ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΑΓΙΩΝ (Η ΑΡΧΗ)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2005, 18:38:02  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Μα ελεος ... τι κολλημα πια με αυτην την ιστορια με τα "σημαδια"???
Γιατι να προσκολλάτε σε κατι που εχει αποδειχθει οτι ειναι ψεμματα?
Απορω δηλαδη που εξακολουθούμε και το συζηταμε??
Ξαφνικα επειδη καποιοι θελουν να εξηλεωθουν, στην "επικειμενη" ελευση της Καταστροφης, δεν σημαινει οτι αμεσα αυτα ειναι και αληθινα. Και ουτε πιστευουμε πια στον ορισμο του "Πιστευε και μη ερευνα" γιατι ακομα θα ζουσαμε στα δεντρα...

...and the Predators will prevail...

urbis et orbisΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eomer
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2005, 18:40:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Eomer
Λάθος στην ημερομηνία...26 Νοεμβρίου, συγνώμη. Λοιπόν 22;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2005, 18:57:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood
quote:

Eomer

22, αυτή τη στιγμή που γράφω το μήνυμα είναι έξι και μισή το απόγευμα, 27 Νοεμβρίου 2005. Σύμφωνα με τα συμπεράσματά σου, δεν υποτίθετο πως σήμερα θα ξεκινούσε κάποια κρίση ή θερμό επεισόδιο με την Τουρκία, διάρκειας 3 ημερών, που θα πυροδοτούσε την αντίδραση της Ρωσίας στις 29 Νοεμβρίου 2005 (552,5 έτη μετά την άλωση της Πόλης);


και συ εισαι στη θεση σου, κι εγω ειμαι σε πληρη ετοιμοτητα ως βασιλευς, αλλα Τουρκους δε βλεπω ναρχονται και πιαστηκα πανω στ αλογο τοσες μερες - αμα δε γινει πολεμος θα παραιτηθω!


.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2005, 19:03:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

Ρε φίλε Jonnie. Τυχερός ο Κύριος και Θεός μας με την παραπάνω λογική.



να προσθεσω οτι δεν εχει ονομα, δεν ορισε δογματα, δεν εφτιαξε θρησκεια?


εμεις προβληματιζομαστε, οχι το Θειον!


.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LiakoFan
Μέλος 1ης Βαθμίδας


127 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2005, 19:51:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LiakoFan
Λοιπόν, εσείς που νομίζετε ότι όλα αυτά είναι ανοησίες, να δούμε τώρα αν μπορείτε να απαντήσετε.

ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΑ ΤΟΥ ΑΙΤΩΛΟΥ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΚΠΛΗΡΩΘΕΙ ΜΕ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΤΡΟΠΟ:

Μια πρόγευση από Κοσμά τον Αιτωλό, να ξέρετε για τι άνθρωπο μιλάμε.

"Δεν έχω μήτε σακούλα, μήτε σπίτι, μήτε κασέλα, μήτε άλλο ράσο,
αλλά παρακαλώ και τον Θεό να μην μου δώσει μέχρι τέλους της ζωής μου,
διότι ωσάν κάμνω αρχήν να παίρνω άσπρα (χρήματα),
έχασα τους αδελφούς μου..." Κοσμάς ο Αιτωλός

Νομίζει κανείς ότι θα ήταν κανένας αγράμματος. Αλλά στην πραγματικότητα είχε 3 πτυχία σε φιλολογία φιλοσοφία και θεολογία, σε διάστημα 17 ετών.

Λοιπόν, johnieBeGood και λοιποί, αν έχετε φιλότιμο, να δούμε τώρα τι θα πείτε.

Από το βιβλίο "Κοσμάς ο Αιτωλός" του Μητροπολίτη Φλωρίνης Αυγ. Καντιώτη, εκδ. Ορθοδόξου Ιεραποστολικής Αδελφότητας "Ο Σταυρός".


"Θάρθουν οι κόκκινοι σκούφοι, κι ύστερα οι 'Aγγλοι επί 54 χρόνια, καί κατόπιν θά γίνη Ρωμαίικο."

(Ελέχθη εν Κεφαλληνία περί τής απελευθερώσεως τής Επτανήσου - "Κόκκινοι σκούφοι" ονομάζονται οι Γάλλοι στρατιώται ως εκ τού χρώματος τών καλυμμάτων τής κεφαλής. Μετά τούς Ενετούς εις τήν Επτάνησον εγκατεστάθησαν οι Γάλλοι. Μετά τήν αναχώρησιν τούτων, το 1810 ήλθον οι 'Aγγλοι, τών οποίων η παραμονή διήρκεσε 54 έτη, δηλαδή όσα καί προεφήτευσεν ο 'Aγιος.)


"Τά βάσανα είναι ακόμη πολλά. Θυμηθήτε τά λόγια μου · προσεύχεσθε, ενεργείτε καί υπομένετε στερεά. Έως ότου νά κλείση αυτή η πληγή τού πλατάνου, τό χωριό σας θάνε σκλαβωμένο καί δυστυχισμένο".

(Ελέχθη είς Τσαραπλανά, τό σημερινόν Βασιλικόν τής Ηπείρου. Η πληγή τού πλατάνου έκλεισε τώ 1912, έτος απελευθερώσεως τής Ηπείρου)


"Πότε θαρθή τό ποθούμενον; " ηρώτησαν τόν 'Aγιον εις Τσαραπλανά τής Ηπείρου. "Όταν σμίξουν αυτά", απήντησεν ο 'Aγιος δεικνύων δύο δενδρύλλια.

(Τά δενδρύλλια εμεγάλωσαν, επάχυναν καί έσμιξαν τώ 1912)


"Τό ποθούμενον θά έρθη όταν θαρθούν δύο πασχαλιές μαζί".

(Πράγματι τώ 1912 αι εορταί Ευαγγελισμού καί Πάσχα συνέπεσαν)


"Εκείθε θάρθη τό Ρωμαίικο".

(Τήν προφητείαν ταύτην είπεν ο 'Aγιος εν Πρεβέζη δεικνύων τό μέρος τής Στερεάς, από τό οποίον θά προήρχετο ο στρατός τής ελευθερίας. Ή προφητεία επραγματοποιήθη τώ 1912).


"Τό ποθούμενο θά γίνη στήν τρίτη γενεά. Θά τό ιδούν τά εγγόνια σας. "

(Ελέχθη εν Χειμάρρα - Η σπουδαιοτάτη αύτη προφητεία τού Αγίου, η οποία έτρεφε τήν γλυκυτέραν ελπίδα τού υποδούλου Γένους, έλαβε καταπληκτικήν επαλήθευσιν. Διότι οι χρόνοι τής απελευθερώσεως τού Έθνους είναι πράγματι η τρίτη γενεά από τών χρόνων πού προεφήτευσεν αυτήν ό 'Aγιος, καθόσον, ώς γνωστόν, εκάστη γενεά υπολογίζεται εις 25 έτη)


"Εσείς θά πάτε νά κατοικήσετε αλλού καί άλλοι θάρθουν νά κατοικήσουν σέ σάς".

(Μικρασιατική καταστροφή / ανταλλαγή πληθυσμών)


"Πήγαινε καί στό δρόμο θ΄ανταμειφθής".

(Ελέχθη εν Δερβιστάνη περί τινος, όστις ειρωνεύθη τόν ΄Αγιον. Ούτος μετ΄ολίγον ετραυματίσθη καθ΄οδόν υπό τινος εχθρού του)


"Φτιάνετε σπίτια τορνευτά καί δέν πρόκειται νά κατοικήσετε σ΄ αυτά".

(Είπε τούς λόγους τούτους ο 'Aγιος εις 'Aσσον τής Κεφαλληνίας, όταν μίαν ημέραν διήρχετο πρό μιάς νεοκτίστου οικίας. Μετ΄ ολίγον όλοι οι ιδιοκτήται απέθανον πλήν μιάς μοναχής).


"Τό κακόν τά έλθη μέχρι τόν Σταυρόν καί δέν θά μπορέση νά πάη κάτω. Μή φοβηθήτε. Μή φύγετε από τά σπίτια σας".

(Ελέχθη εις τήν περιοχήν Πολυνερίου Γρεβενών. Πράγματι τώ 1940 οί Ιταλοί έφθασαν μέχρι τήν τοποθεσίαν Σταυρός, όπου είχε κηρύξει ο ΄Αγιος, καί εσταμάτησαν)


"Όταν θά πέση ο κλώνος (πού είναι στημένος ο Σταυρός), θά γίνη μεγάλο κακόν, πού θά έλθη από τό μέρος όπου θά δείξη ο κλώνος· καί όταν θά πέση τό δένδρον, θά γίνη ένα μεγαλύτερον κακόν".

(Ελέχθη εις τό χωρίον Τσιράκι Γρεβενών. Πράγματι τώ 1940 έπεσεν ο κλώνος καί ο Σταυρός πρός τό μέρος τής Αλβανίας, όθεν επετέθησαν οι Ιταλοί. Tώ 1947 έπεσεν τό δένδρον, και η περιοχή κατεστράφη εντελώς, από τόν συμμοριτοπόλεμον)


"Αυτό μιά μέρα θά γίνη Ρωμαίικο καί καλότυχος όποιος ζήση σέ κείνο τό βασίλειο."

(Συνήθιζε νά λέγη εις διάφορα μέρη τής υποδούλου Ελλάδος, τά οποία μετά ταύτα απηλευθερώθησαν)


"Τό παιδί αυτό θά προκόψη, θά κυβερνήση τήν Ελλάδα καί θά δοξασθή".

(Ελέχθη περί τού Ιωάννου Κωλέττη).


"Θά γίνης μεγάλος άνθρωπος, θά κυριεύσης όλη τήν Αρβανιτιά, θά υποτάξης τήν Πρέβεζα, τήν Γάργα, τό Σούλι, τό Δέλβινο, τό Γαρδίκι καί αυτό τό τάχτι τού Κούρτ πασά. Θά αφήσης μεγάλο όνομα στήν οικουμένη. Καί στήν Πόλι θά πάς, μά μέ κόκκινα γένεια. Αυτή είναι η θέλησι τής θείας προνοίας. Ενθυμού όμως είς όλην τήν διάρκειαν τής εξουσίας σου νά αγαπάς καί νά υπερασπίζεσαι τούς χριστιανούς, άν θέλης νά μείνη η εξουσία εις τούς διαδόχους σου".

(Ελέχθη εν Τεπελενίω περί του Αλή πασά)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eomer
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2005, 22:48:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Eomer
Liako Fan

Εγώ δεν περιγέλασα και δεν αμφισβήτησα, απλά περιμένω απάντηση από τον 22, σύμφωνα με τον οποίο από σήμερα έως Τρίτη βράδυ όλα παίζει να ξεκινήσουν. Σου ξαναλέω ότι βρίσκομαι Μυτιλήνη, μόλις μερικά χλμ από Τουρκία και ένα ενδεχόμενο θερμό επεισόδιο μας επηρεάζει άμεσα. Μέρα νύχτα έχουμε αναμμένη τηλεόραση από χθες μήπως βάλει κανένα έκτακτο αν και εμείς θα είμαστε από τους πρώτους που θα πληροφορηθούμε έτσι κι αλλιώς.

Να τονίσω ότι τους τελευταίους 2-3 μήνες παρατήρησα σημαντική ενίσχυση της άμυνας του νησιού με μεταφορά τεθωρακισμένων και σύγχρονου οπλισμού.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LiakoFan
Μέλος 1ης Βαθμίδας


127 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2005, 23:39:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LiakoFan
Κούλαρε φίλε Eomer, δεν θα γίνει τίποτα. Είναι νωρίς ακόμα.

Αλλά κι αν μελλοντικά κάποια στιγμή γίνει τίποτα, θα είναι σύντομο και να κρυφτείς (Κοσμάς ο Αιτωλός).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eomer
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2005, 00:03:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Eomer
Εγώ επιμένω και ξαναπροκαλώ τον 22 να μιλήσει ανοιχτά. Και αν για οποιοδήποτε λόγο φίλε 22 δεν μπορείς να μιλήσεις δημόσια, πάρε το e-mail μου από το προφίλ μου και στείλε εκεί τα σχετικά με τη γνώμη σου καθώς επίσης και αυτό με το χρησμό (χωρίς μουτζούρες πάνω στις ημερομηνίες παρακαλώ). Μόνο, αν το κάνεις, γράψε εδώ ένα post ότι έστειλες γιατί δεν ελέγχω τα e-mail μου κάθε φορά που είμαι online.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Eomer
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2005, 00:09:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Eomer
27-11-2005

Για να δούμεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΗΤΑΡΑΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
90 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2005, 02:18:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΗΤΑΡΑΣ
Είναι προφανές φίλοι μου , ότι ο φίλος 22 έχει ΠΛΑΝΗΘΕΙ
κι αυτός όπως και μερικοί άλλοι από τους ΕΣΧΑΤΟΛΟΓΟΥΣ
και καταστροφολόγους. Όταν αρχίζουμε να μπλέκουμε τις
διάφορες προφητείες με μαθηματικές πράξεις , ΠΙΕΖΟΝΤΑΣ
τα πράγματα , να γίνουν , ή να ΦΑΝΟΥΝ ότι ΘΑ γίνουν στην
ημερομηνία που ΔΗΘΕΝ ,ή κατά την άποψη κάποιων , είναι
γραμμένα , τότε ΕΠΕΡΧΕΤΑΙ η ΠΛΑΝΗ. Ποιος ΔΕΝ θέλει
να δει ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ εδάφη ?? Ποιος ΔΕΝ θέλει
να ΑΠΑΛΛΑΓΕΙ το ΕΘΝΟΣ από τον προαιώνιο του ΕΧΘΡΟ ??
Η γνώμη μου : Παράλληλα με την μελέτη των γραφών , ή των
προφητειών , καλό ΘΑ ήταν , κάποιος που θέλει ΝΑ ΕΙΝΑΙ
ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΣ και πάνω απ’ όλα ΡΕΑΛΙΣΤΗΣ , να δει
και την ΣΗΜΕΡΙΝΗ (την εκάστοτε ΣΗΜΕΡΙΝΗ), ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.
Πώς ΘΑ γίνει για παράδειγμα ένας πόλεμος μεταξύ Ελλάδας – Τουρκίας ??
Με το ΑΡΙΣΤΟ κλίμα , μεταξύ των δύο χωρών ?? Με τα ζεϊμπέκικα του
Γιωργάκη Παπανδρέου με τον Ισμαήλ Τζιέμ ?? Με τις κουμπαριές του
Κωστάκη , με τον ΕΡΤΟΓΑΝ αφέντη ?? Με την ΤΑΠΕΙΝΩΣΗ της Ελλάδας στην υπόθεση Ιμια τον Γενάρη του 96 και την προσπάθεια να ριχτή η όλη υπόθεση στο χρονοντούλαπο της ΛΗΘΗΣ ?? Και τέλος με την Ελληνική ΑΝΟΧΗ στις ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ΔΕΚΑΔΕΣ παραβιάσεις του Εθνικού Εναέριου Χώρου
από τα ΦΙΛΙΚΑ Τουρκικά αεροσκάφη ?? Γι αυτό ΠΟΤΕ σας ΜΗΝ βιάζεστε
να ΥΙΟΘΕΤΗΣΕΤΕ ότι σας πουν , ή ότι διαβάσετε. Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ
ΑΥΤΗ. Παράδειγμα είναι όσοι κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι τέλος Νοεμβρίου (σε 5-6 μέρες) ΘΑ ξεκινήσει ένας πόλεμος. Ε λοιπόν ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ,διότι ΔΕΝ υπάρχουν οι ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ για κάτι τέτοιο , ΕΣΤΩ κι αν το γράφουν 10,000 βιβλία. ΘΑ το δείτε. Όταν ΘΑ αποδειχθεί ότι σ’ αυτό τουλάχιστον είμαι σωστός , τότε θα σας πω αυτά που έχω ακούσει και έχω μάθει ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ, λεχθέντα που πραγματικά ΕΚΠΛΗΣΣΟΥΝ , αλλά ΕΓΩ δυσκολεύομαι να τα πιστέψω. Έστω κι αν το ΙΔΙΟ το ΠΑΡΕΛΘΟΝ ,έχει δικαιώσει αυτόν που τα είπε. Άλλωστε αυτός ήταν και ο λόγος που «ανακάλυψα» το forum σας , κάνοντας έρευνα στο internet , για να βρω ,ΑΝ ΥΠΗΡΧΑΝ χαμένα κομμάτια των γραφών εκείνων που γύρευα. Ένας το ήξερε και αυτός πέθανε πριν περίπου 20 χρόνια. Ότι διατηρήθηκε , ήταν από στόμα σε στόμα. Είχα την τύχη να ακούσω ΑΠΙΘΑΝΑ πράγματα από «δεύτερο χέρι»,όπως λέμε στην Κύπρο. Διασταύρωσα πληροφορίες με 15 – 20 συχωριανούς του (αυτού που τα έλεγε) και ΟΛΟΙ μου είπαν τα ίδια πράγματα. Αυτός πάντα έλεγε:
«Έτσι γράφει το βιβλίο». Ποιό βιβλίο ήταν αυτό , ΕΝΑΣ ΘΕΟΣ ΞΕΡΕΙ.
Οι συγγενείς του , τα παιδιά του , ΟΥΤΕ που λένε αν έχουν οι ίδιοι το βιβλίο εκείνο. Αυτό εγώ έψαχνα. Δεν το βρήκα ΠΟΥΘΕΝΑ. Όμως θα τα πούμε αργότερα .
Εσείς φίλοι μου προς το παρόν, ΜΗΝ περιμένετε πόλεμο , που αφορά την Ελλάδα μας , διότι ΘΑ περιμένετε ΠΟΛΥ καιρό...


Edited by - ΝΙΚΗΤΑΡΑΣ on 27/11/2005 02:24:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eomer
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2005, 05:00:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Eomer
Θα περιμένω να διαβάσω ότι έχεις να γράψεις Νικηταρά.

Ξημερώνει 27η Νοεμβρίου 2005. Είναι 5 παρά τέταρτο το πρωί και το μόνο που ακούω έξω είναι η βροχή που ρίχνει εδώ και μία εβδομάδα σχεδόν ασταμάτητα. Μέχρι στιγμής, ούτε μαχητικό, ούτε σειρήνες, ούτε έκτακτα στην τηλεόραση.

Θυμάμαι όμως που είχε δώσει κάποια διωρία ο 22 ως τις 29 Νοεμβρίου. Δέχομαι να περιμένω έως και τότε.

22 αν έχει να κάνει κάτι με τη διαφορά μεταξύ νέου και παλιού ημερολογίου, καλύτερα να το πεις τώρα.

Η αλήθεια είναι ότι αν παρατηρήσετε προσεκτικά τον αριθμό του έτους που ο 22 προσπάθησε να σβήσει, το πάνω μέρος του τελευταίου ψηφίου κάνει κάποια καμπύλη που κάνει πιο πιθανό το ενδεχόμενο ο αριθμός να είναι 6 και όχι 5. Μήπως τελικά ο χρησμός έγραφε 2006; Θυμάμαι και τον 22 που είχε πει και μάλιστα είχε επιμείνει και δεύτερη φορά "μην παίρνετε και όρκο ότι γράφει 2005μ πάντως είναι πολύ σύντομα".

Σε μετέπειτα μήνυμα όμως, είχε αναφέρει ότι ο συγγραφέας, για άγνωστο λόγο, είχε γράψει άλλη ημερομηνία στό χρησμό και άλλη στο βιβλίο, για μη κατανοητό λόγο.
Στα τελευταία του μηνύματα στις 2 προηγούμενες σελίδες, φαίνεται ιδιαίτερα "υποσχόμενος" και σίγουρος προς τους αμφισβητίες του.

Μήπως; Λέω μήπως...

Φίλτατε Νικηταρά, σέβομαι τις απόψεις σου, όμως θα διαφωνήσω ως προς το ότι για να γίνει πόλεμος ή θερμό επεισόδιο, πρέπει να υπάρχουν οι προϋποθέσεις που ανέφερες. Μιλάμε για την Τουρκία, έχουμε πλέον πείρα από τις τακτικές αυτής της χώρας. Ακόμα κι αν δεχτώ ότι ένας πόλεμος φαίνεται απίθανος με τις υπάρχουσες συνθήκες, ένα θερμό επεισόδιο του τύπου Χόρα, Σισμίκ, Ίμια κλπ. είναι πάντα πιθανό και δεν απαιτεί καμία ιδιαίτερη προϋπόθεση, μπορεί να ξεφυτρώσει από το πουθενά. Το θερμό επεισόδιο από εκεί και πέρα, μπορεί να αποτελέσει προϋπόθεση πολέμου αν η κατάσταση τεθεί εκτός ελέγχου. Φανταστείτε που θα μπορούσαν να είχαν φτάσει τα πράγματα στα Ίμια αν είχε φύγει έστω και μία κανονιά από τα καράβια. Δε θέλει και πολύ, πραγματικά.

Να σας υπενθυμίσω και την πρόσφατη δήλωση του Ερντογάν ότι το casus beli (αιτία πολέμου) για τα 12 ναυτικά μίλια παραμένει.

Ο Θεός ας μας βοηθάει


22 περιμένω ακόμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kyriakopoulos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


404 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2005, 14:22:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kyriakopoulos
Ο ΘΕΟΣ ΔΙΑ ΤΟΥ ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΥ ΤΗ ΓΡΑΦΗ ΣΤΗΝ ΟΙΚΙΑ ΤΟΥ ΤΡΑΧΩΝΙΟΥ ΕΔΕΙΞΕ ΟΤΙ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ.ΟΙ ΠΑΡΑΚΛΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΓΙΑΣΜΟΙ ΠΟΥ ΕΓΙΝΑΝ ΑΠΟ ΠΛΗΘΟΣ ΙΕΡΕΩΝ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΟΙΚΙΑ ΑΠΕΔΕΙΞΑΝ ΠΕΡΙΤΡΑΝΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ΄΄ΕΚ ΘΕΟΥ ΤΑ ΣΗΜΑΔΙΑ΄΄ΣΤΟ ΦΤΩΧΙΚΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΤΡΑΧΩΝΙΟΥ.Ο ΚΥΡΙΟΣ ΕΔΕΙΞΕ,ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΕΝ ΑΝΤΙΛΗΦΘΗΚΑΝ.ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΛΟΓΙΚΗ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΟΥΜΕ΄΄ΤΑ ΑΝΕΞΗΓΗΤΑ΄΄.Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΤΕΡΟΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kyriakopoulos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


404 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2005, 14:27:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kyriakopoulos
Πράγματι, είναι δύσκολος ο Θεός. Τον ζητάς και σου κρύβεται. Ενώ είναι «πλήρης ο ουρανός και η γη της δόξης Του», δεν διακρίνεται. Τον πλησιάζεις και απομακρύνεται. Αλλά είναι και εύκολος. Είναι εύκολος και δύσκολος. Ίσως Τον ζητούμε και Τον πλησιάζουμε ανθρώπινα. Θέλουμε να Τον εξανθρωπίσουμε, να Τον υποτάξουμε στο «ανθρώπινον» και δεν το καταλαβαίνουμε. Όταν πάλι Τον συναντήσεις, ενώ εσύ Τον κυνηγάς, αντιλαμβάνεσαι ότι Αυτός σε καταδιώκει. Δεν Τον ανακαλύπτεις∙ σου αποκαλύπτεται και δεν είναι μόνο αυτές οι περιπτώσεις. Ο Θεός είναι δύσκολος ακόμη και στον απόστολο Παύλο, ο οποίος «ηρπάγη έως τρίτου ουρανού» και είδε «οπτασίες και αποκαλύψεις... και ήκουσεν άρρητα ρήματα, α ουκ εξόν ανθρώπω λαλήσαι», άκουσε λόγια απερίγραπτα τα οποία δεν είναι δυνατόν ανθρώπινη γλώσσα να τα αποτυπώσει. Γιατί άραγε να μην μπορεί ο άνθρωπος, και μάλιστα ο απόστολος Παύλος, να περιγράψει τα μυστήρια του Θεού; Γιατί να φθάσει μόνο μέχρι τρίτου ουρανού; Όταν υπάρχει τέταρτος η και παραπάνω, ο τρίτος είναι λίγος.

Αλλά γιατί πάμε τόσο μακριά; Ας έρθουμε στο ίδιο το γεγονός της Αναστάσεως. Ας σκεφθούμε λίγο τους Αποστόλους∙ είναι να μην έχουν παράπονο; Να ζουν μαζί Του και να μην Τον καταλαβαίνουν! Η Μαρία η Μαγδαληνή να Τον βλέπει, να Τον πλησιάζει με ιερό πόθο για να Τον ακουμπήσει, «μη μου άπτου» να της λέει. Ο Κλεόπας και ο Λουκάς να πορεύονται προς Εμμαούς, να υποψιάζονται κάτι, να θερμαίνεται η ψυχή τους και, μόλις τους αποκαλύπτεται και διανοίγεται ο νους τους, «αυτός άφαντος έγινε το απ' αυτών». Τη στιγμή που ήθελαν λίγο να χορτάσουν, λίγο να ψηλαφίσουν, κάπως να γευθούν, Τον έχασαν.

Κι όχι μόνο αυτό. Στη Βηθλεέμ, «Θεός εφανερώθη εν σαρκί», αλλά «λαθών ετέχθη υπό το σπήλαιον». Παράξενα πράγματα! Το ίδιο και με τους Αποστόλους: τριάντα τρία χρόνια ο Θεός «λανθάνων» ζει ανάμεσά τους σ' αυτό τον κόσμο, εμφανιζόμενος περισσότερο ως άνθρωπος. Οι ίδιοι, με σφραγισμένο το νου, μάλλον δεν καταλαβαίνουν και πολλά πράγματα στα τρία χρόνια που Τον ακολουθούν. Και ξαφνικά σταυρώνεται και ανασταίνεται. Πέφτει ο λίθος του μνήματος. Κενός ο τάφος, και ο Χριστός, αναστημένος, εισέρχεται «κεκλεισμένων των θυρών» - Τι χαρά να Τον αντικρίσουν! - Τους εμφανίζεται μεν, αλλά «εν έτερα μορφή», κάπως διαφορετικός∙ τόσο, που ζητούν μια επιβεβαίωση. Γι' αυτό και τρώει, για να τους αποδείξει ότι είναι πραγματικός και όχι φάντασμα. Και πάλι όμως- πιστεύουν μεν, αλλά δεν χορταίνουν. Θέλουν κι άλλο.

Γεύονται τόσο από το Θεό, όσο ο Ίδιος από το ψάρι. Όλα αυτά γεννούν μια απορία και ένα παράπονο. Το βάζω στο στόμα των μαθητών: «Μας δόθηκες, Κύριε, τόσα χρόνια που δεν Σε καταλαβαίναμε Σε νιώθαμε σαν δάσκαλο, σαν άνθρωπο, και μόλις αναστήθηκες και μας εμφανίστηκες πλέον ως Θεός, σε χάσαμε. Έμεινες κοντά μας αναστημένος, "οπτανόμενος δι' ημερων τεσσαράκοντα", σαράντα μόνο μέρες∙ και αυτές «εν ετέρα μορφή». Τόσο λίγο! Και μετά αναλήφθηκες. Και όσο κι αν μας είπες ότι «μεθ' υμών ειμί πάσας τας ημέρας έως της συντελείας του αιώνος», ότι δηλαδή θα είσαι για πάντα μαζί μας, τελικά κάποια αλλαγή έγινε και αντί να είσαι Εσύ που Σε ξέραμε και Σε βλέπαμε, ο αναστημένος, μας έστειλες τώρα το Πνεύμα το Άγιο, για το οποίο μας μίλησες μεν, αλλά μας είναι ο νέος άγνωστος. Σε ευχαριστούμε, άλλα γιατί αυτή η αλλαγή;»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΗΤΑΡΑΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
90 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2005, 14:28:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΗΤΑΡΑΣ
Αγαπητέ μου φίλε Eomer. κι εγώ σέβομαι τις απόψεις σου. Το μόνο που
μπορώ να πω για την περίπτωση θερμού επεισοδίου , είναι πώς η μαμμά
Αμερική ΠΑΝΤΑ θα παίζει τον ρόλο πυροσβέστη μεταξύ των δύο χωρών.
Στα άλλα σχόλια σου φίλε , να πω ότι κι εγώ έλαβα υπ’ όψη μου τα δύο
ημερολόγια. Το παλιό , αν είμαι σωστός «καθυστερεί» του νέου ημερολογίου κατά 13 ημέρες. Ακόμη και με το παλιό, θα πρέπει να περιμένουμε , μέχρι τις 10 έως 13 Δεκεμβρίου. ΕΓΩ φίλε σε μια τέτοια περίπτωση απαντώ ΞΑΝΑ:
Ούτε μέχρι τις χίλιες (1000) Δεκεμβρίου, ΔΕΝ πρόκειται να γίνει οτιδήποτε, που αφορά την Ελλάδα μας. Το πλέον πιθανό, ( που προκύπτει από τις διεθνείς εξελίξεις), είναι ένας πόλεμος στην Συρία , ή στο Ιράν με την Αμερική, (ΑΝ ΓΙΝΕΙ). Η Ελλάδα μας, ΔΕΝ πρόκειται να επηρεαστεί ΚΑΘΟΛΟΥ. Αυτά θα γίνουν και ΘΑ το δεις, διότι οι συγκυρίες «κατά κει πάνε». Πόλεμο Ελλάδας – Τουρκίας ΜΗΝ περιμένετε.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2005, 17:07:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22
eomer,εγώ απλώς λέω τη γνώμη μου,δεν λέω αυτά που γράφει το βιβλίο αλλά αυτά που εγώ κατάλαβα από όλα όσα έχω διαβάσει.
Προσωπικά τον περιμένω μέχρι της 29 Νοεμβρίου,όχι γιατί το βιβλίο γράφει 29,αλλά γιατί κάποιος μου είπε κάτι για αυτές τις μέρες.
Αλλά και αν δε γίνει μέσα στη βδομάδα,θα γίνει μέσα στις επόμενες βδομάδες.Είδατε ότι αυτές τις μέρες έχουμε συνέχεια νοτιάδες και βροχές; Θυμάστε το Λέωντα Σοφό που λέει ότι θα είναι μέρες του λιβός,δλδ μέρες της βροχής με νοτιάδες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Eomer
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2005, 18:07:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Eomer
quote:
Είδατε ότι αυτές τις μέρες έχουμε συνέχεια νοτιάδες και βροχές; Θυμάστε το Λέωντα Σοφό που λέει ότι θα είναι μέρες του λιβός,δλδ μέρες της βροχής με νοτιάδες;


Αντιθέτως 22, εγώ θυμάμαι που έλεγες ότι θα είναι ασυνήθιστα καλός ο καιρός για την εποχή όταν θα ξεκινήσουν όλα. Κάτι για λιακάδες κλπ.. Οι νοτιάδες απλά διώχνουν το κρύο κι αυτό όχι παντού, καθώς κατά τόπους στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή έχουμε και χιόνια. Άσε που όλη η Ευρώπη είναι σε κατάσταση πολιορκίας από το χιονιά. Κάθε άλλο παρά καλό καιρό έχουμε αυτές τις μέρες. Να σου πω την αλήθεια, το βράδυ της Παρασκευής ο ουρανός καθάρισε εντελώς από τη συννεφιά και είπα "νά'τα μας" αλλά Σάββατο μεσημέρι άρχισε πάλι η κακοκαιρία.

Παρεπιμπτόντως, πριν από κάνα δίωρο ή παραβίαση από τουρκικά μαχητικά έγινε, ή άσκηση από δικά μας μαχητικά. Πάντως πέρασαν μαχητικά και μάλιστα με μεγάλη ταχύτητα, ήταν εκκωφαντικός ο ήχος.

Τα νεύρα στην τσίτα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alexz
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2005, 19:18:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alexz
χαιρετω
ειναι μεγαλη η κατηγορια που προσαπτουμε στους Αγιους οτι αυτο που χρησμοδοτησαν ειναι καταστροφες,πολεμοι,γενικα οτι μπορει να φοβησει τον ανθρωπο.
παραθετω
Αγιος Ανδρεας
"....και εσται τα ετη του βασιλεως ως επι νωε,ου μεντοι κατα τας εκεινων πονηριας,αλλα κατα την ανεσιν,εσονται γαρ οι ανθρωποι εν ταις ημεραις αυτου πλουσιοι σφοδρα και ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΙΡΩ τρωγοντες και πινοντες...."
"...και εν τω μη ειναι πολεμον συγκοψωσι,τας σπαθας αυτων,εις δρεπανα, και τους κοντους εις εργαλεια γεωπονικα,δι'ων την γην εργαζονται..."
"...και ΔΙΚΗ ΟΥΚΕΤΙ ΕΣΤΑΙ,ουτε ο αδικων ουτε ο αδικουμενος..."

Αγιος Μεθοδιος
"...και η γης αποδωσει τον καρπον αυτης εκατονταπλασιονα, τα δε οπλα τα πολεμικα γενησονται ως αροτρα και δρεπανα..."

Λεων ο σοφος
"...και οικησθησεται πασα πολις και χωρα, και ΕΙΡΗΝΕΥΣΕΙ πασα η γη,και ΕΠΑΝΕΛΘΩΣΙΝ εκαστος εν τη πατριδι αυτου..."

τα συμπερασματα δικα μας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LiakoFan
Μέλος 1ης Βαθμίδας


127 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2005, 21:04:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LiakoFan
quote:

Παρεπιμπτόντως, πριν από κάνα δίωρο ή παραβίαση από τουρκικά μαχητικά έγινε, ή άσκηση από δικά μας μαχητικά. Πάντως πέρασαν μαχητικά και μάλιστα με μεγάλη ταχύτητα, ήταν εκκωφαντικός ο ήχος.

Τα νεύρα στην τσίτα!


Το παραμύθι με το βοσκό που φώναζε "λύκος" το ξέρεις? ΄

"Λύκος" μια, "λύκος" δυο, στο τέλος δεν τον άκουγε κανείς.

Και τότε ο λύκος ήρθε στην πραγματικότητα.

Φτιάξε κανά καλό σχέδιο τι θα κάνεις όταν γίνει ότι γίνει, και πάνω απ' όλα κούλαρε. Κι έχε και το όπλο καθαρό. Τα G3 έχετε ακόμα?

Btw, στη Μυτιλήνη υπηρέτησα, Κάτω Τρίτος.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2005, 22:29:21  Εμφάνιση Προφίλ
22 αυτή είναι απαράδεκτη δήλωση==>
quote:
Προσωπικά τον περιμένω μέχρι της 29 Νοεμβρίου,όχι γιατί το βιβλίο γράφει 29,αλλά γιατί κάποιος μου είπε κάτι για αυτές τις μέρες.
Αλλά και αν δε γίνει μέσα στη βδομάδα,θα γίνει μέσα στις επόμενες βδομάδες.Είδατε ότι αυτές τις μέρες έχουμε συνέχεια νοτιάδες και βροχές; Θυμάστε το Λέωντα Σοφό που λέει ότι θα είναι μέρες του λιβός,δλδ μέρες της βροχής με νοτιάδες;
Δεν διαφέρεις σε τίποτα από τους μάρτυρες του Ιεχωβά που προμηνύουν την συντέλεια και μετά αλλάζουν ημερομηνία. Μπορεί να γίνει και μετά από 1 ή 2 χρόνια και πάλι μέσα θα έχεις πέσει ε;;; τί είναι 2 βδομάδες λάθος τί 2 χρονάκια . Άντε να σοβαρευτούμε λιγάκι....
Κυριακόπουλε το κείμενο προφανώς δεν είναι δικό σου(δεν είναι γραμμένο με κεφαλαία ), οπότε πες μας που το βρήκες καλύτερα...
Άσε που είναι άσχετο με το θέμα....
Και δεν δικαιολογεί (την έτσι και αλλιώς αβάσιμη) θέση σου ότι ο Γιαννάκης είναι Ο βασιλέας Ιωάννης.

τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - Ηράκλειτος

Edited by - Peronosporos on 27/11/2005 22:32:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2005, 23:56:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22
peronospore,να διαβάζεις καλύτερα τι λέω.Αυτό που είπα, διευκρίνησα ότι είναι η προσωπική μου άποψη.Δεν μπορείς λοιπόν να με κατηγορείς επειδή τολμώ να πώ τη σκέψη μου,αλλά μπορώψ να σε κατηγορήσω εγώ επειδή σου λείπει το θάρρος να πείς τη δική σου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2005, 00:38:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi
Ρε συ 22, ειμαι σε αυτο το
φορουμ, απο τον Ιουλιο και ανταλλαξαμε
καποιες αποψεις....
Ζω σε μια περιοχη, που πρωτη θα επηραστει
απο καποιον ενδεχομενο πολεμο...
Ο ανθρωπος που σε πληροφορει,
ειναι στα καλα του;
Εσυ, εισαι στα καλα σου;
Μηπως ο πληροφοριοδοτης σου, εισαι
εσυ ο ιδιος;
Δεν εχεις να ασχοληθεις με κατι αλλο
εκτος απο τρομοσεμηναρια;
Ξημερωνει οπου να΄ναι και η 29, και η 30 και η 1!!!
Μεχρι ποτε θα μετατοπιζεις τις ημερομηνιες της
καταστροφης μας;
Μεχρι να επαληθευτεις;
Και ποιος εισαι;
Σκεψου λιγο...
Κι επειδη με κουρασε η μ@κια που βολοδερνει εδω
μεσα, να ξερεις οτι θα σου απαντησω εντελως αυθορμητα,
χωρις να λογαριασω τις συνεπειες.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2005, 01:03:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Κι επειδη με κουρασε η μ@κια που βολοδερνει εδω
μεσα, να ξερεις οτι θα σου απαντησω εντελως αυθορμητα,
χωρις να λογαριασω τις συνεπειες.

Αγαπητή angi, σαν τρίτος θα σε συμβούλευα να απαντήσεις αυθόρμητα κι ειλικρινά αλλά μέσα σε ορισμένα πλαίσια.
Αν απαντούσες με κάποιο υποτιμητικό ή προσβλητικό τρόπο στον 22 πιθανότατα θα έκανε το ίδιο.
Το αποτέλεσμα?
Μια σύγκρουση που νομίζω πως δεν θα ωφελούσε κάποιον.
Αν μη τι άλλο, έχω την εντύπωση πως σαν συνομιλήτρια μπορείς να κάνεις ένα όμορφο διάλογο στηριζόμενη σε επιχειρήματα και να μπορέσεις να δώσεις στον απέναντι σου να καταλάβει τις απόψεις σου με έναν σωστό κι ορθό λόγο.

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2005, 01:15:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi
Εσυ ποσα επιχειρηματα εχεις
δωσει εδω μεσα,
εκτος απο το να θες να δωσεις
μια καλη εικονα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2005, 01:22:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Δεν θέλω να δώσω καμία εικόνα, angi.
Αν διάβαζες τα όσα είπα πρίν κλειδωθεί το topic Προφητείς Αγίων 3 θα έβλεπες τα επιχειρήματα μου...

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2005, 01:31:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi
Τα διαβασα Dying,
Και δεν με επεισες για τιποτα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2005, 01:42:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Λυπάμαι που δεν σε έπεισα λοιπόν, angi.
Δεν έχω σκοπό όμως να πείσω κανένα, απλά παραθέτω τις απόψεις μου, όποιες κι αν είναι αυτές.
Και λυπάμαι που εξέλαβες τα όσα σου είπα ως επίθεση γιατί μόνο επίθεση δεν ήταν.
Καλό σου βράδυ!

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eomer
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2005, 05:13:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Eomer
Εγώ για μιά άλλη μία φορά επαναλαμβάνω: 22, αν έχει κάποια σχέση το όλο θέμα με το παλιό και το νέο ημερολόγιο, σε παρακαλώ να το δηλώσεις τώρα. Αν η γνώμη σου και τα στοιχεία που έχεις αναφέρονται στο παλιό ημερολόγιο, τότε αυτόματα, το 26-29 Νοεμβρίου που έχεις προτείνει, μεταφέρεται σε 9-12 Δεκεμβρίου (13 ημέρες διαφορά μεταξύ των 2 ημερολογίων). Αυτή θα είναι και η τελευταία παράταση που θα δεχτώ από τα λεγόμενά σου 22 αλλά επαναλαμβάνω, αν έχει να κάνει με το παλιό ημερολόγιο, δήλωσέ το τώρα.


Αν και θέλω και το θεωρώ συνετό, να συμμορφωθώ με την προειδοποίηση του Αγίου Κοσμά του Αιτωλού και να κρυφτώ σε ενδεχόμενη επίθεση, καθώς θα είναι γρήγορο, ομολογώ ότι δε μου κάθεται και πολύ καλά η σκέψη του να πάρω τα βουνά και να περιμένω να περάσει η μπόρα. Εδώ να ξεκαθαρίσω ότι ούτε στρατόκαβλος είμαι, ούτε πολεμοχαρής, ούτε ακροδεξιός, ούτε από αυτούς που πιστεύουν ότι σε έναν ελληνοτουρκικό πόλεμο θα κάνουμε περίπατο στη Μικρά Ασία σε λίγες μέρες. Παρ'όλ'αυτά, αισθάνομαι κάποιο πατριωτισμό και το να "κρυφτώ", όσο ασφαλές και αν είναι, δε μου κάθεται και πολύ καλά. Άλλωστε, σε ενδεχόμενη σύρραξη, έχω και έναν παραπάνω λόγο να θέλω να συμμετάσχω στην άμυνα της Μυτιλήνης, καθώς κατάγομαι από εδώ και αν και μεγάλωσα στην Αθήνα, είμαι ιδιαίτερα συνδεδεμένος με αυτό τον τόπο. Ο Θεός ας μας βοηθάει.
Σε θαυμάζω ρε Νικηταρά για το παρελθόν σου και εύχομαι αν χρειαστεί, να βρω το κουράγιο να πάρω παράδειγμα από σένα. Μπράβο σου.

Angi, ηρέμησε σε παρακαλώ.


Κάτι σχετικό. Σήμερα, ή μάλλον χθες (Κυριακή), ήταν μία ασυνήθιστα ζεστή μέρα για την εποχή. Μετά από μέρες σχεδόν ασταμάτητης βροχής, ο ουρανός καθάρισε εντελώς και η θερμοκρασία ανέβηκε ιδιαίτερα, σε σημείο που ενώ περπατούσα στο δρόμο φορώντας μπουφάν στις 8 το βράδυ (που υποτίθεται ότι έχει περισσότερο κρύο), αναγκάστηκα να το βγάλω γιατί είχα ιδρώσει. Τότε παρατήρησα την υψηλή, για την εποχή, θερμοκρασία. Δεν είχε ζέστη αλλά σίγουρα δεν είχε και κρύο, ήταν σαν καιρός που έχει στα τέλη Απριλίου-αρχές Μαίου και σίγουρα όχι καιρός τελών Νοεμβρίου.
Πριν περίπου δύο-δυόμιση ώρες έβγαλε έντονο αέρα αλλά πάλι ήταν δροσερός και ανεκτός -- καθόλου κρύος (μάλλον Νοτιάς).

Για να δούμε. Όλα από μικροσκόπιο πρέπει να τα περνάμε εδώ που φτάσαμε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Arela
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
121 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2005, 06:01:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arela
Συγνώμη για τη σχετικά άσχετη παρέμβαση, αλλά δε θέλω να το βουλώσω.

Για σιγά 'Αντζι, μήπως θέλεις να μας δείρεις κιόλας?
'Αν σ'ενοχλούν κι αν σ'έχουν κουράσει οι μ@*&ες όπως είπες δε σε υποχρεώνει κανένας να παρακολουθείς το συγκεκριμένο νήμα, πόσο μάλλον να συμμετάσχεις σ'αυτό. Η απαξία και η τζάμπα μαγκιά περισσεύουν στο νετ, πίσω απ'την ασφάλεια της ανωνυμίας που παρέχουν οι υγροί κρύσταλλοι του καθένα, κι αυτά είναι πράγματα που ΕΓΩ έχω βαρεθεί να βλέπω!
Πρώτιστη αρχή σ'ένα διάλογο, είναι ο ΣΕΒΑΣΜΟΣ (τη γνωρίζεις τη λέξη?) στην άποψη του άλλου. Θεμιτή η διαφωνία και το αντεπιχείρημα (αν έχεις τέτοιο να καταθέσεις- που χλωμό το βρίσκω), ανόητος και ανεγκέφαλος τρόπος διαλεκτικής η απαξία. Αν δεν πείθεσαι μ'αυτά που λέει ο Dying ή οποιοσδήποτε άλλος, κατάλαβε πως δε γράφουμε όλοι εδώ για να πείσουμε εσένα.

_______________________
Δεν πιστεύω σε τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα, δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2005, 09:20:29  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
peronospore,να διαβάζεις καλύτερα τι λέω.Αυτό που είπα, διευκρίνησα ότι είναι η προσωπική μου άποψη.Δεν μπορείς λοιπόν να με κατηγορείς επειδή τολμώ να πώ τη σκέψη μου,αλλά μπορώψ να σε κατηγορήσω εγώ επειδή σου λείπει το θάρρος να πείς τη δική σου.
22 κόψε τις βλακείες, το έχω πεί 500 τουλάχιστον φορές ότι εγώ νομίζω ότι το 2008 θα γίνουν όλα αυτά και όχι νωρίτερα... Υπάρχουν πειστήρια και στο προφητείες αγίων Νο3.
Βεβαίως αν δεν κατάλαβα κάτι από την παράγραφο που παράθεσα στο προηγούμενο Post μου να μου πείς. Εγώ σε είδα να "προβλέπεις" πόλεμο μέσα στον επόμενο μήνα περίπου.
Εγώ προβλέπω λοιπόν σεισμό στα κύθηρα μέσα στον επόμενο μήνα εντάσεως 6.7 ρίχτερ. Αυτή την δουλειά θα κάνουμε????
Δεν είμαστε καζαμίας εδώ μέσα, λίγη σοβαρότητα δεν βλάπτει.

τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - Ηράκλειτος

Edited by - Peronosporos on 28/11/2005 09:26:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2005, 14:52:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi
quote:

Συγνώμη για τη σχετικά άσχετη παρέμβαση, αλλά δε θέλω να το βουλώσω.

Για σιγά 'Αντζι, μήπως θέλεις να μας δείρεις κιόλας?
'Αν σ'ενοχλούν κι αν σ'έχουν κουράσει οι μ@*&ες όπως είπες δε σε υποχρεώνει κανένας να παρακολουθείς το συγκεκριμένο νήμα, πόσο μάλλον να συμμετάσχεις σ'αυτό. Η απαξία και η τζάμπα μαγκιά περισσεύουν στο νετ, πίσω απ'την ασφάλεια της ανωνυμίας που παρέχουν οι υγροί κρύσταλλοι του καθένα, κι αυτά είναι πράγματα που ΕΓΩ έχω βαρεθεί να βλέπω!
Πρώτιστη αρχή σ'ένα διάλογο, είναι ο ΣΕΒΑΣΜΟΣ (τη γνωρίζεις τη λέξη?) στην άποψη του άλλου. Θεμιτή η διαφωνία και το αντεπιχείρημα (αν έχεις τέτοιο να καταθέσεις- που χλωμό το βρίσκω), ανόητος και ανεγκέφαλος τρόπος διαλεκτικής η απαξία. Αν δεν πείθεσαι μ'αυτά που λέει ο Dying ή οποιοσδήποτε άλλος, κατάλαβε πως δε γράφουμε όλοι εδώ για να πείσουμε εσένα.

_______________________
Δεν πιστεύω σε τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα, δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη



Ακουσε με αγαπητη μου,

Απο τον Ιουλιο που παρακολουθω, το Εσωτερικα,
ο 22 θελει σωνει και καλα να φερει το πραγμα
εκει που θελει...
Ε!!! δεν του καθεται ο πολεμος και συνεχεια
τον μετατοπιζει....
Τη μανια κι αυτη...
Ζητω συγνωμη απο τον Dying,
οντως παραφερθηκα.
Η αιτια του ξεσπασματος μου, δεν ηταν
το παρων τοπικ, αλλα καποια αλλα που
συμβαινουν στο Εσωτερικα και πραγματικα
με απογοητευσαν.
Οσο για τη λεξη ΣΕΒΑΣΜΟΣ, θα επρεπε να
σκεφτεις ποιος πραγματικα σεβεται τον
αλλον και φερεται υπευθυνα μεταδιδοντας
ασφαλης πληροφοριες, συμφωνα με τον ιδιο,
που ομως ποτε δεν επαληθευονται.
Ακομη και η δικη σου απαντηση
δεν διακατεχεται απο σεβασμο.
Αν θελεις, μπορω να σου γραψω και το
πληρες ονοματεπωνυμο μου.
Δεν το κρυβω.
Φαινεται και στη διευθυνση του e-mail μου,
αγαπητη μου!!!
Ευχαριστω...
Καλη σου μερα...


Edited by - angi on 28/11/2005 14:55:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1542969
Maintained by Digital Alchemy