ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Το μυστικό πείραμα με τους δύο αντικρυστούς καθρέπτες
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 17
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2005, 22:41:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss
"Ειχα την τύχη όταν ήμουν στην Αθήνα σαν φοιτήτρια το 1993 να συναντήσω εναν μοναδικό άνθρωπο.
Το πρώτο πράγμα που μου έμαθε ήταν πως αφού αναζητούσα τη γνώση θα έπρεπε να προετοιμαστώ για το αντίτιμο που θα πλήρωνα...
Οταν το λάβεις σοβαρά υπόψιν άσε με να σου μιλήσω για το μυστικό πείραμα........

*******************************

Ισως όσα συνέβησαν τότε να με τρόμαξαν γιατί τους έδωσα πολύ σημασία αλλά,ποτέ δεν μετανιώνω για τις ώρες που πέρασα μαζί του και φυλάω σαν θυσαυρό όσα μου έμαθε.

*******************************

Μου είπε πως, αν σε πεινασμένο, προσφέρουν ένα καλάθι με τρία περιστέρια, αυτός θα φάει τουλάχιστον το ένα αμέσως και πρίν περάσει λίγος καιρός και τα υπόλοιπα........
Το θέμα είναι να συλογιστείς καλά πριν καταναλώσεις ότι σου δίνεται απλόχερα.........
Γιατί όταν ο πεινασμένος φάει και τα τρία περιστέρια τότε θα σκεφτεί ότι ίσως κάπου υπάρχει και ο περιστερώνας........

Ηταν ένας παράξενος άνθρωπος που του άρεσε να ζωγραφίζει ψυχεδελικά τοπία και προσπαθούσε να βγάλει τα προς το ζείν πουλώντας τα στο Σύνταγμα.Δεν μπορώ να πώ πως ενθουσιάστηκα με την τέχνη του και δεν θυμάμαι γιατί μου τράβηξε την προσοχή και του έπιασα κουβέντα.
Κουβέντα στην κουβέντα αρχίσαμε να μιλάμε για βιβλία και μου πρότεινε μερικά.
Όταν πήγα στο σπίτι μου ένιωθα παράξενα για την συμπεριφορά μου και ίσως τύψεις γιατί του είχα ανοιχτεί πολύ,χωρίς στην ουσία να μάθω τίποτα γ'αυτόν.
Πέρασαν οι μέρες και ομολογώ πως τα βιβλία που πρότεινε ήταν φανταστικά και αυτή η διαπίστωση μου έδωσε αφορμή να τον αναζητήσω.
Ήταν εξεταστική και σπάνια έβγαινα απο το σπίτι,μόνο για τσιγάρα,φανταστήτε λοιπόν την έκπληξή μου όταν μου χτύπησε την πόρτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Κρατούσε ένα τυλιγμένο έργο του για δώρο και με ένα χαμόγελο σαν να μήν έτρεχε τίποτα,μπήκε μέσα και ζήτησε καφέ.Του είχα πεί μόνο το μικρό μου όνομα και στο σπίτι δεν έγραφα το όνομά μου ούτε στο θυροτηλέφωνο.Ήταν άνετος και έδειχνε να μην προσέχει την σοκαρισμένη μου έκφραση.

Δεν τον ρώτησα ποτέ πως βρήκε το σπίτι μου,το έπαιζα άνετη και χαλαρή παρόλο που είχα φρικάρει!!!!!!!
Επινε τον καφέ του και κοιτούσε τους πίνακες που είχα αραδιασμένους στο διαμέρισμα με την ίδια έκφραση αηδίας που είχα καιεγώ για τα έργα τα δικά του.Μιλήσαμε για πολλά και διάφορα αλλά με παράξενη εμμονή ζητούσε πληροφορίες για τα ταξίδια μου στην Ιταλία.Είμαι απο την Πάτρα και στην Ιταλία πήγαινα απο μικρό παιδί. Μετά απο ώρα όταν αποφάσισε να φύγει μου άφησε το δώρο του και μου είπε πως αν δεν μου άρεσε μπορούσα να το διορθώσω.
Ο πίνακάς του ήταν απαίσιος και με τόσο σκούρα χρώματα σε τόσα πολλά στρώματα που φαινόταν μαύρος.Τον καταχώνιασα σε μια γωνιά αποφασίζοντας πως δεν δεχόταν διόρθωση.
...................................................................
Πέρασαν δέκα μέρες απο την επίσκεψή του και άρχισαν να μου συμβαίνουν διάφορα παράξενα πράγματα όπως οτι χάλασαν τα ηλεκτρικά του σπιτιού,έσπασε ενα κομμάτι απο το γείσο του μπαλκονιού και παραλίγο να χτυπήσει τον γείτωνα απο κάτω,γέμισε η κουζίνα απο μαύρες μεγάλες κατσαρίδες,εσπασαν τάβλες απο το κρεβάτι μου,τα παράθυρα στο καθιστηκό δεν έκλειναν και άλλα μικροπράγματα που μου δημιουργούσαν δυσκολίες καθημερινά.
Αρχισα να σκέφτομαι σοβαρά το μάτιασμα σαν υπαρκτή ενέργεια και παρόλο που κατα βάθος ήξερα πως δεν υπήρχε περίπτωση,ζήτησα απο την διπλανή να μου φωνάξει έναν παπά να κάνει ευχέλαιο.
Το τι έγινε μόλις ήρθε ο παπάς έπρεπε να είσασταν εκεί να το δείτε !!!!!!!!!!!!!!!
Μόνο που δεν λιποθύμησε ο άνθρωπος.Ετρεμε σαν ψάρι και ξέχναγε τα λόγια που έπρεπε να πεί.Εφυγε κακήν κακώς,αφού ούτε το χιλιάρικο που είχα έτοιμο δεν πήρε.

Η συμπεριφορά του παπά με τρόμαξε περισσότερο απο όλα τα άλλα που είχαν συμβεί.
Ο βασιλικός πάντως πρέπει να έκανε την δουλειά του γιατί μετά απο αυτό τα "περίεργα" φαινόμενα σταμάτησαν.
Έλα όμως που πήγαινα γυρεύοντας................
Πήγα πάλι στο σύνταγμα να τον βρώ,υποψιασμένη πως με κάποιο τρόπο έφταιγε ο καινούριος μου "φίλος" για ότι συνέβει.
Ήταν στη θέση του με τους πίνακες αραδιασμένους στο παγκάκι,και έκανε τόση χαρά όταν με είδε που ένοιωσα ντροπή για όσα είχα προετοιμαστεί να του πώ.Επέμενε να με κεράσει καφέ και είχε μια σακουλίτσα με χρώματα αγιογραφίας (που είναι πανάκριβα)που επέμενε πως τα είχε δώρο για μένα γιατί ήξερε πως θα πήγαινα να τον δώ.
Ισως είναι παράξενο που όταν είμουν μαζί του ένοιωθα ηρεμία και ασφάλεια,μου άρεσε η παρέα του και ξέχναγα όλα τα σενάρια που είχα είχα ετοιμάσει που περιελάμβαναν βρισιές και λίγο ξύλο αν δεν απαντούσε στις ερωτήσεις μου.Η αλήθεια είναι πως όταν τον έβλεπα με τα παράτερα ρούχα λίγο βρωμιάρη και αξιοθρήνητο,όλες οι υποψίες μου γύρναγαν να με χλευάσουν.
Είχα σημειώσεις απο την σχολή μαζί μου και κάθησα στο διπλανό παγκάκι να τις ξεχωρίσω γιατί στο φωτοτυπίο τις είχαν μπερδέψει.
Σπούδαζα στο ΠαΠει στατιστική και οι σημειώσεις ήταν μαθηματικά απειροστικού λογισμού.Ανάμεσα στις σελίδες ήταν φωτοτυπίες απο ζωγραφιές σαν να τις έκανε μικρό παιδάκι,δεντράκια και λουλούδια με παράξενα χρώματα.Ήρθε δίπλα μου και δείχνοντας τις είπε "απο μικρή είχες ταλέντο".
Οι ζωγραφιές ήταν δικές μου? σιγουρεύτικα όταν στην τελευταία είδα το λίβια με μικρά παιδικά γραμματάκια.
Πώς το έκανες αυτό ???? τον ρώτησα αγριεμένη,πές μου τι συμβαίνει γιατί δεν θα ξαναέρθω ποτέ εδώ και ούτε θα σου ανοίξω την πόρτα μου ξανά.
- γιατί νομίζεις πως το έκανα εγώ?
- γιατί ήξερες πως είναι δικές μου
- εντάξει,τις έβαλα κρυφά στα χαρτιά σου προηγουμένως
- τι εντάξει,που τις βρήκες?
- μέσα σε ένα γράμμα
- με δουλεύεις?σου αρέσει να με τρομάζεις?γιατί?σου έχω κάνει κάτι και δεν το ξέρω?
- Όχι δέν σε δουλεύω,έχω ένα γράμμα που μου έστειλες εσύ και είχες αυτά μέσα και μου έγραφες να σου τα δείξω όταν συναντηθούμε,είχε και την διεύθυνσή σου επάνω.
- δώστο μου να το δώ ΤΩΡΑ!!(με είχε πιάσει μια μικρούλα υστερία)
"


ΚΑΝΕΝΑΣ δεν είναι ΑΝΩΤΕΡΟΣ από τον άλλο,
μπροστά στη ΖΩΗ και στο ΘΑΝΑΤΟ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
livia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
193 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2005, 11:40:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους livia
3ada,


Περιμένω την απάντησή σου

Είναι δύσκολο το μονοπάτιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

livia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
193 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2005, 11:56:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους livia
αγαπητοί μου φίλοι

Κάθε Σαββατοκύριακο πηγαίνω Πάτρα,γι αυτό παρατηρείτε κενά.


Η διήγηση γίνεται αποσπασματικά γιατι γράφω απο την δουλειά στον λίγο χρόνο που "κλέβω".


Αν ήθελα να κερδίσω προσοχή δεν θα απευθηνόμουν σε αγνώστους και σίγουρα δεν θα χρησιμοποιούσα "κόλπα" γιατί έτσι η όποια προσοχή που θα κέρδιζα δεν θα ήταν αυθεντική.

Το ενδιαφέρων σας συντηρείται απο εσάς τους ίδιους και όχι απο εμένα.

Μην ξεχνάτε οτι πολλές φορές η αλήθεια ξεπερνά την φαντασία

Είναι δύσκολο το μονοπάτιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

livia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
193 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2005, 12:07:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους livia
αγαπητή the elder sister 1

quote:

7. εχει αφεθει σε καποιο υπερ-εγω και φανταζεται πως διδασκει, ισως με προσωπικες ιστοριες, ισως συμβολικες/παραβολικες η και τα δυο.

Οπως και να χει, οταν αυτη θελησει θα συνεχισει. Ειδομεν....


Δεν καταλαβαίνω ποιά σχέση μπορεί να έχει το υπερ-εγώ με την υποτιθέμενη διδασκαλία,εφόσον θα έπρεπε όλοι διδάσκοντες και διδασκόμενοι να είναι στο ίδιο υπερ-επίπεδο προκειμένου να επιτευχεί αυτή.

Είναι δύσκολο το μονοπάτιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

silverwhisper
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cuba
286 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2005, 16:31:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους silverwhisper
βρε λιβια,αντι να καθεσαι και να απαντας σε 2 ξεχωριστα ποστ,δεν μπορεις να μας πεις τη συνεχεια γιατι κοντευω να τρελαθω απο την αγωνια?το σασπενς?
δηλαδη ελεος!!!!

σχετικα με αυτο με το ματι και τους κατοπτρισμους του,δε με εχω για χαζη αλλα δεν το πολυκαταλαβα...παντως με εχει ταλαιπωρησει αρκετα,γιατι παω να δω το χρωμα των ματιων μου,(στην οικογενεια μου εχουμε μια περιεργη παραδοση με τα ματια*),μπαινουν διαφορα ειδωλα,και ετσι αντι να δω χρωμα βλεπω τον καθρεφτη...

*η γιαγια μου,οπως και η μανα μου εχουν καστανα ματια με μια ελαφρια αποχρωση πρασινου,η οποια αποχρωση την ανοιξη γινεται θηριο και τελικα το καστανο κατανταει αποχρωση.φιλοδοξω να ειμαι και εγω ετσι...

Δεν χρειαζεται να ξυπνας το πρωι αν δε σκοπευεις να αλλαξεις τον κοσμο...
Δεν ειναι τοσο το τι θα κανεις εσυ μεσα σε λιγα χρονια,μα αν ο χρονος δεν μπορει να κανει τιποτα σε σενα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2005, 18:26:46  Εμφάνιση Προφίλ
Αυτό το θέμα μου κίνησε την περιέργεια και είχα την τύχη να διαβάσω μονομιάς από την αρχή μέχρι το τέλος όλες τις δημοσιεύσεις...

Όμως από ότι βλέπω, ακόμα στο 'δια ταύτα' δεν μπήκες φίλη livia και δεν εξηγείς ούτε τους λόγους για τους οποίους "παιδεύεις" τον κόσμο εδώ πέρα από ότι βλέπω...

Ελπίζω σύντομα να δουμε και το τέλος της ιστορίας...
(Βy the way αυτό με τους αντικριστούς καθρέφτες δεν είναι και τίποτα περίεργο... Απλώς μας δίνει μια έννοια του 'απείρου' ,μέσα από συνεχείς αντανακλάσεις....)

.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2005, 02:09:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream
ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΟΜΩΣ......."ΧΤΥΠΑΝΕ" ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΟ ΖΟΥΜΙ....ΑΥΤΟ ΒΕΒΑΙΑ ΘΑ ΜΠΕΡΔΕΨΕΙ ΤΗΝ ΡΟΗ....ΥΠΟΜΟΝΗ....ΔΕΝ ΧΑΣΑΜΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΜΑΣ.

PY8AGORAS
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "

ΚΑΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ/ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΑΝΗΚΕΙ........ΣΥΓΝΩΜΗ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΣΕ ΕΙΡΩΝΕΥΤΩ/ΘΙΞΩ....ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΑΝΤΙΣΤΑΘΩ.

Don't judge a book just by the cover
Unless you cover just another
And blind acceptance is a sign
Of stupid fools who stand in line.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Andras26
Νέο Μέλος

Cyprus
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2005, 08:15:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Andras26
Μηπως η φιλη μας εχει καποιο προβλημα? χρειαζεται λιγη σημασια μηπως? Ετσι εξηγητε η συμπεριφορα της παντος η ακομα μηποσ θελει να το παιξει Θεος?
Συγνωμη ειμαι λιγο αυστηρος!

Νικολας
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2005, 18:01:58  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912
LIVIA APO OTI EIDA STO FORUM MPHKES,TO TOPIK EDO AKOMA NA TO SYNEXISEIS... THA PEIS EPITELOUS THN ISTORIA SOY,H NA TO KLEIDOSOYN NA HSYXASOYME?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2005, 08:17:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA
ΕΧΕΙ ΤΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ Η livia ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΩ ΟΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΨΙΛΟΔΟΥΛΕΥΕΙ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΑΚΟΜΑ ΘΑ ΜΕΙΝΩ ΣΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΟΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΣΑΣΠΝΣ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΟΜΩΣ ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΚΟΜΑ ΘΑ ΜΠΩ ΣΤΟ TOPIC ΚΑΙ ΘΑ ΒΓΩ ΕΧΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ.

quote:
THA PEIS EPITELOUS THN ISTORIA SOY,H NA TO KLEIDOSOYN NA HSYXASOYME?

ΜΑΛΛΟΝ mariha2912 ΑΥΤΟ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ...

ΥΠΟΜΟΝΗ ΛΙΓΟ ΑΚΟΜΑ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2005, 10:43:05  Εμφάνιση Προφίλ
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΣΕ ΚΑΝΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΤΟ
ΕΠΟΜΕΝΟ ΤΕΥΧΟΣ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2005, 13:56:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
livia επειδή μπαίνεις στο topic και βλέπεις τα post, μιά ερώτηση να κάνω μόνο
Δεν έχω καμμία αγωνία για το τέλος της ιστορίας, απλά θα ήθελα να μου εξηγήσεις τι εννοείς όταν λες "όταν θα είσαστε έτοιμοι, όταν θα έχετε την διαύγεια".Ποιός θα το αποφασίσει αυτό? φαντάζομαι εσύ.
Αυτό ακριβώς εννοεί το άτομο που έγραψε για το υπερ-εγώ, εξήγησέ το μας εάν έχεις την καλοσύνη.
Όσον αφορά για την όποια δυσκολία έχεις στην εξιστόρηση, λόγω ότι η ιστορία είναι αρκετά παλιά, δεν θα έπρεπε να υπάρχει,γιατί όλοι μας όταν βιώνουμε κάτι δύσκολο το επαναλαμβάνουμε συνεχώς στο μυαλό μας με εναλλακτικά σενάρια μέχρι να μας ικανοποιήσει η εξήγηση που θα δώσουμε. Άρα σαν συμπέρασμα εγώ βγάζω ή ότι κάτι δεν είναι πραγματικό και παρουσιάζεται έτσι για κάποιους λόγους ή ότι δεν έχεις ακόμα καταλήξει σε κάτι, οπότε δεν έχω να περιμένω ότι θα μάθω.
Σημειώνω ότι ο τίτλος μου δίνει έντονα την αίσθηση ταινία μυθοπλασίας. Όμως εάν κάποιοι από εμάς ήθελαν κάτι τέτοιο θα το είχα πιστεύω καταλάβει.
Εάν δεν απαντήσεις δεν υπάρχει πρόβλημα, απλώς θα επιβεβαιωθούν οι σκέψεις μου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2005, 00:41:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo
...............................................
..................................................
.....................................................
.............................................................
Σσσσσσσσσσσσσσσσςςςςςςςςςςςςςςςς.................

http://www.akashanpathways.com/images/Robin_Wood.jpgΤο λευκό αναζήτησα ως την ύστατη ένταση του μαύρου.
Την ελπίδα ως τα δάκρυα.
Τη χαρά ως την άκρα απόγνωση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

e_shadow
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
246 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2005, 14:32:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους e_shadow
quote:
ΕΧΕΙ ΤΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ Η livia ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΩ ΟΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΨΙΛΟΔΟΥΛΕΥΕΙ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΑΚΟΜΑ ΘΑ ΜΕΙΝΩ ΣΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΟΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΣΑΣΠΝΣ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΟΜΩΣ ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΚΟΜΑ ΘΑ ΜΠΩ ΣΤΟ TOPIC ΚΑΙ ΘΑ ΒΓΩ ΕΧΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ.

αγαπητη 3ADA εχεις δικιο τελικα μαλον παιζει μαζι μας και μας ψιλοδουλευει!!! παντως εγω ηθελα να διαβασω την ιστορια της αλλα μαλον δεν υπαρχει ιστορια!!!!


Δε ζυγιάζω, δε μετρώ , δε βολεύομαι ! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι

Edited by - e_shadow on 18/04/2005 14:33:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2005, 10:45:33  Εμφάνιση Προφίλ
ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΠΕΙΡΑΜΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΘΡΕΠΕΤΕΣ ΠΑΡΕΜΕΙΝΕ ΜΥΣΤΙΚΟ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2005, 10:57:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA
ΜΑΛΛΟΝ ΕΣΠΑΣΕ Ο ΚΑΘΡΕΥΤΗΣ....

ΟΚ ΕΓΩ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΟΜΑΙ ΤΣΙΜΠΗΣΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΕΝΤΑΞΕΙ, Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΚΛΕΙΔΩΝΕΙ!!!!!!

ΚΡΙΜΑ ΠΑΝΤΩΣ ΠΟΥ ΜΕΡΙΚΟΙ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΝΤΑΙ ΤΟΣΟ ΝΑ ΕΝΗΛΗΚΙΩΘΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ "ΣΟΒΑΡΕΥΤΟΥΝ"...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vErgio
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2005, 17:13:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vErgio
loipon, den exoume problhma na mathoume olh thn istoria..., alla to thema einai oti osoi einai melh sto site, pisteyw pws den kratiountai na mathoun gia to apotelesma tou peiramatos.Opws kai egw bebaia!!! Malista exw arxisei na pshnwmai mhpws to kanw monos mou to peirama ( na dw dhl. to 9o eidwlo pou emfanizetai), mpas k mathw pio grhgora ayta poy tha mas peis na ta pw egw prwtos!!!!!!!!!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
vErgio
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2005, 17:14:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vErgio
loipon, den exoume problhma na mathoume olh thn istoria..., alla to thema einai oti osoi einai melh sto site, pisteyw pws den kratiountai na mathoun gia to apotelesma tou peiramatos.Opws kai egw bebaia!!! Malista exw arxisei na pshnwmai mhpws to kanw monos mou to peirama ( na dw dhl. to 9o eidwlo pou emfanizetai), mpas k mathw pio grhgora ayta poy tha mas peis na ta pw egw prwtos!!!!!!!!!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ydroxoos25
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2005, 02:27:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ydroxoos25
Τη φάγατε την κοπέλα... με τόσα επικριτικά σχόλια πώς να ξαναγράψει;;;

Εντάξει διάλεξε έναν τρόπο να το αναφέρει αποσπασματικά. Προφανώς το θεώρησε πιο ενδιαφέρον έτσι. Όλοι δεν το κάνουμε σε ορισμένες περιπτώσεις ειδικά με τέτοια θέματα και με ανθρώπους που "δεν είναι έτοιμοι" ακόμα να ακούσουν κάτι τέτοια;;

Άντε Λιβία συνέχισε...

<<Από τη στιγμή που η επιστήμη θα αρχίσει να ερευνά τα μεταφυσικά φαινόμενα θα προοδεύσει σε μια δεκαετία περισσότερο απ' όσο έχει προοδεύσει σε όλη την ύπαρξή της.>> "Nicola Tesla"

Edited by - Ydroxoos25 on 20/04/2005 02:30:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

the elder sister1
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
113 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2005, 03:02:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους the elder sister1
“που δεν ειναι ετοιμοι”...κι αυτο ποιος θα το κρινει;..προφανως η ιδια...κατι σε αυθαιρεσια και αυτοχρηζομενη αυθεντια κανει...(Ο δασκαλος διδασκει με το παραδειγμα του και το ηθος του πολυ αμεσοτερα σε σχεση με την αναπτυξη ιστοριων, παραβολων και μεταφορων)
Τελοσπαντων, εχω την εντυπωση, πως μετα τις τελευταιες αντιδρασεις, εχουμε δωσει μια υπεροχη προφαση για αντιδραση του τυπου: ειδατε που δεν ειστε ετοιμοι; ανυπομονειτε, συμπεραινετε, ενω ειμαι ακομη στην αρχη της διηγησης...
Εχουμε δωσει γενναιοδωρα case studies σε περιπτωση που αποτελουμε συστατικα του πειραματος, οποιο κι αν ειναι αυτο.
Εχουμε δωσει ηδη ιδιαιτερη σημασια σε καποια που ισως το εχει αναγκη.
Οπως και να χει, το θεμα συντηρειται ζωντανο απο τους συμμετεχοντες. Η κυριως ενδιαφερομενη απουσιαζει θορυβωδως....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2005, 09:46:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA
elder sister1 ΠΟΣΟ ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙΣ.....
quote:
Εχουμε δωσει ηδη ιδιαιτερη σημασια σε καποια που ισως το εχει αναγκη.
Οπως και να χει, το θεμα συντηρειται ζωντανο απο τους συμμετεχοντες. Η κυριως ενδιαφερομενη απουσιαζει θορυβωδως....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2005, 11:10:22  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Τη φάγατε την κοπέλα... με τόσα επικριτικά σχόλια πώς να ξαναγράψει;;;

Εντάξει διάλεξε έναν τρόπο να το αναφέρει αποσπασματικά. Προφανώς το θεώρησε πιο ενδιαφέρον έτσι. Όλοι δεν το κάνουμε σε ορισμένες περιπτώσεις ειδικά με τέτοια θέματα και με ανθρώπους που "δεν είναι έτοιμοι" ακόμα να ακούσουν κάτι τέτοια;;



ΤΕΛΙΚΑ ΦΑΝΗΚΕ ΟΤΙ ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΕΤΟΙΜΗ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
livia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
193 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2005, 15:04:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους livia
Μου έδωσε τον φάκελο και είδα όντως την διευθυνσή μου με τα δικά μου γράμματα και ένα λεκέ απο καφέ που μου έμοιαζε σαν φιλάκι.
Η αίσθηση ήταν τρομακτική,ένοιωθα ζαλάδα και αγωνία και τα χέρια μου έτρεμαν.

.....................................................................
Πολές φορές με τον φίλο μου τον σωτήρη αστειευόμασταν οτι υπάρχουν κάποιοι που κατευθύνουν τις ζωές μας και αν ήμαστε αρκετά γρήγοροι ίσως καταφέρουμε να βρούμε στοιχεία,και τότε θα μας θεωρήσουν άξιους για να γίνουμε ελεύθεροι.
......................................................................
Εκείνη την στιγμή σε εκείνο το παγκάκι ,για λίγα δευτερόλεπτα ,το πίστεψα.
Μετά άρχισα να κοιτάω γύρω μου σίγουρη πως κάποιος μου έκανε φάρσα.

- Δεν θυμάσε τίποτα ε?
- Αποκλείεται να το έγραψα εγώ.
- Ηταν δική σου ιδέα γιατί ήθελες αποδείξεις.
- και τι απόδειξη είναι αυτό?
- Σου έδιεξα ένα πείραμα που σε βοηθά να κάνεις ένα ταξίδι,και εσύ επέμενες πως αν πετύχαινε το πείραμα θα ήθελες αποδείξεις.

Ανοιξα τον φάκελο,μέσα εκτός απο 4 παιδικές ζωγραφιές είχε ενα μάτσο χαρτιά που εκτός απο κείμενο υπήρχαν και σκίτσα με μολύβι που έδειχναν ενα άτομο ανάμεσα σε δύο πλαίσια.


Είναι δύσκολο το μονοπάτιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2005, 15:41:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON
"Ειχα την τύχη όταν ήμουν στην Αθήνα σαν φοιτήτρια το 1993 να συναντήσω εναν μοναδικό άνθρωπο.
Το πρώτο πράγμα που μου έμαθε ήταν πως αφού αναζητούσα τη γνώση θα έπρεπε να προετοιμαστώ για το αντίτιμο που θα πλήρωνα...
Οταν το λάβεις σοβαρά υπόψιν άσε με να σου μιλήσω για το μυστικό πείραμα........

*******************************

Ισως όσα συνέβησαν τότε να με τρόμαξαν γιατί τους έδωσα πολύ σημασία αλλά,ποτέ δεν μετανιώνω για τις ώρες που πέρασα μαζί του και φυλάω σαν θυσαυρό όσα μου έμαθε.

*******************************

Μου είπε πως, αν σε πεινασμένο, προσφέρουν ένα καλάθι με τρία περιστέρια, αυτός θα φάει τουλάχιστον το ένα αμέσως και πρίν περάσει λίγος καιρός και τα υπόλοιπα........
Το θέμα είναι να συλογιστείς καλά πριν καταναλώσεις ότι σου δίνεται απλόχερα.........
Γιατί όταν ο πεινασμένος φάει και τα τρία περιστέρια τότε θα σκεφτεί ότι ίσως κάπου υπάρχει και ο περιστερώνας........

Ηταν ένας παράξενος άνθρωπος που του άρεσε να ζωγραφίζει ψυχεδελικά τοπία και προσπαθούσε να βγάλει τα προς το ζείν πουλώντας τα στο Σύνταγμα.Δεν μπορώ να πώ πως ενθουσιάστηκα με την τέχνη του και δεν θυμάμαι γιατί μου τράβηξε την προσοχή και του έπιασα κουβέντα.
Κουβέντα στην κουβέντα αρχίσαμε να μιλάμε για βιβλία και μου πρότεινε μερικά.
Όταν πήγα στο σπίτι μου ένιωθα παράξενα για την συμπεριφορά μου και ίσως τύψεις γιατί του είχα ανοιχτεί πολύ,χωρίς στην ουσία να μάθω τίποτα γ'αυτόν.
Πέρασαν οι μέρες και ομολογώ πως τα βιβλία που πρότεινε ήταν φανταστικά και αυτή η διαπίστωση μου έδωσε αφορμή να τον αναζητήσω.
Ήταν εξεταστική και σπάνια έβγαινα απο το σπίτι,μόνο για τσιγάρα,φανταστήτε λοιπόν την έκπληξή μου όταν μου χτύπησε την πόρτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Κρατούσε ένα τυλιγμένο έργο του για δώρο και με ένα χαμόγελο σαν να μήν έτρεχε τίποτα,μπήκε μέσα και ζήτησε καφέ.Του είχα πεί μόνο το μικρό μου όνομα και στο σπίτι δεν έγραφα το όνομά μου ούτε στο θυροτηλέφωνο.Ήταν άνετος και έδειχνε να μην προσέχει την σοκαρισμένη μου έκφραση.

Δεν τον ρώτησα ποτέ πως βρήκε το σπίτι μου,το έπαιζα άνετη και χαλαρή παρόλο που είχα φρικάρει!!!!!!!
Επινε τον καφέ του και κοιτούσε τους πίνακες που είχα αραδιασμένους στο διαμέρισμα με την ίδια έκφραση αηδίας που είχα καιεγώ για τα έργα τα δικά του.Μιλήσαμε για πολλά και διάφορα αλλά με παράξενη εμμονή ζητούσε πληροφορίες για τα ταξίδια μου στην Ιταλία.Είμαι απο την Πάτρα και στην Ιταλία πήγαινα απο μικρό παιδί. Μετά απο ώρα όταν αποφάσισε να φύγει μου άφησε το δώρο του και μου είπε πως αν δεν μου άρεσε μπορούσα να το διορθώσω.
Ο πίνακάς του ήταν απαίσιος και με τόσο σκούρα χρώματα σε τόσα πολλά στρώματα που φαινόταν μαύρος.Τον καταχώνιασα σε μια γωνιά αποφασίζοντας πως δεν δεχόταν διόρθωση.
...................................................................
Πέρασαν δέκα μέρες απο την επίσκεψή του και άρχισαν να μου συμβαίνουν διάφορα παράξενα πράγματα όπως οτι χάλασαν τα ηλεκτρικά του σπιτιού,έσπασε ενα κομμάτι απο το γείσο του μπαλκονιού και παραλίγο να χτυπήσει τον γείτωνα απο κάτω,γέμισε η κουζίνα απο μαύρες μεγάλες κατσαρίδες,εσπασαν τάβλες απο το κρεβάτι μου,τα παράθυρα στο καθιστηκό δεν έκλειναν και άλλα μικροπράγματα που μου δημιουργούσαν δυσκολίες καθημερινά.
Αρχισα να σκέφτομαι σοβαρά το μάτιασμα σαν υπαρκτή ενέργεια και παρόλο που κατα βάθος ήξερα πως δεν υπήρχε περίπτωση,ζήτησα απο την διπλανή να μου φωνάξει έναν παπά να κάνει ευχέλαιο.
Το τι έγινε μόλις ήρθε ο παπάς έπρεπε να είσασταν εκεί να το δείτε !!!!!!!!!!!!!!!
Μόνο που δεν λιποθύμησε ο άνθρωπος.Ετρεμε σαν ψάρι και ξέχναγε τα λόγια που έπρεπε να πεί.Εφυγε κακήν κακώς,αφού ούτε το χιλιάρικο που είχα έτοιμο δεν πήρε.

Η συμπεριφορά του παπά με τρόμαξε περισσότερο απο όλα τα άλλα που είχαν συμβεί.
Ο βασιλικός πάντως πρέπει να έκανε την δουλειά του γιατί μετά απο αυτό τα "περίεργα" φαινόμενα σταμάτησαν.
Έλα όμως που πήγαινα γυρεύοντας................
Πήγα πάλι στο σύνταγμα να τον βρώ,υποψιασμένη πως με κάποιο τρόπο έφταιγε ο καινούριος μου "φίλος" για ότι συνέβει.
Ήταν στη θέση του με τους πίνακες αραδιασμένους στο παγκάκι,και έκανε τόση χαρά όταν με είδε που ένοιωσα ντροπή για όσα είχα προετοιμαστεί να του πώ.Επέμενε να με κεράσει καφέ και είχε μια σακουλίτσα με χρώματα αγιογραφίας (που είναι πανάκριβα)που επέμενε πως τα είχε δώρο για μένα γιατί ήξερε πως θα πήγαινα να τον δώ.
Ισως είναι παράξενο που όταν είμουν μαζί του ένοιωθα ηρεμία και ασφάλεια,μου άρεσε η παρέα του και ξέχναγα όλα τα σενάρια που είχα είχα ετοιμάσει που περιελάμβαναν βρισιές και λίγο ξύλο αν δεν απαντούσε στις ερωτήσεις μου.Η αλήθεια είναι πως όταν τον έβλεπα με τα παράτερα ρούχα λίγο βρωμιάρη και αξιοθρήνητο,όλες οι υποψίες μου γύρναγαν να με χλευάσουν.
Είχα σημειώσεις απο την σχολή μαζί μου και κάθησα στο διπλανό παγκάκι να τις ξεχωρίσω γιατί στο φωτοτυπίο τις είχαν μπερδέψει.
Σπούδαζα στο ΠαΠει στατιστική και οι σημειώσεις ήταν μαθηματικά απειροστικού λογισμού.Ανάμεσα στις σελίδες ήταν φωτοτυπίες απο ζωγραφιές σαν να τις έκανε μικρό παιδάκι,δεντράκια και λουλούδια με παράξενα χρώματα.Ήρθε δίπλα μου και δείχνοντας τις είπε "απο μικρή είχες ταλέντο".
Οι ζωγραφιές ήταν δικές μου? σιγουρεύτικα όταν στην τελευταία είδα το λίβια με μικρά παιδικά γραμματάκια.
Πώς το έκανες αυτό ???? τον ρώτησα αγριεμένη,πές μου τι συμβαίνει γιατί δεν θα ξαναέρθω ποτέ εδώ και ούτε θα σου ανοίξω την πόρτα μου ξανά.
- γιατί νομίζεις πως το έκανα εγώ?
- γιατί ήξερες πως είναι δικές μου
- εντάξει,τις έβαλα κρυφά στα χαρτιά σου προηγουμένως
- τι εντάξει,που τις βρήκες?
- μέσα σε ένα γράμμα
- με δουλεύεις?σου αρέσει να με τρομάζεις?γιατί?σου έχω κάνει κάτι και δεν το ξέρω?
- Όχι δέν σε δουλεύω,έχω ένα γράμμα που μου έστειλες εσύ και είχες αυτά μέσα και μου έγραφες να σου τα δείξω όταν συναντηθούμε,είχε και την διεύθυνσή σου επάνω.
- δώστο μου να το δώ ΤΩΡΑ!!(με είχε πιάσει μια μικρούλα υστερία)

Μου έδωσε τον φάκελο και είδα όντως την διευθυνσή μου με τα δικά μου γράμματα και ένα λεκέ απο καφέ που μου έμοιαζε σαν φιλάκι.
Η αίσθηση ήταν τρομακτική,ένοιωθα ζαλάδα και αγωνία και τα χέρια μου έτρεμαν.

.....................................................................
Πολές φορές με τον φίλο μου τον σωτήρη αστειευόμασταν οτι υπάρχουν κάποιοι που κατευθύνουν τις ζωές μας και αν ήμαστε αρκετά γρήγοροι ίσως καταφέρουμε να βρούμε στοιχεία,και τότε θα μας θεωρήσουν άξιους για να γίνουμε ελεύθεροι.
......................................................................
Εκείνη την στιγμή σε εκείνο το παγκάκι ,για λίγα δευτερόλεπτα ,το πίστεψα.
Μετά άρχισα να κοιτάω γύρω μου σίγουρη πως κάποιος μου έκανε φάρσα.

- Δεν θυμάσε τίποτα ε?
- Αποκλείεται να το έγραψα εγώ.
- Ηταν δική σου ιδέα γιατί ήθελες αποδείξεις.
- και τι απόδειξη είναι αυτό?
- Σου έδιεξα ένα πείραμα που σε βοηθά να κάνεις ένα ταξίδι,και εσύ επέμενες πως αν πετύχαινε το πείραμα θα ήθελες αποδείξεις.

Ανοιξα τον φάκελο,μέσα εκτός απο 4 παιδικές ζωγραφιές είχε ενα μάτσο χαρτιά που εκτός απο κείμενο υπήρχαν και σκίτσα με μολύβι που έδειχναν ενα άτομο ανάμεσα σε δύο πλαίσια.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2005, 15:46:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Λιγες Παρατηρησεις....


αστειευόμασταν οτι υπάρχουν κάποιοι που κατευθύνουν τις ζωές μας και αν ήμαστε αρκετά γρήγοροι ίσως καταφέρουμε να βρούμε στοιχεία,και τότε θα μας θεωρήσουν άξιους για να γίνουμε ελεύθεροι.


Α Γράφεις ώρες γραφείου.

Β Λες, καποιοι.....Κατευθύνουν Ζωές...

Γ Άξιοι να γίνουμε ελεύθεροι.

Δ υπογραφεις,

Είναι δύσκολο το μονοπάτι

Μα πιο μεσα λες,

ξερω τα παντα για το τιποτα

Οταν γνωριζεις τα πάντα για το Τίποτα, είσαι πραγματικά ελεύθερη, και ευτυχισμένη...

Η Ιστορία, (και όποια ιστορία)… χάνει το ενδιαφέρον...

Μα εσυ... συνεχισε!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

livia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
193 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2005, 08:15:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους livia
quote:

livia επειδή μπαίνεις στο topic και βλέπεις τα post, μιά ερώτηση να κάνω μόνο
Δεν έχω καμμία αγωνία για το τέλος της ιστορίας, απλά θα ήθελα να μου εξηγήσεις τι εννοείς όταν λες "όταν θα είσαστε έτοιμοι, όταν θα έχετε την διαύγεια".Ποιός θα το αποφασίσει αυτό? φαντάζομαι εσύ.

Όσον αφορά για την όποια δυσκολία έχεις στην εξιστόρηση, λόγω ότι η ιστορία είναι αρκετά παλιά, δεν θα έπρεπε να υπάρχει,γιατί όλοι μας όταν βιώνουμε κάτι δύσκολο



...................................................................
Οταν θα εισαι ετοιμος,θα εισαι ετοιμος.
Δεν ειπα ποτε οτι θα το αποφασισω εγώ.Αυτό θα ήταν εύκολο,γιατί στα δύσκολα πάντα θέλουμε οι αποφάσεις να παίρνονται απο άλλους.

Η ιστορία μου έχει τις ρίζες τις στο παρελθόν και οι καρποί μαζεύονται σήμερα.Δεν είπα οτι βίωσα κάτι δύσκολο.Είπα οτι βίωσα κάτι πολύ έντονο και μυστήριο.


Είναι δύσκολο το μονοπάτιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

livia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
193 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2005, 08:18:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους livia
quote:

(Βy the way αυτό με τους αντικριστούς καθρέφτες δεν είναι και τίποτα περίεργο... Απλώς μας δίνει μια έννοια του 'απείρου' ,μέσα από συνεχείς αντανακλάσεις....)

.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "



Αγαπητέ την έννοια του απείρου είναι δύσκολο να στην δώσει οτιδήποτε,γιατί αυτή η έννοια είναι η μοναδική που είναι όντως ασύληπτη.....

Είναι δύσκολο το μονοπάτιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

livia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
193 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2005, 08:23:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους livia
quote:

Μηπως η φιλη μας εχει καποιο προβλημα? χρειαζεται λιγη σημασια μηπως? Ετσι εξηγητε η συμπεριφορα της παντος η ακομα μηποσ θελει να το παιξει Θεος?
Συγνωμη ειμαι λιγο αυστηρος!

Νικολας



Νικόλα αν πιστέυεις οτι όποιος καλιεργεί εσκεμένα την αίσθηση της περιέργειας το παίζει Θεός,σίγουρα δεν λές κάτι καινούριο.....
Αλλωστε αυτό έκανε και ο Θεός στον Παράδεισο με το μήλο.Αυτοί δεν κατάφεραν να αντισταθούν. Εσυ???

Είναι δύσκολο το μονοπάτιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2005, 13:44:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Καλή μου livia δεν προσπαθώ να λογομαχήσω μαζί σου,
όμως ξέρω τι διαβάζω
Δεν είπες για κάτι έντονο και μυστήριο
Είπες ότι από μόνη της η ιστορία κουβαλάει δυσκολίες
και άρχισες απο 30/03/05 να υπογράφεις "είναι δύσκολο το μονοπάτι"
οπότε και εγώ υπέθεσα ότι βίωσες κάτι δύσκολο.
Όσο για αυτό που ρώτησα ποιός θα το αποφασίσει πότε είναι κάποιος έτοιμος, το ρώτησα γιατί διέκρινα από τα γραφόμενά σου έναν αποφασιστικό και "κάθετο" θα έλεγα τόνο που σημαίνει για μένα ότι εσύ παίρνεις την απόφαση.

Αλλά και η απάντησή σου στον Νικόλα μου θυμίζει τεστ αυτοσυγκράτησης και ψυχολογία ελέγχου.
Δεν ξέρω ακόμα να πω τι είναι αυτό που νοιώθω δεν το έχω συγκεκριμενοποιήσει αλλά η τεχνική μου είναι γνωστή.

Δεν θέλω με αυτά που λέω να μειώσω την αξία της ιστορίας σου αλλά κάτι μου κάνει περίεργο, όχι η εξιστόρηση αλλά οι απαντήσεις σου σε ερωτήματα, καθώς και ο χρόνος που αφήνεις από την μία συνέχεια στην άλλη σε συνδιασμό με τα post που ανεβαίνουν στα κενά αυτά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2005, 18:32:09  Εμφάνιση Προφίλ
Η ΑΦΗΓΗΣΗ ΤΗΣ LIVIA ΣΗΜΕΡΑ ΚΛΕΙΝΕΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΤΗΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕ
ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΠΕΙ ΣΤΟ ΨΗΤΟ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΗΝ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΣΕ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΟ ΡΥΘΜΟ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΧΑΝΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΤΟΥ ΚΑΙ ΣΠΑΝΕ ΚΑΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 17 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy