ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 H συνταγή για την έλευση της "ζωής" στην ζωή μας!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 13
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2011, 20:13:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
gianipseftis

Ο σκοπός μου είναι να εντοπίσω την «φύση» των μπελάδων, να την κατανοήσω, και να την υποδείξω στην κοινωνία μας. Να γίνει κατανοητό γιατί υπάρχει αυτή η συμπεριφορά – ποιες είναι οι ρίζες της δηλαδή.


Σε ποιους ακριβώς "μπελάδες" αναφέρεσαι ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2011, 20:28:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κηφευς, μάλλον οι δικές μου απαντήσεις είναι αυτές που θα σου φανούν περίεργες και σίγουρα θα σε παραξενέψουν ...

quote:
Κηφευς

Ποια σχήματα και χρώματα είναι τα “πραγματικά” ; [ Όλα & κανένα ]

Τα μάτια μας δεν βλέπουν ευρύτερες περιοχές του ηλιακού φάσματος .

Ζώα με τελειότερα μάτια βλέπουν καλύτερα τα σχήματα και τα χρώματα του κόσμου από ό,τι εμείς.

Ο άνθρωπος ή κάποιο από αυτά τα ζώα βλέπει τον κόσμο "όπως είναι"; [ Και ο άνθρωπος και τα ζώα ]

Και ένα τραπέζι που το θεωρείτε στρογγυλό – το βλέπετε πράγματι στρογγυλό όταν το κοιτάξετε με απροκάλυπτο βλέμμα ή μήπως ελλειψοειδές ; [ Τι σημασία έχει ; Και για ποιον ; ]

Μήπως όλα τα σχήματα , καθώς και τα χρώματα , εξαρτώνται από τον παρατηρητή ; [ Τα σχήματα και τα χρώματα είναι αυτά που είναι. Θα εξακολουθήσουν να είναι αυτά που είναι, είτε υπάρχει ένας παρατηρητής είτε όχι. Το φως θα συνεχίσει να υπάρχει ακόμη κι αν εξαφανισθεί η ζωή από το σύμπαν. Κι όταν λέω φως, δεν εννοώ μόνον το ηλιακό δηλ. το υλικό φως, αλλά και το πνευματικό φως. Η ύλη είναι έτσι κι αλλιώς φθαρτή. Υπάρχουν όμως κι άλλα πράγματα που είναι άφθαρτα ]


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2011, 21:56:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
zip : Κηφευς, μάλλον οι δικές μου απαντήσεις είναι αυτές που θα σου φανούν περίεργες και σίγουρα θα σε παραξενέψουν ...

Οι απαντήσεις σου δεν μου φαίνονται ούτε περίεργες, ούτε παράξενες. Απλώς είναι λανθασμένες, και στα δύο μηνύματά σου (στα οποία αναφέρεσαι σε αποσπάσματα παλιών μηνυμάτων μου).

Φιλικά, συνιστώ να διαβάσεις τη θεωρία της "Ανθρωπικής αρχής", και στη συνέχεια να μελετήσεις προσεκτικά τα μηνύματά μου. Μέχρι τότε θα σου φέρω ακόμη μερικά παραδείγματα που αφορούν αυτό που συζητάμε, μήπως και γίνω λίγο σαφέστερος:

Πάρε σαν παράδειγμα τις μυρωδιές και τις γεύσεις .

Κάτι που είναι φαγώσιμο για έναν άνθρωπο , μπορεί για έναν άλλο να είναι δηλητήριο .

Χιλιάδες είναι εκείνοι που αγαπούν το χαβιάρι , εκατομμύρια όσοι προσποιούνται ότι το αγαπούν .

Οι φτωχοί Κινέζοι αγαπούν την γεύση του σάπιου ψαριού και οι πλούσιοι Ευρωπαίοι αγαπούν την γεύση του μουχλιασμένου τυριού .

Ομοίως και με το θερμό και ψυχρό .

Βάλε το ένα σου χέρι σε θερμό νερό και το άλλο σε ψυχρό . Κατόπιν και τα δύο σε χλιαρό . Το χλιαρό νερό θα φαίνεται δροσερό στο ένα χέρι , υπέρθερμο στο άλλο .

Ποια είναι εδώ η "πραγματικότητα" ;

Ομοίως με την ευχαρίστηση και τον πόνο .

Όταν τα νεύρα που συνδέουν τον ουρανίσκο με τον εγκέφαλο προσβληθούν από κάτι το δυσάρεστο ή ψυχρό , δεν βρίσκομε νόστιμη την τροφή μας .

Πού βρίσκεται λοιπόν η γεύση – στην τροφή , στον ουρανίσκο ή στον εγκέφαλο ;

Πονάει το δόντι σου ; Αναισθητοποίεισε το νεύρο μεταξύ αυτού και δεν πονάει πλέον .

Το δόντι λοιπόν ήταν που "πονούσε" ή ο εγκέφαλος ;

Ομοίως και με το ωραίο και το άσχημο : Αυτή η γυναίκα είναι ωραία λές . Αλλά είναι εξ ίσου ωραία για τον αδελφό της ή για την αντίζηλό της όσο είναι για σένα ;

Αφαίρεσε από τον "αντικειμενικό" κόσμο όλες εκείνες τις ιδιότητες τις οποίες του προσδίδεις με την παρουσία σου και την παρατήρησή σου – τι απομένει ; Τα άτομα και το κενό ; Η ύλη , ο χώρος και ο χρόνος ;

Αλλά αυτήν την ύλη πώς την γνωρίζεις αλλιώς αν όχι μόνον σαν εντυπώσεις των αισθήσεών σου που στον νου σου ανάγονται σε ιδέες ; Τι άλλο είναι ο χώρος παρά η έννοια του εμπρός , πίσω , υπό , επί , εδώ , εκεί , πλησίον , μακριά και του μεγάλου ή μικρού ; Και τι άλλο είναι όλα αυτά παρά οι απόψεις ενός "παρατηρούντος" νού ; Τα αντικείμενα ευρίσκονται καθεαυτό εμπρός και όχι πίσω , εδώ και όχι εκεί , είναι μεγάλα και όχι μικρά ; Ή μήπως παρουσιάζονται έτσι , μόνο σ’εμάς ;

Το α φαίνεται σαν α στο μάτι μας , σαν β στο μικροσκόπιο , σαν γ στο τηλεσκόπιο .

Τι από όλα είναι στην "πραγματικότητα" ;

Ποιο είναι το πραγματικό μέγεθος αυτού του πορτοκαλιού – τι νομίζει , ότι είναι αυτή η μύγα που πετά γύρω του ή πώς φαίνεται σ’εμένα καθώς την κρατώ στην παλάμη ή πώς φαίνεται στον άνθρωπο εκείνον που στέκεται στο αντικρινό πεζοδρόμιο ; Δεν μπορείς να αποφύγεις το να μετράς τα πράγματα με ένα γνώμονα και να θεωρείς το ανταποκρινόμενο στο μέτρο αυτό σαν πραγματικό . Διότι το ένα εκατοστό στο όργανο μετρήσεως που μεταχειρίζεσαι είναι όπως το πορτοκάλι – μικρότερο για σένα απ’ότι θα φαινόταν σε έναν γίγαντα από τον Άρη .

Αληθινά, ο άνθρωπος είναι "μέτρον χρημάτων απάντων" και δημιουργός κατά το πλείστον του κόσμου τον οποίο παρατηρεί .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2011, 00:17:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κηφεύς...

"Τι από όλα είναι στην "πραγματικότητα" ;


Μίλτο καλησπέρα...
Απλή ερώτηση αλλα συνάμμα τόσο μα τόσο "επώδυνη" για κάθε υποκείμενο...και μόνο η σκέψη για την άρθρωσή της , ορίζει την απαρχή μια διαφορετικής σκέψης , μιας διαφορετικής σκέψης...

Αναρρωτιέμαι και γώ , ποιά άραγε να είναι η πραγματικότητα..
Η δική μου , η δική σου...μήπως όλες μαζί???
Μήπως άραγε θα πρέπει να αποστασιοποιηθώ/ούμε απο τις επιμέρους προσωπικές πραγματικότητες και να θελήσουμε να δούμε ΚΑΙ με τα μάτια των άλλων???
Μήπως αυτό μας καταστήσει "ελεύθερους" και ορίσει ένα διαφορετικό τρόπο αντιμετώπισης του ενός προς τον άλλο και λειτουργήσει προς το "Χαιντεγκεριανό κέλευσμα" που μας καλεί στην ανακάλυψη του "εν-είναι"..και στην έλευση του Οικουμενικού καθημερινού αιτήματος για "ψυχική συνήχηση"???
Μήπως πραγματικά θα πρέπει να αναδειχθεί στα μάτια μας μπροστά η ειδοποιος διαφορά του πραγματικού απο την πραγματικότητα ενδεχομένως??
Μήπως τότε δούμε μποροστά μας μια νέα εικόνα και πρωτό-γνωρη αισθαντικότητα , μήπως δούμε έναν νέο άνθρωπο και εντελώς διαφορετικό που ενώ πάντα υπήρχε εκεί δίπλα μας , ουδέποτε αντιληφθήκαμε την παρουσία του και να ξεπροβάλλει και μια νέα ανθρωπότητα???
Μήπως "Κινούμενοι" εγω-κεντρικά απεμπολήσαμε το δικαίωμα για ευρύτητα σκέψεως και ευρύτερης ματιάς???
Απορίες φίλε μου...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2011, 01:28:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός:

Απλή ερώτηση αλλα συνάμμα τόσο μα τόσο "επώδυνη" για κάθε υποκείμενο...και μόνο η σκέψη για την άρθρωσή της , ορίζει την απαρχή μιας διαφορετικής σκέψης...

Αναρρωτιέμαι και γώ , ποιά άραγε να είναι η πραγματικότητα..

Η δική μου , η δική σου...μήπως όλες μαζί???

Μήπως άραγε θα πρέπει να αποστασιοποιηθώ/ούμε απο τις επιμέρους προσωπικές πραγματικότητες και να θελήσουμε να δούμε ΚΑΙ με τα μάτια των άλλων???

Μήπως αυτό μας καταστήσει "ελεύθερους" και ορίσει ένα διαφορετικό τρόπο αντιμετώπισης του ενός προς τον άλλο και λειτουργήσει προς το "Χαιντεγκεριανό κέλευσμα" που μας καλεί στην ανακάλυψη του "εν-είναι"..και στην έλευση του Οικουμενικού καθημερινού αιτήματος για "ψυχική συνήχηση"???
Μήπως πραγματικά θα πρέπει να αναδειχθεί στα μάτια μας μπροστά η ειδοποιος διαφορά του πραγματικού απο την πραγματικότητα ενδεχομένως??
Μήπως τότε δούμε μποροστά μας μια νέα εικόνα και πρωτό-γνωρη αισθαντικότητα , μήπως δούμε έναν νέο άνθρωπο και εντελώς διαφορετικό που ενώ πάντα υπήρχε εκεί δίπλα μας , ουδέποτε αντιληφθήκαμε την παρουσία του και να ξεπροβάλλει και μια νέα ανθρωπότητα???
Μήπως "Κινούμενοι" εγω-κεντρικά απεμπολήσαμε το δικαίωμα για ευρύτητα σκέψεως και ευρύτερης ματιάς???


Δήμο καλησπέρα ...

Προτείνω, μετά τα παραπάνω, να μην ασχοληθούμε περαιτέρω με το περί πραγματικότητος ερώτημα και να επικεντρωθούμε στο κυρίως θέμα μας που όπως από την αρχή ως θεματοθέτης όρισες είναι:

"Η συνταγή για την έλευση της "ζωής" στην ζωή μας!"

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2011, 04:04:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Stiv
Πλατωνα περαστικα για την μητερα σου,ξερω προσωπικα για το λογο οτι εχω περασει πολλες καταστασεις με δικους μου ανθρωπους με αρωστιες κ.λ.π
Δηλαδη Πλατωνα μια απορια εχω ,δηλαδη τι πρεπει να γινει ή τιθα πρεπει να περασεις ή ποσο πατο να πιασεις σε αυτη την ζωη για να πεις το παραπανω που αναφερεις.Eιτε στην αρνητικη -Θετικη πλευρα αναφερομαι.


ΑΝ ερθεις οδικος επανω σφυρα για ενα καφε
........

Γεια σου στιβ,

Για το ερώτημα σου, όσο μεγαλύτερος ο "πατος' όπως τον αποκαλεις, τόσο πλησιέστερα είσαι. Μιας και χριστιανοκληνεις, Θα στο υποδειξω, και μέσα στα λόγια του Χριστού...όταν καλεί τους μαθητές, να τον ακολουθήσουν (το αθανατο πνεύμα), και να αφήσουν τους 'νεκρούς' να θάψουν τους νεκρούς των. Η ζωη όπως την ζουν οι πλείστοι, ΕΊΝΑΙ μια συνέχεις εναλλαγή ζωη/θάνατος...

Μου έκανε προχθές  εντύπωση στη Βεργίνα παρακολούθησα Ένα βίντεο αφιερωμένο στον Ανδρόνικο, προς το τέλος, μιλώντας για το θάνατο, κάτι να πεις σε όσους σε ρωτήσουν, πως το όνομα σου ΕΊΝΑΙ ΑΣΤΡΙΝΟΣ...(δεν μπόρεσα να ακούσω ακριβώς τι έλεγε, λόγο θορύβου) παρακαλώ αν κάποιος γνωρίζει, να το γράψει...  

Υ.γ 
Για φέτος σταματώ στην Χαλκιδική. Ισως του χρόνου, πάω μέχρι την άλλη άκρη της χώρας. Σήμερα αρχίζει η επιστροφή...

........

Εαρινος
Τι να πώ???
Καλή δύναμη φίλε μου , τόσο σε σένα όσο και στην μητέρα σου!!!
Να μην υπάρχει πόνος...

Έχει βάση αυτο που λές πάντως περί του βιώματος του θανάτου εν ζωή...ωστόσο θα παρατηρούσα ότι απο μόνο του δεν βοηθάει τόσο , όσο η συνειδητοποίηση των "συνιστωσών" εκείνων που συντελλούν στην έλευση του Θανάτου στην ζωή μας!!!
...........

Ευχαριστώ έαρινε, 

Ο πόνος ΕΊΝΑΙ μέρος της ζωής, και η αποφυγή του, ειναι μια εγκεφαλική  διαδικασια προστασίας, μα ψυχολογικά  συνησφερει στη δημιουργία τον ξεχωριστού εαυτου. 

Όταν λες πως έχει βάση αυτο που λέω, έχεις προσωπική εμπειρία?

γιατί φίλε έαρινε, αν έχεις τέτοια εμπειρία, (να τελείωσε ολοκληροτηκα κάτι μέσα σου), δεν θα εγραφες περί 'συνιστωσων', ούτε θα είχες θέσει καν την ερώτηση, όπως την έθεσες..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2011, 04:20:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι ζιπ και κηφεα,

Στην πνευματικο φιλοσοφική θέαση του πρώτου, και στην κβαντιστικο πραγματικη του δεύτερου...μου έρχεται στο μυαλο μια ερώτηση που εκανα παιδάκι....

Ρώτησα Ένα θείο μου, πολυ πιστο, τι θα πουν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ τα λόγια που είχα ακούσει...Στην εκκλησια,

Τι τον κόσμον όλο κερδίσεις, μα απολέσεις την ψυχη σου?

Απάντηση ικονοποιητικη τοτε δεν πείρα....

Εσεις, Γνωρίζετε τι ΕΊΝΑΙ.... η ψυχη? η να το θέσω καλλίτερα. Τι ΕΊΝΑΙ η καθαρή ψυχη....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2011, 07:38:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κηφευς

Οι απαντήσεις σου δεν μου φαίνονται ούτε περίεργες, ούτε παράξενες. Απλώς είναι λανθασμένες, και στα δύο μηνύματά σου (στα οποία αναφέρεσαι σε αποσπάσματα παλιών μηνυμάτων μου).


Δεν νομίζω πως είναι λανθασμένες. Μάλλον οι δικές σου απαντήσεις είναι λανθασμένες.

quote:
Κηφευς

Φιλικά, συνιστώ να διαβάσεις τη θεωρία της "Ανθρωπικής αρχής", και στη συνέχεια να μελετήσεις προσεκτικά τα μηνύματά μου. Μέχρι τότε θα σου φέρω ακόμη μερικά παραδείγματα που αφορούν αυτό που συζητάμε, μήπως και γίνω λίγο σαφέστερος:


Τα παραδείγματα που φέρνεις δεν έχουν απολύτως καμία σχέση με αυτό που συζητάμε.

quote:
Κηφευς

Κάτι που είναι φαγώσιμο για έναν άνθρωπο , μπορεί για έναν άλλο να είναι δηλητήριο . [ Όπως π.χ ; Ποιο είναι αυτό το κάτι που για έναν άνθρωπο είναι φαγώσιμο ενώ για κάποιον άλλον είναι δηλητήριο ; Γιατί δεν γίνεσαι πιο συγκεκριμένος αλλά μιλάς αόριστα ; ]

Χιλιάδες είναι εκείνοι που αγαπούν το χαβιάρι , εκατομμύρια όσοι προσποιούνται ότι το αγαπούν . [ Ναι ... και ; ]

Οι φτωχοί Κινέζοι αγαπούν την γεύση του σάπιου ψαριού και οι πλούσιοι Ευρωπαίοι αγαπούν την γεύση του μουχλιασμένου τυριού . [ Ναι ... και ; Τι σχέση έχει αυτό με αυτό που συζητάμε ; Δύο διαφορετικοί λαοί, δύο διαφορετικά φαγητά, δύο διαφορετικές γεύσεις, δύο διαφορετικές διατροφικές συνήθειες. Και ; Το ψάρι και για τους δύο είναι ψάρι και το τυρί και για τους δύο είναι τυρί. Απλά οι πρώτοι που λες τρώνε ψάρι, οι δεύτεροι τυρί. Ποιο είναι το τόσο μεγάλο μυστικό που κρύβεται σ' αυτές τις δύο διατροφικές συνήθειες δύο λαών ώστε να το κάνεις παράδειγμα για να στηρίξεις μια λανθασμένη φιλοσοφική σου πεποίθηση ; ]

Ομοίως και με το θερμό και ψυχρό .

Βάλε το ένα σου χέρι σε θερμό νερό και το άλλο σε ψυχρό . Κατόπιν και τα δύο σε χλιαρό . Το χλιαρό νερό θα φαίνεται δροσερό στο ένα χέρι , υπέρθερμο στο άλλο .

Ποια είναι εδώ η "πραγματικότητα" ; [ Η πραγματικότητα είναι πως το χλιαρό νερό θα φαίνεται δροσερό στο ένα χέρι και θερμό στο άλλο. Αυτή είναι η πραγματικότητα, το λες και μόνο σου. Παρ' όλα αυτά αναρρωτιέσαι στο τέλος γιατί πνίγεσαι σε μια κουταλιά νερό. Είναι δυνατόν το χλιαρό νερό ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ χλιαρό νερό επειδή απλώς έχεις δυο χέρια που το ένα το βούτηξες σε θερμό και το άλλο σε ψυχρό νερό ;;; Τα πράγματα είναι αυτά που είναι. Η λογική σου είναι που τα κάνει μαντάρα. Στο παραπάνω παράδειγμα, για πες μου ... τι απ' όλα σου φαίνεται υποκειμενικό ; τι σε προβληματίζει ; Έχεις δυο χέρια. Το ένα το βάζεις σε θερμό νερό και το άλλο σε ψυχρό. Μετά παίρνεις και τα δυο χέρια και τα βάζεις σε χλιαρό. Τι σημαίνει αυτό ; Ότι το θερμό και το ψυχρό που τα είχες βάλει πριν δεν είναι πια αυτό που ήταν ; Ότι έχασαν την ουσία τους ; Ότι άλλαξε η πραγματικότητα για το θερμό και το ψυχρό ; Αυτά είναι αστεία παραδείγματα φίλε. ]

Ομοίως με την ευχαρίστηση και τον πόνο .

Όταν τα νεύρα που συνδέουν τον ουρανίσκο με τον εγκέφαλο προσβληθούν από κάτι το δυσάρεστο ή ψυχρό , δεν βρίσκομε νόστιμη την τροφή μας .

Πού βρίσκεται λοιπόν η γεύση – στην τροφή , στον ουρανίσκο ή στον εγκέφαλο ; [ Και στη τροφή, και στον ουρανίσκο και στον εγκέφαλο. Δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να είναι σε ένα μόνο από αυτά. Δεν μπορεί να είναι και στα τρία δηλ. ; ]

Πονάει το δόντι σου ; Αναισθητοποίεισε το νεύρο μεταξύ αυτού και δεν πονάει πλέον .

Το δόντι λοιπόν ήταν που "πονούσε" ή ο εγκέφαλος ; [ Τι σημασία έχει ρε φίλε μου ; Συζητάμε για την πραγματικότητα. Η πραγματικότητα είναι ο πόνος. ]

Ομοίως και με το ωραίο και το άσχημο : Αυτή η γυναίκα είναι ωραία λές . Αλλά είναι εξ ίσου ωραία για τον αδελφό της ή για την αντίζηλό της όσο είναι για σένα ; [ Σημασία έχει πως είναι ωραία και για τον αδελφό της και για μένα και για τον αντίζηλό της. Αυτή είναι η πραγματικότητα. Τώρα, το πόσο ωραία είναι για τον καθένα μας, αυτό είναι υποκειμενικό. Η πραγματικότητα πάντως είναι πως είναι ωραία. ]


quote:
Κηφευς

Αληθινά, ο άνθρωπος είναι "μέτρον χρημάτων απάντων" και δημιουργός κατά το πλείστον του κόσμου τον οποίο παρατηρεί .


Δυστυχώς, αυτό το συμπέρασμα ισχύει μόνο για σένα. Ευτυχώς δηλ. που υπάρχουν και άνθρωποι που δεν είναι "μέτρον χρημάτων απάντων" και που ευχαριστιούνται και αγαλλιάζουν με τον κόσμο έτσι όπως ο ίδιος απλά .... υπάρχει.

Φιλικά σου συνιστώ να ξαναδιαβάσεις με πολύ μεγάλη προσοχή τα δικά μου μηνύματα. Σου συνιστώ επίσης, πάλι φιλικά, να τα αποστηθίσεις. "Να τα μάθεις απ' έξω" που λέγαμε στο σχολείο. Επίσης σου συνιστώ, όταν κάποιος σε ρωτάει και απαντάς, να απαντάς με επιχειρήματα. Όλα τα παραπάνω που λες, ασφαλώς δεν αποδεικνύουν πως η προέλευση της γνώσης είναι μυστήριο. Ασφαλώς επίσης δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν για να ταυτίσει κάποιος την Γνώση και την Πραγματικότητα [ άσε δηλ. που αυτά τα δύο δεν ταυτίζονται ].

Σου έκανα μια ερώτηση :

quote:
zip - Αλλά την γνώση, ποιος μας την έδωσε ;

και μου απάντησες :

quote:
Κηφευς - Η απάντησή μου στο ερώτημά σου είναι ότι : Αυτό για μένα αποτελεί ένα μυστήριο .

Δηλ. πως η γνώση - την οποία εσύ χρησιμοποιείς κατά κόρον και μάλιστα δίνοντας στα μηνύματά σου και ένα περισπούδαστο ύφος του τύπου "Φιλικά, συνιστώ να διαβάσεις τη θεωρία της "Ανθρωπικής αρχής", και στη συνέχεια να μελετήσεις προσεκτικά τα μηνύματά μου." - αυτήν λοιπόν την γνώση που χρησιμοποιείς, είναι μυστήριο για σένα από που προέρχεται. Τότε γιατί την χρησιμοποιείς ; είναι η ερώτηση. Τότε γιατί την παραθέτεις ; είναι άλλη μια ερώτηση. Τότε - αφού είναι μυστήριο - πως ξέρεις πως είναι και η σωστή ; είναι ακόμη μια ερώτηση. Έχεις απαντήσεις σ' αυτές τις ερωτήσεις ; Σε ρωτάω : μπορείς να απαντήσεις σ' αυτά ;;;

Αν διαβάσω εγώ την θεωρία [ τι να διαβάσω ; μια θεωρία, άλλη μια θεωρία, ok ] της "Ανθρωπικής Αρχής", δεν θα πάρω μια γνώση ; E, εσύ ο ίδιος λες πως αυτή η γνώση είναι άγνωστης προέλευσης, είναι μυστήριο από που προέρχεται. Τότε γιατί να την διαβάσω ; Για να πάρω μια γνώση που δεν θα ξέρω από που πρoέρχεται ; Κι όταν με ρωτήσει κάποιος "Καλά ρε φίλε, από που προέρχονται όλα αυτά που μας λες ; " να του απαντήσω όπως απαντάς εσύ σε μένα ;;; "Εεε, θα σε παραξενέψει η απάντησή μου αλλά αυτό αποτελεί μυστήριο για μένα".

Και ξεκινάς να μου λες πως ο φτωχός Κινέζος τρώει σάπιο ψάρι ενώ ο πλούσιος Ευρωπαίος τρώει μουχλιασμένο τυρί. Τι σχέση έχουν αγόρι μου δύο διαφορετικές διατροφικές συνήθειες δύο διαφορετικών λαών ;;; Είναι μυστήριο κι αυτό για σένα δηλ. ;;;

Edited by - zip on 04/09/2011 08:30:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2011, 07:47:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

Ρώτησα Ένα θείο μου, πολυ πιστο, τι θα πουν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ τα λόγια που είχα ακούσει...Στην εκκλησια,

Τι τον κόσμον όλο κερδίσεις, μα απολέσεις την ψυχη σου?

Απάντηση ικονοποιητικη τοτε δεν πείρα....


Δεν πήρες καθόλου ή δεν σου άρεσε αυτή η απάντηση που πήρες ; [ Γιατί έχει διαφορά το ένα με το άλλο, γι' αυτό σε ρωτάω δηλ. ]

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2011, 07:52:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός

Αναρρωτιέμαι και γώ , ποιά άραγε να είναι η πραγματικότητα..
Η δική μου , η δική σου...μήπως όλες μαζί???
Μήπως άραγε θα πρέπει να αποστασιοποιηθώ/ούμε απο τις επιμέρους προσωπικές πραγματικότητες και να θελήσουμε να δούμε ΚΑΙ με τα μάτια των άλλων???
Μήπως αυτό μας καταστήσει "ελεύθερους" και ορίσει ένα διαφορετικό τρόπο αντιμετώπισης του ενός προς τον άλλο και λειτουργήσει προς το "Χαιντεγκεριανό κέλευσμα" που μας καλεί στην ανακάλυψη του "εν-είναι"..και στην έλευση του Οικουμενικού καθημερινού αιτήματος για "ψυχική συνήχηση"???
Μήπως πραγματικά θα πρέπει να αναδειχθεί στα μάτια μας μπροστά η ειδοποιος διαφορά του πραγματικού απο την πραγματικότητα ενδεχομένως??
Μήπως τότε δούμε μποροστά μας μια νέα εικόνα και πρωτό-γνωρη αισθαντικότητα , μήπως δούμε έναν νέο άνθρωπο και εντελώς διαφορετικό που ενώ πάντα υπήρχε εκεί δίπλα μας , ουδέποτε αντιληφθήκαμε την παρουσία του και να ξεπροβάλλει και μια νέα ανθρωπότητα???
Μήπως "Κινούμενοι" εγω-κεντρικά απεμπολήσαμε το δικαίωμα για ευρύτητα σκέψεως και ευρύτερης ματιάς???


Η πραγματικότητα είναι πως αναρρωτιέσαι ... Το επόμενο βήμα είναι να εμπιστευθείς ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2011, 08:28:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

Ρώτησα Ένα θείο μου, πολυ πιστο, τι θα πουν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ τα λόγια που είχα ακούσει...Στην εκκλησια,

Τι τον κόσμον όλο κερδίσεις, μα απολέσεις την ψυχη σου?

Απάντηση ικονοποιητικη τοτε δεν πείρα....


Δεν πήρες καθόλου ή δεν σου άρεσε αυτή η απάντηση που πήρες ; [ Γιατί έχει διαφορά το ένα με το άλλο, γι' αυτό σε ρωτάω δηλ. ]

Απάντηση και εξήγηση έδωσαν αρκετοί φίλε ζιπ, ισως θελήσεις να δώσεις και ΕΣΥ κάποια, καλοδεχούμενη!



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2011, 08:34:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

Απάντηση και εξήγηση έδωσαν αρκετοί φίλε ζιπ, ισως θελήσεις να δώσεις και ΕΣΥ κάποια, καλοδεχούμενη!


Συνεπώς, δεν σου άρεσαν οι απαντήσεις που πήρες και ψάχνεις τώρα μήπως κάποιος άλλος σου δώσει κάποια απάντηση που να σου αρέσει. Χε,χε, να σε ρωτήσω κάτι :

Αφού βρε αγόρι μου, εσύ ο ίδιος ξέρεις τι σου αρέσει και τι όχι.

Γιατί δεν δίνεις και μια απάντηση ο ίδιος, αρεστή στον εαυτό σου ;

Εγώ και να σου απαντήσω, πάλι η απάντησή μου δεν θα σου αρέσει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2011, 09:05:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ζιπ δεν ΕΊΝΑΙ θέμα μου αρέσει η δεν μου αρέσει...μικρός εκανα ερωτήσεις στους μεγάλους, (μου αρέσει να μαθαίνω) και συνεχίζω να μαθαίνω.

Αν έχεις κάτι ριχτούν βρε αδερφέ, και θα σου γράψω κάτι που όπως αλλου αναφέρεις, συνηγορησε όλο το σύμπαν για να γίνει...

Διλαδη μπορω και να στο αποδείξω αν θελήσεις.... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2011, 09:31:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
zip, έκανα στο τελευταίο μου μήνυμα μια πρόταση:

quote:
Κηφεύς:

Προτείνω, μετά τα παραπάνω, να μην ασχοληθούμε περαιτέρω με το περί πραγματικότητος ερώτημα και να επικεντρωθούμε στο κυρίως θέμα μας που όπως από την αρχή ως θεματοθέτης όρισες είναι:

"Η συνταγή για την έλευση της "ζωής" στην ζωή μας!"


Δεν φαίνεται να συμφωνείς με τα παραπάνω που αναφέρω. Παρόλα αυτά, θα κάνω ακόμη μια προσπάθεια, με αυτά που θα γράψω παρακάτω, μήπως και σε πείσω, ότι ή εφαρμογή αυτής μου της πρότασης, θα οδηγήσει στην απεμπλοκή του θέματός μας.

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2011, 09:39:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η φιλοσοφική θεωρία που αντιπαραθέτει υλισμό με σπιριτουαλισμό διαιωνίζει μιαν ανακριβή , στενόκαρδη αντιμετώπιση του υπαρξιακού όντος .

Δεν υπάρχει αντίθεση : πνεύμα και ύλη συνυπάρχουν , αλληλοσυμπληρώνονται .

Για λόγους διδακτικούς , τα πραγματευόμαστε χωριστά το ένα από το άλλο , αλλά δεν πρέπει να παραγνωρίζουμε τη συνένωσή τους .

Ο σπιριτουαλιστής φιλόσοφος αγκαλιάζει από πιο κοντά την πραγματικότητα απ’ότι ο υλιστής , ο οποίος περιορίζεται και θεωρεί τη μια μόνο όψη των πραγμάτων . Εξαιτίας της φρίκης ακριβώς που του προξενεί το πνεύμα , και που είναι μάλλον εντελώς θυμική και αλόγιστη , ο υλιστής αρκείται σε μιαν ατελή θέα της πραγματικότητας . Αρνιέται να δεχτεί ότι κάθε ύλη περιέχει πνεύμα και ούτε , πολύ περισσότερο , ανακαλύπτει πως μόνο μια σκέψη που έχει προέλθει από έμβιο όν διαθέτει την ικανότητα να εντυπώνεται αυτό το πνεύμα .

Εξελιξιακή καινοτομία , ο Άνθρωπος , χάρη στον εγκέφαλό του , που νέμεται και εξουσιάζει μια τεράστια πληροφορία , λογικά οργανωμένη (δηλαδή προσαρμοσμένη στη φυσική τάξη) , προβαίνει στο σχίσμα της ύλης και του πνεύματος που τη διαρθρώνει , με μιαν αναλυτική ενέργεια βασιζόμενη στην αφαίρεση . Τελικά , αφαιρώ , σημαίνει ανακαλύπτω την τάξη που είναι συμφυής με την ύλη , σημαίνει απομονώνω το πνεύμα.

Έτσι , λοιπόν , ο εγκέφαλος αποκαλύπτει δυο πραγματικότητες , τη μια αισθητηριακή , την άλλη πνευματική , χρησιμοποιώντας δυο ενέργειες χωριστές μεν αλλά συμπληρωματικές , τουλάχιστον κατά την έναρξη της διανοητικής κυοφορίας στην οποία το πρόσταγμα έχει το λογικό .

Ο νόμος είναι η κατατείνουσα στο μαθηματικό απόλυτο , πεμπτουσιωμένη έκφραση του πνεύματος το οποίο περιέχεται σε ορισμένη ύλη .

Έπειτα η σκέψη η αποκαλυπτική του πνεύματος , χωρίς να αλλοιώνει στο παραμικρό τη μικτή υλοπνευματική οντότητα , εξωτερικεύεται εναργέστατα με την τελεοκρατούμενη πράξη .

Μολονότι συνδεόμενες μέσα στον Άνθρωπο με έναν υλικό φορέα – τον εγκέφαλο – η σκέψη και η συνείδηση , ιδιότητες που αναφέρουν στο ανθρώπινο εγώ τις εντυπώσεις , τα συναισθήματα , τις βουλήσεις , δίνουν την ψευδαίσθηση πως είναι ανεξάρτητες από την ύλη . Τούτο οφείλεται στο γεγονός πως ο Άνθρωπος δεν έχει την αίσθηση ότι σκέφτεται .

Η σκέψη , μολονότι είναι δικιά μας , μας δίνει μερικές φορές την εντύπωση πως είναι ξένη για μας κι’ότι έρχεται από κάπου αλλού κι’όχι από μας τους ίδιους !

Πλάνη βεβαίως , που όμως τόσο εύγλωττα μας υποβάλλει το δισυπόστατο της υλοπνευματικής μας φύσης .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2011, 09:41:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κηφευς

Παρόλα αυτά, θα κάνω ακόμη μια προσπάθεια, με αυτά που θα γράψω παρακάτω, μήπως και σε πείσω, ότι ή εφαρμογή αυτής μου της πρότασης, θα οδηγήσει στην απεμπλοκή του θέματός μας.


Κατ' αρχήν, δεν νομίζω πως το θέμα μπλόκαρε για να χρειάζεται και απεμπλοκή. Αν βέβαια εννοείς το δικό σου μπλοκάρισμα να απαντήσεις σε κάποιες εύλογες ερωτήσεις που δημιουργούνται από τον διάλογό μας, ok, αλλάζει το πράγμα. Όμως δεν νομίζω πως είναι λύση κάθε φορά που δεν μπορούμε να απαντήσουμε σε κάτι, να λέμε πως "μπλοκάρισε το θέμα και ας το ξεμπλοκάρουμε".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2011, 09:43:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κηφευς

Η φιλοσοφική θεωρία που αντιπαραθέτει υλισμό με σπιριτουαλισμό διαιωνίζει μιαν ανακριβή , στενόκαρδη αντιμετώπιση του υπαρξιακού όντος .

Δεν υπάρχει αντίθεση : πνεύμα και ύλη συνυπάρχουν , αλληλοσυμπληρώνονται .

Για λόγους διδακτικούς , τα πραγματευόμαστε χωριστά το ένα από το άλλο , αλλά δεν πρέπει να παραγνωρίζουμε τη συνένωσή τους .

Ο σπιριτουαλιστής φιλόσοφος αγκαλιάζει από πιο κοντά την πραγματικότητα απ’ότι ο υλιστής , ο οποίος περιορίζεται και θεωρεί τη μια μόνο όψη των πραγμάτων . Εξαιτίας της φρίκης ακριβώς που του προξενεί το πνεύμα , και που είναι μάλλον εντελώς θυμική και αλόγιστη , ο υλιστής αρκείται σε μιαν ατελή θέα της πραγματικότητας . Αρνιέται να δεχτεί ότι κάθε ύλη περιέχει πνεύμα και ούτε , πολύ περισσότερο , ανακαλύπτει πως μόνο μια σκέψη που έχει προέλθει από έμβιο όν διαθέτει την ικανότητα να εντυπώνεται αυτό το πνεύμα .

Εξελιξιακή καινοτομία , ο Άνθρωπος , χάρη στον εγκέφαλό του , που νέμεται και εξουσιάζει μια τεράστια πληροφορία , λογικά οργανωμένη (δηλαδή προσαρμοσμένη στη φυσική τάξη) , προβαίνει στο σχίσμα της ύλης και του πνεύματος που τη διαρθρώνει , με μιαν αναλυτική ενέργεια βασιζόμενη στην αφαίρεση . Τελικά , αφαιρώ , σημαίνει ανακαλύπτω την τάξη που είναι συμφυής με την ύλη , σημαίνει απομονώνω το πνεύμα.

Έτσι , λοιπόν , ο εγκέφαλος αποκαλύπτει δυο πραγματικότητες , τη μια αισθητηριακή , την άλλη πνευματική , χρησιμοποιώντας δυο ενέργειες χωριστές μεν αλλά συμπληρωματικές , τουλάχιστον κατά την έναρξη της διανοητικής κυοφορίας στην οποία το πρόσταγμα έχει το λογικό .

Ο νόμος είναι η κατατείνουσα στο μαθηματικό απόλυτο , πεμπτουσιωμένη έκφραση του πνεύματος το οποίο περιέχεται σε ορισμένη ύλη .

Έπειτα η σκέψη η αποκαλυπτική του πνεύματος , χωρίς να αλλοιώνει στο παραμικρό τη μικτή υλοπνευματική οντότητα , εξωτερικεύεται εναργέστατα με την τελεοκρατούμενη πράξη .

Μολονότι συνδεόμενες μέσα στον Άνθρωπο με έναν υλικό φορέα – τον εγκέφαλο – η σκέψη και η συνείδηση , ιδιότητες που αναφέρουν στο ανθρώπινο εγώ τις εντυπώσεις , τα συναισθήματα , τις βουλήσεις , δίνουν την ψευδαίσθηση πως είναι ανεξάρτητες από την ύλη . Τούτο οφείλεται στο γεγονός πως ο Άνθρωπος δεν έχει την αίσθηση ότι σκέφτεται .

Η σκέψη , μολονότι είναι δικιά μας , μας δίνει μερικές φορές την εντύπωση πως είναι ξένη για μας κι’ότι έρχεται από κάπου αλλού κι’όχι από μας τους ίδιους !

Πλάνη βεβαίως , που όμως τόσο εύγλωττα μας υποβάλλει το δισυπόστατο της υλοπνευματικής μας φύσης .


Μάλιστα ... συμπέρασμα ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2011, 09:43:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Άνθρωπος , εξάλλου , προχωράει πέρα από το λογικό , παρακινημένος , κατατρυχόμενος από μιαν ανεπίσχετη ανάγκη να βγει έξω από τον εαυτό του . Τόσο πολύ , που , ξεκόβοντας από τη νόηση και τη λογική , επιχειρεί να γνωρίσει τον κόσμο με άλλα μέσα .

Η μυστικιστική έφεση είναι ένας αχαλίνωτος πόθος του ανθρώπου , που , πέρα από την εξωτερική επιφάνεια , θέλει να αγγίξει την ίδια την ουσία των όντων .

Το ενώπιος ενωπίω του μυστικιστή με τη βιωμένη αλήθεια , ή , όπως λέει , με τον Θεό μέσα στα πλάσματά του , αν δεν οδηγεί πουθενά στον κόσμο της ύλης , ανοίγει ίσως τις προσβάσεις ενός σύμπαντος , τόσο πραγματικού όσο είναι και ο δικός μας Μακρόκοσμος .

Δεν υπάρχει τίποτα ευγενέστερο , τίποτα που να προσιδιάζει περισσότερο στον άνθρωπο απ’αυτή την εξέγερση ολόκληρου του όντος για να καταλάβει το μυστήριο και ν’αγγίξει το απόλυτο .

Έξω από το μυστικιστικό όραμα και από την ορθολογική σκέψη εκτείνεται ένα βασίλειο δροσάτης ομορφιάς , όπου ο Άνθρωπος εισχωρεί με ευλάβεια , σαν μέσα σε ναό – η ποίηση .

Ο ποιητής, ο γνήσιος ποιητής , στη φυγή του προς αυτόν τον μαγευτικό κόσμο, κουβαλάει μέσα του τις εικόνες , τη μουσική , τη μοσκοβολιά του σύμπαντος των εντυπώσεών του . Και τ’αμαλγαματώνει όλ’αυτά , και τ’αραδιάζει όπως του λέει η φαντασία του , και τα χύνει μέσα στις μήτρες του δικού του υπαρξιακού όντος . Και από κει δημιουργεί έναν κόσμο καινούργιο , απ’όπου έχουν εξοβελιστεί οι σκαλωσιές της λογικής και τα πέτρινα θεμέλια του νου . Οι λέξεις αποχτούν καινούργια ηχητικότητα . Ο ίλιγγος συνεπαίρνει το πνεύμα κι’εκείνο πλέει μέσα σε κάτι που δεν είναι πια ο χώρος και όπου ο χρόνος έχει πάψει πια να υπάρχει .

Αυτός είναι ο Άνθρωπος κατασκευαστής ονείρων , θεμελιωτής Κόσμων , δημιουργός Παραδείσων . Χάρισμα μαγικό το χάρισμα του ονείρου , ανύψωση του όντος προς το άγνωστο , κλεφτή ματιά σ’έναν κόσμο ίσως περισσότερο δικό μας από τον κόσμο του πραγματικού , της επιστήμης , που είναι αδυσώπητα προσηλωμένος στο συγκεκριμένο , στο λογικό .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2011, 09:45:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

Ζιπ δεν ΕΊΝΑΙ θέμα μου αρέσει η δεν μου αρέσει...μικρός εκανα ερωτήσεις στους μεγάλους, (μου αρέσει να μαθαίνω) και συνεχίζω να μαθαίνω.

Αν έχεις κάτι ριχτούν βρε αδερφέ, και θα σου γράψω κάτι που όπως αλλου αναφέρεις, συνηγορησε όλο το σύμπαν για να γίνει...

Διλαδη μπορω και να στο αποδείξω αν θελήσεις...


Είδες που δεν σου άρεσε η απάντησή μου ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2011, 09:46:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κηφευς

Ο Άνθρωπος , εξάλλου , προχωράει πέρα από το λογικό , παρακινημένος , κατατρυχόμενος από μιαν ανεπίσχετη ανάγκη να βγει έξω από τον εαυτό του . Τόσο πολύ , που , ξεκόβοντας από τη νόηση και τη λογική , επιχειρεί να γνωρίσει τον κόσμο με άλλα μέσα .

Η μυστικιστική έφεση είναι ένας αχαλίνωτος πόθος του ανθρώπου , που , πέρα από την εξωτερική επιφάνεια , θέλει να αγγίξει την ίδια την ουσία των όντων .

Το ενώπιος ενωπίω του μυστικιστή με τη βιωμένη αλήθεια , ή , όπως λέει , με τον Θεό μέσα στα πλάσματά του , αν δεν οδηγεί πουθενά στον κόσμο της ύλης , ανοίγει ίσως τις προσβάσεις ενός σύμπαντος , τόσο πραγματικού όσο είναι και ο δικός μας Μακρόκοσμος .

Δεν υπάρχει τίποτα ευγενέστερο , τίποτα που να προσιδιάζει περισσότερο στον άνθρωπο απ’αυτή την εξέγερση ολόκληρου του όντος για να καταλάβει το μυστήριο και ν’αγγίξει το απόλυτο .

Έξω από το μυστικιστικό όραμα και από την ορθολογική σκέψη εκτείνεται ένα βασίλειο δροσάτης ομορφιάς , όπου ο Άνθρωπος εισχωρεί με ευλάβεια , σαν μέσα σε ναό – η ποίηση .

Ο ποιητής, ο γνήσιος ποιητής , στη φυγή του προς αυτόν τον μαγευτικό κόσμο, κουβαλάει μέσα του τις εικόνες , τη μουσική , τη μοσκοβολιά του σύμπαντος των εντυπώσεών του . Και τ’αμαλγαματώνει όλ’αυτά , και τ’αραδιάζει όπως του λέει η φαντασία του , και τα χύνει μέσα στις μήτρες του δικού του υπαρξιακού όντος . Και από κει δημιουργεί έναν κόσμο καινούργιο , απ’όπου έχουν εξοβελιστεί οι σκαλωσιές της λογικής και τα πέτρινα θεμέλια του νου . Οι λέξεις αποχτούν καινούργια ηχητικότητα . Ο ίλιγγος συνεπαίρνει το πνεύμα κι’εκείνο πλέει μέσα σε κάτι που δεν είναι πια ο χώρος και όπου ο χρόνος έχει πάψει πια να υπάρχει .

Αυτός είναι ο Άνθρωπος κατασκευαστής ονείρων , θεμελιωτής Κόσμων , δημιουργός Παραδείσων . Χάρισμα μαγικό το χάρισμα του ονείρου , ανύψωση του όντος προς το άγνωστο , κλεφτή ματιά σ’έναν κόσμο ίσως περισσότερο δικό μας από τον κόσμο του πραγματικού , της επιστήμης , που είναι αδυσώπητα προσηλωμένος στο συγκεκριμένο , στο λογικό .


Ναι ... το συμπέρασμα πoιο είναι ; Υπάρχει συμπέρασμα ;

Edited by - zip on 04/09/2011 09:52:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2011, 09:48:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλ. συγνώμη, εσύ Κηφευς θες μόνο να μιλάς ; Θες μόνο να γράφεις και να διαβάζουν οι άλλοι τι γράφεις ; Διάλογο δεν θες να κάνεις ; Να συζητήσεις δεν θες ; Να κουβεντιάσεις δηλ. με κάποιον άλλον ; Θες να ξεκινήσω κι εγώ να γράφω και να αντιγράφω κατεβατά ; Ξέρεις τι ωραία που θα 'ναι ; Να αντιγράψω κι εγώ όλη την βιβλιοθήκη μου ... τι ωραία!

Edited by - zip on 04/09/2011 09:49:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2011, 09:49:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ζιπ όλο παρεξηγεις! Σε μια όριτσα είμαι Καλαμαριά, Ένα καφεδάκι...γραψε αν έρθεις μπαρ η καφέ να Βρεθούμε.

Κηφεα αν μπορείς και ΕΣΥ χαρα μου.

Κάθομαι μόνο μια ώρα. Και φυσικά κερναω.. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2011, 09:51:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυστυχώς δεν γίνεται ΠΛΑΤΩΝΑ. Κάποια άλλη φορά ίσως ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2011, 09:55:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κηφευς

Δεν υπάρχει τίποτα ευγενέστερο , τίποτα που να προσιδιάζει περισσότερο στον άνθρωπο απ’αυτή την εξέγερση ολόκληρου του όντος για να καταλάβει το μυστήριο και ν’αγγίξει το απόλυτο .


Κατ' αρχήν, για να καταλάβω ... αυτό ας πούμε το παραπάνω, είναι δική σου άποψη ή κάποιου συγγραφέα που την αντέγραψες ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2011, 10:07:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
zip:

Δηλ. συγνώμη, εσύ Κηφευς θες μόνο να μιλάς ; Θες μόνο να γράφεις και να διαβάζουν οι άλλοι τι γράφεις ; Διάλογο δεν θες να κάνεις ; Να συζητήσεις δεν θες ; Να κουβεντιάσεις δηλ. με κάποιον άλλον ; Θες να ξεκινήσω κι εγώ να γράφω και να αντιγράφω κατεβατά ; Ξέρεις τι ωραία που θα 'ναι ; Να αντιγράψω κι εγώ όλη την βιβλιοθήκη μου ... τι ωραία!


Zip, δεν πρόκειται να σ'ακολουθήσω προσπαθώντας να σε πείσω ότι γι' ακόμη μια φορά κάνεις λάθος στα συμπεράσματά σου. Όλα τα ερωτήματά σου έχουν απαντηθεί μέσα από τις παραθέσεις των δικών μου γραπτών που εσύ παραθέτεις.

Μην συνεχίζεις την στείρα αυτή αντιπαράθεση μαζί μου, γιατί μπορώ να συνεχίσω για όσο χρόνο εσύ θα ήθελες.

Θα σταματήσω να απαντώ στα μηνύματά σου όποτε εγώ το αποφασίσω.

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2011, 10:11:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δυστυχώς δεν γίνεται ΠΛΑΤΩΝΑ. Κάποια άλλη φορά ίσως ...



Έγινε, τα λέμε! Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2011, 10:16:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
gianipseftis

Ο σκοπός μου είναι να εντοπίσω την «φύση» των μπελάδων, να την κατανοήσω, και να την υποδείξω στην κοινωνία μας. Να γίνει κατανοητό γιατί υπάρχει αυτή η συμπεριφορά – ποιες είναι οι ρίζες της δηλαδή.


Σε ποιους ακριβώς "μπελάδες" αναφέρεσαι ;



Η αύξηση του μεγέθους του εγκέφαλου, οδήγησε το ζώο / ανθρωπο σταδιακά, στην απόκτηση συνειδητού, που μαζί με τις υποσυνείδητες (ενστικτώδεις) συμπεριφορές οδήγησε σε αυτό που τώρα ονομάζουμε συνείδηση.
Το συνειδητό δεν δημιουργείται αυτόματα αλά σταδιακά, σε αναλογία με την πρόοδο της εξέλιξης του εγκεφάλου του ανθρώπου.
Το συνειδητό διαμορφώνεται με την γνώση που προέρχεται από την εμπειρία και την δοκιμή καταστάσεων και επιλογών, και την κρίση ως προς το προκύπτον αποτέλεσμα, και αυτό (το αποτέλεσμα) αν είναι καλό και ωφέλιμο για την ομάδα / κοινωνία όπως αυτή διαμορφώνεται, γιατί η ανάγκη επιβίωσης οδήγησε τον άνθρωπο σε οργανωμένους πληθυσμούς / κοινωνίες ανθρώπων
Ο άνθρωπος είναι το μόνο ζώο που αποκτά συνείδηση της ύπαρξης του.
Σιγά σιγά το συνειδητό έρχεται σε δυσαρμονία / αντίθεση με το υποσυνείδητο (ένστικτο)
Παράδειγμα. Το συνειδητό οδηγεί τον άνθρωπο στην αναγνώριση των μελών της οικογένειας, που το διαφοροποιεί με την ένια των μελών της ομάδας.
Σαν θηλαστικό έχει καταγραμμένη και ορισμένη γονιδιακά συμπεριφορά.
Η συμπεριφορά αυτή είναι η σοφή της φυσική επιλογή, και ορίζει πως κάθε είδος (κάθε θηλαστικό) οφείλει να αναπαράγεται με συγκεκριμένο τρόπο, που ορίζεται γονιδιακά και καθορίζει και οδηγεί στην διατήρηση των καλυτέρων δυνατών και υγιών χαρακτηριστικών του είδους.
Με βάση αυτό τον γονιδιακό προγραμματισμό κάθε είδος οδηγείται σε μια φυσική επιλογή, που συνοπτικά περιγράφεται και ορίζει συμπεριφορές διαφορετικές για το θηλυκό, και διαφορετική για το αρσενικό.
Κάθε θηλυκό μπορεί να συμμετέχει στην αναπαραγωγή, επιλέγοντας ή υποκύπτοντας στο δυνατότερο και υγιέστερο αρσενικό.
Κάθε αρσενικό για να συμμετέχει στην αναπαραγωγή, θα πρέπει να αποδείξει πως έχει τα χαρακτηριστικά ενός υγιούς και δυνατού ατόμου. Και η απόδειξη αυτή αναδεικνύεται στην πράξη με μάχη με το / τα κυρίαρχο /α αρσενικά.

Σε όλα τα θηλαστικά ο προγραμματισμός αυτός λειτουργεί ομαλά και προς όφελος του είδους.

Στον άνθρωπο δημιουργείται πρόβλημα, γιατί ο άνθρωπος είναι το μόνο ζώο που αναγνωρίζει όπως είπα την οικογένεια του και σαν ενήλικος και σε όλη την διάρκεια της ζωής του.
Η μάννα, παράδειγμα, αναγνωρίζει τον γιο της εφόρου ζωής.
Το ένστικτο της μητρότητας (και αυτό βασικό) συγκρούεται με το ένστικτο της αναπαραγωγής.
Το νεαρό αρσενικό αναγνωρίζει τον πατέρα του (αυτόν τουλάχιστό που του υποδειχτεί) σε όλη του την ζωή, και το βασικό ένστικτο (ο βιολογικός προγραμματισμός του) τον οδηγεί σε διαρκή αντιπαλότητα.

Η επίκτητη γνώση της ύπαρξης του, δηλαδή το συνειδητό, τον οδηγεί τον ανθρώπου σε διαρκεί σύγκρουση με το «πρόγραμμά» του – το ασυνείδητο-, έτσι το ζώο άνθρωπος περνά σιγά σιγά σε μια συμπλεγματική υπόσταση, γίνεται δηλαδή το πρώτο και μοναδικό ζώο που αποκτά συμπλεγματική ψυχολογία.
Η συνεχής και αέναη αυτή σύγκρουση, δίνει την εικόνα στον άνθρωπο, πως υπάρχουν μέσα του δύο διαφορετικές τάσεις , τις ονομάζει ο «καλός» εαυτός (το συνειδητό) και ο «κακός» εαυτός (ασυνείδητο)
Πολλές φορές περιγράφει τον «κακό εαυτό» και σαν διαβολικό, που θα πρέπει να τιθασεύσει.

Προσπάθησα να κάνω μια συνοπτική αναφορά σε έναν «μπελά» , υπάρχουν και αρκετοί άλλοι, που για να μην πλατύνουμε πολύ την κουβέντα, δεν αναφέρω προς το παρόν.

Στα συμπεράσματά μου αυτά , οδηγήθηκα μετά από μακρά μελέτη της συμπεριφοράς θηλαστικών που έχουν επιλέξει να ζουν σε οργανωμένες ομάδες, όπως τα περσότερα πρωτεύοντα, και τους λύκους, τα άγρια σκυλιά της Αφρικής, και από τις γάτες, το λεοντάρι.

Θα χρειαζόταν πολύς χρόνος και σελίδες να αναπτύξω εκτενέστερα τα συμπεράσματα αυτής της έρευνάς μου που βασίζεται στη συγκριτική κοινωνική συμπεριφορά και οργάνωση των ζώων που ανέφερα, καθώς και την ψυχολογική ανάλυση της κοινωνική συμπεριφοράς των πρωτόγονων και απομονωμένων φιλών , με την σε βάθος εξέταση και ανάλυση για την προέλευση των «Ταμπού»

Προσπάθησα να έγινα κατανοητός, ως εδώ.
Οι «μπελάδες» αυτοί μπορεί να έχουν μελλοντικές απρόβλεπτες εξελίξεις, στο είδος «άνθρωπος»
Πρόκειται για μια δική μου θεωρία, που δεν υπάρχει διατυπωμένη έως τώρα έστω και σαν σκέψη – από όσα τουλάχιστον εγώ γνωρίζω -


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2011, 10:17:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ:

Ζιπ όλο παρεξηγεις! Σε μια όριτσα είμαι Καλαμαριά, Ένα καφεδάκι...γραψε αν έρθεις μπαρ η καφέ να Βρεθούμε.

Κηφεα αν μπορείς και ΕΣΥ χαρα μου.

Κάθομαι μόνο μια ώρα. Και φυσικά κερναω..


ΠΛΑΤΩΝΑ, σ' ευχαριστώ για την πρόσκλησή σου, την οποία με χαρά θα αποδεχόμουνα αν μπορούσα. Δυστυχώς όμως, "τοπογραφικοί" κυρίως λόγοι δεν μου το επιτρέπουν. Βλέπεις μένω στο Βόλο .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2011, 10:24:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κηφευς,

δείξε μου σε παρακαλώ που ακριβώς απαντάς στην ερώτηση που σου κάνω γιατί χρησιμοποιείς μια γνώση που δεν γνωρίζεις την προέλευσή της ενώ θεωρείς την προέλευσή της ... μυστήριο.

Όχι φίλε. Δεν απαντάς πουθενά. Απλά, αντιγράφεις την θεωρία της "Ανθρωπικής Αρχής". Σου λέω λοιπόν : Αν εγώ διαβάσω αυτή την θεωρία, δεν θα αποκτήσω μια γνώση ; Θα αποκτήσω. Ποιος είναι αυτός που μου την παρέδωσε αυτή την γνώση ; Το μυστήριο ;

Αλλά ακόμη κι αν δεχθώ πως η προέλευση της γνώσης που μόλις απέκτησα διαβάζοντας μια ακόμη θεωρία είναι μυστήριο, δεν την ξέρω από που την απέκτησα δηλ. πως μπορώ εγώ να χρησιμοποιήσω αυτήν την γνώση ; Πως θα ξέρω ότι είναι π.χ σωστή για να την χρησιμοποιήσω ;

quote:
Κηφευς

Μην συνεχίζεις την στείρα αυτή αντιπαράθεση μαζί μου, γιατί μπορώ να συνεχίσω για όσο χρόνο εσύ θα ήθελες.


Κανένα πρόβλημα, έχω κι εγώ χρόνο σήμερα. Όσο θες ...

quote:
Κηφευς

Θα σταματήσω να απαντώ στα μηνύματά σου όποτε εγώ το αποφασίσω.


Αγαπητέ μου, δεν είσαι σε θέση να αποφασίζεις για τίποτε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2011, 11:38:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gianipseftis,

Αυτό στο οποίο αναφέρεσαι ως "μπελάς" [ που να σου πω και την αλήθεια δηλ. δεν το πολυ - κατάλαβα ], δεν συμβαίνει φίλε μου σε όλους τους ανθρώπους.

Π.χ λες :

quote:
gianipseftis

Η επίκτητη γνώση της ύπαρξης του, δηλαδή το συνειδητό, τον οδηγεί τον ανθρώπου σε διαρκεί σύγκρουση με το «πρόγραμμά» του – το ασυνείδητο-, έτσι το ζώο άνθρωπος περνά σιγά σιγά σε μια συμπλεγματική υπόσταση, γίνεται δηλαδή το πρώτο και μοναδικό ζώο που αποκτά συμπλεγματική ψυχολογία.

Η συνεχής και αέναη αυτή σύγκρουση, δίνει την εικόνα στον άνθρωπο, πως υπάρχουν μέσα του δύο διαφορετικές τάσεις , τις ονομάζει ο «καλός» εαυτός (το συνειδητό) και ο «κακός» εαυτός (ασυνείδητο)
Πολλές φορές περιγράφει τον «κακό εαυτό» και σαν διαβολικό, που θα πρέπει να τιθασεύσει.


Κατ' αρχήν, τι είναι για σένα αυτό το "συνειδητό" ; Είναι μόνο η επίκτητη γνώση της ύπαρξής μας ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 13 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy