ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Το μυστικό πείραμα με τους δύο αντικρυστούς καθρέπτες
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 17
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2005, 11:03:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix
Μόνο όταν είμαι μεθυσμένος και έχω νεύρα

Από σήμερα φεύγω με άδεια και γυρίζω μετά την ημερομηνία που θα κλειδωθεί το θέμα. Με έχει φάει το άγχος μην τυχόν και εμφανιστεί η συγγραφέας και μας αποστομώσει όλους, με νέες αποκαλύψεις.
Χάλια θα περάσω, ξέροντας αυτό το ενδεχόμενο. Σκέφτομαι να πάω να αγοράσω κανένα φορητό με GPRS.
Άντε, ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2005, 12:19:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Μην ανησυχείς, φίλτατε!
Δε νομίζω να χάσεις καμία απάντηση...
Άντε, καλές διακοπές!

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2005, 12:57:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix
Ευχαριστώ πολύ για την καθησύχαση φίλε μου.
Επίσης (Δεν βρίσκω αραχτό ανθρωπάκι, οπότε φαντάσου το ).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Σπαρτιάτης
Νέο Μέλος

Greece
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2005, 22:11:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σπαρτιάτης
Kι όμως, είστε όλοι τόσο ρηχοί στην σκέψη που μου κάνει τρομερή εντύπωση...Εχετε φάει τα λυσιακά σας (αλήθεια τι γεύση εχουν τα λυσιακά....??? ) με το ανύπαρκτο πείραμα της livia, και επιδίδεστε σε 1002 άλλες συκοφαντικές εξάψεις εναντίον του μοναδικού ανθρώπου που προσπάθησε να σας βοηθήσει πραγματικά να βρείτε τη γνώση.Της κοπέλας που κατέχει την αλήθεια...

Κι ομως....Το αποτέλεσμα του πειράματος είναι ξεκάθαρο.Μας εκανε να συμπαθήσουμε και να εκτιμησουμε απεριόριστα τον DAGON !!!!!!!!!! YEAH baby YEAH !!!

Edited by - Σπαρτιάτης on 17/08/2005 22:12:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2005, 22:54:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON
quote:
Κι ομως....Το αποτέλεσμα του πειράματος είναι ξεκάθαρο.Μας εκανε να συμπαθήσουμε και να εκτιμησουμε απεριόριστα τον DAGON !!!!!!!!!!

Ρε μάγκα μάλλον δεν καταλαβαίνω το ύφος σου.
Τι θες να πεις με αυτό?

Δεν σου ζήτησα να με συμπαθήσεις.
Ότι είπα εδώ το είπα γιατί έτσι μου γούσταρε και όχι για κάποιο άλλο λόγο.
Απλά ήταν η άποψή μου.
Αν συμφωνούν κάποιοι με αυτή καλά κάνουν, είναι επιλογή τους.
Διάβασε όλο το θέμα και πες μου που έκανα κάτι για να πετύχω αυτό για το οποίο με κατηγορείς.
Αλλά μάλλον μιλάς για να μιλάς, οπότε...


Edited by - DAGON on 17/08/2005 23:01:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2005, 23:10:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Και πάνω που είχε επέλθει η ηρεμία σε αυτό το topic και περιμέναμε να κλείσει χωρίς άλλες παρεξηγήσεις, μάλλον θα έχουμ μία από τα ίδια.
Αχ, βρέ Σπαρτιάτη!

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2005, 23:20:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON
Δεν παίζει θέμα φίλε Dying Incubus

Το τόπικ κλείνει σε 2-3 μέρες.
Όλα τα άλλα είναι περιτά.
Όποιος θέλει να εκφράσει την γνώμη του μπορεί να το κάνει ελεύθερα.
Να θυμήσω μόνο στον φίλο Σπαρτιάτη ότι εγώ όταν τοποθετήθηκα επι του θέματος δεν ήταν εκ του ασφαλούς, όταν αυτό έκλεινε, αλλά από την αρχή, με κίνδυνο να ακούσω και άσχημες κριτικές για την στάση μου.

Αυτά περι συμπαθειών κλπ
Κατά τα άλλα όλα οκ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2005, 00:06:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Χαίρομαι για την πολιτισμένη συμπεριφορά που επιδεικνύεις, φίλτατε DAGON, για μία ακόμη φορά σε αυτό το θέμα!
Όλα ok λοιπόν!

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

huopoios
Νέο Μέλος

Greece
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2005, 00:46:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους huopoios
Ρε συ livia,αν οντως υπαρχει πειραμα,πες το μου σε παρακαλω....
Θ Ε Λ Ω Ν Α Γ Υ Ρ Ι Σ Ω Π Ι Σ Ω !!!!!!!!!!!!!!!

Βαρεθηκα να ακουω τους βοηθους μου ιερεις να με φωναζουν πισω.(μπρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ.....ανατριχιασα}.
Η Αιγυπτος με χρειαζεται και η μ@λ@κ#ς οι ιερεις μου χασαν τις οδηγιες που τους εδωσα να με γυρισουν πισω......
Σε παρακαλω καταλαβε ποσο μεγαλη αναγκη ειναι και βοηθαμε......

Ουφ!εσκασα στα γελια.....


ειμαι μονη μου,κρυωνω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rhein
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2005, 00:51:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rhein
ΚΑΛΑ Ε ΤΡΕΛΟ ΟΡΓΙΟ>>>>>>>>
χαχαχχαχαχαχαχαχαχχαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2005, 07:21:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε μου huopoios, δε νομίζω η livia να διαβάσει το μήνυμα σου ούτε να απαντήσει...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

huopoios
Νέο Μέλος

Greece
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2005, 08:07:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους huopoios
ΑΜΑΝ

Δηλαδη,τι?ξεμεινα για παντα εδω?
οχι ρε παιδια......
στην αιγυπτο με βλεπαν και προσκυναγαν,
αν βγω εδω με μακρυες βλαφαριδες,βαμμενα ματια,κοντη φουστιτσα και χρυσαφικα,μαλλον θα προσκυνω εγω κι οι υπολοιποι θα με ***!!!!!
τι επαθα,κοτζαμ φαραω!!!!!

ειμαι μονη μου,κρυωνω...

ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ
amalia
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2005, 10:26:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε μου, αν είναι έτσι στην περίπτωση σου κολλάει τότε ένα τραγούδι...
"Δεν πάω πουθενάαα
πουθενάαα
πουθενάαα..
εδώ θα μείνω!"

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σπαρτιάτης
Νέο Μέλος

Greece
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2005, 11:26:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σπαρτιάτης
quote:

Ρε μάγκα μάλλον δεν καταλαβαίνω το ύφος σου.
Τι θες να πεις με αυτό?

Ρε μάγκα,(οχι μάλλον), σίγουρα δε καταλαβαίνεις το ύφος μου!Και σίγουρα δε καταλαβαίνεις απο φιλοφρονήσεις.

Παρόλα αυτά το δικό σου υφος το καταλαβαίνω εγω.Κι εξηγώ..

quote:

Δεν σου ζήτησα να με συμπαθήσεις.

Ε, τι να κανουμε τώρα που εγω το ..."έπαθα" ???? (οχι οτι δε τα πας καλά να ανατρέψεις την αρχική μου εντύπωση κιόλας, αλλα λέμε...)
Προφανώς είναι κακό που θεωρησα οτι είσαι ο μόνος που είχε την πιο σωστή και σταράτη στάση απέναντι στην περίπτωση ανθρώπου (ως ιντερνετικής οντότητας), που φέρει το ψευδώνυμο livia και μας έχει πρήξει τα "φρ(ί)δια" τόσους μήνες με ενα σωρό ανοησίες.Οχι βέβαια οτι "αρρώστησα" κιόλας, μιας και η ζωή μου δε περιστρέφεται ουτε κατα 10% γύρω απο πληκτρολόγια και "παράθυρα".Ευτυχώς ή δυστυχώς εχω και σημαντικότερα πράγματα να ασχοληθώ, αλλα οσο να 'ναι το συγκεκριμένο θέμα είχε ενα ξεχωριστό ενδιαφέρον ως προς το περιεχόμενο, μα κυρίως ως προς την εξέλιξη του.Αλλα τεσπα, το θέμα μου τώρα δεν είναι το τόπικ.

quote:

Απλά ήταν η άποψή μου.
Αν συμφωνούν κάποιοι με αυτή καλά κάνουν, είναι επιλογή τους.

Κι εγω ειλικρινά είμαι ενας απ' αυτούς.

quote:

Διάβασε όλο το θέμα και πες μου που έκανα κάτι για να πετύχω αυτό για το οποίο με κατηγορείς.

Το θέμα το παρακολουθώ σιωπηρά απο την πρώτη μέρα του σχεδόν, αλλα αν εσυ εκλαμβάνεις τους χαρακτηρισμούς μου ως κατηγορία, ε τότε τι να πω? Πολύ κρίμα....


Θα μπορούσες εν τέλει αφου είχες απορία για το υφος μου να κάνεις απλα μια διευκρινιστική ερώτηση και να πάρεις μια απάντηση ομορφη κι ωραία.Αντιθέτως προτίμησες τα "μάγκα", "γουστάρω", και τα συναφή.Αποδεικνύεσαι λοιπόν ιδιαίτερα ευέξαπτος, οπότε ανακαλώ τα οσα κολακευτικά είπα για σένα διότι προφανώς είσαι (τουλάχιστο ως προς το άτομο μου) ανάξιος να σου αποδοθούν.Και για να σε προλάβω, ξέρω οτι με αυτό που σου λέω, δε θα τα βάψεις μαύρα και πολύ καλά θα κάνεις.Δεν υπάρχει άλλωστε καποιος ιδιαίτερος λόγος για τον οποίο θα πρέπει να εχει ιδιαιτερη βαρύτητα η άποψη μου για σένα...

quote:

Αλλά μάλλον μιλάς για να μιλάς, οπότε...

Μάλλον εχεις δίκιο.Σταματάω να μιλάω για να μην μιλάω.

Καλη σου μέρα και περαστικά.

Υ.Γ.Τουλάχιστο εντυπωσιακή η διαπίστωσή σου φιλε Dying Incubus....

quote:

Χαίρομαι για την πολιτισμένη συμπεριφορά που επιδεικνύεις, φίλτατε DAGON, για μία ακόμη φορά σε αυτό το θέμα!
Όλα ok λοιπόν!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2005, 12:53:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:

Δεν παίζει θέμα φίλε Dying Incubus

Το τόπικ κλείνει σε 2-3 μέρες.
Όλα τα άλλα είναι περιτά.
Όποιος θέλει να εκφράσει την γνώμη του μπορεί να το κάνει ελεύθερα.
Να θυμήσω μόνο στον φίλο Σπαρτιάτη ότι εγώ όταν τοποθετήθηκα επι του θέματος δεν ήταν εκ του ασφαλούς, όταν αυτό έκλεινε, αλλά από την αρχή, με κίνδυνο να ακούσω και άσχημες κριτικές για την στάση μου.

Αυτά περι συμπαθειών κλπ
Κατά τα άλλα όλα οκ


Σπαρτιάτη, την πολιτισμένη συμπεριφορά του DAGON την είπα για αυτό το post του.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2005, 14:19:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON
Ομολογουμένως το γραφόμενα σου στο πρώτο ποστ ήταν λίγο μπερδεμένα(εντάξει ΤΩΡΑ κατάλαβα το ύφος σου). Δεν ήταν και τόσο σαφές το τι ακριβώς ήθελες να πεις, με αποτέλεσμα να παρεξηγηθείς.

Απόδειξη ότι δεν τα εξέλαβα μόνο εγώ έτσι αλλά και ο Dying Incubus

quote:
Αχ, βρέ Σπαρτιάτη!


quote:
Θα μπορούσες εν τέλει αφου είχες απορία για το υφος μου να κάνεις απλα μια διευκρινιστική ερώτηση και να πάρεις μια απάντηση ομορφη κι ωραία.

Ναι έχεις δίκιο. Προέτρεξα και σου ζητώ συγγνώμη για αυτό.

quote:
Αποδεικνύεσαι λοιπόν ιδιαίτερα ευέξαπτος,

Επέτρεψέ μου να έχω άλλη γνώμη.
Νομίζω ότι και εσύ στη θέση μου θα αντιδρούσες παρόμοια.

quote:
Δεν υπάρχει άλλωστε καποιος ιδιαίτερος λόγος για τον οποίο θα πρέπει να εχει ιδιαιτερη βαρύτητα η άποψη μου για σένα...

Όταν έγραψα ότι δεν σου ζήτησα να με συμπαθήσεις εννοούσα ότι σκοπός μου εδώ ήταν να πω την γνώμη μου και μόνο, και όχι να προσπαθήσω να τραβήξω κολακευτικά σχόλια από μία μερίδα ανθρώπων εκμεταλευόμενος την κατάσταση.
Αυτός είναι και ο λόγος που δεν απαντούσα σε όσους έγραφαν καλά σχόλια στις προηγούμενες σελίδες.
Δεν ήθελα να παρεξηγηθώ.
Κατά τα άλλα, η άποψη σου για τα γραφόμενά μου, έχει σημασία είτε αρνητική είναι είτε θετική.


Ο γραπτός λόγος μπορεί εύκολα να δημιουργήσει παρεξηγήσεις.
Συμβαίνει συχνά...
Ωστόσο για αυτό είμαστε εδώ, για να τις λύνουμε

ΦιλικάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

salvalive
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2005, 15:48:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους salvalive
quote:

Σαν οκτάβα του μπάχ στο άπειρο συνεχίζεις ουράνια μουσική

αν κώδικα ρωτήσεις στην ψυχή σου,
να έχεις τα αυτιά σου καθαρά,
όσα σου πεί να τα ερμηνεύσεις,
ίσως με γράμματα παλιά.
Ξέχνα τις σκέψεις που σε πνίγουν,
είναι αλυσίδες του μυαλού,
τα αλλαγμένα όνειρα θα σε οδηγήσουν,
αν νιώθεις άνοιγμα στο νού.
Μυστικά μιλούν στα αυτια του Αρχιτέκτονα,
αυτοί που θέλουν αιώνια να κρατήσεις,
την απέραντη ομορφιά του χρόνου σου,
ίσως να θέλουν όσα πάλεψες να αποκτήσεις,
αέναη απατηλή πλανεύτρα Αστάρτη.
Σε λίμνες του χάους φωλιάζεις πυκνές,
όσα βάζεις παιχνίδια με φώς και σκιές.
Ύστερα απο τόσα χρονια σου ανήκει να αμειφθείς.


ΣΤΟΙΧΕΙΟ 4

Χρειαζόμαστε 6 λευκά σχοινάκια 40 εκατ.

ΣΤΟΙΧΕΙΟ 3

Μία λευκή κιμωλία

ΣΤΟΙΧΕΙΟ 2

Χρειαζόμαστε ένα ξύλινο ορθογώνιο πλαίσιο διαστάσεων 1.00χ0.5
που να είναι κόκκινο χρώμα


ΣΤΟΙΧΕΙΟ 1

ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΕΝΑΝ ΚΑΘΡΕΥΤΗ ΜΕ ΣΧΗΜΑ ΟΒΑΛ ΜΕ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ
0.75cm/0.35cm


Αυτόν τον καθρεύτη θα τον σπάσουμε γιατί θέλουμε λίγα κομμάτια του μόνο.


τιποτα...

Edited by - salvalive on 18/08/2005 15:50:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2005, 15:58:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Μα, δεν επρόκειτο να συμβεί τίποτα, salvalive!

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

salvalive
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2005, 16:07:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους salvalive
Πέρα απο συμπάθειες και αντιπαθειες,ας πάρουμε τα πράγματα απο την αρχή....
Το πραγματικό πρώτο στοιχείο που μας εδωσε η livia είναι η σπείρα,στην πραγματικότητα οι αριθμοί Φιμπονάτσι.
Αρα οσοι περιμένουν e-mail με τον τελευταίο γρίφο άδικα περιμένουν γιατι τον έχουν ήδη.

Το δεύτερο στοιχείο είναι ο οβάλ καθρεπτης που πρεπει να σπάσει με την βοηθεια του κειμένου απο το πρώτο στοιχείο.

το τριτο στοιχειο ειναι το κόκκινο πλαισιο.Στην πραγματικότητα,τα στενά ορια παρελθόντος και παρόντος.

Το τέταρτο στοιχειο που είναι η κιμωλία θα βοηθήσει να σημειώσεις
αυτά που θέλεις να κρατήσεις και αυτά που θέλεις να αλλάξεις.

Το πέμπτο στοιχείο είναι η μοναδική βοήθεια που θα έχεις στο ταξίδι σου.Το πως χρησιμεύουν θα το ανακαλύψεις μόνος.......

Καλό ταξίδι

Εγώ μόλις γύρισα

τιποτα...

Edited by - salvalive on 18/08/2005 16:08:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

salvalive
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2005, 16:46:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους salvalive
Σύμφωνα με τα παραπάνω,
Η livia μου φαίνεται πολύ λογική.
οι αριθμοι Φιμπονάτσι είναι:1,2,3,5,8,13,21,34,55,89.........

Το κείμενο λοιπόν μεταφράζεται ως: Αν κώδικα ρωτησεις ψυχη εχεις οσα γράμματα αλλαγμένα κρατήσεις χρονια.

Συμπεραίνω οτι πρέπει να κρατήσω κάποια συγκεκριμένα γραμματα απο τις λέξεις ψυχή και χρόνια γιατί σε αυτές αναφέρεται συνεχεια η livia.

Λογικά ψάχνω για αριθμό και γράμμα.

Ψ Υ Χ Η ------------------ Χ Ρ Ο Ν Ι Α
23 20 22 7 ------------------- 22 17 15 13 9 1


9 ---------------------- 5


εΦ΄οσον λεει ¨να κρατησεις¨ αφαιρώ την μια λεξη απο την άλλη.


9-5 = 4

Το 4 ειναι το Δ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

idea
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2005, 20:55:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους idea
"Σαν οκτάβα του μπάχ στο άπειρο συνεχίζεις ουράνια μουσική"
Μάλλον οκτάβα του μπάχ στο άπειρο είναι το άθροισμα της μαθηματικής σειράς: 1+ 1/2+1/4+1/8+1/16+1/32+ ... = 2

Επίσης προσέξτε τα πρώτα γράμματα κάθε στίχου και την φράση που σχηματίζουν...


A ν κώδικα ρωτήσεις στην ψυχή σου,
N α έχεις τα αυτιά σου καθαρά,
O σα σου πεί να τα ερμηνεύσεις,
I σως με γράμματα παλιά.
Ξ έχνα τις σκέψεις που σε πνίγουν,
E ίναι αλυσίδες του μυαλού,

T α αλλαγμένα όνειρα θα σε οδηγήσουν,
A ν νιώθεις άνοιγμα στο νού.

Μ υστικά μιλούν στα αυτια του Αρχιτέκτονα,
A υτοί που θέλουν αιώνια να κρατήσεις,
T ην απέραντη ομορφιά του χρόνου σου,
I σως να θέλουν όσα πάλεψες να αποκτήσεις,
A έναη απατηλή πλανεύτρα Αστάρτη.

Σ ε λίμνες του χάους φωλιάζεις πυκνές,
O σα βάζεις παιχνίδια με φώς και σκιές.
Y στερα απο τόσα χρονια σου ανήκει να αμειφθείς.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

idea
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2005, 21:02:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους idea
Παράλληλα ο στίχος:

"Iσως με γράμματα παλιά..." να αναφέρεται στην χρήση των γραμμάτων από τους αρχαίους Έλληνες για απεικόνιση αριθμών...

Δηλαδή ίσως κάποιοι αριθμοί που πιθανόν να προκύπτουν από άθροισμα στίχων, γραμμάτων, κ.λ.π. να προσδιορίζουν κάποια γράμματα με βάση την αντιστοίχιση γραμμάτων σε αριθμούς των αρχαίων Ελλήνων...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

idea
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2005, 21:07:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους idea
Ελπίζω να βοήθησα λίγο ...

Καινούργιος είμαι στο forum και παρατήρησα οτι η σελίδα αυτή πρόκειται να πάψει να υπάρχει σε λίγες ώρες...

Φιλικά

Η ζωή είναι πολύ μικρή για να την παίρνουμε στα σοβαρά!!!
Life is too short to take it seriously!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

idea
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2005, 21:31:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους idea
test

Η ζωή είναι πολύ μικρή για να την παίρνουμε στα σοβαρά!!!
Life is too short to take it seriously!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

idea
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2005, 21:35:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους idea
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
salvalive
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 14:33:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους salvalive
Φιλε idea μαλλον ειμαστε οι μονοι που χωρις να συμμετασχουμε στη συζητηση,σαν απλοι αναγνωστες,χωρις να αναλωθουμε στις δικες μας αντιπαραθεσεις,χωρις να αναζηταμε την επιβεβαιωση μεσα απο την λασπολογια (βλεπε dagon και λοιποι),βγαλαμε ενα ισως ενδιαφερον συμπερασμα απο τα λεγομενα της livia.
Μηπως ολοι αυτοι που θελουν να συμμετεχουν σε τετοιες συζητησεις στην πραγματικοτητα αναζητουν την δημοσιοτητα ή την επιβεβαιωση για τις δικες τους σκεψεις και οδηγουν τα θεματα εκει που εκεινοι θελουν?????
Αγαπητη amalia ποιος αληθεια ειναι ο λογος που αυτο το θεμα σε λιγες ωρες κλείνει???
Καθε φορα που ενας ανωνυμος,κρυμμενος ανθρωπος πισω απο τον υπολογιστη του θα θελει να αμαυρώσει εναν αλλο και τις ιδεες του, αντι να τον σταματατε εσεις λανθασμενα κλεινετε ενα θεμα που εχει φτασει στις 16 σελιδες με 19000 αναγνώσεις?

φιλικα
salvalive

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 15:16:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON
quote:
χωρις να αναζηταμε την επιβεβαιωση μεσα απο την λασπολογια (βλεπε dagon και λοιποι),

Α έτσι ε?

Μάλιστα, για να δούμε

quote:
Αρα οσοι περιμένουν e-mail με τον τελευταίο γρίφο άδικα περιμένουν γιατι τον έχουν ήδη.

Κι εσύ που το ξέρεις?
Πώς ξέρεις ότι είναι πολλοί αυτοί που περιμένουν mail αφού μόνο ΕΝΑΣ εμφανίστηκε και το είπε(cassiopeia).
Και πως ξέρεις το περιεχόμενο του εν λόγω mail ποιο θα ήταν?

ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΗΣ LIVIA ΕΙΣΑΙ?

quote:
Αγαπητη amalia ποιος αληθεια ειναι ο λογος που αυτο το θεμα σε λιγες ωρες κλείνει???

Ανησυχείς ε?
Αλήθεια γιατί εμφανίστηκες τωρα που κλείνει το θέμα να κάνεις αποκαλύψεις? Α ναι, τώρα επέστρεψες από το ταξίδι.
Και τώρα που το σκέφτομαι το στυλ γραφής σου κάτι μου θυμήζει..
Μπα, ιδέα μου θα 'ναι.

quote:
Καθε φορα που ενας ανωνυμος,κρυμμενος ανθρωπος πισω απο τον υπολογιστη του θα θελει να αμαυρώσει εναν αλλο και τις ιδεες του, αντι να τον σταματατε εσεις λανθασμενα κλεινετε ενα θεμα που εχει φτασει στις 16 σελιδες με 19000 αναγνώσεις?

Γιατί αγχώθηκες?
Δικηγόρος είσαι?
Εσύ δεν είσαι ένας ανώνυμος άνθρωπος πίσω από ένα nickname?
Ή μήπως δεν είναι μόνο ένα?


Πάντως είπες και κάτι σωστό

ΤΙΠΟΤΑ
ναι, ΤΙΠΟΤΑ


Edited by - DAGON on 19/08/2005 15:20:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

salvalive
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 16:23:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους salvalive
Δεν εισαι εσυ μονο αυτος που νομιζει οτι τα ξερει ολα,υπαρχουν και αλλοι ισως χειροτεροι απο σενα.Εγω ειμαι ενας απο αυτους και ηταν η πιο καταλληλη στιγμη για να ξεδιπλωσω και εγω το ταλεντο μου στην εξυπναδα.
Φανταζει πολυ ομορφο να κλεινει ενα θεμα με την δικη μου υπογραφη...
Αλλωστε αυτο προσπαθεις και εσυ.
Βλεπω οτι δεν διαβαζεις ολα τα ποστς αλλα μονο αυτα που σε κολακευουν και σε συμφερουν.Εγω διαβασα πως οποιος γραψει ¨ναι¨θα του σταλει με e-mail ενας τελευταιος γριφος απο την livia.

Νομιζω πως αυτος που εχει αγχωθει για το κλεισιμο του θεματος εισαι εσυ...
Γιατι οταν ζητησες να τα μαθεις ολα τελικα δεν πηρες τιποτα και εγινες εχθρος της livia?

Η γνωση δεν ειναι ενα φρουτακι που το τρως και γινεσαι φωστηρας,θελει υπομονη και επιμονη.Αυτο ειναι το ενα που θα επρεπε να κρατησεις απο οσα εχει πει η livia εως τωρα.

Το Τιποτα... αφορα εμενα και ολους οσοι εχουν καταλαβει την πραγματικη τους αξια.Που δεν περιμενουν εναν ανθρωπο να τους χαρισει τιποτα χωρις προσπαθεια και δεν θυμονουν μαζι του οταν δεν τον καταλαβαινουν.Η livia εγραψε ανοιξτε τα ματια σας.Αυτο επρεπε να το γνωριζουμε απο μονοι μας.
Ειμαι ευτυχης που μοιραστηκα εστω και λιγα μαζι της και μαζι σας ετσι σαν απλος αναγνωστης.

Τα μεγαλυτερα μυστικα στην ιστορια δινονται μεσα απο παραβολες,παραμυθια και παρομοιωσεις.
Αντι να ψαχνεις αν ειναι αληθινος ο ζωγραφος της,προσπαθησε να δεις περα απο την ιστορια της.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 17:25:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON
quote:
Δεν εισαι εσυ μονο αυτος που νομιζει οτι τα ξερει ολα

Ποτέ δεν ισχυρίστηκα ότι τα ξέρω όλα. ΄

quote:
Βλεπω οτι δεν διαβαζεις ολα τα ποστς αλλα μονο αυτα που σε κολακευουν και σε συμφερουν

Άλλαξε οφθαλμίατρο

quote:
Γιατι οταν ζητησες να τα μαθεις ολα τελικα δεν πηρες τιποτα και εγινες εχθρος της livia?

Δεν ζήτησα να μάθω τίποτα.
Το γιατί συμμετείχα το έχω εξηγήσει παραπάνω, βαριέμαι να τα ξαναλέω.
Δεν πήρα τίποτα γιατί δεν υπήρχε τίποτα να πάρω.

quote:
γνωση δεν ειναι ενα φρουτακι που το τρως και γινεσαι φωστηρας,θελει υπομονη και επιμονη.Αυτο ειναι το ενα που θα επρεπε να κρατησεις απο οσα εχει πει η livia εως τωρα.

Κάτι μου θυμήζει, κάτι μου θυμήζει...

quote:
Που δεν περιμενουν εναν ανθρωπο να τους χαρισει τιποτα χωρις προσπαθεια και δεν θυμονουν μαζι του οταν δεν τον καταλαβαινουν

Καρφώνεσαι

quote:
Τα μεγαλυτερα μυστικα στην ιστορια δινονται μεσα απο παραβολες,παραμυθια και παρομοιωσεις.
Αντι να ψαχνεις αν ειναι αληθινος ο ζωγραφος της,προσπαθησε να δεις περα απο την ιστορια της.


ΜΗΠΩΣ ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΑΝΑΓΝΩΣΤΕΣ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΠΑΡΑΔΟΧΗ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΧΕΙΡΟΠΙΑΣΤΟ, ΚΑΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ, ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΒΑΘΥΤΕΡΑ ΝΟΗΜΑΤΑ ΚΛΠ ΕΝΩ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΡΕΙ ΕΙΝΑΙ

quote:
Το Τιποτα...

Πολύ επιθετικό το "νέο" μέλος.
Με ακολουθεί και σε άλλα θέματα στο Παράξενο για να με υποβιβάσει(άστο, δεν παίζει).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 23:26:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Ας μην είμαστε καχύποπτοι πάντα απλά δε μπορώ να καταλάβω το επιθετικό στύλ που βγάζει ο/η salvalive και μου κάνει εντύπωση που επιτίθεται στον DAGON.
Ο καθένας salvalive έχει δικαίωμα να πιστεύει ή όχι οτι το πείραμα αποδίδει αληθινά συμπεράσματα ή όχι.
Εσύ πιστεύεις οτι αποδίδει, ο DAGON όχι.
Οπότε που είναι το πρόβλημα....?

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 17 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy