ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 ΧΑΜΕΝΟΙ ΣΤΗ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ... (Aum... Aμάν... Αμήν)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 28
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2005, 20:48:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ

Χαμένοι στη μετάφραση
και στην ανάλυσή της
βογγά η επανάσταση
μα ζει την άνθισή της.



Ποιητικά.
Μπροστά στην απουσία σου
στον ΄Αδη χέρια ανοίγω
αλλά στην παρουσία σου
στ΄ ορκίζομαι θα φύγω...
Ενωμένες οι χούφτες και γεμάτες νερό
δεν ξεδίψασες όμως και ακόμα πλανάσαι
μες των πόθων τη δίνη με κορμί καθαρό
προσκυνώ τις σιωπές και αυτά που φοβάσαι.
Κι ας ήμουν χορηγός ζωής
τώρα αποσύρομαι
πηγή μιάς αναγέννησης
κι ενθάρρυνσης λαμπρής
κλεισ΄το παράθυρο βροχής
λιακάδα γίνομαι
τοπίο εξερεύνησης
κι ασφάλεια προφανής.
Ζωή γνώση και φώτιση
τι άλλο να σου δώσω
πονάς στην ευθραυστότητα
κι εγώ αιμοραγώ
κρυμμένη αβεβαιότητα
μπορώ να σε θωρώ,
σε μιά αξιολόγηση
κάτι θα περισώσω.
Μπροστά στην απουσία σου
στον ΄Αδη χέρια ανοίγω
αλλά στην παρουσία σου
τ΄ορκίζομαι θα φύγω...

ΑΦΡΟΔΙΤΗ...
θα κάψει τις σιωπές η ίδια μου η στάχτη,
στου ίσκιου σου τ'αδράχτι πικρές ανατροπές.Αθάνατος- θνητή στο πλέγμα της αβύσσου μου λες είμαι δική σου,Σελήνη ορατή.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2005, 21:10:07  Εμφάνιση Προφίλ
Από : Deva Parinito

Προς : Rizitis

Καμία Τέχνη που δεν αντλεί το ερεθιστικό περιεχόμενο της από την ερεθιστικότητα της ίδιας της ζωής, δεν μπορεί να χαρακτηριστεί «Τέχνη», όσο αυτό κι αν φαντάζει ματαιόδοξο στα μάτια κάποιων. Με αυτό το σκεπτικό, και ο λογοτέχνης, και ο ποιητής, και ο ζωγράφος, και ο μουσικός αλλά και ένας γκράφικ ντιζάϊνερ, μετουσιώνουν τις φωτεινές δέσμες των ζωογόνων πηγών σε εκφραστικές ακροβατικές εκφάνσεις του Όλου, εμπεριέχοντας ένα κομμάτι από τον ίδιο τους τον εαυτό, γιατί και οι ίδιοι, ως άνθρωποι, εμπεριέχονται στο Συνολικό και στο Απόλυτο. Ένα έργο Τέχνης, είτε παρουσιαστεί μέσα από έναν «διαδικτυακό καφενέ», φίλε rizitis, όπως λες, είτε παρουσιαστεί μέσα από μια γκλάμουρους γκαλερί, είτε μέσα από την σκηνή του Ηρώδειου, - αν ακολουθεί τον φυσικό νόμο της μετουσίωσης – διατηρεί σε κάθε περίπτωση την απίστευτη δύναμή του και απευθύνεται στο πολυεπίπεδο των υποκειμενικών αντιληπτικών σφαιρών του παρατηρητή του.

Ο καθένας μπορεί να εννοήσει διαφορετικά έναν πίνακα ζωγραφικής, ακριβώς γιατί ο ζωγράφος του, του δίνει αυτό το δικαίωμα αλλά και γιατί η αντιληπτική ικανότητά του, επιτρέπει αυτήν την αφομοίωση της μετουσίωσης με αμιγώς υποκειμενικό τρόπο. Τέτοια έργα τέχνης, είναι σύνηθες και δεν υπάρχει καμία εξελικτική διαδικασία ως προς αυτό που χαρακτηρίζουμε «έμπνευση». Η έμπνευση προέρχεται κατ’ ευθείαν από τους στοιχειώδους μετασχηματισμούς της ίδιας μας της ζωής, της ίδιας της φύσης. Τα ριζίτικα τραγούδια, εμπεριέχουν ακριβώς αυτό το βασικό στοιχείο της μετουσίωσης και γι’ αυτό, έχουν τόση δύναμη. Το γνωρίζεις φαντάζομαι.

Βρήκα το μήνυμά σου, πολύ ματαιόδοξο, γι’ αυτό και σου απαντώ. Δεν είναι κακό φίλε, κάποιοι να εκφράζονται με κάποιον τρόπο. Ακόμη κι αν το κάνουν μέσα από ένα φόρουμ. Που βρίσκεις το κρίμα τους ? Καλά κάνουν για μένα. Για σκέψου, άλλοι για να γράψουν ένα τραγούδι, κάνουν την μύτη τους σαν Χιροσίμα. Κάποιοι άλλοι ντελιριάζονται με φιξαρισμένες δόσεις έμπνευσης και νομίζουν πως κάνουν Τέχνη. Ε, υπάρχουν και μερικοί που αντιλαμβάνονται τα πράγματα διαφορετικά. A beautiful mind φίλε μου, a beautiful mind...

Τα δέοντα,
Deva Parinito


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2005, 21:31:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης
quote:

Το τελικό συμπέρασμα όποιο κι αν είναι αυτό όμως, ποτέ δεν είναι λαϊκό.
Διότι ο υδραυλικός , ο οικοδόμος , ο μπογιατζής , ο τσοπάνης , ο αγρότης και λοιπά λαϊκά άσματα , δεν έχουν αυτοκίνητο καρδιές μου! Και δεν καταλαβαίνουν από αστικές αναζητήσεις και υπερφίαλες φανφάρες εγωπάθειας .
Ούτε από ζεν γνωρίζουν, ούτε από ήττες ούτε από αντίχριστους ,ούτε από ξόρκια ,ούτε από Sούφο ,ούτε από ελ ληνες ,ούτε τίποτα.


Προφανώς δεν θα έχεις συναντήσει ποτέ στη ζωή σου ούτε οικοδόμο, ούτε υδραυλικό, ούτε μπογιατζή, ούτε τα λοιπά "χαμερπή" επαγγέλματα που ανέφερες από τον άμβωνά σου.
Διότι εγώ (όχι Εγώ) που συνδιαλέγομαι καθημερινά με αρκετούς από αυτούς (χωρίς να έχω χρόνο για να ξημεροβραδιάζομαι στα διάφορα φόρουμ) βρίσκω κάθε καρυδιάς καρύδι. Και Sούφο και χριστιανούς αντίχριστους και ελ-ληνες και υπερφίαλους και αυτοκινούμενους και με αυτοκίνητες καρδιές και ότι γουστάρεις.
Πολλοί από δαύτους κρύβουν έναν μικρό Μπους μέσα τους, έναν μικρό αναζητητή, έναν μικρό αστό (μικροαστό). Αλίμονο αν τους δωθεί η ευκαιρία να τον εκδηλώσουν όπου μπορούν.. Απλά το κάνουν μουντζώνοντας απ’ την άλλη και το πρότυπο.

Ολοι κάτι ψάχνουν εδώ και κει, κάτι που δεν μπορούν να βρουν στην καθημερινότητά τους. Αλήθεια εσύ τι κάνεις εδώ ; Εσύ τι ψάχνεις; Αφιξάριστη έμπνευση ; Επιβεβαίωση του εγώ ; Δεν ξέρεις ; Είσαι κάτι; Είσαι τίποτα ;

Γιατί δεν πας στο Λαϊκό καφενέ να βγάλεις και κάνα σουξεδιάρικο δισκάκι. Το μέλλον σου ανήκει!

quote:

Στενοχωριέμαι που τα λαζάνια είναι Κινέζικα αν και έπρεπε να περάσουν 4000 χρόνια για να το μάθει η ανθρωπότης , αλλά πιο πολύ στενοχωριέμαι που πέρασαν 4000 χρόνια από τότε που οι άνθρωποι έφτιαξαν λαζάνια κι όμως οι άνθρωποι δεν έμαθαν να κοιτάζονται στα μάτια ακόμα. Δεν έμαθαν να αγαπάνε δεν έμαθαν ακόμα τον πάνδημο έρωτα της Αφροδίτης και όμως ξέρουν τον Ουράνιο.

Αν στεναχωριέσαι τόσο πολύ φίλε μου. Θα στείλω την ουρσι (version 2beta καινούριο μοντέλο και αναβαθμισμένο!) να σε παρηγορήσει και να σε αναβαθμίσει.
Πρόσεχε τον beta!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2005, 00:32:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood
quote:

Ένα έργο Τέχνης, είτε παρουσιαστεί μέσα από έναν «διαδικτυακό καφενέ», φίλε rizitis, όπως λες, είτε παρουσιαστεί μέσα από μια γκλάμουρους γκαλερί, είτε μέσα από την σκηνή του Ηρώδειου, - αν ακολουθεί τον φυσικό νόμο της μετουσίωσης – διατηρεί σε κάθε περίπτωση την απίστευτη δύναμή του και απευθύνεται στο πολυεπίπεδο των υποκειμενικών αντιληπτικών σφαιρών του παρατηρητή του.


θα ελεγα επισης οτι ενα εργο Τεχνης αρκει απλα να υπαρχει, οπου κι αν βρισκεται - απο τον παρατηρητη εξαρταται τι θα προσλαβει απο αυτο...


η Τεχνη και η Γνωση ποτε δεν απευθυνθηκαν σε επιλεγμενο κοινο!


απλα προσφερονται, κι οποιος τα αναγνωρισει...


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2005, 00:52:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood
quote:

Στενοχωριέμαι που τα λαζάνια είναι Κινέζικα αν και έπρεπε να περάσουν 4000 χρόνια για να το μάθει η ανθρωπότης



εχω να θεσω μια ερωτηση κρισεως και ουσιας ταυτοχρονα προς το σεβαστο πανελ και τους συμπαθεστατους τηλεαναγνωστες μας: οι μακαρουνες τι προελευσεως ειναι?

οι προχωρημενοι μπορειτε να αντιμετωπισετε την ερωτηση σαν κοαν.

.

αδελφε μου ριζιτη, αμα μονιασουμε στο Νησι Θεου θελοντος, θα σου γνωρισω οικοδομους, ψαραδες, αγροτες, υπαλληλους, που ειναι (στην πραξη και οχι στην θεωρια) και σουφηδες και ζεν και αυτηνης της σχολης, αλλα δεν το γνωριζουν και ουτε τους ενδιαφερει να το μαθουν.


στο δικτυο δεν μπαινουν, αλλα αυτοκινητο εχουν ολοι τους.

.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xeiram
Μέλος 1ης Βαθμίδας


58 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2005, 04:18:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xeiram
Μήνυμα από ριζίτη προς όλους του φίλους (εχθρούς δεν έχω κανέναν ,εδώ μέσα τουλάχιστον)μέσο του δεύτερου νικ που έχει δηλαδή του xeiram. Όχι δεν με κλείδωσαν ακόμα αλλά ευελπιστώ τώρα που η παρανομία μου φανερώθηκε να κλειδωθούν και οι δυο λογαριασμοί.


Προχωράμε στο παρασύνθημα και ο θεός βοηθός!


Κυρίες κύριοι αγαπητά μου παιδιά !
ΦΙΛΕ deva (με κεφαλαία το φίλε) κατανοώ πλήρως το μήνυμα σου και αυτός ήταν ο σκοπός μου άλλωστε. Να σε κάνω να ξενερώσεις με το ριζίτη, προσδοκώντας με αυτήν την υστερόβουλη σκέψη σε ένα τελευταίο διάλογο.

Πως νομίζεις να μας φάνηκε το ποστ σου με το οποίο θέλησες όπως είπες να ξεκαθαρίσεις τα πράγματα . μιλάω για αυτό που ούτε λίγο ούτε πολύ μας λες είστε όλοι κορόϊδα και απλά σας χρησιμοποίησα σαν πηγή έμπνευσης για τους στίχους μου και για την λογοτεχνία μου ;

Σκέφτηκες ότι κάποιοι άνθρωποι, διότι πίσω από τα νικ άνθρωποι με ψυχή με σάρκα και οστά κρύβονται , ίσως να είχαν σαν παράδειγμα την ευφυΐα σου τον τρόπο σκέψης σου και τα κρυφά διδάγματα που τόσο έντεχνα αλλά πάντα μεστά μας παρουσίαζες ;
Σε ενδιέφερε καθόλου αν αυτά τα νικ ,τα οποία έχουν χέρια και πατούν τα πλήκτρα έχουν μάτια και σε διαβάζουν έχουν ψυχή που γελάει και πονάει , αν θα στενοχωρηθούν για πάρτι σου ;
Αν με αυτόν τον τρόπο και έτσι που μίλησες αν τους πρόσβαλες ,αυτούς που τόσο καιρό σε διάβαζαν, σε τιμούσαν με την συμμετοχή τους, σε παραδέχονταν βρε αδερφέ γιατί το αξίζεις στο κάτω κάτω!
Όχι ρε deva δεν το σκέφτηκες , εγώ αδερφέ σε ένοιωσα πολλές φορές , κι ας μην σε κατάλαβα άλλες τόσες , εγώ αδερφέ έφαγα και ήπια μαζί σου, και δεν μιλώ μόνο για τότε που φάγαμε και ήπιαμε μαζί, μιλώ για τα ξενύχτια μου στο pc τότε που προσπαθούσα να πιάσω μια λέξη μπας και καταλάβω ο μπούφος τι θέλεις να πεις.
Και τότε έτρωγα και έπινα μαζί σου κι ας μην το ήξερες εσύ. Και τότε ο ίδιος ήμουν ο Γιάννης τα ίδια συναισθήματα είχα το ίδιο χαμόγελο και το ίδιο δάκρυ με τότε που συναντηθήκαμε, ο ριζίτης δεν υπήρχε ποτέ όπως και κανένα νικ δεν υπάρχει , από πίσω κρύβονται σώματα και ψυχές!
Σου ξαναλέω ότι το παραπάνω ποστ σου το καταλαβαίνω απόλυτα και τώρα πιστεύω ΦΙΛΕ DEVA να κατάλαβες και εσύ για πιο λόγο έγραψα και εγώ αυτά που έγραψα .

Αγαπητέ ΔΗΜΗΤΡΗ δεν σε παρεξηγώ διότι δεν κατάλαβες τίποτα από το μήνυμα μου και διότι δεν γνωρίζεις ούτε τι επαγγέλλομαι ούτε τίποτα για εμένα οπότε λογικό θα ήταν να αντιδράσει κάποιος έτσι σε ένα ποστ που νομίζει ότι ο σκοπός του είναι να θίξει τους οικοδόμους τους υδραυλικούς τους τσοπάνηδες κτλ ενώ στην ουσία άλλος ήταν ο σκοπός του.
Για να σου απαντήσω όμως στα ερωτήματα του ποιος είμαι που πάω τι ψάχνω κτλ
Έχω να σου πώ τούτο.
Δεν είμαι σοφός δεν κατέχω τίποτα δεν ψάχνω τίποτα μπήκα κατά λάθος.
Παρ όλα αυτά θα ήταν ευχής έργο αν ήμασταν όλη μια οικογένεια εδώ μέσα και τα παραέξω να αφήναμε έξω. Οι παραπάνω δυο γραμμές πιστεύω να σου θυμίζουν την απάντηση που σου έδωσα κάποτε σε ένα mail και που πάλι δεν την είχες καταλάβει.
Είδες τώρα που κάποιοι άλλοι δεν έχουν καταφέρει να κρατήσουν τα προσωπικά τους
έξω από εδώ ότι το μαγαζί έχει γίνει όπα ;
αυτό ήταν το νόημα της αντίδρασης μου τότε στο mail , ότι δεν έπρεπε να σου πω ναι μεγάλε δεν ψάρωσα από τα τυράκια του χ μέλους .
διότι έπρεπε να κρατήσω απόσταση απο αυτό που μου είπες , έστω και αν είχες δίκιο για το καλό του χώρου που γράφουμε.
μην βιαστής να πεις ότι έβγαλα στα φόρα προσωπική μας επαφή διότι κανείς δεν ξέρει τι λέμε εκτός από εμάς, πιστεύω τώρα να με κατάλαβες.


Αδερφέ johnnie με είδες με διάβασες απο πάνω μέχρι κάτω φάγαμε και ήπιαμε μαζί, σου φάνηκα για τόσο μαμάκας που να ξεχωρίζω τους ανθρώπους από την δουλειά και το επάγγελμα που κάνουν ;
Σίγουρα όχι !
Ειδικά εσύ που ξέρεις και το ποιος είμαι και το τι δουλειά κάνω !
Απελπίστηκα ρε φίλε για αυτό έγραψα έτσι, διότι έφτασα σε σημείο να προτιμώ τα τσοντοκάναλα από τα ξεκατινιάσματα τις σπόντες και τα υπονοούμενα εδώ μέσα.
Αυτό το νόημα είχε ότι εκεί θα επιστρέψουμε είτε το θέλουμε είτε όχι.
Διότι εκεί έχουμε επιστρέψει όταν έχουν μπει τα προσωπικά του ενός και του άλλου μεταξύ των διαλόγων.
Δεν τολμάει να ανοίξει τόπικ το χ μέλος θα μπει το ψ να του την πει και πάει λέγοντας.
Για τα υπόλοιπα και τον ανταρτοπόλεμο που διεξάγετε εμένα προσωπικά δεν μου καιγόταν καρφί, είχε περιοριστεί σε ορισμένα τόπικ στα οποία μετείχαν οι γνώστες και οι προχωρημένοι των κοαν και όποιον των έτρωγε ο ποπός του από τους άλλους.
Στο μύθος και θρησκεία δεν μπορώ να γράψω γιατί με λένε εβραιοχριστιανό στην μετάφραση είμαι εκτός θέματος στο απόψεις προτάσεις το θέμα μας είναι ο vril
στο παράξενο δεν έχω τίποτα να πώ ένα γαμημένο θέμα περι έρωτος πήγα να ανταλλάξω δυο απόψεις με ένα αδερφό που μάλλον θα μάθαινα πέντε πράγματα και το κάνανε μπουρδέλο το θέμα ώσπου και αυτός αποχώρισε.
Ε, αμα είναι έτσι ένα συμπέρασμα μόνο μπορώ να βγάλω σαν βοσκός και αγρότης και παιδί οικοδόμου που είμαι, ότι δεν είναι για εμένα τα φόρουμς .

Αυτό ήθελα να πω και τίποτα παραπάνω.


Έχω κάνει πολλά παραπτώματα μαζεμένα σε αυτό το ποστ και για να διευκολύνω τον admin η ποινή μου απαιτώ να είναι οριστική διαγραφή και των δύο λογαριασμών μου.

Ζητώ συγνώμη από τον ΔΗΜΗΤΡΗ TON DEVA ΚΑΙ ΤΟΝ JOHNNIE
Επίσης από όλους σας ξεχωριστά και ιδιαιτέρως από την amalia για αυτό το ποστ
Το οποίο είναι και το τελευταίο μου. Δεν πρόκειται να ανοίξω άλλο λογαριασμό αλλά θα συνεχίσω να σας διαβάζω όλους.


Σας χαιρετώ ο rizitis κατά κόσμο giannis.

υγ. αυτοί που έχουν το τηλέφωνο μου θα πρέπει να ξέρουν οτι θα είναι τιμή μου να τους κεράσω ένα κρασί στο σπίτι μου στην Κρήτη.
αν αισθάνονται και αυτοί ακόμα το ίδιο, όταν με το καλό βρεθούν στο νησί ας με ενοχλήσουν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2005, 04:53:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Γειά σου ριζίτη.

Ο λογαριασμός xeiram απενεργοποιήθηκε.
Είναι προς τιμήν σου που παραδέχτηκες την ύπαρξη του διπλού αυτού λογαριασμού.
Ο λογαριασμός "ριζίτης" θα παραμείνει ενεργός.
Ίσως κάποια στιγμή, να νιώσεις την ανάγκη να συμμετέχεις ενεργά και τότε, εγώ προσωπικά, αλλά και πολλά άλλα μέλη της κοινότητας των forums -πιστεύω- θα θέλαμε να διαβάσουμε ριζίτικα λόγια

Άντε και μια μαντινάδα...

Πάει ο ριζίτης στου βουνού
την έμορφη κορφή του
και με τις λέξεις που άφησε
πάω κι εγώ μαζί του.

(έ-ελα-α, έ-ελα-α,
πάω κι εγώ μαζί του!)

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2005, 08:29:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Γιάννη δεν σε γνωρίζω, μα σαν Χειραμ, σαν Ριζιτι και σαν λόγο ανθρώπου, σε διαβάζω και μαθαίνω!


quote:
Απελπίστηκα ρε φίλε για αυτό έγραψα έτσι, διότι έφτασα σε σημείο να προτιμώ τα τσοντοκάναλα από τα ξεκατινιάσματα τις σπόντες και τα υπονοούμενα εδώ μέσα.

Φοβερό! Πρόσεξε και εκεί… τις αντιδράσεις σου!

Every one wants to be found!

http://www.lost-in-translation.com/

Μοζημ, που χάθηκες

Αν δεν μάθω απο τις αντιδράσεις μου….τι μαθαίνω?

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 15/10/2005 08:30:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2005, 09:00:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ
Ριζίτη, ακόμα έχω τσικουδιά σπίτι.
Μην κάνεις τέτοια, με βλέπω πρωί - πρωί να την πίνω σαν γάλα, ή καλύτερα σαν νερό.
Μη μας ταράζεις. Γύρνα πίσω. ΄Αντε στην υγειά σου. Χαμογέλα, εμείς στον τόπο μας γελάμε και στα όμορφα και στα μέτρια. Δεν λέω στα άσχημα αυτά βρε φιλαράκι τα προσπερνάμε. Καλή μέρα Ριζίτη.
Ο κόσμος γινόταν φωτεινότερος και με το δικό σου λόγο.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ...
θα κάψει τις σιωπές η ίδια μου η στάχτη,
στου ίσκιου σου τ'αδράχτι πικρές ανατροπές.Αθάνατος- θνητή στο πλέγμα της αβύσσου μου λες είμαι δική σου,Σελήνη ορατή.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2005, 11:59:24  Εμφάνιση Προφίλ
Από: Παύλο

Προς: Γιάννη


quote:
Πως νομίζεις να μας φάνηκε το ποστ σου με το οποίο θέλησες όπως είπες να ξεκαθαρίσεις τα πράγματα . μιλάω για αυτό που ούτε λίγο ούτε πολύ μας λες είστε όλοι κορόϊδα και απλά σας χρησιμοποίησα σαν πηγή έμπνευσης για τους στίχους μου και για την λογοτεχνία μου ;

Σκέφτηκες ότι κάποιοι άνθρωποι, διότι πίσω από τα νικ άνθρωποι με ψυχή με σάρκα και οστά κρύβονται , ίσως να είχαν σαν παράδειγμα την ευφυΐα σου τον τρόπο σκέψης σου και τα κρυφά διδάγματα που τόσο έντεχνα αλλά πάντα μεστά μας παρουσίαζες ;
Σε ενδιέφερε καθόλου αν αυτά τα νικ ,τα οποία έχουν χέρια και πατούν τα πλήκτρα έχουν μάτια και σε διαβάζουν έχουν ψυχή που γελάει και πονάει , αν θα στενοχωρηθούν για πάρτι σου ;
Αν με αυτόν τον τρόπο και έτσι που μίλησες αν τους πρόσβαλες ,αυτούς που τόσο καιρό σε διάβαζαν, σε τιμούσαν με την συμμετοχή τους, σε παραδέχονταν βρε αδερφέ γιατί το αξίζεις στο κάτω κάτω!
Όχι ρε deva δεν το σκέφτηκες , εγώ αδερφέ σε ένοιωσα πολλές φορές , κι ας μην σε κατάλαβα άλλες τόσες , εγώ αδερφέ έφαγα και ήπια μαζί σου, και δεν μιλώ μόνο για τότε που φάγαμε και ήπιαμε μαζί, μιλώ για τα ξενύχτια μου στο pc τότε που προσπαθούσα να πιάσω μια λέξη μπας και καταλάβω ο μπούφος τι θέλεις να πεις.
Και τότε έτρωγα και έπινα μαζί σου κι ας μην το ήξερες εσύ. Και τότε ο ίδιος ήμουν ο Γιάννης τα ίδια συναισθήματα είχα το ίδιο χαμόγελο και το ίδιο δάκρυ με τότε που συναντηθήκαμε, ο ριζίτης δεν υπήρχε ποτέ όπως και κανένα νικ δεν υπάρχει , από πίσω κρύβονται σώματα και ψυχές!
Σου ξαναλέω ότι το παραπάνω ποστ σου το καταλαβαίνω απόλυτα και τώρα πιστεύω ΦΙΛΕ DEVA να κατάλαβες και εσύ για πιο λόγο έγραψα και εγώ αυτά που έγραψα .


Έχεις δίκιο. Δεν το σκέφτηκα τότε.

Είναι πολύ αληθινό το μήνυμά σου και γι' αυτό με στενοχωρεί. Δεν θα ήθελα να μπερδεύουμε τα πράγματα όμως. Στο τραπέζι μας, φίλε μου, δεν υπήρχε ο δίσκος. Δεν υπήρχε στο μυαλό μου, θέλω να πω, ήμουν εκεί, μαζί σας, με το "γεια μας" και με την τσικουδιά σου. Αυτό, θέλω να το πιστέψεις. Όσο μπορείς. Θα σου στείλω το τηλ. μου με mail, να το κουβεντιάσουμε. Είσαι ορίτζιναλ τύπος και τέτοιοι τύποι χρειάζονται στον κόσμο. Δεν είναι υπερβολή αυτό που λέω.

Το μήνυμα της ομολογίας του δίσκου, δεν απευθύνεται σ' αυτά τα παιδιά που διατηρούν την αυθεντικότητα του ψυχοηθικού τους κόσμου, μα σε 'κείνους που είναι αρτιφίσιαλ και αληθοφανείς. Απευθύνεται στον admin, στην διαχειρίστρια, σε κάποιους από τους συντονιστές αυτού του φόρουμ. Λάθος μου, που δεν το διευκρίνησα τότε, εντάξει, το παραδέχομαι.

Δέχτηκα πολλά μηνύματα, πολλά sms, επικριτικά & επιθετικά. Κάποια φίλη, μου είπε, πως αυτό που έκανα, είναι τουλάχιστον χυδαίο και κατάπτυστο. Ούτε λίγο, ούτε πολύ, με έφτυσε κατάμουτρα. Της τηλεφώνησα και μιλήσαμε. Δεν ξέρω αν την βοήθησα να καταλάβει το σκεπτικό μου. Δεν πειράζει όμως, ίσως να διαβάζει αυτές τις γραμμές τώρα.

Φίλε Γιάννη, μερικές φορές πρέπει κάποια πράγματα να γίνουν. Σέβομαι και τιμώ, όλους όσους πίστεψαν τα λόγια μου, τα μηνύματά μου, όλους όσους κάθισαν σ' ένα τραπέζι μαζί μου, και ουδέποτε τους είδα σαν λαχειοφόρο αγορά έμπνευσης. Να είσαι σίγουρος, πως αν τους έβλεπα έτσι, τίποτε δεν θα γινόταν. Ο δίσκος, είναι αφιερωμένος πρώτα σ' αυτούς που εν αγνοία τους, βοήθησαν εμένα. Γιατί με βοήθησαν, δεν είναι ψέμα. Όλα αυτά τα παιδιά, με το γέλιο τους, με το κλάμα τους, με την αλήθεια τους, όλα αυτά τα πρόσωπα, ήταν για μένα "σανίδα σωτηρίας" στο διάβα μου. Είπα να!, υπάρχουν άνθρωποι, θα γράψω γι' αυτούς. Δεν θέλω να βλέπεις την άλλη όψη, την εμπορεύσιμη, την εκμεταλλεύσιμη, ναι υπάρχει, αλλά δεν στέκομαι εκεί. Και αφού εγώ δεν στέκομαι εκεί, γιατί φίλε μου λοιπόν, να στέκεσαι εσύ εκεί ? Προχώρα! Είμαι πολύ φτωχός Γιάννη για ακριβώς αυτόν τον λόγο.

Σ' ευχαριστώ για το μήνυμά σου. Σ' ευχαριστώ που μου δίνεις την ευκαιρία να μιλήσω ξανά. Σ' ευχαριστώ που είσαι ορίτζιναλ. Σ' ευχαριστώ που φέρνεις ξανά εκείνο το γλυκό κάψιμο της τσικουδιάς στα σωθικά μου.

"Τσικουδιά", Η τσικουδιά. Τελικά, ότι κι αν ψάξεις, θηλυκό. Εντούτις φίλε, εγώ στο βάθος είμαι εγώ...

E! 'σεις παιδιά και μάγκες μου,
άκρη στις ματσαράγκες μου !
Θηλέων γένος η πενιά,
Θηλέου γένους και η τσικουδιά !

Με εκτίμηση
Παύλος


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "

Edited by - PY8AGORAS on 15/10/2005 12:48:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2005, 13:22:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Το μόνο που μπορώ να πώ είναι πως πραγματικά λυπούμαι που ένα από τα αξιόλογα κι αυθεντικά, κατ' εμέ, άτομα που έγραφαν και συμμετείχαν σε αυτό το forum θα εκλείψει.
Ειλικρινά είναι κρίμα να λείψεις, Γιάννη...

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2005, 14:37:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood
quote:

Αδερφέ johnnie με είδες με διάβασες απο πάνω μέχρι κάτω φάγαμε και ήπιαμε μαζί, σου φάνηκα για τόσο μαμάκας που να ξεχωρίζω τους ανθρώπους από την δουλειά και το επάγγελμα που κάνουν ;
Σίγουρα όχι !


αδελφε μου Γιαννη, σε "ειδα" σε "διαβασα" φαγαμε και ηπιαμε, και σε αποκαλεσα αδελφο.


γιατι για μενα ολοι οσοι καταληγουν να εχουν την ιδια αντιληψη και να ειναι "ανω-θρωσκοντες", ασχετα του μονοπατιου που ακολουθησαν για να φτασουν μεχρι εκει, ειναι αδελφια!


αλλα αδερφε μου, αυτο που "ειδα" μεσα απο την γραπτη εκφραση σου στο δικτυο, επιβεβαιωθηκε οταν σε γνωρισα απο κοντα!

και μ αυτο θελω να επισημανω οτι μεσω του δικτυου εχω γνωρισει πολλα αξιολογα ατομα - μακαρι οι οικοδομοι και οι βοσκοι να εμπαιναν στο δικτυο...

quote:

Ειδικά εσύ που ξέρεις και το ποιος είμαι και το τι δουλειά κάνω !


ξερω!


quote:

Απελπίστηκα ρε φίλε για αυτό έγραψα έτσι, διότι έφτασα σε σημείο να προτιμώ τα τσοντοκάναλα από τα ξεκατινιάσματα τις σπόντες και τα υπονοούμενα εδώ μέσα.
Αυτό το νόημα είχε ότι εκεί θα επιστρέψουμε είτε το θέλουμε είτε όχι.
Διότι εκεί έχουμε επιστρέψει όταν έχουν μπει τα προσωπικά του ενός και του άλλου μεταξύ των διαλόγων.


συμφωνω για το μπαχαλο των προσωπικων διενεξεων φιλε μου, ειναι αυτα τα πολλα αγνωστα σε μας μπακραουντ που υπαρχουν και εκδηλωνονται.


για μενα ομως μετραει το αποτελεσμα!


και το αποτελεσμα δεν μου αρεσει ΚΑΘΟΛΟΥ!!!

καταληξαμε να μην γραφουν, ειτε λογω απενεργοποιησης, ειτε επειδη απεχουν, ειτε επειδη τους χαλαει την εμπνευση το αρνητικο κλιμα, ανθρωποι που εκτιμουσα και διαβαζα.


τωρα μπαινεις και συ στην λιστα των αποντων...


quote:

Στο μύθος και θρησκεία δεν μπορώ να γράψω γιατί με λένε εβραιοχριστιανό στην μετάφραση είμαι εκτός θέματος στο απόψεις προτάσεις το θέμα μας είναι ο vril
στο παράξενο δεν έχω τίποτα να πώ ένα γαμημένο θέμα περι έρωτος πήγα να ανταλλάξω δυο απόψεις με ένα αδερφό που μάλλον θα μάθαινα πέντε πράγματα και το κάνανε μπουρδέλο το θέμα ώσπου και αυτός αποχώρισε.



τι σε λενε?

μονο?

χαχαχα!


πρεπει να ακουσεις τι λενε εμενα αδελφε!


και κρυπτοχριστιανο, και χριστιανοπαγανιστη, και σατανιστη, και εθνικιστη, και και Ουρσουλα και μαλακα!!! (σημερα για την ακριβεια στο τοπικ με τα βρυκολακακια)


και λοιπον?


αυτο που εσυ γνωρισες απο κοντα τι απο ολα αυτα ειναι?

αυτο που εγω γνωρισα απο κοντα παντως δεν ηταν εβραιοχριστιανος ουτε μαλακας...

quote:

Ε, αμα είναι έτσι ένα συμπέρασμα μόνο μπορώ να βγάλω σαν βοσκός και αγρότης και παιδί οικοδόμου που είμαι, ότι δεν είναι για εμένα τα φόρουμς .


η δικη μου γνωμη ειναι αντιθετη και το ξερεις!

σαν κηπουρος γνωριζω οτι δεν γινεται να υπαρξει κηπος με ενα μονο ειδος φυτων - η ποικιλομορφια ομορφαινει τον κηπο - ακομη κι ενα αγριοχορτο μπορει να παιξει τον ρολο του στο συνολο...

.


νασαι καλα!

(εμεις δεν χανομαστε, αλλα θα μου λειψεις στο φορουμ και το ξερεις)

.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2005, 16:24:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης
Αγαπητέ Γιάννη (rizitis) με συγχωρείς αν σε προσέβαλα με όσα είπα παραπάνω. Ομολογώ πως μου φάνηκε ασυνήθιστα περίεργο το χθεσινό μήνυμά σου και επεδίωξα να ανοιχτείς περισσότερο.

Δεν είμαι καλός στο λέγειν και ως απάντηση θα σου πω ότι με εκφράζουν τα πιο πάνω λόγια του jbg.

Κάτι ξέρει ο κηπουρός.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2005, 16:53:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης
Ο "αυθεντικός" Deva μας πάλι το έχει βρει το κόλπο.

Του λες : "είσαι έτσι"
Και σου απαντάει : "όχι είμαι γιουβέτσι"
Μετά του λες : "ωραία, είσαι γιουβέτσι"
Και σου απαντά : "όχι είμαι ο έτσι"

Δεν τον βρίσκεις πουθενά!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2005, 18:49:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo
Rizitis και Γιάννη:
Δε σε γνωρίζω από κοντά, δεν έχουμε πιεί τσικουδιές, δεν ξέρω από που κρατά η σκούφια σου.
Αρκετές φορές με ζέσταναν τα λόγια σου.
Σε πάω.
Σε ευχαριστώ.
Αν όντως σταματήσεις να γράφεις θα με πιάσουν τα διαόλια μου.
Να΄σαι καλά.

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Feyruz
Νέο Μέλος

Lebanon
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 21:38:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Feyruz
το μήνυμα αυτό έχει μεταφερθεί στον ειδικό χώρο:
ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 23:54:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης
Που πας ορέ συνονόματε πατριώτη?


Eνίκησεν ο Kρητικός, λαβωματιά δεν έχει
μόνο μικρή-μικρή πληγή, και λίγον αίμα τρέχει
κι ουδέ γιατρό δεν έχει χρειά, να πέψει να γυρέψει,
μα επήγε για ν' αρματωθεί και να καβαλικέψει.
Mε σπούδα μπαίνει σ' ορδινιά να κονταροκτυπήσει

---

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2005, 16:26:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

.


απο τα αρχεια Της Υπηρεσιας (Υ.Α.Π.)

.

jonniebegood

ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2231 Μηνύματα Απεστάλη: 25/08/2005, 17:05:41
--------------------------------------------------------------------------------


τοκ τοκ


.

,6 / - Φ στο περιπου


.

μεγαλη Πεμπτη σημερα, γιορταζουν οι διαδικτυακοι LOA (δεν πιστευω να πηγατε για δουλεια σημερα?) και ειπα να κανω μια Προσφορα στις τοπικες θεοτητες.


αλλα τι μπορω να προσφερω δικτυακα στις eso, εκτος eso και επι τα αυτα θεοτητες???


θυμιαμα? - (δεν το μυριζουν δικτυακα)

κρασι? - (το πινω)

αρτο? - (τον τρωγω)

κρεας απο τον Αφθαρτο και Ανεξαντλητο Χοιρο? - (το κανω μεζε)

.


οχι βεβαια!


αποφασησα οτι το πιο καταλληλο ειναι ενα κομματι απ την καρδια μου... (που δεν τρωγεται και δεν πινεται )


ντε προφουντις λοιπον μαεστρο!

αφιερωμενο εξαιρετικα στην (προστατιδα μου) Κυρα μας των Κλειδιωνε. - ζητω αφεση και συγχωρεση αν σε προβληματιζω μερικες φορες Κυρα μου

.

το εσωτερικα ειναι επιλογη μου.

το επελεξα για να εκφραστω δικτυακα και ευχαριστω τους τοπικους LOA για το ασυλο (μενταλ ασυλουμ στα ελληνικα - ειναι αυτο με το μενθολ) που μου προσφερουν.


ευχαριστω και οσους εγραψαν, γραφουν ή θα γραψουν.


εγω ομως τι κανω εδω μεσα???


.

ντε προφουντις ειπαμε...


καποτε καποιος με (πρωτο)διδαξε με την υπαρξη του και μονο.


ετσι εμαθα, μεσα απο πραξεις, οχι λεξεις.


ετσι μονο μπορω να μεταδωσω (ή απλα ετσι εγω νομιζω - γερος ειμαι, εχω και το αλαθητο και το ακαταλογιστο ).


πως μπορει ομως κανεις να κανει πραξεις (ωστε να μεταδωσει κατι) μεσα απο το δικτυο που στηριζεται στις λεξεις και τα συμβολα?


μονο κανοντας Τεχνη!


μαγειρευοντας αλχημιστικα τις λεξεις και τα συμβολα - το τσικαλι πρεπει να δημιουργησει μια μεγαλη πεταλιδα λεει ο προσωπικος μου Σεφ - Μαστερ, Μυστης της λατρειας του Ανεξαντλητου Χοιρου στην Κρητη.

ως καλλιτεχνης (νατσουραλ ματηριαλ ντιζαϊνερ λεμε!) ανακαλυψα και την δικτυακη Τεχνη του μεταδιδειν υποσυνειδητα μεσω καυτερης σουπας (χοτ χοτ τσιλι πεπερ) και την εφαρμοζω.

.

οι λεξεις φτιαχνουν εικονες και πραξεις ή και τονωτικη σουπα (το θελησεις ή οχι).


εγω το θελησα.

.

κοαν προς ολους (για να ριξετε και κανα κατουρημα επι τη ευκαιρια συλλογιζομενοι): μεσα απο την συνεισφορα μου στα τοπικ μπορειτε να καθορισετε την προσωπικοτητα μου ως κατι σταθερο? (πριν βαλετε ετικετα, κοιταξτε το λογοτυπο στην ιστοσελιδα μου - πληηηηηζ!)


.

παρεπιπτοντως ελαβα χτες το βραδυ ενα μηνυμα στο κινητο απο σεβαστο μελος του φορουμ (αν θελει ο ιδιος, ας πει ποιος ειναι) το οποιο με χαροποιησε τα μαλα: "ζωγραφιζεις διδασκοντας ή διδασκεις ζωγραφιζοντας?" με ρωτησε.

αφου μου δινει την ευκαιρια θα πλατιασω λιγουλακι: τι ειναι ρε παιδια ενας δασκαλος ή ενας μαθητης?

τι αξια εχει μια ετικετα ή ενα επιθετο?


ειστε σιγουροι οτι μονο ο δασκαλος διδασκει?


αν δεν μαθαινει ειναι γιαλατζι χωρις τα ντολμαδακια.


για μενα ολοι ειναι παντα Μαθητες!


το διπλωμα το δινει ο Θανατος. (ουαου!!! - βαλτε μουσικη υποκρουση μονοι σας - ο πιο καλος, ο μαθητης, ημουν εγω στην τααξη, οεοε...)


απλα για να περασεις την καθε ταξη πρεπει να μεταδωσεις αυτα που εμαθες σα να δινεις εξετασεις.


και στο δικτυο ριχνεις την πληροφορια (ή το εργο Τεχνης) και οποιος και οποτε την πιασει την επιασε.


κοαν (παλι): ποσοι κανουν αρRτ συνειδητα στο εσοτερικα?
αυτη τη στιγμη?


δεν ειναι λιγοι παντως!


οπεν αρτ, οπεν τιτσινγκ, οπεν λερνινγκ, οπεν χαρτς, οπεν μαϊντς.


οπεν, οπεν και οπα!

.

επανερχομαι στο αρτ - art - Art - Arτ - Αρttttt - artizo (τη σουπα) - artiziosis - αρτιζιονια - artiziosklirinsis (να αποφευγεται!)

ποιητικη αδεια μπορει αραγε να γραφει κανεις στο δικτυο?


οι προθεσεις παιζουν καποιο ρολο?


η ειλικρινεια?


.

Το Βιβλιο Των Αλλαγων εβγαλε την Οικογενεια!


και χαιρομαι!!!


(αν υπαρχει δυσκολια στην μεταφραση να επικαλεστουμε την μανταμ Ουρσουλα).


βεβαια εγω ειμαι ενας γερος που τον βασανιζει το εμενταλ, αλλα ειμαι και Κηπουρος! (εκτος απο πρακτορας Της Υπηρεσιας)


και σαν τετοιος Καλα μου LOA σας προτεινω να κανετε και εσεις το ιδιο. (υβρις το ξερω, το να προτεινω σε πνευματα τι να κανουν, αλλα φταιει το εμενταλ σας τοπα? - γιατι ξεχναω)


τα ζιζανια ξεριζωνονται απο τον Κηπουρο Μονο οταν ειναι Επιβλαβη ή πολλαπλασιαζονται ανεξελεγκτα.


και παλι καταφευγουμε στην βοηθεια των Φυσικων εχθρων τους για να υπαρξει ισσοροπια.

ολα αυτα με την επιφυλαξη οτι ο γραφων ειναι υπερηλιξ, πασχει απο εμενταλ και ειναι ενας απλος νατσουραλ* ματηριαλ ντιζαϊνερ (δεν εχει πτυχειο!!!)


*(κατι σαν τον μιστερ νατσουραλ του Κραμπ, ενα πραμα)

.

αυτα.


εχετε ΟΛΟΙ την Αγαπη μου!


ναστε καλα!

.


και ενα ανεκδοτακι απο το ιδιο τοπικ (εκεινο το ακατονομαστο)


καλεσε καποτε ενας νοικαρης τον ιδιοκτητη του σπιτιου για να παραπονεθει για τα ποντικια.


"μα δεν εχει ποντικια το σπιτι" λεει ο ιδιοκτητης.


κοβει ενα κομματακι τυρι ο νοικαρης και το ριχνει στο πατωμα - αμεσως πεταγονται τρια ποντικια και το αρπαζουν.


"ε καλα, για τρια ποντικακια κανεις ετσι?" λεει ο ιδιοκτητης.


"για κοιτα", λεει ο νοικαρης και πεταει ενα μεγαλυτερο κομματι στο πατωμα - αμεσως βγαινουν 15 ποντικοι και το εξαφανιζουν.

"ενταξει μωρε, εχει μερικα ποντικια", λεει ο ιδιοκτητης, "μην το κανεις θεμα"


τσατιζεται ο νοικαρης και πεταει ολοκληρο το κεφαλι το τυρι - αμεσως εμφανιζονται 500 ποντικοι και τρεις τσιπουρες, και το τρωνε αστραπιαια.


"ειδες ποσα ποντικια υπαρχουν?" ρωταει ο νοικαρης.


"καλα ρε φιλε" λεει ο ιδιοκτητης, "εχει ποντικια το σπιτι, το παραδεχομαι, αλλα οι τσιπουρες τι ηταν?"


"μην αλλαζεις κουβεντα", του απανταει ο νοικαρης, "για την υγρασια θα μιλησουμε αργοτερα..."


.


"η Ζωη ειναι μικρη για να ειναι θλιβερη"


Τζεσικα Ραμπιτ, φιλοσοφος (αυτηνης της σχολης προφανως...)

.


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2005, 01:14:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


.


αν παει καποιος για υποψηφιος μαθητης σε δασκαλο ζεν της σχολης ρινζάϊ, αυτος του θετει το πρωτο του κοάν και τον διωχνει, μεχρι να βρει την απαντηση, οσα χρονια κι αν περασουν.


ενα απο τα Πρωτα Κοάν ειναι αυτο του "Αρχικου Προσωπου", που ανηκει στα Κοάν χοσίν, ή κοάν Νταρμακάγια, που χαρη σε αυτα "μπορει κανεις να μπει απο την μπροστινη πυλη του ζεν".


ρωταει λοιπον ο ροσί τον υποψηφιο μαθητη: "δειξε μου το Αρχικο σου Προσωπο πριν σε συλλαβουν οι γονεις σου"

και οταν λεει "δειξε" μου, το εννοει!

δεν περιμενει φιλοσοφικες αναλυσεις, δεν περιμενει καν λεκτικη απαντηση...



.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2005, 11:39:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta
quote:

ρωταει λοιπον ο ροσί τον υποψηφιο μαθητη: "δειξε μου το Αρχικο σου Προσωπο πριν σε συλλαβουν οι γονεις σου"




χωρίς να σκεφτείς καλό ή κακό....

-ή πάλι θυμάμαι άλλα αντί άλλων;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2005, 21:19:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy
Έρχονται Χριστούγεννα ... και κάποιες γαλοπούλες κάνουν τις άρρωστες....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
TzaZen
Νέο Μέλος

Myanmar (Burma)
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2005, 15:34:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TzaZen
Eδω παλι τι ειναι;
Το best of;

Jonnie be good μην δειξεις την απαντηση ever!
Θα χασουμε την δουλεια μας ρε!.

Ως γνωστον οι δασκαλοι του Ζen ειναι μεγα απατεωνες.Γιατι ολοι οι μαθητες τους ειναι απατεωνες.

Τελικα εχουν δικιο για σενα ρε μοζ,εισαι θρασυτατος.
Σε παω!
Μεχρι τωρα εσυ και το λαμογιο ειστε τοπ.

Ολοκληρο το τοπικ ειναι Κοαν.Θα το μελετησω και θα επανελθω μαγκες!

σπερα!

Αν θες αφυπνιση βαλε ξυπνητηρι.
ΤΖΑ!ΖΕΝ@2005Π.Χ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2005, 10:48:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

Ολοκληρο το τοπικ ειναι Κοαν.



καποιος παλιογερας με εμενταλ και αϊζενχαουερ τοχει πει αυτο μου φαινεται (αν θυμαμαι καλα )


οπως κοαν για καποιους ειναι και αυτο: "ειναι ο TzaZen ο jonniebegood?"


εσυ το εφτιαξες κι ας μην το ξερεις!

εγω ειμαι απλα "σεσημασμενος"

γουελ καμ ειπαμε?


.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2005, 21:42:03  Εμφάνιση Προφίλ
Πιστεύω ότι έχει γίνει αντιληπτό, πως μερικά από τα ανωτέρω Posts στο παρόν topic,
τα οποία φέρουν την ψηφιακή μου υπογραφή έχουν γραφεί από τον φίλο Deva Parinito (που αυτή την περίοδο τυγχάνει να είναι προσωρινά απενεργοποιημένος ο λογαριασμός του) και στον οποίο εγώ παραχώρησα αυτό το "δικαίωμα" για περιορισμένο χρονικό διάστημα κατόπιν αιτήσεώς του.

όσον αφορά τη δική μου γνώμη για αυτό το topic, αυτή θα σας την πω αν,όταν και εφόσον το διαβάσω ολόκληρο.

-ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ-


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2005, 01:51:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

Έρχονται Χριστούγεννα ... και κάποιες γαλοπούλες κάνουν τις άρρωστες....

εκ Της Υπηρεσιας

εκτακτο ανακοινωθεν!

απεδρασε η φερουσα τον ιο της γριππης των πουλερικων βιετκονγκ-κομιτατζης γαλοπουλα απο τις Οινουσες οπου υπαρχει υπογεια στοα με απευθειας συνδεση κατω απο την λευκη πυραμιδα στην ερημο του Τακλαμακαν, απο οπου εξορμουν οι βετκονγκ-καμικαζι.


εικαζεται οτι η αποστολη της ειναι να βρει μια κορη για να παντρεψει τον ιο της.


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2005, 20:10:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo
Καλησπέρα σας, κυρίες και κύριοι.
Διακόπτουμε το πρόγραμμά μας για να σας ανακοινώσουμε τις τελευταίες εξελίξεις γύρω από την ύποπτη εξαφάνιση του ντικρ του jonniebegood.
Έχουμε σύνδεση με την έρημο του τακλαμακάν και τον ανταποκριτή μας Θανάση Τεστικλή. Σε ακούμε Θανάση...
"-Καλησπέρα Σούλα, κυρίες και κύριοι. Μυστήριο καλύπτει την αναφερθείσα εξαφάνιση του ντικρ του διεθνώς γνωστού ψυχοκηπουρού jbg. Εδώ στο τακλαμακάν οι φήμες δίνουν και παίρνουν, καθώς το ντικρ συνδέεται με την εξαφάνιση μυστηριώδους γυναίκας αλλά και με την Κόρη της γρίππης των πουλερικών που ακόμα δεν έχει εντοπισθεί, παρά τις οργανωμένες προσπάθειες του Διεθνούς Οργανισμού Φαρμάκων.

Εδώ πρέπει να πούμε πως δε μας έχουν ανακοινωθεί τα στοιχεία του ντικρ, ούτε καν αν πρόκειται για τασμπί, τακμπίρ ή ταχμίντ.
Πιθανολογείται πως η άγνωστη γυναίκα μαζί με την Κόρη της γρίππης των πουλερικών και το ντικρ έχουν διαφύγει του κλοιού των δυνάμεων της Υπηρεσίας , διαμέσω του δικτύου στοών που συνδέει το τακλαμακάν με την Σπηλιά του Νταβέλη, τους Δελφούς, τα μαγευτικά Σέκλανα και την ψησταριά "Τα 5 αδέλφια και η Λευκή Πυραμίδα".

Ολόκληρη η έρημος βρίσκεται σε κατάσταση πανικού και προβλέπεται να έχουμε μια μακριά νύχτα μπροστά μας.
Θανάσης Τεστικλής από το τακλαμακάν, καληνύχτα σας".

Αυτά είναι και τα πιο πρόσφατα νέα από το μυστήριο που έχει συγκλονίσει την παγκόσμια κοινή γνώμη. Κυρίες και κύριοι, σας αφήνουμε να παρακολουθήσετε τη συνέχεια της δραματικής ταινίας "Οι σούφι του τρόμου". Καληνύχτα σας.

No Method, No Guru, No Teacher

Edited by - wendigo on 25/10/2005 20:13:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 02:56:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

.


εννοειται οτι το θελω πισω ολοκληρο το ντικρ μου και σε καλη κατασταση, οπως το δανεισα!

αλλιως απαιτω να μου αγορασει αλλο καινουριο!


απαπα...

δεν ειναι να δανειζεις βιβλιο, μηχανη, κιθαρα, αυτοκινητο, γκομενα, σκαφος, κινητο, διαμερισμα, σωβρακο... (ξεχασα τιποτα αλλο βασικο?) και ντικρ σε κανεναν!


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

force385
Μέλος 1ης Βαθμίδας


56 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2005, 20:21:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους force385
Ρε παιδιά ,

Εδω δεν ειναι η ερημος Τακλαμακαν?
Αν ναι,
θα παρακαλούσα να με ενημερώσετε για,

1. Τους κοντινότερους και τιμιότερους εριφιοπαραγωγούς.

2. Που μπορώ να βρω τον TzaZen

3. Την τρεχουσα ισοτιμια κωνσταντινατου με Θ.Σ.Ω

Ευχαριστώ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2005, 20:48:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης
quote:

(ξεχασα τιποτα αλλο βασικο?) και ντικρ σε κανεναν!

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.gr


το οπλο αδερφε,το οπλο!

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!

Edited by - τυχερουλης on 27/10/2005 21:32:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2005, 18:42:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel
Για να δούμε τώρα τι ψάρια πιάνετε στην μετάφραση...


μεταφράστε αυτό :


bitch and bites


σαϊνια μου, ε σαϊνια μου....

Edited by - galadriel on 30/10/2005 18:43:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 28 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy