ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Στην αρχαιότητα: Εξωγήινοι ή μήπως ένας πολύ πιο ανεπτυγμένος γήινος πολιτισμός;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2007, 20:57:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Krios,
Ναι ε; Τι ωραία που τα γράφεις...
Πάρε λοιπόν μία σειρά από υφηστάμενα γεγονότα και πές μου που αναφέρονται.
Α) Η έλλειψη ιοδίου στα μικρά παιδιά προκαλεί μείωση της εξυπνάδας τους και ψυχικά προβλήματα. ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ δεν έχει παρατηρηθεί σε κανένα από τα άλλα 4 ανθρωποειδή (γορίλλα, χιμπατζή, μπονόμπο, ουρακοτάγκο).
Β) Τα μικρά των ανθρώπων έχουν την ικανότητα από το 2 μήνα να ΚΟΛΥΜΠΟΥΝ στο νερό ΧΩΡΙΣ να πνήγονται. Αυτό δεν συμβαίνει στα άλλα ανθρωποειδή.
Γ) Το αρσενικό του ανθρώπου χάνει τα μαλλιά του όσο προχωράει η ηλικία του (εντάξει όχι σε όλους). Σε κανένα από τα άλλα είδη δεν συμβαίνει αυτό.
Δ) Το ανθρώπινο είδος έχει μία μύτη που ουσιαστικά προστατεύει την είσοδο προς τους πνεύμωνες και η οποία έχει και υποστήριξη. Τα άλλα ανθρωποειδή όχι.
Ε) Στους ανθρώπους αρέσει ιδιαίτερα το μπάνιο σε θάλλασα ή γλυκό νερό και μαθαίνουν με ευκολία να κολυμπούν (και φυσικά να κάνουν μακροβούτια). Στα άλλα είδη αυτό είναι σχετικά αδύνατο...
Περιμένω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2007, 23:43:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εδώ τι λεει η φιλη μου η Οστρια?
quote:
Οταν μετοίκησαν σε λιγότερο ηλιόλουστα μέρη προς τον βορρά, το χαμηλό επίπεδο της βιταμίνης D3 δημιουργούσε πρόβλημα και έτσι το δέρμα άρχισε να γίνεται πιό ανοικτό. (We need some UV light to make Vitamin D3, but we don't want so much that all our Folate gets destroyed and we start getting cancers.)
Αυτή η μετοίκηση θεωρείται ότι έγινε πριν από 100,000 με 50,000 χρόνια.

Και εδώ τι λεει?

quote:
"Τα αρχαιότερα ίχνη παρουσίας ανθρώπων στην Βόρεια Ασία (καθώς και η επαφή ανθρώπων-μαμούθ) συσχετίζονται με την Μέση Πλειστόκαινο, δηλ 300,000-250,000 χρόνια πΧ (Dere-vianko 1997).

Ποιο από τα δυο ισχυει?
Ή είναι κατά περιπτωση?

ενας μαυρος καταμαυρος που ζει στον καναδα και ζευγαρωνει μονο με μαυρες καταμαυρες σε ποσο καιρο θα ασπρισει?

Το ιδιο ερωτημα ισχυει και για τους κινεζους


Χαχαχα, βρε τυχερούλη μου, στην πρώτη περίπτωση μιλάμε για τον άνθρωπο τον σοφό (homo sapiens) -το άρθρο αναφέρεται στον άνθρωπο που φόρεσε ρούχα- και στην δεύτερη για τον Νεάντερταλ.
Ισως εγώ δεν το έγραψα πιό ξεκάθαρα.

Στο ερώτημα για τον μαύρο τον κατάμαυρο ή τον κινέζο... σίγουρα όχι μέσα σε 2.000 ή 3.000 χρόνια. Σε 50.000 χρόνια πού ξέρεις όμως;

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vanillic
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2007, 00:20:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vanillic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ενας μαυρος καταμαυρος που ζει στον καναδα και ζευγαρωνει μονο με μαυρες καταμαυρες σε ποσο καιρο θα ασπρισει?


Επισης κι ενας λευκος καταλευκος που θα παει να ζησει στην Αφρικη σε ποσο καιρο θα αποκτησει +10 ποντους στο επιμαχο σημειο ???
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2007, 07:17:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε...εεεε σεμνά...

Η αμφιβολία είναι η αρχή της σοφίας!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2007, 10:33:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι για να πάμε ποιό μακριά στην ανθρωπολογία...
Πόσο χρόνο νομίζετε ότι πέρνει σε ένα οργανισμό να εγκλιματιστεί με το περιβάλλον;
Παράδείγματα:
Κάτοικοι του Έβερεστ πάνω από τα 3000μ - μεγαλύτερο ποσοστό ερυθρών αιμοσφαρίων.
Κάτοικοι της Μαδασκάρης - αντοχή στα τοπικά βακτιρίδια και οργανισμούς γενικά που ζουν στο νερό των ποταμών και λιμνών της.
Εσκιμώοι - ποιά η διαφορά τους με τους άλλους λαούς του κόσμου; Εκτός από την τροποποίηση του συστήματος τους για να ζουν στους πάγους υπάρχει και άλλη μία γεννετική αλλαγή...
Αβορρίγινες - τα παιδιά γεννιύνται ξανθά και λευκά.

Krios,
Περιμένω απάντηση για αυτά που έθεσασ ποιό πάνω.

Vanillic,
Mάλλον πρέπι να είσαι πολύ απογοητευμένη από τους άσπρους που έχεις γνωρίσει και μάλλον υπερεκτιμάς σε αυτό τον τομέα την μαύρη φυλή...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2007, 14:06:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επισης κι ενας λευκος καταλευκος που θα παει να ζησει στην Αφρικη σε ποσο καιρο θα αποκτησει +10 ποντους στο επιμαχο σημειο ???


ΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑΣ ΜΑΥΡΟΣ ΠΟΥ ΖΕΙ ΣΤΟΝ ΚΑΝΑΔΑ ΓΙΑ ΝΑ ΧΑΣΕΙ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ 10 ΕΧΤΡΑ ΠΟΝΤΟΥΣ

ΣΟΒΑΡΑ ΤΩΡΑ ΔΡΑΜΑΤΙΚΕΣ ΦΥΛΕΤΙΚΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΧΡΟΝΙΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΖΩΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΚΑΙ ΕΚΕΙ
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΤΟΥΣ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΠΟΥ ΖΟΥΣΑΝ.
ΠΧ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΚΑΦΕ ΑΡΚΟΥΔΑ ΠΟΥ ΖΕΙ ΣΕ ΠΙΟ ΗΠΙΟ ΚΛΙΜΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Η ΠΟΛΙΚΗ ΑΡΚΟΥΔΑ
ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΑΘΗΜΕΝΗ ΝΑ ΖΕΙ ΣΤΟ ΚΡΥΟ .
ΑΡΚΟΥΔΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΑΛΛΑ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΩΝ ΣΥΝΘΗΚΩΝ ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ ΕΙΝΑΙ
ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2007, 15:09:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στο ερώτημα για τον μαύρο τον κατάμαυρο ή τον κινέζο... σίγουρα όχι μέσα σε 2.000 ή 3.000 χρόνια. Σε 50.000 χρόνια πού ξέρεις όμως;



Εγώ προσωπικά σίγουρα δεν ξέρω!
Υπάρχει κανείς που να ξέρει σίγουρα??
Όχι τίποτα άλλο αλλά να φωτίσει και εμένα….
Μήπως τελικά εκείνοι που λένε ότι ξέρουν απλά εικάζουν??

quote:
Πόσο χρόνο νομίζετε ότι πέρνει σε ένα οργανισμό να εγκλιματιστεί με το περιβάλλον;

ποσο χρονο παιρνει ρωταω εγω
μην με αντιγραφεις φιλτατε....
αλλα πες μου την απαντηση σε αυτο:
Στο γεωγραφικό πλάτος που ζουν οι κινεζογιαπωνεζοι αν κάνω
τον κύκλο της γης θα συναντήσω και άλλους της κιτρίνης φυλής?
Αν όχι γιατι τους συναντω μονο εκει και ο γειτονες τους ινδος είναι
καφετης?


---

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2007, 17:52:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οοοοοοο φίλε μου ΟΑΝΝΗΣΕΑ, περιμένεις απάντηση; Συγνώμη ξεχάστηκα με τους...+-10
Για να δούμε που είναι οι ερωτήσεις....Χμμμ εννοείς τις Α Β Γ Δ και Ε; Ελπίζω πως ναι, για δούμε, αν και δεν μου μοιάζουν για ερωτήσεις...
Λοιπόν έχουμε Α)Γιατί στο είπαν; Προς το παρόν...
Β)Είσαι σίγουρος; Για κάνε δοκιμή...
Γ)Ούτε αυτό είναι δεδομένο, υπάρχουν πολλοί παράγοντες...
Δ)Γιατί τα ζώα πόσες μύτες έχουν; Υποστήριξη; Δεν έχω ιδέα...
Και Ε)Εγώ ξέρω αρκετούς, που παθαίνουν αλλεργία Για τα ανθρωποειδή, δεν έχω ιδέα αλλά τα περισσότερα ζώα ξέρουν, και μάλιστα από ένστικτο, χωρίς να τους μάθει κανείς. Μετά άλλο το σχετικά και άλλο το αδύνατον...

Ρίξε τώρα και την επεξήγηση, που θες να καταλήξεις, και πως κολλάν αυτά στο θέμα μας...

Η αμφιβολία είναι η αρχή της σοφίας!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Philolaos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


122 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2007, 21:23:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Philolaos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΓΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΤΡΕΨΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΜΑΣ ΑΠ'ΤΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΓΝΩΡΙΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ(ΜΑΛΛΙΑ,ΧΡΩΜΑ ΔΕΡΜΑΤΟΣ,ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΣΩΜΑΤΟΣ Κ.Α)ΠΟΥ ΜΑΣ ΔΙΑΦΟΡΟΠΟΙΟΥΝ ΑΠ'ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΡΩΤΕΥΟΝΤΑ ΣΤΟ ΚΥΡΙΟ,ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ,ΓΝΩΡΙΣΜΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ.ΕΓΩ ΕΧΩ ΑΝΑΡΩΤΗΘΕΙ ΣΥΧΝΑ ΓΙΑΤΙ ΑΠ'ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΩΤΕΥΟΝΤΑ ΜΟΝΟ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΝΑ ΕΞΕΛΙΞΟΥΝ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΕΓΚΕΦΑΛΟ,ΤΟΣΟ ΠΕΡΙΠΛΟΚΟ,ΩΣΤΕ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ?
ΓΙΑΤΙ,Ο ΣΥΓΧΡΟΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ,ΑΝ ΚΑΙ ΑΠΕΧΕΙ ΤΟΣΑ ΛΙΓΑ ΕΞΕΛΙΚΤΙΚΑ "ΒΗΜΑΤΑ" ΑΠ'ΤΟΥΣ ΠΙΘΗΚΟΥΣ(ΚΑΤΑ ΤΟ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟ),ΤΟΝ HOMO SAPIENS Η ΟΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΟΡΘΙΟ ΠΙΘΗΚΟ ΘΕΛΕΤΕ,ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ,(ΩΣΤΕ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΟ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΕΠΙΠΕΔΟ)ΕΝΩ ΟΙ ΠΙΘΗΚΟΙ ΟΧΙ?
Η ΔΙΑΦΟΡΑ,ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ,ΜΕΤΑΞΥ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟΥ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΙΠΩΝ ΠΡΩΤΕΥΟΝΤΩΝ,ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΞΕΛΙΓΜΕΝΟΣ.ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ,ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΕΞΕΛΙΓΜΕΝΟΣ ΑΠ'ΤΩΝ ΠΙΘΗΚΩΝ(ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕ ΤΑ ΖΩΑΚΙΑ!).ΕΤΣΙ ΟΙ ΔΙΚΙΕΣ ΜΑΣ ΧΗΜΙΚΕΣ ΔΙΕΡΓΑΣΙΕΣ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΠΕΡΙΠΛΟΚΕΣ ΑΠ'ΤΩΝ ΠΙΘΗΚΩΝ.
ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΕΙΔΟΣ(ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ,Ο ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΤΟΥ),ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΜΙΑΣ ΑΠΛΗΣ ΦΥΛΟΓΕΝΕΤΙΚΗΣ ΕΞΕΛΙΞΗΣ,ΑΛΛΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑ ΑΝΩΤΕΡΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ(ΘΕΩΝ,ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ)ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ(Η ΑΛΛΩΝ ΔΙΑΣΤΑΣΕΩΝ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ).ΠΟΛΛΟΙ ΜΕΛΕΤΗΤΕΣ ΤΩΝ ΑΤΙΑ Η ΓΕΝΙΚΑ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΩΝ(ΠΟΥ ΙΣΧΥΡΙΖΟΝΤΑΙ ΟΤΙ ΞΕΡΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΞΩΓΗΙΝΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ,ΚΑΙ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ,ΔΕΝ ΑΠΟΡΡΙΠΤΩ)ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΠΛΑΝΗΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΤΟΙΚΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ,ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΜΟΝΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΝΤΟΤΗΤΕΣ ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ.ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΚΑΙ Η ΓΗ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟΙΚΙΣΤΕΙ ΑΠ'ΤΟΥΣ ΕΞΩΓΗΙΝΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.
ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ,ΑΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΓΝΩΡΙΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΠΙΘΗΚΩΝ ΘΑ ΕΚΠΛΑΓΟΥΜΕ ΑΠ'ΤΗΝ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΠΟΙΚΙΛΟΜΟΡΦΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ(ΚΥΡΙΩΣ Η ΛΕΥΚΗ ΦΥΛΗ) ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΑΛΛΑ ΖΩΑ,ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ,ΣΤΟΥΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥΣ.ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΜΟΝΑΔΙΚΗ "ΦΑΤΣΑ",ΑΡΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ.ΚΑΙ ΑΥΤΗ Η ΠΟΙΚΙΛΟΜΟΡΦΙΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΞΕΛΙΞΗΣ,ΑΛΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΓΕΝΕΤΙΚΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ,ΠΟΥ ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΟΤΙ ΕΛΑΒΕ ΧΩΡΑ ΣΤΗ ΓΗ,ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΡΙΝ 60-70.000 ΧΡΟΝΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2007, 08:10:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Krios,
Δεν τα έγραψα για πλάκα και επιπλέον είναι ΚΑΙ τεκμηριωμένα.
Η απάντηση είναι απλή και έχει σχέση με ένα άγνωστο κρίκο - τον υδρόβιο πίθυκο.
Κάποιος από τους προγόνους μας ήταν υδρόβιος και για αυτό έχουμε τις τόσες διαφορές σε σχέση με τα άλλα προτεύοντα.
Για αυτό και η δίατροφή με ψάρι ΔΕΝ βλάπτει τον ανθρώπινο οργάνισμό αλλά αυτή με το κρέας της προκαλεί προβλήματα.
Γενετικοί κωδικοί που κληρονομήσαμε από κάποιους εξαφανισμένους προγόνους μας - περίπου όπως ανακαλύψαμε τους μποϊσιαϊ που δεν είχαν καμί ασχέση με τον άνθρωπο.

Τώρα το κυριότερο ερώτημα που τίθεται είναι το γιατί διαφέρουμε τόσο από τα άλλα προτεύοντα.
Πόσο σίγουροι είστε ότι διαφέρουμε πολύ από τα άλλα προτεύοντα και ιδιαίτερα από τους χιμπατζήδες;
Κυνηγούν, κάνουν πολέμους, έχουν ενδοοικογενιακές διαμάχες, σκοτώνουν κατά βούληση και σύμφωνα με τα συναισθήματα τους άλλα μέλη της κοινότητας τους.
Είναι ικανότατοι να μάθουν να επικοινωνούν με νοήματα, να επεξεργάζονται σύνθετες έννοιες, να μαθαίνουν καινούρια θέματα ένα κάποιος τους τα διδάξει ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΣΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΓΕΝΙΕΣ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΑΣ ΤΕΣ...
Λοιπόν πόσο διαφέρουν;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2007, 19:49:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΟΑΝΝΗΣΕΑ, νοιώθω μεγάλη απογοήτευση αυτή τη στιγμή, και έτσι δεν θα ασχοληθώ με τέτοια σήμερα, άστο για αύριο...
Α μη το ξεχάσω, σου έκλεψα μια απάντηση, ελπίζω να μη σε πειράζει...

Η αμφιβολία είναι η αρχή της σοφίας!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Troll
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Colombia
270 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2007, 20:09:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Troll  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πόσο σίγουροι είστε ότι διαφέρουμε πολύ από τα άλλα προτεύοντα και ιδιαίτερα από τους χιμπατζήδες;
Κυνηγούν, κάνουν πολέμους, έχουν ενδοοικογενιακές διαμάχες, σκοτώνουν κατά βούληση και σύμφωνα με τα συναισθήματα τους άλλα μέλη της κοινότητας τους.


Αν κατα τη γνώμη σου δεν διαφέρουμε πολυ, σου έχω μια πρόταση για εργασία στο Αττικό άλσος.

Θα είσαι η ατραξιόν του πάρκου, και αν είσαι καλός, μπορει και να γίνεις πειραματοζωο ή να σε τσιμπήσει η NASA για να ταξιδέψεις πρώτος στον Αρη.

Καλά ειμαστε σοβαροί;


quote:
Είναι ικανότατοι να μάθουν να επικοινωνούν με νοήματα, να επεξεργάζονται σύνθετες έννοιες, να μαθαίνουν καινούρια θέματα ένα κάποιος τους τα διδάξει ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΣΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΓΕΝΙΕΣ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΑΣ ΤΕΣ...
Λοιπόν πόσο διαφέρουν;

Η υπερβολή σε όλο της το μεγαλείο.

Που το άκουσες παλι αυτό; Σίγουρα ήταν το ανέκδοτο της ημέρας.

Μη με παρεξηγείς αλλά γέλασα πολύ μόλις το διαβασα.

Εγώ πάντως προτιμώ να μαθαίνω καινούργια πράγματα στο κλώνο μου, παρά σε χιμπατζή.

Ο κλώνος μου είναι σίγουρο ότι θα τα πάρει στις επόμενες γενιές.

Να μια μεγάλη διαφορά.

Εμεις φτιάχνουμε χιμπατζήδες(και όχι μόνο) κατόπιν παραγγελιάς.

ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ,
ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2007, 21:15:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυστηχώς Troll, είναι αλήθεια.
Σε ομάδες χιμπατζήδων και ειδικότερα μπονόμπο δίδαξαν σε μητέρες πως να κάνουν κάτι απλό: Να ανοίγουν ένα σχετικά περίπλοκο καπάκι για να πάρουν το γλυκό που ήταν μέσα.
Οι θηλυκές ΠΑΝΤΑ το έκαναν παρουσία των παιδίων τους και όταν ακόμα ένα τα παιδιά τους ΔΕΝ τα κατάφερνε να το ανοίξει ΕΚΕΙΝΕΣ το ξαναέκαναν παρουσία του για να του δείξουν πως.
Επίσης όταν μία ΑΠΟΜΟΝΟΜΕΝΗ θηλυκιά γεννάει μόνη της ΧΩΡΙΣ να έχει δει άλλες γέννες χάνει σε ποστοστό 99% το παιδί...
Άρα μαθαίνουν και προάγουν την γνώση.
Δεν είσαι καλός στην ζωολογία Troll...

Α, για τους Μάγια και τον Πακάλ θα επανέλθω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ellovos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2007, 21:39:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ellovos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σε ομάδες χιμπατζήδων και ειδικότερα μπονόμπο δίδαξαν σε μητέρες πως να κάνουν κάτι απλό: Να ανοίγουν ένα σχετικά περίπλοκο καπάκι για να πάρουν το γλυκό που ήταν μέσα.
Οι θηλυκές ΠΑΝΤΑ το έκαναν παρουσία των παιδίων τους και όταν ακόμα ένα τα παιδιά τους ΔΕΝ τα κατάφερνε να το ανοίξει ΕΚΕΙΝΕΣ το ξαναέκαναν παρουσία του για να του δείξουν πως.
Επίσης όταν μία ΑΠΟΜΟΝΟΜΕΝΗ θηλυκιά γεννάει μόνη της ΧΩΡΙΣ να έχει δει άλλες γέννες χάνει σε ποστοστό 99% το παιδί...
Άρα μαθαίνουν και προάγουν την γνώση.

ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ;

ΠΩΣ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΜΑΣ ΕΠΙΣΚΕΦΤΗΚΑΝ ΕΞΩΓΗΙΝΟΙ ΚΑΙ ΜΑΣ ΔΙΔΑΞΑΝ ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2007, 01:20:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραία τροπή πήρε η συζήτηση με το σχόλιο του φίλου Φιλόλαου.

Πάντως στο θέμα της ποικιλομορφίας (και ανθρώπων και ζώων) νομίζω ότι ισχύει γενικά, φτάνει να τους/τα ζήσεις λίγο και να αρχίσεις να τους/τα ξεχωρίζεις.

Στο ερώτημα του τυχερούλη σχετικά με τους κινέζους κλπ, είναι πολύ δύσκολο να παρακολουθήσουμε τις πορείες των μεταναστεύσεων και να δούμε πότε και πού αποκτήθηκαν κάποια χαρακτηριστικά. Εξάλλου νομίζω ότι και το περιβάλλον και η τροφή παίζουν σημαντικό ρόλο στις διαφοροποιήσεις. Για το μόνο που δεν έχω κάποια απάντηση είναι τα σχιστά μάτια. Αλλά δεν το έχω ψάξει.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2007, 01:48:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σχετικά τώρα με την εξέλιξη του εγκεφάλου τα πράγματα είναι ακόμα λίγο θολά.
Οι επιστήμονες είναι σίγουροι ότι υπάρχει σχέση μεταξύ του μεγέθους και της εξυπνάδας. Από την άλλη τα κήτη υπάρχουν πάνω στην γη περισσότερο καιρό από μας, και μερικά είδη έχουν ίδιο ή και μεγαλύτερο μέγεθος εγκεφάλου από τον άνθρωπο, τα θεωρούμε έξυπνα ζώα (τα δελφίνια και κάποιες φάλαινες) αλλά δεν έχουν φτιάξει πολιτισμό, τουλάχιστον αναγνωρίσημο από μας.

Οπότε μπορούμε να πούμε ότι το μέγεθος του εγκεφάλου δεν είναι από μόνο του πανάκεια, αλλά χρειάζεται και η κατάλληλη μορφολογία και το κατάλληλο περιβάλλον, για να αναπτυχθεί "πολιτισμός".

Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι πρώτο λόγο στην εξέλιξη του ανθρώπου έπαιξαν οι κλιματολογικές και περιβαλλοντικές αλλαγές.
Ο πρώιμος άνθρωπος δεν μπορούσε να επιζήσει με τις φυσικές του δυνατότητες και ικανότητες, έτσι αναγκάστηκε να επινοήσει λύσεις για την επιβίωσή του. Οσο χρησιμοποιούσε τον εγκέφαλο του, τόσο αυτός μεγάλωνε και εξελισσόταν. Ετσι η έντονη δραστηριοποίηση του εγκεφάλου, μαζί με την ανάγκη για κοινωνικοποίηση (δεν θα επιβίωνε αλλιώς), μας έφεραν σήμερα σε αυτό το επίπεδο.

Πώς θα ζεσταθεί; Πώς θα βρει τροφή; Πώς θα επιβιώσουν τα παιδιά του; Πώς θα επικοινωνήσει καλύτερα με τους άλλους; Πώς θα τραβήξει την προσοχή του πιό υγειούς θηλυκού; Πώς θα αισθανθεί περισσότερο ασφαλής;

Θα συμφωνήσω με τον Oannhsea ότι η διαφορά μας από τα υπόλοιπα ζώα (και δη τα συγγενή) είναι μικρή, έστω κι αν το αποτέλεσμα είναι τεράστιο. Πάντως επειδή η εξέλιξη δεν σταματάει εδώ, δεν αποκλείεται σε μερικά εκ. χρόνια να δούμε κι άλλα ζώα να εξελίσσονται σε έξυπνα όντα που ίσως φτιάξουν τον δικό τους πολιτισμό.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Edited by - Ostria on 10/02/2007 01:51:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Troll
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Colombia
270 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2007, 03:33:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Troll  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------

Σε ομάδες χιμπατζήδων και ειδικότερα μπονόμπο δίδαξαν σε μητέρες πως να κάνουν κάτι απλό: Να ανοίγουν ένα σχετικά περίπλοκο καπάκι για να πάρουν το γλυκό που ήταν μέσα.
Οι θηλυκές ΠΑΝΤΑ το έκαναν παρουσία των παιδίων τους και όταν ακόμα ένα τα παιδιά τους ΔΕΝ τα κατάφερνε να το ανοίξει ΕΚΕΙΝΕΣ το ξαναέκαναν παρουσία του για να του δείξουν πως.
Επίσης όταν μία ΑΠΟΜΟΝΟΜΕΝΗ θηλυκιά γεννάει μόνη της ΧΩΡΙΣ να έχει δει άλλες γέννες χάνει σε ποστοστό 99% το παιδί...
Άρα μαθαίνουν και προάγουν την γνώση.

--------------------------------------------------------------------------------


ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ;

ΠΩΣ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΜΑΣ ΕΠΙΣΚΕΦΤΗΚΑΝ ΕΞΩΓΗΙΝΟΙ ΚΑΙ ΜΑΣ ΔΙΔΑΞΑΝ ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ;


Μάλλον αυτό αφήνει να εννοηθεί.
Ειναι πολύ πιθανό.

Η διαφορά όμως είναι ότι εμας μας δίδαξαν πολλά περισσότερα απο το να ανοίγουμε καπάκια ή να ξεγεννάμε με παρέα.


Καλά ρε Οαννησεα ο παπαγάλος η μαινα που μαθαίνουν να μιλάνε σημαίνει ότι έχουμε κοινούς προγόνους;

Το σκυλί που υπακούει και μεταδίδει την υπακοή και την εξάρτηση και στο κουτάβι;

Ξέρεις τι έχουν οι χιμπατζήδες; Μιμητική ικανότητα.

Αν τα αφήσεις άσιτα 2 ημέρες, όχι καπάκια ανοίγουν, αλλά κονσέρβες κλειδωμένες σε θυσαυροφυλάκιο και χωρίς ανοιχτήρι .
Εχεις δει άλλα άγρια ζώα πως μαθαίνουν στα μικρά τους να κυνηγουν;
Το ένστικτο της επιβίωσης βλέπεις είναι δυνατό.

Αν τους δείξεις κάτι 10.000 φορές στο τέλος το κάνουν. Σε αντίθεση με τα άλλα ζώα που πρέπει να το δείξεις 20.000 φορές.

Αν υπάρχουν βιολογικές ομοιότητες; Σκέψου ότι όλοι οι ζωντανοί οργανισμοί του πλανήτη μοιάζουν μεταξύ τους.
Αλλοι λίγο άλλοι πολύ.
Αλλωστε δεν θα μπορούσαμε να ζήσουμε στη γή αν δεν μοιάζαμε βιολογικά μεταξύ μας.

quote:
Σχετικά τώρα με την εξέλιξη του εγκεφάλου τα πράγματα είναι ακόμα λίγο θολά.
Οι επιστήμονες είναι σίγουροι ότι υπάρχει σχέση μεταξύ του μεγέθους και της εξυπνάδας. Από την άλλη τα κήτη υπάρχουν πάνω στην γη περισσότερο καιρό από μας, και μερικά είδη έχουν ίδιο ή και μεγαλύτερο μέγεθος εγκεφάλου από τον άνθρωπο, τα θεωρούμε έξυπνα ζώα (τα δελφίνια και κάποιες φάλαινες) αλλά δεν έχουν φτιάξει πολιτισμό, τουλάχιστον αναγνωρίσημο από μας.

Ποτέ δεν ξέρεις.
Ζουν σε μεγάλα βάθη και αποτι ξέρω διαθέτουν υπερνανοτεχνολογία που τους επιτρέπει να συννενοούνται μεταξυ τους μεσω τηλεπάθειας.

Επίσης το μικρό υποβρύχιο που κινηματογράφησε το ναυάγιο του Τιτανικού κατα τη διάρκεια των λήψεων δέχτηκε επίθεση απο αγνωστο υποβρύχιο προηγμένης τεχνολογίας ασύμβατης με την γήινη.
Βλέποντας τα πλάσματα που ήταν επάνω σε αυτό, (ήταν τελείως ανοικτό και καλυπτόταν απο ένα είδους ενεργειακού διάφανου φιλμ που έπαιζε μάλλον το ρόλο ασπίδας)ξαφνιάστηκαν, λόγω της υπερβολικής ομοιότητάς τους με δελφίνια, και ονόμασαν το υποβρύχιο Willy, από την ομώνυμη συγκινητικη παιδική ταινία.


Ανεπίσημες πηγές αναφέρουν ότι τα τελευταία χρόνια οι πίθηκοι των ζωολογικών κήπων έχουν προχωρήσει σε σύσταση τρομοκρατικών οργανώσεων με στόχο μεγαλέμπορους εισαγωγείς μπανανων στη χώρα μας.

Ιδιαίτερα ανησυχητικό αν αναλογιστεί κανείς το πλήγμα που μπορούν να επιφέρουν στην οικονομία της χώρας μας.

quote:
Θα συμφωνήσω με τον Oannhsea ότι η διαφορά μας από τα υπόλοιπα ζώα (και δη τα συγγενή) είναι μικρή, έστω κι αν το αποτέλεσμα είναι τεράστιο. Πάντως επειδή η εξέλιξη δεν σταματάει εδώ, δεν αποκλείεται σε μερικά εκ. χρόνια να δούμε κι άλλα ζώα να εξελίσσονται σε έξυπνα όντα που ίσως φτιάξουν τον δικό τους πολιτισμό.

Δειτε το βιντεάκι με τις κατσαρίδες που έβαλα στα μαγικά τρικ.
Για τσίρκο δεν είναι;

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σας μετά απο μια πυρηνική καταστροφή θα έχουμε πολιτισμό κατσαρίδων.

Θα προάγουν τον πολιτισμό τους, μέσω του θεάτρου,
της μορφωσης και της γνώσης,
της γλώσσας τους,
των επιστημονικών ανακαλυψεων τους,
των φιλοσοφικών και φιλολογικών ανησυχιών που θα τους διακατέχουν,
τη θέσπιση κανόνων και νόμων λειτουργίας του συνόλου,
και τέλος τη κλωνοποίηση ανθρώπων.

Να είστε καλά παλι γέλασα απόψε..

Εχεις ιδέα τι σημαίνει η λέξη πολιτισμός ή μας κάνεις πλάκα;

Υ.Γ. Φίλε μου στο είπα και στο ξανάπα. Το θέμα του Πακάλ έχει ξεχειλώσει και δεν πρόκειται να βγεί άκρη.
Αν θέλεις, αφού διαβάσεις πρώτα τα Σανσκριτικά κείμενα, έλα να μιλήσουμε για τα βιμάνας και για τις πυραμίδες της Γκίζας.

Που ξέρεις, μπορεί να έχεις καλύτερες θεωρίες απο τους Αιγυπτιολόγους.

ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ,
ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2007, 08:00:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΧΙ ποτέ δεν θα εννούσα κάτι τόσο γελοίο, ότι οι εξωγήινοι μας δίδαξαν.
Μόνοι μας το κάναμε... Δυστηχώς για τους παραμυθάδες.
Το ξέρετε αλήθεια ότι υπάρχουν ΠΟΥΛΙΑ που χρησιμοποιούν εργαλεία;;;
Μπορείτε αν το βρείτε άνετα στο δύκτιο.

Τώρα για τις πυραμίδες τις γκίζας μπόρουμε να ξανπούμε όποτε θέλετε.
Τι σημάινει όμως ότι το θέμα του Πακάλ και του Παλένκε "ξεχείλωσε".
ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ πληροφορία της παίρνεις και την αναλύεις ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ, μέχρι και την τελευταία γραμμή της ιστορίας (και όχι παραμυθολογίας).
Τα υπόλοιπα από το σπίτι γιατί είμαι στην δουλειά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2007, 11:26:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαχαχα αγαπητέ Τρολλ, γελάσαμε και σήμερα!


quote:
Εχεις ιδέα τι σημαίνει η λέξη πολιτισμός ή μας κάνεις πλάκα;

Για πες μου εσύ τι σημαίνει "πολιτισμός" και ποιές θεωρείς αναγκαίες προϋποθέσεις για την εμφάνισή του;

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2007, 13:50:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΑΓΜΑΤΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΧΙΜΠΑΝΤΖΗΔΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΗ ΕΣΤΩ ΑΝ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ H OSTRIA Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ.
ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΗΓΟΥΝ ΣΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΟΤΙ ΟΙ ΧΙΜΠΑΝΤΗΔΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΕΧΟΥΝ ΜΕΓΑΛΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΑΝΤΙΛΗΨΗΣ.
ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΠΟΙΚΙΛΟΜΟΡΦΙΑΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΓΕΝΙΚΑ .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Philolaos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


122 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2007, 15:43:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Philolaos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πάντως επειδή η εξέλιξη δεν σταματάει εδώ, δεν αποκλείεται σε μερικά εκ. χρόνια να δούμε κι άλλα ζώα να εξελίσσονται σε έξυπνα όντα που ίσως φτιάξουν τον δικό τους πολιτισμό.



ΦΙΛΗ OSTRIA,ΑΥΤΟ,ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ, ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΓΙΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΖΩΑ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΞΟΥΝ ΣΩΜΑ ΙΚΑΝΟ ΓΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑ(ΕΝΝΟΩ ΧΕΡΙΑ ΚΑΙ ΠΟΔΙΑ ΙΚΑΝΑ-ΓΙΑΤΙ ΕΝΑ ΠΟΥΛΑΚΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΒΑΣΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟ ΡΑΜΦΟΣ ΤΟΥ),Ο ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΤΟΥΣ(ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΣΧΗΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥ Η ΧΗΜΕΙΑ ΤΟΥ)ΜΕΧΡΙ ΠΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΕΞΕΛΙΞΗΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ.
ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ Ο ΟΑΝΝΗSEA ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΠΤΗΝΑ(ΟΠΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΡΟΥΘΙΟΜΟΡΦΑ ΠΤΗΝΑ)ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΝ ΤΟ ΚΑΘΗΚΟΝ ΤΟΥΣ ΤΗΣ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗΣ(ΦΤΙΑΧΝΟΝΤΑΣ ΦΩΛΙΕΣ ΜΕ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΡΓΑΛΕΙΩΝ)ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΤΟΥΣ,ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΤΑΣΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΕΧΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ.ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΤΑΣΗ,ΤΗΝ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΤΟ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΠΕΡΙΠΛΟΚΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥ.ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΓΙΑΤΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑ ΕΝΩ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΗ ΑΠ'ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ,ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΝΑ ΕΞΕΛΙΞΟΥΝ ΕΝΑΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΟΠΩΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΣ?ΜΗΠΩΣ ΓΙΑΤΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΧΕΙ ΗΛΙΚΙΑ
(ΣΥΝΑΜΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΟΔΟ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗΣ ΤΗΣ ΕΞΕΛΙΞΗΣ ΤΟΥ)ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΕΤΡΙΕΤΑΙ ΣΕ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΑΛΛΑ,ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ,ΣΕ 100ΝΤΑΔΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ Η ΚΑΙ ΣΕ ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ?? ΜΗΠΩΣ,ΜΕ ΑΛΛΑ ΛΟΓΙΑ,Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΕΛΙΧΘΕΙ ΑΠ,ΟΣΑ ΤΟΥ ΔΙΝΕΙ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ,ΔΗΛΑΔΗ 60-70.000 ΧΡΟΝΙΑ.ΓΙΑΤΙ ΑΡΑΓΕ Σ'ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΝΑ ΕΞΕΛΙΧΘΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΖΩΑ ΣΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ??Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2007, 15:53:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΓΙΑΤΙ ΑΡΑΓΕ Σ'ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΝΑ ΕΞΕΛΙΧΘΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΖΩΑ ΣΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ??

Μπορούμε να το πούμε αυτό με απόλυτη βεβαιότητα;

Η αμφιβολία είναι η αρχή της σοφίας!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Troll
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Colombia
270 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2007, 18:29:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Troll  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
ΓΙΑΤΙ ΑΡΑΓΕ Σ'ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΝΑ ΕΞΕΛΙΧΘΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΖΩΑ ΣΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ??
--------------------------------------------------------------------------------
Μπορούμε να το πούμε αυτό με απόλυτη βεβαιότητα;


Εχεις κάποια υποψία οτι δεν ισχύει;

ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ,
ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Philolaos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


122 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2007, 18:39:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Philolaos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μπορούμε να το πούμε αυτό με απόλυτη βεβαιότητα;



ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΛΑΣΜΑ ΣΤΗ ΓΗ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΑΝΑΛΟΓΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ,ΕΣΥ ΤΙ ΛΕΣ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ellovos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2007, 18:54:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ellovos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μπορούμε να το πούμε αυτό με απόλυτη βεβαιότητα;

ΜΗ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΕΝΟΕΙΣ ΤΗ ΛΑΚΕΡΔΑ;

Edited by - ellovos on 10/02/2007 18:56:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lamogio
Μέλος 3ης Βαθμίδας


560 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2007, 19:00:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lamogio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.bibliotecapleyades.net/arqueologia/esp_map_creator02.htm

Τούτο δω τί είναι πάλι ρε παιδιά;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2007, 20:28:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΕΛΙΧΘΕΙ ΑΠ,ΟΣΑ ΤΟΥ ΔΙΝΕΙ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ,ΔΗΛΑΔΗ 60-70.000 ΧΡΟΝΙΑ

ΓΙΑΤΙ ΑΡΑΓΕ Σ'ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΝΑ ΕΞΕΛΙΧΘΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΖΩΑ ΣΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ??


Πρώτον αγαπητέ μου, ο άνθρωπος δεν εξελίχθηκε τα τελευταία 60-70 χιλ χρόνια. Οι Ανθρωπίδες χωρίστηκαν από τους Μεγάλους Πιθήκους πριν από 6 εκ χρόνια. Από τότε λοιπόν εξελίσσεται ο άνθρωπος για να φτάσει εδώ που είναι σήμερα. Βλέποντας μόνο το "τελικό" (που δεν είναι καν τελικό) αποτέλεσμα, χάνεις όλη την διαδικασία που μας έφτασε εδώ.

Γιατί κι άλλα ζώα δεν κατάφεραν να εξελιχθούν στο επίπεδο του σημερινού ανθρώπου; Ισως επειδή δεν υπήρχε ανάγκη να το κάνουν. Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποια κούρσα, στο ποιό είδος θα εξελιχθεί γρηγορότερα. Ισως τα υπόλοιπα ζώα να είναι καλύτερα προσαρμοσμένα από μας. Ισως ο πιό "αδύναμος" κρίκος να είναι αυτός που κερδίζει στο τέλος, αν τα καταφέρει να επιζήσει κάτω από τις πιό δύσκολες συνθήκες (αλλιώς θα εξαφανιστεί).


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2007, 20:34:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

http://www.bibliotecapleyades.net/arqueologia/esp_map_creator02.htm

Τούτο δω τί είναι πάλι ρε παιδιά;


Δεν ξέρουμε τι είναι, ή αν είναι όντως κάτι αξιόλογο. Το συζητήσαμε πριν από λίγο καιρό, δεν θυμάμαι αν ήταν σε αυτό το θέμα ή αλλού. Από την άλλη δεν ξέρω βρε παιδί μου, από τα 348 κομμάτια που υποτίθεται ότι υπάρχουν θαμμένα (πώς έβγαλαν αυτό το συμπέρασμα και μάλιστα αυτόν τον αριθμό) που ανιπαριστά τον χάρτη ολόκληρης της Γης, βρήκαν τον χάρτη που δείχνει μια περιοχή στα Ουράλια. Τρομερή σύμπτωση ή κάτι άλλο; (ό,τι θέλουμε βλέπουμε;)


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lamogio
Μέλος 3ης Βαθμίδας


560 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2007, 20:41:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lamogio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μούφα ε;

καλά, δεν το παίρνω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Troll
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Colombia
270 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2007, 20:43:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Troll  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΟΧΙ ποτέ δεν θα εννούσα κάτι τόσο γελοίο, ότι οι εξωγήινοι μας δίδαξαν.
Μόνοι μας το κάναμε... Δυστηχώς για τους παραμυθάδες.

Μα στους χιμπατζήδες εμεις το δείξαμε και το κάνουν.
Σε εμάς ποιός το δίδαξε;

quote:
Τώρα για τις πυραμίδες τις γκίζας μπόρουμε να ξανπούμε όποτε θέλετε.
Τι σημάινει όμως ότι το θέμα του Πακάλ και του Παλένκε "ξεχείλωσε".
ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ πληροφορία της παίρνεις και την αναλύεις ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ, μέχρι και την τελευταία γραμμή της ιστορίας (και όχι παραμυθολογίας).
Τα υπόλοιπα από το σπίτι γιατί είμαι στην δουλειά...

Απο μια σειρά φωτογραφιών, με παράξενης αντίληψης για τους πρωτογονους, αγαλματάκια εχουμε κολλήσει στο τάφο του Πακάλ.
Λοιπόν η άποψή μου ειναι ότι ο Πακάλ δεν οδηγεί ενα παράξενο όχημα, αλλά ότι ο τρόπος γραφής των Μαγια ήταν τέτοιος, που οι μισοι αρχαιολόγοι πιστεύουν ότι κάθεται απλά πάνω στο δέντρο της ζωής, και οι αλλοι μισοί ότι κρατάει το σταυρό των μάγια.
Η απορία μου εντοπίζεται στη προέλευση της γραφής καθώς και οι συμβολισμοί που χρησιμοποιήθηκαν.

πχ.



Ο σημερινός καλλιτέχνης, θέλει να πει ότι,Ο Άρχοντας Πακάλ -Μπούς- ο ιδρυτής του ο Παλένκε-Moonbase . Μαζί με τον Κίτιτς Γιαξ Κουκ Μο-Πούτιν του Κοπάν-Ρωσία και πολλούς άλλους ήρθαν από το ακμάζον Τεοτιχουάκαν-Γαία και ίδρυσαν τις πόλεις που σήμερα ξέρουμε....

Τώρα για τα αγαλματάκια με τα σκάφαδρα, δεν νομίζω ότι ο χριστιανισμός υπήρχε τότε, γιατι και αυτή η θεωρία ακούστηκε στο προηγούμενο τόπικ.

Τώρα αν θέλεις πες μου την γνώμη σου, γιατί στη μεγάλη πυραμίδα της Γκίζας δεν υπάρχει ούτε ιχνος γραφής, ουτε ένα ιερογλυφικό, ενω οι αλλες δύο είναι γεμάτες;


Θα ήθελα να ακούσω απο σενα φίλη Οστρια ποιο γνωστό ειδος θα μπορούσε να δημιουργήσει πολιτισμό και τι ειδους.

ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ,
ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy