ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ιπταμενο αντικειμενο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 20
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2003, 00:01:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συμφωνήσω με τον Phantom. Η γνώμη μου είναι ότι αν όχι όλα τα τριγωνικά ufo έστω τα περισσότερα είναι γήϊνης τεχνολογίας και προέλευσης.
Το site για τον Lazar το έχετε δει; Είναι στα ελληνικά και έχει όλη την ιστορία...

http://homepages.pathfinder.gr/aliengrip/BobLazar.htm

Φίλε Emerson, δεν είδαν την "ηλιακή καταιγίδα" αλλά την aurora (το σέλας). Συνήθως φαίνεται στις πολικές περιοχές αλλά τώρα λόγω της μαγνητικής καταιγίδας φάνηκε και σε πιό χαμηλές γεωγραφικές περιοχές.
Δεν έχει φτάσει ποτέ μέχρι την Ελλάδα και μάλλον να ευχόμαστε να μην φτάσει (παρόλο που πρέπει να είναι εντυπωσιακό θέαμα),
γιατί το πολικό σέλας σχηματίζεται όταν τα ηλεκτρικά φορτισμένα σωματίδια που εκπέμπονται από τον ήλιο (ηλιακός άνεμος) συγκρούονται με άτομα και μόρια της ανώτερης ατμόσφαιρας της γης.
Αυτό συμβαίνει επειδή η μαγνητόσφαιρα έχει κενά στους πόλους και επιτρέπει την είσοδο τους στην ατμόσφαιρα της γης.
Γενικά απ ότι καταλαβαίνω αυτές οι "καταιγίδες" αποσταθεροποιούν το μαγνητικό πεδίο της γης, γι αυτό και θεωρούνται επικίνδυνες τουλάχιστον σε ότι αφορά την συμπεριφορά πυξίδων (στην Σκωτία είχαμε πρόβλημα άκουσα) και των ηλεκτρικών και ηλεκτρονικών οργάνων.

Φίλε Μάνο υπάρχει μια "παραφιλολογία" ότι κάτι συμβαίνει με τον ήλιο σχετικά με τις τελευταίες ηλιακές κηλίδες και τις εκρήξεις. Το πραγματικό πρόβλημα δημιουργείται όταν η έκρηξη είναι μεγάλη και το νέφος (η καταιγίδα φορτισμένων σωματιδίων) σταλθεί προς το μέρος της Γης και μας "σκεπάσει". Η προχθεσινή είχε μέγεθος 13 φορές μεγαλύτερο από τη Γη και ήταν έντασης G5, που είναι η μεγαλύτερη βαθμίδα στην κλίμακα μέτρησης των διαστημικών καταιγίδων.
Και όπως έγραψαν και οι εφημερίδες
"Τα άμεσα ορατά προβλήματα αφορούσαν ένα μπλακ-άουτ στις επικοινωνίες αεροσκαφών που πετούσαν πάνω από τον 57ο παράλληλο. Οι ελεγκτές εναέριας κυκλοφορίες σε πολλές περιπτώσεις κράτησαν τα αεροσκάφη σε νοτιότερες τροχιές, προκειμένου να αποφευχθούν πιθανά προβλήματα."

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Edited by - Ostria on 01/11/2003 00:03:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Emerson
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
55 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2003, 00:22:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ostria ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες, ακουστηκε οτι ενα επιβατικο αεροπλανο που πεταγε πανω απο τον βορειο πολο λογω αυτου του φαινομενου ειχε προβλημα με το ρανταρ του και για καποιο μικρο διαστημα δεν ηξεραν οι κυβερνητες που ακριβως βρισκονταν αλλα ευτυχως το προβλημα λυθηκε γρηγορα. Αναρωτιεμαι αν αυτες οι μαγνητικες ανωμαλιες που προκαλει αυτη η "καταιγιδα" μπορουν να επηρεασουν τα μαγνητικα πεδια της γης, και αν μπορουμε να κανουμε καποια συνδεση του γεγονοτος με τον μαγνητικο πολο που λεγεται οτι ξεκιναει απο την περιοχη της Πεντελης και καταληγει στην Βιρτζινια των ΗΠΑ.

ΝΒΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2003, 11:06:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα φίλε Emerson.
Από το "Brittish Geological Survey" έχουμε την τελευταία ανακοίνωση, της 31ης Οκτωβρίου 2003.

"Η τελευταία ηλιακή καταιγίδα χτύπησε το μαγνητικό πεδίο της γης στις 1600GMT, 30 Οκτωβρίου. Αμέσως μετά είχαμε μαγνητική καταιγίδα η οποία δημιούργησε το βόρεια σέλας το οποίο έγινε ορατό σε αρκετές βόρειες περιοχές της Μ. Βρετανίας (Εδιμβούργο, Εξετερ κλπ). Στις 2120GMT το ίδιο βράδυ, η κατεύθυνση της πυξίδας (που δείχνει τον βορά) μετατοπίστηκε προσωρινά πάνω από 5 degrees μέσα σε μόνο 6 λεπτά (!!) στην κεντρική Σκωτία."
(Τα θαυμαστικά δεν είναι δικά μου, υπάρχουν μέσα στην ανακοίνωση!)

Η ανακοίνωση τελειώνει λέγοντας ότι πρέπει να είμαστε σε επιφυλακή για τις επόμενες 2-3 μέρες.

Στο ερώτημά σου, αν αυτές οι μαγνητικές καταιγίδες μπορούν να επηρεάσουν το μαγνητικό πεδίο της γης, βλέπουμε ότι το κάνουν μεν, αλλά η επίδραση τους είναι σχετικά μικρή και σύντομη. Ποιός ξέρει βέβαια τι θα συμβεί αν ο ήλιος αρχίσει να μας βομβαρδίζει καθημερινά με τέτοιες σφοδρές καταιγίδες, όχι μόνο μαγνητικές αλλά και ακτίνων Χ κλπ. Αυτός είναι ένας κίνδυνος προφανώς, γι αυτό και παρακολουθούν την ηλιακή δραστηριότητα ελπίζοντας οτι θα ατονίσει και θα έρθει ξανά στα φυσιολογικά της επίπεδα.

Οσο για το ερώτημά σου αν μπορούμε να πούμε κάτι για το μαγνητικό πεδίο που υποτίθεται ότι σχηματίζεται μεταξύ της περιοχης της Πεντελης και της Βιρτζινια των ΗΠΑ, δεν ξέρω καν αν ισχύει...
ΟΜΩΣ...
Βρήκα ότι όντως υπάρχουν και άλλοι μαγνητικοί πόλοι στην Γη, εκτός από το βασικό και ισχυρότερο άξονα που σχηματίζει ο Βόρειος και ο Νότιος πόλος. Οπως λένε οι ειδικοί έχουν σχηματιστεί από τα μαγνητικά πετρώματα και υλικά που υπάρχουν στο εσωτερικό της γης σε διάφορες περιοχές και υπολογίζουν μαθηματικά τουλάχιστον ότι πρέπει να υπάρχουν άλλα 8 αδύναμα μαγνητικά πεδία που διασχίζουν την γη προς διάφορες κατευθύνσεις και δημιουργούνται όχι από "διπολικούς" αλλά από "τετραπολικούς" πόλους!
Αυτά τα πεδία επηρεάζουν σε τοπικό επίπεδο και προκαλούν μαγνητικές ανωμαλίες.

http://image.gsfc.nasa.gov/poetry/ask/a11813.html

Αρα αν όντως υπάρχει μαγνητικό πεδίο μεταξύ Νέας Μάκρης και Βιρτζίνια, είναι 2 από τους 4 πόλους που πρέπει να το δημιουργούν.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Edited by - Ostria on 01/11/2003 11:09:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2003, 14:12:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η είδηση έχει ενδιαφέρον!
Το Sci-Fi Channel επέβαλε μήνυση εναντίον της NASA και άλλων κυβερνητικών υπηρεσιών για την απόκρυψη στοιχείων σχετικά με το φημολογούμενο επεισόδιο του Kecksburg, κατά το οποίο ένα ufo έπεσε στο έδαφος και περισυνελέγει μετά από στρατιωτική επιχείρηση, στις 9 Δεκεμβρίου του 1965, η NASA τελικά αποφάσισε να βγάλει στο φως της δημοσιότητας 36 σελίδες με ντοκουμέντα που αφορούν το θέμα και αρνιόταν μέχρι τώρα να δημοσιεύσει.

http://www.phenomenamagazine.com/0/editorial.asp?aff_id=0&this_cat=Area+51&action=page&obj_id=289

Πιό αναλυτικά η ιστορία του 65 και οι μετέπειτα έρευνες
http://www.post-gazette.com/magazine/19980908ufo1.asp

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2003, 14:37:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συμφωνήσω με τη φίλη οστρια για το ότι τα τριγωνικά σκάφη θα πρέπει να είναι γήϊνης τεχνολογίας... αλλά εμένα (μη γελάσετε) μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση το παρακάτω
quote:
"Η τελευταία ηλιακή καταιγίδα χτύπησε το μαγνητικό πεδίο της γης στις 1600GMT, 30 Οκτωβρίου.

Σαν κάποιος να πυροδότησε το μηχανισμό αυτό και ξεκίνησε στις 16.00 ακριβώς και όχι στις 16.05 ή 16.15. Περίεργο ή σύμπτωση?
Αλλά πάλι τίποτα δεν είναι τυχαίο...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2003, 18:15:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ostria...
..περιμενε να συνελθω λιγουλακι...οπα ,τι ...καλα ε..

γλεντια που κανουν οι σεναριογραφοι στο hollygood ,θα καει το πελεκουδι χαχααχαχα

εκτος αν εχω χασει επεισοδια

σε ευχαριστουμε για ολα ostria

avallon :))))) επρεπε να ειναι ολα στην εντελεια αχαχαχααχαχ

οι φωτογραφοι ...το προφιλ,αμ πως ,κανονισμενα μεχρι την τελευταια λεπτομερεια,..εδω εγραψε το περιοδικο "φαινομενα" πως τον πρωταγωνιστη στην νεα ταινια του μελ γκιπσον τον χτυπησε δυο φορες κεραυνος ,την ωρα των γυρισματων ,ετσι ωστε να σταματησει ο γκιπσον καποια πραγματα χααχχχααχαχααχαχ

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Emerson
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
55 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2003, 19:01:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και για αλλη μια φορα Ostria οι πληροφοριες σου ειναι πολυτιμες. σε ευχαριστω πολυ, το φαινομενο παρουσιαζει εντονο ενδιαφερον και ας ευχηθουμε η ηλιακη καταιγιδα να ατονισει γιατι δεν ξερουμε τι αλλες συνεπειες μπορει να προκαλεσει.
Οσον αφορα το μαγνητικο τουνελ και συγκεκριμενα αυτο που ξεκιναει απο την νεα μακρη και φθανει στην βιρτζινια, ειναι οντως ενα μυστηριο. Στην περιοχη της Νεας Μακρης και συγκεκριμενα κοντα στα νησια Πεταλιοι στον Νοτιο Ευβοικο λεγεται οτι υπαρχει στον βυθο μια τεραστια τρυπα με διαμετρο δεκαδων μετρων και οτι ειναι αβαθη, δηλαδη δεν εχουν προσδιορισει το βαθος της, καποιοι υποστηριζουν οτι αυτη ειναι η μια ακρη του τουνελ, μην ξεχναμε επισης το εντονο ενδιαφερον των αμερικανων για την περιοχη και ο ρολος της πρωην βασης που κρυβει πολλα μυστικα...


ΝΒΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2003, 23:43:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγγλέζα στο ραντεβού της η καταιγίδα! LOL

Kαι μιας και μίλησε για hollywood o Μάνος, μήπως είδατε τον "πυρήνα" (the core);
Αν όχι θα πρότεινα να τον δείτε (υπάρχει σε βίντεο), όχι γιατί έχει φοβερό ενδιαφέρον σαν ταινία (υπερβολική αμερικάνικη περιπέτεια που μοιάζει στο στυλ με το armagedon και τα παρόμοια φίλμ) αλλά έχει μερικές αρκετά ενδιαφέρουσες αναφορές στο τι θα μπορούσε να συμβεί αν αρχίσει να χάνεται το μαγνητικό πεδίο της γης.
Βέβαια οι επιστήμονες λένε ότι τουλάχιστον κατά την μετάπτωση των μαγνητικών πόλων (όπου το μαγνητικό πεδίο πρέπει να γίνεται πολύ ασθενές) δεν φαίνεται επηρεάζει ιδιαίτερα τους ζωντανούς οργανισμούς, εφ όσον έχει συμβεί πολλές φορές στο παρελθόν, αλλά αφήνουν και μια πιθανότητα λάθος εκτίμησης...

Για το τούνελ που λες Emerson, δεν μπορώ να φανταστώ ότι υπάρχει κάτι τέτοιο (τεχνητό;) που να ενώνει την Ελλάδα με την Αμερική. Πρώτο και βασικό το τούνελ δεν θα πρεπε να περνάει από το κέντρο της γης και να βγαίνει στην πίσω μεριά; Η Βιρτζίνια δεν είναι ούτε κατά διάνοια
"απέναντι" από την Ελλάδα.
Πάντως έψαξα λίγο τις βαρυτικές και μαγνητικές ανωμαλίες για να δω αν υπάρχει κάποιο "σχέδιο", αλλά φαίνεται ότι υπάρχουν σε πολλά μέρη της γης μικρο-ανωμαλίες. Και στην Βιρτζίνια βρήκα μια σημαντική και στο Αιγαίο και την Βόρεια Ελλάδα και βρήκα και ειδική μελέτη για μια μαγνητική "ανωμαλία" στην Λεπτοκαριά και όλες οφείλονται στα πετρώματα που υπάρχουν μέσα στην γη, σε τάφρους, σε βαθιά φαράγγια υποθαλάσσια ή υπόγεια...

Αντε βρήκα και κάτι, που με λίγη φαντασία, μπορεί να έχει σχέση με αυτά που λες...
Στο βιογραφικό του Robert Dean Stethem, βρήκα τα εξής.
Τον Οκτώβρη του 1984, he was assigned to Underwater Construction Team One at Little Creek, Virginia.
Τον Ιούνιο του 1985 σκοτώθηκε, πέφτοντας θύμα αεροπειρατείας στην πτήση για το Λίβανο, γυρίζοντας από μία αποστολή που είχε στην Νέα Μάκρη... (Τί αποστολή να ήταν άραγε; Underwater Constuction όπως και στην Βιρτζίνια;)
http://www.globalsecurity.org/military/agency/navy/ddg-63.htm

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Emerson
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
55 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2003, 00:23:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειναι γνωστο στην περιοχη οτι οι αμερικανοι κανανε πολλα underwater constructions και λεγεται οτι εχουν θαψει στην θαλασσια περιοχη της νεας μακρης διαφορα τοξικα αποβλητα και οπλα (ισως πυραυλους) τους οποιους πιθανοτατα απεσυραν, who knows. Ολα αυτα τα λεω με καθε επιφυλαξη αλλα τα εχω ακουσει απο διαφορους κατοικους της περιοχης και ειδικα απο ντοπιους ψαραδες που εχουν δει περιεργα πραγματα, αλλα επισης και απο ανθρωπους που εχουν ασχοληθει με το θεμα μυστηρια πραγματα.....
Ostria εκπλησσομαι με την ερευνα που κανεις και βρισκεις αυτες τις πληροφοριες, σε συγχαιρω


ΝΒΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

prometheas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
260 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2003, 12:09:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους prometheas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θα συμφωνήσω με τη φίλη οστρια για το ότι τα τριγωνικά σκάφη θα πρέπει να είναι γήϊνης τεχνολογίας... αλλά εμένα ....................................

"Τάδε έφη Avallon"


Εγώ πάλι γιατι ειμαι σίγουρος οτι και τα σκάφη με ελλειπτική μορφή (ιπτάμενοι δίσκοι) ειναι γήινης προέλευσης

Γιατί μαμά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2003, 14:45:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Emerson σε ευχαριστώ
Οπως έλεγε και ο Indiana Jones για την αρχαιολογία, το 70% είναι έρευνα στα αρχεία και το 30% επιτόπια έρευνα.
Το ψάξιμο στα "αρχεία", είναι η αγαπημένη μου ασχολία όταν έχω τον χρόνο, μιάς και η επιτόπια έρευνα είναι πολύ πιό δύσκολη (αν και τις περισσότερες φορές, απαραίτητη!).

Φίλε προμηθέα (παιδί μου ), οι λεγόμενοι "ιπτάμενοι δίσκοι" αναφέρονται από παλιά, έχουμε ιστορικά στοιχεία για τις "ιπτάμενες ασπίδες" που εμφανίστηκαν σε πολλές περιπτώσεις πάνω από πόλεις, μάχες κλπ.
Τα τριγωνικά σκάφη, είναι μόδα των τελευταίων χρόνων, γι αυτό και είμαι πιό επιφυλακτική...

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

prometheas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
260 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2003, 14:57:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους prometheas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Emerson σε ευχαριστώ
Οπως έλεγε και ο Indiana Jones για την αρχαιολογία, το 70% είναι έρευνα στα αρχεία και το 30% επιτόπια έρευνα.
Το ψάξιμο στα "αρχεία", είναι η αγαπημένη μου ασχολία όταν έχω τον χρόνο, μιάς και η επιτόπια έρευνα είναι πολύ πιό δύσκολη (αν και τις περισσότερες φορές, απαραίτητη!).

Φίλε προμηθέα (παιδί μου ), οι λεγόμενοι "ιπτάμενοι δίσκοι" αναφέρονται από παλιά, έχουμε ιστορικά στοιχεία για τις "ιπτάμενες ασπίδες" που εμφανίστηκαν σε πολλές περιπτώσεις πάνω από πόλεις, μάχες κλπ.
Τα τριγωνικά σκάφη, είναι μόδα των τελευταίων χρόνων, γι αυτό και είμαι πιό επιφυλακτική...

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Εχεις δικιο, αλλά εγώ αναφέρομαι στις εμφανισεις κατά τα τελευταία 10-15 χρόνια. Για την αρχαιότητα δεν έχω καμμια αμφιβολία

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2003, 15:52:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και συνεχίζω με το τελευταία θέμα που με απασχολεί... κάτι συμβαίνει στον ήλιο που δεν το έχουμε ξανασυναντήσει μέχρι στιγμής...

Την Τρίτη (χτες) είχαμε μια τεράστια X-ray έκρηξη η οποία όπως λένε είναι η πιό δυνατή που έχουμε παρατηρήσει μέχρι σήμερα.

Απ ότι λένε οι ειδικοί, αντιμετωπίζουμε την "μεγαλύτερη δραστηριότητα στον ήλιο εδώ και μια χιλιετηρίδα"!

Ο Ilya Usoskin, ένας γεωφυσικός που έχει δουλέψει με το Πανεπιστήμιο Oulu της Φιλανδίας και το Max Planck Institute for Aeronomy της Γερμανίας, λέει ότι η έρευνα έδειξε ότι έχουμε περισσότερες ηλιακές κηλίδες από το 1940 μέχρι σήμερα, παρά τα 1150 προηγούμενα χρόνια.

"We are living with a very unusual sun at the moment." λέει.
Ακόμα λέει ότι μπορεί να υπάρχει σχέση της μαγνητικής δραστηριότητας του Ηλιου με το κλίμα της Γης, παρόλο που ακόμα δεν έχουν ξεκαθαρίσει αυτή την σχέση.

http://www.newscientist.com/news/news.jsp?id=ns99994321

"Νομίζω ότι η περασμένη εβδομάδα θα καταγραφεί στα ιστορικά βιβλία ως μία από τις πιό δραματικές περιόδους της ηλιακής δραστηριότητας που έχουμε δει στην σύγχρονη εποχή" Paal Brekke project manager του SOHO spacecraft.

http://www.space.com/scienceastronomy/solar_flares_031103.html

Το μόνο θετικό είναι ότι η τεράστια ακτινοβολία (solar flares) των
2-3 τελευταίων ημερών, δεν κατευθύνεται άμεσα προς την Γη, έτσι αναμένεται να την επηρεάσει πολύ λιγότερο.

Βέβαια μια προχθεσινή είδηση από την Γερμανία εμένα μου χτύπησε το καμπανάκι του συναγερμού.
"Ενα σμήνος από ψαροπούλια(;) που πετούσε πάνω από την πόλη της Στουτγάρδης στην Γερμανία, ξαφνικά έκανε μια κατακόρυφη πτήση αυτοκτονίας από τα 65 πόδια και συγκρούστηκε με το έδαφος. Στην Steinhalden Street ο δρόμος γέμισε από περισσότερα από 100 σκοτωμένα και τραυματισμένα πουλιά και ο κόσμος που ήταν παρών στο γεγονός πάγωσε από αυτή την "παράλογη πτήση".
Μήπως τελικά έχει επηρεαστεί το μαγνητικό μας πεδίο και αυτό το γεγονός είναι η πρώτη ένδειξη;

http://www.ananova.com/news/story/sm_834987.html


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Edited by - Ostria on 05/11/2003 15:59:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

prometheas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
260 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2003, 15:59:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους prometheas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλη Οστρια πολύ σημαντικα οσα αναφέρεις. εγώ θα ήθελα να ρωτήσω εαν αυτό που αναφέρεται παρακάτω μπορεί να σχετιζεται με την αυξημένη ηλιακή δραστηριότητα

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=493592&lngDtrID=252

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2003, 16:07:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Μια ισχυρή καταιγίδα έκοψε στα δύο το μεγαλύτερο παγόβουνο του κόσμου έξω από την Ανταρκτική. Το Β15, με έκταση 11.000 τετραγωνικά χιλόμετρα, είχε περίπου το μέγεθος της Τζαμάικα και ήταν ένα από τα μεγαλύτερα παγόβουνα που είχαν καταγραφεί ποτέ, αναφέρει την Τρίτη το Γαλλικό Πρακτορείο Ειδήσεων, βασισμένο σε δημοσίευμα της εφημερίδας Antarctic Sun."

Φίλε Προμηθέα μπορεί να είναι σχετικό μπορεί και όχι. Το Β15 είχε αποκοπεί αν θυμάμαι καλά το 2000 και τώρα κόπηκε στα δύο. Πάντως όλα αυτά είναι λίγο ανησυχητικά...

Στο θέμα των ufo, δεν το αποκλείω να υπάρχουν πειραματικά σκάφη σήμερα με στογγυλό ή ελλειπτικό σχήμα. Εξάλλου έχουμε από το '30-'50 σχέδια και μοντέλα όχι μόνο Γερμανικά αλλά και Γαλλικά και Αγγλικά και προφανώς Αμερικάνικα!


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2003, 21:28:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
παρακολουθω με απειρα μεγαλο ενδιαφερον ,τα στοιχεια που παραθετετε:))))))))))))))))

ειμαι ενθουσιασμενος ,θαυμασιες/υπεροχες αναλυσεις ,σας ζηλευω(με την καλη εννοια)

αυτο το διαστημα ειμαι λιγουλακι χαλια ,δεν ειχα τον χρονο να μελετησω και να ψαξω

ομως ειστε εδω για'μενα πλαι μου ,συνεχιζετε ,δεν εχω λογια και ενα ευχαριστω φανταζει λιγο

να ειστε καλα

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

prometheas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
260 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2003, 09:06:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους prometheas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

παρακολουθω με απειρα μεγαλο ενδιαφερον ,τα στοιχεια που παραθετετε:))))))))))))))))

ειμαι ενθουσιασμενος ,θαυμασιες/υπεροχες αναλυσεις ,σας ζηλευω(με την καλη εννοια)

αυτο το διαστημα ειμαι λιγουλακι χαλια ,δεν ειχα τον χρονο να μελετησω και να ψαξω

ομως ειστε εδω για'μενα πλαι μου ,συνεχιζετε ,δεν εχω λογια και ενα ευχαριστω φανταζει λιγο

να ειστε καλα

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας




Περαστικά να είναι, οτι και να έχεις

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2003, 10:40:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"contact" ,τι υπεροχη πραγματικα ταινια :)),

ο φανατισμος απο οποια πλευρα και αν προερχεται ειναι καταστροφικος,

οι προσωπικες φιλοδοξιες του καθενος εμποδιο στεκεται στον υπερτατο

σκοπο,μια ειναι η πραγματικοτητα και εκει πρεπει να στοχευουμε ,ολοι

στην αναζητηση της αληθειας ,ο καθενας μας ας εχει πιστη σε ιδανικα

στην καλυτερευση του εαυτου του ,μα και του κοσμου ,οι ελληνες δωσαμε

και δινουμε την προσπαθεια -μεσω της επιστημης και της ερευνας για

να κατανοησουμε η και να φτασουμε στον ολυμπο που κατοικει το

θειον ,να διασχισουμε το αβατον της αιωνιωτητας με την σειρα μας

η πιστη ας ειναι το κινητρο ,ενωμενοι να το καταφερουμε.

σκεφτητε αν ο θεος ειναι ελληνας και βλεπει ,σιγουρα ξανα μηνυμα θα

φερει.

η μηπως αυτο εχει επιτευθει πανω απο μια φορα;;;"ΜΥΘΩΔΙΑ"

αν κατι θελησουμε τοσο πολυ,η δυναμη που υπαρχει και που λεγεται

θεος/συμπαν/δημιουργος/διας/,θα κανει τα αδυνατα δυνατα ωστε

αυτο το κατι να παρει "σαρκα και οστα" , "πνοη και υπαρξη" ,

η πιστη για τον θεο υπαρχει ,οπως υπαρχει και η επιστημη για να

ερθει σε επαφη μαζι του...ομως το μεγαλυτερο μεσο και το σπουδαιοτερο

γι'αυτην την επικοινωνια ειναι ο ιδιος ο ανθρωπος...αν γνωρισουμε

και κανουμε φιλο τον ανθρωπο χριστιανο/δωδεκαθειστη/εβραιο/μουσουλμανο...) ,

μοναχα τοτες ο στοχος θα εχει επιτευχθει ,....ουτοπια;;;;

το μηνυμα του β.παπαθανασιου ταξιδευει εκ μερου ολων ,με δειγμα του

πολιτισμου μουσικου η μη ,της γης ,τον ΕΛΛΗΝΙΚΟ .

τοπονυμια του πλανητη αρη "ΕΛΛΑΣ","ΚΑΛΥΔΩΝΙΑ","ΟΛΥΜΠΟΣ" ,καποιος

μας θελει εκει -ενωμενους ,ολους σε μια κοινη "στεγη" ,κατοικους

του συμπαντος που ονομαζεται ΚΟΣΜΟΣ .

συγνωμη αν σας κουρασα :))))

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

prometheas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
260 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2003, 12:03:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους prometheas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eαν αναφέρεσαι στην ταινια "CONTACT" (Η επαφή) με την Τζούντι Φόστερ θα συμφωνήσω μαζί σου οτι ειναι ενα πολύ καλό εργο που δεν προβλήθηκε οσο θα έπρεπε.

Μαλιστα θα προτεινα σε οσους ενδιαφέρονται να διαβάσουν καλύτερα το ομώνυμο βιβλίο - υπάρχει και σε Ελληνική μετάφραση - στο οποιο βασίστηκε, αν και παραλλαγμένη η ταινία. Πιστεύω οτι θα σας συνεπάρει.

http://www.amazon.co.uk/exec/obidos/ASIN/1857235800/qid=1068199305/sr=1-5/ref=sr_1_3_5/202-6795054-0107816


Ειναι από τα καλύτερα βιβλία του Carl Sagan που αποδείχθηκε εκτός από πολύ καλός αστροφυσικός και ιδιαίτερα ταλαντούχος συγγραφέας (Κρίμα που δεν ειναι πλέον μαζί μας)

Αυτά από εμενα παρότι νομίζω οτι ξεφύγαμε από το θεμα μας που ειναι εαν θυμαμαι καλά τα ... ιπτάμενα αντικείμενα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2003, 13:58:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημέρα μάνο και προμηθέα!

Δεν ξεφεύγουμε και ιδιαίτερα από το θέμα μας. Η ταινία "the contact" είναι από τις καλύτερες του είδους με μία καταπληκτική Judi Foster!

Δεν φαίνεται να υπάρχουν νέα σχετικά με τα ufo τελευταία...
Το μοναδικό ενδιαφέρον νέο που βρήκα είναι ότι τελικά το αντικείμενο που έπεσε στις 2 Νοεμβρίου στην Ινδία είναι όντως μετεωρίτης.
http://in.rediff.com/news/2003/nov/05up.htm

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Girtos
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
617 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2003, 18:54:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Girtos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΙΔΙΑ ΜΗ ΖΟΡΙΖΕΣΤΕ ΚΑΙ ΠΟΛΥ.ΟΤΙ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΕΧΕΤΕ ΚΡΑΤΗΣΤΕ ΤΗΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΑΣ ΓΙΑΤΙ ΑΜΑ ΤΗ ΔΗΜΟΣΙΟΠΟΙΗΣΕΤΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΣΑΣ.ΓΙΑΤΙ ΚΙ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΕΜΠΕΙΡΑ ΚΑΙ ΜΕ ΒΓΑΛΑΝΕ ΤΡΕΛΟ.ΛΟΙΠΟΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΕΜΕ.ΠΡΙΝ ΑΠΟ 10 ΧΡΟΝΙΑ (ΕΙΜΑΙ ΤΩΡΑ 24 ΧΡΟΝΩΝ ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΑ 14 ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΚΑΛΗ ΚΡΙΣΗ) ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΤΞΣ ΠΡΟΥΣΣΙΩΤΙΣΑΣ ΗΜΟΥΝ ΣΕ ΜΙΑ ΡΑΧΟΥΛΑ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΠΑΡΕΑ ΜΕ ΑΛΛΑ 10 ΠΑΙΔΙΑ ΗΛΙΚΙΑΣ ΑΠΟ 13 ΜΕΧΡΙ 16 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΧΑΖΕΥΑΜΕ ΤΟΝ ΕΝΑΣΤΡΟ ΟΥΡΑΝΟ ΟΤΑΝ ΣΤΟ ΒΑΘΟΣ ΕΙΔΑΜΕ (ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ) ΕΙΔΑΜΕ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΣΧΕΤΙΚΑ ΦΩΤΕΙΝΟ ΠΡΑΓΜΑ ΜΕ ΜΙΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΦΩΤΕΙΝΗ ΟΥΡΑ ΝΑ ΚΑΤΕΥΘΕΙΝΕΤΕ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΜΕ ΤΟΝ ΟΡΙΖΟΝΤΑ.ΑΦΟΥ ΤΟ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑΜΕ ΓΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 2 ΛΕΠΤΑ ΑΥΤΟ ΕΚΑΝΕ ΜΙΑ ΑΠΟΤΟΜΗ ΚΑΘΟΔΟ ΚΑΙ ΕΠΕΙΤΑ ΜΕ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΟΣΠΟΥ ΧΑΘΗΚΕ.ΑΜΕΣΩΣ ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΕΙΠΑΜΕ ΣΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΜΑΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΡΑΞΑΝΕ,ΜΟΝΟ Η 75ΧΡΟΝΗ ΤΟΤΕ ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΡΟΜΑΝΤΙΚΑ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΗ ΟΤΙ ΗΤΑΝ Η ΠΑΝΑΓΙΑ Η ΠΡΟΥΣΣΙΩΤΙΣΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΤΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ.Α ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΤΡΑΒΗΞΑΜΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΨΑΧΝΩ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΤΗΝ ΒΡΩ ΘΑ ΣΑΣ ΤΗ ΔΕΙΞΩ ΝΑ ΠΑΘΕΤΕ ΠΛΑΚΑ.ΣΗΜΕΙΩΤΕΟ ΟΤΙ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΙΣΤΕΥΑ ΟΤΙ Η ΥΠΑΡΞΗ ΕΞΩΓΗΙΝΗΣ ΖΩΗΣ ΗΤΑΝ ΜΠΟΥΡΔΕΣ ΚΑΙ ΒΛΑΚΕΙΕΣ.ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΗΣ ΤΗΣ.

gKΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

George_13
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
190 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2003, 12:13:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας παραθετω ορισμενες απο τις συνομιλιες αστροναυτων, οταν βρισκονταν σε αποστολη. Δυστυχως τις βρηκα μονο στα αγγλικα, και ισως καποιοι να μην μπορουν να τις διαβασουν.

Major Gordon Cooper

One of the original Mercury Astronauts and the last American to fly in
space alone. On May 15, 1963 he shot into space in a Mercury capsule for a
22 orbit journey around the world. During the final orbit, Major Gordon
Cooper told the tracking station at Muchea (near Perth Australia) that he
could see a glowing, greenish object ahead of him quickly approaching his
capsule. The UFO was real and solid, because it was picked up by Muchea's
tracking radar.

Cooper's sighting was reported by the National Broadcast Company, which was
covering the flight step by step; but when Cooper landed, reporters were
told that they would not be allowed to question him about the UFO sighting.

Major Cooper was a firm believer in UFOs. Ten years earlier, in 1951 he had
sighted a UFO while piloting an F-86 Sabrejet over Western Germany. They
were metallic, saucer-shaped discs at considerable altitude and could
out-maneuver all American fighter planes.

Major Cooper also testified before the United Nations:

"I believe that these extra-terrestrial vehicles and their crews are
visiting this planet from other planets... Most astronauts were reluctant
to discuss UFOs."

"I did have occasion in 1951 to have two days of observation of many
flights of them, of different sizes, flying in fighter formation, generally
from east to west over Europe."

And according to a taped interview by J. L. Ferrando, Major Cooper said:

"For many years I have lived with a secret, in a secrecy imposed on all
specialists in astronautics. I can now reveal that every day, in the USA,
our radar instruments capture objects of form and composition unknown to
us. And there are thousands of witness reports and a quantity of documents
to prove this, but nobody wants to make them public.

Why? Because authority is afraid that people may think of God knows what
kind of horrible invaders. So the password still is: We have to avoid panic
by all means."

"I was furthermore a witness to an extraordinary phenomenon, here on this
planet Earth. It happened a few months ago in Florida. There I saw with my
own eyes a defined area of ground being consumed by flames, with four
indentions left by a flying object which had descended in the middle of a
field. Beings had left the craft (there were other traces to prove this).
They seemed to have studied topography, they had collected soil samples
and, eventually, they returned to where they had come from, disappearing at
enormous speed...I happen to know that authority did just about everything
to keep this incident from the press and TV, in fear of a panicky reaction
from the public."

------------------------------------------------------------------------


Ed White & James McDivitt

In June 1965, astronauts Ed White (first American to walk in space) and
James McDivitt were passing over Hawaii in a Gemini spacecraft when they
saw a weird-looking metallic object. The UFO had long arms sticking out of
it. McDivitt took pictures with a cine-camera. Those pictures have never
been released.

------------------------------------------------------------------------


James Lovell and Frank Borman

In December 1965, Gemini astronauts James Lovell and Frank Borman also saw
a UFO during their second orbit of their record-breaking 14 day flight.
Borman reported that he saw an unidentified spacecraft some distance from
their capsule. Gemini Control, at Cape Kennedy told him that he was seeing
the final stage of their own Titan booster rocket. Borman confirmed that he
could see the booster rocket all right, but that he could also see
something completely different.

During James Lovell's flight on Gemini 7:


Lovell: BOGEY AT 10 O'CLOCK HIGH.

Capcom: This is Houston. Say again 7.
Lovell: SAID WE HAVE A BOGEY AT 10 O'CLOCK HIGH.

Capcom: Gemini 7, is that the booster or is that an actual sighting?
Lovell: WE HAVE SEVERAL...ACTUAL SIGHTING.

Capcom: ...Estimated distance or size?
Lovell: WE ALSO HAVE THE BOOSTER IN SIGHT...

------------------------------------------------------------------------


Neil Armstrong & Edwin "Buzz" Aldrin

According to the NASA Astronaut Neil Armstrong the Aliens have a base on
the Moon and told us in no uncertain terms to get off and stay off the
Moon.

According to hitherto un-confirmed reports, both Neil Armstrong and Edwin
"Buzz" Aldrin saw UFOs shortly after that historic landing on the Moon in
Apollo 11 on 21 July 1969. I remember hearing one of the astronauts refer
to a "light" in or on a crater during the television transmission, followed
by a request from mission control for further information. Nothing more was
heard.

According to a former NASA employee Otto Binder, unnamed radio hams with
their own VHF receiving facilities that bypassed NASA's broadcasting
outlets picked up the following exchange:


NASA: Whats there?
Mission Control calling Apollo 11...

Apollo11: These "Babies" are huge, Sir! Enormous!
OH MY GOD! You wouldn't believe it!
I'm telling you there are other spacecraft out there,
Lined up on the far side of the crater edge!
They're on the Moon watching us!

A certain professor, who wished to remain anonymous, was engaged in a
discussion with Neil Armstrong during a NASA symposium.


Professor: What REALLY happened out there with Apollo 11?

Armstrong: It was incredible, of course we had always known
there was a possibility, the fact is, we were
warned off!(by the Aliens). There was never any
question then of a space station or a moon city.

Professor: How do you mean "warned off"?

Armstrong: I can't go into details, except to say that their
ships were far superior to ours both in size and
technology - Boy, were they big!...and menacing!
No, there is no question of a space station.

Professor: But NASA had other missions after Apollo 11?

Armstrong: Naturally - NASA was committed at that time, and
couldn't risk panic on Earth. But it really was a
quick scoop and back again.

According to a Dr. Vladimir Azhazha:

"Neil Armstrong relayed the message to Mission Control that two large,
mysterious objects were watching them after having landed near the moon
module. But this message was never heard by the public -- because NASA
censored it."

According to a Dr. Aleksandr Kasantsev, Buzz Aldrin took color movie film
of the UFOs from inside the module, and continued filming them after he and
Armstrong went outside.

Armstrong confirmed that the story was true but refused to go into further
detail, beyond admitting that the CIA was behind the cover-up.


WHO DARES... WINS!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2003, 13:03:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντα είχα την απορία:
Τι απέγινε το φίλμ που τράβηξαν οι ανστροναύτες στο φεγγάρι...
και τι έγινε εκεί πάνω?
Πως είναι δυνατόν να μην τους πήραν χαμπάρι οι "εξωγήινοι" αφού έγινε ολόκληρη προσεδάφιση και κινηματογράφιση των εξωγήινων σκαφών?
Ποια ήταν η στάση τους?
Γιατί δεν είχαν την περιέργεια να επικοινωνήσουν με τους γήινους? γιατί δεν είχαν την κακία να τους καταστρέψουν?
ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΕΞΩΓΉΙΝΟΙ


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
George_13
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
190 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2003, 13:26:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απο την μια εχω ακουσει οτι στην Σεληνη κατοικουν οι "GREYS", οι οποιοι συνεργαζοντε με τους Αμερικανους-Ρωσους. Υπαρχουν 5 βασεις τοσο στην φωτεινη οσο και στην μυστηριωδη σκοτεινη πλευρα.
Απο την αλλη στην Ολυμπια επικοινωνια, οι "Ολυμπιοι" λενε οτι ειναι δικια τους η σεληνη.Παντως για δες αυτην τη φωτο φιλε Avallon

WHO DARES... WINS!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

olyon
Νέο Μέλος

Bolivia
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2003, 16:18:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους olyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΙ ΟΛΥΜΠΙΟΙ ΙΣΧΥΡΙΖΟΝΤΑΙ ΟΤΙ Η ΣΕΛΗΝΗ ΕΙΝΑΙ ΤΕΧΝΗΤΟΣ ΔΟΡΥΦΟΡΟΣ ΤΗΣ ΓΑΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΗΚΕ ΣΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΘΕΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ ΠΟΙΚΙΛΟΤΡΟΠΩΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΤΗΣ ΓΗΣ.
ΣΤΟΥΣ ΠΡΟΙΣΤΟΡΙΚΟΥΣ ΧΡΟΝΟΥΣ ΕΝΑΣ ΒΑΣΙΚΟΣ ΣΚΟΠΟΣ ΗΤΑΝ ΝΑ ΦΩΤΙΖΕΙ ΤΗ ΓΗ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΝΥΧΤΑΣ, ΕΧΟΝΤΑΣ ΥΠΟΨΗΝ ΟΤΙ ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΘΑ ΠΡΟΚΑΛΟΥΣΕ ΠΑΝΙΚΟ ΚΑΙ ΦΟΒΙΕΣ ΣΤΟΥΣ ΚΑΤΟΙΚΟΥΣ ΤΗΣ ΓΗΣ.
ΣΤΗΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗ ΕΠΟΧΗ ΠΟΥ ΒΙΩΝΟΥΜΕ Η ΣΕΛΗΝΗ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΜΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ ΠΟΥ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ.

ΑΛΛΑ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥ ΑΣΤΡΟΠΛΟΙΟΥ 'ΛΙΛΙΘ' ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΑΘΜΕΥΜΕΝΟ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΗΣ.ΥΠΟ ΤΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΤΩΝ ΑΠΟΣΤΑΤΩΝ.
ΟΠΟΤΕ, ΟΙ ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΜΕΝΕΣ ΣΕ ΑΠΟΤΥΧΙΑ, ΓΙ'ΑΥΤΟ ΑΛΛΩΣΤΕ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΝ.ΟΙ ΑΠΟΣΤΑΤΕΣ ΔΕΝ ΕΠΙΘΥΜΟΥΝ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΣΥΝΔΕΣΗ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ ΜΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΓΑΛΑΞΙΑΚΗ ΣΥΝΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΤΩΝ ΟΛΥΜΠΙΩΝ.
ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ Η ΣΕΛΗΝΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ "ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ".ΤΗΝ ΕΛΕΓΧΟΥΝ ΑΛΛΟΙ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

prometheas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
260 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2003, 16:40:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους prometheas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΑΛΛΑ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥ ΑΣΤΡΟΠΛΟΙΟΥ 'ΛΙΛΙΘ' ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΑΘΜΕΥΜΕΝΟ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΗΣ.ΥΠΟ ΤΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΤΩΝ ΑΠΟΣΤΑΤΩΝ.
ΟΠΟΤΕ, ΟΙ ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΜΕΝΕΣ ΣΕ ΑΠΟΤΥΧΙΑ, ΓΙ'ΑΥΤΟ ΑΛΛΩΣΤΕ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΝ.ΟΙ ΑΠΟΣΤΑΤΕΣ ΔΕΝ ΕΠΙΘΥΜΟΥΝ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΣΥΝΔΕΣΗ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ ΜΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΓΑΛΑΞΙΑΚΗ ΣΥΝΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΤΩΝ ΟΛΥΜΠΙΩΝ.
ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ Η ΣΕΛΗΝΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ "ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ".ΤΗΝ ΕΛΕΓΧΟΥΝ ΑΛΛΟΙ.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

prometheas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
260 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2003, 16:44:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους prometheas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καμμια φωτογραφία ή βιντεο για αυτό το περιβόητο αστρόπλοιο υπάρχει ??

Γιατι οπως λενε και στα μερη μου με τα λογια χτίζεις ανώγεια και κατώγεια

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2003, 20:14:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
George_13 :))

μπορεις σε παρακαλω να μας δωσεις την δικη σου εξηγηση για το τι δειχνει η φωτο που παραθετεις;;;;

προσωπικα και ζητω συγνωμη γι'αυτο δεν εχω καταλαβει

olyon :))),George_13

υπαρχει ειδικο τοπικ που μπορειτε να παραθεσετε τις αποψεις σας περι ολυμπιων -αποστατων και Ε ,σε αυτο το τοπικ προσπαθουμε οσο γινεται να γραφουμε και να μιλαμε με αποδειξεις και επιχειρηματα

μακαρι να ειναι οπως τα γραφετε -μα δεν εξεταζουμε τιποτα στο συγκεκριμενο τοπικ χωρις αποδειξεις και επιχειρηματα

σας ευχαριστω για την κατανοηση σας:))

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Edited by - manos on 14/11/2003 20:16:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

George_13
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
190 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2003, 20:51:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπον Mano, η φωτογραφια απεικονιζει ενα οχημα(αυτο το φωτεινο πραγμα στα δεξια της φωτογραφιας) να κινειται στην αμμο της σεληνης.Πισω του αν προσεξεις αφηνει ιχνη (απο τα αριστερα προς το οχημα) και η κοκκινη γραμμη δειχνει το μεγεθος τους.Το πρασινο βελος δειχνει απο που αρχιζουν τα ιχνη. Μπορεις επισης να παρατηρησεις την σκια του οχηματος που παει προς τα κατω. Ελπιζω να σε βοηθησα καθολου. Οσο για τα περι ολυμπιων -αποστατων και Ε,απλως τα εφερε η κουβεντα και εχεις απολυτο δικιο.

WHO DARES... WINS!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Phantom II
Μέλος 1ης Βαθμίδας


70 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2003, 05:25:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Phantom II  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
To na 8ewroume oti yaprxoun exwghinoi einai fysika dikaiwma to ka8enos mas. To na 8ewroume malista oti briskontai(an) edw, einai epishs, ws ena ba8mo, 8emito kai telos pantwn, syzhthsimo...

Ayto pou pragmatika mou prokalei gelio einai oti exoume xwrisei kai tous exwghinoys se "fules", "symmaxies", "synaspismous" klp klp... Oi men antistrateyontai tous de, oi "olympioi" einai oi good guys, kai oi "drakonianoi" einai oi bad guys kai paei legontas... Pou'sai re Fwskole nan pareis idees gia senario pou 8a krathsei 10000 epeisodia...

An bgw kai pw oti eimai s epafh me toys "olumpious" kai oti lambanw odhgies gia na symmetasxw s enan diagalaxiako polemo,klp klp, yparxoun xiliades an8rwpoi pou 8a me pistepsoun me th mia, kai AYTO einai to anhsyxhtiko: oti mas exoun ferei s ena shmeio pou h logikh kai h dialektikh, ta kat exoxhn proterhmata toytoy edw toy laoy, exoun paei peripato ki exoun dwsei th 8esh toys se messianikoy typoy doxasies kai deisydaimonies, teleiws xenes pros thn istoria mas...

Pragmatika den xerw ti na pw, to mono pou mporw na kanw einai ena: na systhsw prosoxh, logikh, kai skeptikismo se OLOUS kai gia OLA. Fantasteite p.x. ena diasthmoploio na katebei apo th Selhnh h ton Arh, kai na dhlwsei oto plhrwma tou oti einai "olumpioi" h den xerw egw ti allo, ki erxonati apo ton Seirio. Ti prokeitai na ginei...? Posoi apo esas 8a toys pistepsoun...? An pw 95% 8a exw adiko...? Posoi 8a psaxoun an to "diasthmoploio" einai made in Nevada...? Posoi 8a sta8oun kritika kai posoi 8a proskynhsoun tous "messies" poy perimenoun tosa xronia na tous "swsoun"...? Gia skefteite ligo... Posoi...?

S authn th zwh kalo 8a einai opou akoume polla kerasia na kratame mikro kala8i... Eimaste toso eykolopistoi...? Den exoume pleon thn perhfaneia na mh zhtame "messies"...?

______________
ΜΑΧΙΜΩΤΑΤΟΙ ΟΙ ΙΣΧΥΟΝΤΕΣ (Αριστοτέλης)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 20 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy