ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Στην αρχαιότητα: Εξωγήινοι ή μήπως ένας πολύ πιο ανεπτυγμένος γήινος πολιτισμός;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2007, 12:21:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κανενας επιστημονας (ΚΑΝΕΝΑΣ) δεν υποστηριζει οτι η Μεγαλη Πυραμιδα ειναι Ταφος!

Πού το βρήκες αυτό βρε predator;!


quote:
Κάποιος φίλος αναφέρθηκε στην Μαχαμπαράτα και άλλα ινδικά έπη. Μπορεί να μας βοηθήσει περισσότερο? Υποθέτω ότι η μετάφραση των κειμένων παίζει σημαντικό ρόλο, για να βρει κάποιος αυτές τις αναφορές. Μιας και δεν έχω και δεν είχα καταφέρει να βρω κάποιο αντίτυπο της Μαχαμπαράτα, το διάβασα στο αγγλικό κείμενο που υπάρχει στο sacred-texts. Δεν μπορώ να ξέρω για την ποιότητα της μετάφρασης αλλά δεν κατάλαβα να γίνονται τέτοιες αναφορές, ίσως πάλι απλά να μην το πρόσεξα.

Η μετάφραση των λέξεων και η ερμηνεία των εικόνων, είναι ίσως και το μεγαλύτερο πρόβλημά μας.
Εδώ είναι ένα καλό εισαγωγικό site στο θέμα.
http://www.hinduwisdom.info/Vimanas.htm


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2007, 14:41:17  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμα διαβασεις τους Αιγυπτιολογους, αμα δεις Ντοκυμαντερ, αμα διαβασεις το National Geographic...

Αφου, ειχαν (οι Φαραω) συγκεκριμενες πολεις για ταφη (μια ηταν το Καρνακ)... Και μαλιστα, θαβονταν σχεδον, ολοι οι Φαραω (αναλογα με την "δυναστεια" μαζι)

Επισης, αμα συγκρινεις τον Ταφικο χωρο του Καρνακ με αυτον της Πυραμιδας, θα καταλαβεις. Ο Ταφικος χωρος, ειναι γεματος απο Ιερογλυφικα και τοιχογραφιες, ακομα ακομα απο θησαυρους. Η Πυραμιδα (αν και εχει συληφθει) δεν νομιζω οτι εκλαπισαν και τα Ιερογλυφικα και οι τοιχογραφιες!!! Λιγο δυσκολο να γινει αυτο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2007, 19:30:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Predator dear,
Διάβασε σε παρακαλώ από την αρχή το θέμα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2007, 20:39:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η μετάφραση των λέξεων και η ερμηνεία των εικόνων, είναι ίσως και το μεγαλύτερο πρόβλημά μας.

Συμφωνώ απόλυτα, αλλά από διαφορετική οπτική πλευρά !

quote:
Predator dear,
Διάβασε σε παρακαλώ από την αρχή το θέμα...

Τα δικά σου ποστ; ή των άλλων;

Η αμφιβολία είναι η αρχή της σοφίας!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2007, 20:43:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αμα διαβασεις τους Αιγυπτιολογους, αμα δεις Ντοκυμαντερ, αμα διαβασεις το National Geographic...

Δεν ισχύει αγαπητέ. Αν θες φέρε μας κάποια ονόματα των αιγυπτιολόγων που στηρίζουν αυτή την θέση.

Οι πρώτες δυναστείες, στις οποίες ανήκει και ο τάφος του Χέοπα (4η δυναστεία του παλαιού βασιλείου) λέγονται και Saqqara Dynasties, ακριβώς επειδή όλοι οι τάφοι (πυραμίδες) βρίσκονται σε διάφορες τοποθεσίες της ερήμου.
H κοιλάδα των βασιλέων δημιουργήθηκε πολύ αργότερα (από το 1.600 και μετά), στο νέο βασίλειο και φιλοξενεί τάφους και ναούς της 18ης μέχρι και της 20ης δυναστείας.



'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2007, 20:53:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν ισχύει αγαπητέ.

Έχουμε καταλήξει αγαπητή Ostria, ότι η μεγάλη πυραμίδα ήταν ταφικό μνημείο;
Υπάρχουν στοιχεία, αξιόπιστα για αυτό;
Και όχι υποθέσεις...
......του τύπου OANNHSEA!

Η αμφιβολία είναι η αρχή της σοφίας!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2007, 10:32:59  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με καλυψε ο Κριος!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2007, 11:05:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έχουμε καταλήξει αγαπητή Ostria, ότι η μεγάλη πυραμίδα ήταν ταφικό μνημείο;
Υπάρχουν στοιχεία, αξιόπιστα για αυτό;

Οι αρχαιολόγοι φαίνεται ότι έχουν καταλήξει. Εχουν βρει μία σαρκοφάγο που είναι παραβιασμένη/σπασμένη, έχουν βρει δύο ηλιακές βάρκες που σχετίζονται με την μεταθανάτια πίστη των αρχαίων Αιγυπτίων, δεν έχουν βρει την μούμια, αλλά αυτή προφανώς την έκλεψαν άγνωστο πότε, μαζί με τους θησαυρούς που προφανώς θα υπήρχαν μέσα στο δωμάτιο.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2007, 11:40:00  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eγω οσα Ντοκυμαντερ εχω δει απο NATIONAL GEOGRAPHIC & DISCOVERY CHANNEL, ολα κατεληξαν οτι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑΦΟΣ..

Οι Αμερικανοι που κανουν τωρα "εξερευνηση" στην Μεγαλη Πυραμιδα, εχουν δει την μια Αιθουσα (απο τις 2) και δεν ειχε τιποτα. Τωρα θα προσπαθησουν να δουν στην 2η Αιθουσα (στο υψηλοτερο σημειο). Αν και με αναλυσεις απο δορυφορο (στις υπερυθρες) δεν δειχνει τιποτα απολυτος!!!!

Αυτη η φωτογραφια αποκλειεται να ειναι απο την Μεγαλη Πυραμιδα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2007, 11:01:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σχετικά με την Πυραμίδα του Χέοπα, μπορείτε να δείτε το παρακάτω άρθρο:

Πυραμίδα του Χέοπα

Δεν ξέρω αν έχουν παρατεθεί ξανά στο θέμα κάποια από τα στοιχεία που υπάρχουν στο άρθρο, όμως είναι σημαντικά τα αστρονομικά στοιχεία που προκύπτουν από την ανάλυση του ύψους της Πυραμίδας, της περιφέρειας της κτλ.
Οι Αιγύπτιοι φυσικά είχαν μια πολύ καλή σχέση και με τα Μαθηματικά και με την Αστρονομία, όμως με αυτό αποκαλύπτεται ότι είχαν τέλεια γνώση τόσο του αριθμού π όσο και την απόσταση Γης - Ηλίου κτλ.
Με τι όργανα όμως μετρήθηκαν όλα αυτά?


Σχετικά με τις Πυραμίδες, ένας κύριος λόγος για τον οποίον χτίζονταν ήταν ως ταφικά μνημεία για τον Φαραώ κτλ.
Οι διάφοροι αεραγωγοί από τον θάλαμο του Φαραώ και της Βασίλισσας μήπως σχετίζονταν και με την πορεία που θα έπρεπε να ακολουθήσει η ψυχή τους προκειμένου να απελευθερωθεί και να φύγει?

Για όποιον ενδιαφέρεται περαιτέρω για τις Πυραμίδες, μπορεί να διαβάσει και το παλιότερο θέμα (κλίκαρε στον παρακάτω τίτλο για να μπεις κατευθείαν):

Π Υ Ρ Α Μ Ι Δ Ε Σ ! ! !


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2007, 14:16:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αυτη η φωτογραφια αποκλειεται να ειναι απο την Μεγαλη Πυραμιδα

Κι όμως είναι. Η πέτρινη (γρανιτένια) σαρκοφάγος στο λεγόμενο Kings Chamber (το δωμάτιο του βασιλιά) μέσα στην μεγάλη πυραμίδα.

http://images.google.gr/images?hl=el&q=cheops+sarcophagus+&gbv=2


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2007, 21:39:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Με τι όργανα όμως μετρήθηκαν όλα αυτά?

Ιδού η απορία!
Για να κατασκευαστεί ένας τάφος, τέτοιος, είχαν τις γνώσεις...
Αλλά για να καλυτερέψει η ζωή τους, τίποτα....
Εγώ πάντως είμαι της ιδέας ότι οι πυραμίδες, μας κρύβουν ακόμα πολλά!

Η αμφιβολία είναι η αρχή της σοφίας!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2007, 01:11:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν ξέρω αν έχουν παρατεθεί ξανά στο θέμα κάποια από τα στοιχεία που υπάρχουν στο άρθρο, όμως είναι σημαντικά τα αστρονομικά στοιχεία που προκύπτουν από την ανάλυση του ύψους της Πυραμίδας, της περιφέρειας της κτλ.
Οι Αιγύπτιοι φυσικά είχαν μια πολύ καλή σχέση και με τα Μαθηματικά και με την Αστρονομία, όμως με αυτό αποκαλύπτεται ότι είχαν τέλεια γνώση τόσο του αριθμού π όσο και την απόσταση Γης - Ηλίου κτλ.
Με τι όργανα όμως μετρήθηκαν όλα αυτά?


Γνωρίζουμε ποιός έχει κάνει αυτές τις μετρήσεις και βρήκε τις αναλογίες; Υπάρχουν σε κάποιο έγγραφο πχ. αρχαιολόγου ή μηχανικού που διεξήγαγε επίσημη έρευνα;


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2007, 09:27:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Ostria, για τις Πυραμίδες της Αιγύπτου έχουν γραφτεί σίγουρα κι έχουν ακουστεί κατά καιρούς πάρα πολλά.

Τις πληροφορίες αυτές τις είδα στην σελίδα που παρέθεσα στο προηγούμενο μήνυμα μου.

Αν και τις συγκεκριμένες πληροφορίες μπορείς να τις βρεις στο Διαδίκτυο σε αρκετά links, δυστυχώς δε μπορώ να βρω αν αληθεύουν ή όχι κι αν συμπεριλαμβάνονται σε κάποιο επιστημονικό πόρισμα κτλ.
Θα προσπαθήσω κάποια στιγμή που θα έχω περισσότερο χρόνο στην διάθεση μου να ψάξω προσεκτικά ώστε να δω αν επαληθεύονται οι συγκεκριμένοι ισχυρισμοί.
Αν θέλετε να το δούμε όλοι αυτό, πιστεύω πως θα ήταν καλό.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2007, 10:42:07  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Με τι όργανα όμως μετρήθηκαν όλα αυτά?

Ιδού η απορία!
Για να κατασκευαστεί ένας τάφος, τέτοιος, είχαν τις γνώσεις...
Αλλά για να καλυτερέψει η ζωή τους, τίποτα....
Εγώ πάντως είμαι της ιδέας ότι οι πυραμίδες, μας κρύβουν ακόμα πολλά!

Η αμφιβολία είναι η αρχή της σοφίας!




Συμφωνα με ενα Ντοκυμαντερ που ειχα δει πριν καποια χρονια, η Πυραμιδα, λογω της θεσεως της, μαζι με τις παραπλευρες πυραμιδες και την Σφιγγα (που χτιστικε ακομα παλιοτερα απο τις Πυραμιδες)και τον Νειλο, "αποτυπωνουν" τον Ουρανο και τον Γαλαξια μας! Αρα, θα μπορουσε να λειτουργησει και σαν "Αστροπυλη". Απο αυτο το ντοκυμαντερ, εμπνευστηκαν και γυρισαν την ταινια STARGATE... την εχει δει κανεις σας??

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2007, 12:02:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ incubus συμφωνώ ότι αυτά τα στοιχεία υπάρχουν σε πολλά βιβλία εδώ και χρόνια και σε πολλά sites στο internet. Ποιοί όμως μπήκαν στον κόπο να κάνουν αυτή την έρευνα αρχικά και ποιοί δοκίμασαν να την επιβεβαιώσουν αργότερα;

Ας πούμε την θεωρία του Ωρίωνα την στήριξαν οι Robert Bauval, Adrian Gilbert και Graham Hancock. Η έρευνα τους έγινε με κάποιο πρόγραμμα κομπιούτερ και υπάρχουν αρκετοί που αμφισβητούν την ορθότητα των υπολογισμών τους.

Βρήκα μία επίσημη χαρτογράφηση του πλατώματος της Γκίζας (που έγινε στο κομπιούτερ) από την ομάδα του αρχαιολόγου Mark Lehner.

http://oi.uchicago.edu/research/projects/giz/comp_model2.html

Συνέντευξη του Mark Lehner εδώ
http://www.pbs.org/wgbh/nova/pyramid/excavation/lehner.html


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2007, 12:13:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Συμφωνα με ενα Ντοκυμαντερ που ειχα δει πριν καποια χρονια, η Πυραμιδα, λογω της θεσεως της, μαζι με τις παραπλευρες πυραμιδες και την Σφιγγα (που χτιστικε ακομα παλιοτερα απο τις Πυραμιδες)και τον Νειλο, "αποτυπωνουν" τον Ουρανο και τον Γαλαξια μας! Αρα, θα μπορουσε να λειτουργησει και σαν "Αστροπυλη". Απο αυτο το ντοκυμαντερ, εμπνευστηκαν και γυρισαν την ταινια STARGATE... την εχει δει κανεις σας??

Συμπαθητική ταινία, θα μπορούσε να είναι και πιό ενδιαφέρουσα.

Για ρίξε μια ματιά εδώ (νομίζω ότι το έχω ξαναβάλει). Είναι μια μικρή σχετική έρευνα που κάναμε με τον ALOS το 2004 στο θέμα "Ταύγετος"
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=1&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=3237


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2007, 09:05:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή μου Ostria, όσο κι αν ψάχνω να βρω στοιχεία για τους πρωτοπόρους των μετρήσεων αυτών, δε μπορώ.
Για αυτό το λόγο παρέθεσα τα στοιχεία αυτά που έπεσαν στην αντίληψη μου ώστε να συζητήσουμε εάν έχουν ακουστεί ξανά, εάν κάποιος έχει εντρυφήσει στα στοιχεία αυτά ώστε να βοηθήσει.

Όσον αφορά λοιπόν τις διαστάσεις της Πυραμίδας βρήκα από την wikipedia ότι έχει 146,6 μέτρα ύψος, 230,35 μέτρα πλευρά και 2521000 κυβικά μέτρα όγκο.
Τώρα για το ποιός ακριβώς μέτρησε τις διαστάσεις αυτές, τι να σου πω...

Μου έκανε εντύπωση το γεγονός ότι υπήρχε κάποια απόκλιση από τα στοιχεία που είχε η ιστοσελίδα που παρέθεσα σε προηγούμενο μήνυμα μου.
Παρόλα αυτά, υπολόγισα την περιφέρεια - δεν είμαι κι άσος στα Μαθηματικά - (230,35 x 4 = 921,4) και το διαίρεσα με το ύψος.
Ο αριθμός που προέκυψε ήταν 6,2852, δηλαδή 2 x 3,1426.

Όσο ψάχνω όμως να βρω στοιχεία σχετικά μ' αυτό βρίσκω και διαφορετικές μετρήσεις για τις διαστάσεις της Πυραμίδας...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy