ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΑΓΙΩΝ (Η ΑΡΧΗ)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2005, 22:11:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
Εγώ προτείνω, φίλε εικοσιδυέ και μαθήτρια, να το εγκαταλείψουμε το θέμα.


----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

newtoras
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2005, 00:12:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους newtoras
quote:

Εγώ προτείνω, φίλε εικοσιδυέ και μαθήτρια, να το εγκαταλείψουμε το θέμα.

Και εγω προτείνω φίλοι μου να ΞΑΝΑΟΡΙΣΟΥΜΕ το θέμα.

Και για να ακριβολογήσω. να ΞΑΝΑΟΡΙΣΕΤΕ το θέμα.

Restate the topic. (Or....state the obvious για μερικούς)

Και για να βοηθήσω λίγο ακόμα. Πού είμαστε, που θέλουμε να φτάσουμε και ΓΙΑΤΙ.

Anybody?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2005, 00:35:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22
αν σε ενδιαφέρει να βρεις το νέο θέμα και που είναι,λύσε τον παρακάτω γρίφο - μέσαvisionθετικά και μαζί με τη Νέα Ελληνική Τηλεόραση- ή αλλιώς ακολούθησε τον πιο απλό τρόπο που ακολούθησαν και άλλοι και βρέθηκαν στο νέο ποστ,αλλά που δεν μπορεί να σκεφτεί ο πανέξυπνος βασιλιάς κάλος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2005, 00:43:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22
Τζωνυ είπαμε, αν το βρεις κερδιζεις μια τεραστια σοκολατα ,οσο και το βάρος σου! Αν όχι,μπορείς να παραμείνεις ο βασιλιάς των κάλωνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
centric
Νέο Μέλος


39 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2005, 01:29:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους centric
quote:
μέσαvisionθετικά και μαζί με τη Νέα Ελληνική Τηλεόραση

Κατατοπιστικοτατος ο γριφος σου 22!Εγω το βρηκα παντως!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2005, 11:00:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22
Κάτι μου λέει ότι μπλοφάρεις! Δεν είναι και τόσο εύκολο να το βρεις,αλλά αν το βρήκες κερδίζεις έαν αρκούδο sakisΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kyriakopoulos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


404 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2005, 11:10:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kyriakopoulos
ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ 22 ΝΑ ΜΕΤΕΧΩ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΩ ΤΟ SITEΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
centric
Νέο Μέλος


39 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2005, 11:18:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους centric
22
σαν αποδειξη

022
Posted: Nov 3 2005, 11:40 PM
Quote Post


Καινούριος
*

Group: Μέλος
Posts: 8
Member No.: 5
Joined: 3-November 05


Eγώ πάντως λέω να τολμήσω να ανοίξω αύριο-μεθαύριο ένα θέμα μόνο με προφητείες καθολικών,και αν κάποιοι θέλουν να με κοροιδέψουν δεν θα τους κρατήσω κακία,Ούτε θα αντιδράσω με άσχημο τρόπο στην όποια συμπεριφορά τους.
Τα άλλα ας τα αναλάβει ο θεός......


copy-paste ενα μυνημα σου...απλα δεν θελω να βαλω και το link για να με πιστεψειςΠαντως χωρις τον γριφο σου δεν θα το βρισκα οντως.


Υ.Γ.τον αρκουδο μου

Edited by - centric on 04/11/2005 11:20:09

Edited by - centric on 04/11/2005 11:20:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2005, 12:03:04  Εμφάνιση Προφίλ
ΠΡΙΝ ΦΥΓΕΤΕ ΛΥΣΤΕ ΜΟΥ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ.
ΖΕΙ Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ?????Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2005, 12:30:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
Centric, είσαι μάγκας

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2005, 13:38:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22
ποιός σας είπε ότι θα φύγω; Εδώ θα κάτσω να με βλέπετε και να σπάω τα νεύρα ορισμένων! Θα κάτσω και εδώ γιατί έχω αρκετά ακόμη να πω, και νομίζω ότι το να γυρίσουμε την πλάτη σε ένα σάιτ που τόσα έχει προσφέρει στην <<άλλη>> ενημέρωση δεν είναι σωστό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stratis79
Μέλος 2ης Βαθμίδας


430 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2005, 14:19:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stratis79
CENTRIC όντως είσαι μάγκας αλλά νομίζω ότι έπρεπε να το αποφύγεις για την ώρα.

Ο WW έχει δίκιο, να εγκαταλείψουμε. Βρε Κυριακόπουλε άνοιξε το e-mail σου, τόσα e-mail σου έχουμε στείλει ή στείλε εσύ σε 1 από εμάς.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2005, 14:38:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
22, και γω εδώ θα κάτσω, απλώς όχι για να κουβεντιάσω σχετικά με τις προφητείες.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2005, 14:40:23  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
ποιός σας είπε ότι θα φύγω; Εδώ θα κάτσω να με βλέπετε και να σπάω τα νεύρα ορισμένων! Θα κάτσω και εδώ γιατί έχω αρκετά ακόμη να πω, και νομίζω ότι το να γυρίσουμε την πλάτη σε ένα σάιτ που τόσα έχει προσφέρει στην <<άλλη>> ενημέρωση δεν είναι σωστό.

ΑΝ ΗΤΑΝ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΝΑ ΜΕΛΟΣ ΤΗΝ ΕΛΕΓΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΑΡΑΤΑΕΙ ΤΟ FORUM ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΙΧΑΝ ΦΥΓΕΙ ΟΛΟΙ ΑΠΟ ΕΔΩ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΚΑΛΕΙΤΕ ΜΕ ΕΚΦΡΑΣΕΙΣ ΟΠΩΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΑΝΟΙΧΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΝΟΙΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ Η Ο ΠΟΛΕΜΟΣ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΣΤΙΣ 10 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ ΚΤΛ ΚΑΙ ΕΓΩ Χ.Ο ΕΙΜΑΙ ΑΛΛΑ ΕΧΕΤΕ ΞΕΦΥΓΕΙ ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΛΗ ΑΝΑΛΥΣΗ ΤΩΝ ΠΡΟΦΗΤΕΙΩΝ.ΤΩΡΑ ΑΝ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΛΥΣΗ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΦΕΥΓΕΤΕ Ε ΤΟΤΕ ΤΙ ΝΑ ΠΩ,ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΕΦΤΕΙ ΛΟΓΟΣ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΠΟΥ ΠΑΡΘΗΚΕ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΝ ΘΕΡΜΩ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2005, 14:50:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood
quote:

menas



επιτελους καποιος με τον οποιο μπορεις να συζητησεις, να διαφωνησεις ή να συμφωνησεις, χωρις να ξεκατινιαστει!


Μηνα εισαι οαση εν μεσω της ερημου του τοπικ!


λεω να κατσω για λιγο στη σκια που προσφερεις, να πιω απ το πηγαδι σου νερο, να κερασω απο το κοκκινο κρασι μου, και να μιλησουμε σαν εν τη σκονη αδελφοι!

quote:

Ή για να συνειδητοποιήσουν κάποιοι σε ποιο σημείο της μακράς και τεθλιμμένης οδού βρίσκονται.


oλα λειτουργουν αμφιδρομα!

αν δε δωσεις δε θα παρεις.

κι ο,τι δινεις, παιρνεις!


οσο για την τεθλιμενη οδο, κοιτα γυρω σου στον κοσμο, και μετα κοιτα και γυρω σου στο φορουμ - θα βρεις πολλους που ειναι τεθλιμενοι και δεν γνωριζουν γιατι...


εσυ ξεχωριζεις τους πραγματικα μη τεθλιμενους, αν τους συναντησεις?

εγω στον εναμιση χρονο περιπου που ειμαι μελος, εχω εντοπισει μερικους μεσα στο εσωτερικα.


quote:

Ο στόχος διακρίνεται καθαρά μόνο όταν στο τραπέζι μπουν και τα κίνητρα.


αυτα τα καταλαβαινουν οσοι καταλαβαν τον στοχο, και αντεδρασαν θετικα και ελαβαν κατι θετικο.

οι υπολοιποι δεν καταλαβαν τον στοχο, αρα δεν θα καταλαβουν και τα κινητρα.

quote:

Αν διαβάσεις κάπου στην αρχή του Προφητείες 1, θα δεις ότι και εγώ πέρασα από το στάδιο αυτού που τσιγκλάει, ανάβει το φούρνο, και δεν ενδιαφέρεται για το εάν οι πέτρες αρχίσουν να πετάγονται κατά ριπάς. Όμως εγώ μπορώ με ξεκάθαρη την συνείδηση μπροστά στον Δημιουργό μου να δηλώσω ότι το μόνο μου κίνητρο ήταν η δόξα του Θεού.



οχι αδελφε, δεν ειχα ιδεα περι των τοπικ με τις προφητειες.

δεν φτανει ο χρονος μου για να διαβαζω ολο το εσωτερικα, και εφοσον δεν θεωρω τις προφητειες απαραιτητες για την επιβιωση μου, ή την πνευματικη μου εξελιξη, δεν ειχα μπει ποτε.


πρωτομπηκα στο 3, απο περιεργεια στην αρχη, του τι μπορει να συζητιεται τοσον καιρο με τοσο παθος, και εφριξα!

και επειδη εχουμε κοινο κινητρο, επενεβειν με τον καλυτερο τροπο που εγω γνωριζω, την σατυρα.

παρατηρησε κανεις οτι σατυρισα τις προφητειες και τους πιστους τους μεσω εμου?


οτι σατυρισα τον εαυτο μου για να σατυρισω αλλους?


καταλαβε κανεις το γιατι?


δεν ειναι σοφο να θιγεις εγωισμους (με το γνωστο μας κινητρο παντα) και εσυ ακομη να εισαι εγωιστης!


quote:

Το τί κρύβεται στην καρδιά του καθενός, είναι όλα τα λεφτά, και το μόνο ουσιαστικό κριτήριο.



παλι συμφωνουμε απολυτα!!!

ας την λεμε Καρδια, στο εφεξεις...

quote:

Και για τη δική μου την καρδιά έχω μάθει δύο πράγματα. 1. Πρέπει να ενδιαφέρεται ΜΟΝΟ για τη δόξα του Θεού και όχι για τη δόξα του menas



αρχισε να σκεφτεσαι πως ακριβως δοξαζεται ο Θεος αδελφε - ειναι Ωρα!


κι αν τοχει αναγκη, με τον τροπο που οι ανθρωπποι εννοουμε την δοξα, γιατι ειναι μια λεξη με πολυ εγωισμο μεσα της, πιστεψε με) να δοξασθει.

νιωθω οτι αρκει να ανοιξεις την Καρδια σου και να τον βρεις μεσα Της.


τοτε θα Δεις μεσα απ την Καρδια και θα συνειδητοποιησεις οτι Ολα ειναι Θεος!


το πανταχου παρων και τα παντα πληρων, συναδει με την αντιληψη του οτι το συμπαν ειναι ενα τμημα του Θειου, και οχι δημιουργημα απο ενα εξωσυμπαντικο Θεο.


τοτε θα νιωσεις την Αγαπη του για τον κοσμο, χωρις τα ανθρωπινα φιλτρα αντιληψης, οπως καλο-κακο, και ολα τα συναισθηματα που πηγαζουν απο τους αδενες μας.

quote:

2. Ότι η καρδιά μου έχει μια σημαντικότατη (αλλά συνεχώς ελαττούμενη, δόξα το Θεό) ροπή από τη φύσης της, στο να σκοπεύει στη μείωση του συνανθρώπου, στην ανάδειξη της αδυναμίας του, και την τόνωση του μεγαλείου ΜΟΥ (το επαίσχυντο Εγώ).



εισαι στον δρομο της σκονης οπως ολοι, αλλα μαθαινεις να περπατας με σωστο τροπο - περπατας και αντιλαμβανεσαι την καταληξη του δρομου.

αν φυγει ο εγωισμος απο τη μεση εντελως, τοτε θα περπατας και εντελως αφοβα προς το τελος του δρομου!


quote:

Και η μάχη μεταξύ των δύο είναι συνεχής και αμείωτη. Και όσο κάποιος άνθρωπος σκοπεύει με κίνητρο τη συντριβή του άλλου, χάνει πανηγυρικά το μοναδικό κίνητρο που έχει πραγματικά αξία.
ΚΑΙ αυτός λοιπόν, χαμένος είναι. Όλοι χαμένοι. Και ο πρώτος, που έχασε τη μάχη, αποδείχθηκε ότι είναι αποτυχημένος, αλλά και ο νικών τη μάχη, που σκόπευσε στη νίκη και την ταπείνωση του αντιπάλου για να αποδείξει ότι είναι αυτός ανώτερος, καλύτερος, αξιότερος, ανυπόκριτος, ξύπνιος...



οι μαχες προϋποθετουν εγωισμο για συμβουν.


αν καποιος εμπλακει χωρις εγωισμο για να βοηθησει, θα βγει αλωβητος, πετυχει δεν πετυχει τον σκοπο του...


δεν υπαρχει καλυτερος και χειροτερος στον δρομο της σκονης!


μας εξισωνει ο προορισμος μας να γινουμε σκονη.


υπαρχει λιγοτερη ή περισσοτερη επιγνωση, υπαρχει ροη συμφωνα με το Θειον και ροη δυσαρμονικη με το Θειον, αλλα ολοι ειμαστε ιδιοι απεναντι Του.


quote:

Έτσι μπορώ να το δεχτώ το αδελφέ, αδελφέ. Για τα υπόλοιπα, έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας, αν έχω καταλάβει σωστά, αλλά είμαι απόλυτα διατεθειμένος να τον περπατήσω μαζί σου.


χαιρομαι απο καρδίας!

για την ωρα τα λεμε στην οαση σου!

quote:

Σαν αδελφός εν τη σκόνη, με αδελφό εν τη σκόνη.



δεξου τα σεβη μου!


quote:

Μακάρι να ευλογήσει ο Θεός να καταλήξουμε στη σκόνη και σαν αδελφοί εν Χριστώ Ιησού. Κάτι μου λέει ότι αυτό θα αρχίσουμε να το εξετάζουμε άμεσα κι όλας


επειδη η συγκριτικη θρησκειολογια ηταν ενα απο τα βιτσια μου, δεν διαβασα μονο, αλλα ηρθα σε αμεση επαφη με οσο περισσοτερους ανθρωπους μπορεσα στην ζωη μου, ταξιδευοντας.


γνωρισα μουσουλμανους, μουσουλμανους σουφι, ινδουιστες, βουδιστες, βουδιστες ζεν, γνωρισα χριστιανους ορθοδοξους, χριστιανους παλαιοημερολογειτες, χριστιανους καθολικους, χριστιανους πεντηκοστιανους, γνωρισα συγχρονους δωδεκαθεϊστες, γνωρισα ακομη και τους Μαλανεζους που σαν τους Καλας που διατηρουν ενα ειδος της αρχαιας ελληκικης θρησκειας.

και ολοι αυτοι που γνωρισα προσωπικα, μετα την "θεολογικη" συζητηση, με αποκαλουν αδελφο, χωρις ισως να συνειδητοποιουν ακριβως γιατι, αλλα με νιωθουν δικο τους, που οπου ναναι ερχεται να "βαφτιστει".


αυτο που τους κανει να με νιωθουν αδελφο, ειναι εν τη σκονη αδελφε οτι απλα ανοιξα την Καρδια μου και ειπα αυτο που Ολοι τους βαθια μεσα τους συμφωνουν κατα βαθος: Ενα ειναι το Θειον, για ολο το συμπαν.

quote:

Ήμουν σίγουρος. Αλλά χαίρομαι βαθύτατα γιατί ΕΙΝΑΙ σημαντικό. Θα το συζητήσουμε λοιπόν.


εχω αρκετα να πω επι του θεματος...


quote:


Η σκοπιά μου κυβερνάται από μία αρχή και μία αρχή ΜΟΝΟ. Τη διδασκαλία του Ιησού Χριστού όπως αυτή μεταφέρθηκε από την Αγία Γραφή (Βίβλο) και ΜΟΝΟ, και φυσικά από τον ίδιο Τον Κύριο και Σωτήρα μου Ιησού Χριστό το Ναζωραίο.


παλι συμφωνουμε.


αν και τα ευαγγελια δεν γραφτηκαν απο τον Ιδιο, αλλα απο ανθρωπους, εγω δεχομαι οτι φερεται να το εχει πει Αυτος.


μονο Αυτος, οχι ανθρωποι στο ονομα Του.


με χαρα μου να αναλυσουμε τι ειπε και τι εννοουσε!!!


quote:

Οποτεδήποτε διαπιστώσεις, παρατηρήσεις, εντοπίσεις, εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος, ότι η συμπεριφορά μου, ο τρόπος μου, τα επιχειρήματά μου, η λογική μου, αντιβαίνει, καταργεί, αντίκειται στη διδασκαλία του Ιησού Χριστού κατά τη Γραφή, ΠΑΡΑΚΑΛΩ να γίνει η αντίστοιχη παρατήρηση. Αν επιπλεον η παρατήρηση γίνει σε συνάρτηση με τα κίνητρα που ανέφερα παραπάνω, ακόμα καλύτερα. Γιατί δεν υπάρχει μεγαλύτερο δώρο για εμένα, από το να μου δείξει κάποιος το σφάλμα στην πορεία μου προς Αυτόν, και να γίνει έτσι αιτία να το δω και να το διορθώσω. Χίλιες ευχαριστίες από εμένα εκ των προτέρων, γιατί αυτός είναι πραγματικός αδελφός μου εν τη σκόνη, και εκτός αυτής. Ο αδελφός που θα με βοηθήσει να περπατήσω τον δρόμο που άνοιξε, έστρωσε, περπάτησε, και δίδαξε Αυτός.




παλι συμφωνουμε φυσικα!


quote:

Το εδάφιο που παραπέμπεις, είναι παραβολή, παράδειγμα, για να επεξηγήσει μια άλλη σημαντική παράμετρο της ζωής μας, την μέριμνα.


συνηθως με παραβολες δεν μιλουσε ο Χριστος?


εγω θεωρω οτι ειχε λογο και σκοπο που το εκανε.


quote:

Είναι δύσκολο λοιπόν το συγκεκριμένο εδάφιο να μπορέσει να χρησιμοποιηθεί σαν εφαλτήριο του επιχειρήματος ότι "όλοι στον ίδιο θεό πιστεύουμε".



δεν ειπα αυτο εγω, ουτε και ο Χριστος αυτο εννουσε.


το "επιχειρημα" ειναι οτι Ενας ειναι ο Θεος του συμπαντος, ο,τι κι αν λεμε εμεις με τον εγωισμο μας!


quote:

Επιπλέον, το γεγονός ότι Ένας Θεός μας δημιούργησε όλους, δεν σημαίνει αυτόματα ότι και όλοι κινούμαστε προς Αυτόν. Αν στη σκέψη σου έχεις ότι όλους σαν παιδιά Του μας αγαπάει Αυτός, είμαι ολόκληρος μαζί σου. Το πόσο όμως αγαπάει ο Πατέρας τα παιδιά Του, δεν έχει καμία απολύτως σχέση με το πόσο τα παιδιά Του αναγνωρίζουν, και τελικά γνωρίζουν τον Πατέρα τους.


παλι συμφωνουμε.


απλα δεν τον νοιαζει αν τα παιδια του τον αναγνωριζουν σαν πατερα, γιατι δεν εχει εγωισμο και τα Αγαπαει ολα (οχι αγαπαει, Αγαπαει)

quote:

Ασχολείται λίγο πιο στοχευμένα με το θέμα, και δεν αναφέρεται σε άλογα ζώα ή φυτά, που δεν έχουν ούτε επιλογή αλλά ούτε και όρεξη να προσπαθούν να επιλέξουν το κάθε ένα τη δική του εκδοχή του θεού.


ποσο πιο σοφα και εναρμονισμενα με το Θειον ειναι τα ζωα, ε?


δεν φτιαχνουν δικες τους εκδοχες του Θεου!


quote:

Να φτιάξουν το θεό τους με λίγα λόγια. Αυτό είναι αποκλειστικά ανθρώπινη ενασχόληση, μέσα στις τόσες και τόσες άλλες ενασχολήσεις που οδηγεί τον άνθρωπο το εγώ του. Μάλιστα, θα μπορούσε κάποιος να υποστηρίξει ότι η επιτομή της έκφρασης του ανθρώπινου "εγώ", είναι και η προσπάθεια-απαίτηση να ορίσει και τον προσωπικό του θεό.



αδελφε μου αυτο θα μπορουσα να το εχω γραψει εγω!

ετσι ειναι!


quote:

Κάπως έτσι τοποθετεί, κατά την ταπεινή μου άποψη, και ο Παύλος, το θέμα των πολλών θεών, και του Αληθινού Μοναδικού Θεού.



ναι αλλα κι ο Παυλος ανθρωπος ηταν και μπορει να εξεφραζε το δικο του ανθρωπινο εγω, να ορισει τον δικο του Θεο...


καλο θα ηταν οταν μιλαμε για τον Χριστο, να μην χρειαζομαστε αποδειξεις απο ανθρωπους για το τι ηταν, αλλα να αφηνουμε την Καρδια μας να κρινει μονη της...

quote:

Ακριβώς λοιπόν επειδή 'υπάρχουν' πολλοί θεοί γύρω γύρω (ελπίζω αυτή τη φορά να με καταλάβεις και να μη με κατηγορήσεις ως πολυθεϊστή), ο Παύλος διαχωρίζει για πολλοστή φορά ΞΕΚΑΘΑΡΑ το ποιος είναι ο Θεός που αυτός πιστεύει (και πιστεύω). Όχι απλά γιατί θέλει να πει ένα καλό σύνθημα στην ομάδα, αλλά γιατί είναι ΑΛΛΟΣ ο Θεός που αυτός αναφέρεται, και ΑΛΛΟΙ οι υπόλοιποι θεοί.


χαχαχα!


μα πως να μην σε πω πολυθεϊστη, αν αλλος ηταν ο Θεος του Παυλου και αλλοι οι θεοι των αλλων?

quote:

Όμως για το αν θα διαφωνώ με το ότι τον Θεό που αναφέρει ο Παύλος, τον Πατέρα του Ιησού Χριστού, τον Δημιουργό και Παντοκράτορα του Σύμπαντος, τον λένε Αλλάχ, Βούδα ή Κούδα, θα το κάνω μέχρι τελευταίας ρανίδος του αίματός μου (όχι όμως χύνοντας ταυτόχρονα των 'εχθρών'), και μέχρι τελευταίας ανάσας των πνευμόνων μου. Και ο λόγος είναι απλός. Τα ονόματα που αναφέρεις, είναι ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικά πρόσωπα και ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΛΛΟΙ θεοί από τον Θεό που αναφέρεται στην Αγία Γραφή και που και εγώ πιστεύω σαν Θεό και Πατέρα!


Γιαχβε τον λεγανε εκεινη την εποχη σε εκεινο τον τοπο τον Πατερα.


γιατι δεν τον λες κι εσυ με το ονομα του?

παρεπιπτοντως μηπως γινεσαι εγωιστης με το να εσαι τοσο απολυτος ως προς το ονομα καποιου που δεν μπορουμε καν να συλλαβουμε τη Ουσια Του?

quote:

Ο Αλλάχ λοιπόν που αναφέρεις, είναι ΑΛΛΟΣ θεός από τον Θεό που πιστεύω (αφού σε χαλάει το Θεός "μου"). Ο Βούδας, είναι και αυτός άλλος. Ο Κούδας ανήκει σε κάποιους άλλους 'θεούς'. Ο Sanat Kumara, είναι άλλος θεός, ο Όσιρις είναι άλλος θεός, ο Βάαλ είναι άλλος θεός, η Σεμίραμις είναι άλλος θεός, η Ίσιδα, άλλος θεός, ο Νταγκόν άλλος θεός, ο Μολώχ άλλος θεός, η Αστάρτη άλλος θεός...ξέρεις, υπάρχουνε πολλοί.



εγω ξερω οτι υπαρχουνε πολλες διαφορετικες ανθρωπινες αντιληψεις, που ονοματιζουν οπως γουσταρουν το Θειον, και φτιαχνουν θρησκειες του γουστου τους.


με το Θειον τι σχεση εχουν ολα αυτα?

quote:

Ο τρόπος που θέτεις το επιχείρημά σου, είναι δηλαδή δυνατόν να διαφωνούμε για το ΟΝΟΜΑ του Θεού, μπορεί να προσπαθεί να κινηθεί στην επιφάνεια μόνο (ελάτε ρε παιδιά ένα όνομα είναι), αλλά δυστυχώς από κάτω κρύβεται ολόκληρη άβυσσος.


η αβυσσος του ανθρωπινου εγωισμου!

quote:

Αν το δούμε απλοικά, είναι σαν να λες "μα καλά ρε παιδιά, παίζει ρόλο αν πιστεύουμε ότι τον πατέρα μας τον λένε Γιάννη Καραγιάννη, Γιώργο Στρατή, ή Κώστα Καραμανλή?


κρινεις με ανθρωπινα κριτηρια κατι πολυ πανω απο τον ανθρωπο...

σφαλμα αδελφε...

quote:

Δεν παίζει ρόλο αδελφέ εν τη σκόνη? Για εμένα παίζει μεγάλο, και ο λόγος είναι απλός. ΑΛΛΟΣ είναι ο Γιάννης Καραγιάννης, ΑΛΛΟΣ ο Γιώργος Στρατής και ΑΛΛΟΣ ο Κώστας Καραμανλής.


σκονη στον ανεμο ειναι ολοι!


πως διαχωριζεις την σκονη απ την σκονη?


quote:

Τώρα θα μου πεις, τί σημασία έχει το τι πιστεύουμε εμείς, αφού στη πράξη μόνο ένας Θεός υπάρχει? Λογικό ερώτημα.



στο ειπα ηδη παραπανω...

quote:

Η ουσία λοιπόν στην οποία και συμφωνούμε από όσο έχω καταλάβει, είναι ότι ΜΟΝΟ Ένας Θεός υπάρχει. Δημιουργός και Παντοκράτωρ του Σϋμπαντος. Διαφωνούμε στο πως τον λένε, γιατί εγώ πιστέυω ότι το όνομά Του ορίζει και το ποιος είναι, και φυσικά το πως θα μπορέσουμε τελικά να Τον βρούμε, ανάμεσα στις μυριάδες των θεών που διεκδικούν την πατρότητά μας και το δικαίωμα να χαράξουν την σφραγίδα τους στην ψυχή μας.


βρε μπας και εισαι οντως πολυθεϊστης?


quote:

Μαζί σου κι εγώ. Πρόσεξε όμως πολύ δύο πράγματα.
Οι απαντήσεις να ζητηθούν συγκεκριμένα από αυτούς που προκάλεσαν τις δικαιολογημένες ερωτήσεις. Η μαζική απαξίωση και η ισοπέδωση υπευθύνων και αθώων, δεν είναι συνετή πρακτική. Το λιγότερο δείχνει προκατάληψη.


συμφωνω απολυτως!


quote:

Τα κίνητρα του σκοπού σου, όταν έρθει εκείνη η ώρα, να εξεταστούν διεξοδικά. Δεν σου ζητάω να λειτουργήσεις προς δόξα Θεού. Αυτό είναι δικό σου θέμα. Με ό’τι κίνητρο θες πορέψου. Είναι όμως ΠΑΝΤΑ χρήσιμη η αποκρυστάλλωση των κινήτρων – των βαθέων της καρδίας.


εχω την εντυπωση οτι τον ξερεις τον σκοπο μου.


μπορει να τον ξερεις και ακομη να μην τον συνειδητοποιησες.

quote:

Όσο για τις προφητείες και την επαύριον, μη ξεχνάς ότι ο Ιησούς αναφερόταν στην ΜΕΡΙΜΝΑ. Να μην μεριμνάμε είπε για την αύριο. Αυτό σημαίνει κατά την ταπεινή μου άποψη, αφού μελετήσω τις προφητείες, όσες καταστροφές και αν ‘δω’ εκεί μέσα, όσο κοντά και αν μου φανούν ή είναι, να μην χάσω ούτε λεπτό από τον ύπνο μου ή τον ξύπνιο μου, μεριμνώντας για το τι θα συμβεί τότε.



αν ειναι οπως τα λες, γιατι πεφταν οι σελιδες σαν το χαλαζι απο μερικους?


για να μεριμησουν και αλλοι μη μεριμνωντας?


δεν το παρατηρησα, σορυ...

quote:

Με αγάπη
m


με Αγαπη!


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2005, 15:09:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
Johniebegood, sorry κιόλας που στο χαλάω, αλλά μήπως το έχεις παρακάνει με τον menas?

Ούτε προηγούμενα να είχατε!

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kyriakopoulos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


404 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2005, 15:26:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kyriakopoulos
STRATI,22,ΤΟ ΒΡΗΚΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΠΟΛΥΚΑΤΑΦΕΡΝΩ.ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lamogio
Μέλος 3ης Βαθμίδας


560 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2005, 15:39:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lamogio

quote:
Posted: Nov 4 2005, 11:35 AM

Τακτικός

Group: Μέλος
Posts: 12
Member No.: 5
Joined: 3-November 05



...το 1977 πήγε κάποιο τηλεοπτικό συνεργείο με επικεφαλής ένα γνωστότατο σκηνοθέτη (ονόματα δε λέμε) στο Άγιο Όρος για να κάνει ένα ντοκυμαντερ...



2 easy guys (especially for lamogios)
θεμα χρόνου να σας βρουν...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2005, 15:41:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
quote:
θεμα χρόνου να σας βρουν...

Προσωπικά, αυτό θέλω. Να μας "βρουν". Δεν έχω όρεξη να κρυφτώ, απλώς προς το παρρόν δεν ανακοινώνω ανοιχτά την νέα διεύθυνση του forum μέχρι να ολοκληρωθεί η λειτουργικότητά του.

Κυριακόπουλε, σε περιμένουμε.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2005, 15:53:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1
stratis79 διάβασα το pm που μου έστειλες....

Όσο το πρόβλημα σου να κάνεις log in στο άθος είναι να στο email που σου στείλανε να μην κάνεις κλικ αλλά copy paste και βουαλά επιπλέον βγαίνει οφ επειδεί βάζεις χρόνο που θα είσαι online

πέστο και στον belsak όχι από εδώ....

πάντως θα έρθω στο άλλο φορουμ μόνο όταν μου το ζητήσει ο φίλος WWALKER


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorelei
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2005, 16:07:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorelei
εχει ονομα ο θεος?αν ναι ειναι πραγματικα το ονομα γιαχβε που βρισκουμε στο εξοδος 6:3?

homesideΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kyriakopoulos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


404 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2005, 16:08:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kyriakopoulos
WWALKER ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.ΘΑ ΕΡΘΩ,ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΩ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ,ΣΥΝΤΟΜΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stratis79
Μέλος 2ης Βαθμίδας


430 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2005, 16:10:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stratis79
ma de bazw xrono. Anyway den exei pia shmasia, pantws se euxaristw.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stratis79
Μέλος 2ης Βαθμίδας


430 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2005, 16:11:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stratis79
Kyriakopoule steile mou ena e-mail bre aderfe h anoikse auta pou sou steila. Tha sou perasw ki allo molis mporesw, mhn anhsyxeisΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2005, 16:19:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
Κυριακόπουλε, σε περιμένουμε, καθώς και τον φίλο Ήφαιστο (δεν ξέρω αν έχει ειδοποιηθεί)

quote:
stratis79 διάβασα το pm που μου έστειλες....

Όσο το πρόβλημα σου να κάνεις log in στο άθος είναι να στο email που σου στείλανε να μην κάνεις κλικ αλλά copy paste και βουαλά επιπλέον βγαίνει οφ επειδεί βάζεις χρόνο που θα είσαι online

πέστο και στον belsak όχι από εδώ....

πάντως θα έρθω στο άλλο φορουμ μόνο όταν μου το ζητήσει ο φίλος WWALKER


GDS1, φυσικά και θέλω να έρθεις. Αυτό που δεν θέλω είναι να μεταφερθεί η διαμάχη που έγινε στα esoterica στο καινούριο forum, το οποίο είναι αυτονόητο.


----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2005, 20:58:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22
quote:

εχει ονομα ο θεος?αν ναι ειναι πραγματικα το ονομα γιαχβε που βρισκουμε στο εξοδος 6:3?

homeside




Φυσικά και έχει όνομα που στα Εβραικά είναι Γιαχβέ και στα Ελληνικά λέγεται κάπως αλλιώς,με μια λέξη που χρησιμοποιεί μόνο φωνήεντα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2005, 14:48:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood
quote:

WWalker

Johniebegood, sorry κιόλας που στο χαλάω, αλλά μήπως το έχεις παρακάνει με τον menas?

Ούτε προηγούμενα να είχατε!


ομολογω οτι δεν καταλαβαινω ουτε τι εννοεις, ουτε τις προθεσεις σου, ουτε τι εννοεις "προηγουμενα".

συζητηση θεολογικη κανουμε αν παρατηρησες.


και αν σε χαλαει το γεγονος, αρκεσου στον 22 και ασε εμενα και τον menas να κρινουμε τι κανουμε μεταξυ μας.


παρεπιπτοντως, ειναι οντως μια οαση μεσα στην ερημο του φανατισμου και απολαμβανω την υπαρξη του.


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2005, 14:58:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood
quote:

22

Τζωνυ είπαμε, αν το βρεις κερδιζεις μια τεραστια σοκολατα ,οσο και το βάρος σου! Αν όχι,μπορείς να παραμείνεις ο βασιλιάς των κάλων



ποσων χρονων εισαι αληθεια?

γιατι για να νομιζεις οτι θα σας παρω απο πισω σε όποιο αλλο φορουμ πατε, ή ανηλικος εισαι ή εντελως ανωριμος.

διαβαζε αγορι μου ολα οσα γραφουν οι αλλοι πριν απαντησεις γιατι γελοιοποιεισαι!

οσο για την σοκολατα, κρατα την εσυ που εισαι σε καταλληλη ηλικια.


εγω αυτοβαφτιστικα Ιωαννης ο Κάλος ο πρωτος, Βασιλευς των κάλων, και οσο θα υπαρχουν κάλοι, θα παραμενω βασιλεας τους!


.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2005, 15:02:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood
quote:

quote:

εχει ονομα ο θεος?αν ναι ειναι πραγματικα το ονομα γιαχβε που βρισκουμε στο εξοδος 6:3?

homeside



22
Φυσικά και έχει όνομα που στα Εβραικά είναι Γιαχβέ και στα Ελληνικά λέγεται κάπως αλλιώς,με μια λέξη που χρησιμοποιεί μόνο φωνήεντα...


αν εχει ονομα, ποιος ειναι ο νονος του???


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

menas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


206 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2005, 21:12:14  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

ομολογω οτι δεν καταλαβαινω ουτε τι εννοεις, ουτε τις προθεσεις σου, ουτε τι εννοεις "προηγουμενα".

συζητηση θεολογικη κανουμε αν παρατηρησες.


Ούτε εγώ καταλαβαίνω το νόημα, αλλά δεν νομίζω ότι ο WW έχει κακές προθέσεις.

Ζητώ συγνώμη για την καθυστέρηση να απαντήσω, αλλά οι θεολογικές συζητήσεις είναι χρονοβόρες και απαιτητικές, όπως γνωρίζω ότι γνωρίζεις.

Δεν θα αργήσω να επανέλθω επί του θέματος. Απλά για να μην νομίσεις ότι σε αγνόησα.

Όσο για το

quote:

...οαση μεσα στην ερημο του φανατισμου...

θα πρέπει να σε προειδοποίησω για να είμαι δίκαιος απέναντί σου. Μόνιμα κατηγορούμαι για φανατικός της πίστης μου στο Θεό και τον Ιησού Χριστό. Ακόμα και από γονείς και φίλους. Και δεν αρνούμαι σε καμία περίπτωση τον χαρακτηρισμό.

Φανατικός οπαδός του Ιησού Χριστού.
Αλλά άκακος σαν αρνάκι!

mΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy