεται η σειρά μας.

Το πρόβλημα είναι ο μέσος ιταλος, που δεν σκέφτεται. Αυτός θα στην πει, θα σε ειρωνευθει, και γενικα τιπερισσότερες φορές δεν λεω τίποτα, μα αν βρεθεί κάποιος κρυφοφασιστας (υπάρχον πολλοί και για αυτους, ευθύνονται οι έλληνες που έχασε ο μουσσολινι, (δεν εχουν και άδικο) καταλαβαίνεις πως αν δεν απαντήσω, την πληρώνουν μετα, ορισμένοι φίλο φασιστες του φόρουμ...

Πάντως αν η ΧΑ παρει πάνω απο 10% γιατιι κάνενας δεν γνωρίζει τι τραβά ο έλληνας αυτο τον καιρο....και παρει και ο τσιπρας 30...δεν ξέρω τι κατάληξη θα έχουμε

Ελπίζω να τα βρουν...διαφορετικα...


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 11/06/2012 22:22:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2012, 22:39:53  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πλατων δεν πιστευω οτι η χ.α θα παρει πανω απο 4%,αποψη μου ,αλλα ετσι πως το κοβω μαλλον 1 κομμα θα ειναι η Ν.Δ ,απλες προβλεψεις μπορει να κανω και λαθος.
Αγαπα τους φιλους σου με τα ελαττώματα τους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2012, 22:43:15  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τα σεναρια πανε και ερχονται.

Σχέδιο για την έξοδο της Ελλάδας από το ευρώ - Πλαφόν στις αναλήψεις μέσω ΑΤΜ στις τράπεζες και κλείσιμο συνόρων

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=145160&catid=13

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2012, 22:44:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απο το στόμα σου και κάτω απο 3% η ΧΑ!

Γραφτε όλοι να δούμε ποιος θα πέσει πιο κοντά...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2012, 22:46:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
YUGI-OH

Δεν είναι καθόλου χιουμοριστικό αυτο το θέμα.
Είμαι απο αυτούς που πιστεύουν ότι πνευματική υγεία,είναι ο μεγαλύτερος εχθρός όλων των ασθενειών,που σχετίζονται με τον καρκίνο.
μια λάθος ερμηνεία να κάνει ο εγκέφαλος σε εξωτερικό ερέθισμα και εξαπολύει τα καρκινικά κύτταρα,ώς αμυντική κίνηση.
Κάπου είδα προ ημερών ολόκληρη έρευνα πάνω σε αυτο.


Το ξέρω Νικόμαχος. Αν και φαίνεται να κάνω χιούμορ κάποιες φορές, συμβαίνει το εντελώς αντίθετο, τα λαμβάνω υπόψη αρκετά σοβαρά δίνοντας προσοχή. Αυτή η αμυντική κίνηση όπως λες είναι μια ύψιστη μορφή αντίδρασης του οργανισμού σ'έντονες και χρόνιες στρεσογόνες και δυσαρμονικές καταστάσεις ενάντια στη ψυχοπνευματική και βιολογική φύση του σώματος.
quote:
Οσο για τις σαύρες φίλε,όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά...
Αλλά μη κατηγορείς εμένα.Ο Λιακόπουλος φταίει!!!Και κάτι μαυροφόροι απο τα Τραχώνια του πλανήτη.
κοντα σε αυτούς και κάτι παλαβοί επιστήμονες,που λένε οτι η Σελήνη είναι κούφια και βάση των Σαυροειδών.
Και ακόμη πιο κοντά,οι θεοπάλαβοι αστροφυσικοί,που βλέπουν διαστημικές μάχες στον Ηλιο και στον Κρόνο.

Έλα ντε! Γίνεται καπνός δίχως φωτιά; Το πιθανότερο πως όχι.
Χαχα ο λιακό εδώ και καιρό ξαναχτυπά!..αικογραμμένα μυστικά όλων των εποχών και βάλε,όλα εναντίον θεών και δαιμόνων.
Ναι τους αφιλότιμους, βλέπεις τι τους έρχεται να λένε! Άκου κεί πέρα διαστημικές μάχες σε Ήλιο και Κρόνο! Και σεληνιακές σαύρες!
Μήπως έχουν δίκιο όσοι αστειεύονται λέγοντας για πλάκα "σεληνιασμένος είναι;"
Μέχρι κι οι σαύρες είναι σεληνιασμένες!
quote:

Ασε Γιούγκι,μην την ψάχνεις,τρέξε καλύτερα να κρυφθείς.
οργανώσου όπως ο Αιθεροβάμον,με βάση το σχέδιο Αχιλλέας.
Επιβίωση...

Τον Πλάτωνα,θα τον φάνε πρώτο απο όλους,επειδή λέει και καμμιά...μαλακία που και πού!!!Δεν είναι σοβαρός όπως εμείς!



Δεν έχεις κι άδικο για επιβίωση!
Ο Πλάτωνας λες;...νομίζω πως έχει βρεί την άκρη πέρα απ'τις σοβαρότητες!
Είναι να την ψάχνεις; και που να ψάχνεις;...έχει δοθεί πολύ μεγάλη έκταση στον χώρο και τον χρόνο που είναι μάστορας και κλειδοκράτωρας δίχως να αφήνει να ξεγλιστρά τίποτα ή σχεδόν τίποτα. Κλείνει όλες τις τρύπες και τις διόδους o αφιλότιμος ο χωροχρόνος βρε παιδί μου, μη τυχόν και ξεφύγει τίποτα απ'τα δίχτυα του, δε το αντέχει το ξεγλίστρημα!

Edited by - YUGI-OH on 11/06/2012 22:50:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2012, 22:59:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προγνωστικά Πλάτωνα?

Ωραία ιδέα.

λοιπόν:

Ν.Δ 21%
ΠΑΣΟΚ 13%
ΑΝΕΞ.ΕΛΛΗΝ. 14%
ΣΥΡΙΖΑ 19%
ΧΑ 9%
ΚΚΕ 8%
ΔΗΜΑΡ.6%

τυ υπόλοιπο 10% στούς λοιπούς.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2012, 23:03:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέρεις τι φοβάμαι Πλάτωνας; Ότι με ενδεχόμενα πλήν[-] στη σημερινή εποχή,στις μέρες μας δηλαδή,ένα εκ νέου ξεκίνημα δεν είναι τόσο εύκολο όπως παλαιότερα πριν σαράντα και εξήντα και ογδόντα χρόνια. Φοβάμαι ότι οι βαθμοί ελευθερίας να κάνει επανεκκινήσεις ένας λαός όσο περνάνε οι δεκαετίες γίνεται όλο και λιγότερο συμβατός με την σούπα που λες. Χαλάει πολύ τη σούπα που δεν είναι όπως παλιά, συγχωνεύονται πολλά τσουκάλια και είναι λίγο ασύμβατο ένα μόνο του να έχει έτσι άνετα μεγάλους βαθμούς ελευθερίας ξαναμαγειρέματος εκ νέου του φαγητού.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2012, 23:11:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πάντως αν η ΧΑ παρει πάνω απο 10% γιατιι κάνενας δεν γνωρίζει τι τραβά ο έλληνας αυτο τον καιρο....και παρει και ο τσιπρας 30...δεν ξέρω τι κατάληξη θα έχουμε

Ελπίζω να τα βρουν...διαφορετικα...


Αυτό Πλάτωνας είναι ένα σενάριο που διατηρεί πιθανότητες αλλά με άγνωστη κατάληξη...τι μπορεί να προκύψει, τι μπορεί να συμβεί, τι και ποιούς βολεύει, κι αν είναι μια σύντομη μεταβατική κατάσταση χωρίς κατάληξη υπο μορφή διάλειμματος για επαναφορά του μέχρι τώρα γνωστού ως επανεμφανισθείσα αναγκαιότητα. Ποιος ξέρει άραγε τι μέλλει γενέσθαι...

Edited by - YUGI-OH on 11/06/2012 23:12:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2012, 23:17:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

YUGI-OH,η αλθεια ειναι πως με αυτα ολα γενικα που γινονται ,κατα καποιο τροπο εχουμε <χασει> την μπαλα κοινος

Έτσι ακριβώς stiv...μήπως ενώ εμείς φαίνεται να <<χάνουμε>> τη μπάλα, για κάποιους άλλους δεν έχει <<χαθεί>> γνωρίζοντας που είναι και προς τα που κινείται;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2012, 23:28:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Από της εκλογές προβλέπω (και το επιθυμώ) , ότι θα ‘’εκλεγεί’’ το Χάος από το οποίο ελπίζω να προκύψει η μεγάλη έκρηξη της αναδημιουργίας.
Θα πονέσει πραγματικά πολύ, αλλά…
…..είναι προτιμότερο αυτό, παρά η επαναφορά στην τραβεστί πραγματικότητα την οποία δεν έχουμε δικαίωμα να κληρονομήσουμε στα παιδιά μας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 21:19:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ξέρεις τι φοβάμαι Πλάτωνας; Ότι με ενδεχόμενα πλήν[-] στη σημερινή εποχή,στις μέρες μας δηλαδή,ένα εκ νέου ξεκίνημα δεν είναι τόσο εύκολο όπως παλαιότερα πριν σαράντα και εξήντα και ογδόντα χρόνια. Φοβάμαι ότι οι βαθμοί ελευθερίας να κάνει επανεκκινήσεις ένας λαός όσο περνάνε οι δεκαετίες γίνεται όλο και λιγότερο συμβατός με την σούπα που λες. Χαλάει πολύ τη σούπα που δεν είναι όπως παλιά, συγχωνεύονται πολλά τσουκάλια και είναι λίγο ασύμβατο ένα μόνο του να έχει έτσι άνετα μεγάλους βαθμούς ελευθερίας ξαναμαγειρέματος εκ νέου του φαγητού.



Μιλάμε συνεχώς σε πολιτική βάση, και νομίζω πως πρέπει να επανεξετάσουμε το γεγονός πως κανονίζουν οι άλλοι (πολιτεία, νόμοι, καθοσπρεπισμος κλπ ) τις ζωές μας.

Μέσα μου γιουγκι είμαι Αναρχος, παρώτι έξω τηρώ τους νομούς και δρώ σύμφωνα με αυτους.
Μπόρει να με μυνηουν γιατι πάω με 200 η παρκαρα λόγο βιασυνης κάπου, μα αυτα τα πληρώνω αδιαμαρτύρητα. Εκείνο πυ δεν επιτρέπω σε αυτον το εξωτερικό κυκεωνα, με την πολιτικη, τη βία, και τη σύγκρουση, είναι να εισβάλουν σε αυτη την άναρχη ομορφια. Αν το επιτρέψω, τότε διαστρεβλώνεται και αυτο που βλέπω και αυτο που ζω.

Για αυτο Παρα πάνω έγραψα πως οι σχέσεις είναι ότι δυσκολότερο υπάρχει να κατανοηθεί μεταξυ των ανθρώπων, μεταξυ των κοινωνιών. Και μια κοινωνία που λέει εγω έχω ελληνικό πόδι, DNA, και τη βλέπει ανώτερη απο τον πακιστανο η τον φτωχό Ινδό και τον καθε συνάνθρωπο, είναι βαθειά άρρωστη, ως προς τον τροπο που σκέφτεται, και ως προς την ανελευθερια που βιώνει, μιας και εκδηλώνεται κάπως έτσι, εγω είμαι κάποιος γιατι ο άλλος δεν είναι κάτι, είναι κατώτερος, η τέλος πάντων δεν είναι ομόιος με μένα, που είμαι ξεχωριστός!

Ξέρεις τι τραβάνε τώρα που τα διαβάζουν?

Τρόμο, γιατι τα λόγια μου, ανα πάσα στιγμη ρίχνουν τις εικόνες τους, χτισμένες σε άμμο, και στο πουθενά.

Αυτα τα παλληκαρια της φακής, ξέρεις για ποιους μιλω!


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 12/06/2012 21:24:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2012, 15:48:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μιλάμε συνεχώς σε πολιτική βάση, και νομίζω πως πρέπει να επανεξετάσουμε το γεγονός πως κανονίζουν οι άλλοι (πολιτεία, νόμοι, καθοσπρεπισμος κλπ ) τις ζωές μας.

Μέσα μου γιουγκι είμαι Αναρχος, παρώτι έξω τηρώ τους νομούς και δρώ σύμφωνα με αυτους.
Μπόρει να με μυνηουν γιατι πάω με 200 η παρκαρα λόγο βιασυνης κάπου, μα αυτα τα πληρώνω αδιαμαρτύρητα. Εκείνο πυ δεν επιτρέπω σε αυτον το εξωτερικό κυκεωνα, με την πολιτικη, τη βία, και τη σύγκρουση, είναι να εισβάλουν σε αυτη την άναρχη ομορφια. Αν το επιτρέψω, τότε διαστρεβλώνεται και αυτο που βλέπω και αυτο που ζω.


Έξω πηγαίνουν κι έρχονται μικροί και μεγάλοι <<τυφώνες>> και καλείται καθημερινά κανείς να ζεί τηρώντας νόμους και να δρά σύμφωνα μ'αυτούς.
Μέσα σου Πλάτωνας όπως το γράφεις, να το πώ και γώ με δυο λέξεις όπως μου έρχεται κατά νού, είναι το καταφύγιο της κρυστάλλινης σπηλιάς!
quote:
Για αυτο Παρα πάνω έγραψα πως οι σχέσεις είναι ότι δυσκολότερο υπάρχει να κατανοηθεί μεταξυ των ανθρώπων, μεταξυ των κοινωνιών. Και μια κοινωνία που λέει εγω έχω ελληνικό πόδι, DNA, και τη βλέπει ανώτερη απο τον πακιστανο η τον φτωχό Ινδό και τον καθε συνάνθρωπο, είναι βαθειά άρρωστη, ως προς τον τροπο που σκέφτεται, και ως προς την ανελευθερια που βιώνει, μιας και εκδηλώνεται κάπως έτσι, εγω είμαι κάποιος γιατι ο άλλος δεν είναι κάτι, είναι κατώτερος, η τέλος πάντων δεν είναι ομόιος με μένα, που είμαι ξεχωριστός!
Δεν έχεις γράψει μόνο εδώ για τις σχέσεις.
Έχεις γράψει κι αλλού,και εκεί και τότε που γράφαμε στο θέμα της "διάλυσης του εγώ".
Και όσα έχεις γράψει και σ'εκείνο το πόστ μπορούν να βάλουν κάποιον να μπεί εσωτερικά σε διαδικασία προχωρημένου στοχασμού.
Και τότε το είχα προσέξει, αν και δεν είχα γράψει κάτι επ'αυτού αποφεύγοντας να προσθέσω μη χρειαζούμενη διαμόρφωση στον καθαρό και κρυστάλλινο στοχασμό.
Και μεταξύ ανθρώπων εκεί κατανοείται η έσω πάλη και η έσω σύγκρουση βιώνοντας κανείς μέσα του ότι "είναι η πάλη, είναι η σύγκρουση", αλλά όντως είναι το δυσκολότερο πράγμα γιατί η έμπρακτη κατανόηση απαιτεί να είναι κανείς διαρκώς άγρυπνος κάνοντας συνεχή προσωπική έσω έρευνα.
quote:
Ξέρεις τι τραβάνε τώρα που τα διαβάζουν?

Τρόμο, γιατι τα λόγια μου, ανα πάσα στιγμη ρίχνουν τις εικόνες τους, χτισμένες σε άμμο, και στο πουθενά.

Αυτα τα παλληκαρια της φακής, ξέρεις για ποιους μιλω!


Παραφράζοντας αρχαίο ρητό και κάνοντας και λίγο τον γλωσσοπλάστη, μου έρχεται κάτι που έγραψα κι αλλού σήμερα,
Κάποιοι, ίσως λίγοι,ίσως πολλοί, άνθρωποι αρέσκονται στο να επαναλαμβάνουν το μοτίβο, η διανόηση της επινόησης της διανόησης της επινόησης της διανόησης,και πάει λέγοντας,θεωριών στο μυαλό τους κι αν τους τις <<πειράξει>> κανείς έστω και λίγο, αναφωνούν με ένταση μη μου τους κύκλους τάρατε...!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2012, 18:17:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνώμη αν σπάω την συζήτηση στην μέση,δεν έχω παρακολουθήσει.Απλά σας συμβουλεύω να δώσετε ιδιαίτερη προσοχή στο λινκ που έβαλε ο YUGI-OH.
Γιατί τα αρνητικά συναισθήματα μας καταστρέφουν

Τα συναισθήματα μας καθορίζουν την υγεία μας,μάλιστα.Σημαντικό αυτό που λέει,να τα απελευθερώσουμε!

Edited by - alex22 on 13/06/2012 18:17:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2012, 07:47:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιογκι
Και τότε το είχα προσέξει, αν και δεν είχα γράψει κάτι επ'αυτού αποφεύγοντας να προσθέσω μη χρειαζούμενη διαμόρφωση στον καθαρό και κρυστάλλινο στοχασμό.
Και μεταξύ ανθρώπων εκεί κατανοείται η έσω πάλη και η έσω σύγκρουση βιώνοντας κανείς μέσα του ότι "είναι η πάλη, είναι η σύγκρουση", αλλά όντως είναι το δυσκολότερο πράγμα γιατί η έμπρακτη κατανόηση απαιτεί να είναι κανείς διαρκώς άγρυπνος κάνοντας συνεχή προσωπική έσω έρευνα.
............
Δεν ξέρω πως λειτουργει σε σένα Γιογκι, αυτο το (συνεχή) που γράφεις, γιατι απο ένα σημείο και μετα, δεν κανείς ουδεμία προσπάθεια. Είναι σαν να εγκαθίστασαι/ται η προσοχη μέσα σου. Και αυτο είναι μια διπλή perception που έχεις, κατι που συγχρόνως αισθάνεσαι (πως βρισκεσαι) πολυ ψηλα και πολυ βαθειά.  Όντως δεν υπάρχει κάτι απο τον αισθητό η διανοητικο στον κόσμο, που μπορει να επηρεάσει αυτη την κατάσταση, και θυμάμαι ένα αρχαίο φιλόσοφο (εμπαιδοκλη) όταν οι άλλοι τον έβριζαν (όταν  δεν τον καταλάβαιναν) η για να του πούνε κάτι, (υποτιμητικο) τους κουνούσε το μικρο του δαχτυλακι, για να τους δείξει τι αντίδραση προκαλούσαν τα λόγια τους, στον ίδιο.

Για το θέμα λοιπον των εκλογών, το αφήνω να συμπληρώσει τις ώρες και μέρες που λοιπουν. Μακάρι να υπερ ισχύσει το καλός πραττειν, και οι πολιτικοι μας αφοσιωθουν έξ ολόκληρου στο λειτουργημα τους, το κοινο καλο, και όχι σε προσωπικές και μόνο βλέψεις, χρήματος και δύναμης. 
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2012, 20:26:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λεπτομέρεια θεμελιώδης και έχεις ακριβοδίκαιο που το πρόσεξες[το συνεχή] Πλάτωνας.
Έτσι όπως το γραψα, δίνει σε κάποιον την εντύπωση μιας αέναης συνεχής κατάστασης.
Η συνεχής προσωπική έσω έρευνα,χρειάζεται διευκρίνηση εκ μέρους μου, έχει να κάνει με την κατάσταση προς της τελικής εγκατάστασης στο πραγματικό κέντρο όπως επακριβώς την περιγράφεις.
Μιλάς και καθώς μιλάς, συμβαίνει να παρατηρείς τον εαυτό σου που μιλά.
Κοιτάς κάτι και καθώς κοιτάς, συμβαίνει να παρατηρείς τον εαυτό σου που κοιτά.
Τώρα, για τη προσωπική έσω έρευνα που έγραψα είναι συνεχής όχι γιατί συμβαίνει κάποια διαρκής εξαναγκασμένη απ'το άτομο προσπάθεια.
Δηλαδή δεν αυτοεξαναγκάζει κανείς τον εαυτό του σκεπτόμενος "άντε μη σταματάω, να κάνω συνέχεια έσω έρευνα για καθετί που μου συμβαίνει".
Δε γίνεται έτσι, εκτός του ότι κάτι τέτοιο καταλήγει να πηγάζει απ'το εγώ, μπορεί να και σίγουρα προκαλεί μεγαλύτερη συγχυση σε κάποιον.
Αυτό που εννοώ, είναι, ότι κάθε φορά που κάποιος είναι σε κατάσταση που βιώνει πόνο,θλίψη,θυμό,φόβο,δυστυχία,κ.ο.κ, αλλά και ευχαρίστηση, απόλαυση,κ.ο.κ, εκεί χρειάζεται χωρίς να το προκαλεί εξαναγκασμένα ο ίδιος, να αφήνει για λίγο τον εαυτό του σε μια κατάσταση παρατήρησης του να βρεί τη πηγή απ'όπου έρχονται όλα αυτά που συμβαίνει να βιώνει, το κέντρο δηλαδή απ'όπου πηγάζουν όλα αυτά.
Καθώς πάει όλο και πιο βαθιά κατανοεί ότι το κέντρο απ'όπου έρχονται είναι ψεύτικο[το εγώ].
Αλλά, χρειάζεται να το κάνει κανείς μόνος του. Δεν αρκεί να το λέμε ή απλά κάποιος να το λέει σε κάποιον άλλον. Χρειάζεται να το βιώνει ως κατάσταση παρατήρησης, και εσωτερικής εξερεύνησης και κατανόησης της αιτίας που προκαλεί το βίωμα κατάστασης πόνου, δυστυχίας, θλίψης, κ.ο.κ.
Όσα κι ότι και να λέει κάποιος που γνωρίζει, π.χ.να κάνει ποδήλατο ή θαλάσσιο μπάνιο, σε κάποιον άλλον που δε γνωρίζει, δε πρόκειται ο άλλος να μάθει στη πράξη αν δε κάνει μόνος του τη δουλειά να ζήσει την εμπειρία να κάνει ποδήλατο και να παρατηρεί τον εαυτό του να μαθαίνει ισορροπία.
Καθώς λοιπόν, συντονίζεται όλο και πιο πολλές φορές μ'αυτή τη κατάσταση παρατήρησης και κατανόησης της πηγής κάθε έσω σύγκρουσης και πάλης, τόσο εξασθενεί[αποσυντονίζεται] η ταύτιση με το ψεύτικο κέντρο[το εγώ] και έρχεται ο συντονισμός με το πραγματικό κέντρο. Μέχρις ότου, συμβαίνει να ριζώνει βαθιά μέσα, και τελικά η εγκατάσταση σ'αυτό είναι μόνιμη κατάσταση.

Μακάρι Πλάτωνας,απ'το στόμα σου και στου καθενός πολιτικού τ'αυτί να γίνει συνείδηση και πράξη, το καλώς πράττειν και η αφοσίωση ως λειτούργημα για το καλό όλων μας, και όχι ως επαγγελματικό καιροσκοπισμό ιδιοτελούς ανέλιξης για απόκτηση θέσεων που αποφέρουν χρήμα,εξουσία και επί της ουσίας δυνατότητα επιβολής δύναμης.
Επιτέλους, ας δείξουν έμπρακτα πνεύμα αγάπης για όλους και όχι πνεύμα δύναμης για τους εαυτούς τους, για τους συγγενείς, τους φίλους και τους γνωστούς τους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2012, 21:37:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιουγκι
Επιτέλους, ας δείξουν έμπρακτα πνεύμα αγάπης για όλους και όχι πνεύμα δύναμης για τους εαυτούς τους, για τους συγγενείς, τους φίλους και τους γνωστούς τους.

Γιούγκι...ονειροβατείς?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2012, 22:40:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελα ντε!!!
Λες και δεν ακούμε τι λένε ακόμη και σήμερα...λες και δεν υπέγραφαν,αποφάσιζαν,διαχειρίζονταν χρήματα κι ανθρώπους.
Και λες σα να μη πέρασε μια μέρα, λες κι ήρθαν τώρα, κι όταν τους ακούει κανείς λες και ακούει αθώες περιστέρες.
Τι να πω Νικόμαχος, αυτό που δεν έκαναν 40 χρόνια, ας το κάνουν τώρα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2012, 22:55:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υογκι

Μακάρι Πλάτωνας,απ'το στόμα σου και στου καθενός πολιτικού τ'αυτί να γίνει συνείδηση και πράξη, το καλώς πράττειν και η αφοσίωση ως λειτούργημα για το καλό όλων μας, και όχι ως επαγγελματικό καιροσκοπισμό ιδιοτελούς ανέλιξης για απόκτηση θέσεων που αποφέρουν χρήμα,εξουσία και επί της ουσίας δυνατότητα επιβολής δύναμης.
Επιτέλους, ας δείξουν έμπρακτα πνεύμα αγάπης για όλους και όχι πνεύμα δύναμης για τους εαυτούς τους, για τους συγγενείς, τους φίλους και τους γνωστούς τους.
..................

Είδωμεν Γιογκι. Είμαι αρκετα (κουμπομνενος), όχι όσο αφορά τι θα βγει απο τις κάλπες, μα τι θα βγει απο την ψυχολογική αντίδραση του κόσμου, και αυτο δεν είναι σε θέση κανείς να το γνωρίζει, και πως η προπαγάνδα (απο καθε κατεύθυνση, αριστερά η δεξιά) θα την διοχετευσει.

Κλείσω σε 5 μέρες 10 χρόνια που γράφω σε αυτο το χώρο, και δεν θυμάμαι να είχε ασχοληθει τοσο εντονα με την πολιτικη το εσωτερικα.

Ισως είναι τα σημεία των καιρών, κάποιοι να συνεχίσουν την παρουσία τους, και κάποιοι άλλοι να μην συνεχίσουν.

Πάντως εσένα και λιγους ακόμα, θα ήθελα να σε ευχαριστήσω για την ευγένεια, την κατανόηση και υπομονή που είχες, με το μέλος Πλατωνας.

Να είσαι πάντα καλα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2012, 01:04:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είδωμεν Γιογκι. Είμαι αρκετα (κουμπομνενος), όχι όσο αφορά τι θα βγει απο τις κάλπες, μα τι θα βγει απο την ψυχολογική αντίδραση του κόσμου, και αυτο δεν είναι σε θέση κανείς να το γνωρίζει, και πως η προπαγάνδα (απο καθε κατεύθυνση, αριστερά η δεξιά) θα την διοχετευσει.
Θέτεις πάλι ακριβώς το θέμα στην καρδιά του.
Επικαρδίας και όχι επικεφαλής, το ζήτημα είναι η ψυχολογία του κόσμου και ποιες οι αντιδράσεις στις οποιεσδήποτε εξελίξεις.
Εκεί, πρώτα απ'όλα, "ο κόσμος καίγεται" στην ψυχολογική αντίδραση του καθενός και κατ'επέκταση στο σύνολο της η κοινωνία.
Είδωμεν όπως λες, έχοντας άγρυπνο βλέμμα με ταπεινότητα χωρίς υπεροψίες.

quote:
Κλείσω σε 5 μέρες 10 χρόνια που γράφω σε αυτο το χώρο, και δεν θυμάμαι να είχε ασχοληθει τοσο εντονα με την πολιτικη το εσωτερικα.

Ισως είναι τα σημεία των καιρών, κάποιοι να συνεχίσουν την παρουσία τους, και κάποιοι άλλοι να μην συνεχίσουν.

Πάντως εσένα και λιγους ακόμα, θα ήθελα να σε ευχαριστήσω για την ευγένεια, την κατανόηση και υπομονή που είχες, με το μέλος Πλατωνας.


10 χρόνια συμμετέχεις στο εσωτέρικα;! Απ'το ξεκίνημα του σχεδόν!
Έχεις ζήσει πολλές συζητήσεις, πολλά θέματα, πολλές εναλλαγές συζητήσεων και μελών, έχεις κουβεντιάσει με πολλά μέλη παλαιότερα και νεότερα, πράγματι μεγάλο ζήσιμο στις δικτυακές συζητήσεις εσωτερισμού!
Έχεις δίχως αμφιβολία δεί μεγάλο κομμάτι της πορείας και της διαδρομής στις τάσεις των συζητήσεων.
Είναι σημαντικό κάποιος να ακούει να το λες εσύ όντας παράλληλα κι ένας βαθιά φιλοσοφημένος άνθρωπος στη πράξη με τη ζωή του.

Η δική μου παρουσία σα μέλος μετρά λίγους μήνες, μόλις το Νοέμβριο του 11 γράφτηκα στο εσωτέρικα, όταν μου στείλε κάποιος φίλος το λινκ σε μέιλ.
Παρ'ότι μικρό το χρονικό διάστημα συμμετοχής μου, διαπιστώνω και εγώ πράγματι μια κορύφωση του ενδιαφέροντος των συζητήσεων για τη πολιτική με αρκετά έντονο τρόπο.
Κάτι που ίσως είναι κατά κάποιον τρόπο αναμενόμενο λόγω της γενικότερης κατάστασης των δρώμενων της χώρας μας και του κλίματος εκλογών εδώ και καιρό.
Πέρασαν αρκετές δεκαετίες μέχρι να ξαναφτάσει η Ελλάδα στο χείλος της χρεοκοπίας. ΄
Συσσωρεύεται θυμός,οργή,πόνος,μιζέρια,απογοήτευση,θλίψη,απόγνωση,ανησυχία,κ.ο.κ. και ίσως είναι εύλογη η ανάγκη της έκφρασης συζητώντας για το τι φταίει, τι μπορεί να γίνει, τι μέλλει γενέσθαι, κ.ο.κ.
Εκεί μπορεί να παρατηρηθούν και έντονες προσκολλήσεις, ταυτίσεις με άλλες ιδέες, διαφαινόμενους τιμωρούς, διαφαινόμενους σωτήρες, κ.ο.κ.

Για να επανέλθω λοιπόν στα μη πολιτικά, πέρα απ'τις όποιες πολιτικές συζητήσεις που μπορεί να πεί κανείς ότι κι η πολιτική είναι μέσα στη ζωή μας καθορίζοντας βασικές παραμέτρους της επιβίωσης και διαβίωση μας, είναι μεγάλη τύχη για μένα που έχω συναντήσει στις συζητήσεις των φόρουμ του εσωτέρικα παρουσίες σαν τη δική σου Πλάτωνας και μερικών ακόμη.
Μπορεί να μην είχα αυτήν την ευκαιρία παλαιότερα κατά τη διάρκεια των 9-9,5 προηγούμενων χρόνων, αλλά και αυτοί οι λίγες μήνες είναι σαν να είναι συμπυκνωμένοι σε πολλά χρόνια μαζεμένα.

Παρουσίες λοιπόν σαν τη δική σου Πλάτωνας και μερικών ακόμη, είναι πολύ λίγες μετρημένες κατά κυριολεξία στα δάχτυλα.
Το λέω εγώ χωρίς να γνωρίζω κανένα μέλος απ'τα φόρουμ σε προσωπικό επίπεδο, αλλά έχοντας αναπτύξει τις ικανότητες να διακρίνω σε βάθος κάποια πράγματα.
Και μιλάω αρκετά σοβαρά χωρίς να κάνω πλάκα.
Δεν μ'αρέσει να κάνω φιλοφρονήσεις.

Έχει τύχει να έχω ερευνήσει με καλοπροαίρετη διάθεση αλλά και παρατηρητικό μάτι κάποια πράγματα σε ρεύματα διαλογισμού[δεν αναφέρομαι στη θεοσοφία-μπλαβάτσκυ,δεν έχω πρακτική εμπειρία συνάντησης με ανθρώπους που ακολουθούν τη φιλοσοφία της] χωρίς να δέχομαι ότι μου σερβίρουν.
Έχοντας ζήσει να <<τσουρουφλίζεται η γούνα μου>> από ελάχιστες μεμονωμένες ανθρώπινες συμπεριφορές "φωτισμένων" μυημένων ανθρώπων γεμάτες αντιφατικότητες όπως μου φαίνονταν τότε, με ώθησαν σε ακόμη μεγαλύτερη προσωπική έρευνα καθαρά σε ατομικό φιλοσοφικό επίπεδο που με έκαναν να βουτήξω ακόμη βαθύτερα μέσα μου και να κατανοήσω πράγματα που ούτε και οι εκείνοι δεν έχουν ιδέα ότι δύναμαι να κατανοώ και να αναλύω.[ακούγεται εγωιστικό αλλά και αυτοί ήταν μεγάλοι δάσκαλοι εν μέρει εν γνώση τους και δική μου άγνοια, εν μέρει εν αγνοία τους και εν αγνοία μου, και όχι απ'τη καλή αλλά απ'τη ανάποδη, τους βλέπω φίλους συμφωνώντας σε κάποια πράγματα και διαφωνώντας σε κάποια άλλα με ακόμη βαθύτερη κατανόηση απ'ότι πριν].

Λοιπόν, δεν μπαίνω σε λεπτομέρειες, αλλά έχω να πώ τούτο:

Υπάρχουν άνθρωποι που κάνουν διαλογισμό και προχωρημένο βαθύ διαλογισμό για πολλά χρόνια μπαίνοντας σε πεδία όχι μόνο αστρικά αλλά και σε τρίτα,τέταρτα,πέμπτα και που μπορούν να σου πουν γεγονότα απ'τη ζωή σου και το παρελθόν σου που να σ'αφήσουν παγωμένο μαρμαρωμένο άγαλμα, αλλά κι άλλα πολλά εκτός απ'αυτό.[δε λέω λεπτομέρειες, δεν έχει σημασία]
Κάνουν διαλογισμό "κουβαλώντας" κατά μια έννοια το παρελθόν τους, δηλαδή "κουβαλούν" το μοτίβο μιας παλαιότερης εποχής, της εποχής που ξεκίνησαν[π.χ.πριν 40 χρόνια], του τρόπου ζωής που αρχικά λειτούργησε γι'αυτούς τότε προσπαθώντας να μεταδώσουν ακριβώς τον ίδιο τρόπο και σε άλλους άσχετα αν ίσως δεν μπορεί να λειτουργήσει έτσι επακριβώς κι σε άλλους.
Κατά τ'άλλα είναι απλοί καθημερινοί άνθρωποι με τις δουλειές τους,τις οικογένειες τους,να μεγαλώνουν τα παιδιά τους, και δεν καταλαβαίνεις καν ότι κάνουν προχωρημένο βαθύ διαλογισμό για πολλά χρόνια, και μάλιστα αν κάνεις λίγο παρέα μαζί τους μπορεί να δείς να εκδηλώνουν πτυχές του χαρακτήρα τους που περιέχει ακόμη ψήγματα εγωισμού,αλαζονίας,ζήλιας,θυμού,διπλωματίας,πολιτικής σε συμπεριφορές σχέσεων με άλλους ανθρώπους, καλυμμένης φιλοδοξίας, έντονης ισχυρής επιθυμίας κάποιου επιδιωκώμενου σκοπού, που μπορεί να σε "διαολοστείλουν" στη κυριολεξία, κ.ο.κ
Αν κάποιος δεν κάνει προσωπική έρευνα σε βάθος χωρίς να δέχεται ότι του σερβίρουν αμφισβητώντας μέσα του διάφορα που ακούει απ'αυτές τις εμφανιζόμενες στα μάτια του αυθεντίες, τότε μπορεί κάποιες καταστάσεις να τον οδηγήσουν σ'ένα αποκλειστικά δικό του φαύλο κύκλο ισχυρών εσωτερικών συγκρούσεων και πάλης βιώνοντας επιφανειακά έντονες φαινομενικές αντιφάσεις ελλείψει βαθύτερης διάκρισης και κατανόησης λόγω κενών γνώσης.

Υπάρχουν κι άνθρωποι που κάποιος μπορεί να συναντήσει στη ζωή του, που είναι πολύ λίγοι μετρημένοι κυριολεκτικά στα δάχτυλα, οι οποίοι δεν κάνουν απλώς προχωρημένο βαθύ διαλογισμό για χρόνια στη ζωή τους, αλλά κατά κυριολεξία όλη τους η ζωή είναι διαλογιστική στιγμή προς στιγμή.
Δεν υπάρχουν στιγμές διαλογισμού και στιγμές μη διαλογισμού.
Είναι σημαντικό αυτό, η ζωή τους είναι καθ'ολοκληρίαν διαλογιστική στιγμή προς στιγμή της τρέχουσας εποχής που βιώνουν.
Ακόμη και το χιούμορ τους, το τσίγκλισμα τους προς κάποιον άλλον φαίνεται να βγαίνει αρκετά πιο ήπια, και δεν φαίνεται να είναι χοντροκομμένο-χοντροκοπιά με ωμότητα, έντονα προκλητικό με απύθμενη φαινόμενη αυθάδεια, εκβιαστικό, ισχυρά καταπιεστικό και καθόλου φαινομενικά αντιφατικό.[αλλά κι αυτά τα φαινομενικά είναι απολύτως κατανοητά]
Αυτοί οι άνθρωποι διακρίνεται χαρακτηριστικά να έχουν άπειρη κατανόηση προς τους άλλους ανθρώπους, άπειρη υπομονή, άπειρη νηφαλιότητα, άπειρη ευγένεια, άπειρη προνοητικότητα προς τον εαυτό τους και προς τους άλλους.

Το μέλος Πλάτωνας κατ'εμέ[χωρίς να το γνωρίζω προσωπικά εκτός των φόρουμ], είναι απ'αυτούς τους πολύ λίγους μετρημένους στα δάχτυλα ανθρώπους που η ζωή τους είναι καθ'ολοκληρίαν διαλογιστική στιγμή προς στιγμή βιώνοντας την τρέχουσα εποχή και τις ανάγκες της με τις αναγκαιότητες της αλλαγής σε πρακτικό επίπεδο βαθιάς φιλοσοφημένης ζωής.

Με συγχωρείς φίλε που τόσο καιρό σε προσφωνώ με το άκλητο Πλάτωνας απευθυνόμενος προς εσένα ως μέλος, κάτι που κάνω προς όλα τα μέλη.
Και να σ'ευχαριστήσω για την χαρακτηριστικά παροιμιώδη κατανόηση, ευγένεια και υπομονή που έχεις και με το μέλος YUGI-OH.
Σ'ευχαριστώ φίλε που ανέχεσαι το λόγο μου κι εμένα ως παρουσία στα φόρουμ του εσωτέρικα.

Να είσαι πάντα καλά φίλε. Δεν ξέρω αν εγώ είμαι αντάξιος της φιλίας σου.
Να θυμάσαι δεν μ'αρέσει να κάνω φιλοφρονήσεις, είναι βαθιά κατασταλαγμένα στη συνείδηση με προσοχή όσα λέω.
Και συνεχίζουμε εδώ φίλε μαζί και με τους άλλους, πάντα σεβόμενος και τις δικές σου ανάγκες της ζωής.

Edited by - YUGI-OH on 16/06/2012 01:10:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2012, 01:17:23  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ειλικρινα χτυπανε στην καρδια αυτα που ειπατε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2012, 01:26:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε σύ Γιογκι με συγκινήσες ειλικρινά!

Ούτε η γυναίκα μου μου έχει πει τόσο όμορφα λόγια και είμαστε 29 χρόνια μαζι, και είναι ακόμα ερωτευμένη!

Να είσαι καλα, σε ευχαριστώ απο τα βάθη της καρδιάς!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2012, 01:35:56  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλια... όσα δεν έχω εκφράσει με λόγια !!!!

http://www.youtube.com/watch?v=vrgtf4R2v_A

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2012, 03:38:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ρε σύ Γιογκι με συγκινήσες ειλικρινά!

Ούτε η γυναίκα μου μου έχει πει τόσο όμορφα λόγια και είμαστε 29 χρόνια μαζι, και είναι ακόμα ερωτευμένη!

Να είσαι καλα, σε ευχαριστώ απο τα βάθη της καρδιάς!


Χαίρομαι πραγματικά Πλάτωνας!
Η δόνηση και η ενέργεια καθώς μεταφέρεται ο λόγος κάποιου σε κάποιους άλλους δεν είναι απλή υπόθεση.
Ξέρω ότι εσύ το ξέρεις πολύ καλά.

Θυμάμαι μια περίπτωση[είναι μερικές ακόμη] που μου έχει συμβεί...
...Μιλούσα με κάποιον σ'ένα πηγαδάκι μετά το τέλος μιας ομιλίας σε κάποιο ρεύμα διαλογισμού.
Είχαμε πιάσει κουβέντα σχετικά με την εσωτερική φλόγα.
Λέγοντας διάφορα, κάποια στιγμή έρχεται μια άγνωστη κοπέλα που απ'ότι μετά μας είπε στεκόταν παραδίπλα και μας άκουγε, άγνωστοι μεταξύ αγνώστων, και με σκούντησε στον ώμο, γυρίζω να δώ, και βλέπω ένα πρόσωπο εκείνη τη στιγμή φωτεινό μες την τρελή χαρά με μάτια να λάμπουν απο ευτυχία να με κοιτάνε. Μου είπε "σ'ευχαριστώ, επιτέλους μου έλυσες μια απορία σ'ένα θέμα που δεν μπορούσα με τίποτα μα με τίποτα να καταλάβω, τώρα το κατάλαβα και είναι τόσο απλό, το έκανες τόσο απλό για να το καταλάβει κανείς, σ'ευχαριστώ, σ'ευχαριστώ."
Έτσι απ'το πουθενά, απ'το τίποτα.
Ξέρεις[είμαι σίγουρος] τι χαρά με γέμισε εκείνη η στιγμή που μια ψυχή[κοπέλας] ευχαριστούσε μια άλλη ψυχή[εμένα] για κάτι που ενώ μιλούσα με κάποιον άλλον δεν είχα ιδέα ότι μιλούσε στην καρδιά και στο νού μιας άγνωστης και εκείνη το χρειαζόταν.
Στιγμές που ο νούς σαστίζει. Στιγμές που ο νους παύει για ελάχιστα να κινείται.
Αυτή είναι κατάσταση Αγάπης δίχως Νού.


Edited by - YUGI-OH on 16/06/2012 03:39:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2012, 03:54:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
stiv, σ'ευχαριστώ[-ούμε], τα λες όλα με δυό γραμμές κι ένα εξαίρετο βίντεο!

Δεν τα γνωρίζουμε όλα, φίλε stiv.
Αλλά να ξέρεις, δεν λέγονται τυχαία πολλά πράγματα.
Ούτε γράφουμε λόγια να ακούγονται ωραία σαν εκθέσεις ιδεών.
Υπάρχουν πράγματα που γνωρίζουμε σε πολύ βαθύτερα επίπεδα απ'ότι φαίνεται ή απ'ότι λέμε.
Τα λόγια δεν μπορούν να μεταφέρουν εύκολα τι βιώνει, τι αντιλαμβάνεται κανείς.
Δεν είναι απλές πληροφοριακές γνώσεις, είναι βαθύτερες βιωματικές γνώσεις απ'το ζήσιμο που λέει κι ο Πλάτωνας.
Κι είναι πολλά, πάρα πολλά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy