ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 υπαρχει θεος αραγε?
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 15
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
dreameater
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2005, 23:16:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dreameater
αυτο ακριβως που λεω.
οποιος ξερει απαντα
οποιος δεν ξερει παλι απαντα
Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2005, 23:33:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader
Υπάρχει και είναι ο άνθρωπος που γράφει το παρόν post και έχει IP στο Δαφνί.

''μητρός τε και πατρός τε και των
άλλων προγόνων απάντων τιμιότερον εστι πατρίς και σεμνότερον και αγιότερον ...''
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2005, 23:36:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader
Εγώ είμαι ο Θεός, σε περίπτωση που δεν το καταλάβατε απο την περίπλοκη διατύπωση. Το ερώτημα που θέλω να θέσω είναι:Γιατί δεν με πιστεύει κανείς?

''μητρός τε και πατρός τε και των
άλλων προγόνων απάντων τιμιότερον εστι πατρίς και σεμνότερον και αγιότερον ...''
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2005, 01:28:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
quote:

Εγώ είμαι ο Θεός, σε περίπτωση που δεν το καταλάβατε απο την περίπλοκη διατύπωση. Το ερώτημα που θέλω να θέσω είναι:Γιατί δεν με πιστεύει κανείς?

Επειδή το διατυπώνεις περίπλοκα!


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bizarre
Μέλος 2ης Βαθμίδας


235 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2005, 10:22:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bizarre
quote:

αυτο ακριβως που λεω.
οποιος ξερει απαντα
οποιος δεν ξερει παλι απαντα


Όταν λες «όποιος ξέρει»? Εννοείς να τον έχει δει, να του έχει μιλήσει, να είναι φίλος του κ.τ.λ.????
Μάλλον δεν θα βρεις κανέναν…
Θέλεις απλές απόψεις? Από ανθρώπους που απλά νομίζουν????????
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

arisseirios
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
78 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2005, 12:24:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους arisseirios
quote:

Όταν λες «όποιος ξέρει»? Εννοείς να τον έχει δει, να του έχει μιλήσει, να είναι φίλος του κ.τ.λ.????
Μάλλον δεν θα βρεις κανέναν…
Θέλεις απλές απόψεις? Από ανθρώπους που απλά νομίζουν????????


Πάντως υπάρχουν και κάποιοι που υποστηρίζουν ότι τον έχουν συναντήσει και έπιασαν και ψιλοκουβέντα...overdose!
Σοβαρά τώρα: Δεν ξέρω αν υπάρχει θεός, αλλά σίγουρα υπάρχει θάνατος. Συνεπώς ο θεός είναι 'απαραίτητος' για να μπορέσει ο άνθρωπος να αντιμετωπίσει την αγωνία του μηδενός.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bizarre
Μέλος 2ης Βαθμίδας


235 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2005, 12:36:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bizarre
Κι εγώ πιστεύω ότι Θεός υπάρχει. Δεν ξέρω με ποια μορφή όμως.

Μπορεί να είναι κάτι υπερφυσικό (π.χ. όπως ο Χριστιανικός Θεός ή ο Αλλάχ). Σε αυτή την περίπτωση, πιστεύω ότι όλοι οι Θεοί, όλων των θρησκειών είναι ο ίδιος θεός.

Μπορεί να είναι ένας επιστήμονας κάποιου μακρινού πλανήτη που μας δημιούργησε και παίζει μαζί μας.

Πάντως, πιστεύω ότι υπάρχει κάτι πολύ ανώτερο από εμάς, ένας Θεός, που σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να στρέψει κάπου την προσοχή του και να βοηθήσει, να τιμωρήσει ή να επέμβει. Και τότε μιλάμε για θαύμα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bizarre
Μέλος 2ης Βαθμίδας


235 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2005, 13:07:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bizarre
Τι σκέφτηκα τώρα…!
(Το ξέρω ότι σήμερα εκθέτω απόψεις περίεργες… είναι η μέρα φαίνεται!)

Σύμφωνα με μία θεωρία (που ανέφερα και πιο πάνω) ο Θεός είναι ένας επιστήμονας σε κάποιον πλανήτη (ένας εξωγήινος δηλαδή – ή και περισσότεροι) που μας δημιούργησαν και μας αφήνουν να εξελιχθούμε και όπου χρειάζονται και αν θέλουν επεμβαίνουν.

Ως εδώ, δεν ήταν δική μου σκέψη.
Τώρα το επεκτείνω…

Ο Θεός (αυτός για τον οποίο μιλάμε), έχει τη δυνατότητα να είναι πανταχού παρόν, αλλά δεν μπορεί (γιατί ασχολείται και με άλλα πράγματα) να το κάνει. Αλλά έχει γενικά το νου του.
Μπορεί, τυχαία να ακούσει κάποιον να προσεύχεται ή να παρακολουθήσει κάποια εξέλιξη. Όμως, γενικά, μπορεί να παρακολουθεί περιορισμένα μέρη. Για αυτό είπε, ελάτε στους ναούς, τζαμιά, χώρους λατρείας, κ.τ.λ. Αυτά τα μέρη τα ξέρει και τα παρακολουθεί. Κάποια από αυτά, είναι χτισμένα και σε μέρη με ιδιαίτερα ενεργειακά πεδία, άρα τα σήματα είναι πιο ξεκάθαρα, και μας ακούει καλύτερα.
Επίσης, κάποια από τα μέρη αυτά, είναι πιο «in» και μαζεύουν πολύ κόσμο, οπότε τα παρακολουθεί περισσότερο και επεμβαίνει πιο συχνά και γι’ αυτό και λέμε π.χ. ότι κάποιες εκκλησίες (ή οι εικόνες σε αυτές) είναι θαυματουργές. Γιατί, ο Θεός προσπαθεί να παρακολουθεί κάποια μέρη, ακούσει και ανάλογα με την κρίση του επεμβαίνει.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2005, 13:36:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint
Καλημερα Φιλοι μου

Ωραιο θεμα το θεμα που ανοιξατε,σηκωνει πολλη και σοβαρη συζητηση,αλλα μετα απο καποιο σημειο θα χασει την ουσια του.Οι απαντησεις στην ερωτηση του Dreameater μπορει να ειναι χιλιες δυο αναλογα με το σε τι πιστευει ο καθενας ή αναλογα με το σε τι θα ηθελε να πιστευει.ο καθενας θα υποστηριζει πως η δικη αποψη ειναι ανδιαμφισβητητα η σωστη και δεν θα δειχνει διαλλακτηκοτητα να δεχτει και τις υπολοιπες αποψεις.Προκειται για πολυ λεπτο θεμα.Εγω παντως θα συμφωνησω με τον arisseiros καθως και η δικη μου αποψη ειναι πανω κατω η ιδια.Μπορει να υπαρχει Θεος,μπορει και οχι...Αλλα για τον ανθρωπο δεν παυει να ειναι μια εννοια που του δινει λογο υπαρξης.Ο Θεος ειναι το μεσο για να αντιμετωπισει ο ανθρωπος τον ιδιο του τον ευατο...Αποψη μου! Δεχομαι τυχον διαμαρτυριες...

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2005, 14:01:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
Εμένα πάντως μόνο το ότι η φύση διέπεται από Νόμους, μου λέει πως κάποιο ανώτερο μυαλό τους συνέλαβε και τους πρόσεξε ώστε να βγάζουν νόημα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
arisseirios
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
78 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2005, 14:16:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους arisseirios
quote:

Εμένα πάντως μόνο το ότι η φύση διέπεται από Νόμους, μου λέει πως κάποιο ανώτερο μυαλό τους συνέλαβε και τους πρόσεξε ώστε να βγάζουν νόημα.


Αυτή είναι μια πολύ σωστή παρατήρηση τουλάχιστον ως προς το πρώτο σκέλος. Πράγματι η τέλεια αρμονία στο σύμπαν το οποίο διέπεται ολόκληρο από νόμους διαχρονικούς δείχνει ότι είναι πολύ δύσκολο να είναι όλα τυχαία. Παρ'όλα αυτά δεν μπορώ να αποκλείσω κι αυτή την περίπτωση.
Όσο για αυτό που προτείνει η Bizarre η γνώμη μου είναι πως αν ο θεός υπάρχει δεν μπορεί να είναι ένα πρόσωπο ή έστω πνεύμα όπως τον εμφανίζει ο χριστιανισμός ή το Ισλάμ, αλλά μάλλον μια απρόσωπη κοσμική δύναμη που φυσικά σαν τέτοια δεν σκέπτεται, δεν αισθάνεται και σίγουρα δεν ενδιαφέρεται για μας.


http://www.mcescher.com/Gallery/back-bmp/LW344.jpg
Open mind for a different viewΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2005, 17:39:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Μιάς και το θέμα ήταν λιτά δοσμένο και ο συντάκτης λακωνικότατος, θα απαντήσω ανάλογα....
Πιστεύω πως Θεός είναι ο καθένας μας.
Κύριος του εαυτού του και της ζωής του.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2005, 18:54:51  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
arisseirios
..... αν ο θεός υπάρχει δεν μπορεί να είναι ένα πρόσωπο ή έστω πνεύμα όπως τον εμφανίζει ο χριστιανισμός ή το Ισλάμ, αλλά μάλλον μια απρόσωπη κοσμική δύναμη που φυσικά σαν τέτοια δεν σκέπτεται, δεν αισθάνεται και σίγουρα δεν ενδιαφέρεται για μας.

Αυτό το δεύτερο σκέλος της απάντησής σου, δεν νομίζεις ότι έρχεται σε σύγκρουση με αυτό που λες πιο πάνω

quote:
Πράγματι η τέλεια αρμονία στο σύμπαν το οποίο διέπεται ολόκληρο από νόμους διαχρονικούς δείχνει ότι είναι πολύ δύσκολο να είναι όλα τυχαία

Που στηρίζεις την άποψή σου ότι ένα μη σκεπτόμενο και μη αισθανόμενο ΟΝ ή δύναμη (όπως θες πέστο) είναι ικανό να δώσει την τέλεια αρμονία στο σύμπαν (στην απειρότητα του σύμπαντος, έτσι), το οποίο διέπεται από νόμους διαχρονικούς έτσι ώστε να μην είναι όλα τυχαία;;

Συμπάθα με αλλά με μπέρδεψες πάρα πολύ!

Φιλικά όπως πάντα

Edited by - Ψηλός on 18/08/2005 18:57:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2005, 21:04:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint
Θελω να πω δυο πραγματα:
Πρωτον,συμφωνω με τον Dying Incubus,καθως εδωσε την πιο πιστευη και πιο κατανοητη για τον ανθρωπινο νου,απαντηση...
Δευτερον,θα διαφωνησω ομως με τις αποψεις που υποστηριζουν πως το συμπαν δημιουργηθηκε απο καποιο ον ή δυμανη εστω και αν αυτη ειναι σκεπτομενη ή οχι...Ειναι δηλαδη πιο πιθανο ο κοσμος να δημιουργηθηκε απο μια φραση ("Γενηθητω φως"),ή απο το επιστημονικα τεκμηριωμενο γεγονος της Μεγαλης Εκρηξης?

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2005, 22:00:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
φίλε Impious Varmit:

quote:
Θελω να πω δυο πραγματα:
Πρωτον,συμφωνω με τον Dying Incubus,καθως εδωσε την πιο πιστευη και πιο κατανοητη για τον ανθρωπινο νου,απαντηση...
Δευτερον,θα διαφωνησω ομως με τις αποψεις που υποστηριζουν πως το συμπαν δημιουργηθηκε απο καποιο ον ή δυμανη εστω και αν αυτη ειναι σκεπτομενη ή οχι...Ειναι δηλαδη πιο πιθανο ο κοσμος να δημιουργηθηκε απο μια φραση ("Γενηθητω φως"),ή απο το επιστημονικα τεκμηριωμενο γεγονος της Μεγαλης Εκρηξης?

Πρώτον, η μεγάλη έκρηξη δεν είναι επιστημονικά τεκμηριωμένη, αλλά τα δεδομένα μας οδηγούν στο να πιστέψουμε πως κάτι τέτοιο συνέβη στο παρελθόν, επειδή οι γαλαξίες σήμερα απομακρύνονται διαρκώς ο ένας απ'τον άλλο και το σύμπαν διαστέλλεται (άρα κάπως άρχισε... πως; με μια έκρηξη). Οπότε ουσιαστικά η επιστήμη δεν έχει αποδείξει κάτι τέτοιο, αλλά έχει αναπτύξει θεωρίες σχετικά με το πως το σύμπαν έγινε όπως έγινε, οι οποίες φαντάζουν λογικές για τα τωρινά μας δεδομένα. Άρα ουσιαστικά δεν δεσμευόμαστε από πλευράς επιστημών.
Δεύτερον, το κείμενο της γένεσης μπλέκεται σε χωράφια εκτός πεδίου της θρησκείας, αγγίζει ένα θέμα για το οποίο ο Θεός προνόησε με το να προικίσσει τον άνθρωπο με μυαλό και λογική για να το βάλει κάτω και να το λύσει μόνος του. Οπότε, εγώ τουλάχιστον κλείνω προς την άποψη ότι η Γένεσις είναι συμβολική, και τονίζει το ποιος έπλασε τον κόσμο και όχι το πως.

Σε κάθε περίπτωση, αυτό το οποίο λέω, ότι το σύμπαν διέπεται από νόμους οι οποίοι είναι όπως είναι επειδή κάποιο μυαλό βρίσκεται πίσω από αυτό, πιστεύω βρίσκει ανταπόκριση. Διαφωνείτε με αυτό; Αν διαφωνείτε μπορείτε να δώσετε μια λογική εξήγηση για το πως αναπτύχθηκαν οι συγκεκριμένοι νόμοι που διέπουν την φύση χωρίς κάποιο μυαλό να τους έβαλε σε τάξη;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2005, 22:28:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Χμμμ!
Ας πώ ένα συλλογισμό που έκανα, διαβάζοντας το post του WWalker.
Αν δεχθούμε οτι η Γέννεση έχει συμβολικό χαρακτήρα, τότε η μεγάλη έκρηξη πως κολλάει σε αυτό....(αν την αποδεχτούμε)?
Μήπως ακόμα κι ο Χριστιανικός Θεός είναι συμβολικός και συμβολίζει αυτή τη μεγάλη έκρηξη (που ευθύνεται για τη δημιουργία του κόσμου)?

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2005, 23:16:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint
Αγαπητε WWalker,

Δεχομαι την αποψη καθως στεκει τεκμηριωσης...Δεν θα μπορουσα να διαφωνησω με την αποψη σου πως καποιος βρισκεται πισω απο τις τελειους νομους του συμπαντος...Δεν θα μπορουσα ομως και να συμφωνησω καθως ενα ερωτημα μενει αναπαντητο για μενα...Αν ο Θεος δημιουργησε τον κοσμο,τοτε πως το εκανε?Γιατι συμφωνα με τις Γραφες,οπως ειπα και πιο πανω,ο κοσμος δημιουργηθηκε απο μια φραση...Και εστω οτι ισχυουν, τοτε γιατι κανενας προικισμενος ανθρωπος με λογικη και μυαλο δεν καταφερε ποτε να ερμηνευσει το κειμενο της Γενεσις?Γιατι ο Θεος δεν θελει να μαθουμε πως μας δημιουργησε???

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2005, 23:30:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Γιατί, φίλτατε, του αποδίδεται συμβολικός χαρακτήρας με αποτέλεσμα να μην υπάρχει μία και μόνη εξήγηση, κοινώς αποδεκτή.
Μήπως είναι "βολικό" αυτό?

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2005, 23:57:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint
Συμφωνω απολυτα...Παντα οταν δεν μπορουμε να εξηγησουμε κατι του προσδιδουμε τον χαρακτηρισμο "συμβολικος"...Ετσι και οι μεν βγαινουν απο το κοπο να ζητησουν τις ερμηνιες αλλα και οι δε να δωσουν τους ορισμους...Αλλα ενα πραγμα δεν καταλαβαινω...Πως γινεται να πιστεψεις σε ενα κειμενο το οποιο δεν κατανοεις,οχι μονο εσυ ο ιδιος αλλα και ολοι οι υπολοιποι ανθρωποι παρα τις αμετρητες προσπαθειες?Ειναι αποριας αξιο πως υποστηριζεις κατι χωρις να ξερεις τι ειναι αυτο?

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

arisseirios
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
78 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 08:31:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους arisseirios
quote:

Που στηρίζεις την άποψή σου ότι ένα μη σκεπτόμενο και μη αισθανόμενο ΟΝ ή δύναμη (όπως θες πέστο) είναι ικανό να δώσει την τέλεια αρμονία στο σύμπαν (στην απειρότητα του σύμπαντος, έτσι), το οποίο διέπεται από νόμους διαχρονικούς έτσι ώστε να μην είναι όλα τυχαία;;


Φίλε ψηλέ, λυπάμαι αν σε μπέρδεψα, δεν ήταν πρόθεση μου. Αλλά γιατί προβληματίζεσαι τόσο. Μήπως οι νόμοι της χημείας που διέπουν και φροντίζουν τα πάντα, έμψυχα και άψυχα, σκέπτονται; Ο ηλεκτρισμός είναι ένα πνεύμα; Το DNA που καθορίζει τη ζωή μας αισθάνεται; Η βαρύτητα είναι νόμος της φυσικής και οι ιδιότητες της απόλυτες κανείς όμως δεν σκέφτηκε να την ονομάσει ενανθρωπήσαντα θεό που κατέβηκε στη γη για να λυτρώσει τους ανθρώπους από το πρπατορικό αμάρτημα. Στο σύμπαν υπάρχουν αμέτρητες δυνάμεις εξηγήσιμες και μη, που λειτουργούν νομοτελειακά κι όμως δεν τις ονομάζουμε πνεύματα που σκέφτονται.


http://www.mcescher.com/Gallery/back-bmp/LW344.jpg
Open mind for a different viewΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bizarre
Μέλος 2ης Βαθμίδας


235 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 09:23:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bizarre
Νομίζω ότι ο WWalker θέλει να πει, ότι το κείμενο της γένεσης θέλει να τονίσει το ότι ο Θεός έφτιαξε την κόσμο και όχι να εξηγήσει τον τρόπο (για τον οποίο αναφέρει κάποια συμβολικά πράγματα). Ο τρόπος μένει σαν μυστήριο στον άνθρωπο να το λύσει. Μπορεί να είναι όντως μια έκρηξη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 11:07:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint
Φιλτατε arisseiros,

Λυπαμαι αλλα θα διαφωνησω μαζι σου...Οπως ανεφερα και παραπανω εγω προσωπικα δεν μπορω να εξηγησω και να ερμηνευσω αυτη την τελειοτητα στο συμπαν αλλα δεν μπορω και να πιστεψω τα λεγομενα σου...κραταω επιφυλαξεις προς τις θρησκειες ,οποιες και αν ειναι αυτες,καθως αφηνουν τους πιστους τους να ψαχνονται να βρουν την ακρη σε μια πληθωρα απο συμβολικα κειμενα ,που κανενας μεχρι τωρα δεν εχει εξηγησει,με σκοπο να καταλαβουν σε τι πιστευουν και η θρησκεια αντι να τους δωσει την λυση,τους πεταει ενα "Ολα ειναι θελημα Θεου" για να βγει απο τον κοπο να δωσει ερμηνιες...Και απαντησε μου σε παρακαλω:Γιατι γινεται αυτο?Γιατι η θρησκεια αφηνει τον πιστο να ψαχνεται?
Και μια ακομη παρατηρηση σε κατι που ειπες...Το DNA ή την βαρυτητα ή οπιαδηποτε αλλη δυναμη στο συμπαν δεν τις ονομαζεις Θεο,γιατι δεν εμαθες να το κανεις.Απο τοτε που γεννηθηκε ο καθενας μας,μας εμαθαν να πιστευουμε σε ενα πνευμα που δεν μαθαμε ακομα αν υπαρχει...Δεν ειμαι αθεος απλα ψαχνω απαντησεις σε υπαρξιακα προβληματα...Και αυτες τις απαντησεις τις βρισκω μονο μεσα απο την επιστημη.....


Υ.Σ Κατι που τονισε ο WWalker και η Bizarre...Ας πουμε πως δεχομαι οτι ο κοσμος δημιουργηθηκε συμφωνα με την Γεννεση...Γιατι κανενας δεν μπορεσε να την ερμηνευσει.Δεν μου αρκει το ποιος αλλα και το πως...

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μηδενιστής
Μέλος 2ης Βαθμίδας


277 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 11:46:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μηδενιστής
quote:
Και απαντησε μου σε παρακαλω:Γιατι γινεται αυτο?Γιατι η θρησκεια αφηνει τον πιστο να ψαχνεται?

Γιατί η θρησκεία βασίζεται στην απάτη, την εκμετάλλευση, και το ψεύδος. Προσπαθεί να παραστήσει οτι θέλει να μας λύσει τάχα τα υπαρξιακά μας προβλήματα αλλά μάλλον το κάνει με τρόπο που θυμίζει παιδικό παραμύθι. Και όχι μόνο δέν τα λύνει αλλά μας βάζει απο πάνω σε ανυπόφορα πλαίσια και καλούπια ώστε να μας κάνει και εμάς ανίκανους απο την φύση μας να τα λύσουμε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
koita_pano
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 11:58:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους koita_pano
η αναγκη μας να πιαστουμε απο καπου οταν ξεκινησαμε να σκεπτομαστε ειναι που δημιουργησε τον ΘΕΟ γιαυτο και η πληθωρα θεων σε ολο τον κοσμο , ειναι ενα αθρωπινο δημιουργημα
πολλα απο τα σημερινα φυσικα φαινομενα , αστρα , πλανητες στο παρελθον ηταν θεοτητες , θαυματα , σημαδια των θεων !!! σημερα ?

δεν ειμασταν και δεν ειμαστε ακομη και σημερα μετα απο χιλιαδες χρονια σε θεση να αντιληφθουμε αυτο το κατι παραπανω , αυτο που θα μας εξηγησει την αρχη του συμπαντος, την δημιουργια της γης και του ανθρωπου

οι νομοι της φυση και τα φαινομενα που εχουμε ανακαλυψει πιστευω οτι ειναι "Ελαχιστα" μπροστα σε οσα υπάρχουν μεσα στο συμπαν και που μας περιμενουν να τα ανακαλύψουμε !!!

αληθεια στα αρχαια ελληνικα η λεξη "ΘΕΟΣ" τη εννοια ειχε ?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 12:34:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Και απαντησε μου σε παρακαλω:Γιατι γινεται αυτο?Γιατι η θρησκεια αφηνει τον πιστο να ψαχνεται?

Να προσπαθήσω να δώσω την απάντηση μου με πιο ήπιους χαρακτηρισμούς...
Ίσως οι θρησκείες να έχουν αφήσει κενά επειδή είναι δημιουργήματα ανθρώπινα.
Δηλαδή πριν τόσες χιλάδες χρόνια που κατασκευάστηκαν οι θρησκείες, οι δημιουργοί τους δεν ήξεραν ούτε το DNA, ούτε τα αρχαιολογικά ευρήματα των εκατομμυρίων χρόνων που τις διαψεύδουν, ούτε τη θεωρία του Bing Bang.
Σήμερα όμως τα γνωρίζουμε...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

arisseirios
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
78 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 13:27:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους arisseirios
quote:

Φιλτατε arisseiros,

Λυπαμαι αλλα θα διαφωνησω μαζι σου...Οπως ανεφερα και παραπανω εγω προσωπικα δεν μπορω να εξηγησω και να ερμηνευσω αυτη την τελειοτητα στο συμπαν αλλα δεν μπορω και να πιστεψω τα λεγομενα σου...κραταω επιφυλαξεις προς τις θρησκειες ,οποιες και αν ειναι αυτες,καθως αφηνουν τους πιστους τους να ψαχνονται να βρουν την ακρη σε μια πληθωρα απο συμβολικα κειμενα ,που κανενας μεχρι τωρα δεν εχει εξηγησει,με σκοπο να καταλαβουν σε τι πιστευουν και η θρησκεια αντι να τους δωσει την λυση,τους πεταει ενα "Ολα ειναι θελημα Θεου" για να βγει απο τον κοπο να δωσει ερμηνιες...Και απαντησε μου σε παρακαλω:Γιατι γινεται αυτο?Γιατι η θρησκεια αφηνει τον πιστο να



Φίλε Impious Varmint, δεν διαφωνώ καθόλου μαζί σου. Ίσως δεν διατύπωσα ξεκάθαρα τη θέση μου. Εννοώ πως δεν μπορώ να ορκιστώ ότι υπάρχει ή δεν υπάρχει θεός. Εγώ προσωπικά δεν πιστεύω ότι υπάρχει, αλλά δεν μπορώ και να το αποδείξω. Εξήγησα απλώς στον φίλο τον Ψηλό γιατί κατά τη γνώμη μου ο θεός αν υπάρχει δεν μπορεί να έίναι σκεπτόμενο όν. Η περί θεού ιδέα είναι διαφορετική σε κάθε λαό, ανάλογα με το περιβάλλον όπου αυτός ο λαός έχει εξελιχθεί, τις ανάγκες του και την ψυχοσύνθεσή του ακόμα. Και επειδή ο άνθρωπος δημιούργησε τον θεό κι όχι το αντίστροφο γι' αυτό και υπάρχουν τόσα κενά σε κάθε θρησκεία. Ό,τι ο άνθρωπος δεν μπορεί να εξηγήσει το περικλείει με μυστήριο.

http://www.mcescher.com/Gallery/back-bmp/LW344.jpg
Open mind for a different viewΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 13:42:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint
Ακριβως αγαπητε μηδενιστη,

Οι θρησκειες...Δημιουργηματα καποιον λαμπρων μυαλων παλαιοτερων εποχων με σκοπο να χειραγωγουν τις μαζες.Εκμεταλλευτηκαν μια ιστορικη προσωπικοτητα,ειτε αυτη λεγετε Χριστος ειτε Βουδας ειτε Μωαμεθ,με σκοπο να συγκρατησουν τις μαζες και να εκμεταλλευτουν τους ανθρωπους.
Οσο για το μηνυμα του Dying Incubus θα ηθελα να κανω μια παρατηρηση.Γιατι ενω δεν ξερουμε ποιος και πως δημιουργησε τον κοσμο,συνεχιζουμε τυφλα να πιστευουμε τα λεγομενα της εκκλησιας?Οριστε ενα τεραστιο κενο που αφησε αναπαντητο για τοσους αιωνες η θρησκεια.Γιατι πιστευουμε και δεν ερευνουμε?Γιατι για τοσα χρονια η θρησκεια κρυβεται πισω απο το δακτυλο της?Τι φοβαται?Αλλωστε διακηρρυσει πως τα παντα που αυτη προβαλλει ειναι αληθειες,που επωφελουν τους πιστους.Περιμενω και εγω σαν πιστος μια αληθεια που να απανταει στις ερωτησεις μου...

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 17:47:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint
Αγαπητε arisseiros,

Τωρα το εθεσες πολυ σωστα.Ο,τι δεν μπορει να κατανοησει ο ανθρωπος ή καλυτερα ο,τι δεν θελει να κατανοησει το ονομαζει μυστηριο.Μεχρι ποτε ομως?Μεχρι ποτε θα εθελοτυφλουμε?Και σου θετω ακομη ενα ερωτημα:Πιστευεις πως πολλοι πιστοι θα 'θελαν να μαθουν την αληθεια για την θρησκεια τους?Νομιζω πως οχι.Κρυβονται στο σκοταδι της αμαθειας,προστατευομενοι απο την εκκλησια,η οποια στηριζομενη στην αδυναμια των πιστων να αντιμετωπισουν την πραγματικη αληθεια,συνεχιζει ακαθεκτη να εκμεταλλευεται το ποιμνιο της.

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 23:53:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Impious, ακόμα κι αν αποδειχθούν οτι όλα είναι ψέμματα πάλι θα εθελοτυφλούν γιατί είναι μεγαλωμένοι με τις αξίες τους και δε μπορούν να τις απαρνηθούν εύκολα.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2005, 00:28:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint
Δεν θα συμφωνησω απολυτα...Υπαρχουν πολλοι που ακομη και αν μαθουν την αληθεια δεν θα την αποδεχτουν αλλα υπαρχουν εξισου πολλοι που αν τους δοθει μια αφορμη θα επαναστατησουν,εχοντας σιχαθει τα ψεμματα της εκκλησιας...Το θεμα ειναι:Γιατι η θρησκεια φοβαται να δωσει απαντησεις σε θεμελιωδη ερωτηματα?
Δεν θελω να φανω τοσο αδιαλλακτος στις αποψεις μου αλλα δεν υπαρχει καποιος που να μου μια τεκμηριωμενη απαντηση.Και αυτο ειναι που με προβληματιζει.Γιατι δεν μπορει καποιος να στηριξει την αντιθετη γνωμη...

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μηδενιστής
Μέλος 2ης Βαθμίδας


277 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2005, 01:40:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μηδενιστής
quote:
Το θεμα ειναι:Γιατι η θρησκεια φοβαται να δωσει απαντησεις σε θεμελιωδη ερωτηματα?

Αγαπητέ μου, έτσι όπως η θρησκεία έχει καταντήσει στην σημερινή εποχή όπου βλέπεις οτι εμφανέστατα άδει την κατιούσα ούτε η ίδια δέν μπορεί να δώσει απαντήσεις ούτε έχει ιδέα απο αυτές. Οι απαντήσεις στα θεμελιώδη ερωτήματα άν τυχόν και υπάρχουν ή υπήρξαν ποτέ πρέπει να είναι σήμερα πεταμένες στον κάλαθο των αχρήστων. Άδικα λοιπόν πολυσκοτίζεσαι να τις βρείς.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 15 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy