ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Περί ΑΝΕΜΩΝ και ΥΔΑΤΩΝ Νο8!!!
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
CHARMED3
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1914 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2010, 15:08:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CHARMED3
καλημερα παιδια..

CHARMEDΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2010, 20:22:20  Εμφάνιση Προφίλ
Τωωωώρα. Απο το πρωί είναι καλή..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pandi
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2067 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2010, 00:44:53  Εμφάνιση Προφίλ
DR εισαι εδω αυτη την ωρα ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2010, 01:14:36  Εμφάνιση Προφίλ
Ναιπ! Και αυτή επίσης!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2010, 02:46:45  Εμφάνιση Προφίλ
Καιιι αυτή!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pandi
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2067 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2010, 03:16:07  Εμφάνιση Προφίλ
dotoro διαβασα αυτα που εγραψε ο zip α(απο τη μια χαρικα γιατι οταν με δεχτηκατε στο εσοτερικα μπερδευωμουν με τα θεματα,αλλιως ξεκινουσαν και αλλιως κατεληγαν και ειχα μπερδεφτη περισσωτερο )γι'αυτο απεχω αν και δυσκολευομε να μπω στο νοημα καθε θεματος λογο απουσιας μου στο εξωτερικο ??..,και συγουρα εκανα λαθοι,πως να το εκφρασω... δεν ειμαι αγραμματη ...τελος παντων β( απο την αλλη με στεναχωρισε το σκινηκο .....δεν ειχε ομως αδικο γιατι αυτο συμβαινει συνεχια και γινονται ακατανωητα τα θεματα, ετσι τη να δεχτω απο οσα διαβαζω δεν ξερω ,δεν το κανω παραπονο δηστυχως αληθευει..) δεν εχω πολλα να προσφερω οπως εσυς αλλα και τα λιγα σωστα ειναι κατι μπροστα στο τιποτα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2010, 08:44:19  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Καλημερα σας


NOVUS ORDO SECLORUM
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CHARMED3
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1914 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2010, 11:30:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CHARMED3
bonjour mes amis ca va?

CHARMEDΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2010, 11:54:15  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
quote:

bonjour mes amis ca va?

CHARMED



Probeer goed te zijn ... hoe gaat het met u?

Felizmente hoje há tão quente como tinha o dia anterior


NOVUS ORDO SECLORUM
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2010, 11:55:33  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
私は数カ国語をよ...私はいくつかの外国語を知っている


NOVUS ORDO SECLORUM
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CHARMED3
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1914 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2010, 12:34:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CHARMED3
ΔΕΙΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ 12ΧΡΟΝΟ

http://www.youtube.com/watch?v=dEee4S77M10

CHARMEDΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pandi
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2067 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2010, 12:45:55  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
bonjour mes amis ca va?

CHARMED


quote:
Probeer goed te zijn ... hoe gaat het met u?

Felizmente hoje há tão quente como tinha o dia anterior PREDI


ENAN ΚΑΛΗΜΕΡΑΝ ΚΙΑ ΣΕ ΜΕΝ ΝΤΟ ΕΝΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑ ΕΚΛΟΣΤΑΜΕ ΣΑ ΞΕΝΑ ?ΟΠΟΙΟΣ ΓΡΥΚΑ ΕΓΡΗΞΕΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CHARMED3
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1914 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2010, 12:50:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CHARMED3

ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ ΞΕΝΩΝ ΓΛΩΣΣΩΝ ESOTERICA FORUMSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pandi
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2067 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2010, 12:55:17  Εμφάνιση Προφίλ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CHARMED3
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1914 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2010, 13:07:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CHARMED3
PANDI ΣΤΟ ΑΦΙΕΡΩΝΩ..

http://www.youtube.com/watch?v=N1c7aYYS9mY&feature=related

CHARMEDΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2010, 13:19:24  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
ναι... κανουμε εκμαθηση ολες τις γλωσσες του κοσμου! ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΧΙΝΤΙ αμα λαχει!!!!


NOVUS ORDO SECLORUM
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2010, 15:01:46  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
http://www.liveleak.com/view?i=386_1278625810


NOVUS ORDO SECLORUM
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2010, 19:22:33  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
ΔΕΙΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ 12ΧΡΟΝΟ

http://www.youtube.com/watch?v=dEee4S77M10


Μπράβο.. οσο πάει προσεγγίζεις τη ποιότητα... ανθρώπινη μουσική ποιότητα. Αυτί.


pandi η αποδοχή της άγνοιας είναι η αρχή της γνώσης.
Σε παραπέμπω στην Απολογία Σωκράτους επ' αυτού.


"Κάποτε λοιπόν και στους Δελφούς πήγε και τόλμησε γι αυτό να ζητήσει χρησμό- μην κάνετε θόρυβο, Αθηναίοι- για το αν δηλαδή υπάρχει κανείς σοφότερος από μένα. Χρησμοδότησε λοιπόν η Πυθία ότι κανένας δεν είναι σοφότερος. Και αυτά, επειδή ο Χαιρεφώντας πέθανε, θα σας τα επιβεβαιώσει αυτός εδώ ο αδερφός του.

Σκεφθείτε λοιπόν για ποιους λόγους σας τα λέω αυτά· αφού πρόκειται να ας αποκαλύψω από πού προήλθε η εναντίον μου διαβολή.

Όταν εγώ λοιπόν έμαθα αυτά σκεφτόμουν κάπως έτσι: «τι τέλος πάντων λέει ο θεός και τι υπαινίσσεται; Γιατί εγώ βέβαια σε καμιά περίπτωση δεν πιστεύω ότι είμαι σοφός, ούτε πολύ ούτε λίγο· τι λοιπόν εννοεί ισχυριζόμενος ότι είμαι ο πιο σοφός; Γιατί βέβαια δε λέει ψέματα ούτε του επιτρέπεται να λέει.»

Και για μεγάλο χρονικό διάστημα αναρωτιόμουν τι τέλος πάντων εννοεί ο θεός. Αργότερα και με μεγάλη δυσκολία στράφηκα σε μια τέτοιου είδους διερεύνηση του χρησμού. Επισκέφθηκα κάποιον από αυτούς που θεωρούνται σοφοί, για να ελέγξω το μαντείο, αν υπήρχε περίπτωση να τα καταφέρω, και να απαντήσω στο χρησμό ότι «αυτός εδώ είναι από μένα σοφώτερος, συ είπες όμως ότι είμαι εγώ».

Εξετάζοντάς τον λοιπόν προσεκτικά ―δε χρειάζεται να πω όνομα, ήταν όμως κάποιος από τους πολιτικούς και παρατηρώντας τον κάτι τέτοιο έπαθα, Αθηναίοι― και συζητώντας μαζί του αυτός ο άνθρωπος μου έδωσε την εντύπωση ότι φαινόταν σοφός σε πολλούς άλλους και κυρίως στον ίδιο του τον εαυτό, αλλά δεν ήταν· στη συνέχεια προσπαθούσα να του αποδείξω ότι νόμιζε πως ήταν σοφός χωρίς όμως να είναι.

Γι αυτό λοιπόν και σ'αυτόν έγινα μισητός και σε πολλούς από τους παρόντες· αποχωρώντας λοιπόν σκεφτόμουν ότι απ'αυτόν τον άνθρωπο είμαι σοφώτερος· γιατί, όπως δείχνουν τα πράγματα, κανένας από μας τους δυο δεν γνωρίζει τίποτε πραγματικά καλό, αλλά αυτός νομίζει ότι ξέρει, παρόλο που δεν ξέρει, ενώ εγώ όπως ακριβώς δεν ξέρω ούτε νομίζω ότι ξέρω· φαίνεται λοιπόν ότι απ' αυτόν σε κάτι λίγο είμαι σοφώτερος, επειδή πράγματι αυτά που δε γνωρίζω καλά δε νομίζω ότι τα κατέχω γνωστικά.

Κατόπιν πήγα σε άλλον, κάποιον απ'αυτούς που θεωρούνταν ότι είναι σοφώτεροι από εκείνον και είχα την εντύπωση ότι τα ίδια ισχύουν και γι αυτόν, και για το λόγο αυτό έγινα μισητός και σε εκείνον και σε άλλους πολλούς.

Στη συνέχεια εξακολούθησα λοιπόν να πηγαίνω και σε άλλους, έχοντας συναίσθηση και λύπη και φόβο επειδή γινόμουν μισητός, όμως πίστευα ότι ήταν ανάγκη να δώσω προτεραιότητα στο χρησμό του θεού.

Έπρεπε λοιπόν να πάω, και να εξετάσω το χρησμό του θεού, σε όλους όσοι θεωρούνταν ότι γνωρίζουν καλά κάτι. Και, μα τον κύνα, Αθηναίοι ―γιατί πρέπει κάποιος να σας λέει την αλήθεια― πραγματικά έπαθα κάτι σαν αυτό· οι πιο ξακουστοί για τη σοφία τους έδωσαν την εντύπωση σε μένα, καθώς ερευνούσα σύμφωνα με την εντολή του θεού, ότι λίγο απείχαν από την πλήρη άγνοια, ενώ οι άλλοι που θεωρούνταν λιγότερο σοφοί ήταν πιο σωστοί ως προς τη σύνεση.

Πρέπει όμως να σας αποκαλύψω τη δική μου περιπλάνηση, που ήταν παρόμοια με τους κόπους που υφίσταται κάποιος, για να μη μείνει ανέλεγκτη η μαντεία εκ μέρους μου. Λοιπόν, μετά από τους πολιτικούς επισκέφθηκα τους ποιητές και αυτούς που γράφουν τραγωδίες και τους διθυραμβοποιούς και τους άλλους, για να διαπιστώσω έμπρακτα ότι αμαθέστερος από εκείνους είμαι.

Παίρνοντας λοιπόν στα χέρια μου τα ποιήματά τους και μάλιστα αυτά που θεωρούσα τα πιο καλοδουλεμμένα, επίμονα τους ρωτούσα ποιο ήταν το νόημά τους, για να μάθω και κάτι παραπάνω απ'αυτούς. Ντρέπομαι ειλικρινά να σας πω την αλήθεια, Αθηνάιοι· όμως πρέπει να την πω. Με μια κουβέντα, σχεδόν όλοι οι παρόντες θα μπορούσαν καλύτερα μιλήσουν σχετικά με τα ποιήματα που αυτοί είχαν γράψει. Κατάλαβα λοιπόν και για τους ποιητές μέσα σε λίγο χρόνο αυτό, ότι δηλαδή δε δημιουργούν τα ποιήματά τους χάρη στη σοφία τους, αλλά χάρη σε κάποιο ταλέντο και επειδή κυριαρχούνται από κάποια μανία θεϊκή όπως ακριβώς οι μάντεις και αυτοί που χρησμοδοτούν· καθόσον μάλιστα αυτοί λένε πολλά και καλά πράγματα, αλλά δεν έχουν καμιά επίγνωση αυτών που λένε.

Κάτι τέτοιο μου φάνηκε ότι έχουν πάθει και οι ποιητές, και συνάμα αντιλήθφηκα ότι, επειδή ήταν ποιητές, πίστευαν πως είναι η σοφώτεροι άνθρωποι και σε άλλα πράγματα, στα οποία δεν ήταν. Έφυγα λοιπόν και από αυτούς πιστεύοντας ότι υπερέχω απέναντί τους για όποιο λόγο υπερείχα και των πολιτικών.

Στο τέλος πήγα και στους τεχνίτες· και ήξερα καλά, σαν να λέμε, ότι εγώ τίποτε δεν ήξερα, θα διαπίστωνα όμως ότι αυτοί ήξεραν πολλά και όμορφα πράγματα. Και σ' αυτό δεν έπεσα έξω, αλλά γνώριζαν αυτά που εγώ δεν ήξερα και σε αυτό ήταν σοφώτεροί μου. Αλλά, Αθηναίοι, μου έδωσαν την εντύπωση οι καλοί τεχνίτες ότι έκαναν το ίδιο σφάλμα με τους ποιητές ― ο καθένας από αυτούς επειδή ήταν πολύ καλός στην τέχνη του, είχε την αξίωση να θεωρείται σοφώτατος και στα άλλα τα σημαντικότατα ζητήματα― και αυτό το ελάττωμά τους επισκίαζε τη σοφία τους· επομένως αναρωτήθηκα σχετικά με το χρησμό, πιο απ' τα δυο να δεχτώ τον εαυτό μου να είναι αυτός που είναι, ούτε σοφός με τη σοφία εκείνων ούτε αμαθής με τη δική τους αμάθεια, ή να έχω και τα δυο γνωρίσματα που εκείνοι έχουν. Απάντησα λοιπόν στον εαυτό μου και στο θεό που χρησμοδότησε ότι με συμφέρει να είμαι αυτός που είμαι.

Εξαιτίας βέβαια αυτής της έρευνας, Αθηναίοι, μεγάλη απέχθεια προκλήθηκε σε βάρος μου και τόσο δυσβάστακτη και βαριά ώστε πολλές συκοφαντίες να διατυπωθούν εναντίον μου, και τη φήμη του σοφού όμως να αποκτήσω· γιατί νομίζουν αυτοί που παρίστανται σε τέτοιες συζητήσεις ότι είμαι σοφός στα ζητήματα που τυχόν θα αποδέιξω το λάθος του συνομιλητή μου. Όμως φαίνεται ότι πραγματικά σοφός είναι ο θεός, και με αυτό το χρησμό αυτό εννοεί, ότι δηλαδή η ανθρώπινη σοφία ελάχιστα αξίζει ή και καθόλου. Επίσης φαίνεται ότι εμένα το Σωκράτη αναφέρει και το δικό μου όνομα χρησιμοποιεί ως παράδειγμα, σα να ήθελε να πει: «Άνθρωποι, ο πιο σοφός ανάμεσά σας είναι αυτός που, όπως ο Σωκράτης, γνωρίζει ότι τίποτε

δεν αξίζει στ' αλήθεια όσον αφορά τη σοφία του». Αυτά λοιπόν εγώ ακόμη και τώρα περιφερόμενος ερευνώ και εξετάζω, σύμφωνα με την εντολή του θεού, όποιον από τους πολίτες ή τους ξένους νομίζω ότι είναι σοφός· και κάθε φορά που θα μου φανεί ότι δεν είναι , προσφέροντας υπηρεσία στο θεό αποδεικνύω ότι πράγματι δεν είναι σοφός.

Και εξαιτίας αυτής της ενασχόλησής μου δεν είχα το χρόνο ούτε στα δημόσια ούτε στην ιδιωτική μου ζωή να πράξω κάτι άξιο λόγου, αλλά ζω σε πολύ μεγάλη φτώχεια λόγω της αφοσίωσής μου στο θεό.

Επιπλέον οι νέοι ―αυτοί έχουν πολύ ελεύθερο χρόνο, δηλαδή οι γόνοι των πλουσιωτάτων οικογενειών ―που με ακολουθούν με δική τους πρωτοβουλία, χαίρονται να με ακούν κατά την εξέταση των ανθρώπων, και οι ίδιοι πολλές φορές με μιμούνται, και έπειτα επιχειρούν να εξετάζουν άλλους· άλλωστε ανακαλύπτουν πάρα πολλούς, νομίζω, που πιστεύουν ότι γνωρίζουν κάτι καλά, ενώ λίγα ξέρουν ή τίποτα.

Γι αυτό το λόγο λοιπόν όσοι εξετάζονται απ'αυτούς οργίζονται με μένα, όχι με αυτούς, και λένε ότι τάχα υπάρχει κάποιος Σωκράτης που είναι βρωμερός και διαφθείρει τους νέους· και κάθε φορά που κάποιος τους ρωτάει με ποιες πράξεις και ποια λόγια τους διαφθείρει, δεν έχουν τίποτε να πουν αλλά έχουν άγνοια, και για να μην αποκαλυφθεί το αδιέξοδό τους, αναφέρουν τις συνηθισμένες κατηγορίες που που εκτοξεύονται εναντίον όλων όσοι ασχολούνται με τη φιλοσοφία, ότι «τα ουράνια και αυτά που βρίσκονται μέσα στη γη» και «δεν πιστεύει στους θεούς» και «κάνει το πιο αδύναμο επιχείρημα ισχυρότερο».

Την αλήθεια όμως νομίζω δε θα ήθελαν να την πουν, επειδή πράγματι ολοφάνερα αποδεικνύεται ότι προσποιούνται μεν πως γνωρίζουν, ενώ δεν ξέρουν τίποτα. Πιστεύω λοιπόν ότι, επειδή πράγματι αγαπούν τις τιμές και είναι επιθετικοί και πολλοί, και επειδή μιλούν εναντίον μου συστηματικά και με αληθοφάνεια, σας έχουν γεμίσει το κεφάλι με συκοφαντίες διαβάλλοντάς με από παλιά και με πάθος.

Γι αυτό και ο Μέλητος μου επιτέθηκε και ο Άνυτος και ο Λύκων, ο Μέλητος, ο Μέλητος από τη στεναχώρια του υπερασπιζόμενος τους ποιητές, ο Άνυτος τους τεχνίτες, και ο Λύκωνας τους ρήτορες· επομένως, όπως έλεγα στην αρχή, θα απορούσα, αν κατάφερνα εγώ αυτή τη συκοφαντία να βγάλω από το μυαλό σας μέσα σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα, που έχει πάρει τόσο μεγάλες διαστάσεις. Αυτή είναι, Αθηναίοι, η αλήθεια που ψάχνετε, και σας τη λέω χωρίς να κρύψω τίποτα ούτε σημαντικό ούτε ασήμαντο ή να παραποιήσω.

Και όμως γνωρίζω καλά ότι εξαιτίας αυτού ακριβώς γίνομαι μισητός από αυτούς, πράγμα που αποτελεί απόδειξη ότι πράγματι την αλήθεια λέω και ότι αυτές είναι η εναντίον μου

συκοφαντίες και ότι αυτά είναι τα αίτιά τους. Και εάν τώρα ή στο μέλλον τα ερευνήσετε, θα διαπιστώσετε ότι έτσι έχουν."


Πηγή:http://hellenica.blogspot.com/search/label/%CE%A3%CF%89%CE%BA%CF%81%CE%AC%CF%84%CE%B7%CF%82


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 09/07/2010 19:23:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pandi
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2067 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2010, 00:20:33  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
DARK HUNTER..!!!!

τελικα το λαθος που εκανα απο λαθος,καταλαθος καθιερωθηκε χα χα χα αληθεια μ'αρεση
quote:
CHARMED αφιερωμενο για την pandi
σ'ευχαριστω ειναι και πρωτες
quote:
DR ΣΩΚΡΑΤΗΣ
καταλαβα πολλα ευχαριστω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pandi
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2067 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2010, 00:37:52  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ηθικό δίδαγμα: ΝΑ ΦΥΛΑΣ ΠΑΝΤΑ ΤΙΣ ΚΑΠΟΤΕΣ ΣΤΟ ΑΜΑΞΙ ΣΟΥ!



PREDI ελπιζω να ηταν ανεκδωτο ,σωστο το Ηθικο διδαγμα μα καλυτερο απο το να κρατας τα προσχηματα οσο δυσκολο και να σου ειναι ,ειναι το καλυτερο γιατι καποια φορα θα την πατησεις

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pandi
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2067 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2010, 01:42:17  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Page 1 of 1


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pandi
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2067 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2010, 01:43:39  Εμφάνιση Προφίλ
καλο βραδι

Edited by - pandi on 10/07/2010 02:11:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2010, 10:47:32  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
quote:
PREDI ελπιζω να ηταν ανεκδωτο ,σωστο το Ηθικο διδαγμα μα καλυτερο απο το να κρατας τα προσχηματα οσο δυσκολο και να σου ειναι ,ειναι το καλυτερο γιατι καποια φορα θα την πατησεις


ασφαλως και ηταν ανεκδοτο! για αυτο το παρεθεσα στο θεμα με τα ανεκδοτα!


NOVUS ORDO SECLORUM
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pandi
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2067 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2010, 12:56:17  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Φοροαπαλλαγές, απευθείας επιχορηγήσεις και δάνεια με επιδότηση επιτοκίου προβλέπει το πρόγραμμα βελτίωσης της ενεργειακής συμπεριφοράς κατοικιών, που ανακοίνωσαν η υπουργός Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής, Τίνα Μπιρμπίλη και ο υφυπουργός, Γιάννης Μανιάτης. Διαβάστε ποιες κατοικίες θεωρούνται επιλέξιμες για το πρόγραμμα, τι παρεμβάσεις μπορούν να γίνουν στα κτίρια, τα δικαιολογητικά και τα κριτήρια επιλογής των προτάσεων.
Όπως έγινε γνωστό, το πρόγραμμα προβλέπεται να ξεκινήσει τον Ιούνιο. Ο συνολικός προϋπολογισμός του προγράμματος θα είναι 200 εκατ. ευρώ. Από την πλευρά της, η Τίνα Μπιρμπίλη ανέφερε ότι στο πρόγραμμα προβλέπεται να ενταχθούν 100.000 κατοικίες σε όλη τη χώρα. Σύμφωνα με την υπουργό, η συνολική εξοικονόμηση ενέργειας θα ξεπεράσει το 1 δισ. κιλοβατώρες. Δείτε παρακάτω τις λεπτομέρειες για την υλοποίηση του προγράμματος:


► Ποιες κατοικίες θεωρούνται επιλέξιμες για το πρόγραμμα


Όλες οι μονοκατοικίες, οι πολυκατοικίες που μπορούν να ενταχθούν ως ενιαίο κτήριο αλλά και τα μεμονωμένα διαμερίσματα υπό την προϋπόθεση ότι η παρέμβαση που απαιτείται αφορά στο σύστημα της θέρμανσης. Ανεξαρτήτως κατηγορίας, θα πρέπει να πληρούνται οι ακόλουθες προϋποθέσεις:

Η άδεια οικοδομής να έχει εκδοθεί πριν από το 1980,
Οι κατοικίες να βρίσκονται σε περιοχές με τιμή ζώνης κάτω από 1500 ευρώ ανά τετραγωνικό και
το ακίνητο να χρησιμοποιείται ως κύρια κατοικία.
Να έχει εκδοθεί πιστοποιητικό ενεργειακής επιθεώρησης και το ακίνητο να έχει καταταγεί στην κατηγορία Δ ή ακόμη χαμηλότερα.
► Ποιες παρεμβάσεις μπορούν να γίνουν στα ακίνητα


Οι παρεμβάσεις θα προκύπτουν ύστερα από τις συστάσεις του ενεργειακού επιθεωρητή και μπορούν να είναι είναι οι ακόλουθες:

• Τοποθέτηση διπλών θερμομονωτικών υαλοπινάκων και κουφωμάτων

• Τοποθέτηση θερμομόνωσης στη στέγη, στο δώμα ή στο κέλυφος του κτηρίου

• Εγκατάσταση νέου ή αντικατάσταση συστήματος θέρμανσης

Θα υπάρχουν ανώτατες τιμές ανά είδος εργασίας και θα γίνονται έλεγχοι προκειμένου να αποφευχθεί το ενδεχόμενο υπερτιμολογήσεων.

► Οι εναλλακτικές λύσεις για ενίσχυση των ιδιοκτητών και τα εισοδηματικά κριτήρια

Έχουν δημιουργηθεί δύο υποπρογράμματα.

Α. Στο πρώτο, μπορούν να ενταχθούν οι ιδιοκτήτες με ατομικό εισόδημα έως 15.000 ευρώ ή οικογενειακό εισόδημα έως 25.000 ευρώ. Αν πληρούν αυτό το εισοδηματικό κριτήριο (και το ακίνητο θεωρείται επιλέξιμο) θα μπορούν να επιδοτηθούν με το 30% επί του επιλέξιμου προϋπολογισμού.

Β. Στο δεύτερο υποπρόγραμμα εντάσσονται οι ιδιοκτήτες με ατομικό εισόδημα έως 30.000 ευρώ ή οικογενειακό εισόδημα έως 50.000 ευρώ. Γι' αυτούς, προβλέπεται η χορήγηση δανείου με επιδότηση επιτοκίου. Όπως ανέφερε η υπουργός, η επιδότηση θα είναι πέντε ποσοστιαίες μονάδες. Εξάλλου, όπως γνωστοποιήθηκε, στόχος του υπουργείου, που βρίσκεται σε συνεννόηση με τις τράπεζες είναι τα δάνεια να είναι τελικώς άτοκα για όσους θα ενταχθούν στο πρόγραμμα.

► Όριο προϋπολογισμού-κριτήρια επιλογής.

Για να επιλεγεί μια κατοικία, ο προϋπολογισμός των εργασιών δεν θα μπορεί να υπερβαίνει τις 15.000 ευρώ. Επίσης, θα επιλεγούν κατά προτεραιότητα οι κατοικίες που θα εξοικονομούν περισσότερη ενέργεια σε συνάρτηση με το ύψος της επένδυσης.

► Η διαδικασία

Τα βήματα της διαδικασίας έχουν ως εξής:

1) Έλεγχος από ενεργειακό επιθεωρητή ο οποίος θα καθορίζει την ενεργειακή κατηγορία της κατοικίας, τις προτεινόμενες παρεμβάσεις για αναβάθμιση κατά μια τουλάχιστον κατηγορία.

2)Υποβολή αίτησης σε τράπεζα μαζί με τα δικαιολογητικά. Σε περίπτωση που το κτίριο είναι πολυκατοικία, όλες οι αιτήσεις θα πρέπει να υποβληθούν στο ίδιο υποκατάστημα.

3)Έλεγχος των αιτήσεων από την τράπεζα και της επιλεξιμότητας της αίτησης

4)Κατάταξη των αιτήσεων με βάση την εξοικονόμηση ενέργειας και έκδοση της απόφασης έγκρισης των αιτήσεων. Σε αυτό το βήμα ενημερώνεται και ο ιδιοκτήτης του οποίου η αίτηση εγκρίθηκε.

5)Πραγματοποίηση των εργασιών και κατόπιν δεύτερη ενεργειακή επιθεώρηση που συνοδεύεται με δεύτερη έκθεση πιστοποιητικού. Σε αυτό το βήμα πιστοποιείται το κατά πόσον πραγματοποιήθηκε το φυσικό και το οικονομικό αντικείμενο του έργου.

6)Σε όσους έχει εγκριθεί επιδότηση επιτοκίου, γίνεται η εκταμίευση του δανείου αφού προσκομίσει τα τιμολόγια των δαπανών, το δεύτερο πιστοποιητικό ενεργειακής επιθεώρησης. Στους υπόλοιπους που εντάσσονται στο υποπρόγραμμα Β με απευθείας επιχορήγηση, προσκομίζει τα ίδια δικαιολογητικά και πιστοποιείται η υλοποίηση του έργου.

7)Πραγματοποιείται δειγματοληπτικός έλεγχος για την υλοποίηση του φυσικού αντικειμένου.

8)Το τελικό στάδιο είναι ο έλεγχος από το ΤΕΜΠΜΕ για τις διαδικασίες πληρωμών.

► Φοροαπαλλαγές

Αναφορικά με τις φοροαπαλλαγές, το πρόγραμμα προβλέπει ότι μπορούν να ωφεληθούν όλοι οι ενδιαφερόμενοι, ανεξαρτήτως εισοδήματος ή τιμής ζώνης.

Έπειτα από συνεννόηση με το υπουργείο Οικονομικών, αυξάνεται σε 30% από 20% που ισχύει τώρα, η έκπτωση δαπανών για παρεμβάσεις εξοικονόμησης ενέργειας, με όριο τα 2.500 ευρώ. Το προηγούμενο όριο ήταν 700 ευρώ.

Εκτύπωση σελίδας Αποστολή με Email Διάδοση στο Google Διάδοση στο del.icio.us Διάδοση στο Stumbleupon Διάδοση στο Facebook Διάδοση στο Twitter Διάδοση στο Buzz Διαβάστε επίσης
Στην κατηγορία
Τo πορτοφόλι μου
Με λέξεις-κλειδιά
Υπουργείο Περιβάλλοντος Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής
Τελευταίες ειδήσεις στην κατηγορία Τo πορτοφόλι μου
Οι τιμές της αμόλυβδης στα πρατήρια της χώρας
Φθηνότερα τα Ι.Χ. αλλά ακριβότερα τα σέρβις το 2009 υποστηρίζει η Ε.Ε.
Πως θα πληρώσετε το πρόστιμο για τους ημιυπαίθριους
Οφειλέτες του δημοσίου με βίλες σε Μύκονο και Σαντορίνη εντόπισε η εφορία
Τα πρώτα «λουκέτα» σε καταστήματα για φορολογικές παραβάσεις
--------------------------------------------------------------------------------

Διαφημίσεις Google

ΕΤΕΜ Αλουμίνια
Προϊόντα και συστήματα αλουμινίου. Δείτε τον Online κατάλογό μας.
www.etem.gr

Φωτοβολταικά στις στεγες
Δωρεάν εισόδημα από τον ήλιο Εγκατάσταση με το κλειδι στο χέρι
www.sunera.gr

Εκτύπωση σελίδας


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CHARMED3
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1914 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2010, 13:06:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CHARMED3
quote:
Μπράβο.. οσο πάει προσεγγίζεις τη ποιότητα... ανθρώπινη μουσική ποιότητα. Αυτί.

ΓΙΑΤΙ ΡΕ?
ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΗΤΑΝ..

CHARMEDΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CHARMED3
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1914 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2010, 14:11:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CHARMED3
http://www.youtube.com/watch?v=saECXHiApxw&feature=relatedΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2010, 14:19:58  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
ΓΙΑΤΙ ΡΕ?
ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΗΤΑΝ..
Αυτό λέω, το ότι εκτιμάς την δυσκολία ενός κομματιού και την ομορφιά του ήχου του πιάνου είναι πρόοδος..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pandi
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2067 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2010, 14:22:19  Εμφάνιση Προφίλ
ΘΕΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ ,ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΝΩ ΝΑ ΑΝΤΙΓΡΑΨΩ ΦΩΤΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΣ ΤΟΠΟΘΕΤΩ ,ΔΥΣΤΗΧΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ


Edited by - pandi on 10/07/2010 14:23:48

Edited by - pandi on 10/07/2010 16:31:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CHARMED3
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1914 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2010, 14:33:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CHARMED3
http://www.youtube.com/watch?v=vEJnQ-HH14M&feature=relatedΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CHARMED3
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1914 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2010, 14:34:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CHARMED3
quote:
Αυτό λέω, το ότι εκτιμάς την δυσκολία ενός κομματιού και την ομορφιά του ήχου του πιάνου είναι πρόοδος..

ΑΑΑ!!!
ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΙΞΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΚΑΜΙΑ ΜΕΡΑ..!

CHARMEDΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy