ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Λίγους φίλους...να μιλήσουμε!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
karpoc5
Νέο Μέλος


47 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2012, 18:41:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

-Το σημείο εκκίνησής μας; Με ποιο τρόπο; Μια εικόνα ίσως βοηθήσει να καταλάβουμε. Μπορεί να είσαι ένας καλός στρατιώτης, να ξέρεις να μάχεσαι πολύ καλά, αλλά δεν το κάνεις. Αντίθετα στο σημείο της καρδιάς σου κρατάς ένα κερί και όλη η προσοχή σου είναι εστιασμένη να κρατάς το κερί συνεχώς αναμένο, να προστατεύεις το φως του από ότι θα μπορούσε να το ενοχλήσει, ή να το σβήσει. Κρατάς το φως αυτό που τρεμοπαίζει αναμένο στο μέσο της δίνης του κόσμου. Αυτό το φως, λοιπόν είναι ο πόθος μας για σωτηρία η άγια επιθυμία μας, το πρώτο αμυδρό σκίρτημα φωτός και ζωής του Ρόδου της καρδιάς μας. Σαν το μαχητή στρατώτη μπορείς αν θέλεις να τοποθετήσεις στην πρώτη θέση αυτό το αμυδρό φως όχι μόνο για τον εαυτό σου αλλά και για τους άλλους.

Τι εννοούμε ακριβώς μ’ αυτό; Όταν η ύψιστη προτεραιότητα της ζωής μας είναι να αφιερώσουμε τον εαυτό μας με τη σκέψη, το λόγο και την πράξη, σ' αυτήν την αγάπη για το Ρόδο της καρδιάς μας και την λαχτάρα του, είναι αναπόφευκτο να χαλαρώσει η κυριαρχία του εγωκεντρικού εαυτού στον μικρόκοσμό μας. Ναι,έχουμε πολύ δρόμο ακόμη να διανύσουμε στο δρόμο της μεταμόρφωσης, όμως, «ο πέλεκυς έχει τεθεί στη ρίζα του δένδρου.

Αυτό είναι το βήμα που θα ανοίξει την οδό μας και πρόκειται μόνο για την αρχή, θα ακολουθήσουν περισσότερα βήματα, θα μάθουμε όλοι τι περισσότερο συνεπάγεται αυτός ο δρόμος της μεταμόρφωσης, κι όποιος θέλει μπορεί να βοηθήσει σ’ αυτή την προσπάθεια.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2012, 18:57:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό το φως, λοιπόν είναι ο πόθος μας για σωτηρία
Εμένα, δεν με ενδιαφέρει η σωτηρία.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2012, 19:02:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτός δεν πρόκειτε να σταματήσει τώρα ... έτσι θα πάει ... έβαλε κασσέτα, πάτησε και play ... καταλαβαίνεις ... [ http://www.youtube.com/watch?v=qwgSgyaf5m4 ]

Edited by - zip on 26/07/2012 19:05:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karpoc5
Νέο Μέλος


47 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2012, 19:18:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
".. βοηθάμε όλοι να αναπτυχθεί η Νέα Ψυχή,
"η γεννημένη από το Θεό", βλέπε: Κατά Ιωάννη..".

Η ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ

"Έδωσα εντολή να φέρουν το άλογό μου από το στάβλο.
Ο υπηρέτης δεν με κατάλαβε.
Πήγα στο στάβλο μόνος μου σέλωσα το άλογό μου και ίππευσα.
Σε απόσταση άκουσα σάλπιγγα. Τον ρώτησα τι σήμαινε αυτό.
Δεν ήξερε και δεν είχε ακούσει τίποτα.
Στην πύλη με σταμάτησε και ρώτησε:
"Προς τα που ταξιδεύεις αφέντη;"
"Δεν ξέρω είπα μόνο μακριά από εδώ.
Όσο πιο μακριά από εδώ.
Αυτός είναι ο μόνος τρόπος να φτάσω στον προορισμό μου".
"Ώστε ξέρεις τον προορισμό σου;" ρώτησε.
"Ναι, απάντησα, το είπα ήδη, μακριά -από- εδώ είναι ο προορισμός μου".
"Δεν έχεις προμήθειες μαζί σου;",είπε.
"Δεν χρειάζομαι προμήθειες " είπα.
"Το ταξίδι είναι τόσο μακρύ που θα λιμοκτονήσω, αν δεν βρω τροφή στη διαδρομή.
Καμιά προμήθεια δεν μπορεί να με σώσει".
Φραντς Κάφκα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2012, 19:25:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
karpoc5,

πόσα μπάνια έκανες ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karpoc5
Νέο Μέλος


47 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2012, 19:47:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

..γιατί, εσείς, αλλάξατε κασέτα βρε παιδιά;;;

όλη η γνώση δεν είναι άυλη;;;

η Ψυχή - Πνεύμα δεν είναι όργανό της;;;
αυτό με τη σειρά του δεν έχει το σώμα ως όργανό του;;;

έτσι δεν είναι και οι δυο δραστηριότητες του Πνεύματος - Ψυχής,
και εκείνες της ύλης δεν λαμβάνουν χώρα μέσα στο σώμα;;;

όλα τα πράγματα δεν έρχονται σε ύπαρξη μέσα από την αντίθεση και την αντιπαράθεση;;;

..αφού το ξέρεις βρε zip, δεν μπορεί να γίνει διαφορετικά!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karpoc5
Νέο Μέλος


47 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2012, 19:49:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"ΓΝΩΣΗ"
ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ , ΉΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟ ΓΡΆΨΩ ΤΖΕΚΥΛ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karpoc5
Νέο Μέλος


47 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2012, 19:52:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΟΛΛΑ μπάνια, zip, στον ωκεανό όμως!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karpoc5
Νέο Μέλος


47 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2012, 20:58:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Αυτό το φως, λοιπόν είναι ο πόθος μας για σωτηρία
Εμένα, δεν με ενδιαφέρει η σωτηρία.


..μπορεί σήμερα να μην σ' ενδιαφέρει, εκπαιδεύεσαι όμως, βλέπω ότι με πολλά καταπιάνεσαι :-),..

Όπως ακριβώς ένα πουλάρι που είναι κατάλληλο να το χρησιμοποιήσει ένας πρίγκιπας εκπαιδεύεται από ικανούς εκτροφείς αλόγων ώστε να γίνει ένα πριγκιπικό άλογο ιππασίας, πάνω στο οποίο ο πρίγκιπας μπορεί να καθίσει όπως αρμόζει και να εκτελέσει τα σχέδιά του, έτσι και το σώμα διεγείρεται από το Πνεύμα να κάνει αυτό που είναι καλό.

Κι ένα ένδυμα προετοιμάστηκε γι αυτόν που επρόκειτο να το φορέσει.

Το πλοίο εξοπλίστηκε για τον καλύτερο πηδαλιούχο έτσι ώστε αυτός θα μπορούσε να πιάσει τους θησαυρούς της θάλασσας.

Ένα ιερό θεμελιώθηκε προς τιμήν του πνεύματος και οι ιερότεροι ναοί για να αποκαλύψουν τη σοφία του.

Όταν ένα νέο αγόρι φτάσει μέχρι την πλήρη ωριμότητα, ζώντας μέσα σε ένα σώμα, μπορεί να λυτρώσει εκείνους τους ανθρώπους
που έχουν εθιστεί στις δυνάμεις του κακού στον κόσμο, να ελευθερώσει τα μέλη τους από την υποτέλεια στα απείθαρχα πνεύματα
και από τη δύναμη αυτών των κατώτερων κυβερνητών.

Διότι αυτός ο νέος γνωρίζει, πως ο ζυγός θα συντριφθεί σ’ αυτόν τον Πλανήτη, "εξαιτίας του Χρίσματος". Αυτό το αγόρι θα χρησιμοποιούσε αυτό το σώμα για να εκδηλώσει την αλήθεια της Γνώσης του -και μέσα σ’ αυτό το σώμα-
θα άνοιγε πλατιά η πόρτα για τους εγκλεισμένους και θα τους έδινε αιώνια Ζωή..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2012, 22:56:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:
Αυτό το φως, λοιπόν είναι ο πόθος μας για σωτηρία
Εμένα, δεν με ενδιαφέρει η σωτηρία.


..μπορεί σήμερα να μην σ' ενδιαφέρει, εκπαιδεύεσαι όμως, βλέπω ότι με πολλά καταπιάνεσαι :-),..


Ναι αλλά, αυτό δεν το κάνω για να με σώσει κάποιος, το κάνω γιατί αυτό θέλω.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 26/07/2012 22:57:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2012, 23:05:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

..γιατί, εσείς, αλλάξατε κασέτα βρε παιδιά;;;

όλη η γνώση δεν είναι άυλη;;;

η Ψυχή - Πνεύμα δεν είναι όργανό της;;;
αυτό με τη σειρά του δεν έχει το σώμα ως όργανό του;;


Βρε πού κολλάει το "η γνώση είναι άυλη" με το οτι έχεις βάλει την κασέτα;;

quote:
έτσι δεν είναι και οι δυο δραστηριότητες του Πνεύματος - Ψυχής,
και εκείνες της ύλης δεν λαμβάνουν χώρα μέσα στο σώμα;;;

όλα τα πράγματα δεν έρχονται σε ύπαρξη μέσα από την αντίθεση και την αντιπαράθεση;;;

..αφού το ξέρεις βρε zip, δεν μπορεί να γίνει διαφορετικά!!!


Εσύ κάνεις κατήχηση.. you know κατήχηση; Είναι σαν αυτούς τους ανθρώπους στα λεωφορεία, που δε σε ξέρουν, σου μιλάνε, εσύ δεν τους απαντάς, και εκείνοι συνεχίζουν να σου μιλάνε.

Πάντως υπάρχει και αυτό το θεματάκι, αν θέλεις να συνεχίσεις την.. αντιπαράθεση
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=11277&whichpage=31&ARCHIVE=

quote:
karpoc5,

πόσα μπάνια έκανες ;


Εγώ έκανα κάνα δίωρο τρίωρο το μεσημεράκι. Αρχίζω να ανακαλύπτω το σώμα μου απο την αρχή.
Για πες ρε Καρπός, πόσα μπάνια έκανες; (στη θάλασσα εννοώ)

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 26/07/2012 23:12:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karpoc5
Νέο Μέλος


47 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2012, 00:02:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Συνεχίστε τα μπάνοια παίδες, προτιμήστε, λάδι μαυρίσματος μάρκας, Parkinson. :-) να είστε όλοι καλά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2012, 22:18:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παραεκανα (μπανακια) φέτος, χρέη νταντας, μπαυμπυσυτερ, μάγειρα, βοήθειας σε έχοντες ανάγκη, (τέτοια μπανακια), και που και που, λίγες βουτιές στη θάλασσα, μιας και ηταν απεναντι...

Δεν σκέφτηκα τίποτα, δεν πείγα σε μουσεία, σε αλλα κράτη, σε ξενοδοχεία περιοπης, δεν έφαγα σε ακριβά εστίατορια, δεν κοίταξα την Ολυμπιάδα ούτε καν την ΤΒ, δεν διάβασα βιβλία, δεν τόσα πράγματα που έκαναν τα αλλα χρόνια...

Που και που σήκωνα τα ματια μου, κοιταζα τον απελπισμένο πατέρα μου που έμεινε μονος...και έμπαινα στη θέση του. Άσπρησε, ανελπίδος,χωρίς ενδιαφέροντα...έχασε σχεδόν όλους τους φίλους και οικείους του... Να ενδιαφέρεται μόνο για το ποιος θα τον προσέχει...

Όταν ερχόταν στον κόσμο, (γιατι με τις σκέψεις του σκαλίζε το παρελθόν να βρει μνήμες και κάτι που άξιζε κανείς να ζει) βούρκωνε, και ήταν απαρρηγορητος. Ήξερα πριν ανοίξει το στόμα του τι θα μου πει, τα τελευταία χρόνια λες και βάζει κασέτα, η μνήμη του δεν τον βοηθά...,και όταν με ρώταγε...γιατι, (να μείνει τελευταίος) απαντάγα να μην είναι αχαριστος με τη ζωη..

Και σκεφομουν ....ακόμα και προς το τέλος, το θέλω μας κανονίζει..προς το τέλος, παραπονιούνται γιατι έμειναν μόνοι...η τελευταίοι! Δηλ θα θέλανε να μην ήσαν αυτοι τελευταίοι...

Έτσι λοιπόν, πέρασα ενα καλοκαίρι, σκεπτόμενος πολυ λίγο,, χωρίς να θέλω κάτι...ούτε και να γράψω, η να συνομίλησω με κάποιο..κάνοντας μόνο τα αναγκαία.

Δεν είναι και τοσο δύσκολο, ... οι περισσωτεροι άνθρωποι, αυτο κάνουν, συνεχώς, με κάτι ασχολούνται...

Έτσι φεύγουν....καθώς ασχολούνται, με κάτι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2012, 21:31:55  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Που και που σήκωνα τα ματια μου, κοιταζα τον απελπισμένο πατέρα μου που έμεινε μονος...και έμπαινα στη θέση του. Άσπρησε, ανελπίδος,χωρίς ενδιαφέροντα...έχασε σχεδόν όλους τους φίλους και οικείους του... Να ενδιαφέρεται μόνο για το ποιος θα τον προσέχει...

Όταν ερχόταν στον κόσμο, (γιατι με τις σκέψεις του σκαλίζε το παρελθόν να βρει μνήμες και κάτι που άξιζε κανείς να ζει) βούρκωνε, και ήταν απαρρηγορητος. Ήξερα πριν ανοίξει το στόμα του τι θα μου πει, τα τελευταία χρόνια λες και βάζει κασέτα, η μνήμη του δεν τον βοηθά...,και όταν με ρώταγε...γιατι, (να μείνει τελευταίος) απαντάγα να μην είναι αχαριστος με τη ζωη..

Έτσι λοιπόν, πέρασα ενα καλοκαίρι, σκεπτόμενος πολυ λίγο,, χωρίς να θέλω κάτι...ούτε και να γράψω, η να συνομίλησω με κάποιο..κάνοντας μόνο τα αναγκαία.



Πλατωνα ,γεια ,πριν απο 7 χρονια ειχα μπει στην θεση που περγραφεις .
Καταλαβαινω και κατανοοω την κατασταση ,με ετρωγαν τοτε τα πολλα <γιατι>

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2012, 21:32:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Στίβ,

Τα (γιατι) δεν σε τρώνε πια, βρηκες τις απαντήσεις, η δεν χρειάστηκαν?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2012, 21:37:01  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πλατωνα σε μερικες απαντησεις για να τις βρω εκανα τον ιχνιλατη ,σε μερικες δεν χρειαστηκαν ,δοτι απο μονο του ξεκαθαριστηκε το ομιχλωδεις τοπιο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2012, 21:27:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πλατωνας προς άγνωστο.

Ρε μεγάλε, εσένα που κανένας δεν σε γνωρίζει, μιας και στο εσωτερικα χάθηκαν οι λίγοι φίλοι που συζητάγα, δεν βοηθάς λίγο την κατάσταση της στραβωμαρας μας. 
Πες μας μάθες, γιατι όλοι σε φοβουνται, και λένε πως είσαι μαύρος και έτσι ντύνονται όλα σαν έρθει η ώρα σου...

.

Δεν μιλάς ρε μπαγασα, σ'αρεσει να σε σκιάγράφουν μαύρο και με δρεπανο, να βοηθάς τις ψυχές στο μαρτύριο τους, μα εσυ...εσυ τι ρόλο βάρας σε τούτο το ντουνια, πες μας μαθες...

.

Τελικα φιλαράκι, θα σου πω κάτι. Έχω την εντυπωση πως όλα όσα λένε για την παρτυ σου, είναι μεγάλες αναλήθειες! Ναι μπρε...οι άνθρωποι βρήκαν για την πάρτυ σου μια άλλη εικόνα, σαν και αυτη που υιοθετούν για καθε τι,,,

.

Μουφα είναι όλα αυτα, και σε φοβούνται...μά δεν έκαναν το παραμικρό και ουτε κανουν έν ζωη, ώστε να σε γνώρισουν...

.

Στο ΙΔΙΟ ποτάμι μπαίνουμε και δεν μπαίνουμε, είμαστε και δεν είμαστε...
ΧΑ ΧΑ στην είχε πει ο σκοτεινός....απο τότε. Ποιος να τον καταλάβει....
.

Α...και οι ψυχές....ναι οι ψυχές! 

Αυτές αστες να περιστρέφονται.....για σένα μιλω...., θανατε!

Πλατωνας προς Πλατωνα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2012, 00:12:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τί έβλεπες καθώς βοηθούσες και βλέπεις στα πρόσωπα των ανθρωπονοοψυχών;[δεν έχει σημασία ],καλησπέρα φίλε Πλάτωνας,έτσι από περιέργεια ρωτώ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2012, 21:35:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι, σας καλώ να συμμετάσχουμε σε αυτό το θέμα του Alex22 που βρίσκω άκρως ενδιαφέρον, για να μιλήσουμε για την ενεργειακή ισορροπία, και παρεμφερή θέματα

Τα συναισθήματα και ο ρόλος τους στην υγεία του σώματοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy