ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 υπαρχει θεος αραγε?
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 15
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 00:11:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Νομίζω ότι ο Μωυσής έγραψε το πιστεύω του ότι ο Θεός έπλασε τον κόσμο και τον πρώτο άνθρωπο και πάνω στην αφήγησή του χρησιμοποίησε συμβολισμούς για να αντλήσει μηνύματα όποιος πραγματικά ενδιαφέρεται.


Αν είναι να έγραψε ο καθένας το μακρύ του και το κοντό, αγαπητέ μου, τότε όλη η θρησκεία σου είναι κάτι το ανάλογο....

quote:
Δηλαδή λέει μεν την πρώτη μέρα έκανε αυτό, αλλά ακόμη δεν είχε φτιάξει τη γη και τον ήλιο ώστε να αρχίσει να μετράει ο χρόνος με ημερόνυχτα.

Το πόσες ημέρες ήταν η κάθε μέρα δεν είναι κάτι που χρειάζεται η γιαγιά η ο μορφωμένος. Αν πάλι κάποιος ψάχνει το συμβολισμό, ούτε αυτός θα κερδίσει τίποτα από κάποια τέτοια εγκυκλοπαιδική γνώση.


Με απογοητεύεις....
Και τις 2 αυτές παραγράφους επέτρεψε μου με όλο το σεβασμό να σου πώ πως τις βρίσκω παιδιάστικες.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 00:20:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2
Δεν το γράφω επιθετικά αλλά το κοντό του Μωυσή ίσως να μη το πιάνεις. Το μακρύ ξέχνατο.
Ηταν ιερέας των αιγυπτιακών μυστηρίων αυτών που άφησαν βιβλίο τις πυραμίδες και είχαν πλήρη γνώση του πλανήτη και των άστρων του σύμπαντος όταν οι άλλοι λαοί δεν είχαν ξεχωρίσει αν η γή είναι επίπεδη και έχει κάποιο τέρμα.
Το κοντό του και το μακρύ του δεν το έγραψε κανένας σοφός οποιασδήποτε θρησκείας, ή φιλοσοφίας, νομίζω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 01:24:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Ενώ εκείνος έγραφε ό,τι του κατέβαινε.
Αυτό που λέω είναι πως αφού είναι δικές του παραδοχές όσα γράφει, είναι και τα άλλα από την Αγία Γραφή.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 01:38:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
<<Ενώ εκείνος έγραφε ό,τι του κατέβαινε.>>

μπορει να εγραφε οτ ιτου κατεβαινε αλλα ειχε <<θεικη>> εμπνευση


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

El Idio
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
74 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 05:13:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους El Idio
ego den katalaveno pos autos o sofos kai oi ypolipoi xathikane 40 xronia stin erimo tou Sina?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 08:59:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
ego den katalaveno pos autos o sofos kai oi ypolipoi xathikane 40 xronia stin erimo tou Sina?

Μάλλον δεν είχαν πυξίδα...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 10:03:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint
quote:
Ενώ εκείνος έγραφε ό,τι του κατέβαινε.
Αυτό που λέω είναι πως αφού είναι δικές του παραδοχές όσα γράφει, είναι και τα άλλα από την Αγία Γραφή.

Ακριβως οπως τα λες Dying_Incubus.Ο Μωυσης και ο καθε Μωυσης μπορει να εγραφε οτιδηποτε ηθελε υποστηριζοντας την θεικη παρουσια.Μπορω και εγω καλλιστα να κανω το ιδιο. Θα με πιστεψει κανεις?ΟΧΙ.Αντιθετα ισως με αφορισουν.Εγω γιατι να πιστεψω σε αρχαια κειμενα αγνωστης προελευσης και αγνωστου νοηματος?
Και θετω ενα νεο ερωτημα στους βαθεια θρησκευομενους:Ποιος ειναι ο πραγματικος Θεος?Τον Χριστιανων με εκπροσωπο τον Χριστο?Τον μωαμεθανιστων με εκπροσωπο τον Μωαμεθ?Τον Βουδιστων με εκπροσωπο τον Βουδα ή των Σατανιστων με εκπροσωπο τον Σατανα?Γιατι εγω "χαμμενος στην μεταφραση" καποιων αξιοπιστων κειμενων δεν ξερω ποιος πραγματικα ειναι ο Θεος.Γιατι ο θεος καθε θρησκειας λεει διαφορετικα απο τους υπολοιπους.Ποιος ομως λεει την αληθεια?

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 10:31:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Εγω γιατι να πιστεψω σε αρχαια κειμενα αγνωστης προελευσης και αγνωστου νοηματος?

Έλα ντέ???

quote:
Και θετω ενα νεο ερωτημα στους βαθεια θρησκευομενους:Ποιος ειναι ο πραγματικος Θεος?Τον Χριστιανων με εκπροσωπο τον Χριστο?Τον μωαμεθανιστων με εκπροσωπο τον Μωαμεθ?Τον Βουδιστων με εκπροσωπο τον Βουδα ή των Σατανιστων με εκπροσωπο τον Σατανα?Γιατι εγω "χαμμενος στην μεταφραση" καποιων αξιοπιστων κειμενων δεν ξερω ποιος πραγματικα ειναι ο Θεος.Γιατι ο θεος καθε θρησκειας λεει διαφορετικα απο τους υπολοιπους.Ποιος ομως λεει την αληθεια?

Οι πιστοί κάθε θρησκείας θα σου απαντήσουν πως ο δικός τους Θεός είναι ο αληθινός, ο σωστός κτλ.
Το πολύ-πολύ να σου πούνε πως ο Θεός είναι ένας κι εκφράζεται σε όλες τις θρησκείες μέσα από διαφορετικές εκδοχές.
Τώρα, πως γίνεται εκατοντάδες Θεοί διαφόρων θρησκειών, μονοθεϊστικών και πολυθεϊστικών να είναι ένα και το αυτό ενώ διδάσκουν διαφορετικά πράγματα, ποτέ δεν θα μάθω πως γίνεται.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μηδενιστής
Μέλος 2ης Βαθμίδας


277 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 10:50:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μηδενιστής
quote:
Οι πιστοί κάθε θρησκείας θα σου απαντήσουν πως ο δικός τους Θεός είναι ο αληθινός, ο σωστός κτλ.

Ο αληθινός Θεός όπως και να το κάνουμε κάνει και μιά πειστική παρουσία διαφορετικά δέν δικαιολογεί με κανέναν λόγο τον τίτλο που θέλει να έχει. Εμείς έχουμε την κυρα Κατίνα της γειτονιάς να προσπαθεί να μας κάνει πλύση εγκεφάλου να πιστέψουμε στον Ιαχωβά, έτερος ονόματι Μαχμούτ παρομοίως τον Αλλάχ. Τουλάχιστον ας κοιτάξουν τον εαυτό τους τόσο οι μέν όσο και οι δέ, και ας φροντίσουν την δική τους ψυχή. Ο προσυλητισμός αποτελεί παρελθόν, δέν είμαστε διανοητικά πλέον νήπια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 14:20:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
Λοιπόν αγαπητέ φίλε Schwabe,
με μεγάλη μου χαρά, όταν ξαναδιάβασα την απάντησή σου, διέκρινα πιο προσεκτικά το βάθος πίσω από την φράση:

Schwabe:
"Εάν ΕΣΥ με παίρνεις στα σοβαρά ή όχι, και σύμφωνα με την επιχειρηματολογία που έως τώρα έχεις προσπαθήσει να αναπτύξεις είτε περί Χριστολογίας είτε περί Θεολογικών εννοιών, με αφήνει παγερά διάφορο φίλτατε."

Την οποία και διάβασα με βαθιά ικανοποίηση για αυτά τα οποία γράφεις για εμένα, και για τον τρόπο με τον οποίο αντιμετωπίζεις τις απόψεις μου. Χαίρομαι ειλικρινά και από βάθος καρδίας που ένας άνθρωπος σαν και εσένα δεν τρέφει τον παραμικρό σεβασμό προς το πρόσωπό μου και οι απόψεις μου τον αφήνουν παγερά αδιάφορο, γιατί όπως είπε και ο Λένιν, το να σε συγχαίρουν οι αντίπαλοί σου και να σε παραδέχονται σημαίνει πως βρίσκεσαι σε κακό δρόμο, πράγμα το οποίο εσύ δεν κάνεις, αντίθετα μάλιστα, οπότε θα πρέπει να είμαι ευτυχισμένος! Κατά τα άλλα, όπως σου είπα προηγουμένως, ούτε και εμένα με ενδιαφέρουν οι απόψεις σου, οπότε και εσύ θα πρέπει να είσαι ευτυχισμένος, αλλά και εγώ ιδιαιτέρως, καθώς είναι αμοιβαία τα αισθήματα!
Σαν έξυπνος και μορφωμένος άνθρωπος λοιπόν που είσαι, αντιλαμβάνομαι πως αφού δεν σε ενδιαφέρουν τα όσα έχω να πω, επιλέγεις να μην συζητάς άλλο με εμένα. Δεν θα μπορούσε να με χαροποιεί περισσότερο αυτή σου η απόφαση! Την σέβομαι και την εκτιμώ, γι αυτό και θα σε βοηθήσω σε αυτό με το να βάλω τον λογαριασμό σου σε ignore (αν έχει τέτοια λειτουργία το forum, θα δείξει)! Συγχαρητήρια και πάλι για την ώριμη στάση που επιλέγεις να κρατήσεις πάνω στο θέμα!
Δεν βρίσκω λόγια να εκφράσω τον θαυμασμό μου για το πρόσωπό σου μετά από αυτή την θρυλική σου απόφαση!

Να σου ευχηθώ βεβαίως τα καθιερωμένα, καλή τύχη στις υπόλοιπες συζητήσεις σου, καλά να τα περνάς, χρυσές δουλειές να έχεις, και να χαίρεσαι την οικογένειά σου.

Και πάλι συγχαρητήρια!

Edited by - WWalker on 25/08/2005 14:22:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 15:30:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial
Καταρχήν να ξεκαθαρίσω ότι δεν γουστάρω τον κομμουνισμό. Παραείναι φασιστικός. Μια που όμως ο "σύντροφος" Walker παρέπεμψε στον Λένιν, ας δούμε τη λεει ο Βλαδίμηρος για την θρησκεία.

quote:
Η θρησκεία είναι μια από τις μορφές πνευματικής καταπίεσης, που παντού και πάντοτε βάραινε τις λαϊκές μάζες, τις τσακισμένες από την αιώνια δουλειά για τους άλλους, την ανέχεια και τη μοναξιά.

quote:
Η θρησκεία είναι το όπιο του λαού. Η θρησκεία είναι ένα είδος πνευματικού αλκοόλ, μέσα στο οποίο οι σκλάβοι του κεφαλαίου πνίγουν την ανθρώπινη μορφή τους, τις διεκδικήσεις τους για μια κάπως ανθρώπινη ζωή.

quote:
Το κράτος δεν πρέπει να έχει καμμία δουλειά με τη θρησκεία, οι θρησκευτικοί σύλλογοι δεν πρέπει να συνδέονται με την κρατική εξουσία.

http://www.eksegersi.gr/theoria/sosialismos.htm

Εντάξει, σκ**α τα κάνανε και οι κομμουνιστές, με τα παραπάνω πάντως συμφωνώ! Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 15:53:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2
quote:


Ακριβως οπως τα λες Dying_Incubus.Ο Μωυσης και ο καθε Μωυσης μπορει να εγραφε οτιδηποτε ηθελε υποστηριζοντας την θεικη παρουσια.Μπορω και εγω καλλιστα να κανω το ιδιο. Θα με πιστεψει κανεις?ΟΧΙ.Αντιθετα ισως με αφορισουν.Εγω γιατι να πιστεψω σε αρχαια κειμενα αγνωστης προελευσης και αγνωστου νοηματος?


Φυσικά και θα σε αφιρίσουν.
Ο Μωυσής ήταν αρχιερέας της σχολής αιγύπτου όπου πήγαιναν μαθητές από όλο τον πλανήτη και από ελλάδα, Πυθαγόρας , Θαλής κτλ. για να μάθουν 5 πράγματα.
Εσύ ποιός είσαι στην ιστορία?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 16:55:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Εσύ ποιός είσαι στην ιστορία?

Ο Ιησούς ποιός ήταν...?

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 18:12:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
Velial, Λαφάργκ έχεις διαβάσει;

Εγώ σε λίγα τους παραδέχομαι. Σε πολλά πάντως είναι για φτύσιμο.

quote:
Η θρησκεία είναι μια από τις μορφές πνευματικής καταπίεσης, που παντού και πάντοτε βάραινε τις λαϊκές μάζες, τις τσακισμένες από την αιώνια δουλειά για τους άλλους, την ανέχεια και τη μοναξιά.

quote: Η θρησκεία είναι το όπιο του λαού. Η θρησκεία είναι ένα είδος πνευματικού αλκοόλ, μέσα στο οποίο οι σκλάβοι του κεφαλαίου πνίγουν την ανθρώπινη μορφή τους, τις διεκδικήσεις τους για μια κάπως ανθρώπινη ζωή.

quote:Το κράτος δεν πρέπει να έχει καμμία δουλειά με τη θρησκεία, οι θρησκευτικοί σύλλογοι δεν πρέπει να συνδέονται με την κρατική εξουσία.


Πάντως η πλάκα είναι ότι ο Λένιν έδιωξε τον Πατριάρχη απ'την Μόσχα με τις παραπάνω δικαιολογίες, και ο Στάλιν τον ξαναέφερε στην Μόσχα, για να χρησιμοποιήσει την Εκκλησία για αυτό ακριβώς για το οποίο την ξηλώσανε (και για να τονώσει το εθνικό φρόνημα των Ρώσων στον 2ο Παγκόσμιο).

Τελικά η πραγματική Εκκλησία επέστρεψε με την κατάρρευση. Είναι λυπηρό πάντως, από την μια να κατηγορείς την Εκκλησία ότι κάνει τους λαούς δέσμιους, και από την άλλη να απαγορεύεις μετά διωγμών στους λαούς να εκφράζουν το θρησκευτικό τους αίσθημα. Κάπως έτσι δημιουργήθηκε η ROCOR (Ρωσική Ορθόδοξη Εκκλησία εκτός Ρωσίας).

Edited by - WWalker on 25/08/2005 18:21:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 18:23:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
Για να καταλάβω κιολας ρε παιδιά, εσείς που δεν είστε Χριστιανοί, τι ακριβώς πιστεύετε για την δημιουργία του κόσμου και για τα 5 σημεία σε bold που προανέφερα;

(Σημ: απόψεις επιστημόνων δεν εξετάζω, γιατί έχει τύχει κρούσμα επιστήμονα που πίστευε πως στην αργεντινή βρίσκεται το χρυσόμαλλο δέρας κάπου κρυμμένο σε σπηλιά).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 19:05:57  Εμφάνιση Προφίλ
WWalker:
«Χαίρομαι ειλικρινά και από βάθος καρδίας που ένας άνθρωπος σαν και εσένα δεν τρέφει τον παραμικρό σεβασμό προς το πρόσωπό μου και οι απόψεις μου τον αφήνουν παγερά αδιάφορο, γιατί όπως είπε και ο Λένιν….»

Θα σου το πω πολύ απλά και «χύμα» φίλτατε, και ας αφήσουμε τα ευφυολογήματα και τις ατάκες περί του Λένιν, διότι εδώ δεν είμαστε ούτε για να εντυπωσιάσουμε αλλά ούτε και για να παραβγούμε σε προσωπικές βεντέτες.

ΟΤΙ ΣΠΕΙΡΕΙΣ ΘΑ ΘΕΡΙΣΕΙΣ!!!!!

Αυτό, το αντιλαμβάνεσαι φίλτατε??

Όταν γράφεις τις παρακάτω ΑΝΟΗΣΙΕΣ, τότε ΤΙ σκέφτεσαι άραγε ότι μπορείς να εισπράξεις?? Θέλεις να τα θυμηθούμε? Πάμε λοιπόν!

WWalker 1: «Αερολογίες και βερμπαλισμοί δεν μπορούν να σταθούν μπροστά σε επιστημονικά επιχειρήματα.»

WWalker 2: «Όταν ωριμάσεις λοιπόν και καταλάβεις ότι οι απόψεις των επιστημόνων σχετικά με το αν υπάρχει Θεός ή όχι είναι απλά και μόνο απόψεις, και δεν έχουν καμμία περαιτέρω αξία, τότε ίσως να σε πάρω σοβαρά.»

Κοίτα λοιπόν λίγο ΤΗΝ ΚΑΜΠΟΥΡΑ ΣΟΥ πρώτα, και μετά έλα να κάνεις «μάθημα» περί κόσμιας συμπεριφοράς και ευπρεπούς πλαισίου.

Ως προς τα υπόλοιπα σου μηνύματα, σύντομα θα λάβουνε τις δέουσες απαντήσεις.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 19:31:32  Εμφάνιση Προφίλ
WWalker:
«Δεν πειράζει, φαντασμένοι άνθρωποι ανέκαθεν υπήρξαν.»

Κάτι θα ξέρεις εσύ…….

WWalker:
«Τώρα τα περί καπηλείας, αγαπητέ, αποτελούν κατηγορίες. Ως εκεί λοιπόν φτάνει η επιχειρηματολογία σου; Ως την επίθεση λάσπης και πουθενά παραπέρα;»

Καθόλου! Το ίδιο τροπάριο είχες ξεκινήσει τόσο με Αινστάιν όσο και με Νανόπουλο, και όταν «την μυρίστηκες» την δουλειά, τότε……ΤΟΥΣ ΕΒΓΑΛΕΣ ΚΑΙ ΑΧΡΗΣΤΟΥΣ!!!

Λυπάμαι που δεν σου στρώνω το χαλί φίλτατε, αλλά έτσι είναι δυστυχώς τα πράγματα…..

WWalker:
«Τώρα για τα δεκανίκια και τα... σωτηριολογικά χάσματα, τι να σχολιάσω; Ανούσιες προσωπικές επιθέσεις... Και είσαι και μεγάλος άνθρωπος, σαν δεν ντρέπεσαι.»

Τι να σχολιάσεις?? Έλα ντε, τι να σχολιάσεις. Επιδέχονται σχολιασμών τα εσχατολογικά παραμύθια των σωτηριολάγνων??

Κατά τα άλλα, έ, κόψε και κάτι, ακόμα ένα 3 έχω μπροστά στην αναφορά της ηλικίας μου!!!!

WWalker:
«Και τι απαντήσεις! Πως λένε "Google Google είσαι εδώ;"»

Ενώ τα δικά σου είναι……ΔΙΑΤΡΙΒΕΣ ΣΟΥ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝΕ ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ!!!!

Γεια σου ρε WWalker, αυτά λες και…..θα μείνεις αθάνατος!!

WWalker:
«Ως εκεί λοιπόν φτάνει ο "μεγάλος" Schwabe; Μέχρι το Google και το λεξικό του Τεγόπουλου-Φυτράκη; Και μετά το χάος; Μπράβο αγαπητέ. Εύγε.»

Ως εκεί φτάνει ο Schwabe όταν…ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝ ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ φίλτατε. Δηλαδή στις παραθέσεις επιστημόνων που μας έχεις ζαλίσει, ΤΙ θέλεις να σου πούμε?

Γράψε και κάτι «ζουμερό» (καλό έ?) ώστε να παραμείνω λίγο περισσότερο από 5-10 λεπτά στο πληκτρολόγιο.

WWalker:
«Αν συνεχιστεί αυτή η προσωπική επίθεση, θα αναγκαστώ να απευθυνθώ σε admin.»

Θα……ΤΑ ΠΩ ΣΤΗ ΜΑΜΑ!!!!

Έλεος φίλτατε, έλεος……….
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 19:50:38  Εμφάνιση Προφίλ
WWalker:
«Τα έχω συζητήσει με θεολόγο, και μου είπε πως είναι δυνατόν να πιστεύω ταυτόχρονα στην γένεση και στην εξέλιξη, όπως επέλεξα να τα πιστεύω.»

Άντε, ναι???

Δηλαδή, για να είμαστε και σοβαροί, ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΣ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ Ο ΘΕΟΛΟΓΟΣ???

Περίμενες να σου πει κάτι που να αντιστρατεύεται την ερμηνεία του μαντριού? Η μήπως περίμενες να σου πει πως, όχι, ότι και να λένε οι επιστήμονες είναι….ΟΛΑ ΜΠΑΡΟΥΦΕΣ? Είπε απλά φίλτατε, ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΠΕΙ.

WWalker:
«Το δόγμα μου με δεσμεύει σε συγκεκριμένα σημεία, αλλά όχι στο θέμα της ερμηνείας της γένεσης.»

Επειδή ο καθένας μπορεί να λέει ΟΤΙ ΤΟΥ ΚΑΠΝΙΣΕΙ, όπως και ο Θεολόγος που μίλησες, καλά είναι να μένουμε ΣΤΑ ΓΡΑΠΤΑ! Αναφέρονται τα γραπτά σε τέτοιες ερμηνείες και δυνατότητες δυο γλωσσών? Τεκμηριώνονται από τα γραπτά ή από τα λόγια των Αγίων και Πατέρων τα όσα ο Θεολόγος ή εσύ ερμηνεύετε?

Εάν ΝΑΙ, τότε θα ήθελα παρακαλώ τα σχετικά εδάφια. Εάν ΟΧΙ, τότε ίσως να αντιλαμβάνεσαι το γιατί ήταν αλλά και είναι κατακερματισμένος ο χριστιανισμός φίλτατε.

Διότι, πολύ απλά, σαν και τον Θεολόγο, ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΨΗ!!

WWalker:
«Οποιοσδήποτε αντίλογος πάνω σε αυτό αντιβαίνει στις δημοκρατικές αρχές του πολιτεύματός μας, και είναι κατακριτέο.»

Το ίδιο και η ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ. Και επειδή βασική αξία της δημοκρατίας είναι Η ΠΟΛΥΦΩΝΙΑ και όχι η…σιωπή, καλά θα κάνεις να ορίσεις εκ νέου τις αξίες της δημοκρατίες στο μυαλό σου.

Η….και εδώ είχε άποψη κανένας θεολόγος??

WWalker:
«Είμαι ελεύθερος με νόμο να κάνω και να πιστεύω ότι μου γουστάρει, χωρίς να κινδυνεύω να χαρακτηριστώ "αιρετικός" από οποιονδήποτε, πόσο μάλλον από κάποιον που δεν είναι Χριστιανός.»

Τα όσα γράφεις, είναι σαφέστατα ΚΑΤΑ των όσων αναλύονται από τις γραφές. Και επειδή «αίρεση» λέγεται Η ΕΠΙΛΟΓΗ, είσαι δίχως καμία αμφιβολία ΑΙΡΕΤΙΚΟΣ, καθώς συνειδητά επιλέγεις μια ερμηνεία, Η ΟΠΟΙΑ ΣΥΝΑΜΑ ΔΕΝ ΣΥΝΑΝΤΑΤΕ ΣΤΗΝ ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ!!

Το πιάνεις??

Εάν πάλι έχεις συνηθίσει να καταδίδεις συμπολίτες σου, πόσο μάλλον σε έναν θρησκευτικό ηγέτη, και πάλι λυπάμαι αλλά δεν θα σου κάνω τη χάρη.

Εδώ είναι βήμα ΔΙΑΛΟΓΟΥ φίλτατε, ΚΑΙ ΟΧΙ ΒΗΜΑ ΚΑΤΑΔΟΤΩΝ ΚΑΙ ΚΑΡΦΙΩΝ!

Τελικά, όταν ζορίζετε κάποιος βγάζει μου φαίνεται και τις βαθύτερες «αξίες» του………….Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 21:17:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
quote:
Θα σου το πω πολύ απλά και «χύμα» φίλτατε, και ας αφήσουμε τα ευφυολογήματα και τις ατάκες περί του Λένιν, διότι εδώ δεν είμαστε ούτε για να εντυπωσιάσουμε αλλά ούτε και για να παραβγούμε σε προσωπικές βεντέτες.

Χαίρομαι λοιπόν, αγαπητέ, που συμφωνούμε πως δεν είμαστε εδώ για να παραβγούμε σε προσωπικές βεντέτες.
quote:

ΟΤΙ ΣΠΕΙΡΕΙΣ ΘΑ ΘΕΡΙΣΕΙΣ!!!!!
Αυτό, το αντιλαμβάνεσαι φίλτατε??


Είναι ένα σαφές απόφθεγμα του σοφού λαού. Σαφώς και το αντιλαμβάνομαι, και το σέβομαι, και το θεωρώ αυτονόητο. Δεν χρειάζεται καν να μου το θυμίζετε, αγαπητέ.
quote:

Όταν γράφεις τις παρακάτω ΑΝΟΗΣΙΕΣ, τότε ΤΙ σκέφτεσαι άραγε ότι μπορείς να εισπράξεις?? Θέλεις να τα θυμηθούμε? Πάμε λοιπόν!


Πως εκφράζεστε έτσι αγαπητέ; Μα είναι δυνατόν να μπορεί ο οποιοσδήποτε εδώ μέσα να εκφραστεί τόσο χυδεωδώς, και με περισσή ελευθερία που καταπατά τα δικαιώματα του συνομιλητή του να τον προσβάλλει ευθέως; Σας παρακαλώ πια. Αν δεν σας αρέσουν αυτά τα οποία γράφω και με θεωρείτε ανόητο, πολύ απλά μην με σχολιάζετε και μην εξάπτεστε με αυτά, αφού γνωρίζετε πως είναι ανοήσιες, για εσάς τουλάχιστον.
quote:

WWalker 1: «Αερολογίες και βερμπαλισμοί δεν μπορούν να σταθούν μπροστά σε επιστημονικά επιχειρήματα.»


Αυτό είναι ένα αξίωμα. Διαφωνείτε με αυτό αγαπητέ; Δεν σας είναι δυνατόν να συμφωνήσετε με κάτι αυτονόητο;
quote:

WWalker 2: «Όταν ωριμάσεις λοιπόν και καταλάβεις ότι οι απόψεις των επιστημόνων σχετικά με το αν υπάρχει Θεός ή όχι είναι απλά και μόνο απόψεις, και δεν έχουν καμμία περαιτέρω αξία, τότε ίσως να σε πάρω σοβαρά.»


Ίσως ήμουν υπερβολικός εδώ αγαπητέ. Όντως δεν θα έπρεπε καν να αναφερθώ σε εσάς στο παραμικρό. Εξάλλου είναι δικαίωμα του καθενός να υιοθετεί ως απόψεις ότι του αρέσει. Τέλος πάντων, εγώ δεν πρόκειται να πέσω τόσο χαμηλά ώστε να δώσω αξία σε απόψεις επιστημόνων, περισσότερο απ’ ότι τους αξίζει. Αν τις παραθέσετε, θα αναγκαστεί να τις σχολιάσει κάποιος άλλος, ή πολύ απλά θα μείνουν ασχολίαστες.
quote:

Κοίτα λοιπόν λίγο ΤΗΝ ΚΑΜΠΟΥΡΑ ΣΟΥ πρώτα, και μετά έλα να κάνεις «μάθημα» περί κόσμιας συμπεριφοράς και ευπρεπούς πλαισίου.


Και πάλι προσβάλλετε και αυθαδιάζετε αγαπητέ; Μα γιατί, γιατί… Δεν θα έπρεπε, τουλάχιστον εσείς, αφού θεωρείτε πως εγώ αδυνατώ να κρατήσω επίπεδο, να δώσετε γραμμή με το να κρατήσετε εσείς μια κόσμια συμπεριφορά;
Όσον αφορά την… ΚΑΜΠΟΥΡΑ μου, δυστυχώς αγαπητέ για εσάς, δεν πάσχω ούτε από σκολίωση ούτε από λόρδωση, είτε από οποιαδήποτε άλλη παραμόρφωση/ πάθηση που θα μπορούσε να προσδώσει δυσμορφία στην σπονδυλική μου στήλη. Κατά συνέπεια, η συμβουλή σας να κοιτάξω την καμπούρα μου πιστεύω ότι είναι άστοχη.
quote:

Ως προς τα υπόλοιπα σου μηνύματα, σύντομα θα λάβουνε τις δέουσες απαντήσεις.

Χαίρομαι λοιπόν αγαπητέ, που δεν αφήνετε μύγα στο σπαθί σας. Δείχνει ωριμότητα και μετριοφροσύνη, την οποία φαντάζομαι θα διαθέτετε, ή κάνω λάθος;


quote:

WWalker:
«Δεν πειράζει, φαντασμένοι άνθρωποι ανέκαθεν υπήρξαν.»
Κάτι θα ξέρεις εσύ…….



Γνωρίζω αρκετούς… Για κακή μου τύχη ανακάλυψα άλλον έναν μερικά posts πριν. (προς Θεού, δεν φωτογραφίζω κανέναν).
quote:

WWalker:
«Τώρα τα περί καπηλείας, αγαπητέ, αποτελούν κατηγορίες. Ως εκεί λοιπόν φτάνει η επιχειρηματολογία σου; Ως την επίθεση λάσπης και πουθενά παραπέρα;»
Καθόλου! Το ίδιο τροπάριο είχες ξεκινήσει τόσο με Αινστάιν όσο και με Νανόπουλο, και όταν «την μυρίστηκες» την δουλειά, τότε……ΤΟΥΣ ΕΒΓΑΛΕΣ ΚΑΙ
ΑΧΡΗΣΤΟΥΣ!!!


Μα τι λέμε τώρα αγαπητέ; Άχρηστους μεγάλους επιστήμονες όπως τον Αινστάιν ή τον Νανόπουλο; Εγώ; Μάλλον μπερδεύετε τις συζητήσεις σας αγαπητέ. Πολλάκις στο παρελθόν έχω εξυψώσει την συμβολή και των δύο στο παρελθόν, αλλά ιδιαίτερα για τον κ. Νανόπουλο προς τον οποίο τρέφω έναν ιδιαίτερο θαυμασμό, έχω πει τα καλύτερα. Είναι τιμή μου και καμάρι μας που ένας τέτοιος επιστήμονας είναι Έλληνας αγαπητέ, δεν συμφωνείτε;
Τώρα ως προς τον Αινστάιν αγαπητέ, ίσως είμαι επιφυλακτικός καθ’ ότι πυροβολούσε θεωρίες στις οποίες συνέβαλε, μα τέτοια επιτρέπονται. Όχι να τα θεωρήσουμε και καπηλεία όμως! Παραπάει αγαπητέ!
quote:

Λυπάμαι που δεν σου στρώνω το χαλί φίλτατε, αλλά έτσι είναι δυστυχώς τα πράγματα…..


Κάθε άλλο… ΕΥΤΥΧΩΣ που είστε δύσκολος συνομιλητής αγαπητέ, αλλιώς θα πλήτταμε εδώ μέσα.
quote:

WWalker:
«Τώρα για τα δεκανίκια και τα... σωτηριολογικά χάσματα, τι να σχολιάσω; Ανούσιες προσωπικές επιθέσεις... Και είσαι και μεγάλος άνθρωπος, σαν δεν ντρέπεσαι.»
Τι να σχολιάσεις?? Έλα ντε, τι να σχολιάσεις. Επιδέχονται σχολιασμών τα εσχατολογικά παραμύθια των σωτηριολάγνων??


Μα δεν αναφέρομαι σε αυτά αγαπητέ, αλλά στην εμμονή σας να με παρουσιάσετε ως έναν άνθρωπο που στερείτε επιχειρημάτων και χρησιμοποιεί χαζές μεθόδους, όταν μάλιστα πριν μερικά posts δύο συνομιλητές μας μου έδιναν συγχαρητήρια που είμαι διαλλακτικός.
Μυστήριο πάντως, πως δημιουργήθηκε ένας τέτοιος συνειρμός στο μυαλό σας αγαπητέ.
quote:

Κατά τα άλλα, έ, κόψε και κάτι, ακόμα ένα 3 έχω μπροστά στην αναφορά της ηλικίας μου!!!!


Καλό για εσάς αγαπητέ! Έτσι θα έχετε καιρό μπροστά σας για να μετανοήσετε!
quote:

WWalker:
«Και τι απαντήσεις! Πως λένε "Google Google είσαι εδώ;"»
Ενώ τα δικά σου είναι……ΔΙΑΤΡΙΒΕΣ ΣΟΥ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝΕ ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ!!!!


Τα παραλέτε αγαπητέ. Όχι δα και να την συγκλονίσουν… Πάντως είναι ιδιαίτερα κολακευτικά τα σχόλιά σας, πόσο μάλλον όταν δεν έχω ολοκληρώσει ακόμα την εκπόνηση της διδακτορικής μου διατριβής!
Χαίρομαι πάντως που είστε διορατικός, αγαπητέ, και προπαντός στηρίζετε το επιστημονικό δυναμικό της χώρας στο έργο του στα πανεπιστήμιά της.
quote:

Γεια σου ρε WWalker, αυτά λες και…..θα μείνεις αθάνατος!!


Μακάρι να μπορούσα να επιστρέψω το κοπλιμέντο αγαπητέ.
quote:

WWalker:
«Ως εκεί λοιπόν φτάνει ο "μεγάλος" Schwabe; Μέχρι το Google και το λεξικό του Τεγόπουλου-Φυτράκη; Και μετά το χάος; Μπράβο αγαπητέ. Εύγε.»
Ως εκεί φτάνει ο Schwabe όταν…ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝ ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ φίλτατε. Δηλαδή στις παραθέσεις επιστημόνων που μας έχεις ζαλίσει, ΤΙ θέλεις να σου πούμε?


Μα αυτές αγαπητέ, σκοπό είχαν να διευρύνουν το πεδίο γνώσεών μας, όχι να κατασπαταλήσουν bytes από το υπέροχο forum στο οποίο συζητούμε.
quote:

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝ ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ φίλτατε.

Βεβαίως και δεν υπάρχει λόγος για περισσότερα επιχειρήματα αγαπητέ, όταν έχετε παρατήσει τα όπλα. Μα προσπαθείστε ντε να μας δώσετε λύση στο αδιέξοδο των Φυσικών επιστημών στο θέμα της κοσμογονίας… Ή μήπως πιστεύετε πως οι επιστήμονες το έχουν ήδη κάνει και έχουν αποδείξει πως δεν χρειάζεται εξωτερικός δημιουργός; Αν ναι, παρακαλώ παραθέστε μας την ανάλογη διατριβή, τον επιστήμονα και την χρονιά στην οποία βραβεύτηκε για κάτι τέτοιο. Τότε θα είμαι ικανοποιημένος.
quote:

Γράψε και κάτι «ζουμερό» (καλό έ?) ώστε να παραμείνω λίγο περισσότερο από 5-10 λεπτά στο πληκτρολόγιο.


Εξαρτάται από το πώς αντιμετωπίζετε το θέμα αγαπητέ. Λίγη περισσότερη ανάλυση δεν θα έβλαπτε. Εξάλλου με το να μας παραθέτετε αυτούσια μια πηγή με ολιγόλεπτο (δευτερόλεπτα τι λεπτό) search στο google, το οποίο εξάλλου μπορούμε να κάνουμε και χωρίς εσάς, δεν βοηθάει.
quote:
Θα……ΤΑ ΠΩ ΣΤΗ ΜΑΜΑ!!!!

Αν νιώθετε πως έτσι θα σας φύγει ένα βάρος από πάνω σας αγαπητέ, τότε αυτό να κάνετε.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------

quote:

WWalker:
«Τα έχω συζητήσει με θεολόγο, και μου είπε πως είναι δυνατόν να πιστεύω ταυτόχρονα στην γένεση και στην εξέλιξη, όπως επέλεξα να τα πιστεύω.»
Άντε, ναι???
Δηλαδή, για να είμαστε και σοβαροί, ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΣ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ Ο ΘΕΟΛΟΓΟΣ???
Περίμενες να σου πει κάτι που να αντιστρατεύεται την ερμηνεία του μαντριού? Η μήπως περίμενες να σου πει πως, όχι, ότι και να λένε οι επιστήμονες είναι….ΟΛΑ ΜΠΑΡΟΥΦΕΣ? Είπε απλά φίλτατε, ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΠΕΙ.


Μα τι λέτε τώρα αγαπητέ; Πολλάκις μου έχει αναλύσει το πώς και γιατί έχω κάνει λάθος στην ερμηνεία κειμένων, και εγώ το δέχθηκα. Θα έλεγε κανείς πως δεν έχετε επαφές με θεολόγους για να δείτε πως λειτουργούν.
quote:

WWalker:
«Το δόγμα μου με δεσμεύει σε συγκεκριμένα σημεία, αλλά όχι στο θέμα της ερμηνείας της γένεσης.»
Επειδή ο καθένας μπορεί να λέει ΟΤΙ ΤΟΥ ΚΑΠΝΙΣΕΙ, όπως και ο Θεολόγος που μίλησες, καλά είναι να μένουμε ΣΤΑ ΓΡΑΠΤΑ! Αναφέρονται τα γραπτά σε τέτοιες ερμηνείες και δυνατότητες δυο γλωσσών? Τεκμηριώνονται από τα γραπτά ή από τα λόγια των Αγίων και Πατέρων τα όσα ο Θεολόγος ή εσύ ερμηνεύετε?


Μα δεν μπορώ να καταλάβω εγώ αγαπητέ πιο είναι το πρόβλημά σας στο τι αναλύσεις κάνω εγώ με τον Θεολόγο μου. Εξάλλου αυτός είναι που η κοινωνία μου πιστοποιεί μέσα από την γνωστή εκπαιδευτική διαδικασία πως είναι αρμόδιος σε κάτι τέτοιο.
quote:

Διότι, πολύ απλά, σαν και τον Θεολόγο, ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΨΗ!!


Μα διαφωνείτε με αυτό αγαπητέ; Δεν πρέπει ο κάθε άνθρωπος να έχει τις απόψεις του; ΤΙ πιο φυσιολογικό από αυτό αγαπητέ;
quote:

Εάν ΝΑΙ, τότε θα ήθελα παρακαλώ τα σχετικά εδάφια. Εάν ΟΧΙ, τότε ίσως να αντιλαμβάνεσαι το γιατί ήταν αλλά και είναι κατακερματισμένος ο χριστιανισμός φίλτατε.


Φαντάζομαι μπορείτε να το συζητήσετε με τον πνευματικό σας, αγαπητέ. Εγώ εξάλλου δεν έχω θέση να αναλύω τα περί των γραφών, πόσο μάλλον όταν η κοινωνία αποφάσισε πως δεν κάνω καν να αναλύω θεωρητικά πράγματα.
quote:

WWalker:
«Οποιοσδήποτε αντίλογος πάνω σε αυτό αντιβαίνει στις δημοκρατικές αρχές του πολιτεύματός μας, και είναι κατακριτέο.»
Το ίδιο και η ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ. Και επειδή βασική αξία της δημοκρατίας είναι Η ΠΟΛΥΦΩΝΙΑ και όχι η…σιωπή, καλά θα κάνεις να ορίσεις εκ νέου τις αξίες της δημοκρατίες στο μυαλό σου.


Συμβουλές αγαπητέ δεν δέχομαι. Αν επιθυμείτε να δώσετε συμβουλές σε κάποιον, τότε αυτός ο κάποιος θα πρέπει να θέλει να τις δεχθεί από εσάς.
Όσο για την λογοκρισία, αγαπητέ, βεβαίως είναι κάπως σκληρή σαν μέτρο, αλλά να μην ξεχνούμε πως δεν υπάρχει λόγος για αυτήν, αν οι πολίτες σέβονται τα δικαιώματα του άλλου, όπως οφείλετε να κάνετε αγαπητέ, βάσει συντάγματος.
quote:

Η….και εδώ είχε άποψη κανένας θεολόγος??


Προφανώς θα αστειεύεστε, αν και αδυνατώ να γελάσω για κάποιον λόγο.

quote:

Τα όσα γράφεις, είναι σαφέστατα ΚΑΤΑ των όσων αναλύονται από τις γραφές. Και επειδή «αίρεση» λέγεται Η ΕΠΙΛΟΓΗ, είσαι δίχως καμία αμφιβολία ΑΙΡΕΤΙΚΟΣ, καθώς συνειδητά επιλέγεις μια ερμηνεία, Η ΟΠΟΙΑ ΣΥΝΑΜΑ ΔΕΝ ΣΥΝΑΝΤΑΤΕ ΣΤΗΝ ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ!!
Το πιάνεις??

Μα η λέξη έχει αποκτήσει άλλη χροιά σήμερα αγαπητέ. Δεν σας αρέσει η νεοελληνική; Λυπάμαι, αλλά σε καθαρεύουσα ή κάποια άλλη μορφή της ελληνικής εγώ δεν μπορώ να μιλήσω. Θα αναγκαστείτε να συνεχίσετε μόνος σας.

quote:

Εάν πάλι έχεις συνηθίσει να καταδίδεις συμπολίτες σου, πόσο μάλλον σε έναν θρησκευτικό ηγέτη, και πάλι λυπάμαι αλλά δεν θα σου κάνω τη χάρη.


Παρακαλώ; Σας έχω καταδώσει σε επίσκοπο και δεν το ήξερα;
quote:

Εδώ είναι βήμα ΔΙΑΛΟΓΟΥ φίλτατε, ΚΑΙ ΟΧΙ ΒΗΜΑ ΚΑΤΑΔΟΤΩΝ ΚΑΙ ΚΑΡΦΙΩΝ!


Συμφωνώ αγαπητέ, και χαίρομαι που συμφωνείτε μαζί μου.
quote:

Τελικά, όταν ζορίζετε κάποιος βγάζει μου φαίνεται και τις βαθύτερες «αξίες» του………….

Δεν θα το έλεγα αγαπητέ, αλλά κάπως άσχετο με το θέμα μας, δεν νομίζετε;

Incubus:
Ακολουθόντας την συμβουλή σου άλλαξα την απάντησή μου.

Edited by - WWalker on 25/08/2005 22:59:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 22:51:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Μήπως ρίχνετε κι οι 2 αρκετά το επίπεδο?
Τι έχετε να χωρίσετε?

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2005, 00:54:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2
Ποτέ δεν ρίχνει το επίπεδο κάποιος που λέει την γνώμη του με αποδείξεις.
Ρίχνει το επίπεδο όποιος δεν λέει τη γνώμη του ή την λέει χωρίς αποδείξεις.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2005, 01:21:21  Εμφάνιση Προφίλ
WWalker:
«Είναι ένα σαφές απόφθεγμα του σοφού λαού. Σαφώς και το αντιλαμβάνομαι, και το σέβομαι, και το θεωρώ αυτονόητο. Δεν χρειάζεται καν να μου το θυμίζετε, αγαπητέ.»

Δεν το βλέπω όμως, δεν το βλέπω…..

WWalker:
«Μα είναι δυνατόν να μπορεί ο οποιοσδήποτε εδώ μέσα να εκφραστεί τόσο χυδεωδώς, και με περισσή ελευθερία που καταπατά τα δικαιώματα του συνομιλητή του να τον προσβάλλει ευθέως;»

Η ανοησία είναι για σένα μια «χυδαία» έκφραση??? Τότε ρίξε και μια ματιά στα όσα κατά καιρούς γράφεις, και…..πες μας τι ταμπέλα βάζεις στα δικά σου «μαργαριτάρια»!!

WWalker:
«Αυτό είναι ένα αξίωμα. Διαφωνείτε με αυτό αγαπητέ; Δεν σας είναι δυνατόν να συμφωνήσετε με κάτι αυτονόητο;»

Αξίωμα? ΑΠΟ ΠΟΥ ΚΑΙ ΩΣ ΠΟΥ?? Αξίωμα είναι αγαπητέ και οι ανοησίες. Το πιάνεις το…αυτονόητο?

WWalker:
«Ίσως ήμουν υπερβολικός εδώ αγαπητέ. Όντως δεν θα έπρεπε καν να αναφερθώ σε εσάς στο παραμικρό.»

Ίσως λες? Μάλιστα. Ίσως λοιπόν να υπήρξα λίγο υπερβολικός……

WWalker:
«Και πάλι προσβάλλετε και αυθαδιάζετε αγαπητέ; Μα γιατί, γιατί…»

Λάθος «αγαπητέ». Απλά, ΑΠΑΝΤΩ στον ίδιο τόνο……

WWalker:
«Κατά συνέπεια, η συμβουλή σας να κοιτάξω την καμπούρα μου πιστεύω ότι είναι άστοχη.»

Α, καλά! Είχα και’γω…..ανησυχία μπας και δεν αντιληφθείς ότι μίλαγα για……την κορμοστασιά σου!!!

WWalker:
«Χαίρομαι λοιπόν αγαπητέ, που δεν αφήνετε μύγα στο σπαθί σας. Δείχνει ωριμότητα και μετριοφροσύνη, την οποία φαντάζομαι θα διαθέτετε, ή κάνω λάθος;»

Δεν τα πάω καλά φίλτατε στην αυτοκριτική. Πεδίο που, όπως διαρκώς φωνασκείτε, διαπρέπετε. Η……σφάλω?

Σε κάθε περίπτωση, δεν είναι θέμα «μύγας», αλλά ολοκληρωμένης άποψης και επαρκούς σχολιασμού. Βλέπετε, αγαπητέ, υπάρχουνε και άλλοι λόγοι για να απαντήσει κανείς πέρα από την μετριοφροσύνη και την ωριμότητα…….

WWalker:
«Γνωρίζω αρκετούς…»

Διακρίνω μια….υπέρμετρη μετριοφροσύνη στα λόγια σας αγαπητέ??

WWalker:
«Κάθε άλλο… ΕΥΤΥΧΩΣ που είστε δύσκολος συνομιλητής αγαπητέ, αλλιώς θα πλήτταμε εδώ μέσα.»

Παρομοίως!!!

WWalker:
«Μα δεν αναφέρομαι σε αυτά αγαπητέ, αλλά στην εμμονή σας να με παρουσιάσετε ως έναν άνθρωπο που στερείτε επιχειρημάτων……όταν μάλιστα πριν μερικά posts δύο συνομιλητές μας μου έδιναν συγχαρητήρια που είμαι διαλλακτικός.»

Ο καθένας, μπορεί και καλά κάνει να έχει τη γνώμη του. Φροντίζω να μην κοιτώ τις γνώμες τρίτων, είτε λίγων είτε πολλών, αλλά απευθείας στα όσα εγώ βλέπω και αντιλαμβάνομαι.

Την πηγή για να την βρεις πρέπει να πας αντίθετα με το ρεύμα, και όπου και όταν συμφωνούνε πολλοί, φρόντισε σύντομα να αλλάξεις κατεύθυνση. Αυτό είναι μια βασική μου αρχή αγαπητέ.

WWalker:
«Καλό για εσάς αγαπητέ! Έτσι θα έχετε καιρό μπροστά σας για να μετανοήσετε!»

Μα, μετα-νοώ εδώ και πολύ καιρό αγαπητέ! Το ίδιο, θα πρότεινα και σε σας!

WWalker:
«Χαίρομαι πάντως που είστε διορατικός, αγαπητέ, και προπαντός στηρίζετε το επιστημονικό δυναμικό της χώρας στο έργο του στα πανεπιστήμιά της.»

Λέτε να’ναι………………«προφητικό χάρισμα» αγαπητέ???

WWalker:
«Μακάρι να μπορούσα να επιστρέψω το κοπλιμέντο αγαπητέ.»

Αυτό μου έλειπε!!!

WWalker:
«Μα αυτές αγαπητέ, σκοπό είχαν να διευρύνουν το πεδίο γνώσεών μας, όχι να κατασπαταλήσουν bytes από το υπέροχο forum στο οποίο συζητούμε.»

Γι’αυτό και έδωσα μονάχα την σελίδα, αγαπητέ, και όχι κανένα σεντόνι.

WWalker:
«Βεβαίως και δεν υπάρχει λόγος για περισσότερα επιχειρήματα αγαπητέ, όταν έχετε παρατήσει τα όπλα.»

Όταν δεν υφίσταται καν ο «αντίπαλος», τότε, και φυσικά, παρατάμε τα όπλα…..

WWalker:
«Ή μήπως πιστεύετε πως οι επιστήμονες το έχουν ήδη κάνει και έχουν αποδείξει πως δεν χρειάζεται εξωτερικός δημιουργός;»

Αυτός ο οποίος κόπτεται, καθώς και προσκυνά, μια συγκεκριμένη άποψη και κοσμοθεωρία, ΑΥΤΟΣ ΚΑΙ ΟΦΕΙΛΕΙ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥ. Η επιστήμη, δεν δέχεται κανέναν «θεό» και «εξωτερικό δημιουργό», επειδή δεν υπάρχουνε τέτοιες ενδείξεις ή στοιχεία.

Έχεις λοιπόν κάποια ελάχιστα στοιχεία για την πίστη που έχεις αφιερώσει, έχεις κάποια ελάχιστη νομιμοποίηση για τις δοξασίες που αποδέχεσαι και ομιλείς?

Ευχαρίστως να τις ακούσω λοιπόν.

WWalker:
«Εξαρτάται από το πώς αντιμετωπίζετε το θέμα αγαπητέ.»

Ποιο «θέμα»? Όταν (τις ελάχιστες φορές..) έχει υπάρξει κάποιο θέμα, τότε έχετε λάβει, αγαπητέ, και μακροσκελείς απαντήσεις.

WWalker:
«Αν νιώθετε πως έτσι θα σας φύγει ένα βάρος από πάνω σας αγαπητέ, τότε αυτό να κάνετε.»

ΕΣΕΙΣ επικαλεστήκατε την προστασία του Admin, αγαπητέ, και…ΤΖΑΜΠΑ ΤΟΝ ΚΙΝΕΖΟ ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ. Αγαπητέ…..

WWalker:
«Μα τι λέτε τώρα αγαπητέ; Πολλάκις μου έχει αναλύσει το πώς και γιατί έχω κάνει λάθος στην ερμηνεία κειμένων, και εγώ το δέχθηκα.»

Ε και? Και επειδή τα είπατε και τα βρήκατε οι δυο σας, σημαίνει αυτό ότι είσαστε και σωστοί?? Για να σοβαρευτούμε λέω’γω!

Εδώ κοτζάμ «Πατέρες» και «Άγιοι» είπανε τις χοντράδες, τις ανοησίες, τις μισαλλοδοξίες, τις πατάτες, τις εσχατολογικές μπαρούφες, και εσύ ζητάς να αναγάγουμε σε «αυθεντία» και «θέσφατο» τα όσα είπατε ΕΣΥ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΘΕΟΛΟΓΟΣ???

WWalker:
«Μα διαφωνείτε με αυτό αγαπητέ; Δεν πρέπει ο κάθε άνθρωπος να έχει τις απόψεις του; ΤΙ πιο φυσιολογικό από αυτό αγαπητέ;»

Μα, ακριβώς! Γι’αυτό και ΟΙ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΑΙΡΕΣΕΙΣ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ…..

WWalker:
«Φαντάζομαι μπορείτε να το συζητήσετε με τον πνευματικό σας, αγαπητέ.»

Α, καλά, η γνωστή σας καραμέλα αγαπητέ!!

Όταν και όπου σας βολεύει, τότε μας κοπανάτε τον θεολόγο, όταν τα βρίσκουμε σκούρα, τότε……παραπομπή στον πνευματικό! Τι είπατε προηγουμένως «αγαπητέ» περί κατάθεσης όπλων??

WWalker:
«Συμβουλές αγαπητέ δεν δέχομαι.»

Να’ναι και αυτό ένα ακόμα δείγμα της…..μεγάλης σας μετριοφροσύνης???

WWalker:
«Μα η λέξη έχει αποκτήσει άλλη χροιά σήμερα αγαπητέ. Δεν σας αρέσει η νεοελληνική;»

Άλλη «χροιά»? Άλλο και τούτο…..

WWalker:
«Παρακαλώ; Σας έχω καταδώσει σε επίσκοπο και δεν το ήξερα;»

Υποθέτω όχι, αλλά εννοούσα ΤΙΣ ΠΡΟΤΡΟΠΕΣ ΣΑΣ, αγαπητέ. Καλά θα πράξετε, να βγάλετε από το μυαλό σας παρόμοιες συνωμοτικές σκέψεις.

WWalker:
«Δεν θα το έλεγα αγαπητέ, αλλά κάπως άσχετο με το θέμα μας, δεν νομίζετε;»

Καθόλου! Στο ζόρι σας επάνω, αγαπητέ, έως και….καταγγελία στον παπά προτείνατε!!!!

Προτείνω σύνεση και μετάνοια. Αγαπητέ….Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

arisseirios
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
78 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2005, 08:03:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους arisseirios
quote:

Φυσικά και θα σε αφιρίσουν.
Ο Μωυσής ήταν αρχιερέας της σχολής αιγύπτου όπου πήγαιναν μαθητές από όλο τον πλανήτη και από ελλάδα, Πυθαγόρας , Θαλής κτλ. για να μάθουν 5 πράγματα.
Εσύ ποιός είσαι στην ιστορία?


Πολύ θα ήθελα να μάθω το όνομα του αιγύπτιου διδασκάλου του Πυθαγόρα και του Θαλή και των άλλων που μάθανε 5 πράγματα από τους Αιγύπτιους.
Επίσης θα ήθελα να μάθω γιατί οι Αιγύπτιοι πλημμύριζαν κάθε χρόνο από τον Νείλο και χρειάστηκαν την παρέμβαση ενός Έλληνα "μαθητή" για να λύσει το πρόβλημα. Ακόμα θα ήθελα να απαντήσεις γιατί ο Μωυσής που ήταν ιερέας των αιγυπτιακών μυστηρίων και άριστος γνώστης των αστρονομικών δεδομένων περιπλανιόταν για 40 χρόνια στην έρημο και δεν μπορούσε να προσανατολιστεί;
Μέχρι πρόσφατα η δημιουργία του κόσμου τοποθετούνταν στην χρονολογία που η ΠΔ είχε προσδιορίσει. Μήπως ξέρεις ποια είναι αυτή και αν σήμερα γίνεται παραδεκτή από την επιστήμη;
Οι πανεπιστήμονες Αιγύπτιοι είχαν στόλο και πόσα ταξίδια πραγματοποίησαν εντός ή εκτός Μεσογείου;
Όσο για τον αφορισμό: Όταν η Εκκλησία αφόρισε τον Λασκαράτο να μείνει άλιωτος εκείνος πήγε στους αρχιερείς και τους ζήτησε να αφορίσουν και τα παπούτσια του ώστε να μείνουν άλιωτα και να μην μπαίνει στα έξοδα να αγοράσει καινούργια!

http://www.mcescher.com/Gallery/back-bmp/LW344.jpg
Open mind for a different viewΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2005, 11:13:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint
quote:
Φυσικά και θα σε αφιρίσουν.
Ο Μωυσής ήταν αρχιερέας της σχολής αιγύπτου όπου πήγαιναν μαθητές από όλο τον πλανήτη και από ελλάδα, Πυθαγόρας , Θαλής κτλ. για να μάθουν 5 πράγματα.
Εσύ ποιός είσαι στην ιστορία?

Και τι σημαινει αυτο αγαπητε dimitris2?Εμενα καλα θα κανουν και θα με αφορισουν.Μπουρδες θα λεω.Υπαρχουν ομως χιλιαδες επιστημονες σε ολο τον κοσμο,οι οποιοι τολμουν να εκφρασουν τις αποψεις τους,και γινονται "κολατσιο" στα σαγονια της εκκλησιας.Και ο λογος???Γιατι υποστηριζουν κατι αντιθετο απο αυτη, με την διαφορα οτι τα τεκμηριωνουν με βαση την λογικη.Και να σε ρωτησω κατι αλλο:Αν δηλαδη εβγαινε ο Xριστοδουλος και εγραφε ενα βιβλιο υποστηριζοντας πως το βιβλιο του γραφτηκε με θεικη παρουσια,θα τον πιστευες?Δηλαδη τι θες να πεις?Οτι ο Θεος εμφανιζεται μονο σε ανωτατους ιεραρχες με σκοπο να τους υπαγορευσει τι να γραψουν?Ελεος δηλαδη...Το ξες οτι αν παμε εγω και εσυ και πουμε οτι ειδαμε τον Θεο θα μας παρουν στο "ψιλο".Εγω γιατι να μην παρω στο "ψιλο" κατι που εγραψε ο Μωυσης πριν χιλιαδες χρονια χωρις να ξερω τις πηγες του?


Και μια παροτρυνση προς τον φιλο WWalker & Schwabe:Ρε παιδια ειναι ηλιου φαηνοτερο πως εχετε εντελως διαφορετικες αποψεις,δεν χρειαζεται ομως να λυσετε τις διαμαχες σας μεσα στο forum.Μπορειτε να εκφρασετε τις αποψεις οπως θελετε αλλα ειναι κριμα να μαλωνετε μεσα σε τοσο ωραια συζητηση και να μην μας δινετε την βοηθεια σας.Φαινεστε και οι δυο πολυ ψαγμενοι και θα βοηθησετε στην ροη της κουβεντας με τα μηνυματα σας.Εκ των προτερω,ευχαριστω.

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2005, 13:18:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
quote:

WWalker:
«Είναι ένα σαφές απόφθεγμα του σοφού λαού. Σαφώς και το αντιλαμβάνομαι, και το σέβομαι, και το θεωρώ αυτονόητο. Δεν χρειάζεται καν να μου το θυμίζετε, αγαπητέ.»
Δεν το βλέπω όμως, δεν το βλέπω…..


Μα γιατί αγαπητέ; Μήπως έχετε κάποιο πρόβλημα όρασης; Ίσως θα ήταν καλό να το κοιτάξετε αγαπητέ! Οι οφθαλμίατροι κάνουν θαύματα στην εποχή μας, αλλά δεν είναι λόγος αυτός να παραμελούμε την υγεία μας. Σας συνιστώ ανεπιφύλακτα να το εξετάσετε αγαπητέ!
quote:

Η ανοησία είναι για σένα μια «χυδαία» έκφραση??? Τότε ρίξε και μια ματιά στα όσα κατά καιρούς γράφεις, και…..πες μας τι ταμπέλα βάζεις στα δικά σου «μαργαριτάρια»!!


Αγαπητέ, σαφώς και η λέξη «ανοησία» ρίχνει το επίπεδο, νομίζω πως κάτι τέτοιο είναι εξίσου αυτονόητο. Σαφώς και δεν δικαιολογείστε, τουλάχιστον εσείς που θέλετε να κρατήσετε ένα επίπεδο και είστε και ο μεγαλύτερος εδώ μέσα που οφείλει να αποτελεί παράδειγμα προς μίμηση στην συμπεριφορά του, να χρησιμοποιείτε τόσο χαμηλού επιπέδου εκφράσεις.
Πάντως ο πληθυντικός δεν θα έβλαπτε, αγαπητέ. Να τον χρησιμοποιείτε, κάνει καλό.
quote:

WWalker:
«Αυτό είναι ένα αξίωμα. Διαφωνείτε με αυτό αγαπητέ; Δεν σας είναι δυνατόν να συμφωνήσετε με κάτι αυτονόητο;»
Αξίωμα? ΑΠΟ ΠΟΥ ΚΑΙ ΩΣ ΠΟΥ?? Αξίωμα είναι αγαπητέ και οι ανοησίες. Το πιάνεις το…αυτονόητο?


«Αερολογίες και βερμπαλισμοί δεν μπορούν να σταθούν μπροστά σε επιστημονικά επιχειρήματα.»
Πιστεύω είναι σαφές, όχι αγαπητέ; Θεωρείτε ότι αερολογίες μπορούν να σταθούν μπροστά σε επιχειρήματα; Για αναλύστε το αυτό, αγαπητέ, να δούμε τον τρόπο σκέψης σας. Ίσως έτσι να κατανοήσουνε καλύτερα οι συνομιλητές μας με ποιον τρόπο σκέφτεστε και απαντάτε στο forum.


quote:
WWalker:
«Ίσως ήμουν υπερβολικός εδώ αγαπητέ. Όντως δεν θα έπρεπε καν να αναφερθώ σε εσάς στο παραμικρό.»
Ίσως λες? Μάλιστα. Ίσως λοιπόν να υπήρξα λίγο υπερβολικός……


Ίσως να υπήρξατε αγαπητέ.
quote:

WWalker:
«Και πάλι προσβάλλετε και αυθαδιάζετε αγαπητέ; Μα γιατί, γιατί…»
Λάθος «αγαπητέ». Απλά, ΑΠΑΝΤΩ στον ίδιο τόνο……


Μα τι λέτε τώρα αγαπητέ; Αναφέρεστε στην… ΚΑΜΠΟΥΡΑ μου και το θεωρείτε αυτό κόσμιο; Ντροπή αγαπητέ… ντροπή πια.
quote:
WWalker:
«Κατά συνέπεια, η συμβουλή σας να κοιτάξω την καμπούρα μου πιστεύω ότι είναι άστοχη.»
Α, καλά! Είχα και’γω…..ανησυχία μπας και δεν αντιληφθείς ότι μίλαγα για……την κορμοστασιά σου!!!


Χαίρομαι αγαπητέ που έχετε νεανικές ανησυχίες. Μόνο που είναι κάπως αργά στην ζωή σας, ή κάνω λάθος; Δεν έχετε πατήσει τα 30;
quote:

WWalker:
«Χαίρομαι λοιπόν αγαπητέ, που δεν αφήνετε μύγα στο σπαθί σας. Δείχνει ωριμότητα και μετριοφροσύνη, την οποία φαντάζομαι θα διαθέτετε, ή κάνω λάθος;»
Δεν τα πάω καλά φίλτατε στην αυτοκριτική.


Εμφανές αγαπητέ. Τουλαχιστον είστε ειλικρινής να το παραδέχεστε. Συγχαρητήρια αγαπητέ!
quote:
Πεδίο που, όπως διαρκώς φωνασκείτε, διαπρέπετε. Η……σφάλω?

Όχι αγαπητέ, σφάλετε. Και εμένα δεν με παραπάει… το άθλημα.
quote:

Σε κάθε περίπτωση, δεν είναι θέμα «μύγας», αλλά ολοκληρωμένης άποψης και επαρκούς σχολιασμού. Βλέπετε, αγαπητέ, υπάρχουνε και άλλοι λόγοι για να απαντήσει κανείς πέρα από την μετριοφροσύνη και την ωριμότητα…….


Χαίρομαι, αγαπητέ, που αποφασίσατε επιτέλους να εισάγετε τον πληθυντικό στις απαντήσεις σας. Συγχαρητήρια.
Πάντως αγαπητέ, θα αποφεύγατε πολλές «μύγες», αν μου κάνατε και εμένα την χάρη να μην ασχολείστε άλλο μαζί μου. Τι λέτε, συμφωνείτε;
quote:

WWalker:
«Γνωρίζω αρκετούς…»
Διακρίνω μια….υπέρμετρη μετριοφροσύνη στα λόγια σας αγαπητέ??


Δεν θα το έλεγα, αγαπητέ. Πάντως αιθεροβάμονες ανθρώπους γνωρίζω αρκετούς αγαπητέ, σε αυτό δεν νομίζω πως χωρεί παραπέρα συζήτηση, ούτε είναι θέμα μετριοφροσύνης.
quote:

WWalker:
«Κάθε άλλο… ΕΥΤΥΧΩΣ που είστε δύσκολος συνομιλητής αγαπητέ, αλλιώς θα πλήτταμε εδώ μέσα.»
Παρομοίως!!!


Ευχαριστώ αγαπητέ, για την ανταπόδοσή σας.
quote:

WWalker:
«Μα δεν αναφέρομαι σε αυτά αγαπητέ, αλλά στην εμμονή σας να με παρουσιάσετε ως έναν άνθρωπο που στερείτε επιχειρημάτων……όταν μάλιστα πριν μερικά posts δύο συνομιλητές μας μου έδιναν συγχαρητήρια που είμαι διαλλακτικός.»
Ο καθένας, μπορεί και καλά κάνει να έχει τη γνώμη του. Φροντίζω να μην κοιτώ τις γνώμες τρίτων, είτε λίγων είτε πολλών, αλλά απευθείας στα όσα εγώ βλέπω και αντιλαμβάνομαι.


Χαίρομαι αγαπητέ! Επιτέλους συμφωνούμε πως οι απόψεις του ενός και του άλλου δεν έχουν θέση σε σοβαρή συζήτηση σε forum! Συγχαρητήρια και πάλι για την ΩΡΙΜΗ στάση σας μπροστά στο θέμα!
quote:

Την πηγή για να την βρεις πρέπει να πας αντίθετα με το ρεύμα, και όπου και όταν συμφωνούνε πολλοί, φρόντισε σύντομα να αλλάξεις κατεύθυνση. Αυτό είναι μια βασική μου αρχή αγαπητέ.


Μα τι λέτε αγαπητέ; Δεν σας αρέσουν οι mainstream καταστάσεις; Μα γιατί… γιατί… Κάτι τέτοια λέτε εσείς οι μεγάλοι και τα παρεξηγούν τα παιδιά και παίρνουν λάθος πορεία στην ζωή τους! Straight δρόμοι αγαπητέ και πάλι straight!
quote:

WWalker:
«Καλό για εσάς αγαπητέ! Έτσι θα έχετε καιρό μπροστά σας για να μετανοήσετε!»
Μα, μετα-νοώ εδώ και πολύ καιρό αγαπητέ!


Χαίρομαι αγαπητέ που έχετε αρχίσει ήδη να μετά- νοείτε. Τουλάχιστον παραδέχεστε ότι δεν προ- νοήσατε, και είστε ειλικρινής!
quote:

Λέτε να’ναι………………«προφητικό χάρισμα» αγαπητέ???


Διατηρείτε και γραμμή 90 11 αγαπητέ;
quote:

WWalker:
«Μακάρι να μπορούσα να επιστρέψω το κοπλιμέντο αγαπητέ.»
Αυτό μου έλειπε!!!


Μα γιατί γίνεστε κακός αγαπητέ, γιατί; Έχουμε δημιουργήσει μια τόσο ευχάριστη ατμόσφαιρα εδώ μέσα!
quote:

WWalker:
«Μα αυτές αγαπητέ, σκοπό είχαν να διευρύνουν το πεδίο γνώσεών μας, όχι να κατασπαταλήσουν bytes από το υπέροχο forum στο οποίο συζητούμε.»
Γι’αυτό και έδωσα μονάχα την σελίδα, αγαπητέ, και όχι κανένα σεντόνι.


Τι να κάνουμε αγαπητέ, η ανάλυση που έκανα προηγουμένως δεν υπάρχει ήδη στο Internet κάπου ανεβασμένη, έχει δικό μου copyright, γι αυτό και ακολουθεί το δικό μου ύφος και ροή λόγου.
Δεν πειράζει πάντως, αγαπητέ, αν έχετε και εσείς κάτι δικό σας, να το παραθέτετε, καθώς έτσι θα μπορείτε να μας αναλύσετε και τον ειρμό των σκέψεών σας, κάτι το οποίο φαντάζομαι δεν θα μπορείτε να κάνετε για την ιστοσελίδα που μας παραθέσατε, γιατί δεν είστε ο συγγραφέας. Ή κάνω λάθος και το δεύτερο όνομά σας είναι Stephen Hawking;
Πάντως τα σεντόνια σας στην ντουλάπα αγαπητέ! Θα λερωθούν εκτός!
quote:

WWalker:
«Βεβαίως και δεν υπάρχει λόγος για περισσότερα επιχειρήματα αγαπητέ, όταν έχετε παρατήσει τα όπλα.»
Όταν δεν υφίσταται καν ο «αντίπαλος», τότε, και φυσικά, παρατάμε τα όπλα…..


Υπέροχα αγαπητέ. Όταν προκύψει τέτοια περίπτωση, να τα παρατήσετε. Προς το παρρόν, επιχειρηματολογείστε!
quote:

Αυτός ο οποίος κόπτεται, καθώς και προσκυνά, μια συγκεκριμένη άποψη και κοσμοθεωρία, ΑΥΤΟΣ ΚΑΙ ΟΦΕΙΛΕΙ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥ. Η επιστήμη, δεν δέχεται κανέναν «θεό» και «εξωτερικό δημιουργό», επειδή δεν υπάρχουνε τέτοιες ενδείξεις ή στοιχεία.


Μα τι λέτε τώρα αγαπητέ! Ποιος σας έβαλε τέτοιες «αιρετικές» απόψεις στο μυαλό σας; Για να το δούμε το θέμα.
Λέτε λοιπόν, πως για ότι δεν υπάρχει απόδειξη ή στοιχείο, η επιστήμη αποκλείει την ύπαρξή του.
Με αυτή την λογική, δεν υπάρχουν πλανήτες αντί-ύλης. Ωστόσο πολλοί επιστήμονες δεν αποκλείουν την ύπαρξή τους.
Με την ίδια λογική, δεν υπάρχει ζωή σε άλλον πλανήτη. Ωστόσο, η πλειοψηφία των επιστημόνων πιστεύει πως μπορεί να υπάρχει ζωή σε άλλον πλανήτη, και σε καμμία περίπτωση δεν αποκλείει το ενδεχόμενο.
Ας δούμε όμως και ένα γνωστό ΘΕΡΜΟΔΥΝΑΜΙΚΟ αξίωμα:
«Δεν υπάρχει μηχανή που να έχει μεγαλύτερο συντελεστή απόδοσης από την μηχανή Carnot»
Και σας ερωτώ λοιπόν, αγαπητέ: γιατί να μπει στον κόπο ο επιστήμονας να αποδείξει πως δεν υπάρχει μηχανή αποδοτικότερη από την δικιά του; Δεν χρειάζεται καν να απαντήσετε αγαπητέ. Γιατί χρειάζεται απόδειξη για την μη-ύπαρξη.
Έχετε λοιπόν εσείς κάτι το οποίο να αποδεικνύει πως δεν υπάρχει κάποια εξωσυμπαντική οντότητα που προκάλεσε την δημιουργία; Σαφώς και δεν έχετε. Αν έχετε μπορείτε παρακαλώ να μας το παραθέσετε;
Είναι λυπηρό να χτίζετε δικές σας θεωρήσεις αγαπητέ για τις επιστήμες, και να τις προβάλλετε μπροστά σε έναν άνθρωπο που γνωρίζει καλύτερα τις επιστήμες από εσάς. Τουλάχιστον θα έπρεπε να το καταλάβετε ότι έχετε κάνει λάθος στις θεωρήσεις σας, όταν διαβάζετε για την μηχανή Carnot στην 2α Λυκείου, οπότε και αυτή διδάσκεται. Μήπως να την επαναλάβετε αγαπητέ;
quote:

Έχεις λοιπόν κάποια ελάχιστα στοιχεία για την πίστη που έχεις αφιερώσει, έχεις κάποια ελάχιστη νομιμοποίηση για τις δοξασίες που αποδέχεσαι και ομιλείς?
Ευχαρίστως να τις ακούσω λοιπόν.


Βεβαίως αγαπητέ, τα 5 παραπάνω σημεία που ανέφερα είναι τα «ελάχιστα» σημεία ότι το σύμπαν δημιουργήθηκε με την συμβολή κάποιας εξωτερικής αιτίας, την οποία ονομάζω Θεό και την πιστεύω για Θεό. Θέλετε να τα αναιρέσετε; Καλώς. Πιάστε τα ένα ένα και αναιρέστε τα. Αλλά σε κάθε περίπτωση θα μας λύσετε και τα μυστήρια που κρύβονται πίσω από αυτά.
quote:

WWalker:
«Εξαρτάται από το πώς αντιμετωπίζετε το θέμα αγαπητέ.»
Ποιο «θέμα»? Όταν (τις ελάχιστες φορές..) έχει υπάρξει κάποιο θέμα, τότε έχετε λάβει, αγαπητέ, και μακροσκελείς απαντήσεις.


Μα γιατί αγαπητέ προσπαθείτε να υποβιβάσετε το θέμα μας και να το προβάλλετε ως ανύπαρκτο, μου λέτε γιατί; Μήπως δεν θέλετε να το συζητήσουμε με τα υπόλοιπα παιδιά; Αν δεν θέλετε, δεν σας αναγκάζει κανείς να το συζητήσετε μαζί μας.
Να σας θυμήσω λοιπόν τον τίτλο του θέματός μας: «Υπάρχει Θεός άραγε;». Έτσι για να θυμάστε και που γράφετε αγαπητέ!
quote:

ΤΖΑΜΠΑ ΤΟΝ ΚΙΝΕΖΟ ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ. Αγαπητέ…..


Μα τι λέτε τώρα αγαπητέ; Εγώ τον Κινέζο; Λάθος κάνετε. Εγώ Έλληνας είμαι και μάλιστα περήφανος που είμαι Έλληνας. Δεν χρειάζεται να υποδυθώ τον ρόλο του ξένου σε καμμία περίπτωση.
quote:

WWalker:
«Μα τι λέτε τώρα αγαπητέ; Πολλάκις μου έχει αναλύσει το πώς και γιατί έχω κάνει λάθος στην ερμηνεία κειμένων, και εγώ το δέχθηκα.»
Ε και? Και επειδή τα είπατε και τα βρήκατε οι δυο σας, σημαίνει αυτό ότι είσαστε και σωστοί??

Και πως καθορίζετε αγαπητέ το τι είναι σωστό και τι όχι;
quote:

Εδώ κοτζάμ «Πατέρες» και «Άγιοι» είπανε τις χοντράδες, τις ανοησίες, τις μισαλλοδοξίες, τις πατάτες, τις εσχατολογικές μπαρούφες, και εσύ ζητάς να αναγάγουμε σε «αυθεντία» και «θέσφατο» τα όσα είπατε ΕΣΥ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΘΕΟΛΟΓΟΣ???


Όχι βεβαίως. Ουδέποτε ζήτησα από κάποιον να δεχθεί τις απόψεις μου.
quote:

Εδώ κοτζάμ «Πατέρες» και «Άγιοι» είπανε τις χοντράδες, τις ανοησίες, τις μισαλλοδοξίες, τις πατάτες, τις εσχατολογικές μπαρούφες


Ντροπή αγαπητέ! Κρίμα την ηλικία σας και την «σοφία» που κουβαλάει! Πάλι το ίδιο τροπάριο αρχίσατε αγαπητέ; Ντροπή πια!
quote:

WWalker:
«Μα διαφωνείτε με αυτό αγαπητέ; Δεν πρέπει ο κάθε άνθρωπος να έχει τις απόψεις του; ΤΙ πιο φυσιολογικό από αυτό αγαπητέ;»
Μα, ακριβώς! Γι’αυτό και ΟΙ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΑΙΡΕΣΕΙΣ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ…..


Δηλαδή αγαπητέ για εσάς ο άνθρωπος θα πρέπει να είναι ένα ον χωρίς απόψεις; Τέτοια πρότυπα προβάλλετε στα παιδιά σας; Και πως θα επιτύχουμε την υγιή δημοκρατία, όταν δεν θέλετε τον κάθε άνθρωπο να έχει τις δικές του απόψεις; Μήπως θα θέλατε όλοι να έχουν τις δικές σας;
quote:

WWalker:
«Φαντάζομαι μπορείτε να το συζητήσετε με τον πνευματικό σας, αγαπητέ.»
Α, καλά, η γνωστή σας καραμέλα αγαπητέ!!
Όταν και όπου σας βολεύει, τότε μας κοπανάτε τον θεολόγο, όταν τα βρίσκουμε σκούρα, τότε……παραπομπή στον πνευματικό! Τι είπατε προηγουμένως «αγαπητέ» περί κατάθεσης όπλων??


Ότι δεν πρέπει να τα καταθέτε αγαπητέ!
Πάντως ο πνευματικός σας θα σας φανεί χρήσιμος. Ιδιαίτερα σε κανά ευχέλαιο ή σε κανέναν εξορκισμό.
quote:

WWalker:
«Συμβουλές αγαπητέ δεν δέχομαι.»
Να’ναι και αυτό ένα ακόμα δείγμα της…..μεγάλης σας μετριοφροσύνης???


Βεβαίως.
quote:

WWalker:
«Μα η λέξη έχει αποκτήσει άλλη χροιά σήμερα αγαπητέ. Δεν σας αρέσει η νεοελληνική;»
Άλλη «χροιά»? Άλλο και τούτο…..


Σαφώς. Μένετε στάσιμος αγαπητέ; «Τα πάντα ρει» αγαπητέ, εσείς θα μείνετε στάσιμος;
quote:

WWalker:
«Παρακαλώ; Σας έχω καταδώσει σε επίσκοπο και δεν το ήξερα;»
Υποθέτω όχι, αλλά εννοούσα ΤΙΣ ΠΡΟΤΡΟΠΕΣ ΣΑΣ, αγαπητέ. Καλά θα πράξετε, να βγάλετε από το μυαλό σας παρόμοιες συνωμοτικές σκέψεις.


Από τις προτροπές μου αγαπητέ, θα έπρεπε να καταλάβετε ότι εσείς θα ήσασταν αυτός που θα απευθύνονταν στον Μητροπολιτή της Αρχιεπισκοπής στην οποία υπάγομαι για να με αφορίσει. Τώρα ξαφνικά βγάλατε ως νόημα το ότι εγώ θα σας «κατέδιδα»; Περίεργο τρόπο σκέψης έχετε αγαπητέ.
quote:

WWalker:
«Δεν θα το έλεγα αγαπητέ, αλλά κάπως άσχετο με το θέμα μας, δεν νομίζετε;»
Καθόλου! Στο ζόρι σας επάνω, αγαπητέ, έως και….καταγγελία στον παπά προτείνατε!!!!


Μα για ποιο ζόρι μιλάτε αγαπητέ; Ζορίστηκα εγώ; Να σας πω την αλήθεια, όταν απαντάω σε εσας πίνω φραπέ (μέτριο χωρίς γάλα παρακαλώ) και τα παίρνω πολύ χαλαρά τα πράγματα. Το ίδιο να κάνετε και εσείς αγαπητέ, αλλά προσοχή, γιατί οι πολλοί καφέδες βλάπτουν στα νεύρα και στο στομάχι. Μην σας τρέχουμε με διάτρηση στομάχου πια!
quote:
Προτείνω σύνεση και μετάνοια. Αγαπητέ….

Την έχετε αγαπητέ την σύνεση και την προτείνετε; Λέω γιατί αν δεν την έχετε, τότε ο κόσμος θα λέει για εσάς το «δάσκαλε που δίδασκες και λόγο δεν εκράτησες», και ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΝΑ ΣΑΣ ΔΙΑΠΟΜΠΕΥΟΥΝ ΕΤΣΙ ΑΓΑΠΗΤΕ!

Πάντως βλέπω ότι σε αρκετά μεγάλη έκταση της απάντησής σας χρησιμοποιήσατε πληθυντικό. Εύγε αγαπητέ! Μακάρι να γίνει γενικότερο φαινόμενο αυτό.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2005, 15:35:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Μέχρι πρόσφατα η δημιουργία του κόσμου τοποθετούνταν στην χρονολογία που η ΠΔ είχε προσδιορίσει. Μήπως ξέρεις ποια είναι αυτή και αν σήμερα γίνεται παραδεκτή από την επιστήμη;

Αγαπητέ μου, μέχρι πρίν λίγα χρόνια πίστευαν όλοι οι Χριστιανοί πως ο κόσμος δημιουργήθηκε τότε που αναφέρεται στη Παλαιά Διαθήκη.
Πλέον, έχοντας δεί πως υπάρχουν τόσες αποδείξεις οτι ο πλανήτης μας έχει δημιουργηθεί 6,5 δισεκατομμύρια χρόνια περίπου, αναγάγουν τα γραφόμενα της Γέννεσης στους συμβολισμούς.
Βολικό, έ....?

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2005, 15:36:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Dying_Incubus:
"Μήπως ρίχνετε κι οι 2 αρκετά το επίπεδο?
Τι έχετε να χωρίσετε?"

dimitris2:
"Ποτέ δεν ρίχνει το επίπεδο κάποιος που λέει την γνώμη του με αποδείξεις.
Ρίχνει το επίπεδο όποιος δεν λέει τη γνώμη του ή την λέει χωρίς αποδείξεις."

----------------------------------------------------------------

Για να πάρω το βυθόμετρο...

Χμ, πράγματι,
βλέπω πως κοντεύουμε να προσεγγίσουμε τον βυθό!
Μπράβο παιδιά.
Good work.

Συνεχίστε έτσι, με τις προσωπικές "φιλοφρονήσεις",
τις αντιπαραθέσεις κάθε φράσης, λέξης και τελείας μέσω quote,
την φιλειρηνική διάθεση για συζήτηση

και...
που θα πάμε;
Θα τον φτάσουμε τον ρημάδα τον βυθό!!!


κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2005, 17:18:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker

Και τι να κάνω λοιπόν, αμαλία; Να κάνω μόκο και να τον αφήσω να λέει ότι του γουστάρει και να με διαπομπεύει δημόσια και να του λέω και ευχαριστώ από πάνω; Ίσως να το κάνω αυτό, ναι. Δεν θα το χάλαγε το forum καθόλου. Απλώς θα υπήρχε ένα ρυπαρό post που να με σκυλόβριζε πατώκορφα, θα με συκοφαντούσε ως αιρετικό και θα βροντοφώναζε ότι εγώ είμαι αιρετικός. Ούτε γάτα ούτε ζημιά για το forum.
Για μένα όμως; Να τον αφήσω μήπως να ανέβει και στο κρεβάτι μου;

Μια χαρά συζητούσαμε προτού εμφανιστεί πάλι ο mr Schwabe και αρχίσει τα γνωστά περί εσχατολάγνων, σωτηριολάνγων, δεκανικίων, καπηλείας κλπ. Και ακόμα μια χαρά θα συζητούσαμε, αν ο Schwabe, μου έκανε μια φορά το χατίρι να με αγνοεί παντελώς και να κάνει την δουλειά του, όπως του ζήτησα. Τι να κάνω λοιπόν και γω; Μου λες; Trolling έχει καταντήσει η δουλειά, όπου γράψω κάτι, να σου και ο Schwabe να πεταχτεί να με αρχίσει στα μπινελίκια περί καπηλείας και εσχατοκοπρολαγνίας.
Και όπως είδες τις βρισιές του και τις ανούσιες προσωπικές προσβολές δεν του τις επέστρεψα, όπως θα έπρεπε να του είχα κάνει, αντιθέτως, τον έπιασα στον ομαλό διάλογο κατά τα δικά του πρότυπα, με την γνωστή schwaμπια μέθοδο του "κάνω quote τεμαχισμένες φράσεις και τις σχολιάζω".

Σε ρωτάω λοιπόν εγώ: Τι να κάνω για να με αφήσει ήσυχο και να μην μου ξαναμιλήσει ΠΟΤΕ μου λες; Ευχέλαιο; Δέηση; ΤΙ;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2005, 17:25:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Καταρχήν, θα παρακαλέσω τον Schwabe,
να σεβαστεί τις πεποιθήσεις σου,
όπως κι εσένα να σεβαστείς τις δικές του.

Συζήτηση και διαφωνία, σαφώς μπορεί να γίνει,
φτάνει να μην επεκτείνεται σε προσωπικό επίπεδο.

Πιστεύω πως εάν ο ένας από τους δυό σας, δεν δώσει συνέχεια στην τακτική αυτή, σύντομα θα σταματήσει.

Ιδιαίτερα, παρακαλώ τον Schwabe γι' αυτό.

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2005, 17:47:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Σε ρωτάω λοιπόν εγώ: Τι να κάνω για να με αφήσει ήσυχο και να μην μου ξαναμιλήσει ΠΟΤΕ μου λες; Ευχέλαιο; Δέηση; ΤΙ;


Την ίδια επιθυμία έχω εκφράσει κι εγώ σε άλλο μέλος...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 15 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2646484
Maintained by Digital Alchemy