ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Λίγους φίλους...να μιλήσουμε!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2012, 01:50:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πλάτωνας
Ξέρεις, μερικές φορές γιουγκι, σκέφτομαι αν κάποιος γίνεται φιλόσοφος στη ζωη, γιατι υπάρχουν τέτοιες καταστάσεις, που ένας νορμαλ άνθρωπος, ένας που είναι σε θέση απλά να σκεφθεί τα βασικά, δεν βρίσκει ένα γιατι, και αν το βρει, είναι τόσο ποταπο και ανάξιο λόγου, που σκέφτεται....καλύτερα είναι οι διάλογοι του Πλατωνα, και στο ελάχιστο οι οποίες κοινωνικές σχέσεις.
Έχει προβληματίσει και μένα σα σκέψη αυτό που λες πλάτωνας. Τέτοιες καταστάσεις, σκέφτομαι, ότι σαν έντονες και διαρκείς μορφές πόνου δίνουν ερέθισμα για να φιλοσοφήσει κάποιος τη ζωή βαθύτερα και να μη μείνει στην επιφάνεια. Βέβαια, δε σημαίνει ότι χρειάζεται κάποιος να ψάχνει μόνος του να βρεί ντε και καλά ανθρώπους να του <<βγάλουν τη ψυχή>> για να μάθει να βλέπει πιο ξεκάθαρα,αλλά όταν συμβαίνει ανακαλύπτει ακριβώς αυτο που λες.
Αναρωτιέμαι, αν η απόλαυση είναι ένας σύντομοςμακρύς δρόμος, ενώ ο πόνος είναι ένας μακρύςσύντομος δρόμος προς τη φιλοσοφία και τη σοφία;
quote:
Πλάτωνας
Και αν τους δώσεις τη βοήθεια ενέκα μεγαλοψυιας, (δεν γράφω το χειρότερο) μήπως θα δεις πίσω τίποτα? το ποιο πιθανό είναι με τον καιρο' να βρουν μια ακόμα κουτοπονηρια, παρόλο το καλο που τους έκανες, να σε εκθέσουν για να διακόψουν καθε σχέση (και όφελος) μαζί σου.

Αυτοί λοιπόν και η συνείδηση τους! ,.........Ποια???


Ακριβώς αυτό που λες σκέφτομαι!
Δε ξέρω αλλά το βλέπω πιο καθαρά απο ποτέ άλλοτε.
Το χειρότερο που σκέφτομαι είναι ότι πέρα απ'το γεγονός ότι δε περιμένω τίποτα πίσω, ούτε καν μια απλή ζεστή ανθρώπινη κουβέντα, συμβαίνει στη πράξη επακριβώς αυτό που σωστά γράφεις, ότι ψάχνουν να βρούν την οποιαδήποτε ευκαιρία με κουτοπονηριά να διαστρεβλώσουν πράγματα και καταστάσεις, να εκθέσουν και όχι μόνο να διακόψουν σχέση μαζί μου, αλλά αν μπορούν να επηρεάσουν κοινούς γνωστούς, φίλους, άλλους συγγενείς και να τους στρέψουν εναντίον μου.
Είναι τρομερό όταν το σκεφτεί κάποιος αυτό.
Δηλαδή αν δώσεις βοήθεια μη περιμένοντας τίποτα απολύτως πίσω, όχι απλώς δε σ'αφήνουν σε ηρεμία,σε γαλήνη αλλά προσπαθούν δοθείσης ευκαιρίας να σε βλάψουν κι απο πάνω με οποιονδήποτε πρόσφορο τρόπο.
Τόσο τυφλωμένη συνείδηση;;
quote:
Πλάτωνας
Καλο αυτο με τις γυναίκες και τους έλληνες, είναι άξιο λύπης. Δεν έχω δει στη ζωη μου άλλο λαό, με τόσο γυναίκο/εξάρτηση στο μυαλό, και δεν είμαι μυσογυνης.
Όπως σε πολλά με μας τους έλληνες, έτσι και σ'αυτό το θέμα έχει χαθεί κάθε ισορροπία στο μυαλό.
Ούτε εγώ είμαι μισογύνης αλλά υπάρχει έντονη γυναικο-εξάρτηση στο λαό μας και έχεις δίκιο δε συναντάται αλλού.
Να σου πώ μια σκέψη που κάνω και πραγματικά απορώ πως δε γίνεται ευρέως αντιληπτό.
Εκφράζεται η άποψη σα καραμέλα ότι πολλοί έλληνες έχουν προσκόλληση με τους γονείς και με τη μάνα, και ότι πρέπει να αποκολληθούν απο τη μητρική αγάπη για να ζήσουν τη ζωή τους και να ναι ελεύθεροι κ.ο.κ...

Και τι συμβαίνει στη πλειονότητα των περιπτώσεων με τους έλληνες; Η προσκόλληση της μάνας αντικαθίσταται με μια ισχυρότερη πολλές φορές μορφή προσκόλλησης και εξάρτησης, της γυναίκας συζύγου ή γυναίκας ερωμένης.
Δηλαδή απο μια προσκόλληση και εξάρτηση σε μια άλλη πιθανόν ισχυρότερη; Και δηλαδή η ελευθερία βρίσκεται σε σχέση άλλης μορφής προσκόλλησης και εξάρτησης;
Μα η ελευθερία για την οποία μιλούν όλοι σα καραμέλα, δεν έχει καμία προσκόλληση και εξάρτηση...εκεί δε βρίσκεται;;

quote:
Πλάτωνας
Δεν υπάρχει λογικη, απλά αντιδρούν οι περισσότεροι σε καταστάσεις. Η ζωη τους είναι μια αντίδραση.

Εχεις δίκιο πλάτωνα. Αυτό είναι κλειδί. Η αντίδραση χωρίς λογική τελικά οδηγεί σε ζωή που είναι αντίδραση στην ίδια τη ζωή. Ενα συνεχές όχι που είναι όχι στην ίδια τη ζωή;
quote:
Πλάτωνας
Υπάρχει όμως μια ελπίδα. Να τους το δείξεις. Να τους δείξεις πόσο ηλίθιοι είναι.

Αν δεν το δουν και έτσι, δεν υπάρχει τίποτα άλλο γιουγκι. Μην ασχολείσαι και αστους να λένε...μην χάνεις το χρόνο σου.


Όλη τη μεγαλοβδομάδα και αυτές τις μέρες μετά την ανάσταση μ'όσα συμβαίνουν, αυτό έρχεται στο μυαλό.
Είναι καλό να το ακούς κι απο κάποιον άλλον που φιλοσοφεί τη ζωή σε βάθος σ'όλη του τη ζωή.
Ξέρεις αυτές τις μέρες κάνω έντονα τη σκέψη ότι υπάρχει η ελπίδα της αγάπης απλώνοντας το χέρι[συμβολικά το λέω εννοώντας αυτό που λες το να δείξεις].
Αν δε δουν το απλωμένο χέρι, δε πειράζει, ίσως έτσι να ναι το καλύτερο τώρα γι'αυτούς[όπως το αντιλαμβάνονται] μέσα απ'το πρίσμα της αγάπης;
Αυτό δεν είναι αγάπη; Απλώνεις το χέρι, αλλά κι αν δεν το δεί ο άλλος, δε πειράζει, έχει την ελευθερία να το δεί όταν θα ναι έτοιμος να δεί; [και γώ παλιότερα δεν ήμουν αρκετά έτοιμος να δώ κάποια πράγματα στο βαθμό που είμαι τώρα]
Έχεις δίκιο. Ο χρόνος είναι πολύτιμος για να χάνεται έτσι απλά, είναι σα να σπαταλάται, ενώ μπορεί να αφιερώνεται σε περαιτέρω προσωπική έρευνα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2012, 05:14:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πως μας φαίνεται, τι μπορούμε να πούμε για το ασυνήθιστο που παρουσιάζουν DISCOVERY CHANNEL και BBC News στα βίντεο που ακολουθούν;

Ινδός Γιόγκι Ζει Χωρίς Τροφή και Νερό για 70 Χρόνια (1/2)
http://www.youtube.com/watch?v=OyJN_QwveSA

Ινδός Γιόγκι Ζει Χωρίς Τροφή και Νερό για 70 Χρόνια (2/2)
http://www.youtube.com/watch?v=P_umK1Ocbq4

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2012, 08:35:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιογκι τα έχω δει παλαιότερα αυτα τα βίντεο.

Έχω πειράματισθει αρκετα στην διατροφή, και ολική αποχή απο την τροφή, για αρκετες μέρες,(12) νερό έπινα. Πανε πολλα χρόνια.

μα το τι ακριβώς συμβαίνει εκει πάνω, αν ποτε βρεις απάντηση,
είναι γιατι το ζεις, (όπως αυτός) μα και γιατι έγινες (πιστευω) κάτι διαφορετικο απο ότι είσαι.

Πάντως στον δυτικό κόσμο, όπως ζούμε, είναι πολυ δύσκολο, ακομα και να πειραματισθεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2012, 10:32:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραίο το βίντεο YUGI-OH.Αυτή είναι η χρόνια επίδραση της γιόγκα,αυτή είναι η φυσική μας κατάσταση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2012, 11:06:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

μα το τι ακριβώς συμβαίνει εκει πάνω, αν ποτε βρεις απάντηση,
είναι γιατι το ζεις, (όπως αυτός) μα και γιατι έγινες (πιστευω) κάτι διαφορετικο απο ότι είσαι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2012, 11:53:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έτσι όπως πάνε τα οικονομικά μας...μας βλέπω όλους να το ρίχνουμε στη γιόγκα, μπας και καταφέρουμε να τη βγάλουμε χωρίς φαί...
Οπότε, εντάξει, με το φαί την βρίσκουμε την άκρη...
Με τα φάρμακα μου λέτε τί κάνουμε;
(Διαβητικός + Καρδιοπαθής... συνδυασμός που "σκοτώνει" !!!)

ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2012, 13:39:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αλήθεια είναι πως μπορούμε να ζήσουμε τρογωντας λιγότερο. Πολυ λιγότερο, γιατι οι περισσότεροι άνθρωποι δεν τρώνε όταν τους λέει το σώμα, έχω ανάγκη, τσάισεμε, μα τρώνε απο ψυχολογική εξάρτηση. Για αυτο και θέλουν να φάνε ότι τους αρέσει όχι όμως ότι τους κάνει καλο.

Πάνω στο θέμα που έφερε ο Γιογκι, θα σας γράψω ορισμένα προσωπικα.

Υπήρξα αυστηρά vegetarian για 23 χρόνια. Κάποια μέρα κατάλαβα πως όπου και να πήγαινα, οι άλλοι κανονίζαν την τροφη τους με βάση την δική μου διατροφή. Έτσι, όταν είμαι με άλλους, κάτι ελαφρό τρώω και απο το ζωτικό βασίλειο.

Αυτο όμως που έχει σημασία, είναι να είσαι λίγο δίαιτος. Τρώω ποσότητες μικρού παιδιού, και έχει μάθει πια ο οργανισμός, και αρκείται σε αυτα. Το σώμα μου, παρώτι περασμένα τα 50 είναι αθλητικο και αντέχω περπάτημα και ποδηλασία χωρίς χρόνους. (δεν κουραζουμε ότι και να κάνω)

Βέβαια ζω την μέρα μου, διαλοζιζομενος. Είναι σαν να έχεις καθε δευτερόλεπτο, την αίσθηση του τι κάνουν τα χέρια σου, τα ποδια σου, το σώμα σου, το εσω σου (όπως οι σκέψεις) και το εξω σου, (αισθήσεις) στιγμη με στιγμη.

Όταν είσαστε με άδειο στομάχι, (συμβαινει) το παραπάνω να γίνεται χωρίς ουδεμια προσπάθεια.

Τι κερδίζω?

Τα πάντα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2012, 13:51:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν είμαι με άδειο στομάχι...απλά "χτυπάω" μία υπογλυκαιμία και με τρέχουν...
Ποδήλατο κάνω και εγώ καθημερινά, καθώς με αυτό έχω αποφασίσει τον τελευταίο χρόνο να πηγαινοέρχομαι στην δουλειά μου... δυστυχώς η κατάσταση στα πόδια μου δεν είναι και η καλύτερη για περπάτημα και το ποδήλατο μου έρχεται πιο βολικό...
Δεν έχω καπνίσει ποτέ στη ζωή μου... Έχω πιεί ελλάχιστα (για την ακρίβεια έχω μεθύσει 2 φορές στη ζωή μου!)
Και όμως, χάρη στην γ@μ#μ€νη την κληρωνομικότητα, έχω διαβήτη,έχω οικογενή υπερχοληστεριναιμία, έχω νόσο του Χασιμότο και έχω κάνει ήδη και επέμβαση 5πλου by pass...
Είμαι 38... την επέμβαση την έκανα στα 35 μου...
Δεν έχω καν "όραμα" το να φτάσω τα 50...
Αυτό που με "κρατάει" είναι η 4χρονη κορούλα μου...

ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2012, 21:06:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιογκι τα έχω δει παλαιότερα αυτα τα βίντεο.

Έχω πειράματισθει αρκετα στην διατροφή, και ολική αποχή απο την τροφή, για αρκετες μέρες,(12) νερό έπινα. Πανε πολλα χρόνια.


Πρόσφατα μου τα στειλαν με μέιλ ως αξιοπερίεργο και τα είδα.
Είναι σημαντικό ότι έχεις κάνει τέτοια προσωπική έρευνα έχοντας και εμπειρίες και σε θέματα διατροφής.

Να πώ κάτι ενδιαφέρον[πιστεύω], ταιριάζει μάλλον με την ολική αποχή απ'την τροφή με μόνο νερό που είχες δοκιμάσει.
Πέρσι τέτοια εποχή σε μια τυχαία συζήτηση μιας τυχαίας συνάντησης όπως το φερε τυχαία η ροή του λόγου είχα πιάσει κουβέντα με κάποιο γνωστό του γνωστού του γνωστού,κ.ο.κ[το γαϊτανάκι] γύρω από θέματα διατροφής και φιλοσοφίας.
Μου είπε λοιπόν κάποιος άνθρωπος ότι είναι συνειδητά λιτοδίαιτος vegeterian ζώντας μια ζωή με διαλογισμό για 35 χρόνια κάνοντας κατά περιόδους νηστείες ολικής αποχής απ'το φαγητό με μόνο νερό ή και με απόλυτη ξηρασία[έτσι το είπε].
Μετά το τέλος μιας τέτοιας νηστείας, όταν αρχίζει σταδιακά να επαναφέρει τον οργανισμό του στη συνήθη για κείνον λιτοδίαιτη vegeterian διατροφή, αυτό που συμβαίνει στον οργανισμό του είναι ν'αναγεννάται όλο του το σώμα.
Στο διάστημα επαναφοράς κάθε όργανο του σώματος του παίρνει τα στοιχεία που χρειάζεται απ'τις τροφές[φρούτα,σαλάτες και τα σχετικά] και ξαναχτίζεται εκ νέου. Μου είχε πεί ότι "ξέρεις τι είναι να βλέπεις εσωτερικά να αναγεννώνται όργανα και σώμα;"[κάνοντας διαλογισμό εννοούσε].
Τον βοηθάει ακόμη περισσότερο όπως είχε πεί η απόλυτη ξηρασία χωρίς νερό για το διάστημα της νηστείας που κάνει.
Εμένα βέβαια μου είπε επιμένοντας να μη δοκιμάσω καμιά τέτοιου είδους νηστεία χωρίς να χει γίνει προετοιμασία που μπορεί να πάρει και χρόνια.
Μπορεί σε κάποιους να ακούγεται απίστευτο ή αδύνατο, αλλά τέλος πάντων, μου φαίνεται πως ήδη γράφω αρκετά.

quote:
μα το τι ακριβώς συμβαίνει εκει πάνω, αν ποτε βρεις απάντηση,
είναι γιατι το ζεις, (όπως αυτός) μα και γιατι έγινες (πιστευω) κάτι διαφορετικο απο ότι είσαι.
Το γράφεις ακριβώς επί του κέντρου "άπ του δε πόϊντ"! Λίρα εκατό!
Έτσι είναι, γιατί έχει γίνει[συντελεστεί] ο βιωματικός μετασχηματισμός.
quote:
Πάντως στον δυτικό κόσμο, όπως ζούμε, είναι πολυ δύσκολο, ακομα και να πειραματισθεις.
Συμφωνώ απόλυτα.
Είναι δύσκολο, πρακτικά πολύ δύσκολο κάποιος να πειραματίζεται με διατροφονηστείες αποχής και ξηρασίας σε κοινωνίες δυτικού τύπου.
Ίσως γι'αυτό μου είπε και κείνος ο άνθρωπος μη δοκιμάζεις τέτοιες μεταβολές διατροφονηστείας αν δεν έχει μεσολαβήσει χρόνια προετοιμασία.
Γιατί χρειάζεται να αναπεξέρχεται κανείς και στις άλλες υποχρεώσεις της ζωής και της καθημερινότητας.

Υ.Γ. όπου βλέπει κανείς το τυχαία του τυχαίου, ας έχει κατα νού σύνδεση με συγχρονικότητες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2012, 21:08:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ωραίο το βίντεο YUGI-OH.Αυτή είναι η χρόνια επίδραση της γιόγκα,αυτή είναι η φυσική μας κατάσταση.

Θενκς φίλε alex22. Συμφωνώ μ'αυτό που λες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2012, 21:20:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έτσι όπως πάνε τα οικονομικά μας...μας βλέπω όλους να το ρίχνουμε στη γιόγκα, μπας και καταφέρουμε να τη βγάλουμε χωρίς φαί...
Οπότε, εντάξει, με το φαί την βρίσκουμε την άκρη...
Με τα φάρμακα μου λέτε τί κάνουμε;
(Διαβητικός + Καρδιοπαθής... συνδυασμός που "σκοτώνει" !!!)

ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣ


Πες το ψέμματα έτσι όπως πάνε τα πράγματα, για το φαϊ θα ναι η καλύτερη λύση εξ ανάγκης πλέον κι όχι εξ επιλογής!
Όσο για τα φάρμακα δε ξέρω τι να πώ. Και κεί πάντως βοηθά η βιοενεργειακή ενδυνάμωση του οργανισμού και ο διαλογισμός.
Αν κάποιος δε μπορεί να απαλλαγεί εντελώς απ'τα φάρμακα τουλάχιστον να μπορεί να ανεβάζει τα επίπεδα υγείας του ελαττώνοντας τις ποσότητες φαρμάκων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2012, 21:30:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όταν είμαι με άδειο στομάχι...απλά "χτυπάω" μία υπογλυκαιμία και με τρέχουν...
Ποδήλατο κάνω και εγώ καθημερινά, καθώς με αυτό έχω αποφασίσει τον τελευταίο χρόνο να πηγαινοέρχομαι στην δουλειά μου... δυστυχώς η κατάσταση στα πόδια μου δεν είναι και η καλύτερη για περπάτημα και το ποδήλατο μου έρχεται πιο βολικό...
Δεν έχω καπνίσει ποτέ στη ζωή μου... Έχω πιεί ελλάχιστα (για την ακρίβεια έχω μεθύσει 2 φορές στη ζωή μου!)
Και όμως, χάρη στην γ@μ#μ€νη την κληρωνομικότητα, έχω διαβήτη,έχω οικογενή υπερχοληστεριναιμία, έχω νόσο του Χασιμότο και έχω κάνει ήδη και επέμβαση 5πλου by pass...
Είμαι 38... την επέμβαση την έκανα στα 35 μου...
Δεν έχω καν "όραμα" το να φτάσω τα 50...
Αυτό που με "κρατάει" είναι η 4χρονη κορούλα μου...

ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣ



Απ'όλα αυτά που έγραψες, το τελευταίο μη το ξεχνάς.
Εστίαζε συνειδητά σ'αυτό όποτε μπορείς, στη φροντίδα και στην αγάπη που δίνεις στο παιδί σου. Είναι μεγάλος <<δάσκαλος>> για σένα να το παρατηρείς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2012, 21:39:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

Η αλήθεια είναι πως μπορούμε να ζήσουμε τρογωντας λιγότερο. Πολυ λιγότερο, γιατι οι περισσότεροι άνθρωποι δεν τρώνε όταν τους λέει το σώμα, έχω ανάγκη, τσάισεμε, μα τρώνε απο ψυχολογική εξάρτηση. Για αυτο και θέλουν να φάνε ότι τους αρέσει όχι όμως ότι τους κάνει καλο.

Πάνω στο θέμα που έφερε ο Γιογκι, θα σας γράψω ορισμένα προσωπικα.

Υπήρξα αυστηρά vegetarian για 23 χρόνια. Κάποια μέρα κατάλαβα πως όπου και να πήγαινα, οι άλλοι κανονίζαν την τροφη τους με βάση την δική μου διατροφή. Έτσι, όταν είμαι με άλλους, κάτι ελαφρό τρώω και απο το ζωτικό βασίλειο.

Αυτο όμως που έχει σημασία, είναι να είσαι λίγο δίαιτος. Τρώω ποσότητες μικρού παιδιού, και έχει μάθει πια ο οργανισμός, και αρκείται σε αυτα. Το σώμα μου, παρώτι περασμένα τα 50 είναι αθλητικο και αντέχω περπάτημα και ποδηλασία χωρίς χρόνους. (δεν κουραζουμε ότι και να κάνω)

Βέβαια ζω την μέρα μου, διαλοζιζομενος. Είναι σαν να έχεις καθε δευτερόλεπτο, την αίσθηση του τι κάνουν τα χέρια σου, τα ποδια σου, το σώμα σου, το εσω σου (όπως οι σκέψεις) και το εξω σου, (αισθήσεις) στιγμη με στιγμη.

Όταν είσαστε με άδειο στομάχι, (συμβαινει) το παραπάνω να γίνεται χωρίς ουδεμια προσπάθεια.

Τι κερδίζω?

Τα πάντα!


Θενκς Πλάτωνας. Ένα ξαναποστάρισμα το χρειαζόταν.

Υ.Γ. κείνος ο άνθρωπος που γράφω πιο πάνω, αν και μεγαλύτερος απο σένα πάνω απ'τα 60, σα και σένα όμως έχει ευλυγισία νέου ανθρώπου και κάνει πολλά χιλιόμετρα περπάτημα ακούραστα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2012, 07:57:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχει και κάτι ακόμα φίλε Γιογκι, που θα ήθελα να σας πω.

Όπως έγραψες, και σου υπεδειξε ο 60αρης κυριος, μην κανείς τίποτα γιατι κάποιος άλλος το κάνει, η γιατι περιμένεις κάτι. Μπορείς να προκάλεσεις κακό αντι για καλο στον οργανισμό. Αντίθετα, πειράματησου πριν μια ολικη δίαιτα, με την λιτοδιαιτα. Δες πως ο οργανισμός αντιδρα σε καθε είδους τροφη που του δίνεις. Τα πρώτα χρόνια τα έγραφα, έτσι έβλεπα με τον καιρο ποιες τροφές είχα πραγματικα ανάγκη, ποιες μου δημιουργούσαν υπερενεργεια, ποιες ταραχή, ποιες υπνηλια, κλπ κλπ.

Η αυτογνωσία είναι μακροχρόνια διατριβή σε πολλές επιστήμες, και σε πληροφορώ, πως όταν φτάσεις σε ένα επίπεδο που δεν πείνας ποτε σου, έχεις την αυτογνωσία του σώματος, καθωτι καθε τροφη που τρως, ανα πάσα στιγμη, έχεις την εσωτερικη ανταπόκριση (είσαι έν γνώση) του τι προκαλεί στα όργανα.

Και βέβαια ορισμένες διαιτες, διαιτολόγοι, και μεγάλοι γνωστές της διατροφής, φένονται στα ματια σου, οπως τα μικρά παιδιά, που πανε σε νηπιαγωγείο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2012, 09:28:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Όταν είμαι με άδειο στομάχι...απλά "χτυπάω" μία υπογλυκαιμία και με τρέχουν...
Ποδήλατο κάνω και εγώ καθημερινά, καθώς με αυτό έχω αποφασίσει τον τελευταίο χρόνο να πηγαινοέρχομαι στην δουλειά μου... δυστυχώς η κατάσταση στα πόδια μου δεν είναι και η καλύτερη για περπάτημα και το ποδήλατο μου έρχεται πιο βολικό...
Δεν έχω καπνίσει ποτέ στη ζωή μου... Έχω πιεί ελλάχιστα (για την ακρίβεια έχω μεθύσει 2 φορές στη ζωή μου!)
Και όμως, χάρη στην γ@μ#μ€νη την κληρωνομικότητα, έχω διαβήτη,έχω οικογενή υπερχοληστεριναιμία, έχω νόσο του Χασιμότο και έχω κάνει ήδη και επέμβαση 5πλου by pass...
Είμαι 38... την επέμβαση την έκανα στα 35 μου...
Δεν έχω καν "όραμα" το να φτάσω τα 50...
Αυτό που με "κρατάει" είναι η 4χρονη κορούλα μου...

ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣ



Απ'όλα αυτά που έγραψες, το τελευταίο μη το ξεχνάς.
Εστίαζε συνειδητά σ'αυτό όποτε μπορείς, στη φροντίδα και στην αγάπη που δίνεις στο παιδί σου. Είναι μεγάλος <<δάσκαλος>> για σένα να το παρατηρείς.




To ξέρω φίλε μου...
Κάθε μέρα βλέπω και νέα πράγματα από εκείνη...
Κάθε μέρα ζώ με τη λαχτάρα,να δώ τί νέο θα μου "παρουσιάσει" που θα με κάνει να γελάω...
Μόνο αυτό με κάνει να γελάω πια... Αλλά δεν είναι και λίγο!
Αν είχα μπεί σε όλες αυτές τις περιπέτειες τις υγείας μου, πριν γεννηθεί... δεν ξέρω αν θα ήμουν εδώ να γράφω τώρα...

ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2012, 17:35:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
To ξέρω φίλε μου...
Κάθε μέρα βλέπω και νέα πράγματα από εκείνη...
Κάθε μέρα ζώ με τη λαχτάρα,να δώ τί νέο θα μου "παρουσιάσει" που θα με κάνει να γελάω...
Μόνο αυτό με κάνει να γελάω πια... Αλλά δεν είναι και λίγο!
Αν είχα μπεί σε όλες αυτές τις περιπέτειες τις υγείας μου, πριν γεννηθεί... δεν ξέρω αν θα ήμουν εδώ να γράφω τώρα...

ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣ


Εκτός απο την κόρη σου,δεν υπάρχει και η γυναίκα σου? Τα αδέρφια σου σου,οι φίλοι κλπ? Πέρα απο αυτούς υπάρχεις και εσύ,πρέπει να αγαπήσεις τον εαυτό σου για να εισαι ευτυχισμένος.Όπως είναι τώρα,όχι όπως θα ήθελες να είναι.Θα γίνει και αυτό,αμα έχεις πίστη,αλλα το πρώτο βήμα αυτό είναι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2012, 18:45:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα λες όλα Πλάτωνας και μ'αυτό το πόστ.
Πράγματι,η αυτογνωσία[αδιαίρετο κομμάτι της είναι κι η αυτογνωσία του σώματος] είναι συνεχής διατριβή ολόκληρης ζωής.

Η μεγαλύτερη διατριβή σ'αναρίθμητους μεγα-τομείς πολλών μετα-μετα-μετα-...-διδακτορικών επιστημών.

Και το θέμα είναι ότι στη πράξη είναι το μεγαλύτερο πρότζεκτ[έργο] που καθένας χρειάζεται να κάνει προσωπικά ο ίδιος για τον εαυτό του. Απλά δε γίνεται να το κάνει άλλος αντί γι'αυτόν.

Edited by - YUGI-OH on 02/06/2012 18:45:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2012, 19:02:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όπως είναι τώρα,όχι όπως θα ήθελες να είναι.
Ή αλλιώς, απο το "για να είναι" στο "είναι".
Ωραίο, πολύ καλό αυτό που έγραψες alex22!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2012, 00:11:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι λεπτό και δύσκολο να πεις κάτι, ειδικά για τα κληρονομικά προβλήματα που συμβαίνουν στον stanfromgreece.

Μα είσαι ακόμα νέος και έχεις το κοριτσάκι να προσεξεις, για αυτο εκτός απο όσα θα έχεις διαβάσει η σου έχουν πει οι διάφοροι γιατροί, θέλω να σου πω και εγω κάτι, απο αυτα που βλέπω να συμβαίνουν σε μένα. (που δεν είμαι διαφορετικός απο σένα)

Υπάρχει μια ενέργεια που δεν είναι αυτη η ζωτική,που έρχεται απο τη τροφη. Έχει να κάνει με την προσοχη που έχεις. Όταν λέω προσοχη, δεν εννοώ την συγκέντρωση. Στη συγκέντρωση διωχνεις σκέψεις για να εστιασθεις σε κάτι. Σε αυτη την προσοχη, αντίθετα έχεις επίγνωση στο τι συμβαίνει την ίδια στιγμη μέσα σου και έξω. Είναι μια κατάσταση, σαν να σταματούν τα πάντα και όλα να ΕΊΝΑΙ εκει.
Αυτο μπορείς να το κατορθωσεις και θα σου πω το γιατι.

Αλλάζει τη φυσική δομη των κυττάρων. Αν τα κύτταρα δεν λειτουργούν σωστα, είναι άρρωστα, αυτο τα επαναφέρει.

Με αλλα λόγια φίλε μου, χρειάζεται να (πνευματοποιησεις) το σώμα σου.

Αφιέρωσε χρόνο, εκει που είσαι ξαπλωμένος, εχε επίγνωση του σώματος σου

Καντο όσο περισσότερο μπορείς, θα δεις φανταστικές αλλαγές να γίνονται και στην ψυχολογία σου. Φυσικά προς το καλύτερο. Φτάνει 1/2 ώρα αν μπορείς και 1 ώρα την ημέρα, και θα έχεις γρήγορα αποτελέσματα.

Καλή σου συνέχεια, και να παίζεις με την κορούλα σου, το καλύτερο φάρμακο!


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 03/06/2012 00:13:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2012, 10:16:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Thanks YUGI,απο κεί αρχίζουν όλα γιατί εκεί βρίσκεται το σημείο εκκίνησης.Όταν αγαπάμε και εκτιμάμε αυτά που έχουμε,τότε το σύμπαν με κάποιο μαγικό τρόπο μας φέρνει και άλλα πράγματα,ανώτερης ποιότητας.Στη αντίθετη περίπτωση,όταν μισούμε αυτά που έχουμε και δεν τα εκτιμάμε,το σύμπαν μας τα παίρνει.Με λίγα λόγια,ο φτωχός γίνεται φτωχότερος και ο πλούσιος πλουσιότερος.

Συμφωνώ επίσης με τον Πλάτωνα stanfromgreece,θα ήταν πολύ θετικό για σένα(και για όλους μας βέβαια) να αποκτήσεις επίγνωση του σώματός σου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2012, 10:19:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μου κάνει εντυπωση, γιατι όλος ο κόσμος τα βάζει με την Ελλάδα, όταν και αλλα κράτη, με ανεπτυγμένες βιομηχανίες, που μόλις πριν λίγα χρόνια ησαν σε άψογη οικονομική κατάσταση, βρίσκονται και αυτα στο χείλος της χρεοκοπίας.

Μια απάντηση έφθασε στη Μαιλ μου απο ένα φίλο, για ένα άρθρο που δημοσιεύθηκε, και μιας και δεν είμαστε ειδικοί στα οικονομικά, καλο είναι να μαθαίνουμε και να τα έχουμε υπ όψιν.

Σας το παραθέτω όπως έφθασε. Ευχαριστώ τον Βασίλη. (Πλωτινος)
..............

Σε ένα ακόμα άρθρο αναφοράς για το περιοδικό «HOT DOC» που κυκλοφόρησε στα περίπτερα, ο γνωστός καθηγητής Γιάννης Βαρουφάκης εξαπολύει μύδρους εναντίον της Ευρωπαϊκής Ένωσης για τη διαχείριση ή μάλλον για την τροφοδότηση της κρίσης μέσω ακατανόητων αποφάσεων.

Το παράδειγμα της Ισπανίας είναι συγκλονιστικό, πως μια χώρα απολύτως «ισοσκελισμένη και κερδοφόρα», την οδήγησαν οι γελοίες πολιτικές αποφάσεις και οι «αγορές» στο χείλος της καταστροφής…

Του Γιάννη Βαρουφάκη

Καλά εμείς. Έστω ότι είμαστε φοροφυγάδες, διεφθαρμένοι, τεμπέληδες, ελλειμματικοί από την κούνια, Ελληνάρες που απαιτούμε να ζούμε από τον ιδρώτα των λαών που παράγουν. Οι Ισπανοί όμως; Εκείνοι τι φταίνε;

- Η Ισπανία δεν είχε πλεονασματικό προϋπολογισμό λίγο πριν ξεσπάσει η κρίση;

- Η Ισπανία δεν είχε χρέος κατά πολύ χαμηλότερο της Γερμανίας λίγο πριν ξεσπάσει η κρίση;

- Η Ισπανία δεν ήταν εκείνη που πέτυχε να κάνει τους μόνους πλεονασματικούς Ολυμπιακούς Αγώνες της Ιστορίας, αφήνοντας πίσω τους μια Μπαρτσελόνα χάρμα ιδέσθαι;

- Η Ισπανία δεν ήταν εκείνη που, με παράδειγμα τη Ζάρα, απέδειξε ότι η Ευρώπη μπορεί να παράγει προϊόντα υφαντουργίας χωρίς να χρειάζεται να μεταφέρει τις θέσεις εργασίας στην Άπω Ανατολή;

- Η Ισπανία δεν προσέφερε στη Volkswagen τα πιο επικερδή εργοστάσιά της στην Ευρώπη (εκείνα της Seat);

Κι όμως, η χώρα αυτή βρίσκεται σήμερα στην ίδια μαύρη τρύπα με εμάς. Πώς είναι κάτι τέτοιο δυνατόν, αν η κρίση οφείλεται σε κακοδαιμονίες που, δίχως αμφιβολία, χαρακτηρίζουν την Ελλάδα αλλά σε καμία των περιπτώσεων την Ισπανία;

Για μια στιγμή ας ξεχάσουμε τα δικά μας και ας αναλογιστούμε το δράμα που εκτυλίσσεται στην Ισπανία (όχι μόνο από αλληλεγγύη προς τον συμπαθή λαό της δυτικής Μεσογείου, αλλά γιατί έτσι θα καταλάβουμε καλύτερα τι μας συμβαίνει κι εμάς τώρα, αυτή τη στιγμή):

Από πέρσι το καλοκαίρι, οι ζημίες των ανόητων ισπανικών ιδιωτικών τραπεζών (που προκλήθηκαν από τζόγο στην αγορά ακινήτων) έχουν μεταφερθεί στους ώμους του ισπανικού δημοσίου, με αποτέλεσμα την ουσιαστική εκπαραθύρωση του τελευταίου από τις «αγορές».

Για να μην αναγκαστεί η EE να παραδεχθεί ότι η Ισπανία είναι η τέταρτη χώρα που «καταπίπτει», αποφασίστηκε η εξής παρανοϊκή «λύση»:

1: Η ΕΚΤ θα δέχεται ό,τι παλιόχαρτο της φέρνουν οι ισπανικές τράπεζες ως «εχέγγυο» και έτσι θα τις δανείσει πάνω από 300 δις με επιτόκιο 1%.

2: Επειδή αυτά τα χρήματα αποτελούν δανεικά, και με τα δανεικά δεν αποφεύγεται μια πτώχευση (παρά μόνο αναβάλλεται), το ισπανικό κράτος θα δανειστεί κι άλλα χρήματα (από το EFSF) με επιτόκιο περί το 4% για να τα χαρίσει στις τράπεζες (στο πλαίσιο της επανακεφαλαιοποίησης) – χωρίς βέβαια να λάβει κοινές μετοχές (κάτι που αποτελεί κατάφωρη παραβίαση των κανόνων του… καπιταλισμού).

3: Λόγω όμως του 2, το ισπανικό κράτος σπρώχνεται βαθύτερα στην πτώχευση. Για να μην βουλιάξει άμεσα, σκέφτηκαν το εξής σοφό: Οι τράπεζες, την ίδια ώρα που θα παίρνουν δανεικά (κι αγύριστα) από το ισπανικό κράτος, θα του δανείζουν με επιτόκια 6% μέρος των δανεικών που παίρνουν από την ΕΚΤ με επιτόκιο 1%.

Κατανοείτε τι σημαίνουν τα παραπάνω;

Οι πτωχευμένες τράπεζες πρώτα μετέφεραν τις ζημίες τους στο ισπανικό κράτος, οδηγώντας το στην πτώχευση, κατόπιν εξασφάλισαν τόνους δανείων από την ΕΚΤ (με επιτόκιο 1%), μετά δάνεισαν ένα μέρος αυτών των χρημάτων στο… ισπανικό δημόσιο (με επιτόκιο 6%) και, παράλληλα, δανείζονται από το ισπανικό δημόσιο κι άλλα χρήμα τα οποία ο Ισπανός φορολογούμενος δανείζεται από το EFSF.

Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά, ο απαράβατος όρος για να επιτραπεί στην Ισπανία αυτή η «λύση» είναι η επιβολή λιτότητας, που θα συρρικνώσει κι άλλο το εθνικό εισόδημα, από το οποίο το κράτος θα πρέπει να αντλήσει τους φόρους που απαιτούνται για την αποπληρωμή όλων αυτών των δανείων που έχει φορτωθεί ο ισπανικός λαός εκ μέρους των τραπεζιτών.

Όταν, λοιπόν, ευρωπαίοι συνάδελφοι, δημοσιογράφοι και πολιτικοί, δακτυλοδείχνουν την Ελλάδα επειδή τόλμησε να πει όχι στο ευρωπαϊκό «σχέδιο» καταπολέμησης της κρίσης, τους απαντώ χωρίς περιστροφές: Θα παραδεχθώ ό,τι θέλετε, αλλά μόνο όταν μου εξηγήσετε, στη βάση του Ορθού Λόγου, «τι στο διάβολο κάνετε στην Ισπανία;».
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2012, 09:46:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
To ξέρω φίλε μου...
Κάθε μέρα βλέπω και νέα πράγματα από εκείνη...
Κάθε μέρα ζώ με τη λαχτάρα,να δώ τί νέο θα μου "παρουσιάσει" που θα με κάνει να γελάω...
Μόνο αυτό με κάνει να γελάω πια... Αλλά δεν είναι και λίγο!
Αν είχα μπεί σε όλες αυτές τις περιπέτειες τις υγείας μου, πριν γεννηθεί... δεν ξέρω αν θα ήμουν εδώ να γράφω τώρα...

ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣ


Εκτός απο την κόρη σου,δεν υπάρχει και η γυναίκα σου? Τα αδέρφια σου σου,οι φίλοι κλπ? Πέρα απο αυτούς υπάρχεις και εσύ,πρέπει να αγαπήσεις τον εαυτό σου για να εισαι ευτυχισμένος.Όπως είναι τώρα,όχι όπως θα ήθελες να είναι.Θα γίνει και αυτό,αμα έχεις πίστη,αλλα το πρώτο βήμα αυτό είναι.




Αδέρφια δεν απέκτησα ποτέ... Τον πατέρα μου σχεδόν δεν τον γνώρισα, τον έχασα αρκετά μικρός σε δυστύχημα... Η γυναίκα μου, από τότε που παρουσιάστηκαν τα προβλήματά μου (λίγο μετά τη γέννηση της κόρης μας), πιο πολύ σαν νοσοκόμα μου είναι ,παρά σαν γυναίκα μου... Φίλους έχω, λίγους και καλούς, αλλά έχουν και αυτοί τα δικά τους. Στο κάτω κάτω, ποτέ δεν ήμουν άτομο, που μεταφέρει το δικό του "βάρος" στους άλλους...
Πίστη να έχω σε τί; Κάθε μέρα ,βλέπω λίγο λίγο να γκρεμίζεται ότι είχα χτίσει τα προηγούμενα 35 χρόνια...

ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2012, 15:11:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χρειάζεσαι λοιπόν μια αλλαγή της στάσης προς την ζωή σου.Μην την υποτιμάς την ζωής σου και αυτά που έχεις τώρα,γιατί θα τα χάσεις.Ξέρω είναι πολύ δύσκολο να δεχτείς προτάσεις απο άλλους όταν είσαι στις μαύρες σου.Παρ όλα αυτά σου προτείνω να διαβάσεις ενα λινκ:

http://www.findingauthentichappiness.com/

Μην κάνετε το ίδιο λάθος να υποτιμήσετε αυτά που λέει,όπως έκανα εγώ στην αρχή.

Edited by - alex22 on 04/06/2012 15:11:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2012, 15:39:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Χρειάζεσαι λοιπόν μια αλλαγή της στάσης προς την ζωή σου.Μην την υποτιμάς την ζωής σου και αυτά που έχεις τώρα,γιατί θα τα χάσεις.Ξέρω είναι πολύ δύσκολο να δεχτείς προτάσεις απο άλλους όταν είσαι στις μαύρες σου.Παρ όλα αυτά σου προτείνω να διαβάσεις ενα λινκ:

http://www.findingauthentichappiness.com/

Μην κάνετε το ίδιο λάθος να υποτιμήσετε αυτά που λέει,όπως έκανα εγώ στην αρχή.

Edited by - alex22 on 04/06/2012 15:11:58



Ίσως να μπορούσα να το κάνω αυτό, αν μάθαινα για την κατάστασή μου 15 χρόνια (ίσως και περισσότερα) πριν.
Δυστυχώς, με τον τρόπο που συνέβησαν όλα, και με τον "σκληρό" τρόπο με τον οποίο έπρεπε να μάθω ότι έχω αυτά τα προβλήματα, οτι πρέπει να χειρουργηθώ επειγόντος, και πως ο τρόπος ζωής μου ΠΡΕΠΕΙ να αλλάξει άμεσα... όχι, δεν νομίζω οτι μπορώ να κάνω κάτι...
Ξέρεις, πριν 3 χρόνια περίπου, λίγο πριν ξεκινήσει το μαρτύριό μου,
δεν ήξερα ΚΑΝ οτι είμαι διαβητικός, και ότι έχω όλα τα παραπάνω προβλήματα...
Όλα έγιναν ξαφνικά, από τη μία μέρα στην άλλη...
Ένιωσα μια ενόχληση στο στήθος, πήγα να κάνω εξετάσεις... και αυτό ήταν... την επόμενη μέρα, και για 21 ημέρες ήμουν στο θάλαμο ενός νοσοκομείου... χάνοντας τα πρώτα γεννέθλια της κόρης μου... και από εκεί και πέρα χάνοντας ότα τα άλλα που θα μπορούσαν να μου δώσουν χαρά...
Ένα από τα κυριότερα που έχασα, και σε δύσκολους καιρούς, ήταν και ότι οικονομία είχα στην άκρη...
Τώρα εργάζομαι (14 χρόνια στην ίδια εταιρεία, και 18 συνολικά), και ταυτόχρονα "ξεφτυλίζομαι" γιατί πρέπει να δανείζομαι και από την μητέρα μου χρήματα, γιατί αυτά που βγάζω δεν μου φτάνουν για γιατρούς, φάρμακα, εξετάσεις... (χαράτσια, φόρους, λογαριασμούς)
Βλέπεις, για να πληρωθούν οι γιατροί, και το νοσοκομείο, η πιστωτική κάρτα χτήπησε κόκκινο... και θα τα πληρώνω, για πολλά χρόνια ακόμα (αν ζω)...
Γιατί, πριν, (λογικό είναι, δεν ξέραμε τί θα ακολουθούσε), ανοιχτήκαμε, και αγοράσαμε σπίτι, αυτοκίνητο, κάναμε παιδί... χωρίς να ξέρουμε πού θα φτάσουν τα οικονομικά μας...
Τώρα... λόγω κρίσης... η γυναίκα μου παίρνει 680€ από 1200€ που έπαιρνε, και εγώ παίρνω 800€ από 1300€...
Τί να λέμε λοιπόν; Τί είναι αυτό που μπορεί να με κάνει ευτυχισμένο πλην της κόρης μου;
Υγεία υπάρχει; Όχι φυσικά...
Λεφτά υπάρχουν; Ναι, αλλά τα έχουν άλλοι...

Μου λένε να κάνω ψυχοθεραπεία... αλλά
1ον, Δεν πιστεύω ότι θα βοηθήσει... πολύ πολύ να βρίσω και το γιατρό και
2ον, Δεν έχω λεφτά για πέταμα... άσε που δεν γουστάρω απλά να με παστώσουν και με άλλα φάρμακα (αρκετά παίρνω τώρα), μόνο και μόνο για να μου δημιουργήσουν μια πλαστή αίσθηση εφορίας...

ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣ


Edited by - stanfromgreece on 04/06/2012 15:41:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2012, 16:00:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ίσως να μπορούσα να το κάνω αυτό, αν μάθαινα για την κατάστασή μου 15 χρόνια (ίσως και περισσότερα) πριν.
Δυστυχώς, με τον τρόπο που συνέβησαν όλα, και με τον "σκληρό" τρόπο με τον οποίο έπρεπε να μάθω ότι έχω αυτά τα προβλήματα, οτι πρέπει να χειρουργηθώ επειγόντος, και πως ο τρόπος ζωής μου ΠΡΕΠΕΙ να αλλάξει άμεσα... όχι, δεν νομίζω οτι μπορώ να κάνω κάτι...
Ξέρεις, πριν 3 χρόνια περίπου, λίγο πριν ξεκινήσει το μαρτύριό μου,
δεν ήξερα ΚΑΝ οτι είμαι διαβητικός, και ότι έχω όλα τα παραπάνω προβλήματα...
Όλα έγιναν ξαφνικά, από τη μία μέρα στην άλλη...

Συγνώμη που σε ρωτάω,αλλα ο διαβήτης τα προκάλεσε όλα και το γεγονός οτι δέν ήξερες οτι τον έχεις.Ρωτάω γιατί ο πατέρας μου είναι χρόνια διαβητικός.

quote:
Τώρα εργάζομαι (14 χρόνια στην ίδια εταιρεία, και 18 συνολικά), και ταυτόχρονα "ξεφτυλίζομαι" γιατί πρέπει να δανείζομαι και από την μητέρα μου χρήματα, γιατί αυτά που βγάζω δεν μου φτάνουν για γιατρούς, φάρμακα, εξετάσεις... (χαράτσια, φόρους, λογαριασμούς)
Βλέπεις, για να πληρωθούν οι γιατροί, και το νοσοκομείο, η πιστωτική κάρτα χτήπησε κόκκινο... και θα τα πληρώνω, για πολλά χρόνια ακόμα (αν ζω)...
Γιατί, πριν, (λογικό είναι, δεν ξέραμε τί θα ακολουθούσε), ανοιχτήκαμε, και αγοράσαμε σπίτι, αυτοκίνητο, κάναμε παιδί... χωρίς να ξέρουμε πού θα φτάσουν τα οικονομικά μας...
Τώρα... λόγω κρίσης... η γυναίκα μου παίρνει 680€ από 1200€ που έπαιρνε, και εγώ παίρνω 800€ από 1300€...
Τί να λέμε λοιπόν; Τί είναι αυτό που μπορεί να με κάνει ευτυχισμένο πλην της κόρης μου;
Υγεία υπάρχει; Όχι φυσικά...
Λεφτά υπάρχουν; Ναι, αλλά τα έχουν άλλοι...

Σίγουρα είναι δύσκολα τα οικονομικά όταν έχεις τα φάρμακα τους λογαριασμούς κλπ. Τουλάχιστον όμως έχεις μια σταθερή δουλειά,αλλοι παρακαλάνε για κάτι τέοιο.Υπάρχουν περιπτώσεις που άνθρωποι φθάνουν στο χείλος του γκρεμού επειδή έχασαν την δουλειά σου.Κράτα το θετικό εδώ.

quote:
Μου λένε να κάνω ψυχοθεραπεία... αλλά
1ον, Δεν πιστεύω ότι θα βοηθήσει... πολύ πολύ να βρίσω και το γιατρό και
2ον, Δεν έχω λεφτά για πέταμα... άσε που δεν γουστάρω απλά να με παστώσουν και με άλλα φάρμακα (αρκετά παίρνω τώρα), μόνο και μόνο για να μου δημιουργήσουν μια πλαστή αίσθηση εφορίας...

Το καλύτερο είναι να κάνεις ενδοσκόπηση και να βρείς την αιτία που όλα αυτά συμβαίνουν,δεν μπορεί να συμβαίνουν για το τίποτα,να είσαι σίγουρος για αυτό.Μακροκοσμικά,ο πόνος είναι για το καλό μας.Ερχεται για να διορθώσει.Sorry αν σε πειράζει που στο λέω.Ξέρω οτι όταν πονάς όλα αυτά σου φένονται παπαριές.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2012, 16:17:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όσο και για το "σίγουρο" της δουλειάς...
Η εταιρεία μας, συγχονεύτηκε με άλλη...
Καθημερινά κλείνουν υποκαταστήματά μας...
Μέσα στο καλοκαίρι, το γραφείο μου μετακομίζει, 25χλμ μακρυά από το σπίτι μου (τώρα πάω με τα πόδια), και θα θέλω αυτοκίνητο για να πηγαινοέρχομαι, γιατί δεν υπάρχουν ΜΜΜ για την περιοχή (στου διαόλου τη μανα) που πάμε, και θα θέλω και 200€ το μήνα σε βενζίνη...
Άσε που στην τελική, βλέπω να κλείνουμε και τελείως...

Το οτι ο διαβήτης μου τα προκάλεσε όλα είναι σίγουρο... απλά, υπήρχαν και τα υπόλοιπα (οικογενή υπερχοληστερηναιμία, Χασιμότο κτλ) και έδεσε το γλυκό...
Έλα όμως που ΠΟΤΕ γαμώ το κέρατό μου, δεν είχα ΚΑΜΙΑ ένδειξη... ΠΟΤΕ δεν αρρώστησα και ΠΟΤΕ δεν χρειάστηκε να πάω σε κανέναν γιατρό ώστε να δούμε τί έχω...
Είχα να το λέω, ότι σε νοσοκομείο, έμπαινα ΜΟΝΟ σαν επισκέπτης...
Να που μου γύρισε μπούμερανγκ... και τώρα... σκατά...

Ο πόνος, μπορεί να έρθει για το καλό μας, αν έχει να διαγράψει κάτι "κακό" και να δημιουργήσει μία νέα αρχή...
Σε μένα τί νέα αρχή να δημιουργήσει;


ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2012, 18:01:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαβάζω με προσοχή κι ενδιαφέρον όσα γράφεις stanfromgreece.

Αυτό που βιώνεις εσύ στη ζωή σου, το γνωρίζεις καλύτερα απο κάθε άλλον.

Περισσότερο σαν ακροατής κάνοντας προσπάθεια ν'αφουγκραστώ τα βιώματα σου, θα λεγα,
καλό θα ταν να ξαναδιάβαζες με περισσότερη προσοχή αυτό που γράφει ο Πλάτωνας πιο πάνω.

Όλοι μας χρειάζεται να το διαβάζουμε με προσοχή αυτό που γράφει[στο πόστ που αναφέρει τη πνευματοποίηση] επαναφέροντας μας στην ουσία της φύσης των πραγμάτων και διευρύνοντας την οπτική της αντίληψης μας.

Και ο alex22 λέει ορισμένα ενδιαφέροντα πράγματα που σαν ουσία χρήζουν περαιτέρω προσοχής από μια απλή ανάγνωση.

Καλό είναι μιλώντας γενικά να μη τα προσπερνά κανείς έτσι αβρόχοις ποσί, αν και τα πράγματα στη ζωή ενίοτε φαίνονται να γίνονται ή γίνονται αρκετά δύσκολα κάνοντας τα οποιαδήποτε λόγια να δείχνουν ότι χάνουν το νόημα τους.

quote:
Ο πόνος, μπορεί να έρθει για το καλό μας, αν έχει να διαγράψει κάτι "κακό" και να δημιουργήσει μία νέα αρχή...
Σε μένα τί νέα αρχή να δημιουργήσει;
Δε ξέρω για σένα,πράγματι.
Αυτό μάλλον χρειάζεται να το βρείς εσύ.
Δεν είναι καθόλου εύκολο να είναι κανείς πολεμιστής της ζωής.
Είναι ακόμη πολύ περισσότερο πιο δύσκολο όμως να είναι κανείς ειρηνικός πολεμιστής της ζωής.
Όταν έχεις χρόνο, καλό θα ταν να βρείς και να δείς κι αυτό...http://www.youtube.com/watch?v=QsS3cXGs2GQ
[καλό είναι να το δούμε όλοι βέβαια]

Edited by - YUGI-OH on 04/06/2012 18:03:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2012, 01:33:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πόστ-παρενθοσφήνα

Είδα την ερώτηση στο τυράχλαδο, κι ώρες ώρες μεταξύ αστείου και σοβαρού με γεμίζει η αίσθηση της απάντησης που δίνω:

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

Τι προτίμας? πηνελοπη η Ελένη?


πηνελόπη δαγκωτό!
Δε πα να χει κυτταρίτιδα και στ'αυτιά...άντε να εγκατασταθούμε στην Ιθάκη γιατί μπούχτισα με τα πήγαινε-έλα!
Ασε την Ελένη το μοντέλο γι'αυτούς που τους αρέσουν τα παιδέματα της Τροίας κι οι φορτουνιασμένες θάλασσες.

πόστ-παρενθοσφήνα τέλος

Υ.Γ.[ζητώ τη κατανόηση σας γι'αυτή τη σφήνα, συνέχεια επί των όποιων συζητήσεων]

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2012, 11:15:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2012, 11:29:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Τι προτίμας? πηνελοπη η Ελένη?

πηνελόπη δαγκωτό!
Δε πα να χει κυτταρίτιδα και στ'αυτιά...άντε να εγκατασταθούμε στην Ιθάκη γιατί μπούχτισα με τα πήγαινε-έλα!
Ασε την Ελένη το μοντέλο γι'αυτούς που τους αρέσουν τα παιδέματα της Τροίας κι οι φορτουνιασμένες θάλασσες.
πόστ-παρενθοσφήνα τέλος

Υ.Γ.[ζητώ τη κατανόηση σας γι'αυτή τη σφήνα, συνέχεια επί των όποιων συζητήσεων]



Σωστό αυτό,
και με βάση επίσης το γνωμικό του αθάνατου Βέγγου (...όσο μεγαλώνεις...κλπ,κλπ)

Επομένως το ηθικό δίδαγμα είναι η Ελεν-όπη....

Δια τους μη κατανοούντας:

Ελένη για τα νιάτα,
και Πηνελόπη για τα γεράματα

(Αυτό άλλωστε εδίδαξε και έπραξε και ο Οδυσσέας.... Ούτε μόνο με Ελένες μπορείς να τη βγάζεις μια ζωή,
ούτε όμως και με την Πηνελόπη από την αρχή....)

Γι'αυτό και έκανε τόσα χρόνια να πάει πίσω στην Ιθάκη....

Άρα η απάντηση δίνεται αναλόγως ηλικίας.
Οι κάτω των 30-35 μάλλον τείνουν να είναι "Ελενιστές",
ενώ οι άνω ("μεσήλικς" που λέει και ο Αίολος...) το γυρίζουν σε "Πηνελοπιστές".....

Και οι δυο δίκιο έχουν όμως ...


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy