ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Ε, αυτό δεν είναι επιστήμη!!!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2006, 12:18:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτο που βλεπω ειναι οτι οι συντονιστες σπευδουν να επαναφερουν στην ταξη τους σκεπτικιστες αλλα αφηνουν ξαμολητους τους εσωτεριστες να καθυβριζουν.Και οταν ο σκεπτικιστης χανει την υπομονη του τοτε παρεμβαινουν με σκοπο οχι να αποκαταστησουν την ταξη αλλα να τον φιμωσουν.


Aγαπητή φίλη δύο ερωτήσεις. Τη στατιστική τη θεωρείς Επιστήμη.

Η επανάληψη ενός φαινομένου τί αποδεικνυεί επιστημονικά?


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2006, 12:23:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλημέρα
Διάβαζα το θέμα πριν μερικές μέρες, αλλά φαίνεται ότι έχω
χάσει επισόδια, αφού μετά την τελευταία φορά που μπήκα ξαφνικά
πολλαπλασιάστηκαν οι σελίδες.

Πολύ θα ήθελα να σε παρακαλέσω Medteck, επειδή θέλω να απαντήσω
στις ερωτήσεις σου, γιατί βρίσκω ενδιαφέρον το θέμα, αλλά δεν έχω
χρόνο να διαβάσω όλο το άρθρο που παραθέτεις, αν μπορούσες να
έκανες μια περίληψη σε αυτό, σε ένα εύλογο μήκος, για να είναι πιό
εύκολη η τοποθέτηση στις ερωτήσεις σου σχετικά με αυτό.

quote:
Ελπιζω οι συνανθρωποι μου να διαβασαν το θαυμασιο αρθρο που καταρριπτει την καραμελα των αποκρυφιστων οτι η κβαντικη μηχανικη δικαιολογει την υπαρξη μεταφυσικων φαινομένων.



Αγαπητη ΛΙΛΙΘ,
στις προθεσεις μου ηταν να μεταφρασω ολοκληρο το αρθρο που αναφερεται στο οτι η κβαντικη μηχανικη δεν μπορει να χρησιμοποιηθει για να δικαιολογηθουν αποκρυφιστικες-μεταφυσικες πεποιθησεις αλλα δυστυχως ειναι πολυ μεγαλο σε μηκος.

Οσο αφορα την περιληψη,θεωρώ οτι ειναι εξαιρετικα δυσχερες να κάνω περιληψη χωρις να χαθει η ουσια του αρθρου.Ενα απο τα ατου του αρθρου αυτου ειναι οτι εξηγει σε απλη γλωσσα και χωρις περιπλοκες εξισωσεις πολλες απο τις παρανοησεις αναφορικα με την κβαντικη μηχανικη που χρησιμοποιουν οι εσωτεριστες-αποκρυφιστες για να δικαιολογησουν τις πεποιθησεις τους.

Θα ελεγα οτι το κυριοτερο συμπερασμα του αρθρου ειναι οτι τα γεγονοτα που λαμβανουν χωρα στο μικροκοσμο (τον χωρο των στοιχειωδων σωματιδιων) δεν λαμβανουν απαραιτητα χώρα και στον μακροκοσμο.Γιαυτο τον λόγο η καρεκλα στην οποια κάθεσαι δεν εξαφανίζεται ξαφνικα κτλ

Επισης σου προτεινω να διαβασεις στην σελίδα 1 του παροντος τοπικ,τα χαρακτηριστικα της επιστημης και της ψευδοεπιστημης και με βαση αυτα τα κριτηρια να εξεταζεις απο αυτα που σου προσφερονται,τι ειναι επιστημονικο και τι οχι.

ΥΓ.Ισως καποτε μεταφρασω το αρθρο αν και θα ηθελα να μου δωσει ενα χερακι ο Αγγελος για την ελληνικη αποδοση των ορων της κβαντομηχανικης.

Επαναλαμβανω ομως οτι απλα χρειαζεσαι γνωση αγγλικων σε επιπεδο lower και απλη γνωση της μετρησης της ταχυτητας στην νευτωνια μηχανικη καθως και της εννοιας του κυματος για να καταλαβεις το αρθρο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2006, 12:34:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Αυτο που βλεπω ειναι οτι οι συντονιστες σπευδουν να επαναφερουν στην ταξη τους σκεπτικιστες αλλα αφηνουν ξαμολητους τους εσωτεριστες να καθυβριζουν.Και οταν ο σκεπτικιστης χανει την υπομονη του τοτε παρεμβαινουν με σκοπο οχι να αποκαταστησουν την ταξη αλλα να τον φιμωσουν.


Aγαπητή φίλη δύο ερωτήσεις. Τη στατιστική τη θεωρείς Επιστήμη.

Η επανάληψη ενός φαινομένου τί αποδεικνυεί επιστημονικά?


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"


Η στατιστικη ειναι επιστημη γιατι ακολουθει τους κανονες τις επιστημης και οχι γιατι την θεωρω εγω επιστημη.

Η επαναληψη ενος φαινομενου σημαινει πολλα.

Κατα την γνωμη των επιστημονων,οσο περισσοτερο επαναλαμβανεται και απο οσο περισσοτερους ανθρωπους παρατηρηται,τοσο αυτο σημανει οτι το φαινομενο ειναι πιθανον αληθινο.

Δεν μας λεει ομως τιποτα για την ΦΥΣΗ του φαινομενου.

Πχ πολλοι ανθρωποι ειδαν φωτα στον ουρανο των οποιων δεν μπορουσαν να εξηγησουν την προελευση τους.Σημαινει αυτο οτι υπάρχουν εξωγηινοι ή οτι τα φωτα αυτα τα στελνει ο Σατανας και ειναι οι Νεφιλιμ οπως ειπε ενας Αμερικανος Παστορας?

Επισης θα πρεπει να λαβουμε υποψη μας οτι οι ανθρωποι επιρρεαζονται.Εχει παρατηρηθει πχ οτι μετα απο την προβολη της ταινιας Communion που περιγραφει την απαγωγη ενος τυπου απο εξωγηινους,αυξηθηκε σε εκρηκτικο βαθμο ο αριθμος των ατομων που ισχυριστικαν οτι ειχαν απαχθει απο εξωγηινους.

Επισης ο ιατροδικαστης Γιαμαρρελος ισχυριστηκε οτι το λειψανο του Βησσαριωνα "ηταν ροδαλο στην οψη και ειδα και τα ματια του".Η φωτογραφια της Espresso αποκαλυψε ενα κατακιτρινο,ανευ μαλακων μοριων (ουτε και ματιων) μουμιοποιημενο σωμα...


ΟΙ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΝΑ ΙΣΧΥΟΥΝ:

1.ΜΕ ΠΟΙΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ Ο ΜΥΣΤΙΚΙΣΤΗΣ,ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗΣ,ΑΠΟΚΡΥΦΙΣΤΗΣ ΑΠΟΦΕΥΓΕΙ ΤΑ ΣΦΑΛΜΑΤΑ ΤΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ.

2.ΕΑΝ Ο ΟΠΑΔΟΣ/ΕΡΕΥΝΗΤΗΣ ΤΟΥ ΥΠΕΡΦΥΣΙΚΟΥ/ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΟΥ ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ ΟΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΠΩΣ Η ΨΥΧΗ,Ο ΘΕΟΣ ΚΤΛ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΑΝ ΤΗΣ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΩΝ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΓΙΑΤΙ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΒΓΑΖΕΙ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ,ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΕΙ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ,ΟΡΙΖΕΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΚΤΛ ΜΕ ΒΑΣΗ ΑΥΤΑ?

Edited by - medtech on 09/04/2006 12:39:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2006, 12:48:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο παραπάνω σου ποστ δε διαφωνώ πουθενά. Σου το έχω πει και σε προηγούμενη σελίδα. Με τον τρόπο σου διαφωνώ.

Τώρα σε αυτό που σε ρώτησα:

Παραθέτοντας το ποστ είναι ένα ενδιαφέρον φαινόμενο που στατιστικά επαναλαμβάνεται περιοδικά αλλά με αντίθετα δεδομένα.

quote:
Αυτο που βλεπω ειναι οτι οι συντονιστες σπευδουν να επαναφερουν στην ταξη τους σκεπτικιστες αλλα αφηνουν ξαμολητους τους εσωτεριστες να καθυβριζουν.Και οταν ο σκεπτικιστης χανει την υπομονη του τοτε παρεμβαινουν με σκοπο οχι να αποκαταστησουν την ταξη αλλα να τον φιμωσουν.

Αυτήν ακριβώς την παράγραφο την έχω δει γραμμένη από:

1. Οπαδούς του παράξενου που υποστηρίζουν ότι τους παίρνουμε στο ψιλό, στο "Βρυκόλακες...." πήγανε να φάνε τη συντονιστική ομάδα οι αυτοδημιούργητοι επειδή διατυπώσαμε την άποψη ότι θέλει προσοχή γιατί υπάρχουν και κλινικές περιπτώσεις.

2. Από Σκεπτικιστές.

3. Από Χριστιανούς, καθώς διατυπώνεται ότι υποστηρίζουμε τους Αρχαιολάτρες.

4. Απο Αρχαιολάτρες, γιατί τους κλειδώναμε τα τόπικ (10 την ημέρα) εν τη γεννέση τους, ότι είμαστε ανθέλληνες.

Και φυσικά υπάρχουν και άλλα παρεμφερή δεδομένα που αλληλοαναιρούνται.

Επειδή την δεδομένη στιγμή που συμβαίνει ένα γεγονός το μέλος αισθάνεται αδικημένο, ότι η συντονιστική ομάδα δεν το υποστήριξε, ότι δεν έκανε τις παρατηρήσεις που έπρεπε, πιστεύω από τα παραπάνω δεδομένα να αντιλαμβάνεσαι ότι δεν είναι μια εύκολη ιστορία.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2006, 13:21:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραια.Τοτε επισκεψου το τοπικ 12κλωνο DNA και δες οτι εκανα πολυ υπομονη στις προσβολες της Galadriel,αντιμετωπιζοντας τις με χιουμορ αλλά ως ενα σημειο.

Αληθεια πως κρινεις εσυ τις χαριτωμενες φωτογραφιες με τον βιολιτζη,το σκυλακι με τα λυπημενα ματακια και το μπουλντογκ born του be wild ου δημοσιευσες?

Ωραια ας κλεισουμε το θεμα με τις προσβολες και κοσμια ας ρωτηοσυμε για μια ακομα φορα:

1.ΜΕ ΠΟΙΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ Ο ΜΥΣΤΙΚΙΣΤΗΣ,ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗΣ,ΑΠΟΚΡΥΦΙΣΤΗΣ ΑΠΟΦΕΥΓΕΙ ΤΑ ΣΦΑΛΜΑΤΑ ΤΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ.

2.ΕΑΝ Ο ΟΠΑΔΟΣ/ΕΡΕΥΝΗΤΗΣ ΤΟΥ ΥΠΕΡΦΥΣΙΚΟΥ/ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΟΥ ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ ΟΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΠΩΣ Η ΨΥΧΗ,Ο ΘΕΟΣ ΚΤΛ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΑΝ ΤΗΣ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΩΝ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΓΙΑΤΙ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΒΓΑΖΕΙ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ,ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΕΙ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ,ΟΡΙΖΕΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΚΤΛ ΜΕ ΒΑΣΗ ΑΥΤΑ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

* *
Διαγραμμένος Λογαριασμός


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2006, 15:17:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους *  *  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

_____________________________________________________________
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΤΗ "ΓΕΝΙΚΗ ΣΑΛΑΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ"
_____________________________________________________________

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2006, 17:11:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η αλήθεια είναι ότι αναρρωτιέμαι για τον φόβο και το «κρέμασμα» που θα νιώσουν οι άνθρωποι του επιστημονικού σκεπτικισμού όταν κάποιος πιο Σκεπτικιστής με σκληρή γλώσσα ωσάν του Νίτσε τους πληροφορήσει ότι η «Επιστήμη Πέθανε»!!!

Πολυ μου αρεσε αυτο !

Η επιστημη πεθαινει καθε μερα και απο τις σταχτες γεννιεται
καινουρια επιστημη. Αυτη ειναι και η επιτυχια της. Δες την ιστορια.

Αγγελος.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2006, 17:42:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

έχει αρχίσει και γίνεται πολύ βαρετό αυτό που κάνεις medttech..

και δεν φαντάζομαι να περιμένεις ουσιαστική συζήτηση με τον τρόπο που θέτεις τα ερωτήματα σου...


τώρα αυτό το "ξωτικίνα διαλογίστρια" πλάκα είχε! θα το κρατήσω!


για πες μου την άποψη σου, μήπως να ανοίξω fun club να τσακώνω συνδρομές?


Galadriel


για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2006, 18:20:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε τωρα και εσυ βρε Galadriel

Αν πιστευεις οτι εχει γινει βαρετη γιατι της απαντας ?
Και αφου δεν πιστευεις οτι μπορει να γινει σοβαρη συζητηση
γιατι συμμετεχεις ?

Το θεμα ειναι τοσο γενικο, που ηταν απο την αρχη καταδικασμενο. Ητανε στραβο το κλημα το αρμενιζουμε και
στραβα το αφησε και ο καπετανιος του στη φουρτουνα ακυβερνητο. Μηπως να πηγαινε στο μουσειο και να ξεκιναγαμε με μια λιγο πιο καλη εισαγωγη ?


Αγγελος.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2006, 20:54:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ζήτω συγνώμη για το Χιούμορ, μα όταν χρειάζεται χρειάζεται!

http://www.grapheine.com/bombaytv/play_uk.php?id=1042923

Στο επομενο ΛΙΝΚ εχει ένα φιλε, από ένα ινδό YOGI! *(YOGANANDA) Για να νευριασουμε λιγο την σκεπτικιστριουλα μας, αυτος ο κύριος έκανε κάτι που οι επιστήμονες όσο και να προσπαθήσουν δεν το μπορούν.

Έπεφτε για ύπνο, (προσέχετε τα μάτια του, και έμενε έτσι σε αυτή τη θέση, χωρίς να κλείσει τα βλέφαρα για 7 μέρες. Και όταν το έκανε, τις επόμενες 7 μέρες... δεν κοιμόταν ουτε για ένα λεπτο.

http://www.guruji.it/videoyogananda/sleep.wmv

Τέλος για να τελειώνουμε.

Ορισμένοι από εμάς (που ασχολούμεθα με αυτά που εσύ κοροϊδεύεις αγαπητη Μεδτεχ),
ίσως και να είμαστε κοροΐδα, (αν και προσωπικά, όπως και σε αρκετούς αλλους φίλους δεν περναει π.χ ο SAI BABA, όχι μόνο για τις μαγείες και υλοποιήσεις, μα προπαντός για τον σφετερισμό(άγνοια) προς τον κόσμο.

Άλλες περιπτώσεις (σαν και αυτή του YOGANANDA,) προσωπικά αφήνουν ερωτηματικά, (χωρίς απόρριψη), μιας και ένας πραγματικός μύστης, πιστεύω, πως δεν κάνει ποτέ επίδειξη των (δυνάμεων) του,
τον ενδιαφέρει ότι εσύ κοροιδευεις, (νους/ψυχη), και καθολου μα καθολου να κερδισει 1 εκατ., ποσό μάλιστα να υποβληθεί σε εξέταση, από επιστήμονες.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zagreas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
153 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2006, 09:49:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zagreas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος zagreas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αυτούς τους 4-5 που λες αγαπητέ zagrea θα έπρεπε να βρουν οι επιστήμονες, να τους εξετάσουν και να δουν τι συμβαίνει λίγο πριν, κατά την διάρκεια και αμέσως μετά την πυροβασία. Δεν ξέρω αν το έχουν κάνει, αν το έχουν ζητήσει και αν οι 4-5 έχουν δεχθεί ή υπάρχει περίπτωση να δεχτούν να εξεταστούν επιστημονικά. Πάντως στο εξωτερικό απ όσο διάβασα έχουν γίνει τέτοιες έρευνες και δεν έχει βρεθεί κάτι το "υπερφυσικό".

Ostria στην Ελλαδα απ οτι ξερω τετοιες ερευνες και μελετες εκανε μονο
ο Ταναγρας.
Στη Μαυρολευκη οι ηλικιομενες αναστεναρισες μηλουν ακομη για τις μαλινες καλτσες της κυρα Παναγιωτας που ακομη και αυτες δεν καηκανε,(υπαρχουν ακομη).

Ενα αλλο φαινομενο που πρεπει να αναφερουμε ειναι οι αναμνησεις απο προηγουμενες ζωες που εχουν μερικοι ανθρωποι.(γλωσολαλια)

Και οχι μονο αυτες που συμβαινουν κατα την διαρκια υπνοτικης αναδρομης, γιατι εδω μπορει να εχουμε το φαινομενο της 'υποβολης'.
Αλλα αυτες που συμβαινουν αυθορμητα σε παιδια ηλικιας 3-5 ετων με επαληθευσιμα αποτελεσματα.

Καλλη σου μερα.

999Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2006, 10:16:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Η αλήθεια είναι ότι αναρρωτιέμαι για τον φόβο και το «κρέμασμα» που θα νιώσουν οι άνθρωποι του επιστημονικού σκεπτικισμού όταν κάποιος πιο Σκεπτικιστής με σκληρή γλώσσα ωσάν του Νίτσε τους πληροφορήσει ότι η «Επιστήμη Πέθανε»!!!

Πολυ μου αρεσε αυτο !

Η επιστημη πεθαινει καθε μερα και απο τις σταχτες γεννιεται
καινουρια επιστημη. Αυτη ειναι και η επιτυχια της. Δες την ιστορια.

Αγγελος.


Ενω οι δεισιδαιμονιες,τα θρησκευτικα δογματα και οι ψευδοεπιστημες εμμενουν πεισματικα οσες φορες και εαν αποδειχτουν λάθος.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2006, 10:22:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

έχει αρχίσει και γίνεται πολύ βαρετό αυτό που κάνεις medttech..

και δεν φαντάζομαι να περιμένεις ουσιαστική συζήτηση με τον τρόπο που θέτεις τα ερωτήματα σου...


τώρα αυτό το "ξωτικίνα διαλογίστρια" πλάκα είχε! θα το κρατήσω!


για πες μου την άποψη σου, μήπως να ανοίξω fun club να τσακώνω συνδρομές?


Galadriel




Κλασικα παλι καταφευγεις σε υβρεις γιατι δεν εχεις επιχειρηματα φυσικα.
Εαν ειχες απαντησεις στις ερωτησεις που εθεσα θα τις ειχες δώσει και θα εβαζες στην θεση της την ενοχλητικη medtech.

Εγω κανω μια ερωτηση και περιμενω να μου δωσει καποιος μια απαντηση.Ως τωρα μονο η Gretel εκανε τον κοπο να απαντησει (χρησιμοποιει την διαισθηση της για να διακρινει τι ειναι ορθο απο τα μεταφυσικα και τι οχι),Καποιος αλλος εσωτεριστης (η και σκεπτικιστης) μπορει να συνεισφερει δημιουργηκα σε αυτον τον διαλογο (ας ξεκινησει απαντωντας γιατι ολο αμφισβητητε τις επιστημονικες μεθόδους αλλά δεν βλέπω να αναρωτιέστε για την εγκυρότητα των δικών σας)ή θα συνεχίσετε να με μπινελικωνετε επειδη τολμαω και ρωταω αυτα που ΠΡΩΤΟΙ ΕΣΕΙΣ θα έπρεπε να ειχατε αναρωτηθεί?

Για τη πυροβασια και ποσο καλα εξηγηται επιστημονικα επισκεφτητε το:
http://www.skepticreport.com/mystics/firewalk.htm

Για τις κυριοτερες δικαιολογιες που προβάλουν οσοι γκουρου,προφητες,μεντιουμ κτλ αρνουνται να λάβουν μέρος στην προκληση του James Rhandi (δινει 1 εκ. δολαρια σε οποιον αποδειξει οτι διαθετει υπερφυσικες δυναμεις) επισκεφτητε το:
http://www.skepticreport.com/tools/topjref.htm

Και τελος κατι που θα απολαύσει ο Αγγελος (πολυ περισσότερο απο όσο το απόλαυσα εγω):

The Crackpot Index

A simple method for rating potentially revolutionary contributions to physics.
http://www.skepticreport.com/funnies/crackpot.htm

Edited by - medtech on 10/04/2006 10:43:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2006, 11:56:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή?

για εξήγησε μου medttech πως ακριβώς σε πρόσβαλλα και που ακριβώς είναι οι ύβρεις? εσύ που έχεις επιχειρήματα για ανάλυσε το μου αυτό...

την απάντηση μου στην ερώτηση σου στην έχω δώσει από την αρχή, δεν σου άρεσε τι να κάνουμε... και όπως δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν γι'αυτές (και σίγουρα δεν τις χρησιμοποιώ για να βγάλω λεφτά), έτσι δεν προσπαθώ να πείσω κι εσένα...

έχεις όμως μάθει να εκμεταλλεύεσαι την λέξη "επιστήμη" με έναν τρόπο που απλά δημιουργεί εντυπώσεις... και αν είχες την πραγματική διάθεση να συζητήσεις θα είχες καταλάβει ότι αυτό ακριβώς είναι και το θέμα του τόπικ...

γιατί το μπαίνω-βγαίνω-γράφω και βαφτίζω την όποια Galadriel "εχθρό" που θα σηκώσει το βάρος για όλα όσα διαφωνείς δεν είναι επιστημονική σκέψη... όπως επιστημονική σκέψη δεν είναι το να βαφτίζεις αηδίες ολόκληρους πολιτισμούς... το καθένα έχει την σημασία και την αναγκαιότητα του... και επειδή εσένα δεν σε καλύπτουν δεν σημαίνει ότι μπορείς να τα βάζεις ΟΛΑ στο ίδιο σακκούλι...

να σε ενημερώσω δε, ότι δεν είμαι ινδουίστρια, διαλογίστρια ή έπαγγελματίας εσωτερίστρια... απλά ψάχνω όλα τα ενδεχόμενα... και αν δηλώνω "ξωτικό" είναι γιατί ο τρόπος με τον οποίο έχουν εξελιχθεί οι άνθρωποι απλά δεν με καλύπτει... ούτε ψευδαισθήσεις έχω ότι έχω μυτερά αυτιά, ούτε έχω προσπαθήσει να πετάξω από λουλούδι σε λουλούδι...

τώρα θα σου ευχόμουν μία πολύ καλή μέρα, αλλά επειδή μάλλον ως ύβρη θα το δεις

σου εύχομαι κακή, στραβή και ανάποδη!
(να 'χεις κι ένα δίκιο βρε παιδί μου να τα λες)

Galadriel


για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tryfield
Μέλος 2ης Βαθμίδας


194 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2006, 16:42:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tryfield  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπημένη μου Medtech,

Σε αποκαλώ έτσι, γιατί πραγματικά δεν έχω τίποτα να χωρίσω μαζί σου. Ίσα ίσα, βρίσκομαι εδώ για μια ανοιχτή συζήτηση επιχειρημάτων, ανταλλαγή εμπειριών, γνώσεων, δηλαδή για μια πολύτιμη σύσμιξη πληροφοριών.
Θα ήθελα σε παρακαλώ να σε ρωτήσω και να μου απαντήσεις αν θες βέβαια, γιατί με τοποθετείς μέσα σε στοιχεία υπερφυσικών δυνάμεων με τρόπο κάπως απαξιωτικό. Όχι για μένα, αλλά για αυτές τις υπεφυσικές δυνάμεις που σε ζωοποιούνε. Θέλω να το κατανοήσω αυτό, μήπως και γνώρισες τη ζωοποιώ δύναμη και δεν αποτελεί πια κάτι το υπερφυσικό αυτό για σένα;
Έχω την αίσθηση όμως πως δεν είναι φρόνιμο να απαξιώνουμε αυτά που δεν γνωρίζουμε, γιατί πολλές φορές τυγχάνει (χωρίς να το θέλουμε) κι να απαξιώνουμε τα πράγματα που είναι ανώτερα από εμάς. Απλά, όταν το κάνουμε αβίαστα κι εύκολα, μπορεί και να συμβεί το ίδιο εύκολα, οι κρίσεις μας αυτές τελικά να αποδειχτούν στο χρόνο ατελείς.
Και να βρεθούμε έτσι υπόλογοι απέναντι στη σοφία της ζωής να χρησιμοποιούμε τα ατελεί εκείνα μέτρα και σταθμά, να χρησιμοποιούμε δηλαδή, εκείνα τα ατελεί βέλη των κρίσεων που εκτοξεύουμε καθημερινά. Αλλά επειδή η σοφία της ζωής είναι ακριβώς τέλεια στην σοφία, δεν σε κρίνει, και δεν σε καταδικάζει. Και δεν το κάνει επειδή γνωρίζει. Και αυτό που γνωρίζει, είναι ότι αν τα βέλη των κρίσεών σου δεν είναι ζυγιασμένα τέλεια, δεν χρησιμοποιούν τα σωστά μέτρα και τα σωστά σταθίσματα, γνωρίζει ακριβώς πως δεν μπορούν να βρουν ποτέ το στόχο τους. Γνωρίζει πως όσα βέλη κι αν εκτοξεύσεις, αυτά δεν θα βρουν ποτέ το ουσιώδες κέντρο που ελπίζεις να χτυπήσεις.
Έτσι, η βλακεία και η μωρία των κρίσεών μας δεν καταδικάζεται από κανέναν άλλον, παρά μόνο από την ίδια την στάση μας, να εκτοξεύουμε δηλαδή τα βέλη εδώ κι εκεί και συνεχώς, χωρίς ποτέ να υπάρχει πιθανότητα να κεντράρεις.
Μπορεί να χτυπήσεις την περιφέρεια, αλλά το κέντρο ποτέ. Και θα έλεγα πως αν είχαμε αρκετά μεγάλο χρόνο θα μπορούσα ίσως να υπολογίσω την πιθανότητα κάποια στιγμή να βρω και το κέντρο, αλλά γνωρίζω και εσύ γνωρίζεις πως ο χρόνος του καθενός είναι δεδομένος και άγνωστος.
Εγώ απεναντίας ανέφερα, ότι όλα έχουν κοινή συνισταμένη την αέναη κίνηση του ανθρώπου να προσεγγίσει την μεγάλη αλήθεια.
Το ότι σε αυτήν την κίνηση υπάρχουν απατεώνες και από τις δυο πλευρές, αυτό δεν έχει να κάνει ούτε με την καθ΄ εαυτού επιστήμη, ούτε όμως και με τον εσωτερισμό. Απλά έχει να κάνει με την ουσία των ανθρώπων που εμποτίζουν τις όποιες ενέργειές τους με αυτήν την εκάστοτε εσωτερική ποιότητα που διαθέτουν.
Σκέψου λοιπόν πως αυτός που ρίχνει τα αζύγιαστα βέλη στο στόχο, στην ουσία δεν διαφέρει κι από έναν τυφλό που προσπαθεί το ίδιο. Και οι δυο έχουν τις ίδιες μικρές πιθανότητες να το πετύχουν. Ο τυφλός όμως τουλάχιστον γνωρίζει την φυσική του ατέλεια, ο άλλος όμως που ρίχνει αζύγιαστα βέλη, μπορεί και να μην το υποψιάζεται καν. Να μην το γνωρίζει δηλαδή, θεωρώντας πως είναι απλά θέμα προσπάθειας και εξάσκησης να τα καταφέρει. Σε αυτόν που γνωρίζει πως είναι τυφλός και ρίχνει ζυγιασμένα βέλη, μετά χαράς θα δεχτεί την όποια βοήθεια στην προσπάθεια που κάνει, γνωρίζοντας την ατέλεια που διαθέτει. Το μόνο που πρέπει να κάνει, είναι να ανοίξει τα αυτιά του και να καταλάβει αν η καθοδήγηση στη βολή που δέχεται και κάνει είναι αληθής ή ψευδής. Αν διακρίνει την αλήθεια και την εγκυρότητα στην μαρτυρία του καθοδηγητή, τότε οι πιθανότητές του πολλαπλασιάζονται ανάλογα με την ικανότητα της ακριβούς καθοδήγησης που δίπλα του διαθέτει.
Ο άλλος τώρα, αν είναι ιδιαίτερα και πρωταθλητής στην βολή, αφού εξασκείται διαρκώς σε αυτό, κι έρθει κάποιος άσχετος δίπλα του, και του πει ξέρεις τί;
-Θεωρώ πως τα βέλη που ρίχνεις είναι αζύγιαστα και γι αυτό δεν μπορείς να ρίξεις κέντρο.
Ο πρωταθλητής θα τον κοιτάξει υποτιμητικά μάλλον, και θα του απαντήσει...
-Εγώ ξέρεις είμαι πρωταθλητής σε αυτό που κάνω. Κι αυτά τα βέλη είναι δικιάς μου κατασκευής. Και επειδή γνωρίζω το αντικείμενο, είναι αυτό που κάνω, γνωρίζω πως και τα βέλη μου δεν έχουν καμιά ατέλεια. Έχω εκπαίδευση ειδική, που μου επιτρέπει να σταθμίζω τα βέλη με αντικειμενικότητα. Εσύ με ποιά ειδικότητα μου κάνεις τις υποδείξεις αυτές; Είσαι και εσύ πρωταθλητής;
-Όχι, απλά σε παρατηρώ τώρα για καιρούς πολλούς που προσπαθείς και βλέπω πως η προσπάθειά σου σε όλη της την κίνηση αντικειμενικά είναι τέλεια. Το τόξο κι αυτό το βλέπω τέλειο, καλοφτιαγμένο, άρα το πρόβλημα πρέπει να είναι στην ποιότητα του βέλους που ρίχνεις.
-Καλά, εκτός από άσχετος, πρέπει να είσαι σίγουρα και τυφλός, αφού δεν βλέπεις την πρόοδο που τόσο καιρό, εγώ και οι προκάτοχοί μου με αυτήν την ποιότητα των βελών έχουμε κάνει; Δεν βλέπεις πως από εκεί που ρίχναμε στα δέντρα, τώρα μπορώ και στοχεύω προς την γενική κατεύθυνση του στόχου; Δεν είναι πρόοδος αυτό, δεν είναι εξέλιξη μεγάλη αυτό; Αυτό με τί το πετύχαμε, δεν το πετύχαμε με αυτά τα ίδια βέλη; Σε παρακαλώ, αυτά είναι θέματα ειδικών κι όχι αεριτζίδων θεατών.
-Ναι, βλέπω την πρόοδο που εσύ και οι προκάτοχοί σου έχετε κάνει, και καλά το κανατε, όμως είμαι βέβαιως πως για να πετύχεις κέντρο, χρειάζεσαι και το κάτι παραπάνω, χρειάζεται να ελέγξεις την ποιότητα του βέλους σου λέω. Κοίτα και το χρόνο, τελειώνει ο χρόνος και κανείς σας, όσο πρόοδο κι αν έχετε κάνει δεν πέτυχε κέντρο.
-Φύγε από μπροστά μου αγύρτη, και μη μου σπαταλάς τον πολύτιμο χρόνο, φύγε, και άσε στους ειδικούς να αγωνιστούνε. Εσύ ούτε ειδικός είσαι, ούτε πρωταθλητής, άντε από δω που θα μου πεις τώρα εσύ για ποιότητες, που δεν γνωρίζεις ούτε το νόμο της βαρύτητας. Αυτόν που εγώ μπορώ και έμαθα να τον υπολογίζω αντικειμενικά, κι αντικειμενικά να τον ενσωματώνω στην κάθε μου βολή. Φύγε, και κοίτα και να χειροκροτήσεις δυνατά μόλις πάρω το μετάλιο για την καλύτερη του αγώνα βολή.
-Το μετάλιο θα το πάρεις και θα σε χειροκροτήσω πρώτος δυνατά, όμως η βολή σου είναι σχετική, και ποτέ δεν βρίσκει κέντρο. Το παιχνίδι κι ο αγώνας είναι να πετύχουμε το κέντρο, όχι να βαθμολογήσουμε άντικειμενικά την καλύτερη άστοχη βολή, σε σχέση με τις άστοχες άλλες.

Έτσι λοιπόν Medtech, αλήθεια σου λέω πως είναι καλύτερο να αισθάνεσαι τυφλός, παρά πρωταθλητής που υπερασπίζεται τον τίτλο του. Γιατί ο τυφλός πάντα δέχεται την βοήθεια, και αυτήν η βοήθεια αποδυκνύεται πολλές φορές σωτήρια. Απεναντίας ο πρωταθλητής δεν μπορεί να δεχτεί κανενός είδους βοήθεια, αφού αυτό θα επηρρεάσει την αντικειμενικότητα των αποτελεσμάτων στη τελική του κατάταξη. Κι αυτό είναι κάτι που στον πρωταθλητισμό της επιστημονικής γνώσης, για αντικειμενικούς λόγους δεν το αποδέχεται κανείς.
Μεγάλη η μοναξιά κι η παγωνιά στις κορυφές του επιστημονικού πρωταθλητισμού. Όπως αυτήν τη μοναξιά που εκφράζεις μέσα στο Forum.

Aλλά όπως προείπα, σε κατανοώ και σε καταλαβαίνω απόλυτα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2006, 02:20:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η επιστημη πεθαινει καθε μερα και απο τις σταχτες γεννιεται
καινουρια επιστημη. Αυτη ειναι και η επιτυχια της. Δες την ιστορια.

Στα δικά μου μάτια αυτό είναι ίσως η μέγιστη ομορφιά της!
Από την άλλη μεριά, βέβαια, δίνει τη δυνατότητα σε κάποιους να εξαφανίζουν τα λάθη του παρελθόντος (ακόμα κι αν χρησιμοποιήθηκαν για να εξευτελίσουν και να λοιδωρήσουν τους αντιπάλους τους). Η επιστήμη του "χθες" είναι -πολύ βολικά- μακαρίτισσα και δε μπορούμε να ζητήσουμε τα ρέστα για ανοησίες του τύπου "τίποτα βαρύτερο από τον αέρα δε μπορεί να πετάξει" ή "αν μια αμαξοστοιχία περάσει τα 40 μίλια/ώρα ο αέρας θα βγει από το βαγόνι και οι επιβάτες θα πεθάνουν".

Το βασικό ατού της επιστήμης είναι η μεθοδολογία της και όχι οι αφορισμοί της. Πολλά πράγματα βρίσκει "absurd" ο κύριος David Morgan αλλά απασχόλησαν βαθύτατα την αφρόκρεμα των Φυσικών του 20ου αιώνα.
Το γεγονός πως άπτονται κυρίως φιλοσοφικών θεμάτων δεν αναιρεί πλήρως κάποια ερωτήματα που γεννούν για τη φύση του κόσμου μας (ως "speculations" ασφαλώς, για να έχουμε και τα νώτα μας καλυμμένα!).

Τώρα, η φτωχή μου διάνοια δεν έχει βρει ακόμα απάντηση στο γιατί κάποιος επιθυμεί διακαώς να βροντοφωνάξει πως αυτά που πιστεύω είναι ηλιθιότητες. Ακόμα περισσότερο όταν το κάνει για πράγματα που ΝΟΜΙΖΕΙ πως πιστεύω. Και, με όλη την καλή διάθεση, αυτές οι γενικεύσεις όπου από τη μια μεριά είμαστε "εμείς" [στην πραγματικότητα κάθε καρυδιάς καρύδι, με παντελώς άσχετες μεταξύ μας απόψεις και κοσμοθεωρίες] και από την άλλη ο εκάστοτε αυτόκλητος εισαγγελέας, μου φαίνονται γραφικές και αρκετά ανώριμες.

Γυρνώντας στα δικά μας, ξανακοιτώ τις ερωτήσεις της αγαπητής medtech:

quote:
1.ΜΕ ΠΟΙΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ Ο ΜΥΣΤΙΚΙΣΤΗΣ,ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗΣ,ΑΠΟΚΡΥΦΙΣΤΗΣ ΑΠΟΦΕΥΓΕΙ ΤΑ ΣΦΑΛΜΑΤΑ ΤΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ.

Έχει γίνει σχεδόν χόμπυ: διάβαζε-ξαναδιάβαζε μου μπαίνουν στο υποσυνείδητο!
Υποκύπτω στον πειρασμό:
Δεν τα αποφεύγει. Κάνει σφάλματα. Προσπαθεί να μάθει απ'αυτά. Ξανακάνει σφάλματα. Έχει μόνο τα υποκειμενικά του κριτήρια. Δικά του και άλλων. Υποκειμενικά και κατάπτυστα. Με μια ιδιαιτερότητα: μπορεί με αυτούς τους τρόπους να βρει μεθόδους που να του είναι χρήσιμες. Για τον ίδιο. Όχι σαν επιστημονικό θέσφατο. Αυτό που είπε η tyrfield:
quote:
Θα μιλήσω λίγο για μια προσωπική εμπειρία, έστω κι αν ορισμένοι το θεωρήσουν υποκειμενικό και αερολογίες. Καλά θα κάνουν, γιατί είναι υποκειμενική η εμπειρία μου, αλλά με όση ειλικρίνια διαθέτω διαβεβαιώ πως λέω την αλήθεια. Την αλήθεια που ΕΓΩ αντιλήφθηκα...

Ο "ΜΥΣΤΙΚΙΣΤΗΣ,ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗΣ,ΑΠΟΚΡΥΦΙΣΤΗΣ" -παντελώς ισοπεδωτικοί όροι- απλά ανταλάσσει προσωπικές ιστορίες με άλλους. Και την υποκειμενική αίσθηση που αυτός αποκόμισε. Και πειραματίζεται στον εαυτό του. Παντελώς ακατάλληλος για ανηλίκους, δηλαδή.
Το να βάζεις όλους στο ίδιο σακούλι απλά δείχνει πόσο απαίδευτος είσαι απέναντι σ'αυτό που καταδικάζεις. Γνώριμη ιστορία. Ούτε με το ντουφέκι δε βρίσκω ώριμο σκεπτικιστή που να γνωρίζει τα χούγια του αντιπάλου του.
quote:
2.ΕΑΝ Ο ΟΠΑΔΟΣ/ΕΡΕΥΝΗΤΗΣ ΤΟΥ ΥΠΕΡΦΥΣΙΚΟΥ/ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΟΥ ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ ΟΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΠΩΣ Η ΨΥΧΗ,Ο ΘΕΟΣ ΚΤΛ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΑΝ ΤΗΣ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΩΝ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΓΙΑΤΙ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΒΓΑΖΕΙ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ,ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΕΙ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ,ΟΡΙΖΕΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΚΤΛ ΜΕ ΒΑΣΗ ΑΥΤΑ?

Δεδομένου του μεγάλου ποσοστού επιστημόνων που πιστεύουν στα ίδια πράγματα κάνω μπαλάκι την ερώτηση:
ΕΑΝ Ο ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ ΟΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΠΩΣ Η ΨΥΧΗ,Ο ΘΕΟΣ ΚΤΛ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΑΝ ΤΗΣ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΩΝ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΓΙΑΤΙ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΒΓΑΖΕΙ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ,ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΕΙ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ,ΟΡΙΖΕΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΚΤΛ ΜΕ ΒΑΣΗ ΑΥΤΑ?
Επιπλέον θέτω άλλη μια:
ΑΝ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΤΗΝ ΠΛΗΡΕΣΤΕΡΗ ΟΔΟ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗΣ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ, ΓΙΑΤΙ ΠΑΜΠΟΛΛΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΔΕΝ ΙΚΑΝΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΤΗΣ ΚΑΙ ΨΑΧΝΟΥΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΤΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ;

Να βάλω μια ακόμα;
ΠΟΣΟ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΚΕΛΕΥΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΗΘΙΚΗΣ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΝΑ ΤΟΣΟ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ ΠΡΑΓΜΑ ΚΑΘΟΔΗΓΕΙ ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΟΝ -ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑ Ή ΜΗ- ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΠΤΟΝΤΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΩΝ ΓΝΩΣΤΙΚΩΝ ΚΛΑΔΩΝ;

Πήρα αμπάριζα και συνεχίζω:
ΓΙΑΤΙ Η ΕΞΟΡΘΟΛΟΓΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΟΔΗΓΗΣΕ ΣΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΤΟΥ ΕΡΩΤΑ ΩΣ ΚΥΡΙΟΥ ΚΡΙΤΗΡΙΟΥ ΕΞΕΥΡΕΣΗΣ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ; ΠΩΣ ΕΞΗΓΟΥΝ ΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΕΜΜΟΝΗΣ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΡΌΣΩΠΟ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥΣ;

Άλλη μια:
ΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΠΟΥ ΜΕΛΕΤΟΥΝ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΓΙΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΕΠΙΤΥΓΧΑΝΟΥΝ ΤΟ ΛΕΓΟΜΕΝΟ "LUCID DREAMING". ΘΑ ΕΞΑΙΡΟΥΣΑΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΕΛΕΤΕΣ ΤΟΥΣ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΟ ΠΟΥ ΕΠΙΤΥΓΧΑΝΕΙ LUCID DREAMING ΜΕ "ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΕΣ" ΜΕΘΟΔΟΥΣ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΑΡΧΩΝ;

Τελικά μια είναι η ερώτηση. Άλλα εργαλεία μπορεί να χρειάζονται για διαφορετικού τύπου προβλήματα. Πόσο πλέον θα συγκρίνουμε πορτοκάλια με λαμπατέρ;

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2006, 03:06:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέρετε, είναι μερικές φορές που διαβάζοντας ένα ποστ, αισθάνομαι την ανάγκη να πω "Να, ορίστε, ακριβώς αυτό σκεφτόμουν και, να, να κάτω από τη γλώσσα μου το είχα"... Αλλά φυσικά δεν είναι το ίδιο!

Κάπως έτσι λοιπόν αισθάνθηκα διαβάζοντας το ποστ του αγαπητού wendigo...

Θέλοντας να βάλω έστω ένα μικρό λιθαράκι ακόμη σ΄αυτό το θέμα, θα αντιγράψω (για πολλοστή φορά, αλλά είπαμε, φίλε, οι ιδέες δεν είν' δικές σου...) τα λόγια του φίλου Xotchipilli2 από ένα παλιότερο θέμα που έτυχε να ξαναδιαβάζω σήμερα :

Είμαι αρκετα "σκεπτικιστής" (όχι με την παρεφθαρμένη έννοια του "επιτίθομαι και βασανίζω ιδεολογικώς τους άλλους).Είμαι ένας σκεπτικίστης που ο εαυτός του είναι το πρώτο άτομο που θα δώσει το πικρό σιροπάκι αυτής της μεθόδου.Κοινώς,δεν διστάζω να βάλω το θετικο-σκεπτικιστικο αγγουρακι πρωτα απο ολα στα δικα μου οπισθια και πιστεψτε με τσουζει πολυ.Για τα λεγόμενα μου έχω μαλώσει παμπολες φορές με τον εαυτό μου,πολλές φορες με αμβισβήτησα,πολλές φορές με κατέριψα και αναγκάστηκα να αναγεννηθώ απο τις στάχτες μου

Προτείνω δε σε όλους τους συμμετέχοντες στο παρόν θέμα, να περάσουν μια βόλτα κι από εκεί, έτσι, για να πάρουν μια ιδέα του τι σημαίνει πραγματικά ΑΔΟΓΜΑΤΙΣΤΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ενός θέματος-ταμπου :

Περι Ενθεογενών/"Ψυχεδέλειας":Ωδή προς Όλους

Ένα θέμα-κόσμημα για το Esoterica...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2006, 16:50:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Wendigo
Άλλο η αλήθεια και άλλο η πραγματικότητα.Ο καθένας είναι ελεύθερος να φτιάξει στο μυαλό του την δική του αντίληψη περί αλήθειας.Η πραγματικότητα όμως είναι κάτι εντελώς διαφορετικό.Μπορείς να ζεις την δική σου εναλλακτική αλήθεια μέχρι η πραγματικότητα να σου χτυπήσει την πόρτα (και να γκρεμίσει τις ψευδαισθήσεις). Είναι λοιπόν χρησιμότερο να αναζητάς την πραγματικότητα παρά να φτιάχνεις την δικιά σου αλήθεια.
Εάν ο εσωτεριστής ανακαλύπτει πράγματα που είναι χρήσιμα για τον ίδιο μονάχα γιατί προσπαθεί να τα μεταδώσει και στους αλλους?Και ακόμα πως γνωρίζει ότι τα πράγματα που ανακαλύπτει είναι τόσο χρήσιμα γιαυτόν όταν έχουμε παραδείγματα τόσων ανθρώπων που υπέστησαν βλάβη εξαιτίας των εσωτεριστικών τους αντιλήψεων (πχ αυτοί που αυτοκτόνησαν περιμένοντας να αναληφθούν εις τους ουρανούς,όσοι έπεσαν θύματα γκουρού και αρχηγών θρησκειών ή οργανώσεων που τους εκμεταλλεύτηκαν σωματικά και ψυχικά,που τους μετέτρεψαν σε ανδράποδα τους,που τους απομόνωσαν από όσους τους αγαπούσαν,που τους παρέσυραν στην παράνοια,που έκοψαν κάθε δεσμό τους με την πραγματικότητα).Λοιπόν μην είσαι τόσο σίγουρος ότι ο εσωτεριστης ανακαλύπτει χρήσιμα για τον ίδιο πράγματα.

Πάντως είχες το θάρρος να δώσεις την ορθή απάντηση (δεν έχουμε τρόπο) και να μην κρυφτείς πίσω από το δάκτυλο σου και να αρχίσεις τα μπινελίκια.Γιαυτο και μόνο σου σφίγγω το χέρι.

Δεν τους βάζω όλους στο ίδιο σακούλι.Ομως από την άλλη δεν προσπαθώ και να χαϊδεύω τα αυτιά όλων όσων συναντώ απλά για να τα έχω καλά μαζί τους και να αποφεύγω τις συγκρούσεις.Επίσης πιστεύω ότι η μάχη (ΝΑΙ ΜΑΧΗ) εναντίων της επικράτησης του δεισιδαιμονικού τρόπου σκέψης είναι ένας από τους αγώνες στους οποίους όχι μόνο αξίζει να συμμετέχω αλλά επιβάλλεται και να συμμετέχω.Διότι οι ιδέες όταν μένουν απλά ιδέες δεν είναι επικίνδυνες το πρόβλημα εμφανίζεται όταν τίθονται σε εφαρμογή (δες τα θύματα της τσαρλατανικης «εναλλακτικης ιατρικης»,των σεκτών,των θρησκειών κτλ ).Ξέρεις πόσοι τσαρλατάνοι θησαύρισαν από τους αφελείς?Πόσοι δηθεν προφήτες,μέντιουμ, «μεγάλοι δασκαλοι» τα αρπαξαν χοντρά από τους οπαδούς τους και τους εκμεταλλεύτηκαν ψυχή τε και σώματι?
Ναι είμαι εναντίον του δεισιδαιμονικού τρόπου σκέψης και του μυστικισμού-εσωτερισμού.Είμαι υπέρ της επιστημονικής μεθόδου διότι μειώνει το υποκειμενικό στοιχείο στην διερεύνηση του σύμπαντος.Στην επιστήμη δεν μπορείς να λες ότι σου κατέβει στο κεφάλι και να αποκτήσεις αναγνώριση χωρίς να προσφέρεις αξιόλογες αποδείξεις όσων λες.

Περι της ενασχόλησης των επιστήμονων και με ψύχη,θρησκεία και θεο
Ο επιστήμονας μπορεί να διερωτηθεί πολύ απλά:
Α)Γιατί τόσες πολλές θρησκείες με διαφορετικους θεους,με διαφορετικές ιδιοτητες?Γιατι τόσες πολλές κοσμογονίες?Γιατί αν τα ιερά βιβλία είναι θεόπνευστα και περιέχουν την απόλυτη αλήθεια όπως ισχυριζονται,έμπεριεχουν τόσες πολλές αντιφάσεις? Μήπως γιατί είναι ανθρώπινα κατασκευάσματα ?Μήπως πρέπει να περιμένουμε ακόμα για να διαπιστώσουμε με περισσότερη ασφάλεια αν όντως υπάρχει θεός ή όχι?
Β)γιατί οι αρχαίοι έλληνες είδαν σε όραμα την θεά Αθηνά να περπατάει πάνω στα κύματα λίγο πριν τη ναυμαχία της Σαλαμίνας και οι Βυζαντινοί την Πάναγια πάνω στα τείχη της Κων?πολης κατά την πολιορκία της από τους Αβάρους?Χμμ χμμ…
Η επιστήμη λοιπόν εξετάζει τις αποδείξεις που οι άνθρωποι φέρουν σε αυτή για την ύπαρξη του θεου/θεων/ψυχης κτλ.Και ανακαλύπτει ότι οι άνθρωποι είναι επιρρεπείς στην φαντασιοπληξία,τις παραισθησεις κτλ. Και ότι οι αποδείξεις τους δεν είναι καθόλου αποδείξεις .Συστήνει λοιπόν περισσότερη προσοχή αλλά οι άνθρωποι ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΟΥΝ.Που μας φέρει στο ερώτημα σου γιατί τόσοι επιστήμονες είναι και ταυτόχρονα πιστοι. Γιατί αποτελεί ψυχολογική τους ανάγκη φυσικά.Δεν έχουν καμία απόδειξη στα χέρια τους αλλά παρόλαυτα έχουν ανάγκη να πιστεύουν. Αποτελεί πρόβλημα όταν ο επιστήμονας διαστρεβλώνει τα στοιχεία που διαθέτει για να υποστηρίξει την θρησκευτική του ατζέντα (πχ οι επιστήμονες που υποστηρίζουν τον δημιουργισμό).Τότε μετατρέπεται σε ψευδοεπιστήμονα.

Επιστήμη και ηθική δεν ταυτίζονται ως εννοιες όπως δεν ταυτίζεται η επιστήμη με την φιλοσοφία.Εξετάζοντας όμως τι είναι αληθινά χρήσιμο και τι όχι μπορεί να μας βοηθήσει να καθιερώσουμε ηθικούς κανόνες με κάποιο αντίκρισμα και όχι βασισμένους στην δεισιδαιμονία.
Πχ στο θέμα AIDS και ελευθέρου έρωτα.Η επιστήμη συνιστά την χρήση μεθόδων προφύλαξης και καλεί τους ανθρώπους να προφυλάξουν τους εαυτούς τους και τους άλλους από την τρομερή αυτή ασθενεια.Η προφύλαξη ΚΑΙ του συνάνθρωπου είναι ηθική απόφαση.Η θρησκεία απαγορεύει την χρήση προφυλακτικού διότι λέει αντιβαίνει στην θέληση του θεού.Συνιστά απόλυτη αποχή και σεξ μόνο μεταξύ έγγαμων ζευγαριών (και αν ένας από τους δύο κολλήσει από μετάγγιση?).Γιαυτην το σεξ για ευχαρίστηση είναι αμαρτία και όχι σωματοψυχική ανάγκη όπως έχει αποδείξει η επιστήμη.Αγνοεί ότι ο άνθρωπος που στερείται το σεξ θα αντιμετωπίσει πρόβληματα,με στόχο να ικανοποιήσει τις επιταγές των ιερών της βιβλίων.

Καλά εγώ θα αμφισβητήσω στο ότι ο ερωτάς είναι το κύριο κριτήριο εξεύρεσης συντρόφου ιδιαίτερα όταν η σχέση πάει για δημιουργία οικογένειας.Αν θες να βρεις πως εξηγούν το φαινόμενο έμμονης με κάποιο πρόσωπο οι επιστήμονες διάβασε τι λέει η ψυχολογία,η νευροφυσιολογία και η βιολογία αναφορικά με αυτό.

Για το lucid dreaming πρώτη φορά ακούω και το ομολογώ ότι βαριέμαι να πάω να ψάξω σημερα.Θες να μας πεις περί τίνος πρόκειται?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2006, 17:14:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή medtech, πάνω σ' αυτό που είπες :

quote:
Καλά εγώ θα αμφισβητήσω στο ότι ο ερωτάς είναι το κύριο κριτήριο εξεύρεσης συντρόφου ιδιαίτερα όταν η σχέση πάει για δημιουργία οικογένειας.Αν θες να βρεις πως εξηγούν το φαινόμενο έμμονης με κάποιο πρόσωπο οι επιστήμονες διάβασε τι λέει η ψυχολογία,η νευροφυσιολογία και η βιολογία αναφορικά με αυτό.

αλλά και γενικότερα πάνω στο σκεπτικό σου, σου προτείνω να διαβάσεις το βιβλίο "Brave New World" του Aldous Huxley...Ειλικρινά πιστεύω ότι ο κόσμος, όπως περιγράφεται εκεί, θα σου ταίριαζε πολύ! Εύχομαι επίσης να είσαι και το μοναδικό πρόσωπο επί της γης που να του ταιριάζει...

Και, για να μην κουραστείς να ψάχνεις, στο έχω και έτοιμο, στα Αγγλικά :

www.huxley.net/bnw/

Edited by - durden_alie on 11/04/2006 17:26:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2006, 17:19:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οπως αντιλαμβανομαι τα πραγματα, υπαρχουν δυο ειδη "εσωτεριστών": Οι εσωστρεφεις και οι εξωστρεφεις.

Οι εσωστρεφεις, προσπαθουν μεσα απο "εσωτερικες" εικονες και "εμπειριες", που βεβαια ειναι δημιουργηματα της φαντασιας τους, να στηριξουν το εγω τους, και να τονωσουν την αυτοπεποιθηση τους. Προκειται για ατομα που μαλλον εχουν χαμηλη αυτοπεποιθηση, ή ακομα βρισκονται χαμηλα με βαση τα (καταπτυστα) κοινωνικα κριτηρια. Η στροφη τους προς τους "μυστικους" κοσμους, εχει να κανει με την προσπαθεια να βρουν ενα νοημα στην ζωη, ή να προβαλουν στην ταυτοτητα τους καποιες "υπερφυσικες" ιδιοτητες, ικανες να τους δωσουν ενα ανωτερο status.


Η δευτερη κατηγορια, ειναι και η πιο επικινδυνη. Εδω πλεον το ατομο, οχι μονο πιστευει οτι εχει επαφη με καποιον αορατο κοσμο, αλλα εχει και τασεις προσυλητισμου, επικοινωνιας με αλλους ανθρωπους "σε ανωτερο επιπεδο", και μια συμπεριφορα συμπλεγματος ανωτεροτητας. Αναζητα ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ για τις "μεταφυσικες ιδιοτητες του", πραγμα που πολλες φορες τον οδηγει σε κυκλους "μυστων", οι οποιοι εχοντας γνωση της ανυπαρξιας αυτων των φαινομενων, θα χρησιμοποιησουν την μεγαλομανια του "εσωτεριστη", για να τον εκμεταλευτουν.

_________________________


"... Ο φανατισμός του, ο σαδισμός του, το σκλαβωμένο του μυαλό και οι απολυταρχικές του απόψεις σε καμία περίπτωση δεν προσιδιάζουν σε θεράποντα της επιστήμης."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2006, 17:20:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
To εχω διαβάσει το βιβλίο Durden alle και εαν σε είχα μπροστά μου θα σε χαστούκιζα επειδη λές οτι ο κόσμος εκεί θα μου ταίριαζε πολύ.
Για όσους δεν ξέρουν περιγράφει εναν κόσμο οπου οι άνθρωποι παράγονται σε 4 τυπους Α,Β,C και D,με τον A τυπο πιο ευφυη και ρωμαλάιο απο όλους και τον D λιγότερο εξυπνο και κοντύτερο απο όλους.Οι D εκτελούνυποχρεωτικά τις χειρονακτικές δουλειές και όλοι χαπακώνονται για να είναι ευτυχισμένοι και να μην γινονται εξεργέσεις.Ετσι ο Durden με κατηγορεί οτι είμαι ανήθικη,κυνική εκμεταλέυτρια των συνανθρώπων μου και ψυχρή ορθολογίστρια.


Και εσυ Durden ταιριάζεις στον κόσμο των συκοφαντών.Δυστυχώς δεν είσαι ο μόνος που ανήκει εκει πέρα.


Edited by - medtech on 11/04/2006 17:33:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2006, 17:32:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

To εχω διαβάσει το βιβλίο αγαπητε Durden alle και εαν σε είχα μπροστά μου θα σε χαστούκιζα επειδη λές οτι ο κόσμος εκεί θα μου ταίριαζε πολύ.

Εγώ δεν έχω να κάνω τίποτε άλλο παρά να σε παραπέμψω στα λόγια σου, πχ :

quote:
Καλά εγώ θα αμφισβητήσω στο ότι ο ερωτάς είναι το κύριο κριτήριο εξεύρεσης συντρόφου ιδιαίτερα όταν η σχέση πάει για δημιουργία οικογένειας.Αν θες να βρεις πως εξηγούν το φαινόμενο έμμονης με κάποιο πρόσωπο οι επιστήμονες διάβασε τι λέει η ψυχολογία,η νευροφυσιολογία και η βιολογία αναφορικά με αυτό.

που συνδυαζόμενο με τη λογική σου "χρήσιμο (ΓΙΑ ΠΟΙΟΥΣ;;;) = το κρατάμε", "άχρηστο (ΓΙΑ ΠΟΙΟΥΣ;;;) = το πετάμε", σκέψου που οδηγεί...

Σ' ευχαριστώ για το χαστούκι...Θα μου δώσεις την ευκαιρία να "αποδείξω" (ώπα, κοίτα να δεις! απόδειξη!) πόσο καλός Χριστιανός είμαι, γυρίζοντας και το άλλο μάγουλο...

(Συγγνώμη αν σου χαλάω τον επιστημονικό ύπνο...Βλέπεις, το βαμβάκι είναι καμιά φορά πολύ κοφτερό)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2006, 17:36:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγω πάλι δεν είμαι καθόλου χριστιανή και δεν έχω κανένα πρόβλημα να σε ταράξω και στις κλοτσιές αν χρειαστεί.

Α τωρα βαφτίζουμε τις συκοφαντίες βαμβάκι ε?Οποία αυταρέσκια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2006, 17:38:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εγω πάλι δεν είμαι καθόλου χριστιανή και δεν έχω κανένα πρόβλημα να σε ταράξω και στις κλοτσιές αν χρειαστεί.

Α τωρα βαφτίζουμε τις συκοφαντίες βαμβάκι ε?Οποία αυταρέσκια.


Χτύπα όσο θες! Ίσως να το 'χει η μοίρα μου να γίνω το πρώτο θύμα στην επέλαση των Α...

(απαπα...την είδα και οσιομάρτυρας τώρα...ΣΤΗΝ ΠΥΡΑ!!!)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2006, 17:48:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν Durden.Ποτε σου δεν προσεφερές τίποτα εποικοδομητικό σε μια συζήτηση παρα μόνοι έσκουζες "Ας είμαστε ανοιχτοί σε όλα".Τώρα ξέπεσες και στις ύβρεις.

(Αλλά ο άνθρωπος δεν μπορεί να τα δέχεται όλα.Πολύ απλά γιατί ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ ΟΛΑ.)

Στην επόμενη επίθεση σου εναντίον μου θα απευθυνθώ στους διαχειριστές και θα ζητήσω να λάβουν τα μέτρα.Πρόσεχε το στόμα σου όταν αναφέρεσαι σε μένα απο δω και το εξης.Το ίδιο ισχύει και για κάθε αλλον. Και εαν δεν σου αρεσει αυτη η συζήτηση πάρε τις απόψεις σου και σε άλλο φορουμάκι (οπου εκεί θα συνεχίζεις να σκούζεις πρέπει να ειμαστέ ανοιχτοιιιιι..ανοιχτοιί σε όλαααααα... σαν γραμόφωνο που κόλησε).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2006, 17:58:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Λοιπόν Durden.Ποτε σου δεν προσεφερές τίποτα εποικοδομητικό σε μια συζήτηση παρα μόνοι έσκουζες "Ας είμαστε ανοιχτοί σε όλα".Τώρα ξέπεσες και στις ύβρεις.

(Αλλά ο άνθρωπος δεν μπορεί να τα δέχεται όλα.Πολύ απλά γιατί ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ ΟΛΑ.)

Στην επόμενη επίθεση σου εναντίον μου θα απευθυνθώ στους διαχειριστές και θα ζητήσω να λάβουν τα μέτρα.Πρόσεχε το στόμα σου όταν αναφέρεσαι σε μένα απο δω και το εξης.Το ίδιο ισχύει και για κάθε αλλον. Και εαν δεν σου αρεσει αυτη η συζήτηση πάρε τις απόψεις σου και σε άλλο φορουμάκι (οπου εκεί θα συνεχίζεις να σκούζεις πρέπει να ειμαστέ ανοιχτοιιιιι..ανοιχτοιί σε όλαααααα... σαν γραμόφωνο που κόλησε).


Λυπάμαι, medtech, αλλά το αν έχω προσφέρει ή όχι εγώ στις συζητήσεις του φόρουμ δεν θα το κρίνεις εσύ, όπως και δεν μπορείς να κρίνεις το αν και που θα συμμετέχω λέγοντας τις απόψεις μου...Σ' ευχαριστώ πάντως που μου λες την δική σου άποψή για το πρόσωπό μου, την κρατάω και τη σέβομαι!

Α, όσο για τους διαχειριστές, μην ανησυχείς καθόλου...Αν συνεχίσεις το ίδιο βιολί (με τα μπουνίδια και τα σχετικά) ίσως έρθουν και μόνοι τους...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2006, 18:11:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι μόνο που τα μπουνιδια δεν ήρθαν μόνα τους.
Ηρθαν κατόπιν της βαρύτατης προσβολής σου προς το προσωπο μου!
Οποιος έχει διαβασει το βιβλίο Brave New World μπορεί να αντιληφθεί την βαρύτητα της προσβολής!
Και εσυ απο που κι ως που με ξέρεις και με συγκρίνεις με τους ήρωες του βιβλίου και λές οτι ταιριλαζω γάντι στον εφιαλτικό,απολυταρχικό τους κόσμο αναίχυντε συκοφάντη?Ε?Με ήξερες και απο χτές?Δεν είσαι μόνο συκοφάντης αλλα ΚΑΙ ΘΡΑΣΥΔΕΙΛΟΣ γιατι τις αναίσχυντες προσβολές σου τις κάνεις με πλάγιο τρόπο και μετά κρύβεσαι πίσω απο το δάκτυλο σου σαν κότα και ισχυρίζεσαι οτι σφάζεις με το βαμβάκι.Θρασύδειλε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2006, 18:28:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ναι μόνο που τα μπουνιδια δεν ήρθαν μόνα τους.
Ηρθαν κατόπιν της βαρύτατης προσβολής σου προς το προσωπο μου!
Οποιος έχει διαβασει το βιβλίο Brave New World μπορεί να αντιληφθεί την βαρύτητα της προσβολής!
Και εσυ απο που κι ως που με ξέρεις και με συγκρίνεις με τους ήρωες του βιβλίου και λές οτι ταιριλαζω γάντι στον εφιαλτικό,απολυταρχικό τους κόσμο αναίχυντε συκοφάντη?Ε?Με ήξερες και απο χτές?Δεν είσαι μόνο συκοφάντης αλλα ΚΑΙ ΘΡΑΣΥΔΕΙΛΟΣ γιατι τις αναίσχυντες προσβολές σου τις κάνεις με πλάγιο τρόπο και μετά κρύβεσαι πίσω απο το δάκτυλο σου σαν κότα και ισχυρίζεσαι οτι σφάζεις με το βαμβάκι.Θρασύδειλε!

Μάλιστα...

Προσβλήθηκες από τον παραλληλισμό που έκανα, αλλά δεν κάθισες ούτε ένα δευτερόλεπτο να αναρωτηθείς ΓΙΑΤΙ τον έκανα...Διότι ακριβώς περιγράφεται εκεί ένας κόσμος απόλυτης επιστημονικής προόδου, ένας κόσμος που έχει αφανίσει κάθε θρησκεία και κάθε δεισιδαιμονία και κάθε "άγνωστο"...Υπάρχουν απαντήσεις για όλα, κι αν δεν υπάρχουν, δεν απασχολούν κανέναν! Ένας κόσμος όπου ο έρωτας ΔΕΝ είναι "χρήσιμος" όπως είπες για την εύρεση συντρόφου, έχουν ξεφύγει από όλες αυτές τις "βλακείες" και τα παιδιά πλέον "παράγονται" στο εργοστάσιο, ενώ λέξεις όπως "μάνα" θεωρούνται βρισιές...Ποια μάνα; Ποιος πατέρας; Όλα αυτά τα έχουμε εξηγήσει μωρέ και μπορούμε να τα αναπαράγουμε σ' ένα εργαστήριο...Γιατί να παιδευόμαστε;

Εσύ στάθηκες μόνο στους Α και στους D και στο "χαπάκωμα"...Άποψή σου, αλλά και δικαίωμά μου να εκφράζω την άποψή μου πάνω σ' αυτά που διαβάζω να λες. Εάν δεν μπορείς να το δεχτείς, μην κάνεις διάλογο, τι άλλο να σου πω; Και ακριβώς επειδή ούτε κι από χθες σε ήξερα, ποιος ο λόγος να σε βρίσω και ΠΟΥ το είδες τελοσπάντων αυτό; Κρίνω τις απόψεις σου και όχι εσένα προσωπικά, θα ξαναλέμε τώρα τα αυτονόητα; Ή μήπως όποιος διαφωνεί μαζί μας θεωρούμε ότι μας υβρίζει; Εάν πάλι διαφωνείς με τον τρόπο που εκφράζω τις απόψεις μου, λυπάμαι, αλλά αυτός είναι ο τρόπος μου και δεν έχω δει να δημιουργεί και πολλά προβλήματα μέχρι τώρα! Κάνε ό,τι παράπονα θες να κάνεις, αλλά εγώ ΔΕΝ αλλάζω...Και φαντάζομαι ούτε κι εσύ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2006, 18:32:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρακαλώ πολύ η αντιπαράθεση αυτού του είδους να σταματήσει εδώ, συνιστώ ψυχραιμία και στις δύο πλευρές.

Οι προσωπικές επιθέσεις είναι ανεπίτρεπτες να μεταφέρονται στα τόπικ του εσωτέρικα.

Η επόμενη προειδοποίηση θα είναι:


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2006, 18:39:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αστειεύεσαι?
Εκεί η αναπαραγωγή ήταν ελεγχόμενη με ΣΚΟΠΟ να παράγουν άβουλους εργάτες-σκλάβους και να γίνει ο καταμερισμός της εργασίας χωρίς προβλήματα απο εξεργεσεις δυσαρεστημέων εργατών!
Οντως είχαν μια κοινωνία χωρίς προβλήματα αλλά με κόστος την ανθρώπινη ελευθερία!Κανείς δεν είχε δικαίωμα επιλόγής ήδη πρίν απο την γέννα η μοίρα του ήταν προαποφασιμένη: Αυτός θα γίνει επιστήμονας,αυτός τεχνικός,αυτός σκλάβος-εργάτης!Αρα με αποκαλείς άνθρωπο ρομποτικό,απολυταρχικό,χωρίς συμπάθεια για τον συνάνθρωπο του.

Ο έρωτας εξηγήται.Αυτό δεν σημαίνει οτι δεν έχει την δική του αξία.Αν και εγώ δεν τον εκτιμώ τόσο όσο εκτιμώ και σέβομαι την αγάπη.

Αυτη μάλιστα.Αγάπη.Αν ήθελε κάποιος απο τους εσωτεριστες να με στριμώξει θα έπρεπε να ρωτήσει "πώς οι επιστήμονες εξηγούν την αγάπη"?
(Αν και βέβαια το γεγονός οτι η επιστήμη δεν τα έχει εξηγησει όλα δνε μειώνει διόλου την αξια της ώς μεθοδου διερευνησης της αλήθειας.)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy