ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΣΠΗΛΙΑ ΤΟΥ ΝΤΑΒΕΛΗ ΞΑΝΑ ! ! ! ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 13
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
koupakia
Νέο Μέλος

Greece
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2004, 15:05:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους koupakia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
επισης ειδα απο κοντα οτι το πετρωμα της σπηλιας ειναι σε μεγαλο μερος χαλαζιας, και σε συναρτηση με την αυξημενη υγρασια (πολλα νερα) δικαιολογουνται τα περιεργα φαινομενα

****Αγαπητέ φίλε!
Οι άνθρωποι όταν δε γνωρίζουν κάτι, συνήθως προσπαθούν να μάθουν! Μάθε λοιπόν, ότι αυτό που εσύ λες χαλαζία δηλαδή διοξείδιο του πυριτίου, SiO2, πρόκειται για το τυπικό άσπρο μάρμαρο Πεντέλης. Δηλαδή μεταμορφωμένος ασβεστόλιθος, που σχεδόν στο συνολό του αποτελείται από το ορυκτό ασβεστίτης, CaCO3 ή αλλιώς ανθρακικό ασβέστιο. Αυτή η τομή που βλέπεις μπροστά είναι από εκμετάλλευση των αρχαίων. Σήμερα χρησιμοποιείται για εκπαίδευση κάποιων ορειβατών.

Και να γνωρίζετε πάντα!
Καρστικοποίηση, δηλαδή το φαινόμενο της δημιουργίας όλων αυτών των υπόγειων μορφών συμβαίνει μόνο σε ανθρακικά πετρώματα!

Βρε φαντάσματα υπάρχουν παντού!
Και στο Σύνταγμα!
Στη Βουλή!


Α.ΑχέρονταςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

koupakia
Νέο Μέλος

Greece
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2004, 07:45:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους koupakia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ωστοσο παρατηρησα πως συγκεκριμενα φυτα, που τα γνωριζω πολυ καλα λογω της ενασχολησης μου με κηπους και φυτα, γερνουν εντονα τις ανθισμενες κορυφες τους μακρυα απο την σπηλια

*****Μπράβο! Φυτεύεις σε κήπους την Κικούτα τη τοξική,(Cicuta virosa); Χαρά στους ιδιοκτήτες των κήπων.


οι σηραγγες, απο τα οσα γνωριζω περι κατασκευων, δεν ειναι κατασκευες που φτιαχτηκαν για να διαρκεσουν δειχνουν ξεκαθαρα πως προκειται για απλη υποστυλωση, σαν τα μεταλεια - τωρα το τι εψαχναν θα ηθελα πολυ να το μαθω

*****Τίς έφτιαξε η χούντα για την αντιπυραυλική προστασία της Αθήνας.

Α.ΑχέρονταςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2004, 09:11:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aν λέγοντας σύραγγες εννοείται τις μικρές στοές που έχουν πλέον κλείσει απ'ότι μου έχει πει ένας φίλος μου που είναι σπηλαιολόγος ήταν αρχαίες στοές ήταν δηλαδή φτιαγμένες από ανθρώπους και όχι φυσικές γι'αυτό άλλωστε με τον καιρό κλείσανε.


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
-sonap-
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
180 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2004, 15:00:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -sonap-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΣΑΒΒΑΤΟΥ 8 ΜΑΙΟΥ 2004

ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΣΤΗ ΣΠΗΛΙΑ ΜΕΤΑΤΡΕΠΕΤΑΙ ΣΕ ΤΑΙΝΙΑ ΤΡΟΜΟΥ

ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΜΟΝΟΣ..

ΠΗΡΑ ΤΟ ΑΜΑΞΑΚΙ ΜΟΥ..ΑΝΕΒΗΚΑ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΝΑ ΑΠΟΛΑΥΣΩ ΚΑΙ ΤΗ ΦΥΣΗ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΑΦΗΣΑ ΣΤΟ ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΡΙΝ ΤΟ ΧΩΜΑΤΟΔΡΟΜΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΩ.

ΜΠΗΚΑ ΜΕ ΦΟΒΟ ΟΜΟΛΟΓΩ ΣΤΗ ΣΠΗΛΙΑ ΛΕΣ ΚΑΙ ΗΞΕΡΑ ΤΙ ΜΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ...

ΟΛΑ ΕΔΕΙΧΝΑΝ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΜΟΙΑΖΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ,ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΓΝΩΣΤΕΣ ΠΙΑ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΣΤΑ ΕΚΚΛΗΣΑΚΙΑ

ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΚΑΤΗΦΟΡΙΖΩ ΠΡΟΣ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΤΗΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΩ ΟΤΙ ΔΥΟ ΑΚΟΜΑ ΑΤΟΜΑ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΝ ΕΚΕΙ...ΑΝΑΚΟΥΦΙΣΗ!

Η ΩΡΑ ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΤΡΑΒΗΞΑ ΤΙΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ...ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΦΟΥ Η ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΟΥ ΕΦΥΓΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ,ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝ ΜΟΝΟΣ.ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΕΙΧΑΝ ΦΥΓΕΙ

ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΘΙΚΑ ΟΦΕΙΛΩ ΝΑ ΟΜΟΛΟΓΗΣΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΝΑ ΠΡΟΑΙΣΘΗΜΑ.ΚΑΙ ΝΑ ΠΟΥ ΒΓΗΚΕ ΑΛΗΘΙΝΟ!

ΠΕΡΝΑΕΙ ΑΠΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ ΕΝΑ ΠΛΑΣΜΑ,ΜΙΚΡΟ ΚΑΜΠΟΥΡΙΑΣΜΕΝΟ ΚΑΙ ΣΚΟΤΕΙΝΟ ΤΟΣΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΧΩΡΙΖΑ ΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ.ΕΤΡΕΧΕ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ ΧΩΘΗΚΕ ΣΕ ΜΙΑ ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΜΕΡΙΑ ΤΟΥ ΒΡΑΧΟΥ

ΜΙΑ ΚΙΝΟΥΜΕΝΗ ΜΑΖΑ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ΞΕΧΩΡΙΖΕΣ ΑΝ ΕΙΧΕ ΠΟΔΙΑ ΚΑΙ ΧΕΡΙΑ

ΤΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ?

ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΗ 5 ΜΕΤΡΩΝ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ,ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΤΙΣ ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΠΟΥ ΕΠΕΦΤΑΝ ΑΠΟ ΨΗΛΑ.ΑΚΟΥΓΑ ...ΤΙΠΟΤΑ

ΦΥΣΙΚΑ ΕΦΥΓΑ ΤΡΕΧΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΚΑΤΣΑ ΝΑ ΠΙΑΣΩ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥ

ΣΤΗ ΓΩΝΙΑ ΟΜΩΣ ΣΥΝΑΝΤΙΣΑ 3 ΞΑΝΘΟΥΣ ΚΑΙ ΑΝΟΙΧΤΟΧΡΩΜΟΥΣ ΞΕΝΟΥΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΠΡΟΣ ΤΗ ΣΠΗΛΙΑ....

ΕΙΠΑ ΕΝΑ ΓΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ ΚΑΙ ΕΦΥΓΑ!

ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΛΕΓΑ,ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΠΕΤΡΕΠΑ ΝΑ ΜΠΟΥΝ

ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΜΑΘΑΙΝΩ ΓΙΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΕΙΣ ΕΡΓΑΤΩΝ ΤΩΝ ΛΑΤΟΜΕΙΩΝ ΠΡΙΝ ΧΡΟΝΙΑ,ΑΠΟ ΖΩΝΤΕΣ ΜΑΡΤΥΡΕΣ

ΤΙ ΝΑ ΕΓΙΝΕ ΑΡΑΓΕ ΕΚΕΙ ΠΑΝΩ ΤΗ ΜΕΡΑ ΤΗΣ ΕΚΛΕΙΨΗΣ?

ΠΟΙΕΣ ΠΥΛΕΣ ΑΝΟΙΞΑΝ ΚΑΙ ΕΝΩΣΑΝ ΔΥΟ ΚΟΣΜΟΥΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΤΙΓΜΗ?

ΠΟΥ ΠΗΓΕ ΤΟ ΠΛΑΣΜΑ ΑΥΤΟ ΑΦΟΥ ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΥΠΑ?

ΤΟ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΣΤΟΜΑ ΤΗΣ ΚΑΡΑΔΟΚΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΒΡΟΧΘΗΣΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.ΣΑΝ ΜΑΥΡΗ ΤΡΥΠΑ ΔΕΣΠΟΖΕΙ ΣΤΟ ΚΑΤΑΚΡΕΟΥΡΓΗΜΕΝΟ ΤΟΠΙΟ ΤΟΥ ΒΟΥΝΟΥ ΚΑΙ ΦΥΛΑΚΑΣ ΤΑ ΣΥΝΟΡΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΜΑΣ ΠΡΟΣΤΑΥΕΥΕΙ..ΤΟ ΑΓΝΩΣΤΟ

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΣΕΧΟΥΝ ΘΥΣΙΑΖΟΝΤΑΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΖΩΕΣ...ΕΙΝΑΙ Ο ΘΕΟΣ...ΤΑ ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ...ΕΞΩΓΗΙΝΟΙ...ΤΙ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΕΚΕΙ ΚΑΤΩ?ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΚΑΨΩ,ΝΑ ΣΚΑΨΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΡΩ ΜΙΑ ΤΡΥΠΑ ΝΑ ΜΠΩ...ΑΛΛΑ ΕΔΩ ΦΟΒΗΘΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΠΙΘΗΚΑΚΙ,ΘΑ ΑΝΤΕΞΩ ΝΑ ΜΠΩ ΚΑΙ ΣΕ ΤΡΥΠΑ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2004, 15:16:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εντελώς απίστευτο φίλε Πάνο!!

Λες να πέρασες σ’ ένα παράλληλο «χρόνο»???!!! (το ρωτάω αυτό επειδή αναφέρεις ότι σταμάτησες ν’ ακούς οτιδήποτε)

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-sonap-
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
180 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2004, 15:24:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -sonap-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΣΤΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΤΑ ΕΙΔΑ ΟΛΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ!ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΟΛΜΗΡΟ ΤΡΟΜΑΡΑ ΜΟΥ!ΞΕΡΕΙΣ ΣΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΝΙΩΘΕΙΣ ΤΥΧΕΡΟΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΣΥΝΕΒΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΕΝΤΟΝΑ ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΥΧΕΣΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΗΣΟΥΝ ΕΚΕΙ!ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΑΓΩΣΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΚΟΠΗΚΕ ΤΟ ΑΙΜΑ...ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟΝ ΝΤΑΗ ΚΑΙ ΝΑ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΩ ΚΑΤΙ ΑΠΟΚΟΣΜΟ.ΜΠΟΡΩ?ΚΙ ΑΝ ΑΥΤΟ ΞΑΝΑΕΒΓΑΙΝΕ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΚΑΙ Η ΜΑΜΑ ΤΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 10 ΜΕΤΡΑ ΨΗΛΗ ΜΕ ΚΕΡΑΤΑ ΚΑΙ ΓΑΜΨΟΝΥΧΑ,ΕΓΩ ΤΙ ΘΑ ΕΚΑΝΑ?ΘΑ ΤΟΥΣ ΕΞΗΓΟΥΣΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΑΓΑΠΑΩ ΤΗ ΣΠΗΛΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΜΕ ΦΑΝΕ?ΟΠΟΥ ΓΥΓΕΙ ΦΥΓΕΙ..Μ'ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑ ΝΑ ΑΠΟΤΡΕΨΩ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑ ΕΓΩ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2004, 21:59:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου Sonap-Πάνο.
Δεν έχω λόγους να μην πιστεύω την ιστορία σου, πιστεύω οτι εκεί και όχι μόνο εκεί αλλά σε ολόκληρη την Πεντέλη τα πάντα μπορούν να συμβούν. Και όταν λέμε τα πάντα, εννοούμε τα πάντα.
Όμως...κάτι παράξενο συμβαίνει εδώ. Λές οτι το περιστατικό συνέβη απόγευμα Σαββάτου. Επειδή ήμουν εκεί απο το μεσημέρι εκείνου του Σαββάτου, μέχρι και το πρωϊ της επόμενης μέρας, δεν είδα ούτε έναν που να έμοιαζε στην συμπεριφορά του με εσένα. Δηλαδή κάποιος που έβγαζε φωτογραφίες και που στο τέλος έφυγε τρέχοντας. Και δεν είδα φυσικά ούτε έναν απο τους ξανθούς τύπους που αναφέρεις. Θυμάμαι έλειψα μόνο για ένα μισάωρο για να πάρω νερό απο μια πηγή εκεί κοντά. Δεν νομίζω οτι το σκηνικό που περιγράφεις πρόλαβε να γίνει μέσα σε μισή ώρα. Άρα λοιπόν, δύο πράγματα συμβαίνουν :
1ον : Λές ψέμματα, πράγμα που δε νομίζω οτι έχεις λόγο να το κάνεις.
2ον : Ήμασταν εκεί και οι δύο απλά κάτι "άλλο" συνέβη. Το πιασες το υπονοούμενο έτσι ; Ναι σωστά υπέθεσες, "παιχνίδια" του χώρου και του χρόνου. Η δεύτερη άποψη πάντως με συγκινεί ιδιαίτερα.
Αυτά, χωρίς καμιά διάθεση επίθεσης όπως εσύ αδίκως συνηθίζεις να κάνεις με μένα, αλλά συζήτησης.
Σε χαιρετώ.

ΤΙΝ ΓΑΡ ΠΟΤΑΕΙΣΟΜΑΙ ΑΣΥΧΑ ΔΑΙΜΟΝ ΤΑ ΧΘΟΝΙΑ Θ'ΕΚΑΤΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

madmax
Μέλος 2ης Βαθμίδας


163 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2004, 00:14:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους madmax  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα φιλοι και φιλες

τι θα λεγατε να μαζεψουμε συμμετοχες για μια ομαδικη επισκεψη στη σπηλια;;;;

Δεν το βλεπω σαν παιχνιδι, αλλα οι εμπειριες του ενος θα συμπληρωνουν τον αλλο. Πιο πολλα θα αποκομισεις αν στιψεις δεκα μυαλα αντι για ενα.


Αν οντως ειναι τοσο επικινδυνη βεβαια παιρνω πισω τη σκεψη...

Ο ΝΕΟΣ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ
Ο ΑΝΩΡΙΜΟΣ ΩΡΙΜΑΖΕΙ
Ο ΑΔΑΗΣ ΜΟΡΦΩΝΕΤΑΙ ΚΑΙ
Ο ΜΕΘΥΣΜΕΝΟΣ ΞΕΜΕΘΑ.
ΟΜΩΣ Ο ΒΛΑΞ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-sonap-
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
180 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2004, 10:20:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -sonap-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νταβελη μιλας σοβαρά?Εχω παθει σοκ τωρα..Αν ειμασταν και οι δυο εκει αλλα σε διαφορετικες διαστασεις,θα τρελαθω!!!Γι αυτο μου εκανε εντυπωση που δεν ειδα πολυ κοσμο,συνηθως Σαβ/κο και απογευματα ολο και καποιες παρεες τριγυρνουν εκει.Κατσε τωρα γιατι δεν μπορω να το συνηδητοποιησω...

Τους ξένους τους ειδες?Ειναι 3 ατομα,δυο αντρες,1 γυναικα που τους ειδα βγαινοντας,στη γωνία,μετά το διπλανο τεχνητο τουνελ..πωπω απιστευτο

Ποτε ηταν το μισαωρο που ελειψες?Κι εμενα μου φενεται λιγο δυσκολο να εγιναν ολα αυτα σε μιση ωρα,οπως και να εχει θα σε ειχα δει λιγο πριν η λιγο μετα,ετσι δεν ειναι?Εγω εκατσα τουλαχιστον 45 λεπτα!

Μηπως οταν σταματησα να ακουω τις σταγονες που επεφταν,ειναι σημαντικο,υπηρξε καποιο παιχνιδι χωρο-χρονου???Μηπως επειδη ειχαμε καποια αντιπαλοτητα-διαφωνια η σπηλια απο μονη της ελαβε πρωτοβουλια?Τι να πω,εχω μεινει αφωνος.Μιλαμε σιγουρα για το Σαββατο που περασε?Τι να πω,εχω ξαφνιαστει

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ghost
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2004, 18:30:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ghost  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Ghost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stavros_p
Μέλος 1ης Βαθμίδας


104 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2004, 22:16:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας παιδιά, Πεντέλη μένω εδώ και 14 χρόνια και τα τελευταία 6-7 πηγαίνω με το ποδήλατο στο βουνό (σε όλα τα σημεία). Έχω μπεί (με το ποδήλατο) μέχρι ένα σημείο μέσα στην Σπηλιά, αλλά επειδή φοβόμουν μην φάω καμιά γλίστρα, συνέχισα με τα πόδια. Πάντως μέσα εκεί είναι πολύ επιβλητικά και έννοιωθα την ανάγκη (ήμουν και μόνος) να ανεβώ γρήγορα επάνω. Λογικά κάποιους από σας θα σας έχω πετύχει. Πηγαίνω κυρίως πρωί Σαββατοκύριακα. Έχω ένα κοκκινόασπρο ποδήλατο με ανάρτηση μπρός/ πίσω. Το λέω για να ξέρω αν με έχει πετύχει κανένας σας. Το μονοπάτι από την Σπηλιά (ίσια κάτω) (αυτό που χρησιμοποιούσαν οι αρχαίοι για να κατεβάζουν τα μάρμαρα) (που κατεβαίνει σε έναν χωματόδρομο που σε βγάζει πίσω απ' το Μοναστήρι...) είχε πεσμένα δέντρα. Τα έχει ακόμα?
Επίσης, στους Αγ. Ασώματους, τελευταία (θα'ναι κανας μήνας) στην "αποθηκούλα" έχετε πετύχει τον γέρο που μένει εκεί?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2004, 22:28:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου Sonap.
Ψυχραιμία, γιατί αρχίζω να τα χάνω και'γώ τώρα. Θα σου πώ αμέσως για ποιό λόγο. Αν έχεις διάθεση, ρίξε μια ματιά στο θέμα μου και σε κάποια σελίδα απο τις τελευταίες θα διαβάσεις εκείνη την ιστορία με τον κρετίνο που μπήκε με τη μοτοσυκλέτα μέσα στη Σπηλιά και μετά με...ΜΕ ΠΟΙΟΥΣ SONAP ; ; ; Όπως θα διαβάσεις παρακάτω, κάνω λόγο για κάποιους ξένους, δύο άντρες και μιά γυναίκα οι οποίοι πράγματι, (δεν το ανέφερα τότε όμως) ήταν και αυτοί ξανθοί. Είναι αυτοί που έγραψα οτι εξαφανίστηκαν μέσα στη Σπηλιά. Μπήκαν και δεν ξαναβγήκαν! Αυτό που μου κάνει εντύπωση, είναι οτι σχεδόν κάθε φορά που θα συμβεί κάποιο περίεργο συμβάν στην περιοχή της Σπηλιάς, (μιλώ μέσα απο την προσωπική μου πείρα) έρχονται μια παρέα με δυό τρείς ξανθούς ξένους. Μπορεί να'ναι και σύμπτωση, τι να σου πώ τώρα...
Άραγε είδαμε τους ίδιους ; Άσε δεν θέλω να το σκέφτομαι γιατί θα μου στρίψει. Αλήθεια για πές μου ήταν καλοντυμένοι ;
Το μισάωρο που έλειψα ήταν κάπου μεταξύ 7:00 με 8:00μ.μ. Εκείνη την ώρα ήσουν εκεί; Πάντως να'σαι σίγουρος οτι μιλάμε για το Σάββατο που πέρασε.
Εγώ τους μόνους που είδα εκείνη την ημέρα, ήταν τρείς ηλικιωμένες κυρίες, εκ των οποίων η μία ήταν η σύζηγος του Γκιόλβα (μεγάλη τύχη) και έπειτα κάποιοι αναρριχητές. Εσύ όμως πουθενά φίλτατε. Δεν ξέρω τι να σου πώ...δεν ξέρω τι συνέβη, πάντως είναι πολύ περίεργο.
Αυτά είχα να πώ. Σε χαιρετώ και καλή τύχη στις αναζητήσεις σου και προπάντων ψυχραιμία στα παράδοξα που ίσως συναντήσεις στο μέλλον.


ΤΙΝ ΓΑΡ ΠΟΤΑΕΙΣΟΜΑΙ ΑΣΥΧΑ ΔΑΙΜΟΝ ΤΑ ΧΘΟΝΙΑ Θ'ΕΚΑΤΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stavros_p
Μέλος 1ης Βαθμίδας


104 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2004, 23:19:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
sorry που ξανακάνω post, αλλά αν θέλει κανείς ας απαντήσει στις ερωτήσεις μου. Στην σπηλιά δεν μου έχει τύχει τίποτα, απλώς ένοιωθα αρκετά άβολα εκεί μέσα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-sonap-
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
180 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2004, 09:54:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -sonap-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχην καλημερα σε ολους!Η καλησπερα...αναλογα με την ωρα

Μετα το τελευταιο συμβαν,εχω παθει μια ταραχη,που τεινει να γινει ευχαριστη και θεωρω κατα καποιο τροπο τον εαυτο μου και τον Νταβελη666 τυχερους!Ισως επρεπε να γινει αυτο για να ερθουμε πιο κοντα και να μπορουμε να εχουμε ενα κοινο σημειο αναφορας χωρις επιτελους να χωραει αμφισβητιση!

Σου ορκιζομαι "συντροφε στην αναζητηση Νταβελη666" οτι δεν ειχα διαβασει μεχρι τωρα το σημειο που με παραπεμπεις,σχετικα με τους 3 ξενους!Καταλαβαινεις,αυτο σημαινει πως κατι τρεχει με αυτα τα ατομα.Τωρα που μου λες οτι μπηκαν και δεν βγηκαν απο τη σπηλια παραξενευτικα και επειτα απο κουβεντα που εκανα με τον κολητο μου,μου ειπε οτι εχει δει αυτους τους 3 ξενους περσυ,ενω εγω απλα τους αγνοησα γι αυτο και δεν τους θυμαμαι!Αυτη τη φορα,φορουσαν ανοιχτοχρωμα καλοκαιρινα ρουχα,πουκαμισακια και φουστιτσα η κυρια.

Το απιστευτο???Εγω ημουν εκει απο τις 6.30 περιπου!!!!!Η τουλαχιστον τοσο υπολογισα απο το ρολοι μου...αν δουλευε σωστα???

Παντως αυτοι οι ξενοι...η κολημα εχουν με το χωρο η κατι αλλο συμβαινει

Να σε ρωτησω κατι?Την επομενη μερα σε ενα φιλικο σπιτι,ειδα εγω και ο κολλητος μου μια ανθρωπινη μορφη να περναει απο τη μια πορτα στην αλλη τη στιγμη που ειμασταν μονοι μας και εντελως τυχαια και ακουστε να δειτε...απο διαφορετικη οπτικη γωνια!!!Φυσικα μειναμε αφωνοι αλλα συνηθισμενοι πια το αφησαμε στην ησυχια του!Λες να εχει καποια σχεση?

Stayros
Δεν καταλαβαινω για τι πεσμενα δεντρα μιλας...εννοεις ξεριζομενα?Τα μονα πεσμενα που θυμαμαι ειναι απλα τα χαμηλα πευκα που εχουν γυρει πολυ κοντα στο εδαφος.
Με το ποδηλατο δεν κατεβαινουν εκει κατω βρε παιδι,1)απο σεβασμο και 2)Για να μην χτυπησεις!
Γλιστραει πολυ το μεγαλυτερο ποσοστο του χωρου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stavros_p
Μέλος 1ης Βαθμίδας


104 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2004, 14:17:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α ρε Sonap, α ρε Sonap, μη με μαλώνεις. Με το ποδήλατο (μπρος/ πίσω αναρτήσεις + δισκόφρενο) έχω κάνει πάνω από 2500km στο βουνό (εκτός δρόμου) σε κάθε είδους μονοπάτι που μπορείς να φανταστείς (και στην Πύριζα – που σε κατεβάζει από ένα πολύ απότομο…), οπότε μην μου λες να μην πάω στο μονοπάτι (χωρίς παρεξήγηση –δεν θέλω να θυμώσεις) (κατάβαση πάντα – η ανάβαση παραείναι δύσκολη και κουραστική) με το ποδήλατο. Το έχω κατεβεί άπειρες φορές (αλλά όχι τους τελευταίους μήνες) , γιατί είχαν πέσει πολλά ξερά δέντρα και έπρεπε να κατέβω και να το κουβαλήσω το ποδήλατο κάτω ή πάνω απ’ το δέντρο… Ξέρεις πιο μονοπάτι εννοώ (είσαι μπροστά στην σπηλιά – φάτσα προς την Αθήνα). Αυτό το μονοπάτι είναι (κατά την γνώμη μου (αλλά και κατά την γνώμη άλλων) μικρής - μέτριας δυσκολίας, (μέση ταχύτητα ~ 20km/h) και το κατεβαίνω κατά κανόνα χωρίς να κατεβώ από το ποδήλατο. Εγώ σε ρώτησα αν αυτά τα πεσμένα (καμένα) πεύκα που υπήρχαν υπάρχουν ακόμα ώστε να πρέπει να πάς από το πλάι…
Επίσης, αν με έχετε πετύχει πουθενά (πολλά χρόνια πάω εκεί – και σε όλο το βουνό).


Edited by - stavros_p on 14/05/2004 14:19:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-sonap-
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
180 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2004, 16:11:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -sonap-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να ηξερες ποσο σε ζηλευω που εχεις ποδηλατο.....αφορητα!

Μπερδευτικα λιγο με το τελευταιο σου μηνυμα,εγω εννοουσα να μην μπαινεις στην σπηλια με το ποδηλατο,οχι στο δρομακι!Και δεν σε μαλωνω,προς Θεου!

Για να ειμαι ειλικρινης,δεν εχω προσεξει τωρα τελευταια τα δεντρα τα καμενα αλλα εχω προσεξει τα δεντρα τα καημενα!

Μαλλον σε εχω δει Stayre μια μερα να ανεβαινεις το δρομο προς τη βαση ενω εγω με το αμαξι...γκουχ!Σκεφτηκα να σταματησω να σε παρω αλλα ντραπηκα...Δεν ξερω αν ησουν εσυ παντως,δεν προσεξα το ποδηλατο πως ηταν

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stavros_p
Μέλος 1ης Βαθμίδας


104 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2004, 16:43:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ok. Σε ένα thread μου φάνηκε ότι διάβασα ότι το εκκλησάκι στην σπηλιά το έχουν κλειδώσει και δεν μπορείς να μπείς! Ισχύει αυτό? Δεν μου είχαν πεί τίποτα τέτοιο την τελευταία φορά που είχα πάει εκεί. Απλώς ότι κάναν αναστήλωση...
Πάντως το μονοπάτι είναι σχετικά εύκολο, έτσι δεν είναι?
Και όχι ρε, δεν μπαίνω μέσα στην σπηλιά με το ποδήλατο! ...μη φάω και καμιά γλίστρα. Ο αέρας στην σπηλιά πάντως είναι πολύ βαρύς (υγρασία...)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χείρων
Μέλος 2ης Βαθμίδας


175 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2004, 18:32:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χείρων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους

-sonap- μελέτησα με ιδιαίτερη προσοχή τα 2 τελευταία posts σου.

Πριν από λίγο καιρό ξεκίνησες μια "εκστρατεία" ενημέρωσης προς τους αναγνώστες των topics για την Πεντέλη, προσπαθώντας να αποκαλύψεις τους "ενόχους" της παραπληροφόρησης. Επιτέθηκες με βαρείς χαρακτηρισμούς σε συγκεκριμένα μέλη,"κλίκες¨κατά τη γνώμη σου και ούτε λίγο ούτε πολύ χαρακτήρισες ως ψέματα πολλές αναφορές για παράξενα , μίλησες για προπαγάνδα που εξυπηρετεί αντι-χριστιανικούς σκοπούς, και επέδειξες μια παράλογη συμπεριφορά εκνευρισμού ακόμα και σε μέλη που προσπάθησαν με ήρεμο και διαλογικό τρόπο να καταλάβουν γιατί φερέσουν όπως φερέσουν.

Τέλος κατά τη δική σου κρίση, κανένας δεν θα πρέπει να επισκέπτεται τη σπηλιά (ενώ ο ίδιος έγινες "θαμώνας") για να μην του συμβούν "κακά" πράγματα στη ζωή του, και να μην του κουβαληθούν
οι "δαίμονες" στο σπίτι του.

Φαίνεται όμως ότι ΕΣΥ τελικά καταφερες ΚΑΙ τους "δαίμονες" να κουβαλήσεις μαζί σου ...

quote:

Την επομενη μερα σε ενα φιλικο σπιτι,ειδα εγω και ο κολλητος μου μια ανθρωπινη μορφη να περναει απο τη μια πορτα στην αλλη τη στιγμη που ειμασταν μονοι μας και εντελως τυχαια και ακουστε να δειτε...απο διαφορετικη οπτικη γωνια!!!Φυσικα μειναμε αφωνοι αλλα συνηθισμενοι πια το αφησαμε στην ησυχια του!Λες να εχει καποια σχεση?

...ΚΑΙ να βλέπεις περίεργα πράγματα...

quote:

ΠΕΡΝΑΕΙ ΑΠΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ ΕΝΑ ΠΛΑΣΜΑ,ΜΙΚΡΟ ΚΑΜΠΟΥΡΙΑΣΜΕΝΟ ΚΑΙ ΣΚΟΤΕΙΝΟ ΤΟΣΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΧΩΡΙΖΑ ΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ.ΕΤΡΕΧΕ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ ΧΩΘΗΚΕ ΣΕ ΜΙΑ ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΜΕΡΙΑ ΤΟΥ ΒΡΑΧΟΥ ΜΙΑ ΚΙΝΟΥΜΕΝΗ ΜΑΖΑ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ΞΕΧΩΡΙΖΕΣ ΑΝ ΕΙΧΕ ΠΟΔΙΑ ΚΑΙ ΧΕΡΙΑ

... ΚΑΙ να μην ακούς πια τους φυσικούς ήχους...

quote:

ΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΗ 5 ΜΕΤΡΩΝ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ,ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΤΙΣ ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΠΟΥ ΕΠΕΦΤΑΝ ΑΠΟ ΨΗΛΑ.ΑΚΟΥΓΑ ...ΤΙΠΟΤΑ

Θα ήθελα να παραθέσω τα δικά μου προσωπικά συμπεράσματα στην ενασχόληση μου με την Πεντέλη.

- Στις ΑΓΝΩΣΤΕΣ καταστάσεις είναι φρόνιμο να μην υπεραπλουστεύονται οι εξηγήσεις μας.
- Οι ΑΓΝΩΣΤΕΣ καταστάσεις δεν συνιστούν απαραίτητα ΥΠΕΡΦΥΣΙΚΕΣ καταστάσεις.
- Τις ΑΓΝΩΣΤΕΣ καταστάσεις να τις ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ.
- Η ακεραιότητα του χαρακτήρα μας εγγυάται ότι είμαστε απρόσβλητοι σε δυνάμεις που υποτάσσονται σε επικύνδυνους απ-ανθρώπους.
- Οι αγαθοποιές δυνάμεις ΔΕΝ προκαλούν την περιέργειά μας.
- Το μεγαλύτρο ψέμα διαδίδεται από αυτόν που πρώτος το πίστεψε.
- Για να αντέξει κανείς κάποιες βιωματικές εμπειρίες πρεπει να είναι ή να προσπαθεί να γίνει ΑΜΩΜΟΣ, να προσπαθεί να απαλαχτεί από τα σκουπίδια που κουβαλά στο κεφάλι του.

Καλιεργήστε τα δικά σας συμπεράσματα.

Φιλικά,
Χείρων

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stavros_p
Μέλος 1ης Βαθμίδας


104 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2004, 18:50:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε παιδιά, τόσες και τόσες φορές έχω πάει στην σπηλιά (μόνος πάντα - μόνο κάποιες φορές έτυχε να έρθουν και άλλοι (άγνωστοι)) και δεν έχω παρατηρήσει τίποτα, εκτός από το ότι γλυστράει απίστευτα (έχω φάει κάτι σούπες). Η περίφημη παλάμη που είναι;, γιατί δεν την είδα όσο και αν έψαξα. Μέσα στην σπηλιά (κάτω ειδικά) νιώθει κανείς άβολα λόγω του αέρα (βαρύς, και εξάλλου έχει πάρα πολύ υγρασία εκεί κάτω).
ΥΓ: Στο εκκλησάκι όταν γινόταν τα έργα είχα ρωτήσει τι είναι αυτή η σχάρα στο πάτωμα και μου είχε πεί ότι εκεί έχει (ή είχε) οστεοφυλάκιο [είχε κάτι σκάλες αλλά δεν γινόταν να κατεβώ - ήταν οι άλλοι).

Edited by - stavros_p on 16/05/2004 18:55:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-sonap-
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
180 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2004, 09:25:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -sonap-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχήν Χείρων κανένας δεν σε ορισε δικηγόρο!

Ναι ειναι αληθεια και δεν εχει αλλαξει το οτι δεν προτρεπω προς επισκεψη στη σπηλια...Απο την αλλη,γεγονος ειναι πως ειχα αποφασισει να μην παω ξανα κι εγω.OK,ξαναπηγα..τι εγινε?Αυτο που γραφω παραπανω.

Καποια πραγματα δεν τα καταλαβαινουμε και δεν τα γνωριζουμε,εγω δεν ειπα κατι συγκεκριμενο για αυτο που μου συνεβει ειτε λεγεται ηχος-φαινομενο-φαντασμα η οπως αλλιως λεγεται.Εκανα καποιες εικασιες γιατι ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ!Εσυ που γνωριζεις και το παιζεις ανετος πες μας τι συμβαινει λοιπον να μαθουμε και ολοι οι υπολοιποι για να μην ασχοληθουμε ξανα με το θεμα.Εμπρος λοιπον,πες μας πια ειναι η αληθεια?Ανοιξε τα ματια ολων εκεινων που ζουν στο σκοταδι.Ξερει κανεις αλλος μηπως μας βοηθησει?

Θες να πεις παλι οτι ολα αυτα τα προκαλεσε το μυαλο μου?Οτι δεν εχω καθαρο μυαλο?Τοτε οποιος βλεπει κατι τετοιο ειναι σαν κι εμενα...Αρα δεν εχει λογο υπαρξης αυτο το Site?

Ναι αμφισβήτισα τον Νταβελη666 στο παρελθον γιατι μου φαινοταν και μου φενεται περιεργο να συμβαινουν ΟΛΑ σε εκεινον.Αλλα να που διαψευστικα τελικα.

Δεν εχω γινει θαμωνας γιατι ποτε δεν πηγαινα καθε μερα εκει!

Στην τελικη ειμαι ανθρωπος και μπορει να εχω λαθος κριση και συμπεριφορα,θες να ριξεις πρωτος την πετρα?

Δεν μπορει να το χωρεσει ακομα το μυαλο μου...εσεις που μιλαμε εδω μεσα,τσακωνομαστε,χαιρομαστε κλπ...αφου εχετε βρει το πραγματικο νοημα της ζωης..τον πραγματικο Θεο...τη λυση σε ολα τα μυστηρια...τις απαντησεις σε ολα τα ερωτηματα...εχετε αποκτησει τον τελειο τροπο ζωης και συμπεριφορας στον συνανθρωπο...ξερετε τα παντα,τους παντες και εχετε παντα κατι να πειτε...1)γιατι βρισκεστε ακομα εδω? 2)Πως το καταφερατε,για να το κανουμε κι εμεις?

Αυτη την απορια εχω και συγγνωμη για την ερωτηση

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mantigore
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2004, 19:08:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantigore  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους τους συμφορουμιστές του Εσωτερικά και σε όλους που αναζητούν το οποιοδήποτε φαινόμενο! Φυσικό ή παραφυσικό...Θα μου επιτρέψετε αγαπητοί Χείρων και Sonap να παρέμβω και να γράψω ότι είναι κρίμα ενώ έχει πάρει αρκετά σταθερή έκταση το τόπικ να μην το εκτροχιάσουμε πάλι? Διαβάζω όπως διάβαζα και παλαιά την φιλότιμη προσπάθεια του φίλου Ntavelis666 να μας πληροφορήσει με πολλά στοιχεία τα άγνωστα που συμβαίνουν εκεί πάνω και το μόνο που διαβάζω στις τελευταίες σελίδες είναι η φαγομάρα μεταξύ μας... Συμφωνώ και επαυξάνω οτι ο καθένας θίγεται προσωπικά με τις κατηγορίες ή και με τα λεγομενα του άλλου, αλλά ρε παίδες το τόπικ αφορά στην ενημέρωση όπως θέλω να πιστεύω και μας διακρίνει όλους μια πολιτισμένη αγωγή σε κάποιο βαθμό όπως θέλω να φαντάζομαι... Τελοσπα ελπίζω να μην κεντρίζω άλλες αντιπαραθέσεις απλά θέλω να συνεχίσουμε ομαδικά τονίζω απο κοινού την έρευνα για το τι ακριβώς συμβαίνει ΕΚΕΙ!

Στο θέμα μας τώρα... Προσωπικά έχω ανέβει τρεις- τέσσερις φορές στην σπηλιά και δυστυχώς ή ευτυχώς δεν μου έχει συμβεί κάτι το παράξενο! Στο εκκλησάκι κάτω εκεί στη καταπακτή έριξε μια βιαστική ματιά ο αδερφός μου αλλά δεν είδε κάτι εκτός απο ένα υπογειάκι σφραγισμένο μ΄΄αλλον όπως είπε. Στο κάτω μέρος της σπηλιάς υπάρχει μια τρύπα ψηλά 2 μέτρα απο το έδαφος. Έχει μπει κανείς σας μέσα?? Και που είναι πραγματικά ή παλάμη?? Τέλος μπορεί αν θέλει και πρέπει κάποιος να μας πει πως ακριβώς και που μπαίνεις για την περίφημη τριγωνική στοά??Για τα διπλανά τούνελ του στρατού τι έχετε ακριβώς ακούσει?? Αυτά τα ολίγα να περνάτε καλά και πάντα να προσέχετε!

Πάντα Φιλικά...

Wherever I may roam...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2004, 02:24:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


*****Μπράβο! Φυτεύεις σε κήπους την Κικούτα τη τοξική,(Cicuta virosa); Χαρά στους ιδιοκτήτες των κήπων.

Α.Αχέροντας


το ειρωνικο υφακι σου δειχνει αρνητικες προθεσεις


γι αυτο και επεσες εξω στην κριτικη σου φιλε μου


λοιπον κανω πολλες δουλειες: πρωτον ασχολουμαι με κηπους και γι αυτο γνωριζω οτι τα συγκεκριμενα φυτα δεν εχουν λογο να γειρουν και μαλιστα προς την ιδια κατευθυνση ολα (πανω απο 50 χοντρικα)

δεν γερνουν ουτε απο ελλειψη φωτος ή νερου, ουτε απο αλλους φυσικους εμφανεις παραγοντες (πχ δυνατος αερας)

τα γερμενα στελεχη ειναι σκληρα και υγιη

τα συγκεκριμενα φυτα τα γνωριζω απο την "αλλη" μου εργασια, που ειναι να φτιαχνω συνθεσεις με διαφορα φυσικα υλικα - ενα απο αυτα ειναι τα ξεραμενα στελεχη των ανθων των εν λογω φυτων, και επομενως τα εχω συναντησει παρα πολλες φορες - ποτε δεν τα εχω δει να γερνουν

φυσικα δεν ξερω αν μιλαμε για τα ιδια φυτα, ε?

εσυ πως καταλαβες για ποια ακριβως μιλαω πριν δεις τις φωτογραφιες?

αποψε εβαλα λινκς για τις φωτογραφιες που τραβηξε ο φιλος στο θεμα μια ανεξηγητη εμειρια στην Πεντελη


παρακαλω οποιον γνωριζει τον τροπο να τις βαλει και σε αυτο το θεμα


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2004, 02:33:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


που σχεδόν στο συνολό του αποτελείται από το ορυκτό ασβεστίτης, CaCO3 ή αλλιώς ανθρακικό ασβέστιο. Αυτή η τομή που βλέπεις μπροστά είναι από εκμετάλλευση των αρχαίων. Σήμερα χρησιμοποιείται για εκπαίδευση κάποιων ορειβατών.

Α.Αχέροντας


ευχαριστω για την ενημερωση αλλα ξερω για τι πραγμα μιλαω


στο δαπεδο της σπηλιας (κατω απο το τεχνητο μπαλκονακι της εκκλησιας) υπαρχει ενα κοματι χαλαζια γυρω στο 1 κυβικο - ενα συμπαγες κοματι καθαρου κρυσταλου, που φωναζει "ειμαι χαλαζιας - δεν κανω για σκαλοπατια και κιονες"


αυτο με εκανε να ψαξω και διαπιστωσα πως η πλευρα στο βαθος που ειναι ακριβως απεναντι απο την εισοδο περιεχει μεγαλο μερος χαλαζια, αν και μαυρισμενος


αν και ειναι χημικως συγγενη πετρωματα το μαρμαρο και ο χαλαζιας, εχουν διαφορες στην μορφολογια τους και μπορω να τα ξεχωριζω

παρεπιπτοντως δεν μιλησα για καμια τομη

οσο για τα φαντασματα, σε ευχαριστω για την ενημερωση αλλα δεν πιστευω σε αυτα - και μην υποβιβαζεις το θεμα αναφεροντας κατι που κανεις εδω μεσα δεν ειπε ποτε

νασαι καλα

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2004, 02:37:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]

ΣΤΗ ΓΩΝΙΑ ΟΜΩΣ ΣΥΝΑΝΤΙΣΑ 3 ΞΑΝΘΟΥΣ ΚΑΙ ΑΝΟΙΧΤΟΧΡΩΜΟΥΣ ΞΕΝΟΥΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΠΡΟΣ ΤΗ ΣΠΗΛΙΑ....


[quote]

μια ερωτηση φιλε sonap: εμοιαζαν μεταξυ τους?

στα προσωπα ή στα ρουχα?


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2004, 02:46:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


μια παρατηρηση μονο: οταν περιμενεις κατι να συμβει δεν συμβαινει


σε αναλογη με του sonap θεση βρεθηκα κι εγω καποτε: δεν πιστευα τιποτα αφου δεν ειχα δει κατι ο ιδιος

μεχρι που μου συνεβει η εμπειρια που περιεγραψα στο θεμα "μια ανεξηγητη εμπειρια στην Πεντελη" και εμεινα αφωνος


το οτι φοβηθηκα δεν ντρεπομαι να το παραδεχτω


οσον αφορα τους "ξενους" μην ειστε σιγουροι πως ειναι υπαρκτα προσωπα

ενα απο τα πιο συνηθη φαινομενα στο βουνο ειναι η προβολη εικονων στον εγκεφαλο μας - το πρωτοακουσα απο τον ερευνητη Ποδωτα και το ιδιο συνεβει και σε μενα


ναστε καλα ολοι


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-sonap-
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
180 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2004, 10:06:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -sonap-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mantigore Γεια σου!Χαιρομαι για τον τροπο που αντιμετωπιζεις τα πραγματα,μακαρι να αντιδρουσα κι εγω ετσι πολλες φορες!Ξερεις ομως,ακριβως επειδη θεωρειται σοβαρο και εγκυρο site καθε τι που δεν συμβαδιζει με τις προσδοκιες μας,προκαλει αντιδρασεις...Anyway!Καλα να ειμαστε κι ας τσακωνομαστε!

jonniebegood ενα χομπυ μου ειναι η κηπουρικη!Καθομαι με τις ωρες και σκαλιζω,περιποιουμαι τα φυτα,τα ποτιζω και τους μιλαω,ειναι πανεμορφη η φυση και ο τροπος που τα βλεπεις μερα με τη μερα να μεγαλωνουν!Δεν κανω συνθεσεις εκτος απο καποια σχεδια με πετρινα τοιχακια,κακτακια κλπ!

Κι εγω πειστικα μετα απο αυτο που μου συνεβει και μου εφυγαν οι οποιες αμφιβολιες,οπως κι εσυ!Επισης αντυπωσιαστικα απο τα λεγομενα σου για αυτα τα φυτα...

Πηρα μια απαντηση εντελως τυχαια χτες σε πολλα ερωτηματα μου που εχω θεσει και εδω!Φωτα που αναβουν μονα τους,μορφες που περνανε απο μπροστα σου,ηχοι,αντικειμενα που κινουνται,περιεργα συναισθηματα,οσα μου εχουν συμβει μικρα και μεγαλα...Η απαντηση ειναι:ΜΑΓΕΙΑ φιλοι μου...

Παρατηρησα πως ολα αυτα μου συμβαινουν οταν ειμαι με ενα συγκεκριμενο ατομο η βρισκομαι σε δικο του χωρο.Εμαθα λοιπον εντελως τυχαια οτι το ατομο αυτο ασχολειται απο παλια με μαγεια και οχι μονο αυτο αλλα και μελη της οικογενειας του,Βεβαια οχι τιποτα θυσιες και τετοια,λευκη μαγεια απο οτι ειπε(δεν ξερω τιποτα σχετικα)και μονο για δικο του ωφελος,οχι για κακο.Αυτη ομως η ενασχοληση προκαλει οοοολα αυτα τα γεγονοτα σε μενα.Εμαθα επισης οτι μπορουμε να χρησιμοποιησουμε αυτη τη μαγεια για καλο και κυριως για να λυσουμε παλια ισως μαγεια που μας εχουν κανει και υπαρχουν ακομα.Δοξα το Θεο που ειναι πολυ καλος και αγαπητος οικογενειακος φιλος και που εχει πια σταματισει εδω και 2 χρονια να ασχολειται!Ακουστε τι μου ειπε και ταραχτικα...εχει αναθεσει σε μια καλη οντοτητα να υπαρχει παντα διπλα του στο σπιτι του και να προφυλασει εκεινον και την οικογενεια του!Και οι κοκκινες και μπλε γραμμες που υπαρχουν σε πολλα σημεια στο χωρο του και δεν βγαινουν με τιποτα...ειναι απο αυτη την οντοτητα!Τα συμπερασματα δικα σας!Εγω παντως ακομα δεν μπορω να το χωνεψω..

jonniebegood ξεχασα να σου πω πως οι τρεις ξενοι που ειδα μοιαζουν μεταξυ τους γιατι γενικα οι ανοιχτοχρωμοι αυτοι λαοι εχουν πολυ κοινα χαρακτηριτικα.Δεν μπορω ομως να καθορισω τι εθνικοτητας ηταν,παντως Αγγλοι δεν ηταν γιατι τους ξερω πολυ καλα

Edited by - -sonap- on 20/05/2004 10:09:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stavros_p
Μέλος 1ης Βαθμίδας


104 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2004, 16:33:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά την βρήκα. Η παλάμη: όπως μπαίνεις στην Σπηλιά, κόβεις αμέσως αριστερά και "ξανά αριστερά". Είναι στον τοίχο, περίπου 50cm-1m πάνω από το έδαφος (δεν το θυμάμαι καλά). Είναι στην ουσία από την "πίσω μεριά" του "αριστερού τοίχου". Σίγουρα θα την βρείς.

quote:

Και που είναι πραγματικά ή παλάμη?? Πάντα Φιλικά...

Wherever I may roam...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mantigore
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2004, 19:09:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantigore  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Sonap γειά σου και εσένα.Ελπίζω σε μια ηρεμία σε αυτό το τόπικ μια και δεν χωράνε πολλές παρεξηγήσεις φαντάζομαι...Και ακόμη μια παράκληση αν μου επιτρέπετε, ας μην αρχίσουμε να την λέμε ο ένας στον άλλο με ειρωνικές διαθέσεις όπως πολύ καλά γνωρίζουμε... Ρε παιδιά σόρρυ ούτε αστυφύλακας το παίζω ούτε λόγιος ή ρήτορας. Απλά μου την δίνει δίότι όλοι μας, πιστεύω, ενδιαφερόμαστε για ό,τι παραφυσικό ή φυσικό ή οποιαδήποτε πληροφορία έχει την καλή διάθεση να μοιραστεί με εμάς οποιοσδήποτε, και βγάζουμε τα μάτια μας με πικρόχολες ειρωνίες και σχόλια.Προτείνω να σταματήσουν ΕΔΩ, αλλιώς ας κλειδωθεί το τόπικ,δεν έχει νόημα ο τίτλος.Ας το μετατρέψουμε σε Νταβέλης Αρένα να ησυχάσουμε χεχεχε!!!Τελοσπα δεν θέλω και εγώ να σας τα πρήζω με ηθικολογίες απλά θέλω όπως όλοι ενημέρωση,χε χε χε χε!

Φίλε Σταυρε θα το τσεκάρω...ευχαριστώ για το ινφο πάντως!Έψαξα μια φορά και δεν βρήκα κάτι.Λες στην είσοδο της Σπηλιάς αριστερά απο το εκκλησάκι ή κάπου πιο μέσα.Εκεί είχα ψάξει αλλά δεν είδα κάτι...Για πες.. τίποτε άλλο κανείς για τις εισόδους?Να είστε καλά πάντως και ελπίζω όλοι μονιασμένοι... ;-)

Πάντα ΦΙΛΙΚΑ!

Wherever I may roam...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-sonap-
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
180 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2004, 09:29:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -sonap-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την παλαμη θα τη βρειτε ως εξης:Στην εισοδο της σπηλιας αριστερα,5 μετρα περιπου απο τη βρυση!Ειναι στον τοιχο κανα μετρο απο το εδαφος αλλα ειναι πολυ μικρη σε μεγεθος γυναικειας παλαμης!Λενε οτι αλλαζει θεσεις οποτε προσοχη μη φατε καμια σφαλιαρα!

Αξιζει να κανετε βολτουλα στα δρομακια και τα μονοπατια γυρω απο τη σπηλια και να προτιμησετε τις διαδρομες που βρισκονται, οπως την κοιταμε πισω μας και κατω απο το μονοπατι.Εκει θα βρειτε πολλα συμβολα και περιεργα σημαδια που αλλα δειχνουν το δρομο προς τη σπηλια και αλλα ποιος ξερει τι!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΨΥΧΗ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


173 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2004, 12:32:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΨΥΧΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ακούω για μάσκες, σχέδια ...για γαλάζια σύννεφα και τσαντισμένα πρόσωπα ......!!!!!!

Αλλά εγώ κάθομαι και κοιτάω σαν χαζή την φωτογραφία και δεν βλέπω τίποτα .....μήπως και εγώ δεν εχω φαντασία ????? η μήπως η φιγούρες εμφανίζονται μόνο σε επιλεγμένους ανθρώπους ....τι να πω βρε παιδιά ....τζίφος ...!!!μόνο με πολύ φαντασία και πίεση του μυαλού μπορώ να φανταστώ οτι τα βράχια σχηματίζουν πρόσωπα ...αλλα και πάλι δεν τα βλέπω !!!!!! μπας και ειμαι στραβή.....

"ΚΑΙ μη ΧΕΙΡOΤΕΡΑ να ΛΕΜΕ"

Edited by - cat on 07/11/2003 00:27:31


ΚΟΝΤΑ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΑΡΓΟΤΕΡΑ
ΣΑΝ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΟ ΤΟΠΙΚ
ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΤΗΡΩ.....
ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΩΤΟ ΒΛΕΠΩ ΟΧΙ ΕΝΑ ΑΛΛΑ ΔΥΟ ΑΤΟΜΑ ΜΕ ΣΓΟΥΡΑ ΜΑΛΛΙΑ ΗΛΙΚΙΑΣ 25-30 ΣΩΜΑΤΟΔΕΙΣ ΑΝΔΡΕΣ ΝΑ ΚΡΑΤΟΥΝ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΣΠΑΘΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΒΛΕΜΑ ΒΛΟΣΥΡΟ
ΣΤΙΣ ΦΩΤΟ 3-4+5
ΒΛΕΠΩ ΕΝΑ ΙΠΤΑΜΕΩΟ ΔΙΣΚΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΝΟΙΞΕΙ ΕΝΑ ΠΟΡΤΑΚΙ ΚΑΙ ΜΕ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΒΡΑΧΙΟΝΑ ΜΑΖΕΥΕΙ ΠΕΤΡΩΜΑΤΑ
ΕΝΩ ΣΤΙΣ ΦΩΤΟ 6+8 ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΤΑ ΚΟΥΤΙΑ ΑΠΟ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΑ ΛΑΔΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΤΗΜΕΝΑ ΣΤΗ ΓΩΝΙΑ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΒΡΑΧΟ ΚΑΘΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΙΧΩΤΟ ΠΟΔΙ ΜΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑΣ ΣΕ ΧΕΙΜΕΡΙΑ ΝΑΡΚΗ ΜΕ ΤΑ ΝΥΧΙΑ ΝΑ ΦΩΣΦΟΡΙΖΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΡΑΔΙΕΝΕΡΓΕΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΕΧΘΕΙ

ΜΗΝ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΕΛΕΙΩΣ

ΓΙΑ ΜΠΗΤΕ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑΔΕΙΤΕ ΤΙΣ ΤΩΡΙΝΕΣ ΦΩΤΟ ΚΑΙ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΑΝ ΣΥΜΒΑΔΙΖΟΥΝ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΤΗΣ ΣΕΛΙΔΑΣ ΜΕ ΤΙΣ ΦΩΤΟ
ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΕΙΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΡΧΗ Η Ο SONAP ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΣΥΝΕΒΕΙ ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ 1 ?
Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΤΕ ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ 1 ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ
ΓΙΑΤΙ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΡΑΦΛΙΑΖΕΙ ΚΑΙ ΒΓΑΙΝΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΤΟΠΙΚ ΑΔΙΚΩΝΤΑΣ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΘΕΜΑ

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 13 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy