ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Στην αρχαιότητα: Εξωγήινοι ή μήπως ένας πολύ πιο ανεπτυγμένος γήινος πολιτισμός;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2007, 18:16:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί ρε Troll...στα εργοστάσια της HP η της Dell η της Ibm στην Μαλαισία, στην Κίνα, ακόμα και στην Ουγγαρία ή το Μεξικό, ποιοί νομίζεις ότι τα φτιάχνουν τα PCs? Τίποτα επιστήμονες? Εισαι μακρυά νυχτομένος φίλε μου! Ολες οι εταιρείες σε ΟΛΑ τα πράγματα το ίδιο κάνουν! Φτηνά εργατικά χέρια! Το παν είναι να γίνεται σωστός έλεγχος από τα σωστά άτομα.Κατάλαβες? Δεν χρειάζεται να είσαι επιστήμονας για να βάλεις 10 βίδες και 5 καλώδια! Και αν δεις την γραμμή παραγωγής της εταιρείας που εργάζομαι,που σημειωτέον, είναι η μόνη στην Ελλάδα που διαθέτει γραμμή παραγωγής,και παράγει μεχρι και 600 PCs την ημέρα,θα αλλάξεις γνώμη!

ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2007, 18:36:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω, αφού γραφή ήξεραν, γεωμετρία, αστρολογία και τόσα άλλα ακόμα, και τίποτα δεν αποτύπωσαν σε ένα κομμάτι χαρτί τις εποχής....ή πάλη αποτύπωσαν και χάθηκαν όλα όσα αφορούσαν τις γνώσεις τους, αλλά γιατί βρίσκουμε όμως τόσα μα τόσα άσχετα με τις γνώσεις πράγματα, ειλικρινά δεν μπορώ να το καταλάβω....

Φίλε ΟΑΝΝΗΣΕΑ σφάλεις...
Ξέρεις σαφώς πολύ καλά μιας και είσαι μηχανολόγος, πως τίποτα δεν γίνεται χωρίς σχέδιο.
Για τις πρόσφατες περιπτώσεις που αναφέρεις τουλάχιστον, επειδή γνωρίζω κάποια πράγματα, σχέδια έκαναν, απλά μετά τα πετούσαν...
Τι τύχη μου...ας βρίσκαμε τουλάχιστον ένα αρχαίο σκουπίδι!!!
Κοτζάμ πυραμίδα μες το μυαλό τους είχαν τα σχέδια;

Η αμφιβολία είναι η αρχή της σοφίας!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Troll
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Colombia
270 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2007, 20:03:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Troll  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατί ρε Troll...στα εργοστάσια της HP η της Dell η της Ibm στην Μαλαισία, στην Κίνα, ακόμα και στην Ουγγαρία ή το Μεξικό, ποιοί νομίζεις ότι τα φτιάχνουν τα PCs? Τίποτα επιστήμονες? Εισαι μακρυά νυχτομένος φίλε μου! Ολες οι εταιρείες σε ΟΛΑ τα πράγματα το ίδιο κάνουν! Φτηνά εργατικά χέρια! Το παν είναι να γίνεται σωστός έλεγχος από τα σωστά άτομα.Κατάλαβες?

Οπα ρε φίλε πολύ ευέξαπτος είσαι.

Δεν σου πρόσβαλα την εταιρεία, πλάκα έκανα...

Αλλά αν θές τη γνώμη μου μάθε, πως έχω δει τα χειρότερα. Οπως PC χωρίς τροφοδοτικά, χωρίς καλώδια, η με καλώδια χύμα μέσα, και το χειρότερο απο μεγάλες ελληνικές κατασκευάστριες εταιρείες. Βλέπεις έχω πολλές επαφές με το χώρο.

Προσωπικά, μόνος μου φτιάχνω τον υπολογιστή μου καθώς και των φίλων και συγγενών μου όποτε μην ανησυχείς δεν μας εχει πελάτες καμμία εταιρεία.


quote:
Φίλε ΟΑΝΝΗΣΕΑ σφάλεις...
Ξέρεις σαφώς πολύ καλά μιας και είσαι μηχανολόγος, πως τίποτα δεν γίνεται χωρίς σχέδιο.
Για τις πρόσφατες περιπτώσεις που αναφέρεις τουλάχιστον, επειδή γνωρίζω κάποια πράγματα, σχέδια έκαναν, απλά μετά τα πετούσαν...
Τι τύχη μου...ας βρίσκαμε τουλάχιστον ένα αρχαίο σκουπίδι!!!
Κοτζάμ πυραμίδα μες το μυαλό τους είχαν τα σχέδια;


Ισως είχαν πολύ μεγάλο μυαλό.

ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ,
ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2007, 20:24:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω, αφού γραφή ήξεραν, γεωμετρία, αστρολογία και τόσα άλλα ακόμα, και τίποτα δεν αποτύπωσαν σε ένα κομμάτι χαρτί τις εποχής....ή πάλη αποτύπωσαν και χάθηκαν όλα όσα αφορούσαν τις γνώσεις τους, αλλά γιατί βρίσκουμε όμως τόσα μα τόσα άσχετα με τις γνώσεις πράγματα, ειλικρινά δεν μπορώ να το καταλάβω....

ας δουμε τα γραπτα στην ελλαδα του 2006
σε ποσες σελιδες θα βρεις τα σχεδια κατασκευης της αττικης οδου και σε ποσες θα βρεις αναφορα στο τι χρωμα ειταν το βρακι της χ τραγουδηστριας την ημερα της εναρξης του καινουργιου προγραματος της;;;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anases
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
118 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2007, 09:58:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους anases  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
η απαντηση νομιζω ειναι απλη...
δεν συμπαθουσαν αυτες τις κατασκευες(οι αυτους που τις διαχειριζοταν) ο κοσμος της εποχης και ισως να τις φοβοταν.ο κοσμος θελει να ξεχναει το "κακο" και αυτα τα κτιρια αντιπροσωπευαν το σκοταδι για τον πολιτισμο και οχι το φως οπως πιστευουνε σημερα.
ετσι θυμομαστε τον Σωκρατη,τον ομηρο,τον αριστοτελη,τον φειδια,αλλα δεν θυμομαστε ολους του σημαντικους εξουσιαστες της εποχης.και αν αναφερονται θα ειναι παντα επιδερμικα γιατι αυτο ηταν ετσι κι αλλιως.
σε 1000 χρονια θα εχουμε συντηρησει την γνωση ενος στρατιωτικου αεροπλανου η τη τοση αναπτυγμενη τεχνη της εποχης μας(μουσικη,κινηματογραφος,λογοτεχνια κ.τ.λ.).
τι να θυμουνται και να περισωζουν σαν "καλο"οι αιγιπτιοι,τους ταφους των φαραω?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2007, 10:17:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Krios,
Ακόμα και σε αυτή την ερώτηση σου έχω παράδειγμα:
Τον νυν διευθυντή μου.
Ο τυπάς σε μία άλλη εταιρεία που ήταν έχει φτιάξει εργοστάσια όπως της Κόκα-κόλα στο Μεσολόγγι και της Ελαϊς στην Πειραιώς.
ΣΧΕΔΙΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ - μέτρημα, κόψιμο, κατασκευή ακόμα και για περίπλοκα μηχανήματα όπως παλετίζερ...
Κουφό ε; Μόνο που έτσι δούλευαν και ΔΟΥΛΕΥΕΙ το 75% της γελοίας ελληνικής πραγματικότητας.
Όταν λοιπόν φτιάχνεις περίπλοκα μηχανήματα χωρίς σχέδια - ίσως λίγα σκίτσα τα οποία πετάς μετά ως άχρηστα - γιατί να μην φτιάξεις και πυραμίδες οι οποίες και είναι ΠΟΛΥ πιο απλές στους υπολογισμού και στην κατασκευή...
Άλλωστε ανέφερα το παράδειγμα των χτιστάδων της Ηπείρου.
ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΠΟΤΕ ΣΧΕΔΙΑ ΚΑΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥΣ - όλα βασίζονταν στην εμπειρία.
Για αυτό και όταν τους έβαζαν τα δύσκολα (π.χ. γεφύρι της Άρτας) τα κάνανε μαντάρα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
bob_cat
Μέλος 1ης Βαθμίδας


128 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2007, 11:07:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bob_cat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε stanfromgreece γράφεις περί μυστικών γνώσεων μιάς ομάδας ανθρώπων καθιστάμενη μυστική απο τον απλό κόσμο.
Δέν είναι του θέματος να μιλήσουμε γι'αυτό, ίσως σε κάποιο topic περι Τεκτονισμού θα μπορούσε να γίνει καλύτερα. Λέγονται πολλά για μυστικές γνώσεις, γνώμη μου είναι οτι είναι απόψεις αστήρικτες δέν μπορούμε να εμπιστευθούμε οποιαδήποτε απίθανη φήμη εμφανίζεται μπροστά μας χωρίς αποδείξεις τουλάχιστον μέχρι να τις δούμε πρέπει πάντα να κρατάμε επιφυλάξεις.
Στο θέμα των πυραμίδων υποθέτω οτι ισχύει, εδώ δημιουργείται η εύλογη απορία άν είναι δυνατό ο εμπνευστής της κατασκευής να γνώριζε τα μυστικά και να μήν τα γνώριζε καθόλου ο τεχνίτης εργάτης. Έστω υπήρχε μιά μυστική γνώση ανύψωσης της υπέρβαρης πέτρας σε μεγάλα ύψη πώς είναι δυνατό να μήν γνώριζε το μυστικό ο εργάτης που πραγματοποιεί την πράξη, και να το γνωρίζει κάποιος άλλος μεγαλοεπιστήμονας της εποχής που δέν συμμετείχε καθόλου στην κατασκευή ή ερχόταν μιά φορά στο τόσο μόνο για να επιβλέψει την πρόοδο των εργασιών?
Γνωρίζεις και στις σημερινές κατασκευές ακόμα οι τεχνίτες των οικοδομών ο σιδεράς, ο καλουπατζής, ο μπετατζής γνωρίζουν πολύ καλά το μέρος της δουλειάς τους πολύ καλύτερα μπορώ να σου πώ στον τομέα τους απο τον ίδιο τον μηχανικό. Το ίδιο συμβαίνει στην κατασκευή οποιασδήποτε ηλεκτρονικής κατασκευής, οι εργάτες που επισκευάζουν τις βλάβες ξέρουν απέξω και ανακατωτά τον τρόπο λειτουργίας τους, δέν μπορεί να κρατηθεί τίποτα μυστικό σε οτιδήποτε βλέπουμε γύρω μας.
Για κάποιες κατασκευές που πιθανώς εμφανιστούν στο μέλλον μπορούμε να κάνουμε κάποια εικασία οτι κάποιοι γνωρίζουν τα μυστικά στις σημερινές δέν υπάρχει κανένα.
Και στις πυραμίδες την εποχή που κατασκευάζονταν δέν υπήρχε κανένα μυστικό στον πολύ κόσμο γύρω απο αυτές, όσα γνώριζε ο κατασκευαστής, τα ίδια γνώριζαν οι τεχνίτες, οι εργάτες ακόμα και οι θεατές.


Αεί ο Θεός γεωμετρείΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2007, 20:25:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για αυτό και όταν τους έβαζαν τα δύσκολα (π.χ. γεφύρι της Άρτας) τα κάνανε μαντάρα...

Εκεί ακριβός θέλω να καταλήξω φίλε μου.
Γιατί οι Αιγύπτιοι δεν τα έκαναν μαντάρα;
Τέτοιο έργο, τέτοια τελειότητα....
Ε χωρίς κάποιο σχέδιο, έστω και πρόχειρο, ακούγεται παράλογο!
Εκτός βέβαια και αν ισχύει η θεωρία που λέει ο φίλος bob_cat.

quote:
Και στις πυραμίδες την εποχή που κατασκευάζονταν δέν υπήρχε κανένα μυστικό στον πολύ κόσμο γύρω απο αυτές, όσα γνώριζε ο κατασκευαστής, τα ίδια γνώριζαν οι τεχνίτες, οι εργάτες ακόμα και οι θεατές.

Αυτό το συμπέρασμα φίλε μου από που το βγάζεις;

Η αμφιβολία είναι η αρχή της σοφίας!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΗλίαςΡ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


220 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2007, 02:23:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΗλίαςΡ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O Ήροδοτος (αν θυμαμαι καλά) γράφει πως οι Αιγύπτιοι (μεταξύ άλλων) χρησιμοποιούσαν κάποιας μορφής γερανού για ανύψωση ογκολιθων.

"This is how the Pyramid was made: first, as a stepped structure with a series of levels....then, as soon as the levels were finished, the remaining stones were raised with machines built of small beams (short timbers). The machines took the stones from the ground to the first level, here they were loaded on the other machines that were waiting and raised to the second level and from this to the third, and so on for there were as many machines as there were levels to the stepped structure. It might also have been a single machine that could be easily handled that was transported from one level to another after having unloaded a stone... The uppermost part of the pyramid were finished first and then the next and finally the lowest part and those at the base"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Troll
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Colombia
270 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2007, 03:22:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Troll  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
O Ήροδοτος (αν θυμαμαι καλά) γράφει πως οι Αιγύπτιοι (μεταξύ άλλων) χρησιμοποιούσαν κάποιας μορφής γερανού για ανύψωση ογκολιθων.

"This is how the Pyramid was made: first, as a stepped structure with a series of levels....then, as soon as the levels were finished, the remaining stones were raised with machines built of small beams (short timbers).


Απο πότε ο Ηρόδοτος έγραφε στα Αγγλικά;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Troll
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Colombia
270 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2007, 04:36:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Troll  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατ΄άρχας ο Ηρόδοτος πήγε στην Αίγυπτο 2000 χρόνια μετά απο την κατασκευή της Πυραμίδας του Χέοπα.

Παρόλα τα χρόνια που πέρασαν πάλι πρωτόγονα προσπαθούσαν να τις χτίσουν.

Οσον αφορά το κείμενο είναι το παρακάτω και αναφέρει την κατασκευή πυραμίδας την εποχή που ο Ηρόδοτος ήταν στην Αιγυπτο.

'ἐποιήθη δὲ ὧδε αὕτη ἡ πυραμίς· ἀναβαθμῶν τρόπον, τὰς μετεξέτεροι κρόσσας οἳ δὲ βωμίδας ὀνομάζουσι, τοιαύτην τὸ πρῶτον ἐπείτε ἐποίησαν αὐτήν, ἤειρον τοὺς ἐπιλοίπους λίθους μηχανῇσι ξύλων βραχέων πεποιημένῃσι, χαμᾶθεν μὲν ἐπὶ τὸν πρῶτον στοῖχον τῶν ἀναβαθμῶν ἀείροντες· ὅκως δὲ ἀνίοι ὁ λίθος ἐπ᾽ αὐτόν, ἐς ἑτέρην μηχανὴν ἐτίθετο ἑστεῶσαν ἐπὶ τοῦ πρώτου στοίχου, ἀπὸ τούτου δὲ ἐπὶ τὸν δεύτερον εἵλκετο στοῖχον ἐπ᾽ ἄλλης μηχανῆς· ὅσοι γὰρ δὴ στοῖχοι ἦσαν τῶν ἀναβαθμῶν, τοσαῦται καὶ μηχαναὶ ἦσαν, εἴτε καὶ τὴν αὐτὴν μηχανὴν ἐοῦσαν μίαν τε καὶ εὐβάστακτον μετεφόρεον ἐπὶ στοῖχον ἕκαστον, ὅκως τὸν λίθον ἐξέλοιεν· λελέχθω γὰρ ἡμῖν ἐπ᾽ ἀμφότερα, κατά περ λέγεται. ἐξεποιήθη δ᾽ ὦν τὰ ἀνώτατα αὐτῆς πρῶτα, μετὰ δὲ τὰ ἐχόμενα τούτων ἐξεποίευν, τελευταῖα δὲ αὐτῆς τὰ ἐπίγαια καὶ τὰ κατωτάτω ἐξεποίησαν. σεσήμανται δὲ διὰ γραμμάτων Αἰγυπτίων ἐν τῇ πυραμίδι ὅσα ἔς τε συρμαίην καὶ κρόμμυα καὶ σκόροδα ἀναισιμώθη τοῖσι ἐργαζομένοισι· καὶ ὡς ἐμὲ εὖ μεμνῆσθαι τὰ ὁ ἑρμηνεύς μοι ἐπιλεγόμενος τὰ γράμματα ἔφη, ἑξακόσια καὶ χίλια τάλαντα ἀργυρίου τετελέσθαι. εἰ δ᾽ ἔστι οὕτω ἔχοντα ταῦτα, κόσα οἰκὸς ἄλλα δεδαπανῆσθαι ἐστὶ ἔς τε σίδηρον τῷ ἐργάζοντο καὶ σιτία καὶ ἐσθῆτα τοῖσι ἐργαζομένοισι, ὁκότε χρόνον μὲν οἰκοδόμεον τὰ ἔργα τὸν εἰρημένον, ἄλλον δέ, ὡς ἐγὼ δοκέω, ἐν τῷ τοὺς λίθους ἔταμνον καὶ ἦγον καὶ τὸ ὑπὸ γῆν ὄρυγμα ἐργάζοντο, οὐκ ὀλίγον χρόνον.'

Και παρακάτω συνεχίζει σε άλλη παράγραφο.

'βασιλεῦσαι δὲ τὸν Χέοπα τοῦτον Αἰγύπτιοι ἔλεγον πεντήκοντα ἔτεα, τελευτήσαντος δὲ τούτου ἐκδέξασθαι τὴν βασιληίην τὸν ἀδελφεὸν αὐτοῦ Χεφρῆνα· καὶ τοῦτον δὲ τῷ αὐτῷ τρόπῳ διαχρᾶσθαι τῷ ἑτέρῳ τά τε ἄλλα καὶ πυραμίδα ποιῆσαι, ἐς μὲν τὰ ἐκείνου μέτρα οὐκ ἀνήκουσαν· ταῦτα γὰρ ὦν καὶ ἡμεῖς ἐμετρήσαμεν· (οὔτε γὰρ ὕπεστι οἰκήματα ὑπὸ γῆν, οὔτε ἐκ τοῦ Νείλου διῶρυξ ἥκει ἐς αὐτὴν ὥσπερ ἐς τὴν ἑτέρην ῥέουσα· δι᾽ οἰκοδομημένου δὲ αὐλῶνος ἔσω νῆσον περιρρέει, ἐν τῇ αὐτὸν λέγουσι κεῖσθαι Χέοπα)· ὑποδείμας δὲ τὸν πρῶτον δόμον λίθου Αἰθιοπικοῦ ποικίλου, τεσσεράκοντα πόδας ὑποβὰς τῆς ἑτέρης τὠυτὸ μέγαθος, ἐχομένην τῆς μεγάλης οἰκοδόμησε. ἑστᾶσι δὲ ἐπὶ λόφου τοῦ αὐτοῦ ἀμφότεραι, μάλιστα ἐς ἑκατὸν πόδας ὑψηλοῦ. βασιλεῦσαι δὲ ἔλεγον Χεφρῆνα ἓξ καὶ πεντήκοντα ἔτεα.'

'ἐς τοῦτο δὲ ἐλθεῖν Χέοπα κακότητος ὥστε χρημάτων δεόμενον τὴν θυγατέρα τὴν ἑωυτοῦ κατίσαντα ἐπ᾽ οἰκήματος προστάξαι πρήσσεσθαι ἀργύριον ὁκόσον δή τι· οὐ γὰρ δὴ τοῦτό γε ἔλεγον. τὴν δὲ τά τε ὑπὸ τοῦ πατρὸς ταχθέντα πρήσσεσθαι, ἰδίῃ δὲ καὶ αὐτὴν διανοηθῆναι μνημήιον καταλιπέσθαι, καὶ τοῦ ἐσιόντος πρὸς αὐτὴν ἑκάστου δέεσθαι ὅκως ἂν αὐτῇ ἕνα λίθον ἐν τοῖσι ἔργοισι δωρέοιτο. ἐκ τούτων δὲ τῶν λίθων ἔφασαν τὴν πυραμίδα οἰκοδομηθῆναι τὴν ἐν μέσῳ τῶν τριῶν ἑστηκυῖαν, ἔμπροσθε τῆς μεγάλης πυραμίδος, τῆς ἐστὶ τὸ κῶλον ἕκαστον ὅλου καὶ ἡμίσεος πλέθρου.'


ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ,
ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2007, 19:21:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είμαι ευέξαπτος Troll,απλά έθιξες την εργασία μου,μια εργασια στην οποία βρίσκομαι 10 και πλέον χρόνια.Και εσύ πιστεύω στην θέση μου, το ίδιο θα έκανες.
Τα κείμενα του Ηροδοτου που παραθετεις δεν διαβάζονται. Βγαίνουν τετραγωνάκια αντί για γράμματα.

ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2007, 21:07:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε εμένα το κείμενο φαίνεται κανονικά. Stanfromgreece αν και γνώστης στους υπολογιστές, ακόμη τη μ@λακια τον explorer χρησιμοποιείς; Δεν βαρέθηκες να γεμίζεις ιούς;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2007, 21:57:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
OΚTINOME,δεν ειμαι στον δικο μου υπολογιστη,στο σπιτι, ειμαι στην δουλεια, σε δικτυο, και εδω μονο explorer εχουμε. Από ιούς, τίποτα απολύτως ασφαλώς,καθώς για να περάσει στο δίκτυό μας...θα έπρεπε πρώτα να περάσει από τους servers που έχουμε,και αυτό δεν εχει γίνει ποτε στα 10 χρόνια που ειμαι εδω.Οσον αφορά το κείμενο, το είδα μια χαρα στο word.Απλά,σίγουρα και άλλοι θα έχουν το πρόβλημα να το δουν από τον internet explorer,καθώς δεν νομίζω να έχουν όλοι πολυτονικό σύστημα εγκατεστημένο στον υπολογιστή τους.

ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

RMD
Μέλος 1ης Βαθμίδας


55 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2007, 02:20:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους RMD  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αντιγραφω ............


Mυστικοί πολιτισμοί: Πυραμίδες ανακαλυφθηκαν στήν Ουκρανία


Πολιτισμοί γιγάντιες πυραμίδες παρόμοιες με τις αιγυπτιακές ανακαλύφθηκαν στήν λουγκασίνα της ουκρανίας.


Oι επιστήμονες ισχυρίζονται πως 5000 χρόνια πρίν ένας ανεπτυγμένος πολιτισμός ζούσε στήν σημερινή ουκρανία,αυτά τα σημαντικά ευρήματα βρέθηκαν εντελώς τυχαία πρίν δύο χρόνια απο έναν μαθητή αρχαιολογιας ο οποίος είχε κατασκηνώσει μαζί με τους φίλους του σε εκείνη την περιοχή.


Eώς τώρα έχουν αποκαλυφθεί μόνο οι κορυφές των τεράστιων κατασκευών και οι επιστήμονες λένε ότι θα διαρκέσει μια ολόκληρη δεκαετία μέχρι να καθαρίσουν πλήρως το χώμα από τις πυραμίδες,μετά απο διαταγές του υπουργείου τουρισμού και προστασίας πολιτιστικής κληρονομιάς της λουγκασίνα,θα χτιστεί ένα ξενοδοχείο δίπλα στις πυραμίδες,και ο χώρος των ανασκαφών θα γίνει υπαίθρειο μουσείο.

pravda.ru

Σημερα διαβασα τα παραπανω .
Επισης ... http://www.guardian.co.uk/ukraine/story/0,,1867219,00.html

"...Archaeologists claim the Ukrainian pyramids predate those in Giza..." http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/5322894.stm

ΛΟΙΠΟΝ ;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2007, 08:14:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και μόνο ότι ανακαλύφτηκαν στην Ουκρανία.
Και μόνο ότι γράφουνε για ξενοδοχεία και υπαίθρια μουσεία.
Και μόνο ότι γράφουνε ότι μοιάζουν στην όψη με τις πυραμίδες των Μάγιας και των Ίνκας.
Θα έπρεπε να σε κάνει να υποψιαστείς ότι κάτι περίεργο συμβαίνει.
Τώρα το πόσο περίεργο είναι αυτό θα το δούμε στα χρόνια που θα έρθουν.
Πόσο λέτε να κρατήσει και αυτό το ΠΑΡΑΜΤΘΙ;

RMD,
Αιτήθηκα για κάποια πράγματα παραπάνω, μπορώ να ελπίζω;

Τroll,
Καλό το κείμενο, αλλά μπορείς να βάλεις την μετάφραση για τους μη ξέροντες αρχαία ελληνικά; Α, ναι. Από που πήρες το κείμενο;
Επειδή έχω την αντίστοιχη έκδοση των εκδόσεων κάκτος, δεν νομίζω να κάθησες να το αντέγραψες σε πολιτονικό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

RMD
Μέλος 1ης Βαθμίδας


55 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2007, 00:30:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους RMD  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H Guardian γραφει ...(εφημεριδα διεθνους κυρους)

"Archaeologists in Ukraine have unearthed the remains of an ancient pyramidal structure that pre-dates those in Egypt by at least 300 years. The stone foundations of the structure, which probably resembled Aztec and Mayan ziggurats in South America, were discovered near the eastern city of Lugansk.

It is thought they were laid about five millennia ago during the early Bronze Age by animists who worshipped a sun god. The "pyramid" is in fact a complex of temples and sacrificial altars topping a sculpted hillside with steps on its sides. "

δηλαδη...
"Οι αρχαιολόγοι στην Ουκρανία έχουν ξεθάψει τα υπολείμματα μιας αρχαίας πυραμιδικής δομής που προηγείται χρονικώς εκείνων της Αιγυπτου τουλάχιστον 300 έτη.....κλπ" .

Αμφισβητουμε τους αρχαιολογους αυτους ;;;; (Οταν αυτα που ανακαλυπτουν χαλανε τις κατεστημενες θεωριες αλλων αρχαιολογων) Χμμμμ.....


Θελω να πω εμμεσα οτι φαινεται στο παρελθον να ηταν της μοδος το κτισιμο τεραστιων κτιριων με ΓΕΛΟΙΕΣ χρησεις (ταφοι βασιλεων) .
Θεωρω τον εαυτο μου πολυ ορθολογιστη (φυσικα μπορει να πλανωμαι..) για να παρασυρθω σε ακριτη υιοθετηση παλαβων θεωριων .
Ομως αν καποιος σκεφτει χρησιμοποιωντας την συγχρονη συσσωρευμενη γνωση γυρω απο την οικονομια (μακροοικονομια , μικροοικονομια) , management (διοικηση προσωπικου) , διαχειριση πορων συμπεραινει οτι αρκετα απο τα θαυμαστα δημιουργηματα του παρελθοντος (οπως η Μ.Πυραμιδα) ΔΕΝ εντασσονται στις κοινωνικοικονομικες δομες που ΝΟΜΙΖΟΥΝ οι αρχαιολογοι πως υφισταντο την εποχη της δημιουργιας τους .

Αγαπητε OANNHSEA αιτηθηκες κατι το οποιο ειλικρινα δεν καταλαβα σε πιο σημειο βρισκεται . Αν θες επισημανε το μου παλι σε παρακαλω .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2007, 08:07:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
RMD,
Αιτήθηκα για το υλικό των ογκόλιθων και τον τρόπο μεταφοράς τους με πλοία - εάν ήταν μέρα ή νύχτα. Επίσης από εσένα αιτήθηκα για την στοά με τα ονόματα των φαραώ και κάποιες φωτογραφίες του δρόμου που πηγαίνει στις πυραμίδες και φυσικά του κυκλώπειου τείχους που τις περιβάλει.

Όσο για το θέμα της εν Ουκρανία εφημερίδας: το πιάνουμε και το ξανασηζητάμε σε ένα χρόνο. Θα δεις ότι και αυτό δεν έιναι παρά ένα πυροτέχνημα μία εφημερίδας που απλώς αναδημοσίευσαν τα άλλα έντυπα. Μήπως βγήκε κάποιος από τους αρχαιολόγους να κάνει αυτή την τόσο ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ανακοίνωση για την εύρεσης της; Είναι σπουδαίο το θέμα και όχι τόσο απλό. Άσε που δεν μπορώ αν καταλάβω πως χρονολόγισαν τόσο γρήγορα μία κατασκευή "περίεργη" για αυτές τις περιοχές του κόσμου.
Εκτός εάν εννοούν μία βαθμιδοτή, ΧΩΜΑΤΙΝΗ πυραμίδα.
Αν ναι, ΔΕΝ είναι τόσο παλαιές.
Τι εννοώ;
Ψάξτε λίγο την ιστορία της Ουκρανίας (μετά το 600π.χ.) και θα με καταλαβετε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2007, 02:21:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν πρόκειται για πυραμίδα στην Ουκρανία. Το περιοδικό "Archaeology" ρώτησε τον υπεύθυνο αρχαιολόγο Viktor Klochko και αυτός είπε ότι ο ίδιος δεν μίλησε για πυραμίδα αλλά για ένα σύμπλεγμα ναού και νεκροταφίου που βρέθηκε πάνω σε έναν λόφο και χρονολογείται από το 4000πΧ, κτίστηκε από πρωτο-Ινδοευρωπαίους και ήταν υπό χρήση μέχρι το 400πΧ.

http://www.archaeology.org/0701/trenches/fact.html


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bob_cat
Μέλος 1ης Βαθμίδας


128 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2007, 14:31:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bob_cat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ πιθανό μή μας επλήσει τόσο το γεγονός.
Οι πυραμοδοειδείς κατασκευές ήταν η μορφή των κτισμάτων εκείνη την εποχή σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του κόσμου, απο την Αίγυπτο και την Ελλάδα μέχρι την Αμερική, την Μεσοποταμία, και την Αγγλία. Η ημερομηνία κατασκευής άλλωστε τό 4000 π.χ. περίπου το λέει με το παραπάνω, όπως και η ημερομηνία παύσης της λειτουργίας της.
Το ίδιο γίνεται και στις Αιγυπτιακές πυραμίδες.
Απο τα ερείπια όμως όπως φαίνονται στην τελευταία φωτογραφία δέν μπορούμε να συμπαιράνουμε άν πρόκειται ή όχι για πυραμίδα όλες οι γνώμες είναι αυθαίρετες. Οι Σκύθες που ζούσαν στην περιοχή δέν φαίνονται ικανοί βάση του πολιτιστικού τους επιπέδου για τέτοια κατορθώματα.


Αεί ο Θεός γεωμετρείΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Philolaos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


122 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2007, 17:29:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Philolaos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το φαινόμενο να υπήρχε κάποια μορφή τεχνολογίας εκείνη την εποχή δέν αποκλείεται, αλλά δέν είναι δυνατό να γίνει αποδεκτό απο την στιγμή που δέν υπάρχει κανένα αποδεικτικό εύρημα.


ΦΙΛΕ BOB CAT,ΤΟ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΑ ΕΥΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΝΩΤΕΡΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΠΟΧΗ,ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ ΑΦΟΥ ΣΑΝ ΑΠΛΟΙ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ(ΚΑΙ ΣΑΝ ΑΠΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ)Σ'ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΕ ΜΟΝΑΔΙΚΕΣ ΠΗΓΕΣ"ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΩΝ ΣΤΟΧΕΙΩΝ"(ΕΝΔΕΙΞΕΩΝ,ΜΑΛΛΟΝ)ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ,ΚΑΙ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΜΑΣ,ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΥΤΕ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΑ ΣΤΕΛΕΧΗ,ΟΥΤΕ ΕΠΙΛΕΚΤΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ΑΝΑΣΚΑΦΩΝ,ΟΥΤΕ ΣΤΕΛΕΧΗ ΤΟΥ ΝΑΤΟ,ΟΥΤΕ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΤΣΙΡΑΚΙΑ ΑΥΤΩΝ,ΟΥΤΕ ΠΙΟΝΙΑ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ,ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΟΥΤΕ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΕΧΟΥΜΕ(ΥΠΟΘΕΤΩ ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΕΔΩ)ΜΕ ΤΑ Μ.Μ.Ε,ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΔΙΑΜΟΡΦΩΝΟΥΝ(ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΥΠΟΥΡΓΕΙΑ ΠΑΙΔΕΙΑΣ) ΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΚΟΙΝΗ ΓΝΩΜΗ.
ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΕΝ ΟΛΙΓΟΙΣ,ΟΤΙ ΑΝ ΕΙΧΑΝ (ΚΑΙ ΛΕΩ ΑΝ!!!,ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΟΥ ΖΗΤΗΘΟΥΝ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ...)ΒΡΕΘΕΙ ΕΥΡΗΜΑΤΑ ΜΙΑΣ ΑΝΩΤΕΡΗΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ,ΟΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΙ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΜΑΘΑΙΝΑΝ ΘΑ ΗΤΑΝ ΟΙ ΑΠΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ-ΕΜΕΙΣ ΔΗΛΑΔΗ-ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΦΟΒΑΜΑΙ ΑΠΟ ΤΙΠΟΤΑ "ΤΡΕΛΛΟΥΣ",ΚΑΤΑΤΡΕΓΜΕΝΟΥΣ Η ΚΑΙ ΜΕΛΛΟΘΑΝΑΤΟΥΣ ΑΚΟΜΑ,Η ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΜΑΣ ΙΝΤΕΡΝΕΤ,ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΟΙ ΠΗΓΕΣ,ΩΣ ΣΥΝΗΘΩΣ (ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΜΕΝΑ)...ΝΑ ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΑΠ'ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΕΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Philolaos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


122 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2007, 17:47:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Philolaos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΦΙΛΕ BOB CAT,KATA ΛΑΘΟΣ ΔΙΑΒΑΖΑ ΤΗ ΣΕΛΙΔΑ 13,ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΟ ΕΙΧΕΣ ΠΕΙ ΕΚΕΙ.ΟΠΟΤΕ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΜΕΝΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΣΤΕΙΛΑ...

quote:

Θελω να πω εμμεσα οτι φαινεται στο παρελθον να ηταν της μοδος το κτισιμο τεραστιων κτιριων με ΓΕΛΟΙΕΣ χρησεις (ταφοι βασιλεων) .


RMD
ΕΠΕΙΔΗ,ΟΙ ΠΥΡΑΜΙΔΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΕΣ ΟΣΟ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ,ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΣΑΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΣΚΟΠΟΥΣ(ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΠΡΟΔΙΔΕΙ Η ΠΕΡΙΠΛΟΚΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΟΥΣ),ΕΚΤΟΣ ΤΗΣ ΤΑΦΗΣ,ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΟΝΤΑΝ ΓΙΑ ΓΕΛΟΙΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Crying-Wolf
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2007, 02:50:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crying-Wolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας κι'απο μενα.

Εχω διαβάσει όλα τα ποστ, και θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση.

Στο παρων θεμα εξεταζουμε αν οι πυραμιδες ειναι αποτελεσμα εξωγηινου πολιτισμου ή καποιου αρχαιοτερου, τεχνολογικά ανεπτυγμενου;

Συγνωμη για την ερωτηση αλλά δεν εχω καταλαβει ακομα.


Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο.
Δουλέυει μόνο όταν είναι ανοιχτό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2007, 07:55:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Crying-Wolf, καλώς όρισες...
Στο συγκεκριμένο θεμα δεν παίρνουμε τίποτα σαν δεδομένο. Πρώτα απ'όλα δεν αναφερόμαστε μόνο στις πυραμίδες,αν και εκεί έχει αναλωθεί το μεγαλύτερο μέρος του φόρουμ. Κοιτάμε να δούμε απλά άν υπάρχουν αποδείξεις για την ύπαρξη Γήινου πιο ανεπτυγμένου πολιτισμου,που χάθηκε, ή αν υπάρχουν αποδείξεις για την επίσκεψη εξωγήινου πολιτισμού κατά την αρχαιότητα!
Αν μπορείς να βάλεις και εσύ ένα "λιθαράκι" στην όλη ιστορία, ευχαρίστως να διαβάσουμε τις απόψεις σου!

ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣ
http://s1.bitefight.gr/c.php?uid=22541Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2007, 18:30:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να καλωσορίσω και εγώ με τη σειρά μου το φίλο Crying-Wolf.

Όσο για τα υπόλοιπα τα είπε ο φίλος stanfromgreece!

Ακριβώς έτσι είναι.

Εκτός από το θέμα των αποδείξεων, εκεί διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις....

Η αμφιβολία είναι η αρχή της σοφίας!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Philolaos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


122 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2007, 19:26:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Philolaos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΙΣ ΠΥΡΑΜΙΔΕΣ,ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ ΚΑΙ Η ΦΗΜΗ('Η Η ΑΛΗΘΕΙΑ )ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΟΥ ΠΑΡΘΕΝΩΝΑ,ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΝΟΗΤΕΣ ΕΥΘΕΙΕΣ ΠΟΥ ΕΦΑΠΤΟΝΤΑΙ ΣΤΟΥΣ ΕΛΑΦΡΩΣ ΚΩΝΙΚΟΥΣ ΚΥΟΝΕΣ ΤΕΜΝΟΝΤΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΥΨΟΣ ΠΕΡΙΠΟΥ 2000 ΜΕΤΡΩΝ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ,ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΣΧΗΜΑΤΙΖΕΤΑΙ ΜΙΑ ΠΥΡΑΜΙΔΑ ΟΓΚΟΥ ΟΣΟ ΤΟ 1/2 ΤΟΥ ΣΥΝΟΛΙΚΟΥ ΟΓΚΟΥ ΤΗΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΠΥΡΑΜΙΔΑΣ ΣΤΗ ΓΚΙΖΑ.ΕΝΤΑΞΕΙ,ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΧΕΙ ΧΙΛΙΟΣΗΖΗΤΗΘΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΑ ΤΟΠΙΚ,ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΕΔΩ.ΓΙΑΤΙ ΑΡΑΓΕ ΟΙ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΘΕΝΩΝΑ ΔΙΑΛΕΞΑΝ ΝΑ ΤΟΝ ΣΧΕΔΙΑΣΟΥΝ ΕΤΣΙ.ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΑΛΛΗ ΦΗΜΗ,ΤΟ ΙΕΡΑΤΕΙΟ ΤΩΝ ΔΕΛΦΩΝ ΕΙΧΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΞΙΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ, ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΑΞΙΩΣΕΙΣ.ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΛΛΑ ΑΠ'ΤΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΑ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΗΜΑΤΑ ΔΕΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΤΥΧΑΙΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΟΜΟΙΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΑ (ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ)ΣΤΟΙΧΕΙΑ?ΠΟΛΛΟΙ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΑΓΝΗΤΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ,ΠΑΝΩ ΣΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΧΤΙΣΤΗΚΑΝ ΠΟΛΛΑ ΑΠ'ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΝΗΜΕΙΑ.ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΤΑ ΙΕΡΑΤΕΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΘΕ ΛΟΓΗΣ ΤΕΚΤΟΝΙΚΕΣ ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΣΥΧΝΑ ΣΧΕΤΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΠΡΩΤΑ,ΗΛΕΓΧΑΝ(ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΕΛΕΓΧΟΥΝ)ΤΑ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΑ ΣΧΕΔΙΑ ,ΚΑΙ ΔΙΑΛΕΓΑΝ ΤΑ ΜΕΡΗ ΠΟΥ ΘΑ ΧΤΙΣΤΟΥΝ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2007, 19:32:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι εννοώ...δες τε τα ποιο κάτω.

η υπαρξη ενος μεγαλου αριθμου αντικειμενων που εχουν βρεθει ανα τον κοσμο, θετει σε αμφησβητηση τις ιστορικες μας γνωσεις και αποτελει δισεπιλυτο το αίνιγμα
Συμφωνα με τα δεδομενα της ιστοριας, απλα δεν θα επρεπε να υπαρχουν. Προκειτε για αντικειμενα αρχαιοτατα, τα οποια ομως φαινονται ως συγχρονα. Αρκετοι υποστηριζουν οτι προκειται για συσκευες αγνωστης προηγμενης τεχνολογιας.
Ενδεικτικα.
Το 1961 οι ιδιοκτητες ενος μαγαζιου με δωρα στην Καλιφορνια,κοβοντας στα δυο εναν γεωλιθο βρηκαν μεσα του ενα αντικειμενο φανερα τεχνιτο. Αποτελειτο απο εναν μεταλλικο πυρηνα τον οποιο περιεβαλλαν στρωματα ενος υλικου που εμοιαζε κεραμικο, ενω ειχε και ενα εξαγωνικο περιβλημα απο ξυλο. Οταν υποβληθηκε σε εξεταση ακτινων Χ το αντκειμενο εμοιαζε με καλωδιο ή καποιο αλλο ηλεκτρονικο εξαρτημα. Ειχε εγκλωβιστει μαζι με καποια απολιθωματα μεσα στο γεωλιθο,τα οποια εκτιμηθηκε οτι ηταν 500,000 ετων παλια.
Το 1851 η εφημεριδα Illinois sprigfield Rebublican δημοσιευσε οτι ενας επιχειρηματιας βρηκε ενα μεγαλο κομματι χρυσοφορου χαλαζια σε ενα ταξιδι του σε καποιο ταξιδι του στην Καλιφορνια. Καποια στιγμη του επεσε και σπαζοντας πεταχτηκε ενα σιδερενιο καρφι. Το αξιοσημειωτο ειναι οτι ο χαλαζιας ηταν 1.000.000 ετων.

Το 1786 εργατες που εσκαβαν βρηκαν μεσα σε ενα στρωμα αμμου κατω απο το εδαφος νομισματα, απολιθωμενες λαβες σφυριων, καθως και διαφορα απολιθωμενα εργαλεια. Η αμμος μεσα στην οποια βρεθηκαν τα αντικειμενα,διαπιστωθηκε οτι ηταν 300.000.000 ετων.

Τον Ιουνιο του 1851 το Scientific American δημοσιευσε οτι βρεθηκε ενα μεταλλικο βαζο το οποιο αποτελειτο απο κραμα ψευδαργυρου και ασημιου. Στην επιφανεια του υπηρχαν εικονες λουλουδιων διακοσμημενες με καθαρο ασημι. Το βαζο βρεθηκε μεσα σε εναν βραχο ηλικιας 21.000.000 ετων.

Η αμφιβολία είναι η αρχή της σοφίας!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2007, 20:09:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραία...
Και δεν μου λες Krios-san
Α) Πως μπόρεσαν έν έτη 1786 να χρονολογίσουν τπ στρώμα της άμμου;
Β) Πως μπόρεσαν έν έτη 1851 να κάνουν χρονολόγηση πετρόματος;
Γ) Γιατί να βάλουν μέσα σε ένα γεόλιθο "κάποιοι" ένα αντικείμενο αξίας για αυτούς;
Δ) Για κάνε ένα κόπο, βρες και βάλε το ορυκτό "χρυσοφόρος χαλαζίας" και μετά πες μου πως θα βάλεις εκεί μέσα ένα καρφί. Άσε που το σίδερο έχει ένα κακό - σκουριάζει και εξαφανίζεται...

Υπάρχουν όχι μόνο αυτές αλλά πολλές ακόμα ιστορίες, ΦΤΙΑΧΤΕΣ ΟΛΕΣ...
ΜΟΝΟ ΕΑΝ ΚΑΝΕΤΕ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΚΑΙ ΨΑΞΕΤΕ ΣΤΑ ΚΙΤΑΠΙΑ ΤΗΣ ΓΕΩΛΟΓΙΑΣ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΠΟΣΟ ΦΤΙΑΧΤΑ ΕΙΝΑΙ...
Ποιός μπορεί να ξεχάσει τους βατράχους μέσα σε βράχους;
Ποιός μπορεί να ξεχάσει τις βροχές ψαριών;
Το κακό όμως είναι ότι τα δύο ανωτέρω είναι ΑΛΗΘΕΙΑ και εξηγούνται επιστημονικά - τα υπόλοιπα είναι ψέματα και εάν κάνετε ένα κόπο προς την μεριά που λέγεται γεωλογία θα το καταλάβετε.
Εάν όχι ψάξτε να βρείτε τις απαντήσεις για τα δύο παραπάνω που έδωσα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2007, 20:43:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χεχε, το ξέρα ότι θα τσιμπήσεις...για αυτό το έβαλα.

Αυτό που ήθελα να πω, το είπες μόνος σου φίλε ΟΑΝΝΗΣΕΑ!

Η αμφιβολία είναι η αρχή της σοφίας!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
RMD
Μέλος 1ης Βαθμίδας


55 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2007, 08:34:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους RMD  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Θελω να πω εμμεσα οτι φαινεται στο παρελθον να ηταν της μοδος το κτισιμο τεραστιων κτιριων με ΓΕΛΟΙΕΣ χρησεις (ταφοι βασιλεων) .


RMD
ΕΠΕΙΔΗ,ΟΙ ΠΥΡΑΜΙΔΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΕΣ ΟΣΟ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ,ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΣΑΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΣΚΟΠΟΥΣ(ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΠΡΟΔΙΔΕΙ Η ΠΕΡΙΠΛΟΚΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΟΥΣ),ΕΚΤΟΣ ΤΗΣ ΤΑΦΗΣ,ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΟΝΤΑΝ ΓΙΑ ΓΕΛΟΙΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ.

Αγαπητε Φιλολαε το εγραψα "ειρωνικα" ,θελωντας να επισημανω την απλοϊκη ιδεα οτι οι Πυραμιδες ειχαν σχεδιαστει και κατασκευαστει ως ταφοι Φαραω .
Φυσικα μπορει η χρηση τους ως ταφων να εκρυβε απο τα ματια των πολλων τον πραγματικο σκοπο της κατασκευης τους .
Δεν ισχυριζομαι οτι τον γνωριζω αλλα η κατεστημενη αποψη αντιμαχεται την λογικη .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy