ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΣΠΗΛΙΑ ΤΟΥ ΝΤΑΒΕΛΗ ΞΑΝΑ ! ! ! ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 13
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2004, 16:57:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Πάνο,

Δεν έχω πάει ποτέ στη σπηλιά, απλά και μόνο επειδή έχουν τραβήξει την προσοχή μου όσα διαβάζω, ενημερώνομαι. Τίποτα παραπάνω.

Νομίζω ότι σε ‘μένα συμβαίνει αυτό το φαινόμενο (του να χάνω πράγματα σχεδόν από μπροστά μου) κατά διαστήματα.

Κάποιες φορές είμαι τόσο πολύ σίγουρη, ότι είχα αφήσει κάτι στο συγκεκριμένο σημείο και όταν για μια στιγμή γύρισα την προσοχή μου αλλού, δεν υπήρχε, που ή γίνομαι έξαλλη ή βάζω τα γέλια. Είναι πραγματικά από αυτά τα απίστευτα-ανεξήγητα που συμβαίνουν...

~ Ειρήνη ~
~ Love is the only truth ~
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-sonap-
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
180 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2004, 15:16:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -sonap-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κουράγιο καλό μου θεματάκι,τι να κάνεις κι εσύ...θα σε κρατήσω λίγο ακόμα ξύπνιο γιατί έχω κάτι να σου προσθέσω και μετά θα σε αφήσω να κοιμηθείς οοοοοσοο θέλεις εσύ! ! !

Κι αν σε μουτζώ(α)νουν κι αν σε περιφρονούν μη δίνεις σημασία!Δώσε μόνο ουσία...

"..την ωρα της δυστυχιας μην απελπιζεσαι..σκεψου πως απο μαυρα συννεφα πεφτει κρυσταλινη βροχη.."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cat
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Italy
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2004, 02:17:03  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος cat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναμαι και εγώ !!!!
μετά απο πολές εργατοώρες και μια μετακόμιση που ακόμα καλά κρατεί ....σας γράφω από το καινούργειο μου σπιτάκι...

Ελα βρε sonap ολο παράπονο ....ορίσtε ηρθα ετοιμη να σε ιντριγκάρο και να ανάψει πάλι το Topic

Φυσικά αστειέυομαι,

Πού καλές φωτογραφίες και ειδικά αυτή με τν κυρία ...παναγιά μου ανατρίχιασα ....το πρόσωπο κάπου το εχει πάρει το μάτι μου αλλα εκεί μέσα οτι βλέπεις την μία φορά ...την επόμενη μπορεί και να το χάσεις

Οσο για την σπηλιά ...εμένα πολλές φορές μου λείπει και κοιτάω ,με μελαγχολία το βουνό διαγράφοντας με το βλέμα μου την διαδρομή ....και σκέφτομαι οτι κάποια στιγμή θα ξαναπάω!!!! ομως μετά απο μια εκπομπή πρόσφατα που ελεγε οτι οταν κάθεσαι αρκετή ωρα εκεί μέσα γεμίζεις ραδιενέργεια .....(νομίζω πως θα το ξανασκεφτώ !!


"ΚΑΙ μη ΧΕΙΡOΤΕΡΑ να ΛΕΜΕ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
-sonap-
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
180 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2004, 08:44:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -sonap-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου cat και χρονια πολλα!
Ομολογω οτι δεν περιμενα να γραψεις εδω γιατι αν δεν κανω λαθος ειχαμε αντιπαραθεση στο παρελθον.Αν κανω λαθος ζητω συγνωμη.Παντως σε ευχαριστω και σου ευχομαι καλοριζικο το καινουριο σπιτι!

Οσον αφορα στις φωτο,ειναι πραγματι τρομαχτικες και να φανταστει κανεις οτι τοσο καιρο καποιες απο αυτες δεν τις ειχα προσεξει!Επειτα εκατσα και τις ειδα σχολαστικα με το ματι παντα και συνηδειτοποιησα οτι αυτες οι μορφες δεν υπαρχουν πουθενα και δε ειναι παιχνιδια του φωτος αλλα τυχαιες ληψεις στο σκοταδι!

"..την ωρα της δυστυχιας μην απελπιζεσαι..σκεψου πως απο μαυρα συννεφα πεφτει κρυσταλινη βροχη.."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ApotheosiS
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2004, 15:46:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ApotheosiS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε -sonap- σε χαιρετώ, όπως και χαιρετώ όλους τους αναγνώστες του forum.
Θα ήθελα να γράψεις πιο αναλυτικά γιατι θεωρείς οτι η σπηλιά του Νταβέλη είναι ενα μέρος επικίνδυνο για τους αμύητους όπως έχεις αναφέρει στο παρελθόν σε κάποιο σου post.
Δεν έχω επισκεφθεί την σπηλιά αν και μένω στην Αθήνα και το ενδιαφέρον μου για αυτήν κεντρίστηκε απο τα θέματα (τα οποία τα διάβασα όλα) εδώ στο esoterica.

Edited by - ApotheosiS on 13/04/2004 15:47:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

astral-project
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
608 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2004, 17:01:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astral-project  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εμενα οι φωτογραφιες αυτες, δεν με πειθουν οτι υπαρχει κατι μεταφυσικο....

τα τυχαια σχηματα στον βραχο, δεν ειναι αποδειξη μεταφυσικη.

ειπα και ελαλησα και αμαρτια ουκ εχω

------------------------

Όσοι έκτισαν κάτω από τα αστέρια, έκτισαν πολύ χαμηλά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-sonap-
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
180 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2004, 08:43:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -sonap-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα και καλωσηρθες ApotheosiS!

Η σπηλιά ειναι επικινδυνη για ολους και οχι μονο για τους αμυητους!Αυτο βεβαια μπορει να αμφισβητιθει πολυ ευκολα αν απλα καποιος την επισκευτει και δεν του συμβει τιποτα!Οι κινδυνοι ειναι πολλοι...

1)Κυκλοφορουν πολλοι περιεργοι τυποι,Αλβανοι,Σατανιστες και παθιασμενοι με το μερος μοναχικοι περιφερομενοι

2)Εχουν γινει θεασεις φαντασματων που σε προτρεπουν η σε αποτρεπουν να μπεις μεσα

3)Μπορει να σε επιρεασει αρνητικα και να αρρωστησεις επιτοπου με απλη αδιαθεσια,πονοκεφαλο η ακομα και εμμετους

4)Αν εισαι τοσο ατυχος,στην καλυτερη θα βρεθεις σε αλλη διασταση

5)Κυκλοφορουν αγνωστα οντα απο αλλες διαστασεις

6)Αν υπηρχε ακομα προσβαση στα τουνελ της θα και εμπαινες θα ησουν χαμενος απο χερι...

Και αλλα πολλα!Ειναι θεμα του καθενος αν πιστευει στα παραπανω,εξαλου ειναι top αμφισβητισης στην εποχη μας τα μεταφυσικα φαινομενα

Ολα αυτα που σου γραφω δεν τα λεω εγω η τα εβγαλα απο το μυαλο μου.Ειναι πραγματικα περιστατικα που εχουν συμβει απο τα παλια χρονια μεχρι και σημερα..ειναι μαρτυριες ντοπιων κατοικων,παλαιων εργατων στα νταμαρια της Πεντελης και φυσικα γνωσεις απο βιβλια.

Σαφως ειναι δικαιωμα του καθενος να πηγαινει οσο συχνα θελει αλλα να ξερετε οτι μια φορα θα γινει το κακο.Υπαρχουν καποιες στιγμες που εξαπολυεται αυτη η συσσωρευμενη αρνητικη ενεργεια απο τη σπηλια.Βεβαια υπαρχουν και καποιοι που ειναι τοσο δεμενοι μαζι της και λειπει μονο να μετακομισουν εκει.Αλλα εγω αυτους τους λεω ανισσοροπους!

Οποιος δεν εχει παει και παει τωρα,θα χασει την ευκαιρια να δει εσωτερικα τα εκκλησακια γιατι πλεον εχουν διπλα τζαμια και πορτες κλειδωμενες...Υπαρχουν θρυλοι και θρυλοι,ιστοριες και αναφορες,αλλα ακομα και ενα απο αυτα να ειναι αληθεια,τοτε ειναι καλο να φυλαμε λιγο και τα νωτα μας,δε νομιζεις?

astral-project δεκτο αυτο που λες,εξαλου δεν ειπα ποτε οτι ειναι απαραιτητα κατι μεταφυσικο!Ειναι σχηματισμοι στα βραχια,η κατι περιεργο.Αυτο που μπορω να πω με βεβαιοτητα ειναι οτι οι φωτο τραβηχτικαν σχεδον βραδυ με καθολου φωτισμο...αρα η περιπτωση να ειναι παιχνιδια του φωτος...δεν ισχυει και δεν υπηρχε ουτε φλας.Ειναι τυχαιες ληψεις στο σκοταδι


"..την ωρα της δυστυχιας μην απελπιζεσαι..σκεψου πως απο μαυρα συννεφα πεφτει κρυσταλινη βροχη.."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ιχωρ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
55 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2004, 10:18:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ιχωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ερωτηση λιγο ασχετη....μηπως υπαρχει ξεροποταμος κοντα στη σπηλια?

δεν ξερω το μερος καθολου γιαυτο ρωταω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ApotheosiS
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2004, 11:56:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ApotheosiS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε -sonap-,
ευχαριστώ για την άμεση απάντησηή σου και ομολογώ οτι αυτά που γράφεις μου ακούγονται απολύτως λογικά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-sonap-
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
180 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2004, 12:53:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -sonap-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ιχωρ ξεροποταμος απο οτι γνωριζω δεν υπαρχει,υπαρχει ομως χειμαρος οταν βρεχει που εχει διαβρωσει παρα πολυ την γυρω περιοχη...

"..την ωρα της δυστυχιας μην απελπιζεσαι..σκεψου πως απο μαυρα συννεφα πεφτει κρυσταλινη βροχη.."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

orionas
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2004, 20:51:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους orionas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατι οι σκιες απο τις τρεις μικρες πετρες κατω δεξια της φωτογραφιας
δειχνουνε η καθεμια σε διαφορετικη κατευθυνση? Απο που ερχεται το φως?
Απο περιεργεια και μονο.

Omerta!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΑΡΟΛΟΣ
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2004, 12:03:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΑΡΟΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ.
ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ SITE ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΖΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΓΙΑ ΤΗ ΣΠΗΛΙΑ ΤΟΥ ΝΤΑΒΕΛΗ.
ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΝΑ ΜΕΝΩ 7 ΛΕΠΤΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΠΗΛΙΑ (ΔΡΟΣΙΑ) ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΠΑΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΙ ΜΟΥ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ.
ΔΕΝ ΘΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΑΤΑΝΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΑ.ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΛΕΟΝ.
ΘΑ ΣΑΣ ΑΝΑΦΕΡΩ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΔΙΦΟΡΑ ΠΟΥ ΛΕΓΟΝΤΑΙ.
1)ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΔΗΛΗΤΗΡΙΟΥ ΣΤΟ ΔΑΠΕΔΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΚΡΥΨΕΙ ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΛΟΙ ΕΙΣΟΔΟΙ ΣΤΗ ΣΠΗΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΤΕΙ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΑΣΧΗΜΗ ΜΥΡΩΔΙΑ ΠΟΥ ΒΡΩΜΑΕΙ.
2)ΕΑΝ ΣΥΝΕΧΗΣΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΣΠΗΛΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΧΩΡΑΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΕΙΡΑΙΑ.ΕΤΣΙ ΓΛΙΤΩΝΑΝ ΟΙ ΑΘΗΝΑΙΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΟΛΕΜΟΥΣ ΤΑ ΑΡΧΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ
3)ΟΛΑ ΤΑ ΔΕΝΤΡΑ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΒΡΑΧΙΑ (ΕΚΤΟΣ ΟΤΙ ΦΥΤΡΩΣΑΝ ΣΕ ΒΡΑΧΙΑ) ΕΧΟΥΝ ΓΥΡΕΙ ΟΛΑ ΚΑΙ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΤΗΣ ΣΠΗΛΙΑΣ.
4)ΗΤΑΝ ΔΥΟ ΠΑΙΔΙΑ (ΣΑΝ ΚΑΙ ΜΑΣ ΚΑΛΗ ΩΡΑ) ΚΑΙ ΠΗΓΑΝ ΣΤΗ ΣΠΗΛΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΣΠΗΛΙΑ.ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ ΛΕΕΙ Ο ΕΝΑΣ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟ:ΘΑ ΜΠΕΙΣ ΕΣΥ ΜΕΣΑ ΜΕ ΤΟ ΦΑΚΟ ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΑ ΚΑΤΣΩ ΝΑ ΕΛΕΓΧΩ ΜΗΠΩΣ ΕΡΘΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΒΟΗΘΕΙΑ ΦΩΝΑΞΕ.ΣΥΜΦΩΝΗΣΕ ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΚΑΙ ΚΑΘΩΣ ΜΠΗΚΕ ΜΕΣΑ ΧΑΘΗΚΕ ΤΟ ΦΩΣ ΤΟΥ ΦΑΚΟΥ.Η ΩΡΑ ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΞΩ ΑΝΥΣΗΧΗΣΕ.ΦΩΝΑΖΕ ΑΛΛΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΔΕΝ ΕΠΕΡΝΕ.(ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΟΤΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΕΙΣΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΙΣ 7 ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΚΤΗ)ΠΜΗΚΕ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΕΣΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΒΡΕΙ ΑΛΛΑ ΜΑΤΑΙΑ.ΦΟΒΟΥΜΕΝΟΣ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΓΥΡΗΣΕ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΒΓΑΙΝΟΝΤΑΣ ΕΞΩ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΤΟΥ.ΚΙ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΣΥΝΑΝΤΗΘΗΚΑΝ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΦΑΚΟΥΣ.ΤΟ ΕΙΠΑΝ ΣΕ ΕΙΔΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΕΞΗΓΗΣΑΝ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΠΕΡΑΣΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΜΕ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΧΡΟΝΟ...

ΑΥΤΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩΝΑ ΣΑΣ ΑΡΕΣΑΝ...

ΚΑΡΓΛΥΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΑΡΟΛΟΣ
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2004, 12:20:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΑΡΟΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ.
ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ SITE ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΖΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΓΙΑ ΤΗ ΣΠΗΛΙΑ ΤΟΥ ΝΤΑΒΕΛΗ.
ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΝΑ ΜΕΝΩ 7 ΛΕΠΤΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΠΗΛΙΑ (ΔΡΟΣΙΑ) ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΠΑΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΙ ΜΟΥ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ.
ΔΕΝ ΘΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΑΤΑΝΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΑ.ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΛΕΟΝ.
ΘΑ ΣΑΣ ΑΝΑΦΕΡΩ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΔΙΦΟΡΑ ΠΟΥ ΛΕΓΟΝΤΑΙ.
1)ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΔΗΛΗΤΗΡΙΟΥ ΣΤΟ ΔΑΠΕΔΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΚΡΥΨΕΙ ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΛΟΙ ΕΙΣΟΔΟΙ ΣΤΗ ΣΠΗΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΤΕΙ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΑΣΧΗΜΗ ΜΥΡΩΔΙΑ ΠΟΥ ΒΡΩΜΑΕΙ.
2)ΕΑΝ ΣΥΝΕΧΗΣΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΣΠΗΛΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΧΩΡΑΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΕΙΡΑΙΑ.ΕΤΣΙ ΓΛΙΤΩΝΑΝ ΟΙ ΑΘΗΝΑΙΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΟΛΕΜΟΥΣ ΤΑ ΑΡΧΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ
3)ΟΛΑ ΤΑ ΔΕΝΤΡΑ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΒΡΑΧΙΑ (ΕΚΤΟΣ ΟΤΙ ΦΥΤΡΩΣΑΝ ΣΕ ΒΡΑΧΙΑ) ΕΧΟΥΝ ΓΥΡΕΙ ΟΛΑ ΚΑΙ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΤΗΣ ΣΠΗΛΙΑΣ.
4)ΗΤΑΝ ΔΥΟ ΠΑΙΔΙΑ (ΣΑΝ ΚΑΙ ΜΑΣ ΚΑΛΗ ΩΡΑ) ΚΑΙ ΠΗΓΑΝ ΣΤΗ ΣΠΗΛΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΣΠΗΛΙΑ.ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ ΛΕΕΙ Ο ΕΝΑΣ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟ:ΘΑ ΜΠΕΙΣ ΕΣΥ ΜΕΣΑ ΜΕ ΤΟ ΦΑΚΟ ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΑ ΚΑΤΣΩ ΝΑ ΕΛΕΓΧΩ ΜΗΠΩΣ ΕΡΘΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΒΟΗΘΕΙΑ ΦΩΝΑΞΕ.ΣΥΜΦΩΝΗΣΕ ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΚΑΙ ΚΑΘΩΣ ΜΠΗΚΕ ΜΕΣΑ ΧΑΘΗΚΕ ΤΟ ΦΩΣ ΤΟΥ ΦΑΚΟΥ.Η ΩΡΑ ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΞΩ ΑΝΥΣΗΧΗΣΕ.ΦΩΝΑΖΕ ΑΛΛΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΔΕΝ ΕΠΕΡΝΕ.(ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΟΤΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΕΙΣΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΙΣ 7 ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΚΤΗ)ΠΜΗΚΕ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΕΣΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΒΡΕΙ ΑΛΛΑ ΜΑΤΑΙΑ.ΦΟΒΟΥΜΕΝΟΣ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΓΥΡΗΣΕ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΒΓΑΙΝΟΝΤΑΣ ΕΞΩ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΤΟΥ.ΚΙ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΣΥΝΑΝΤΗΘΗΚΑΝ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΦΑΚΟΥΣ.ΤΟ ΕΙΠΑΝ ΣΕ ΕΙΔΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΕΞΗΓΗΣΑΝ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΠΕΡΑΣΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΜΕ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΧΡΟΝΟ...

ΑΥΤΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩΝΑ ΣΑΣ ΑΡΕΣΑΝ...

ΚΑΡΓΛΥΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stavros_Η
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cuba
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2004, 16:10:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_Η  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερίζω την παρέα σας κι εγώ.

Χθές το πρωί λόγω ελεύθερου χρόνου ανεβήκαμε μαζί με έναν συνάδελφο μια βόλτα προς την σπηλιά.

Η τύχη μας ήταν πολύ μεγάλη αφού βρήκαμε 2 ανθρώπους που δούλευαν στο εκκλησάκι και η πόρτα ήταν ανοιχτή !

Επίσης υπήρχε μια παρέα απο 2-3 παιδιά που έκαναν καταρρίχηση δίπλα στην σπηλιά.

Οι μάστορες που δούλευαν στο εκκλησάκι -απλοί ανυποψίαστοι εργάτες πολύ φιλικοί- στην κουβέντα που πιάσαμε μαζί τους μας είπαν οτι ήταν υπάλληλοι της ΕΥΔΑΠ (...!!!) και οτι προσπαθούσαν να επισκευάσουν εναν αγωγό ομβρίων.

Για τον λόγο αυτό είχαν ανοιχτή και την σχάρα (όσοι έχετε πάει στην σπηλιά πριν κλείσουν το εκκλησάκι θα την έχετε προσέξει στο πάτωμα της) μέσα απο την οποία πρόλαβα και έριξα μια ματιά.

Ο χώρος κάτω απο την σχάρα μου φάνηκε σαν ένα κελί (όμοιο με τα 3 που υπάρχουν στο εκκλησάκι) απλώς -και αυτό μου έκανε μεγάλη εντύπωση- στο βάθος μου φάνηκε οτι ο τοίχος ήταν τσιμεντένιος φτιαγμένος πολύ μεταγενέστερα.

Δυστυχώς για να μην θεωρηθούμε αδιάκριτοι δεν κατεβήκαμε κάτω. Ήταν πάντως για μένα μια ικανοποιητική βόλτα.

Έ... μετά για να γιορτάσουμε την ικανοποίηση μας κάναμε και μια στάση στην πλατεία της παλιάς Πεντέλης και φάγαμε αξιοσέβαστες ποσότητες απο παϊδάκια (ελπίζω να μην διαβάζει ο allzaro ...
και μας κράξει )


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2004, 19:52:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οι μάστορες που δούλευαν στο εκκλησάκι -απλοί ανυποψίαστοι εργάτες πολύ φιλικοί- στην κουβέντα που πιάσαμε μαζί τους μας είπαν οτι ήταν υπάλληλοι της ΕΥΔΑΠ (...!!!) και οτι προσπαθούσαν να επισκευάσουν εναν αγωγό ομβρίων.

Για τον λόγο αυτό είχαν ανοιχτή και την σχάρα (όσοι έχετε πάει στην σπηλιά πριν κλείσουν το εκκλησάκι θα την έχετε προσέξει στο πάτωμα της) μέσα απο την οποία πρόλαβα και έριξα μια ματιά.

Ο χώρος κάτω απο την σχάρα μου φάνηκε σαν ένα κελί (όμοιο με τα 3 που υπάρχουν στο εκκλησάκι) απλώς -και αυτό μου έκανε μεγάλη εντύπωση- στο βάθος μου φάνηκε οτι ο τοίχος ήταν τσιμεντένιος φτιαγμένος πολύ μεταγενέστερα.

Δυστυχώς για να μην θεωρηθούμε αδιάκριτοι δεν κατεβήκαμε κάτω. Ήταν πάντως για μένα μια ικανοποιητική βόλτα.


Φίλε Σταύρο, μου θύμισες την δική μου επίσκεψη (την μία και μοναδική και συντομότατη) στην σπηλιά το '78-'79.

Στην σπηλιά γινόντουσαν έργα. Η πινακίδα έγραφε "Εργα ΕΥΔΑΠ, απαγορεύεται η είσοδος". Πολύ με παραξένεψε εκείνη η πινακίδα!

Στον εξωτερικό χώρο υπήρχε μόνο μια μικρή παράγκα (απέναντι), και ένα μεγάλο φορτηγό σταματημένο στην είσοδο της σπηλιάς. Δεν φαινόταν να είναι κανείς γύρω οπότε αρχίσαμε να μπαίνουμε μέσα στην σπηλιά,
όταν μας σταμάτησε ο φύλακας, ο οποίος βγήκε από την παράγκα φωνάζοντας αγριεμένος και μας έδιωξε από τον χώρο.

Οταν επέστρεψα σπίτι πήρα τηλέφωνο τον Μπαλάνο και του είπα για τα "έργα ΕΥΔΑΠ" και του έκανε μεγάλη εντύπωση μιας και είχε επισκεφτεί το μέρος πριν λίγες μέρες και δεν γινόντουσαν έργα...
Μαθαίνοντας την ιστορία, μετά από 2 μέρες ανέβηκαν στην σπηλιά ένας άλλος φίλος με την παρέα του και δεν υπήρχε ούτε πινακίδα, ούτε φορτηγά, η παράγκα ήταν άδεια, μπήκαν στην σπηλιά και δεν έγινε τίποτα το περίεργο αλλά δεν τους ενόχλησε και κανείς.
Απ ότι μας είπε μετά, μέσα ισοπεδώνανε τον "δρόμο" (της εισόδου) -αυτό το είδαμε και εμείς στο λίγο που καταφέραμε να μπούμε- και τα περισσότερα τούνελ ήταν ανοιχτά...
Αυτά από το 1978-79 που γινόντουσαν τα "γνωστά" έργα...

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια σχέση ανάμεσα στις δύο περιπτώσεις αλλά είναι η πρώτη φορά που ακούω για έργα ΕΥΔΑΠ στην σπηλιά εκτός από την δική μου επίσκεψη εκείνης της εποχής.
Αγωγός ομβρίων υδάτων κάτω από το εκκλησάκι... Αν υποθέσουμε ότι τότε που πήγα εγώ ξεκίνησαν τα έργα ΕΥΔΑΠ, τώρα ή συντηρούνται ή...

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2004, 21:36:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχω κατέβει στο μικρό εκείνο κελί προσφάτως...Το μόνο που πρόσεξα είναι ότι οδηγεί στο άλλο που είναι πιο μέσα...αλήθεια για ποιό λόγο ?και τίποτ'άλλο περίεργο εκτός από το μπάζωμά του που μάλλον δείχνει ότι κάποιος έχει βάλει το χεράκι του...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2004, 11:11:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
Να καταθέσω και τις δικές μου γνώσεις.
Κάποτε λοιπόν, πρίν δυό-τρεις αιώνες το Εκκλησάκι ήταν Καθολικό κάποιας αντρικής σκήτης όπου "διοικητικά" άνηκε στην πασήγνωστη μονή Πεντέλης.
Έτσι οι μοναχοί είχαν κλείσει "περιφράξει" με μαντρότοιχο όλη την τεχνική είσοδο του σπηλαίου. Αφήνοντας μοναδικές εισόδους για την σπηλιά, ετούτες κάτω από την/ις σχάρα/ες.
Για τα έργα της ΕΥΔΑΠ έχω ακούσει πολλές φορές αλλά καμία δεν έτυχε να τα δώ.
Σας χαιρετώ με εκτίμηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stavros_Η
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cuba
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2004, 11:26:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_Η  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Avallon πότε πήγες και μπόρεσες να μπείς στο εκκλησάκι ?
Πριν το κλείσουν ??

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2004, 20:30:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου γειά σας.
Σας ζητώ συγνώμη γιά την σφήνα μου, αλλά ο σκοπός της είναι να ρωτήσω αν υπάρχει και σε σας εμπειρία μετακίνησης στο νεκρό και χωρίς χειρόφρενο του αμαξιού σας στο δρόμο της Πεντέλης στο σημείο της πηγής. Αν ναι, η βασική μου ερώτηση είναι γιά το πόσα μέτρα περίπου μετακινήθηκε περίπου το αμάξι σας και αν είναι δυνατόν όσο πιό γίνεται η ακριβής απόσταση από την πηγή.
Σας ευχαριστώ.
Φιλικότατα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FIRE
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2004, 23:10:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FIRE  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στη σπηλιά έχω πάει αρκετές φορές και σε διάφορες ώρες αλλά πρέπει να πω οτι ποτέ δεν συνέβει κάτι περίεργο.Εκτός ίσως απο κάποια περίεργα άτομα που περιφέρονταν μερικές φορές.
Ακόμα και pic nic έχουμε κάνει στο σημείο με φίλους.
Έχω τραβήξει και φωτογραφίες χωρίς κάτι αξιοπερίεργο επίσης. Η γνώμη μου για τις φωτογραφίες που υπάρχουν στο topic είναι οτι είναι θαμπώματα ήτε στο φακό ήτε μπορεί να "πήρε" φως το φιλμ. Η γραμμές αυτές προκαλούνται απο την κίνηση του χεριού την ώρα που τραβάει κάποιος την φωτογραφία. Απο την άλλη μπορεί να είναι οτιδήποτε:)
Το πείραμα με το αυτοκίνητο το έχω κάνει και μάλιστα με αυτοκίνητο φορτωμένο με πράγματα και άτομα. Δεν μπορω να θυμηθώ πόσα μέτρα είναι ακριβώς, εμπειρικά το ξέρω το μέρος. Στην αρχή λέγαμε οτι δεν θα συμβεί τίποτα, αλλά αμέσως το αυτοκίνητο άρχισε να κυλάει αργά στην άρχη και στην συνέχεια να επιταχύνει και φυσικά είναι και ανηφόρα! Μετά απο μερικά μέτρα σταματήσαμε γιατι υπήρχε και ο κίνδυνος να προκληθεί ατύχημα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2004, 02:49:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλοι μου γειά σας.
Σας ζητώ συγνώμη γιά την σφήνα μου, αλλά ο σκοπός της είναι να ρωτήσω αν υπάρχει και σε σας εμπειρία μετακίνησης στο νεκρό και χωρίς χειρόφρενο του αμαξιού σας στο δρόμο της Πεντέλης στο σημείο της πηγής. Αν ναι, η βασική μου ερώτηση είναι γιά το πόσα μέτρα περίπου μετακινήθηκε περίπου το αμάξι σας και αν είναι δυνατόν όσο πιό γίνεται η ακριβής απόσταση από την πηγή.
Σας ευχαριστώ.
Φιλικότατα.


φιλε-φιλη glinaaea, το φαινομενο δεν εχει την ιδια ενταση παντα

την πρωτη φορα που δοκιμασα, το αυτοκινητο μου (ενα φορτηγακι φορντ) επιταχυνε τοσο πολυ, που διεσχισε ολο τον δρομο και ανεβηκε και 5-6 μετρα στην ανηφορα που βρισκεται στο τελος της ευθειας


αλλες φορες, κινηθηκε για μερικα μετρα μονο, και αλλες καμια εικοσαρια

επισης ο ρυθμος της επιταχυνσης διαφερει απο μερα σε μερα



ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2004, 21:26:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[...] το αυτοκινητο μου (ενα φορτηγακι φορντ) επιταχυνε τοσο πολυ, που διεσχισε ολο τον δρομο και ανεβηκε και 5-6 μετρα στην ανηφορα που βρισκεται στο τελος της ευθειας

Φιλοι μου γεια σας,

θα με ενδιέφερε πάρα πολύ να μάθω περισσότερα για το ακριβές σημείο που συμβαίνουν αυτά.

Ακούω συχνά για την περιβόητη ανηφόρα "κάπου" εκεί κοντά στην γνωστή σπηλιά. Πουθενά δεν βρήκα όμως μια ακριβή περιγραφή, μια αναφορά ή ακόμα καλύτερα, μια φωτoγραφία, ώστε να αναγνωρίσω εύκολα το μέρος.

Μήπως γνωρίζει κάτι κανείς ?

Φιλικά,
Vril

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-sonap-
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
180 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2004, 09:23:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -sonap-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλωσοριζω τα νεα μελη,ειναι πολυ ενθαρυντικο για τη λειτουργια του esoterica να ανανεωνονται συνεχως οι συγγραφεις του!Καλη αναζητηση!!!

Πολυ σημαντικες οι πληροφοριες που παραθετετε,ειναι πραγματα που δεν γνωριζα...

Εχω παει στο σημειο με τη βαρυτητα δυο φορες και συνεβει το γνωστο γεγονος..ξεκινησε 50 μετρα απο την πηγη και κατεληξε στη δικη μου περιπτωση λιγο πριν το τελος του δρομου εκει που αρχιζει η μεγαλυτερη ανηφορα.Ειναι ωραια να το δοκιμασετε αλλα με προσοχη γιατι θα αναγκαστειτε να ειστε με αλαρμ και περνανε και αλλα αυτοκινητα διπλα σας

Δεν ειχα προσεξει οτι τα δεντρα δειχνουν την εισοδο της σπηλιας???

Εχω παει πολλες φορες στα εκκλησακια πριν τα κλεισουν και τα ειδα με την ησυχια μου.Κατεβηκα και απο κατω με τα σκαλακια..τιποτα,κλειστα η μαλλον σφραγισμενα...

"..την ωρα της δυστυχιας μην απελπιζεσαι..σκεψου πως απο μαυρα συννεφα πεφτει κρυσταλινη βροχη.."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-sonap-
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
180 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2004, 12:53:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -sonap-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Oneiric1 που εισαι?Χαθηκες!Πως σου φαινονται ολα αυτα που λεμε εδω τις τελευταιες μερες?Ηθελα να σε ρωτησω...μενεις στην Αθηνα?Γιατι δεν εχεις παει ποτε στη σπηλια?

Καρολε,χαιρομαι που διαβασα μια ακομα τετοια μαρτυρια γιατι υπαρχει ενα παρομοιο περιστατικο (σε αυτο το θεμα αν δεν κανω λαθος)Ηταν ενα παιδι,φιλος μου που οταν ηταν μικρος ειχε παει εκει μαζι με τη μαμα και τον θειο του.Ξαφνικα κοντα στη σπηλια το παιδι εξαφανιστικε και οι αλλοι αρχισαν να το ψαχνουν πανικοβλητοι.Μετα απο λιγο το ειδαν μπροστα τους να τους λεει"μα γιατι μου φωναζετε αφου ειμαι εδω μπροστα σας,δεν με βλεπετε???"

orionas δεν καταλαβαινω για ποιες σκιες λες,μπορεις να μας κατατοπισεις λιγο?Αν και πιστευω απο οτι βλεπω πως δεν ειναι κατι το σημαντικο,δηλαδη δεν διακρινω κατι περιεργο

"..την ωρα της δυστυχιας μην απελπιζεσαι..σκεψου πως απο μαυρα συννεφα πεφτει κρυσταλινη βροχη.."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2004, 13:27:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους και ιδιαίτερα σε σένα φίλε Πάνο.

Ναι, μένω στην Αθήνα.
Ο λόγος που δεν έχω επισκεφτεί την σπηλιά (και ούτε ξέρω εάν θα την επισκεφτώ) είναι γιατί δεν νομίζω ότι έχω το «δικαίωμα».

Δεν ξέρω πολλά γι’ αυτή, δεν έχω ασχοληθεί σοβαρά με το θέμα, οπότε..... Μ’ ενδιαφέρει πολύ όμως, διαβάζω, ενημερώνομαι και «συζητάω» μαζί σας, που ασχολείστε και γνωρίζετε αρκετά.

~ Ειρήνη ~
~ Love is the only truth ~
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-sonap-
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
180 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2004, 14:18:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -sonap-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου,επιτελους!Η παρουσια σου δινει μια ευχαριστη και δροσερη πνοη στον κλειστο χωρο του ιντερνετ!Καταλαβαινω νομιζω το λογο που δεν εχεις επισκεφτει ακομα το μερος αυτο!Μπορω να πω οτι και εγω μεχρι περσυ καπως ετσι ενιωθα και δεν τολμαγα να σκεφτω οτι θα παω εκει πανω!Ασε δε που φοβομουν πολυ απο οσα ακουγα...Αλλα μετα ειπα,γιατι να αρκουμαι σε αυτα που ακουω και να μην τα δω κι εγω απο κοντα!Ετσι,παντα με παρεα,αποφασισα να ανεβω.Δεν σου κρυβω οτι απογοητευτικα γιατι αλλιως την περιμενα τη σπηλια,αλλιως την ειχα φανταστει..Παντως πηγα και ξαναπηγα και εψαξα και ρωτησα και ακομα το κανω για να μαθω οσο περισσοτερα μπορω και να διασταυρωσω πληροφοριες!Δεν ειμαι επαγγελματιας ερευνητης,ειμαι ερασιτεχνης και οπως καταλαβαινεις η αξια του χρονου που ξοδευω εκει,ειναι πολυτιμη!Τον τελευταιο καιρο συνεβησαν διαφορα γεγονοτα που με απωθησαν στο να την επισκεπτομαι και ετσι δεν εχω παει καιρο.Σιγουρα ομως θα το κανω και παλι μια και θα δεσποζει για παντα πανω απο τα κεφαλια μας και θα φυλαει παντα καλα θαμενα τα μεγαλα μυστικα της!

"..την ωρα της δυστυχιας μην απελπιζεσαι..σκεψου πως απο μαυρα συννεφα πεφτει κρυσταλινη βροχη.."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2004, 02:12:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

θα με ενδιέφερε πάρα πολύ να μάθω περισσότερα για το ακριβές σημείο που συμβαίνουν αυτά.

Φιλικά,
Vril


φιλε μου, ο δρομος βρισκεται στα μισα περιπου της διαδρομης

αρχιζει απο την (μοναδικη επι του δρομου) πηγη, οπου σχεδον παντα σταματανε αυτοκινητα

ειναι ευκολο να τον βρεις πιστευω


φιλοι του φορουμ σας χαιρετω

σημερα με πηγε φιλος ερευνητης για πρωτη μου φορα στη σπηλια


η καταστροφη της ειναι εμφανης κι ας μην την ειχα δει πριν τα εργα


με αποζημιωσε ο καταπληκτικος εξωτερικος χωρος της σπηλιας, ο οποιος σημερα τουλαχιστον εκπεμπε θετικη ενεργεια


ωστοσο παρατηρησα πως συγκεκριμενα φυτα, που τα γνωριζω πολυ καλα λογω της ενασχολησης μου με κηπους και φυτα, γερνουν εντονα τις ανθισμενες κορυφες τους μακρυα απο την σπηλια

οσα φυτρωνουν μακρυτερα ομως μεγαλωνουν φυσιολογικα

το γιατι αυτο δεν συμβαινει σε ολη την βλαστηση δεν μπορω να το εξηγησω


ο φιλος πηρε φωτογραφιες και οταν μου τις στειλει θα τις παραθεσω στα θεματα περι Πεντελης στο φορουμ

επισης ειδα απο κοντα οτι το πετρωμα της σπηλιας ειναι σε μεγαλο μερος χαλαζιας, και σε συναρτηση με την αυξημενη υγρασια (πολλα νερα) δικαιολογουνται τα περιεργα φαινομενα


παντως το μεγαλυτερο μυστηριο στο θεμα, ειναι οι επεμβασεις που εγιναν στην σπηλια και την περιοχη

ειναι παραλογες!!!

οι σηραγγες, απο τα οσα γνωριζω περι κατασκευων, δεν ειναι κατασκευες που φτιαχτηκαν για να διαρκεσουν

δειχνουν ξεκαθαρα πως προκειται για απλη υποστυλωση, σαν τα μεταλεια - τωρα το τι εψαχναν θα ηθελα πολυ να το μαθω


ακομα και η επεμβαση στη σπηλια ειναι εντελως ανεξηγητη και χωρις νοημα - τι εκαναν τελικα δηλαδη, πηραν τα "μπαζα" κι εφυγαν???

παρατηρησα οτι και η οροφη της σπηλιας ειναι πειραγμενη, λειπουν οι σταλακτιτες που φυσιολογικα επρεπε να υπαρχουν - υπολειματα τους διακρινονται ακομα


τα περι ΕΥΔΑΠ και βρυσων εντασονται στο ιδιο πλαισιο του παραλογισμου - ποια ομβρια υδατα να συλλεχθουν και που να προωθηθουν?

ελπιζω να μου συγχωρησουν οι υπευθυνοι το οτι θα γραψω τις παρατηρησεις μου σε ολα τα τοπικ με θεμα την Πεντελη - μαλιστα σαν αναγνωστης θεωρω απαραιτητο να υπαρχουν διαφορα τοπικ με το ιδιο θεμα

ναστε καλα


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-sonap-
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
180 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2004, 08:48:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -sonap-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Jonniebegood σημαντικες οι παρατηρησεις σου αλλα δεν καταλαβα ενα πραγμα..

Λες:

quote:
ωστοσο παρατηρησα πως συγκεκριμενα φυτα, που τα γνωριζω πολυ καλα λογω της ενασχολησης μου με κηπους και φυτα, γερνουν εντονα τις ανθισμενες κορυφες τους μακρυα απο την σπηλια

Ενω ο Καρολος λεει:

quote:
ΟΛΑ ΤΑ ΔΕΝΤΡΑ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΒΡΑΧΙΑ (ΕΚΤΟΣ ΟΤΙ ΦΥΤΡΩΣΑΝ ΣΕ ΒΡΑΧΙΑ) ΕΧΟΥΝ ΓΥΡΕΙ ΟΛΑ ΚΑΙ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΤΗΣ ΣΠΗΛΙΑΣ.

Με μπερδεψατε βρε παιδια!Τι απο τα δυο ισχυει?

Τι εννοεις jonniebegood tonight οτι τα φαινομενα οφειλωνται στο χαλαζια των τοιχωματων και στην αυξημενη υγρασια?Οτι ειναι υδρατμοι αυτα που βλεπουμε?Βοηθησε μας να καταλαβουμε...pls

"..την ωρα της δυστυχιας μην απελπιζεσαι..σκεψου πως απο μαυρα συννεφα πεφτει κρυσταλινη βροχη.."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2004, 02:19:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Jonniebegood σημαντικες οι παρατηρησεις σου αλλα δεν καταλαβα ενα πραγμα..


Τι εννοεις jonniebegood tonight οτι τα φαινομενα οφειλωνται στο χαλαζια των τοιχωματων και στην αυξημενη υγρασια?Οτι ειναι υδρατμοι αυτα που βλεπουμε?Βοηθησε μας να καταλαβουμε...pls


προσωπικα δεν παρατηρησα να γερνουν τα δεντρα προς την σπηλια


ωστοσο εγω δεν εννοουσα τα πευκα αλλα ενα ειδος αγριοχορτου - εχει ριζα κονδυλοειδη και ενω ξαναφυτρωνει καθε χρονο, ανθιζει μετα απο πολλα χρονια

ειναι χαμηλο και περναει απαρατηρητο, αλλα το στελεχος του ανθους του εχει μηκος πανω απο ενα μετρο και μερικες φορες φτανει και δυομιση μετρα

εξω απο τη σπηλια λοιπον εχουν ανθισει φετος παρα πολλα απο αυτο το φυτο, και οσα βρισκονται κοντα γερνουν εμφανως τις κορυφες τους μακρυα της

επειδη ασχολουμαι με την κηπουρικη αλλα και επειδη συλλεγω τα ξερα στελεχη των ανθων τους για να φτιαχνω συνθεσεις (ειμαι ανθοδετης) το γνωριζω το ειδος καλα και μπορω να βεβαιωσω πως δεν γερνουν απο φυσικη αιτια, οπως ανυδρια, ελλειψη φωτος κτλ


τα περι υγρασιας τα ανεφερα γιατι ειναι γνωστο πως συνηθως τα περιεργα φαινομενα αναφερονται σε τοπους με πηγες ή υπογεια νερα

απ ο,τι φαινεται το νερο εχει αμεση σχεση με τη δημιουργια τους, χωρις φυσικα να ξερω το γιατι και πως


ο χαλαζιας θεωρειται υλικο που "διαχειριζεται" την ενεργεια περισσοτερο απο αλλα πετρωματα

οσο για τα περιεργα φαινομενα αυτα καθ αυτα θα αναφερω τη γνωμη του βιολογου Lyall Watson που λεει οτι οφειλονται στην εκπομπη καποιας ενεργειας απο το εδαφος και ο εγκεφαλος μας λειτουργει ως δεκτης και την συλλαμβανει, αλλα αναλογως του δεκτη εκφραζονται διαφορετικα

αλλος θα δει κατι, αλλος θα ακουσει, αλλος θα νιωσει και αλλος δεν θα καταλαβει τιποτα

γι αυτο και δεν πρεπει να τα παιρνουμε της μετρητοις ως προς την εκδηλωση τους αλλα να ερευναμε την αιτια


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2004, 14:16:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητή Avallon πότε πήγες και μπόρεσες να μπείς στο εκκλησάκι ?Πριν το κλείσουν ??

Δεν είχα ιδέα ότι το κλείσανε!
Είχα πάει πριν από 2-3 μήνες με ένα φίλο μου σπηλαιολόγο που ήθελε να εξερευνήσει κάποιες στοές.
Τότε ήταν στο στάδιο του αρμολοϊσματος και της κατασκευής του δαπέδου, τώρα μαθαίνω ότι μπήκαν παράθυρα και πόρτες...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 13 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy