ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 H συνταγή για την έλευση της "ζωής" στην ζωή μας!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 13
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2011, 17:50:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να συνεχίσω φιλοι μου, οτι έλεγα πριν, (geo, και ΕΣΥ φίλος είσαι)

είχε μείνει μόνο ο φίλος ο κηφεας, μιας και μιλάμε για ζωη, έχω την εντύπωση κηφεα πως δεν ειναι μόνο θέμα αισθήσεων, όπως δεν ειναι θέμα παρελθόντος, (να πλησιασθει διλαδη μέσω μνήμης), ούτε και θέμα μελλοντικών υποσχέσεων. κάθε είδους μεσάζοντες (προπαντός φιλοσοφικού και πνευματικού επιπέδου, οι πολιτικοι ούτε να τους αναφέρω δεν θέλω, μιας και ειναι κατ'εξοχην απληστοι χαραμοφαιδες, απο όπου και αν φωνάζουν) τους περιορίζουμε. Και αυτη ειναι η ανακάλυψη που γίνεται απο τον καθένα μας, ξεχωριστά, γιατί αυτο το εγω η εξαφανίζεται, η γίνεται το ΑΙΩΝΙΟ ΕΓΩ, κάτι τελειοποιημενο, που περιέχει μέσα και την ατελεια. κάποτε σου είχα γράψει αν θυμάμαι, αν γινεται να τελειώσεις με κάτι χωρίς αιτία..... Μα δίχως αιτία, τελειωμό δεν γνωρίζουμε, επομενως αγνοούμε το παρόν, και ζούμε στο ΔΥΠΟΛΟ,  (παρελθόν) και στη σύγκρουση, η στο (μέλλον) που ελπίζουμε...

Έτσι φίλε ΚΗΦΕΑ, περπατησαμε μαζυ ίσα με εδω, 
σαν τη φωτια μοιάζει η ζωη, 
και είτε  Αλέξανδρο σε λένε, είτε Κλίντον, bill gâtés η Μπερλουσκόνι, 
βλέπω (αργά η γρήγορα) τις στάχτες τους,
μα σένα συνταξιδιωτη,
σαν πειεις το Νεκταρ του παρόντος, 
Βλέπω μια ασβεστη φλόγα πνεύματος,

πάντα εκει ειναι,

 ....το παρόν.....

Μέλλον και παρελθόν, 

χρόνος και στάχτες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2011, 17:57:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πλάτων, είμαι σίγουρος ότι εννοείς κάτι πολύ βαθύ με αυτές τις λέξεις και για αυτό λυπάμαι που αυτό το βαθύ δεν είμαι σε θέση να το συλλάβω

Διανοητικά μπορώ να καταλάβω αυτό που λες.

Κηφεύς ωραία τα λες, keep it up


Διανοητικά λές φίλε μου...οκ συμφωνώ...
Και αυτό που στο καλό συντελλείται αν όχι στον ρημάδι τον εγκέφαλό μας και τον οποίο ορισμένοι φίλοι συνδίκτυοι αρνούνται και γιατί ο εγκέφαλός μας σκέπτεται έτσι όπως σκέπτεται που σε άλλη περίπτωση με διαφορετική νοηματοδότηση θα μπορούσε να παράξει εντελώς διαφορετικά???
Έχω την εντύπωση , ότι ορισμένοι συνδίκτυοι ξαφνικά ανακάλυψαν ότι ο τροχός δεν έχει ανακαλυφθεί .... και κατηγορούν ή έστω προσπαθούν να αναιρέσουν την ανακάλυψή του , ισχυριζόμενοι ότι δεν ήταν τροχός αλλα αλλα ένας "κύκλος με ακτίνες" που νομίζουμε ότι κίνησε ή κινεί οχήματα ή κάρρα και τα οποία στην ουσία νομίζουμε ότι κινούνται όντας ακίνητα γι'αυτούς....Και το πρόβλημα -συνεχίζοντας την επιχειρηματολογία τους- εστιάζεται σε μάς τους υπολοίπους που δεν αντιλαμβανόμαστε το ορθό των ισχυριζομένων τους...
Ή στραβός είναι ο γυαλός ή στραβά αρμενίζουμε ... λέω εγώ φίλε μου!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2011, 17:57:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαρινος,
Άντε να το ακούσουμε ΚΑΙ αυτό...
.........................

Μα τι να γίνεται όταν δεν μπορείς να ακούσεις φίλε έαρινε?

Θα σου απαντήσω με Ένα ρητο του ηρακλειτου, τον συμπάθεια η αντιπαθεις και αυτόν όπως τον Πλάτωνα?

......
Αυτοί που δεν μπορούν να ακούσουν, ούτε να μιλήσουν γνωρίζουν, ούτε να σκεφτούν, αν και αυτο πιστεύουν.

ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2011, 18:00:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός
Υπάρχει κάτι άλλο έξω απο μας αόρατο το οποίο παρ'οτι αόρατο συνδέεται μαζί μας και μας νοηματοδοτεί και δεσμεύει την σκέψη μας???


Λέω ναι,υπάρχει.
Λές οχι,δεν υπάρχει.
<<πιάσε το ωό και κούρευτο>>!!!

Ας το βρεί ο καθένας μόνος του.

Για μένα που υπάρχει,το αναζητώ και ας μην υπάρχει.Εχει αγαλίαση η αναζήτηση.

Για σένα που δεν υπάρχει,τι άλλο μεγάλο,υπέροχο,φωτεινό,μπορείς να αναζητήσεις?

Να σπάσεις τα δεσμά της βαρύτητας ίσως?

Είναι εύκολο να το κάνεις αν αναζητάς.Αν οχι, κάτσε προσκολλημένος και μην αναρωτιέσαι!

Ποιητική αδεία μιλώ φίλε μου και οχι προσωπικά.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2011, 18:16:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εαρινος,
Άντε να το ακούσουμε ΚΑΙ αυτό...
.........................

Μα τι να γίνεται όταν δεν μπορείς να ακούσεις φίλε έαρινε?

Θα σου απαντήσω με Ένα ρητο του ηρακλειτου, τον συμπάθεια η αντιπαθεις και αυτόν όπως τον Πλάτωνα?

......
Αυτοί που δεν μπορούν να ακούσουν, ούτε να μιλήσουν γνωρίζουν, ούτε να σκεφτούν, αν και αυτο πιστεύουν.

ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ


Δεν πρόκειται περί συμπάθειας ή αντιπάθειας φίλε μου , σε διαβεβαιώ!
Αλλα έχω την αίσθηση , ότι συνεχώς και ασυνειδήτως ορισμένες απόψεις-σκέψεις έρχονται για να θολώσουν πάλι τα νερά , με αποτέλεσμα να μην μπορούμε να πάμε ένα βήμα παραπέρα...
Προσωπικά πέραν του μυαλού μου , δεν γνωρίζω κάτι άλλο το οποίο θα μπορούσα να χρσησιμοποιήσω για να σκεφθώ ... έστω και χαζά!!!
Οι εμπειρίες -προσωπικές ή όχι- και οι γνώσεις που έχω ήδη αντλήσει -μελετώντας ή βλέποντας και αξιολογώντας*- διαδραματίζουν την κυρίαρχο αιτία της σκέψης μου όπως και του καθενός βεβαίως , ωστόσο εκείνο που λέω είναι ότι η κάθε σκέψη ορίζεται και παράγεται απο τον εγκέφαλό μας....
Έχεις καμμιά αντίρρηση ???
Αν έχεις με σεβασμό θα την ακούσω και θα προσπαθήσω να δώ που αυτό -επισημονική έρευνα- επιβεβαιώνεται ... εκτός και αν είναι προϊόν ασύλληπτης -εξωγήινης σκέψης ή υπερβατικής- που εγώ είμαι ανίκανος να αντιληφθώ...οπότε "πάσο"...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2011, 18:23:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Λέω ναι,υπάρχει.
Λές οχι,δεν υπάρχει.
<<πιάσε το ωό και κούρευτο>>!!!

Ας το βρεί ο καθένας μόνος του.

Για μένα που υπάρχει,το αναζητώ και ας μην υπάρχει.Εχει αγαλίαση η αναζήτηση.

Για σένα που δεν υπάρχει,τι άλλο μεγάλο,υπέροχο,φωτεινό,μπορείς να αναζητήσεις?

Να σπάσεις τα δεσμά της βαρύτητας ίσως?

Είναι εύκολο να το κάνεις αν αναζητάς.Αν οχι, κάτσε προσκολλημένος και μην αναρωτιέσαι!

Ποιητική αδεία μιλώ φίλε μου και οχι προσωπικά.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Μάριε , προσωπικά είμαι πολύ γήινος για να αντιλαμβάνομαι τέτοιου είδους κοσμοθεωρίες και ισχυρισμούς , ωστόσο δεν λέω "όχι" αρκεί όταν αναφέρονται και μάλιστα υποστηρίζονται με θέρμη να συνοδεύονται απο εκείνο το αποδεικτικό υλικό που απαιτείται...
Διαφορετικά ας μένουν σε προσωπικό επίπεδο , αυτό λέω..διότι δεν συνεισφέρουν γόνιμα αλλα σε ένα διαρκές αλαλούμ!



Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2011, 18:37:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός
Διαφορετικά ας μένουν σε προσωπικό επίπεδο , αυτό λέω..διότι δεν συνεισφέρουν γόνιμα αλλα σε ένα διαρκές αλαλούμ!


Δεν συνεισφέρουν σε αυτούς που αρνούνται την ύπαρξή του.Λογικό.

Σε αυτούς που την δέχονται και θέλουν απλά να την επιβεβαιώσουν ή και να την απορρίψουν?

Για τους αναζητητές μιλάω.Τούς υπέροχους αυτούς pioneer's of the life!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2011, 18:41:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαρινος
Οι εμπειρίες -προσωπικές ή όχι- και οι γνώσεις που έχω ήδη αντλήσει -μελετώντας ή βλέποντας και αξιολογώντας*- διαδραματίζουν την κυρίαρχο αιτία της σκέψης μου
........
Ειναι γνώσεις που έχεις αποχτυσει στο χρόνο, σωστά? διλ. Αν ήσαν διαφορετικές οι εμπειρίες και οι γνώσεις σου, (περισσότερες η λιγότερες, η διαφορετικές) η γνώση που θα αντλουσες θα ήταν διαφορετικη. Διλαδη η σκέψη σου έαρινε, έχει Ένα περιοριστικό παράγοντα, άμεσα συνδεδεμένο με το χρόνο, η και που επίρεαζεται απο της αισθήσεις. Αν διλ. Σε πάρω και σε μεγαλωσω σε Ένα μοναστήρι γίνεσαι χριστιανός η βουδιστης, ανάλογα με την προπαγάνδα που θα φας. Έτσι ειναι στο σύνολο η σκέψη σαν εργαλείο.


Εαρινος
 όπως και του καθενός βεβαίως , ωστόσο εκείνο που λέω είναι ότι η κάθε σκέψη ορίζεται και παράγεται απο τον εγκέφαλό μας....
Έχεις καμμιά αντίρρηση ???
............

Έχω που να μην είχα, γιατί ο εγκέφαλος σου, δεν ειναι δικός σου, μα ειναι αποτελεσμα αυτής  της προπαγάνδα που εφαγες, σαν έλληνας, σαν τούρκος, σαν χριστιανός, και ουτοπία καθ'εξεις.  Στην ουσία νομίζεις τον εαυτο σου διαφορετικο, ξεχωρο, μα δεν ειναι, ειναι μια ροη, που όλη η ανθρωποτητα ανοίκει, (αναλογα στο λουκι (conditioning)

εαρινος
Αν έχεις με σεβασμό θα την ακούσω και θα προσπαθήσω να δώ που αυτό -επισημονική έρευνα- επιβεβαιώνεται ... εκτός και αν είναι προϊόν ασύλληπτης -εξωγήινης σκέψης ή υπερβατικής- που εγώ είμαι ανίκανος να αντιληφθώ...οπότε "πάσο"...
....................

Δεν θα βρεις καμία επιστημονική έρευνα έαρινε να επιβεβαιώσουν αυτα που αφορούν εσένα, για τον απλούστατο λόγο, πως οι ίδιοι οι επιστημωνες ειναι μέρος του conditioning. Αν τα πράγματα ήσαν διαφορετικά και όλα τα προβλήματα μας, (η τις απορριες μας) τις έλυναν επιστημωνες, θα επερνες Ένα βιβλίο θα διαβασες, και η ανθρωπότητα θα ηταν Μελιγαλα, παντού ευτυχία ευημερία, καλοσύνη, χαμογελά, εργασία και βοήθεια στον κάθε ανθρωπο ωστε να αποδώσει τα μέγιστα σε αυτα που μπορει, σεβασμός και κουλτούρα παντού, θα κυβερνουσαν ανθρωποι που ακουνε τον συνανθρωπο, και οχι ανθρωποι που τον σφετεριζονται, κλπ. Κλπ. με λίγα λόγια μια Πλατωνικη πολιτεία.

Την διαβασες βρε?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2011, 21:00:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πλάτωνα καλησπέρα!
Τελικά πέτυχα τον σκοπό μου , που δεν ήταν άλλος απο το να ξετρυπώσω την αφεντιά σου και στην οποία με πλάγιο τρόπο απευθυνόμουν...
Έχω πεί -μπαίνω κατ'ευθείαν στο θέμα..- και παλαιότερα ότι , η Αρχαία Ελληνική σκέψη και τα γράμματα συνεισέφεραν και συνεισφέρουν ακόμα και σήμερα θεματικά στην σκέψη μας και νοηματοδοτούν μεταγενέστερους συνεχιστές της επιστήμης και των γραμμάτων ΚΑΙ έχω αναφέρει ότι όλοι τα μεγάλα πνεύματα της εποχής δεν ήσαν δογματικά αλλα προοδευτικά και τείνοντα προς την αμφισβήτηση ακόμα και των ιδίων των απόψεών τους με σκοπό την συνεχή εξέλιξη...
Τεσπα , θα έχουμε την ευκαιρεία να αναφερθούμε σε αυτό , εδώ είμαστε...
Τώρα ως προς τις επισημάνσεις σου , θα πώ το εξής...
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου κατ'αρχάς ΑΛΛΑ θα πώ το εξής...

Το γεγονός ότι όλοι μας μεγαλώνουμε και γαλουχιζόμαστε με έναν -α- τρόπο , επ'ουδενί αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχουμε την δυνατότητα να μελετήσουμε το πως αυτό δρά και επιδρά στην ζωή και στον εαυτό μας και ποιές αρχές και μηχανισμούς ενεργοποιούν αλλα και με ποιόν τρόπο και μας θέτουν αντιμέτωπους με ανθρώπους διαφορετικών πολιτισμών και πεποιθήσεων και πως ενεργοποιούν φόβους κοκ εντός μας...
Σεα αυτά τα ζητήματα απαντάει η επιστήμη της ψυχολογίας με πολύ σαφή τρόπο φίλε μου και θα έλεγα σαφέστατο....
Εγώ δεν αντίκειμαι στην διαφορετικότητα και στο δικαίωμα στον λόγο και στην φωνή του καθενός αλλα και το διακίωμά του να βλέπει τα πράγματα με την ματιά που του προσδιορίζουν οι ιδέες του...
Διαφωνώ με ότι προτάσσεται ως ορθό μολονότι ασαφές και χωρίς να συνοδεύεται απο αποδεικτικό υλικό και μην μου πείς τώρα ότι τις αποδείξεις θα τις βρώ μάσα μου/ας...
Τότε , αν ήταν έτσι δεν θα χρειαζόμαστε ως ανθρωπότητα την επιστήμη και τις σοβαρές έρευνες αλλα θα ορίζαμε εμείς με τις προσωπικές ματιές μας το σωστό και το λάθος αλλα αυτό δεν είναι αλήθεια!

Λές..

"Δεν θα βρεις καμία επιστημονική έρευνα έαρινε να επιβεβαιώσουν αυτα που αφορούν εσένα, για τον απλούστατο λόγο, πως οι ίδιοι οι επιστημωνες ειναι μέρος του conditioning".

Δεν τα πιστεύεις αυτά που λές , δεν μπορεί να τα πιστεύεις φίλε μου...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 18/09/2011 21:01:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2011, 22:56:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πλάτων
"Δεν θα βρεις καμία επιστημονική έρευνα έαρινε να επιβεβαιώσουν αυτα που αφορούν εσένα, για τον απλούστατο λόγο, πως οι ίδιοι οι επιστημωνες ειναι μέρος του conditioning".


quote:
Εαρινός
Δεν τα πιστεύεις αυτά που λές , δεν μπορεί να τα πιστεύεις φίλε μου...


Ανάθεμά με Δήμο άν κατάλαβες τίποτα απο οτι είπε ο Πλάτωνας.
Φυσικά και τα πιστεύει,όπως κι εγω τα πιστεύω.ολοι μας είμαστε μέρος ενός συμπαντικού Είναι,είτε σου αρέσει,είτε οχι,είτε το καταλαβαίνεις,είτε οχι.

Με απόλυτη σαφήνεια λέει ο συνδίκτυος,ότι ακόμη και οι επιστήμονες που είναι ειδικοί σε καποια πράγματα,είναι μέρος,συνέχεια,της ολότητας.Της Συμπαντικής Ολότητας,του χωροχρονικού συνεχούς,του αδιάλειπτου της δημιουργίας!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2011, 00:00:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ανάθεμά με Δήμο άν κατάλαβες τίποτα απο οτι είπε ο Πλάτωνας.
Φυσικά και τα πιστεύει,όπως κι εγω τα πιστεύω.ολοι μας είμαστε μέρος ενός συμπαντικού Είναι,είτε σου αρέσει,είτε οχι,είτε το καταλαβαίνεις,είτε οχι.

Με απόλυτη σαφήνεια λέει ο συνδίκτυος,ότι ακόμη και οι επιστήμονες που είναι ειδικοί σε καποια πράγματα,είναι μέρος,συνέχεια,της ολότητας.Της Συμπαντικής Ολότητας,του χωροχρονικού συνεχούς,του αδιάλειπτου της δημιουργίας!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Μάριε..ρίξε τ'αρματα , δεν είναι δώ το Σούλι...

Ρε Μάριε...ρε Μάριε...
Τι σχέση έχουν τώρα όλα αυτα που λές και λέει και ο Φίλος Πλάτωνας με το θέμα???
Ασφαλώς και όλοι μας και όλα είναι μερος του όλου...και τα λοιπά και τα λοιπά και τα υπόλοιπα.
Αλλα ο άνθρωπος δεν είναι ούτε αστέρι και ούτε ποτάμι που διέπεται και κινείται απο ορισμένες δυνάμεις που είναι υποκείμενα και υπόκεινται νομοτελειακά και μόνο απο αυτές...μη δυνάμενα να ορίσουν και άλλες δια μέσου της σκέψης τους , διότι δεν μπορούν να σκεφτούν...απλά!
Και επειδή και η νοητική παραπραξία είναι ασφαλώς μέρος του όλου , θα πρέπει να την συμπεριλάβουμε στην σκέψη μας , μόνο και μόνο επειδή ανήκει στο όλο???
Και όταν η επιστήμη επισημαίνει την/ις αναρχίες του μυαλού και των ανθρώπων , δεν θα πρέπει να τις λαμβάνουμε υπ'οψιν μας???
Μας είπε ή σου είπε εσένα κανείς , ότι το όλο δεν έχει και λάθη ή στρεβλώσεις και επειδή ανήκουν στο όλο δεν μπορούν να επισημανθούν και να τροποποιηθούν ή ακόμα και να απορριφθούν???
Ποιά είναι η τόσο δύσκολη σκέψη που εγώ -κατα δήλωσή σου- δεν δύναμαι να αντιληφθώ δηλαδή...οκ...νοητικά είμαι ολίγον "οπισθοδρομικός" αλλα μην το μαρτυράς και στους υπολοίπους...κρύβε λόγια μαρτυριάρη...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2011, 00:18:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός
Και όταν η επιστήμη επισημαίνει την/ις αναρχίες του μυαλού και των ανθρώπων , δεν θα πρέπει να τις λαμβάνουμε υπ'οψιν μας???

Βάσει ποίων προτύπων και αξιών η επιστήμη επισημαίνει τις αναρχίες του μυαλού Δήμο?Σύμφωνα με τα δικά της πρότυπα?Πώς έχει το δικαίωμα η συγκεκριμένη επιστήμη,να αποφαίνεται υπέρ ή κατά του σωστού ή του λάθους,επί πράγματος που δεν κατασκεύασε η ίδια?

Θα είχε το δικαίωμα να το κάνει αν η επιστήμη είχε κατασκευάσει τον εγκέφαλο,την συνείδηση,το ασυνείδητο.Τώρα οτι και να λέει μπορεί να είναι<παπαριές>.Μπορεί και οχι.


quote:

Ασφαλώς και όλοι μας και όλα είναι μερος του όλου...και τα λοιπά και τα λοιπά και τα υπόλοιπα.

Αρα και η επιστήμη.Σωστά δεν λέγει ο Πλάτων?
Γιατί λοιπόν διαφώνησες?


quote:

Και επειδή και η νοητική παραπραξία είναι ασφαλώς μέρος του όλου , θα πρέπει να την συμπεριλάβουμε στην σκέψη μας , μόνο και μόνο επειδή ανήκει στο όλο???


Σαφώς και πρέπει,το είπες ο ίδιος ποιό πάνω!


quote:

Μας είπε ή σου είπε εσένα κανείς , ότι το όλο δεν έχει και λάθη ή στρεβλώσεις και επειδή ανήκουν στο όλο δεν μπορούν να επισημανθούν και να τροποποιηθούν ή ακόμα και να απορριφθούν??



Σαφώς και δεν έχει.Δεν μπορεί να έχει.Δεν επιτρέπεται να έχει.Κατασκεύασε και συντηρεί ένα ατελείωτο Σύμπαν.Ολα δείχνουν οτι είναι αλάνθαστο.

quote:

Μάριε..ρίξε τ'αρματα , δεν είναι δώ το Σούλι...

Αοπλος είμαι.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2011, 03:08:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Πλάτωνα καλησπέρα!
Τελικά πέτυχα τον σκοπό μου , που δεν ήταν άλλος απο το να ξετρυπώσω την αφεντιά σου και στην οποία με πλάγιο τρόπο απευθυνόμουν...
........
Δηλαδη φίλε έαρινε, ανοιξες Ένα θέμα για να ξετρυπωσεις εμένα? Και γιατί δεν με ρωτουσες κατευθείαν? όχι τίποτα άλλο βρε αδερφέ,  γράφει ο κηφεας σελίδες και σελίδες...

Εαρινος.
Έχω πεί -μπαίνω κατ'ευθείαν στο θέμα..- και παλαιότερα ότι , η Αρχαία Ελληνική σκέψη και τα γράμματα συνεισέφεραν και συνεισφέρουν ακόμα και σήμερα θεματικά στην σκέψη μας και νοηματοδοτούν μεταγενέστερους συνεχιστές της επιστήμης και των γραμμάτων ΚΑΙ έχω αναφέρει ότι όλοι τα μεγάλα πνεύματα της εποχής δεν ήσαν δογματικά αλλα προοδευτικά και τείνοντα προς την αμφισβήτηση ακόμα και των ιδίων των απόψεών τους με σκοπό την συνεχή εξέλιξη...
...............
Έαρινε, τα αρχαία πνεύματα, ελληνικά και μη, συνεισφέραν και συνεισφέρουν μέχρι σήμερα για το το ειναι η συνείδηση μας, σαν ανθρωπότητα. Ο άνθρωπος που φοβόταν πριν 2-3 χιλιάδες χρόνια, φοβάται και σήμερα. Ο άνθρωπος που τρέχει πισω απο την καθε τερψη, τρέχει και σήμερα. Ο άνθρωπος που σκότωνε, πιστευε, παντρευοταν, χώριζε, προοδεύε, πλουτιζε, μορφωνοταν, αμφισβητούσε και εξελισσοταν, .κ.ο.κ ο ίδιος άνθρωπος ειναι και σήμερα. 


Τεσπα , θα έχουμε την ευκαιρεία να αναφερθούμε σε αυτό , εδώ είμαστε...
Τώρα ως προς τις επισημάνσεις σου , θα πώ το εξής...
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου κατ'αρχάς ΑΛΛΑ θα πώ το εξής...
Το γεγονός ότι όλοι μας μεγαλώνουμε και γαλουχιζόμαστε με έναν -α- τρόπο , επ'ουδενί αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχουμε την δυνατότητα να μελετήσουμε το πως αυτό δρά και επιδρά στην ζωή και στον εαυτό μας και ποιές αρχές και μηχανισμούς ενεργοποιούν αλλα και με ποιόν τρόπο και μας θέτουν αντιμέτωπους με ανθρώπους διαφορετικών πολιτισμών και πεποιθήσεων και πως ενεργοποιούν φόβους κοκ εντός μας...
...........

Γιατί βρε έαρινε, τοτε δεν υπήρχαν άνθρωποι που το έκαναν? ο Σωκράτης και αλλοι φιλοσοφοι, κουκιά σπερνανε?  οι (κατινες, κουτσομπολες) δεν υπήρχαν τοτε?  μήπως σήμερα έπαψαν να υπάρχουν?

Εαρινος
Σεα αυτά τα ζητήματα απαντάει η επιστήμη της ψυχολογίας με πολύ σαφή τρόπο φίλε μου και θα έλεγα σαφέστατο....
Εγώ δεν αντίκειμαι στην διαφορετικότητα και στο δικαίωμα στον λόγο και στην φωνή του καθενός αλλα και το διακίωμά του να βλέπει τα πράγματα με την ματιά που του προσδιορίζουν οι ιδέες του...
..............

Απαντάει έαρινε, με την έννοια πως η κάτινα παύει να ειναι κάτινα? η απλώς προσδιορίζει κάτι που ειναι στραβό, και το φέρνει στην επιφάνεια? τι μπορει να κάνει η επιστήμη για την τρελλα, την  αλλαζονεια? ο ζουρλομανδιας και τα φάρμακα θα μου πεις, μα το γνωρίζεις, πως ειναι μερική η λυση τους...

Και εδω δεν συζητάμε για κάποιον που χρειάζεται ιδιαίτερη φροντίδα, μα για τον  επιστημωνα, έτσι έαρινε?


εαρινος
Διαφωνώ με ότι προτάσσεται ως ορθό μολονότι ασαφές και χωρίς να συνοδεύεται απο αποδεικτικό υλικό και μην μου πείς τώρα ότι τις αποδείξεις θα τις βρώ μάσα μου/ας...
Τότε , αν ήταν έτσι δεν θα χρειαζόμαστε ως ανθρωπότητα την επιστήμη και τις σοβαρές έρευνες αλλα θα ορίζαμε εμείς με τις προσωπικές ματιές μας το σωστό και το λάθος αλλα αυτό δεν είναι αλήθεια!

Λές..

"Δεν θα βρεις καμία επιστημονική έρευνα έαρινε να επιβεβαιώσουν αυτα που αφορούν εσένα, για τον απλούστατο λόγο, πως οι ίδιοι οι επιστημωνες ειναι μέρος του conditioning".

Δεν τα πιστεύεις αυτά που λές , δεν μπορεί να τα πιστεύεις φίλε μου...
...........
 Δύσκολα γράφω πράγματα που δεν τα γνωρίζω φίλε μου. Θα σου πω τώρα τι ειναι το conditioning, όχι σαν ψυχαναλυτης, ούτε σαν ειδικός, μα σαν παρατηρητής, και ΕΣΥ βγάλε τα συμπεράσματα σου.

Θεωρείς τον επιστημωνα ελεύθερο απο το κοντιτιονινγκ? διλαδη βρε έαρινε, έρχεσαι και γράφεις και χτυπιεσαι νυχθημερόν στο εσωτερικα, εναντίον όσων πιστεύουν στο χριστιανικό δόγμα, λες και στη ζωη σου, δεν συναντάς χριστιανούς γιατρούς, δικηγόρους, μαθηματικούς και παει λέγοντας. Αυτοί δεν ειναι επιστημωνες? δεν ειναι μέρος μιας θρησκείας που πιστεύουν και ακολουθούν? Δεν έχεις συναντήσει ποτε επιστημωνα,που να ειναι στην επιστήμη του νορμαλ, (με την έννοια, μια χαρα τα παει) ενω στη ζωη του, στο σπίτι του, χτυπάει τη γυναίκα του, η τα παιδια του, η έχει Ένα σωρο αλλα προβλήματα, που φτάνουν μεχρι καταναλωση ουσίων, η παιδοφυλιας, η και δεν ξέρω ακόμα τι? 

Φίλε έαρινε, κάπου στο βάθος ξέρω πως το ψάχνεις. Και απο την πρώτη στιγμη που διάβασα το τοπικ, κατάλαβα πως εμεσα το εφερες για μένα, για αυτα που έγραψα, και για οσα γράφω. Μπορω να σου πω, πως είμαι τυχερός γιατί έφυγα απο την Ελλάδα, όχι σαν χώρα που ειναι πανέμορφη, όχι σαν κουλτούρα, (διαβάζοντας τους αρχαιους και παρατρωντας τον εαυτο μου, έμαθα και μαθαίνω), μα γιατί έφυγα και απεβαλα σιγα σιγα, τις συνήθειες που είχα. Πάρε μια συνήθεια που έχεις, κάτι που σου αρέσει, κάτι που κανείς καθημερινά, και σκέψου πως θα ήταν η ζωη, δίχως. η αν δεν μπορείς να το κανείς, αναρωτησου για κάτι, (ας πάρουμε το σεχ που αρέσει και στο φίλο μας που αφήνει τις εικόνες, γιατί ο κόσμος ειναι τόσο εθισμενος με αυτο?)

βρες γιατί σου αρέσει τόσο, και πάμε παρακάτω.

Α και του εινσταιν αρεσε πολυ, μάλιστα με την ξαδερφη του! Και του Φρουντ και του Νικομαχου

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2011, 09:40:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πλάτωνα καλημέρα!
Σε παρακαλώ πολύ , μην διαστεβλώνεις τα λόγια μου -δεν λέω ότι το κάνεις επίτηδες- και μην μου αποδίδεις πράγματα που ΔΕΝ είπα...

Λές...
"Δηλαδη φίλε έαρινε, ανοιξες Ένα θέμα για να ξετρυπωσεις εμένα? Και γιατί δεν με ρωτουσες κατευθείαν? όχι τίποτα άλλο βρε αδερφέ, γράφει ο κηφεας σελίδες και σελίδες..."

Δεν είπα αυτό , παρά μόνο για ορισμένες ερμηνείες σου σε κάποιο πόστ σου εδώ...με τις οποίες δεν συμφωνώ καθόλου!

Ας αφήσουμε τον Κηφέα λοιπόν και μια χαρά τα λέει αυτός...

Οι ζουρλομανδύες χρησιμοποιούνται σε ακραίες περιπτώσεις φίλε μου και τα φάρμακα και οι ζουρλομανδύες εκεί χρησιμοποιούνται , ωστόσο -ευτυχως- αυτά τα μέσα αφορούν ένα πολύ μικρό ποσοστό -και πάλι ευτυχώς- και θα πρέπει να γνωρίζεις ότι όλοι απευθύνονται σε ψυχολόγο δεν είναι οι άνθωποι για δέσιμο αλλα υγιείς άνθωποι οι οποίοι για κάποιους ορισμένους λόγους δεν μπορούν να διαχειρισθούν ορισμένα γεγονότα στην ζωή τους και τα οποία τους βασανίζουν και τους ταλαιπωρούν ψυχικά.

Η Αλαζονία κοκ μπορεί όντως να υφίσταται , μπορεί και όχι και ίσως να είναι φαντασιακής φύσεως του εκάστοτε συνομιλητή μας , ο οποίος αυτό εκτιμά κατα την προσωπική του άποψη αλλα που δεν είναι κάτι με ουσαστικό περιεχόμενο και αλήθεια αλλα είναι μια αλήθεια δική του και μη έχουσα καμμιά σχέση με την πραγματικότητα...

Θα σε παρακαλέσω να μην γενικεύεις , προσωπικά όταν έχω να επικροτήσω απόψεις σου το κάνω ευθέως και το γνωρίζεις , ωστόσο επίσης όταν έχω αντιρρήσεις και πάλι το επισημαίνω και δεν υπάρχει κάτι επι προσωπικού...μην γενικεύεις λοιπόν!

Περί Αρχαίων ότι είχα να πώ , το είπα και είναι εκεί κατατεθιμένα ... μπορεί να συμφωνείς ή να διαφωνείς αλλα αυτή είναι η άποψή μου και την κατέθεσα.

Λές...

"ας πάρουμε το σεχ που αρέσει και στο φίλο μας που αφήνει τις εικόνες, γιατί ο κόσμος ειναι τόσο εθισμενος με αυτο"?

Περί εθισμού πρόκειται???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2011, 10:20:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πήγα να ξεδιαλυνω την άσκηση που έβαλες λιγο πιο πίσω,

......
Ελα να βαλω και εγω μια ασκηση,τι μονο ο zipακος;
Κανε ενα κοπο και κοιτα τη γυναικα σου στην κορη του ματιου της(αν σου το επιτρεπει ακομη)
οσο εχει εκεινο το βουητο στα αυτια της(η συναντηση γινεται κατ'ιδιαν γι'αυτο και ειναι αδυνατον ο εντοπισμος κατα τη διαρκεια).
Ακρως εθιστικη συνηθεια(the final frontier)
ψιτ,προσοχη cause...
she stares back!
..............
Μα οπως βλέπεις παρεξηγησες ακόμα και ΕΣΥ που το έθεσες....εκείνο το βουητο θέλει να γνωρίσεις, ....ΓΙΑΤΙ!

Οσο Για τον ΉΧΟ....προχωρατο λιγο ακόμα, να γράψουμε και κατι σοβαρωτερο.

Φιλε εαρινε, μιλω για το ακαταπαυστο σεχ της σκέψης, αυτα που σκέφτονται όλοι, αυτός ειναι ο εθισμος, όχι για τον έρωτα, ούτε για την πράξη. Αν δεν συμφωνείς με όσα γράφω, δεν χάλασε ο κόσμος, ουτε ο κόσμος ειναι φτιαγμένος σύμφωνα με τις βλέψεις των ψυχολόγων, για το το ειναι η ψυχη..ι. (ευτιχως!) Δεν γνωρίζουν (επιστημωνες και ψυχολόγοι, τι ακριβώς ειναι η σκέψη) μα ειναι οιδημωνες και πρέπει να δεχθούμε σαν σωστά, το τι ειναι η ψυχη...σύμφωνα με τα εγχειρίδια τους.

Περί ψυχής, έγραψε ο Αριστοτέλης....όσο για την αδυναμια του να την γνωρίσει, έγραψε κριτική στον Πλάτωνα, μετα τον θανάτον του. Τα ψιλά που δεν βίωσε ποτε του, απλως τα προσγειωσε...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2011, 10:50:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να διαφωνήσω αλλα δεν μπορώ...
Τα τελευταία μηνύματα , μου έδωσαν το ερέθισμα για να πώ το/α εξής..

Ο άνθωπος είναι χαρτογραφημένος απο την φύση του στο να επιθυμεί και αυτές οι επιθυμίες -πολλές απο αυτές- είναι εκ της φύσεώς του και όχι επιθυμίες που ορίζονται απο την έλλειψη και αποτελούν δευτερεύουσες -ωστόσο άρχουσες- επιθυμίες οι οποίες ορίζονται απο την λεγόμενη εκ-πολιτιστική διαδικασία...

Η επιθυμία για φαγητό , η επιθυμία για σέξ κλπ -όλοι τις γνωρίζουμε και δεν χρειάζεται να γίνει αναφορά της κάθε μιάς- είναι επιθυμίες καταστατικού τύπου και ΔΕΝ τις ορίζουμε/επιλέγουμε εμείς οι ίδιοι...
Αν π.χ -όπως πολύ σωστά επεσήμανε ο φίλος "G.T" κάποια επιθυμία δεν μπορέσει να απολαυσθεί , τότε αρχίζουν να δημιουργούνται διάφορα ψυχολογικά προβλήματα...γίνονται κατα κάποιον τρόπο μανίες , μανία για σέξ , μανία για φαγητό και άλλα πολλά "πανέμοφα"...

Η απόλαυση της επιθυμίας/ών μας εκτονώνει -προς στιγμήν έστω- την φόρτιση και την ψυχική ένταση του καθε ανθρώπου και προσφέρει μια ικανοποίηση που ορίζει την ηρεμία στον άνθρωπο που σε διαφορετική περίπτωση οριζει την ανισσοροπία και τον θέτει αντιμέτωπο με ερωτήματα υπαρξιακής φύσεως , όπως "Είμαι καλός/ή..αρέσω..τι φταίει..τι δεν κάνω καλά...γιατί εκείνος/η γίνεται αποδεκτός και εγώ όχι..κλπ..κλπ"

Εκεί αρχίζουν τα ψυχολογικά προβλήματα και οι συγκινησιακές πειρατείες και όλα τα άλλα τα όμορφα συναισθήματα που ορισμένοι επιμένουν να θεωρούν ότι η διαμεσολάβηση του σατανά ορίζει στην ζωή μας...

Η μη αποδοχή και η μη απόλαυση των επιθυμιών μας , αρχίζει και θέτει τις βάσεις για την δημιουργία όλων εκείνων των συνιστωσών που συγκροτούν άσχημα συναισθήματα , όπως κακία που γίνεται μίσος κάποια στιγμή ... όπως ζήλεια ... θυμός ... και αρχίζει το κουβάρι να παριπλέκεται συμπαρασύροντας τον άνθρωπο στις επιμέρους πράξεις που τον καθιστούν θύμα και σε ένα διαρκή πόνο απο τον οποίο δύσκολα θα ξεφύγει.

Εκεί θα ορισθεί το ψυχολογικό πρόβλημα που θα τον θέσει υπο την αιγίδα του και θα οίσει -όπως προανέφερα- έμμονες ιδέες που θα τον οδηγήσουν στα άκρα , με ακραίες συμπεριφορές...

Αυτό δεν πρόκειται να συμβεί στον ξεδιψασμένο/η...στον εκφορτισμένο και σε αυτόν που έτυχε αποδοχής και σεβασμού , σε αυτόν που ικανοποίησε και ικανοποιεί τις ορέξεις/επιθυμίες του.

Τα άκρα οριζονται τότε σε πολλούς συνανθρώπους μας , που ενώ οι λειτουργίες -σωματικές- είναι υγιείς και ορίζουν/θεμελιώνουν υγιή αξιώματα , αυτές δεν τυχαίνουν της φυσιολογικής ικανοποίησης και η/οι οποία οποίες θα κατευνάσουν την επιθυμία της απόλαυσης της επιθυμίας και θα προσφέρουν μια υγιή καταπράϋνση και ικανοποίηση , η οποία είναι εντελώς φυσιολογική και απαιτητή.

Τότε , θα συμβεί αυτό που βλέπουμε καθημερινά απο πολλούς συνανθρώπους μας...

Μανία για σέξ..για φαγητό..για αποδοχή..σεβασμό...και θα επιφέρουν διαρκή σύγχυση και η οποία θα διαχέεται στο περιβάλλον με έντονο τρόπο και βαθμό , με αποτέλεσμα την περαιτέρω περιθωριοποίηση του υποκειμένου.

Και μιλάμε διαρκώς γι'αγάπη , σεβασμό και άλλα πολλά ....
Να δείς τι αγάπη μας εκφράζει μια γυναίκα/άνδρας που θα ικανοποιηθεί σεξουαλικά αλλα και συναισθηματικά σε πρωταρχικό επίπεδο..εκεί να δείς συναισθήματα χαράς και ικανοποίησης και κεί να δείς το εντελώς αντίθετο...εκεί να δείς πως ορίζεται η εμφάνιση της διάθεσης για συντροφικότητα και αγκαλίτσες και φιλάκια και χαρούλες και λόγια γλυκά αιώνιας αφοσίωσης...
Πάντως με μια ζεστή αγκαλιά και μόνο και σεβασμό και καλοσύνη ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ουδέποτε να υπάρξει ικανοποίηση της επιθυμίας που ορίζεται καταστατικά -όταν πεινάει κάποιος πρέπει να φάει...όταν θέλει να κάνει σέξ και οι ορμόνες του τρελλαίνονται και τον/ην τρελλαίνουν..- και θα αρχίσουν τα "όργανα"...τα γνωστά σε όλους -μας-...

Τώρα βέβαια , ενδεχομένως θα υπάρξουν διαφωνίες και σοβαρές ενστάσεις αλλα έτσι έχουν τα πράματα και αν το παρατηρήσουμε με ηρεμία , εύκολα θα διαπιστωθεί...πανεύκολα μάλιστα!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2011, 11:33:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αναρρωτιέμαι , ο θεματοθέτης ήταν αρκετά σαφής ως προς την διατύπωση του θέματος ή υπάρχει κάτι το οποίο εμφανίζεται ως ασαφές και χρήζει περαιτέρω διευκρινίσεων???

Έχω την αίσθηση , ότι το πάμε απο δώ το πάμε απο κεί -το θέμα- αλλα επι της ουσίας του θέματος ακόμα δεν μπήκαμε...

Π.χ

"Ας δούμε ποιά είναι εκείνα τα "στοιχεία" που ενώνουν -φέρνουν κοντά- τους ανθρώπους και ποιά του χωρίζουν ή ακόμα τους θέτουν αντιμέτωπους....
Ας δούμε ποιά είναι ενδεχομένως εκείνα τα ασυνείδητα μορφώματα που μας χειραγωγούν και μας κατευθύνουν σε σκέψεις και πράξεις που ενώ πάντα έφερναν καταστροφικά αποτελέσματα , εξακολουθούμε να αγνοούμε ... εξακολουθώντας να πέφτουμε στις ίδιες παρα-πραξίες..."

Αναρρωτιέται -το θέμα- ποιά είναι εκείνα τα στοιχεία που μας ενώνουν και ποιά είναι εκείνα που μας θέτουν αντιμέτωπους...

Και συμπληρώνω , ερωτώντας...

Μπορούμε να κάνουμε κάτι γι'αυτά , αφού πρωτίστως τα επισημάνουμε???
Ως άνθρωποι και με ανθρώπινη απλή σκέψη , μπορούμε και μη απευθυνόμενοι σε εξώκοσμες/υπερβατικές υπάρξεις -Θεούς , Αγγέλους κοκ-..???

Ας ξεκινήσουμε απο το "άλφα" ...

Ποιά στοιχεία μας ενώνουν???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2011, 11:53:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραίο το βιντεακι,

Κάπως έτσι γίνεται με την ψυχη, τα πολλα ποπ κορν, μα προ πάντως η συνήθεια, (σακκακι και παπούτσια), χάνει την φυσικοτητα της, να βλέπει και να ακούει (καθετί) και δημιουργει Ένα νεκρο πράμα, κάτι σαν τοίχος η δένδρο....ζει καπως έτσι.....
......

Φίλε έαρινε θα ήθελα να Συμφωνήσω μα και να (διαφωνησω) και δεν ειναι οτι δεν μπορω, μα δεν έχω τόσο χρόνο.
Σε γενικές γραμμές απλά σου γράφω, πως υπάρχουν πολλα που (διαφεύγουν) και δεν ειναι δυΝατον να γράφουν η να υποθουν σε Ένα φόρουμ, (μαλιστα ονομαζομενου,εσωτερισμου!), χωρίς να προκαλεσουν αντιδραση, ανθρώπων που έχουν σηκώσει τοίχους σκεπτικισμου. Τα καθιερωμένα που γράφεις τα γνωρίζουμε, και εκκατομυρια ειναι αυτοί που κάνουν πράξη όσα γράφεις, πάραυτα, δεν βλέπουμε άλλους τόσους απελευθερομενους και ευτυχισμενους ανθρώπους, εκτός πια και η μυωπία με έχει βρει τόσο βαρύα, και δεν βλέπω πέρα απο τη μύτη μου...

Καλημέρα μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2011, 11:57:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την Καλημέρα μου! Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2011, 12:01:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ωραίο το βιντεακι,

Κάπως έτσι γίνεται με την ψυχη, τα πολλα ποπ κορν, μα προ πάντως η συνήθεια, (σακκακι και παπούτσια), χάνει την φυσικοτητα της, να βλέπει και να ακούει (καθετί) και δημιουργει Ένα νεκρο πράμα, κάτι σαν τοίχος η δένδρο....ζει καπως έτσι.....
......

Φίλε έαρινε θα ήθελα να Συμφωνήσω μα και να (διαφωνησω) και δεν ειναι οτι δεν μπορω, μα δεν έχω τόσο χρόνο.
Σε γενικές γραμμές απλά σου γράφω, πως υπάρχουν πολλα που (διαφεύγουν) και δεν ειναι δυΝατον να γράφουν η να υποθουν σε Ένα φόρουμ, (μαλιστα ονομαζομενου,εσωτερισμου!), χωρίς να προκαλεσουν αντιδραση, ανθρώπων που έχουν σηκώσει τοίχους σκεπτικισμου. Τα καθιερωμένα που γράφεις τα γνωρίζουμε, και εκκατομυρια ειναι αυτοί που κάνουν πράξη όσα γράφεις, πάραυτα, δεν βλέπουμε άλλους τόσους απελευθερομενους και ευτυχισμενους ανθρώπους, εκτός πια και η μυωπία με έχει βρει τόσο βαρύα, και δεν βλέπω πέρα απο τη μύτη μου...

Καλημέρα μου.



Πλάτωνα , το ΄ίδιο ακριβώς θα έλεγα και γώ και ελπίζω κάποια μέρα απο κοντά να έχουμε την ευκαιρεία να τα πούμε καλύτερα...

Και την δική μου καλημέρα και την εκτίμησή μου...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2011, 12:06:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οκ φίλε,

Δεν ξέρω αν μπορείς να δεις το παρακάτω λινκ, μου έκανε λιγο εντύπωση και έχει να κάνει με όσα γράφουμε...

http://www.repubblica.it/persone/2011/09/18/foto/record_di_piercing-21843155/1/?ref=HRESS-15

Όχι τίποτα άλλο έαρινε, ο τύπος ειναι μηχανολογος πληροφωρικης. Και δεν στο βάζω γιατί αντιδρώ, μα προς σκέψη....

Πόνος η ευχαρίστηση? τα μπερδευω...λες και ειναι, ίδια! Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2011, 12:17:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαρινός
quote:
Δεν πρόκειται περί συμπάθειας ή αντιπάθειας φίλε μου , σε διαβεβαιώ!
Αλλα έχω την αίσθηση , ότι συνεχώς και ασυνειδήτως ορισμένες απόψεις-σκέψεις έρχονται για να θολώσουν πάλι τα νερά , με αποτέλεσμα να μην μπορούμε να πάμε ένα βήμα παραπέρα...


Έτσι κι αλλιώς φίλε Εαρινέ οι απόψεις δεν σε πάνε πουθενά. Απόψεις μπορούμε να κάτσουμε και να αραδιάζουμε όλη μέρα, χωρίς τέλος. Διαβάζεις δεν διαβάζεις απόψεις, αν στη πράξη δεν κάνεις κάτι και αν στη πράξη δεν φαίνεται να έχει πραγματικά συντελεστεί μια αλλαγή μέσα σου, πουθενά δεν πας.
quote:
Προσωπικά πέραν του μυαλού μου , δεν γνωρίζω κάτι άλλο το οποίο θα μπορούσα να χρσησιμοποιήσω για να σκεφθώ ... έστω και χαζά!!!

Μα το πρόβλημα δεν είναι με τι θα σκεφτείς, η σκέψη είναι απλά μια καφετιέρα για να βγάζει καφέ, αυτό τι σημαίνει ότι πρέπει συνέχεια να πίνουμε καφέ ή ότι χωρίς τον καφέ δε μπορούμε να ζήσουμε; Το θέμα είναι πότε θα σταματήσουμε να αναλύουμε τα πράγματα για να αρχίσουμε να τα ζούμε; Πότε θα πάψουμε να βάζουμε ταμπέλες στα πάντα και να αρχίσουμε να τα βλέπουμε όπως πραγματικά έχουν χωρίς τίποτα περισσότερο; Η ζωή θα συνεχίσει να υπάρχει και όταν πάψει να υπάρχει και ο τελευταίος άνθρωπος να παράγει σκέψη, η σκέψη όμως χωρίς τη ζωή δεν θα υπάρξει ποτέ. Το βίωμα δεν εξαρτάται απ' τη σκέψη. Το ότι πρέπει με τη σκέψη να νοηματοδοτούμε τα πάντα είναι πλάνη. Τα πράγματα της ζωής δεν έχουν καμία ανάγκη της δικιάς μας νοηματοδότησης.

quote:
Λές..

"Δεν θα βρεις καμία επιστημονική έρευνα έαρινε να επιβεβαιώσουν αυτα που αφορούν εσένα, για τον απλούστατο λόγο, πως οι ίδιοι οι επιστημωνες ειναι μέρος του conditioning".

Δεν τα πιστεύεις αυτά που λές , δεν μπορεί να τα πιστεύεις φίλε μου...


Αυτό που λέει ο Πλάτωνας -οπως το αντιλαμβάνομαι- είναι ότι και οι επιστήμονες δεν είναι κάποια εξωπραγματικά πλάσματα που δημιουργούν και ανακαλύπτουν έξω από την υπόλοιπη ανθρωπότητα.
Είναι μέλη της ανθρωπότητας και πάσχουν απ' τα ίδια προβλήματα που πάσχει όλη η ανθρωπότητα. Το ότι κάποιος επιστήμονας ανακάλυψε, τη καφετιέρα, τον ντούζ, τα (καρκινογόνα)κινητά κτλπ δεν σημαίνει ότι η ανθρωπότητα έγινε καλύτερη, σημαίνει απλά ότι απέκτησε ευκολίες και πληροφορίες που πριν δεν είχε. Με άλλα λόγια, η επιστήμη έκανε την ζωή σου ευκολότερη, ΕΣΕΝΑ ομως, σε έκανε καλύτερο; Και η επιστήμη βέβαια, πάντα πάει χέρι-χέρι με τις ανθρώπινες επιθυμίες και πάθη, έτσι έχουμε πυρηνικές βόμβες, όπλα κοκ.
Και ναι η επιστήμη της ψυχολογίας είναι πολύ χρήσιμη, συμφωνώ. Έίναι σαν μια εκσυγχρονισμένη μορφή της εξομολόγησης. Δυστυχώς όμως είναι για τους λίγους που έχουν την οικονομική δυνατότητα να την εφαρμόσουν πάνω τους.


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 19/09/2011 12:19:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2011, 12:29:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οκ φίλε,

Δεν ξέρω αν μπορείς να δεις το παρακάτω λινκ, μου έκανε λιγο εντύπωση και έχει να κάνει με όσα γράφουμε...

http://www.repubblica.it/persone/2011/09/18/foto/record_di_piercing-21843155/1/?ref=HRESS-15

Όχι τίποτα άλλο έαρινε, ο τύπος ειναι μηχανολογος πληροφωρικης. Και δεν στο βάζω γιατί αντιδρώ, μα προς σκέψη....

Πόνος η ευχαρίστηση? τα μπερδευω...λες και ειναι, ίδια!


Μ&&&&κία ίσως εγκεφαλική???
Και άλλοι -πολλοί- τους αρέσει -ευχαριστιούνται- να κάνουν διάφορα΄"ομορφα" και να βασανίζουν τον εαυτό τους , παρ'ολ'αυτά το κάνουν και "ευχαριστιούνται" σφαδάζοντας απο τους πόνους...
"Πόνος και ευχαρίστηση" ταυτόχρονα και λοιπόν αυτό τι λέει???
Η αυτοτιμωρία -μια μορφή ψυχικής νόσου- όντως υφίσταται αλλα είναι μια υγιής "ψυχική κίνηση" ή το αντίθετο???

Πάντως αυτό που ανέφερες πρίν , περί φόρουμ εσωτερισμού .... δεν το πολυ-κατάλαβα...
Δηλαδή , όλοι -όσοι- έχουν μια διαφορετική ερμηνεία περί εσωτερισμού που δεν συμφωνεί με την δική σου , πως ορίζονται και την γνώμη σου???
Εξωτεριστές..εκ-σωτεριστές...???
Μην σπεύσεις να θεωρήσεις ότι είτε έχω εκνευρισθεί ή μιλάω ειρωνικά απέναντί σου αλλα επειδή πάμπολλες φορές έχει ξανα-τεθεί το θέμα απο διάφορους συνδικτύους περί εσωτερικότητας και έχω απαντήσει και επειδή ξανα-διατυπώνεται ως ερώτημα , θα ήθελα την άποψή σου .... να δώ ρε παιδί μου μήπως εγώ δεν αρμόζω/δένω με αυτό το φόρουμ και να αρχίσω να σκέπτομαι μήπως πρέπει να την "κάνω" με ελαφρά πηδηματάκια...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2011, 12:33:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekyll Mr Hyde

Έτσι κι αλλιώς φίλε Εαρινέ οι απόψεις δεν σε πάνε πουθενά. Απόψεις μπορούμε να κάτσουμε και να αραδιάζουμε όλη μέρα, χωρίς τέλος. Διαβάζεις δεν διαβάζεις απόψεις, αν στη πράξη δεν κάνεις κάτι και αν στη πράξη δεν φαίνεται να έχει πραγματικά συντελεστεί μια αλλαγή μέσα σου, πουθενά δεν πας.

Να πάω ΠΟΥ φίλε μου???
Καλημέρα κατ'αρχάς...

Ποιός είναι ο προορισμός/στόχος???
Ας δούμε/συμφωνήσουμε σε αυτό κατ'αρχάς και μετά ευχαρίστως να τοποθετηθώ και να καταθέσω τις απόψεις μου...μολονότι θεωρώ ότι ήδη τις γνωρίζεις και σε πολλές συντεμνόμαστε , αν δεν κάνω λάθος...

Λές..

Το βίωμα δεν εξαρτάται απ' τη σκέψη.

Και απο τι εξαρτάται???

Επίσης λές...

Και ναι η επιστήμη της ψυχολογίας είναι πολύ χρήσιμη, συμφωνώ.


Έίναι σαν μια εκσυγχρονισμένη μορφή της εξομολόγησης.


Δυστυχώς όμως είναι για τους λίγους που έχουν την οικονομική δυνατότητα να την εφαρμόσουν πάνω τους.

Δεν συμφωνώ καθόλου με αυτό φίλε μου , ότι δηλαδή είναι μια σύγχρονη μορφή εξομολόγησης και αυτό έχει αποδειχθεί.
Το υποκείμενο άνθρωπος -ψυχολογικό- δεν γνωρίζει εσωτερικά δρώμενα και μπερδεύεται μεταξύ αιτημάτων και επιθυμιών...εκφέρει αιτήματα που θεωρεί ότι εκφράζουν επιθυμίες του αλλα χωρίς να τις γνωρίζει και αυτό είναι το μεγάλο λάθος του...κάτι που με την ψυχανάλυση -εν πολλοίς- επιτυγχάνεται και όλοι όσοι έχουν υποστεί αυτή την διαδικασία και τα αποτελέσματά της το γνωρίζουν , ωστόσο είναι πολύ μεγάλη συζήτηση το όλο θέμα.

Πάντως επι της αρχής δεν συμφωνώ!
Η Εξομολόγηση -στην εξομολόγηση καλύτερα- ο κάθε άνθρωπος εξομολογείται πράξεις που έκανε και όχι ασυνείδητα μορφώματα και εσωτερική κατάσταση που όπλισε την σκέψη και τα αισθήματα του προς μια συγκεκριμμένη πράξη...και -λέω- ότι όσο ο άνθρωπος παραμένει εγκλωβισμένος σε μια ασυνείδητη κατάσταση που γέννησε ορισμένες σκέψεις κλπ..κλπ...θα συνεχίσει εσ'αεί να παράγει τα ίδια , παρ'ολες τις συνειδητές προσπάθειές του...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 19/09/2011 12:34:59

Edited by - Εαρινός on 19/09/2011 12:44:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2011, 12:56:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε Εαρινέ όταν στην ανάπτυξη αυτού του θέματος, χρησιμοποιούνται έννοιες με ασαφή και άκρως υποκειμενικό προσδιορισμό, - σαν την αυτή που τελευταία αναφέρεις “ασυνείδητα μορφώματα”- , αλά και πολλές άλλες που συνδέονται έμμεσα ή άμεσα με την “συνείδηση” / “επίγνωση” του κόσμου μας, και όταν γίνεται χρήση προσωπικών “υπερβατικό” ή “εξωγήινων” επιρροών και απόψεων, ελπίζουμε πραγματικά πως θα οδηγηθούμε σε κάτι εποικοδομητικό?

Είναι προφανές, πως κανείς δεν θέλει ή δεν είναι διατεθειμένος να ακούσει την γνώμη του άλλου?
Του αρκεί ο ήχος της δικής του φωνής, που περιγράφει τη δική του ακλόνητη δογματική πίστη.
Μπορεί να δεχτεί κανείς την ύπαρξη αυτού που δεν μπορεί να αποδειχτεί η ύπαρξης του, στηριζόμενος αποκλειστικά στην διαίσθηση του ενός ή του άλλου?

Όταν τα μόνα στηρίγματα που μπορούμε να κρατηθούμε – την λογική και την επιστήμη – τα απαξιώνουμε ως σαθρά και αναξιόπιστα, αντιπαραβάλλοντας την διαίσθηση, και πανάρχαιες ιδέες, είναι δυνατόν να μπορέσουμε να αλλάξουμε βηματισμό?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2011, 13:18:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Όταν τα μόνα στηρίγματα που μπορούμε να κρατηθούμε – την λογική και την επιστήμη – τα απαξιώνουμε ως σαθρά και αναξιόπιστα, αντιπαραβάλλοντας την διαίσθηση, και πανάρχαιες ιδέες, είναι δυνατόν να μπορέσουμε να αλλάξουμε βηματισμό?



Όχι βέβαια και πολύ σωστά το επεσήμανες...όχι βηματισμό μόνο δεν θα μπορέσουμε να κάνουμε αλλα θα παραμείνουμε "Νεο-Έλληνες"...εκεί στη β! Εθνική και να αυτοβαυκαλιζόμαστε...ως απόγονοι των λαμπρών Αρχαίων Ελλήνων -να κορδωνόμαστε σαν γύφτικα σκεπάρνια- , οι οποίοι μολονότι νοηματοδότησαν ολόκληρη την Οικουμένη , για μάς δεν μπόρεσαν σε τίποτα να προωθήσουν την σκέψη μας!

Μας "κάλεσαν" να πάμε ένα βήμα παραπέρα αλλα εμείς -δυστυχώς- κολλήσαμε σε αυτούς και θεωρήσαμε -μόνο εκείνοι δεν θα το θεωρούσαν..οι Αρχαίοι εννοώ- ότι το θέμα έληξε με όλα όσα εκείνοι διετύπωσαν...!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2011, 13:41:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η όλη πλάκα έαρινε, ειναι πως δεν πήγαμε πουθενά, σαν άνθρωποι ειμαστε κολλημένοι στη χαζομαρα, κοιτα γύρω και κοιτα τον εαυτο σου.

Αν θεωρείς τον εαυτο σου ελεύθερο απο τη βλακεία, γιατί σαν θεματοθετης θετεις συνταγή για την έλευση της ζωής στη ζωη μας? Αν έχεις όπως σου έγραψα, η αν έχουν οι επιστημωνες, η αν ήταν κάτι που μπορείς να το μάθεις και να το εφαρμωσεις όπως κανείς στην επιστήμη, ο κόσμος θα ήταν απο χρόνια ελεύθερος και ευτιχισμενος, μα για να έρωτας, παει να πει πως δεν γνωρίζεις ΕΣΥ και κάθε ψαρρας της πίκρας του.

Για την άλλη ερώτηση, γιατί γράφεις στο φόρουμ και γιατί τα βάζεις με τους χριστιανούς, η τους κατατροπωνεις (ΚΑΤ εσε η Και λοιπών καλοθελητων), η ψυχολογία επερεπε να σου είχε διδάξει, πως έτσι τους κανείς πιο δυνατούς και πεισμωνες.
Πρώτα λοιπόν βρες το πραγματικο προβλημα ποιο ειναι, (και μην ψάχνεις τόσο μακρυά σου), και μετα κανε κήρυγμα περί ψυχολόγων, ψυχολογίας, κλπ κλπ

Η ερώτηση που δεν απαντησες, γιατί ο άνθρωπος επικεντρώνεται τόσο σε κάτι όπως το σεχ, (και δεν έγινε κατανοητό) δεν ειναι τόσο η ανάγκη όσο το γεγονος πως ΔΕΝ ΖΕΙ, (για αυτο ψάχνει απεγνωσμένα ζωη στη ζωη), δεν ζει έαρινε, γιατί αν ζούσε πλήρως είτε έρωτα έκανε είτε κοιταζε Ένα ηλιοβασίλεμα, είτε επλενε πιάτα, θα ηταν ευτυχισμένος με οτι και να κάνει...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2011, 13:53:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν το βλέπεις έτσι , έτσι είναι Πλάτωνα!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2011, 18:26:50  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η όλη πλάκα έαρινε, ειναι πως δεν πήγαμε πουθενά, σαν άνθρωποι ειμαστε κολλημένοι στη χαζομαρα, κοιτα γύρω και κοιτα τον εαυτο σου.

Αν θεωρείς τον εαυτο σου ελεύθερο απο τη βλακεία, γιατί σαν θεματοθετης θετεις συνταγή για την έλευση της ζωής στη ζωη μας? Αν έχεις όπως σου έγραψα, η αν έχουν οι επιστημωνες, η αν ήταν κάτι που μπορείς να το μάθεις και να το εφαρμωσεις όπως κανείς στην επιστήμη, ο κόσμος θα ήταν απο χρόνια ελεύθερος και ευτιχισμενος, μα για να έρωτας, παει να πει πως δεν γνωρίζεις ΕΣΥ και κάθε ψαρρας της πίκρας του.

Για την άλλη ερώτηση, γιατί γράφεις στο φόρουμ και γιατί τα βάζεις με τους χριστιανούς, η τους κατατροπωνεις (ΚΑΤ εσε η Και λοιπών καλοθελητων), η ψυχολογία επερεπε να σου είχε διδάξει, πως έτσι τους κανείς πιο δυνατούς και πεισμωνες.
Πρώτα λοιπόν βρες το πραγματικο προβλημα ποιο ειναι, (και μην ψάχνεις τόσο μακρυά σου), και μετα κανε κήρυγμα περί ψυχολόγων, ψυχολογίας, κλπ κλπ

Η ερώτηση που δεν απαντησες, γιατί ο άνθρωπος επικεντρώνεται τόσο σε κάτι όπως το σεχ, (και δεν έγινε κατανοητό) δεν ειναι τόσο η ανάγκη όσο το γεγονος πως ΔΕΝ ΖΕΙ, (για αυτο ψάχνει απεγνωσμένα ζωη στη ζωη), δεν ζει έαρινε, γιατί αν ζούσε πλήρως είτε έρωτα έκανε είτε κοιταζε Ένα ηλιοβασίλεμα, είτε επλενε πιάτα, θα ηταν ευτυχισμένος με οτι και να κάνει...



Πλατων ,πραγματικα ΤΑ ΕΙΠΕΣ ΟΛΑ με λιγα λογια ,απλα και κατανοητα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2011, 19:04:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ :

Η ερώτηση που δεν απαντησες, γιατί ο άνθρωπος επικεντρώνεται τόσο σε κάτι όπως το σεχ, (και δεν έγινε κατανοητό) δεν ειναι τόσο η ανάγκη όσο το γεγονος πως ΔΕΝ ΖΕΙ, (για αυτο ψάχνει απεγνωσμένα ζωη στη ζωη), δεν ζει έαρινε, γιατί αν ζούσε πλήρως είτε έρωτα έκανε είτε κοιταζε Ένα ηλιοβασίλεμα, είτε επλενε πιάτα, θα ηταν ευτυχισμένος με οτι και να κάνει...


Φίλοι μου ...

Η εξέλιξη , άνοιξε στον Άνθρωπο τις πόρτες ενός καινούργιου κόσμου , αλλά τον άφησε αιχμάλωτο στο χωμάτινο σαρκίο του .

Το σκαρί του πάσχει από την έλλειψη αρμονίας . Ο εγκέφαλός του , πελώριος σε σχέση με το υπόλοιπο σώμα , τροφοδοτείται από έναν οργανισμό που παραμένει αρχέγονος , σε πλείστα όσα σημεία , κι’από πολλές απόψεις ατελής . Είναι υποχείριος σ’ένα κυκλοφορικό σύστημα , που η παραμικρή βλάβη του , του αφαιρεί κάθε ενεργητικότητα και τον αφήνει λιπόθυμο . Οι ορμόνες δρουν πάνω στο σώμα του και ασκούν εξουσιαστική επίδραση στο φέρσιμό του, ακόμα και στην προσωπικότητά του.

Άνθρωπος , και μερικές φορές , κάτι παραπάνω από Άνθρωπος , εξαιτίας του πνεύματός του , ζώο , εξαιτίας του σώματός του , πλάσμα υβρίδιο που κρύβει μέσα του αστείρευτες πηγές συγκρούσεων , αυτός είναι ο κύρης του κόσμου τούτου .

Τα φυσικά δεινά , οι μεταδοτικότερες αρρώστιες , ακόμα και στις χειρότερες ώρες της ιστορίας του , δεν έθεσαν σε κίνδυνο την ύπαρξη του ανθρώπινου είδους . Η ψύχωση , όσο μένει περίπτωση ατομική , μόνο περιορισμένη επενέργεια έχει στους πληθυσμούς .

Η πραγματική απειλή που κρέμεται πάνω απ’το είδος έγκειται στις διαταράξεις της κοινωνικής ισορροπίας , στις ασθένειες του πολιτισμού , που η αφετηρία τους είναι μονίμως ψυχολογική .

Η αναδοχή από ένα σώμα κοινωνικό και η έμπρακτη εφαρμογή ιδεών αλλοπρόσαλλων , αντίθετων στη φύση του Ανθρώπου , πλήττουν την εσωτερική ισορροπία της ομάδας και νοθεύουν τις σχέσεις της με τις παρακείμενες ομάδες .

Οι κοινωνικές αρρώστιες σπανίως αναγνωρίζονται σαν αρρώστιες , επειδή εκδηλώνονται βαθμιαία και η αφετηρία τους , η αιτιολογία τους , θα έλεγαν οι γιατροί , ποτέ δεν προβάλλει πεντακάθαρη , τόσο αξεδιάλυτα και τόσο πολυάριθμα είναι τα αίτιά τους .

Οι πολιτισμοί , οι αυτοκρατορίες γεννιούνται , προκόβουν , παρακμάζουν και πεθαίνουν . Οι Χετταίοι , η Αίγυπτος , η Αθήνα , η Ρώμη κλπ.

Είχαν τη δυσάρεστη αυτή τύχη . ο κύκλος αυτός είναι αναπόδραστος ;

Πιθανόν όχι , αλλά οι ίδιες παθογόνες αιτίες γεννιούνται μέσα στους μεγάλους οργανισμούς , μόλις η επαγρύπνηση και η αξίωση για κοινωνική ευρυθμία χαλαρωθούν .

Η καθολικότερη και πιο επικίνδυνη απ’αυτές τις αιτίες είναι η κάμψη κι’ο αφανισμός των άριστων . Το έθνος που δεν προασπίζει και δεν υποβοηθά τους δικούς του άριστους πολίτες , χάνει την ακτινοβολία του . πέφτει στην αναταραχή και την αβουλία και υποκύπτει στη δικτατορία είτε του προλεταριάτου είτε μιας ολιγαρχίας , είτε ενός τυράννου .

Ορισμένοι προλέγουν ένα μέλλον ζοφερό για τον κόσμο , όπου η ανθρώπινη μοίρα εξαιτίας της παρακμής , της περιφρόνησης προς την ηθική κινδυνεύει να γίνει αβάσταχτη , ακόμα , να μη συνδυάζεται με την κοινωνική ζωή .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 13 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy