ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Λίγους φίλους...να μιλήσουμε!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2012, 01:41:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πλάτων
8. Και μια ακόμα ερώτηση Νίκ. Πες πως μπήκες σε ένα άστρο πλοίο, και σε μετέφερε σε κάτι ονειρεμενο, πραγματικό, υπέροχο...από καθε άποψη.

Θα έλεγες στον κυβερνήτη, πήγαινε με πίσω στη γη, γιατι είμαι γίηνος?


Εξαρτάται Πλάτωνα.
Αν είχα μαζί μου το φυσικό μου σώμα,τότε όπου Γης και Πατρίς.
Αν ήμουν σε πνευματική μόνο υπόσταση,τότε θα του ζητούσα να με γυρίσει πίσω.Επειδή η δημιουργία μου και ο σκοπός της ύπαρξής μου,δεν είναι δική μου επιλογή.Δεν νομίζω ότι θα έπρεπε να πάω κόντρα στην "φύση",που με έβαλε στον υλικό κόσμο,στο συγκεκριμένο σώμα,στον συγκεκριμένο χώρο και χρόνο.
Θα ήταν βλασφημία,εγωϊσμός,κάτι τέλος πάντων,που διαισθάνομαι ότι δεν είναι σωστό.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2012, 01:48:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Stiv
Πλατωνα ,αν σε αυτον τον ονειρεμενο πραγματικο κοσμο ,που θα σε πηγαινε το αστροπλοιο <εδενε> με το μεσα σου σε αυτο που ψαχνεις εχει καλως.
Το ερωτημα που προκυπτει για μενα ειναι Ποσο και εκει θα εισουν ικανοποιημενος ,ενοοω χρονικα και θα ηθελες παλι κατι αλλο ψαγμενο!

Σταύρο το ερώτημα αυτό είναι όντως επιτυχημένο.
Η απάντηση γνωστή.

Σίγουρα θα υπάρχει χρονικό όριο.
Είναι στη φύση μας,η εξερεύνηση.Αφού ολοκληρώσουμε την εκεί γνώση,θα θέλουμε και κάτι πιο "ψαγμένο",όπως λές.Και μετά κι άλλο ψαγμένο.
Που θα φθάσουμε?
Υπάρχει τέρμα?
Η γνώση είναι άπειρη,αφού και ο χώρος που την περιβάλλει [το σύμπαν] είναι άπειρο?

ΔΕΝ ΞΕΡΩ.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2012, 05:57:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Stiv
Πλατωνα ,αν σε αυτον τον ονειρεμενο πραγματικο κοσμο ,που θα σε πηγαινε το αστροπλοιο <εδενε> με το μεσα σου σε αυτο που ψαχνεις εχει καλως.
Το ερωτημα που προκυπτει για μενα ειναι Ποσο και εκει θα εισουν ικανοποιημενος ,ενοοω χρονικα και θα ηθελες παλι κατι αλλο ψαγμενο!
......

Άρα Στίβ, αυτο που έρχεται σαν συνέχεια στη σκέψη μας είναι, εκει που θα πάμε (είτε με το αστροπλοιο είτε μετά θάνατο) λέει, αν δεν δέσει με ότι είναι το μέσα μας, είναι ότι είναι και τώρα. Δηλαδή ανικανοποιητο!

Τώρα, αν το σκεφτείς προσεχτικα, θα δεις πως δεν χρειάζεται να πας πουθενά, μα να γνωρίσεις που ακριβώς είσαι ΤΩΡΑ! 

Αυτο δεν γνωρίζουμε!

το μονο που γνωρίζουμε, είναι τι προκαλούν οι αντιδράσεις μας, ( που ειναι ο εαυτός μας!) μα αυτός είναι πάντα οι διαμορφομενες σκέψεις μας!

Υ.γ χρειάζεται Στίβ να το δεις προσεχτικα μέσα σου, δεν είναι θέμα να το καταλάβεις μόνο, μα να δεις πως ξετυλίγεται, και τις προεκτάσεις που έχει το πρόβλημα της συνεχους μνήμης (σαν εαυτός) και το πόσο ελάχιστα ζει κάποιος στο ΤΩΡΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2012, 06:25:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικομαχος
Αν το μυαλό οδηγηθεί,ξετυλίγοντας το κουβάρι της Αριάδνης,ξέρει ότι δεν θα χάσει το δρόμο της επιστροφής.Αρα θα είναι αδέσμευτο,άφοβο και δεν θα δημιουργήσει ψευδαισθήσεις ασφαλείας,που να έρχονται σε σύμπνοια με αυτα που έχει διαβάσει.
........
Νίκ σε καταλαβαίνω. Είναι σαν να μου λες, έτσι όπως λειτουργούμε, είναι αναπόφευκτο το πήγαινε και το γύρισε!  Διλαδη ο νους αν δεν ταξιδέψει, (περάσει μεσα απο την εμπειρία) έστω, έχοντας σα βοηθό την εμπειρία κάποιου αλλού, χρειάζεται να γυρίσει!

Και η ερώτηση είναι η συνέχεια σε ότι έγραψα στο Στίβ!

Που γυρίζει?

Έφυγε και πηγε που?  Σε εμπειρία? σε κάτι χωρίς αμφιβολία πραγματικό?

Τι είναι αυτο που πήγε? τι είναι αυτο που γύρισε?

Και αν οι άγιοι και οι ιεράρχες και και....είναι μέρος μιας λεπτεπιλεπτης σούπας?

Νικομαχος.
Ποτέ,όσο ελεύθερο και να αφήσουμε τον νού μας,δεν θα πάψει να είναι συνδεδεμένος με την ύλη.Τουλάχιστον όσο είμαστε εν ζωή.

Επομένως ολόκληρη η αλήθεια δεν μπορεί να μας φανερωθεί.Ψήγματα,ναί.
Και δεν είμαι σίγουρος ότι θα μας φανερωθεί μετά θάνατον.
Ισως να υπάρχουν κι εκεί περιορισμοί.Διαβαθμίσεις.Πρωτόκολλα.Ιεραρχία.

Αν όμως Πλάτωνα,απαλαγμένοι απο μπολιάσματα,όπως της παιδικής νουθεσίας,της οικογενειακής παράδοσης,της κοινωνικής επιβολής,της θρησκείας,των έργων των αγίων και των σοφών,καταφέρουμε μόνοι μας να φθάσουμε σε κάποιο επίπεδο,πάνω απο τα προαναφερθέντα,είναι κατόρθωμα.
Και είναι αρκετό για την ώρα.Μας αρκεί που αφού κάναμε τόσο δρόμο,να ξέρουμε ότι υπάρχει κι άλλος ακόμη να διανύσουμε.Δίνει σκοπό στην ύπαρξή μας και δεν εννοώ την υλική.
.......
Άρα Νίκ, να πούμε από την τελευταία σου κουβέντα, πως η πνευματική  μας υπόσταση έχει κάποιο σκοπό. Ενδιαφέρον ακούγεται, μα και οι χριστιανοί αυτο ακριβώς υποστηρίζουν! Well come to God! Η διάφορα σου είναι, πως το κανείς εσύ, ενώ για το χριστιανο, χωρίς το χεράκι του μεγάλου, δεν έχει παράδεισο. Και αυτοί λένε, οι βουλές του κυρίου είναι πάμπολλες και ανεξυχνιαστες! Και παρα πάνω, γράφεις κάτι αλλο ενδιαφέρον.

Ότι και να κάνουμε, όσο είμαστε συνδεδεμένοι με την ύλη....

Σαν μα λες...υπάρχει (σύγκρουση)?μεταξύ ύλης και νου! Αν λες κάτι τέτοιο...(πως το εμπόδιο είναι η ύλη) η ερώτηση είναι.

Γίνεται να πνευματοποιηθει η ύλη? γιατι Νίκ, αν γίνεται κάτι τέτοιο, γλυτωνουμε απο πολλά ταξίδια, πολλά πήγαινε έλα, και ίσως φτάσουμε κάπου στο τελος βρε αδερφέ.


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 03/04/2012 06:29:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2012, 11:28:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πλάτων
Γίνεται να πνευματοποιηθει η ύλη? γιατι Νίκ, αν γίνεται κάτι τέτοιο, γλυτωνουμε απο πολλά ταξίδια, πολλά πήγαινε έλα, και ίσως φτάσουμε κάπου στο τελος βρε αδερφέ.


Δυστυχώς φίλε μου,δεν πιστεύω ότι μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο.

Νομίζω ότι το σύμπαν αποτελείται απο δυο πράγματα.Υλη [υλη-ενέργεια] και απο πνεύμα [πνεύμα-ψυχή].

Σε κάποιος διαστάσεις το ένα υπερτερεί του άλλου,σε κάποιες είναι ισοδύναμα.Ετσι ώστε να μην διαταράσσεται η ισσοροπία.

κάτι σαν τον δυϊσμό.

το γίνκ-γιανκ.

Σκέψεις είναι αυτές.Αποδείξεις ουκ.

Το ερώτημα που δεν εχω πάρει απάντηση είναι:Μπορεί το ένα να υπάρξει χωρίς το άλλο?

Μπορούμε να έχουμε ύλη χωρίς πνεύμα και αντιστρόφως?
Ισως να μπορούμε,αλλά ποιό το νόημα άν συμβαίνει κάτι τέτοιο?

Ενω τώρα,η συνεχής εναλαγή,ο εναγκαλισμός πνεύματος-ύλης,δίνει απεριόριστα νοήματα στη ζωή.Σε τούτη και στις άλλες.

Σκέψεις είναι και αυτές.Αποδείξεις ουκ.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2012, 11:53:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Δημιουργικό...με την έννοια ασυνήθιστο, δύσκολο σε πρόσβαση, μυστικό, ανεξήγητο...

Να κάτι σαν αυτο.

http://www.youtube.com/watch?v=6YncoMqqyQs&feature=youtube_gdata_player

Αυτά κάπως τραβάνε την προσοχή μου...όλα τα αλλά, μου φένονται σούπα. (ξέρει ο νικομαχος)



Φίλτατε Πλάτωνας,δε ξέρω αν έχει πέσει στην αντίληψη σου πως κάποιος έλληνας έχει γράψει βιβλίο λόγω βιωματικής εμπειρίας για το συγκεκριμένο ασυνήθιστο,ανεξήγητο,δυσπρόσιτο του λινκ.

Ο ΑΡΧΟΝΤΑΣ ΤΩΝ ΚΕΡΑΥΝΩΝ
ΔΕΡΒΕΝΗΣ ΚΩΣΤΑΣ

"Παρουσίαση

Ο Τζον Τσανγκ από την Ινδονησία είναι πολύ ιδιαίτερος άνθρωπος. Σαν τους ιππότες Jedi στην ταινία «Ο Πόλεμος των Άστρων», έχει απίστευτες μεταφυσικές ικανότητες: τηλεκίνηση, πυρογένεση, τηλεπάθεια, αιώρηση, αστρική προβολή κ.ά. Χιλιάδες άτομα τον έχουν δει να επιδεικνύει αυτές τις δυνάμεις. Το 1988 ο Τζον Τσανγκ έγινε διάσημος μέσω του ντοκιμαντέρ «Ο Κύκλος της Φωτιάς» (Ring of Fire) που προβλήθηκε σε 30 χώρες. Στο ντοκιμαντέρ αυτό ο Δάσκαλος Τσανγκ συγκλόνισε την παγκόσμια κοινή γνώμη δημιουργώντας μέσα στο σώμα του ηλεκτρικό ρεύμα υψηλού φορτίου που χρησιμοποίησε για να θεραπεύσει τον Λορν από οφθαλμική μόλυνση, ενώ μετά «ηλέκτρισε» κυριολεκτικά τον Λόρενς με την ίδια δύναμη. Τέλος, ο «Δυναμό Τζανγκ» χρησιμοποίησε τη βιοενέργεια αυτή για να αναφλέξει μια τσαλακωμένη εφημερίδα, προειδοποιώντας τους ερευνητές ότι η ίδια δύναμη που είχε θεραπεύσει τον Λορν μπορούσε να χρησιμοποιηθεί και για να σκοτώσει. Το ντοκιμαντέρ αυτό παρακίνησε χιλιάδες άτομα να αναζητήσουν τον Τζον Τσανγκ. Από τους πολλούς Δυτικούς που τον επισκέφθηκαν, ο Δάσκαλος Τσανγκ έχει δεχτεί μόνο 5 ως προσωπικούς μαθητές. Ο Έλληνας Κώστας Δερβένης είναι ο δεύτερος απ' αυτούς τους 5. «Ο Άρχοντας των Κεραυνών» είναι η πραγματική ιστορία της μαθητείας του Κώστα Δερβένη κοντά στον Τζον Τσανγκ. Το βιβλίο αυτό οριοθετεί την πρώτη φορά στην παγκόσμια ιστορία όπου ένα άτομο, που, σύμφωνα με την κινέζικη παράδοση θεωρείται αθάνατος (hsiem), έχει τη διάθεση να μοιραστεί τη γνώση του με την ανθρωπότητα.
(ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΣΤΟ ΟΠΙΣΘΟΦΥΛΛΟ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ)
"


Edited by - YUGI-OH on 03/04/2012 12:01:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2012, 12:56:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γιαννης
Θα έλεγα φίλε Πλάτωνα πως η ανυπαρξία του ενός – ή μάλλον η διαπίστωση της ανυπαρξίας του ενός (θεού) συνηγορεί , ώστε να ευδοκιμεί η ανάπτυξη του άλλου (ματαιοδοξία)
.........

Στην αρχή έτσι βγήκε και σε μενα, σαν σκεψη...στο γράψιμο....

Μετά κοίταξα προσεχτικοτερα.

Πως μπορείς να διαπιστώσεις την ανυπαρξία του? 

αυτο που διαπιστώνει, στην τελική είναι σκέψεις, που είναι παρελθόν και πεπερασμενη εμπειρία! Αυτο λέει...υπάρχει δεν υπάρχει...σωστό...λάθος. Επομένως και ότιδηποτε διανοηθεί, ευδοκιμησει, η αναπτύξει, (συμπεριλαμβανομένης και της ματαιοδοξιας) έχει τις ρίζες του στο παρελθόν, στην μνημοεμπειρια! Αν πραγματικά δεν υπειρχε η εμπειρία, πιθανόν να μην υπειρχε και η σκέψη (του θεού) μα απο τη στιγμή που υπάρχει κάτι έστω και απροσδιοροστο, (όνομα, γνώσεις, μνήμες, εμπειρίες) αυτές είναι απο μόνες τους, θεός και μη, ματαιοδοξία η προσγείωση.

Τώρα Γιάννη, εκεί μέσα αν δεν υπάρχει κάτι διαμορφωμένο, (είτε γιατι ελεύθερωθηκες, είτε γιατι πραγματικά το γνωρίζεις, (γνωρίζω=τελειώνω) όχι σαν αποτέλεσμα, ούτε σαν συμπέρασμα, τότε μιλάμε και καταλαβαινομαστε σε διαφορετικό επίπεδο, (του τωρινού)

Γιαννης
Α. Υπό αυτή την έννοια θα μπορούσα να δεχτώ ως ευεγερτική για την ευτυχία του ατόμου, τη πίστη σε μια ουτοπική πνευματική οντότητα, ή – όπως είναι μόδα τα τελευταία 50 χρόνια – την υποκατάσταση μιας πνευματικής οντότητας, με μιας εξωγήινης ανάλογης φύσης.

Β. Διαφορετικά το άτομο , αν δεν μπορεί να ξεπεράσει αυτόν τον σκόπελο, αν δηλαδή δεν μπορεί να δεχτεί πως δεν είναι τίποτε άλλο από αστρόσκονη , χωρίς κανένα ιδιαίτερο λόγο / σκοπό ύπαρξης, θα οδηγηθεί στη ματαιότητα / άσκοπο της ζωής. (ματαιοδοξία)
...........
Φίλε, και τα δυο χρειάζονται προσοχή. Η μη γνώση μας, (κατι πνευματικο η εξωγήινοι) τίθενται και τα δυο σαν...δυνατότητα! Μα όχι σαν αρνηση! (Α)

Αυτο δεν γεννάει αναγκαστικά, ματαιοδοξία.

Β. Το θέμα Γιάννη, είναι και η προσέγγιση (σαν ιδέα) πως διλ. είμαστε η δεν ειμαστε αστροσκονη, τι αλλάζει πραγματικά σε μας?

Πιστεύω, πως σε ένα άνθρωπο σαν εσένα, εμένα, το Νικομαχο και λίγους ακόμα, η ύπαρξη η μη του θεού, άστρο σκόνης και τέτοιες προσεγγίσεις δεν του αλλάζουν κάτι, σε πραγματικο, βιωματικό επίπεδο.

Είσαι ο θεός? καλώς αγαπητέ Θεέ...να είσαι καλά!

Το πρόβλημα Γιάννη ξέρεις που είναι?

Δες προσεχτικά το επόμενο video...

http://www.youtube.com/watch?v=6W3gg0OURho&feature=youtube_gdata_player

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 02/04/2012 21:50:32



Φίλε Πλάτωνα
Διερωτάσαι “πως μπορείς να διαπιστώσεις την ανυπαρξία του” (θεού) ?

Σου απαντώ.
Με την λογική.

Μπορείς να μου προτείνεις μια λογική τεκμηρίωση του “δικού” σου θεού?

Η διαίσθηση δεν μου αρκεί, γιατί είναι ψευδαίσθηση.
Η εμπειρία σου πάλι δεν φτάνει, γιατί βασίζεται στην δική σου υποκειμενική αντίληψη, που ενδεχομένως χτίστηκε κάτω από συναισθηματική φόρτιση, και σε οδήγησε σε λάθος εκτιμήσεις.

Αν δεχθούμε την σύγχρονη εκδοχή του κόσμου, δηλαδή πως ο κόσμος που παρατηρούμε είναι αποτέλεσμα μιας “διαταραχής” που “γέννησε” την υλοενέργεια του σύμπαντος που παρατηρούμε, πως μπορούμε να βεβαιωθούμε πως πέραν της υλοενέργειας , υπάρχει και “πνεύμα / θεός” ή απουσία αυτής της φανταστικής οντότητας, γιατί να δημιουργούμε μια άλλη μοντέρνα, αλλά εξ ίσου φανταστικής εξωγήινης “UFO-θεότητας” ?

Ιδού η απορία.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2012, 13:19:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το ερώτημα που δεν εχω πάρει απάντηση είναι:Μπορεί το ένα να υπάρξει χωρίς το άλλο?

Μπορούμε να έχουμε ύλη χωρίς πνεύμα και αντιστρόφως?
Ισως να μπορούμε,αλλά ποιό το νόημα άν συμβαίνει κάτι τέτοιο?

Ενω τώρα,η συνεχής εναλαγή,ο εναγκαλισμός πνεύματος-ύλης,δίνει απεριόριστα νοήματα στη ζωή.Σε τούτη και στις άλλες.

Σκέψεις είναι και αυτές.Αποδείξεις ουκ.


Αν τύχει κάποιος ν'ακούσει διάφορους υπερ-φωτισμένους μαθητές ή ίσως και τους ίδιους τους υπερ-Αγίους, μπορεί να τους ακούσει να λένε ότι μέχρι και το υπεραιτιατό[ή αιτιατό,κατ'άλλους] πεδίο, υπάρχει ύλη και πνεύμα.
Μετά το υπεραιτιατό[ή αιτιατό] πεδίο, υπάρχει μόνο καθαρό πνεύμα δίχως ύλη.

[Για να μη μπερδεύονται όσοι διαβάζουν υπάρχουν σα λεκτικές ακολουθίες τα εξής:
1. αστρικό,νοητικό,αιτιατό
2. αστρικό,αιτιατό,υπεραιτιατό
Δηλαδή παραλλαγές στην ονομασία των πεδίων.]

Τώρα,υπάρχει κι ένα θέμα που μπορεί να πέσει σα καρίκευμα κι ίσως να νοστιμίσει περισσότερο η σούπα.
Λέει ένας υπερ-φωτισμένος μαθητής ενός υπερ-Αγίου, ότι δεν μπορεί να μπεί κανείς στο τρίτο πεδίο αν δεν έχει δάσκαλο. Ισχυρίζεται και καλά ότι οι φύλακες του τρίτου πεδίου τον ρωτάνε και καλά ποιον υπερ-Άγιο έχει για δάσκαλο, και αν δεν έχει ζώντα-ενσαρκωμένο υπερ-Άγιο δάσκαλο το ξαναστέλνουν πίσω.
Το κερασάκι στη τούρτα είναι ότι υπάρχει ο ισχυρισμός εκ μέρους τους ότι άτομα όπως ο Πυθαγόρας,ο Πλάτωνας[ο αρχαίος],ο Σωκράτης,ο Κρισναμούρτι,κ.ο.κ, ότι τέτοιες ψυχές δε μπόρεσαν εν ζωή να υπερβούν το τρίτο πεδίο και να μπούν στα καθαρά πνευματικά πεδία χωρίς ίχνος ύλης.
Βέβαια αν αναρωτιέται κανείς ποιοι οι μύθοι και ποιά η πραγματικότητα, ουκ ολίγες οι αντιφάσεις και τα κενά των ισχυρισμών και των λεγομένων των υπερ-φωτισμένων μαθητών και των υπερ-Αγίων δασκάλων τους. Τα κενά και οι αντιφάσεις τους είναι πολλές,θεμελιώδεις και εντοπίζονται εύκολα,αρκεί κάποιος να έχει προχωρήσει την προσωπική του έρευνα διαμορφώνοντας ολοένα και πιο ολοκληρωμένο νού.
Αλλά το θέμα δίνει τροφή για σκέψεις και συζήτηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2012, 21:47:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Πλάτων
Γίνεται να πνευματοποιηθει η ύλη? γιατι Νίκ, αν γίνεται κάτι τέτοιο, γλυτωνουμε απο πολλά ταξίδια, πολλά πήγαινε έλα, και ίσως φτάσουμε κάπου στο τελος βρε αδερφέ.


Δυστυχώς φίλε μου,δεν πιστεύω ότι μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο.

Νομίζω ότι το σύμπαν αποτελείται απο δυο πράγματα.Υλη [υλη-ενέργεια] και απο πνεύμα [πνεύμα-ψυχή].

Σε κάποιος διαστάσεις το ένα υπερτερεί του άλλου,σε κάποιες είναι ισοδύναμα.Ετσι ώστε να μην διαταράσσεται η ισσοροπία.

κάτι σαν τον δυϊσμό.

το γίνκ-γιανκ.

Σκέψεις είναι αυτές.Αποδείξεις ουκ.

Το ερώτημα που δεν εχω πάρει απάντηση είναι:Μπορεί το ένα να υπάρξει χωρίς το άλλο?

Μπορούμε να έχουμε ύλη χωρίς πνεύμα και αντιστρόφως?
Ισως να μπορούμε,αλλά ποιό το νόημα άν συμβαίνει κάτι τέτοιο?

Ενω τώρα,η συνεχής εναλαγή,ο εναγκαλισμός πνεύματος-ύλης,δίνει απεριόριστα νοήματα στη ζωή.Σε τούτη και στις άλλες.

Σκέψεις είναι και αυτές.Αποδείξεις ουκ.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Nikomaxe, μάλλον δεν εκφράσθηκα σωστά.

Αν και έδωσες όνομα, (ύλη/ενέργεια και πνεύμα/ψυχή)  θα στο θέσω στα δικά σου λόγια, αλλάζοντας μόνο την σειρά. 

Ύλη-ενέργεια-(ενεργό/ψυχή)*-ψυχη-πνεύμα.

*ενεργο/ψυχη=μέρος της ψυχης που έχει υλικο-προεκτάσεις. (διαδικασία, που είναι στο επίπεδο της, η σκέψη.) όσα γράφω δεν μπορώ και να στα αποδείξω, χωρίς αυτο να πει, πως δεν χωράνε και στις σκέψεις που κάνουμε, μιας και έννοιες ψυχη και πνεύμα, είναι το ίδιο ΜΗ ΓΕΓΟΝΟΤΑ για ορισμένους.

Αυτο λοιπόν που ρωτώ, θέτοντας πιο σωστά, είναι.

Αν η ψυχη έχει η είναι μέρος και εππιρεαζεται απο το πνεύμα, γιατι να μην εππιρεαζεται στη συνέχεια και το μεταξύ τους (ενεργο/ψυχη) ?

Βλέπετε τις προεκτάσεις?

Νίκ, αυτο είναι περισσοτερο για σένα και το Γιογκι.

Όταν διαλογοζομαι μακροχρόνα, αλλάζω την ίδια τη δομή του κυτταρου. Θα σας φανεί τρελό, μα το βλέπω και το νοιώθω! Δεν είναι αυτο που ήταν πριν.

Όταν ρωτώ λοιπόν, αν γίνεται να πνευματοποιηθει η ύλη, εννοώ μια αλλαγή σε μια δομή. Αν δεν γινεται η ειναι δυσκολο, και αν δεχθούμε πως υπάρχει μεγάλο μέρος της ψυχης που είναι υλικής προεκτάσης,  γιατι να μην μετά κινηθώ και εγκατασταθω σαν συνείδηση, στο καθαρότερο πνευματικό της μέρος? 

That's the point!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2012, 22:01:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιαννης

Φίλε Πλάτωνα
Διερωτάσαι “πως μπορείς να διαπιστώσεις την ανυπαρξία του” (θεού) ?

Σου απαντώ. 
Με την λογική.

Μπορείς να μου προτείνεις μια λογική τεκμηρίωση του “δικού” σου θεού?

Η διαίσθηση δεν μου αρκεί, γιατί είναι ψευδαίσθηση.
Η εμπειρία σου πάλι δεν φτάνει, γιατί βασίζεται στην δική σου υποκειμενική αντίληψη, που ενδεχομένως χτίστηκε κάτω από συναισθηματική φόρτιση, και σε οδήγησε σε λάθος εκτιμήσεις.

Αν δεχθούμε την σύγχρονη εκδοχή του κόσμου, δηλαδή πως ο κόσμος που παρατηρούμε είναι αποτέλεσμα μιας “διαταραχής” που “γέννησε” την υλοενέργεια του σύμπαντος που παρατηρούμε, πως μπορούμε να βεβαιωθούμε πως πέραν της υλοενέργειας , υπάρχει και “πνεύμα / θεός” ή απουσία αυτής της φανταστικής οντότητας, γιατί να δημιουργούμε μια άλλη μοντέρνα, αλλά εξ ίσου φανταστικής εξωγήινης “UFO-θεότητας” ?

Ιδού η απορία.
.........

Μα φίλε Γιάννη, ένταξη με τι λογική μπορεί να λέμε δεν υπάρχει, μα μιλάμε για κάτι που βασίζεται σε γεγονότα, σε σύγκριση, σε γνώσεις, για κάτι που δεν έχουμε (γνώσεις) δεν μπορούμε να συγκρίνουμε (με τι να συγκρινω..τι?) και δεν είναι κάν γεγονός!

Μπορεί να είναι γεγονός (έστω και φανταστικό) σε ένα χριστιανο, σε ένα πιστό....μα παραμένει ΜΗ ΓΕΓΟΝΟΣ για ένα αθεο. 

Η λογική είναι ένα πολυ καλό εργαλείο στη διάθεση μας, μα έχει limits.

Αν προσέξες στη διατύπωση σου....αν δεχθούμε την σύγχρονη εκδοχή...(ευτυχώς που υπάρχει το ΑΝ) μα στην ουσία, και η επιστήμη βασίζεται σε υποθέσεις...

Η διάφορα με τον πιστο, είναι πως ο ίδιος την ύπαρξη ενός ΜΗ ΓΕΓΟΝΟΤΟΣ,
ΣΤΟ μυαλό του εκλαμβανεται σαν ΓΕΓΟΝΟΣ.

Κ.ο.τ Καθεξεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2012, 22:04:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΙΟΓΚΙ
Φίλτατε Πλάτωνας,δε ξέρω αν έχει πέσει στην αντίληψη σου πως κάποιος έλληνας έχει γράψει βιβλίο λόγω βιωματικής εμπειρίας για το συγκεκριμένο ασυνήθιστο,ανεξήγητο,δυσπρόσιτο του λινκ.
............

Όχι και σε ευχαριστώ για το λινκ.

Αν το έχεις διαβάσει, μιας και γράφεις όμορφα Γιογκι, ανέφερε μας τα σπουδαιωτερα και αξία συζητήσης, μεταξύ μας!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2012, 22:09:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υογκι
Το κερασάκι στη τούρτα είναι ότι υπάρχει ο ισχυρισμός εκ μέρους τους ότι άτομα όπως ο Πυθαγόρας,ο Πλάτωνας[ο αρχαίος],ο Σωκράτης,ο Κρισναμούρτι,κ.ο.κ, ότι τέτοιες ψυχές δε μπόρεσαν εν ζωή να υπερβούν το τρίτο πεδίο και να μπούν στα καθαρά πνευματικά πεδία χωρίς ίχνος ύλης.
Βέβαια αν αναρωτιέται κανείς ποιοι οι μύθοι και ποιά η πραγματικότητα, ουκ ολίγες οι αντιφάσεις και τα κενά των ισχυρισμών και των λεγομένων των υπερ-φωτισμένων μαθητών και των υπερ-Αγίων δασκάλων τους. Τα κενά και οι αντιφάσεις τους είναι πολλές,θεμελιώδεις και εντοπίζονται εύκολα,αρκεί κάποιος να έχει προχωρήσει την προσωπική του έρευνα διαμορφώνοντας ολοένα και πιο ολοκληρωμένο νού.
............

Συμφωνώ μαζί σου. Τα ίδια άκουσα στο Άγιον όρος...και κοίταξα τον Μόναχο που μου το είπε στα ματιά....μετά κοίταξα και το κόμπολοι του, (ξέρεις)....σαν να του έλεγα...

Μέτρα φίλε...μέχρι στα παρακάλια σε παίρνει, παραπάνω...δεν σε βλέπω!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2012, 22:57:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πλάτων
Αν η ψυχη έχει η είναι μέρος και εππιρεαζεται απο το πνεύμα, γιατι να μην εππιρεαζεται στη συνέχεια και το μεταξύ τους (ενεργο/ψυχη) ?

Εδώ διαφωνώ φίλε πλάτωνα.
θεωρώ ψυχή ή πνεύμα,ένα και το αυτό.
Το ίδιο πράγμα με διαφορετικές λέξεις.
Νους-πνεύμα-ψυχή.

Τώρα αν υπάρχει αλληλεξάρτηση πνεύματος-ύλης,είμαι θετικός σε αυτή τη σκέψη.

Διευκρίνηση:
η σκέψη Πλάτωνα,είναι κατ'εμέ,η ουσία υλική ή όχι που λειτουργεί σαν RNA,σαν αγγελιοφόρος στη όποια επικοινωνία μεταξύ πνεύματος-ύλης.

Θεωρώ το πνεύμα δυνατότερο της ύλης,άρα και επιβλητικό απέναντί της.

Με τον διαλογισμό πιστεύω ότι το πνεύμα,εξυψώνεται σε άλλες διαστάσεις πέραν των τεσσάρων και η ύλη [το σώμα] παραμένει στις τρείς.ισως για αυτό νοιώθεις ότι η ύλη σου [σώμα σου],προσπαθεί να ακολουθήσει το πνεύμα.Το νοιώθεις αλλά δεν συμβαίνει.Εντύπωση νομίζω είναι.Σε μένα εκφραζόταν με έντονη ανατριχίλα και σήκωμα της τρίχας.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2012, 05:16:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικομαχος
Εδώ διαφωνώ φίλε πλάτωνα.
θεωρώ ψυχή ή πνεύμα,ένα και το αυτό.
Το ίδιο πράγμα με διαφορετικές λέξεις.
Νους-πνεύμα-ψυχή.

Τώρα αν υπάρχει αλληλεξάρτηση πνεύματος-ύλης,είμαι θετικός σε αυτή τη σκέψη.
..............

Αν έχουμε δώσει νικομαχε διαφορετικές ονομασίες, ίσως να γινεται γιατι δεν είναι απολυτα ξεκάθαρο, τι ακριβώς είναι/υπάρχει, πίσω απο καθε λέξη.

 Τιποτα απο αυτά δεν (τοποθέτηται σε ένα μικροσκόπιο!) 
πάραυτα,
δεν δηλωνουν το ίδιο πράγμα ο ψυχακιας με τον πνευματικό, 
οπως ο νοημων και ο χαζό χαρούμενος.
 (δηλώνουν μια συγκεκριμενη κατάσταση)

Νικομαχος
Θεωρώ το πνεύμα δυνατότερο της ύλης,άρα και επιβλητικό απέναντί της.
...........

Ναι αλλά στον άνθρωπο, κυριαρχεί η ύλη! Όταν τους ακούσεις να συζητούν, οι περισσότεροι εναρεσκονται με τα των ορεξεων τους. Το φαγητό, το σεχ, η διασκέδαση...και οι ασχολίες τους, (κυρίως ξεχνιούνται) 
όπως και η συγγρουση, 
ειναι τα κυρια χαρακτηριστικα του.

Δεν είναι κατηγορώ, μα μια απλά διαπίστωση.

Αν κάποιος το βλέπει, πως έτσι είναι...αντιδρά, και το ρίχνει στο (πνευματικο) μα είναι ακριβώς η ίδια σούπα, γιατι προέρχεται, απο την σύγκρουση του!

Νικομαχε,πιστεύω πως η διαφορετικότητα δεν είναι τόσο μεταξύ ύλης και ψυχης,

Ύλη, ενεργεια, σκεψη, Ψυχη, όλα αυτά είναι ΧΡΟΝΟΣ!

Μα μεταξύ ΧΡΟΝΟΥ και ΑΧΡΟΝΟΥ

Το πνευματικο, είναι το ΑΧΡΟΝΟ! (κάτι μη γνωστό) ΚΑΤΑ τη γνώμη μου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2012, 13:24:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γιαννης

Φίλε Πλάτωνα
Διερωτάσαι “πως μπορείς να διαπιστώσεις την ανυπαρξία του” (θεού) ?

Σου απαντώ. 
Με την λογική.

Μπορείς να μου προτείνεις μια λογική τεκμηρίωση του “δικού” σου θεού?

Η διαίσθηση δεν μου αρκεί, γιατί είναι ψευδαίσθηση.
Η εμπειρία σου πάλι δεν φτάνει, γιατί βασίζεται στην δική σου υποκειμενική αντίληψη, που ενδεχομένως χτίστηκε κάτω από συναισθηματική φόρτιση, και σε οδήγησε σε λάθος εκτιμήσεις.

Αν δεχθούμε την σύγχρονη εκδοχή του κόσμου, δηλαδή πως ο κόσμος που παρατηρούμε είναι αποτέλεσμα μιας “διαταραχής” που “γέννησε” την υλοενέργεια του σύμπαντος που παρατηρούμε, πως μπορούμε να βεβαιωθούμε πως πέραν της υλοενέργειας , υπάρχει και “πνεύμα / θεός” ή απουσία αυτής της φανταστικής οντότητας, γιατί να δημιουργούμε μια άλλη μοντέρνα, αλλά εξ ίσου φανταστικής εξωγήινης “UFO-θεότητας” ?

Ιδού η απορία.
.........

Μα φίλε Γιάννη, ένταξη με τι λογική μπορεί να λέμε δεν υπάρχει, μα μιλάμε για κάτι που βασίζεται σε γεγονότα, σε σύγκριση, σε γνώσεις, για κάτι που δεν έχουμε (γνώσεις) δεν μπορούμε να συγκρίνουμε (με τι να συγκρινω..τι?) και δεν είναι κάν γεγονός!

Μπορεί να είναι γεγονός (έστω και φανταστικό) σε ένα χριστιανο, σε ένα πιστό....μα παραμένει ΜΗ ΓΕΓΟΝΟΣ για ένα αθεο. 

Η λογική είναι ένα πολυ καλό εργαλείο στη διάθεση μας, μα έχει limits.

Αν προσέξες στη διατύπωση σου....αν δεχθούμε την σύγχρονη εκδοχή...(ευτυχώς που υπάρχει το ΑΝ) μα στην ουσία, και η επιστήμη βασίζεται σε υποθέσεις...

Η διάφορα με τον πιστο, είναι πως ο ίδιος την ύπαρξη ενός ΜΗ ΓΕΓΟΝΟΤΟΣ,
ΣΤΟ μυαλό του εκλαμβανεται σαν ΓΕΓΟΝΟΣ.

Κ.ο.τ Καθεξεις...



Αν μιλάμε για γεγονότα, για συγκρίσεις, για γνώσεις, τότε αναφερόμαστε σε κάτι συγκεκριμένο, και μπορούμε να το κουβεντιάσουμε.

Αν δεν έχουμε πραγματικά γεγονότα, συγκρίσιμα μεγέθη / καταστάσεις, αν δεν έχουμε σαφείς γνώσεις, τότε μιλάμε θεωρητικά.

Μα και βεβαίως μπορούμε να μιλάμε σε θεωρητικό υπόβαθρο.
Σε αυτή την περίπτωση, για να αποφεύγουμε τις κακοτοπιές, θα πρέπει να βασιστούμε στην λογική

Μετά την λογική, το χάος του παραλογισμού.

Πως μπορούμε φίλε μου να δεχτούμε κάτι που με την λογική δεν μπορούμε να δείξουμε πως υπάρχει ? (έστω και σε θεωρητικό επίπεδο)

Υ.Γ
Στην θεωρία της “μεγάλης έκρηξης”, έβαλα το “αν” σαν λογική προϋπόθεση μιας “αρχής” , την εξέλιξη της οποίας παρακολουθούμε στον κόσμο που ζούμε σαν το “κάτι”, που η ύπαρξής του είναι αντικειμενικά βεβαιωμένη απο το κάθε μεμονωμένο άτομο.

Έχεις κάποια αντίστοιχη θεωρία να προτείνεις για την ύπαρξη της ψυχής ή του πνεύματος?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2012, 22:18:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιαννης
Υ.Γ
Στην θεωρία της “μεγάλης έκρηξης”, έβαλα το “αν” σαν λογική προϋπόθεση μιας “αρχής” , την εξέλιξη της οποίας παρακολουθούμε στον κόσμο που ζούμε σαν το “κάτι”, που η ύπαρξής του είναι αντικειμενικά βεβαιωμένη απο το κάθε μεμονωμένο άτομο.

Έχεις κάποια αντίστοιχη θεωρία να προτείνεις για την ύπαρξη της ψυχής ή του πνεύματος?
......

Δεν βρίσκουμε άκρη φίλε Γιάννη με τις θεωρίες. 

Είναι απλό, αν βασίζομουν και εγω αποκλειστικα στη λογική,  θα μπορούσα να συμφωνήσω μαζί σου σε πολλά. 

Μα όταν αδικεισω η πράξω άσχημα, δεν με πονάει το μύαλο μου(έδρα της λογικής) 
μα πιο κάτω, 

ποναω στο ύψος της καρδιάς, και έκει λένε οι περισσότεροι,  πως βρίσκεται η ψυχη, 
αν και εγώ παρότι μη πιστός, υποστηριζω οτι και ο Χριστός. 

Βρίσκεται, εκεί που είναι οι σκέψεις μας! (ψυχη)

Και εκεί που δεν είναι οι σκέψεις...(ειναι πνεύμα)

Βέβαια συζήτηση κάνουμε Γιάννη, δεν θέλω να πίσω κανέναν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2012, 00:08:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πλάτωνας
Συμφωνώ μαζί σου. Τα ίδια άκουσα στο Άγιον όρος...και κοίταξα τον Μόναχο που μου το είπε στα ματιά....μετά κοίταξα και το κόμπολοι του, (ξέρεις)....σαν να του έλεγα...

Μέτρα φίλε...μέχρι στα παρακάλια σε παίρνει, παραπάνω...δεν σε βλέπω!


Ναι,ήπια,φιλική κι πανίσχυρη αίσθηση!
Και το ωραίο είναι πως λένε λένε διάφορα,ωραία καλά κι άγια,αλλά σ'όλα όσα λένε δε διακρίνουν το δίχτυ που εν αγνοία τους υφαίνεται φανερώνοντας αντιφάσεις και κενά.
Τους ακούς,τους κοιτάς κατάματα και αναγνωρίζεις σε λόγια και πράξεις το δίχτυ της σκέψης να υφαίνει χρόνο!
Αλλά [ποιος]ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθο β[μπ]αλέτω...

Μεταξύ μας[μεταξά],απ'όσα τυχαίνει να διαβάζω εδώ,γράφονται πράγματα για εσωτεριστές-εσωτεριστές[δικό μου σχήμα λόγου σούπας] απ'ορισμένους ψαγμένους εδώ μέσα,π.χ.απ'εσάς πλάτωνας και νικόμαχος.
Θεμελιώδη πράγματα τα κενά της γνώσης κι ο χρόνος,και δε τα προσέχουν,δε τα διακρίνουν έμπρακτα υπερ-φωτισμένοι μαθητές υπερ-Αγίων δασκάλων που κάνουν ταξίδια[ξέρεις] και καλά με τα τσουβάλια...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2012, 00:45:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πλάτωνας
Όχι και σε ευχαριστώ για το λινκ.

Αν το έχεις διαβάσει, μιας και γράφεις όμορφα Γιογκι, ανέφερε μας τα σπουδαιωτερα και αξία συζητήσης, μεταξύ μας!


Σ'ευχαριστώ κι εγώ μιας και μέσα απ'το θέμα και το βιντεολίνκ που παρέθεσες, μου το ξαναθύμισες.
Το έχω διαβάσει την εποχή λίγο μετά τους ολυμπιακούς αγώνες της Αθήνας.
Φυσικά τώρα δε θυμάμαι πολλές απ'τις λεπτομέρειες.
Θυμάμαι βέβαια κάποια πράγματα και έντονα την αίσθηση ότι διάβαζα απίστευτα, ασυνήθιστα, ανεξήγητα, μυστηριώδη, άγνωστα αλλά υπαρκτά στη πράξη πράγματα, που τότε δεν μπορούσα ν'αντιληφθώ πολλά απ'αυτά στο βαθμό που τ'αντιλαμβάνομαι σήμερα.

Χρειάζεται να ξεφυλλίσω πάλι το βιβλίο με τωρινή ματιά.
Παραδόξως το σκέφτομαι το τελευταίο μήνα όταν έπεσε το μάτι μου πάνω του τακτοποιώντας τη βιβλιοθήκη και το προσωπικό μου δωμάτιο.

Δύο-τρία πράγματα γι'αρχή και,ξεφυλλίζοντας το μετά,επανερχόμαστε αξιολογώντας κάποια σημαντικά κομμάτια για συζήτηση.[αν και στο σύνολο του είναι άξιο λόγου,καλό είναι να διαβαστεί ολόκληρο].

Αρκετά γράφουν για έννοιες όπως γιανγκ,γιν,τσάκρας,κ.ο.κ
Αυτό είναι απ'εκείνα τα λίγα που ξεχωρίζουν μακράν επι της ουσίας.
Θα μου πείς γιατί; Γιατί γράφει γι'άτομο που έχει γνώση απο πρώτο χέρι και γράφεται απο κάποιον που ζεί εμπειρίες κοντά του και έχει επικοινωνία.
Και δεν αναφέρεται μόνο σ'αυτά,αλλά σ'όλη τη φιλοσοφία ζωής στη πράξη του Τζον Τσανγκ που είναι πολύ βαθύτερη εσωτερικά.

Διαβάζοντας το βιβλίο,ο Τζον Τσανγκ είναι απλός σαν όλους.
Εχει την οικογένεια του,τις εργασίες του,τις υποχρεώσεις του όπως όλοι.
Είναι απλός και σεμνός άνθρωπος.
Δε θεωρεί τον εαυτό του δάσκαλο και δε δέχεται μαθητές.
Παρότι ο Κώστας Δερβένης εξακολουθεί να τον αποκαλεί δάσκαλο και ταοϊστή,ο Τζον Τσανγκ δεν δέχεται/απορρίπτει ότι είναι δάσκαλος,βλέπει τον Κώστα Δερβένη ως ένα φίλο του και γενικά δε δέχεται προσκολλήσεις σε κουλτούρες,θρησκείες,δόγματα,κ.ο.κ.
Έχει διευρυμένη αντίληψη πέραν της φιλοσοφίας της Ανατολής,συμπληρώνει Ανατολή και Δύση και έχει τη δική του φιλοσοφία ζωής πέρα απο τις στερεότυπες κουλτούρες.
Ζεί στην Ασία αλλά ταξιδεύει συχνά σε Αμερική και Ευρώπη.
Έχει ενδιαφέρον και ψάχνει να γνωρίζει ανθρώπους σα κι αυτόν για φιλική και ανθρώπινη επικοινωνία.
[Πλάτωνας,κι ο Τζον Τσανγκ σα και σένα ψάχνει λίγους φίλους να επικοινωνεί και να μιλά...αν σου πώ και γώ το ίδιο θα με πιστέψεις; ... κι ας μην έχω αναπτύξει ούτε το ένα ή το 0.1 τοις εκατό των δυνάμεων του Τζον Τσανγκ]

Έχει απίστευτες,ανεξήγητες,ασυνήθιστες,μυστήριες,άγνωστες δυνάμεις αλλά το θέμα δεν είναι ότι είναι ιδιαίτερος σε σχέση με τους άλλους.
Έχει πρόσβαση σε τέτοιες απίστευτες δυνάμεις όχι μόνο κατά την ώρα του διαλογισμού αλλά κάθε στιγμή ανα πάσα στιγμή,όχι γιατί είναι ιδιαίτερος,αλλά γιατί έχει αναπτύξει μια βαθύτερη σχέση ενοποίησης της ενέργειας του γιανγκ και του γιν. Μπορεί δηλαδή να χρησιμοποιεί και τις δύο ενέργειες μαζί ενοποιημένες,ενώ δεν ενώνονται ποτέ απο μόνες τους αν και συνυπάρχουν παράλληλα και δεν εγκαταλείπει η μια την άλλη.
Αλλά δε τις χρησιμοποιεί ούτε για λόγους επίδειξης, ούτε για λόγους χρημάτων.
Στο ντοκιμαντέρ εμφανίστηκε γιατί του ζητήθηκε επίμονα απο δυο αδέλφια επιστήμονες με διδακτορικά για λόγους επιστημονικής τεκμηρίωσης αναφορικά με τις δυνάμεις που έμαθαν ότι έχει ως προς την βιοενέργεια και τον βιοηλεκτρισμό εκτός των άλλων.[είναι και θεραπευτής βοηθώντας χωρίς κανένα όφελος και δίχως κανένα αντάλλαγμα ανθρώπους που ζητάνε τη βοήθεια του]
Είναι γνώστης ότι τέτοιες δυνάμεις δεν κατέχονται αλλά αυτό που έχει σημασία είναι η σχέση που κάποιος αναπτύσσει μαζί τους.

Σ'ένα στάδιο της προσωπικής του εξέλιξης ένοιωσε ότι χρειαζόταν να απομονωθεί σε σπηλιά σε δάσος κάποιας ζούγκλας για να μπορέσει να προχωρήσει εσωτερικά την εξέλιξη του.
Το έκανε για δύο χρόνια,αναφέρεται και στο βίντεολινκ που παρέθεσε ο Πλάτωνας.
Το είπε στην οικογένεια του,τη γυναίκα του-τη σύντροφο του[εκείνη το αποδέχτηκε και τον περίμενε] και έφυγε μόνος του.
Δύο χρόνια διαλογισμού και επιβίωσης μόνος του σε σπηλιά μέσα σε δάσος ζούγκλας!
Το φαντάζεστε;

Ο κώστας Δερβένης συγγραφέας του βιβλίου,εκτός του ότι είναι χημικός μηχανικός και μεταλλειολόγος-μεταλλουργός μηχανικός, έχει και εσωτερικές αναζητήσεις.
Αυτό ήταν που όταν είδε το ντοκιμαντέρ <<οι κύκλοι της φωτιάς>>,τον παρακίνησε να ψάξει χωρίς να γνωρίζει καν το όνομα του Τζον Τσανγκ να τον βρεί σε Κίνα και Ινδονησία.
Έχει ορθολογιστικό μυαλό και οι εμπειρίες που βίωσε κοντά στον Τζον Τσανγκ δεν είναι ούτε φαντασίες,ούτε θεωρίες αλλά υπαρκτές καταστάσεις,βιώματα και γεγονότα.
Και περιγράφονται απίστευτα πράγματα.Ο Τζον Τσάνγκ δεν είχε σκοπό να γράψει βιβλίο.Ο Κώστας Δερβένης μαζί με λιγοστούς φίλους που κάνουν παρέα και επικοινωνούν με τον Τζον Τσανγκ,τον ρώτησαν,τον προέτρεψαν, και προσπάθησαν να τον πείσουν[ήταν αρνητικός,μετά απο κάποια χρόνια γράφτηκε το βιβλίο] να καταγραφούν κάποια πράγματα σε βιβλίο για να μοιραστούν ευρύτερα με τον κόσμο.

Edited by - YUGI-OH on 05/04/2012 01:07:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2012, 11:20:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γιαννης
Υ.Γ
Στην θεωρία της “μεγάλης έκρηξης”, έβαλα το “αν” σαν λογική προϋπόθεση μιας “αρχής” , την εξέλιξη της οποίας παρακολουθούμε στον κόσμο που ζούμε σαν το “κάτι”, που η ύπαρξής του είναι αντικειμενικά βεβαιωμένη απο το κάθε μεμονωμένο άτομο.

Έχεις κάποια αντίστοιχη θεωρία να προτείνεις για την ύπαρξη της ψυχής ή του πνεύματος?
......

Δεν βρίσκουμε άκρη φίλε Γιάννη με τις θεωρίες. 

Είναι απλό, αν βασίζομουν και εγω αποκλειστικα στη λογική,  θα μπορούσα να συμφωνήσω μαζί σου σε πολλά. 

Μα όταν αδικεισω η πράξω άσχημα, δεν με πονάει το μύαλο μου(έδρα της λογικής) 
μα πιο κάτω, 

ποναω στο ύψος της καρδιάς, και έκει λένε οι περισσότεροι,  πως βρίσκεται η ψυχη, 
αν και εγώ παρότι μη πιστός, υποστηριζω οτι και ο Χριστός. 

Βρίσκεται, εκεί που είναι οι σκέψεις μας! (ψυχη)

Και εκεί που δεν είναι οι σκέψεις...(ειναι πνεύμα)

Βέβαια συζήτηση κάνουμε Γιάννη, δεν θέλω να πίσω κανέναν.


Μα βεβαίως κουβεντιάζουμε, και στην προκειμένη περίπτωση για την σημασία της “λογικής” στην απόκτηση γνώσης.

“Ξυνόν το κοινόν”
Σωστά?

Ξυνός και ο “λόγος”, που αν και ξυνός, “ζώουσιν οι πολλοί ως ιδίαν έχοντες φρόνηση”

Αυτό δεν είναι φίλε μου “παράδοξο” ?

Πως γίνεται να αποποιούμεθα την κοινή λογικήν, χάριν της φαντασίωσης?

Δες την δική σου θέση σχετικά με την αίνια της ψυχής και της καρδιάς.
Πόσο κοινή είναι στους ανθρώπους?

Μπορεί να είναι “ξυνή” αυτή η αντίληψη?
Όχι!
Γιατί απλούστατα λείπει ο “λόγος” (η λογική) από αυτή την ιδέα.

Και βεβαίως κουβεντιάζουμε, και στην κουβέντα απάνω, λέω την δική μου θέση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2012, 14:31:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Που βλέπεις την φαντασίωση φίλε Γιάννη?

Δηλαδή, επειδή το φάσμα της όρασης μας και της ακμής μας, είναι περιορισμένα, δεν υπάρχουν αλλά χρώματα, άλλοι ήχοι?

Φυσικά και υπάρχουν, κάτι μη δεκτόν απο την κοινή λογική, μόλις δυο αιώνες νωρίτερα.

Και ποιος σου λέει, πως δεν υπάρχουν άνθρωποι, που το φάσμα τους είναι εκτός των οριων και της λογικής?

Αν προσεχείς το βίντεο, (που αναφερει και ο γιογκι) θα δεις ένα άνθρωπο να έχει ενέργεια, όχι μόνο αφύσικη, μα και δύσκολονοητη (σαν υπαρξη) για όλη την επιστήμη.

Απλά Γιάννη, δέχομαι απο τα λόγια σου πως μερικοί το παρακάνουν σε κάτι, (το ονομάζω μεταφυσική κατανάλωση) και υπάρχουν άνθρωποι που έχουν και βαζουν ερωτηματικά σε κάτι ανεξήγητο, χωρίς να απορρίπτουν την ιδέα πως ίσως κάτι άλλο (εξω του γνωστου πεπερασμενου και κοινως αποδεχτου) μπορει να υπάρχει.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2012, 14:34:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Γιογκι σε ευχαριστώ για όσα παραθετεις.

Θα ήταν ευχής έργο ο τσονκ να ακουμπαγε για λίγο τα χέρια του, πανω στο φίλο μας το Γιάννη.

Βέβαια, μας είναι άγνωστο τι θα μπορουσε να προκαλέσει μια τέτοια πράξη!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2012, 14:54:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Που βλέπεις την φαντασίωση φίλε Γιάννη?

Δηλαδή, επειδή το φάσμα της όρασης μας και της ακμής μας, είναι περιορισμένα, δεν υπάρχουν αλλά χρώματα, άλλοι ήχοι?

Φυσικά και υπάρχουν, κάτι μη δεκτόν απο την κοινή λογική, μόλις δυο αιώνες νωρίτερα.

Και ποιος σου λέει, πως δεν υπάρχουν άνθρωποι, που το φάσμα τους είναι εκτός των οριων και της λογικής?

Αν προσεχείς το βίντεο, (που αναφερει και ο γιογκι) θα δεις ένα άνθρωπο να έχει ενέργεια, όχι μόνο αφύσικη, μα και δύσκολονοητη (σαν υπαρξη) για όλη την επιστήμη.

Απλά Γιάννη, δέχομαι απο τα λόγια σου πως μερικοί το παρακάνουν σε κάτι, (το ονομάζω μεταφυσική κατανάλωση) και υπάρχουν άνθρωποι που έχουν και βαζουν ερωτηματικά σε κάτι ανεξήγητο, χωρίς να απορρίπτουν την ιδέα πως ίσως κάτι άλλο (εξω του γνωστου πεπερασμενου και κοινως αποδεχτου) μπορει να υπάρχει.


Φίλε Πλάτωνα, οφείλω να εξηγήσω πως δεν βλέπω, και δεν ενημερώνομαι από βίντεο.
Τα θεωρώ αναξιόπιστα.
Πες πως είναι ένα κουσούρι που με συνοδεύει στο δρόμο της δικής μου γνώσης, ελπίζω να με συγχωρέσεις γιαυτό μου το ελάττωμα.

Πάνω στο θέμα μας
Με ρωτάς, αν υπάρχουν άλλοι ήχοι και χρώματα!

Μα φυσικά και υπάρχουν, και τα έχουμε εντοπίσει και μετρήσει με επιστημονικά όργανα.
Αυτά είναι στην διάθεση κάθε ατόμου που έχει πρόσβαση στα όργανα εντοπισμού τους, και το αποτέλεσμα που θα καταλήγει θα είναι το ίδιο και “ξυνόν” για κάθε άτομο.

Αν φίλε μου όμως μου πεις, πως εσύ έχεις καταφέρει και ακούς φωνές και ήχους που κανείς άλλος δεν ακούει, θα σου έλεγα πως πρόκειται για “φαντασιώσεις”.

Η γνώση που αποκτιέται με την λογική, διαφέρει από τις φαντασιώσεις

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2012, 15:43:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα Γιάννη, έχω την ίδια δυσκολία να συνεννοηθω με μια απόλυτη λογική, όπως ακριβως γινεται και με τον απόλυτα πιστό!

Το βίντεο δείχνει επιστήμονες με αρκετό (σκεπτικισμό) να τιναζονται όπως ένα σώμα που έρχεται σε επαφή με παρα πολλά βόλτ.

Αυτο και οι θεραπειες που γινονται. Δεν υπάρχει τίποτα άλλο να δεις.

Αν αυτο εσύ με τη λογική, μπορείς να το κατανοησεις και να δώσεις μια λογική εξήγηση..άλλοι (μεταξύ αυτών εποστημωνες, οπως και εγώ απο τη μεριά μου) δεν δυνάμεθα.

Δηλαδή, είναι φυσιολογική αυτή μας η στάση, να πούμε τουλάχιστον, δεν γνωρίζουμε τι συμβαίνει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2012, 16:23:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου έχεις παρακολουθήσει “εγχειρίσεις” αφαίρεσης όγκων χωρίς νυστέρι και χωρίς ύπνωση από Ασιάτες “χειρουργούς”?

Έχεις ακούσει συνεντεύξεις Ελλήνων “ασθενών” που πήγαν εκεί και εγχειρίστηκαν?

Δεν τους έδειξαν βίντεο.
Πήγαν οι ίδιοι εκεί, και ήταν εν εγρήγορση, όταν ο “χειρούργος” τους άνοιγε “αναίμακτα” την κοιλιά και αφαιρούσε το “όγκο” από την κοιλιά τους, χωρίς ίχνος τομής και χωρίς κανένα σημάδι.

Τελικά ένας Ελληναράς μάγος , έδειξε στην τηλεόραση παρουσία 5 Ελλήνων γιατρών πως το ίδιο μπορούσε να κάνει και αυτός.
Και οι γιατροί στα 6 μέτρα μακριά , έμειναν με ανοιχτό το στόμα.

Μιλάμε για την απάτη.

ΔΕΝ γίνονται τέτοια φίλε μου.

Δικαίωμα σου είναι βέβαια να πιστεύεις πως γίνονται.
Είναι αυτό που έχω κατά νου, με το “ψευδαισθήσεις”

Πήγαινε να παρακολουθήσεις (όχι σε βίντεο) μια επίδειξη ενός δεξιοτέχνη “μενταλιστ” , και θα μείνεις κάγκελο.

Ψευδαισθήσεις, δηλαδή εξαπάτησης των αισθήσεων
Τίποτε άλλο.

Εδώ κάποιο – όχι όλοι - τρελαμένοι και πάσχοντες απο γεροντική άνοια καλόγεροι, λένε πως μιλάνε με τον θεό καθημερινά.
Άλλοι απο δαύτους, πως παλεύουν με τον διάβολο όλη την νύχτα, και το πρωί έχουν σημάδια της πάλης σε όλο τους το σώμα.

Μα σοβαρά μου προτείνεις να δεχτώ αυτά


Τέλος τι σχέση έχει φίλε μου η λογική με την πίστη?
Υπάρχει λογική στην πίστη?

Μην χρησιμοποιείς σαν επιχείρημα τέτοια σοφίσματα?
Δεν είναι του δικού σου νοητικού επιπέδου.

Βεβαίως καταλαβαίνεις, πως φιλικά σου αναφέρω τις δικές μου σκέψεις πάνω στο θέμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2012, 16:34:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πλάτωνα έχεις δίκιο.

μόνο ο τσάνγκ μπορεί να κάνει κάτι,για τον φίλο μας.

Νομίζω ότι πρόκειται για αργοκίνητο μυαλό.Εξελίσεται σύμφωνα με την επιστήμη.

Αν το ΙΚΑ,και η ΝΑΣΑ του επιβεβαιώσουν εγγράφως και με χαρτόσημο,ότι το βίντεο του Τσάνγκ είναι αληθινό,θα το δεχθεί.

Αλλοιώς δεν υπάρχει.

Τελεία και παύλα.


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2012, 19:13:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πλάτωνα έχεις δίκιο.

μόνο ο τσάνγκ μπορεί να κάνει κάτι,για τον φίλο μας.

Νομίζω ότι πρόκειται για αργοκίνητο μυαλό.Εξελίσεται σύμφωνα με την επιστήμη.

Αν το ΙΚΑ,και η ΝΑΣΑ του επιβεβαιώσουν εγγράφως και με χαρτόσημο,ότι το βίντεο του Τσάνγκ είναι αληθινό,θα το δεχθεί.

Αλλοιώς δεν υπάρχει.

Τελεία και παύλα.


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.



Αμ! πες το ντε.

Και έσπαγα το μυαλό μου να καταλάβω πως έγινες αστροφυσικός.

Στο “Τσανγκ” μπαμ! Έγιναν όλα, και χωρίς ένσημα του ΙΚΑ εεε?
Με ..... μαύρη εργασία.

Τώρα ναι!!
Τώρα εξηγούνται ΟΛΑ

Είναι πλέον φως φανάρι

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Τσομπανος
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2012, 22:07:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε gianipseftis.

Mιας και εβαλες σκοπο να ξεσκεπασεις εμας τους φαντασιοπληκτους.

Να σου κανω μια ερωτησει.

Υπαρχει ενα φαινομενο γνωστο ως 'ταραχοποια πνευματα'

Κατα το συγκεκρινομενο φαινομενο που εχει εκδηλοθει σε εκατονταδες σπιτια, στα ξαφνικα συμβαινουν περιεργα πραγματα.
Ντουλαπια πορτες συρταρια ανοιγοκλεινουν με κροτο, πιατα εκσφεντινιζονται και σπανε στον τοιχο και πολα αλλα κουφα.

Επιστημονες που ερευνισαν το φαινομενο για χρονια παρατηρησαν οτι σε καθε σπιτι που συνεβαινε το γεγονος υπηρχε καποιος εφοιβος/η με εντονα ψυχολογικα προβληματα(αδυναμια εκφρασεως συναισθηματων λογου τραυματικου στρες συνηθως)

Εκεινο που δεν μας εξηγουν ειναι για τα συρταρια που ανοιγοκλεινουν μονα τους.

Εσυ πως το εξηγεις???


...Τσομπανακος ειμουνα προβατακια φυλαγα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2012, 22:25:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ μαζί σου φίλε Πλάτωνας.
Και με τον Νικόμαχος.

Μόνο ένας σα τον Τσανγκ μπορεί να κάνει κάτι σε τέτοιου είδους περιπτώσεις όπως με το εκφραζόμενο σκεπτικό του φίλτατου gianipseftis.
Κι ο Κώστας Δερβένης σα χημικός μηχανικός και μεταλλουργός, είχε πολλές αμφιβολίες, τα περνούσε όλα απο κόσκινο με το ορθολογιστικό μυαλό του, αλλά παράλληλα είχε και τη λογική να ψάχνει το ανεξήγητο, το άγνωστο, το μυστήριο.
Παρότι αμφέβαλε συνεχώς ψάχνοντας για τα ψεύτικα,τα στραβά και τις οφθαλμαπάτες του <<Δυναμό Τσανγκ>> ενώ ήταν κοντά του μαζί με κάποιους άλλους φίλους, όταν άρχισε να βιώνει ο ίδιος καταστάσεις ανεξήγητες, άγνωστες, μυστήριες γι'αυτόν μέχρι τότε, τότε ήταν που άλλαξαν ριζικά πολλά πράγματα στην αντίληψη του.
Αλλά σα τον Τσανγκ είναι λίγοι.
Με το άγγιγμα ενος Τσάνγκ μπορεί να βοηθηθεί κάποιος να δεί μέσα απο μια χαραμάδα τη πραγματική φύση της ψευδαίσθησης πέρα απ'τη φαινομενική γνώση που πολλοί νομίζουν πως έχουν.
Όπως έλεγε κι ο Ηράκλειτος[αν θυμάμαι καλά],κι οι ξύπνιοι κοιμούνται. Και μάλιστα ύπνο βαθύ.

Η λογική σ'αυτές τις λίγες περιπτώσεις που δεν είναι μεταφυσική κατανάλωση[όπως πολύ σωστά λες Πλάτωνας,το έγραψα και εγώ ακριβώς γι'αυτό το λόγο], λέει ακριβώς αυτό το πράγμα που γράφει ο Πλάτωνας κι ο Νικόμαχος.
Δηλαδή η λογική αποδέχεται ότι δεν γνωρίζει τι ακριβώς συμβαίνει.
Αναγνωρίζει ότι δεν επιτρέπουν τα μέχρι τώρα όρια της να δώσει εξηγήσεις.
Γι'αυτό επιστήμονες με διδακτορικά και με λογική αποδέχονται προς ανοιχτή έρευνα και μελέτη το ανεξήγητο και το άγνωστο τέτοιων περιπτώσεων και καταστάσεων.

Βέβαια υπάρχει κι η λογική της ισοπέδωσης, που είναι κι αυτή μια μορφή δογματικής πίστης.
Για την ακρίβεια η άλλη όψη του ίδιου νομίσματος.
Κοινός πυρήνας η δογματική σκέψη της ταύτισης.
Άλλο πράγμα είναι η πραγματική λογική και η επιστήμη που ερευνά, αναγνωρίζει και αποδέχεται τα όρια της γνώσης και της άγνοιας της, κι άλλο πράγμα η λογική της ισοπέδωσης με δογματική σκέψη ταύτισης με τα πεπερασμένα όρια της μέχρι τώρα γνώσης.


Πλάτωνας,
και που να γράψουμε βιώματα και ανεξήγητες,άγνωστες γνώσεις που καταγράφονται στο βιβλίο του Κώστα Δερβένη κι απ'αυτά που βίωσε κι έμαθε ο ίδιος.
Όσο για το άγγιγμα του Τσανγκ στον φίλτατο,μεταξύ μας[Πλάτωνας,Νικόμαχος καταλαβαίνετε],τον βλέπω τον φίλτατο να αλλάζει αντίληψη και προοπτική σκέψης με στροφή 180 μοιρών!
Το ενεργειακό ρεύμα με αυτόματο ζυγοστάθμισμα,κεντράρισμα,διασπορά παντού και κίνηση ανύψωσης, αν το βιώσει κανείς έστω και για λίγο, αλλάζει πολλά στον τρόπο σκέψης και αντίληψης του γνωστού και του άγνωστου.

Edited by - YUGI-OH on 05/04/2012 22:27:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2012, 04:53:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε μια μικρή παρέα που είμαστε, σεβόμαστε φυσικά την γνώμη και τις πεπηθησεις του φιλου Γιάννη, μα καλό είναι να μην στεκόμαστε πλέον του δέοντος σε αντιπαραθέσεις που πάντοτε θα υπάρχουν.

Και φυσικά κανείς απο τους μετέχοντες έχει την παραμικρή αμφιβολία για την σημασία και σπουδαιότητα της λογικής στη ζωή μας. Όσο γινόμαστε και συμπεριφερόμαστε λογικά, τόσο λιγότερα προβλήματα έχουμε και δημιουργούμε, για μας και για τους συνανθρώπους. Η ερώτηση ομως είναι.

Σε τι βαθμό ο άνθρωπος είναι σήμερα λογικός?

Π.χ είναι λογικός ο πολιτικός που βάζει το προσωπικό συμφέρον, πάνω απο το συλλογικό? 

Αν βρούμε πως σχεδόν στην πλειοψηφία τους, οι πολιτικοί αυτο κάνουν, και μαζί με αυτούς η μεγαλύτερη μερίδα των ανθρώπων, τότε και το κοινως δεκτό, 

Ο άνθρωπος ειναι και συμπεριφερεται λογικά, δεν είναι σωστό. (γιατι αυτο που προκαλείται, είναι ο ασύστολος πλούτος μερικών, και η φτώχια των περισσότερων.)

Αυτο φυσικά προκαλεί μια κατάσταση συνεχούς αγώνα και σύγκρουσης, ταξική σύγκρουση, η, μεταξύ κρατών κλπ κλπ.

Δεν σας γράφω τίποτα νέο, ούτε προωθώ κάποιο πολιτικό πιστεύω, (δεν έχω και δεν ανοίκω σε καμία παράταξη) 

Μα εκείνο που θέλω να δείξω, είναι και πως όσα έγραψα είναι δεκτά και θεωρούνται λογικά, όταν στο βάθος το αποτέλεσμα και ότι παρατηρείται, είναι πως το βίωμα της ζωής για τους περισσωτερους, είναι ένας συνεχής αγώνας επιβίωσης, και σύγκρουσης.

Επανερχωμενος στα δικα μας μεταφυσικά, και τέτοια...θα ήθελα να σας ρωτήσω.

Έρχεται διαλογισθει, η καλύτερα, έρχεται πειράματισθει ποτέ σας να ζήσεται για ώρες η και μέρες, συνεχώς προσεκτικοί? τι σας συμβαίνει? για να δέσει και εκείνο που εγραψες Γιογκι για τον ηρακλειτο, που έλεγε για τους ανθρώπους, πως κοιμούνται όρθιοι.

Φαντασου γιογκι να βρούμε στο τελος, πως ο μέσος (λογικός) άνθρωπος, είναι  βαθιά νυχτωμενος!


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 06/04/2012 04:59:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2012, 12:01:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φιλε gianipseftis.

Mιας και εβαλες σκοπο να ξεσκεπασεις εμας τους φαντασιοπληκτους.

Να σου κανω μια ερωτησει.

Υπαρχει ενα φαινομενο γνωστο ως 'ταραχοποια πνευματα'

Κατα το συγκεκρινομενο φαινομενο που εχει εκδηλοθει σε εκατονταδες σπιτια, στα ξαφνικα συμβαινουν περιεργα πραγματα.
Ντουλαπια πορτες συρταρια ανοιγοκλεινουν με κροτο, πιατα εκσφεντινιζονται και σπανε στον τοιχο και πολα αλλα κουφα.

Επιστημονες που ερευνισαν το φαινομενο για χρονια παρατηρησαν οτι σε καθε σπιτι που συνεβαινε το γεγονος υπηρχε καποιος εφοιβος/η με εντονα ψυχολογικα προβληματα(αδυναμια εκφρασεως συναισθηματων λογου τραυματικου στρες συνηθως)

Εκεινο που δεν μας εξηγουν ειναι για τα συρταρια που ανοιγοκλεινουν μονα τους.

Εσυ πως το εξηγεις???


...Τσομπανακος ειμουνα προβατακια φυλαγα...


Φίλε Τσοπανάκο δεν εντόπισα κανένα “σκεπασμένο”, αλλά και να τον εντόπιζα, γιατί να τον ξεσκέπαζα?

Δεν έχω πρόβλημα φίλε μου με κανέναν συνάνθρωπό μου, και θεωρώ συνάνθρωπό και τον Τούρκο, και τον Νιγηριανό, και τον κάθε αγωνιστή της ζωής σε όλα τα μήκη και τα πλάτη της γης.

Επομένως ούτε και με τους φαντασιόπληκτους έχω κάποιο πρόβλημα.

Μόνο με τους μισαλλόδοξους έχω πρόβλημα.
Με αυτούς δηλαδή που δεν ανέχονται την διαφορετικότητα στα πιστεύω, στις ιδέες και δοξασίες των άλλων συνανθρώπων τους, και όχι μόνο δεν τους ανέχονται, αλλά τους μισούν και τους θεωρούν εχθρούς τους.
Έτσι είμαι αντίθετος σε κάθε θρησκευτική αντίληψη, και δοξασία, που θεωρεί πως ΜΟΝΟ αυτή πρέπει να υπάρχει, και στρατολογεί τον κάθε πιστό, ή οπαδό της, ντοπάροντας τον με φανατίλα του χειρίστου είδους, στεέφοντάς τον κατα οποιουδήποτε σκέφτεται η συμπεριφέρεται διαφορετικά

Όσον αφορά τα φαινόμενα που ανέφερες , τα έχω ερευνήσει πριν αρκετά χρόνια, και για αρκετό διάστημα, στα πλαίσια έρευνας μου για παραψυχολογικά φαινόμενα, επηρεασμού σκέψης από απόσταση, μαντείας, μαγείας, τηλεκίνησης, αιώρησης, και γενικά φαινόμενα psi.

Το συμπέρασμά μου ήταν, πως σε ένα αρκετά μεγάλο ποσοστό ήταν απάτη, άλλα ήταν κακόβουλη πράξη τρίτων, άλλα υποβολή εν εγρήγορση, ή ψευδαίσθηση/φαντασίωση.

Σε ένα πολύ πικρό ποσοστό (ελάχιστο) ειδικά σε περιπτώσεις παράξενων κρότων και θορύβων, η πτώση αντικειμένων, αιτία τους θα μπορούσε να αποδοθεί σε σφαιρικούς κεραυνούς (ένα σπάνιο φυσικό φαινόμενο).

Υπήρχε και ένα μικρο ποσοστό, ανεξήγητων αιτιών, που δεν θα μπορούσα να το αποδώσω σε μεταφυσικά φαινόμενα, αλλά σε φαινόμενα μην επαρκώς ερευνούμενα.

Ελπίζω να μου επιτρέπεις να έχω διαφορετική άποψη απο την δική σου, και κυρίως να μου αναγνωρίζεις το δικαίωμα να την υπερασπίζομαι με λογικά επιχειρήματα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy