ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Λίγους φίλους...να μιλήσουμε!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2012, 08:46:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στίβ μια απο τα ίδια.

Δεν βλέπω όλα τα βίντεο με το iPad, (όσα είναι με flash) και δεν είχα κοντά μου pc, μα το είδα μολις γύρισα, το πρωι.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2012, 07:27:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πριν 8 χρόνια, τέτοιο καιρο, πάλι η εθνική ήταν στην Πορτογαλία, πάλι έπαιζε με την Ρωσία, θυμάμαι να ακούω τον αγώνα και που και που να ρίχνω μια ματια στην τελεοραση, όταν μπήκε το πρώτο γκολ. Πικρό γέλασα λίγο, μιας και μετα τους αγώνες με την νίκη στην Πορτογαλία και την ισοπαλία με την Ισπανία, σκεφτόμασταν, όλοι, ε θα περάσει και μια φορα η εθνική κάπου...γιατι και να χάναμε με ένα γκολ διάφορα, πρόκριση βλέπαμε.

Όταν όμως μετα απο λίγο μπήκε και ένα δεύτερο, η πίκρα ήταν εκει, οπότε γύρισα προς την γυναίκα μου, και της είπα. Τα βλέπεις, αυτοι είναι οι έλληνες, ικανοί για το μεγαλύτερο άθλο και το ίδιο ικανοί, να αποκλειστούν απο μια ομάδα που είναι έξω απο την διοργάνωση.

Έσφηξα τα χέρια μου, και γύρισα προς κατι άγνωστο, που είναι σαν προστάτης, λέγοντας.

Βάλε τη δύναμη σου. Αν περάσει η εθνική, δεν πρόκειται να βάλω τροφη στο στόμα μου, μέχρι να αποκλεισθεί.

Έτσι και έγινε, νεράκι του θεου στη δουλεια μου, καθε μέρα, ακόμα και στο ταξίδι που ακολουθησε προς την Ελλάδα, δεν ακουμπήσα για μέρες τροφη, ακόμα και μπρος στα γέμιστα (το ελληνικο φαγητο μου) είπα όχι στον κόπο της μητέρας μου, 
Που με περίμενε πως και πως να με ευχαριστήσει.

Και η εθνική μας νικάγε, και η ανησυχία των δικών μου μεγάλωνε, μα απο πλευράς μου ήμουν πανευτηχης, μιας και δεν είμαι φίλος του φαγητού.

Έφτασε και ο μεγάλος τελικός με την Πορτογαλία, και όταν τελείωσε, όλοι περίμεναν να φάω κάτι, το μόνο που πείρα ήταν λίγο καρπούζι, και αυτο μου φάνηκε σαν να πετώ μέσα μου πέτρες.

Την άλλη μέρα τιμής ενεκεν, είπα στη γυναίκα μου πως θα πήγαιναμε στο κάλημαρμαρο

Τι θα κάνουμε? με ρώτησε....

Τίποτα, θα ευχαριστήσουμε νοερά κάτι παιδιά, και μετα θα πάμε για φαγητό!

Με έκπληξη της, χθες βράδυ καθώς μας βομβαρδίζε η Ρωσία, θα ήταν γύρω στο 30' γύρισα πάλι προς το άγνωστο.

Αυτη τη φορα, σκέφθηκα, φτάνει να περάσουμε, (το είπα δυνατά) και θα ξανά φάω τον Ιούλιο!

Περάσαμε....και ανεξάρτητα απο τη συνεχεια, η αποχή μου θα είναι ολική.

Κανας φίλος να μου κάνει παρέα?

Υ.γ είχα σταματήσει την ολική αποχή απο την τροφη, γιατι μου είχαν δημιουργήσει πέτρες στη χολιδοχο, μα πριν τρεις μήνες την αφαίρεσα.

Ευκαιρία και για όσους έχουν κιλά να αδύνατησουν, αν και με την κρίση που υπάρχει, σε λίγο θα είναι φυσιολογικό το χάσιμο βάρους...

Τουλάχιστον παρέα για προπόνηση φίλοι μου! (Χιούμορ! )

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 17/06/2012 07:33:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2012, 15:47:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κανας τρελός για παρέα δεν βρέθηκε?

Αν έρθει πρώτη η Γερμανία και είμαστε αντίπαλοι, θα ανέβασω το ταμα!

Άμα περάσουμε, άλλες 7 μέρες!

Πόσο ζει ειπαμε ο άνθρωπος δίχως τροφη, έχοντας 5 με 7 κιλακια πλεόνασμα?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2012, 17:10:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
με σεχ ή άνευ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2012, 17:47:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τίποτα Αιολε,

το τάμα είναι τάμα!

Έχω κάνει δυο εβδομάδες τρεις τέσσερες φορές, αλλα αυτη του Γιουρο, έχει άλλη γλυκά!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2012, 18:27:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι θα έλεγες να δεχόταν ο macedon?

Με την δίαιτα,θα τρωγόσασταν λιγότερο.
Μήπως περισσότερο?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2012, 18:28:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά, πριν 8 χρόνια, δεν είχα δεί ούτε ένα αγώνα της εθνικής.

Πιτσιρικάς περίμενα πως και πως να δω τους αγώνες στο παγκόσμιο της αμερικής. Είχα φτιάξει τότε ατμόσφαιρα να γράφω αγώνες σε βίντεο, να μιλάω με φίλους, να είναι το μυαλό μου κολλημένο στο καθετί που έδειχνε η τιβί για την εθνική.
Έγιναν οι αγώνες και παρ'όλα τα παρακάλια προς <<θεούς και δαίμονες>>[], είχε έρθει το 4-4-2.

Έτσι στο γιούρο απλά δεν ασχολήθηκα καν έχοντας απορροφηθεί εντελώς μ'άλλες ασχολίες.
Δε γνώριζα από πριν ούτε με ποιον παίζει, ούτε πότε παίζει, ούτε τίποτα.
Μόνο όταν άκουγα να λένε ότι πέρναγε στην επόμενη φάση, έλεγα χαλαρά "Α, καλά, εντάξει".

Στον τελικό πήγα σ'ένα συγκάτοικο να του δώσω κάτι που μου είχε ζητήσει, και μου είχε πεί τότε "άστα όλα τώρα, θέλει δέκα λεπτά να τελειώσει, έλα μέσα να το δούμε, κερνάω μπύρα".
Έζησα το καρδιοχτύπι του τελευταίου δεκάλεπτου, και μόλις τελείωσε ο αγώνας, χορεύαμε και τραγουδάγαμε μες στη τρελή χαρά, η οικογένεια του με πήρε στο αυτοκίνητο μαζί τους κάνοντας ένα μίνι γύρο της αθήνας κορνάροντας, αν και δεν έχω ξαναπάει ποτέ στη ζωή μου σε πανηγυρισμούς.[ήταν η εθνική του γιούρο βλέπεις]
Σκεφτόμουν πως αυτές οι στιγμές χαράς ήταν ανεπανάληπτες κι ας μην είχα δεί ούτε ένα αγώνα ολόκληρο παρά μόνο ξόφαλτσα το τελευταίο δεκάλεπτο του τελικού.

Το ίδιο και χθες βράδυ, ξέχασα εντελώς ότι είχε το ματς με τη ρωσία αν και το είχα κάπου στην άκρη του μυαλού μέχρι χθες το μεσημέρι.
Το βράδυ το πέρασα διαβάζοντας όσα γράφει ο nireas στο θέμα της μυθωδίας βλέποντας προσεχτικά ξανά και ξανά τα βίντεο που παραθέτει.
Απορροφήθηκα εντελώς που ξέχασα εντελώς ότι έπαιζε η εθνική, βοήθησαν και τα βίντεο της μυθωδίας που είναι αρκετά ατμοσφαιρικά.

Σήμερα το πρωί ούτε τηλεόραση είχα ανοίξει ούτε τίποτα.
Ανοίγοντας τον υπολογιστή το μεσημέρι και διαβάζοντας στο πόστ του Πλάτωνα ότι πέρασε η εθνική, ε! λέω πάλι "Α, καλά, εντάξει"

Δίνεις καλές ιδέες Πλάτωνα!

Αρε σύ Πλάτωνα γι'αυτό λέω ότι είσαι της διαλογιστικής ζωής στιγμή προς στιγμή και το κάνω γνωρίζοντας τι λέω και όχι επειδή κάπου το έχεις γράψει και εσύ και μπορεί να νομίσουν έτσι κάποιοι, αν και χωρίς να μπώ σε λεπτομέρειες, το εξήγησα σε γενικό επίπεδο, το έγραψα δίνοντας κάπως αναλυτικά την κεντρική ιδέα.

Με βάζεις τώρα σε πειρασμό να γράψω κάτι που ακολουθεί το πνεύμα της αρχικής τοποθέτησης του θέματος μ'ένα κάπως μη συνηθισμένο τρόπο.

Χωρίς να σοβαρέψω τη ροή, μιας και πιάσαμε και τα της φιλίας, θα γράψω κάτι με κάπως χαλαρό ύφος αλλά και λίγο κωδικοποιημένα.
Μπορεί να φανεί χρήσιμο σε κάποιους.

Έλεγες Πλάτωνα στη προηγούμενη σελίδα ότι χτίζονται εικόνες σε άμμο και στο πουθενά, και καθώς έγραψα για τους ταραγμένους και μη κύκλους της διανόησης, είπες κάτι ωραίο για τον εμπεδοκλή που δεν το γνώριζα...ότι ατάραχος έδειχνε στους άλλους ότι δεν είχαν καμία επιρροή ή επίδραση επάνω του οι όποιες υβριστικές,υποτιμητικές,δολοπλόκες,ζηλόφθονες,κ.ο.κ ή λόγω μη κατανόησης εκ μέρους τους κουβέντες τους προς αυτόν.

Τα όσα του έλεγαν οι άλλοι ας τα πούμε χάριν συντόμευσης εξερχόμενα που για εκείνον θα μπορούσαν να ήταν εισερχόμενα.

Λοιπόν,αυτό μου θυμίζει κάτι που ένας παλιός καλός φίλος συνηθίζει να λέει σε άλλους και οι περισσότεροι[εκτός από πολύ λίγους μη πω σχεδόν όλους] δεν το καταλαβαίνουν.
[ο καλός αυτός φίλος δεν είναι δικτυακός, είναι απ'τη πραγματική ζωή]
Λέει ότι:
"χωρίς κάποιος να έχει πλυθεί και να είναι καθαρός δε μπορεί να εισέρχεται στο σπίτι μου".

Εμένα μου πήρε κάποιο καιρό να καταλάβω όχι αυτό που έλεγε,
αλλά αυτό που δεν έλεγε είτε γνωρίζοντας το ή λόγω δικής του άγνοιας.

Αυτό που λέει είναι η μισή αλήθεια, αλλά υπάρχει και το άλλο μισό της που δεν λέγεται απ'τον παλιό καλό μου φίλο.

Συμπληρώνοντας λοιπόν και το άλλο μισό, η φράση με όλη την αλήθεια κι όχι τη μισή γίνεται κάπως έτσι:
"χωρίς κάποιος να έχει πλυθεί και να είναι καθαρός δε μπορεί να εισέρχεται στο σπίτι μου,
και δεν εισέρχομαι στο σπίτι κανενός αν δεν προσέχω πρώτα να πλυθώ και να είμαι καθαρός".

Παλιέ καλέ μου φίλε, ξέρεις ότι σ'αγαπώ σαν πολύ καλό φίλο, έχουμε να ειδωθούμε αρκετό καιρό απ'την τελευταία φορά που τα είπαμε.
Στέλνω ένα ψηφιακό εγκάρδιο χαιρετισμό στο σύμπαν και έχοντας εσύ τον τρόπο ξέρω ότι θα το διαβάσεις με την πρώτη ευκαιρία.

Έχω εδώ και αρκετό καιρό να σου πω κάτι που τώρα έχει έρθει η κατάλληλη ώρα να ειπωθεί με σεβασμό και φιλική αγάπη προς εσέ και να τ'ακούσεις.
Έχω πάρει κάποια μαθήματα όχι από εσένα, αλλά μέσω της φιλίας μας απ'την ίδια τη ζωή.
Έχεις πάρει και εσύ ένα ακόμη μάθημα όχι από εμένα, αλλά μέσω της φιλίας μας και των κολλητών που εσύ επέλεξες, απ'την ίδια την ζωή παρ'όλα όσα θαυμαστά γνωρίζεις.

Διακρίνοντας εδώ και καιρό κάποια κενά της γνώσης της ΑΓΝΟΙΑΣ που γνωρίζω ότι πρόσφατα συνειδητοποιείς και εσύ και κάπως απρόθυμα μεν αλλά αρκετά έντονα φανερά το παραδέχεσαι ομολογώντας το δε,...
...Σε παρακαλώ καλέ μου φίλε, καλύτερα ας μην λέγεται από εσένα η φράση με τη μισή μόνο αλήθεια της, αλλά ας λέγεται από εσένα η φράση με ολόκληρη την αλήθεια της.

Ξέρω ότι που και που εκφράζεις το παράπονο ότι ενώ έρχονται κοντά σου πολλοί φίλοι, μετά από λίγο καιρό απομακρύνονται από εσένα και χάνονται απ'τη ζωή σου.

Δε ξέρω αν ωφελεί όσο κι αν εδώ και δέκα-δώδεκα χρόνια ή περισσότερα πίνεις απ'το νέκταρ της αθανασίας παρέα με τους κύκνους, αν δεν προσέχεις να λέγεται και να γίνεται πράξη στιγμή προς στιγμή η αγαπημένη σου φράση με ολόκληρη την αλήθεια της.
Ειδάλλως, θα έρχονται,θα φεύγουν και δεν θα μένουν.
Και δεν ξέρω αν άθελα σου προκαλείται περισσότερη σύγχυση στους φίλους που θέλουν να είναι κοντά σου παρά δίνεται βοήθεια από εσένα όπως λες ότι κάνεις προσπάθειες όποτε δύνασαι γι'αυτό.
Δεν είναι δυνατό να δείχνουν όλοι την ίδια υπομονή και κατανόηση έχοντας μάλιστα και πάρα πολλά κενά γνώσης ή και παντελώς άγνοια.
Χρειάζεται να βουτήξει κανείς μόνος του βαθύτερα μέσα του, για να μην προκαλείται σύγχυση απ'όσα λέγονται από εσένα, αν δεν δίνεις λίγο παραπάνω προσοχή εσύ στην πράξη.

[ο καλός αυτός φίλος δεν είναι δικτυακός, είναι απ'τη πραγματική ζωή]

Λοιπόν επανέρχομαι στις καλές ιδέες που προτείνονται που φτιάχνουν και την διάθεση.

Το σκέφτομαι και γι'αλλους λόγους την ολική αποχή απ'το φαγητό για ένα διάστημα, άλλωστε γράψαμε και γι'αυτό τις προηγούμενες μέρες.
Λέω να σου κάνω παρέα κάνοντας έτσι και προπόνηση
[σσσσσιωπή χαλαρή απο εμένα...δεν λέω πολλά...βουτάω κι εγώ στο άγνωστο...αφήνω στην ησυχία της την εθνική ]

Edited by - YUGI-OH on 17/06/2012 18:34:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2012, 18:46:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

με σεχ ή άνευ;



Ο πεινασμένος καρβέλια ονειρεύεται!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2012, 19:05:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ Νικομαχος

Δεν συμβαίνει τίποτα Νίκ με το μακεδονα. Μπορει να το τραβάμε λίγο, μα δεν έχω μέσα μου τίποτα μαζι του. Είναι ελεύθερος όπως και καθε άτομο, να έχει τα πιστεύω και τις πεποιθήσεις του, το ίδιο και εσυ, εγω, και ο καθένας.

@ Γιογκι

Δεν σου έχω γράψει τα πάντα με τις αποχές τροφής και πονηρων σκέψεων μα και των σκέψεων γενικότερα. Είναι πράγματα που θα τα ζήσεις υποχρεωτικά όταν περάσεις. Αν έχεις φτάσει να μην πείνας στην κανονική σου ζωη, το να μην ακούμπας τροφη, είναι λύτρωση. Αν θυμάσαι με τον Ινδό που δεν τρώει, αυτός έχει επηρεάσει τον μεταβολισμό σε μέγιστο βαθμο. Αν δεν είχα ορισμένες οικογενειακές υποχρεώσεις, θα το έκανα (και μια μέρα θα γίνει) απλα είναι θέμα χρόνου.

Κανε μου παρέα όσο παει, έχω κάνει τόσες φορές αποχή της τροφής,που για μένα είναι λύτρωση, στο ξανά γράφω, γιατι θέλω να καταλάβεις πως ορισμένοι σοφοί (ηρακλειτος, εμπεδοκλης) μα και γνωστοί μυστες, κατόρθωσαν με αυτα τα δυο,σεχ τροφη (τον πληρη ελεγχο) σε παρα πολλα.

Στη φύση αρέσει να κρύβεται....έλεγε ο ηρακλειτος.

Ναι αλλα γιατι να κρύβεται, και απο ποιους κρύβεται?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2012, 19:16:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τίποτα Αιολε,

το τάμα είναι τάμα!

Έχω κάνει δυο εβδομάδες τρεις τέσσερες φορές, αλλα αυτη του Γιουρο, έχει άλλη γλυκά!


Ε όχι ρε φίλε να το κόπσεις για ένδεκα μαντραχαλάδες που αν δεν πληρωθούν δεν παίζουν!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 17:22:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΛΑΤΩΝΑΣ ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA" 18/06/2012. 19/06/2002

Αμαλία, αύριο καταθέτω τα χαρτιά μου, θέλω σύνταξη!
........

Yogi τι έγινε με την αποχη τροφής.

Εδω Πέρασαν οι πρώτες 40 ώρες. Όλα βαίνουν καλα. Καρφακι δεν μου καίγεται, και φύλλο στο σώμα μου δεν κουνιέται.

Υσηχια και ευαιξία!

Αύριο έχω ταξίδι, μα δεν υπάρχει πρόβλημα. Αν αποφασίσεις να κάνεις αποχη, για πρώτη σου φορα, συνιστώ χυμούς.

Θα κάνω τις μέρες που σου είπα ( φυσιολογικά θα την κρατήσω) και μετα θα συνεχίσω μόνο με χυμούς μέχρι να κατέβω Ελλάδα, γύρω στις 20 Ιούλη.

Θέλω να δώ τι γίνεται μετα τις 40 μέρες και καλοκαίρι είναι η καλύτερη περίοδος.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 18:04:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είσαι αρκετά προχωρημένος
Κράτα δυνατά, εσένα δε σε φοβάμαι, εμένα φοβάμαι
Πρώτη μου φορά ας πούμε πως δεν είναι κι ακριβώς, αλλά να σου πω με ποια έννοια.
Πριν μερικά χρόνια ξαφνικά αντιμετώπισα κάποιες ισχυρές αλλεργίες εξωτερικές στο δέρμα με κοκκινίλες και εσωτερικές με πρήξιμο προσώπου,λαιμού.
Στην αρχή δεν είχα ιδέα τι μου συνέβαινε αλλά αφού το έψαξα παίρνοντας και φαρμακευτική αγωγή, για κάποιο λόγο είχε αρχίσει να με πειράζει η σοκολάτα μόνη της ή σε συνδυασμό με καφέ.
Δεινοπάθησα στην αρχή να καταλάβω ότι ήταν αλλεργίες γιατί το πρήξιμο του προσώπου κάλυπτε κατά κάποιον τρόπο τις κοκκινίλες.
Μόλις λάμβανα φαρμακευτική αγωγή ξεπρηζόταν το πρόσωπο και εμφανίζονταν περιοχές δέρματος με κοκκινίλες.
Επειδή τότε δεν γνώριζα τι ακριβώς μου προκαλούσε όλη αυτή την αναστάτωση, έγινα χωρίς να το πολυσκέφτομαι λιτοδίαιτος για μεγάλο χρονικό διάστημα.
Έπαψα εντελώς να τρώω τα παρασκευασμένα τρόφιμα, τα έτοιμα δηλαδή.
Έπαψα εντελώς να τρώω γλυκά.
Έπαψα εντελώς να τρώω ζωικά και ζωικά λιπαρά.
Δεν έτρωγα έτσι κι αλλιώς ψωμί.
Έτρωγα μόνο λίγα φρούτα, κυρίως φυσικούς χυμούς, λίγα λαχανικά και λίγα όσπρια.
Αυτό το έκανα χωρίς να το σκέφτομαι για κάνα τρίμηνο.
Με ένοιαζε να ξεπεράσω το θέμα με τις αλλεργίες.
Δε ξέρω από ένα σημείο και μετά δεν ξέρω τι ακριβώς έγινε, αλλά χωρίς να το καταλάβω άρχισα να νοιώθω ότι πείναγα λιγότερο και παρ'όλα αυτά ένοιωθα μεγαλύτερη φρεσκάδα και ζωντάνια από πριν.
Οι αλλεργίες δεν με ξαναενόχλησαν.
Μετά απ'αυτό, το καλοκαίρι που ακολούθησε, μου είχε μπεί η ιδέα να κάνω μια διατροφική αποτοξίνωση με φρούτα εποχής.
Έτσι έτρωγα ένα μήνα λίγα κεράσια κάθε μέρα και μετά τον αύγουστο-σεπτέμβρη λίγα σταφύλια.
Παρατήρησα το εξής παράδοξο εκείνο τον ΑύγουστοΣεπτέμβρη.
Παρ'ότι για κάποιες μέρες έβαφα όλο το σπίτι μόνος μου και έχυνα κιλά ιδρώτα, δεν πεινούσα καθόλου, ούτε διψούσα ιδιαίτερα παρ'ότι είχε αρκετή ζέστη.
Πιο όμως ήταν το πιο ωραίο της υπόθεσης...κάθε πρωί εκείνο τον αύγουστοσεπτέμβρη που έτρωγα ένα τσαμπί σταφύλι, ένοιωθα την ενέργεια κάθε ρώγας σταφιλιού σαν "ζωντανό ενεργειακό ηλεκτρισμό" να διαχέεται στο σώμα ένα πράγμα.
Ολόκληρη την υπόλοιπη μέρα δεν είχα καμία αίσθηση πείνας, ένοιωθα πλήρης απο θέμα τροφής για όλη την υπόλοιπη μέρα χωρίς να με απασχολεί καν, ένοιωθα γεμάτος ενέργεια και δεν κουραζόμουν κιόλας.
Παράδοξο;;...κι όμως το ζούσα.
Καλά αυτό ήταν η αρχή, γιατί στην πορεία που το έψαχνα περισσότερο δοκίμαζα κι άλλους πειραματισμούς, που έχουν να κάνουν π.χ.και με το ότι σε επόμενα καλοκαίρια έτρωγα ένα τσαμπί σταφύλι και μετά άφηνα εντελώς τον εαυτό μου όχι για μία αλλά για δύο μέρες, μέρα παρά μέρα δηλαδή.

Edited by - YUGI-OH on 18/06/2012 18:19:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 18:28:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
YUGI-OH

quote:
Είσαι αρκετά προχωρημένος
Κράτα δυνατά, εσένα δε σε φοβάμαι, εμένα φοβάμαι
Πρώτη μου φορά ας πούμε πως δεν είναι κι ακριβώς, αλλά να σου πω με ποια έννοια.
Πριν μερικά χρόνια ξαφνικά αντιμετώπισα κάποιες ισχυρές αλλεργίες εξωτερικές στο δέρμα με κοκκινίλες και εσωτερικές με πρήξιμο προσώπου,λαιμού.
Στην αρχή δεν είχα ιδέα τι μου συνέβαινε αλλά αφού το έψαξα παίρνοντας και φαρμακευτική αγωγή, για κάποιο λόγο είχε αρχίσει να με πειράζει η σοκολάτα μόνη της ή σε συνδυασμό με καφέ.
Δεινοπάθησα στην αρχή να καταλάβω ότι ήταν αλλεργίες γιατί το πρήξιμο του προσώπου κάλυπτε κατά κάποιον τρόπο τις κοκκινίλες.
Μόλις λάμβανα φαρμακευτική αγωγή ξεπρηζόταν το πρόσωπο και εμφανίζονταν περιοχές δέρματος με κοκκινίλες.
Επειδή τότε δεν γνώριζα τι ακριβώς μου προκαλούσε όλη αυτή την αναστάτωση, έγινα χωρίς να το πολυσκέφτομαι λιτοδίαιτος για μεγάλο χρονικό διάστημα.
Έπαψα εντελώς να τρώω τα παρασκευασμένα τρόφιμα, τα έτοιμα δηλαδή.
Έπαψα εντελώς να τρώω γλυκά.
Έπαψα εντελώς να τρώω ζωικά και ζωικά λιπαρά.
Δεν έτρωγα έτσι κι αλλιώς ψωμί.
Έτρωγα μόνο λίγα φρούτα, κυρίως φυσικούς χυμούς, λίγα λαχανικά και λίγα όσπρια.
Αυτό το έκανα χωρίς να το σκέφτομαι για κάνα τρίμηνο.
Με ένοιαζε να ξεπεράσω το θέμα με τις αλλεργίες.
Δε ξέρω από ένα σημείο και μετά δεν ξέρω τι ακριβώς έγινε, αλλά χωρίς να το καταλάβω άρχισα να νοιώθω ότι πείναγα λιγότερο και παρ'όλα αυτά ένοιωθα μεγαλύτερη φρεσκάδα και ζωντάνια από πριν.
Οι αλλεργίες δεν με ξαναενόχλησαν.
Μετά απ'αυτό, το καλοκαίρι που ακολούθησε, μου είχε μπεί η ιδέα να κάνω μια διατροφική αποτοξίνωση με φρούτα εποχής.
Έτσι έτρωγα ένα μήνα λίγα κεράσια κάθε μέρα και μετά τον αύγουστο-σεπτέμβρη λίγα σταφύλια.
Παρατήρησα το εξής παράδοξο εκείνο τον ΑύγουστοΣεπτέμβρη.
Παρ'ότι για κάποιες μέρες έβαφα όλο το σπίτι μόνος μου και έχυνα κιλά ιδρώτα, δεν πεινούσα καθόλου, ούτε διψούσα ιδιαίτερα παρ'ότι είχε αρκετή ζέστη.
Πιο όμως ήταν το πιο ωραίο της υπόθεσης...κάθε πρωί εκείνο τον αύγουστοσεπτέμβρη που έτρωγα ένα τσαμπί σταφύλι, ένοιωθα την ενέργεια κάθε ρώγας σταφιλιού σαν "ζωντανό ενεργειακό ηλεκτρισμό" να διαχέεται στο σώμα ένα πράγμα.
Ολόκληρη την υπόλοιπη μέρα δεν είχα καμία αίσθηση πείνας, ένοιωθα πλήρης απο θέμα τροφής για όλη την υπόλοιπη μέρα χωρίς να με απασχολεί καν, ένοιωθα γεμάτος ενέργεια και δεν κουραζόμουν κιόλας.
Παράδοξο;;...κι όμως το ζούσα.

Το ζούσες αυτό το πράγμα? Δηλαδή τώρα,δέν το ζείς?

Το ξέρεις φαντάζομαι οτι οι μοναχοί που ζούνε σε σπηλιές και τέτοια,κάνουν κατι ανάλογο με την διατροφή τους.Σε συνδυασμό με τον εντατικό διαλογισμό,αυτού του είδους η διατροφή,μπορεί να σε οδηγήσει στο να γίνεις breatharian,να ζείς δηλαδή μόνο με την κοσμική ενέργεια που παίρνεις μέσω του διαλογισμού.

Σκέφτομαι να αρχίσω και εγώ να κάνω αυτό που έκανες και σύ,ζήλεψα βλέπεις.Απλά να σε ρωτήσω,μετά απο πόσο καιρό φεύγει η έντονη αίσθηση της πείνας?

Edited by - alex22 on 18/06/2012 18:29:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 18:40:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτο που έχει η θρησκεία, τις 40 μέρες αποχη απο κρέας κλπ, είναι μια καλή αρχη. Αν περάσεις 2 μήνες δίχως κρέας, δεν σου κάνει αίσθηση να το φας μετα. Η πείνα τις περισσοτερες φορές είναι ψυχολογικη, και σχεδόν πάντα, γιατι αν ρωτήσεις το σώμα σου, (το αφουγκρασθεις) δεν πείνας. Η πείνα είναι φυσιολογική όταν είσαι πολυ αδύνατος. Τις περισσότερες φορές είναι Συνήθεια. Δες τι έγραψε ο γιουγκι, με ένα σταφύλι η ένα φρούτο την έβγαζε, και αυτο είναι το σωστο απο την ολική αποχη, μα είπαμε μερικοί είμαστε τρελοί με τον πειραματισμό.

Αν δεις την madre Teresa της καλκουτας, λένε πως έτρωγε ένα κομματάκι ψωμί, το ίδιο και ο Πλωτινος το ίδιο και ο επίκουρος, όσο για τον διογενη, αυτός έτρωγε οπότε είχε, μα ήταν πολυ πετσί και κόκκαλο, όπως τον απεικονίζουν.

Σας τα γράφω για να μην φοβάστε αν λείψουν μια μέρα αυτα που τρέχουν πίσω οι πολλοί....αυτα είναι οι αρρώστιες.

Πλατωναγιατολαχ!

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 18/06/2012 18:47:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 18:51:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
YUGI-OH και κάτι άλλο,καφέ έπινες?

ΠΛΑΤΩΝΑ thanks,δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο,η πείνα μας είναι ψυχολογική στο μεγαλύτερο μέρος της,κάπου διάβασα οτι είμαστε εθισμένοι στο φαγητό όπως είμαστε εθισμένοι στον καφέ στο τσιγάρο(μπλιάχ) και άλλες λιγότερο ή περισσότερες βλαβερές ουσίες.Απλά το πρόβλημα είναι στην αρχή της αποτοξίνωσης,προσωπικά δεν μπορώ να αποτοξινωθώ ούτε κάν απο τον καφέ,τόσο δυνατή θέληση έχω.

Edited by - alex22 on 18/06/2012 18:52:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 18:53:00  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πλατων οταν γυμναζεσαι ομως με βαρη και κανεις καθημερινα διαδρομο δεν μπορεις να απεχεις απο την διατροφη που πρεπει να κανεις(πως λες μονο με νερο η φρουτα ή χυμους) ,διοτι θα καταρευσει ο οργανισμος σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 19:16:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

YUGI-OH και κάτι άλλο,καφέ έπινες?

ΠΛΑΤΩΝΑ thanks,δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο,η πείνα μας είναι ψυχολογική στο μεγαλύτερο μέρος της,κάπου διάβασα οτι είμαστε εθισμένοι στο φαγητό όπως είμαστε εθισμένοι στον καφέ στο τσιγάρο(μπλιάχ) και άλλες λιγότερο ή περισσότερες βλαβερές ουσίες.Απλά το πρόβλημα είναι στην αρχή της αποτοξίνωσης,προσωπικά δεν μπορώ να αποτοξινωθώ ούτε κάν απο τον καφέ,τόσο δυνατή θέληση έχω.

Edited by - alex22 on 18/06/2012 18:52:33


Μη γέλας, γιατι ο καφές είναι κάτι που δεν φανταζεσαι πόσο είμαστε εθισμενοι! Λόγο δουλειάς, προπάντων!
Πάντως αυτη την περίοδο σταματώ να τον ζητω,, (όταν δεν τρώω) δεν έχω ανάγκη απο καφέ.

Το Τσιγγαρο θα είναι μια απο τα ίδια, δεν έχω ποτε καπνίσει, με εξερεση κανα φεγγαρι στα 15 μου, με κάτι κορίτσια, και αυτο για να κάνω τον μεγάλο!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 19:18:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πλατων οταν γυμναζεσαι ομως με βαρη και κανεις καθημερινα διαδρομο δεν μπορεις να απεχεις απο την διατροφη που πρεπει να κανεις(πως λες μονο με νερο η φρουτα ή χυμους) ,διοτι θα καταρευσει ο οργανισμος σου.



Δεν κάνω γυμναστική (βάρη) όταν είμαι σε αποχη τροφής.

Περπατω, λίγους κοιλιάκους, και μπάνιο. Για αυτο θέλω Ελλάδα, μα εκει το πρόβλημα είναι πως έχω ένα σωρό φίλους, και ξέρεις...θα πας σε ταβέρνα και θα κοιτάς?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 19:25:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μη γέλας, γιατι ο καφές είναι κάτι που δεν φανταζεσαι πόσο είμαστε εθισμενοι! Λόγο δουλειάς, προπάντων!
Πάντως αυτη την περίοδο σταματώ να τον ζητω,, (όταν δεν τρώω) δεν έχω ανάγκη απο καφέ.

Είναι πονηρός ο καφές,και καλά οτι είναι ελαφρύ ναρκωτικό και οτι δεν κάνει κάτι το σοβαρό,σύν τις έρευνες που του βγάζουν διάφορα οφέλοι.Όμως,πλέον χωρίς αυτόν δεν μπορούμε λειτουγήσουμε σωστά.Εχουμε κάνει λιγότερο λειτουργικό το ΚΝΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 19:49:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
alex, ξέρεις τι έγινε;...αυτό ακριβώς που γράφει ο Πλάτωνας.

Δε σκεφτόμουν τι και πως. Αντιμετώπιζα τότε τις ισχυρές αλλεργίες.
Ηθελα και παλαιότερα από τότε να αρχίσω να κάνω πιο υγιεινή διατροφή.
Αλλά μέχρι τότε μισοέκανα μικροαλλαγές.
Τότε όμως είχα να αντιμετωπίσω μια άγνωστη για μένα κατάσταση και απλά δε πολυζάλιζα άσκοπα τη σκέψη μου.
Ξέρεις τι είναι κάπως απροειδοποίητα μετά απο κάποιες ώρες που έχεις φάει σοκολάτα και έχεις πιεί καφέ να τουμπανιάζει το πρόσωπο σου και να νοιώθεις να σφίγγεται ο λαιμός σου;
Και μέχρι τότε και σοκολάτες έτρωγα που και που, και καφέδες έπινα κανονικά χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.
Δεν μπορούσα να καταλάβω άλλους ανθρώπους που τύχαινε να λένε ότι έχουν προβλήματα αλλεργίας.
Και το ωραίο είναι να αρχίζει να συμβαίνει κάποια στιγμή στα ξαφνικά χωρίς να σου έχει ξαναγίνει και να μην ξέρεις καν απο τι είναι μέχρι να το βρείς.
Οπότε αρχίζεις να προσέχεις τον εαυτό σου πιο πολύ, να βλέπεις πως αντιδρά, να είσαι πιο άγρυπνος από πριν, να κάνεις αλλαγές.
Δεν τα σκέφτεσαι για να σκέφτεσαι, τα κάνεις.
Πως να στο πω, ήμουν περισσότερο στο εδώ και τώρα απο πριν.
Το έκανα χωρίς δεύτερη σκέψη. Ζούσα το θέμα με τις αλλαγές στη διατροφή προσεχτικά παρατηρώντας συνεχώς τον εαυτό μου και πως αντιδρά.
Μου έβγαινε αφοσίωση σα φροντίδα προς το σώμα μου χωρίς πολλές πολλές σκέψεις.

Άκου καλά τι λέει ο Πλάτωνας με τις 40 μέρες κ.ο.κ
Από τότε με τις αλλαγές που έκανα στη πράξη χωρίς δεύτερες σκέψεις, δε ξέρω εξασθένισε εντελώς και η όποια επιθυμία για κρέας που και από πριν δεν ήταν μεγάλη.
Απλά δεν κατάλαβα πότε είχαν περάσει οι μέρες.
Ήμουν άγρυπνα αφοσιωμένος με τη φροντίδα διατροφής και αντιδράσεις σώματος και δεν έδινα σημασία ότι περνούσαν οι μέρες και οι μήνες.
Ότι είχε συμβεί, είχε ήδη συμβεί χωρίς να το χω πάρει χαμπάρι.
Μετά μου φαινόταν φυσιολογικό να μην επιθυμώ το κρέας. Δεν με απασχολούσε καν.
Το ίδιο ένοιωθα και με το λίγο φαγητό, δεν με ένοιαζε.
Ένοιωθα φυσιολογικά να είμαι λιτοδίαιτος.

Πλάτωνα,άσε καλύτερα για να μη πώ και το άλλο που έχω νοιώσει με το κρέας και με πάρουν στο κυνήγι οι χασάπηδες απ'τη βαρβάκειο

alex, για τα υπόλοιπα θα σου πώ πιο μετά.


Edited by - YUGI-OH on 18/06/2012 19:58:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 21:11:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή μίλησες για αλλεργίες, όταν κανείς μακροχρόνια διατροφική προσοχη, γίνεσαι αρκετα ευαίσθητος, ώστε να αισθάνεσαι στο σώμα σου, (και στο δέρμα) τι σου προκαλεί την αλλεργία. Πχ την σοκολάτα το κρέας τον καφέ, το σώμα μου δεν τα θέλει, πάραυτα ένα κομματάκι σοκολάτα που και που, του το δίνω. Και καφέ, μα όχι πάνω απο δυο.

Το κρέας άμα βγεις απο την επιρροή του, θα το συχαινέσε, θα αισθάνεσαι τη μυρωδιά, και θα σκέφτεσαι, μα καλα πως το τρώνε!

Πάντως είναι θετικά αρκετα με αυτα που νομίζεις πως στερείσαι.

Σου αναφέρω μερικά,

1. Είσαι κύριος του σώματος σου και όχι κοιλιοδούλος.
2. Δείχνεις 15-20 χρόνια μικρότερος απο οτι είσαι.
3. Είσαι γεμάτος υγεία.
4. Δεν κουράζεσαι, ότι και να κανείς.
5. Η πρόσοχη σου είναι αναλογη (ΚΑΙ) του πόσο αδύνατος είσαι.
6. Έχεις ομορφια και αντίληψη
7. Είσαι πάντα χαρούμενος

Είναι και αλλα, θα τα συμπληρώσει ο γιουγκι.


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 18/06/2012 21:13:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 21:31:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ !!!
με ολα αυτά που διαβάζω ... αισθάνομαι σαν εγκληματίας !!!


Old for rock.. young for death
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 22:17:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ !!!
με ολα αυτά που διαβάζω ... αισθάνομαι σαν εγκληματίας !!!


Old for rock.. young for death


Όοπς! Σορρυ αιθεροβαμωνα, δεν είσαι εγκληματίας.

Εμείς είμαστε....παράξενοι!

Αστο Γιογκι, μιλά για αλλα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 22:33:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οχι βρε παιδιά , πείτε τα ... πλάκα έκανα

Ετσι εύκολα νομίζεις οτι κόβετε το μπριζολάκι ???

δε μπα να λετε ...


Old for rock.. young for death
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 22:36:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωχ,εντάξει έγινε! Δε γράφω άλλα
Καλά λες, με τις δικιές μας παραξενιές ας μη κάνουμε φίλους όπως ο aitherovamon αλλά και γενικά κανεναν να νοιώθει τέτοιου είδους ενοχές.

Πλάτωνα, να μη γράψω τουλάχιστον ένα όγδοο σε συνδυασμό με το πέμπτο που έγραψες;

AitheroVamon, τώρα είδα ότι ήδη έγραψες πριν 3 λεπτά

Edited by - YUGI-OH on 18/06/2012 22:38:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 22:44:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελεύθερα YUGI ...
ισα ισα , σας θαυμάζω !
πότε δεν ήμουν τόσο "δυνατός" για κάτι τέτοιο .



Old for rock.. young for death
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 23:23:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AitheroVamon, ξέρεις πιο είναι το παράξενο και ωραίο της υπόθεσης; Μερικές φορές δίνεται το κατάλληλο "δυνατό" ερέθισμα[π.χ.αλλεργία] και το κάνεις απλά μπαίνοντας στο χορό χωρίς να το πολυζαλίζεις με δεύτερες και τρίτες σκέψεις.

Είναι έτσι όπως τα γράφει ο Πλάτωνας στο προηγούμενο πόστ.
Κάνεις μακροχρόνια διατροφική προσοχή, γίνεσαι αρκετά πιο ευαίσθητος στο να ακούς το σώμα, κι όλα τα θετικά!

Πλάτωνα, όλα είναι εκπληκτικά, κι αυτό που γράφεις στο "5. Η πρόσοχη σου είναι αναλογη (ΚΑΙ) του πόσο αδύνατος είσαι.", καλά απλά δεν υπάρχει η εκπληκτική αίσθηση αυτού του αδύνατος που νοιώθεις ανάλαφρος.

Οι δε αισθήσεις είναι πιο καθαρές, πιο οξυμένες και πιο διάφανες.

Και με το κρέας τα λες απλά και τέλεια!
Είναι έτσι ακριβώς.
Δεν θα πώ κάτι άλλο, μόνο ένα θα το περιγράψω κάπως λάϊτ γιατί νομίζω πως είναι ωραίο.
Ερχόταν Πάσχα αφού είχαν περάσει 3-4 μήνες τότε, είχα πεί ήδη στους δικούς μου ότι δεν μπορούσα να φάω κρέας, δε μου έβγαινε παρά μάλλον το αντίθετο να το αποφεύγω.
Περάσαμε για κάποια ψώνια απο το κέντρο.
Εκεί οι δικοί μου, ήθελαν να μπούμε στην κρεαταγορά.
Μου είπαν έλα μια στιγμή να πάρουμε το κρέας και μετά συνεχίζουμε.
Περνώντας απο εκεί, η αίσθηση ήταν πρωτόγνωρη.
Είχα μια αίσθηση βαριάς ενεργειακής δόνησης του χώρου και μια πολύ βαριά μυρωδιά άρχισε να με τυλίγει.
Οι αισθήσεις μου άρχισαν να βαράνε αλέρτ. Πρωτόγνωρο τότε, δεν το είχα ξαναζήσει πριν.
Όπως λέει ο Πλάτωνας, σ'εκείνη τη περίπτωση αναρωτιόμουν για πρώτη φορά στη ζωή μου πως αντέχουν και δουλεύουν οι άνθρωποι οι κρεοπώλες εκεί. Απίστευτο βίωμα.

Edited by - YUGI-OH on 18/06/2012 23:26:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2012, 05:35:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα!

Είναι 4 το πρωι εδω, μα είναι η ώρα που συνήθως ξυπνω.

Αντί να συκωθω και να πάω στην κουζίνα για πρωινό, αφου δεν έχει, τετοιο, αφουγκραζουμε το χώρο.

Το μικρο σκυλάκι μιας ανεψιας που φιλοξενω για λίγες μέρες, είναι δίπλα μου και θέλει παιχνίδι. Το χαϊδεύω αναλαφρα, και αντΑποδιδει με ένα παρατεταμεο γλυψιμο. Και αυτο λυτοδιαιτο φένεται καθότι τα αφεντικά του, το έχουν μάθει να τρώει μόνο μπισκότακια. Μα αυτο έχει κοφτερα δόντια, και φοβερους Κυνοδοντες, δείγμα πως είναι προγραμματισμένο διαφορετικα, να τρώει διλ και να κόβει σάρκες. Πράγματι, αν το φυλεψεις με κανά κοψιδι, (κρυφά απο τα αφεντικά του), γίνεσαι ο θεός του!

Μπορειται να κάνετε μια καλη διάγνωση, για το αν βοηθά το σώμα και το DNA σας, να είσαστε όχι κρεατοφαγοι. Κοιταχτε τα δοντια σας, έχουν Κυνοδοντες μεγαλους?
Αν ναι, τότε για σας το κρέας είναι βασική τροφη.

Ένας άλλος παράγοντας, που παίζει σοβαρο ρολο, είναι και η ομάδα αίματος.

Αν είσαστε ομάδα Α, υπολογισμοι που έγιναν, έδειξαν πως παρουσιάσθηκε τον καιρο που ο άνθρωπος αρχησε να καλλιεργεί και να τρέφεται απο την Γη, τότε είναι πιο εύκολο σε σας να είσαστε vegetarian, απο ένα που η ομάδα του είναι Ο, που είναι και η πιο αρχαία, και ΚΑΤ εξοχήν η πλέον φίλοκρεατοφαγος.

η ΑΒ είναι η πλέον πρόσφατη! Παρουσιάσθηκε μολις πριν 300 χρόνια, (έτσι λένε) και είναι απροσδιοριστων προτυμησεων.

Όλα τα παραπάνω, δεν είναι κανόνες, υπάρχουν και εξέρεσεις

υπάρχουν Ένα σωρό διάσημοι χόρτοφαγοι. Σχεδόν οι περισσότεροι φιλόσοφοι, τοσο της αρχαιότητας, όσο και σύγχρονοι, αν και θα τους χαρακτηρίζα περισσότερο λΙγοδιαιτους. Αυτη είναι με τα χρόνια και η δικη μου αντιμετώπιση, όσο αφορα την τροφη. Όσο περνα ο καιρός, αντί του πιατου, προτιμώ να τσιμπαω κατι. Βέβαια καθε τόσο, φτιάχνω και μια ξεγηρισμενη μακαρόναδα...και την καταβροχθίζω!

Το πιο συνταρακτικο που ανακάλυψα πριν καιρο ηταν πως vegetarian ήταν και ο Χιτλερ, μάλιστα οι προτιμήσεις μου, ήταν όλο ίδιες με τις δικές του!

Ευτυχώς ταίριαζουμε μόνο σε αυτο, μα αναρωτιέμαι...

Αν κάποιος είχε τη δύναμη που είχε αυτός, (εκείνα τα χρόνια) θα ήταν αυτός που είναι στη φύση του, η κάποιος άλλος?

Λίαν φιλοσοφικο ερώτημα!

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 19/06/2012 05:43:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2012, 10:58:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οχι βρε παιδιά , πείτε τα ... πλάκα έκανα

Ετσι εύκολα νομίζεις οτι κόβετε το μπριζολάκι ???

δε μπα να λετε ...


Old for rock.. young for death



Εμένα που μου το έκοψαν "μαχαίρι" τί να πώ;
Χοιρινό; Καθόλου...
Αρνί;Κατσίκι; Το ίδιο (καλά, δεν το έτρωγα και ποτέ για να μου λείψει)
Γλυκά; Εννοείτε καθόλου... τον διαβήτη μου μέσα μαμώ! (εδώ και ειδικά για τα παγωτά, έχω ΜΕΓΑΛΟ προβλημα... θέλω οποσδήποτε, πριν πεθάνω να φάω μία βάφλα με 2 μπάλες παγωτό, σιρόπι σοκολάτα και σαντυγύ... εναλλακτικά, συμβιβάζομαι και με ζεστή σοκολατόπιτα με παγωτό βανίλια!)
Ζυμαρικά; Μόνο ολικής άλεσης...
Ρύζι; Μόνο αναποφλοίωτο...
Σάλτσες; Κομμένες...
Ψωμί; Μόνο μαύρο,και αυτό πολύ λίγο (2 φέτες την ημέρα)
Τυροκομικά-Γαλακτωκομικά; Μόνο με χαμηλά λιπαρά (βάλε Φίνα που λέει και η διαφήμιση... μόνο που είναι σαν να τρως πλαστικό!)
Χυμοί; Απαγορεύονται...

Δε μαμιέται... θα μιμηθώ και εγώ τον Πλάτωνα... δεν χάνω και τίποτα

ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2012, 13:01:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν το σκέφτεσαι,απλά το πράττεις,όπως λές YUGI-OH.Απο άποψη ψυχολογίας νομίζω πως αυτό είναι το καλύτερο.

ΠΛΑΤΩΝΑ σίγουρα δεν είναι τυχαίο οτι πολλά μεγάλα πνεύματα της ιστορίας είχαν λιτή διατροφή.

Να κάνω μια παρατήρηση που είμαι σίγουρος οτι όλοι μας έχουμε κάποια ιδέα περι αυτής.Το σώμα μας,και ειδικότερα τα κύτταρά μας,χρειάζονται ζωτική ενέργεια για να λειτουργήσουν,ηλεκτρομαγνητικό φορτίο δηλ.Αυτό το φορτίο,δεν το βρίσκουμε στις βαριές τροφές όπως το κρέας.Το κρέας τί είνα? Νεκρή σάρκα,νεκρή ύλη,χωρίς ζωτική ενέρεγεια μέσα του,ή με ελάχιστη ζωτική ενέργεια αποθηκευμένη.Anyway τα φρέσκα φρούτα και λαχνικά έχουν πολλύ απο αυτή την ενέργεια που χρειαζόμαστε.Μπορούμε να αρχίσουμε απο αυτά,προτού γίνουμε ικανοί να την συλλέγουμε απο τον διαλογισμό.

Όσο πιό ελαφρυα τρώμε,τόσο το καλύτερο.Οι δονήσεις του σώματός μας εκλεπτίνονται.

YUGI-OH,την πρώτη φορά που πέρασα απο την κρεαταγορά,είχα πάθει κάτι σαν σόκ.Εβλεπα παντού γδαρμένα πτώματα,δεν είναι και λίγο.Το πάσχα που φάγαμε κρέας,έκανα την βλακεία και έφαγα κανονικά την μερίδα,για δύο μέρες αισθανόμουνα βαρύς και ασήκωτος και στο σώμα και στο μυαλό.Αστα να πάνε.Το κρέας σου ρίχνει κατακόρυφα τις δονήσεις σου.

Edited by - alex22 on 19/06/2012 13:07:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy