ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Το μυστικό πείραμα με τους δύο αντικρυστούς καθρέπτες
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 17
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
silence fm
Νέο Μέλος

Greece
19 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 20:42:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους silence fm
ΝΑΙ!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OSIRIS_A_K
Νέο Μέλος

Greece
45 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 20:58:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OSIRIS_A_K
NAIΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Conqueror
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
180 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 22:02:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Conqueror  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Conqueror
OXI

..Learn to listen and you will learn to learn...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

BABA
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 23:40:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους BABA
ελεος παμε για αλλα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Θεομήστωρ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
83 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2005, 00:39:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Θεομήστωρ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Θεομήστωρ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Θεομήστωρ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Θεομήστωρ
ΝΑΙ.-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alexilexos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2005, 12:54:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alexilexos

Δεν θα πάρω

'Η έκφραση "γυμνή αλήθεια" έχει εφευρεθεί για να μπορεί ο καθένας να την ντύνει όπως τον συμφέρει'

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2005, 23:00:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON

Διαπερνώντας της νύχτας το σκοτάδι,
έμενα σαστισμένος, φοβισμένος
και αμφιβάλλοντας, σε όνειρα δοσμένος,
που ποτέ άνθρωποι ονειρεύτηκαν...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

chris3
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2005, 19:59:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους chris3
ΝΑΙΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mitsanis
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 05:13:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mitsanis
NAI

mitsa21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scar_face
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
183 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 09:20:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scar_face
OXI


The love is like a ball. Ul c
.|.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 18:08:38  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912
OYOX'


ΑΛΗΘΕΙΑ, ΟΙ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ ΤΙ ΛΕΝΕ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cassiopeia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guadeloupe
252 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 20:26:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cassiopeia
NAI

Ό,τι δε γράφει η μοίρα δεν μπορεί να το φτάσει το χέρι σου
και ό,τι είναι γραμμένο θα σ'εύρει όπου κι αν είσαι..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 20:48:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Τι λένε οι συντονιστές? που να δεις τι θα πει ο Vril όταν το πάρει είδηση.
Ο Θεός να μας φυλάει.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sot_78
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 22:29:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sot_78
NAI κι εμένα παρακαλώ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 22:56:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2
Ως εδώ έχουμε 11 σελίδες με 314 απαντήσεις και (κρατηθείτε) 11963 προβολές αυτού του θέματος (πόσα κλίκ έγιναν πάνω στο θέμα).

Αν μη τι άλλο μπορούμε να το πούμε δημοφιλές...

Αλήθεια,πιο άλλο θέμα στο Εσωτέρικα έχει πιάσει τέτοια νούμερα? Θα ήταν εδώ πολύ χρήσιμο ένα στατιστικό εργαλείο για φόρουμ που θα μπορούσε πχ να μας δείξει τα 10 πρώτα θέματα με τις περισσότερες απαντήσεις που υπήρξαν ποτέ,ή τα 10 πρώτα θέματα με τις περισσότερες προβολές..Ίσως απογοητευόμασταν επειδή δεν θα ανακαλύπταμε συζητήσεις ύψιστης θεωρίας αλλά....παρόμοια θέματα με καθρέυτες,επικλήσεις άντε και κανα στοιχειωμένο σπίτι. Θα είχε όμως ενδιαφέρον να διεξάγουμε μια ανατομία να δούμε τι κάνει αυτά τα θέματα τόσο δημοφιλή και τι τραβάει τους ανθρώπους σαν τις μύγες να τα διαβάσουν. Στην συγγεκριμένη περίπτωση η Livia έχει αγγίξει επίπεδα Cult Leader με μπόλικους οπαδούς...Ας μην μας παραξενεύσει την επόμενη φορά που θα μάθουμε πχ για κάποια αίρεση οτι έχει Χ χιλιάδες μέλη,αν η Livia μπορεί να έχει 11963 κλικ για δύο καθρέυτες φαντάσου τι μπορεί να έχουν άλλοι με πιο βάσιμες θεωρίες.Αρκετά με αυτό πάμε στην ανατομία...

(Xotchipillakos2 απλώνει στο τραπέζι το σέτ ανατομίας και προειδοποιεί οτι δυστηχώς/ευτυχώς προγραμματίστηκε με σκέψη θετικών κατευθύνσεων)

Λοιπόν...Για να δούμε τι έχουμε

1) Προσβασιμότητα : Μιλάει για απλά πράματα,οικιακά εργαλεία, όπως καθρέυτες κιμωλίες κάποιο πλαίσιο όλα αυτά που μπορούν να βρεθούν μέσα στο σπίτι.Το θέμα δεν απαιτεί κάποιος να τρέξει στην περιοχή 51 να δεί αν υπάρχουν ούφο ή στην άπω ανατολή να φοιτήσει δίπλα σε μοναχούς με βαθουλωμένα μάγουλα.Το περισσότερο που απαιτεί είναι μια επίσκεψη στο παντοπωλείο της γειτονίας.Εδώ και Τώρα,Nice and Easy!

2) Μυστικότητα μέσω γρίφων : Εδώ ο αναγνώστης βρίσκεται υπο την εντύπωση οτι λαμβάνει πληροφορίες για "λίγους" και μάλιστα για να το κάνει αυτό λύνει γρίφους οι οποίοι τον κάνουν κατα κάποιο τρόπο "εκλεκτό" και όχι απλό αναγνώστη. Σε άλλον θα ικανοποιήσει το αίσθημα οτι είναι έξυπνος,σε άλλον λανθάνωντα αισθήματα Κλουζό και Σέρλοκ Χόλμς και σε άλλους αισθήματα μύησης...Μην με παρεξηγείτε αλλα "Τον πνευματικό αυνανισμό πολλοί αγάπησαν ,τον πνευματικό αυνάνά μόνο...άτομα που χαίδευαν τον εγωισμό τους παραπάνω απο τον προαναφερθέντα αυνάνα"

3)Η υπόσχεση του μεταφυσικού : Χωρίς λεζάντα ,εδώ τσιμπάνε πολλοί που ξεροσταλιάζουν για να τους συμβεί κάτι "παράξενο" ή μεταφυσικό. Συγνώμη ρε Livia πιστεύω οτι έχω καλύτερους άσσους στο μανίκι μου για "πρόκληση μεταφυσικών εμπειριών" (αν κάποιος θέλει μόνο αυτό) αλλα δεν πλασάρω τον εαυτό μου ώς "μορφή". Δίνω ελέυθερα τις πληροφορίες μου χωρίς κερασάκι γρίφων!

4) Ο καθρεύτης : Ναι ανοίκει στο 1).Όμως ο καθρεύτης έλει πολλούς εδώ μέσα οπότε μια συνταγή που τον περιλαμβάνει θα πιάσει!


Μια διευκρίνηση θέλω απο την Λίβια.Το ονομάζει "πείραμα".Ξέρεις τι σημαίνει "Πείραμα"? Πίσω απο το πείραμα υπάρχει μια θεωρία προς έλεγχο,μια σαφέσταστη μεθοδολογία και η εξαγωγή συμπερασμάτων όσον τοο δυνατόν με πιο αντικειμενικό τρόπο.Με πιο τρόπο αυτό που μας παραθέτεις είναι πείραμα? Είναι μια ασαφής,αινιγματική μεθοδολογία ,αν φυσικά είναι και αυτό! Λοιπόν,ας αρχίσουμε να χρησιμοποιούμε τους όρους σωστά! Όπως ο φυσικός δεν θα δανειστεί μεταφυσικούς όρους για να ονομάσει την σχάση του ατόμου σε εργοστάσιο "Επίκληση πυρηνικής ενέργειας" ,έτσι και εσύ μην χρησιμοποιείς ένας επιστημονικό όρο που έτσι κιαλλιώς δεν περιγράφει αυτό που λές...


Μια πρόκληση/πρόσκληση στην οποία περιμένω απάντηση: Ας το ονομάσουμε "Πείραμα" λοιπόν.Για εξήγησέ μας,ποια η θεωρία πίσω απο αυτά,ποια η μεθοδολογια και τί εξυπηρετεί κάθε "όργανο" που προτείνεις και τέλος σε τι συμπεράσματα φτάνουμε ?

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 23:39:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON
Έχει ενδιαφέρον ο τρόπος που το προσεγγίζεις.

Με λίγη παρατηρητικότητα θα πρόσεξε κανείς πόσα νέα μέλη, με ένα-δύο μηνύματα ήρθαν εδώ για να ανταποκριθούν στο κάλεσμα(Γράψε "ναι" ΕΔΩ, αν θες κι άλλο). Αλήθεια γιατί ΕΔΩ και όχι με μεϊλ?

Είναι σαφές ότι πρόκειται για ένα παιχνίδι ΔΥΝΑΜΗΣ εδώ και κάμποσες σελίδες.

Μετά τα κραυγαλέα για τα οποία απάντηση δεν πήραμε(και ούτε θα πάρουμε, αλήθεια το προφίλ σου γιατί το άλλαξες, δεν εξυπηρετεί την ιστορία σου?), και μία μικρή αποχή(ε, να ξεχαστεί και λίγο) πάλι τα ίδια!

Βλέπετε η livia μέσα σε όλα τα άλλα είναι και λίγο ειλικρινής! Σου λέει αυτή είμαι, δεν απαντώ, γράφω ότι μου γουστάρει και αν σ'αρέσει. Κι αυτό βέβαια είναι ψαρωτικό για κάποιους.


Προσωπικά διασκεδάζω αφάνταστα με την τροπή που πήρε αυτό το τόπικ.
Ελάτε κι άλλοι...
Ελάτε κι άλλοι...
Μία προσπάθεια αρκεί για να σας πείσει, τι έχετε να χάσετε?

Διαπερνώντας της νύχτας το σκοτάδι,
έμενα σαστισμένος, φοβισμένος
και αμφιβάλλοντας, σε όνειρα δοσμένος,
που ποτέ άνθρωποι ονειρεύτηκαν...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 01:36:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON
Ένα flashback για τους fun του είδους
Για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι καινούργιοι


1) Ακόμα ΔΕΝ μας είπες τι παρατηρεί κανείς στο 9ο είδωλο όταν έχει τοποθετήσει 3 καθρεύτες παράλληλα(κάπου στην 1η-2η σελίδα έκσφεδονίστηκε αυτό)

2) Ακόμα ΔΕΝ μας είπες την χρήση του κωδικού.

3)Ακόμα ΔΕΝ παρέθεσες τα κωδικοποιημένα κείμενα που είχες πει. Το ένα γράφει Λίβια υποτίθεται.

4) Ακόμα ΔΕΝ βγήκε κανείς να παραδεχτεί ότι έδωσε την λύση του "κωδικού" σε άλλα άτομα. Τί έγινε η πρόβλεψη?

5) Ακόμα ΔΕΝ βγήκε να μιλήσει αυτός που έλυσε το υποτιθέμενο αίνιγμα σου και ήρθε και σε βρήκε. Ούτε αυτή η πρόβλεψη?

6)Ακόμα ΔΕΝ μας είπες γιατί άλλαξες το προφίλ σου αμέσως μόλις παρατηρήθηκε ότι διατηρείς το ίδιο επώνυμο, και καλά της συναδέλφου σου. Μήπως τελικά δεν έγραφαν Λίβια τα χαρτιά, η ακόμα καλύτερα δεν υπήρξαν αυτά τα χαρτιά πολύ απλά γιατί αυτό είναι το νικ σου?

7)...


quote:
ΑΛΗΘΕΙΑ, ΟΙ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ ΤΙ ΛΕΝΕ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ?

Έχουν χαθεί κάπου στον χωροχρόνο


Καλή συνέχεια στο μπάχαλο

Διαπερνώντας της νύχτας το σκοτάδι,
έμενα σαστισμένος, φοβισμένος
και αμφιβάλλοντας, σε όνειρα δοσμένος,
που ποτέ άνθρωποι ονειρεύτηκαν...


Edited by - DAGON on 22/06/2005 02:11:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

livia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
193 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 08:37:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους livia
Dagon μου,
Απο ότι βλέπω πρώτος και καλύτερος είσαι εσύ στο<<μπάχαλο>> αφού σπεύδεις ταχέως να γράψεις το μηνυματάκι σου μόλις πεταχτεί κάτι καινούριο.....

Είναι δύσκολο το μονοπάτιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

livia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
193 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 08:43:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους livia
quote:

Μια πρόκληση/πρόσκληση στην οποία περιμένω απάντηση: Ας το ονομάσουμε "Πείραμα" λοιπόν.Για εξήγησέ μας,ποια η θεωρία πίσω απο αυτά,ποια η μεθοδολογια και τί εξυπηρετεί κάθε "όργανο" που προτείνεις και τέλος σε τι συμπεράσματα φτάνουμε ?

Reality: A serotonine induced Hallucination?


Το ονομάζω πείραμα γιατί ακριβώς αυτό είναι.

Τα συμπεράσματα μετά απο αρκετές δοκιμές,είναι αξιόπιστα και επειδή θέλω να μιλάω με αποδείξεις, δίνω την ευκαιρία σε όποιον θέλει να επαναλάβει το πείραμα όσες φορές θέλει και να μας πεί τα δικά του συμπεράσματα.

Είναι δύσκολο το μονοπάτιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

livia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
193 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 08:50:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους livia
quote:

Έχει ενδιαφέρον ο τρόπος που το προσεγγίζεις.


ναι και εγώ το βρίσκω ενδιαφέρον,


quote:
Με λίγη παρατηρητικότητα θα πρόσεξε κανείς πόσα νέα μέλη, με ένα-δύο μηνύματα ήρθαν εδώ για να ανταποκριθούν στο κάλεσμα(Γράψε "ναι" ΕΔΩ, αν θες κι άλλο). Αλήθεια γιατί ΕΔΩ και όχι με μεϊλ?

Το γιατί το καταλαβαίνεις και μόνος σου dagon,
ο συλογισμός σου με βρίσκει σύμφωνη......

Είναι δύσκολο το μονοπάτιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

livia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
193 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 09:03:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους livia
quote:

Ένα flashback για τους fun του είδους
Για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι καινούργιοι


1) Ακόμα ΔΕΝ μας είπες τι παρατηρεί κανείς στο 9ο είδωλο όταν έχει τοποθετήσει 3 καθρεύτες παράλληλα(κάπου στην 1η-2η σελίδα έκσφεδονίστηκε αυτό)

2) Ακόμα ΔΕΝ μας είπες την χρήση του κωδικού.

3)Ακόμα ΔΕΝ παρέθεσες τα κωδικοποιημένα κείμενα που είχες πει. Το ένα γράφει Λίβια υποτίθεται.

4) Ακόμα ΔΕΝ βγήκε κανείς να παραδεχτεί ότι έδωσε την λύση του "κωδικού" σε άλλα άτομα. Τί έγινε η πρόβλεψη?

5) Ακόμα ΔΕΝ βγήκε να μιλήσει αυτός που έλυσε το υποτιθέμενο αίνιγμα σου και ήρθε και σε βρήκε. Ούτε αυτή η πρόβλεψη?

6)Ακόμα ΔΕΝ μας είπες γιατί άλλαξες το προφίλ σου αμέσως μόλις παρατηρήθηκε ότι διατηρείς το ίδιο επώνυμο, και καλά της συναδέλφου σου. Μήπως τελικά δεν έγραφαν Λίβια τα χαρτιά, η ακόμα καλύτερα δεν υπήρξαν αυτά τα χαρτιά πολύ απλά γιατί αυτό είναι το νικ σου?

7)...

quote:
ΑΛΗΘΕΙΑ, ΟΙ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ ΤΙ ΛΕΝΕ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ?

Έχουν χαθεί κάπου στον χωροχρόνο

Edited by - DAGON on 22/06/2005 02:11:03



1)Οποιος ξέρει ανάγνωση περιμένει απο άλλον την απάντηση και όχι απο μένα......
2)Ο κωδικός εξυπηρέτησε τον σκοπό της εισαγωγής σας στο κυρίως θέμα......
3)Τα δυο άτομα που έλυσαν τον τελευταίο γρίφο έχουν στα χέρια τους φωτοτυπίες μετά απο την συναντησή μας.......
4)την λύση αγάπη μου εσύ ο ίδιος την δημοσιοποίησες...............
5)Αυτοί που με συνάντησαν προσπαθούν να αποδείξουν την αυθεντικότητα ή μη των εγγράφων και έχουμε καθημερινή σχεδόν επικοινωνία........
6)Το όνομά μου είναι Λίβια και δεν καταλαβαίνω γιατί είναι τόσο παράξενο.........Εχω και ένα φίλο απο την Σερβία που τον λένε Μπόγιαν είναι παράξενο και αυτό?

7)Οι συντονιστές είναι εδώ αν δεν σε <<προστατέψουν>> θα φωνάξεις και την μαμά σου???????

Είναι δύσκολο το μονοπάτιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 09:50:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Επειδή αγαπητή livia αυτό το θα φωνάξεις και τη μαμά σου κάτι μου κάνει και επειδή "το χιούμορ και καλά" που συνδιάζεται εμφανώς με την έπαρση δεν είναι από τα αγαπημένα μου, θα λάβω μέρος στο θέμα με ερωτήσεις.
Όχι τίποτε άλλο, αλλά επειδή υπάρχουν και άτομα που λόγω ίσως ευπιστίας ή απειρίας σε τέτοιου είδους συμπεριφορές είναι ικανά να πιστέψουν ότι είδες και το Χριστό φαντάρο τουλάχιστον θα ξέρω ότι προσπάθησα να μην παραπαίουν σε αυτά τα πειράματα. Φυσικά δεν εννοώ κάποια άτομα συγκεκριμένα, όπως όλοι ξέρουμε υπάρχουν πολλοί που απλώς μπαίνουν στο site χωρίς να γίνουν μέλη.

Στην παρατήρηση του Dagon για τα νέα μέλη, ποιός είναι ακριβώς ο συλλογισμός που σε βρίσκει σύμφωνη?

Γιατί τα στοιχεία του πειράματος τα δίνεις αραιά? μπαίνεις στο θέμα δίνεις άσχετες απαντήσεις και όχι στοιχεία.

Τα κωδικοποιημένα κείμενα είπες ότι θα τα βάλεις στο θέμα όχι ότι θα τα δώσεις στα άτομα που θα σε συναντήσουν, ξέρεις είναι πιό εύκολο να παρασυρθούν 2 άτομα παρά 1000 άτομα.

Τι εννοείς όταν λες ότι προσπαθούν να αποδείξουν την αυθεντικότητα των εγγράφων πως να την αποδείξουν? Να αποδείξουν ότι είναι παλιά έγγραφα? βρίσκεται εύκολα από ειδικούς. Όταν όμως δίνεις φωτοτυπίες δεν αποδεικνύεται τίποτα.Εάν τα άτομα αυτά θέλουν να δουν την αυθεντικότητα θα ήθελα να δω τι γράφουν τα χαρτιά και θα τους πω εάν μπορούν να αποδείξουν κάτι ή όχι. Εάν δω ότι πιθανόν αποδεικνύεται κάτι, προσφέρομαι να πάρω τα πρωτότυπα μαζί με όποιον θέλει να έρθει και να παμε σε ειδικό για ανάλυση.

Επίσης προσφέρομαι εάν τα χαρτιά είναι αληθινά να κάνω όλες τις απαραίτητες επαφές με Πανεπιστήμια ή ερευνητικά κέντρα για την μετάδοση της γνώσης που έχεις σε περισσότερους ανθρώπους, ξέρεις ότι εκεί είναι δύσκολα τα πράγματα δεν μιλάμε για όσους μπαίνουν σε ένα site αλλά για επιστημονική κοινότητα.

Επίσης προσφέρομαι να φτιάξω με την δική σου βοήθεια το όλο project για προβολή σε τηλεοπτικούς σταθμούς, εννοείται εάν στηρίζεται επιστημονικά.

Επίσης προσφέρομαι(το ξαναλέω εάν στηρίζεται κάτι επιστημονικά) να προσπαθήσω να φτιάξω το όλο πείραμα υπό μορφή ντοκιμαντέρ, να κάνω τις απαραίτητες επαφές με το Media Desk στην Ελλάδα και εάν μπορεί να συμπεριληφθεί στα πλαίσια προγράμματος της Ευρωπαϊκής Ένωσης να to στείλω στις Βρυξέλλες για έγκριση και να διερευνήσω την μετάδοσή του από τηλεοπτικά δίκτυα εξωτερικού.

Τώρα εάν δεν συμβαίνουν τίποτα από όλα αυτά, σε ρωτάω ξέρεις να γράφεις σενάρια? γράψε την περίληψη μαζί με το 1ο επεισόδιο να τα δω και θα σου πω εάν μπορεί να προωθηθεί.

Και επειδή θέλω να είμαι ευθύς, σου λέω να μην μου στείλεις προσωπικό mail με τις όποιες απαντήσεις θα το ανεβάσω στο site, όχι ως απειλή αλλά επειδή πιστεύω ότι η γνώση πρέπει να διαδίδεται.

Βεβαίως όλα αυτά δεν τα έγραψα ως έξυπνη, ούτε ως αντιπαράθεση μαζί σου ή προσβολή της νοημοσύνης κάποιου, είναι απλές απορίες και προτάσεις που αν θέλεις δίνεις σημασία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

livia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
193 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 10:39:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους livia
quote:

Επίσης προσφέρομαι εάν τα χαρτιά είναι αληθινά να κάνω όλες τις απαραίτητες επαφές με Πανεπιστήμια ή ερευνητικά κέντρα για την μετάδοση της γνώσης που έχεις σε περισσότερους ανθρώπους, ξέρεις ότι εκεί είναι δύσκολα τα πράγματα δεν μιλάμε για όσους μπαίνουν σε ένα site αλλά για επιστημονική κοινότητα.


Αγαπητή μου,
στο site είναι και μέλη της επιστημονικής κοινότητας.

Αλλά δεν κατάλαβα γιατί πρέπει να ξεχωρίζεις τους ανθρώπους??
Όσοι δεν ανήκουν στην επιστημονική κοινότητα είναι κουτοί,ηλίθιοι και επιρεπείς ενώ οι επιστήμονες είναι άξιοι,έξυπνοι,<<δύσκολοι>> ????


ΑΛΛΟΣΤΕ........................................................
Δεν έπιασα κανέναν απο το λαιμό,όποιος θέλει μπορεί να κάνει το πείραμα,να βγάλει τα συμπεράσματά του και να τα κοινοποιήσει όπου θέλει..........

Τόσο απλό.

Το μόνο που πρέπει να έχει κανείς είναι υπομονή και επιμονή,στοιχεία που είναι σίγουρο οτι κατέχει εφόσον ανήκει ή θέλει να ανήκει στον χώρο της αναζήτησης του παράξενου και του μεταφυσικού....

Είναι δύσκολο το μονοπάτιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

livia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
193 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 10:40:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους livia
Αχ ναι ξέχασα............


Είναι δύσκολο το μονοπάτι


Είναι δύσκολο το μονοπάτιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 11:38:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Δυστυχώς το ξέρω αυτό το παιχνίδι, λέγεται αποπροσανατολισμός και παίζει με τα συναισθήματα που υπάρχουν σε κάθε άνθρωπο.

Και όχι τα μέλη του site δεν είναι ηλίθιοι, απλώς οι ερευνητές/επιστήμονες ξεκινάνε πάντα από το δεν ισχύει αυτό που μου λένε, αναιρούν συνέχεια ακόμα και τις παραδοχές τους, κάνουν πειράματα ξανά και ξανά, έτσι άλλωστε προχωράει η επιστήμη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 11:48:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Αχ ναι ξέχασα..........

Και για το 2ο post να αναφέρω ότι και αυτό το παιχνίδι ξέρω.

Λέγεται "πλασματική" άνεση/ψυχραιμία όταν αντιμετωπίζουμε κάτι που μας αποσυντονίζει.
Συν προσπάθεια να περάσουμε το μήνυμα σε όσους μας διαβάζουν ότι δεν ιδρώνει το αυτί μας γιατί η αλήθεια είναι αυτή που λέμε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 13:35:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere
Το μυστικό πείραμα με τους δύο αντικρυστούς καθρέπτες…

Για μένα, το πείραμα συντελείται σε αυτό καθ’ αυτό το topic…

Καθρεφτίζουμε και καθρεφτιζόμαστε μέσω των post μας…

Γίνεται άραγε, όταν καθρεφτιζόμαστε σε έναν καθρέφτη, να δούμε το ίδιο με αυτό που βλέπουν οι άλλοι όταν καθρεφτίζονται σε αυτόν;

Καθρεφτίστηκα σε σένα livia, pyramid, DAGON, Xotchipilli2 …

Τι είδα; Τι αλήθεια είδα αντικρίζοντας τόσους καθρέφτες όντας καθρέφτης κι εγώ;…

Η πολλαπλότητα των αντανακλάσεων με κάνει να χάνω τον λογαριασμό…

Γιατί έγραψα τα πιο πάνω;

Ένα ακόμη καθρέφτισμα, τίποτε άλλο…

ή μάλλον κάτι ακόμη… από ένα βιβλίο* που μου έγινε συνήθεια τώρα τελευταία να ξεφυλλίζω…

Για σένα livia:
Μη μετανοιώνεις για το μονοπάτι σου (σελ. 102)
Ψάξε για νέα μονοπάτια! (σελ. 105)

Για τους υπόλοιπους φίλους και φίλες που τα βάλατε με τη livia:
Εμείς ας μιλάμε καλωσυνάτα κι επιστημονικά (σελ. 72)
Οι καλοί άνθρωποι είναι συχνά ένοχοι λανθασμένης κρίσης (σελ 147)

( ( ( ( ( (((((o))))) ) ) ) ) )

*«Φύλλα από τον Κήπο του Μορυα – Βιβλίο Πρώτο» 1953 Agni Yoga Society, Inc


Προσοχή στην Προσοχή
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
xrysa21
Νέο Μέλος

Greece
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 13:44:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xrysa21
ΓΕΙΑ.


xrysa21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 14:10:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2
Ωραία.Ας λάβουμε ώε ΔΕΔΟΜΕΝΟ οτι είναι ΠΕΙΡΑΜΑ.Δεν μου απάντησες όμως.

1)Ποια η θεωρία πίσω απο αυτό?

Όταν πχ έχω την θεωρία οτι το άζωτο βοηθάει την ανάπτυξη τον φυτών,βασίζομαι σε κάποια δεδομένα.Δεν ξυπνάω μια μέρα ,διαλέγω στην τύχη ένα χημικό στοιχείο και λέω "μπορεί να επιρεάζει την ανάπτηξη των φυτών".Έχω πχ παρατηρήσει πρώτα οτι σε εδάφη φτωχά σε άζωτο τα φυτά είναι ατροφικά,οπότε σύμφωνα με αυτό φτιάχνω την ΘΕΩΡΙΑ μου για την οποία καταστρώνω μια ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ για να δώ αν ισχύει.Πάμε σε αυτό

2)Ποια η μεθοδολογία σου?

Η μεθοδολογία πρέπει να είναι πλήρως δικαιολογημένη και να εξηγέι τι κάνει το κάθε επιμέρους κομμάτι της. Όταν πχ στο εργαστήριο θέλουμε να λάβουμε τον ορό απο το αίμα ενός ασθενή φυγοκεντρούμε το δείγμα.Οχι,δεν ξυπνήσαμε μια μέρα και αρχίσαμε να κάνουμε ότι νάναι στο δείγμα ,απο το να του βάζουμε λεμόνι εώς να του κάνουμε γλυκό έρωτα και έτσι βρε αδερφέ βρήκαμε κατα τύχη οτι η φυγοκέντριση δουλέυει.Υπάρχει σαφής μεθοδολογία και εξήγησή της οτι με την φυγοκέντρηση και τα μεγάλα Γ (βαρυτικές επιταχύνσεις) που αναπτύσωνται μέσα στον σωλήνα τα στερεά συστατικά του αίματος (αιμοπετάλια κτλ κτλ) ΚΑΘΙΖΑΝΟΥΝ και πάνω μας μένει ο κιτρινος ορός.

3)Ποια τα αποτελέσματά σου?

Αν θέλουμε η συζήτηση να είναι συζήτηση και όχι "ασχολία καφενείου" καλό θα ήταν να απαντήσεις τις ερωτήσεις μου απο την στιγμή που τέθηκαν,αλλιώς θα πρέπει να θεωρήσουμε οτι δεν έχεις τίποτα ουσιαστικό να πείς επι τούτου. Φυσικά,οι ερωτήσεις μου θα πάψουν να ισχύουν και ΔΕΝ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ να τις απαντήσεις αν ανακαλέσεις την λέξη "πείραμα" και το ονομάσεις απλά "πρακτική". Τώρα θα ήταν μια καλή στιγμή να το αναιρέσεις αν δεν έχεις σκοπό να απαντήσεις τις ερωτήσεις μου.

Δεν θέλω να προσβάλω κανένα,λέω την γνώμη μου και καταλαβαίνω οτι ίσως ενοχλήσει μερικούς. Απο την άλλη εκθέτω τον τρόπο που σκέφτομαι απέχωντας απο αδικαιολόγιτους χαρακτηρισμούς.Αmpere αυτό που αναφέρεις είναι το πιο δύσκολο και δεν μπορώ να πώ ακόμα οτι είμαι "αφέντης" του.ΠΟλλές φορές ,ακόμα και εδώ δεν μπορώ να κατανοήσω κάποιους ανθρώπους και ίσως αυτό με κάνει να πιστεύω οτι η μέθοδός τους είναι "λάθος".Δεν θα πώ οτι υπάρχει "λάθος" μέθοδος,θα πώ οτι υπάρχει εξηγήσιμη και μη εξηγίσημη μέθοδος. Ας προσέχουμε όμως με επιστημονικούς ορισμούς όπως "πείραμα" που δυστηχώς έχουν καταχραστεί...Εδώ και το Big Brother ώς "κοινωνικό πείραμα" μας το πάσαραν.

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 19:41:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON
Ώπα! H Livia απάντησε!

quote:
1)Οποιος ξέρει ανάγνωση περιμένει απο άλλον την απάντηση και όχι απο μένα......
2)Ο κωδικός εξυπηρέτησε τον σκοπό της εισαγωγής σας στο κυρίως θέμα......
3)Τα δυο άτομα που έλυσαν τον τελευταίο γρίφο έχουν στα χέρια τους φωτοτυπίες μετά απο την συναντησή μας.......
4)την λύση αγάπη μου εσύ ο ίδιος την δημοσιοποίησες...............
5)Αυτοί που με συνάντησαν προσπαθούν να αποδείξουν την αυθεντικότητα ή μη των εγγράφων και έχουμε καθημερινή σχεδόν επικοινωνία........
6)Το όνομά μου είναι Λίβια και δεν καταλαβαίνω γιατί είναι τόσο παράξενο.........Εχω και ένα φίλο απο την Σερβία που τον λένε Μπόγιαν είναι παράξενο και αυτό?

7)Οι συντονιστές είναι εδώ αν δεν σε <<προστατέψουν>> θα φωνάξεις και την μαμά σου???????



1) Καλά, καλά...
2)Δηλαδή? Τώρα μυηθήκαμε?
3)Κουάκ..κουάκ...
4)Κουάκ...κουάκ(άλλα αντ άλλων)
5)"........"....."...."...."
6)Μία από τα ίδια
7)Χμ...
Εδώ μέσα υπάρχουν πολλές γυναίκες που ξεπερνούν έτη φωτός το επίπεδο πολλών αντρών.
Εσύ όμως μου θυμήζεις κάτι κυράτσες που ξημεροβραδιάζονται με τα κουτσομπολίστικα περιοδικά και στο διάλειμμα ρίχνουν και λίγο Καστανέντα για να πουλάνε κουλτούρα στις φίλες τους.
Eίναι δικαίωμά σας βέβαια να εκτίθεστε αλλά όντως έχετε μεγάλο πρόβλημα αγαπητή μου.
Οπότε αφήστε την μαμά μου εκεί που κάθεται και πηγαίνετε να πλύνετε κανα πιάτο.-


Και για να το γυρίσουμε και λίγο στην συνομωσιολογία(εμ, τι σκατά θέμα είναι αν δεν έχει και λίγο συνομωσία) έχω βάσιμες υποψίες ότι
Αμαλία=Σκούμπι=Λιβία). Αλλιώς δεν εξηγείται...


Έλεος κύριοι. Ωσπότε ο καθείς θα λέει ό,τι θέλει και θα το περνάμε στο ντούκου?

Αν θέλει κανείς να μάθει γιατί ο κόσμός ψαρώνει με αυτά υπάρχουν 2 τουλάχιστον ΤΟΠΙΚ στο ΠΑΡΑΞΕΝΟ που εξετάζουν αυτό το πράγμα.

Δεν ξαναγράφω εδώ.
Έγινα υπερβολικά κακός και θα πάρω την δόξα από τον Βριλ.


Διαπερνώντας της νύχτας το σκοτάδι,
έμενα σαστισμένος, φοβισμένος
και αμφιβάλλοντας, σε όνειρα δοσμένος,
που ποτέ άνθρωποι ονειρεύτηκαν...


Edited by - DAGON on 22/06/2005 20:38:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 17 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy