ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 H συνταγή για την έλευση της "ζωής" στην ζωή μας!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 13
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2011, 10:29:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΤΟΥ ΣΩΚΡΑΤΗ
Ω φίλε ΠΑΝ τε και άλλοι όσοι τήδε θεοί, δοίητε μοι καλώ γενέσθαι τάνδοθεν έξωθεν δε όσα έχω, τοις εντός είναι μοι φιλία, πλούσιον δε νομιζοιμι τον σοφόν. Το δε χρυσούν πλήθος είη μοι όσον μήτε φέρειν μήτε άγειν δύνατ άλλος ή ο σώφρων.

Ω φίλε(αγαπητέ) ΠΑΝ (Δημιουργέ που έχεις φτιάξει το ΠΑΝ), και σεις άλλοι θεοί, όσοι λατρεύεστε εδώ ,κάνε τε με να γίνω ωραίος εσωτερικά(στην ψυχή). Τα δε υλικά αγαθά, όσα έχω, κάντε τα να βρίσκονται σε αρμονική σχέση με τις ιδέες μου. Να νομίζω πλούσιο μόνο το σοφό, και να έχω τόση περιουσία, όση θα ήταν αρκετή να έχει και να ανέχεται, όχι άλλος άνθρωπος αλλά ο σώφρων.

Πλάτων (Φαίδρος, 279 B-C)

Καλή σας Νύχτα.


Πλάτωνα...
Θυμάμαι την πρώτη φορά που έκανες την εμφάνισή σου και τον χαιρετισμό εκ μέρους όλων σε γνώριζαν...τυχαίο δα να ήταν??
Απο 'κείνη τη στιγμή δόνησες το περιβάλλον με καλοσύνη και ψυχή...
Αφουγκράσθηκα λεπτές χορδές ανθρώπινες να πάλλουν στην καρδιά σου , υπενθύμιση βουβή ότι μπορούμε να προχωρήσουμε και να εμπιστευθούμε...
Διάβασα το ποίημα και ένα βήμα έκανα ακόμα στη γνωριμιά μας...
Καλά να είσαι πάντα!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2011, 12:16:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ :

Παίδες θέλετε λιγο παρέα στις σκέψεις σας?
Ένταξη, να σας πω δυο (αμποελοφιλοσοφιες), και το γράφω για να σας προλάβω...
1. Υπάρχει περίπτωση ο άνθρωπος να λειτουργει απόλυτα λογικά? ποτε ΕΊΝΑΙ δυνατή μια τέτοια κατάσταση? μπορω να σας πω πως μόνο, όταν έχει να κάνει (αντιμετοπιζει) γεγονότα, ΕΊΝΑΙ...... δυνατόν.


Φίλε Πλάτωνα , κατά τη γνώμη μου ο άνθρωπος λειτουργεί κατά περίπτωση , άλλοτε με το συναίσθημα και άλλοτε με τη λογική . Εάν σκεπτόμαστε λογικά , δεν το κάμνομε επειδή μας αρέσει , αλλά διότι πρέπει . Ο σύγχρονος κόσμος μας είναι πολύ ευκίνητος και ρευστός για να μας επιτρέπει να τον αντιμετωπίζομε με τυποποιημένες αντιδράσεις και στάσεις απέναντί του .

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ :

2. το μέσα και το έξω, ΕΊΝΑΙ πραγματικά? ΕΊΝΑΙ σαν να σας ρωτάνε, ρε σεις, είσαστε σιγουροι για το ασυνείδητο? πως όχι, θα απαντήσετε, εδω έχουν γράφει τόμοι κσι τόμοι εκει πάνω....Και εμείς οι ίδιοι, το (νοιώθουμε)
Και σας ρωτώ. Δεν συκωνει κάποια αμφιβολία απο μέρους μας? αν όλα αυτα ΕΊΝΑΙ μια φούσκα, (μια μικρή περιοχή μόνο του μυαλού μας,),μήπως η ανθρωπότητα περνάει το μεγαλύτερο Λουκί της ιστορίας της?
Αν δεν αμφιβαλετε με το πως λειτουργείτε εδω και 40, 400 η 4000 χρόνια, της γνωστής συνειδήσεις, και λέτε έτσι ΕΊΝΑΙ, ( ας καταλαβαίνω κάπου πως κάτι δεν παει καλα) δεν υπάρχει, πως να το πω, διέξοδος.
Αμ όμως πείτε, αυτα ΕΊΝΑΙ τα γνωστά, εκει διλαδη που βασιζομαι, και όλα αυτα, η κουλτούρα μας, οι πεποιθήσεις μας, τα πιστεύω μας, ο ίδιος μας ο εαυτος, τιθονται διλαδη σε (stand by), σε ερώτηματικα....αμέσως αρχίζει μέσα μια κίνηση, που δεν ΕΊΝΑΙ αυτη της συνειθειας, της γνωστής μέχρι σήμερα συνειδησης.
Και αν στη σεινηδειση, το μέσα και το έξω δςν ΕΊΝΑΙ διαφορετικά, ισως το ίδιο να συμβαίνει και με το συνειδητο και το ασυνείδητο, ισως....όπως κοιτάτε έντονα μια όμορφη γυναίκα, να κοιτάτε έντονα το καθετί, ισως η ματια σας, η ακοή σας, αυτο που είσαστε, να μην έμπαινε ποτε σε διαδικασία συνήθειας...ισως η ίδια η ζωη, δεν ήταν μια ρουτίνα, με εξαίρεση λίγες στιγμές απόλαυσης....μα μια κίνηση που το μέσα και το έξω παύουν να υπάρχουν.....μια κίνηση που ο χρόνος (ψυχολογικος) παύει εντελώς να υπάρχει...


Για να το πούμε με απλά λόγια , ξέρουμε πώς είναι να είμαστε ο εαυτός μας , αλλά θα θέλαμε να εξηγήσουμε γιατί έχουμε συνείδηση , γιατί υπάρχει αυτή η υποκειμενική αίσθηση του εαυτού μας , δηλ. να εξηγήσουμε πώς προκύπτουν οι ιδιότητες της υποκειμενικής εμπειρίας , του βιώματος . Στις περισσότερες ενσυνείδητες καταστάσεις έχουμε επίγνωση της θέσης μας στον χρόνο και τον χώρο , καθώς και επίγνωση του σώματός μας . Αυτοί οι τύποι επίγνωσης βασίζονται αναμφίβολα σε πολλές και ποικίλες πηγές πληροφόρησης . Η συνείδηση περιλαμβάνει επίσης μια οριακή ζώνη που συνδέεται με τα αισθήματα οικειότητας , δικαίου ή αδίκου , ικανοποίησης ή δυσαρέσκειας . Εμφανίζονται επίσης όλες εκείνες οι εκλεπτυσμένες διακρίσεις που αποτελούν την πεμπτουσία του πολιτισμού και της τέχνης .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2011, 12:24:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ :

Η ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΤΟΥ ΣΩΚΡΑΤΗ
Ω φίλε ΠΑΝ τε και άλλοι όσοι τήδε θεοί, δοίητε μοι καλώ γενέσθαι τάνδοθεν έξωθεν δε όσα έχω, τοις εντός είναι μοι φιλία, πλούσιον δε νομιζοιμι τον σοφόν. Το δε χρυσούν πλήθος είη μοι όσον μήτε φέρειν μήτε άγειν δύνατ άλλος ή ο σώφρων.
Ω φίλε(αγαπητέ) ΠΑΝ (Δημιουργέ που έχεις φτιάξει το ΠΑΝ), και σεις άλλοι θεοί, όσοι λατρεύεστε εδώ ,κάνε τε με να γίνω ωραίος εσωτερικά(στην ψυχή). Τα δε υλικά αγαθά, όσα έχω, κάντε τα να βρίσκονται σε αρμονική σχέση με τις ιδέες μου. Να νομίζω πλούσιο μόνο το σοφό, και να έχω τόση περιουσία, όση θα ήταν αρκετή να έχει και να ανέχεται, όχι άλλος άνθρωπος αλλά ο σώφρων.
Πλάτων (Φαίδρος, 279 B-C)
Καλή σας Νύχτα.


Από τα ωραιότερα αποσπάσματα του Πλάτωνα ! Μακάρι όλη η ανθρωπότητα να εφάρμοζε το περιεχόμενο αυτής της Προσευχής του Σωκράτη , όπως , όμως , εύστοχα επισημαίνει η φίλη Nemesi :

quote:
Nemesi :

“ . . . Φίλε μου Πλάτωνα, συμφωνώ απόλυτα με την προσευχή του Σωκράτη δυστυχώς όμως δεν πιστεύω ότι είμαστε "έτοιμοι" να την κάνουμε πράξη!!!”


Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2011, 18:39:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαρινος


Πλάτωνα...
Θυμάμαι την πρώτη φορά που έκανες την εμφάνισή σου και τον χαιρετισμό εκ μέρους όλων σε γνώριζαν...τυχαίο δα να ήταν??
Απο 'κείνη τη στιγμή δόνησες το περιβάλλον με καλοσύνη και ψυχή...
Αφουγκράσθηκα λεπτές χορδές ανθρώπινες να πάλλουν στην καρδιά σου , υπενθύμιση βουβή ότι μπορούμε να προχωρήσουμε και να εμπιστευθούμε...
Διάβασα το ποίημα και ένα βήμα έκανα ακόμα στη γνωριμιά μας...
Καλά να είσαι πάντα!
......................

Καλοσύνη σου Έαρινε. Να είσαι καλα και ΕΣΥ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2011, 18:44:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νεμεση.
Φίλε μου Πλάτωνα, συμφωνώ απόλυτα με την προσευχή του Σωκράτη δυστυχώς όμως δεν πιστεύω ότι είμαστε "έτοιμοι" να την κάνουμε πράξη!!!
................

Καντην για Ένα λεπτο! Θα είσαι έτοιμη ΠΆΝΤΑ!

Αν βγεις μια στιγμη απο το γνωστο παρελθόν, ξέρεις το δρόμο! Μετα έγκειται σε σένα να δεις το γνωστο, πόσο περιορισμένο και συγκρουομενο ΕΊΝΑΙ.

Εκείνο που λες δεν ΕΊΝΑΙ έτοιμο, το ίδιο ΕΊΝΑΙ το εμπόδιο!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2011, 18:49:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κηφεας
Για να το πούμε με απλά λόγια , ξέρουμε πώς είναι να είμαστε ο εαυτός μας , αλλά θα θέλαμε να εξηγήσουμε γιατί έχουμε συνείδηση , γιατί υπάρχει αυτή η υποκειμενική αίσθηση του εαυτού μας , δηλ. να εξηγήσουμε πώς προκύπτουν οι ιδιότητες της υποκειμενικής εμπειρίας , του βιώματος . Στις περισσότερες ενσυνείδητες καταστάσεις έχουμε επίγνωση της θέσης μας στον χρόνο και τον χώρο , καθώς και επίγνωση του σώματός μας . Αυτοί οι τύποι επίγνωσης βασίζονται αναμφίβολα σε πολλές και ποικίλες πηγές πληροφόρησης . Η συνείδηση περιλαμβάνει επίσης μια οριακή ζώνη που συνδέεται με τα αισθήματα οικειότητας , δικαίου ή αδίκου , ικανοποίησης ή δυσαρέσκειας . Εμφανίζονται επίσης όλες εκείνες οι εκλεπτυσμένες διακρίσεις που αποτελούν την πεμπτουσία του πολιτισμού και της τέχνης .
................

Οκ όλα αυτα δεκτά. Αυτη τη σεινηδειση χρησημοποιω, χωρίς αυτήν δεν ζω...οκ μέχρι εδω? μα ΕΊΝΑΙ όλο αυτο, η σαν άνθρωπος που έχω καταλάβει και κατανοήσει σε βάθος ορισμένα πράγματα, μπορω να κάνω άλλο Ένα βήμα...

Πες φίλε κυφεα, κυρά συνείδηση, όλα ωραία και καλα, δεν μου φτάνεις πια,,,σε βαρέθηκα!

Υπάρχει κάτι άλλο?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2011, 20:37:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ :

Οκ όλα αυτα δεκτά. Αυτη τη σεινηδειση χρησημοποιω, χωρίς αυτήν δεν ζω...οκ μέχρι εδω? μα ΕΊΝΑΙ όλο αυτο, η σαν άνθρωπος που έχω καταλάβει και κατανοήσει σε βάθος ορισμένα πράγματα, μπορω να κάνω άλλο Ένα βήμα...
Πες φίλε κυφεα, κυρά συνείδηση, όλα ωραία και καλα, δεν μου φτάνεις πια,,,σε βαρέθηκα!
Υπάρχει κάτι άλλο?


Φίλε Πλάτωνα , γράφεις :

Υπάρχει κάτι άλλο?

Έχω την αίσθηση ότι η όποια διαφορά δημιουργείται μεταξύ αυτών που αναφέρω και αυτών που εσύ γράφεις ευρίσκεται στην εννοιολογική ευρύτητα που δίνει ο καθένας μας στη λέξη “συνείδηση” .

Η θέση μου είναι ότι αυτή η εννοιολογική ευρύτητα της “συνείδησης” αγκαλιάζει όλο μας το “Είναι”.

Διερωτάσαι λοιπόν : Υπάρχει κάτι άλλο εκτός από τη συνείδηση ?

Ναι υπάρχουν πολλά άλλα . Αλλά αυτά τα άλλα εγώ τα συμπεριλαμβάνω μέσα στην έννοια της συνείδησης . Νομίζω ότι αυτά τα άλλα (που μερικά από αυτά θα παραθέσω παρακάτω) , τα τοποθετείς εσύ (σαν διαφορετικές έννοιες) εκτός συνειδήσεως .

Αναφέρω , λοιπόν , μερικά από αυτά (τα “άλλα”) , αμέσως παρακάτω :

H ενσυνείδητη εμπειρία παρουσιάζει διακυμάνσεις ως προς την έντασή της .

Το επίπεδο της εγρήγορσης ποικίλει από το “γλάρωμα” πριν τον ύπνο ως την υπερδραστήρια κατάσταση στην οποία βρίσκεται ο πιλότος μαχητικού αεροσκάφους εν ώρα δράσης .

Κατά συνέπεια , η αισθητηριακή αντίληψη μπορεί να είναι περισσότερο ή λιγότερο ζωηρή .

Διαθέτουμε επίσης μια πολύ γνωστή ικανότητα , που ονομάζεται προσοχή, μέσω της οποίας επιλέγουμε ή ενισχύουμε κατά προτίμηση συγκεκριμένες ενσυνείδητες εμπειρίες , εις βάρος άλλων .

Επιπλέον , η συνείδηση συνδέεται άρρηκτα με ορισμένες πλευρές της μνήμης . Πράγματι , η άμεση μνήμη , η οποία διαρκεί κλάσματα του δευτερολέπτου , συχνά εξισώνεται με την ίδια τη συνείδηση . Η μνήμη εργασίας , δηλ. η ικανότητα να “συγκρατούμε στο μυαλό μας” για μερικά δευτερόλεπτα και να χειριζόμαστε τμήματα του περιεχομένου της συνείδησης – π.χ. αριθμούς τηλεφώνου , φράσεις και θέσεις στον χώρο – είναι σαφές ότι συνδέεται στενά με την ίδια τη συνείδηση .

Η δυνατότητα υποδιαίρεσης και ανάλυσης διαφορετικών πτυχών της ενσυνείδητης εμπειρίας είναι απεριόριστη .

Θα μπορούσε κανείς να αφιερώσει μια ολόκληρη ζωή στο να αναλύει και να αποσαφηνίζει τη μία ή την άλλη πλευρά της ενσυνείδητης εμπειρίας , από την αισθητική απόλαυση που προκαλεί ένα έργο τέχνης ως τη γευσιγνωσία διαφορετικών κρασιών , από την έκφραση της βούλησης και την συγκέντρωση της σκέψης μέχρι τη σπάνια επίτευξη καταστάσεων διαυγούς , καθαρής αντίληψης . Όσο ενδιαφέρουσα και πλούσια κι αν είναι η φαινομενολογία της συνείδησης , δεν θα ασχοληθώ άλλο με τις αναρίθμητες πλευρές της .

Απλώς αναγνωρίζω ότι ο αριθμός των πιθανών μορφών και των συστατικών της ενσυνείδητης εμπειρίας , αν και όχι αυθαίρετος , είναι υπερβολικά μεγάλος .

Αντί να αναλύουμε τις αενάως μεταβαλλόμενες καταστάσεις που διαδραματίζονται στο προσωπικό θέατρο του νου μας , ας εστιάσουμε την προσοχή μας σε ορισμένες κοινές αρχές – στον χρόνο , τον χώρο και στη δράση – που διέπουν όλες τις καταστάσεις αυτές : το ίδιο ισχύει , άλλωστε , και στο κλασικό θέατρο .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2011, 21:26:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε κηφεα, όλα αυτα που εγραψες, ΕΊΝΑΙ συνείδηση...

Σαν καλός ερμηνευτής της, που είσαι, σε ξαναρωτω!

Υπάρχει κάτι άλλο?

Κάτι που δεν ΕΊΝΑΙ συνειδειση? κάτι που δεν μπορείς να το κανείς η να γίνει εμπειρία?

Πως θα το εκφράσεις?

Δεν θέλω να το εκφράσεις. Δεν μπορείς να το εκφράσεις, γιατί απο τη στιγμη που το εκφράζεις ΕΊΝΑΙ στο πεδίο της συνειδεισης.

Δεν νομίζω να έχεις την εντύπωση πως παίζω με τα λόγια η μαζυ σου. Αντίθετα, είσαι απο τους αγαπημένους εδωμεσα. Με ενδιαφέρει μια συνείδηση σαν την δικη σου, να της υποδειξω κάτι. Όχι εγω σαν Πλάτωνας, η Χ, μα σαν συνειδειση, που βρίσκει Ένα φίλο απο παλιά και του λέει...

Ρε κυφεα, έχει Ένα Νεκταρ εκεινο που σου λέω, και δεν στο λέω εγω, μα το έλεγε εκείνος ο σκοτεινός που αγαπάς και ΕΣΥ!

1. Τοις εγρηγορόσιν ένα και κοινόν κόσμον είναι, των δε κοιμωμένων έκαστον εις ίδιον αποστρέφεσθαι.

2. ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΝΕΡΓΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΙΛΟΥΜΕ ΣΑΝ ΠΑΙΔΙΑ ΤΩΝ ΓΟΝΙΩΝ ΜΑΣ - ΔΗΛΑΔΗ, ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΤΙΛΗΨΕΙΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΛΑΒΑΜΕ

3. ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΘΕΪΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΑΣ ΔΙΑΦΕΥΓΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ, ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΤΗΣ ΑΠΙΣΤΙΑΣ ΜΑΣ

Και όλα τα πρηγουμενα, βοηθούν να κατανοησεις το επόμενο...

4. ΑΠ' ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΑΚΟΥΣΑ ΝΑ ΜΙΛΟΥΝ, ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΦΘΑΣΕ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΟΤΙ Η ΣΟΦΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΕΝΗ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ

Οτι παρελαβες γνωρίζεις η θα γνωρίσεις, ΕΊΝΑΙ στο γνωστο πεδίο...τον Χρόνο!

Η σοφια, αν και παίρνει μέρος στο χρόνο, δεν του ανήκει!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2011, 01:05:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ :

Φίλε κηφεα, όλα αυτα που εγραψες, ΕΊΝΑΙ συνείδηση...
Σαν καλός ερμηνευτής της, που είσαι, σε ξαναρωτω!

Υπάρχει κάτι άλλο?

Κάτι που δεν ΕΊΝΑΙ συνειδειση? κάτι που δεν μπορείς να το κανείς η να γίνει εμπειρία?

Πως θα το εκφράσεις?

Δεν θέλω να το εκφράσεις. Δεν μπορείς να το εκφράσεις, γιατί απο τη στιγμη που το εκφράζεις ΕΊΝΑΙ στο πεδίο της συνειδεισης.


Φίλε μου με μπέρδεψες λίγο , αλλά πρέπει να παραδεχθώ ότι συγχρόνως με προβλημάτισες αρκετά . Αλλά ας τα πάρουμε τα πράγματα με τη σειρά .

Γράφεις :

“Υπάρχει κάτι άλλο ? Κάτι που δεν ΕΙΝΑΙ συνείδηση ? Κάτι που δεν μπορείς να το κανείς η να γίνει εμπειρία ? Πώς θα το εκφράσεις ?”

Απαντώ : Όχι αυτή τη στιγμή δεν μου περνάει από το μυαλό τίποτε άλλο εκτός από αυτά που έγραψα και που ως επί το πλείστον αφορούν τη συνείδηση .

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ :

Δεν νομίζω να έχεις την εντύπωση πως παίζω με τα λόγια η μαζυ σου. Αντίθετα, είσαι απο τους αγαπημένους εδωμεσα. Με ενδιαφέρει μια συνείδηση σαν την δικη σου, να της υποδειξω κάτι. Όχι εγω σαν Πλάτωνας, η Χ, μα σαν συνειδειση, που βρίσκει Ένα φίλο απο παλιά και του λέει...


Όχι δεν μου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι παίζεις με τα λόγια ή μαζί μου .

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ :

Ρε κυφεα, έχει Ένα Νεκταρ εκεινο που σου λέω, και δεν στο λέω εγω, μα το έλεγε εκείνος ο σκοτεινός που αγαπάς και ΕΣΥ!


Εδώ είναι που μου κίνησες την περιέργεια και με προβλημάτισες . Κι επειδή , πράγματι όπως λες και εσύ , ο Ηράκλειτος είναι ο αγαπημένος μου φιλόσοφος μ’ έβαλες στον μπελά να ψάχνω για τα παρακάτω που αναφέρεις :

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ :

1. Τοις εγρηγορόσιν ένα και κοινόν κόσμον είναι, των δε κοιμωμένων έκαστον εις ίδιον αποστρέφεσθαι .

2. ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΝΕΡΓΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΙΛΟΥΜΕ ΣΑΝ ΠΑΙΔΙΑ ΤΩΝ ΓΟΝΙΩΝ ΜΑΣ - ΔΗΛΑΔΗ, ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΤΙΛΗΨΕΙΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΛΑΒΑΜΕ
3. ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΘΕΪΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΑΣ ΔΙΑΦΕΥΓΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ, ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΤΗΣ ΑΠΙΣΤΙΑΣ ΜΑΣ
Και όλα τα πρηγουμενα, βοηθούν να κατανοησεις το επόμενο...
4. ΑΠ' ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΑΚΟΥΣΑ ΝΑ ΜΙΛΟΥΝ, ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΦΘΑΣΕ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΟΤΙ Η ΣΟΦΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΕΝΗ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ
Οτι παρελαβες γνωρίζεις η θα γνωρίσεις, ΕΊΝΑΙ στο γνωστο πεδίο...τον Χρόνο!
Η σοφια, αν και παίρνει μέρος στο χρόνο, δεν του ανήκει!


Τα παραπάνω που αναφέρεις αφορούν τις κάτωθι Περικοπές του Ηράκλειτου :

Περικοπή 89 : Ο Ηράκλειτος φησι τοις εγρηγορόσιν ένα και κοινόν κόσμον είναι , των δε κοιμωμένων έκαστον εις ίδιον αποστρέφεσθαι .

Ερμηνεία Περικοπής 89 : Ο Ηράκλειτος λέει πως για τους ξυπνητούς ο κόσμος είναι ένας και κοινός , ενώ για τους κοιμώμενους καθένας στρέφεται σε δικό του κόσμο .

Περικοπή 74 : ου δει <ως> παίδας τοκεώνων , τουτ’ έστι κατά ψιλόν . Καθότι παρειλήφαμεν .

Ερμηνεία Περικοπής 74 : Δεν πρέπει να ενεργούμε σαν παιδιά των γονιών , αλλά χωριστά . Όχι δηλαδή κατά τρόπο που παραλάβαμε από άλλους .

Περικοπή 102 : τω μεν θεώ καλά πάντα και αγαθά και δίκαια , άνθρωποι δε α μεν άδικα υπειλήφασιν α δε δίκαια

Ερμηνεία Περικοπής 102 : Για τον θεό όλα είναι ωραία και αγαθά και δίκαια . Αλλά οι άνθρωποι νομίζουν άλλα σαν άδικα και άλλα σαν δίκαια .

Περικοπή 108 : Ηράκλειτου . οκόσων λόγους ήκουσα , ουδείς αφικνείται ες τούτο , ώστε γινώσκειν ότι σοφόν έστι πάντων κεχωρισμένων .

Ερμηνεία Περικοπής 108 : Του Ηράκλειτου . Από όσους λόγους άκουσα , κανένας δεν φθάνει σε αυτό , ώστε να γνωρίζει ότι το σοφόν είναι ξεχωριστό από τα πάντα .

Φίλε Πλάτωνα , θα χρειασθώ , απ’ ότι αντιλαμβάνεσαι , λίγο χρόνο για να δω αν πρέπει να αναλύσω αυτές τις τέσσερις Περικοπές του Ηράκλειτου και να προσπαθήσω να εξετάσω τον τρόπο με τον οποίο συνδέονται μεταξύ τους .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2011, 05:54:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Πλάτωνα , θα χρειασθώ , απ’ ότι αντιλαμβάνεσαι , λίγο χρόνο για να δω αν πρέπει να αναλύσω αυτές τις τέσσερις Περικοπές του Ηράκλειτου και να προσπαθήσω να εξετάσω τον τρόπο με τον οποίο συνδέονται μεταξύ τους .
..............

Φίλε κηφεα, 

Δεν θελω να σου δημιουργησω μπελαδες. Η όλη δυσκολία έγκειται εκει ακριβώς. Αν και γράφεις πως ο ηρακλειτος ειναι ο αγαπητός σου φιλόσοφος, χρησημοποεις τον Αριστοτελη, διλαδη να αναλυσεις να διασταυρώσεις να ενθυμηθεις περικοπές...ε το χασες το τραίνο! Θα μπεις σε εκείνο τον κυκαιωνα των γνώσεων που έχεις αποκομίσει τόσα χρόνια, και αντίο στην αμεσωτητα! Αυτη η κίνηση ειναι το γνωστο μας, αυτο που κινεί συνεχώς οτι αποκαλούμε συνείδηση...

Αυτη η κίνηση που σου γράφω, δεν έχει να κάνει τίποτα με το γνωστο. ΕΊΝΑΙ σαν να βλέπεις κάτι τρομερά όμορφο, κάτι που σε αφήνει για λίγα δευτερόλεπτα αναυδο! Μετα συνερχεσαι και λες, ρε τι είδα τώρα...όταν συνερχεσαι είσαι η συνείδηση, για λίγα δευτερόλεπτα (όσο κράτησε) που ήταν η συνείδηση? αυτο θέλω να σου δείξω, πως ΕΊΝΑΙ σε θέση ο άνθρωπος, αυτη την ομορφια να την (έχει) σταθερά, η τέλος πάντων, πολυ συχνά, να μην ΕΊΝΑΙ διλαδη στη ζωη του κάτι σπάνιο, η εξαίρεση, και στη ζωη να τραβιεται η να πνίγεται καθημερινά μέσα σε λέξεις, σύγκρουση, και αθλιότητα. (τα τελευταία φυσικά, δεν ΕΊΝΑΙ για σένα φιλαρακι)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2011, 09:49:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Νεμεση.
Φίλε μου Πλάτωνα, συμφωνώ απόλυτα με την προσευχή του Σωκράτη δυστυχώς όμως δεν πιστεύω ότι είμαστε "έτοιμοι" να την κάνουμε πράξη!!!
................

Καντην για Ένα λεπτο! Θα είσαι έτοιμη ΠΆΝΤΑ!

Αν βγεις μια στιγμη απο το γνωστο παρελθόν, ξέρεις το δρόμο! Μετα έγκειται σε σένα να δεις το γνωστο, πόσο περιορισμένο και συγκρουομενο ΕΊΝΑΙ.

Εκείνο που λες δεν ΕΊΝΑΙ έτοιμο, το ίδιο ΕΊΝΑΙ το εμπόδιο!



Καλημέρα να έχουμε όλοι μας:)
Φίλε μου Πλάτωνα σε διαβάζω χρόνια τώρα και σε πολλά συμφωνώ μαζί σου, όμως το θέμα είναι απλά να κάνω την προσευχή για ένα λεπτό? Η άποψή μου είναι πως αυτά όλα που αναφέρονται στην προσευχή ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΠΟΣ ΖΩΗΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ και γι αυτό έγραψα να την κάνουμε πράξη! Αυτό προσπαθώ τουλάχιστον εγώ. Αν έχω καταλάβει κάτι λάθος σε παρακαλώ πες μου τη δική σου οπτική:)

"Μην σταματάς να σπέρνεις αστέρια ακόμα κι' όταν δεν φαίνονται με γυμνό μάτι."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2011, 11:31:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nemesi
quote:

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ :

Η ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΤΟΥ ΣΩΚΡΑΤΗ
Ω φίλε ΠΑΝ τε και άλλοι όσοι τήδε θεοί, δοίητε μοι καλώ γενέσθαι τάνδοθεν έξωθεν δε όσα έχω, τοις εντός είναι μοι φιλία, πλούσιον δε νομιζοιμι τον σοφόν. Το δε χρυσούν πλήθος είη μοι όσον μήτε φέρειν μήτε άγειν δύνατ άλλος ή ο σώφρων.
Ω φίλε(αγαπητέ) ΠΑΝ (Δημιουργέ που έχεις φτιάξει το ΠΑΝ), και σεις άλλοι θεοί, όσοι λατρεύεστε εδώ ,κάνε τε με να γίνω ωραίος εσωτερικά(στην ψυχή). Τα δε υλικά αγαθά, όσα έχω, κάντε τα να βρίσκονται σε αρμονική σχέση με τις ιδέες μου. Να νομίζω πλούσιο μόνο το σοφό, και να έχω τόση περιουσία, όση θα ήταν αρκετή να έχει και να ανέχεται, όχι άλλος άνθρωπος αλλά ο σώφρων.
Πλάτων (Φαίδρος, 279 B-C)
Καλή σας Νύχτα.


Από τα ωραιότερα αποσπάσματα του Πλάτωνα ! Μακάρι όλη η ανθρωπότητα να εφάρμοζε το περιεχόμενο αυτής της Προσευχής του Σωκράτη , όπως , όμως , εύστοχα επισημαίνει η φίλη Nemesi :

quote:
Nemesi :

“ . . . Φίλε μου Πλάτωνα, συμφωνώ απόλυτα με την προσευχή του Σωκράτη δυστυχώς όμως δεν πιστεύω ότι είμαστε "έτοιμοι" να την κάνουμε πράξη!!!”





Για να τα εφαρμόσουμε, δεν αρκεί να αλλάξουμε ιδέες, πρέπει να αλλάξουμε εσωτερική ποιότητα... Σαν αποτέλεσμα αυτής της αλλαγής και ως απόλυτη φυσική συνέπεια ο καθένας μας μπορεί να γίνει ένας Σωκράτης, ένας Διογένης κτλπ.
Για να αλλάξουμε εσωτερική ποιότητα θα πρέπει κατ'αρχήν να γνωρίζουμε τι είναι αυτό που αλλάζουμε, θα πρέπει να γνωρίζουμε τον εαυτό μας.
Αν δεν τον γνωρίζουμε ΔΕΝ μπορούμε να τον αλλάξουμε (μπορούμε αλλά πολύ περιορισμένα).
Το "τα πάντα ρει" του Ηράκλειτου αν δεν το ΒΙΩΣΟΥΜΕ, δεν προκειται να το καταλάβουμε. Γιατί αν κάποιος για μια στιγμή συλλάβει πραγματικά το νόημα αυτής της φράσης με όλο του το Είναι, το σοκ που θα υποστεί η συνείδησή του θα είναι τόσο μεγάλο, που θα αλλάξει ριζικά η ζωή και η κοσμοθεωρία αυτού του ατόμου.
Το "σκέπτεσθαι" δεν είναι παρα μια σάλτσα. Με το να αλλάξεις τη σάλτσα υοθετώντας νοητικά μερικές ιδέες που είναι ή δεν είναι σωστές, που είναι ή δεν είναι "ανώτερες", δεν αλλάζεις το περιεχόμενο του πιάτου. Όσοι θεωρούν ότι θα ανακαλύψουν σε βάθος τον εαυτό τους και τον κόσμο μόνο με το σκέπτεσθαι δεν θα πάνε πολύ μακριά (δεν θα πάνε καθόλου μακριά).

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 16/09/2011 11:33:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2011, 11:50:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr
Για να τα εφαρμόσουμε, δεν αρκεί να αλλάξουμε ιδέες, πρέπει να αλλάξουμε εσωτερική ποιότητα... Σαν αποτέλεσμα αυτής της αλλαγής και ως απόλυτη φυσική συνέπεια ο καθένας μας μπορεί να γίνει ένας Σωκράτης, ένας Διογένης κτλπ.
Για να αλλάξουμε εσωτερική ποιότητα θα πρέπει κατ'αρχήν να γνωρίζουμε τι είναι αυτό που αλλάζουμε, θα πρέπει να γνωρίζουμε τον εαυτό μας.
Αν δεν τον γνωρίζουμε ΔΕΝ μπορούμε να τον αλλάξουμε (μπορούμε αλλά πολύ περιορισμένα).
Το "τα πάντα ρει" του Ηράκλειτου αν δεν το ΒΙΩΣΟΥΜΕ, δεν προκειται να το καταλάβουμε. Γιατί αν κάποιος για μια στιγμή συλλάβει πραγματικά το νόημα αυτής της φράσης με όλο του το Είναι, το σοκ που θα υποστεί η συνείδησή του θα είναι τόσο μεγάλο, που θα αλλάξει ριζικά η ζωή και η κοσμοθεωρία αυτού του ατόμου.
Το "σκέπτεσθαι" δεν είναι παρα μια σάλτσα. Με το να αλλάξεις τη σάλτσα υοθετώντας νοητικά μερικές ιδέες που είναι ή δεν είναι σωστές, που είναι ή δεν είναι "ανώτερες", δεν αλλάζεις το περιεχόμενο του πιάτου. Όσοι θεωρούν ότι θα ανακαλύψουν σε βάθος τον εαυτό τους και τον κόσμο μόνο με το σκέπτεσθαι δεν θα πάνε πολύ μακριά (δεν θα πάνε καθόλου μακρι


Ντοτόρο έγραψες!!!
Αυτο το κειμενάκι σου,είναι όλα <<τα λεφτα>>.Τέλεια προσέγγιση με τρείς γεμάτες προτάσεις.Βέβαια το λέω εγω,επειδή σε καταννοώ πλήρως λόγω εμπειριών και βιωμάτων,αλλά σίγουρα θα είναι αντιληπτό για πολλούς.Μπράβο ντοτόρο.Τώρα σε νοιώθω πιο βαθειά και νομίζω οτι ξέρω το βαθύ σου σκεπτικό!!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2011, 12:37:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekyll Mr Hyde

Για να αλλάξουμε εσωτερική ποιότητα θα πρέπει κατ'αρχήν να γνωρίζουμε τι είναι αυτό που αλλάζουμε, θα πρέπει να γνωρίζουμε τον εαυτό μας.
Αν δεν τον γνωρίζουμε ΔΕΝ μπορούμε να τον αλλάξουμε (μπορούμε αλλά πολύ περιορισμένα).

Βρίσκουμε κοινές αρχές φίλε μου και αυτό βοηθάει στην έλευση/ύπαρξη -κατ'αρχάς- ενός επιπέδου αλληλοκατανόησης....

Αν πρέπει να βρεθούμε...πρέπει τόσο εγώ , όσο και σύ και όλοι όσοι το επιθυμούν να μετα-κινηθούμε...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2011, 12:47:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ντοτόρο έγραψες!!!
Αυτο το κειμενάκι σου,είναι όλα <<τα λεφτα>>.Τέλεια προσέγγιση με τρείς γεμάτες προτάσεις.Βέβαια το λέω εγω,επειδή σε καταννοώ πλήρως λόγω εμπειριών και βιωμάτων,αλλά σίγουρα θα είναι αντιληπτό για πολλούς.Μπράβο ντοτόρο.Τώρα σε νοιώθω πιο βαθειά και νομίζω οτι ξέρω το βαθύ σου σκεπτικό!!!!

Ευχαριστώ Νικόμαχε
Προσπάθησα να το κάνω όσο πιο απλό γινόταν
quote:
Εαρινός:
Βρίσκουμε κοινές αρχές φίλε μου και αυτό βοηθάει στην έλευση/ύπαρξη -κατ'αρχάς- ενός επιπέδου αλληλοκατανόησης....

Αν πρέπει να βρεθούμε...πρέπει τόσο εγώ , όσο και σύ και όλοι όσοι το επιθυμούν να μετα-κινηθούμε...



Χεχε.. μεγάλη δουλειά αυτή η μετακίνηση. Από τον εγκέφαλο στη καρδιά και απο το Εγώ στο Τώρα

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 16/09/2011 12:48:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2011, 19:27:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χεχε.. μεγάλη δουλειά αυτή η μετακίνηση. Από τον εγκέφαλο στη καρδιά και απο το Εγώ στο Τώρα

Και από το “εκεί” στο ... “πουθενά” μήπως?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2011, 21:18:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου

Έχοντας στο μυαλό μου τον Ηράκλειτο τον οποίο μου θύμισε ο φίλος Πλάτωνας και που κάποια στιγμή θα επανέλθω, ας επιστρέψω στο σκεπτικό που είχα αρχίσει να αναπτύσσω στο μήνυμά μου στις 14/09/2011. Είχα κλείσει τότε με την φράση :

quote:
Κηφεύς:

Η αδυναμία της επιστήμης (και η κοινωνία μας όλο και πιο πολύ βασίζεται στην επιστημονική συμβολή) να δει τον εξωλογικό Άνθρωπο είναι , κατά πάσα πιθανότητα , η μεγάλη (και που γίνεται διαρκώς μεγαλύτερη) αιτία της κακοδαιμονίας του σύγχρονου Ανθρώπου .


Αν ο Άνθρωπος θέλει να ξαναβρεί τη φυσική ισορροπία του , δεν πρέπει ούτε να αφεθεί στις ζωώδεις ροπές του – η επάνοδος στις τρώγλες δεν είναι λύση – ούτε να πιστεύει στη γιατριά του από κάποιο θαύμα της επιστήμης .

Οι παρορμήσεις προς το ανώτερο , οι ροπές μας προς το απόλυτο , αναστέλλονται από τη ζωώδη φύση μας . Εξαιτίας των σωματικών δεσμών της , η πνευματικότητά μας καταπνίγεται .

Το να μείνεις Άνθρωπος επιβάλλει έναν αγώνα .

Αιχμάλωτος ανάμεσα στο ζωώδες και στο θεϊκό , ο Άνθρωπος αναζητεί το δρόμο του . Ανεβαίνει και πέφτει . Ξανασηκώνεται και ξαναπέφτει . Κι’ωστόσο ο δρόμος του είναι χαραγμένος . Οφείλει να κατανικήσει το κτήνος , να κερδίσει τα ύψη ή να πεθάνει .

Το προπατορικό αμάρτημα : Είναι ολοφάνερο , και τι επιτυχημένος που είναι ο χαρακτηρισμός “προπατορικό” ! Έγκειται στη ζωική μας ιδιότητα που σέρνουμε μαζί μας , τις αθλιότητές της . Κοπριά που μας μαγαρίζει , ορμόνες που μας βυθίζουν στο βούρκο της ακολασίας και των οργίων …κληροδότημα κτήνους . Ένα μακρινό και ασήκωτο παρελθόν βαραίνει τους ώμους του ασθενικού άτλαντα – τους δικούς μας δηλαδή .

Το νοιώθουμε όμως ότι η πραγματική μας μοίρα δεν είναι η μοίρα του κτήνους .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2011, 22:58:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κηφεύς...

"Αν ο Άνθρωπος θέλει να ξαναβρεί τη φυσική ισορροπία του , δεν πρέπει ούτε να αφεθεί στις ζωώδεις ροπές του – η επάνοδος στις τρώγλες δεν είναι λύση – ούτε να πιστεύει στη γιατριά του από κάποιο θαύμα της επιστήμης".


Καλησπέρα φίλε μου..
Αναρρωτιέμαι , πότε την είχε ο άνθρωπος αυτή την φυσική ισορροπία του και την έχασε...???
Όσο θυμάμαι πάντα σε όλη την ιστορική διαδρομή του , ανισόρροπα σκεπτόταν και έπραττε...
Μάλλον , τείνει ή αυτή είναι η διαδρομή του .... στο να αρχίσει να βρίσκει ισορροπίες , τόσο στην σκέψη και στο συναίσθημα ... όσο και στις πράξεις του..!

Άποψή μου και ασφαλώς τιθέμενη στην/ις κρίσεις σας...!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2011, 00:06:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κηφεύς
quote:
Αν ο Άνθρωπος θέλει να ξαναβρεί τη φυσική ισορροπία του , δεν πρέπει ούτε να αφεθεί στις ζωώδεις ροπές του – η επάνοδος στις τρώγλες δεν είναι λύση – ούτε να πιστεύει στη γιατριά του από κάποιο θαύμα της επιστήμης .

Οι παρορμήσεις προς το ανώτερο , οι ροπές μας προς το απόλυτο , αναστέλλονται από τη ζωώδη φύση μας . Εξαιτίας των σωματικών δεσμών της , η πνευματικότητά μας καταπνίγεται .

Το να μείνεις Άνθρωπος επιβάλλει έναν αγώνα .

Αιχμάλωτος ανάμεσα στο ζωώδες και στο θεϊκό , ο Άνθρωπος αναζητεί το δρόμο του . Ανεβαίνει και πέφτει . Ξανασηκώνεται και ξαναπέφτει . Κι’ωστόσο ο δρόμος του είναι χαραγμένος . Οφείλει να κατανικήσει το κτήνος , να κερδίσει τα ύψη ή να πεθάνει .

Το προπατορικό αμάρτημα : Είναι ολοφάνερο , και τι επιτυχημένος που είναι ο χαρακτηρισμός “προπατορικό” ! Έγκειται στη ζωική μας ιδιότητα που σέρνουμε μαζί μας , τις αθλιότητές της . Κοπριά που μας μαγαρίζει , ορμόνες που μας βυθίζουν στο βούρκο της ακολασίας και των οργίων …κληροδότημα κτήνους . Ένα μακρινό και ασήκωτο παρελθόν βαραίνει τους ώμους του ασθενικού άτλαντα – τους δικούς μας δηλαδή .

Το νοιώθουμε όμως ότι η πραγματική μας μοίρα δεν είναι η μοίρα του κτήνους .



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2011, 12:03:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έλα βρε zyp, που χάθηκες?

D]

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2011, 21:52:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός :

Καλησπέρα φίλε μου..
Αναρρωτιέμαι , πότε την είχε ο άνθρωπος αυτή την φυσική ισορροπία του και την έχασε...???
Όσο θυμάμαι πάντα σε όλη την ιστορική διαδρομή του , ανισόρροπα σκεπτόταν και έπραττε...
Μάλλον , τείνει ή αυτή είναι η διαδρομή του .... στο να αρχίσει να βρίσκει ισορροπίες , τόσο στην σκέψη και στο συναίσθημα ... όσο και στις πράξεις του..!
Άποψή μου και ασφαλώς τιθέμενη στην/ις κρίσεις σας...!


Φίλε Εαρινέ καλησπέρα . . .

Ας δούμε το θέμα από μια άλλη σκοπιά που ίσως μεταβάλλει λίγο την εννοιολογική απόχρωση που δίνεις ( παραδέχομαι δικαιολογημένα σε μεγάλο βαθμό) στην φράση μου :

quote:
Κηφεύς :

Αν ο Άνθρωπος θέλει να ξαναβρεί τη φυσική ισορροπία του , δεν πρέπει ούτε να αφεθεί στις ζωώδεις ροπές του – η επάνοδος στις τρώγλες δεν είναι λύση – ούτε να πιστεύει στη γιατριά του από κάποιο θαύμα της επιστήμης .


Να τι εννοώ :

Το κακό που υπονομεύει το ανθρώπινο πνεύμα , το πολυτιμότερο δηλαδή και το πιο εύθραυστο από τα αγαθά του , φαίνεται ότι είναι το τίμημα που πρέπει να καταβάλει , για τα υλικά οφέλη τα οποία αποκόμισε κατά τον αιώνα που διέρρευσε .

Ο Άνθρωπος , με τις ανακαλύψεις και τα τεχνικά επιτεύγματά του , δημιουργεί για τον εαυτό του ένα καινούργιο περιβάλλον , κοινωνικό και ατομικό . Με τη λέξη περιβάλλον πρέπει να εννοούμε καθετί έξω από μας που επιδρά στον οργανισμό . Συμπεριλαμβάνονται σ’αυτό , το τοπίο , η ατμόσφαιρα , η πόλη , το σπίτι , τα αυτοκίνητα , τα τραίνα , τα αεροπλάνα , το ραδιόφωνο , η τηλεόραση , το τηλέφωνο , όλο το ηλεκτρικό και ηλεκτρονικό μηχανολόι , τα τρόφιμα . . . Το κοινωνικό περιβάλλον , για λόγους τους οποίους θίγω παρακάτω , έχει κι’αυτό επίσης βαθύτατα αλλοιωθεί .

Οι αλλαγές διενεργούνται με τέτοια ταχύτητα , ώστε ο Άνθρωπος δεν προλαβαίνει να συνηθίσει σ’αυτές .

Αδυνατεί να προσαρμοστεί σ’αυτόν τον κόσμο που ο ίδιος οικοδομεί με το μυαλό του , με τα χέρια του , με τις μηχανές του . Αν δουλεύει σε βάρος του εαυτού του , τούτο συμβαίνει γιατί δεν γνωρίζει ούτε τις πραγματικές του ανάγκες , ούτε τι του ταιριάζει .

Ποιός όμως κάθεται να δει αν μια καινούργια ανακάλυψη πρέπει ή δεν πρέπει να εφαρμοστεί στην καθημερινή μας ζωή ; Κανείς . Η αναρχία βασιλεύει σ’αυτά τα θέματα .

Η δίψα του κέρδους είναι το κύριο κίνητρο εργασίας για τους βιομήχανους , τους μηχανικούς , τους γεωπόνους , οι οποίοι μεταφέρουν στην πράξη τις εφευρέσεις των επιστημόνων . Οι κατασκευαστές υπολογιστών , ρομπότ , ποτέ τους δεν αναρωτιούνται μήπως προετοιμάζουν έναν κόσμο αφιλόξενο , κατάρα σωστή , για τον Άνθρωπο .

Άμα τους ρωτήσει κανείς , απαντούν ότι αυτό δεν είναι δική τους υπόθεση . Δεν είναι υπερβολή να πούμε ότι η ατομική βόμβα εφευρέθηκε και κατασκευάστηκε από φυσικούς που δεν τους πολυενδιέφερε η τύχη της ανθρωπότητας , αν και κάπου κάπου ισχυρίζονται το αντίθετο .

Εν ονόματι της προόδου , μια μανία αλλαγής των πάντων έχει καταλάβει τον δυτικό κόσμο . Μια αλλοφροσύνη ανατροπής , καταστροφής , ξεθεμελιώματος Στο κοινωνικό οικοδόμημα εμφανίζονται οι πρώτες ρωγμές και το ξήλωμα αρχίζει .

Οι καινούργιοι θεσμοί μη όντας καλοπροετοιμασμένοι , ούτε αρκετά προετοιμασμένοι κατά την εμπέδωσή τους , δεν μπορούν να είναι στέρεοι και ανθεκτικοί .

Ίσως να είναι αλήθεια ότι η στασιμότητα προηγείται απ’το θάνατο , αλλά και πάλι πρέπει ο ρυθμός των μεταβολών να μην είναι τόσο γοργός , γιατί λαχανιάζουμε να τον παρακολουθήσουμε και δεν το κατορθώνουμε .

Κι ο άνθρωπος , θα μου πείς , τι έχει απογίνει μέσα σ’όλην αυτή την ανεμοζάλη ;

Το δράμα της εποχής μας εδώ ακριβώς βρίσκεται κι όχι αλλού . Τα πάντα αλλάζουν γύρω απ’τον Άνθρωπο , αλλά αυτός παραμένει όπως ήταν πριν σαράντα χιλιάδες χρόνια .

Σύγκρινε το πρωτόγονο σπήλαιο , την απέραντη και φωτεινή σαβάνα , το θαμπόφεγγο και βουερό δάσος , τα μεγάλα κοπάδια τους Βίσωνες και τα Μαμμούθ , τα εργαλεία από κόκκαλο και πυριτόλιθο που γνώρισαν οι Άνθρωποι παλιά , με τα πέτρινα και τσιμεντένια , ασάλευτα τοπία μας , με τα αποκρουστικά , τα γεμάτα καυσαέρια , τα αποπνιχτικά προάστιά μας , με τις δονήσεις και τους εκκωφαντικούς θορύβους των μηχανών μας , με τον σαματά των δρόμων και των εργοστασίων μας , με τις νοθευμένες τροφές μας , με τα παλιόνερα που πίνουμε , με τον μολυσμένο αέρα που ανασαίνουμε και θα καταλάβεις τότε γιατί ο Άνθρωπος δεν μπορεί να προσαρμοστεί σ’αυτό το περιβάλλον που δεν είναι καμωμένο γι’αυτόν .

Ο γιγαντισμός των πόλεων , η ρήξη των οικογενειακών και κοινωνικών δεσμών που επιβάλλει η διαβίωση σε οικιστικά “συγκροτήματα” , αποτρόπαια σαν στρατόπεδα συγκέντρωσης , η ανωνυμία των ανθρώπων , κάνουν θλιβερή την ύπαρξη , αποβλακώνουν το άτομο , του δημιουργούν την έχθρα για τους συνανθρώπους του .

Χάρη σε χίλια δυο τεχνάσματα , που μας έχουν γίνει πιά τόσο οικεία ώστε δεν τα βλέπουμε , επιβιώνουμε και μάλιστα γερνάμε σ’ένα περιβάλλον όχι δικό μας πληρώνεται με δεινά που – μυστήριο πράγμα – συντηρούμε τις αιτίες τους με περίσσια φροντίδα .

Ας επανέλθουμε στο απόσπασμα του τελευταίου μηνύματός μου:

quote:
Κηφεύς :

Αν ο Άνθρωπος θέλει να ξαναβρεί τη φυσική ισορροπία του , δεν πρέπει ούτε να αφεθεί στις ζωώδεις ροπές του – η επάνοδος στις τρώγλες δεν είναι λύση – ούτε να πιστεύει στη γιατριά του από κάποιο θαύμα της επιστήμης .


Ναι, μετά από αυτά που προανέφερα, ο Άνθρωπος τότε, διατηρούσε μια φυσική ισορροπία με το περιβάλλον του. Αλλά είχε και ζωώδεις ροπές και ζούσε σε τρώγλες. Αυτό που προτείνω είναι να επανέλθει ο Άνθρωπος σε μια φυσική ισορροπία με το περιβάλλον του (που την είχε κάποτε σε μεγάλο βαθμό), αλλά επιλεκτικά, δηλαδή χωρίς να "μεταφέρει" μαζί του τις ζωώδεις ροπές του, ούτε να κατεβάσει το επίπεδο του πολιτισμού του σε τέτοιο βαθμό που να τον αναγκάσει να ζει σε τρώγλες ...

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μοργκάνα
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2011, 23:48:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κοπριά που μας μαγαρίζει , ορμόνες που μας βυθίζουν στο βούρκο της ακολασίας και των οργίων …κληροδότημα κτήνους .

Απο πότε εχεις να το κάνεις παιδάκι μου ???????????????????

Ιδου και η συνταγη

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2011, 08:13:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω πως μας διαφεύγει φίλοι μου κάτι βασικό.

Χωρίς να επικροτησω η αρνηθω τίποτα απο όσα γράφεται, αν κοιτάξω προσεχτικά τη ζωη του Ανθρώπου, ανεξάρτητou προελεύσεως, πιστεύω,(πολιτικού η θρησκευτικού) θα δουμε στη βάση την ίδια προσπαθεια να τον διεπη, τόσο σωματικά όσο και ψυχολογικά, τόσο σε συνειδητή όσο και σε ασυνειδητη μορφη.

ΦΟΒΟΣ και ΕΥΧΑΡΊΣΤΗΣΗ.

Αν δεν το έχετε παρατηρησει, κάντε το, γιατί συμβαίνει και σε πολλούς φίλους διαδυκτιους, η οποίοι εμπλέκονται συχνά σε αντιπαραθέσεις και επιθετικές συμπεριφορές η ακόμα και αυτοαποκαλούμενοι (ψυχολόγοι), να τους διαφεύγει πως πίσω απο κάθε λεξη και αγωνία τους για να επιβαλλουν σαν άποψη στους άλλους, η και να τους μειωσουν, δεν κρύβεται άλλο τίποτε πίσω, παρά

ΦΌΒΟΣ και ΕΥΧΑΡΊΣΤΗΣΗ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2011, 08:40:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Πλάτωνα , καλημέρα ...

Συμφωνώντας με τα γραφόμενά σου θα ήθελα να προσθέσω και εγώ μερικά πράγματα που αφορούν τον Άνθρωπο ...

Για τον Άνθρωπο , όν κοινωνικό , εδώ βρίσκεται η τραγικότητα της ύπαρξής του , του “εγώ” του :

Ο εραστής , παρ’όλο το πάθος που εξωτερικεύει προς την ερωμένη του , η μητέρα παρ’όλη τη στοργή για τα παιδιά της , παραμένουν ξένοι γι’αυτούς . Ας μη ζητάμε αλλού την πηγή των δεινών μας , του δράματός μας , βρίσκεται μέσα στην εσωτερική μας μοναξιά , στην αδυναμία μας να μας γνωρίσει το όν που αγαπάμε .

Όλες οι εκμυστηρεύσεις είναι αν όχι ψεύτικες , τουλάχιστον ανολοκλήρωτες , ακόμα κι’όταν γίνονται με απόλυτη ειλικρίνεια , ακόμα κι’όταν έχουν τη διαφάνεια του κρυστάλλου .

Το εγώ μας είναι τόσο πολύπλοκο , τόσο πλημμελώς γνωστό και από μας τους ίδιους , ώστε δεν μπορούμε ούτε να το αποκαλύψουμε εξ ολοκλήρου , ούτε να το εκχωρήσουμε στον πλαϊνό μας .

Το εγώ επιφυλάσσεται , δεν δίνεται .

Δίνομαι είναι λέξη ερωτευμένου που λαχταράει το απόλυτο .

Παιδιάστικη υπερβολή , γιατί το εγώ είναι πάντα ανεκχώρητο .

“Είσαι κοινωνικό όν κι’ωστόσο θα είσαι μονήρης” .

Αυτή είναι η μοίρα μας , σταυρός μαζί και δόξα .

Η κόλαση δεν είναι οι άλλοι .

Είναι μόνο για κείνους που , με καρδιά κλειστή , πικρόχολο στόμα , είναι οι ίδιοι , από μόνοι τους , κολασμένοι .

Ψυχές βορβορώδεις και παγερές , χωρίς αγάπη , χωρίς πίστη , βρίσκουν ευχαρίστηση στο μίσος κι’έχουν ένα και μοναδικό φίλο , το θάνατο .

Ο Άνθρωπος είναι για τον Άνθρωπο λύκος , παλιό στερεότυπο , που το καινούργιο σκηνικό δεν κατόρθωσε την ανανέωσή του , και που ο αυθαίρετος και μεροληπτικός του χαρακτήρας είναι εξόφθαλμος .

Στην πραγματικότητα , ο Άνθρωπος δημιουργεί μόνος του την κόλασή του . Θάπρεπε να λέμε λοιπόν : “Η κόλαση είσαι συ ο ίδιος” .

Ο Άνθρωπος δεν χαίρεται αληθινά τον εαυτό του και δεν αναπτύσσει τα χαρίσματά του παρά μόνο μέσα απ’τους άλλους , μόνο αν ζει αρμονικά με τους συνανθρώπους του , κι’αυτό είναι εφικτό .

Η αγάπη , η στοργή , εξακολουθούν , παρά την περιφρόνηση που δείχνεται απέναντί τους , να είναι τα μόνα χαρίσματα που θα βοηθήσουν τον Άνθρωπο να οικοδομήσει ένα μέλλον όπου δεν θα είναι ούτε ηττημένος ούτε σκλάβος .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2011, 12:15:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους
Φίλε μου Κηφέα, έγραψες "Η αγάπη , η στοργή , εξακολουθούν , παρά την περιφρόνηση που δείχνεται απέναντί τους , να είναι τα μόνα χαρίσματα που θα βοηθήσουν τον Άνθρωπο να οικοδομήσει ένα μέλλον όπου δεν θα είναι ούτε ηττημένος ούτε σκλάβος."
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, αλλά πως μπορούμε να αγαπήσουμε το συνάνθρωπό μας, να δείξουμε στοργή στο συνάνθρωπό μας, αν δεν το κάνουμε πρώτα στον εαυτό μας? Και δεν μπορούμε να το κάνουμε πρώτα στον εαυτό μας, γιατί δεν μας ξέρουμε (και δεν ξέρω αν θέλουμε να μας μάθουμε) και γιατί όπως πολύ σωστά για μένα έγραψε ο φίλος Πλάτωνας αυτό που μας κυριαρχεί είναι ο φόβος και η ευχαρίστηση? Αν δεν τα εξαλείψουμε αυτά, μπορούμε να προχωρήσουμε? Μπορούμε να μας μάθουμε? Να μας αγαπήσουμε?

"Μην σταματάς να σπέρνεις αστέρια ακόμα κι' όταν δεν φαίνονται με γυμνό μάτι."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2011, 12:39:44  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Νομίζω πως μας διαφεύγει φίλοι μου κάτι βασικό.

Χωρίς να επικροτησω η αρνηθω τίποτα απο όσα γράφεται, αν κοιτάξω προσεχτικά τη ζωη του Ανθρώπου, ανεξάρτητou προελεύσεως, πιστεύω,(πολιτικού η θρησκευτικού) θα δουμε στη βάση την ίδια προσπαθεια να τον διεπη, τόσο σωματικά όσο και ψυχολογικά, τόσο σε συνειδητή όσο και σε ασυνειδητη μορφη.

ΦΟΒΟΣ και ΕΥΧΑΡΊΣΤΗΣΗ.

Αν δεν το έχετε παρατηρησει, κάντε το, γιατί συμβαίνει και σε πολλούς φίλους διαδυκτιους, η οποίοι εμπλέκονται συχνά σε αντιπαραθέσεις και επιθετικές συμπεριφορές η ακόμα και αυτοαποκαλούμενοι (ψυχολόγοι), να τους διαφεύγει πως πίσω απο κάθε λεξη και αγωνία τους για να επιβαλλουν σαν άποψη στους άλλους, η και να τους μειωσουν, δεν κρύβεται άλλο τίποτε πίσω, παρά

ΦΌΒΟΣ και ΕΥΧΑΡΊΣΤΗΣΗ.


Πλατων ,διαταραγμενες προσωπικοτητες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2011, 12:57:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
quote:
Νομίζω πως μας διαφεύγει φίλοι μου κάτι βασικό.

Χωρίς να επικροτησω η αρνηθω τίποτα απο όσα γράφεται, αν κοιτάξω προσεχτικά τη ζωη του Ανθρώπου, ανεξάρτητou προελεύσεως, πιστεύω,(πολιτικού η θρησκευτικού) θα δουμε στη βάση την ίδια προσπαθεια να τον διεπη, τόσο σωματικά όσο και ψυχολογικά, τόσο σε συνειδητή όσο και σε ασυνειδητη μορφη.

ΦΟΒΟΣ και ΕΥΧΑΡΊΣΤΗΣΗ.

Αν δεν το έχετε παρατηρησει, κάντε το, γιατί συμβαίνει και σε πολλούς φίλους διαδυκτιους, η οποίοι εμπλέκονται συχνά σε αντιπαραθέσεις και επιθετικές συμπεριφορές η ακόμα και αυτοαποκαλούμενοι (ψυχολόγοι), να τους διαφεύγει πως πίσω απο κάθε λεξη και αγωνία τους για να επιβαλλουν σαν άποψη στους άλλους, η και να τους μειωσουν, δεν κρύβεται άλλο τίποτε πίσω, παρά

ΦΌΒΟΣ και ΕΥΧΑΡΊΣΤΗΣΗ.


Πλάτων, είμαι σίγουρος ότι εννοείς κάτι πολύ βαθύ με αυτές τις λέξεις και για αυτό λυπάμαι που αυτό το βαθύ δεν είμαι σε θέση να το συλλάβω

Διανοητικά μπορώ να καταλάβω αυτό που λες.

Κηφεύς ωραία τα λες, keep it upΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2011, 13:00:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Νομίζω πως μας διαφεύγει φίλοι μου κάτι βασικό.

Χωρίς να επικροτησω η αρνηθω τίποτα απο όσα γράφεται, αν κοιτάξω προσεχτικά τη ζωη του Ανθρώπου, ανεξάρτητou προελεύσεως, πιστεύω,(πολιτικού η θρησκευτικού) θα δουμε στη βάση την ίδια προσπαθεια να τον διεπη, τόσο σωματικά όσο και ψυχολογικά, τόσο σε συνειδητή όσο και σε ασυνειδητη μορφη.

ΦΟΒΟΣ και ΕΥΧΑΡΊΣΤΗΣΗ.

Αν δεν το έχετε παρατηρησει, κάντε το, γιατί συμβαίνει και σε πολλούς φίλους διαδυκτιους, η οποίοι εμπλέκονται συχνά σε αντιπαραθέσεις και επιθετικές συμπεριφορές η ακόμα και αυτοαποκαλούμενοι (ψυχολόγοι), να τους διαφεύγει πως πίσω απο κάθε λεξη και αγωνία τους για να επιβαλλουν σαν άποψη στους άλλους, η και να τους μειωσουν, δεν κρύβεται άλλο τίποτε πίσω, παρά

ΦΌΒΟΣ και ΕΥΧΑΡΊΣΤΗΣΗ.


Πλατων ,διαταραγμενες προσωπικοτητες.



Κάποιες προσωπικότητες (από τους συμμετέχοντες) μπορεί να είναι πραγματικά διαταραγμένες, να έχουν δηλαδή καθαρά νευρολογικό-ορμονικό πρόβλημα, αλλά είμαι πολύ σίγουρος ότι οι περισσότερες απο αυτές τις "προσωπικότητες" δεν είναι άλλες απο αυτές που βλέπουμε στο δρόμο, στο σπίτι μας, στην οικογένειά μαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2011, 13:21:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ειναι δύσκολο φίλε δοκτορα, ούτε μια διανοητική (comprension) θοηθαει και τόσο. 

Το εγω, τον εαυτο μας, τον καταλαβαίνουμε και κατανοούμε στον καθρέφτη των σχέσεων μας. 

Δεν πας να έχεις διαβάσει Ένα σωρο βιβλία, όταν φτάνει ο άλφα η ο βήτα στο χώρο που ζεις, μα και εδω που γράφεις και περνάς κάποιες ώρες, αν δεν είσαι σε θέση να δεις τις αντιδράσεις, τους λόγους που σε κάνουν να συμπεριφερθεις με τον Ένα η τον άλλο τροπο, γιατί εγραψες η απαντησες κατα κάποιο άλλο, εκει μπορείς να δεις (στη δράση) πως ακριβώς είσαι μέσα σου.

Καλη μου Νεμεση, δεν χρειάζεται να εξαλυψεις, μα να κατανοήσεις το πόσο βαρεία ΕΊΝΑΙ η θέση τους στη ζωη μας. Γιατί τόσο η ευχαρίστηση όσο και ο φόβος, δημιουργούν συνεχώς εικόνες στο νου μας. Η αντίληψη που έχεις για σένα, για τους άλλους, για τη ζωη, διαμορφώνονται συνεχώς απο αυτές τις εικόνες, διλαδη απο κάτι που ενυπαρχει στο νου σου. Όταν κατανοούμε πως ζούμε συνεχως στο παρελθόν, αντιδρούμε και σκεφτόμασται (μελλοντικά) και να σου η ελπίδα. Αυτη η κίνηση προσδιορίζει τον εαυτο μας, την μη ολοκλήρωση του, η το εγω μας, που πεοσπαθει να αυτοολοκληρωθει, αν θες να στο διατυπώσω διαφορετικά, μα ΕΊΝΑΙ και η αιτία χωρισμού που υπάρχει πανταχωθεν, αιτία σύγκρουσης και αθλιωτητας, που παρασύρει την ανθρωπότητα, σε όλα τα επίπεδα.

Στιβ, πιστεύω να καλύπτουν και σένα όσα γράφω, για τον φίλο κηφεα ισως έχω λίγα ακόμα, μα με φωνάζουν για μεσημέρι.. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2011, 17:46:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πες φίλε κυφεα, κυρά συνείδηση, όλα ωραία και καλα, δεν μου φτάνεις πια,,,σε βαρέθηκα!

Υπάρχει κάτι άλλο?


Αισθήσεις μπορεί να έχει ο καθένας μας φίλε μου , ωστόσο θα ήθελα να επισημάνω ότι προσωπικές αισθήσεις μπορεί να έχει ο καθένας και να τις καταθέτει...μην λησμονούμε όμως ότι πολλοί επιστήμονες αφιέρωσαν όλη τους την ζωή στην διερεύνηση όλων όσων αφορούν την ανθρώπινη ψυχή και ψυχολογία...και έχουν αφήσει παρακαταθήκη πλούτο γνώσεων , ο οποίος εμπλουτίζεται ακόμα περισότερο διαρκώς με νέες ανακαλύψεις και στοιχεία που μας βοηθούν να αναπλαισιώσουμε τον εγκέφαλό μας..
Και θα ήθελα να επισημάνω ότι είναι τα ΜΟΝΑ έγκυρα και όχι ραδιο-αρβύλα προσωπικών ερμηνειών και αισθήσεων , ενίοτε παρ-αισθήσεων του καθενός -μας-....

Αν ο άνθρωπος δεν σκεπτόταν με το μυαλό του και αν οι ιδέες και οι εμπειρίες του δεν συμμετείχαν στην σκέψη του -πέραν των γενικόλογων και αορίστων ευφυολογημάτων του καθενός , που λέει και ισχυρίζεται- απορώ με τι άραγε σκέπτεται και δρά???
Υπάρχει κάτι άλλο , πέραν του εγκεφάλου και της συνείδησής μας???
Υπάρχει κάτι άλλο έξω απο μας αόρατο το οποίο παρ'οτι αόρατο συνδέεται μαζί μας και μας νοηματοδοτεί και δεσμεύει την σκέψη μας???
Άντε να το ακούσουμε ΚΑΙ αυτό...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 13 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy