ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΑΓΙΩΝ (Η ΑΡΧΗ)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
menas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


206 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2005, 00:29:04  Εμφάνιση Προφίλ


Νομίζω ότι είναι περιττό να προειδοποίησω ότι ακολουθεί σεντόνι. Θεολογικές συζητήσεις είναι αυτές. Έχουν και τα 'στραβά' τους.

quote:

οαση εν μεσω της ερημου του τοπικ!


λεω να κατσω για λιγο στη σκια που προσφερεις, να πιω απ το πηγαδι σου νερο, να κερασω απο το κοκκινο κρασι μου, και να μιλησουμε σαν εν τη σκονη αδελφοι!


Ευπρόσδεκτος είσαι εν τη σάρκα αδελφέ μου. Και στη σκιά, και στο νερό του πηγαδιού μου. Δωρεάν έλαβα, δωρεάν δίδω, και με μεγάλη μου χαρά.

Με κάθε σεβασμό, θα αρνηθώ το κρασί το κόκκινο. Σε ευχαριστώ, αλλά δεν θα πιω εκ του οίνου που κερνάς. Το στομάχι μου είναι ευαίσθητο . Είσαι ευπρόσδεκτος να μοιραστείς μαζί μου όσο ύδωρ θέλεις από αυτό που αναβλύζει μέσα στη μέση της ερήμου. Υπάρχει αρκετό για όλους, και για μια ολόκληρη ζωή, και πολύ παραπάνω.

quote:


οσο για την τεθλιμενη οδο, κοιτα γυρω σου στον κοσμο, και μετα κοιτα και γυρω σου στο φορουμ - θα βρεις πολλους που ειναι τεθλιμενοι και δεν γνωριζουν γιατι...


εσυ ξεχωριζεις τους πραγματικα μη τεθλιμενους, αν τους συναντησεις?

εγω στον εναμιση χρονο περιπου που ειμαι μελος, εχω εντοπισει μερικους μεσα στο εσωτερικα.



Πράγματι ο κόσμος είναι γεμάτος από τεθλιμμένους που δεν γνωρίζουν γιατί. Είναι ακόμα πιο γεμάτος από τεθλιμμένους που νομίζουν ότι είναι χαρούμενοι. Τους πραγματικά τεθλιμμένους τους ξεχωρίζω πια. Είναι αυτοί που έχουν καταλάβει ότι είναι πάροικοι σε αυτόν τον κόσμο της σαρκός. Δεν είναι πια εκ του κόσμου. Πάροικοι είναι , και κάποια μέρα θα γυρίσουν πίσω στα πάτρια εδάφη. Και η θλίψη που προκαλεί αυτός ο κόσμος, είναι τεράστια για αυτόν που μπορεί να δει τη σαπίλα κάτω από την επιφάνεια.

Joh 15:19 εἰ ἐκ τοῦ κόσμου ἦτε, ὁ κόσμος ἂν τὸ ἴδιον ἐφίλει· ὅτι δὲ ἐκ τοῦ κόσμου οὐκ ἐστέ, ἀλλ᾿ ἐγὼ ἐξελεξάμην ὑμᾶς ἐκ τοῦ κόσμου, διὰ τοῦτο μισεῖ ὑμᾶς ὁ κόσμος.

Στον κόσμο αυτόν όπου όλοι είμαστε το ίδιο εν τη σκόνη, ο Ένας Θεός και Κύριος Ιησούς Χριστός, ανακοινώνει ότι κάποιοι θα κληθούν έξω (εκλεγούν). Θα κληθούν έξω κατ’ ΟΝΟΜΑ, και θα πάψουν να μοιράζονται την μοίρα που οδηγεί στη σκόνη. Την μοίρα όλων των ανθρώπων, απαρχής ύπαρξης του εν τη σκόνη σύμπαντος, του εν τη σκόνη κόσμου, της εν τη σκόνη σάρκας.

Η μεγαλύτερη χάρη που θα μπορούσε να υπάρξει στους καταδικασμένους εν τη σκόνη, δίνεται απλόχερα σε όλους. Και όσοι γνωρίσουν και πιστέψουν ότι Αυτός που θα κάνει την εκλογή είναι ο Ιησούς Χριστός ο Ναζωραίος, σαν Βασιλεύς Βασιλέων και Κύριος Κυρίων, θα γίνουν μέτοχοι στη σκιά και το πηγάδι της πολυτιμότερης όασης που μπορεί να υπάρξει. Την όαση της αιώνιας ζωής, την όαση της σωτηρίας και θα σωθούν από τη μοίρα εν τη σκόνη. Τη μοίρα της σαρκός.

Και όχι μόνο έτσι δύναται να γλυτώσει ο άνθρωπος από τη μοίρα της απώλειας, Αλλά ο άνθρωπος που θα διψάσει να πιει από την πηγή της όασης του Ιησού Χριστού, του Α και του Ω, θα λογιστεί υιός Θεού, και συγκληρονόμος στη βασιλεία Του.

ἐγώ τὸ Α καὶ τὸ Ω, ἡ ἀρχὴ καὶ τὸ τέλος. ἐγὼ τῷ διψῶντι δώσω ἐκ τῆς πηγῆς τοῦ ὕδατος τῆς ζωῆς δωρεάν.
Rev 21:7 ὁ νικῶν κληρονομήσει ταῦτα, καὶ ἔσομαι αὐτῷ Θεὸς καὶ αὐτὸς ἔσται μοι υἱός.

Δεν υπάρχει μόνο η μοίρα της σκόνης αδελφέ μου, γιατί απελπίζεσαι? Υπάρχει και ο δρόμος της ελπίδας. Και η μόνη ελπίδα μας σαν εν τη σκόνη κομμάτια του κόσμου και συμμέτοχοι στην απώλεια αυτού, είναι ΜΙΑ.

Tit 2:13 …τὴν μακαρίαν ἐλπίδα καὶ ἐπιφάνειαν τῆς δόξης τοῦ μεγάλου Θεοῦ καὶ σωτῆρος ἡμῶν ᾿Ιησοῦ Χριστοῦ,

Μια ελπίδα που την έχουμε από πολύ παλιά

Tit 1:2 ἐπ᾿ ἐλπίδι ζωῆς αἰωνίου, ἣν ἐπηγγείλατο ὁ ἀψευδὴς Θεὸς πρὸ χρόνων αἰωνίων,


Τα πράγματα είναι ξεκάθαρα και η εντολή είναι μία

1Jo 3:23 καὶ αὕτη ἐστὶν ἡ ἐντολὴ αὐτοῦ, ἵνα πιστεύσωμεν τῷ ὀνόματι τοῦ υἱοῦ αὐτοῦ ᾿Ιησοῦ Χριστοῦ καὶ ἀγαπῶμεν ἀλλήλους καθὼς ἔδωκεν ἐντολὴν ἡμῖν.

Ούτε κάποιο όνομα γενικά, ούτε αγαπάτε αλλήλους από μόνο του. Αν δεν πιστέψουμε το όνομα του Ιησού Χριστού, τίποτα δεν κάναμε. Η μοίρα της σκόνης ακόμα θα μας περιμένει.

Μη με ρωτήσεις τώρα το τι θα συμβεί με αυτούς που δεν άκουσαν αυτό το Όνομα ποτέ. Δεν ξέρω αρκετά ώστε να τεκμηριώνω άποψη. Ξέρω όμως πολύ καλά τι θα συμβεί με αυτούς που άκουσαν το Όνομα, άκουσαν την επαγγελία, αλλά το αρνήθηκαν και δεν Τον πίστεψαν.

Joh 3:18 ὁ πιστεύων εἰς αὐτὸν οὐ κρίνεται, ὁ δὲ μὴ πιστεύων ἤδη κέκριται, ὅτι μὴ πεπίστευκεν εἰς τὸ ὄνομα τοῦ μονογενοῦς Υἱοῦ τοῦ Θεοῦ.

Και ξέρω πολύ καλά ότι σε αυτούς που πίστεψαν «στο όνομα του Υιού του Θεού» ἔδωκεν αὐτοῖς ἐξουσίαν τέκνα Θεοῦ γενέσθαι,

Η Γραφή είναι ξεκάθαρη. Δεν υπάρχουν πολλά ονόματα του Υιού του Θεού του μονογενούς. Υπάρχει μόνο ΕΝΑ. Ιησούς Χριστός ο Ναζωραίος. Χωρίς Αυτόν, όλα είναι μάταια. Σκόνη του ανέμου.

quote:

αρχισε να σκεφτεσαι πως ακριβως δοξαζεται ο Θεος αδελφε - ειναι Ωρα!


κι αν τοχει αναγκη, με τον τροπο που οι ανθρωπποι εννοουμε την δοξα, γιατι ειναι μια λεξη με πολυ εγωισμο μεσα της, πιστεψε με) να δοξασθει.


Μα έχω σκεφτεί αδελφέ το πώς ακριβώς δοξάζεται ο Θεός. Όπως γνωρίζω ότι ο Θεός σίγουρα δεν το έχει ανάγκη.

Αλλά δεν πιστεύω ότι υπάρχει άνθρωπος που μπορεί να γνωρίσει τον Αληθινό Θεό, και να μην Τον δοξάζει ακατάπαυστα. Και είναι ο άνθρωπος αυτός που το έχει ανάγκη, να δοξάζει και να δοξολογεί τα θαυμαστά του Θεού.

Και το πρώτο πρώτο βήμα που χρειάζεται να κάνει κάποιος για να μπορέσει στοιχειωδώς να δοξάσει τον Θεό, είναι να αντιληφθεί την θυσία η οποία έλαβε χώρα για χάρη του. Γιατί αλλιώς, το να προσπαθεί κάποιος να δοξάσει το Θεό, αρνούμενος ταυτόχρονα την θυσία του Υιού Του, είναι αυτοαναιρούμενο.


quote:

νιωθω οτι αρκει να ανοιξεις την Καρδια σου και να τον βρεις μεσα Της.


τοτε θα Δεις μεσα απ την Καρδια και θα συνειδητοποιησεις οτι Ολα ειναι Θεος!


το πανταχου παρων και τα παντα πληρων, συναδει με την αντιληψη του οτι το συμπαν ειναι ενα τμημα του Θειου, και οχι δημιουργημα απο ενα εξωσυμπαντικο Θεο.

τοτε θα νιωσεις την Αγαπη του για τον κοσμο, χωρις τα ανθρωπινα φιλτρα αντιληψης, οπως καλο-κακο, και ολα τα συναισθηματα που πηγαζουν απο τους αδενες μας.


Αιώνες τώρα αυτή η διδαχή αντιδιαστέλλεται την αλήθεια του Ευαγγελίου του Θεού. «Όλα είναι Θεός», «το σύμπαν είναι τμήμα του Θείου», «δεν υπάρχει καλό – κακό», «ο Θεός είναι μέσα σε όλα».

Ψάχνοντας τις ρίζες του γνωστικισμού και της θεοσοφίας, θα μπορέσουμε να δούμε ότι εκεί βρίσκεται η καρδιά αυτής της διδασκαλίας. Όμως τα λόγια του Ιησού Χριστού όχι μόνο δε στηρίζουν αυτήν τη διδαχή, αλλά παρουσιάζουν ακριβώς το αντίθετο.

Ο κόσμος της σαρκός, ο φυσικός κόσμος, ουδεμία σχέση με Τον Θεό δεν έχουν πέραν της δημιουργίας. Ο Θεός δηλαδή δημιούργησε τον κόσμο, αλλά κανένα τμήμα του φθαρτού κόσμου δεν περιέχει τίποτα από την ουσία του Θεού. Ο φθαρτός κόσμος είναι σαν κεραμικό σκεύος στα χέρια του πλάστη του. Όσο κομμάτι της ουσίας του κεραμοποιού έχει μέσα το πήλινο σκεύος, άλλο τόσο έχει ο φθαρτός κόσμος από την ουσία του Θεού
.
1Co 15:48 οἷος ὁ χοϊκός, τοιοῦτοι καὶ οἱ χοϊκοί, καὶ οἷος ὁ ἐπουράνιος, τοιοῦτοι καὶ οἱ ἐπουράνιοι·

Μόνο ο άνθρωπος διαφοροποιείται μέσα σε όλον τον κόσμο της σαρκός. Μόνο ο άνθρωπος δημιουργήθηκε όχι μόνο καθ’ εικόναν και ομοίωση, αλλά με την ‘υποδομή’ να κατοικήσει μέσα του τμήμα της ουσίας του Θεού. Το Άγιο Πνεύμα, ο Παράκλητος. Μέχρι όμως να συμβει αυτό, ο άνθρωπος παραμένει χοικός, και συνεπώς θα καταλήξει στη σκόνη.

Ο Παράκλητος σε όλους τους ανθρώπους θέλει να κατοικήσει.

Joh 14:16 καὶ ἐγὼ ἐρωτήσω τὸν πατέρα καὶ ἄλλον παράκλητον δώσει ὑμῖν, ἵνα μένῃ μεθ᾿ ὑμῶν εἰς τὸν αἰῶνα,

Αλλά δεν μπορούν όλοι οι οίκοι να είναι κατάλληλοι για να υποδεχτούν την ουσία του Θεού. Πρέπει να εκπληρωθεί μια σημαντική προυπόθεση. Πρέπει ο οίκος να πιστέψει και να ανοίξει τις πόρτες του στον Υιό του Θεού τον μονογενή. Χωρίς Αυτόν, δεν έρχεται να κατοικήσει Άγιο Πνεύμα. Δεν έρχεται η επουράνια φώτιση. Ο δρόμος προς τον Πατέρα παραμένει κλειστός.

Joh 14:5 Λέγει αὐτῷ Θωμᾶς· Κύριε, οὐκ οἴδαμεν ποῦ ὑπάγεις· καὶ πῶς δυνάμεθα τὴν ὁδὸν εἰδέναι;
Joh 14:6 λέγει αὐτῷ ὁ ᾿Ιησοῦς· ἐγώ εἰμι ἡ ὁδὸς καὶ ἡ ἀλήθεια καὶ ἡ ζωή· οὐδεὶς ἔρχεται πρὸς τὸν πατέρα εἰ μὴ δι᾿ ἐμοῦ.

Η ουσία του Θεού δεν βρίσκεται ούτε σε πέτρες, ούτε σε σκόνη, ούτε στην ανθρώπινη σάρκα. Η ουσία του Θεού κατοικεί σε ναούς, όχι χειροποίητους. Η ουσία του Θεού κατοικεί στο σώμα των ανθρώπων που το έχουν μετατρέψει σε πραγματικό ναό Του, περπατώντας την μόνη αληθινή οδό.

1Co 6:19 ἢ οὐκ οἴδατε ὅτι τὸ σῶμα ὑμῶν ναὸς τοῦ ἐν ὑμῖν ῾Αγίου Πνεύματός ἐστιν, οὗ ἔχετε ἀπὸ Θεοῦ, καὶ οὐκ ἐστὲ ἑαυτῶν;

Ούτε «όλα είναι Θεός» αδελφέ μου, ούτε πολύ περισσότερο ‘όλοι οι άνθρωποι είναι Θεοί’. Ο άνθρωπος για να γίνει μέτοχος της ουσίας του Θεού, πρέπει πρώτα από όλα να πιστέυσει τῷ ὀνόματι τοῦ υἱοῦ αὐτοῦ ᾿Ιησοῦ Χριστοῦ


Και τότε ο Παράκλητος, το Πνεύμα της Αληθείας, ερχόμενος να κατοικήσει στο Ναό Του, θα οδηγήσει και στην εκπλήρωση του καὶ ἀγαπῶμεν ἀλλήλους . Γιατί χωρίς Αυτόν, ο άνθρωπος είναι φύση αδύνατο να νικήσει το εγώ του. Είναι φύση αδύνατον να αγαπήσει πραγματικά. Γιατί ο άνθρωπος είναι πλάσμα χοικό, πλάσμα της σαρκός, και αν δεν ξανά-γεννηθεί άνωθεν, δεν μπορεί να γίνει μέτοχος της ουσία του Θεού.

Joh 3:3 ἀπεκρίθη ᾿Ιησοῦς καὶ εἶπεν αὐτῷ· ἀμὴν ἀμὴν λέγω σοι, ἐὰν μή τις γεννηθῇ ἄνωθεν, οὐ δύναται ἰδεῖν τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ.
Joh 3:4 λέγει πρὸς αὐτὸν ὁ Νικόδημος· πῶς δύναται ἄνθρωπος γεννηθῆναι γέρων ὤν; μὴ δύναται εἰς τὴν κοιλίαν τῆς μητρὸς αὐτοῦ δεύτερον εἰσελθεῖν καὶ γεννηθῆναι;
Joh 3:5 ἀπεκρίθη ᾿Ιησοῦς· ἀμὴν ἀμὴν λέγω σοι, ἐὰν μή τις γεννηθῇ ἐξ ὕδατος καὶ Πνεύματος, οὐ δύναται εἰσελθεῖν εἰς τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ.

Γνωρίζω καλά το πώς η γνωστική πλευρά μπορεί αυτό το εδάφιο να το χρησιμοποιήσει υπερ της φώτισης που και αυτή πρεσβεύει. Η τεράστια διαφορά είναι πως τα υπόλοιπα εδάφια που ήδη αναφέρθησαν δεν αφήνουν περιθώρια ούτε για το ποιος φέρνει αυτή τη φώτιση (ο Παράκλητος είναι το ΟΝΟΜΑ του, το Άγιο Πνεύμα), ούτε για το πώς μπορεί αυτή να γίνει εφικτή (πίστη στο ΟΝΟΜΑ του Ιησού Χριστού) . Και οι δύο είναι πολύ συγκεκριμένοι και δεν μπορεί κανείς να τους μπερδέψει με κάποιο άλλο όνομα. Ούτε με το Αλλάχ, ούτε με το Βούδας, ούτε με το Φύση, ούτε με το τα Παντα.

Η γνωστική πλευρά είναι αρκετά πιο πολύπλοκη και φιλο - σοφισμένη. Φώτιση μέσα από μυστικά μονοπάτια, σωματικές και πνευματικές δοκιμασίες, στάδια και σκαλοπάτια, βαθμούς και βαθμίδες, σαν αποτέλεσμα συσσώρευσης γνώσης, σαν αποτέλεσμα της προσπάθειας του ανθρώπου. Τροποντινά, ο άνθρωπος ΚΕΡΔΙΖΕΙ, δικαιούται λόγω των προσπαθειών του, το να φτάσει στη φώτιση – θέωση. Ο άνθρωπος, λειτουργώντας ως θεός, εξασφαλίζει στον ίδιο του τον εαυτό τη σωτηρία, την κερδίζει δικαιωματικά. Δεν έχει ανάγκη κανέναν.

Για τη Γραφή όμως, ΤΙΠΟΤΑ δεν μπορεί να κερδίσει ο άνθρωπος, χωρίς τη βοήθεια του Θεού. Και για το Θεό ούτε μυστικά μονοπάτια, ούτε συσσώρευση γνώσης, ούτε ανάδειξη των δυνάμεων του ανθρώπου έχουν καμία σημασία. Για το Θεό μετράει πρώτα από όλα η ΠΙΣΤΗ. Όχι όμως οποιαδήποτε πίστη όπως διδάσκει ο Γνωστικισμός. Πίστη στο όνομα και τη θυσία του Υιού του Θεού του Μονογενούς και Κυρίου Ιησού Χριστού. Ενώπιον του οποίου όλη η πλάση κάποια μέρα θα προσκυνήσει.


quote:

εισαι στον δρομο της σκονης οπως ολοι, αλλα μαθαινεις να περπατας με σωστο τροπο - περπατας και αντιλαμβανεσαι την καταληξη του δρομου.

αν φυγει ο εγωισμος απο τη μεση εντελως, τοτε θα περπατας και εντελως αφοβα προς το τελος του δρομου!


Έχω γνωρίσει το φόβο πολύ καλά, και τα έχουμε πει αρκετά καλά οι δυό μας. Τη μέρα που είπα στο φόβο το οριστικό αντίο, τη θυμάμαι καλά και θα τη θυμάμαι για πάντα. Το ιδιαίτερο γνώρισμα εκείνης της μέρας, ήταν ότι δίπλα μου για πρώτη φορά στεκόταν και ο Ιησούς Χριστός. Από μόνος μου σαν άνθρωπος ήταν αδύνατο να νικήσω το φόβο. Ο φόβος είναι πολύ πιο δυνατός από τον άνθρωπο. Μπορεί και να τον τσακίσει ακόμα αν το θέλει. Αλλά Αυτός που στεκόταν δίπλα μου τότε (και στέκεται πάντα από τότε μέχρι σήμερα ανελλιπώς), ήταν πολύ πιο δυνατός από τον φόβο. Τον τσάκισε πραγματικά.
Το τέλος του δρόμου για εμένα αδελφέ μου εν τη σκόνη, είναι σαν φως στο βάθος του τούνελ. Και σαν φως, όχι μόνο φόβο δεν μου προκαλεί, αλλά το ακριβώς αντίθετο. Η καρδιά μου γεμίζει αγαλλίαση γιατί θα ξεκουραστεί επιτέλους από τα φορτία αυτού του κόσμου, και το πνεύμα μου αδημονεί για να γνωρίσει πρόσωπο με πρόσωπο τον Πατέρα, Κύριο και Σωτήρα του.


quote:

δεν υπαρχει καλυτερος και χειροτερος στον δρομο της σκονης!


μας εξισωνει ο προορισμος μας να γινουμε σκονη.


υπαρχει λιγοτερη ή περισσοτερη επιγνωση, υπαρχει ροη συμφωνα με το Θειον και ροη δυσαρμονικη με το Θειον, αλλα ολοι ειμαστε ιδιοι απεναντι Του.


Σίγουρα δεν υπάρχει καλύτερος και χειρότερος στο δρόμο της σκόνης. Αλλά σίγουρα υπάρχει συνετός και άφρων ανάμεσα στους εν τη σκόνη αδελφούς.

Παροιμίες 15 21 Η μωρία είναι χαρά εις τον ενδεή φρενών• ο δε συνετός άνθρωπος περιπατεί ορθώς.

Όλοι είμαστε ίδιοι απέναντί Tου, αλλά υπάρχουν υπερήφανοι και ταπεινοί. Και όλως αντιθέτως με αυτό που υποστηρίζεις, λαμβάνουν διαφορετική αντιμετώπιση.

Pro 3:34 κύριος ὑπερηφάνοις ἀντιτάσσεται, ταπεινοῖς δὲ δίδωσιν χάριν.


Όλοι είμαστε ίδιο, αλλά υπάρχουν δίκαιοι και άδικοι.

Όλοι είμαστε ίδιοι, αλλά υπάρχουν έννομοι και άνομοι.


quote:

αυτο που τους κανει να με νιωθουν αδελφο, ειναι εν τη σκονη αδελφε οτι απλα ανοιξα την Καρδια μου και ειπα αυτο που Ολοι τους βαθια μεσα τους συμφωνουν κατα βαθος: Ενα ειναι το Θειον, για ολο το συμπαν.


Χαίρομαι που όλοι αυτοί σε νιώθουν αδελφό, εν τη σκόνη αδελφέ. Από τη δική μου πλευρά, νομίζω ότι το έχω κάνει ξεκάθαρο πλέον. Ο μόνος τρόπος για να συμφωνήσουμε και μαζί, εις βάθος, είναι να συμφωνήσουμε ότι «Ένας είναι ο Θεός για όλο το σύμπαν, και το ΟΝΟΜΑ Αυτού, Ιησούς Χριστός ο Ναζωραίος». Ούτε στην πέτρα, ούτε στο χώμα, αλλά στους επίγειους ναούς αυτών που τον ομολογούν και μαρτυρούν περί Αυτού. Μέχρι τότε we will agree to disagree.


quote:

το "επιχειρημα" ειναι οτι Ενας ειναι ο Θεος του συμπαντος, ο,τι κι αν λεμε εμεις με τον εγωισμο μας!


Αν είναι αυτό το επιχείρημα, τότε συμφωνούμε και χωρίς καθόλου κόπο. Βέβαια, κατά τα λεγόμενα του Ιακώβου, αυτό από μόνο του δεν λέει απολύτως τίποτα.

Jam 2:19 σὺ πιστεύεις ὅτι ὁ Θεός εἷς ἐστι· καλῶς ποιεῖς· καὶ τὰ δαιμόνια πιστεύουσι καὶ φρίσσουσι.

Από ότι έχει γίνει ξεκάθαρο ως τώρα όμως, δεν είμαστε σε αυτό το στάδιο της συζήτησης. Γιατί και τα δαιμόνια που αναφέρει ο Ιάκωβος, τον Ιησού Χριστό πιστεύουν σαν Έναν Θεό. Εδώ έχουμε εντελώς διαφορετικό σημείο διαφωνίας. Διαφωνούμε ακόμα για το όνομα του Ενός Θεού. ( για να μην παρεξηγηθώ, δεν υπονοώ καμία παρομοίωση με τα δαιμόνια)

quote:

απλα δεν τον νοιαζει αν τα παιδια του τον αναγνωριζουν σαν πατερα, γιατι δεν εχει εγωισμο και τα Αγαπαει ολα (οχι αγαπαει, Αγαπαει)



Θα συμφωνούσα με τη συγκεκριμένη θέση, αν δεν αγνοούσε μια πάρα πολύ σημαντική παράμετρο. Μπορεί δηλαδή να μετράει με ακρίβεια την αγάπη, αλλά αγνοεί παντελώς τη δικαιοσύνη.

Ο Θεός λοιπόν αγαπάει όλα τα του τα παιδιά το ίδιο. Αλλά ο Θεός επίσης είναι και η τελειότητα της δικαιοσύνης. Και το δίκαιο είναι κάθε χρεωστής να αποδίδει ανάλογα με το χρέος.

Κάποια παιδιά λοιπόν χρωστούν διαφορετικά από κάποια άλλα. Το να παραγράφονται τα χρέη με επιχείρημα την αγάπη, δεν οδηγεί σε αρμονία αλλά σε ανομία. Το να απουσιάζει η κρίση με επιχείρημα την αγάπη, δεν οδηγεί στη δικαιοσύνη αλλά στην ισοπέδωση. Και όσο και αν ο Θεός θέλει όλα τα Του τα παιδιά να πάνε κοντά Του, δεν μπορεί να αναιρέσει την ίδια Του την Ουσία και να μετατραπεί σε άντρο ανομίας ούτε να γίνει προσωπολήπτης. Τα πράγματα είναι ξεκάθαρα. Αν δεν υπάρξει μετάνοια (μετά-νους = μεταστροφή του νου, αλλαγή αντίληψης), και συμμόρφωση, δεν μπορεί να δοθεί και συγχώρεση.

Πολλά λοιπόν τα εδάφια που ομιλούν για την τέλεια αγάπη του Θεού. Αλλά και εξίσου πολλά αυτά που ομιλούν για τη δικαία κρίση Του. Και όποιος ξεχνάει το δεύτερο εν ονόματι του πρώτου, κινδυνεύει να παρερμηνεύσει την έννοια της αγάπης με την έννοια της ασυδοσίας.

2Co 5:10 τοὺς γὰρ πάντας ἡμᾶς φανερωθῆναι δεῖ ἔμπροσθεν τοῦ βήματος τοῦ Χριστοῦ, ἵνα κομίσηται ἕκαστος τὰ διὰ τοῦ σώματος πρὸς ἃ ἔπραξεν, εἴτε ἀγαθὸν εἴτε κακὸν.

quote:


καλο θα ηταν οταν μιλαμε για τον Χριστο, να μην χρειαζομαστε αποδειξεις απο ανθρωπους για το τι ηταν, αλλα να αφηνουμε την Καρδια μας να κρινει μονη της...


Αυτός είναι ο ένας δρόμος. Ό,τι μας λέει η καρδιά μας. Πολλοί τον προτιμάνε. Προσωπικά επέλεξα άλλο δρόμο λιγότερο μοντέρνο.


Παρ 3:5 Έλπιζε επί Κύριον εξ όλης σου της καρδίας, και μη επιστηρίζεσαι εις την σύνεσίν σου•

Και ο λόγος είναι απλός. Ο δρόμος της καρδιάς είναι υποκειμενικός και στηρίζεται στην υποκειμενική θεώρηση και κατανόηση των πραγμάτων. Στηρίζεται στην σάρκα και τον εγωισμό του αυτοθεωμένου ανθρώπου. Που στο αποκορύφωμα του εγωισμού του δηλώνει ότι νίκησε τον εγωισμό. Από μόνος του. Αλλά μια παροιμία λέει:

Παρ 14:12 Υπάρχει οδός, ήτις φαίνεται ορθή εις τον άνθρωπον, αλλά τα τέλη αυτής φέρουσιν εις θάνατον..

Επέλεξα λοιπόν να ακολουθήσω το δρόμο που ορίζει ο Λόγος του Θεού. Την καρδιά μου δεν την εμπιστεύομαι πλέον και η 'σύνεσή' μου πολλάκις με έχει οδηγήσει στα πρόθυρα της αβύσσου με τις μωρίες της. Και γνωρίζω καλά πια, ότι η οδός που κάποτε μου φαινόταν ορθή, δεν έχει καμία σχέση με την οδό που οδηγεί στην ελπίδα και την σωτηρία. Περπάτησα βαθιά κι εγώ στις οδούς που οδηγούν στη σκόνη αδελφέ μου εν τη σκόνη. Όταν όμως γνώρισα την μόνη αληθινή οδό, τίποτα πια δεν ήτανε το ίδιο.

Joh 14:6 λέγει αὐτῷ ὁ ᾿Ιησοῦς· ἐγώ εἰμι ἡ ὁδὸς καὶ ἡ ἀλήθεια καὶ ἡ ζωή· οὐδεὶς ἔρχεται πρὸς τὸν πατέρα εἰ μὴ δι᾿ ἐμοῦ.

Και τώρα πια βλέπω τον Πατέρα σχεδόν σαν πρόσωπο με πρόσωπο. Και ξέρω παραπάνω από όσα χρειάζονται και για το όνομα αλλά και για την ουσία Του. Τον γνωρίζω προσωπικά. Είμαστε παραπάνω από φίλοι. Είμαστε ακριβώς σαν Πατέρας με γιο. Ακριβώς όπως είχε υποσχεθεί.

Μήπως κατάλαβε κάποιος ότι ισχυρίζομαι πως γνωρίζω την ουσία του Θεού? Λάθος κατάλαβε και ας μην προτρέξει. Γνωρίζω, είπα, απλά παραπάνω από όσα μου χρειάζονται για να πιστέψω με όλη μου την καρδιά. Τίποτα περισσότερο αλλά και τίποτα λιγότερο!

quote:

Γιαχβε τον λεγανε εκεινη την εποχη σε εκεινο τον τοπο τον Πατερα.


γιατι δεν τον λες κι εσυ με το ονομα του?


Ιησούς Χριστός ο Ναζωραίος. Κύριός μου και Θεός μου.


quote:

παρεπιπτοντως μηπως γινεσαι εγωιστης με το να εσαι τοσο απολυτος ως προς το ονομα καποιου που δεν μπορουμε καν να συλλαβουμε τη Ουσια Του?

Ευθέως ανάλογα εγωιστής με την απολυτότητά σου ως προς την αδυναμία μας να συλλάβουμε την ουσία Του. Αν υπάρχει Θεός είναι απόλυτα εφικτό γι Αυτόν να κάνει την ουσία Του κατανοητή ακόμα και στην πέτρα.
Σε όσους ο Θεός επιλέγει να εκλέξει, αποκαλύπτει και την ουσία Του. Όπως ο πατέρας αποκαλύπτει τα πάντα στον γιό του, έτσι και ο Πατέρας αποκαλύπτει τα πάντα σε αυτούς που θα Τον πλησιάσουν μέσω της αληθινής οδού. Τους γιούς Του, τις κόρες Του, τα τέκνα Του. Κατά τη βούλησή Του.

Ο εγωισμός και η απολυτότητα είναι εντελώς διαφορετικές έννοιες. Το ότι είμαι απόλυτος για το ΟΝΟΜΑ του Θεού που πιστεύω δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν τεκμήριο εγωισμού, παρά μόνο σαν απόδειξη ακραίας πίστης. Όντως, η πίστη μου ως προς το όνομά Του είναι απόλυτη, ακραία κλπ κλπ και κάποια στιγμή στο μέλλον θα με κατατάξει σαν ανθενωτικό στοιχείο. Η μέρα που όλος ο πλανήτης θα εναρμονίζεται στην ιδέα της διαλλακτικότητας ως προς την πίστη του, δεν αργεί. Η μέρα που όλοι θα νερώσουν ο κρασί τους και θα παραδεχθούν ότι όλοι στον ίδιο θεό πιστεύουνε, ασχέτως πως τον λένε, εν ονόματι της ‘αγάπης’, της ‘αρμονίας’ και της ‘φώτισης’ είναι κοντά. ‘Δυστυχώς’ εκείνη την ημέρα θα υπάρχουν ακόμα κάποιοι δεινόσαυροι της εξέλιξης σαν κι εμένα, κολλημένοι αιώνια στο ότι το όνομα του Ενός και Μοναδικού Θεού είναι Ιησούς Χριστός ο Ναζωραίος. Και θα το πληρώσουμε αυτό πολύ ακριβά αλλά θα αξίζει κάθε σέντς.


quote:

σκονη στον ανεμο ειναι ολοι!


πως διαχωριζεις την σκονη απ την σκονη?


Ήδη στο ανέφερα. Σύνεση, αφροσύνη, δικαιοσύνη, αδικία, αλήθεια, ψεύδος, ευσέβεια, ασέβεια, πίστη, απιστία....ΟΛΑ αυτά είναι διαχωριστικά στοιχεία της ανθρώπινης σκόνης. Γιατί αν κατά κάποιους θεούς ο άδικος και ο δίκαιος, ο τίμιος και ο άτιμος, ο ειλικρινής και ο ψεύτης, ο σώφρων και ο άφρων, αντιμετωπίζονται το ίδιο, τότε υπάρχει σοβαρό πρόβλημα στη λειτουργία της ουσίας τους, και δεν χρειάζεται τίποτα παραπάνω από ανθρώπινη λογική για να γίνει αυτό ξεκάθαρο.

1Co 6:9 ἢ οὐκ οἴδατε ὅτι ἄδικοι βασιλείαν Θεοῦ οὐ κληρονομήσουσι; μὴ πλανᾶσθε· οὔτε πόρνοι οὔτε εἰδωλολάτραι οὔτε μοιχοὶ οὔτε μαλακοὶ οὔτε ἀρσενοκοῖται
1Co 6:10 οὔτε κλέπται οὔτε πλεονέκται οὔτε μέθυσοι οὐ λοίδοροι οὐχ ἅρπαγες βασιλείαν Θεοῦ οὐ κληρονομήσουσι.
1Co 6:11 καὶ ταῦτά τινες ἦτε· ἀλλὰ ἀπελούσασθε, ἀλλὰ ἡγιάσθητε, ἀλλὰ ἐδικαιώθητε ἐν τῷ ὀνόματι τοῦ Κυρίου ᾿Ιησοῦ Χριστοῦ καὶ ἐν τῷ Πνεύματι τοῦ Θεοῦ ἡμῶν.

Μάλλον τελικά υπάρχει τρόπος να διαχωριστεί η σκόνη από τη σκόνη. Εγώ δεν μπορώ να τη διαχωρίσω. Ο Θεός όμως μπορεί, τα κριτήριά Του τα έχει κάνει ξεκάθαρα, και αυτούς που θα ξεχωρίσει κρίνοντας με βάση τη δικαιοσύνη, θα τους μετατρέψει από την φθαρτή σκόνη της σαρκός, στην άφθαρτη αιωνιότητα του πνεύματος.

1Co 15:45 οὕτω καὶ γέγραπται· ἐγένετο ὁ πρῶτος ἄνθρωπος ᾿Αδὰμ εἰς ψυχὴν ζῶσαν· ὁ ἔσχατος ᾿Αδὰμ εἰς πνεῦμα ζῳοποιοῦν.
1Co 15:46 ἀλλ᾿ οὐ πρῶτον τὸ πνευματικὸν, ἀλλὰ τὸ ψυχικόν, ἔπειτα τὸ πνευματικόν.
1Co 15:47 ὁ πρῶτος ἄνθρωπος ἐκ γῆς χοϊκός, ὁ δεύτερος ἄνθρωπος ὁ Κύριος ἐξ οὐρανοῦ.
1Co 15:48 οἷος ὁ χοϊκός, τοιοῦτοι καὶ οἱ χοϊκοί, καὶ οἷος ὁ ἐπουράνιος, τοιοῦτοι καὶ οἱ ἐπουράνιοι·
1Co 15:49 καὶ καθὼς ἐφορέσαμεν τὴν εἰκόνα τοῦ χοϊκοῦ, φορέσομεν καὶ τὴν εἰκόνα τοῦ ἐπουρανίου.
1Co 15:50 Τοῦτο δέ φημι, ἀδελφοί, ὅτι σὰρξ καὶ αἷμα βασιλείαν Θεοῦ κληρονομῆσαι οὐ δύνανται, οὐδὲ ἡ φθορὰ τὴν ἀφθαρσίαν κληρονομεῖ.

Όσο παραμένουμε εκ της γης χοικοί, σκόνη και θάνατο θα κληρονομήσουμε. Όσοι φορέσουν την εικόνα του επουράνιου δια της πίστεως στον Υιό του Θεού τον Μονογενή, θα μπορέσουν να κληρονομήσουν και τη Βασιλεία Του. Αιώνια!

ΥΓ. Τα αισθήματα σεβασμού και αγάπης είναι αμοιβαία.

Με αγάπη
m
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2005, 04:43:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS
Εγώ να ρωτήσω κάτι; Εγώ πχ. δεν πιστεύω στους Αγίους και ούτε
στις προφητείες αλλα τα βλέπω όλα φυσικά φαινόμενα.

Το ΠΑΡΑΞΕΝΟ πού είναι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

valgraph
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
294 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2005, 11:14:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους valgraph
Απιστε, θα καείς στην φωτιά της κόλασης! Δεν έχεις αυτό το δικαίωμα!
Χεχε...

(Κοίτα τώρα τι θα σύρουν από κάτω...)

Edited by - valgraph on 06/11/2005 11:14:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

poet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2005, 13:28:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poet
quote:

Εγώ να ρωτήσω κάτι; Εγώ πχ. δεν πιστεύω στους Αγίους και ούτε
στις προφητείες αλλα τα βλέπω όλα φυσικά φαινόμενα.

Το ΠΑΡΑΞΕΝΟ πού είναι;


Μα, οι Άγιοι είναι για να τους πιστεύουμε; Σύνδουλοί μας ήταν, σαν και εμάς ταλαίπωροι άνθρωποι που όμως είχαν την τεράστια ευλογία για διαφορετικό λόγο ο κάθε ένας να δεχθούν την Χάρη του Θεού.

Πιστεύω στην γλώσσα της Ορθόδοξης εκκλησίας είναι μιά διαφορετική έκφραση του βιώνω. Η πίστη πάει μαζί με το βίωμα, την προσωπική εμπειρία. Στην Ορθοδοξία δεν υπάρχει το δόγμα ως μανιφέστο, ως κοσμοθεωρία την οποία την θεσμοθετήσαμε με κάποιο τρόπο. Υπάρχει το Σώμα και το Αίμα του Χριστού, το οποίο αυτό πίνουμε και αυτό τρώμε, εις την Αυτού ανάμνηση, για να συμμετέχουμε στο δικό του μυστήριο, το μυστήριο της Θείας Ενανθρωπίσεως.

Είναι λάθος η άποψη που έχει ο πολύς κόσμος, πιστεύουμε στους Αγίους, πιστεύουμε στους μάρτυρες, πιστεύουμε στους Αγίους Πατέρες, πιστεύουμε στην Παναγία, πιστεύουμε στις εικόνες. Όλα αυτά είναι κτίσματα. Δεν πιστεύουμε σε κτίσματα, πιστεύουμε στον Κτίστη κατα το "ουκ ελάτρευσαν την κτίσιν οι θεόφρονες, αλλά τον κτίσαντα".

Γι'αυτό το λόγο, δεν λατρεύουμε κανέναν και τίποτα άλλο παρά τον μοναδικό Τρισυπόστατο Θεό, του οποίου το ένα πρόσωπο το γνωρίσαμε εν ιδίοις όμμασι. Τους υπολοίπους, Παναγία, Αγίους κλπ. τους τιμούμε, τους μακαρίζουμε, προσευχόμαστε προς αυτούς μόνο ως μεσίτες της Θείας Χάριτος, διότι δεν είναι αυτόφωτοι Θείας Χάριτος, αλλά εξ'αιτίας της βιωτής τους και του αγώνα τους, καθάρισαν τον εαυτό τους και έγιναν καθαρός καθρέφτης της Χάριτος του Θεού.

Εξ'άλλου, υπάρχει και ένα άλλο θέμα, το θέμα της αναγνώρισης των Αγίων. Διότι ή εκκλησία όρισε κάποια κριτήρια αναγνώρισης των Αγίων, αλλά η πραγματική αναγνώριση των Αγίων είναι από τον Χριστό. Και ο Χριστός είναι αυτός που κρίνει και κατατάσει. Επομένως, να μην παραξενευτούμε αν ανθρώπους που τους θεωρούμε ή τους θεωρήσαμε Αγίους, ο Χριστός δεν τους αναγνωρίσει ή αντίθετα, ανθρώπους που τους θεωρούμε ή θεωρήσαμε πλανεμένους τους αναγνωρίσει ο Χριστός. Εξ'άλλου η τελική κρίση είναι του Χριστού, όχι δική μας.

Τέλος, θα σου πώ όσον αφορά στο ζήτημα των Αγίων, ότι σύμφωνα με όσα ορίζει η εκκλησία μας, πρώτο κριτήριο για την αναγνώριση ενός Αγίου, είναι να τον αναγνωρίσει ο κόσμος. Αν εσύ λοιπόν αισθάνεσαι ότι δεν πρέπει να αναγνωρίσεις κανέναν, κάνε το ... ο Θεός δεν έχει να κάνει τίποτα με αυτό. Απλά πρόσεχε να μην είσαι άδικος με κάποιους που δώρησαν τη ζωή τους στον Χριστό και στην υπηρεσία τους, και να διαγνώνεις, μέσω των χαρισμάτων που αξιώθηκαν, του προορατικού, του διορατικού, των θαυμάτων, ότι αυτά τα δώρα ήταν ανταμοιβή στους καρπούς των κόπων τους.

Εν XCΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2005, 14:05:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS
quote:

Μα, οι Άγιοι είναι για να τους πιστεύουμε;
...
είχαν την τεράστια ευλογία για διαφορετικό λόγο ο κάθε ένας να δεχθούν την Χάρη του Θεού.
...
Πιστεύω στην γλώσσα της Ορθόδοξης εκκλησίας
...
Είναι λάθος η άποψη που έχει ο πολύς κόσμος
...
Γι'αυτό το λόγο, δεν λατρεύουμε κανέναν και τίποτα άλλο παρά τον μοναδικό Τρισυπόστατο Θεό
...
το θέμα της αναγνώρισης των Αγίων
...
Και ο Χριστός είναι αυτός που κρίνει και κατατάσει
...
πρώτο κριτήριο για την αναγνώριση ενός Αγίου, είναι να τον αναγνωρίσει ο κόσμος
...

Αγαπητέ poet, υποθετική λέω ερώτηση κάνω και συνεχίζω...

Εγώ ο Χ,Υ,Ω πολίτης που δεν πιστεύει οτι υπάρχουν ευλογημένοι, η χάρη του Θεού,
η γλώσσα της Ορθόδοξης εκκλησίας, έχει την άποψη του λίγου του κόσμου, λατρεύει
την φύση, δεν πιστεύει οτι υπάρχουν ΚΑΝ Άγιοι, και το χειρότερο δεν πιστεύει
οτι υπήρξε Χριστός σαν ΘΕΟΣ αλλα έστω μια χαρισματική πνευματική φιγούρα που
πέρασε εκείνη την εποχή τότε ξανα λέω...

Πού είναι το ΠΑΡΑΞΕΝΟ όταν για αυτόν δεν υπάρχουν προφητείες ?

Στη βάση οτι όλα είναι επαναλαμβανόμενα γεγονότα στην ιστορία των
αιώνων και οι λίγοι που έχουν την παρατηρητηκότητα του John Pappas
και την ευστροφία να αντιληφθούν τα μελλούμενα είναι και προφήτες
της τράπουλας της ιστορίας και των γεγονότων που ΘΑ συμβούν έπειτα.
Πάνω σε αυτό είναι και το πολύ ωραίο ρητό...

Αυτό που ο άνθρωπος μαθαίνει απο την ιστορία
είναι οτι ο άνθρωπος δεν μαθαίνει απο την ιστορία.

ΥΓ. Με την ίδια λογική πώς οι επιστήμονες προφητεύουν πανδημία;

Edited by - ALOS on 06/11/2005 14:08:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

poet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2005, 14:57:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poet
quote:

quote:

Μα, οι Άγιοι είναι για να τους πιστεύουμε;
...
είχαν την τεράστια ευλογία για διαφορετικό λόγο ο κάθε ένας να δεχθούν την Χάρη του Θεού.
...
Πιστεύω στην γλώσσα της Ορθόδοξης εκκλησίας
...
Είναι λάθος η άποψη που έχει ο πολύς κόσμος
...
Γι'αυτό το λόγο, δεν λατρεύουμε κανέναν και τίποτα άλλο παρά τον μοναδικό Τρισυπόστατο Θεό
...
το θέμα της αναγνώρισης των Αγίων
...
Και ο Χριστός είναι αυτός που κρίνει και κατατάσει
...
πρώτο κριτήριο για την αναγνώριση ενός Αγίου, είναι να τον αναγνωρίσει ο κόσμος
...

Αγαπητέ poet, υποθετική λέω ερώτηση κάνω και συνεχίζω...

Εγώ ο Χ,Υ,Ω πολίτης που δεν πιστεύει οτι υπάρχουν ευλογημένοι, η χάρη του Θεού,
η γλώσσα της Ορθόδοξης εκκλησίας, έχει την άποψη του λίγου του κόσμου, λατρεύει
την φύση, δεν πιστεύει οτι υπάρχουν ΚΑΝ Άγιοι, και το χειρότερο δεν πιστεύει
οτι υπήρξε Χριστός σαν ΘΕΟΣ αλλα έστω μια χαρισματική πνευματική φιγούρα που
πέρασε εκείνη την εποχή τότε ξανα λέω...

Πού είναι το ΠΑΡΑΞΕΝΟ όταν για αυτόν δεν υπάρχουν προφητείες ?

Στη βάση οτι όλα είναι επαναλαμβανόμενα γεγονότα στην ιστορία των
αιώνων και οι λίγοι που έχουν την παρατηρητηκότητα του John Pappas
και την ευστροφία να αντιληφθούν τα μελλούμενα είναι και προφήτες
της τράπουλας της ιστορίας και των γεγονότων που ΘΑ συμβούν έπειτα.
Πάνω σε αυτό είναι και το πολύ ωραίο ρητό...

Αυτό που ο άνθρωπος μαθαίνει απο την ιστορία
είναι οτι ο άνθρωπος δεν μαθαίνει απο την ιστορία.

ΥΓ. Με την ίδια λογική πώς οι επιστήμονες προφητεύουν πανδημία;

Edited by - ALOS on 06/11/2005 14:08:27


Λάθος το κατάλαβα. Νόμιζα ότι πιστεύεις στο Θεό σύμφωνα με τον Χριστιανισμό αλλά δεν δέχεσαι τους Αγίους, γι'αυτό τα έγραψα αυτά.

Αυτό που λές περι ιστορίας, έχει δύο όψεις. Από τη μιά η ιστορία επαναλαμβάνεται, ενίοτε με διαφορετικούς ενδιαφερόμενους και σε διαφορετικούς τόπους, απ'την άλλη όμως η ιστορία δημιουργείται κάθε στιγμή. Και οι δύο απόψεις περιέχουν αλήθειες μέσα τους.

Δεν πιστεύω λοιπόν ότι ένα προηγούμενο γεγονός αντίστοιχο, έδωσε ερέθισμα στο να γραφούν αυτές οι προφητείες, κυρίως περί της Αποκαλύψεως μιλάμε.

Αν δεν πιστεύεις, προφανώς και οι προφητείες δεν έχουν νόημα για εσένα. Τουλάχιστον για όσο καιρό παραμένουν προφητείες, διότι για εμάς τους Χριστιανούς, τα γεγονότα που προσμένουμε και που είναι διόλου ευδιάκριτα και εύληπτα όπως περιγράφονται στην Αποκάλυψη, πρόκειται να επηρεάσουν καθολικά την ανθρωπότητα, είτε πιστεύει σε αυτά ότι θα γίνουν είτε όχι.

Εγώ πάντως, για να πάμε και την κουβέντα λίγο παρακάτω, πιστεύω σε αυτά, πλην όμως δεν πιστεύω ότι θα γίνουν με τέτοιο τρόπο που τον περιμένει όλος ο κόσμος που ασχολείται με τα εσχατολογικά. Προσωπικά σκεπτόμενος, κινούμενος τόσο από το πιστεύω μου, όσο και από την ηθική μου και από το μυαλό μου αλλά και από την επιστήμη, θεωρώ ότι η ανθρωπότητα με τον έναν ή τον άλλο τρόπο πλησιάζει στο τέλος της.

Γιατί αυτό; Θεωρώ ότι σε πολύ λίγα χρόνια, αν δεν έχει γίνει ή δεν γίνεται μαζικά στα εργαστήρια, θα υπάρξει μετάλλαξη του ανθρωπίνου DNA, προσχεδιασμένη μετάλλαξη, με σκοπό προφανώς την μακροζωϊα, την ευζωΐα και γιατί όχι, την κατάργηση του θανάτου, που είναι το σημαντικότερο πρόβλημα του ανθρώπου. Πιστεύω ότι μέσα από αυτή τη διαδικασία, ο άνθρωπος θα "αναγκαστεί" να μπει σε αυτή τη διαδικασία, προκειμένου να αποκτήσει όλα αυτά τα καλούδια, τα οποία τελικά θα σημάνουν το τέλος του ανθρώπου που γνωρίζουμε μέχρι σήμερα. Ίσως απόγονός του να είναι οι cyborg, ίσως δεν ξέρω τί άλλο, πάντως αυτό που προβλέπω εγώ με το μυαλό μου να βγαίνει, είναι ένας βελτιωμένος άνθρωπος σε βιολογικές λειτουργίες, που όμως θα λειτουργεί κάτω από συγκεκριμένους κανόνες αυτού του καινούργιου "είναι". Λέω δε, ότι δεν πρόκειται πια να είναι άνθρωπος, επειδή βλέπω ότι η κοινωνία και η τάση συσσώρευσης, τείνει να κατηγοριοποιήσει και να σχηματοποιήσει και να εντάξει τους ανθρώπους σε συγκεκριμένες νόρμες, χρησιμοποιόντας τις ανακαλύψεις της επιστήμης. Θεωρώ ότι το μέγιστο δώρο του ανθρώπου, η ελευθερία, ελευθερία επιλογών, σκέψης, τρόπου ζωής βρίσκεται ήδη σε τεράστιο κίνδυνο, εν'όψει του νέου υπεράνθρωπου που σχεδιάζεται στα εργαστήρια.

Επειδή λοιπόν πιστεύω στο Χριστό, και επειδή ο Χριστός δεν πρόκειται να το επιτρέψει αυτό, γιατί θα σημάνει το τέλος των ανθρώπων, πιστεύω ότι τότε θα εμφανιστεί ώς Νέος ... εκ του τάφου ωραίος ... ως Θεός αληθινός για να προστατεύσει εμάς τα αδέλφια του και συκληρονόμους του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2005, 15:48:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS
Αγαπητέ Poet,
λέγοντας πως η ερώτηση είναι υποθετική το εννοώ.

Δηλαδή πίσω απο την ερώτηση δεν κρυβόμουν εγώ ο ALOS αλλα
"εγώ ο Χ,Υ,Ω πολίτης" δηλαδή μιά ομάδα ανθρώπων, βάλε ΑΘΕΩΝ
για να το απλοποιήσουμε .

Οι προφητείες λοιπόν ώς ΠΑΡΑΞΕΝΟ για κάποιον ΑΘΕΟ δεν νοούνται
στην έννοια που την εννοεί ο πιστός Ορθόδοξος Χριστιανός.

Είναι θέμα Θρησκείας σωστά;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

poet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2005, 03:48:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poet
quote:

Αγαπητέ Poet,
λέγοντας πως η ερώτηση είναι υποθετική το εννοώ.

Δηλαδή πίσω απο την ερώτηση δεν κρυβόμουν εγώ ο ALOS αλλα
"εγώ ο Χ,Υ,Ω πολίτης" δηλαδή μιά ομάδα ανθρώπων, βάλε ΑΘΕΩΝ
για να το απλοποιήσουμε .

Οι προφητείες λοιπόν ώς ΠΑΡΑΞΕΝΟ για κάποιον ΑΘΕΟ δεν νοούνται
στην έννοια που την εννοεί ο πιστός Ορθόδοξος Χριστιανός.

Είναι θέμα Θρησκείας σωστά;


Φυσικό είναι αυτό. ΠροφανέςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2005, 02:19:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
JBG:

quote:

ομολογω οτι δεν καταλαβαινω ουτε τι εννοεις, ουτε τις προθεσεις σου, ουτε τι εννοεις "προηγουμενα".

Δεν νομίζω ότι είπα κάτι το δύσκολο, δεν νομίζεις και εσύ;

quote:
συζητηση θεολογικη κανουμε αν παρατηρησες.

Οφθαλμοφανές.

quote:
και αν σε χαλαει το γεγονος, αρκεσου στον 22 και ασε εμενα και τον menas να κρινουμε τι κανουμε μεταξυ μας.

Αυτό ισχύει αν με χαλάει το γεγονός έτσι;

quote:

παρεπιπτοντως, ειναι οντως μια οαση μεσα στην ερημο του φανατισμου και απολαμβανω την υπαρξη του.

Προσωπικά το θεωρώ χαζομάρα εκ μέρους σου.

Τέλος πάντων, αν βολεύεστε εσείς να γράφετε κατεβατά σχετικά με την... θεολογία, να αρχίσω και γω ένα τόπικ σχετικά με το small bang, το οποίο πιστεύω πως συνέβη πριν το big bang, για να μιλάω για... "φυσική".

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

menas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


206 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2005, 08:45:24  Εμφάνιση Προφίλ
quote:


Προσωπικά το θεωρώ χαζομάρα εκ μέρους σου.

Τέλος πάντων, αν βολεύεστε εσείς να γράφετε κατεβατά σχετικά με την... θεολογία, να αρχίσω και γω ένα τόπικ σχετικά με το small bang, το οποίο πιστεύω πως συνέβη πριν το big bang, για να μιλάω για... "φυσική".



Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω την ένστασή σου ούτε τι σε ενοχλεί. Αν μπορείς να μου εξηγήσεις θα ήμουν ευγνώμων.

mΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

czubul
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2005, 22:16:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους czubul
Με απασχόλησε κι εμένα το θέμα και αυτά που θα προσθέσω στο debate ελπίζω να σας προβληματίσουν

Για αρχη τσεκάρετε μερικά sites

http://www.lifeaftertheoilcrash.net/

http://www.energybulletin.net/index.php

http://www.fromthewilderness.com/

και Google search "peak oil"

Η πείνα και δυστυχία που προφήτεψαν οι πατέρες έρχεται ταχέως και μαζί της πόλεμοι, δικτατορίες (ίσως και NEW AGE - NEW WORLD ORDER τύπου). Δεν θα προσθέσω διάφορα συνομοσιολογικά - θρησκειολογικά sites τα οποία λένε πολλά και διάφορα. Δεν έχω λόγο να αππορίψω ή να προσυπογράχω κάποιο από αυτά. Περιορίζομαι στα επιστημονικά.
Οσοι νομίζετε ότι ζούμε σε μία εποχή ευμερίας και σταθερότητας που θα συνεχίσει για πάντα είναι καιρός να το ξανασκεφτήτε και να ξυπνήσετε.
Ενα οικονομικό κραχ είναι προ των πυλών. Μερικά νούμερα:

μέγεθος παγκόσμιας οικονομίας 40 τρις δολ περίπου

μέγεθος οικονομίας ΗΠΑ 12 τρις δολ περίπου

εμφανές χρέος κυβέρνησης ΗΠΑ 8 τρις δολ περίπου

Ιδιωτικό χρέος ΗΠΑ (στεγαστικό, καταναλωτικό, επιχειρηματικό κλπ) 38 τρις δολ περίπου

χρέος ΗΠΑ για κοινωνική ασφάλιση, συντάξεις επιδόματα κλπ 68 τρις δολ περίπου

"Αέρας" χρηματιστηριακών συναλλαγών (derivatives κλπ) στις διεθνείς αγορές ... 250 - 500 ΤΡΙΣ ΔΟΛ ΠΕΡΙΠΟΥ (ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ!)

Κάποια στιγμή, και οι ενδείξεις είναι ότι αυτή η στιγμή είναι σύντομα, (μπορεί και αυτό το χειμώνα) αυτή η φούσκα θα σκάσει και θα συμπαρασύρει όλο το παγκόσμιο οικονομικό σύστημα.

Αυτά για το εγγύς μέλλον

στο απώτερο (10-20 χρόνια) η έλειψη πετρελαίου και χημικών σημαίνει με απλά μαθηματικά έλλειψη λιπασμάτων και βιομηχανοποιημένης γεωργίας - συρίκνωση παραγωγής τροφής - μείωση πληθυσμού

Αν στην πορεία εμφανιστούν Αντίχριστοι - Ιωάννηδες και άλλοι καβαλάρηδες θα είναι απλά background στον αγώνα του καθημερινού ανθρώπου για ένα κομάτι ψωμί

Ελπίζω κάποιοι να το ψαξουν και να υπάρξει κάποια ανταπόκριση σε ρεαλιστική βάση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Elpidoforos ouragos
Νέο Μέλος


27 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2005, 11:08:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Elpidoforos ouragos
Αδελφε και φιλε menas ευχομαι να εχειs καλη διαδρομη στο θεμα σου, και οτιδηποτε σε στενοχωρει η σε ευχαριστει εχε υπομονη και ασε τα δυσκολα Στον Τριαδικο Θεο ετσι οπωs καλωs πραττειs.

Δεν γνωριζω το τι εχει συμβει και το τριτο μεροs των προφητειων τηs
Ορθοδοξιαs επαυσε, ειχα διαβασει μονον ενα μικρο μεροs στην αρχη και δεν εγραψα ουτε μια μου επιστολη στο μεροs αυτο.

Σε καποιεs στιγμεs πριν εβλεπα πολυ τροχαδιν φιλε μου, και επειδη εγω γνωριζω πω θα καταλαβειs τι θελω να πω μεσα απο την Σοφια Του Θεου θα θυμησω οτι τα ποδια π.χ. τρεχουν γρηγορα προs το κακο.


Σε εσενα εχω υποσχεθει οτι θα σου γραψω και σημερα ειμαι μαζι σου τουλαχιστον με αυτα τα λιγα λογια, αλλα να περιμενειs και προσωπικο μου γραμμα οποτε ευκαιρισω.

Ο Κυριοs να προστατευει εσενα και ολη σου την οικογενεια.

Zei Kurios o Qeos mou!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hfaistos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


259 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2005, 21:21:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hfaistos
Γεια σας.

Μια ερωτηση γιατι εχω να ασχοληθω με τον ιντερνετ πολυ καιρο.
Υπαρχη κανενα καινουργιο φορουμ που να εχει σχεση με προφητειες? Κατι ειπε ο Windwalker αλλα δεν εχω βρει κατι.

Σας παρακαλω ενημερωστε.

"ΠΟΛΕΜΑ ΤΟ ΑΔΙΚΟ ΚΑΙ ΘΑ ΝΙΚΗΣΕΙΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kyriakopoulos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


404 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2005, 10:03:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kyriakopoulos
ΑΝΟΙΞΕ ΦΙΛΕ HFAISTE ΤΟ EMAIL ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΣ.ΣΕ ΧΑΙΡΕΤΩ ΑΔΕΛΦΙΚΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Hfaistos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


259 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2005, 19:22:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hfaistos
Kyriakopoule δεν εχω λαβει κανενα μαιλ ειλικρινα και το εχω πει και στον windwalker.

Στειλτε ενα μαιλ ξανα μπας και σας βρω καμια φορα.

Ευχαριστω

"ΠΟΛΕΜΑ ΤΟ ΑΔΙΚΟ ΚΑΙ ΘΑ ΝΙΚΗΣΕΙΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

teopas
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2005, 11:10:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους teopas
πιδια επειδη και γω παρακολουθω το θεμα στειλτε μου ενα μαιλ σας παρακαλω

ευχαριστωΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

teopas
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2005, 11:11:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους teopas
quote:

παιδια επειδη και γω παρακολουθω το θεμα στειλτε μου ενα μαιλ σας παρακαλω

ευχαριστω


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2005, 17:59:05  Εμφάνιση Προφίλ
Κάποιοι που λέγανε πως 19-21 Νοεμβρίου θα αρχίσουν πόλεμοι και λοιπές συμφορές πού πήγανε?
Εθελοντές στο μέτωπο?



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

raival
Νέο Μέλος


43 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2005, 18:51:05  Εμφάνιση Προφίλ
Eπειδή μου έλειψε η παλιά καλή συζήτηση θα παρακαλούσα κάποιον αν μπορεί να με ενημερώσει με ένα mail.
Ευχαριστώ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2005, 20:36:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
" Κάποιοι που λέγανε πως 19-21 Νοεμβρίου θα αρχίσουν πόλεμοι και λοιπές συμφορές πού πήγανε?
Εθελοντές στο μέτωπο?"
Φιλε μου Πυθαγόρα,έκαναν αυτό που κάνουν πάντα όσοι ψευδώς επροφήτευσαν:Λούφαξαν.Θυμάμαι ακόμα εκείνον τον φυσικό στην εκποπή του Χαρδαβέλα που δήλωνε με σιγουριά οτι οι Ολυμπιακοί του 2004 δεν θα γινουν επειδη καταστροφικά καιρικά φαινόμενα θα εμποδίσουν την διεξαγωγή τους.Που ειναι τώρα ο τύπος για να τον πάρουμε με τα γιαούρτια?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2005, 20:55:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22
Εδώ είμαι και είμαι απολύτως πρόθυμος να αρχίσω να συζητάω μαζί σας,αν βεβαίως και εσείς έχετε τη διάθεση να κάνετε διάλογο με επιχειρήματα και όχι να ειρωνευτείτε την άποψη του συνομιλητή σας.
Αν διαπιστώσω ειρωνείες και ύβρεις,όπως πράξατε στο παρελθόν,θα αποχωρήσω από τη συζήτηση καταγγέλοντας το διάλογο μαζί σας.
Θα είμαι εδώ πάντως στις 22 Νοεμβρίου για να μιλήσουμε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Phaethon
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2005, 23:34:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Phaethon
Καβάφης Κ.Π.

Περιμένοντας τους Bαρβάρους

— Τι περιμένουμε στην αγορά συναθροισμένοι;

Είναι οι βάρβαροι να φθάσουν σήμερα.

— Γιατί μέσα στην Σύγκλητο μια τέτοια απραξία;
Τι κάθοντ’ οι Συγκλητικοί και δεν νομοθετούνε;

Γιατί οι βάρβαροι θα φθάσουν σήμερα.
Τι νόμους πια θα κάμουν οι Συγκλητικοί;
Οι βάρβαροι σαν έλθουν θα νομοθετήσουν.


—Γιατί ο αυτοκράτωρ μας τόσο πρωί σηκώθη,
και κάθεται στης πόλεως την πιο μεγάλη πύλη
στον θρόνο επάνω, επίσημος, φορώντας την κορώνα;

Γιατί οι βάρβαροι θα φθάσουν σήμερα.
Κι ο αυτοκράτωρ περιμένει να δεχθεί
τον αρχηγό τους. Μάλιστα ετοίμασε
για να τον δώσει μια περγαμηνή. Εκεί
τον έγραψε τίτλους πολλούς κι ονόματα.


— Γιατί οι δυο μας ύπατοι κ’ οι πραίτορες εβγήκαν
σήμερα με τες κόκκινες, τες κεντημένες τόγες·
γιατί βραχιόλια φόρεσαν με τόσους αμεθύστους,
και δαχτυλίδια με λαμπρά, γυαλιστερά σμαράγδια·
γιατί να πιάσουν σήμερα πολύτιμα μπαστούνια
μ’ ασήμια και μαλάματα έκτακτα σκαλιγμένα;

Γιατί οι βάρβαροι θα φθάσουν σήμερα·
και τέτοια πράγματα θαμπώνουν τους βαρβάρους.


—Γιατί κ’ οι άξιοι ρήτορες δεν έρχονται σαν πάντα
να βγάλουνε τους λόγους τους, να πούνε τα δικά τους;

Γιατί οι βάρβαροι θα φθάσουν σήμερα·
κι αυτοί βαρυούντ’ ευφράδειες και δημηγορίες.

— Γιατί ν’ αρχίσει μονομιάς αυτή η ανησυχία
κ’ η σύγχυσις. (Τα πρόσωπα τι σοβαρά που εγίναν).
Γιατί αδειάζουν γρήγορα οι δρόμοι κ’ η πλατέες,
κι όλοι γυρνούν στα σπίτια τους πολύ συλλογισμένοι;

Γιατί ενύχτωσε κ’ οι βάρβαροι δεν ήλθαν.
Και μερικοί έφθασαν απ’ τα σύνορα,
και είπανε πως βάρβαροι πια δεν υπάρχουν.

__

Και τώρα τι θα γένουμε χωρίς βαρβάρους.
Οι άνθρωποι αυτοί ήσαν μια κάποια λύσις.

Αφιερωμένο στους καταστροφολόγους καλα να περνατε υπομονη και το 2006 εχει Νοεμβριο.......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2005, 23:40:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22
υπομονή...δεν τελείωσε η 29η Νοεμβρίου. Αν θυμάσαι έλεγα από 21-29 Νοεμβρίου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
tenzzz
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2005, 01:45:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tenzzz
Θα ηθελα να παρακαλεσω καποιον να αναφερει το forum που συνεχιζεται αυτη η κουβεντα,γιατι δεν υπαρχει λογος πιστευω να κρυβομαστε.Δεν ετυχε να παρω μερος στην κουβεντα αλλα την παρακολουθουσα με μεγαλο ενδιαφερον.Αν φυσικα πιστευετε οτι υπαρχει σοβαρος λογος μυστικοτητας θα παρακαλουσα καποιος να με ενημερωσει για την καινουργια τοποθεσια.
Ευχαριστω προκαταβολικα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Skies tou Fegariou
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2005, 02:07:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skies tou Fegariou
DIAVASA TA OSA GRAFETE.....GIA MENA INE LIGO APOMAKRA.

8ELO NA PO OTI DEN KATALAVENO KE POLA... ESIS PISTEVETE AUTA POU LETE???

AN SE AUTO TON PLANITI GINONTE 8AYMATA AYTA INE GIA TO KAKO MAS MEXRI TORA.EGO EIMAI APISTOS 8OMAS.DEN PISTEVO AN DEN DO.TELIOSE.DEN ONIREVOME KE DEN MARESI NA VAZO TON EAUTO MU SE ENA ONIRO PU DEN EXI GINI EDO KE 2000 XRONIA.

8AYMA AN 8ELUN NA KANOUN OI AGIOI NA BOH8HSOUN TIN MANA NA MIN PE8ANI APO AGNOSOUS LOGOUS OTAN GENISI ENA PEDI , I TO ADISTROFO......NA GINI 8AYMA OTAN ENA MIKRO PEDAKI PE8ANI APO AGNOSTES ETIES KAI OI GONIS GONATIZUN PROS TON OURANO....NA GINI 8YMA OTAN GIRO MAS YPARXI DISTIXIA....POU DEN TIN VLEPOUME!!!

RE ADERFIA...NA GINI 8AYMA RE GAMOTO NA TO DOUME....NA DI O TIFLOS KE NA PERPATISI O ANAPIROS POS TO LENE????

OPOS GRAFOUN GIA TON XRISTO OI GRAFES....!!!

KE AS AFISUME TA PSEFTO8AYMATA......

FILIKA....AGAPA GIA NA MIN MISIS.

Leonardo

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2005, 09:04:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Να προτείνω εγώ ένα "θαύμα" που θα έχει πρακτικά αποτελέσματα σε όλους μας?
Να γράφουμε μήπως με ελληνικούς χαρακτήρες κι όχι με λατινικούς προκειμένου να διαβάζουμε πιο εύκολα τα μηνύματα?

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2005, 09:50:32  Εμφάνιση Προφίλ
22 θα σε δαγκώσω για 21 Νοεμβρίου έλεγες .
Τέλος πάντων θα περιμένουμε και την 29η Νοεμβρίου, το μόνο που μένει είναι να βρώ παραγινωμένες τομάτες είναι και χειμώνας βλέπεις...

τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - ΗράκλειτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2005, 11:06:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22
Ελεγα από 21 έως 29 Νοεμβρίου,οπότε περίμενε λίγες μέρες ακόμα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2005, 14:02:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
Εγώ σου είπα 22, να μην πεις ημερομηνίες.
Δεν μ' άκουσες, και τώρα άντε να τα μπαλώσεις.


----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2005, 14:43:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22
Δεν έχω να μπαλώσω τίποτα,λίγες μέρες υπομονή.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy