ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Το μυστικό πείραμα με τους δύο αντικρυστούς καθρέπτες
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 17
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
amnezia
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2005, 16:14:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amnezia
quote:

Γιατι οποτε τα θεματα φτανουν σε καποια ενταση εμφανιζονται τα μηνυματα –διατοντες αστερες απο ολοκαινουριους χρηστες? Γιατι αυτα τα μηνυματακια ειναι συνhθως των ακρων, στεκονται θετικοτατα η αρνητικοτατα χωρις τεκμηριωση η εστω καμια προτασουλα παραπανω πανω στο θεμα? Και δεν ειναι το μονο στο οποιο παρατηρειται αυτο. Μηπως καποιοι συντονιστες να το προσεξουν το φαινομενο λιγο παραπανω?

Edited by - the elder sister1 on 23/04/2005 03:00:02


Το οτι ειμαστε καινουριοι τι σημαινει?Διαφερουμε σε κατι απο εσας?Εγω προσωπικα το εχω ξαναζησει ολο αυτο σε αλλο forum κ μαλιστα σε χειροτερο βαθμο,γιατι το ατομο μιλουσε με λεξεις κλειδια με αποτελεσμα οι mod να μεταφραζουν κ καθε του μνμ.Ασε που στο τελος το ατομο "εφυγε" απ'το forum γιατι με την αλαζωνια του μας ελεγε οτι ειμαστε κοινως ηλιθιοι που δεν καταλαβαινουμε τι ηθελε να πει ο ποιητης...
Τουλαχιστον η φιλη μας δεν εχει τετοιο υφος κ γι'αυτο χαιρομαι ιδιαιτερα κ ειναι ενας λογος που συνεχιζω κ παρακολουθω το συγκαικριμενο θεμα...
Οκ την καταλαβαινω γιατι οπως λεει εργαζεται κ κλεβει λιγο χρονο για να μας γραφει αλλα αυτα με τους κωδικους στο τελος τι τα ηθελε?
Δεν σου κανω επιθεση απλα ηθελα να απαντησω γιατι ενιωσα οτι με εθηξε αυτο το καινουρια(αν κ αυτο δεν σημαινει οτι δεν παρακολουθω το forum εδω κ κατι μηνες)κ οτι απανταμε με μικρες απαντησεις που κ παλι αυτο δεν σημαινει οτι δεν ξερουμε τι να γραψουμε κ γραφουμε απλα για να γραφουμε αλλα εγω προσωπικα ολο αυτο το εχω ξαναφαει στη μουρη..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Andras26
Νέο Μέλος

Cyprus
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2005, 16:35:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Andras26
Μπραβο amnezia καλα τα ειπες εστω και αν η απαντηση της the elder sister1 ηταν για μενα. Ουτε καν θα απαντησω σε αυτην γιατι δεν αξιζει να εκτραπω απο το θεμαν αν και εχω πολλα να της απαντησω. Θα συμφωνησω και εγω οτι επιδη δεν απανταμε, (ειμαστε καινουρια μελη)εγω εχει δυο χρονια που διαβαζω τα φορουμ!!! Επρεπε δηλαδη να απανταω με απαντησουλλες τυπου (Γεια? πως ειστε παιδια?) για να θεωρουμε (υψηλο μελος???)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2005, 16:52:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo
Μια που και εγώ εργάζομαι -όπως πολλοί φίλοι του φόρουμ- θεωρώ πως αν έχεις λίγο χρόνο και πολλά σημαντικά να διηγηθείς δεν σκαρώνεις τέτοια παιχνιδάκια του τύπου "για να δω πόσοι από εσάς είναι αρκετά έξυπνοι για να μάθουν τη συνέχεια". Αυτό μπορεί να γίνει με φίλους. Σε δημόσιο τόπο το βρίσκω αδόκιμο. Δεν με ενοχλούν οι γρίφοι. Με ενοχλεί το power play και η επίδειξη. Και βρίσκω πως δυστυχώς δικαιώνεται το πρώτο μου μήνυμα. Δεν έχω σκοπό να διαβάσω τη συνέχεια του θέματος γιατί βρίσκω εξυπνακίστικο τον τρόπο που εξελίσσεται και πιστεύω πως αυτός ήταν ο σκοπός εξαρχής. Να είστε όλοι καλά.

No Method, No Guru, No Teacher

Edited by - wendigo on 23/04/2005 16:53:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aphrodity
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
95 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2005, 19:17:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aphrodity
Ειληκρινά εχω όλη την καλή θέληση τουλάχιστον να προσπαθήσω. Αλλα εφόσον 1:Α θεωρητικά δε θα έπρεπε και 2:Β και να συνεχίζει όπως στα σταυρόλεξα για παράδειγμα. Ξέρω οτι δε θα έχει νόημα να στείλει καποιος απάντηση σ'αυτό το forum αλλα κανενα e-mail η κάτι για βοήθεια....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2005, 21:06:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON
Μιας και παίζουμε που παίζουμε πιστεύω ότι θα πρέπει μας κατατοπίσεις λίγο. Σε ένα τόπικ με 3000 αναγνώσεις εως τώρα τουλάχιστον αυτοί που μπαίνουν στην διαδικασία να ακολουθήσουν το μονοπάτι σου(όποιο κι αν είναι αυτό) θα πρέπει να φτάσουν κάπου.

Το πρώτο μέρος, αυτό με τους αριθμούς, είναι εύκολο να βρεθεί, αρκεί να μην κινηθείς με τον συμβατικό τρόπο. Το δεύτερο όμως που κολλάει? Θα χρησιμοποιήσουμε κάτι από το πρώτο ή το πρώτο το έβαλλες έτσι για να δοκιμάσεις τα νεύρα μας?

Ελπίζω να απαντήσεις εγκαίρως. Αλλιώς καλύτερα θα ήταν να κλειδωθεί αυτό το θέμα μιας και δεν βλέπω να καταλήγει κάπου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2005, 01:24:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo

quote:
livia
Μπορείτε να μεταφράσετε το:
8,6,23,4,1,9,19,7,19,9,17,1

οπου 1:Α

livia
Το Ελληνικο αλφάβητο,είπαμε αρχίζουμε με εύκολα,
απλή αντικατάσταση.


Εχουμε λοιπόν:

8=H
6=ΣΤ, ς΄ {Δίγαμμα}
23=ΚΓ, 2+3=5=Ε, 3-2=1=Α
4=Δ
1=Α
9=Θ
19=ΙΘ, 1+9=10=Ι, 1+0=1=Α, 9-1=8=Η
7=Ζ
19 Βλέπε ανωτέρω
9=θ
17=ιζ, 1+7=8=η, 7-1=6=ΣΤ, ς΄
1=Α

Σύνολον 113=ΡΙΓ, 1+13=14=ΙΓ, 1+1+3=5=Ε, 1-1+3=3=Γ

Τώρα για προσθαφαιρέσεις συνδιασμούς κλπ ...απλή αντικατάσταση!!!
Μη τα θέλετε κι όλα έτοιμα!!!

Ψάχτεεε!!!!!!!

Γιατί όπως λέει κι η φίλη μας

Είναι δύσκολο το μονοπάτι!!!

Μ' αρέσει!!!

Είναι σοβαρό γιατρέ μου??!!!

Το λευκό αναζήτησα ως την ύστατη ένταση του μαύρου.
Την ελπίδα ως τα δάκρυα.
Τη χαρά ως την άκρα απόγνωση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2005, 02:59:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON
Στο mailbox σου, θα βρεις email μου με την λύση. Περιμένω λοιπόν τα υπόλοιπα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
livia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
193 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2005, 11:56:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους livia
quote:

Στο mailbox σου, θα βρεις email μου με την λύση. Περιμένω λοιπόν τα υπόλοιπα...


dagon
Εχω μείνει άφωνη


Είναι δύσκολο το μονοπάτιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

livia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
193 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2005, 12:20:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους livia
quote:

Livia, θελεις να πεις πως ταξιδεψες στο χρονο μεσα απο τεχνικη που σου διδαξε αυτος ο ανθρωπος (με τη βοηθεια πιθανον των ειδωλων) και εμφανιστηκε για να σου δωσει τις αποδειξεις που αφησες εσυ για τον εαυτο σου σε μορφη κωδικου που καλουμαστε τωρα εμεις να αποκρυπτογραφησουμε για να σε ακολουθησουμε στο ταξιδι της γνωσης σου;


Σε λιγες μέρες θα σκανάρω τα χαρτιά που βρήκα μέσα στο γράμμα,
τα σχέδια φαίνονται αλλά το κείμενο είναι γραμμενο σε κώδικα.
καλή συνέχεια


Είναι δύσκολο το μονοπάτιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

livia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
193 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2005, 12:31:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους livia
quote:

Φοβάσαι να μιλήσεις? γιατί τί θα πεις τάχα? ότι ο κόσμος αυριο θα γυρίσει ανάποδα? Καλό θα ήταν να σοβαρευτείς και τελειώνεις με αυτή την ιστορία...

.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "



Αγαπητέ μου ο κόσμος για ΄μενα είναι ήδη ανάποδα.Αρα αν γυρίσει ο κόσμος αύριο θα ΄ρθει στα ίσα του.

Είναι δύσκολο το μονοπάτιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2005, 19:11:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere
Αγαπητή livia,
δε σου κρύβω πως αρχικά, κι εγώ έκανα τις ίδιες λίγο – πολύ, σκέψεις με όσα μάλλον επικριτικά έχουν διατυπωθεί ως εδώ για το πώς προχωράς την αφήγησή σου .

Το θέμα σου όμως, δεν έπαψε να μου κεντρίζει την προσοχή και συνεχίζω να το παρακολουθώ -έστω κι αν μοιάζει με το μαρτύριο της σταγόνας-, οπότε μετά από δεύτερες σκέψεις κατέληξα στα εξής:

Αν τα πράγματα είναι τόσο σοβαρά όσο ισχυρίζεσαι ότι είναι, τότε δικαιολογημένα ψάχνεις να βρεις τον κατάλληλο χρόνο και το κατάλληλο τρόπο να τα διατυπώσεις, και δικαιολογημένα επίσης παίρνεις όσα μέτρα προφύλαξης θεωρείς αναγκαία.

Αν πάλι, απλώς, διεξάγεις κάποιο ιδιότυπο πείραμα – παιχνίδι στο οποίο μας θες συμμέτοχους, θεωρώ ότι τα καταφέρνεις μια χαρά και ειλικρινά, σε παραδέχομαι. Στο κάτω – κάτω κανέναν δεν προσβάλεις.

Οπότε… έτσι ή αλλιώς…αγαπητή Livia, και όσον αφορά εμένα, ακόμη κι αν δεν μπορέσω να σε παρακολουθήσω στη συνέχεια, έστω και μέχρις εδώ που μας έφτασες, ομολογώ ότι άξιζε!!! Σου βγάζω το καπέλο! Συγχαρητήρια!!! Να 'σαι καλά.


Προσοχή στην Προσοχή
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2005, 22:28:56  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Φοβάσαι να μιλήσεις? γιατί τί θα πεις τάχα? ότι ο κόσμος αυριο θα γυρίσει ανάποδα? Καλό θα ήταν να σοβαρευτείς και τελειώνεις με αυτή την ιστορία...
--------------------------------------------------------------------------------

Αγαπητέ μου ο κόσμος για ΄μενα είναι ήδη ανάποδα.Αρα αν γυρίσει ο κόσμος αύριο θα ΄ρθει στα ίσα του.


Αγαπητή livia ακριβώς αυτό θέλω να πω: Η πλειονότητα όσων διαβάζουν και γράφουν μέσα σε αυτά τα forums, είχε κάποια ή κάποιες "αντισυμβατικές" εμπειρίες και είτε θέλει να τις εκθέσει και να βρει απαντήσεις σε αυτές μέσα από το δημόσιο διάλογο, είτε θέλει να παρακολουθήσει σχετικά (ή μη) βιώματα άλλων, που είναι πέρα από τα "συνηθισμένα".
Άρα λοιπόν δεν πρόκειται για ένα "τυχαίο" ακροατήριο/αναγνωστήριο. Όλοι και όλες εδώ πέρα έχουν, αλλά και εκφράζουν, κάποιες παραπάνω ανησυχίες από τον μέσο ήσυχο/κοιμισμένο πολίτη.

Υπ'αυτή την ένοια σου λέω ότι το "κουράζεις"...
Αν εγώ έβλεπα το "Χριστό φαντάρο" ή αν "γύρναγε ο κόσμος μου ανάποδα" δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να το πω εδώ πέρα σε πληροφορώ. Αυτός είναι ο λόγος ύπαρξης του esoterica κατ'εμέ. Αμα ούτε κι εδώ περα δεν μπορούμε να εκφράζουμε αυτό το "κάτι άλλο","το κάτι διαφορετικό", τότε ζήτω που καήκαμε...

Γι αυτό σου λέω: Τι φοβάσαι? Τι σε ανησυχεί? Οι αντιδράσεις των άλλων? 'Η μήπως αν θα σοκαριστούν ή όχι?
Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας...Ετσι κι αλλιώς σε ότι και αν πεις και σε ότι και αν κάνεις, ειδικά εδώ στην Ελλάδα, θα βρεις όλη την γκάμα των αντιδράσεων, από χειροκροτητές μέχρι χλευαστές, άρα...?

.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

undeafeted
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
296 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2005, 23:03:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους undeafeted
αυτο που γουσταρω στα φορουμ ειναι οτι με αλλο θεμα ξεκινα και με αλλο κλεινει.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2005, 00:36:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere
Αγαπητέ PY8AGORAS,

συμμερίζομαι τον προβληματισμό σου, όμως ας υποθέσουμε για λίγο, ότι βρίσκεσαι κάτοχος μιας γνώσης που είναι εν δυνάμει επικίνδυνη.
Θες να τη μοιραστείς αλλά δεν ξέρεις με ποιους.
Προσεγγίζεις ένα χώρο στον οποίο μοιάζει να υπάρχουν καλές πιθανότητες να βρεις τα άτομα που ψάχνεις.
Όμως υπάρχουν και μικρά παιδιά ή άνθρωποι που θα έμπαιναν σε ρίσκα χωρίς να το πολυσκεφτούν
Ξέρεις επομένως ότι μπορεί να βλαφτούν κάποιοι αν επιπόλαια εφαρμόσουν αυτά που ξέρεις.
Τι κάνεις;
Ίσως σε κάτι τέτοιο προσπαθεί να απαντήσει η livia με τον τρόπο που ξετυλίγει την ιστορία της.

Στο κάτω – κάτω τα «παιχνίδια» με τους καθρέφτες δεν έχουν καθόλου καλό όνομα. Στην καλύτερη περίπτωση, πιστεύεις δεν πιστεύεις, ακόμα κι αν είναι όλα μπούρδες, είναι πολύ εύκολο να χοντροφρικάρεις, αν πάρεις λίγο στα σοβαρά κάποιες τεχνικές με καθρέφτες.
Αν όμως υπάρχει κάποια αλήθεια σε όλα αυτά ;… και αν εν δυνάμει υπάρχει κάτι θετικό σε αυτή τη γνώση; …
Άλλωστε, και το πιο απλό πείραμα χημείας, ας πούμε, δεν είναι σώφρον να γίνεται χωρίς να ληφθούν τα αναγκαία μέτρα προφύλαξης. Ειδικά αν οι πληροφορίες για τις συνέπειες του πειράματος είναι ασαφείς… Πόσο μάλλον για κάτι τόσο άγνωστο…

Αν πάλι, όπως προείπα, το πείραμα είναι περισσότερο σε κοινωνιολογικό ας πούμε, επίπεδο ( που θα το προτιμούσα, αλλά φοβάμαι ότι η livia εννοεί όσα λέει), τότε αξίζει να μελετήσουμε το πως αντιδρούμε και γιατί αντιδρούμε έτσι στην όλη εξέλιξη του θέματος. Το κέρδος σε αυτογνωσία θα είναι μεγάλο, ακόμη κι αν αισθανθούμε θιγμένοι, ή ίσως ακριβώς γι αυτό.


Προσοχή στην Προσοχή
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΥΛΟΓΗΤΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
138 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2005, 01:26:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΥΛΟΓΗΤΟΣ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος ΕΥΛΟΓΗΤΟΣ
Eαν καταλαβα καλα τον κωδικα σου,τοτε θα μπορεις να καταλαβεις αυτο:

<+<()^< ^) *$. !<-$)/%)^ !<# %@&@^)#^ !</.#< ^%.')#< /.$ -< ^.$ *:^: )#+<# ),#!%
. ^%. '&.!:*!.^ )#+<# ^%<?:+<<+ ^%,-)#^ <+<()^< ^) *$. !<-$)/%)^ ! %@&@^)#^ !</.#< ^%)#< /.$ .')#< #+<# ^%<?:+<<+ ^%,-)#^ <+<()^< ^) *$. !<-$)/%)^ !<# %@&@^)#^ !</.#< ^%.')#< )#+<# ^%<?:+<<+ ^%,-)#^ . ))#< /.$ +< %<=#*# ^%. '&.+.. !:*!.^ )#+<# ^%<?:+<<+ ^% /.$ -< ^.$ *:^: )#+<# ),#!%. )+<+ /.$ -< ^.$ *:^: )#+<# ),#!%. )+< %<=#*# ^%. '&.+.< %<=#*# ^%. '&.+.)#< /.$ . !:*!.^ )#+<# ^%<?:+<<+ ^%,-)#^ <+<()^< ^) *$. !<-$)/%)^ !<# %@&@^)#^ !</ /.$ -< ^.$ *:^: )#+<# ),#!%. )+< %<=#*# ^%. '&.+.. !:*!.^ )#< /.$ )^%,-)#^ <+<()^< ^) *$. !<-$)/%)^ !<# %@&@^)#^ !</.#< ^%.')#< /.$ -< ^.$ *:^: )#+<# #^ <+<()^< ^) *$. !<-$)/%)^ !<# %@&@^)#^ !</.#< ^%.'-< ^.$ *:^: )#+<# ),#!%. )+< %<=#*# ^%. '&.+.
. !:*!.^ )#+<.#<^%.')#< /.$ -< ^.$ *:^: )#+<# ),#!%. )+< %<=#*# ^%. '&.+.. !:*!.^ )#+<# ^%<?:+<<+ ^%,-)#^ <+<()^< ^) *$. !<-$)/%)^ !<# %@&@^)#^ !</.#< ^%.')#< /)#< /.$ .$ -< ^.$ *:^: )#+<# ),#!%. )+< %<=#*# ^%. '&.+.. !:*!.^,-))#+<# ^%<?:+<<+ ^%,-)#^ <+<()^< ^) *$. !<-$)/%)^ !<# %@&@^)#^ !</.#<^%.')#<# )#< /.$ -< ^.$ *:^: )#+<# ),#!%. )+< %<=#*# ^%. '&.+.. !:*!.^ )#+<# ^%<?:+<<+ ^%,-)#^ <+<()^< ^) *$. !<-$)/%)^ !<# %@&@^)#^ !</.#< ^%.')#< /.$ -< ^.$ *:^: )#+<# ),#!%. )+< %<=#*# ^%. '&.+.. !:*!.^ )#+<# ^%<?:+<<+ ^%,-)#^ <+<())#< /.$ ^< ^%<?:+<<+ ^%,-)#^ <+<()^< ^) *$. !<-$)/%)^ !<# %@&@^)#^ !</.#< ^%.')#< /.$ -< ^.$ *:^: )#+<# ),#!%. )+< %<=#*# ^%. '&.+.. !:*!.^ )#+<# ^%<?:+<<+ ^%,-)#^ <+<()^< ^) *$. !<-$)/%)^ !<# %@&@^)#^ !</.#< ^%.'^) *$. !<-$)/%)^ !<# %@&@^)#^ !</.#< ^%.')#< /.$ -< ^.$ *:^: )#+<# ),#!%. )+< %<=#*# ^%. '&.+. !:*!.^ )#+<# ^%<?:+<<+ ^%,-)#^ <+<()^< ^) *$. !<-$)/%)^ !<# %@&@^)#^ !</.#< ^%.')#< /.$ -)#< /.$ < ^.$ *:^: )#+<# ),#!%. )+< %<=#*# ^%. '&.+.

. !:*!.^ )#+<# ^%<?:+<


ΦΙΛΙΚΑ,ΕυλογητοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΥΛΟΓΗΤΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
138 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2005, 01:31:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΥΛΟΓΗΤΟΣ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος ΕΥΛΟΓΗΤΟΣ
quote:
Αγαπητέ μου ο κόσμος για ΄μενα είναι ήδη ανάποδα.Αρα αν γυρίσει ο κόσμος αύριο θα ΄ρθει στα ίσα του

κοιτα τον με καθρεφτη να ξεστραβωσει.
συγνωμη καλη μου αλλα μου σπασε τα νευρα ολο το θεμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Conqueror
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
180 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2005, 09:02:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Conqueror  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Conqueror
Ξερει κανενας αλλος να μας πει για τα πειραματα με τους καθρεφτες τελος παντον;


..Learn to listen and you will learn to learn...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

livia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
193 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2005, 11:28:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους livia
Μπορεί να σας κούρασε το θέμα ,μπορεί και όχι η ουσία για ΄μενα είναι πως αρκετοί προσπάθησαν να ακολουθήσουν τις οδηγείες.
Η ιστορία είναι αληθινή αλλά έχω αλλάξει κάποια πράγματα γιατί στην πορεία της άλλαξα και εγώ.
Το πείραμα είναι εφικτό και τα αποτελέσματά του καταπληκτικά.
Θα μπορούσα να σας δώσω μια μικρή γεύση στέλνοντας e-mail σε αυτόν που ξεκλείδωσε τον κοδικό και το έστειλε και σε άλους νομίζοντας οτι έκανε κάτι έξυπνο!!!!!!!!(Θα το παραδεχτεί στο φόρουμ σε λίγες ημέρες)
Η αλήθεια είναι οτι όσο δυσκολεύουν τα πράγματα όλο και ποιό λίγοι θα μείνουν .Εμένα δεν με πειράζει αυτό,έστω και ένας να μάθει θα μου είναι αρκετό.

Είναι δύσκολο το μονοπάτιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

livia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
193 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2005, 11:32:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους livia
ΚΕΡΔΙΣΜΕΝΗ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΣΗ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΣ

Είναι δύσκολο το μονοπάτιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

livia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
193 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2005, 11:40:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους livia
Το δεύτερο στάδιο είναι να λύσετε ένα ενιγμα και στην λύση του σας περιμένω.

Είναι δύσκολο το μονοπάτιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2005, 11:49:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
quote:
Εμένα δεν με πειράζει αυτό,έστω και ένας να μάθει θα μου είναι αρκετό.

"Δεν είναι η απάντηση γι' αυτό που θέλεις να μάθεις, αλλά το γιατί δεν μπορείς να το βρεις μόνος σου,
αυτό, για το οποίο θα έπρεπε να αναρρωτιέσαι..."

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2005, 11:55:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna
livia, απο την στιγμή που χώρισες τις 'κωδικοποιημένες' λέξεις σου, στην ουσία έδωσες την λύση του κώδικά σου...Δεν ξέρω αν όντως κάποιος έκανε κι αυτό που λές, αλλά έτσι κι αλλιώς μας διευκόλυνες απεριόριστα με αυτό...
Και σε ρωτάω ξανά, όπως σε ρώτησα και προσωπικά στο e-mail, είσαι σίγουρη οτι μέσα απο κωδικούς και αινίγματα (βλέπω τώρα) μπορείς να ξεχωρίσεις ποιός είναι έτοιμος για μία τέτοια γνώση? Νόμιζα οτι για την γνώση πρέπει να είσαι εφοδιασμένος κατάλληλα απο συναισθηματικής και ηθικής άποψης, κι όχι σε σχέση με ικανότητες να παίζεις παιχνίδια του μυαλού. το μυαλό δεν έχει καμμία σχέση με την ουσιαστική 'γνώση', γιατί γνώση σημαίνει εμπειρία, κι όχι ανάλυση...
Μήπως να το ξανασκεφτείς, ή να βρείς άλλον τρόπο να 'επιλέξεις' τους 'διαλεκτούς' (κάτι που δεν με συμφέρει, αφού ήδη ξεκλείδωσα τον κωδικό σου, και πέρασα κι ευχάριστα κάνοντάς το, όπως είμαι σίγουρη οτι πέρασαν όσοι ασχολήθηκαν...).
Είσαι σίγουρη για την καρμική πληρωμή αυτού που θα κάνεις; Το έχεις 'δεί' ή πάς στα κουτουρού; Και σου ξαναλέω οτι σου μιλάω θεωρώντας ειλικρινή και καλοπροαίρετη την όλη σου προσέγγιση...
Φιλικά
ΠέγκυΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2005, 11:56:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON
"Θα μπορούσα να σας δώσω μια μικρή γεύση στέλνοντας e-mail σε αυτόν που ξεκλείδωσε τον κοδικό και το έστειλε και σε άλους νομίζοντας οτι έκανε κάτι έξυπνο!!!!!!!!(Θα το παραδεχτεί στο φόρουμ σε λίγες ημέρες)"

Ελπίζω να μην αναφέρεσαι σε μένα γιατί δεν έκανα αυτό που λες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2005, 12:02:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON
Μιλάω εγώ γιατί από όσο γνωρίζω δεν νομίζω να το έλυσε κι άλλος.

Και ελπίζω να μην είναι κάποιο καινούργιο παιχνίδι αυτό για να παρατείνεις αυτό που είπες ότι θα κάνεις.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

livia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
193 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2005, 12:03:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους livia
quote:

Ελπίζω να μην αναφέρεσαι σε μένα γιατί δεν έκανα αυτό που λες.


Οχι φίλε μου εσύ έχεις τον σεβασμό μου.


Είναι δύσκολο το μονοπάτιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2005, 12:14:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON
ΟΥΥΥΦΦΦΦΦ!!!!!!!!


Σε ποιο αίνιγμα αναφέρεσαι?
Ποιό είναι το 2ο στάδιο?
Αυτό που έχεις ήδη δώσει ή κάτι καινούργιο?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2005, 12:55:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna
Οχι Dagon μου, δεν είσαι ο μόνος (διάβαζε και τα παραπάνω μηνύματα ντε, μήν βιάζεσαι!)
Οχι Dagon μου, το 2ο στάδιο είναι το αίνιγμα που ΘΑ μας δώσει. Το θέμα είναι (ερώτηση κρίσεως): Εάν τα στάδια είναι κάτι σαν ξεδιάλεγμα, ποιός ο λόγος να συνεχίζεται όλο αυτό μέσα σε ένα ανοικτό φόρουμ, κι όχι σε προσωπικό επίπεδο; Αλλιώς δεν έχει νόημα η ύπαρξη του 1ου σταδίου, δηλαδή του ίδιου του κωδικού...
Τέλος πάντων περιμένουμε τα υπόλοιπα, κι ο Θεός να σου δίνει φώτιση Livia μου, για δύο σημαντικούς λόγους, τους οποίους σίγουρα γνωρίζεις, αφού γνωρίζεις τον τρόπο να ταξιδεύεις στον χρόνο...
Κι ας ελπίζουμε οτι ο καθένας ξεχωριστά έχει απο την πλευρά σου τον σεβασμό που σου έχουν.
....Την αγάπη μου
ΠέγκυΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2005, 13:13:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON
Aπάντηση κρίσεως:Α) Γιατί κάποιος μπορεί να μην το έχει ξεκλειδώσει και να το καταφέρει μετά από καιρό. Δεν θα πρέπει να χάσει την συνέχεια απλώς γιατί άργησε.

Β) Γιατί δεν θεωρώ δεδομένο τίποτα και μόνο μέσα από μία δημοκρατική διαδικασία όπως αυτή του φόρουμ μπορεί κάποιος να κριθεί. Άλλωστε εδώ ξεκίνησε αυτή η ιστορία, γιατί να εξελιχθεί σε ελιτίστικο επίπεδο?

Γ) Γιατί μπορεί να δεχόμαστε(είναι επιλογή μας βέβαια) την ιδιαιτερότητα του συγγραφέα(γρίφοι, κώδικες κλπ) αλλά και την ιδιαιτερότητα της κατάστασης, και δεχόμαστε να συμβαδίσουμε με αυτά, αλλά αυτό γίνεται μόνο στα πλαίσια του φόρουμ. Στην ζωη δεν νομίζω να δεχόσουν να μπεις σε αυτή τη διαδικασία

Δ) Γιατί δεν πιστεύω στα ξεδιαλέγματα, παρά μόνο στην κρίση και στις δυνατότητες του καθενός. Αν ήταν έτσι η δημιουργός του τόπικ θα έδινε την γνώση της σε 2-3 άτομα που γνωρίζει προσωπικά και θα τελείωνε. Μπορεί να γίνει αντικειμενικό "ξεδιάλεγμα" έστω και μεσω email?

ΦΙΛΙΚΑ

Παραμένουμε εδώ λοιπόν και αναμένουμε και τα υπόλοιπα.
Αφού ο κωδικός χρησιμεύει στην ανάγνωση αυτών που έπονται, το αίνιγμα πού χρησιμεύει?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2005, 13:18:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON
Τα ίδια πράγματα λέμε απλώς δίνω λίγο περισσότεη έμφαση...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2005, 13:20:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna
Και για όλους αυτούς του λόγους που έθεσες, έθεσα κι εγώ την ερώτηση κρίσεως... :)
Ακριβώς γι'αυτό είπα οτι δεν έχει άλλως νόημα η ύπαρξη σταδίων και δή κωδικού... άσε που δεν πιστεύω οτι αυτός είναι ο κατάλληλος τρόπος να μεταδωθεί μία γνώση σαν αυτή (το λέω στο παραπάνω μήνυμά μου),
Δεν έχει σημασία όμως, σημασία έχει να δούμε τί ακολουθεί, σωστά; Φαντάζομαι τότε, και μόνο τότε, θα καταλάβουμε τους λόγους ύπαρξης του ίδιου του τόπικ...
καλημέρα σε όλους
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 17 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy