ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ελληνες.Ο εκλεκτος λαος (Ενα θέμα ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ixnilatis
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2003, 00:41:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ixnilatis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σε ολους. Ειμαι ενα καινουργιο μελος και θα ηθελα να εκθεσω την γνωμη μου για ενα θεμα που συζητιεται αρκετες φορες απο πολλους ανθρωπους και θα ηθελα και την δικη σας γνωμη πανω σε αυτο.
Πολλες φορες εχει ακουστει και σιγουρα το ξερεται οι περισσοτεροι για το οτι Οι Ελληνες ειναι ο εκλεκτος λαος γενικος της ανωτερης δυναμης που πλαναται στο κοσμο αυτο.Ανωτερης δυναμης εννοειται για τους περισσοτερους ο δικος μας θεος η γενικος η ανωτερη δυναμη που μπορει να πιστευει ο καθενας.Και τι θελω να πω με αυτο.
1) Ο χριστιανισμος ξεκινησε τα βασικα βηματα του για την εξαπλωση του απο την Ελλαδα.
2)Η γραμματικη, η επιστημη τα παντα στηριζονται πανω στην Ελληνικη γλωσσα
3)Ειναι τυχαιο οτι η γεογραφικη μας θεση.το κλιμα το οποιο ζουμε αν το συγκρινουμε ολα αυτα τα χρονια επιστημονικα και ιδαιτερα της Αθηνας ειναι το καλητερο κλιμα της υφηλιου?
Περα απο αυτα τα γενικα τωρα θα επεκταθω βαθυτερα.
1)Ολοι γνωριζουμε οτι η μοναδικη χωρα που μας φοβαται και θελει την εξοντωση μας ειναι το Ισραηλ.Σιονιστες,μασονοι κτλ..γιατι εμας και οχι τους Ρωσους π.χ..
2)Εχει ακουστει στους κολπους της ιατρικης και σιγουρα το γνωριζεται καποιοι αυτο οτι με την αποκρυπτογραφιση του Dna ο κωδικας των Ελληνων ειναι διαφορετικος απο ολο τον κοσμο.
3)Ολα τα αρχαια μνημεια κρυβουν κατι και το ξερουμε ολοι.Εδω επανερχομαι στην γεωγραφικη θεση της ελλαδος αλλα και το κλιμα της.Πολλα μνειμια ειναι κωδικες μηνυματων .Το κυριοτερο μας αρχαιο μνειμιο η Ακροπολη λεγεται οτι ειναι η πυλη και ο χαρτης προς την αλλην διασταση και το ανοιγμα για την κολαση και το παραδεισο.Ολα μας τα μνειμια εχουν μια ενεργειακη φορτιση γυρω απο αυτα σαν κατι να υπαρχει.Ακροπολη κνωσος,Αρχαια Ολυμπια,μαντειο Δελφων κ.λπ.Και μια τελευταια παρατιριση για να κλεισω αν και πιστευω οτι δεν επεκταθηκα οσο θα επρεπε ειναι οτι ποτε δεν θα δειτε πουλια να πετανε πανω απο την Ακροπολη,παρατηρηστετο....

Ειμαστε τελικα ο εκλεκτος λαος?

περιμενω τις αποψεις σας..

mp-----

Edited by - Kelsos on 07/03/2003 15:51:34

Edited by - Kelsos on 08/03/2003 01:53:03

Edited by - Kelsos on 08/03/2003 01:54:09

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2003, 01:59:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητέ Ιχνηλάτη καλώς ήρθες στην παρέα μας. Στο ερώτημα σου τώρα. Δεν θα συμφωνήσω μαζί σου. Την θεωρία περί ανωτερότητας της Αρείας φυλής χρησιμοποίησαν οι Ναζιστές για να σκοτώσουν εκατομμύρια...Πές μου κάτι. Εάν δεν υπήρχαν οι ένδοξοι πρόγονοι μας, θα ένοιωθες σήμερα ως πολίτης αυτής της "υπέροχης πολιτισμικά" Ελλάδας ότι αποτελείς μέρος ενός εκλεκτού ---ΑΠΟ ΠΟΙΟΝ ΕΚΛΕΚΤΟΣ ΑΛΗΘΕΙΑ---- λαού...Εκλεκτός του Θεού? Ποιού θεού? Και εάν υπάρχει θεός θα ασχολήται με τους ανθρώπους και την Γή ? Τι είναι η Γή? Ο άνθρωπος υπάρχει κάτι χιλιάδες χρόνια, ο κόσμος σύμφωνα με τους επιστήμονες δημιουργήθηκε πρίν απο 14 δις εκατομμύρια χρόνια, απο ένα τόσο δα σημείο με τεράστια πυκνότητα ενέργειας. Πρίν φτίαξει τον άνθρωπο με τι ασχολιόταν ο Θεός??
Δεν υπάρχουν εκλεκτοί και μη εκλεκτοί, υπάρχουν καλοί και κακοί άνθρωποι.
ΑΣ πάρουμε τα επιχειρήματα που αναφέρεις, και ας τα εξετάσουμε ενα ένα


quote:
1) Ο χριστιανισμος ξεκινησε τα βασικα βηματα του για την εξαπλωση του απο την Ελλαδα.

Λόγω της Ελληνικής γλώσσας και του πολιτισμού που ΤΟΤΕ οι πρόγονοι μας είχαν αναπτύξει. όπως σχετικά αναφέρει ο Κάντ " Ο έχω στα χέρια του τον πολιτισμό, έχει στα χέρια του τον κόσμο.."

quote:
Η γραμματικη, η επιστημη τα παντα στηριζονται πανω στην Ελληνικη γλωσσα

Επιστήμη σημαίνει επί-ίσταμαι δηλ στέκωμαι απο πάνω. Η γλώσσα σαφώς και παίζει σημαντικότατο ρόλο αλλά εάν δεν υπήρχε η παρατήρηση η γλώσσα απο μόνη της δεν εξηγεί...

quote:
)Ειναι τυχαιο οτι η γεογραφικη μας θεση.το κλιμα το οποιο ζουμε αν το συγκρινουμε ολα αυτα τα χρονια επιστημονικα και ιδαιτερα της Αθηνας ειναι το καλητερο κλιμα της υφηλιου?

Πρόσφατα είχα παέι στο Μπαλί όπου η θερμοκρασία κυμαίνεται απο 25 έως 32βαθμούς....δεν είμαστε οι μόνοι τυχεροί...

quote:
Ολοι γνωριζουμε οτι η μοναδικη χωρα που μας φοβαται και θελει την εξοντωση μας ειναι το Ισραηλ.Σιονιστες,μασονοι κτλ..γιατι εμας και οχι τους Ρωσους π.χ..

Μήπως τι ίδιο συμβαίνει και με εμάς...???? Οι Εβραίοι έχουν σοβαρούς λόγους για αυτό. Διότι δεν θέλουν να αποκαλυφθεί ότι προηγούμαστε αυτών...Εμείς τι έχουμε να φοβηθούμαι, ίσως ότι δεν παράγουμε πιά πολιτισμό???....


quote:
Εχει ακουστει στους κολπους της ιατρικης και σιγουρα το γνωριζεται καποιοι αυτο οτι με την αποκρυπτογραφιση του Dna ο κωδικας των Ελληνων ειναι διαφορετικος απο ολο τον κοσμο.

Οι περισσότεροι λαοί έχουν ιδιαίτερα γονιδιακά χαρακτηριστικά...


quote:
Ολα τα αρχαια μνημεια κρυβουν κατι και το ξερουμε ολοι.Εδω επανερχομαι στην γεωγραφικη θεση της ελλαδος αλλα και το κλιμα της.Πολλα μνειμια ειναι κωδικες μηνυματων .Το κυριοτερο μας αρχαιο μνειμιο η Ακροπολη λεγεται οτι ειναι η πυλη και ο χαρτης προς την αλλην διασταση και το ανοιγμα για την κολαση και το παραδεισο.

Οι επιλογες τοποθεσίας των αρχαίων ναών σαφώς και δεν είναι
τυχαίες..όταν χτιστηκε η Ακρόπολη δεν υπήρχε η ένοια της Χριστιανικής κόλασης και του ΠΑΡΆΔΕΙΣΟΥ...Για τους Έλληνες ο άνθρωπος είναι τρις-υπόστατος, Σώμα ή ύλη, Ψυχή και Νους, κατά αντιστοιχία του κοσμικού τρίπτυχου Χάος, Θεός, κόσμος. Ο νοητικός κόσμος, ο Ψυχικός ή αστρικός και ο αιθερικός φυσικός κόσμος συνδέονται με τις τρεις υποστάσεις του Δία ή Ζήνα, οι οποίες αντιστοιχούν στον Ουράνιο Δία, τον χθόνιο Πλούτωνα και τον υδάτινο Ποσειδώνα. Ο πρώτος κυβερνούσε τα Ηλύσια πεδία, ο δεύτερος τον Άδη, και ο τρίτος τον ενεργειακό ωκεανό, όπου διαδραματίζεται η φυσική μας ύπαρξη. Μετά θάνατον το πνεύμα ή ο Νους του ανθρώπου πήγαινε στα Ηλύσια παιδία, το Είδωλο πήγαινε στον Άδη, και το σώμα διαλυόταν με τον φυσικό θάνατο. Έτσι το «είδωλο» είναι το «ενσαρκωμένο εγώ», το φυσικό σώμα και η προσωπικότητα. Ο «Δαίμων» είναι το πνεύμα ο πραγματικός εαυτός που είναι ο συνδετικός κρίκος του καθενός με τον Θεό. Τα μυστήρια σαν σκοπό είχαν να βοηθήσουν τον μυημένο να καταλάβει ότι το «είδωλο», ήταν ένας απατηλός εαυτός και πως η πραγματική του ταυτότητα είναι ο «αθάνατος Δαίμων»
Σύμφωνα με την μυθολογία, ο Κάτω Κόσμος βρισκόταν πέρα του Ωκεανού που έζωνε τη γη. Η ψυχή του νεκρού πέρναγε τρεις ποτάμιες διόδους, τον Αχέροντα, τον Κώκυτο, τον Πυριφλεγέθοντα και διέσχιζε με βάρκα την Αχερουσία Λίμνη. Το βασίλειο του Άδη ήταν ένας τόπος σκοτεινός όπου κυβερνούσε μαζί με τη σύζυγό του Περσεφόνη και δίκαζε τις ψυχές των νεκρών με τη βοήθεια τριών δικαστών, του Μίνωος, του Αιακού και του Ραδαμάνθυος.

Συγχώρεσε με εάν είμαι καυστικός, αλλά είμαι ένας απο τους ανθρώπους που μελετώ και θαυμάζω τους υπέροχους προγόνους μας, ταυτόχρονα όμως προσπαθώ να είμαι και "εσωτεριστής", να βλέπω δηλ.τα πράγματα πέρα απο τα προσωπέια...

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Edited by - ΠΛΩΤΙΝΟΣ on 19/02/2003 02:02:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2003, 02:01:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε ιχνηλατη,
μια και εισαι καινουργιο μελος, καλοσηρθες!
μια και ειμαι ακομη ξυπνια και ειδα το μηνυμα σου, θα ηθελα να σε παραπεμψω στα παρακατω θεματα μεσα σε αυτο το χωρο -τα εσωτερικα- που αναφερονται στο θεμα που ανοιξες.

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=362
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=908
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=564
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=279
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=889

εκτος απο αυτα τα θεματα, υπαρχουν και αλλα παρεμφερη, που επισης αναφερονται στους ελληνες, τον εκλεκτο λαο.

κανε μια μικρη περιπλανηση σε αυτα...
νομιζω θα σε καλυψει!

Υ.Γ. οσον αφορα την ερωτηση σου, αν ειμαστε τελικα ο εκλεκτος λαος, πιστευω οτι ολοι οι ανθρωποι, ολοι οι λαοι, ειμαστε παιδια του θεου, και οποτε εκλεκτοι...

ευχαριστω

λιλιθ -η πρωτη γυναικα

Edited by - λίλιθ on 19/02/2003 02:03:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ixnilatis
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2003, 02:20:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ixnilatis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πλωτινε σε ευχαριστω για την απαντηση σου.Μπορω να πω οτι με καλυψες
σε αρκετα σημεια.Απλος αυτα τα ερωτηματα να ξερεις οτι υπαρχουν και εχουν αναφερθει σε πολλες ομαδες ανθρωπων και γιαυτο ηθελα να τα θεσω στο forum.
Λιλιθ επισης θα μεταβω στις σιγκεκριμενες σελιδες..σε ευχαριστω.


mp-----Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2003, 04:25:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το Γνωρίζω αγαπητέ Ιχνηλάτη, και με λυπεί που οι "νεοσκεπτώμενοι" είναι τόσο Ελληνοκεντρικοί και φανατικοί, δίχως πρώτα απο όλα να μελετήσουν, να γνωρίσουν και να φιλοσοφήσουν..Οτι κέρδισε η αρχαία Ελλάδα, το κέρδισε μέσα απο την φιλοσοφία και την αμφισβήτηση. Ποιες είνaι οι προυποθέσεις της φιλοσοφίας? Σύμφωνα με τον Τ. Βρούνο:

"Όποιος επιθυμεί να φιλοσοφήσει πρέπει, πρώτα από όλα, να αμφιβάλει για όλα τα πράγματα, αρνούμενος να υιοθετήσει οποιαδήποτε άποψη σε μία συζήτηση πριν αν ακούσει τις αντίθετες απόψεις. Και αφού σκεφτεί καλά τα υπέρ και τα κατά επιχειρήματα, θα κρίνει και θα υποστηρίξει την θέση του όχι επί τη βάσει διαδόσεων ή σύμφωνα με την άποψη των πολλών, την ηλικία, την αξία ή την υπόληψη των ανθρώπων, αλλά σύμφωνα με την πειστικότητα μιας οργανωμένης θεωρίας που συνάδει τόσο προς την πραγματικότητα, όσο και προς την αλήθεια η οποία είναι κατανοητή άπο το φως του λόγου...."

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2003, 10:04:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΕΡΙ ΤΩΝ ΕΚΛΕΚΤΩΝ..(ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΩ ΕΛΛΗΝΟΚΕΝΤΡΙΚΟΣ..)
ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΘΕΩΡΙΕΣ ΠΟΥ ΑΚΟΥΜΕ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΟΤΙ ΟΙ ΘΕΟΙ ΟΤΑΝ ΗΡΘΑΝ ΕΔΩ..ΕΠΕΛΕΞΑΝ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ Η ΕΞΕΛΙΞΑΝ ΤΟΥΣ ΥΠΑΡΧΟΝΤΕΣ ΚΑΤΟΙΚΟΥΣ..ΠΡΟΦΑΝΩΣ Ο ΙΧΝΗΛΑΤΗΣ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΟΤΑΝ ΣΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.
ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΕΚΛΕΚΤΟΙ (ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΟΥ?)ΓΙΑΤΙ Ο ΤΩΡΙΝΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ ΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ,ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ,ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΜΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΗΝ ΕΙΣΒΟΛΗ ΤΟΥ ΕΒΡΑΙΚΟΥ - ΥΛΙΣΤΙΚΟΥ ΣΤΟΙΧΕΙΟΥ..
ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΟΤΙ ΠΡΩΤΟΙ ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΕΙΠΑΜΕ ΟΛΑ ? ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ixnilatis
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2003, 00:46:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ixnilatis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Beyond καλησπερα και απο τον ιχνιλατη.Μπορω να πω οτι με δυο κουβεντες σου με καλυψες αρκετα.Ουτε εγω ειμαι Ελληνοκεντρικος αλλα αυτα τα ερωτηματα πιστευω οτι υπαρχουν και θα υπαρχουν.Ειλικρινα ειναι αδιανοητο οπως ανεφερες και εσυ να μην συμβαινει τιποτα απο την στιγμη που ολα ξεκινησας απο αυτον εδω το τοπο...συμφωνω απολυτα μαζι σου.Οπως φυσικα δεν αντιλεγω και με τις αποψεις του Πλωτινου.Απλως το πιστευω οπως και πολυ ελληνες οτι ειμαστε κατι ξεχωριστο.Το μελλον θα δειξει.......

mp-----Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2003, 01:06:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ τον Ιχνηλάτη...
Ομολογώ ότι ΑΛΛΟ μύνημα θα έγραφα, αλλά τελικά γράφω αυτό που διαβάζεις φίλε μου...
Ανέφερες ΜΟΛΙΣ στο τελευταιο σου μήνυμα ότι:
quote:
Απλως το πιστευω οπως και πολυ ελληνες οτι ειμαστε κατι ξεχωριστο.
Το μελλον θα δειξει.......

Φίλε μου, να το "λάθος" σου...
Λές αυτά που λές ΟΧΙ για το ΠΑΡΟΝ (αυτό που ζούμε ΤΩΡΑ) αλλά για το ΜΕΛΛΟΝ (που μπορεί να έρθει, μπορεί να ΜΗΝ έρθει), στηριζόμενος ΚΑΘΑΡΑ και ΕΞ'ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ στο ΠΑΡΕΛΘΟΝ (που δυστυχός ΔΕΝ υπάρχει)...

Θα ήθελα να σε δώ να λές ότι ΕΙΜΑΣΤΕ (τώρα στο παροντα χρόνο και τόπο) κάτι διαφορετικό απο τους "άλλους" εφ'όσον αποδέχεσαι (χωρίς να μας λές που το στηρίζεις αυτό) ότι πραγματικά είμαστε...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2003, 02:00:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΜ!
'Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΟΜΦΑΛΟΣ ΤΗΣ ΓΗΣ'

ΜΑ ΔΕΝ ΜΙΛΩ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ...
Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΟΜΦΑΛΟΣ ΤΗΣ ΓΗΣ...
ΜΑ Σ'ΕΝΑ ΚΟΡΜΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΙ'ΑΛΛΑ ΜΕΡΗ...
Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΟΜΦΑΛΟΣ ΤΗΣ ΓΗΣ ...
ΜΑ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΡΓΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ...
Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΟΜΦΑΛΟΣ ΤΗΣ ΓΗΣ...
ΜΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΝΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΟΥΝ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟΥΣ ΚΙΝΕΖΟΥΣ
(...ΕΚΕΙΝΟΙ ΚΡΑΤΑΝΕ ΤΙΣ ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ )
Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΟΜΦΑΛΟΣ ΤΗΣ ΓΗΣ...
ΜΑ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΑΜΕΡΙΚΗ...
ΕΙΝΑΙ ΕΥΡΩΠΗ...
ΕΙΝΑΙ...
ΜΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ?
...

Ω!ΚΑΗΜΕΝΗ ΨΥΧΗ!

ΠΟΣΟ ΛΙΓΟΥΣ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥΣ ΜΕΤΡΑΣ...


ΕΙΔΑ 'ΦΩΣ' ΚΑΙ ΜΠΗΚΑ..(ΕΙΧΑ +ΜΙΑ ΔΙΑΘΕΣΗ ΘΕΑΤΡΙΚΗΣ ΕΙΡΩΝΙΑΣ...ΕΙΠΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΑ...)
...ΛΑΤΡΕΥΩ ΤΗΝ ΕΛ-ΛΑΔΑ ΜΑ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ....ΠΕΡΣΙΑ...


"ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ
ΠΟΥ
ΑΕΝΑΑ
ΓΥΡΙΖΕΙ
ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ...
ΨΑΞΕ ΜΕ...
ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ
ΖΩΓΡΑΦΙΖΩ ΜΕΣΑΣΟΥ ... AΛΗΘΕΙΕΣ."
ΑΤΜΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2003, 02:01:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
+Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ...
Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΚΛΕΚΤΗ...
ΟΧΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ


"ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ
ΠΟΥ
ΑΕΝΑΑ
ΓΥΡΙΖΕΙ
ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ...
ΨΑΞΕ ΜΕ...
ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ
ΖΩΓΡΑΦΙΖΩ ΜΕΣΑΣΟΥ ... AΛΗΘΕΙΕΣ."
ΑΤΜΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2003, 08:50:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΙΧΝΗΛΑΤΗ,ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΕΔΩ ΠΙΑ,ΟΝΤΩΣ..
ΣΚΕΨΟΥ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΤΙ ΤΡΑΒΗΞΑΜΕ ,ΜΟΝΟ ΤΑ 400 ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΥΡΚΟΚΡΑΤΙΑΣ ΠΟΥ ΦΑΓΑΜΕ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ.. ΛΙΓΟΙ ΘΑ ΤΡΩΓΑΝΕ ΤΕΤΟΙΟ ΠΑΚΕΤΟ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΨΙΛΟΚΑΤΑΦΕΡΝΑΝ.
ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΤΑ ΙΔΕΩΔΗ ΚΑΙ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ ΜΕΤΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΕ ΚΥΤΤΑΡΙΚΕΣ ΜΝΗΜΕΣ ?
ΠΑΝΤΩΣ ΚΟΥΤΣΑ ΣΤΡΑΒΑ ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΜΕ ΚΑΙ ΑΣΧΗΜΑ..ΑΠΟ ΡΑΓΙΑΔΕΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΤΟΤΕ ,ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΤΩΝ ΒΑΛΚΑΝΙΩΝ.ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΦΩΝΗ.Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΖΩΗΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟ ΟΤΙ ΠΡΙΝ 50 ΧΡΟΝΙΑ .ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ ΤΩΡΑ ΜΑΛΛΟΝ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΜΜΕΝΟΥΣ,ΑΛΛΑ ΑΣΤΟΥΣ ΝΑ ΑΥΤΑΠΑΤΩΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΠΑΤΟΥΝ.
..ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΠΡΙΝ 30 ΧΡΟΝΙΑ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΜΟΥ ΝΑ ΠΡΩΤΟΦΤΙΑΞΕ ΤΑ WINDOWS ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΝΩ ΤΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΟΛΟΙ, ΝΑ ΤΟΝ ΘΥΜΟΥΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΟΙ ΜΥΗΜΕΝΟΙ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ.ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΑΔΙΚΟ ΚΑΙ ΜΕ ΣΤΕΝΑΧΩΡΕΙ.ΑΛΛΑ ΧΕΧΕ ΤΙ ΔΙΑΟΛΟ Η ΖΩΗ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΔΙΚΑΙΗ,ΜΟΥ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΛΕΠΩ ΟΛΟΥΣ ΝΑ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑΩ ΜΕ ΝΟΗΜΑ..ΑΣΤΟΥΣ ΝΑ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΥΠΗΡΧΑΝ ΑΠΟ ΠΑΝΤΑ ΤΑ WINDOWS ΧΙΧΙΧΙΧΙ !!


Edited by - beyond on 21/02/2003 09:12:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2003, 10:41:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Ixnilati ΘΑ ΣΤΑΘΩ ΣΕ ΜΙΑ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΟΥ ΠΟΥ ΠΑΝΤΑ ΛΕΓΕΤΑΙ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ.

quote:
1)Ολοι γνωριζουμε οτι η μοναδικη χωρα που μας φοβαται και θελει την εξοντωση μας ειναι το Ισραηλ.Σιονιστες,μασονοι κτλ..

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ?????
ΤΙΠΟΤΑ...
ΓΙΑ ΟΛΑ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΑΛΛΟΙ.....

ΘΑ ΣΤΑΘΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΣΤΗΝ ΑΝΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΦΙΛΟΥ ΠΛΩΤΙΝΟΥ.

Η ΑΡΤΙΟΤΗΤΑ Η ΣΑΦΗΝΕΙΑ ΚΑΙ Η ΠΛΗΡΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΣΕ ΟΛΟΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΛΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΣΤΟ ΜΠΑΛΙ Η ΣΕ ΠΑΡΑΠΛΙΣΙΕΣ ΧΩΡΕΣ
ΔΕΝ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΤΗΝ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΥΓΡΑΣΙΑ, ΠΟΥ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΒΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΝΑΠΝΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ΒΡΟΧΕΣ.
ΓΙΑ ΤΟ ΘΑΥΜΑΣΙΟ ΚΛΙΜΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΠΟΛΛΟΙ ΠΕΡΙΗΓΗΤΕΣ ΚΥΡΙΩΣ ΞΕΝΟΙ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΗΤΕΡΟ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΘΑΛΑΣΣΕΣ ΘΟΛΕΣ.
EAN ΕΚΑΝΕΣ ΜΠΑΝΙΟ ΘΑ ΕΙΔΕΣ ΠΩΣ Η ΘΑΛΑΣΣΑ ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΕΙΤΑΝ ΚΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΗΤΕΡΟ.
ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΣΤΗΝ ΠΥΛΟ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΣΕ ΠΟΛΥ ΒΑΘΥ ΜΕΡΟΣ.
Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΕΙΤΑΝ Η ΚΑΘΑΡΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΥΔΑΤΩΝ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΕΥΡΥΤΕΡΟ ΕΛΛΑΔΙΚΟ ΚΑΙ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΧΟΡΟ.

ΒΕΒΑΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΧΝΑΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΕΙΣΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΑΛΛΩΝ ΛΑΩΝ.
ΑΡΑΒΩΝ.... ΧΗΜΕΙΑ, ΑΛΓΕΒΡΑ,ΑΡΟΜΑΤΟΠΟΙΙΑ....

ΕΚΑΝΑ ΑΠΛΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΔΙΟΤΙ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΟΛΟΙ ΟΙ ΛΑΟΙ ΚΑΤΙ ΕΔΩΣΑΝ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΜΕ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ.

Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΛΑΟΣ ΣΤΟ ΜΕΤΡΟ ΤΩΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΩΝ ΤΟΥ.
ΒΕΒΑΙΑ Η ΣΥΝΕΙΣΦΟΡΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΕΙΤΑΝ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΗ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2003, 14:09:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΕ ΛΥΠΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΤΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΤΩΝ ΕΚΛΕΚΤΩΝ, ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΝΩΤΕΡΟΥ ΛΑΟΥ. ΜΗΝ ΜΕ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΤΕ, ΔΕΝ ΚΑΤΗΓΟΡΩ ΚΑΝΕΝΑΝ. ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΒΑΔΙΖΟΝΤΑΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ ΣΤΗΝ ΚΟΨΗ ΤΟΥ ΞΥΡΑΦΙΟΥ.
ΝΑΙ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΜΕΓΑΛΟΥΡΓΗΣΑΜΕ, ΙΣΩΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΜΑΣ ΕΥΝΟΗΣΑΝ. ΜΕΓΑΛΟΥΡΓΗΣΑΝ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΠΟΛΛΟΙ. ΛΑΜΠΡΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΑΥΤΟ ΤΟΥ ΑΒΑΤΑΡ, ΟΙ ΑΡΑΒΕΣ. ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΑΥΤΟΙ ΔΙΑΤΗΡΗΣΑΝ ΤΗΝ "ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ" ΜΑΣ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ.
ΕΥΧΟΜΑΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΜΑΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΟΣ ΑΥΤΟΥ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΛΛΑ ΑΣ ΜΗΝ ΜΕΝΟΥΜΕ ΠΡΟΣΚΟΛΗΜΕΝΟΙ ΣΕ ΑΥΤΟ.

"For the strength of the wolf is the pack
and the strength of the pack is the wolf"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2003, 14:44:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΦΙΛΗ Silverwolf ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΑΝΟΙΞΑ ΤΑ ΠΟΙΗΜΑΤΑ (ΡΟΥΜΠΑΓΙΑΤ)
ΤΟΥ ΟΜΑΡ ΚΑΓΙΑΜ.

ΠΟΙΟΣ ΤΟΝ ΘΥΜΑΤΑΙ ?
ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΙΗTHS ΕΙΤΑΝ ΘΑΥΜΑΣΙΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΣ,ΑΣΤΡΟΝΟΜΟΣ,ΑΣΤΡΟΛΟΓΟΣ.
ΑΛΛΑ ΠΟΙΟΣ ΘΥΜΑΤΑΙ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΕΙΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΥΚΛΕΙΔΕΙΟ ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ??

ΤΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΠΟΥ ΕΦΙΑΞΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΥΠΑΡΧΟΝΤΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΟ ΘΥΜΑΤΑΙ.

ΚΑΛΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ ΟΣΟΙ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΑΓΟΡΑΣΤΕ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΟΜΑΡ ΚΑΓΙΑΜ
ΤΑ ΡΟΥΜΠΑΓΙΑΤ.
ΑΞΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΑΣ.

ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΥΛΟΓΙΑ ΜΟΥ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EIKONIKOS
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2003, 15:35:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EIKONIKOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα φιλοι-ες!!!
μου αρεσουν οι φιλοσοφικες συζητησεις και συμμετεχω σε μερικα φορουμ εδω μεσα γιατι ενδιαφερομαι να μαθω παραξενες θεωριες που δυνητικα θα μπορουσαν να γινουν σενάριο για κομικς η για επεισοδιο τυπου χ-φαιλς
Οσον αφορα το αν οι Ελληνες ειναι εκλεκτος λαος πιστευω πως οχι. Ο καθε λαος εχει τα χαρακτηριστικα του. Οι ελληνες εχουν καλες ικανοτητες και ιδιοτητες αλλα ειναι ενας ακόμη λαος μεσα στους πολλούς.Υπάρχουν τοσοι λαοι που εχουν διαφορα χαρισματα,π.χ. οι Κινεζοι οι Ινδιανοι οι Ολλανδοι οι Αγγλοι οι Ρώσοι. Ο καθε λαος κατι εχει προσφέρει και ολοι εχουν κάποια ισχυ σήμερα ειτε ειχαν παλιότερα
π.χ. οι Αγγλοι ειχαν αποικίες, οι Ρωσοι ηταν υπερδυναμις, Οι Αμερικανοι ειναι πλανηταρχες. Οποτε καθε ενας λαος εχει μια ανωτεροτητα στον τομεα του σε σχεση με τους αλλους λαους. Στον Δυτικο πολιτισμο σιγουρα κυριαρχει το Ελληνικο πνευμα λογω της Ελληνο-Ρωμαϊκης αυτοκρατορίας, ομως σε αλλες περιοχες κυριαρχει το αραβικο και το ισλαμικο πνευμα. Οι αραβες εφηυραν την Αλγεβρα και το ψηφιο 0. αρα θεωρω ότι δεν ειμαστε οι εκλεκτοι απλα ειμαστε καποιοι με ισχυρη προσωπικοτητα, παρουσία και εχουμε το δικο μας προσωπικο στυλ που ειναι ισχυρο.Αν καποιος θελει ας πει τα αντιθετα


EIKONIKOSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

radamanthis
Νέο Μέλος


28 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2003, 15:59:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους radamanthis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
file Eikonikos,
το οτι η Αγγλια ειχε αποικιες, η Ρωσσια και η Αμερικη ειναι υπερδυναμεις, δεν οφειλεται στο οτι εχουν ξεχωριστα χαρακτηριστικα. Μπορει να πει κανεις οτι τους βοηθησαν οι ιστορικες συγκηριες.Δεν βρεθηκαν ποτε υπο τουρκικο ζυγο, δεν εγιναν προσπαθειες εξισλάμισησ τους, δεν υπεστησαν φρικτες γενοκτονιες. Πρεπει ολοι να ξερουν οτι εαν δεν ειχαμε τους Τουρκους θα προηγουμασταν σημερα, 400 χρονια απ'ολους τους αλλους λαους και τις υπερδυνάμεις.
Επιπλεον, τα "ξεχωριστα" χαρακτηριστικα πχ. των Ινδιανων (που αναφερεις) γιατι δεν συντελεσαν στο να δημιουργηθει ενα Ινδιανικο Κρατος ή να δημιουργησουν ενα αξιοσημειωτο πολιτισμο??

Με εκτιμηση Ραδαμανθυς


ΟΥΚ ΕΛΛΗΝΙΚΟΝ ΤΟ ΠΡΟΣΚΥΝΕΙΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2003, 16:30:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Ραδάμνθυ, διάβασε και λίγο ΙΣΤΟΡΙΑ, εκτός απο τα Ελληνοκεντρικά περιοδικά και βιβλία, τυπου Δαυλός...
Δε λέω, καλά είναι ΑΛΛΑ με μέτρο...

Ακόμα ΚΑΙ σήμερα οι Ρώσσοι έχουν πρόβλήματα (ΚΑΙ ΤΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ) με τους Μουσουλμάνους Τσετσένους...
Αν λέγοντας ΑΜΕΡΙΚΗ θεωρείς το νεοσύστατο κράτος τους ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΥΣ ΓΗΓΕΝΝΗΣ ΙΝΔΙΑΝΟΥΣ, τότε τι να πώ!!!!
Είναι γνωστό της πάση ότι οι ΚΑΤΟΙΚΟΙ της Αμερικανικής Ηπείρου, ΠΡΩΤΑ Ισπανοκρατήθηκαν, ΜΕΤΑ Γαλλοκρατήθηκαν και τελευταία Αγγλοκρατήθηκαν...

Που είναι ο πραγματικά μεγάλος πολιτισμός των Μάγιας, των Κίτσε, έστω των 'Ινκας;;; ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ;;;

Διάβασε τι πέρασε ο Ινδιάνικος πληθυσμός απο τους πολιτισμένους Ευρωπαίους που ως άλλοι ΑΛΛΑΡΗΧΟΙ κατάστρεψαν τα ΠΑΝΤΑ!!!!
Και όλοι ξέρουν ότι η Ευρώπη χρωστά τον πολιτισμό της που αλλού, στους Ελληνες, αλλα ΟΧΙ στην ΟΥΣΙΑ του πολιτισμού τους, αλλα ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΤΟΥ ΕΝΔΥΜΑ....
Δυσφήμιση για την Ελλάδα του Φωτός, ΜΕΓΑΛΗ ΔΥΣΦΗΜΙΣΗ....

Για να βάζουμε τα πράγματα ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥΣ....
Μη λέμε ότι θέλουμε...

Μόνο "εμείς" πάθαμε;;;; Μα ΜΟΝΟ;;;;

Κέλσος ο Φιλαλήθης


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2003, 17:18:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Επιπλεον, τα "ξεχωριστα" χαρακτηριστικα πχ. των Ινδιανων (που αναφερεις) γιατι δεν συντελεσαν στο να δημιουργηθει ενα Ινδιανικο Κρατος ή να δημιουργησουν ενα αξιοσημειωτο πολιτισμο??

γιατί τους σφάξαμε εμείς, οι λευκοί...

From inside the Box we came, to tear your soul apart.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

radamanthis
Νέο Μέλος


28 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2003, 19:20:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους radamanthis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Κελσο,
εγω δεν αμφισβητω αυτα που αναφερεις. Αλλα, δεν εχουν καμμια ουσια και νοημα απεναντι σε αυτα που ειπα.Εγω ανεφερα οτι ειχαμε ξενους ζυγους στη χωρα μας, γενοκτονιες, καταστροφες κτλ καταφερναμε ομως παντα να αναδυομαστε μεσα απο τις σταχτες μας. Οι Ινδιανοι, που υπεστησαν κι αυτοι γενοκτονιες και καταστροφες, γιατι δεν εμφανισαν καποια σημαδια "αναγεννησης"??
Δευτερον, σε ενημερωνω οτι δεν διαβαζω "Δαυλους" και τα σχετικα, για να μη νομιζεις οτι ειμαι παπαγαλακι.
Δε μπορω να καταλαβω επισης πώς συνδεεις αυτα που ειπα εγω με την απαντηση σου.
Και για οσους ειναι λιγο ψαγμενοι θα ξερουν οτι ο πολιτισμος των Ινκασ και των Μαγιας(υπηρξε βεβαια και ηταν και αξιοσημειωτος) εχει τις ριζες του στον αρχαιοελληνικο πολιτισμο(εχουν βρεθει σ'ολη την Αμερικανικη ηπειρο αμετρητα αρχαιοελληνικα ευρηματα).Μηπως τα κλεψανε καποιοι και τα πηγαν εκει ή μηπως τα μετεφερε εκει κανενας τυφωνας απο την Ελλαδα?!
Και συμφωνω με τον Wolllfaced οτι τουσ Ινδιανους τους εσφαξαν λευκοι, δυτικοευρωπαιοι που θελουν σημερα να λεγονται πολιτισμενοι.
Λοιπον φιλε Κελσο, τα βαλαμε τωρα τα πραγματα στη θεση τους?!

Ραδαμανθυς ο Δίκαιος

ΟΥΚ ΕΛΛΗΝΙΚΟΝ ΤΟ ΠΡΟΣΚΥΝΕΙΝ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΑΝ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


161 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2003, 19:47:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PRAGMATI OI ELLHNES EXOYN ENA GONIDIO,DEN 8YMAMAI SE POIO XRWMOSOMA,TO OPOIO H GENETIKH DEN SYNANTA SE KANENA ALLO LAO THS GHS.NOMIZW EXEI ONOMASTEI GONIDIO EPSILON.8A PSAKSW NA SAS PW AN PROKEITAI GIA OMOZYGO EPIKRATES GONIDIO H' GIA GONIDIO PROS8ETIKO.SIGOYRA OLOI OI LAOI EXOYN SYGKEKRIMENA GONIDIA POY DEN YPARXOYN SE ALLOYS KAI AYTO OFEILETAI SE PARAGONTES OPWS KLIMA,GEWGRAFIKH APOMONOSH,TROFH,DEIKTHS NOHMOSYNHS,POLITISMIKO EPIPEDO,KATASTASH THS ATMOSFAIRAS,TOY NEROY,TOY EPIPEDOY RADIENERGEIAS,KAI ALLOI PARAGONTES POY ME TA XRONIA PROSDIDOYN XARAKTHRES STO AN8RWPINO KYTTARO GIA NA EPIBIWSEI ANALOGA ME TA OPLA POY DIA8ETEI KAI ANALOGA ME TO PERIBALLON OPOY ZEI.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΑΝ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


161 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2003, 19:56:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
OTAN LOIPON ENA GONIDIO POY ELEGXEI ENAN SYGKEKRIMENO XARAKTHRA KANEI THN EMFANISH TOY SE ENA LAO,TOTE MESW THS DIASTAYRWSHS ARXIZEI NA EKSAPLWNETAI,ONTAS EPIKRATES,SE OLA TA MELH TOU LAOY DIDONTAS TOY TO ANTISTOIXO XARAKTHRISTIKO GNWRISMA. ME LIGA LOGIA DEN SYZHTAME TO GIATI OI ELLHNES EXOYN ENA GONIDIO DIAFORETIKO APO TOYS ALLOYS,ALLA TI XARAKTHRA ELEGXEI AYTO TO GONIDIO KAI GIATI TA MELH THS NASA POY ANAKALYPSAN THN YPARKSH TOY,KRYBOYN TA PANTA GYRW APO TO 8EMA.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2003, 20:38:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΛΕΚΤΟΙ ΟΙ ΑΓΓΛΟΙ,ΓΑΛΛΟΙ,ΡΩΣΟΙ κ.λ.π ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΥΣΑΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΗΠΙΑΝ ΤΟ ΑΙΜΑ ΤΩΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΩΝ ΛΑΩΝ ΤΗΣ ΓΗΣ ? ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΦΩΣ ? ΕΠΙ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ ΤΙ ΣΥΝΕΒΗ ? ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΥΠΕΡΔΥΝΑΜΗ Η ΟΧΙ ? ΙΔΙΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΕΙΧΕ Η ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ Η ΑΓΓΛΙΚΗ ,ΓΙΑ ΚΑΘΕΙΣΤΕ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΗΝ ΤΡΕΛΛΑΘΟΥΜΕ..
ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΟΛΟΙ ΟΙ ΛΑΟΙ (Η ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ..) ΠΡΟΣΦΕΡΑΝ,ΑΛΛΟΙΜΟΝΟ,ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΒΛΕΠΩ π.χ ΤΗΝ ΙΔΕΑ ΤΩΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΝΑ ΠΡΟΣΚΥΝΑ ΟΛΟΣ Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΡΑΜΑΖΑΝΙ..Η ΚΑΠΟΙΑ ΒΟΥΔΙΣΤΙΚΗ ΜΕΓΑΛΗ ΕΟΡΤΗ..

ΟΝΤΩΣ ΠΕΡΑΣΑΝ ΜΕΓΑΛΟΙ,ΟΜΟΡΦΟΙ,ΓΟΗΤΕΥΤΙΚΟΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΑΛΛΑ ΗΤΑΝ ΜΕΓΑΛΟΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΕΝΩ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΗΤΑΝ ΜΕΓΑΛΟΙ ΓΙΑ ΟΛΟ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ !!

ΠΑΝ>>ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ !! ΚΑΙΡΟ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΠΕΡΙ ΤΟΥ DNA ΜΑΣ ,ΓΙΑΤΙ ΑΚΟΥΩ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΟΥΦΑ,ΠΕΣ ΜΑΣ ΟΤΙ ΞΕΡΕΙΣ ΜΗΝ ΑΡΓΕΙΣ,ΓΙΑΤΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟ ΠΡΟΣΕΓΓΙΖΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟ ΘΕΜΑ,ΤΗΝ ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΗ-ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ..
ΠΕΣΤΑ ΟΛΑ !!

Edited by - beyond on 23/02/2003 20:42:32

Edited by - beyond on 23/02/2003 20:43:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tomcat
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2003, 21:57:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tomcat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι δικαίωμα του καθένα να πιστεύει ότι είμαστε ανώτεροι σαν λαός από τους άλλους ή όχι.
Αλλά θα πρέπει να αποδεικνύουμε και τα πιστεύω μας.
Αν θέλουμε να λέμε ότι είμαστε άξιοι απόγονοι των αρχαίων Ελλήνων, τότε θα πρέπει εμείς πρώτα από όλα να παράγουμε και να προάγουμε πολιτισμό και να μην βασιζόμαστε σε περασμένα μεγαλεία.
Προσωπικά πιστεύω ότι όλοι οι λαοί είναι εξίσου ίσοι και λογικές ελιτισμού δημιουργούν συνθήκες φασισμού.

Φιλικά
Tomcat

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2003, 23:02:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΙ ΙΝΔΙΑΝΟΙ ΕΜΦΑΝΙΖΟΥΝ ΣΗΜΑΔΙΑ ΑΝΑΓΕΝΗΣΗΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ. ΓΙΑ ΜΙΑ ΠΕΡΙΟΔΟ ΟΙ ΝΕΟΙ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΕ ΤΙΣ ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΤΟΥΣ (ΣΑΣ ΘΥΜΙΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ...) ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑΖΕΙ.
Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΟΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΛΑ ΕΚΦΡΑΣΜΕΝΕΣ ΣΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ, ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΛΛΟΙ ΤΑ ΜΕΛΕΤΟΥΝ. ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΕΥΟΥΝ, ΤΟΥΣ ΦΤΑΝΕΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΖΟΥΝ ΟΠΩΣ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΠΟΛΥΑΚΟΥΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ radamanthis:
ΤΟ ΟΤΙ ΑΚΜΑΣΑΜΕ ΚΑΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΔΕΝ ΟΦΕΙΛΟΝΤΑΝ ΣΕ ΣΥΓΚΥΡΙΕΣ ΙΣΤΟΡΙΚΕΣ, ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΕΣ ΚΑΙ ΚΛΙΜΑΤΙΚΕΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΥΝΟΗΣΑΝ;
ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΓΓΛΟΙ ΚΤΛ ΟΧΙ; ΤΟΣΟ ΑΥΤΟΥΣ ΟΣΟ ΚΙ ΕΜΑΣ ΟΙ ΣΥΓΚΥΡΙΕΣ ΜΑΣ "ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ".

ΑΒΑΤΑΡ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΒΙΒΛΙΑ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΗΝ ΑΡΑΒΙΚΗ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ;

ΜΑΚΑΡΙ ΤΟ "ΕΛΛΗΝΙΚΟ" ΓΟΝΙΔΙΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΡΑΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΥΠΟΛΕΙΠΟΜΕΝΟ ΑΛΛΙΩΣ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑ...
ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΡΕΧΩ ΝΑ ΑΛΛΑΖΩ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ ΟΧΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ...
(ΑΣΤΕΙΕΥΟΜΑΙ )

"For the strength of the wolf is the pack
and the strength of the pack is the wolf"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2003, 00:46:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΙ
ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΙ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ
ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΓΗ.
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΕΝ
ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ
ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΑΜΠΕΛΕΣ
ΣΤΙΣ ΧΩΡΕΣ ΔΙΟΤΙ
ΕΤΣΙ ΠΕΡΙΟΡΙΖΟΥΜΕ
ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΜΙΑΣ
ΧΩΡΑΣ....ΚΑΙ
ΟΛΟΚΛΗΡΗΣ ΤΗΣ
ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ
ΦΙΛΙΚΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2003, 08:47:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
radamanthis>>
ΑΝ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ ΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΕΞΩΤΙΚΕΣ ΘΕΩΡΙΕΣ ΠΕΡΙ ΤΗΣ ΚΑΤΑΓΩΓΗΣ ΜΑΣ,ΟΙ ΣΥΓΚΥΡΙΕΣ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΜΑΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ.ΚΟΙΤΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΟΜΩΣ ΠΩΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΗΝ ΣΥΓΚΥΡΙΑ , ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΙΣ ΦΤΙΑΞΑΜΕ ΕΝΑΝ ΠΛΑΝΗΤΙΚΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΕΝΩ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΑΛΛΟΙ ΑΠΛΑ ΡΟΥΦΑΓΑΝ ΤΟ ΑΙΜΑ ΤΩΝ ΔΙΠΛΑΝΩΝ ΤΟΥΣ,ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΑΝ ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ ΕΠΕΚΤΕΙΝΑΝ ΚΑΙ ΚΑΜΜΙΑ ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ ΘΕΩΡΙΑ..
ΝΑ ΤΟΛΜΗΣΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ? ΓΚΕΜΜΑ του ΛΙΑΝΤΙΝΗ..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Καραϊσκάκης
Νέο Μέλος


38 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2003, 16:12:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Καραϊσκάκης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προς όλους τους "Έλληνες":
Χωρίς να έχω καμιά εριστική διάθεση για κανέναν, θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα στον καθένα:
Αν δεν είσασταν Έλληνες, θα σας ενδιέφερε να υποστηρίξετε την "ανωτερότητα" αυτής της ανθρώπινης ομάδας; 'Η απλά θα την μελετούσατε με ενδιαφέρον , όπως κάνετε σήμερα για την Ινδία , την Αίγυπτο κλπ.
Πολλοί μιλούν για ένα ένδοξο παρελθόν θέλοντας ίσως να γευτούν και αυτοί λίγη από τη δόξα του. Μα αν ο καθένας γνώριζε το παρελθόν του , τότε πιθανότατα δεν θα ταυτιζόταν με κανένα λαό.
Μην σας μπερδεύει το ότι τώρα λέγομαι "καραϊσκάκης".
Κάποτε λεγόμουν..... Ζεχρά

Καραϊσκάκης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2003, 16:18:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΑ ΣΤΑΘΩ ΣΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΗ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
267 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2003, 17:03:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γνωρίζω ότι οι απαντήσεις μου ενοχλούν κάποιους που αντιλαμβάνονται το διάλογο ως μια μια μορφή γλυκανάλατης "ομοφωνίας" και "ομοιομορφίας", χαρακτηριστικό της εποχής της ημιμάθειας και των "δημοκρατικών" αφορισμών. 'Ομως κρίνω ότι χρειάζεται να ξεκαθαρίσουν κάποια θέματα που αφορούν τον ελληνισμό και την ελληνικότητα.

Βλέπω με μεγάλη καλοσύνη και περισσή μακροθυμία κάποιους πνευματικούς ανθρώπους, λιγοστούς δυστυχώς, να αγωνίζονται ενάντια στο ρεύμα της εποχής, πνεύμα αναμφίβολα υλιστικό, ατομικιστικό και κοσμοπολίτικο. Αγωνίζονται στο όνομα του πατριωτισμού και της πολιτιστικής μας παραδόσεως, για την πολιτιστική μας ιδιαιτερότητα ενάντια στην ολετήρια παγκοσμιοποίηση. Ουδέν μεμπτόν. Μόνο που δεν αγωνίζονται για εμας, τους Έλληνες, για τις βιολογικές μας οντότητες, αλλά για τον φανταστικό τους κόσμο, την ελληνικότητα, την ρωμιοσύνη, την γλώσσα ενδεχομένως και τις παραδόσεις, τα οποία τα φαντάζονται ως μια πολιτιστική ενότητα ή πρόταση, όπου ο καθένας αυτοβούλως προσχωρεί, την αποδέχεται και προχωρεί με κριτήριο αρεσκείας ή γνώσεως.

΄Ομως δεν υπάρχουν διανοούμενοι, Γιανναράδες και Ζουράρηδες, Κανέλληδες και Παπαθεμελήδες, ούτε ελληνικότητα, ούτε ρωμιοσύνη, ούτε γλώσσα. Υπάρχουν μονάχα ΄Ελληνες, που επιβίωσαν και ζούνε όπως έμαθαν, που πιστεύουν στο Θεό των πατεράδων τους, που μιλούν τη γλώσσα των γονέων τους, που την πήραν από τους παππούδες τους και τη μίλησαν με τα αδέλφια τους, της οικογενείας και της πατρίδος τους.

Το έχω ξαναπεί. Τα πάντα γίνονται από το Γένος για το Γένος. Γιατί ζωή σημαίνει γέννηση, το γένος γεννά, το γένος ζεί όσο ζούμε εμείς και οι απόγονοί μας. Ζεί ανάμεσα σ' άλλα γένη που δίνουν το δικό τους αγώνα για την επιβίωση της ιδιαιτερότητός τους. Σε κάθε γενιά το γένος φθείρεται και δυναμώνει, σμιλεύεται και προχωρά και αυτό λέγεται ιστορία. Η πορεία αυτή διαμορφώνει τη γλώσσα ή τις γλώσσες, τα ιερά και τα έθιμα, τον πολιτισμό και την παράδοση του γένους, που βάζει τη σφραγίδα του σύμφωνα με τον χαρακτήρα του και την ψυχή του. Γιατί είμαστε εμείς και όχι άλλοι, έχουμε το δικό μας τρόπο ζωής κι όχι το δικό τους, γιατί είμαστε αιτία του εαυτού μας.

Γιατί γένος κι όχι έθνος; Το ίδιο είναι. Το σύνολο των νεκρών των ζωντανών και των αγέννητων. Ζήτημα συνεννοήσεως.
Και η Φυλή ; Η Φυλή όταν δεν ταυτίζεται με το γένος, αναφέρεται στη μεγαλύτερη οικογένεια στην οποία ανήκει το γένος. Η Φυλή είναι ανθρωπολογική διάκριση, με ταξινομικά κριτήρια. Ανάλογα με τον αριθμό των κριτηρίων, το είδος "Ανθρωπος" έχει από τρείς ως εξήντα πέντε φυλές! Οι άνθρωποι έχουν τεράστιες μορφολογικές διαφορές (π.χ. Εσκιμώοι και Πυγμαίοι, Κινέζοι και Σουηδοί, Μαοροί και Ινδιάνοι )και σαφείς ψυχολογικές και πνευματικές διαφορές συνάμα.

Εν τούτοις, δικαίως θα ρωτήσουμε γιατί κομπάζουν κάποιοι, ότι δεν υπάρχουν φυλές από γενετικής απόψεως; Λένε ότι με βάση την πρόσφατη αποκρυπτογράφηση του ανθρωπίνου γονιδιώματος οι φυλετικές διαφορές αντιστοιχούν στο 0,1% του γονιδιώματος μεταξύ ανθρώπων. Κατά το 99,9% δυο τυχαία μέλη διαφορετικών φυλών (π.χ. ένας Γάλλος κι ένας Κογκολέζος ) είναι ίδιοι. Πολύ σωστά.

Γιατί κατά το 99% ο ίδιος ο Γάλλος είναι ίδιος με έναν χιμπατζή του είδους Pan paniscus (ο γνωστός έξυπνος πίθηκος ).

Μακροσκοπικά, μάλιστα, οι διαφορές στο γονιδίωμα ανθρώπου και χιμπατζή (ή και γορίλα ακόμη )είναι μόνο τρείς. Εντοπίζονται:
α. Σε μικρή ποσότητα ετεροχρωματικού DNA, που δεν αντιστοιχεί στις ίδιες θέσεις.
β. Στην αντικατάσταση του χρωμοσώματος 2 του ανθρώπου από δύο μικρότερα, παρόμοια αλλά τέλεια σε αντιστοιχία χρωμοσώματα.
γ. Στην παρουσία αναμεμιγμένων τμημάτων των χρωμοσωμάτων 5 και 17.
Η δημιουργία υβριδίου μεταξύ πιθήκου και ανθρώπου, θα μπορούσε να πραγματοποιηθεί σε κάποιο εργαστήριο, όπου το χρήμα και η φιλοδοξία ειναι ακόρεστα.

Είναι αλήθεια ότι οι τυχαίες διαφορές μεταξύ των ατόμων της ίδιας φυλής, είναι ποσοστιαία περισσότερες. Δηλαδή αν πάρουμε δύο γείτονες στην ίδια πόλη, της ίδιας φυλής, γενετκά μπορεί να διαφέρουν περισσότερο απ'όσο ο Γάλλος κι ο Κογκολέζος του παραδείγματος. Τί διαφορές είναι αυτές ;

Αν υποθέσουμε οτι έχουν βρεθεί περίπου 32.000 γονίδια στο ανθρώπινο γονιδίωμα ( αντί για 100.000 που υπέθεταν μέχρι πρόσφατα οι επιστήμονες ), τότε η διαφορά του 0,1% είναι γύρω στα 30 γονίδια ( δεν πρόκειται για διαφορα αριθμού, αλλά αλληλομόρφων του γονιδίου για τις ίδιες θέσεις).

Όπως έχω ξαναπεί, αρκούν μικρές γενετικές διαφορές για να ερμηνεύσουν μεγάλες μορφολογικές διαφορές. Αρκεί ένα γονίδιο για να καταδικάσει έναν άνθρωπο, όταν είναι παθολογικό, κι αυτο δεν χρειάζεται ιδιαίτερη ανάπτυξη, καθότι γνωστό.

Ποιός , λοιπόν, είπε οτι οι Φυλές καταργήθηκαν; Τις φυλές δεν τις έφτιαξαν ούτε "ρατσιστές", ούτε βιολόγοι. Υπάρχουν στη Φύση και διατηρούνται ως αυτοεξελισσόμενες ομάδες. Γιατί λοιπόν τέτοια εμπάθεια, ημιμάθεια και διαστρέβλωση της πραγματικότητος;

Η απάντηση είναι γνωστή. Ο φόβος του ολοκαυτώματος, οι κακοι ναζί. Κι ενώ κόπτονται για την ανεξαρτησία της επιστημονικής γνώσεως από την πολιτική, όλοι μαζί, οι περισσότεροι για να είμαστε δίκαιοι, πρόθυμα θυσιάζουν τη Αλήθεια για ένα είδος ερμηνείας ηθικής κι όχι επιστημονικής φύσεως. Και έχουν το θράσος να στήνουν επιτροπές βιοηθικής και δεοντολογίας για τον κίνδυνο να μην χρησιμοποιηθούν οι γνώσεις αυτές από επίδοξους ναζί. Γιατί φοβούνται τους νικημένους εδώ και 57 σχεδόν χρόνια, ναζί ;

Σε φιλελεύθερες και σοσιαλδημοκρατκές χώρες δεν ζούνε όλοι τους; Πιστοποιητικά κοινωνικών πεποιθήσεων δεν έχουν όλοι τους;
Γιατί δεν λένε οτι είναι άλλης φύσεως οι διαφορές μεταξύ των δυο γειτόνων του παραδείγματος και του Γάλλου με τον Κογκολέζο;

Οι δυο γείτονες μπορεί να διαφέρουν κατα 60-100 γονίδια ( αλληλόμορφους του γόνου, σωστότερα ). Τί αντιπροσωπεύουν αυτές; Π.χ μπορεί να διαφέρουν στην παραγωγή κάποιου ενζύμου ή πρωτεϊνης που συμμετέχει σε κάποιες λειτουργίες των κυττάρων. Μπορεί να είναι ένα στοιχείο του ανοσολογικού μηχανισμού ή διαφορετική ομάδα αίματος Α αντί για Β. Πρόκειται δηλαδή για διαφορές, που αναπτύχθηκαν σε πρωϊμότερα στάδια της φυλογενετικής μας ιστορίας, κοινά με τους διάφορους αρχανθρώπους και πιθηκανθρώπους της προϊστορίας.

Δεν θα επανέλθω στη συζήτηση της δημιουργίας φυλών. Το θέμα είναι οτι οι μορφολογικές διαφορές μεταξύ των φυλών είναι υπαρκτές, κι ότι ελέγχονται από λίγα γονίδια, που όμως έχουν ιδιαίτερη σημασία γιατί επιλέχτηκαν σχετικά πρόσφατα και βοήθησαν στη διαφορική επιβίωση των πληθυσμών στα δύσκολα περιβάλλοντα της προϊστορίας, αλλά και του παρόντος.

Το θέμα είναι επίσης , ότι δεν είναι οι μορφολογικές διαφορές ( σχήμα μύτης, χρώμα δέρματος, ύψος κ.λ.π. ) που βοήθησαν στην προσαρμογή σε διαφορετικά περιβάλλοντα, αλλα σαφώς οι ψυχικές και οι πνευματικές διαφορές που έκαναν το ίδιο σε μεγαλύτερο βαθμό.

Σήμερα, επιστημονικοί κλάδοι όπως η κοινωνιοβιολογία και γενετική της συμπεριφοράς, μελετούν τις διαφορές αυτές. Είναι λοιπόν εύλογη η απορία. Πώς είναι δυνατόν τα γονίδια να κωδικοποιούν τις πλέον σημαντικές ανθρώπινες ιδιότητες, τις πνευματικές λειτουργίες και γιατί συμβαίνει αυτό στον άνθρωπο και όχι στον ποντικό, που έχει μόλις 300 γονίδια λιγότερα ή στο χιμπατζή που είναι τόσο όμοιος, όπως λέμε;

Για την πληροφόρηση και μόνο των φίλων του forum, θα αναφέρω δύο πράγματα για το ανθρώπινο γονιδίωμα.
Αρχικώς τα 32.000 γονίδια του ανθρώπου, αποτελούν το λειτουργικό μέρος του DNA (δεσοξυριβονουκλεϊκό οξύ) που υπάρχει στα χρωμοσώματα, το οποία εκτιμάται ως ποσοστό 5%. Το υπόλοιπο 95% του DNA θεωρείται ανενεργό. Δεν κωδικοποιεί πρωτεϊνες, δεν γνωρίζουμε τι κάνει.
Δεύτερον, παρατηρήθηκαν κάποιες ιδιαιτερότητες στα ανθρώπινα γονίδια. Είναι πολύ αραιά τοποθετημένα στο DNA ( γι' αυτό αρχικώς εξεπλάγησαν με τον αριθμό των 32.000 αντί για 100.000 ) και είναι λιγότερο συμπαγή απ΄ ότι σ' 'αλλα είδη. Συγκεκριμένα και απλουστευμένα, παρεμβάλλονται μέσα σε κάθε γονίδιο, περιοχές ανενεργές και το διαιρούν σε ενεργείς περιοχές. Ποιό είναι το σημαντικό; Οτι ανάλογα με τους πιθανούς συνδυασμούς των ενεργών περιοχών, μεταξύ τους, μπορούν να κωδικοποιηθούν πολλαπλάσια είδη πρωτεϊνών, από το ίδιο γονίδιο, κάτι που δεν συμβαίνει στο γονιδίωμα του γαιοσκώληκα π.χ. ο οποίος διαθέτει τον σεβαστό αριθμό των 22.000 γονιδίων.

Δεν είναι λοιπόν ο απόλυτος αριθμός των γονιδίων, αλλά η δομή και η χρήση τους, αυτά που κάνουν τη διαφορά.Πολλά είναι ακόμα άγνωστα, γι' αυτό ας μήν χαίρονται οι στρατευμένοι "αντιρατσιστές" να μας πείσουν με την ημιμάθειά τους, για τις ηθικές τους απόψεις, που αντιβαίνουν στην εμπειρική μας πραγματικότητα.

Τελικώς, δεν ψάχνουν οι επιστήμονες να βρουν δικαιολογίες για τις απόψεις τους, στη βιολογία και στο DNA. Οι "αντιρατσιστές" ψάχνουν να μην τις βρούν. Ας μας πούν οι υποκριτές, πόσες γενετικές διαφορές θα ανιχνεύσουν στις διάφορες φυλές των σκύλων, που ο άνθρωπος έχει διαμορφώσει με κριτήρια μεγέθους, χαρακτήρα, ευφυϊας, ενστίκτου κυνηγετικού ή φύλακος κ.α. Το Κανίς και το Λυκόσκυλο είναι γενετικά πανομοιότυπα, με ελάχιστες διαφορές, που δίνουν εκπληκτικές διαφορές στο φαινότυπο.

Ήρθε όμως το πλήρωμα του χρόνου και οι χτεσινοί αρνητές της σημασίας της καταγωγής και οι υποστηρικτές του περιβαλλοντισμού, κατάπιαν τη γλώσσα τους! Μέσα στα ίδια τους τα πανεπιστήμια οι ερευνητές όλο και περισσότερο δίνουν σημασία στα γονίδια , όλο και περισσότερο ψάχνουν την αιτία στα γονίδια, στο DNA.

Ηττήθηκαν λοιπόν οι οπαδοί του περιβαλλοντικού καθορισμού (ντετερμινισμού), οι διαφόρων βαθμίδων λαμαρκιστές, όχι μόνο μαρξιστές της ΕΣΣΔ, τύπου Λυσσένκο, αλλα και κάτι άλλοι αριστεροί της Δύσεως, συχνά Εβραίοι ( Boas, Kamin, Jacob Lewontin, Gould ) και το μόνο που τους απέμεινε είναι η ρατσιστοφοβία.

Αυτοί οι ίδιοι που σπέυδουν να συντρίψουν κάθε υπόνοια φυλετικής προκατάληψης, με περισση υποκρισία, πέφτουν στην παγίδα και μπερδεύουν την ηθική με την επιστήμη. Είναι οι ίδιοι προκατειλημένοι, συνειδητά ή ασυνείδητα στρατευμένοι της κυρίαρχης πολιτικής απόψεως, του κυριάρχου πολιτικού συστήματος που προωθεί την παγκοσμιοποίηση και την ισοπέδωση των διαφορών, διαφορών κάθε είδους, για να γίνουμε ένας ανθρωποπολτός μιας άβουλης ψηφομάζας. Ας δουν μόνοι τους, όλοι αυτοί γιατί επενδύθηκαν τόσα πολλά στη χαρτογράφηση του ανθρωπίνου γονιδιώματος. Και ας θωρακίσουν με τις επιτροπές βιοηθικής το όλο επίτευγμα, από τις δικές τους προκαταλήψεις!

Ο συνδυασμός γονιδίων και αγωγής, έδωσε το θαύμα του Ελληνικού Πολιτισμού. Αυτά πρέπει να διαφυλάξουμε, να εξασφαλίσουμε και να μεταδώσουμε στις μελλοντικές γενιές.
Θέλουμε να επιζήσουμε.

Γι' αυτό πρέπει να αντιδρούμε όταν καταλαβαίνουμε τι θέλουν να πετύχουν οι εχθροί μας, όταν βήμα-βήμα έχουν πετύχει την επικράτηση της δικής τους ερμηνείας για την αλήθεια, που τελικώς αφελληνίζει τους ΄Ελληνες, αφελληνίζει και τους Ευρωπαίους, όπως δείχνει και η υποχώρηση της κλασικής παιδείας, με τελικό στόχο έναν ευτυχέστερο κόσμο κατά τη γνώμη τους, που όμως ΔΕΝ μπορεί να είναι και η δική μας γνώμη!


Edited by - ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ on 24/02/2003 17:26:29

Edited by - ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ on 25/02/2003 00:37:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ixnilatis
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2003, 00:59:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ixnilatis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε καραισκακη καλησπερα κα απο μενα ειμαι ο Ιχνιλατης που ξεκινησε το θεμα αυτο.Ακουσα πολλες αποψεις γυρω απο το θεμα και μπορω να πω οτι η απαντηση σου στο θεμα των φυλετικων διαφορων ειταν μια απαντηση τεκμεριωμενη και απολυτα σωστη και δεν βρισκω κανενα ψεγαδι λαθους.Δεν ειμαι απο τους ανθρωπους που ευκολα συμφωνω απολυτα με καποιον αλλα η απαντηση σου καραισκακη μπορω να πω οτι ηταν οτι καλυτερο στο θεμα που αναπτυχθηκε

mp-----Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2003, 08:12:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ>>ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ..
ΞΕΡΕΙΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ DNA ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ?

ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΗ>>ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΕΛΛΗΝΑΣ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΠΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΑΣΧΩ ΣΕ ΜΙΑ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ..Η ΘΑ ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΟΥΝΑ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ (ΑΡΧΑΙΑ) ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΩΣ ΙΔΑΝΙΚΟ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΟΥ..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy