ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΣΠΗΛΙΑ ΤΟΥ ΝΤΑΒΕΛΗ ΞΑΝΑ ! ! ! ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 13
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


142 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2004, 20:41:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν εχει δικιο ο Ψυχη τοτε
τι δουλεια εχουν οι στοες στα πλαγια της σπηλιας ?
και γιατι δεν μπαζωσανε ολη τη σπηλια να την κλεισουνε τελειως?
και γιατι αφηνουν τους διαφορους "ερευνηταδες" να μπαινοβγαινουν και να κινδυνευει να αποκαλυφθει η "αληθεια" και να ξεφτιλιστει κρατος και κυβερνηση (αν αποδειχτει οτι εχουν δικιο).........????

η σωστη απαντηση ειναι
jonniebegood

quote:

την βλεπω να κλεινει την σπηλια των αμωμων πολυ γρηγορα, αν εξακολουθησουν οι παραεκπομπες τυπου Καμπουρη και Χαρδαβελα
προσπαθουν για λογους τηλεθεασης να αποδειξουν πως η σπηλια εχει ραδιενεργεια και ειναι επικινδυνη
παντως πολυ ασχολουνται με την Πεντελη και δεν θα βγει σε καλο - αν δειτε καμια σιδερενια πορτα με καγκελα στην σπηλια μην απορησετε

προσπαθουν διαφοροι δεξια και αριστερα να αποτρεψουν τους παντες απο το μυστηριο της σπηλιας

(εκεινος ο παπας στην πρωτη εκπομπη χαρδαβελα ειχε πει περιπου: πρεπει να φυγει το μυστηριο απο την σπηλια - ολη η πεντελη εχει τις ομορφιες της)


Edited by - ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ on 08/06/2004 20:42:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2004, 23:36:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Έχω τραβήξει αρκετές φωτογραφίες στο σπήλαιο και μέσα και έξω. Κάποιες απο τις φωτογραφίες έδειξαν περισσότερα πράγματα απ ότι φαινόντουσαν, ένω οι πιό πολλές όχι.

...Αν υπήρχε το θέμα της ραδιενέργειας .... δεν θα έπρεπε νά καούν ΟΛΕΣ ιο φωτογραφίες; ...
... Με αυτά σαν αποδείξεις πιστεύω ότι πρέπει να ψάξουμε αλλού γιά εξηγήσεις, και όχι σε κάτι ραδιενεργό θαμένο.



Ευχαρίστως θα ρίχναμε μια ματιά...
Έστω και δύο...

vrilya@in.gr

Vril
Paranormal Projekt Engineering


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2004, 02:24:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

καποιοι κανετε ενα λαθος: συγχεετε την ακτινοβολια της Πεντελης με την ραδιενεργεια ή την ηλεκτρομαγνητικη ενεργεια


ομως επειδη δεν την εχουμε συγκεκριμενοποιησει ακομα δεν σημαινει πως δεν υπαρχει αλλο ειδος ενεργειας


και φερνω παραδειγμα τον δρομο με τα "μαγνητικα φαινομενα"

η υπαρχουσα ενεργεια που κινει τα οχηματα αντιθετα απο την φυσικη κλιση δεν ειναι ουτε μαγνητικη ουτε βαρυτικη

κι αυτο γιατι το φαινομενο δεν ειναι σταθερο αλλα παρουσιαζει μεγαλες διακυμανσεις, και δεν λειτουργει μονο στα μεταλα που μαγνητιζονται αλλα σε διαφορα υλικα (αλουμινιο πχ)


στην ιδια αυτη ενεργεια πρεπει να αποδωσουμε και τα ανεξηγητα φαινομενα, οπως τις εγκεφαλικες προβολες

ο βιολογος και ερευνητης του ανεξηγητου Λαϊαλ Γουατσον εξηγει την διαφορετικοτητα των εμπειριων με την εκπομπη καποιας ενεργειας που ο καθε εγκεφαλος δεκτης ερμηνευει διαφορετικα


απο την εποχη του Μπαλανου, μεχρι και την δικη μου εμπειρια, ενα γεγονος γινεται αντιληπτο: πως κατα περιοδους γινονται εγκεφαλικες προβολες - παρεμβολες στην εγκεφαλικη δραστηριοτητα των ευρισκομενων στην περιοχη εκεινη την ωρα


μαλιστα ο χαρακτηρας αρκετων τετοιων προβολων ειναι αποτρεπτικος απο το να παραμεινει ο τυχαιος μαρτυρας στη περιοχη, γεγονος που μας υποψιαζει για την φυσικη ή οχι προελευση αυτης της συγκεκριμενης ενεργειας της Πεντελης


το απο ποιους μπορει να εκπεμπεται το αφηνω σε σας (απο εξωγηινοι και βριλ μεχρι τους αμερικανους - εγω δηλωνω πληρη αγνοια)


ναστε καλα

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2004, 02:44:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορώ σαν κακό και υπόγειο Vril να απαντήσω σε αυτό ????
Μπορώ !

quote:

καποιοι κανετε ενα λαθος: συγχεετε την ακτινοβολια της Πεντελης με την ραδιενεργεια ή την ηλεκτρομαγνητικη ενεργεια, ομως επειδη δεν την εχουμε συγκεκριμενοποιησει ακομα δεν σημαινει πως δεν υπαρχει αλλο ειδος ενεργειας

Ας πούμε, οτι πρόκειται για μία άγνωστη σε εμάς μορφή ενέργειας.

quote:

και φερνω παραδειγμα τον δρομο με τα "μαγνητικα φαινομενα"

η υπαρχουσα ενεργεια που κινει τα οχηματα αντιθετα απο την φυσικη κλιση δεν ειναι ουτε μαγνητικη ουτε βαρυτικη

κι αυτο γιατι το φαινομενο δεν ειναι σταθερο αλλα παρουσιαζει μεγαλες διακυμανσεις, και δεν λειτουργει μονο στα μεταλα που μαγνητιζονται αλλα σε διαφορα υλικα (αλουμινιο πχ)


Προφανώς εννοείς οτι κινείται σε ανηφόρα, που έρχεται σε αντίθεση με αθτό ποθ θα περιμέναμε να δούμε.

Ερώτηση:
Γιατί πρέπει να δεχτούμε αβασάνιστα, οτι ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ένα παραφυσικό φαινόμενο.
Το παραφυσικό φαινόμενο συμβαίνει ΜΟΝΟ, επειδή δεχόμαστε οτι ΕΙΝΑΙ ανηφόρα.

Ποιός όμως πιστοποιεί, οτι είναι ΟΝΤΩΣ ανηφόρα. Αν ΔΕΝ είναι, πάει περίπατο η άγνωστη στην ανθροπότητα μορφή ενέργειας που ευθύνεται για το φαινόμενο.

Μέχρι τώρα, δεκάδες εκατοντάδες χιλιάδες ερευνητές του παραφυσικού εντόπισαν την άγνωστη μορφή ενέργειας, που δεν είναι ούτε μαγνητική και βαρυτική.

Πόσοι εντόπισαν και απέδειξαν, οτι προκειται για ανηφόρα ?????

Vril
Απλά...... κακό !

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2004, 07:55:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγγνώμη για το off-topic, υπόσχομαι στους Admins. πως δεν θα το συνεχίσω, αλλά μιας και ερωτήθηκα από την «ΨΥΧΗ» ας δώσω μερικές απαντήσεις στον βαθμό που μπορώ..

Λοιπόν έχω θεολογική – φιλοσοφική κατάρτιση (ΑΕΙ) αλλά ασχολούμαι πάρα πολλά χρόνια με την πληροφορική, παρ’ ολίγο ως και επαγγελματικά (..μάλλον βέβαια αυτό το πλήρωσα με μυωπία και αστιγματισμό καθώς οι πρώτες οθόνες ήταν «λάμπες») παράλληλα παρακολουθώ και την κινητή τηλεφωνία και, λόγο μιας εμπειρίας με πονοκεφάλους όσο είχα μια συγκεκριμένη συσκευή ( ! ), έχω πλέον μια ευαισθησία σε θέματα υγείας, οπότε το ψάχνω παρακολουθώντας τον τεχνολογικό τύπο.

Το αν βλάπτουν ή όχι τα κινητά είναι μεγάλο θέμα καθώς δεν υπάρχουν προς το παρόν τουλάχιστον αδιαμφισβήτητα αποτελέσματα ερευνών που να τα ενοχοποιούν ξεκάθαρα ή να τα αθωώνουν «ελαφριά την καρδία» ως υπαίτια ή αν-υπαίτια για καρκίνο. Αυτό είναι λογικό ως έναν βαθμό καθώς οι όποιες συνέπειες τους μπορεί να προκαλούνται ύστερα από εξαιρετικά μακροχρόνια χρήση τους πλησίον ορισμένων ευαίσθητων ιστών (π.χ. εγκεφαλικούς) του ανθρώπινου οργανισμού.

Διάφορες καταδικαστικές έρευνες σε πειραματόζωα, αστοχούν στο γεγονός ότι εκθέτουν το ταλαίπωρο ζώο σε συνεχόμενη Η.Μ. ακτινοβολία για αρκετές μέρες και μάλιστα στα μέγιστα επίπεδα την στιγμή που οι κινητές συσκευές έχουν την ικανότητα από κατασκευής τους (συγκεκριμένα από σχεδίασης του GSM στα 1982-1988 MoU της τότε Ε.Ο.Κ.) να αναπροσαρμόζουν κάθε στιγμή το επίπεδο εκπομπής τους (που είναι ισχυρή & τοπική στην «κεραία» της συσκευής και γρήγορα ελαχιστοποιείται όσο απομακρυνόμαστε από αυτήν) στην απαιτούμενη κάθε φορά ισχύ που είναι απαραίτητη για να επιτευχθεί η βελτίωση (στο βαθμό του εφικτού) επικοινωνία με τον σταθμό βάσης –την λεγόμενη ,από το κοινό, κεραία (άρα καλή κάλυψη = χαμηλή ακτινοβολία από την συσκευή) ενώ τα τελευταία χρόνια με την μέτρηση SAR (Self Absorbing Rate) περιορίζουν σε μια λογαριθμική κλίμακα το επίπεδο της εκπεμφθείσας ακτινοβολίας σε κάποια κάθε φορά γραμμάρια ιστού (βέβαια το μπαλάκι περνά στον καταναλωτή που θα πρέπει μεταξύ άλλων χαρακτηριστικών να μελετά και το SAR της συσκευής που θέλει να αγοράσει –όσο πιο μικρή τιμή τόσο το καλύτερο αλλά και πιο ακριβή συνήθως η συσκευή). Βέβαια ακόμα και για το SAR έχουν διατυπωθεί διαφωνίες μεταξύ των ερευνητών αλλά αυτό συμβαίνει σε κάθε τομέα (δεν μετρά την «ψυχρή ακτινοβολία» εκείνη την ακτινοβολία που δεν θερμαίνει τους ιστούς άρα δεν προξενεί βλάβες –τώρα κάποιος καθηγητής το αμφισβητεί και θεωρεί πως και οι ψυχρή ακτινοβολία βλάπτει ~ μένει να το δούμε και από άλλους).

Αυτά σε γενικές γραμμές αφορούν τις συσκευές. Το πότε θα παρουσιασθούν τα πρώτα κρούσματα αν αποδεχθούμε πως τελικά τα κινητά είναι υπόλογα σωματικών ασθενειών (διότι υπάρχουν και άλλα πνευματικά συμπτώματα όπως απώλεια μνήμης, αδυναμία συγκέντρωσης, πονοκέφαλος κ.ο.κ.) δεν το γνωρίζω, πάντως ήδη έχουν περάσει στην χώρα μας 10-11 χρόνια από την έναρξη της Κ.Τ. όποτε μπορεί να είναι κοντά.. (τα πρώτα χρόνια οι πολέμιο δίνανε περιθώριο για μαζικά κρούσματα μέσα σε 7 – 10 χρόνια, τώρα έχουν αναδιπλωθεί στα 15).

Αλλά ας μην ξεχνάμε πως ο ανθρώπινος οργανισμός διαφέρει από άτομο σε άτομο και τελικά μπορεί να προσαρμοστεί, μπορεί οι επόμενες γενιές μεγαλώνοντας με αυτή την Η.Μ. να γίνουν εξαιρετικά ανθεκτικές.. ποίος ξέρει;. Πάντως προς το παρόν η καλύτερη λύση είναι αγορά ενός καλού μοντέλου με χαμηλό δείκτη SAR (μην λυπάστε τα λεφτά σε τέτοια θέματα ~ αλλά ψάξτε το SAR του ενδελεχώς –ορισμένες εταιρίες δεν το δηλώνουνε πουθενά στα επίσημα χαρτιά του –Manual ή κουτί- αν και είναι υποχρεωμένες από την Ε.Ε.), η χρήση hands-free (η μοναδική έρευνα που τα ενοχοποιούσε δεν έγινε με σωστό τρόπο και ξεσηκώθηκε η επιστημονική κοινότητα, βέβαια πάντα μπορείς να πάθεις μόλυνση του αυτιού οπότε και εδώ θέλει προσοχή) και μάλιστα original διότι οι μαϊμούδες δεν «κάνουν καλό» και στην «τελική» ο περιορισμός χρήσης ή η αποστολή SMS (άντε να πάθεις κράμπα στα δάχτυλα αν η συσκευή έχει μικρά πλήκτρα).

Για τις κεραίες δεν διαφωνώ, απλά και εδώ υπάρχουν συγκεκριμένα από όσο γνωρίζω όρια – πλαίσια από την Ε.Ε. στο πόση ακτινοβολία εκπέμπουν και σε ποία απόσταση από κατοικημένες περιοχές θα πρέπει να τοποθετούνται (αυτό είναι ανάλογο της ακτινοβολίας που εκπέμπουνε), η ακτινοβολία τους διαχέεται στην ατμόσφαιρα πράγμα που μετριάζει τις όποιες επιπτώσεις της. Τώρα αν αρχίσουμε να ξηλώνουμε κεραίες κάθε είδους (γιατί υπάρχουν διάφοροι τύποι σταθμών βάσης –B.S. πχ micro-cells) τότε ουσιαστικά κάνουμε τα κινητά μας να χρησιμοποιούν μεγαλύτερη «ακτινοβολία» οπότε είναι ένας φαύλος κύκλος, ενώ δίνουμε και την αφορμή στις εταιρίες να αυξήσουν λόγο ζημίας επανατοποθέτησης τα ήδη «τσιμπημένα» τιμολόγια υπηρεσιών. Το θέμα θέλει προσοχή και όχι μικροπολιτική εκμετάλλευση διότι τα αποτελέσματα ενδεχόμενος να είναι ΦΟΒΕΡΑ (αν τα κινητά είναι υπόλογα ασθενειών) καθώς οι πολίτες που κατηγορούν τις κεραίες ..είναι και χρήστες κινητών και αυτοί και τα ..ΠΑΙΔΙΑ τους ;-) (προσωπικά θεωρώ –όπως και οι ειδικοί επιστήμονες της Βρετανίας- ηλιθιότητα την αγορά κινητού στο παιδί). Απλά να φύγουν μόνο όσες πρέπει να φύγουν (και μάλλον υπάρχουν αρκετές, ανεύθυνα τοποθετημένες ~αλλά στην Ελλάδα τι να περιμένει κανείς ~ εδώ μετρά η ‘κονόμα και τοποθετεί την κεραία ακόμα και στην στέγη του –που λέει ο λόγος)..

Τέλος, υπάρχει και η άποψη που προειδοποιεί πως το θέμα είναι πολύ σκοτεινό καθώς, όπως λέω πάντα, γύρο από την κινητή τηλεφωνία έχουν αναπτυχθεί δεκάδες εταιρίες – δορυφόροι που απαρτίζουν ένα παγκόσμιο αλλά και εγχώριο εμπορικό οικοσύστημα με τεράστια κέρδη που είναι φυσικά εξαιρετικά δύσκολο να σπάσει καθώς ποντάρει στην έμφυτη ανάγκη του ανθρώπου για επικοινωνία άρα πιο δύσκολο στην αντιμετώπιση ακόμα και από το περίφημο «καρτέλ» των καπνοβιομηχανιών. Σε μια τέτοια περίπτωση οι πιέσεις προς τον επιστημονικό κόσμο για αποσιώπηση ..(θα) είναι μεγάλες..

Διαλέγεται και παίρνετε :-)


Edited by - XD on 09/06/2004 07:59:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

astral-project
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
608 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2004, 10:26:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astral-project  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ραδιενεργεια, ε?

χμ....


ραδιενεργεια => λευχαιμια => θανατος.

ετσι και ειναι θαμενα τιποτα αποβλητα εκει, καποιοι συντομα θα μας αφησουν χρονους.

συνεχιστε να κανετε μλκιες....

------------------------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΨΥΧΗ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


173 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2004, 12:38:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΨΥΧΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΤΑΤΕ XD

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗ ΜΑΚΡΟΣΚΕΛΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΣΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΜΟΥ

ΑΝ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΔΙΦΟΡΟΥΜΕΝΑ ΜΑΣ ΤΑ ΛΕΣ

ΚΑΤΙ ΣΕ ΧΡΗΣΜΟ ΑΠΟ ΜΑΝΤΕΙΟ ΔΕΛΦΩΝ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ........

ΚΑΙ ΝΑΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΚΑΙ ΒΛΑΠΤΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΛΑΠΤΕΙ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ.......

ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑ ΟΜΩΣ ΤΩΡΑ ( ΒΛΕΠΕ ΣΠΗΛΙΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ )

ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΠΟΣΤΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩΝΤΑΙ ΣΤΙΣ ΑΓΝΩΣΤΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΣΤΑ Α.Τ.Ι.Α. ΚΑΙ ΣΤΑ ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΟΒΓΑΙΝΟΥΝ ΣΤΗ ΣΠΗΛΙΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΖΩΝΤΑΝΕΣ ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ ΠΟΥ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΠΟΥΝ......... ΚΑΙ ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΣΤΕ ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΞΕΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ Η ΔΩΔΕΚΑΤΗ Η ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ Η 13 ΣΕΛΙΔΑ ( ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΑΡΓΗΣΕΙ )

ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ.........

ΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣσσσσσσσσσσσσσσςςςςςςςςςςςς


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2004, 18:40:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ όλους τους Φίλους/ες.
Επειδή διαπιστώνεται μια έντονη έξαρση σε τούτον εδώ τον διαδυκτιακό χώρο όσον αφορά την Πεντέλη, τέσσερα φλέγοντα θέματα στα οποία συζητούν πολύ ωραίοι άνθρωποι, έχω να προτείνω μια συνάντηση όλων εμάς ώστε να τα πούμε και απο κοντά, να συζητήσουμε και να δούμε φωτογραφίες.
Προσωπικά, θα παρακαλούσα θερμά αν τελικά γίνει αυτή η συνάντηση, να παρεβρεθούν και όλοι όσοι συχνά πυκνά μου επιτίθονται μέσα εδώ. Θέλω να τους γνωρίσω απο κοντά, να συζητήσω μαζί τους, αν μη τι άλλο, μπάς και λυθεί όλη αυτή η παρεξήγηση η οποία πειράζει πολύ. Απο την πλευρά μου έχω όλη την καλή διάθεση, ελπίζω και αυτοί.
Να'στε καλά.


ΤΙΝ ΓΑΡ ΠΟΤΑΕΙΣΟΜΑΙ ΑΣΥΧΑ ΔΑΙΜΟΝ ΤΑ ΧΘΟΝΙΑ Θ'ΕΚΑΤΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2004, 00:54:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μπορώ σαν κακό και υπόγειο Vril να απαντήσω σε αυτό ????
Μπορώ !



κακο μου βριλ, εχεις επισκεφθει τον δρομο?

εχω δοκιμασει με διαφορα οχηματα, ακομα και με φορτηγακι

λοιπον, αν ειναι κατηφορα ειναι τοσο ελαχιστη η κλιση της που δεν θα επρεπε να κυλουν καν τα αυτοκινητα

το δοκιμασα σε αλλους εμφανεις κατηφορικους δρομους και το φορτηγακι δεν σαλεψε


επισης θαπρεπε να υπαρχει κανονικοτητα στο φαινομενο, ετσι?

μια κατηφορα λειτουργει σαν τετοια παντα


στον συγκεκριμενο δρομο ομως το φαινομενο ειναι ασταθες - με το ιδιο οχημα, αλλες φορες επιταχυνει πολυ και αλλες ελαχιστα

κανε μια βολτα να ριξεις μια ματια μονος

νασαι καλα

ΥΓ. σου ειπα γιατι δεν βρισκονται τα βριλ???

γινανε ολα δημοσιοι υπαλληλοι για καμουφλαζ


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2004, 12:33:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

κακο μου βριλ, εχεις επισκεφθει τον δρομο?

Αχ, σε ευχαριστώ για τα ΚΑΚΑ σου λόγια.


quote:

εχω δοκιμασει με διαφορα οχηματα, ακομα και με φορτηγακι
...
στον συγκεκριμενο δρομο ομως το φαινομενο ειναι ασταθες - με το ιδιο οχημα, αλλες φορες επιταχυνει πολυ και αλλες ελαχιστα


Δεν θέλω να πώ οτι αυτό που λές, δεν είναι σωστό ή αξιόπιστο.
Βασίζεται όμως σε μια δική σου προσωπική και εμπειρική εμπειρία.
Ακόμα και 1.000 άλλοι να μοιραζόντουσαν τη ιδια ακριβώς εμπειρία, πάλι 1.000 προσωπικές και εμπειρικές εμπειρίες θα μιλούσα.
Όχι γιατί θέλω να σε μειώσω ή να σε αμφισβητήσω.
Μου λείπει το τοσοδούλι μικρό κάτι τίς, αυτό δηλ. που θα (μου) αποδείξει οτι ΕΙΝΑΙ ανηφόρα.
Κάποιος είπε, οτι δεν μπορείς να αποδείξεις οτι είναι κατηφόρα με χωροβάτη (κοινώς αλφάδι), διότι αυτός λειτουργεί με βαρυτικά φαινόμενα, δηλ. η φουσκαλίτσα λειτουργεί μεταξύ βαρύτητας και άνωσης, που και οι δύο αυτές συμβατικές δυναμης ΔΕΝ λειτουργούν στην λεγόμενη ανηφόρα.
ΑΡΑ, ή πρέπει να δεχτείς το εξής οξύμωρο, το όργανο δείχνει κατηφόρα αλλά ειδή πιστεύουμε οτι αυτό που δείχνει έρχεται σε αντίθεση με αυτό που βλέπουμε, ΑΡΑ ισχύει αυτό που βλέπουμε και ΕΙΝΑΙ ανηφόρα, ή δοκιμάζουμε να αποδείξουμε οτι ΕΙΝΑΙ ανηφόρα, με άλλη μέθοδο, αξιόπιστη και αδιάβλητη.
Κάποιος είπε, τρέχω και λαχανιάζω, ΑΡΑ είναι. Εσύ λές, οτι σε πολύ μικρές κατηφόρες, δεν κινείται καθόλου το αυτοκίνητο, άρα είναι ειδική ανηφόρα.

Υπάρχει μια μέθοδος που να αποδείχνει ΜΟΝΟ, οτι η κλιση του δρόμου ΕΙΝΑΙ ανηφορική, έστω και 0,0001 της μοίρας ???????

Τα υπόλοιπα τα βράισκουμε !

Υ.Γ. Εγώ έχω κάτι κατά νού, αναζητώ όμως οξυδερκείς ανθρώπους, που σκέφτονται και δεν τα θέλουν όλα "μασημένα στο πιάτο".


Υ.Γ. 2. Τα από τις δημόσιες υπηρεσίες αποροφημένα Vril έχουν χάσει την ... κακία τους. Συνεπώς, η ομοιότητα έχει μείνει μόνο στο ....όνομα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-sonap-
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
180 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2004, 14:04:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -sonap-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομιζω οτι μπορουμε απλα να βαλουμε μια ροδα και να δουμε προς τα που θα κυλισει...η νερο...η μια μπιλια,απλα πραγματακια!Τωρα αν καποιος θελει επιστημονικη αποδειξη,πρεπει να απευθυνθει σε ειδικους!

Νταβελης666 το εχω ξαναπει,δεν μπορω και δεν θελω να κανω μια τετοια συναντηση.Δεν θελω να χαλασω αυτο που νιωθω στο εσωτερικα δηλαδη τη μαγεια της φαντασιας.Ασε με να σε φανταζομαι οπως μου βγαινει κι εσυ οπως θες γιατι απο κοντα νομιζω πως και παλι δεν θα συμφωνησουμε..οπου διαφωνουμε.Αλλα να σου πω και κατι,ακομα κι αν ηθελα να συναντηθουμε(γιατι καποτε ηθελα)δεν ειναι εφικτο λογω δουλειας και οικογενειας.Πρεπει να ειμαστε πολυ τυχεροι για να κλεισουμε ενα ραντεβου καπου!Αν και νομιζω οτι σε εχω δει στη σπηλια(χωρις να γνωριζω περιγραφη)ειναι απλα το προαισθημα που ενεργοποιειται!

Σ'ευχαριστω που προσφερθηκες παντως για μια ακομα φορα αλλα οπως βλεπεις δεν εχουμε ολοι αυτη την ανεση που εχεις εσυ.Την τελευταια φορα που πηγα φαντασου ηταν οταν ησουν κι εσυ...την ιδια στιγμη!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2004, 15:36:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Νομιζω οτι μπορουμε απλα να βαλουμε μια ροδα και να δουμε προς τα που θα κυλισει...η νερο...η μια μπιλια,απλα πραγματακια!Τωρα αν καποιος θελει επιστημονικη αποδειξη,πρεπει να απευθυνθει σε ειδικους!

Στο 1ο.
Εκει που κυλά η ρόδα κλπ ΕΙΝΑΙ εξ ορισμού ΚΑΤΗΦΟΡΑ. Εκτώς ΑΝ, επειδή ο δρόμος ανεβαίνει στο βουνό, ΕΙΝΑΙ εξ ορισμού ΑΝΗΦΟΡΑ.
Αν το πιστεύεις αυτό...... άστα !


Στο 2ο.
...ας πάει σε ειδικούς.
Χμ!
Μάλλον δεν το διάβασες όλο το κείμενό μου.

Vril
Paranormal Engineering

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2004, 02:04:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:


Vril
Paranormal Engineering



φιλε βριλ,

επειδη δεν πιστευω πως προκειται για βαρυτικο φαινομενο το σκεφτηκα το αλφαδι

αλλα χρειαζεται μια απολυτα ευθεια μεταλικη (κατα προτιμηση) ραβδος, μηκους 5-6 μετρων τουλαχιστον για να ξεπεραστει το προβλημα των τοπικων μικροανωμαλιων της ασφαλτου


αν εχεις κατα νου καποια αλλη μεθοδο, με χαρα μου θα βοηθησω στις μετρησεις οπως μπορω

παντως την πρωτη φορα που δοκιμασα με το ενος τονου φορτηγακι μου ξεκινησα απο την πηγη, και επιταχυνε τοσο πολυ που ανεβηκε στην εμφανη ανηφορα στο τελος του δρομου 6-7 μετρα


εκτοτε ποτε δεν το βρηκα τοσο εντονο το φαινομενο, και αυτο ειναι που με υποψιαζει πως κατι τρεχει: η ασταθης φυση του φαινομενου

μην φοβασαι, δεν παρεξηγουμαι, ουτε παιρνω προσωπικα τα ανεξηγητα φαινομενα της Πεντελης - το "κακο μου βριλ" ηταν χιουμορ φυσικα


γιατι ομως δεν δοκιμαζεις μονος σου ωστε να εχεις τη δικη σου προσωπικη αποψη?

εκτος κι αν μενεις μακρυα

νασαι καλα


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cernavus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Uganda
86 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2004, 02:28:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cernavus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Φίλτατο Βριλ.
Δεν νομίζεις ότι αυτό το <<...κάποιος είπε, ότι δεν μπορείς να αποδείξεις ότι είναι κατηφόρα με χωροβάτη (κοινός αλφάδι), διότι αυτός λειτουργεί με βαρυτικά φαινόμενα, δηλ η φουσκαλίτσα λειτουργεί μεταξύ βαρύτητας και άνωσης, που και οι δυο αυτές συμβατικές δυνάμεις Δεν λειτουργούν στην λεγόμενη ανηφόρα...>> που γράφεις, είναι κομματάκι διαστρευλωτικά ασυνάρτητο;;

Κοίτα.
Εάν δεχτούμε (ακαδημαικά φίλε μου, πως το λένε;) ότι πρόκειται περί ανήφορου (έστω πως το δεχόμαστε!)
Και πως το συγκεκριμένο σημείο παρουσιάζει μια βαρυτική απόκλιση μεγαλύτερων τιμών απ'οτι το συνήθες (πράγμα καθόλου παράδοξο η μεταφυσικό μπλά μπλά κτλ) που είναι και η πιθανότερη ερμηνεία του φαινομένου (εαν δεχτουμε ότι αυτό ισχύει).
Τότε, αγαπητέ βριλάκο, η όποια ένδειξη με τη χρήση του παραδοσιακού χωροβάτη ο οποίος οριζοντιώνεται με βάση τη φυσαλίδα, που θα παει; - δεν θα παει στο βρόντο;;
Θα πάει! καθώς το εν λόγο όργανο βρισκόμενο εντός των ορίων του πεδίου της διακύμανσης για τη μέτρηση θα υπόκειται -εκ των πραγμάτων- στην επιρροή της!

Διάβολε, τι πιο απλό!

Όμως επειδή στα γραπτά σου αφήνεις -ανάμεσα στις γραμμές- να υπονοηθεί το επιστημονικός ανυπόστατο της "ανώσεως" (αδόκιμο) στην περίπτωση που αναφέρω...

Γι αυτό μάθε ότι οι βαρυτικές ανισοκατανομές ομοιάζουν με δίνες. Όπου οι δυνάμεις του πεδίου παρουσιάζονται ισχυρότερες στο κέντρο και σταδιακά ασθενέστερες προς τη περιφέρεια. Και μάθε επίσης (προσθέτοντας το στη σούμα κι αυτό) πως η γωνία εκδήλωσης του πεδίου τους είναι ανάλογη με τη στρωματική κατανομή των πυκνώσεων στα υλικά του υπεδάφους. Πράγμα που σημαίνει ότι αυτή δεν είναι πάντα κάθετη ως προς την επιφάνεια του εδάφους.

Έτσι και η "άνωση" λόγο βαρυτικής παρέκκλισης στον κατήφορο δεν είναι παράδοξη - και η περιοδικότητα έντασης του φαινομένου (που πολλοί έχουν αναφέρει) φαντάζει στοιχείο που συνεπικουρεί στην εν λόγο ερμηνεία.

Το γιατί βρες το μόνος σου...

Και που'σαι! Επ' αφορμή του γέλιου που ρίχνεις στο topic σου (αλλά και της εν γένει στάσης σου εκεί) λάβε υπόψη το γεγονός ότι, εκτός των αναπόφευκτων συναπαντημάτων με θερμόαιμα δεκαεξάρικα όπως λες κάπου αλλού (πράγμα που το χω αντιμετωπίσει κι εγώ...), κυκλοφορούν -αραιά και που- κι άλλοι εδώ μέσα...
ΟΚ?

Πάντως θα γινόσουν καλός δημοσιογράφος...

Αυτά, -και γειά σου!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2004, 07:52:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλτατο Βριλ.

1ον.
ΓΙΑΤΙ μου μιλάς άσχημα. Όσοι μου μιλάνε σωστά, με αποκαλούν ΚΑΚΟ μου Vril.

2ον.

quote:

Δεν νομίζεις ότι αυτό το (...) είναι κομματάκι διαστρευλωτικά ασυνάρτητο;;


Εεεεγωωω ???? Ποοοοτέ !
Ειναι η βάση για την παραπάνω μελέτη. Το όλο πρόβλημα ανάγεται στο εξής απλό : EINAI ανηφόρα ? Αν ναι, ΠΩΣ αποδικνύεται.

3ον.

quote:

... η όποια ένδειξη με τη χρήση του παραδοσιακού χωροβάτη ο οποίος οριζοντιώνεται με βάση τη φυσαλίδα, που θα παει; - δεν θα παει στο βρόντο;;
Θα πάει! καθώς το εν λόγο όργανο βρισκόμενο εντός των ορίων του πεδίου της διακύμανσης για τη μέτρηση θα υπόκειται -εκ των πραγμάτων- στην επιρροή της!


Το ερώτημα είναι, ΠΑΕΙ ???
Εμένα μου κάθεται φρόνιμα η φουσκαλίτσα στην οριζοντίωση. Λες να την τρομοκρατώ με την κακία μου ?
Το laser όμως κανει ακόμα κάτι πιο κουφό. Αν είνα ανηφόρα, η ακτίνα που θα έπρεπε να "βρίσκει" το έδαφος ? κοντά ή μακριά ???


4ον.
Σχετικά με την άνωση.

quote:

Γι αυτό μάθε ότι οι βαρυτικές ανισοκατανομές ομοιάζουν με δίνες. Όπου οι δυνάμεις του πεδίου παρουσιάζονται ισχυρότερες στο κέντρο και σταδιακά ασθενέστερες προς τη περιφέρεια. Και μάθε επίσης (προσθέτοντας το στη σούμα κι αυτό) πως η γωνία εκδήλωσης του πεδίου τους είναι ανάλογη με τη στρωματική κατανομή των πυκνώσεων στα υλικά του υπεδάφους. Πράγμα που σημαίνει ότι αυτή δεν είναι πάντα κάθετη ως προς την επιφάνεια του εδάφους.


Χμ. Δίνες. Οι δίνες είναι δυναμικά φαινόμενα και σχετίζονται με ποή και περιστροφή της ροής. Οι δίνες έχουν στρώσεις που έχουν (περίπου) ίδια ένταση.
Βαρυτικές δυνάμεις. Καταρχήν δεν έχουν πληθυντικό αριθμό.
Είναι μια η δύναμη, και υπάρχουν μόνο ελκτικές. Η ελκτική δύναμη οφείλεται στην έλξη μάζας και σχετίζεται με την απόσταση.
Η δύναμη έχει να κάνει εμέσως με την πυκνώτητα της μάζας, οι μεταβολές όμως είναι τόσο αμελητέες, που ακόμα και σε υψος 10.000μ από την επιφάνεις της θάλασσας, η μεταβολή (μείωση) του βάρους είναι σχεδόν αμελητέεα.

quote:

Έτσι και η "άνωση" λόγο βαρυτικής παρέκκλισης στον κατήφορο δεν είναι παράδοξη


Ειναι. Άνωση και βαρύτητα είναι αντίθετες δυνάμεις. Σε ένα σώμα δρά ΜΟΝΟ η συνισταμένη των δύο, μαζί και ταυτόχρονα. Υπάρχουν οι ακόλουθες περιπτώσεις:
1. Το βάρος είναι μεγαλύτερο της άνωσης. Το σώμα "πάει" προε τα κάτω. Η αναμενόμενη "συνήθης" περίπτωση.

2. Αν η άνωση είναι ίση με το βάρος. Το σώμα ισσοροπεί, αιρείται.

3. Αν α άνωση είναι μεγαλύτερη του βάρους, το σώμα κινείται πρός τα πάνω. Αυτό ΘΑ έπρεπε να συμβαίνει, ΑΝ υπήρχε στο γνωστό σημείο ΑΝΩΣΗ.
Άν όμως η άνωση ήταν μεγαλύτερη του βάρους, ώστε η συνισταμένη να το κινεί προς τα πάνω, τότε, τί υα έδειχνε μια .... ζυγαριά ????
xe xe xe xe

quote:

Το γιατί βρες το μόνος σου...


Ειναι προτροπή ή απειλή ????
xe xe xe xe xe

quote:

Και που'σαι! Επ' αφορμή του γέλιου που ρίχνεις στο topic σου (αλλά και της εν γένει στάσης σου εκεί) λάβε υπόψη το γεγονός ότι, εκτός των αναπόφευκτων συναπαντημάτων με θερμόαιμα δεκαεξάρικα όπως λες κάπου αλλού (πράγμα που το χω αντιμετωπίσει κι εγώ...), κυκλοφορούν -αραιά και που- κι άλλοι εδώ μέσα...
ΟΚ?

Πάντως θα γινόσουν καλός δημοσιογράφος...



Να το σχολιάσω ????
οκ. Θα το σχολιάσω.
Τα θερμόαιμνα δεκαεξάρικα δεν είναι τιποτα το κακό. Κακό είναι μόνο ενα Vril.
Τα θερμόαιμα δεκαεξάρικα κάνουν απλά δύο λάθη. Το ένα είναι οτι, για να κάνουν αυτοπροβολή, εφέ, φιγούρα κλπ. θα πούν και θα υπερασπιστούν μέχρι τελευταίας ρανίδας του αίματός τους πράγματα, που εμείς οι (χμμμμ) λίγο μεγαλύτεροί τους τα βλέπουμε λίιιιγο πιο ψυχραιμα.
Το δεύτερο είναι, οτι λόγω της επαγγελματικής εκπαίδευσης και εμπειρίας, οι λίιιιγο μεγαλύτεροι μπορούμε πιο εύκολα να ξεχωρίσουμε τι ανεικει στη σφαίρα του μύθου και της πραγματικότητας.
Η φυσική, τα μαθηματικά, η ιστορία του σχολείου καλύπτουν μόνο τις βασικές γνώσεις. Τα αγγουρια έρχουνται πιο μετά!

5ον.

quote:

αγαπητέ βριλάκο


Αααα, μη με βρίζεις. Εγώ δεν έβρισα κανέναν εδώ !



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2004, 14:13:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

κακιστο μαυροψυχο βριλ,

(σου αρεσε η προσφωνηση?) δεν μου ειπες ακομη αν εχεις επισκεφθει τον δρομο και τι συμπερασματα εβγαλες απο τις παρατηρησεις σου

ανεφερες λεϊζερ - οντως θα ηταν αποκαλυπτικο το που θα κατεληγε η ακτινα του

το εχεις δοκιμασει?

αναμενω κακιστε τα πορισματα σου εναγωνιως

χαχαχα


ΥΓ. αφου εισαι καλο βριλακι, γιατι παιζεις τον κακο?


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2004, 15:05:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

κακιστο μαυροψυχο βριλ,
(σου αρεσε η προσφωνηση?)


quote:

ανεφερες λεϊζερ - οντως θα ηταν αποκαλυπτικο το που θα κατεληγε η ακτινα του
το εχεις δοκιμασει?
αναμενω κακιστε τα πορισματα σου εναγωνιως


quote:

ΥΓ. αφου εισαι καλο βριλακι, γιατι παιζεις τον κακο?


Δύο σοβαροί λόγοι:
1. Kαλύτερα ΚΑΚΟ Vril, παρά XAZO Vril
2. Τα καλά Vril πάνε στον Παράδεισο Αμαρουσίου(*), τα κακά παντού


(*) Μερικοί διαφωνούν στη μετάφραση, ισχυρίζονται οτι το "Παράδεισος" αναφέρεται στο Δημόσιο. Η ορθή μετάφραση όμως είναι "Αμαρουσίου"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2004, 17:44:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να σας ενημερώσω για όσους δεν το ξέρουν ότι το μέλος Πέτρος είχε διαξάγει μια σειρά πειραμάτων με ειδικά όργανα τόσο στη σπηλιά όσο και στην "ανηφόρα" αυτή... Τα αποτελέσματα θα τα βρείτε στο τόπικ του Νταβέλη για το Πεντελικό όρος (ναι αυτό που κλειδώθηκε...).

Οσον αφορά λοιπόν στην "υποτιθέμενη" ανηφόρα ο Πέτρος είπε ότι δεν είναι πραγματική ανηφόρα και ότι είναι απλά μια "ψευδαίσθηση" ένα παιχνίδι που μας παίζει το μάτι.


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2004, 18:46:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Να σας ενημερώσω για όσους δεν το ξέρουν ότι το μέλος Πέτρος είχε διαξάγει μια σειρά πειραμάτων με ειδικά όργανα τόσο στη σπηλιά όσο και στην "ανηφόρα" αυτή.... είπε ότι δεν είναι πραγματική ανηφόρα και ότι είναι απλά μια "ψευδαίσθηση" ένα παιχνίδι που μας παίζει το μάτι.

Καλώς την...
Τελείως ανεξάρτητα από τον φίλο Πέτρος, κάπου 1.000 λεξεις πιο πάνω, κάπου έγραψα οτι η ακτίνα laser δεν "βρίσκει" στο έδαφος κοντά αλλά κάπου 500μ πιο μακριά. Άρα ?????
Κατηφόρα και μετά ανηφόρα.

Κάκιστα Vrilo-φιλάκια....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ellostron
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2004, 19:36:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ellostron  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βασικα αν μπουμε στην λογική οτι στο σημείο αλλοιώνεται το βαρυτικο πεδίο γιατι να μην δεχτούμε οτι αλλοιώνεται και το ηλεκτρομαγνητικό;
Θα μπορούσε καποιος να πεί πως και το laser παρεκκλίνει!!!
Τότε βέβαια και η όραση μας εχει προβλήματα κλπ κλπ
Αυτά είναι ακραία αλλά αν κάποιος θέλει να επιμένει πως κατι δεν παει καλά δεν θα τον πισεται πως εχει αδικό...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cernavus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Uganda
86 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2004, 01:42:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cernavus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Αγαπητέ και φίλτατε καλέ μου - Βριλάκο!

Καλά ντε! Διορθώνω: Ύπουλο Κακό Κάκιστο Υποχθόνιο Καταχθόνιο Βδελυρό Βρωμερό Ελεεινό και Τρισάθλιο Ποταπό Δαιμονικό Τριβελικό φτού κι όξω από δω εγκώμιο σου πλέκω βρε Εγώ - Βριλ!

Εντάξει;;

Λοιπόν.
Η βάση της συλλογιστικής μου αναπτύσσεται παρακάμπτοντας εμφανώς το βασικό ερώτημα που θέτεις. -Είναι απλά μια υπόθεση εργασίας...!

Έτσι -στα πλαίσια αυτά- εσκεμμένα δεν εξετάζω τη χρήση του ηλεκτρονικού αλλά αυτή του Παραδοσιακού χωροβάτη (όπως φροντίζω άλλωστε να τον προσδιορίσω κι επιθετικά για αποφυγή τυχόν παρεξηγήσεων που ομοίως εσκεμμένως (;) δεν αποφεύχθησαν) με τη φυσαλίδα.

Τα περί... Ανώσεως, δεν αναφέρθησαν από μένα. Τουλάχιστον όχι ως ορολογία. Αλλά, βέβαια, δέχομαι πως τα αναπαρήγαγα...
Εντούτοις φρόντισα να θέσω την λέξη εντός εισαγωγικών - και κατόπιν εντός παρενθέσεως την επισήμανση Αδόκιμο...

Όσο αφορά τα περί δίνης σχετικά ομοιάζοντα, ως έννοια εδώ εισάγονται τρόπον τινά νεολογικός. Ουδεμία σχέση με Δυναμικά Συστήματα. -Αφορούν το γράφημα μορφικής αναπαράστασης του πεδίου εντάσεως που παρουσιάζεται στις εν λόγο σχετικές παρεκκλίσεις.

Η βαρυτική δύναμη (όπως το θέτεις κατα την επιστημονική ακριβολογία) δεν έχει πληθυντικό. - Οι βαρυτικές ανισοκατανομές έχουν.
Τώρα οι όποιες μεταβολές του είδους είναι πράγματι αμελητέες - ωστόσο όχι πάντοτε... Αν και συμβαίνει σπανιότατα.

Πάντως περι... επιστημονικής ακριβολογικής ορθοδοξίας και άλλων παρόμοιων, νοιώθω εν προκειμένω ποοολύ χαλαρά!
Το esoterica δεν είναι εδώ; Και δη το Παράξενο;;

Από την άλλη, η βασική μου παρατήρηση/ένσταση (μη κάθετη γωνία εκδήλωσης όπου αυτό μπλά μπλά κτλ) -στα πλαίσια της προαναφερθείσας υπόθεσης εργασίας πάντα- παραμένει.

Αλλά -ευθύνομαι κι εγώ- η αντιπαράθεση αυτή εδώ, νόημα δεν έχει...

Στην σχετική απορία σου, η απάντηση είναι ότι επρόκειτο περί... Απειλητικής Προτροπής!

Με μίσος και αποστροφή
Cernavuλάκος

__________________________________
Δεκαεξαριδωλογόντας
με πεντάχρονο παιδί θαύμα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-sonap-
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
180 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2004, 12:16:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -sonap-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγω μια γνωμη ειπα..συγγνωμη κι ολας!

Παντως το φαινομενο δεν ειναι σταθερο.Εχω τυχει να με πηγαινει σφαιρα αλλα εχω τυχει και να σερνεται.Επισης,δεν συμβαινει σε τιποτα αλλο εκτος απο αυτοκινητα,ετσι δεν ειναι?Αρα ισως θα πρεπει να εστιασουμε στο αυτοκινητο σαν μηχανη και τι ειναι αυτο που το επιρεαζει ωστε να κινειται..Δηλαδη,πρεπει να εχει ενα συγκεκριμενο βαρος και πανω ωστε να μπορει να ασκηθει πανω του μαγνητικη δυναμη?Η απλα ο συνδιασμος βαρους-ροδας το κανει εφικτο?

Δε νομιζω οτι το λειζερ βοηθαει με αξιοπιστα αποτελεσματα,ειδικα αν ειναι λειζερ μπρελοκ.Αν υπαρχει βαρυτικη ανωμαλια τοτε πιθανοτατα επιρεαζει και αυτο!

Avallon επειδη το ειπε το μελος Πετρος σημαινει οτι εκλεισε το θεμα?Εδω εχουμε σοβαρα πειραματα και αποψεις , ας τα δουμε και αυτα!Εξαλου το σημειο αυτο με την σπηλια εχουν αμεση σχεση γιατι απο εκει περναει το γνωστο μαγνητικο τουνελ!

Κατι που θελω να διορθωσω...στην κορυφη της Πεντελης, ΔΕΝ ΕΒΓΑΛΑΝ ολες τις κεραιες αλλα μονο μια και απο οτι ειδα τις εχουν στρεψει απο την αλλη,προς Νεα Μακρη!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

biglarry
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2004, 13:12:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους biglarry  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μήπως, λέω μήπως αρχίζουμε να "ξεχειλώνουμε" το θέμα που είναι "ΣΠΗΛΙΑ ΤΟΥ ΝΤΑΒΕΛΗ ΞΑΝΑ! ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ"???

Μάλλον όμως εξαντληθηκαν οι φωτογραφίες ε??

ΟΚ, πάω πάσο!!!

Μάκια σε όλους (χαστούκια στο ΒΡΙΛ)

"Ότι αξίζει, πονάει (λερώνει) και είναι δύσκολο"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cernavus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Uganda
86 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2004, 13:39:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cernavus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Λοιπόν Βριλ.
Επ΄αφορμή της ανάρτησης που προηγείται (laser μπρελόκ κτλ).
Καταλαβαίνεις προς τι το μάταιο της γενικότερης αντιπαραθέσεως του είδους στο παρόν;...

____________________________________

Sonap.
Για τη συστροφή των "κεραιών" προς Ν.Μάκρη δεν ευθύνεται ο ανθρώπινος παράγων, αλλά το... ισχυρό μαγνητικό τούνελ!

Ε, κάποτε θα λύγιζαν κι αυτές...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2004, 14:48:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μάκια σε όλους (χαστούκια στο ΒΡΙΛ)

Σαν να παραπήρες φόρα λεβέντη !

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2004, 15:05:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Λοιπόν Βριλ.
Επ΄αφορμή της ανάρτησης που προηγείται (laser μπρελόκ κτλ).
Καταλαβαίνεις προς τι το μάταιο της γενικότερης αντιπαραθέσεως του είδους στο παρόν;...

Χμ, ξέρεις τι σκέφτηκα... ?

Τον χωροβάτη με laser και τρίποδο τον χρησιμοποιούμε σε δομικά έργα, για μετρήσεις και λεγόμενες "αλφαδιές".
Την επόμενη φορά που κάτι θα παέι στραβά σε κάποιο έργο, θα το ρίξουμε τις ηλεκτρομαγνητικές στρεβλώσεις του χώρου.
Ελπίζω μόνο, οτι ο εργολάβος του έργου να έχει το ανάλογο ... χιουμορ.

Sonap, χωρίς να θέλω να γίνω καυστικός, αλλά περί μπρελόκ, ο καθέις εξ ιδίων κρίνει ...

Σχετικά με τα επίθετα "βρωμερό και τρισάθλιο vril", θα τα περιορίσουμε ΑΥΣΤΗΡΑ στο "κακός", διότι άλλο το κακός (σαν στάση ζωής) και άλλο τα λοιπά που διάβασα πιο πάνω.
Ο.Κ. ????

Επίσεις, όσο εγώ δεν βρίζω ή προσβάλλω κανέναν ή καμία σε προσωπικό επίπεδο, δεν θα ανεχτώ καμία τέτοια συμπεριφορά.
Άκου, χαστούκια....
Από που και ως που ?????
Κάναμε μαζί φαντάροι ?????

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2004, 15:34:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Avallon επειδη το ειπε το μελος Πετρος σημαινει οτι εκλεισε το θεμα?Εδω εχουμε σοβαρα πειραματα και αποψεις , ας τα δουμε και αυτα!

Mάλλον φίλε μου είσαι λιγάκι κολλημένος μου φαίνεται...

Εγώ δεν είπα ότι το θέμα έκλεισε απλά ενημέρωσα τα μέλη που συμμετέχουν εδώ για τα πειράματα που έκανε ο Πέτρος ... αν έχεις πρόβλημα ΚΑΙ με αυτό τι να πω...

Μήπως ΔΕΝ πρέπει να αναφερόμαστε σε άλλα παρεμφερή τόπικ

Μήπως πρέπει να ενημερωθείς ότι ο Πέτρος έχει και την επιστημονική κατάρτιση και την τεχνολογία και τεχνογνωσία ώστε να καθιστά τον λόγο του αρκετά αξιόπιστο? Τουλάχιστον πιο αξιόπιστο από τα περισσότερα μέλη που γράφουν εδώ...

Μήπως να την κάνω με ελαφρά πηδηματάκια αφού απ'ότι φαίνεται δεν έβαλες μυαλό? Συνεχίζεις να προσβάλλεις τα μέλη που γράφουν εδώ και να μην προωθείς την ελευθερία του λόγου...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2004, 17:04:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

... απλά ενημέρωσα τα μέλη που συμμετέχουν εδώ για τα πειράματα που έκανε ο Πέτρος


@avallon
Έψαξα αλλά ΔΕΝ το βρήκα. Όπως και το δικο μου spin off topic με το θέμα "Ανηφόρες και κατηφόρες"
Μήπως έγινε κάποιο .... administrativ-ικό ... ατύχημα?

quote:

Μήπως πρέπει να ενημερωθείς ότι ο Πέτρος έχει και την επιστημονική κατάρτιση και την τεχνολογία και τεχνογνωσία ώστε να καθιστά τον λόγο του αρκετά αξιόπιστο?


Ο.Κ. Είδα τον Διαδικτυακό του τόπο...
Να δούμε και τις μετρήσεις ?

quote:

Τουλάχιστον πιο αξιόπιστο από τα περισσότερα μέλη που γράφουν εδώ...


Χμμμμμμμ......
Μέτωπο anti-sonap ???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2004, 17:58:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Vril:
quote:
@avallon
Έψαξα αλλά ΔΕΝ το βρήκα. Όπως και το δικο μου spin off topic με το θέμα "Ανηφόρες και κατηφόρες"
Μήπως έγινε κάποιο .... administrativ-ικό ... ατύχημα?

Το έχουμε πει πολλές φορές μέσα στα forums:
Δεν διαγράφονται τόπικ!
Πόσο μάλλον από ατύχημα...

Επαναλαμβάνω,
διότι η επανάληψη είναι η αρχή της μαθήσεως:

Η μόνη περίπτωση που έχει διαγραφεί τόπικ, είναι όταν κάποιο μέλος από λάθος ανοίξει ακριβώς το ίδιο τόπικ 2 και 3 και 4...φορές. Οπότε θεωρείται "τυπογραφικό λάθος" γιαυτό και μπορεί να διαγραφεί χωρίς κίνδυνο απώλειας της πληροφορίας.

Θέματα επίσης μπορούν να απενεργοποιηθούν, και κάποια να αρχειοθετηθούν.

Οσον αφορά δε τα μηνύματα, σε ελάχιστες περιπτώσεις έχει γίνει "administrativ-ική" επέμβαση, και αυτή ασφαλώς όχι από ατύχημα. Αφορά τις ατυχείς εκείνες περιπτώσεις που κάποιο μήνυμα πραγματικά και ολοφάνερα δεν ταιριάζει σε αυτόν ή σε οποιονδήποτε ελάχιστα έστω σοβαρό διαδικτυακό χώρο (δηλαδή όταν όλο το περιεχόμενό του είναι χυδαίο και υβριστικό). Επίσης για τον ίδιο λόγο που ανέφερα πιο πάνω, δηλαδή σε περίπτωση που από λάθος (τυπογραφικό ή λόγω κακής ερμηνείας του τι σημαίνει διαδικτυακή συζήτηση) σταλεί το ίδιο ακριβώς μήνυμα περισσότερες από μία φορές, μπορεί αυτό να διαγραφεί.


Οπότε, σε περίπτωση που ένα παλιότερο θέμα δεν μπορείτε να το βρείτε Vril, δεν έχετε παρά να ζητήσετε τη βοήθειά μας!

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2004, 22:39:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@amalia

Μπορώ να απαντήσω?
Θα το 'ηθελα.


quote:

Οσον αφορά δε τα μηνύματα, σε ελάχιστες περιπτώσεις έχει γίνει "administrativ-ική" επέμβαση,


Χμμ.
Γενικά πιστεύω σε δύο πράγματα
1. Οτι ολοι είμαστε άνθρωποι και τα λάθη δεν αποκλείονται
2. Οτι τα μηνύματά μου μπορεί να έιναι κατα περίπτωση ... απλά προχωρημένα, αλλά χυδαία και άξια διαγραφής.... πιστεύω οτι μάλλον απίθανο είναι.

quote:

Οπότε, σε περίπτωση που ένα παλιότερο θέμα δεν μπορείτε να το βρείτε Vril, δεν έχετε παρά να ζητήσετε τη βοήθειά μας!


Το συγκεκριμάνο μηνυμά μου αφορούσε ακριβώς την περίφτωση 1.
Μια απλή βοήθεια ανεύρεξης ζήτηξα...

Οτι αφορά δε την λειτουργία και την ακεραιότητα του forum, ουδένα παράπονο έχω...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 13 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy