ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Το μυστικό πείραμα με τους δύο αντικρυστούς καθρέπτες
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 17
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
AZΩΕΛ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
401 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2005, 00:11:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZΩΕΛ
ΣΥΓΧΩΡΕΣΤΕ ΜΕ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ, ΑΛΛΑ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΝΟΗΤΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ...
ΩΣ ΤΩΡΑ, ΟΣΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΧΟΥΝ ΔΩΘΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΙΛΗ ΛΙΒΙΑ, ΚΑΘΕ ΑΛΛΟ ΠΑΡΑ ΘΕΤΙΚΑ ΗΤΑΝ.
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΙ, ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΤΗΣ ΔΩΘΗΚΕ ΚΑΤΙ (ΑΝ ΤΗΣ ΔΩΘΗΚΕ), ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΕ.
ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ "ΠΛΗΡΩΣΕΙ", ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΤΙ.
ΑΝ ΦΙΛΗ ΛΙΒΙΑ, ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΜΕ ΤΑ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΑ, ΣΟΥ ΤΑ ΕΔΩΣΕ ΕΚΕΙΝΟΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ, ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ, ΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.
ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ, ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ.
ΕΙΧΕΣ ΔΙΑΦΟΡΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΙ ΣΤΟΙΧΕΙΑ, ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΔΕΙΞΑΝ ΠΩΣ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ.

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΟΣ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΤΙ ΗΤΑΝ Ο ΤΥΠΟΣ, ΜΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ.
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ, ΕΙΝΑΙ...
ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ...
ΑΝ ΣΟΥ ΒΓΗΚΕ ΣΕ ΚΑΛΟ, ΕΣΥ ΞΕΡΕΙΣ.
ΟΜΩΣ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ, ΠΩΣ ΤΟ ΤΙΜΗΜΑ...
ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΑΚΟΜΑ.
ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΤΟ ΜΑΘΕΙΣ ΠΟΤΕ!

ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...
ΠΡΟΣΕΧΕ...
ΚΑΙ ΕΣΥ ΜΑ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ.
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΗΝ ΔΟΚΙΜΑΣΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΑΠΟΦΑΣΙΣΜΕΝΟΙ ΝΑ ΦΤΑΣΕΤΕ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΤΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙ ΤΙΝΟΣ ΠΡΟΚΕΙΤΕ.

ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ '80 ΕΙΧΕ ΒΓΕΙ ΕΝΑ... "ΠΑΙΧΝΙΔΙ" ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΚΑΘΡΕΦΤΗ.
ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΗΤΑΝ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΝΕΑ ΠΑΙΔΙΑ, ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΟΥΝ ΨΥΧΙΚΕΣ ΑΝΙΣΟΡΡΟΠΙΕΣ ΚΑΙ ΦΟΒΙΕΣ.
ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ...
ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ!

ΑΝ ΚΑΙ ΣΕ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ, ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ, ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΙΔΕΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΕΡΓΙΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΟΥΣ ΚΥΝΔΙΝΟΥΣ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΝΑ ΘΕΛΟΥΝ ΤΟΝ ΕΥΚΟΛΟ ΔΡΟΜΟ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ, ΝΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΟΥΝ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΟ.
Η ΓΝΩΣΗ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΥΚΟΛΟΥΣ-ΣΥΝΤΟΜΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ.
ΕΝΑΣ ΤΕΤΟΙΟΣ ΔΡΟΜΟΣ, ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΜΑΣ ΥΠΟΨΙΑΖΕΙ.

ΛΙΒΙΑ... ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ.
ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΣΟΥ. ΜΗΝ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ!
ΟΜΩΣ ΟΣΑ ΕΙΠΕΣ ΩΣ ΤΩΡΑ, ΜΕ ΕΚΑΝΑΝ ΝΑ ΝΙΩΣΩ ΑΣΧΗΜΑ.

"H ΛΟΓΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΕΠΛΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΡΥΒΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2005, 00:18:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ
Βρε μπας και "Livia" είναι τα αρχικά κανενός εκδοτικού οίκου,
που προετοιμάζει να ρίξει στην αγορά κάποιο κόμικ μυστηρίου
σε συνέχειες, και έτσι προετοιμάζει το έδαφος;

Υ.Γ. πέρα από την καλοπροαίρετη πλάκα, που νομίζω οι παρούσες
περιστάσεις επιβάλλουν, μου έκανε εντύπωση η ιστορία με τα
περιστέρια.

Καλή συνέχεια λοιπόν...

Edited by - λίλιθ on 31/03/2005 00:21:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

livia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
193 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2005, 09:14:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους livia
Το οτι θεωρείτε πως θα προωθήσω βιβλίο,με κολακεύει φίλοι μου,γιατί σημαίνει πως γράφω τουλάχιστον με ενδιαφέρον τρόπο,αν και δέν το πιστεύω.Απέχω μακράν απο το να χαρακτηριστώ συγκραφέας.


Είναι δύσκολο το μονοπάτιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

livia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
193 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2005, 09:21:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους livia
quote:

Υ.Γ. πέρα από την καλοπροαίρετη πλάκα, που νομίζω οι παρούσες
περιστάσεις επιβάλλουν, μου έκανε εντύπωση η ιστορία με τα
περιστέρια.

Καλή συνέχεια λοιπόν...

Edited by - λίλιθ on 31/03/2005 00:21:39



λιλιθ,
Την ιστορία με τα περιστέρια μου την είπε ένας καλόγερος στην Κρήτη στην Μονή Πρέβελη στο Ρέθυμνο.Είναι εκ γενετής τυφλός αλλά σε βλέπει και αν πας,θα σε προσφωνήσει με το όνομά σου.
Εάν βρεθείς ποτέ εκεί για διακοπές επισκέψου τον.

Είναι δύσκολο το μονοπάτιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

livia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
193 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2005, 09:40:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους livia
quote:

TO ΠΟΡΤΡΑΙΤΟ ΤΟΥ DORIAN GRAY ΣΟΥ ΧΑΡΙΣΕ;.....ΛΙΓΟ ΧΙΟΥΜΟΡ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΘΕΙ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ.
ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΑΘΡΕΦΤΗ Ή ΘΑ ΧΑΛΑΣΩ ΤΗΝ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ;

Don't judge a book just by the cover
Unless you cover just another
And blind acceptance is a sign
Of stupid fools who stand in line.



Axxxxxxxxxxxxx μακάρι να μου το χάριζε,θα το χρησιμοποιούσα γιατί ως γυναίκα είμαι ματαιόδοξη......
Ο πίνακας που μου χάρισε είναι σχεδόν μαύρος (έχει το μαύρο του το χάλι).
Υ.Γ. ρώτα ότι θές


Είναι δύσκολο το μονοπάτιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

livia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
193 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2005, 09:51:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους livia
quote:

ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ '80 ΕΙΧΕ ΒΓΕΙ ΕΝΑ... "ΠΑΙΧΝΙΔΙ" ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΚΑΘΡΕΦΤΗ.
ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΗΤΑΝ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΝΕΑ ΠΑΙΔΙΑ, ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΟΥΝ ΨΥΧΙΚΕΣ ΑΝΙΣΟΡΡΟΠΙΕΣ ΚΑΙ ΦΟΒΙΕΣ.
ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ...
ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ!
ΛΙΒΙΑ... ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ.
ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΣΟΥ. ΜΗΝ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ!
ΟΜΩΣ ΟΣΑ ΕΙΠΕΣ ΩΣ ΤΩΡΑ, ΜΕ ΕΚΑΝΑΝ ΝΑ ΝΙΩΣΩ ΑΣΧΗΜΑ.


"H ΛΟΓΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΕΠΛΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΡΥΒΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ"


Σου ζητώ συγνώμη αν ένοιωσες άσχημα με αυτά που γράφω,δεν είχα αυτή την πρόθεση.


Τι είναι αυτό το παιχνίδι που αναφέρεις? είσαι σίγουρη οτι είχε αυτά τα αποτελέσματα?

Είναι δύσκολο το μονοπάτιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

livia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
193 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2005, 10:50:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους livia
Η συμπεριφορά του παπά με τρόμαξε περισσότερο απο όλα τα άλλα που είχαν συμβεί.
Ο βασιλικός πάντως πρέπει να έκανε την δουλειά του γιατί μετά απο αυτό τα "περίεργα" φαινόμενα σταμάτησαν.
Έλα όμως που πήγαινα γυρεύοντας................
Πήγα πάλι στο σύνταγμα να τον βρώ,υποψιασμένη πως με κάποιο τρόπο έφταιγε ο καινούριος μου "φίλος" για ότι συνέβει.
Ήταν στη θέση του με τους πίνακες αραδιασμένους στο παγκάκι,και έκανε τόση χαρά όταν με είδε που ένοιωσα ντροπή για όσα είχα προετοιμαστεί να του πώ.Επέμενε να με κεράσει καφέ και είχε μια σακουλίτσα με χρώματα αγιογραφίας (που είναι πανάκριβα)που επέμενε πως τα είχε δώρο για μένα γιατί ήξερε πως θα πήγαινα να τον δώ.
Ισως είναι παράξενο που όταν είμουν μαζί του ένοιωθα ηρεμία και ασφάλεια,μου άρεσε η παρέα του και ξέχναγα όλα τα σενάρια που είχα είχα ετοιμάσει που περιελάμβαναν βρισιές και λίγο ξύλο αν δεν απαντούσε στις ερωτήσεις μου.Η αλήθεια είναι πως όταν τον έβλεπα με τα παράτερα ρούχα λίγο βρωμιάρη και αξιοθρήνητο,όλες οι υποψίες μου γύρναγαν να με χλευάσουν.
Είχα σημειώσεις απο την σχολή μαζί μου και κάθησα στο διπλανό παγκάκι να τις ξεχωρίσω γιατί στο φωτοτυπίο τις είχαν μπερδέψει.
Σπούδαζα στο ΠαΠει στατιστική και οι σημειώσεις ήταν μαθηματικά απειροστικού λογισμού.Ανάμεσα στις σελίδες ήταν φωτοτυπίες απο ζωγραφιές σαν να τις έκανε μικρό παιδάκι,δεντράκια και λουλούδια με παράξενα χρώματα.Ήρθε δίπλα μου και δείχνοντας τις είπε "απο μικρή είχες ταλέντο".
Οι ζωγραφιές ήταν δικές μου? σιγουρεύτικα όταν στην τελευταία είδα το λίβια με μικρά παιδικά γραμματάκια.
Πώς το έκανες αυτό ???? τον ρώτησα αγριεμένη,πές μου τι συμβαίνει γιατί δεν θα ξαναέρθω ποτέ εδώ και ούτε θα σου ανοίξω την πόρτα μου ξανά.
- γιατί νομίζεις πως το έκανα εγώ?
- γιατί ήξερες πως είναι δικές μου
- εντάξει,τις έβαλα κρυφά στα χαρτιά σου προηγουμένως
- τι εντάξει,που τις βρήκες?
- μέσα σε ένα γράμμα
- με δουλεύεις?σου αρέσει να με τρομάζεις?γιατί?σου έχω κάνει κάτι και δεν το ξέρω?
- Όχι δέν σε δουλεύω,έχω ένα γράμμα που μου έστειλες εσύ και είχες αυτά μέσα και μου έγραφες να σου τα δείξω όταν συναντηθούμε,είχε και την διεύθυνσή σου επάνω.
- δώστο μου να το δώ ΤΩΡΑ!!(με είχε πιάσει μια μικρούλα υστερία)

Είναι δύσκολο το μονοπάτιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2005, 14:20:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA
KAI META..............????????!!!!


ΟΥΦΦΦΦΦΦ, ΘΑ ΜΕ ΣΚΑΣΕΙΣ!!

ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ, ΕΙΠΑΜΕ ΥΠΟΜΟΝΗΗΗΗΗ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

e_shadow
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
246 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2005, 16:12:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους e_shadow
μονο εσενα νομιζεις??????
ολους θα μας σκασει!!!

ΟΣΟ ΖΩ ΕΛΠΙΖΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2005, 17:06:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Πάντως, η ιστορία είναι οπλισμένη με μπόλικο σασπένς.
Για να δούμε τι θα γίνει...
Η αγωνία συνεχώς κορυφώνεται.

(θα επιμείνω πάντως με την ιδέα της νουβέλας livia. Και να μην είναι, θα μπορούσε μια χαρά να γίνει, μιας και κρατάει τον αναγνώστη! )

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2005, 19:37:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ
quote:
λιλιθ,
Την ιστορία με τα περιστέρια μου την είπε ένας καλόγερος στην Κρήτη στην Μονή Πρέβελη στο Ρέθυμνο.Είναι εκ γενετής τυφλός αλλά σε βλέπει και αν πας,θα σε προσφωνήσει με το όνομά σου.
Εάν βρεθείς ποτέ εκεί για διακοπές επισκέψου τον.

Κάτι έχω ακούσει για αυτόν τον καλόγερο, μόνο που...
το έχω ακούσει για τη λίμνη του Κουρνά στο Ρέθυμνο, όχι
για την Πρέβελη. Πάντως, από όσο γνωρίζω, ο καλόγερος αυτός,
αν εννοούμε τον ίδιο είναι πιά μακαρίτης...
Εκτός αν εννοείς εκείνο τον άλλο, στον Πλακιά Ρεθύμνου, που
έχει μετατρέψει το σπίτι του σε μουσείο, λέει ότι κάνει
εξορκισμούς και κυκλοφορεί στην πόλη με ένα πολύ cool ντύσιμο
και στιλ, πάντα σε κοκκινοπορτοκαλί και είναι κάτι σαν τοπικός
σταρ.

Αυτά για τους καλόγερους...

Παρεπιπτόντως...

quote:
Επέμενε να με κεράσει καφέ και είχε μια σακουλίτσα με χρώματα αγιογραφίας (που είναι πανάκριβα)

Τα χρώματα αγιογραφίας δεν είναι πανάκριβα, αντιθέτως πάμφθινα!
Αν περάσεις μια βόλτα από τον Κατσαχνιά, στην πλατεία Ομονοίας
επί της 3ης Σεπτεμβρίου, θα με εννοήσεις...

Καλή συνέχεια

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kesarion
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2005, 23:35:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kesarion
Endiaferon anthropi.. o papas k o giftos-zografos...

asxeto( otan imun mikros evala katalathos dio adikristus kathreptes k den ginete tpt spudeo, an exeresume to xroma pu pernun i kathreptes...)
(ektos an mu diefige kati)

arisΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 04:13:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
kesarion, θα εκτιμούσα να έκανες μία προσπάθεια να γράφεις στα ελληνικά, ώστε τα γραφόμενά σου να είναι ευανάγνωστα σε όλους.
Εάν αντιμετωπίζεις κάποιο τεχνικό πρόβλημα, ευχαρίστως να σου προσφέρουμε τη βοήθειά μας.
Μπορείς επίσης να συμβουλευτείς την κατηγορία:
Τεχνικά θέματα των Forums, Προβλήματα-Λύσεις

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 09:53:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA
ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΘΡΕΥΤΕΣ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΛΛΑ ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΑΝ, ΑΠΛΑ ΕΒΛΕΠΑ ΤΟ ΕΝΑ ΕΙΔΩΛΟ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΑΛΛΟ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΝ ΤΟ ΚΟΥΝΑΓΑ ΛΙΓΟ ΑΛΛΑΖΕ Η ΠΡΟΟΠΤΙΚΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΣΥΜΠΑΘΥΤΙΚΟ ΟΠΤΙΚΑ. ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ... ΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΑΛΛΟ ΝΑ ΔΩ??Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
livia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
193 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 10:47:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους livia
3ADA,
Δεν νομίζω πως μπορεί να σου πεί κάποιος τι [pink]πρέπει[pink] να δείς,ή βλέπεις ή όχι.
Πάντος άν έχεις όρεξη κάντο ξανά και δώσε βάση μόνο στο ένατο είδωλο(να το κάνεις μέρα).
Μετά πές μας τα συμπεράσματά σου..........


Είναι δύσκολο το μονοπάτιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

livia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
193 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 10:51:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους livia
amalia
Καλή η ιδέα σου,μήπως να το στέλναμε στον Παπακαλιάτη να το κάνει σίριαλ????


Αν μπορείς να με βοηθήσεις,να μου πείς πως να εισάγω εικόνες και φωτογραφιες???????

Είναι δύσκολο το μονοπάτιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 13:55:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA
ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΑ ΠΩ ΑΥΡΙΟ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

livia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
193 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 14:37:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους livia
amalia

Αργησα λίγο αλλά το βρήκα.

Είναι δύσκολο το μονοπάτιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

salvalive
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 17:01:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους salvalive
livia

εμαθα απο εναν φιλο για εσενα και το πειραμα σου...ο,τι ειναι να πεις πεστο γρηγορα γιατι με εχει πρηξει....


τιποτα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

salvalive
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 17:09:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους salvalive
livia
quote:

Έλα όμως που πήγαινα γυρεύοντας................

Είναι δύσκολο το μονοπάτι



τωρα που διαβασα ομως την ιστορια σου....ειχε δικιο ο φιλος μου!
συνεχισε...
αυτα


τιποτα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 17:30:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
livia, χαίρομαι που βρήκες μόνη σου τη λύση για την εισαγωγή φωτογραφιών!

Τώρα λοιπόν που λύσαμε όλες τις υπόλοιπες εκκρεμότητες...

Είμαστε όλο αφτιά!!!



κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευθύμης
Μέλος 2ης Βαθμίδας


187 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2005, 13:26:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευθύμης
Να μας μπερδέψουμε λίγο;

Εμπνευσμένος από τη φωτογραφία που παρέθεσε η livia, βομβαρδίστηκα με σκέψεις.

Όλοι θα έχουμε παρατηρήσει ότι και το ίδιο μας το μάτι λειτουργεί ως παραβολικός καθρέπτης, με αποτέλεσμα να φιλοξενούνται στην επιφάνειά του άπειρα είδωλα, κάθε φορά που αντικρύζουμε έναν καθρέπτη.

Ουσιαστικά, επιφάνεια οποιουδήποτε σώματος λειτουργεί ως καθρέπτης. Από το γυαλί όμως, διαθλάται ολόκληρο το φάσμα του λευκού φωτός και βλέπουμε λεπτομερώς τις έγχρωμες δυσδιάστατες σκιές του τρισδιάστατου κόσμου μας. Λέτε και εμείς να αποτελούμε είδωλα τετραδιάστατων πραγματικοτήτων κ.ο.κ; Αν είναι έτσι τι άλλο χάνουμε μαζί με τη διάσταση;

Μου πέρασε από το μυαλό και η θεωρία ενός αστρονόμου, που είναι πλέον τρόφιμος ψυχιατρείου, ότι ο γαλαξίας της Ανδρομέδας δεν είναι άλλος από το είδωλο του δικού μας σε ένα γιγαντιαίο καθρέπτη.

Θυμήθηκα και το νεφέλωμα της του (μακροκοσμικού) ματιού της Γάτας (http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/ap040910.html).

Κάθε φορά που κοιταζόμαστε σε έναν καθρέφτη, ίσως, "βλέπουμε" ότι μέλλει να μας πει η livia, αλλά δεν το συνειδητοποιούμε.

Που 'ναι ο Αρχιμήδης με τα κάτοπτρά του, να μάς 'τά εξηγήσει;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευθύμης
Μέλος 2ης Βαθμίδας


187 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2005, 13:40:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευθύμης
ΥΓ προς την amalia.

quote:
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!

Είναι σαν κάποιος που πάσχει από αϋπνία να προσπαθεί να αυθυποβληθεί λέγοντας "Δε θα μείνω ξύπνιος, δε θα μείνω ξύπνιος, δε.."

Από τη στιγμή που λες "θάνατος", παραδέχεσαι την ύπαρξή του. Το υποσυνείδητο δεν καταλαβαίνει "μην" και "δεν", ούτε αναλύει ανά πρόταση, αλλά ανά λέξη, ίσως και ανά γράμμα/σύμβολο - γι' αυτό το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν.

Μια θετική σκέψη θα ήταν περισσότερο πειστική.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2005, 19:30:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Γειά σου Ευθύμη.
Αν και το σχόλιό σου αναφέρεται στον Καζαντζάκη, θα απαντήσω για ότι αφορά τη δική μου ερμηνεία, μιας και τοποθετώ τα λόγια του στην ψηφιακή υπογραφή μου, δηλώνοντας έμμεσα ότι με εκφράζουν.

Θάνατος δεν υπάρχει.
Υπάρχει γέννηση στον γήινο φυσικό κόσμο και αποχώρηση από αυτόν.
Ένα νόμισμα με δύο όψεις. Ένα νόμισμα, που λέγεται ζωή.

Ένα απόσπασμα από τη Μπαγκαβάτ Γκίτα - την οποία είχε διαβάσει ο Νίκος Καζαντζάκης και που πιστεύω πως θα μπορούσε να τον έχει εμπνεύσει στο έργο του:

"Ότι πραγματικά υπάρχει, δεν μπορεί να πάψει να υπάρχει, καθώς κι εκέινο που είναι μη υπάρχον δεν μπορεί να αρχίσει να υπάρχει. Το τέρμα τούτης της αντιθέσεως ανάμεσα στο είναι και το μη - είναι, έγινε αντιληπτό από εκείνους που βλέπουν τις ουσιαστικές αλήθειες.
Ξέυρε το Εσύ, αδιάφθορε, που χάρις σε Σένα έχει ο κόσμος τούτος απλωθεί. Ποιός μπορεί να σκοτώσει το πνεύμα το αθάνατο;
Τα σώματα που έχουν όρια, έχουν ένα τέλος, όμως εκείνο που κατέχει και χρησιμοποιεί το σώμα είναι άπειρο, απεριόριστο, αιώνιο, αδιάφθορο. Κι έτσι λοιπόν, ω Βαράτα, αγωνίσου."

Θα ήθελα να αναλύαμε περισσότερο το απόσπασμα που επέλεξες να σχολιάσεις από την ψηφιακή μου υπογραφή, αλλά δεν θα ήθελα να ξεφύγουμε από το θέμα που άνοιξε η αγαπητή livia.
Είναι ωστόσο πολύ ενδιαφέρον. Εάν θέλεις, μπορείς να ανοίξεις ένα τόπικ σχετικά και θα συμμετάσχω ευχαρίστως.

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

babinos
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2005, 20:59:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους babinos
καθησα με ενδιαφερον αλλα και υπομονη να παρακολουθησω το θεμα αλλα τελικα το μονο που μου εμεινε ειναι οτι η φιλη μας τοση ωρα επαιζε μαζιμας.

xmΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευθύμης
Μέλος 2ης Βαθμίδας


187 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2005, 03:00:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευθύμης
amalia σε ευχαριστώ για τις σκέψεις και για τα πνευματικά ερεθίσματα. Διατύπωσα το σχόλιό μου, εξετάζοντας το περιεχόμενο της υπογραφής αυτό καθ'αυτό, το οποίο, αγνοώντας όσα παρουσίασες, θεώρησα ότι σχετίζεται με την αυθυποβολή και όχι με το Θάνατο.

Έχω σκέψεις πάνω στην απάντησή σου, αλλά όπως παρατήρησες προέχει ο σεβασμός στο θέμα της livia. Επιδοκιμάζω την ιδέα σου επί μιας ξεχωριστής συζήτησης, αλλά θεωρώ ότι δεν κατέχω ακόμη την επίπλωση για να γίνω ο οικοδεσπότης σε ένα τέτοιο γεγονός.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2005, 16:58:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
quote:
Επιδοκιμάζω την ιδέα σου επί μιας ξεχωριστής συζήτησης, αλλά θεωρώ ότι δεν κατέχω ακόμη την επίπλωση για να γίνω ο οικοδεσπότης σε ένα τέτοιο γεγονός.

Ε τότε...

be my guest!

"Να πεθαίνεις και να λες, ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!!!" Ν. Καζαντζάκης

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2005, 20:21:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo
Μετά από τόσες μέρες που είναι ενεργό το θέμα (και με μια ιστορία 3 παραγράφων που δεν λέει να συνεχίσει) μου δίνεται η εντύπωση πως το όποιο πείραμα συντελείται εδώ δεν έχει να κάνει με καθρέπτες και ρακένδυτους ζωγράφους.

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

the elder sister1
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
113 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2005, 20:58:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους the elder sister1
Αρχιζω και αναλογιζομαι τα εξης:
1. η livia εζησε καποιες καταστασεις και ζοριζεται στην εξιστορηση.
2. πιστευει πως χρειαζεται να προετοιμασει το εδαφος καλα πριν περασει το μηνυμα της που προφανως θεωρει σημαντικο και θεωρει πως αντιστοιχα χρειαζονται και οι υπολοιποι τον αναλογο χρονο με αυτη.
3. της ετυχε και κατι και καθυστερει με τη συνεχεια, η απλα κοβει αντιδρασεις για να συνεχισει.
4. μπορει και να εχει αναγκη απο προσοχη και προσπαθει να τη διατηρει με αποσπασματικη διηγηση.
5. υπαρχει η περιπτωση το πειραμα οντως να αφορα εμας, με την εννοια το συμπερασμα να βγαινει απο τις αντιδρασεις μας.
6. βαρεθηκε η ειδε πως για καποιον λογο δεν της βγαινει.
7. εχει αφεθει σε καποιο υπερ-εγω και φανταζεται πως διδασκει, ισως με προσωπικες ιστοριες, ισως συμβολικες/παραβολικες η και τα δυο.

Οπως και να χει, οταν αυτη θελησει θα συνεχισει. Ειδομεν....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2005, 22:38:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss
παρακαλώ γυρίστε σελίδα!


ΚΑΝΕΝΑΣ δεν είναι ΑΝΩΤΕΡΟΣ από τον άλλο,
μπροστά στη ΖΩΗ και στο ΘΑΝΑΤΟ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 17 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy