ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Ε, αυτό δεν είναι επιστήμη!!!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2006, 00:00:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε βρε Αμαλία μου, πώς να δεχτώ αυτή την απάντηση;
Η γνώση (πχ για τον Εμπεδοκλή) υπάρχει εκεί για όποιον θέλει να την γνωρίσει. Τώρα αν ο μαθητής Λυκείου βαριέται να διαβάσει ή ξεχνάει αυτά (τα λίγα) που μαθαίνει, δεν σημαίνει κάτι για το θέμα που συζητούμε.

Οι μαθητές (και ο καθένας μας) έρχονται σε επαφή και χειρίζονται πληροφορίες από κει και πέρα για να έχεις γνώση πάνω σε ένα συγκεκριμένο θέμα θα πρέπει να εντριφήσεις ειδικά πάνω σε αυτό. Αυτό ίσχυε πάντα και ισχύει σήμερα και θα ισχύει στο μέλλον. Κάποτε θεωρούσαν ότι η διανοητική προσέγγιση είναι πανάκεια (ή σχεδόν πανάκεια), σήμερα χρησιμοποιούμε και άλλα εργαλεία για να επιβεβαιώσουμε ή να απορρίψουμε τις διανοητικές μας προσεγγίσεις.

Νομίζω ότι είναι λάθος να συγκρίνουμε εξέχοντα μυαλά του παρελθόντος με τον "κοινό νου" των σημερινών ανθρώπων. Η σύγκριση μπορεί να γίνει μόνο μεταξύ ομοίων (κάτι τέτοιο δεν είπε και ο Εμπεδοκλής; αναγνωρίζουμε τα όμοια μέσω των ομοίων)
Τα εξέχοντα μυαλά θα είναι εξέχοντα σε κάθε εποχή. Οπότε αν ερχόντουσαν σήμερα ο Αριστοτέλης ή ο Πλάτωνας, θα εξακολουθούσαν να είναι εξέχοντα μυαλά, ίσως όμως να άλλαζαν μερικούς ισχυρισμούς τους.

Οπότε και η απάντηση στην ερώτηση της Galadriel είναι παρόμοια.
Ενας αρχιτέκτονας σήμερα γνωρίζει πώς να κτίσει τον Παρθενώνα (με τα σημερινά μέσα εννοείται επειδή ίσως να μην γνωρίζει επακριβώς τα μέσα που διέθεταν τότε). Εξάλλου τον Παρθενώνα δεν τον έκτισαν γενικώς "οι αρχαίοι" αλλά συγκεκριμένα άτομα που είχαν την απαιτούμενη γνώση.


Ο durden έβαλε ένα καλό ερώτημα "γιατί οι αρχαίοι δεν ανέπτυξαν τεχνολογία;" (έγραψα ένα σχετικό μήνυμα χτες στο θέμα του Πλωτίνου στο "Απόψεις, προτάσεις"). Νομίζω ότι ανέπτυξαν ό,τι θεωρούσαν χρήσιμο. Πιθανόν όμως να θεωρούσαν ότι η τεχνολογία ήταν τέχνη των θεών (ας μην ξεχνάμε ότι οι περισσότερες εφευρέσεις χρησιμοποιήθηκαν στους ναούς) και ότι δεν έπρεπε να ασχοληθούν οι άνθρωποι με αυτήν. Δεν ξέρω αν όντως ισχύει αλλά μου φαίνεται λογικό.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2006, 00:08:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
α! θα παραπονεθώ αγαπητή!

με έχετε μπερδέψει! από την μία οι αρχαίοι δεν ήξεραν ηλεκτρονικούς υπολογιστές σε σχέση με έναν 17χρονο

quote:
μπορεις να μου αναφερεις εναν αρχαιο Ελληνα που γνωριζε Νευτωνεια εστω μηχανικη?Η την δομη του γαλαξία?Η οτι οι γαλαξιες απομακρυνονται?Η την δομη του ατόμου,συμπεριλαμβανομενων των υποατομικων σωματιδιων?Η που γνωριζε την δομη του DNA?H την δομη του κυτταρου?Η την υπαρξη των μικροοργανισμων?Η οτι το αιμα κυκλοφορεί?Η την Αλγεβρα που γνωριζει ενας μαθητης Λυκειου σημερα?Η να χειριζεται ηλεκτρονικο υπολογιστή?

και απ' την άλλη...


quote:
Τεχνολογια δεν σημαινει μονο υπολογιστες και πυραυλοι!


για βοήθησε με λίγο ...

Galadriel


για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2006, 00:21:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ durden στο θέμα της τηλεπάθειας.
Είναι ένα φαινόμενο το οποίο και κατά την προσωπική μου γνώμη θα μπορούσε να ισχύει. Θεωρητικά (ή λογικά) μόνο, επειδή πρακτικά δεν νομίζω ότι μας έχει δώσει τα απαραίτητα αποτελέσματα για να πούμε ότι όντως ισχύει, ή κάνω λάθος;

Το ίδιο συμβαίνει και με το φαινόμενο των ufo. To πρόβλημά μου είναι ότι τα στοιχεία πάνω στα οποία βασίζουμε συνήθως την "ισχύ" τους, αν τα ερευνήσεις λίγο πιό προσεκτικά, σου αφήνουν πολλές απορίες ως προς την φύση τους ή και καταρρίπτονται σχετικά εύκολα.
Το καλύτερο όπως λες θα ήταν να μπορούσαμε να εξάγουμε συμπεράσματα από τις προσωπικές μας παρατηρήσεις/εμπειρίες. Μόνο που... όπου μπαίνει ο προσωπικός παράγοντας η ερμηνεία μπορεί να χωλαίνει επειδή γίνεται ανάλογα με τα πιστεύω μας, τις ανάγκες μας, την εκτίμηση για τον εαυτό μας και για τον κόσμο.
Επειδή έχω και γω μερικές προσωπικές εμπειρίες (όσο περίεργο κι αν ακούγεται! χεχε) έχω την εντύπωση ότι λίγοι άνθρωποι θα παραδεχτούν ότι κάποια πράγματα είναι της φαντασίας τους, ή ότι έκαναν λάθος ή ότι είδαν αυτό που ήθελαν να δουν χωρίς να υπάρχει στην πραγματικότητα. Γι αυτό εξάλλου και σπάνια δέχονται τις λογικές ερμηνείες των υπολοίπων πάνω στις προσωπικές τους εμπειρίες.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2006, 00:24:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε τοτε κατσε να σκεφτεις λίγο G.Με ηρεμια...


Edited by - medtech on 28/03/2006 00:27:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2006, 00:32:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό είναι απάντηση με επιχειρήματα και αποδείξεις! ή μήπως περιορίζεστε στην εξολόθρευση κατσαρίδων?

Galadriel



για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2006, 00:34:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αυτό είναι απάντηση με επιχειρήματα και αποδείξεις! ή μήπως περιορίζεστε στην εξολόθρευση κατσαρίδων?


χαχαχα και γω για τις κατσαρίδες διάβαζα τώρα! Φοβερή περίπτωση!

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2006, 00:50:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε μην τα θελετε και ολα στο πιατο...

Υπαρχου ωραιοτατες εγκυκλοπαιδειες και λεξικα με τους ορισμους τεχνολογιας και επιστημης.Εντρυφηστε αγαπητη G.Θα βοηθησει την δικη σας επιχειρηματολογια να μετατοπιστει απο την σοφιστια προς κατι ουσιαστικοτερο...

---------------------------------------------------------------
Ναι με τις κατσαριδες εκανα τρελα γελια!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2006, 00:55:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Angelos
θα σου ξαναπώ, πως δεν αμφισβήτησα την επιστήμη. Αυτό που αμφισβήτησα ήταν η θέση της medtech, σχετικά με το γνωσιολογικό επίπεδο ενός μαθητή του Λυκείου σήμερα και των αρχαίων των οποίων τα συγγράμματα σώζονται και αποτελούν πηγή για πολλών μορφών γνώση, ακόμα και σήμερα. Οπότε δεν έχει νόημα να μου γράφεις εάν η επιστήμη είναι γνώση επαληθευμένη και επαληθεύσιμη. Άλλωστε σε προηγούμενη συζήτηση (στο θέμα της αστρολογίας) τα έχουμε πει αυτά. Και για τα κριτήρια αξιολόγησής της. Εάν θυμάσαι, σε γενικές γραμμές είχαμε συμφωνήσει.

medtech
η επιστήμη είναι η γνωσιολογική επίσταση ενός αντικειμένου. Δεν είναι τρόπος αναζήτησης της αλήθειας. Ωστόσο, και εφόσον χρησιμοποιείται από αρκετό κόσμο με αυτόν τον τρόπο, ας το δεχτούμε.
Όσον αφορά το πείραμα, αυτή η προσέγγιση της επιστήμης άρχισε από τον Αριστοτέλη. Πριν από αυτόν, υπήρχε ένα ισχυρό ρεύμα διανοητών, που πίστευαν πως ο κόσμος των φαινομένων είναι απατηλός. Οπότε η προσέγγισή τους διέφερε ριζικά. Κατά τη δική μου άποψη, τα φαινόμενα δεν είναι η αλήθεια, αλλά ένας τρόπος με τον οποίο εκφράζονται οι συμπαντικοί νόμοι. Από την εξέτασή τους μπορούμε να συμπεράνουμε πολλά πράγματα, αλλά η υπόθεση απαιτεί την προσοχή μας. Εάν για παράδειγμα εξετάζουμε τη φωτεινή άλω που σχηματίζει ένας φακός σε έναν τοίχο (φαινόμενο), χωρίς να εξετάσουμε την πηγή φωτός, τότε μας διαφεύγει η κατ' ουσίαν γνώση. Πιστεύω πως οι αιτίες του κόσμου των φαινομένων, είναι υποκείμενές του. Πιθανόν να μην είναι το μικροσκόπιο το όργανο αυτό, με το οποίο θα μπορέσουμε να τις αντιληφθούμε. Εάν τελικά το σύμπαν έχει ρίζα νοητική (μέχρι στιγμής δεν το έχουμε αποκλείσει), τότε θα πρέπει να το ψάξουμε με πιο άυλα μάτια.

Σχετικά με τον Ηράκλειτο και την άποψή του για το σύμπαν. Ο Ηράκλειτος θεώρησε ως ρίζα του σύμπαντος τη φωτιά. Ο Θαλής το νερό, ο Αναξιμένης τον αέρα, κ.ο.κ. Ο ίδιος ο Ηράκλειτος μιλούσε πολύ συμβολικά για τη φύση του κόσμου. Δεν αποδεχόταν καν τον κόσμο των φαινομένων. Οπότε, καλύτερα είναι να μην ερμηνεύεις τα λόγια του με αυτό το πρίσμα (δηλαδή τον κατά γράμμα παραλληλισμό). Και αυτός, όπως και πολλοί άλλοι σύγχρονοί του, προσέγγισαν τη γνώση με διαφορετικό τρόπο από αυτόν, που συνηθίζουν σήμερα αρκετοί επιστήμονες. Έβγαλαν συμπεράσματα, που μιλούν για τα ίδια πράγματα για τα οποία μιλάμε και τώρα, αλλά με πιο συμβολική γλώσσα (ο συγκεκριμένος λεγόταν μάλιστα και "σκοτεινός"). Αυτό δεν τους κάνει λιγότερο γνώστες. Γνώση δεν είναι μόνο αυτή, η οποία αντλείται μέσω επιστημονικής μεθοδολογίας.

quote:
Καλα ο συγχρονος δεκαοκταρης μπορει να μην θυμαται ποιος ειναι ο Φρανσις Κρικ.Γνωριζει ομως τι ειναι DNA,RNA (ας μην ασχοληθουμε τωρα με τους μαθητες με πτωχες επιδοσεις αλά με τον μεσο όρο).Γνωριζει επισης:
-βιολογια
-μαθηματικα
-χημεια
-φυσικη
και πολλα αλλα επιστημονικα πεδια σε βαθμο πολυ μεγαλυτερο (η διαφορα θα ελεγα ειναι χαωτικη) σε συγκριση με εναν οποιασδηποτε ηλικιας ανθρωπο πο εζησε οχι απλα 2500 χρονια πριν αλλά μόλις 100 χρόνια πριν.

medtech, μπορείς να επισκεφτείς ένα σχολείο και να κάνεις ένα γκάλοπ. Να δεις τι γνωρίζουν.
Και πάλι όμως το γυρνάς το θέμα. Είχες γράψει:
""Ετσι ο Πανος υμνεί τις αρχαίες γραφές που γράφτηκαν απο ανθρώπους που ήξεραν λιγότερα για το σύμπαν απο ο,τι ένας μαθητης του λυκείου σήμερα.""
Από κει ξεκίνησες για να στηρίξεις την επιχειρηματολογία σου.


durden_alie
δεν ξέρω εάν το γλυτώσεις το γιαουρτάκι από τη medtech , πάντως - ως συνήθως - έδωσες μία πολύ ενδιαφέρουσα διάσταση στο θέμα
Και είσαι και επιστήμονας, πανάθεμά σε!!



Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2006, 01:02:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ostria:
quote:
Νομίζω ότι είναι λάθος να συγκρίνουμε εξέχοντα μυαλά του παρελθόντος με τον "κοινό νου" των σημερινών ανθρώπων. Η σύγκριση μπορεί να γίνει μόνο μεταξύ ομοίων (κάτι τέτοιο δεν είπε και ο Εμπεδοκλής; αναγνωρίζουμε τα όμοια μέσω των ομοίων)
Τα εξέχοντα μυαλά θα είναι εξέχοντα σε κάθε εποχή. Οπότε αν ερχόντουσαν σήμερα ο Αριστοτέλης ή ο Πλάτωνας, θα εξακολουθούσαν να είναι εξέχοντα μυαλά, ίσως όμως να άλλαζαν μερικούς ισχυρισμούς τους.

Συμφωνώ μαζί σου. Και γι' αυτόν τον λόγο θεώρησα ως άτοπη τη σύγκριση που έκανε η medtech. Όχι μόνο γι΄αυτόν βέβαια. Ένας άλλος λόγος είναι, το αξιολογικό κριτήριο που χρησιμοποιήθηκε για τη γνώση που είχαν οι αρχαίοι. Πιστεύω πως σ΄αυτούς τουλάχιστον που αναφέρθηκα στα προηγούμενα μηνύματά μου, η γνωσιολογική προσέγγιση είναι διαφορετική από την επικρατούσα σημερινή, είναι όμως λιγότερο πλούσια;
Οπότε δεν έχει νόημα ούτε η σύγκριση, και κυρίως το να χρησιμοποιούμε τη σύγκριση αυτή για να πούμε πως επειδή εκείνοι δεν ήξεραν τι έλεγαν, ο paNo λέει "αρλούμπες"...


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2006, 01:03:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aχ Aμαλια,δεν ειμαι εγω εκεινοι που ερμηνευει τους αρχαιους ως γνωστες του συμπαντος αλλα καποιοι αλλοι.

Μην το γυριζεις αλλου Αμαλια παντα υπηρχαν αδιαφοροι μαθητες.Η πλειοψηφια ανηκει στο μεσο ορο.Και ακομα και απλη αναγνωση να εχουν κανει τα εγχειριδια της φυσικης παλι εχουν ερθει σε επαφη με περισσοτερα απο οσα τολμησε ποτε να ονειρευτει οχι ενας αρχαιος αλλα ενας ανθρωπος του 19ου αιωνα καν.

Εμμενω στην αποψη μου.Οι αρχαιοι γνωριζαν για το συμπαν λιγοτερα απο οσο ξερουμε εμεις σημερα.

Αυτο δεν συζηταμε τοση ώρα?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2006, 01:12:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
durden_alie
δεν ξέρω εάν το γλυτώσεις το γιαουρτάκι από τη medtech , πάντως - ως συνήθως - έδωσες μία πολύ ενδιαφέρουσα διάσταση στο θέμα
Και είσαι και επιστήμονας, πανάθεμά σε!!
----------------------------------------------------------------------

Τα γιαουρτακια ειναι ξεπερασμενη τεχνολογια.Θα του στειλω μια διμοιρια Σατανικες Λαρισινες Κατσαριδες.

Edited by - medtech on 28/03/2006 01:13:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2006, 01:13:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι βρε medtech, αυτό συζητάμε.
Πες μου, τι έχεις καταλάβει από όσα σου έχω γράψει ως τώρα;
Ότι διαφωνώ σχετικά με τις γνώσεις που έχουμε σήμερα για τα φαινόμενα;
Ή ότι διαφωνώ με τη θέση ότι αυτή είναι η μόνη προσέγγιση γνώσης;


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2006, 01:16:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το τελευταιο.
Ενω εγω υποστηριζω οτι η επιστημη ή η επιστημονικη μεθοδολογια ειναι η ασφαλεστερη μεθοδος για την αποκτηση γνωσης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2006, 01:21:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ενω εγω υποστηριζω οτι η επιστημη ή η επιστημονικη μεθοδολογια ειναι η ασφαλεστερη μεθοδος για την αποκτηση γνωσης.

Ασφαλέστερη;
Μα τι λες τώρα!
Ξέρεις τι κίνδυνοι υπάρχουν όταν εργάζεται κάποιος δίπλα σε πυρηνικό αντιδραστήρα;
Ενώ ο διαλογισμός, τι κακό μπορεί να σου κάνει;


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2006, 01:26:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην αναζητηση της αληθειας για τον φυσικο κόσμο πρεπει καταρχας να ξεχωρισουμε εαν ενα φαινομενο ειναι πραγματικό ή ειναι απλα δημιουργμα της φαντασιας.
Συμφωνουμε σε αυτο?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2006, 01:29:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote]Ενω εγω υποστηριζω οτι η επιστημη ή η επιστημονικη μεθοδολογια ειναι η ασφαλεστερη μεθοδος για την αποκτηση γνωσης.

Ασφαλέστερη;
Μα τι λες τώρα!
Ξέρεις τι κίνδυνοι υπάρχουν όταν εργάζεται κάποιος δίπλα σε πυρηνικό αντιδραστήρα;
Ενώ ο διαλογισμός, τι κακό μπορεί να σου κάνει;

--------------------------------------------------------
Ας μην μιλησουμε για την μελετη διπλα σε μια μεραρχια απο Σατανικες Λαρισινες Κατσαριδες.

Επισης ας μην μιλησουμε για το κακο που κανει ο διαλογισμος γιατι θα πεσεις να με φας.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2006, 01:52:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
medtech
δεν θα μείνω άλλο απόψε.
θα σου απαντήσω αύριο.
καληνύχτα


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2006, 10:28:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημέρα

medtech καμμία (απ' όσο ξέρω) εγκυκλοπαίδεια δεν θα μπορέσει ΠΟΤΕ να μου αναλύσει τον δικό σου τρόπο σκέψης... αντί λοιπόν, να φέρεσαι σαν παιδί που τραγουδάει όταν δεν του αρέσει να ακούει αυτό που του λένε, και αντί να βάζεις ταμπέλες "αυτή λέει σοφιστείες" κάτσε να τοποθετήσεις όσο μπορείς καλύτερα τις σκέψεις σου πάνω σ'αυτό που σου ζήτησα...

όλη η διαφωνία μου μαζί σου βρίσκεται ακριβώς σ'αυτό... στην αφοριστική αντίληψη που έχεις για τους άλλους... δεν δέχομαι μία τέτοια αντίληψη ως απορέουσα από την επιστήμη και δεν πρόκειται να το δεχτώ (εκτός κι αν μου φέρεις φυσικά αποδείξεις μέσω πειραμάτων για κάτι τέτοιο! )...

δεν είναι χαρακτηριστικό της υγιούς επιστημονικής σκέψης οι χαρακτηρισμοί "αυτές οι αηδίες των τάδε"... "αυτές οι σοφιστείες των δείνα"... "αυτοί δεν ξέρουν τίποτα..."

και ξέρεις... δυστυχώς, αν θέλει κανείς πολύ να χορέψει αυτό τον "χορό", υπάρχει περιγραφή αυτής της οπτικής που έχεις σε επιστημονικά συγγράματα...


άντε λοιπόν, και μην χτίζεις γύρω σου τείχη από τα οποία θα είναι δύσκολο να κοιτάς τον κόσμο έξω αργότερα...

Galadriel


για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2006, 10:43:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι δε λεω ωραιος ο πετροπολεμος αλλα νομιζω οτι ειναι κριμα να αναλωνομαστε σε ενα θεμα που δεν ειναι σαφως ορισμενο.

Ταλαντευομαι αναμεσα στην δυνατοτητα 1) που ειναι να προσπαθησω να ορισω το θεμα και στη δυνατοτητα 2) που ειναι να καλεσω ολους τους εκλεκτουσ συμμετεχοντες να το παρατησουμε και να καταπιαστουμε με κατι λιγο πιο συγκεκριμενο.

Ας δουμε πρωτα το 1) Αντιγραφω απο την εισαγωγη της Αμαλιας.

quote:

Περί επιστήμης, ψευδοεπιστήμης και γενικά του τρόπου με τον οποίο επιλέγει κάποιος να εξερευνήσει το άγνωστο.

Οποτε εχουμε την medtech που λεει οτι η επιστημη ειναι ο ΤΡΟΠΟΣ (αποριπτοντας τις φαντασιοπληξιες του αποκρυφισμου).

Εχουμε και την Αμαλια και την G. που λενε οτι ο αποκρυφισμος ειναι ο ΤΡΟΠΟΣ (χωρις να απορριπτουν την επιστημη που ερχεται συνεπικουρικα να επιβεβαιωσει τον αποκρυφισμο).

(Τα παραπανω περιπου, μην αρχισετε να πετατε πετρες και να λετε οτι σας παραφραζω).

Επειδη περι ορεξεως κολοκυθοπιτα, και επειδη εγιναν σαφη τα χαρακωματα του καθενος, νομιζω οτι ειναι ανευ ουσιας η συνεχιση του πετροπολεμου. Νομιζω οτι πρεπει να κλεισει εδω το θεμα. Το ποια προσεγγιση ειναι η καλυτερη μπορει να φανει οταν θα εχουμε ΚΑΤΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ
ΑΓΝΩΣΤΟ ΝΑ ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΟΥΜΕ. Εκει θα δουμε τα επιχειρηματα ολων.

Τελος απο εμενα.
Αγγελος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2006, 11:36:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το ποια προσεγγιση ειναι η καλυτερη μπορει να φανει οταν θα εχουμε ΚΑΤΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΑΓΝΩΣΤΟ ΝΑ ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΟΥΜΕ. Εκει θα δουμε τα επιχειρηματα ολων.

Αντε μπράβο! Αυτό λέω και γω τόσες μέρες τώρα.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2006, 19:54:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Kαλημέρα

medtech καμμία (απ' όσο ξέρω) εγκυκλοπαίδεια δεν θα μπορέσει ΠΟΤΕ να μου αναλύσει τον δικό σου τρόπο σκέψης... αντί λοιπόν, να φέρεσαι σαν παιδί που τραγουδάει όταν δεν του αρέσει να ακούει αυτό που του λένε, και αντί να βάζεις ταμπέλες "αυτή λέει σοφιστείες" κάτσε να τοποθετήσεις όσο μπορείς καλύτερα τις σκέψεις σου πάνω σ'αυτό που σου ζήτησα...

όλη η διαφωνία μου μαζί σου βρίσκεται ακριβώς σ'αυτό... στην αφοριστική αντίληψη που έχεις για τους άλλους... δεν δέχομαι μία τέτοια αντίληψη ως απορέουσα από την επιστήμη και δεν πρόκειται να το δεχτώ (εκτός κι αν μου φέρεις φυσικά αποδείξεις μέσω πειραμάτων για κάτι τέτοιο! )...

δεν είναι χαρακτηριστικό της υγιούς επιστημονικής σκέψης οι χαρακτηρισμοί "αυτές οι αηδίες των τάδε"... "αυτές οι σοφιστείες των δείνα"... "αυτοί δεν ξέρουν τίποτα..."

και ξέρεις... δυστυχώς, αν θέλει κανείς πολύ να χορέψει αυτό τον "χορό", υπάρχει περιγραφή αυτής της οπτικής που έχεις σε επιστημονικά συγγράματα...


άντε λοιπόν, και μην χτίζεις γύρω σου τείχη από τα οποία θα είναι δύσκολο να κοιτάς τον κόσμο έξω αργότερα...

Galadriel


για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος


Λοιπον Galadriel συγχαρητηρια τα κατάφερες!Με εκάνες να χάσω την υπομονή μου και να σου απαντήσω και εγω προσωπικα.Μεχρι τωρα σε αντιμετώπιζα με χιουμορ ή σε αγνοούσα αλλά και η υπομονη εχει τα όρια της.

Εσυ είσαι που αυταρεσκα λούζεις με χαρκατηρισμους τους συνομιλητες σου και συγκεκριμενα ΕΜΕΝΑ γιατι δεν εχεις επιχειρήματα να αντικρουσεις τις απόψεις μου.

Μαζευω εδω καποιους απο τους χαρακτηρισμους σου προς το προσωπο μου:
ΡΟΜΠΟΤ ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ
ΖΗΛΕΥΕΙΣ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΤΟ ΜΑΣ ΑΝΤΙΤΙΘΕΣΑΙ (ενω εκφράζεις απόψεις σε θεμα που δεν απτεται της ειδικοτητας σου -βιομηχανικο σχέδιο,οι αρχαιοι Ελληνες θα το ονομαζαν αυτό ΕΙΡΩΝΙΑ).
ΚΛΕΙΣΤΟ ΜΥΑΛΟ
Και ειρωνίες τύπου "οταν τελειωσετε απο την εξολοθρευση κατσαριδων κτλ".

Εγω δεν χρειαζομαι εγκυκλοπαιδεια για να καταλαβω οτι οταν ξεμενεις απο επιχειρηματα επιτιθεσαι προσωπικα.Το παρατηρω εδω και μέρες.
Σιγα μην κατσω να σου αναλύσω καθε απορια που βρισκει απάντηση σε ενα λεξικο ή σε μια εγκυκλοπαιδεια και ιδιατερα οταν αυτη η απορια δεν εχει γίνει με σκοπο μια εποικοδομητικη συζήτηση αλλα με στοχο να αποσανατολίσει την συζήτηση ή με στόχο να αναδειξει τον συνομιλητή που εκραζει μια αντιθετη αποψη ως αμόρφωτο.(εξ ου και τα περι σοφιστειας).

Και βαρεθηκα να ακουω το ιδιο τραγουδι:δεν δεχεσαι διαφορετικες αποψεις,είσαι κλειστο μυαλο κτλ.Αν ειμαι κλειστο μυαλο γιατί έκατσα και εψαξα πληροφοριες για την αυρα,τα ουφο,την τηλεκινηση κτλ?.Η διαφορα με εσενα ειναι οτι δεν καταπια ΑΜΑΣΗΤΑ οσα μου σερβιρησαν αλλά ΖΗΤΗΣΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ.Ως τωρα ειδα οτι δεν υπαρχει καμια και οτι ακόμα χειρότερα ΤΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΚΤΕΛΕΣΤΗΚΑΝ ΕΔΕΙΞΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΥΠΟΣΤΑΣΗ.Η επιστημη δερευνησε πολλους για την υπαρξη τηλεκινησης,προφητικης ικανότητας,τηλεπαθειας κτλ αλλα δεν βρήκε κατι που να συνηγορει υπερ της υπαρξης τετοιων φαινομενων.Βρηκε πολυ λογικες εξηγήσεις για το γεγονος οτι οι ανθρωποι πιστευαν οτι ειχαν την ικανοτητα τηλεκινησης,τηλεπαθειας κτλΕαν και εσυ ειχες ανοιχτο μυαλό θα ειχες κάτσει ακουσεις και την αλλη πλευρα.

Πχ ειδα ποσο ωραια ψαρευουν οι υποτιθεμενοι προφητες (μεντιουμ,αστρολόγοι κτλ) τον πελάτη τους για να αντλησουν πληροφορίες απο αυτον και να τον πεισουν οτι ξερουν τα παντα γι αυτον μεσω των υπερφυσικων τους δυνάμεων.

ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ το κλειστο μυαλό που δεν δεχεται οτι ολοι οι λεγομενοι αποκρυφιστες απέτυχαν να αποδειξουν τις δυνάμεις τους.

ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΥΠΕΡΦΥΣΙΚΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ ΠΑΡΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΡΟΣΚΛΗΣΕΙΣ ΠΕΡΙ ΤΑΥΤΟΥ?

ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΟΣΟΥΣ ΙΣΧΥΡΙΖΟΝΤΑΙ ΟΤΙ Η ΚΙΡΛΙΑΝ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΑΥΡΑΣ ΔΕΝ ΑΝΤΑΠΑΝΤΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΕΞΗΓΗΣΗ ΤΗΣ ΚΙΡΛΙΑΝ?

Γιατι κανεις απο τους θεραπευτες του θεραπευτικου αγγιγματος δεν καταφερε να περασει το απλο πειραμα εντοπισμου του χεριου της 9χρονης μικρης πίσω απο το παραβαν?Γιατι παρολο που η προσκληση ειναι ανοιχτη κανεις δεν εχει εμφανιστει να διεκδικησει το βραβειο (πλην μιας που ομως δεν καταφερε να περασει το τεστ?).

Η επιστημη εχει πλεονεκτημα εναντι όλων των αλλων μεθόδων αναζητησης της αληθειας γιατι εχει το πειραμα.Επίσης γιατι προσπαθει να αποκλεισει όσους περισσότερους υποκειμενικους παράγοντες σε μια αναζήτηση.Γιατι εχει κατανοήσει οτι η προσωπικη εμπειρία πχ μια θέαση ΑΤΙΑ,ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΟΣ,ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΦΑΝΟΥΡΙΟΥ κτλ δεν πρέπει να λαμβάνεται ως Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΛΗΘΕΙΑ.Γιατι εχει ανακαλυψει οτι υπαρχουν και φαινομενα οπως ΟΙ ΠΑΡΑΙΣΘΗΣΕΙΣ (ατομικες και μαζικες),Η ΜΑΖΙΚΗ ΥΣΤΕΡΙΑ,Η ΜΑ=ΓΙΚΗ ΣΥΛΛΟΓΙΣΤΙΚΗ,ΤΑ ΛΑΘΗ ΣΤΗΝ ΣΥΛΛΟΓΙΣΤΙΚΗ (επιχειρηματολογια απο την άγνοια,πόλωση επιβεβαίωσης ,το περιφημο "εγινε πριν απο αυτο,αρα εξαιτίας αυτού ενα κλασικο συλλογιστικο λάθος").Γιατι ελεγχει την αξιοπιστια της πηγης μια πληροφοριας.Γιατι δεν βασίζεται σε μεμονωμενες μαρτυριες για να βγαλει γενικα συμπερασματα.

Και ναι εχω αφοριστικη αντιληψη για τους απατεωνες που μασανε τα λεφτα του κοσμακη.Η που τον παρασυρουν στον θανατο με τις ψευτοθεραπευτικες τους.Και μπολικη οργη και δικαιωμα μου να ειμαι οργισμενη με αυτους.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2006, 19:59:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote]
Kαλημέρα

medtech καμμία (απ' όσο ξέρω) εγκυκλοπαίδεια δεν θα μπορέσει ΠΟΤΕ να μου αναλύσει τον δικό σου τρόπο σκέψης... αντί λοιπόν, να φέρεσαι σαν παιδί που τραγουδάει όταν δεν του αρέσει να ακούει αυτό που του λένε, και αντί να βάζεις ταμπέλες "αυτή λέει σοφιστείες" κάτσε να τοποθετήσεις όσο μπορείς καλύτερα τις σκέψεις σου πάνω σ'αυτό που σου ζήτησα...

όλη η διαφωνία μου μαζί σου βρίσκεται ακριβώς σ'αυτό... στην αφοριστική αντίληψη που έχεις για τους άλλους... δεν δέχομαι μία τέτοια αντίληψη ως απορέουσα από την επιστήμη και δεν πρόκειται να το δεχτώ (εκτός κι αν μου φέρεις φυσικά αποδείξεις μέσω πειραμάτων για κάτι τέτοιο! )...

δεν είναι χαρακτηριστικό της υγιούς επιστημονικής σκέψης οι χαρακτηρισμοί "αυτές οι αηδίες των τάδε"... "αυτές οι σοφιστείες των δείνα"... "αυτοί δεν ξέρουν τίποτα..."

και ξέρεις... δυστυχώς, αν θέλει κανείς πολύ να χορέψει αυτό τον "χορό", υπάρχει περιγραφή αυτής της οπτικής που έχεις σε επιστημονικά συγγράματα...


άντε λοιπόν, και μην χτίζεις γύρω σου τείχη από τα οποία θα είναι δύσκολο να κοιτάς τον κόσμο έξω αργότερα...

Galadriel


για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος


Λοιπον Galadriel συγχαρητηρια τα κατάφερες!Με εκάνες να χάσω την υπομονή μου και να σου απαντήσω και εγω προσωπικα.Μεχρι τωρα σε αντιμετώπιζα με χιουμορ ή σε αγνοούσα αλλά και η υπομονη εχει τα όρια της.

Εσυ είσαι που αυταρεσκα λούζεις με χαρκατηρισμους τους συνομιλητες σου και συγκεκριμενα ΕΜΕΝΑ γιατι δεν εχεις επιχειρήματα να αντικρουσεις τις απόψεις μου.

Μαζευω εδω καποιους απο τους χαρακτηρισμους σου προς το προσωπο μου:
ΡΟΜΠΟΤ ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ
ΖΗΛΕΥΕΙΣ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΤΟ ΜΑΣ ΑΝΤΙΤΙΘΕΣΑΙ (ενω εκφράζεις απόψεις σε θεμα που δεν απτεται της ειδικοτητας σου -βιομηχανικο σχέδιο,οι αρχαιοι Ελληνες θα το ονομαζαν αυτό ΕΙΡΩΝΙΑ).
ΚΛΕΙΣΤΟ ΜΥΑΛΟ
Και ειρωνίες τύπου "οταν τελειωσετε απο την εξολοθρευση κατσαριδων κτλ".

Εγω δεν χρειαζομαι εγκυκλοπαιδεια για να καταλαβω οτι οταν ξεμενεις απο επιχειρηματα επιτιθεσαι προσωπικα.Το παρατηρω εδω και μέρες.
Σιγα μην κατσω να σου αναλύσω καθε απορια που βρισκει απάντηση σε ενα λεξικο ή σε μια εγκυκλοπαιδεια και ιδιατερα οταν αυτη η απορια δεν εχει γίνει με σκοπο μια εποικοδομητικη συζήτηση αλλα με στοχο να αποσανατολίσει την συζήτηση ή με στόχο να αναδειξει τον συνομιλητή που εκραζει μια αντιθετη αποψη ως αμόρφωτο.(εξ ου και τα περι σοφιστειας).

Η απαντηση φυσικα ήταν οτι και οι αρχαιοι διεθεταν τεχνολογία απλά οχι τόσο ανεπτυγμενη οσο η σημερινη.Ακομα και το αμυγδαλο (το πετρινο εργαλειο που χρησιμοποιούσαν οι ανθρωποι της λιθινης εποχης) χρειάζεται ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ για να κατασκευαστει.Πχ πρεπει να ξερεις που να χτυπησεις την κοτρωνα για να την διαμορφωσεις σε σχημα αμυγδαλου.Η με τι να χτυπησεις την πετρα.Αρα δεν επεσα σε αντιφαση οταν ειπα οτι σημερινος μαθητης χειριζεται ηλεκτρονικο υπολογιστη αρα ξερει περισσότερα απο ο,τι ενας αρχαιος συνομηλικος του.Αυτο δεν σημαινει οτι ο συγχρονος μαθητης ειναι αξυπνοτερος απο τον αρχαιο συνομηλικο του σε μεσο όρο.Ομως σημαινει οτι γνωριζει περισσοτερα.Η παντηση ηταν παρα πολυ απλη και το γεγονος οτι εσυ διεκρινες αντιφαση σε αυτο που ειπα περι H/Y με κανει να υποπτευθω τα εξης:
α.βαρεθηκες να το σκεφτεις
β.δεν ξερεις τον ορισμο της τεχνολογιας.
γ.Τον ξερεις και το σκεφτηκες αλλά οργισμενη με μενα παρολο που το σκεφτηκες αποφασισες να το χρησιμοποιησεις ως επίπλαστη αντιφαση.

Και βαρεθηκα να ακουω το ιδιο τραγουδι:δεν δεχεσαι διαφορετικες αποψεις,είσαι κλειστο μυαλο κτλ.Αν ειμαι κλειστο μυαλο γιατί έκατσα και εψαξα πληροφοριες για την αυρα,τα ουφο,την τηλεκινηση κτλ?.Η διαφορα με εσενα ειναι οτι δεν καταπια ΑΜΑΣΗΤΑ οσα μου σερβιρησαν αλλά ΖΗΤΗΣΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ.Ως τωρα ειδα οτι δεν υπαρχει καμια και οτι ακόμα χειρότερα ΤΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΚΤΕΛΕΣΤΗΚΑΝ ΕΔΕΙΞΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΥΠΟΣΤΑΣΗ.Η επιστημη δερευνησε πολλους για την υπαρξη τηλεκινησης,προφητικης ικανότητας,τηλεπαθειας κτλ αλλα δεν βρήκε κατι που να συνηγορει υπερ της υπαρξης τετοιων φαινομενων.Βρηκε πολυ λογικες εξηγήσεις για το γεγονος οτι οι ανθρωποι πιστευαν οτι ειχαν την ικανοτητα τηλεκινησης,τηλεπαθειας κτλΕαν και εσυ ειχες ανοιχτο μυαλό θα ειχες κάτσει ακουσεις και την αλλη πλευρα.

Πχ ειδα ποσο ωραια ψαρευουν οι υποτιθεμενοι προφητες (μεντιουμ,αστρολόγοι κτλ) τον πελάτη τους για να αντλησουν πληροφορίες απο αυτον και να τον πεισουν οτι ξερουν τα παντα γι αυτον μεσω των υπερφυσικων τους δυνάμεων.

ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ το κλειστο μυαλό που δεν δεχεται οτι ολοι οι λεγομενοι αποκρυφιστες απέτυχαν να αποδειξουν τις δυνάμεις τους.

ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΥΠΕΡΦΥΣΙΚΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ ΠΑΡΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΡΟΣΚΛΗΣΕΙΣ ΠΕΡΙ ΤΑΥΤΟΥ?

ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΟΣΟΥΣ ΙΣΧΥΡΙΖΟΝΤΑΙ ΟΤΙ Η ΚΙΡΛΙΑΝ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΑΥΡΑΣ ΔΕΝ ΑΝΤΑΠΑΝΤΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΕΞΗΓΗΣΗ ΤΗΣ ΚΙΡΛΙΑΝ?

Γιατι κανεις απο τους θεραπευτες του θεραπευτικου αγγιγματος δεν καταφερε να περασει το απλο πειραμα εντοπισμου του χεριου της 9χρονης μικρης πίσω απο το παραβαν?Γιατι παρολο που η προσκληση ειναι ανοιχτη κανεις δεν εχει εμφανιστει να διεκδικησει το βραβειο (πλην μιας που ομως δεν καταφερε να περασει το τεστ?).

Η επιστημη εχει πλεονεκτημα εναντι όλων των αλλων μεθόδων αναζητησης της αληθειας γιατι εχει το πειραμα.Επίσης γιατι προσπαθει να αποκλεισει όσους περισσότερους υποκειμενικους παράγοντες σε μια αναζήτηση.Γιατι εχει κατανοήσει οτι η προσωπικη εμπειρία πχ μια θέαση ΑΤΙΑ,ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΟΣ,ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΦΑΝΟΥΡΙΟΥ κτλ δεν πρέπει να λαμβάνεται ως Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΛΗΘΕΙΑ.Γιατι εχει ανακαλυψει οτι υπαρχουν και φαινομενα οπως ΟΙ ΠΑΡΑΙΣΘΗΣΕΙΣ (ατομικες και μαζικες),Η ΜΑΖΙΚΗ ΥΣΤΕΡΙΑ,Η ΜΑ=ΓΙΚΗ ΣΥΛΛΟΓΙΣΤΙΚΗ,ΤΑ ΛΑΘΗ ΣΤΗΝ ΣΥΛΛΟΓΙΣΤΙΚΗ (επιχειρηματολογια απο την άγνοια,πόλωση επιβεβαίωσης ,το περιφημο "εγινε πριν απο αυτο,αρα εξαιτίας αυτού ενα κλασικο συλλογιστικο λάθος").Γιατι ελεγχει την αξιοπιστια της πηγης μια πληροφοριας.Γιατι δεν βασίζεται σε μεμονωμενες μαρτυριες για να βγαλει γενικα συμπερασματα.

Και ναι εχω αφοριστικη αντιληψη για τους απατεωνες που μασανε τα λεφτα του κοσμακη.Η που τον παρασυρουν στον θανατο με τις ψευτοθεραπευτικες τους.Και μπολικη οργη και δικαιωμα μου να ειμαι οργισμενη με αυτους.


Απο το ιδρυμα Randhi.
One Million Dollars awaits the individual who can prove, in a controlled setting, that they have "super" powers.

Λοιπον βρες καποια που οντως εχει υπερφυσικες δυναμεις και πηγαινετε να κερδισετε το βραβειο και μετα τριψτε το μου και στην μουρη.Για πηγαινε λοιπον.

Προς διαχειρηστες:Παρακαλω σβηστε το πρωτο απο τα 2 διπλα μηνυματα μου.

Επίσης αναφορικα με Εμπεδοκλη:Κανεις δεν ισχυριστηκε οτι οι Αρχαιοι ήταν μειωμένης ευφυίας.Δεν διέθεταν όμως τα δικά μας μέσα.Και το κυριοτερο δεν είχε αναπτυχθει η επιστημονικη μέθοδος στον βαθμό που εχει αναπτυχθει σήμερα.Αυτο οφειλεται σε μεγαλο βαθμο στην επίδραση μεταφυσικων-θρησκευτικων αντιλήψεων.Ποσο πολυ πχ θα ειχε αναπτυχθει η ανατομικη αν στην αρχαια Ελλαδα δεν απαγορευόταν η διατομή των πτωμάτων εξαιτιας θρησκευτικων αντιλήψεων?

Edited by - medtech on 28/03/2006 20:21:35

Edited by - medtech on 28/03/2006 20:30:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2006, 20:25:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμ..καλησπέρα καταρχήν

μία ερώτηση μόνο medtech....

εσύ τι ακριβώς γυρεύεις σ'ένα φόρουμ που δεν άπτεται της ειδικότητας σου?

Galadriel


για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2006, 20:34:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ηρθα να δω αν υπαρχει κατι.Μεσα στα πλαισια του ανοιχτου πευματος.
Χρειαζεσαι ειδικότητα για να συμμετεχεις στο Forum?Ποια είναι αυτη λοιπόν?Μηπως χρειάζεται η ειδικη ικανοτητα του "καταπίνω τα πάντα αμάσητα για να μην ενοχλω τους αληθινους πιστους"?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

force385
Μέλος 1ης Βαθμίδας


56 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2006, 20:56:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους force385  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ηρθα να δω αν υπαρχει κατι.Μεσα στα πλαισια του ανοιχτου πευματος.


Και αφού βλέπεις ότι δεν υπάρχει τίποτα ποιός είναι ο σκοπός σου ???


To Know | To Be | To UnderstandΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2006, 20:59:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Aρα λοιπόν (αχ, έτσι πρόταση πρόταση θα το πάμε...) γιατί ζητάς τέτοιες προϋποθέσεις από μένα? σε μία δημόσια συζήτηση όπως αυτές που συμμετέχουμε, ο καθένας έχει δικαίωμα να μιλάει ανεξάρτητα από ειδικότητα...

ξέρεις medtech... με μένα συμβαίνει κάτι παράδοξο... όσοι βλέπουν μπροστά τους μόνο την πειραματική απόδειξη με θεωρούν εσωτερίστρια... όσοι πάλι βλέπουν μόνο την μεταφυσική στα πράγματα του κόσμου γύρω μας με θεωρούν σκληρή σκεπτικίστρια...

δεν είμαι τίποτα απ' τα δύο, και δεν έχω κανένα λόγο να υπεραμύνομαι μιας από τις δύο οπτικές... προσπαθώ πάντα να βρω το σημείο στο οποίο μπορούν όλα να συγκλίνουν... και δεν μου αρέσει ο απόλυτος τρόπος έκφρασης όπου και να τον συναντήσω (ρώτα και τον καημένο τον aries0 τι είχε τραβήξει...)

αναγνωρίζεις δε καλές προθέσεις και χιούμορ στον εαυτό σου αλλά όχι σε μένα... αναγνωρίζεις στον εαυτό σου το δικαίωμα να εκφέρεται με χαρακτηρισμούς για τον οποιονδήποτε αλλά όχι σε μένα... μόνη σου φοράς μ'αυτό τον τρόπο την ταμπέλα του κλειστού μυαλού και δεν χρειάζεσαι την βοήθεια μου...

προσπάθησα με τον τρόπο μου να σου δείξω πως θερίζεις ακριβώς αυτά που σπέρνεις... το ότι δεν το καταλαβαίνεις εμένα με στεναχωρεί περισσότερο απ' ότι μπορείς να συνειδητοποιήσεις... γιατί θέλω οι εκπρόσωποι της επιστήμης να μπορούν να κάνουν αυτό που εσύ προσπαθείς, να στέκονται δηλαδή αξιοπρεπώς απέναντι στους απατεώνες παντός είδους και να μην επιτρέπουν στον κόσμο να την "πληρώνει"...

αν σε νοιάζει πραγματικά ο μέσος άνθρωπος που στέκεται απροστάτευτος απέναντι στους απατεώνες πρέπει να αλλάξεις τακτική... να κατανοήσεις τις ανάγκες του και τα προβλήματα του και όχι να του προσθέτεις μερικά με αφορισμούς...

λυπάμαι που η κατανόηση και το χιούμορ δεν αποδεικνύονται εργαστηριακά... ίσως να είχες κάποιες ελπίδες...

και λυπάμαι επίσης που μόνο αν καταφέρεις να εκνευριστείς μπορείς να μιλήσεις με αυτόν που σου απευθύνει το λόγο... κανονικά αυτό θα έπρεπε να στο υποδεικνύει η φωνή της λογικής...

προς το παρόν εγώ παρακολουθώ στην τηλεόραση την ιστορία αυτής της κοπέλας που εμπιστεύτηκε τις γνώσεις των επιστημόνων και την τεχνική αρτιότητα των εργαστηρίων και τώρα έχει βρεθεί να έχει AIDS (η αυξημένη ευθύνη που λέγαμε)...

και θα κάνω και κάτι που προφανώς εσύ σαν επιστήμονας δεν αντιλαμβάνεσαι και δεν διδάχτηκες... θα σου ζητήσω συγνώμη γιατί έφερα στην επιφάνεια τον χειρότερο σου εαυτό...


την καλησπέρα μου

Galadriel


για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2006, 21:39:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Δεν ζητησα τετοιες προυποθεσεις απο σενα.Ανταπάντησα στην κατηγορία σου,στο γεγονός οτι μου φερθηκες υποτιμητικά επειδη ειμαι απόφοιτος ΤΕΙ και οχι ΑΕΙ.Σου κατεδειξα οτι αν παίξουμε με αυτούς τους όρους σε αυτο το θέμα είχα περισσότερες γνώσεις απο σένα άρα η κατηγορία σου ήταν κούφια.
Δεν χρειάζεται να είναι νομπελίστας για να είσαι σκεπτικιστής.

Τα εργαστηρια γνωρίζουν οτι οι μεθόδοι τους δεν ειναι τέλειες.
Για τον HIV υπάρχει παράθυρο 6 μηνών μέχρι να εμφανιστούν τα πρώτα αντισώματα.Ετσι οι μεθοδοι που αναγνωριζουν αντσώματα εναντι του HIV den εχουν ακριβεια 100% .Η PCR που αναγνωρίζει τα νουκλεικα οξέα του ιού είναι πολυ μεγαλυτερης ακριβειας και ευαισθησιας μέθοδος (αλλά με το μειονέκτημα οτι δεν ενδεικνύεται για έλεγχο μεγάλων ποσοστήτων αίματος εξαιτίας της τιμής της και του χρονου που απαιτείται για να εκτελεστεί).

Ξεχνας ομως κάτι σε αυτη την κατηγόρια εναντι της τεχνολογίας.Ξεχνας τους εκατομμύρια ασθενεις που έσωσε αυτη η μεθοδος με το να αποτρέψει την μετάγγιση μολυσμένου αίματος σε αυτούς που το χρειάζονταν.

Ξέρεις καποιον γκουρου που να έχει ικανότητα να αναγνωρίζει με τις δυνάμεις του την παρουσία του HIV στο μολυσμένο αίμα?Ε?

Edited by - medtech on 2

8/03/2006 21:42:47

Edited by - medtech on 28/03/2006 21:46:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2006, 21:50:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ούτε καν με ενδιαφέρει αν κάποιος γκουρού θα το έβρισκε αυτό ...
γιατί αυτοί δεν κάνουν εξετάσεις αίματος...

σου εξήγησα απλά τι θεωρώ σημαντικότερο αυτή τη στιγμή για μένα... μην ψάχνεις κρυμμένα νοήματα εκεί που δεν υπάρχουν ...

η απώλεια μίας ανθρώπινης ζωής για μένα είναι εξίσου σημαντική όποιος κι αν ευθύνεται γι'αυτό...

αλλά όλα αυτά που λες θα ήθελα να δω πως στο καλό θα τα καταλάβουν οι γονείς αυτής της κοπέλας και πως θα αποφύγουν το να αμφισβητήσουν την εμπιστοσύνη τους στην επιστήμη... γι'αυτούς η πραγματικότητα είναι μία ξέρεις... πολύ ισχυρότερη δε από το "παράθυρο"....

τέσπα...


Galadriel


για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος

Edited by - G. on 28/03/2006 21:53:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2006, 21:57:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα τι λες?Ο κόσμος είναι πήχτρα απο γκουρου που ισχυρίζονται οτι εχουν ικανότητες διάγνωσης και θεραπειας.
Αντε παιδιά δεν εχετε κανέναν τέτοιο για να κρεμάσουμε τις ποδιές μας και να πάμε για καφέ?Η να μας διδαξει και να μην χρειάζεται να τρώμε χρόνια στα θρανία και στα εργαστηρια?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2006, 01:13:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πω πωωωωω...
παντού βρίσκεται ένας ΜΥΘΟΣ
(και μια ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!)

Λέω να ανοίξουμε θέμα:
"Περι αντιπαλότητας γκουρού και επιστημόνων στο Esoterica"
και να δούμε αν καταφέρουμε να τσακωθούμε περισσότερο από το:
"Περι αντιπαλότητας χριστιανών και δωδεκαθεϊστών στο Esoterica"


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2109375
Maintained by Digital Alchemy